46. schôdza

18.6.2019 - 28.6.2019
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie spoločného spravodajcu

25.6.2019 o 10:06 hod.

Ing.

Jozef Burian

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:02

Erik Tomáš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pani kolegyňa, ja rozumiem, že materská dávka je prideľovaná podľa zákona o sociálnom poistení a rodičovský príspevok dávame ako štátnu dávku. Ja rozumiem tomu rozdielu.
Ale ten princíp, ktorý zachováme, je rovnaký. Jednoducho aj pri materskej dávke, ak chcete na ňu získať nárok, musíte pracovať dva roky, počas dvoch rokov 270 dní. Toto isté pravidlo chceme uplatniť aj pri rodičovskom príspevku, aj keď rozumiem tomuto rozdielu.
Je to vec názoru, lebo prebehla, prebiehala diskusia nejaká o tom, že či teda máme nejakým spôsobom tie matky motivovať v práci, alebo nie.
Čo sa týka ale toho druhého problému, na ktorý podľa mňa správne upozorňujete, že keď sa matkám narodí viac detí rýchlo po sebe, vzniká otázka, že či majú nárok na ten vyšší rodičovský príspevok alebo nižší, tak ja mám rád racionálnu debatu, už som medzitým telefonoval s ministerstvom práce, kde som sa na to pýtal, aj oni to preverujú, pretože toto naozaj stojí za otvorenie tejto témy, a pokiaľ viem, moja kolegyňa z SNS už pripravuje v tomto zmysle, ak bude potrebný, ak sa teda zhodneme na tom, že je to problém, pozmeňujúci návrh.
Takže naozaj tiež si myslím, že matky, ktoré majú po sebe, keď to tak poviem, reťazovo viac detí, ale predtým pracovali, tak by nemali byť takýmto spôsobom trestané, ale aj toto si vyžaduje nejakú odbornú debatu.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.6.2019 o 10:02 hod.

Mgr.

Erik Tomáš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:04

Soňa Gaborčáková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za pripomienky. Naozaj motivovať matky, aby chodili do práce, a pritom vychovávajú tri-štyri deti a naozaj tá demografia na Slovensku je, aká je, a naozaj nemôžme to dávať zarovno s tým, že koľko z nich je poberateľkami aj zároveň dávky v hmotnej núdzi, aj tie ženy možno v skromnejšom prostredí, ale tiež sa snažia postarať o tie deti. A keď sa o nich dobre nestarajú, tak ja jednoducho by som tento príspevok odobrala, ale neriešila to, že horšie sa starajú o dieťa ako iná rodina, ktorá má elektriku, ktorá má vodu. Jednoducho títo ľudia tiež nemajú peniaze a dostupnosť prostriedkov tak, ako to majú bežné rodiny. Aj ťažko si hľadajú prácu. A rómske ženy je úplne jedna katastrofa, jak si nevedia nájsť prácu.
Čiže naozaj nerobme z nich iba tie, ktoré nechcú pracovať, ale skutočne ich do práce nechcú zobrať. Väčšinou robia len na aktivačné práce alebo na rôzne paragrafy v rámci úradu práce.
A čo sa týka vlastne rodičovského príspevku, tak je to štátna sociálna dávka. Je postavená na, na teda štátnej sociálnej podpore a poskytuje sa plošne, kdežto sociálne poistenie je postavené na princípe poistného systému a tam si človek nejaké veci vkladá a neskôr, keď nastane udalosť, tak tieto peniaze získa späť. Čiže sú to úplne dve rozdielne veci, ktoré porovnávame.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.6.2019 o 10:04 hod.

PhDr.

Soňa Gaborčáková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 10:06

Jozef Burian
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážené kolegyne, kolegovia, ja som veľmi rád, že sme sa vrátili k meritu veci, že teda skončili privatizačné aktivity a možno aj iné, iné náležitosti, ktoré nie sú súčasťou tohto zákona.
Ja sa len vrátim a myslím, že už Erik Tomáš začal sa snažiť vysvetľovať vlastne ten proces. Ten proces pri reťazení ako toho, tých materských alebo, nazvem, rodičovských príjmov je fakt problémom, ale problémom v tom, že stále tu platí filozofia tých 270 dní odpracovaných pred nástupom na materskú. Ak pri tej druhej materskej, á, pardon, pri tej, druhom dieťati tá žena, je jej poskytnutý materský príspevok, má automaticky nárok na vyššiu dávku, teda na to zvýšenie, o ktorom tu hovoríme. Ja som osobne, alebo aj na tú tretiu materskú. Ak to je reťazenie a preruší, preruší viac ako na tých 270 dní, bohužiaľ, stráca tú možnosť získania vyššieho rodičovského, ale to je niečo za niečo. Jednoducho potom ako sa pozrieme na tie ženy, ktoré jednoducho pracujú kontinuálne, dokonca pracujú aj počas materskej a budeme hovoriť o tom, že no niekto tri roky nepracoval a dostane tú vyššiu materskú. Nedá sa všetkým vyhovieť, to je jednoznačne jasné.
Ja som ten, ktorý podporujem riešenie, rozdelenie materského na vyššiu, pardon, rodičovského na vyššiu a nižšiu dávku. Pripravovali sme to aj v predchádzajúcom období, bola veľká k tomu nejaká diskusia. Ja osobne si myslím, že je to správne rozdelenie. A musím zase podotknúť, ako, viete, ono sa nedá dať tým ľuďom a zároveň hovoriť o deficite.
Pani Gaborčáková chce ešte zvýšiť teda ten kvázi deficit, pán Heger hovorí o veľkom deficite verejných financií. To proste v rámci jedného klubu by ste si mali dohodnúť, o čom vlastne chcete. Jeden chce navyšovať dlh, jeden chce ho znižovať.
Takže ako je to, je to také dosť diskutabilné, takže v každom prípade by ste si mali ujasniť, v čom teda teraz tkvie ten problém, a to je jedno, ja neviem, či už ste, alebo nie ste v jednom klube (povedané s úsmevom), ja len hovorím, že ak opozične budem kritizovať, tak nemôžem na jednej strane povedať, že chcem pridať, a druhý ihneď kritizuje, že sa zvyšuje dlh.
Osobne si myslím, že, a súhlasím s tým, že je to rozdelené, lebo ak, a veľmi ste tu presne pomenovali a potom ste sa oduševnili, že vyplácame štátnu dávku na báze poistného princípu, že teda tých rodičov, ktorí sú zodpovední a nezodpovední. Tak práve ja podporujem práve preto, že týmto spôsobom podporujeme zodpovedných rodičov.
Ak si myslíte, že je dobré, že niekto, kto pred nástupom na rodičák, lebo nikdy nenastúpil na materskú, lebo nikdy predtým nepracoval, nikdy počas materskej alebo, pardon, rodičovského nepracoval, nebude ani pracovať potom. Ja neviem, ja stále si myslím, že je správne, že bude mať ten človek, ktorý bol na dávkach v hmotnej núdzi, že bude pokračovať v tom rodičáku, dokonca vyššom rodičáku, akú má dávku hmotnej núdze.
Ak, znovu opakujem, chceme podporovať zodpovedné rodičovstvo, zodpovednú starostlivosť o deti, myslím si, že je to správny krok. Ak si myslíte opak, tak potom by som sa rád pozastavil pri hmotnej núdzi a pri, vôbec pri filozofii hmotnej núdze, lebo vy na jednej strane kritizujete, že podporujeme a zvyšujeme nejaké dávky pre nezamestnaných, ktorí nemajú záujem pracovať, na druhej strane tu chcete nivelizovať rodičovský príspevok na základe toho, že nebudeme pozerať na to, či ten človek pracoval alebo nie.
Môj názor, ten, kto pracoval, zaslúži si väčšiu dávku a bude mať väčší priestor alebo vytvoríme podmienky na to, na zodpovedné rodičovstvo.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

25.6.2019 o 10:06 hod.

Ing.

Jozef Burian

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:10

Eduard Heger
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ďakujem pekne, pán kolega, že ste vystúpili a snažili ste sa to, teda trošku vniesť do toho viacej svetla, len pár vecí teda, s tým jedným klubom to bol pekný fór.
Čo sa týka rozpočtu, tak ja, aby ste ma rozumeli správne, ja som za rodičovský príspevok, som za zvýšenie rodičovského príspevku, pretože sme to veľakrát odôvodnili a v tomto naozaj sme za jedno, ale ja hovorím o tom, že sa pýtam, ako to chcete vy v rozpočte urobiť. Pretože ak by sme my boli vo vláde, tak by sme v rozpočte na to vytvorili priestor. A to je to, čo sa pýtam. Kde ten priestor by ste vy vytvorili?
Čiže tu nejde o to, že zadlžovať, nezadlžovať. Ak neurobíte priestor, automaticky zadlžujete. Ak priestor urobíte, nemusíte zadlžovať a urobiť aj toto dôležité opatrenie. Takže tam je ten rozdiel v tých financiách.
Vrátim sa k tým matkám. Tie matky, ja rozumiem, čo hovoríte, a ja nechcem, aby sme skĺzli do extrému, lebo tu sa pýtam na veľmi konkrétnu situáciu, to sú naozaj matky, ktoré pracovali. Pracovali poctivo, chodili do práce a majú teraz 3, 4, 5 detí a medzitým pracovať nemohli, lebo boli tehotné a už boli tehotné, zakiaľ už boli matky. A tehotnú matku nikto nezoberie do práce. Naozaj mohli to byť pracovné doby na určitú dobu, a tým pádom jej to skončilo. Takže ja sa na tieto konkrétne prípady pýtam, ktorých nie je veľa, ale sú to tie matky, ktoré naozaj vychovávajú viac detí, to je, to je pocta len k tomu, že sa rozhodli mať toľko detí, je to tvrdá práca a sú to ľudia, ktorí vychovávajú deti poctivo pre Slovensko.
Takže toto, na tieto matky sa pýtam, ktoré predtým pracovali a z dôvodu väčšieho počtu tehotenstiev a z dôvodu prekrývajúceho sa tehotenstva a už dokončeného poberania rodičovského príspevku sa dostali do fugy, kde neboli zamestnané. A tie budú tiež týmto potrestané, ak to správne rozumiem. Tak to sa pýtam.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.6.2019 o 10:10 hod.

Ing.

Eduard Heger

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:12

Soňa Gaborčáková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Čo sa týka toho rozpočtu, tak ja som hovorila o troch opatreniach a troch riešeniach. Čiže zvýšiť rodičovský príspevok plošne, predĺžiť poskytovanie materského na 40 týždňov a zaviesť súbeh poberania materského a rodičovského príspevku. Tým pádom by ste zvýhodnili pracujúce ženy, celkové výdavky na takéto riešenie budú veľmi podobné ako v návrhu ministerstva, teda vášho, len sa zvýši podiel výdavkov Sociálnej poisťovne, to ale až taký problém nie je, lebo ide o sumu 36 mil. a Fond nemocenského poistenia toto zvýšenie bez problémov vykryje, lebo je v prebytku.
Čo sa týka hmotnej núdze. Pán kolega, ak im zvýšite rodičovský príspevok, nevznikne im nárok na, týmto ženám, na príspevok v hmotnej núdzi. Lebo ak chcete, teda sa prepočítava týmto ľuďom nárok na hmotnú núdzu, zarátavajú sa tam aj materské, aj teda rodičovský príspevok, ak im ho zvýšite, odpočíta sa vám suma a nevznikne im nárok na hmotnú núdzu. A tým pádom, tým pádom chcem povedať jednu vec, že naozaj stratíte, teda posuniete z tejto časti menší počet ľudí, ako keby ste to plošne nastavili na vyššiu sumu. Všetkým. Rozumiete ma? Lebo by nedostávali hmotnú núdzu.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.6.2019 o 10:12 hod.

PhDr.

Soňa Gaborčáková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:14

Erik Tomáš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán kolega Burian, ja ti teda vysvetlím, prečo je rozdiel medzi tým, že pani Gaborčáková navrhuje opatrenia, ktoré by ešte navýšili dlh, a tiež pán Heger žiada jeho dodržiavanie, resp. klesanie. No je to spôsobené tým, že klub OĽANO sa už rozpadá a zatiaľ čo pán Heger ostáva verným spojencom Igora Matoviča, čomu zodpovedá jeho rétorika, tak pani Gaborčáková už hovorí ako pravá sociálna demokratka. (Smiech v sále.)
A chcem teda k tomu dlhu a chcem a chcem, a keďže s tým dlhom sa tu šibrinkuje, najmä teda pán Heger, tak chcem uviesť na pravú mieru niektoré veci.
Dlh už piaty rok po sebe klesá, pán tieňový minister. Dlh prvýkrát je mimo sankčných pásiem vyplývajúcich zo zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Máme šiesty najnižší dlh v eurozóne a 17 krajín Európskej únie má vyšší dlh ako Slovensko.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.6.2019 o 10:14 hod.

Mgr.

Erik Tomáš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:15

Jozef Burian
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Vážená kolegyňa, znovu opakujem, tým, že zvyšovať budeme pre tých ľudí, ktorí nepracovali pred nástupom na materskú alebo pred nástupom na rodičák nepracovali a nebudú ani po ňom pracovať, len budeme povzbudzovať nezodpovedné, nezodpovedné rodičovstvo. To je môj názor a to nemusíte súhlasiť, môžte súhlasiť.
Druhá vec. To, čo hovoril pán Heger, tam je fakt teda to, že to rozhodné obdobie pred nástupom na materskú dovolenku, ak je poberateľom materského príspevku, má nárok na vyšší rodičovský. Ak je ten rozdiel alebo tá fuga vyššia alebo väčšia ako tých 270 dní pred tým rozhodným obdobím, bohužiaľ, je tá dávka nižšia.
A to je asi všetko. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.6.2019 o 10:15 hod.

Ing.

Jozef Burian

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 10:16

Anna Verešová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne a kolegovia, odkedy som prišla do tohto parlamentu, od roku 2016 volám po prijímaní prorodinných opatrení. A aby nedošlo k nedorozumeniam, chcem hneď na začiatku môjho príhovoru povedať, že som za zvýšenie rodičovského príspevku, a vo svojej rozprave len chcem volať po spravodlivom prístupe k matkám, ktoré sa starajú o deti a pracovali pred pôrodom.
Samozrejme, že som za zvýšenie rodičovského príspevku. Veď som to sama navrhovala v koncepcii rodinnej politiky, do ktorej som už v roku 2016 pozvala všetkých mojich kolegov z poslaneckého klubu OĽANO, a my sme skutočne navrhli rad rodinných opatrení, ale v systéme koncepčne, nie ad hoc.
Spolu s príkladmi a s analýzami a s výpočtami sme pripravili koncepciu rodinnej politiky. A ja skúsim prečítať jeden taký príkladový výpočet mediánovej priemernej rodiny, ktorá sa týka práve rodičovského príspevku, resp. obdobia, kedy žena stratí materské a ide na rodičovský príspevok.
Predstavte si mediánovú rodinu na Slovensku, dvaja pracujúci rodičia, hrubý príjem 1 500 eur mesačne, 1 500 eur mesačne, teda takáto rodina má ročne čistý príjem trochu viac ako 14-tisíc eur, ak nemajú deti. S každým dieťaťom čistý príjem rodiny vďaka prídavkom na deti a daňovému bonusu narastie približne ročne o 600 eur. Ale výdavky rodine narastú ročne zhruba o 1 800 eur. A s každým dieťaťom teda rodina naozaj stráca časť pohodlia, kvality života, finančného zabezpečenia, preto je potrebné, aby sme rodinám, aby sme rodiny podporovali. Aby rodiny nechudobneli kvôli tomu, že prichádzajú deti. A s každým dieťaťom teda je rodina finančne horšie ako predtým.
A ešte zaujímavejší je prepočet, ak sa príjmy rodiny vyvíjajú po narodení ďalšieho dieťaťa. V prvom roku neklesne. Dokonca sa zvýši o pár desiatok eur ročne, pretože tu priaznivo prispieva vyšší daňový bonus a nižšie dane a príjem matky vynahradí materské. To je prvý rok.
V druhom roku, keď už matka poberá iba rodičovský príspevok, sa naozaj príjmy rodiny prudko znížia o vyše 1 100 eur ročne oproti obdobiu, keď zarábali obidvaja rodičia.
Takže v prípade mediánovej priemernej rodiny je prechod z materského na rodičovský, to je v podstate v sume takmer desatiny ročného príjmu. Netreba teda zdôrazňovať, že je to výrazný zásah do rozpočtu rodiny.
Aj viacero takýchto analýz a výpočtov obsahuje práve koncepcia rodinnej politiky pre Slovensko, s ktorou, si myslím, že som spravila kus roboty počas svojho obdobia, poslaneckého obdobia.
V časoch, keď má Slovensko jeden z najnižších populačných rastov v Európe a najrýchlejšie starnutie obyvateľstva, som volala celé tie roky a budem, celé tie roky a budem až do konca tohto volebného obdobia volať, aby vláda robila koncepčne veci a systémovo, nie ad hoc. Pretože len vtedy bude rodina mať efekt. Silný efekt zo všetkých prijatých opatrení.
Rodičovský príspevok, zvýšenie, dobre, výborne. Ale ak by sme to vtesnali do viacero skupín prorodinných opatrení, tak rodina by tu bola na Slovensku naozaj prijímaná, žilo by sa rodinám oveľa, oveľa lepšie.
A len vám ešte z tohto zdôrazním, z tejto koncepcie, že aj z prieskumov, aj z analýz vyplynulo, že rodina potrebuje zvýšiť. Rozšíriť daňové a finančné zvýhodnenia, to je prvé opatrenie, a za tým prijať legislatívne návrhy. Druhé veľké opatrenie, podporiť zakladanie domova, a tretie, rozvoj služieb pre rodiny. A v takomto balíku naozaj rodinám sa pomôže. A naozaj môžeme aj prispieť k tomu, aby sme urobili niečo s tou strašnou demografickou krivkou na Slovensku.
Rok 2018 bol zlomový, Slovensko malo prvýkrát v histórii, svojej histórii vlastnej, viac dôchodcov nad 65 rokov ako deti do 14 rokov. S informáciou o demografickom vývoji v roku 2018, o ktorom informoval aj Štatistický úrad Slovenskej republiky, vyplynulo, že na 100 detí pripadlo 102 seniorov. A preto som volala, že vláda musí a má povinnosť vytvoriť také nástroje, ktoré uľahčia mladým ľuďom rozhodovať sa, že si založia rodinu. Opakujem, že je potreba to robiť systémovo a spravodlivo. A musí to patriť medzi strategické ciele.
No, ja viem, že ste prijali niekoľko prorodinných opatrení, ale zdôrazňujem a kritizujem, že sú prijímané len ad hoc ako jednotlivé opatrenia a nedosiahnu taký efekt, ako keby ste sa zamerali, ten priezor očí zamerali na rodiny a poctivo prijali novú koncepciu rodinnej politiky, pretože tú prvú máme z roku 1996. Trošku bola tam upravená, novelizovaná, ale v podstate je, koncepčne sa pomoci a podpore rodinám ste sa nevenovali.
V poriadku. Zhodneme sa určite. Rodiny potrebujú opatrenia, ktoré odstránia bariéry k založeniu rodiny. Ešte dám taký dôkaz, prečo neprijímate systémové opatrenia alebo napríklad nebolo mi celkom jasné, prečo sa dvojnásobne daňový bonus, ktorý sa prijal, týkal iba detí do 6 rokov. Som za, ale zase som to kritizovala, že zase rozdeľujete deti podľa veku. Ide iba o peniaze a o vyššie a veliké náklady pre rozpočet? Ale toto nemôžeme takto robiť. Pretože takéto polovičaté jednorazové opatrenia, zdôrazňujem, neprinesú ten efekt a dlho očakávaný účinok. To neprinesú.
No a teraz tu máme zvýšenie rodičovského príspevku. Vrátim sa k vašej dôvodovej správe, z ktorej vyplýva, že chcete zmierniť stratu príjmu zo zárobkovej činnosti rodiča. Presne o tom som povedala na začiatku rozpravy svoj príklad. Je to tak. Ten prepad z materského na rodičovský príspevok je obrovský. Obrovský.
Ešte tu máte v dôvodovej správe, že zvýšenie rodičovského príspevku by sa malo dotknúť približne 140-tisíc ľudí a toto opatrenie by malo stáť približne 145 mil. eur. Ja som v priebehu tvorby koncepcie, kde som vlastne pozvala aj mnoho odborníkov k tomu, aby sme o nej diskutovali a následne urobili teda finálnu, finálny koncept rodinnej politiky, tak som ešte v priebehu tohto obdobia aj realizovala so svojím tímom prieskum formou internetového dotazníka. Predstavte si, zapojilo sa mi doň okolo 1 800 ľudí. Sama som to nečakala. Ja viem, že ide o taký interný prieskum, ale myslím si, že, že 1 800 ľudí a ich spätné väzby by som len tak na ulici nedokázala dať dokopy a tých spätných väzieb by som toľko nedostala, 1 800 ľudí je celkom dobrý počet, aby sme si povedali, že, waw, toto sú asi ich odpovede, sú relevantné a môžeme na základe ich odpovedí buď opraviť, alebo doplniť koncept našej rodinnej politiky.
Cieľom bolo zistiť teda, že čo ich trápi a čo by im konkrétne pomohlo. A, áno, približne 95 % opýtaných súhlasilo so zvýšením rodičovského príspevku na polovicu materského. To je v podstate, v podstate aj tak váš návrh asi v tejto sume. Takže súhlasilo so zvýšením rodičovského príspevku.
A už keď som v rozprave, chcem povedať aj ďalšie výsledky. Vyše 90 % súhlasilo s vyšším daňovým bonusom na každé ďalšie dieťa na dvoj- až trojnásobok, jednoducho na progresívny, ale určite nie zastaviť sa pri šiestich rokoch veku dieťaťa. A takmer 87 % by chcelo zaviesť rodinné zdaňovanie. A skoro tri štvrtiny, 63 %, by využilo a boli by nadšení, keby mohli mať skrátené pracovné úväzky, aby sa popritom ešte mohli venovať rodine.
Na Slovensku, a to vyplynulo aj z prieskumu, máme mnoho žien, ktoré síce pracovali pred starostlivosťou o dieťa, pred pôrodom a starostlivosťou o dieťa, no dostali výpoveď alebo reťazili sa im pôrody, a preto následne už nezískali materské. A na základe vášho návrhu, už nebudú môcť získať ani vyšší rodičovský príspevok.
Ja som tu už počula pána poslanca Tomáša o tom, že si uvedomujete, alebo teraz ste si uvedomili ten problém, že diskriminujete, a preto volám po tej spravodlivosti, ženy, ktoré pracovali, dávali do systému peniaze, platili si nemocenské. Pri prvom dieťati dostali materské a na váš návrh dostanú aj vyšší rodičovský príspevok, ale ony sa rozhodli, že budú mať deti po sebe dve či tri, pretože si to obdobie starostlivosti o deti chcú tak zrýchliť, aby potom, keď nastúpia do práce, aby sa zase venovali nejaké dlhšie obdobie práci, zamestnaniu. Ale takáto žena, z vášho návrhu vyplýva, už zvýšený rodičovský nedostane, pretože nemala predtým materské.
Ja sa vás pýtam, ako môžete mi pokojne odpovedať, ja chcem s vami o tom diskutovať, že či je to tak. Ak áno, tak by som bola veľmi rada, aby ste o tom ďalej debatovali a možno aj s pozmeňujúcim návrhom ošetrili ženy, ktoré pracovali a následne porodili jedno, dve, tri deti, aby pri každom jednom dieťati mali zvýšený rodičovský príspevok. Asi si rozumieme. Dobre, na tomto mi najviac záleží.
A poviem vám trošku takých spätných väzieb, ktoré mi napísali.
Napríklad jedna píše, že či si fakt poslanci myslia, že žena, ktorá sa stará o dve, tri deti a kvôli tomu, že už je pri druhom, treťom dieťati oficiálne nepracujúca a nepracuje, či ona nepotrebuje zvýšenú rodičovskú a či výchovou detí nedáva tomuto štátu neskutočné množstvo práce. A oslovuje vás, aby ste teda nastavili nejaké kritériá alebo niečo ohľadne detí, či sú vychované, alebo nejaké, nejaké atribúty, ktoré chcete od takýchto žien, aby dokázali, že sa starajú o deti, a aby ste ich nediskriminovali, pretože pri deťoch naozaj tvrdo pracujú.
A ďalšia hovorí, že "počas mojej prvej materskej firma, v ktorej som pracovala, ukončila činnosť a som teda nezamestnaná, takže nemám nárok na zvýšený príspevok, hoci to nie je moja vina a pred materskou som pracovala".
Na týchto príkladoch vám len chcem, chcela som ukázať, aby sme si dobre rozumeli, o čo mi ide.
A ešte nesmiem zabudnúť ani na študentky vysokoškoláčky, ktoré sa rozhodujú počas štúdia mať dieťa a porodiť. Stretla a prišla som sem do parlamentu s lekárkou, ktorá, ktorá takto si riešila svoje materstvo, že počas štúdia porodila dieťa, aby, a plánuje ďalšie, aby keď nastúpi do práce, aby potom dlhšie pracovala. Medicína je náročné povolanie, naozaj tie ženy lekárky to majú ťažké.
A navrhovala som tu v pléne zákon, návrh zákona, aby bolo umožnené študentkám platiť nižšiu sumu z nemocenského iba pre prípad, aby dostali materské. A vidíte, to je práve ten dôkaz toho, čo vám hovorím, že treba prísť s viacero návrhmi v jednom balíku, v jednej nejakej koncepcii, aby sme dosiahli vysoký efekt, ak hovoríme, že chceme pomáhať rodinám. A v tom sa nejak, už sa teším, že sa skoro celý parlament za tie tri roky, sme sa, myslím si, že tak začali v tom zhodovať, že treba rodinám pomôcť.
Ešte raz zdôrazním, že naozaj tieto ženy, ktorých prípady som vám prečítala a za ktorých tu teraz stojím a bojujem, váš návrh nezohľadňuje teda tieto ženy, ktoré pred prvým tehotenstvom pracovali a potom sa im reťazujú pôrody, a nezohľadňuje ani vysokoškoláčky alebo študentky, ktoré porodili počas štúdia. Tie naveky budú mať nižší rodičovský.
Takže ukončím svoju rozpravu s tým, že vás prosím, aby ste mi teda odpovedali, či to myslím správne a či ten váš návrh novely zohľadňuje tieto ženy, alebo nezohľadňuje. Ak nezohľadňuje, že či ste ochotní s tým pracovať a možno pozmeniť v druhom čítaní.
Takže na jednej strane je zvýšenie rodičovského skvelá správa, keďže rodiny s deťmi dostanú viac peňazí, ale nesmie, nesmie to byť nespravodlivé. A zamyslite sa, prosím, ako by ste vylepšili a odstránili túto nespravodlivosť.
A ešte raz si zacitujem z koncepcie rodinnej politiky, ktorú som vytvárala, že "len premyslenou kombináciou rôznych nástrojov vytvoríme spoločenskú klímu priaznivo naklonenú rodinám". A model rodinnej politiky na Slovensku si vyžaduje radikálnu prestavbu.
Ďakujem vám.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

25.6.2019 o 10:16 hod.

Mgr.

Anna Verešová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:32

Jozef Mihál
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
No ono sa naozaj ukazuje, že nie je to domyslené, pokiaľ ide o dve-tri deti po sebe a čerpanie rodičovského príspevku postupne. No v prvom rade treba povedať, že keď máme povedzme v rodine dva a polročné dieťa, ročné dieťa, čiže pri tom staršom matka bola na materskej, tak ten rodičovský príspevok sa poberá iba jeden, nie dva, hoci sú tam dve malé deti. Iba jeden.
No a teraz tu vznikne taká dilema, že nižší alebo vyšší? Pri staršom dieťati matka bola na materskej, pri mladšom dieťati už na materskej nebola. A teraz kde je tá pravda, hej? Tento problém určite treba riešiť pozmeňovacím návrhom, aby sa toto vyjasnilo, aby princíp právnej istoty bol premietnutý do tohto návrhu.
No druhá vec je tá spravodlivosť ako taká, ale k tomu sa vyjadrím vo svojom príspevku.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.6.2019 o 10:32 hod.

RNDr.

Jozef Mihál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:33

Juraj Blanár
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážená pani poslankyňa, v prvom rade oceňujem, že ste na úvod povedali, že podporíte tento zákon, rešpektujem, že ste prezentovali svoju koncepciu, čo je úplne v poriadku, a držím vám palce, aby ste ju mohli napĺňať.
Chcem vám povedať, že reťazenie materskej, ako sme to technicky tu nazvali, áno, je téma od začiatku, ktorej sme sa venovali, a myslím si, že máme záujem nájsť nejaké riešenie. Avšak všetko je potrebné mať finančne kryté, pretože váš bývalý kolega Heger tu neustále hovorí o tom, že to nemáme kryté. A napokon všetky vaše sociálne novely, ktoré ste prinášali, neboli ničím kryté. A keby som použil vašu rétoriku, používali ste peniaze takisto daňových poplatníkov ako aj my.
Študentky sú rovnako téma a ja by som bol veľmi rád, aby sme našli dobré riešenie, aby sme ich motivovali jednak ísť do práce, ale rovnako aj pokiaľ sa rozhodnú ísť na materskú, je to téma, ktorá rovnako je prítomná a je potrebné nájsť financie.
Ale teraz poďme k tej koncepčnej práci a nekoncepčnej.
"Ak sa rozhodnem pre nejakú politickú stranu, bude pre mňa prioritné, aby aký postoj bude mať k podpore rodiny a rodičovstva. Pre mňa je dôležité, aby predstavitelia strany svojím správaním prispeli k novej politickej kultúre, a tou je zhoda slov a skutkov, úcta k pravde, systémová politická práca v prospech života lepších ľudí." To povedala pani Verešová.
Čiže po troch a pol roka zistila, že pán Matovič neprispieva k novej politickej kultúre, chýba uňho zhoda slov a skutkov, nemá úctu k pravde, rovnako absentovala systémová, po ktorej teraz voláte, politická práca v prospech života lepších ľudí. To sú vaše slová.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.6.2019 o 10:33 hod.

Ing.

Juraj Blanár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video