14. schôdza

21.3.2017 - 7.4.2017
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Zodpovedanie otázky

30.3.2017 o 14:14 hod.

JUDr.

Robert Kaliňák

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie v rozprave 11:48

Natália Blahová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážená pani predsedajúca, vážená pani ministerka, vážené kolegyne, vážení kolegovia, stojíme pred závažným rozhodnutím. Toto nebude obyčajné hlasovanie. Bude to hlasovanie o tom, či sme po dvadsiatich rokoch ochotní a schopní znovu vložiť dôveru do rúk štátnej moci. Tá jediná je našou ústavou a zákonmi splnomocnená k tomu, aby súdila a trestala. Nazývame sa demokratickou krajinou, a to, čo teraz prichádza, je veľkým testom demokracie, lebo právo a spravodlivosť by mali stáť na piedestáli hodnôt.
Pred dvadsiatimi rokmi štátna moc amnestovala samu seba zo zločinov proti ľudskosti. Išlo o kruté a neľudské zaobchádzanie, mučenie, zavlečenie a vraždu. Nachádzame sa v tej istej rokovacej sále Národnej rady, z ktorej po dlhé roky vychádzali posolstvá, ktoré ľudí tejto krajiny presviedčali o tom, že o spravodlivosť a o právo sa nemajú a nemôžu uchádzať, lebo tieto vážené hodnoty a cnosti boli v rukách ľudí, ktorí si nezaslúžia ani vážnosť, ani cnosť. Teda neexistovala žiadna skutočná spravodlivosť, žiadne skutočné práva.
Oprávnene sa pýtame, je tomu dnes inak? Stojím po rokoch na tom istom mieste, odkiaľ Mečiar odkazoval občanom tejto krajiny, citujem: "Rozhodnutie je, že skutok sa nestal. To znamená, že žiadne ovplyvňovanie a objednávanie vraždy nebolo. Rozhodol o tom ten, kto bol oprávnený rozhodnúť. Ostatní ste gágaji, táraji a pre mňa prďúsi! Za osem rokov neboli dôkazy. Ako si záchodoví povaľači dovolia povedať, že takéto dôkazy majú? Vo všetkých Lexových prípadoch ste kričali vinný! To kričali aj na Krista, a dneska ho prosíme o odpustenie všetci." Koniec citátu.
Už len prirovnanie Krista k Lexovi nám hovorí o báze, v ktorej aktéri zločinov a predstavitelia štátnej moci premýšľali. Boli tak arogantní, sebaistí a hlúpi, že zanechali po svojom vyčíňaní množstvo dôkazov a stôp, ktoré by v demokratickom štáte viedli automaticky k pádu vlády a zatýkaniu. Dôkazov je plný spis, ktorý menuje obvinených a zatiaľ neodsúdených, pretože k spravodlivému súdu dosiaľ neprišlo. A prečo? Lebo k tomu nebola politická vôľa. Je absurdné, že spravodlivosť až doteraz visela na šnúrke od gatí vládnej moci.
Či je tomu dnes inak, zistíme len tým spôsobom, že necháme priechod spravodlivosti. No ak občania tejto krajiny budú konfrontovaní s tým, že spravodlivosť je len fikciou, že týranie, mučenie, zavlečenie a vražda nebudú potrestané, majú možnosť prejaviť svoju vôľu podľa Ústavy Slovenskej republiky čl. 32, ktorý hovorí: "Občania majú právo postaviť sa na odpor proti každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok základných ľudských práv a slobôd uvedených v tejto ústave, ak činnosť ústavných orgánov a účinné použitie zákonných prostriedkov sú znemožnené." A verte, že k takémuto odporu budeme občanov nabádať okamžite, keď bude zrejmé, že zákonné prostriedky a štátna moc budú znovu zneužité na účely brzdenia spravodlivosti.
Vy, členovia vlády a vládni poslanci, sa dnes upisujete tomu, že pred tvárou verejnosti sľubujete, že urobíte všetko pre to, aby ste umožnili priechod spravodlivosti. Nezlyhajte, prosím. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

30.3.2017 o 11:48 hod.

Mgr.

Natália Blahová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:53

Boris Kollár
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Ja sa chcem rovnako stotožniť s rozpravou pani poslankyne Blahovej. Nebolo to ani z našej strany veľmi jednoduché rozhodnutie, nakoľko tá nedôvera z jednej, z druhej strany je veľká. Ale dnes si uvedomujeme, že ak naozaj chceme zrušiť Mečiarove amnestie, asi pravdepodobne to je jediná možnosť, ako sa dohodnúť naprieč celým spektrom. Určite všetci za to hlasovať nebudú, ale ak máme vyslať ľuďom nejaký signál, a teraz ja tu úplne kašlem na celého Mečiara, ale nejaký signál pre ľudí, že konečne chceme naprávať a odstraňovať dvojkoľajnosť takzvanú a tú nespravodlivosť toho rovného a rovnejšieho a vyslať signál aj, aj niektorým politickým banditom, ktorí si myslia, že tá beztrestnosť bude navždy fungovať, tak toto je ten signál, aby si boli istí, že aj keď dnes, možno v minulosti boli pri moci a vedeli sa zabetónovať takýmto spôsobom, že tá beztrestnosť tu nebude a že ich tá spravodlivosť raz dostihne. Toto je veľmi dôležitý signál smerom pre ľudí, aby si každý mohol uvedomiť, že naozaj tu začíname niečo pre tých ľudí robiť a že túto dvojkoľajnosť rovný, rovnejší ideme odstraňovať. Pani Blahová, veľmi pekne ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.3.2017 o 11:53 hod.

Mgr.

Boris Kollár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:54

Jana Cigániková

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 11:58

Alojz Baránik
Skontrolovaný text
Pani predsedajúca, ja mám návrh, aby sme sa všeobecným súhlasom dohodli na tom, ako to má byť a teraz hneď. (Reakcie z pléna.)
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

30.3.2017 o 11:58 hod.

JUDr.

Alojz Baránik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 11:59

Erika Jurinová
Skontrolovaný text
Ja len, pani podpredsedníčka, aká nezrovnalosť? Lebo my sme hlasovali, že budú, bude pokračovať rozprava o letke po interpeláciách, čo je teda budúci týždeň. Takže jasne sme hlasovali.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

30.3.2017 o 11:59 hod.

Ing.

Erika Jurinová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
14. schôdza NR SR - 7.deň - B. popoludní
 

Zodpovedanie otázky 14:09

Robert Kaliňák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani podpredsedníčka, vážené dámy poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi, aby som z poverenia predsedu vlády a podľa rokovacieho poriadku Národnej rady Slovenskej republiky ospravedlnil z dnešnej hodiny otázok neprítomných členov vlády a oznámil ministrov poverených ich zastupovaním.
Neprítomní sú: minister dopravy a výstavby Árpád Érsek, zastupuje ho minister obrany Peter Gajdoš, minister školstva, vedy, výskumu a športu Peter Plavčan, zastupuje ho ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná, minister životného prostredia László Sólymos, zastupuje ho ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná, minister zdravotníctva Tomáš Drucker, zastupuje ho ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter, zastupuje ho minister financií Peter Kažimír, podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, ale naňho nie sú ani otázky.
Ďakujem pekne. Skončil som.
Skryt prepis

Zodpovedanie otázky

30.3.2017 o 14:09 hod.

JUDr.

Robert Kaliňák

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 14:09

Robert Kaliňák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani podpredsedníčka, dámy poslankyne, páni poslanci, minulý týždeň, konkrétne 25. marca 2017, sa v Ríme pri príležitosti 60. výročia podpisu Rímskych zmlúv konal summit vedúcich predstaviteľov členských štátov a inštitúcií Európskej únie. Z hľadiska procedurálnej stránky summitu predchádzalo neformálne stretnutie vedúcich predstaviteľov Únie dňa 10. marca, na ktorom bola dosiahnutá dohoda na elementoch Rímskej deklarácie ako výstupu z tohto podujatia.
Veríme, že summit vyslal jasné posolstvo smerom navonok, ale i dovnútra, hovoriace o hrdosti z dosiahnutých úspechov Únie za uplynulých 60 rokov a odhodlaní popasovať sa s problémami spochybňujúcimi dnes zmysluplnosť európskeho integračného projektu, o ktorom my nepochybujeme. Možno viacerí očakávali predloženie receptu na vyriešenie všetkých problémov, ktoré trápia Európanov. Nestalo sa však tak, pretože bežné problémy občanov a dôsledky dlhšie trvajúcich kríz nevyrieši jeden alebo dva summity, ani vyhlásenia, ale dennodenná poctivá práca každého z nás, pretože sme rovnako ako naši politickí lídri spoluzodpovední za to, v akej Európe žijeme, aké hodnoty a princípy vyznávame a ochraňujeme.
Táto zodpovednosť ležala aj na pleciach občanov Veľkej Británie, ktorí sa v referende rozhodli pohnúť smerom od spoločného projektu a vydať sa na samostatnú cestu. Tento moment bol však len povestným vrcholom ľadovca dôsledkov permanentných kríz, v ktorých sa Únia zmieta prakticky celé posledné desaťročie. Išlo o krízy ekonomické, migračnú krízu, o krízy a ozbrojené konflikty v bezprostrednom susedstve Európskej únie či dôsledky terorizmu osobitne bolestivo citeľné v mnohých členských štátoch, ktoré negatívne ovplyvnili jej súdržnosť. To všetko sa podpísalo pod spomalenie ekonomického rozvoja, oslabenie sociálneho piliera, neistotu vo sfére bezpečnosti a celkový pokles dôvery občanov v Európsku úniu.
Naopak, posilnili sa dezintegračné tendencie v členských štátoch, euroskepticizmus, extrémistické a populistické sily naprieč celým kontinentom.
Prvým krokom k náprave pre Európsku úniu preto bolo priznanie si krízového stavu, následná identifikácia jeho príčin a načrtnutím východísk z krízy postupne začať situáciu zlepšovať. A tento postup v Únii zabral. Až dva neformálne summity, a to bratislavský a rímsky, ukazujú cestu, ktorou sa máme teraz vydať.
Ako sa hovorí, všetky cesty vedú do Ríma, ale tá terajšia európska začala už v Bratislave 16. septembra 2017, kedy sa lídri po dlhých rokoch stretli za rokovacím stolom mimo bruselských budov.
Bratislavský summit ukázal, že ak chceme spolupracovať, dokážeme to v prospech všetkých. V Bratislave sme prišli s cestovnou mapou dielčích krokov na obdobie nasledujúcich šiestich mesiacov, ktoré mali priniesť okamžité pozitívne efekty na každodenné životy občanov Únie v oblasti ochrany vonkajších hraníc, garancie vnútornej bezpečnosti, boja proti terorizmu a posilnenia programov zameraných na boj s nezamestnanosťou mladých ľudí a podobne.
Rímsky summit uvedené prístupy a postupy potvrdil a načrtol dlhodobejšiu víziu Únie v jej 27-člennej podobe. Za posledný polrok bol urobený kus dobrej práce napríklad na kontrolovaní migrácie, ochrane vonkajšej hranice spustením rýchloakcie schopnosťou členských štátov vyslať pobrežnú a pohraničnú stráž do najviac zasiahnutých oblastí. Vnútorná bezpečnosť bola posilnená prijatím návrhu na kontrolu strelných zbraní, smernicou proti terorizmu a kontrolou osôb pri prechode vonkajšej hranice elektronickým systémom ETIAS. Viac ako 500 mld. eur bude do roku 2020 mobilizovaných na investície do energetiky, dopravy, zdravotníckej infraštruktúry, podpory malých a stredných podnikov v rámci Junckerovho investičného plánu.
Ďalšie konkrétne výsledky a úspechy boli dosiahnuté v oblasti jednotného trhu, napríklad zrušenie roamingových poplatkov, spektrum pre trh s 5G internetom, možnosť online obchodu bez geografického blokovania, uzavrela sa obchodná dohoda s Kanadou, prijali sme antidumpingové opatrenia na ochranu nášho trhu. To sú konkrétne výsledky bratislavskej cestovnej mapy, ktoré majú pozitívny priamy či nepriamy vplyv na život občanov Európskej únie.
Rímsky summit bol oslavným zavŕšením reflexie Európskej únie vo formáte dvadsaťsedmičky. Pripomenul prínos, významný úspech integračného projektu za 60 rokov jeho existencie a vyslal jasné posolstvo o pokračujúcej jednote dvadsiatich siedmich členských štátov Únie, ich odhodlaní pokračovať v budovaní tohto jedinečného mierového projektu na našom kontinente, i napriek jeho súčasným problémom.
Hoci má Európska únia mnoho nedostatkov a nie je dokonalá, je vôľa ich odstraňovať a veci zlepšovať. Čeliť vnútorným, ako aj vonkajším výzvam je pritom najefektívnejšie možné práve spoločne v rámci Únie. Bez dôvery občanov to ale nepôjde a práve preto sa o jej znovuzískanie musí Únia prioritne usilovať.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

30.3.2017 o 14:09 hod.

JUDr.

Robert Kaliňák

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Zodpovedanie otázky 14:14

Robert Kaliňák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani predsedníčka, dámy poslankyne, páni poslanci, vážený pán poslanec, pozícia Slovenskej republiky na začiatku roku 2017 je hodnotená z pohľadu makroekonomiky ako veľmi dobrá, najmä keď ju vnímame v kontexte ostatných krajín Európskej únie či eurozóny. Podľa posledných aktualizovaných prognóz Národnej banky Slovenska a zimnej hospodárskej prognózy Európskej komisie je na Slovensku v roku 2017 a 2018 predpovedaný vysoký ekonomický rast s pomerne optimistickým výhľadom aj na ďalšie roky. Len pripomeniem, že Národná banka Slovenska počíta s nárastom hrubého domáceho produktu v tomto roku o 3,3 % a v budúcom až o 4,2 %. Najvýraznejším predpokladom je, samozrejme, príchod automobilového výrobcu Jaguar Land Rover a masívne investície slovenského Volkswagenu s paralelným rozširovaním dodávateľskej siete a rastom exportnej výkonnosti Slovenska, čo iba potvrdzuje správnosť a dynamiku politiky vlády Slovenskej republiky.
Dominujúcim prvkom súčasnej vlády sú silné sociálne priority, preto nás zaujíma najmä odraz uvedených makroukazovateľov na reálny život občanov. Dovoľte mi v tomto kontexte sústrediť sa na niekoľko vybraných indikátorov.
Prvým je, prirodzene, nezamestnanosť, ktorá ku koncu februára 2017 dosiahla 8,39 %, pričom si musíme veľmi jasne uvedomiť, že na tomto ukazovateli má výraznú zásluhu politika predchádzajúcej aj súčasnej vlády. Pri tejto miere nezamestnanosti Slovensko naráža na svoj limit, pri ktorom už aj napriek budúcemu rastu ekonomiky nezamestnanosť vzhľadom na svoj charakter nebude klesať príliš dynamicky.
Druhým faktorom, na ktorý trvalo vláda kladie dôraz, je rast reálnych miezd, pričom je potrebné zdôrazniť, že rast reálnych miezd na Slovensku o približne 4,8 % za uplynulý rok bol najvyšším za posledných desať rokov. Okrem toho je, samozrejme, potešiteľné, že zároveň popri mzde bol zaznamenaný rast finančných benefitov zamestnávateľov vo forme odmien či trinástych platov o 10 % a taktiež nárast nefinančných benefitov, ktoré boli oproti roku 2010 uplynulý rok poskytnuté päťnásobne vyššiemu počtu zamestnancov.
Je samozrejmé, že rast reálnych miezd nevyhnutne súvisí so základnou otázkou kúpyschopnosti ľudí vo vzťahu k spotrebnému košu. V tejto súvislosti sa musím vrátiť k spomínaným ekonomickým prognózam, ktoré pomerne jasne hovoria, že rast harmonizovanej inflácie, ktorá má zásadný vplyv na spotrebiteľské ceny, sa bude v roku 2017 pohybovať na úrovni 1,3 % a ani predpokladaný nárast inflácie pre rok 2018, čiže 1,9 %, nebude vyšší ako prognózovaný rast platov. Inými slovami, je nanajvýš uspokojivé, že životná úroveň občanov meraná reálnou kúpyschopnosťou jednoznačne rastie.
Nedá mi však taktiež nepoukázať na to, že predpokladom vyváženosti zvyšovania platov a zároveň pomerne nízkej inflácie je najmä nízka cenová úroveň energií, nízky nárast cien služieb a zároveň relatívne nízke ceny potravín. Asi nemusím osobitne zdôrazňovať, že práve týmto oblastiam vláda venuje osobitnú pozornosť. Je teda predovšetkým úspechom súčasnej politiky vlády, že sa nám darí zreálňovať pomer platov a cien na Slovensku.
Rád by som sa zmienil ešte o štvrtom faktore, ktorý však v ekonomických prognózach málokedy nájdeme. Vyspelosť spoločnosti v Európe aj vo svete je totiž odrazom jedného z kľúčových neekonomických indikátorov, ktorým je kvalita života obyvateľov. Myslím si, že súčasný a budúci ekonomický vývoj na Slovensku dáva predpoklady k tomu, aby sme otvorili diskusiu nielen o zavedení trinásteho platu, ale aj o masívnejšom zvyšovaní minimálnej mzdy, počtu sociálnych a nájomných bytov, v rozšírení sociálnych benefitov okrem iného pre matky s deťmi, sociálne a zdravotne postihnutých občanov či podpore verejnoprávnej kultúry.
Vážený pán poslanec, nechceme byť svedkami honby za makroekonomickými ukazovateľmi bez reálneho dopadu na peňaženky občanov, lebo túto cestu vláda nepokladá za správnu. Chcem vás ubezpečiť, že budeme dbať práve na to, čo je na ekonomike to najpodstatnejšie, a to reálny rast životnej úrovne obyvateľov našej krajiny a neustále zvyšovanie kvality ich života.
Ďakujem za pozornosť. Skončil som.
Skryt prepis

Zodpovedanie otázky

30.3.2017 o 14:14 hod.

JUDr.

Robert Kaliňák

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 14:19

Robert Kaliňák
Skontrolovaný text
Ja to vidím tak, že toto tu bola zmienená prognóza.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

30.3.2017 o 14:19 hod.

JUDr.

Robert Kaliňák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vstup predsedajúceho 14:19

Lucia Ďuriš Nicholsonová
Skontrolovaný text
Dobre. Dobre, tak položím tú otázku.
Pán poslanec Kamenický sa pýta: "Vážený pán predseda vlády, koncom marca 2017 vydala Národná banka Slovenska aktuálnu prognózu vývoja slovenskej ekonomiky. Ako túto prognózu hodnotíte?"
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

30.3.2017 o 14:19 hod.

Lucia Ďuriš Nicholsonová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video