66.
Panie poslankyne, páni poslanci, prerokovávame návrh na odvolávanie predsedu Kresťanskodemokratického hnutia z funkcie podpredsedu Národnej rady Slovenskej republiky. Chcem by som najskôr sa vyjadriť k procedúre, akou sme vlastne k tomuto návrhu došli.
Už vo faktickej poznámke som hovoril, že v tejto sále už raz prebehla noc skrátenej demokracie alebo noc dlhých nožov, a bol som presvedčený, že táto situácia sa už nemôže a nesmie zopakovať. Žiaľ, toto moje presvedčenie sa nenaplnilo. A tak ako v tom čase poslanci, ktorí sa podieľali na noci dlhých nožov, boli presvedčení, že všetku moc majú v rukách a nič sa im nemôže stať, a tú schôdzu vtedy viedol predseda Národnej rady pán Gašparovič a s jeho menom navždy bude táto noc dlhých nožov spojená, tak, žiaľ, túto schôdzu napriek proklamovaným sľubom o novej politickej kultúre, túto schôdzu o večeri, poslednej večeri, keď chcete, alebo večeri dlhých nožov vedie nový predseda parlamentu pán Pellegrini. Ja som sklamaný. Očakával som od nového predsedu, že naplní svoje slová aj skutkami, svoje slová o novej politickej kultúre.
Čo sa však dialo, ako sme sa dostali k tomuto bodu rokovania. Skúsme si prejsť jednotlivé body. Na úvod bola pozvánka, pozvánka pána predsedu Národnej rady Petra Pelelgriniho a s návrhom programu "aktuálne problémy súvisiace s reštrukturalizáciou v Slovenskej republike a súvisiace otázky o obchodných vzťahoch a sociálnych dopadoch".
Keď sme prišli, tak zrazu na stole sme našli úplne nový návrh bodov programu a tento bod vypadol. Napriek tomu, že som navrhol, aby bol doplnený pôvodný bod, ktorým predseda Národnej rady zvolal túto schôdzu, tak poslanci SMER-u väčšinovým hlasovaním, máte väčšinu, ste tento bod zamietli, nepripustili, nesúhlasili, rozhodli ste, že sa o ňom nebude rokovať, napriek tomu, že túto schôdzu zvolal pán predseda Pellegrini s týmto bodom. Čo robíte z pána predsedu Pellegriniho?
Ale poďme ďalej, na úvod schôdze ráno pán predseda Pellegrini zvolal poslanecké grémium. Zúčastnil som sa ho, lebo keď pán predseda zvolal to poslanecké grémium, tak sa patrí prísť, lebo je to orgán Národnej rady. Na tom poslaneckom grémiu sa zúčastnili len zástupcovia opozície. Okrem pána Pellegriniho na poslaneckom grémiu zo strany SMER nebol nikto. Pre členov poslaneckého grémia zo strany SMER bolo prednejšie rokovanie poslaneckého klubu SMER ako poslanecké grémium, ktoré zvolal predseda Národnej rady pán Pellegrini. Nechali ste ho tam ako kôl v plote, možno vám to niečo pripomína. Ale takto sám zostal na grémiu, ktoré on zvolal!
Potom sme pokračovali začiatkom schôdze a pán predseda Národnej rady uviedol, že budeme rokovať o týchto dvoch bodoch a že budeme hlasovať hneď po prerokovaní týchto bodov. Zrazu včera večer, 19.18 hod., sa tu zišli poslanci SMER-u a, pán predseda, vy ste navrhli doplniť schôdzu o ďalší bod. Pán predseda, ja som vás volil, doteraz ste bol aj mojím predsedom Národnej rady, volili vás aj poslanci za KDH, ale vy o tom, že chcete doplniť bod, ste povedali len svojim. Vy už nechcete byť predsedom všetkým poslancov Národnej rady, len poslancov SMER-u? Je to normálne, že o zaradení nového bodu, prečo ste ako mne nezavolali ako predsedovi poslaneckého klubu? Pán predseda, chcem zaradiť nový bod, hlasovaním rozhodneme. Vy ste nič nepovedali, vy ste nič nepovedali a zaradili ste a navrhli ste zaradiť tento bod s tým, že ste informovali len svojich, len svojich poslancov. Považujem to za nekorektný prístup, ale tento prístup bude spojený s vaším menom. Ak to vám nevadí, ak to vám nevadí, tento prístup bude spojený s vaším menom.
V priebehu celého rokovania v rámci rokovania zo strany SMER-u, pokiaľ by sme diskutovali o tom, či odvolať, alebo neodvolať, a aké sú dôvody na odvolávanie podpredsedu Národnej rady, prosím, o tom plénum nakoniec rozhodne hlasovaním. Ale v rámci tohto zo strany SMER-u vystúpi aj minister vnútra, priatelia, minister vnútra, ktorý sa má zodpovedať parlamentu, ktorý sa má zodpovedať každému poslancovi – aj poslancovi Jánovi Figeľovi –, a minister vnútra namiesto toho, aby skladal účty poslancom – aj poslancovi Jánovi Figeľovi –, tak predkladá argumenty o ohrozeniach a trestných činoch, a prečo je potrebné podpredsedu Národnej rady odvolávať. Považujem to za nehorázne. Sami ste vo vláde a chcete byť sami aj v parlamente, neznesiete iné názory. Chcem vám pripomenúť, že dnes po troch rokoch ste sa spamätali, že 20 mil. eur bolo vyplatených. Ale keď ste volili Jána Figeľa, čo ste to nevedeli, vám to zamlčali? Vy ste nevedeli, že vyplatil 20 mil. eur? Aj vtedy ste to dobre vedeli, ale dnes ste sa rozhodli pre tento, pre tento politický krok.
Chcem vám pripomenúť, že tak vy nemusíte súhlasiť s tým, čo Ján Figeľ ako minister vlády Slovenskej republiky vo vláde Ivety Radičovej robil, ani my sme s mnohými vecami, čo robil Robert Fico ako predseda vlády 2006 - 2010 nesúhlasili. Ale počas vlády Ivety Radičovej Robert Fico bol zvolený a vykonával funkciu podpredsedu Národnej rady a dokonca sa pamätám, že odmietal aj tu sedieť, sedel tam vzadu, odtiaľ vykrikoval a mal iné vystúpenia ako Ján Figeľ. Tí, čo tu neboli, tomu verte, ale sme to rešpektovali a neodvolávali sme ho pre to, čo napáchal ako predseda vlády, lebo sme chápali, že tam politické vyvodenie zodpovednosti bolo urobené vo voľbách a tam občania rozhodli. A trpeli sme, lebo sme vedeli, že to patrí k demokracii. Aj menšina a práva menšiny patria k demokracii a má plné právo aj expredseda vlády, pokiaľ sedí v opozícii, aby mal svoje právo tu vystúpiť a zastávať a podieľať sa aj na funkciách, aby sa opozícia mohla podieľať na funkciách v Národnej rade.
Ja tento krok považujem za veľmi, veľmi vážny, priatelia. Totižto symbolom demokracie v Národnej rade Slovenskej republiky alebo v parlamente, ak chcete, je to, že sa delia jednotlivé funkcie v Národnej rade alebo v parlamente medzi vládu a opozíciu, sú kontrolné funkcie, ktoré musí mať opozícia. Dnešným dňom parlamentná demokracia, pokiaľ naplníte svoje rozhodnutie, v Národnej rade Slovenskej republiky skončí (potlesk) vaším rozhodnutím.
Už vám oznámili predsedovia poslaneckých klubov, že ak tento krok urobíte, tak sa vzdajú svojich funkcií predsedovia a podpredsedovia výborov. Už vám oznámila pani podpredsedníčka Jurinová, že ak urobíte tento krok, vzdá sa svojej funkcie podpredsedníčky, zostanete len sami. Ja vám sľubujem, že to vždy pri každom rokovaní, ak budete prijímať zahraničné návštevy, budeme vám to pripomínať, že vo vedení parlamentu v kontrolných funkciách budete len a len sami, aj vo výboroch, pán poslanec Martvoň, blahoželám, budete kontrolovať SIS-ku, konečne sa vám naplní váš sen, vy ustanovili ste tam riaditeľa a teraz ho budete môcť aj kontrolovať, to bude úžasné. Chcel by som, aby ste si tento vážny moment, ktorý sa na Slovensku stáva, aby ste si uvedomili, parlamentná demokracia v Národnej rade Slovenskej republiky týmto vaším rozhodnutím skončí. Nastúpili ste cestu HZDS po noci dlhých nožov.
Chcem vám povedať, že sa nezúčastníme takéhoto hlasovania, ak chcete, rozhodnite si to sami, zúčastnite sa a hlasujte, ako myslíte. Viem, že aj u vás sú rôzne názory, a teraz nebudem tu vyťahovať, jak niektorí páni poslanci hovorili, že počul som, ja som nepočul, ja som videl. Videl som návrh na odvolanie, hovorí sa, že za poslanecký klub, páni, ale za poslanecký klub SMER ho podpísalo 45 poslancov. Ak je to tak dôležitý moment pre vás, kde boli ostatní, prečo nepodpísali všetci? Ja verím, že aj vy cítite, že v tomto mnohí z vás majú svedomie a majú cit k tomu, čo je to parlamentná demokracia, a že tento krok nie je správny. Bude od vás záležať, za tou plentou budete len sami a sami rozhodnete o tom, ako parlament na Slovensku bude ďalej pokračovať.
Chcem vás na záver o jednom ubezpečiť, tento spor nerozhodneme tu v Národnej rade, asi sa najbližších 10 mesiacov potiahne. Tento spor náš nerozhodneme tu v Národnej rade, asi sa najbližších desať mesiacov potiahne. Tento spor náš rozhodnú občania Slovenskej republiky vo voľbách a oni budú voliť, či budú chcieť vládu Juraja Širokého, alebo inú.
Ďakujem pekne. (Potlesk).