Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.2.2020 o 11:39 hod.

JUDr.

Alojz Baránik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2020 11:39 - 11:41 hod.

Alojz Baránik Zobrazit prepis
Pripájam sa ku kolegom a pripomínam, že som upozornil pána podpredsedajúceho na to, že sú tu prednášané rasistické výroky zo strany poslankyne Grausovej, čo je neprípustné v tomto parlamente. To, že to, že sa to obišlo bez intervencie, je podľa mňa trestuhodné.
Je trestuhodné, že poslankyňa parlamentu môže tu prednášať beztrestne rasisti, vyslovene rasistické výroky a že považuje slušných ľudí za niečo, čo ona nazýva nejakých neomarxistov a ultraliberálov.
Predpokladám, že pani poslankyňa Grausová za ultraliberála považuje aj mňa, a pritom jeho, jej, jej šéf strany, najväčší fašista v tejto krajine, sa rozvádza, našiel si mladú milenku, s ktorou má dieťa. Nie je jasné, že či táto jeho mladá milenka spĺňa podmienky pre to, aby sa zosobášila. To je všetko, to sú všetko veci, ktoré bude treba preveriť po voľbách. Tento človek, ktorý nosí krížik na klope, sa chová ako nejaký moslim, jeho žena sa s ním rozvádza, stále sa okolo neho točia všelijaké pekné baby, a ja som ultraliberál, ktorý žije väčšinu svojho života s jednou, s jednou ženou, vychovávam, vychovám slušne deti a ja som ultraliberál a tento panák, ktorý nosí krížik na klope, stále sa s tým oháňa... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.2.2020 18:36 - 18:46 hod.

Alojz Baránik Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pokračujem v tom, čo sme začali, i keď tu máme mierne iné obsadenie a naše vystúpenie teda by sme mali tomuto mierne inému obsadeniu aj prispôsobiť. Budem sa o to snažiť.
Čiže ešte raz sa vraciame k tej téme, že toto rokovanie je o tom, aby v skrátenom procese mohlo byť odhlasované nejaké dôchodkové opatrenie, takzvaný trinásty dôchodok. Avšak my tvrdíme, že za vlády SMER-u a jeho posluhovačov došlo k takým rozkrádačkám a k takým nehoráznym všelijakým rozhadzovaniam majetkov, že keby k nim nedošlo aspoň spolovice, tak by tieto opatrenia, ktoré tu tvrdí vládna koalícia, že chcú presadiť, by neboli vôbec potrebné.
A znovu opakujem to, čo som povedal predtým a myslím si, že stojí to za zopakovanie. Všetci si musíme uvedomiť, že tieto návrhy, ktoré tu predkladá koalícia, nie sú myslené vážne. Vtip je v tom, že toto je pre nich len predvolebná kortešačka, predvolebné ohlupovanie ich voličov, lebo oni sami vedia, tak isto ako to vieme my, že aj keby sme všetci spolupracovali, že jednoducho to nedáme tak. A oni to vedia, vie to aj ich bývalý kolega, bývalý minister financií a teraz guvernér Národnej banky, že jednoducho sa to neuskutoční a že by sa to nemalo uskutočniť. Čiže nejedná sa o nič iné, len o predvolebnú korupciu. Podotýkam, že dokonca tá predvolebná korupcia je taká, že sú to len sľuby, že to ani nie je také, že niečo ,ako to smeráci majú vo zvyku, že tam ten jeden, čo tam hore sedí, že za krabičku cigariet dostával, kupoval hlasy a tak. Títo ani, ani tú krabičku cigariet nedodajú, lebo jednoducho oni vedia tak isto dobre ako my, že z toho nič nebude. Sa tu tvária, že o niečo sa budú pokúšať a potom budú hovoriť, že niekto im v tom zabránil. Čiže toto je celé.
Ale poďme na podstatu veci a to je to, ako SMER a jeho partia rozkrádali majetky za vlády SMER-u a jeho pomocníkov. Tak napríklad v novembri 2016 poslanci za SMER si vraj vo voľbách do Národnej rady kupovali hlasy. O tom som teraz hovoril. Škoda nevyčísliteľná. Pravdepodobne je to v stámiliónoch, lebo tú škodu, ktorú sme ako krajina utrpeli, nám už nikto nenahradí v dôsledku toho, že SMER sa dostal do vlády, keď sa do vlády dostať nemal. V tom istom mesiaci nové odhalenie v kauze u Lajčáka. SMER sa smeje Slovákom. Logo slovenského predsedníctva za vyše 160-tisíc eur dodala spriaznená firma za pochybných podmienok. Škoda 150-tisíc eur. Nemocnica sv. Michala, to je, to je srdcová záležitosť pána Kočnera, blízkeho spolupracovníka strany SMER. Príliš drahý nákup v balíku a ľudia v pozadí. Vďaka personálnym väzbám a pochybnému obstarávaniu nemocnica kúpila vybavenie o polovicu drahšie. Škoda 11 miliónov 350-tisíc. Ešte v tom istom mesiaci. Veriteľom piešťanského letiska je aj Vladimír Poór. Piešťanské letisko zrejme chcú sprivatizovať za pochybných okolností. Škoda nevyčíslená, opäť toto je v tej kategórii, o ktorej sme hovorili. Bude vyčíslená čo najskôr po prvom marci aj s príslušnými dôsledkami. A potom ešte v tom istom roku tendre na finančnej správe zrejme organizuje Robert Kaliňák, samozrejme. Vláda pri eurofondoch platí externých dodávateľov za to, na čo už má úradníkov. To je štandardný postup. Štyridsaťpäť miliónov 504-tisíc je vyčíslená škoda. Tu sú tie, tie 13. dôchodky. A potom 20 miliónov na zistenie, že vláda robí podnikateľom zle. Vláda chce za 20 miliónov eur skúmať, ako škodí podnikateľskému prostrediu. Škoda 20 miliónov, pretože sa jedná o totálnu sprostosť. "Sme na stope sofistikovaného tunela do eurofondov. Ide o milióny!" – píše sa v článku, v nadpise článku. Úrad vlády chce za 1,7 milióna vymyslieť, ako na internete zisťovať, čo si ľudia myslia o eurofondoch. Čistá škoda 1,7 milióna.
A ďalej. "Sme na stope sofistikovaného tunela do eurofondov. Ide o milióny!" – píše sa nad článkom. Ministerstvo dopravy si objednalo nešpecifikované špeciálne služby za 100 miliónov. Škoda 30 miliónov.
Ďalej. Premiér usvedčený z klamstva. Faktúry musíte zaplatiť. Fico teatrálne trhal faktúry za energie, to je, to poznáme. Ľudia ich nakoniec musia zaplatiť. Škoda nevyčíslená, ale...
Pán predsedajúci, to je, toto je typická ukážka toho, čo si smeráčka myslí, že pre koho platia pravidlá. Pre nás všetkých platia, pre smeráčku neplatia. To je typické toto, lebo oni sú štát, oni môžu všetko, my musíme kušovať. Sme to tu videli, že ako to tu prebiehalo. Štyri roky sme sa na to dívali, ako, ako táto osoba tunák vykrikovala, celý čas tunák jačala, lebo si myslela, že nás zahluší svojimi primitívnymi poznámkami. Toto je, toto je obraz. Končíte, pani Vaľová, končíte. Pamätajte si to!
Ďalej. Nadpis článku znie: "Sme na stope. Premiér usvedčený z klamstva." Pardon, to sme mali. Šéfka katastrov musela rozdať milión eur vyvoleným. SaS chce jej odstúpenie. Úrad nominantky SMER-u musí EÚ vrátiť 13,5 milióna eur a pritom rozdáva nepodložené milióny a odmeny. Celková škoda 14,5 milióna eur.
A ďalej. Nadpis článku "V premiérovej obci bohatne na zákazkách poslanec SMER-u." Poslanec SMER-u získava vo Ficovej rodnej obci nelegálne milióny eur. Vyčíslená škoda 1,2 milióna. A ďalej. SaS podala trestné oznámenie v kauze zámeny pozemkov. Štát mohol pri výmene pozemkov prísť o milión eur. Za transakciou sú ľudia s väzbami na SMER. Ako inak. Škoda milión eur.
A ďalej. "Finančná správa stopla trestné oznámenie, môže byť za tým vydieranie". Firma s pol miliardovou zákazkou zrejme falšovala účtovníctvo a mala krytie aj vo vláde. Vyčíslená škoda 1,1 milióna. A ďalší prípad. Slovenská pošta sa zase pripravuje na pochybný obchod. Štátna pošta pochybne investuje do súkromnej stratovej firmy. Škoda nevyčíslená, zatiaľ. Buď, bude sa začať, bude sa vyčíslovať hneď po prvom marci. "Poukázali sme na zvláštny biznis v rezorte životného prostredia" – hovorí ďalší nadpis článku. Štátna ochrana prírody si dohodla zmluvu na, aj na činnosti, ktoré neexistujú. Škoda 255-tisíc.
Ďalej, o Pellegriniho škandále s prevádzkou slovenskej domény. Pellegrini odovzdal monopol na registráciu slovenských domén britskej firme s pochybnou reputáciou. Škoda nevyčíslená. Ale bude vyčíslená hneď po voľbách. Ďalší článok. Branislav Gröhling hovorí: "Chýbajú učebnice, nebude monitor 5, nemáme dostatok asistentov." Chaos v školstve, centrálne obstarávanie učebníc zlyháva. Na testovanie žiakov nie sú peniaze. Škody 20 miliónov. A ďalej: "Slovensko.sk je predražené a nefunguje. Čo navrhujeme?" Slovensko.sk je predražené a nefunguje. Škoda vyčíslená – 21 miliónov.
A toto je moja obľúbená vecička, teším sa, že som to stihol. Radomír Bžán môže od štátu dostať 77 miliónov. Štát chce za pochybnú zmluvu na advokátske služby vyplatiť 77 miliónov. Tu je napísaná škoda 76 500-tisíc, ale myslím si, že by to mohlo byť aj viac a toto je jedna kauza, ktorá je úplne symptomatická, a považujem za isté, že tie peniaze z toho Bžána vyrazíme, alebo ich vyrazíme od tých ľudí, ktoré, ktorí mu ich dali. To si píšte.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.2.2020 15:15 - 15:17 hod.

Alojz Baránik Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ďakujem kolega Galek, že si spomenul prípad advokáta Bžána a tých šialených súm, ktoré sa vyplatili zo štátnej firmy v súvislosti s výkonom advokácie. To je niečo úplne brutálne. Ja som pred viac ako dvomi rokmi, keď sa táto kauza odvíjala, dostal list od niekoho, kto zjavne pracoval na právnom oddelení dotknutej firmy, kde mi oznámili, že celé právne oddelenie tejto firmy, ktoré sa skladalo z odborníkov, ktorí boli v tejto veci, v tejto oblasti angažovaní a rozumeli jej, tak bolo prepustené celé právne oddelenie, a miesto toho boli najatí extrémne drahí advokáti, čo nakoniec vyvrcholilo kauzou Bžán, ktorá bude mať dohru. Tá bude mať dohru veľmi jednoduchú, pretože tam sa jednalo nie o zlodejinu, ktorá sa nedá preukázať, ale sa jedná o zlodejinu, ktorú nie je potrebné preukazovať, pretože manažéri tejto firmy budú musieť preukazovať, že nemohli konať inak. Oni to budú musieť preukazovať, že nemohli konať inak a že k tejto škode, ktorá tu vznikla v rade desiatok miliónov, že nemohli zabrániť. To som veľmi zvedavý, že ako preukážu títo manažéri tejto firmy, štatutári a dokonca prípadne aj členovia dozornej rady, ak schválili takéto transakcie, že ako chcú preukázať to, že nemohli konať inak, aby zabránili takejto škode. Na týchto ľudí si musíme posvietiť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.2.2020 14:50 - 14:52 hod.

Alojz Baránik Zobrazit prepis
Tak budem v rýchlosti reagovať. K pánovi kolegovi Vážnemu. Keďže nie ste právnik, tak vám to odpustím, ale oznamujem vám týmto, že trestné oznámenie sa podáva len v prípade trestných činov, ktoré, o ktorých sa orgány činné v trestnom konaní nemajú inak ako dozvedieť. O týchto trestných činoch orgány činné v trestnom konaní veľmi dobre vedia, pretože sa o nich verejne hovorilo a teda a teda je potrebné z toho urobiť ten záver, že polícia a prokuratúra s vami držia basu. A prečo? Pretože sú to vaši policajti, vaši prokurátori, je to váš generálny prokurátor, váš špeciálny prokurátor, ktorý zametie si, najprv natiahne na seba kauzu a potom ju zametie pod koberec. Čiže o tomto to celé je. Čiže nevyprávajte tu somariny o tom, že sme mali podať trestné oznámenie.
A druhá veľmi zaujímavá reakcia, na ktorú chcem reagovať, je to o tom Vietname. Vietnam je krajina, kde na rozdiel od všetkých krajín, s ktorými bežne obchodujeme ako v Európe a v Amerike a inde, je krajina, ktorá nemá legislatívu o boji proti legalizácii prostriedkov z trestnej činnosti. A na tomto je samozrejme založené to a na tom je založený aj únos Vietnamca. A to všetko spolu súvisí. To sú proste potvrdenia toho, čo my tu dlhodobo tvrdíme, že komunisti a mafia u nás je to isté, že to je proste jedna zločinecká banda, vietnamskí komunisti a naši mafiáni tu vo vláde. Toto musí skončiť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.2.2020 14:22 - 14:42 hod.

Alojz Baránik Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Nadviažem na to, čo tu bolo povedané. Na to, že dvanásť rokov sa tu rozkráda, a teraz odrazu je potrebné riešiť dôchodky, pričom je jasné, že ani to dokonca nie je pravda, že by sa tu riešili dôchodky. Tu sa rieši len záchrana strany SMER prostredníctvom tvrdenia, že sa riešia dôchodky, pretože tak ako my, tak aj smeráci vedia, že to nikdy neprejde, že sa to z toho či onoho dôvodu už teraz nezrealizuje. Ak budú niekedy trináste dôchodky, tak budú za budúcej vlády. Nie už za tejto. A je symptomatické, že sa tu má, že sa tu navrhuje, že sa zoberie z rozpočtu, ja neviem, miliarda, a pritom čo vieme, 6,6 miliardy bolo ukradnutých za vlád SMER-u.
A ja viem, že pán poslanec Vážny sa tu zavzdušňuje, pretože sa ho to dotýka, ale realita je taká, že práve za jeho fungovania na ministerstve dopravy došlo k najväčším zlodejinám v dejinách tejto krajiny. Ale teraz pozor, čo vieme, lebo my sa o tých ešte väčších zlodejinách dozvieme až po tom, keď sa dostaneme do vlády. To teraz samozrejme čerpáme len z informácií, ktoré akosi unikli z toho zdroja, z informácií, ktoré boli uverejnené v komunikačných prostriedkoch, ale keď sa raz dostaneme do vlády, potom to nabere akože úplne iný spád. A toto je práve to, čo pána Vážneho a jeho kolegov tak strašne znervózňuje, pretože keď sa tam dostanú tí ľudia ako kolega Marosz alebo kolega Grendel, ktorí pána Vážneho tak strašne znervózňujú, potom je jasné, že pán Vážny bude mať veľmi obmedzený rozsah možností, že ako riešiť svoj ďalší život.
Tak ja som, ja som tu sedel štyri roky, som sa pozeral okrem jedného aj na pána Vážneho, ale v takomto stave som ho ešte nevidel. To proste je mi to jasné, že on stráca tú, tú svoju nadnesenú povýšenosť,
dostáva sa do úzkych. A tak to ale je. Chlapci tu kradli dvanásť rokov a teraz prichádza zúčtovanie a oni na to jednoducho nie sú pripravení. Oni si mysleli, že to dajú. A teraz už je úplne jasné, že to jednoducho nedajú, a sú v koncoch. Lebo tie kauzy sú strašné a sú, čo my vieme, čo sme napočítali z verejne dostupných zdrojov 6,6 miliárd, určite, som presvedčený o tom, že to bude oveľa viac.
Takže prečítam niekoľko tých káuz, ale ešte predtým sa zastavím pri tom mýtnom tendri. Ja som mal to šťastie, že som trochu do toho pričuchol v súkromnej sfére, takže som videl trochu viac ako, čo je bežné o tom, z toho, ako tento mýtny tender prebiehal. Samozrejme, pán Vážny hovorí tu kolegovi Maroszovi, však vy by ste to videli, keby vy ste boli na tom ministerstve, že ako to funguje. No, realita je taká, že to nie je Národná diaľničná spoločnosť, to nie je ministerstvo, to je proste J&T. To sú tí, tí sú, ktorí vlastnia akože aj ten, aj ten systém a to sú tí, ktorí vlastnia aj Národnú diaľničnú spoločnosť, aj to ministerstvo. To je ich. Čiže oni rozhodujú, že teraz si dáme toto, toto bude naše, toto dáme akože na tie diaľnice, lebo ináč keby sme nedali už, niečo tam musíme dať, nemôžeme to úplne celé ukradnúť. Ten systém na ten mýtny tender, ten bol predražený tak strašne, že to si nikto nevie predstaviť. Ja, keďže som... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Pán poslanec, poprosím vás, dodržujme rokovací poriadok, hovorme o skrátenom legislatívnom konaní. Teraz nerokujeme o mýtnom tendre. Poprosím vás.

Baránik, Alojz, poslanec NR SR
Hovoríme o skrátenom legislatívnom konaní. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Poprosím vás, ja vás nechávam každého rozprávať, ale držme sa v súlade s rokovacím poriadkom, hovorte k veci, prosím vás.

Baránik, Alojz, poslanec NR SR
Ďakujem za vašu prosbu. Som presvedčený, že hovorím o skrátenom legislatívnom konaní, pretože dvanásť rokov sa tu kradlo a teraz musíme mať skrátené legislatívne konanie na to, aby sa tie dvanásťročné zlodejiny zakryli. Takže súvis je úplne zjavný a dúfam, že mi dovolíte, pán predsedajúci, aby som tento súvis objasnil.
Čiže aby sme sa vrátili k tomu mýtnemu tendru, tie, tá cena toho mýtneho tendru je, ak aj odhliadneme od toho, že ako boli tie príjmy z neho rozložené, tá cena je tak strašne nadsadená, pretože som v tejto branži fungoval, tak mne povedali odborníci, že, že to je tak strašne jednoduchý a lacný systém, že je smiešne požadovať takúto obrovskú sumu zaň. Čiže a to, že došlo k tomu, že ani tú infraštruktúru sa akosi nepodarilo zabezpečiť, a ja, keďže som transakčný právnik, tak viem, že prečo sa to nepodarilo zabezpečiť. Pretože sa už, už sa plánovalo vtedy dopredu, že tam bude ten dodávateľ zachytený navždy, aby sa položil základ na výhovorku, že sa toho dodávateľa jednoducho nedá zbaviť. Ten dodávateľ, ktorý je spoluvlastníkom tejto krajiny, aspoň doteraz bol a ešte, ešte dva týždne bude, tak ten nemohol počítať s takou situáciou, že dôjde k tomu, že sa teraz rozhoduje, že či opozícia, či bude mať väčšinu v parlamente jednoduchú alebo ústavnú. Takže z toho plynie tá nervozita, z toho plynie to skrátené legislatívne konanie. Je to proste tak.
Aby sme sa vrátili k týmto kauzám, ktoré sú súčasťou tých 6,6 miliárd, o ktorých tu hovoríme a ktoré si myslíme, že sú tým reálnym dôvodom, prečo máme skrátené legislatívne konanie, aby sa zakrylo to všetko, čo sa ukradlo za tých dvanásť rokov, tak pokračujeme.
"Vysoko postavený úradník Peter Plavčan prihráva peniaze vlastným", hovorí článok. Úradník prideľuje peniaze vysokým školám, pôsobí na troch vysokých školách, jeho dcéra má blízko k vedeniu na štvrtej. Predbežný odhad škody 1,486 milióna eur. Ďalší nadpis článku "Za päťsto eur skryli milióny". Vyhrala firma blízka Kmotríkovi. Ďalší spoluvlastník štátu. Za tendrom za päťsto eur bola v skutočnosti dvadsaťmiliónová zákazka. Vzniknutá škoda takmer 6 miliónov. Ďalej. "Cenu za obchvat Bratislavy postráži favorit, súťažil sám". No, ako inak? Štát odsúhlasil 6,1 milióna poradenskej firme z tendra ako ušitého na mieru. Diaľnice na západe Slovenska sa majú stavať v režime, ktorý vyniesol v minulosti ceny ciest do extrému. Škoda 1,8 milióna.
Ďalší, ďalšia kauza. "Fico rozdal z rezervy milión a pol, kým ho stopol zákon. Štátny podnik Transpetrol rozdáva dotácie vo Ficovom mene." Škoda len 60-tisíc. Ktovie, koľko by z toho bolo dôchodkov.
Ďalší nadpis článku. "Tunel na ministerstve hospodárstva. Kam sa hrabe Štefanov?" Ministerstvo hospodárstva pochybne obstarávalo jednoduchú webstránku za 170-tisíc eur. Pritom nechalo ministerstvo školstva urobiť nový web za necelých 10-tisíc eur. Teda sedemnásťkrát lacnejšie než teraz plánuje ministerstvo hospodárstva. Škoda 153-tisíc.
Ďalšia kauza. "Kažimírov kamarát dostal echo, že Kaliňák chce budovu". Ministerstvo vnútra má nadbytok kancelárskeho miesta, no za 3 milióny si prenajalo budovu od Kažimírovho kamaráta. Kamarát ministra financií, podnikateľ Roman Fečík vedel, že ministerstvo vnútra zvažuje prenájom budovy na Panenskej ulici v centre Bratislavy. Až potom budovu kúpil a ministerstvu prenajal. No ako inak? Škoda 3 milióny eur. Inak podotýkam, že pán Kažimír, že ako riadny smerák, teraz je z toho, z toho von, on je proti skrátenému konaniu k tomuto, ktoré tu my kritizujeme, aj proti tomu dôvodu, pre ktoré sa to skrátené konanie koná, ale je to ich spoluhráč, preto sa dostal na post guvernéra Národnej banky. Ale ináč samozrejme je to ich človek, je, jeho advokát je ten istý, ako je advokát Kočnera, pán Mandzák. Čiže, a pán Mandzák je najlepší kamarát s pánom Daňom a pán Daňo je zase osobný propagátor, filmár, videobloger pána Kočnera a pána Harabina. Čiže toto je jedna, jedna kamarila, ktorá nás tu ovláda.
Ďalšia kauza. "Čaplovič obišiel zákon, keď sa zaviazal firme platiť o päťstotisíc viac". Minister školstva pridal vyše pol milióna na učebnice spriaznenej firme bez súťaže. Minister protizákonne zlepšil súkromníkovi obchod s učebnicami. Ministerstvo zrejme dostane pokutu. Škoda 157-tisíc.
Ďalšia kauza. Ďalší prúser exšéfa štátnej firmy. Pokuty mal platiť zo štátneho. Konateľ štátneho podniku zo štátnych peňazí platil pokutu vlastnej firmy a auto si prenajal za cenu, za ktorú ho mohol aj kúpiť. Cena alebo škoda, ktorá vznikla, 142-tisíc.
Ďalšia kauza z októbra 2014, "Poslanec Mičovský otvoril škandál v Štátnych lesoch". Odvoz dreva predražil o 14 miliónov eur. Štátne lesy za Ficovej vlády zaplatili 23-tisíc za obstaranie odvozu dreva, ktoré je o 14 miliónov drahšie ako s obstarávaním. Odhad škody 14 miliónov.
Predražené CT v Piešťanoch, známa kauza z októbra 2014. Piešťanská nemocnica kúpila trikrát drahšie CT ako Česi. Celková škoda vyše 1 milión.
Ďalšia kauza z novembra 2014. Všímate si, že tá kadencia tých káuz, to je akože, títo ľudia robia deň noc, aby rozkrádali Slovensko. To už musí byť aj únavné. Drahší stroj než v Piešťanoch objednali zdravotníci v Košiciach. Košická nemocnica kúpila CT dvakrát drahšie ako v Piešťanoch. Rovnaký typ magnetickej rezonancie kúpila aj pražská nemocnica Motol za 1,1 milióna. Cenový rozdiel oproti košickej magnetickej rezonancii je ešte markantnejší, lebo česká inštitúcia kupovala zariadenie s raz tak silným magnetom ako univerzita vo východoslovenskej metropole. Cena, škoda, ktorá vznikla takto, takmer 2 milióny.
Z toho istého mesiaca. "Nominant SMER-u na čele Tiposu platil firemnou kreditkou za luxus". To sú, samozrejme, ich, ich ľudia a vieme, že čo to je Tipos, to je, k tomu sa ešte dostaneme. Nominant SMER-u platil firemnou kreditkou 4 800 eur v predajni luxusnej obuvi, podotýkam v Prahe, pretože tu my v Bratislave taký luxus nemáme.
Ďalšia kauza. "Ďalší zdravotnícky biznis v rodine Pavla Pašku odhalený, jeho synovec rieši tendre v nemocnici". Paškov synovec je zodpovedný za verejné obstarávanie v košickej nemocnici. Približný odhad škody 713-tisíc.
A ďalej. V tom istom mesiaci, to je akože na týždennej báze. "SMER podľa KDH trojnásobne preplatil tunel v Žiline". Za vlády SMER-u platia železnice za zváranie 30 % viac. Približný odhad škody 2,5 milióna.
A zase. "Peniaze daňovníkov opäť zmizli v čiernej diere". Mali ísť na cyklotrasy. Cyklochodník, ktorý sa mal postaviť za milión z vládnej dotácie, neexistuje. Škoda milión eur.
A zase, ešte stále v tom mesiaci. "Šéf kardiocentra v Bystrici dodáva drahé CT do Trenčína". Nemocnicu vedie nominant SMER-u, ktorý dodával drahé CT prístroje. Zase personálny problém. Ale potom. Obvinenie smerákov z krytia podvodu, poslali ho do basy. Prípad SMER-u je na koberec, vyšetrovanie podvodu z DPH sa ututláva. Dôvodom môže byť prepojenie na stranu SMER. Odhadnutá škoda 20 miliónov eur.
Ďalej. "Nájom bez verejnej súťaže?" Všeobecná zdravotná poisťovňa hľadala novú budovu cez inzerát. Všeobecná zdravotná poisťovňa si hľadala budovu bez súťaže. Škoda zatiaľ nevyčíslená. Toto patrí do tej kategórie, o ktorej som už predtým hovoril, že to sa ešte len dozvieme, keď sa dostaneme na miesto činu, takpovediac. Budete pozerať!
"Počiatkov škandál ho má stáť krk: Detaily kšeftu za 133 miliónov eur a zmanipulovaný tender?!" Pochybný tender palivových kariet za mýto mohol byť predražený až o 100 miliónov eur. Škoda 100 miliónov. Tu vidíme, že ako sa, ako sa tie 6,6 miliardy, ktoré je suma, ktorú považujeme za minimálnu, ako sa nazbierali.
A pokračujeme. Predražené CT nie sú len cétečka. Ružomberok nakúpil tisíceurové stolíky. Nemocnica v Ružomberku pod vedením nominanta SMER-u kúpila predražené stolíky a postele. Približný odhad škody 300-tisíc eur. A ďalej. "V nemocnici prejeme milióny, stopy vedú do Luxemburgu". Schránková firma zvíťazila v súťaži a dodáva predraženú stravu do nemocníc. Približný odhad škody, a teraz pozor, 24 miliónov 300-tisíc. To sú cifry. A ďalej. "Poradcovia pre novú nemocnicu majú zistiť, čo už Čislák vie". Za 2,7 milióna eur majú poradcovia ministerstvu zdravotníctva zistiť aj to, čo už vie. Približne odhad škody 2,7 milióna. A ďalej. "Finančná správa zatĺka dôležité informácie o miliónovej zákazke". Zákazku Finančnej správy vyhrala bez obstarávania firma blízka jej riaditeľovi. Je jasné, že sa tu jednalo o riadne peniaze. O koľko to presne bolo, vám oznámime niekedy počínajúc marcom tohto roka.
A ďalej. "Pri reštrukturalizácii Váhostavu pýtajú peniaze veľké schránkové firmy". No toto je, na štátnej pomoci Váhostavu najviac získajú schránkové firmy. Prepojenie na schránkové firmy má aj asistentka poslankyne za SMER. To všetci vieme, že tu, tu sa nejedná o žiadne fazuľky, tunak hovoríme o desiatkach miliónov, ak nie viac, ak nie stovkách. Toto je tiež z tej kategórie, že vám to bude oznámené, jednotlivým účastníkom týchto zlodejín, ale obsielkou z NAKA.
"Ficovi ľudia kšeftujú s pozemkami rovnako ako Mečiarovi v kauze Slavkov". Ficovi ľudia kšeftujú s pozemkami rovnako ako Mečiarovi v kauze Slavkov, keď pozemkový fond za pochybných okolností vydal cez reštitúcie pozemky blízko Bratislavy. Dostali sa do rúk bývalého suseda Roberta Fica, ktorý vzápätí dosiahol, že sa na nich môže stavať. Škoda nevyčíslená, ale to len preto, že novinári nemajú nástroje na to, aby tú škodu vyčíslili. Keď my na to budeme mať dosah, je isté, že tá škoda sa bude dať vyčísliť, pretože v trestnom konaní je povinnosť vyčísľovať škodu, a že trestné konanie o tomto bude, to považujte za isté.
"Polícia lacno predáva byty, aj viceprezidentovi Lučanskému". No vidíte, to je ten, ten krásavec, čo teraz nás zachraňuje od Gašpara. Parádička. Policajný viceprezident v poradovníku na dotované byty predbehol ďalších záujemcov. Približne s tretinovou zľavou si od štátu kúpil nový byt aj prvý policajný viceprezident, ktorý sa medzitým stal už aj prezidentom. Stovky iných policajtov čakajú v poradovníku márne. Tu je napísané, ale toto je úplne smiešne, že približný odhad škody je 30-tisíc. Tam treba povedať, že tá reálna škoda, je morálna škoda. To je, to sú tie škody, kedy tí policajti sú demotivovaní na to, aby zostávali v polícii, aby jednali čestne, keď vidia, že ich šéf koná nečestne. To sú tie najväčšie škody, to sú väčšie ako je, akékoľvek peniaze, keď sa, keď sa demoralizuje naša spoločnosť a hlavne tí, ktorí na dodržiavanie tej morálky majú dbať.
A ďalej. "Predražený nákup v nemocnici v Ružomberku". Lebo samozrejme, my máme toľko peňazí, že si môžeme dovoliť predražovať nákupy v zdravotníctve. Nemocnica vedená smerákom kúpila v na mieru ušitom tendri štyri a pol násobne predražený dezinfekčný prístroj. Škoda len 74-tisíc. Firme ministra Žigu, a teraz to si myslím, že to bude o iných fazuľkách teraz, firma ministra Žigu obchoduje so štátnym drevom a sa jej veľmi darí. Firma ministra životného prostredia bohatne na obchodoch so štátnym drevom. Konflikt záujmov. No, je vám to jasné, že toto je tiež z tej kategórie, ku ktorej sa ešte vrátime po 1. marci tohto roku.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.2.2020 9:29 - 9:30 hod.

Alojz Baránik Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Treba si položiť otázku, prečo táto schôdza tu je, prečo dochádza k porušovaniu rokovacieho poriadku, prečo koalícia musí toto všetko robiť. Prečo musia všetkými prostriedkami zabrániť tomu, aby stratili kontrolu, aby stratili kontrolu nad kaliňákovskou políciou, čižnárovskými súdmi, čižnárovskými, čižnárovskou prokuratúrou a harabinovskými súdmi? Prečo je to potrebné?
Pretože sa boja. Boja sa. Nechcú dožiť na Belize alebo v base. O tomto to celé je. Bojujú, lebo nemajú inú možnosť. Urobia čokoľvek pre to, aby zabránili strate kontroly nad štátom, kontroly, ktorú má v rukách mafia zvaná SMER - sociálna demokracia.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.12.2019 10:24 - 10:25 hod.

Alojz Baránik Zobrazit prepis
Nie je to, zase nie je to pravda, nie je to pravda, nie je to pravda. My hovoríme, že sudca je predstaviteľ štátnej moci, ako taký nemá čo skrývať svoju tvár. Ak existujú procesné dôvody na to, aby tvár pri procese v súdnej sieni nebola zverejnená, prosím, nech sa to upraví. Ale to, aby Jankovská mne hovorila, že jej tvár nesmie byť fotografovaná, to si vyprosím. A ten, kto sa tohto systému zastáva, tak ten proste jednoducho chce, aby to ďalej fungovalo tak, ako to funguje. Nie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.12.2019 10:20 - 10:23 hod.

Alojz Baránik Zobrazit prepis
Ja som sa len v krátkosti prihlásil do rozpravy, lebo chcem zareagovať na to, čo povedal kolega Kresák. Pre mňa nepochopiteľne. Lebo on hovoril o tom, že ako to bolo, keď on bol v Amerike. A to hovoril navzdory tomu, že ja som povedal v mojom vystúpení, že je to rôzne v rôznych štátoch amerických, a tiež som povedal, že od roku 2013 boli vo väčšine týchto štátov všetky obmedzenia zrušené. Ak som hovoril o procese s O. Jamesom Simpsonom, tak nezabúdajme, že, a aj on o ňom hovoril, nezabúdajme, že my tu hovoríme o zverejňovaní tváre sudcu a ten proces na druhej strane bol v priamom prenose televíznom. Čiže to sú dve diametrálne rozdielne veci, pričom ten O. James Simpson bol niekde, kde my ani nedúfame, že to raz u nás bude môcť byť. Ale pán kolega Kresák akosi toto všetko dokázal prekrútiť na to, že ja som hovoril nejakú nepravdu. Som stopercentne presvedčený o tom, že mám pravdu, pokiaľ ide o to, že ako veci fungujú v Amerike. Ja som sa na to díval. V Amerike hlavne je to otázka procesná. (Zaznievanie gongu.) To znamená, že rozhodujú buď jednotlivé súdy a samozrejme, že je rozdiel v Amerike medzi federálnou jurisdikciou a jurisdikciou jednotlivých štátov. Čiže tu nejako tvrdiť, že v Amerike sa vývoj uberá k tomu, že je menej informácií o tom, ako súdy fungujú a aká je, čo ja viem, tvár sudcu, to je výsmech. Toto môže povedať len niekto, kto buď mal zlý úmysel, alebo jednoducho má zlé informácie. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.12.2019 10:17 - 10:19 hod.

Alojz Baránik Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pani kolegyňa, ja by som si dovolil jemne zareagovať v súvislosti so zmienkou napríklad o Poľsku. Tam podľa správy, ktorú ja sa som čítal z Európskej komisie, podstata problému je to, že tam je obava o vývoj v justícii, obava. U nás žiadne obavy nie sú, u nás vieme, že situácia v justícii je katastrofálna. Čiže to je u nás úplne niekde inde. A to, že sa o nás v Európskej komisii nehovorí, to je podľa mňa niečo, čo je medzi nebom a zemou. Ale podľa mňa nás to dosť v blízkej budúcnosti čaká.
Cesta do pekla, ste spomínali, že toto je cesta do pekla. Teda nejdem sa k dôvodom tohto vyjadrenia nejak bližšie vyjadrovať, ale podľa mňa, pokiaľ ide o súdnictvo, my v pekle sme už. Čiže žiadna cesta do pekla, nič, čo sa v súdnictve udeje, nemôže byť horšie ako ten stav, v ktorom práve už sme. A máte pravdu, súhlasím s vami úplne, že akákoľvek náprava začína od tajných služieb, ktoré nesmú byť na povel nejakej politickej strany a nejakej garnitúry, hlavne ak cieľom a účelom existencie tej garnitúry je rozkrádať tento štát.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.12.2019 9:39 - 9:41 hod.

Alojz Baránik Zobrazit prepis
Tak budem reagovať len na kolegu Muňka. Samozrejme, pán kolega, že sa vám ako v tejto konkrétnej debate reprezentanta tej moci, ktorá ťaží zo stavu súdnictva, že sa nepáčia tieto reči. A to je to, o čom som hovoril. Že tí, ktorí sa ozvú, ktorí upozornia na to, tí sú potom popoťahovaní alebo na niektorých je aj trestné stíhanie privodené. A toto je presne to, čo robíte. Vy to hovoríte takým jemným pekným hlasom, ale výsledok je ten istý. Nechcete, aby sa niečo zmenilo, pretože vy ste na tomto systéme zbohatli, vy ste sa mali dobre na tomto systéme a vám tento systém vyhovuje. Keby sa mal nejako zmeniť, vy sám by ste mali problémy. Je jasné, že ľudia ako vy a vám podobné, že s takouto prezentáciou máte problém.
To, ako sa má hovoriť v parlamente, to musí zodpovedať alebo by malo zodpovedať tomu, ako to cíti spoločnosť. A to, že vy zakrývate to, ako veci cíti spoločnosť, to je samozrejmé. Pre vás je to otázka nejakého marketingu a oklamania ľudí. Ja neklamem a vy to musíte strpieť, že tunak musíte počúvať to, čo sa vám tu hovorím, za to ste platení, alebo tu nemusíte byť.
Skryt prepis