9. schôdza

6.9.2016 - 23.9.2016
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.9.2016 o 10:48 hod.

Bc.

Milan Krajniak

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

10:39

Martin Glváč
Skontrolovaný text
Pán poslanec Osuský.
Skryt prepis

8.9.2016 o 10:39 hod.

JUDr.

Martin Glváč

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:41

Peter Osuský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Milý Gábor, pravdu povediac, ja nie som právnik na rozdiel od teba, ale v rokovacom poriadku, ktorý platil, keď Lucia Nicholsonová viedla tú schôdzu, nikde nie je expressis verbis uvedené, že sa prezencia zisťuje výlučne elektronicky. Elektronická prezentácia je úvodom do hlasovacej procedúry. To je v poriadku. Samozrejme, ak si myslíte, že toto sa nemá stať, zaveďte expressis verbis napísané, že sa prezencia určuje výlučne a jedine takýmto spôsobom. Takto to v tom rokovacom poriadku napísané nie je, a preto neexistuje argument, že bolo niečo porušené.
Porušené bolo možno zvykové právo. Ale zvykové právo nie je rokovací poriadok. Pretože zvykové právo dávalo kedysi i právo prvej noci, ale ťažko sa naňho dnes niekto môže odvolať.
A pokiaľ ide o kultúru alebo nekultúru, už tu asi nie je okrem kolegu Jarjabka pamätník toho, keď Lexa predčítaval na tomto mieste správu o činnosti svojej bohumilej inštitúcie v ére najťažšieho mečiarizmu. Okolo neho stáli ľudia s plagátmi a... (Reakcia z pléna.) Nebol si tu vtedy, pardon, si jediný, ktorý je bard.
Záver z toho teda bol ten, že ani vtedy, a to bolo silné pôsobenie opozície obklopujúcej Lexu s plagátmi a so žuvačkou, ktorú Milan Kňažko hodil do jeho poháru s vodou, ani vtedy nesiahol Mečiar k viacerým krokom, aké sa teraz navrhujú. To je len malá spomienka na to, čo tu bolo, čo všetko táto snemovňa pamätá a aké to malo alebo nemalo následky.
Ja si nemyslím, že tu sa dejú dramatické veci. Ak Európsky súd rozhodol, že plagáty v budapeštianskom parlamente nie sú porušením... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.9.2016 o 10:41 hod.

MUDr. CSc.

Peter Osuský

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

10:41

Martin Glváč
Skontrolovaný text
Pani poslankyňa Zemanová.
Skryt prepis

8.9.2016 o 10:41 hod.

JUDr.

Martin Glváč

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:43

Anna Zemanová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán poslanec Gál, v jednom, taký jeden svetlý moment vo vašom vystúpení a s tým môžem aj súhlasiť. Povedali ste, že parlament je ten priestor, aby sa o zákonoch hovorilo a aby sa prijímali nejaké pozmeňujúce návrhy. No, ja som v parlamente nová, zatiaľ to takto nefungovalo a verím, že od tejto schôdze táto parlamentná zvyklosť z vášho klubu pôjde a že budeme prerokovávať nielen, aj teda opozičné návrhy a nebudú všetky zmetené zo stola.
Avšak vládne návrhy a koaličné návrhy by mali prechádzať riadnym pripomienkovacím konaním. Tento návrh, tento návrh takýmto konaním neprešiel. Je to zákon, rokovací poriadok, ktorý sa týka fungovania, fungovania parlamentu, Národnej rady, nie je to zákon, ktorý ovplyvňuje chod celej spoločnosti ako nejakými inými zákonmi.
A je mi ľúto, že naozaj nebola nejaká pracovná skupina, ktorá by mohla takýmto kvázi pripomienkovacím konaním prejsť a rokovací poriadok na pracovnom stole v pracovnej atmosfére pripraviť, aby sme boli všetci spokojní, aby tento parlament fungoval slušne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.9.2016 o 10:43 hod.

RNDr.

Anna Zemanová

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

10:43

Martin Glváč
Skontrolovaný text
Pani poslankyňa Vaľová.
Skryt prepis

8.9.2016 o 10:43 hod.

JUDr.

Martin Glváč

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:45

Jana Vaľová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán kolega Gál, ja som vás pozorne počúvala, ale asi mi niečo uniklo. My robíme rokovací poriadok pre opozíciu a pre koalíciu? Ja si myslím, že nie. Ja si myslím, že my robíme rokovací poriadok pre všetkých poslancov rovnaký.
A pozrime sa na tabuľu, celá opozícia je pobúrená. Kto nechce dodržiavať pravidlá? Ja nerozumiem tomu. Ja si myslím, že už včera bolo neskoro. Pretože občania, nie to, čo si mi tu porozprávame, ale ako posudzujú občania tento parlament. Ja si myslím, že jasné pravidlá sa musia nastoliť.
Pomôžem si takou jednou vetou, ktorú povedal Einstein, čo sa týka času prejavu: "Kto nedokáže vysvetliť jednoducho, ten dostatočne tomu nerozumie." Vy rozprávate o tom, že čo sa tu deje. Pán Lipšic čítal celý vládny balíček. Ja si spomínam, keď tu pán poslanec Matovič čítal celý zákon, aby zdržoval tento parlament. No ľudia od nás očakávajú výsledky, nie to, že sa tu budeme mlátiť, biť a že si budeme hádzať hocičo na hlavu atď. Kto sa bojí dodržiavania pravidiel?
A podporím vás, aj čo sa týka mesta. Ja som dávala aj pozmeňovací návrh. Mne sa stalo v meste, že prokurátor povedal pri zrušení hazardu, krajský prokurátor, že počíta kvórum poslancov podľa toho, ako boli napísaní, lebo mu to vyhovovalo. Žiadne neboli elektronické! Čiže my sme to mali zmeniť aj v mestách a obciach, toto hlasovanie. Pretože to nie je presne zaštandardizované.
Takže ja si myslím, že naozaj pravidlá nechce dodržiavať len ten, kto sa ich bojí a kto ich chce zámerne porušovať. Pretože keď dochádzajú argumenty, tak urážajú, nosia tu kadejaké, aby vyprovokovali ľudí.
Aj tá veta, ktorú povedal Paľo Paška, sa musím zastať. Tuná vykrikovali opoziční, že "vyhraj voľby a môžeš všetko", "vyhraj voľby a môžeš všetko" a on ju len zopakoval. Áno, "vyhraj voľby a môžeš všetko" a vy ste to zneužili. Pretože ste provokovali. Presne tak, ja som tu sedela na rozdiel od vás, pán Vašečka. (Reakcie z pléna.) Sedela som tu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.9.2016 o 10:45 hod.

PhDr.

Jana Vaľová

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

10:45

Martin Glváč
Skontrolovaný text
Pani poslankyňa Blahová.
Skryt prepis

8.9.2016 o 10:45 hod.

JUDr.

Martin Glváč

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:47

Natália Blahová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec Gál, ja stručne zhrniem, čo ste povedali, a môj údiv je nefalšovaný. Vy ste boli uprostred leta oboznámený s návrhom, ktorý sám predkladáte? Vy ste predkladateľom tejto novely a skutočne hovoríte, že vaše vlastné pripomienky neboli zapracované do vášho vlastného materiálu? Vy vlastne hovoríte, že ste seba a svoje meno nechali zneužiť, aby ním bol podpísaný návrh, s ktorým v zásadných veciach nesúhlasíte? Prepáčte, som v šoku. Toto je bezprecedentné.
Vy ste nám oznámili, že vy predkladateľ budete dávať pozmeňujúce návrhy, ktoré zásadným spôsobom zmenia samotný návrh? A to len preto, že vaše pripomienky ako predkladateľa pán Danko v lete neakceptoval? Ja tomu nerozumiem.
Priznali ste sa, že návrh má len jedného predkladateľa a ním je pán Danko. Pýtam sa teda ako kolega, kde je pán Danko? Mal by tu byť. Ak totiž niekto robí z parlamentu cirkus, je to práve on. Pretože takúto znôšku nezmyslov zaviesť do praxe, to je hazard s demokratickým zriadením našej spoločnosti.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.9.2016 o 10:47 hod.

Mgr.

Natália Blahová

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

10:47

Martin Glváč
Skontrolovaný text
Pán poslanec Krajniak.
Skryt prepis

8.9.2016 o 10:47 hod.

JUDr.

Martin Glváč

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:48

Milan Krajniak
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec Gál, vzhľadom na vecný charakter vášho vystúpenia napriek tomu, že s viacerými vecami, ktoré ste povedali, nesúhlasím, chcem vám dať jeden návrh. Ak to myslíte úprimne s tým, že jednoducho sú tam veci, o ktorých ste ochotný diskutovať, chcem vám v mene nášho poslaneckého klubu povedať, že v prípade, ak nás vyzvete na takéto rokovanie, tak my prídeme, budeme vám argumentovať. Prípadne predložíme aj nejaké návrhy, ktoré možno tie veci, o ktorých máte zatiaľ názor, že sa možno nedajú upraviť, tak sa dajú upraviť aj takým spôsobom, aby boli vecne správne a prijateľné.
Takže za náš poslanecký klub vám viem povedať, že ak máte záujem o takéto rokovanie, tak my s takýmito návrhmi prídeme a budeme diskutovať aj o tých vašich.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.9.2016 o 10:48 hod.

Bc.

Milan Krajniak

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom