53.schôdza

16.6.2015 - 3.7.2015
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vstup predsedajúceho

30.6.2015 o 16:54 hod.

Ing.

Peter Pellegrini

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

16:48

Erika Jurinová
Skontrolovaný text

56.
Ďakujem pekne, pán spravodajca, otváram rozpravu. Do rozpravy som dostala dve písomné prihlášky. Pán poslanec Kollár a pán poslanec Jozef Mikloško. Pán poslanec Mikloško, neviem to prečítať, z klubu KDH, áno? Dobre. Takže pán poslanec Mikloško je druhý prihlásený.
Dávam zároveň možnosť vystúpiť pánovi poslancovi Kollárovi.

Skryt prepis

30.6.2015 o 16:48 hod.

Ing.

Erika Jurinová

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie v rozprave 16:51

Jozef Kollár
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážená pani predsedajúca, vážený pán minister, dámy a páni, k tomuto predloženému materiálu, ktorý sa volá Program stability na roky ’15 až ’17, treba na úvod povedať jednu kľúčovú poznámku a to je tá, že ostáva pre mňa záhadou, prečo spolu s týmto materiálom nebol predložený materiál, ktorý sa volá Národný program reforiem.
Dokonca ešte aj v tom známom dokumente Európskej komisie, ktorý sa volá Country-specific recommendations, samotná Európska komisia konštatuje, že vyjadruje stanoviská – a to sa týka všetkých členských krajín Európskej únie –, vyjadruje stanoviská spolu k obidvom predloženým materiálom. Čiže ešte raz, Program stability na roky ’15 až ’17 na strane jednej a Národný program reforiem na strane druhej. Národný program reforiem, pokiaľ ide o Slovenskú republiku síce zverejnený bol a je verejne, verejne dostupný, na rok 2015 vyzerá takto. (Rečník zobral do ruky materiál, ukazujúc ho plénu.)
Ja sa len pýtam, prečo neprerokovávame tento Národný program reforiem spolu s Národným programom stability. Sú to naozaj materiály, ktoré veľmi úzko súvisia, a teraz nechcem vôbec ísť po povrchu a narážať na to, že reforma, slovo reforma je častokrát pre ľavicové vlády takým červeným súknom alebo takým nechceným dieťaťom, ale iste by bola v tomto pléne, verím, zaujímavá diskusia aj k Národnému programu reforiem, ktorý, bohužiaľ, sa na rokovaní slovenského parlamentu nevyskytol alebo neocitol (povedané so smiechom) pre mňa z nevysvetliteľných, ešte raz hovorím, dôvodov.
Ak dovolíte, k programu stability začnem poznámkou, ktorú všetci nájdete v správe OECD. Schválne hovorím o správe OECD, pretože to je inštitúcia, ktorú uznáva a uctieva aj predkladateľ minister financií Kažimír, ktorý raz povedal, že OECD to je tá inštitúcia, kde sa nepozerajú na veci ideologicky, politicky, ľavo-pravo, konzervatívny - liberálny pohľad, ale sú to naozaj v tom dobrom, v tom najlepšom slova zmysle technokrati, ktorí sa snažia dať úplne že best practices, proste objektívny pohľad na daný stav veci a, naopak, dávajú doporučenia svojim členským krajinám, ako by sa dal daný problém riešiť, v tomto prípade problém s dlhodobou udržateľnosťou verejných financií. Takže spomínaná správa OECD, ktorá sa pozrela tiež na to, čo plánuje naša vláda v horizonte najbližších rokov ’15 až ’17 s verejnými financiami, a to úplne kľúčové konštatovanie hovorí, hovorí o tom, že v roku 2014 sa priestor na konsolidáciu zmenšil, to je to, čo nazýva Eugen Jurzyca, že to bola nie konsolidácia, ale dekonsolidácia. Alebo ešte zrozumiteľnejšie si to povedzme, že to bolo niečo, čo zhoršilo stav slovenských verejných financií, a súčasne, konštatuje OECD, že toto, bohužiaľ, zabránilo vytvoreniu, múdro sa to nazýva, fiscal buffer alebo nejaký rozpočtový nárazník na to, aby v týchto, nazvime to, akokoľvek krehkých, ale predsa len trošku lepších časoch, si Slovenská republika mohla vytvoriť predpoklady na plnenie MTO, teda medium term objectives alebo strednodobého cieľa, ktorý hovorí o tom, a toto už nie je vecou politického pohľadu, ale k tomu je Slovenská republika zaviazaná tým, že sme v tomto parlamente ratifikovali európsku fiškálnu zmluvu, tak každá krajina dostala a má pred sebou nejaký strednodobý cieľ, ten MTO, ktorý v našom prípade sa nazýva vyrovnaný štátny rozpočet v roku 2017. Vyrovnaný znamená, že ešte bude stále na primárnom salde schodok 0,5 %, a tiež z pre mňa nie celkom pochopiteľných a logických príčin, mínus 0,5 % podľa fiškálnej zmluvy znamená vyrovnaný štátny rozpočet, ale budiž. Ale majme na pamäti, že toto je strednodobý cieľ pre Slovenskú republiku, ktorý vyplýva priamo z ratifikácie Európskej fiškálnej zmluvy.
Ak chceme tu byť na tejto trajektórii, naozaj na nej, a nie pod ňou, nechceme sa odchýliť od tej trajektórie, aby sme spomínaný strednodobý cieľ dosiahli, tak preto by bolo dobré, priam žiaduce a vhodné, aby si Slovenská republika vytvorila v tých krehkých, ale predsa len dočasne zlepšených ekonomických časoch dostatočný buffer, dostatočnú nárazníkovú zónu k tomu, aby v tom v roku 2017 sme mohli konštatovať, že máme prvýkrát od rozdelenia Česko-Slovenska vyrovnaný štátny rozpočet.
Druhé konštatovanie nie je moje, ale konštatovanie toho pohľadu technokratov, toho pohľadu analytikov OECD v Paríži, hovorí o tom, že na Slovensku sa nám, sme sa dostali do bodu, kedy sme pod predkrízovou úrovňou, pokiaľ ide o investície. Hovoril som pri prerokovaní predchádzajúceho bodu, ktorý sa volal správa o štátnom záverečnom účte Slovenskej republiky za rok 2014, a rovnako je potrebné konštatovať, že investície na Slovensku stále nedosiahli (ruch v sále), počúvajme dobre, predkrízovú úroveň, to znamená ročný objem investícií na Slovensku je stále nižší, ako bol pred vypuknutím svetovej finančnej krízy v roku 2008 a potom v jej preliatí na naše územie a na náš kontinent v roku 2009, sme stále pod predkrízovou úrovňou.
Pokiaľ ide o FDI alebo Foreign Direct Investment, alebo priame zahraničné investície, tak tu konštatujú analytici OECD, že je to spôsobené dvoma príčinami, tá prvá, áno, je objektívna, ktorú nevieme a nikdy nebudeme vedieť ovplyvniť, to je spomalenie ekonomického rastu u našich najväčších obchodných partnerov, ako je Nemecko a Francúzsko, ale tá druhá príčina, spočíva v tom, že na území Slovenska začína sa negatívne, teda s mínusovým znamienkom prejavovať to, čomu sa hovorí konkurencia iných, tzv. low-cost countries alebo tých nízkonákladových krajín, alebo krajín, ktoré dokážu byť pre nositeľov FDI, nositeľov priamych zahraničných investícií atraktívnejšie, ako je Slovensko.
Takže toľkoto na úvod k tomuto bodu, ak dovolíte, to sú tie tri konštatovania technokratov, ktorých uznáva aj pán minister, analytikov OECD, ktorí nenesú na daný problém politické, politický nános, ale naozaj idú po vecnej a argumentačnej rovine. Vzhľadom na pokročilý čas, ja myslím, že v túto chvíľu je najvhodnejšie prerušiť moje vystúpenie.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

30.6.2015 o 16:51 hod.

Ing. PhD.

Jozef Kollár

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

16:54

Erika Jurinová
Skontrolovaný text
No veľmi dobre ste to odhadli, pán poslanec, ďakujem pekne.
Prerušujem rokovanie o tomto bode a vyhlasujem krátku, trojminútovú prestávku, pokiaľ pripravíme hlasovanie.

(Trojminútová prestávka.)

(Po prestávke.)
Skryt prepis

30.6.2015 o 16:54 hod.

Ing.

Erika Jurinová

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 16:54

Peter Pellegrini
Skontrolovaný text
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, budeme pokračovať v prerušenom rokovaní v druhom čítaní o prerokovaných zákonoch.
Ešte predtým, ako dám hlasovať, s procedurálnym návrhom pán poslanec Hraško.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

30.6.2015 o 16:54 hod.

Ing.

Peter Pellegrini

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 17:04

Igor Hraško
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne, pán predseda za slovo. Mám procedurálny návrh, aby sme si minútou ticha uctili pamiatku slovenského hereckého velikána pána Ladislava Chudíka. Okrem toho, že to bol veľký herec a umelec, tak bol aj pedagógom na konzervatóriu aj na Vysokej škole múzických umení a bol to prvý minister kultúry po revolúcii v roku ’89.
Myslím si, že si to od nás zaslúži.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

30.6.2015 o 17:04 hod.

Ing.

Igor Hraško

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 17:04

Peter Pellegrini
Skontrolovaný text
Poprosím vás o minútu ticha.

(Minúta ticha.)

Ďakujem pekne.
Pani poslankyňa Šípošová.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

30.6.2015 o 17:04 hod.

Ing.

Peter Pellegrini

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 17:05

Janka Šípošová
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne, pán predseda, ja by som chcela po dohode a po súhlase spolupredkladateľov stiahnuť z legislatívneho procesu návrh poslancov Národnej rady Janky Šípošovej, Eriky Jurinovej, Evy Horváthovej a Miroslava Kadúca na vydanie zákona, ktorým sa mení, dopĺňa zákon č. 300/2005 Trestný zákon (tlač 1610), poradové číslo 54.
Máme rozbehnuté sľubné rozhovory aj s relevantnými odborníkmi, aj s ministerstvom, preto je to.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

30.6.2015 o 17:05 hod.

PhDr. CSc.

Janka Šípošová

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 17:05

Peter Pellegrini
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pani poslankyňa, rešpektujem vašu vôľu, ale naozaj by som najradšej dal o vašom návrhu hlasovať, pretože toto je zasa zneužívanie rokovacieho poriadku, a neviem, čo s tým návrhom zákona mienite robiť zase naďalej, ale rešpektujem, máte na to právo, aj keď s tým nesúhlasím.
Kolegyne, kolegovia, pokračujeme v prerušenom rokovaní v druhom čítaní o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa školský zákon (tlač 1498), bod 21 schváleného programu. Poprosím, aby sme pristúpili k hlasovaniu.
O slovo sa prihlásil pán minister Juraj Draxler.

(Rokovanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, tlač 1498.)
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

30.6.2015 o 17:05 hod.

Ing.

Peter Pellegrini

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie 17:06

Juraj Draxler
Skontrolovaný text
Ďakujem, vážený pán predseda Národnej rady, po preštudovaní pozmeňovacích návrhov sa domnievam, že návrh zákona je ešte potrebné doplniť.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie

30.6.2015 o 17:06 hod.

Juraj Draxler

 
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 17:06

Peter Pellegrini
Skontrolovaný text
Ďakujem veľmi pekne, vaším vystúpením, pán minister, ste otvorili rozpravu v zmysle rokovacieho poriadku. Pýtam sa, kto sa hlási do rozpravy. Končím možnosť prihlásiť sa do rozpravy.
Pán Árpád Ersek, nech sa páči, máte slovo, pán poslanec.
Zároveň prosím pána poslanca Petráka, aby zaujal miesto spravodajcu, ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

30.6.2015 o 17:06 hod.

Ing.

Peter Pellegrini

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom