49. schôdza

16.4.2015 - 23.4.2015
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21.4.2015 o 15:25 hod.

Mgr.

Viera Šedivcová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie v rozprave 14:55

Ľubomír Galko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
No, vážený pán predseda, vážený pán minister vlády istôt pre občanov, panie poslankyne, páni poslanci, hneď na úvod chcem povedať, že pán podpredseda Národnej rady Číž tu niekoľkých kolegov upozorňoval, aby rozprávali ku skrátenému legislatívnemu konaniu, a nie priamo k predmetnému návrhu zákona. Tak ja teda veľmi rád tejto jeho požiadavke vyhoviem a pridám niekoľko myšlienok k tomu, prečo táto situácia vlastne nastala, k tomu, čo tu doteraz odznelo a sa udialo. K samotnému návrhu riešení budú poslanci strany Sloboda a Solidarita diskutovať potom pri prerokovávaní samotného návrhu zákona.
Na úvod chcem povedať niečo podobné ako to, čo viacerí kolegovia predo mnou hovorili. Tiež si myslím, že by tu nemal dnes sedieť minister spravodlivosti pán Borec, ale predseda vlády Robert Fico, o ktorom to v skutočnosti celé je. Inokedy sa producíruje pred nami veľmi rád, počas rokovania tejto schôdze, žiaľ, nenašiel na to odvahu. Akurát púšťa na tlačových besedách, teda tam, kde mu nehrozí vôbec nejaký stret s opozíciou, ktorá by mu niektoré veci pripomenula do očí, jeden nezmysel za druhým.
Teraz by som spomenul jednu zásadnú vec z návrhu zákona, kde sa hneď v úvode píše: „Účelom vládneho návrhu zákona je reagovať na dlhodobé problémy súvisiace s procesom konkurzu a reštrukturalizácie v Slovenskej republike a na súvisiace otázky v obchodných vzťahoch a s tým súvisiacich sociálnych dopadov. Súčasný stav je výsledkom systémových nedostatkov právnej úpravy prijatej druhou Dzurindovou vládou v roku 2005.“ No pripusťme, že je to tak. A zároveň pripusťme, že prvá vláda Roberta Fica v rokoch 2006 až 2010 problémy neidentifikovala, a preto ich neriešila, ale teraz ste, dámy a páni zo strany SMER, vo vláde už štvrtý rok. A občania Slovenskej republiky sa vás oprávnene pýtajú, kde ste boli viac ako tie tri roky, keď musíte teraz túto situáciu riešiť v skrátenom konaní.
Premiér Robert Fico a ľudia okolo neho postavili svoju chabú obhajobu na tom, že za všetko môže bývalý minister dopravy Ján Figeľ a jeho lacné diaľnice. Dokonca ste ho chceli za to odvolávať, aj keď som presvedčený, a už to aj parlamentné vrabce čvirikajú, že to teraz nakoniec nespravíte, lebo ste zistili, že by to bola pekná sprostosť, ktorá vám škodí. Plus je tu ten fakt, že ak by bola dokonaná reakcia opozície, ktorá by vás tu nechala mečiarovsky riadiť a, s prepáčením, zožrať všetky funkcie, tak to by vám poškodilo ešte viac. Dokonca si osobne myslím, že toto by ste už do volieb nerozchodili a to si nemôžete dovoliť. Takže absurdný bod odvolávania opozičného podpredsedu Národnej rady ste prerušili len preto, aby ste našli cestu, ako komunikovať, že ho neodvoláte pre nič iné. (Ruch v sále.) Pán predseda, mňa strašne vyrušuje, že pán poslanec Blanár nahlas telefonuje.

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Pán poslanec, ak telefonujete, tak netelefonujte sále, ale ja som to nepostrehol, prepáčte. Nech sa páči, pokračujte.

Galko, Ľubomír, poslanec NR SR
No, pán poslanec Blanár, keď nahlas telefonujete a vy sám ste to nepostrehli, tak by ste mali navštíviť odborníka. (Reakcie z pléna.)

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Poprosím o kľud v rokovacej sále a pokračujte, pán poslanec.

Galko, Ľubomír, poslanec NR SR
Aj ma trochu zaujíma, akú taktiku teraz zvolíte, či sa budete chcieť s kolegami KDH nejakým spôsobom dohodnúť, lebo ono to vyzerá, že oni sú na vás teraz už dosť nabrúsení, alebo zvolíte nejakú inú taktiku, trebárs no tak nech si tam ostane, keď sa tam tak drží. Ale je to v zásade vaša vec, ako z tej pre vás hlúpej situácie, do ktorej ste sami vliezli, vycúvate, pretože pred rozmýšľajúcimi ľuďmi na Slovensku, ktorí vás prekukli, už aj tak budete vyzerať ako politickí analfabeti a nemehlá. A navyše, musím priznať, že to ma trochu aj teší, z Roberta Fica po tých všetkých jeho vyjadreniach doterajších na adresu Jána Figeľa spravíte pekného, s prepáčením, trkvasa, ktorý keby mal v sebe čo i len kúsok hanby, tak by potom mal odstúpiť z funkcie predsedu vlády a mal by vypísať predčasné parlamentné voľby a potichučky sa niekam stratiť. Teda niežeby som od neho ten kúsok hanby očakával, ale patrilo by sa, keď mu to urobíte.
Vrátim sa k základnej otázke. Kde ste boli viac ako tri roky? Tvrdenie, že ste o tej situácii nevedeli, neobstojí. Veď aj predseda vlády Robert Fico dnes tvrdí, že na neschopného Jána Figeľa vyjednávajúceho lacné diaľnice upozorňoval už počas vlády Ivety Radičovej, že o tom vedel. A problémy Váhostavu a jeho neplatenia faktúr nevznikli predsa včera ani pred týždňom. Už to tu viacerí kolegovia hovorili, kolega Hlina ten to už nieže polroka, ale viac už ako polroka s tým chodí. Vedeli ste, že sú okrádaní a budú okradnutí a budú olúpení drobní živnostníci a ich rodiny, že nie sú im platené faktúry a že im nebudú zaplatené faktúry. Vy ste nemohli konať napriek tomu, že ste to vedeli, pretože toto všetko sa dialo s požehnaním politických špičiek strany SMER. Povedal by som dokonca, dialo sa to pod kuratelou strany SMER. Aj teraz konáte len preto, lebo sa situácia stala neúnosnou a strane SMER to škodí. Aby som sa teda opravil, nemuseli ste to vedieť a zrejme ste o tom nevedeli všetci osemdesiati traja poslanci za SMER, ako tu sedíte, to jasné, ale to nie je podstatné. Vedeli o tom, ako som už povedal, a priamo sa podieľali vaši vrcholní predstavitelia na tom, že tí dodávatelia sú okrádaní silným človekom stojacím v pozadí strany SMER a človekom priamo prepojeným na predsedu strany SMER Roberta Fica. Tento jeden z akcionárov a majiteľov strany SMER je zodpovedný za to, on je zodpovedný za to, že tu dnes sedíme, nikto iný nie je za to zodpovedný, len on. A je zodpovedný za to, že sa snažíme vyriešiť prakticky nevyriešiteľné, lebo nech prijmete čokoľvek, existujú len zlé a ešte horšie riešenia a bude to vždy na úkor všetkých občanov Slovenska. Navyše ak prijmete to, čo ste navrhli, legalizujete a ochránite tým zlodejinu tohto vášho mecenáša alebo teda to, čo chcete navrhovať, ale o tom budeme rozprávať neskôr. A za tento stav ste zodpovední a spoluzodpovední vy, dámy a páni zo strany SMER, lebo aktívne takéto prostredie podporujete. A k tomuto sa dostanem tiež neskôr.
Môžu sa niektorí z vás na prvý pohľad ohrádzať, aj to niektorí robíte, myslím, že pán poslanec Blaha to tu v uplynulých dňoch niekoľkokrát povedal, relatívne oprávnene sa ohrádzal, že tie naše fotografie nič nedokazujú, že je to len stretnutie premiéra s hokejistami a predsedom hokejového zväzu alebo že sú to fotografie z kontrolných dní. Ja vás však chcem upozorniť, že fotografie z iných miest, kde mecenáš a akcionár strany SMER Juraj Široký úkoluje vášho predsedu Fica, ak vôbec existujú, a to by som nevylučoval, keď si spomeniem na spis Gorila, sú uložené na iných miestach a sú používané na iné účely, nie na to, aby ich mali poslanci strany SaS na svojich transparentoch.
Pozrime sa do histórie, lebo, viete, strana SMER, to nie sú nepopísané listy papiera, už samotný vznik strany SMER bol realizovaný nečestným a podvodným spôsobom a predurčil túto stranu na organizáciu s prvkami mafiánskeho a zločinného charakteru.
Pripomeňme si niektoré pasáže zo spisu Gorila, ktorý popisuje najväčší politický megaškandál z histórie Slovenskej republiky.
Prvý citát. „Haščák vymenúva piatich akcionárov strany SMER (Juraj Široký, Vladimír Poór, Martin Glvač, Jozef Brhel a Ivan Kiňo.) Okrem Glváča a Brhela, Haščák Širokého ako jediného osobne nepozná, sú to všetko neschopní ľudia.“ Presne toto viackrát hovoril dávno pred zverejnením spisu Gorila, bolo to na jar v roku 2010, poslanec strany SMER Bohumil Hanzel. Práve ten tvrdil, že SMER vznikol ako akciovka a jeho zakladatelia si týmto vlastne kupovali budúce zákazky a miesta v štátnych podnikoch. Robert Fico Bohumila Hanzela za toto tvrdenie nikdy nezažaloval. A vzhľadom na to, ako Robert Fico postupuje v prípade žalôb, napríklad voči médiám, je nepredstaviteľné, že by tak nespravil, keby to bola pravda. Takže to pravda je a nezažaloval ho len preto, lebo Bohumil Hanzel mal a má na toto svoje tvrdenie aj písomné dôkazy.
Aj iné veci tvrdil v tom čase Bohumil Hanzel, poslanec za SMER, ktorý sa politickým špičkám strany SMER svojho času vzoprel a obvinil toho, čo získal peniaze vlastnou hlavou, z nečestných praktík, čo prišlo v tom čase až tak ďaleko, že sa obával o svoj život a ako švédsky štátny občan na švédsku ambasádu odniesol dôkazy o korupčnom financovaní strany SMER. Nakoniec sa zlomil a z celej akcie (vlastná hlava a financovanie strany SMER) vycúval. Dámy a páni, pred týmito parlamentnými voľbami v roku 2012 som vzal telefón a zavolal som Bohumilovi Hanzelovi. Vôbec som ho predtým nepoznal, oznámil som mu, že chcem opätovne otvoriť túto kauzu vlastnej hlavy a podvodného financovania strany SMER. A nebudem vám tu hovoriť, čo mi povedal, pretože si ctím dôvernosť nášho rozhovoru, ale môžem vám povedať to, že z toho, s čím sa mi zdôveril, ma najprv mimoriadne zamrazilo. Zároveň ma to veľmi prekvapilo. A nakoniec som ho možno aj začal chápať. Dámy a páni v strane SMER, vy ste skutočne organizácia postavená na mafiánskych a zločineckých základoch. Obrátil som sa vtedy s niekoľkými kolegami poslancami za stranu Sloboda a Solidarita na švédske veľvyslanectvo a požiadal ho o informáciu, či sa daná obálka stále u nich nachádza. Dámy a páni, obálka s dôkazmi o netransparentnom financovaní strany SMER dodnes stále leží na švédskej ambasáde a je neporušená. Bolo mi to potvrdené priamo z ambasády. Len ju švédske veľvyslanectvo odmieta vydať a nedali ju ani mne, pochopiteľne, pretože je majetkom stále pána Bohumila Hanzela. Dámy a páni zo strany SMER, chcete kľúč k vzťahu Juraja Širokého, Roberta Fica, strany SMER, plus chcete kľúče k ďalším vzťahom, vzťahom oligarchov a mecenášov, akcionárov strany SMER, Roberta Fica, strany SMER? Požiadajte Bohumila Hanzela, vyberte sa do Viedne na švédsku ambasádu a otvorte tú obálku. V nej nájdete všetky odpovede, a to mi môžete veriť, aj vy, pán poslanec Baláž, prejavujete tu svoj nesúhlas, choďte za pánom Hanzelom, zoberte tú obálku, pán poslanec Baláž, nájdite tú odvahu a môžete nám ju prečítať, čo v nej je. Do pár minút by ste potom skončili ako celá strana.
Druhý citát zo spisu Gorila. „Haščák sa pýta, ako to vypadá s Jurajom Širokým a Vladimírom Poórom, Fico odpovedá, že so Širokým sa to dá, ale s Poórom je to horšie. Haščák rozpráva Ficovi, že oni, Široký, Poór a Kiňo, nie sú zvyknutí na konkurenciu a súťaž na trhu a ich obchodovanie je postavené len na lobingu, žijú len z lobingu. Fico sa pýta Haščáka na Širokého. Haščák vysvetľuje, že s ním mali konflikt v CHEMOLAK-u Smolenice a Široký sa odvtedy od Penty stráni. Fico sa pýta Haščáka, či má Široký Váhostav. Haščák prisviedča, Haščák hovorí, že väčšina Širokého podnikov ide od desiatich k piatim (CHEMOLAK Smolenice). Široký nemá zvládnuté moderné metódy riadenia, všetko má postavené na starých kamarátoch.“ Dámy a páni, už chápete, prečo dnes Robert Fico tak brutálne klame, keď hovorí, že: „A čo mám ja s pánom Širokým a čo sú toto za fotografie, veď ja som bol s ním len na nejakom jednom stretnutí s hokejistami a na nejakom kontrolnom dni a hlavne ho vôbec ani nepoznám.“
Spis Gorila explicitne potvrdzuje, že Robert Fico už dávno-pradávno paktoval s Jurajom Širokým a jeho Váhostavom a dokonale vedel, čo je toto za človeka. Napriek tomu ho takpovediac nechal sa stať akcionárom strany SMER a nechal ho podieľať sa na parazitovaní na slovenských občanoch. Robert Fico je teda priamo zodpovedný za to, že tu bývalý eštebák, ktorý udával vlastnú matku, na poctivých slovenských živnostníkoch, ich rodinách a množstve ďalších slovenských občanoch napáchal nedozerné škody. Je jeho spolupáchateľom, či sa vám to páči alebo nepáči, lebo také sú fakty a oba zmienené citáty a obe pasáže z Gorily, môžete ju spochybňovať, ako chcete, totiž zodpovedajú realite a skutočnostiam, ktoré sa potom udiali.
Tým pádom je absolútne pochopiteľné aj súčasné správanie Roberta Fica, ktorý čo len slovkom odmieta vyvrátiť, nie potvrdiť, ale vyvrátiť, že v tom byte naozaj bol a že to prebehlo tak, ako je to dnes zverejnené, pretože nemôže to vyvrátiť, lebo si je vedomý, že nielen prepisy, ale aj nahrávky z tých rozhovorov z bytu na Vazovovej existujú, dámy, páni, a existujú dokonca vo viacerých verziách. Len sú uložené na bezpečnom mieste, aby boli použité v správnom čase, keď to bude treba.
Takisto je absolútne pochopiteľné, prečo smeráci presadili po marcových voľbách roku 2012 do pozície riaditeľa NBÚ Jozefa Magalu. To je človek, ktorý svojho času ako riaditeľ Slovenskej informačnej služby stopil Gorilu. Do pozície policajného prezidenta ste presadili Tibora Gašpara, to je človek, ktorý tú Gorilu stopil spolu s Jozefom Magalom. A do pozície špeciálneho prokurátora ste opätovne presadili Dušana Kováčika. To je človek, ktorý Gorilu torpéduje už niekoľko rokov. Tak naposledy spravil nedávno, keď zablokoval zbavenie mlčanlivosti hlavného svedka Holúbeka, ktorý spis spracoval, a teda má najviac čo k prípadu povedať, a terajšieho riaditeľa SIS Valka, ktorý má z titulu svojej funkcie prístup k citlivým a mimoriadne relevantným informáciám. Preto ani jeden z nich vyšetrovateľovi nemôže tieto informácie povedať. Toto všetko do seba zapadá.
Ja som bol pred niekoľkými dňami na diskusii denníka N, kde bol bývalý policajný prezident pán Spišiak. A bol tam tento pán Holúbek. Viete, ako strašne rád by on chcel hovoriť tam a nielen tam, ale všade, hocikde inde? A vy ste presadili človeka na špeciálnu prokuratúru, ktorý mu zacpal ústa. Ja by som sa za to hanbil, hanbil by som sa za to. Všetko do seba zapadá.
Títo ľudia vás kryjú, pretože ste ich dali na funkcie. A tým, čo vás kryť nechcú alebo nechceli, tak ste zalepili ústa, lebo ak by začali rozprávať, celá Gorila by sa riadne vyšetrila, celá tá vaša organizácia a jej pofidérna štruktúra by sa rozpadla ako domček z karát, do niekoľkých hodín by sa rozpadla a niektoré vaše politické špičky by skončili vo väzení.
Viete, kolegyne a kolegovia zo strany SMER, vy sa nás tu snažíte presvedčiť o nepresvedčiteľnom, aj to som zachytil, že vraj máte na činnosť dosť peňazí z príspevku od štátu za výsledok vo voľbách a vraj vám ešte zostane aj na kampaň. To by mohla byť teoreticky aj pravda, aj keď ja osobne si to nemyslím, lebo vzhľadom na vaše kampane a vaše aktivity, ktoré sprevádzajú vašu činnosť, toto už dokážem odhadnúť. Myslím si, že aj naďalej ste financovaní nielen vy ako strana, ale aj mnohí vaši predstavitelia, čelní predstavitelia čiernymi peniazmi. A nesvedčia o tom len honosné nehnuteľnosti a hodinky na rukách alebo honosné autá v poslaneckých garážach, ktoré vám tam parkujú a ktoré ďaleko prevyšujú príjmy mnohých z vás. Koniec koncov váš predseda vlády Robert Fico, ale napríklad aj exposlanec Jánoš so svojimi vykazovanými príjmami, ktoré v žiadnom prípade nevykazujú a nedokážu vykryť ich náklady, sú toho žiarivým príkladom. A aj vás je tu oveľa viacej takých, je vás tu viac takých, ako sú oni dvaja, ktorí si žijete nad pomery. Takže tváriť sa, že máte ako strana dosť peňazí, môžete, aj keď veľmi nedôveryhodne v súvislosti s tou vašou terajšou činnosťou, ale nie v súvislosti s vaším vznikom, ktorý je pevne previazaný s podvodníkom, ktorý riadil... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Pán poslanec, teraz naozaj vás už chcem upozorniť, aby ste sa vyjadrovali k veci a dodržiavali rokovací poriadok.

Galko, Ľubomír, poslanec NR SR
Pán predseda, ja by som vás chcel požiadať, aby ste ma nechali dokončiť svoj prejav. Ja sa vyjadrujem k tomu, čo predchádzalo tomu, že rokujeme o skrátenom návrhu tohto zákona. Ja by som vás chcel požiadať, aby ste ma neprerušovali.
Pre spoločnosť a pre občanov Slovenska by bolo najlepšie, keby poslanci opozície tu rozprávali stále a vás nepripustili vôbec ani k žiadnemu hlasovaniu, ani k ničomu inému, lebo hneď ako sa k takémuto niečomu dostanete, páchate na občanoch Slovenska obrovské škody. Ďakujem vám za porozumenie a budem pokračovať.
Takže tváriť sa, že máte dosť peňazí, sa môžete, aj keď veľmi nedôveryhodne, v súvislosti s vašou terajšou činnosťou nie, v súvislosti s vaším vznikom, ktorý je pevne previazaný s podvodníkom, ktorý riadil a dodnes riadi a ťahá na špagáte predsedu vašej strany. A na to sú explicitné dôkazy.
Chcem zdôrazniť, že napriek tomu, že som presvedčený, že vládna strana SMER je organizácia, ktorá je postavená na mafiánskych a zločineckých základoch, netvrdím, že všetci jej členovia sú zločinci a kradnú. Ani to netvrdím o všetkých poslancoch strany SMER, ale za súčasný stav, ktorý nastal a ktorý dnes riešime, ste spoluzodpovední všetci osemdesiati traja, ako tu sedíte, lebo tento stav tolerujete, mlčíte a dennodenne svojimi rozhodnutiami podporujete. Dámy a páni, poslanci a poslankyne zo strany SMER, všetci ste teraz spoluzodpovední za to, že množstvo drobných živnostníkov na Slovensku, ich rodiny a množstvo ďalších bezbranných ľudí bolo Váhostavom a oligarchom napojeným na vašu stranu a akcionárom vašej strany okradnutých. A budú okradnutí ešte viac. Ste spoluzodpovední za ľudské tragédie v rodinách, ktoré dôsledkom vášho nekonania nastali a ešte aj nastanú. Pokladal som za potrebné vám takto otvorené to povedať. A budem vám to opakovať pri každej príležitosti, či sa budete alebo nebudete snažiť ma zastaviť. Budete s tým žiť.
Navyše, dámy a páni, ono toto celé nie je len o Váhostave. Vy totižto tolerujete drancovanie Slovenska aj ďalšími akcionármi, nielen akcionárom Jurajom Širokým, ale aj ďalšími akcionármi a majiteľmi strany SMER a ľuďmi na nich naviazanými.
Pozrite sa, čo napríklad navyvádzal osobný priateľ Roberta Fica a akcionár vašej strany Miroslav Výboh v zbrojárstve, odkedy strana SMER vznikla.
Ja neviem, čo by musel urobiť minister hospodárstva Pavlis, asi by musel začať jesť malé deti, aby ste začali konať. Odvolali ho, viď čerstvo, to bolo včera alebo dneska, alebo neviem, kedy to bolo, medializovaný prípad upratovacej firmy, ktorá patrí Bratovi jeho manželky. Tá firma vznikla o štyri mesiace po príchode ministra Pavlisa na ministerstvo hospodárstva. Odvtedy upratuje pre štát ako žeravá a zákazky za státisíce eur dostala priamo od organizácií, ktoré patria pod ministerstvo hospodárstva. A to je také rodinkárstvo, s prepáčením, ako prasa.
Čachre v pozemkovom fonde, to bolo pred pár dňami okolo pozemkov v Tatrách a pomoc pre ďalšieho akcionára, o ktorom sa rozpráva v Gorile, strany SMER Jozefa Brhela, ktorý sa takto dostal k lukratívnym pozemkom reštituentov, ktoré boli prezentované v médiách. Hovorím, to bolo včera alebo predvčerom.
Ďalší prípad je o ďalšom akcionárovi strany SMER ministrovi obrany Glváčovi, jeho lietadlách, čo nakupuje kdesi od sprostredkovateľov v zubnej ambulancii o niekoľko miliónov drahšie, ako by ich mal nakúpiť. O tom ani nemusím hovoriť, lebo inak do večera by sme tu boli.
Toto všetko tolerujete, dámy a páni, zo strany SMER, takže to nie je, prosím pekne, len o Váhostave, to je aj o vás, to je o vašej strane, o tom, ako ste ju založili, ako bola financovaná a na akom základe bola postavená a ako funguje. To je o vás.
Ako som už uviedol, Robert Fico v prípade tejto pripravovanej a čoskoro dokonanej zlodejiny smeráckeho oligarchu a akcionára strany SMER mlčal. A keď sa to prevalilo a tá situácia začal vládnej strane už škodiť, tak začal akože konať, ale, povedal by som, až tak tragicky groteskne, lebo každý deň tu strieľal niečo iné, iné percentá, bolo to po 15 %, potom to bolo 40 %, to je teraz 50 % naisto a pre budúcnosť to je už 100 %. Medzitým strieľal po Jánovi Figeľovi. Kolegovi Hlinovi chcel občiansky zobrať. Skrátka, pobehoval ako splašené kura alebo skôr ako žiačik prichytený pri podvode, ktorý sa potrebuje vyviniť. A strieda výhovorku jednu za druhou a vždy keď mu tá jedna výhovorka nevyjde, tak príde s druhou, pričom dokonca angažoval do prípadu akože aj prokuratúru, pričom vieme, že tam sa nič nerobí, nič sa nedeje. Skrátka, je to nepodarená kamufláž.
Dámy a páni, na záver, aj keď je teda toto rokovanie k skrátenému konaniu, a nie k samotnému návrhu zákona, predsa len jeden postreh k tomu návrhu uvediem. Navrhujete sanovať dlhy Váhostavu z fondu, ktorý tvoria banky za úplne iným účelom. Mimochodom, tvrdia, že to nie sú peniaze ľudí. Ale to je úplne trápne tvrdenie, pretože tie banky si tie peniaze nikde netlačia, ale zarábajú ich, vyberajú si ich od svojich klientov v bankových poplatkoch. Odhliadnuc od toho, že to chcete spraviť spôsobom, že tento účel fondu, na ktorý sa skladajú banky, chcete rozšíriť, čo už samo osebe nie je korektné, dôležité a podstatné je jedno, týmto návrhom chcete ochrániť Váhostav, chcete ochrániť svojho sponzora a akcionára strany SMER Širokého. A tým len dokazujete len to, že všetko, čo už som uviedol, platí. Eštebák Juraj Široký, ktorý udával vlastnú matku, je akcionárom vašej strany SMER, ktorému na šnúrkach ako gašparko visí predseda vlády Slovenskej republiky a predseda vašej strany SMER Robert Fico. Toto je hlavný a jasný odkaz pre občanov Slovenska, ktorí v týchto dňoch s úžasom sledujú, čo sa to vlastne na Slovensku deje. Ďakujem vám za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

21.4.2015 o 14:55 hod.

Mgr.

Ľubomír Galko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

15:10

Anton Martvoň
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec Galko, vy ste šikovný rečník. Ja som to už viackrát povedal. Ale kebyže sa mám chytiť tej filozofie, ktorú ste vo vašom vystúpení nastolili, tak v podstate, viete, no niekto tvrdil, že niekoho unieslo ufo v Hornej-Dolnej. My to tolerujeme podľa vašich slov, tak aj za to môžeme a jednoducho sme zodpovední za únosy ufo.
Kebyže sa chytím tej vašej filozofie, čo ste povedali alebo ako bolo vaše vystúpenie urobené, tak v podstate mohol by som obviniť opozíciu, že je zodpovedná za vraždenie Islamského štátu, lebo nijako nekoná. Proste nijako nekonáte, ste zodpovední za vraždenie v Islamskom štáte. Ale neurobím to.
Ja budem sa skôr pýtať vás na nejaké veci, či vám to nevadilo, keď ste boli ministrom obrany. Pán Galko, nevadí vám, že manželka hovorcu ministra vnútra za KDH vtedy robila hovorkyňu alebo ešte stále robí hovorkyňu pánovi Širokému? Keď ste boli ministrom obrany, nevadilo vám, že Široký s Váhostavom získali zákazku na ministerstve kultúry, ktoré viedol váš kolega z SaS, zákazku za 21 mil. korún? A, pán Galko, keď ste boli ministrom obrany nevadilo vám, že spomínali ste tu Gorilu a Pentu, bývalý hovorca pána Kaníka rovno išiel na flek hovorcu do Penty, čo mu to pán Kaník našiel, to vám nevadilo? A na poslednú vec, na čo sa vás spýtam, spýtam: Nevadilo vám, keď ste boli ministrom obrany, že váš stranícky šéf sa začal objavovať na videu a v médiách s pánom Kočnerom? To ste mu tolerovali? Čiže tým chcem iba poukázať na to, že je ľahké pri skrátenom legislatívnom konaní sa obviňovať navzájom, ale jednoducho kebyže nastolím filozofiu vášho vystúpenia, tak potom opozícia je zodpovedná ešte aj za to, že na ulici nesvietia lampy.
Skryt prepis

21.4.2015 o 15:10 hod.

Mgr. PhD.

Anton Martvoň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

15:10

Peter Šuca
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predseda. Vážený pán poslanec Galko zo strany dvoch mužov, vy máte priam otcovskú obavu o politickú kariéru a blaho nášho predsedu Roberta Fica. Chcem vás poprosiť, nemajte to, za ním stojí cez milión občanov Slovenskej republiky a 83 poslancov z poslaneckého klubu strany SMER – sociálna demokracia, skôr majte obavu o vášho predsedu a o váš poslanecký klub, o vašu politickú kariéru.
No k tomu, s čím ste tu vystúpili, ťažko niečo povedať. Mali ste vystupovať k skrátenému legislatívnemu konaniu. Ale je to dookola tá istá ohratá platňa. Tak ja vám tiež na osvieženie pamäti zopakujem niekoľko faktov.
Pán kolega Martvoň mi z jazyka zobral jednu vec, ale ja ju tu otvorím. Dookola rozprávate o financovaní našej politickej strany, rôzne grandiózne informácie, dookola to isté. Viete, ja by som bol strašne rád zvedavý, teda keby ste vystúpili v rozprave v blízkej dobe, na to, o čom debatoval pán Kočner s pánom Sulíkom. Tak ako to bolo povedané, bol tam nejaký záber z videa, tu to nebolo celkom povedané, o čom spolu debatovali. Buďte láskavý, spýtajte sa na to vášho pána predsedu a potom sem príďte a porozprávajte, o čom tam debatovali.
A, tak ako ste povedali, každý prichádza do politiky s nejakým balíkom, s niečím, tak ja skúsim pripomenúť vám vaše pôsobenie na pozícii ministra obrany Slovenskej republiky.
Veľakrát ste tu spomínali Gorilu. No skôr ste mali používať odposluchy na vyšetrovanie tej Gorily, ale nie na to, aby ste kdekoho z ministerstva obrany odpočúvali.
No je tiež veľmi zaujímavý ten nákup tých nákladných áut priamou zákazkou, nákup pneumatík bez zmyslu a čerešnička na torte, ten predaj útočných pušiek za 11 eur.
Pán poslanec Galko, trochu sa spamätajte, ten váš slovník patrí do krčmy V. cenovej skupiny. Už ste nás vešali po kandelábroch. Prepytujem, už sme boli trtkovia, skúste sa spamätať, pán poslanec Galko a pripravte si ten výstup, o čom debatoval pán Kočner s vaším pánom predsedom.
Skryt prepis

21.4.2015 o 15:10 hod.

PaedDr.

Peter Šuca

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:25

Jozef Viskupič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Mám pocit, že si nefilozofoval, ale troška si predostrel niektoré procesy z teórie a praxe riadenia hlavne. Niektorých poslancov by som sa chcel spýtať, že keby ich bolel boľavý zub a tri roky by sa na to ich zubár pozeral, či by rozprávali rovnako, že zubár nie je zodpovedný za to, že sa tu stala nejaká ďalšia časť. Pritom nemusíme ísť do zdravotníctva, stačí sa pozrieť, keby tri roky opravovali pánovi poslancovi auto a stále by sa vyhovárali na to, že veď predtým to auto vyrobil niekto iný, či by bol taký spokojný a rozprával by o nejakej filozofii a obviňoval opozíciu, že div nie je zodpovedná za to, čo sa deje v ISIS-e.
Ja mám však jednu možno výhradu k tomu, čo si hovoril. A to bolo, že ak by sa švédske veľvyslanectvo rozhodlo, že zverejní obsah tej zaujímavej obálky, čo zaujíma celý tuto národ tento (alebo pán Hanzel), že čo by sa stalo, pretože ja mám už aj po tejto schôdzi obavu, keďže ľudová tvorivosť hovorí, že v tejto krajine nie je dôležité byť ani bohatý, ale skôr Široký, tak že by mohol spraviť pán premiér zoznam s tým, „proste v týchto desiatich kauzách som prišiel k takýmto a k takýmto peniazom,“ postavil by sa na tlačovku a povedal by, že „prejavujem teraz účinnú ľútosť, príležitosť robí zlodeja a proste priznávam sa, že som to spravil,“ čo by to s jeho preferenciami a možno aj s nastavením tejto poslaneckej snemovne väčšinovej časti spravilo, ja mám pocit, že by mu mohli tak aj narásť preferencie. A to je tá obludnosť, ktorú tu zažívame, pretože kauza Váhostavu (Široký – Fico) sa už nedá viacej rozpliesť a súhlasím s tým, že ju treba rozseknúť a... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21.4.2015 o 15:25 hod.

Mgr.

Jozef Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:25

Lucia Nicholsonová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ľubo, veľmi dobre si hovoril podľa mňa. Ja si myslím, že to bolo nabité faktmi, nebolo to až o nejakých prázdnych emóciách, ako ti to vyčítajú mnohí. Pokiaľ pre mnohých je to obohratou platňou, ja si myslím, že treba tie prešľapy z minulosti stále dokola a dokola opakovať minimálne do volieb, pretože pamäť národa je veľmi krátka a je to úloha pre nás politikov, aby sme upozorňovali na chyby z minulosti, ktoré často boli premlčané alebo umlčané, ako to bolo v kauze Gorila., napríklad v prípade pána Holúbeka.
A treba si uvedomiť aj to, že Váhostav je Gorilou strany SMER. A ja si myslím, ja tam vidím obrovskú paralelu medzi Gorilou a Váhostavom. Je to skutočne o tom, že oligarchovia tu držia niektorých politikov, nechcem povedať, za čo ich držia. A oni sú naozaj len posluhovačmi. A nerada to priznávam, a v tomto súhlasím s politológom Chmelárom, že to chce zmenu systému. A tá zmena systému nebude možná dovtedy, kým ľudia nepochopia, čoho všetkého sa dopustili tí, ktorí nám tu dnes vládnu.
Takže ja si myslím, že v týchto súvislostiach to tvoje vystúpenie padlo na úrodnú pôdu. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21.4.2015 o 15:25 hod.

Lucia Nicholsonová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:25

Viera Šedivcová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Mňa veľmi prekvapuje, keď pán kolega Galko hovorí o politickom analfabetizme, nehovoriac o tom, že spomínal sprostosť, zožratie, nemehlá, slovo trkvasi, ale môže politik, ktorého vlastná strana povalila vládu, hovoriť o nejakom analfabetizme? To je prinajmenšom smiešne.
A takisto ste tvrdili, že si ctíte dôvernosť rozhovoru s pánom Hanzelom. No tvrdenie bývalého ministra, ktorý dal odpočúvať vlastných kolegov a potom rozpráva tu o tom, že si ctí dôvernosť rozhovoru s kýmkoľvek, tak vyznieva prinajmenšom smiešne a určite aj nedôveryhodne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21.4.2015 o 15:25 hod.

Mgr.

Viera Šedivcová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:25

Ľubomír Galko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega Martvoň, to bude aj čiastočne odpoveď pre pána kolegu Šucu, tak ja vám to teda poviem, ako to bolo. Ja už som to tu raz povedal, som to nepovedal celkom presne, ja som tomu Rišovi povedal: „Preboha, ako si sa mohol proste ty zapliesť s takým človekom, ako je Kočner, ako si sa mohol s ním zoznámiť?“ A on mi odpovedal: „Ľuboš, ty mi nebudeš veriť, ale ja keď som bol na ministerstve financií za mnou došiel Počiatek a ten silou-mocou ma prosil, aby som sa s ním zoznámil a stretol.“ A ja som mu povedal, že to nie je možné. A on povedal: „Áno.“ Ja som sa ho opýtal: „Ty si čo urobil?“ On mi odpovedal: „No vyhodil som ho.“ Ja som sa ho opýtal, čo bolo ďalej. On odpovedal: „No Počiatek ti furt chodil za mnou a furt doliezal a furt prosil, že: „Len sa, Rišo, prosím ťa, aspoň na chvíľu s ním stretni.“ A tak som sa s tým človekom zoznámil.“ Takže teraz to už viete a pevne verím, že som vyčerpal odpoveď na vašu otázku.
Čo sa týka pána poslanca Šucu, viete, ono je to tak, ja som ušetril 60 mil. za prvých desať mesiacov v roku 2011. A to boli predtým peniaze, ktoré končili v strane SMER, ktoré končili u vašich oligarchov, u Výboha a ja neviem kade-tade. Dokonca to boli peniaze ušetrené aj za to, že som predal tie samopaly drahšie, ako ich predtým predal Baška. On ich predtým predával lacnejšie, napriamo. Ja som ich predal v elektronickej aukcii a drahšie. To je dohľadateľné. To znamená, že ten nejaký hnev smerákov a hnev ľudí, ktorí v pozadí za nimi stoja, je pre mňa úplne pochopiteľný. Jednoducho keď niekomu zoberiete hentaké prachy, však to je 1,8 mld., tak on asi vás nebude zbožňovať, že áno.
Čo sa tam pýtal tuším pán poslanec Martvoň na nejaké manželky, ja po manželkách druhých politikov nepozerám.
A pani Šedivcovej by som chcel prisľúbiť, že na budúce budem dlhšie hovoriť, aby tie faktické poznámky, ktoré vám pošlú, aby ste to stihli si aspoň dvakrát prečítať a nejakým spôsobom sa to naučiť, aby ste to dokázali súvisle prečítať. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21.4.2015 o 15:25 hod.

Mgr.

Ľubomír Galko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vstup predsedajúceho 15:40

Pavol Abrhan
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Panie poslankyne, páni poslanci, chcel by som sa vyjadriť k niektorým tézam alebo niektorým názorom, ktoré v tejto rozprave zazneli. A myslím si, že nie sú ani úprimné a ani pravdivé.
Prvá téza, o ktorej sa hovorí, je, že Robert Fico rieši zlú situáciu živnostníkov a je ju potrebné riešiť teraz v skrátenom konaní, aktuálne, čo najskôr.
Musím pripomenúť, dal som si vytiahnuť aj hlasovanie podľa klubov, to je o návrhu zákona o ochrane subdodávateľov pri verejnom obstarávaní. Je to hlasovanie z 27. 9. 2012. Je to návrh Jána Hudackého, Figeľa, Júliusa Brocku. To znamená, že v roku 2012 ak títo páni predložili návrh zákona na ochranu subdodávateľov tak bolo zrejmé, že ich pred niečím treba chrániť. V roku 2012 zo strany SMER, musím povedať, za ten zákon hlasovali jedine pán Cicoň, pani Vaľová, jedine dvaja poslanci zo strany SMER. Okrem nich nepodporil tento návrh zákona ani jeden poslanec zo strany SMER.
Ale to nebolo všetko, ten vývoj pokračoval ďalej. Dňa 3. septembra 2013 tu bol ten istý návrh zákona, poslanci z opozície si boli vedomí toho, že je problém v neplatení pre subdodávateľov. A znovu bol predložený ten istý návrh zákona, zo strany SMER tento návrh zákona nepodporil ani jeden jediný poslanec. Nemôžete dneska povedať, že ste o tom nevedeli, že to je súčasná situácia. To bolo to druhé hlasovanie, panie poslankyne, páni poslanci, 3. 9. 2013.
Ale ani to nie je všetko, pokračovali sme ďalej. Dňa 11. 6. 2014 znovu bol predložený tento návrh zákona, lebo tá situácia sa zhoršovala. Subdodávatelia za svoje faktúry nedostávali peniaze. A za tento návrh zákona hlasovali ste, z poslancov strany SMER ani jeden to nepodporil. Ozaj nemôžete dnes povedať, že ste o tom nevedeli. Vedeli ste o tom, ale vedome a dobrovoľne ste túto situáciu nechceli riešiť, zatvorili ste si oči pred ňou. To bolo to tretie hlasovanie v priebehu troch rokov. Páni poslanci, nepoužívajte lož ako pracovnú metódu.
To, že situácia ohľadom zákona o konkurze a reštrukturalizácii nie je dobrá, vedela aj pani poslankyňa Žitňanská a predložila preto návrh zákona 2. 7. 2014. A o tomto zákone sme rokovali a o tomto návrhu zákona sme hlasovali, aj vy ste hlasovali, ale v tom výpise ani jeden poslanec zo strany SMER nie je uvedený, že podporil tento návrh zákona do druhého čítania, kde ste mohli predložiť svoje pozmeňujúce návrhy. Nemôžete, ozaj nemôžete dnes povedať, že ste o tejto situácii nevedeli a že musíme sa zaoberať týmto skráteným legislatívnym konaním. Toto bolo to štvrté hlasovanie, ktoré vás usvedčuje z toho, že ste o tom vedeli, že tu je problém.
A pokračujeme ďalej a to bolo 11. 2. 2015. To sa týka posledného návrhu novely z dielne Lucie Žitňanskej. A zo strany SMER za tento návrh hlasovali pani Grečková a pán Podmanický, ostatní všetci ste sa zdržali hlasovania alebo ste boli proti návrhu. Znovu, vedeli ste o tom, že je problém v tomto návrhu zákona, že je problém so subdodávateľmi, ale ste sa tvárili, že vás sa to netýka.
Nuž a posledné hlasovanie, opätovné hlasovanie o ochrane subdodávateľov bolo 24. marca 2015 (Ján Hudacký, Figeľ, Zajac, Bobík), kde zo strany SMER jediný pán poslanec Podmanický hlasoval za návrh, ostatní ste sa zúčastnili hlasovania. Vedeli ste o tomto probléme, ale ste ho svojím hlasovaním nepodporili.
Z toho je zrejmé, že nie Robert Fico zachraňuje živnostníkov, teraz, ale že vy ste kryli to, čo Váhostav robil a páchal na živnostníkoch posledné tri roky, vedome a dobrovoľne, že ste túto informáciu mali.
Druhá téza. Lacné diaľnice spôsobili problém Váhostavu, to, čo tu ako argument bežne používate. Realita je však taká, že Váhostav neplatil subdodávateľom len za vlády Roberta Fica. Sami dobre viete, že neplatil za Rooseveltovu nemocnicu už za prvej vlády Roberta Fica. Za druhej vlády Roberta Fica prestal platiť Váhostav aj za diaľnice, za rekonštrukciu Bratislavského hradu, za budovy, kúrenie, rozvody a podobne svojim subdodávateľom. To znamená, že Váhostav neplatil subdodávateľom len za vlád Roberta Fica, lebo strana SMER vždy konanie Juraja Širokého poslušne kryla, vedome a dobrovoľne.
Tretia téza, ktorá tu bola spomenutá, tvrdí, že za všetko môžu ceny výrazne pod štátnu expertízu. Veľmi dobre viete, že SMER podpísal zmluvu na tunel Višňové – Dubná skala pri Žiline na úrovni 45 % zo štátnej expertízy. Viackrát sme vás v diskusii v poslednom čase vyzývali, aby ste zaujali stanovisko aj k tomuto, či budete takisto, ako ste sa podpísali pod odvolávanie Jána Figeľa, odvolávať aj Jána Počiatka. Ale zatiaľ sa k tomu od vás nikto nevyjadril, lebo podľa logiky strany SMER by mal byť Počiatek za to, že nepredražil ten tunel, okamžite odvolaný.
Ďalšia téza, ktorú používate v tejto diskusii, je, že za všetko môže zákon o reštrukturalizácii z čias vlády Mikuláša Dzurindu. Realita je taká, že Robert Fico a strana SMER sú vo vláde z posledných 10 rokov už 8 rokov, Robert Fico je ôsmy rok premiérom Slovenska. Za osem rokov neurobil nič, aby zmenil tento stav, aby zmenil tento zákon. Keď s tým prišla, ako som už spomínal, opozičná poslankyňa pani Lucia Žitňanská, tak ste to okamžite zmietli zo stola. Aby som bol úplne pravdivý, nie je pravda, že vôbec nič ste neurobili, lebo v roku 2014, je fakt, ste predložili návrh vládneho zákona, ktorý menil Obchodný zákonník. S týmto zákonom, tak ako ste to vy riešili, ako ste to predložili, opozícia nielen nesúhlasila, ale nestotožnil sa s ním ani prezident a vrátil ho späť na opätovné prerokovanie do pléna Národnej rady. A pán premiér hovorí, že opozícia nepodporila schválenie tohto zákona po jeho vrátení. Nuž SMER mal v tom čase 83 poslancov, ale tak ako ste tento zákon vrátili a tak ako ste ho spracovali a predložili a tak ako ho pán prezident vrátil, tak s týmto zákonom sa nestotožnili ani poslanci strany SMER. Neprelomili veto, nesúhlasili s tým. A to boli pán poslanec Baška, lebo nehlasoval za návrh, to bol pán poslanec Blaha, pán poslanec Blanár, pán poslanec Brixi, pán poslanec Holeva, pani poslankyňa Janíková, pán poslanec Mamojka a pani poslankyňa Tomanová. Vy ste nehlasovali za prelomenie veta pána prezidenta!
Ďalšia téza. Robert Fico chce trestnoprávne stíhať predstaviteľov Váhostavu. Páni poslanci, panie poslankyne, realita je taká, že polícia niekoľko rokov vyšetruje stavebné spoločnosti z tunelovania samých seba a posielanie vlastných peňazí do daňových rajov, SMER dnes ovláda všetky kontrolné orgány, políciu aj tajné služby. O tomto všetkom čo sa deje SMER musel celý čas vedieť, pričom nekonal. To znamená, že SMER celé roky kryje tento pripravovaný podvod a orgány štátu evidentne nekonajú.
Ďalšia téza, ktorú tu rozvíjali niektorí páni poslanci, a síce, že zákazky Váhostavu sú zákazkami KDH alebo vlád Ivety Radičovej a Mikuláša Dzurindu. Nuž dal som si tú námahu a dal som si vypracovať prehľad zákaziek Váhostavu v rokoch 2005 až 2014. A to budete prekvapení, aké čísla z toho vyšli. To boli zákazky v roku 2005 vo výške 2,693 mil. eur, v roku 2006 pre Váhostav vo výške 0, v roku 2007, to už bola vláda Roberta Fica, vo výške 17,769 mil. eur, v roku 2008 vo výške 86,796 mil. eur, v roku 2009 vo výške 15,208 mil. eur, v roku 2010 za časť alebo zmluvy podpísané, kým bol predsedom vlády Robert Fico, vo výške 35 mil. eur a za časť, keď bola predsedníčkou vlády Iveta Radičová, vo výške 16 mil. eur, v roku 2011 vo výške 244,659 mil. eur a v roku 2012 za časť, keď bola predsedníčkou vlády Iveta Radičová, vo výške 1,041 mil. eur, v roku 2013 vo výške 559,019 mil. eur, v roku 2014 vo výške 18,274 mil. eur. Z uvedeného je zrejmé, že z celkového objemu zákaziek, ktoré Váhostav získal z verejného obstarávania za roky 2005 až 2014, Váhostav získal 678,794 mil. eur za vlády Roberta Fica a strany SMER, čo predstavuje 72 %, 72 % zákaziek získal za vlády Roberta Fica, ďalej, za ostatných vlád, to je 260,394 mil. eur, čo predstavuje iba 28 % za vlád Ivety Radičovej a Mikuláša Dzurindu. A treba ešte povedať, že do tohto prehľadu nie je započítaný rok 2015, kde sú ďalšie zákazky, ktoré Váhostav získal.
Tieto informácie sú z Vestníka verejného obstarávania, kde si ich môžete pozrieť. A vyvracajú tvrdenie, ktoré hovorí o prepojení Váhostavu a vlády Ivety Radičovej.
A posledná téza, ku ktorej by som sa chcel vyjadriť, a potom jednu otázku by som chcel položiť, tá znie: SMER chce odvolať Figeľa z postu podpredsedu Národnej rady Slovenskej republiky za to, že prinútil Juraja Širokého podpísať zmluvy na úrovni 40 % expertízy. To znamená, že by mal niesť politickú zodpovednosť Ján Figeľ vo vzťahu k Jurajovi Širokému za to, že oproti expertíze bol ochotný zaplatiť zo štátnych prostriedkov 40 %. Ak prijmem túto logiku podľa toho, o čom rokujeme teraz, lebo ten vládny návrh zákona predkladá takéto isté vyrovnanie vo vzťahu vlády prostredníctvom Váhostavu a živnostníkov, ak Ján Figeľ vo vzťahu k Jurajovi Širokému podľa vášho tvrdenia súhlasil s tými cenami na úrovni 40 %, tak Robert Fico toto isté navrhuje vo vzťahu k živnostníkom, tiež vie za odvedenú a vykonanú prácu zaplatiť len 40 %. V logike tejto veci ak vy ste podpísali návrh na odvolanie Jána Figeľa, tak by ste mali podpísať aj návrh, vo vzťahu k živnostníkom ako sa správa Robert Fico, na odvolanie Roberta Fica z pozície predsedu vlády.
A posledné, na čo by som sa vás chcel opýtať, ale úprimne. V piatok sme sa dozvedeli, že vláda ide rokovať, hľadať riešenie, hľadať východisko, že bude pracovať v sobotu, že bude pracovať v nedeľu, že budú pracovať v pondelok, aby v utorok návrh riešenia mohli predstaviť, dnes rokujeme už v skrátenom legislatívnom konaní, páni poslanci zo strany SMER, vie nikto z vás, s akým riešením chce vláda prísť? Aspoň vy keby ste to vedeli. Alebo, pán minister, vy to viete asi, máte viac informácií a podľa mňa by bolo korektné to teraz oznámiť, aby sme vedeli posúdiť, nakoľko to riešenie je také, že je možné schváliť skrátené legislatívne konanie, lebo ten návrh, ktorý je momentálne predložený, každému z nás je to jasné, nebude konečným návrhom vlády na toto riešenie. Ak vy to viete, tak, prosím, vystúpte, povedzte to, oboznámte nás s tým. A takisto by som poprosil aj pána ministra, aby nás oboznámil s týmto návrhom, lebo premiér Fico sľúbil, že počas víkendu a v pondelok budú pracovať a v utorok tento návrh predložia plénu Národnej rady. A zatiaľ sa tak nestalo. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

21.4.2015 o 15:40 hod.

Ing.

Pavol Abrhan

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

15:40

Anton Martvoň
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec Abrhan, no, neviem, musím ale v tomto prípade súhlasiť s pánom podpredsedom Národnej rady, k tomu skrátenému legislatívnemu konaniu ste nevystúpili, ale keďže ste povedali zopár údajov, musím na ne zareagovať, lebo boli veľmi buď skreslené, buď máte zlé informácie, alebo ste vedome zavádzali.
Prvé, tvrdili ste, že za Radičovej vlády získala firma Váhostav – SK 260 mil. eur na zákazkách. No neviem, odkiaľ máte tie údaje. Ja z verejne dostupných zdrojov na Úrade pre verejné obstarávanie mám informáciu, že to bolo 430 mil. eur. Mám to tu priamo uvedené, bolo to vypísané vašimi ministrami na ministerstve zdravotníctva, v Železniciach Slovenskej republiky, NDS-ke, a teda ministerstve dopravy a ministerstve kultúry (430 mil. eur). Čiže o polovicu skoro ste skrátili alebo skreslili. Ale keď som si pozrel niečo ďalej, tak som sa tomu nečudoval.
Vy ste povedali, že KDH predložilo zákon o ochrane subdodávateľov v roku 2012, presne 23. augusta 2012, tak pre pamäť, programové vyhlásenie vlády bolo schválené v máji 2012, teda tri mesiace predtým, než KDH predložilo zákon o ochrane subdodávateľov. Štandardne až do roku 2013, kým SMER neschválil zmenu tohto zákona, bola splatnosť faktúr v stavebníctve tri mesiace. Pán Abrhan, pokiaľ bola tá splatnosť faktúr tri mesiace, tak priamo v priamom prenose ste vy potvrdili, že KDH už muselo v čase, keď podávalo návrh na ochranu subdodávateľov, dokonca aj predtým vedieť, že tí subdodávatelia nie sú vyplatení. Mali ste informácie, určite aj na ministerstve dopravy, že práve vami zadané zákazky sú nevyplácané hlavne na Dubnej skale. To, že ste to predložili len tri mesiace po tom, ako vláda... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

21.4.2015 o 15:40 hod.

Mgr. PhD.

Anton Martvoň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

15:40

Jozef Viskupič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Záverečná otázka je veľmi dôležitá, pretože neviem si predstaviť, že môže niekto v nejakej inej situácii, nielen plénum parlamentu rokovať o odomknutí skráteného legislatívneho konania s tým, že nevieme, aký návrh ten finálny bude. To potom môžeme tu vždycky na každej jednej schôdzi schváliť bianko šek, všetky vládne návrhy na skrátené legislatívne konanie, aj tie, ktoré ešte nemáte rozdané v laviciach. Čiže chcel by som vedieť, čo príde v tom druhom rokovaní. A podľa mňa keď sa nepýtajú vládni poslanci a chcú vydať tento bianko šek, tak my máme plné právo sa pýtať, aké bude to finálne riešenie. A keď si sa pýtal, či to pán predkladateľ vie, on kýval hlavou, že, áno, vie to, tak možnože po tvojom vystúpení by bolo dobré vstúpiť do rozpravy a predstaviť tomuto plénu riešenie, o ktorom už teraz vieme, že to, ktoré máme na stoloch alebo prišlo, nebude to pravé.
A druhú vec som chcel povedať. Veľmi dobre si, a konečne to niekto spravil od vás, vytiahol presný ten zoznam riešení od rokov 2012, 2013, 2014, ako ste predkladali zákony na ochranu veriteľov, pretože ja budem stále opakovať, že to, že po víťaznej volebnej noci veľmi arogantne vyhadzovali pána premiéra s kolou v ruke do vzduchu, malo znamenať, že na druhý deň si sadne za stôl a začne riešiť problémy, ktoré môžu nastať s nevyplácaním faktúr. Lenže my máme takmer 3,5 roka odvtedy. A teraz ak sa tvárite, že prichádza riešenie, to je kúsok neskoro.
Skryt prepis

21.4.2015 o 15:40 hod.

Mgr.

Jozef Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video