10. schôdza

23.7.2020 - 24.7.2020
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

23.7.2020 o 21:56 hod.

Ing. PhD.

Peter Žiga

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21:56

Peter Žiga
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán minister, my sme často zvádzali podobný slovný súboj v opačnom garde, keď ja som bol minister a vy ste boli poslancom Národnej rady a ja som vás vždy považoval za veľmi solídneho človeka a aj tá úroveň tej našej diskusie bola vždy veľmi kultivovaná, a ako som povedal, solídna.
A dnes sme sa dostali do situácie, že sme v opačnom garde a vy sa dostávate do toho, že premiér vám narúša osobnú integritu. Aspoň si to takto myslím, aspoň to tak z vás vnímam, že vám narúša osobnú integritu a vy si vlastne ani neviete uplatniť výhradu vo svedomí, lebo buď odstúpite vy, alebo odstúpi premiér. To sú len tieto dve možnosti, aspoň podľa tých vašich vyjadrení, ktoré sú, lebo všetko ostatné je kompromis. A ja som vás nepovažoval za človeka, ktorý je v takýchto etických problémoch schopný alebo ochotný urobiť kompromisy.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

23.7.2020 o 21:56 hod.

Ing. PhD.

Peter Žiga

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

21:56

Ján Mičovský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne všetkým, ktorí ste reagovali. Je to taký pre mňa možno pamätný večer, ale nebudem odpovedať na tie konkrétne veci, aj keď by sa dalo, ale dve minúty sú málo. Takým leitmotívom toho, čo tu zaznievalo, bola tá, a ja uznávam, že do značnej miery oprávnená výhrada, že proste to moje vystúpenie nebolo jednoznačné, že tam ten moment akéhosi relativizmu bol. Odhadli ste to presne, ja to netajím.
Ale viete, čo je kľúčové slovo našich životov? Absolútne to platí pre politiku, pre rodinu, pre všetko. Kľúčové slovo našich životov je miera. Jednoducho my sme povinní zvažovať v istých situáciách mieru. A aj keď to neni sympatické a ja ozaj by som možno odišiel do histórie s oveľa lepším pocitom, keby tá miera bola absolútna, nemohol som sa s tým stotožniť a v tom je moja možno sila. Ak by som urobil ten krok, o ktorom ste hovorili, že mal som byť teda jednoznačný, tak by som porušil princíp miery. Ono to už niektorí ukazovali viacerí, to gesto tých váh.
Páni, a naozaj to dedičstvo je ťaživé. Ja viem, že to viete. Ja viem, že mnohí za to možno priamo nemôžete, ale už som to povedal, že toho Matoviča ste stvorili vy. Ak by som ja dnes žiadal, aby Matovič, človek, ktorý za sebou nemal žiadneho oligarchu, to je prvý premiér, ktorý nemá za sebou žiadneho oligarchu, ja som o tom presvedčený, je to slobodný človek, práve tak ako robí z nás slobodných ministrov, ak by som požadoval za jeho dvadsaťročnú diplomovku, ktorú dneska ráno dekan nazval jeho fakulty, že je to v poriadku, a druhý zástupca hovorí, že to v poriadku nie je, tak by som porušil princíp miery.
A verte, že práve preto, že som si ho zachoval, aj keď uznávam to, čo ste povedali, že mám v tom, máte v tom istú pravdu, odídem dnes večer do postele celkom spokojný, nie s výčit... (Prerušenie vystúpenia časomerom. Potlesk.)
Skryt prepis

23.7.2020 o 21:56 hod.

Ing. CSc.

Ján Mičovský

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 22:00

Ladislav Kamenický
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Mali sme začať o desiatej a začíname teda o desiatej skoro presne, ale o dvanásť hodín neskôr. Chceli ste nás unaviť a chceli ste nás umlčať. To bol spôsob, akým ste viedli túto schôdzu. Jediný... (Reakcie z pléna.) Môžem hovoriť?
Jediný, kto za opozíciu doteraz mohol vystúpiť, bol predkladateľ Juraj Blanár a prešlo dvanásť hodín, samozrejme, že ste sa spoliehali na to, že všetky médiá odišli a ďakujem médiám, že tu zostali a že môžme sa aj my vyjadriť k veciam, o ktorých sa tu bavíme.
Podľa prieskumov už celková koalícia nemá väčšinu a ešte ak bude jedna taká tlačovka, akú viedol Igor Matovič včera, tak tie vaše preferencie pôjdu ešte dole. Ľudia nie sú ovce, ľudia nežerú seno.
Štyri mesiace ste vo vláde a všetci si tu hovoríte, ako sme to všetko dobre zvládli, jak to robíme dobre. A musím povedať, že ste toho navyvádzali dosť veľa. A ja vám to pripomeniem.
Nemali sme tu, myslím, vystúpenia dvoch ministrov, tak spomeniem napríklad pani ministerku Remišovú, ktorá má za sebou kauzu slovenské watergate, kde štyroch ľudí na 40 hodín úplne bezdôvodne zavrela do basy. Neviem, na základe akých pokynov pracuje NAKA, ale NAKA väčšinou, keď ide niekoho zatknúť, tak má už konkrétne nejaké odposluchy, vie, na základe akých dôkazov koho ide zavrieť, a títo ľudia, ktorým dokonca odobrali techniku, ktorú vlastnili, a nemôžu na nej pracovať, tak títo ľudia boli na 40 hodín v base. Ja som zvedavý, ako to dopadne. Pani Remišová hovorí, akokoľvek, či to bolo namontované, tie škatuľky, legálne alebo ilegálne, je to škandál. Akokoľvek to dopadne. Veľký škandál to bude, ak boli namontované legálne. A ja pevne verím, že pani ministerka Remišová, ak sa to stane, tak sama zo svojej vlastnej vôle odstúpi.
Ďalším ministrom, ktorý dnes nevystúpil, bol minister Krajčí. Je mi to veľmi ľúto, lebo jemu tiež musím pripomenúť zopár vecí. Chcel by som pripomenúť jedno video, ktoré bolo a dnes ho nájdete na YouTube, a volalo sa "Odkaz Cypru: korupcia zabíja, pán Haščák, hody a beztrestnosť sa skončili". A v tom videu vystupuje pán Matovič, vystupuje pán minister zdravotníctva Krajčí a vystupuje pán minister financií Heger, kde sa predvádzajú pred schránkovými firmami, teda schránkami firmy Penta a ukazujú, ako oni zakrútia krkom Pente.
Tak chcem vám pripomenúť jednu vec. Do čela Všeobecnej zdravotnej poisťovne ste zvolili penťáka a podľa mojich informácií, ktoré si šuškajú všetci po trhu, sa hovorí, že Penta ovládla slovenské zdravotníctvo. Do slovenského zdravotníctva dávame my všetci zo svojich daní a odvodov päť a pol miliardy eur a do Všeobecnej zdravotnej poisťovne z toho ide asi tri a pol miliardy, ktoré ste zverili Pente. Veľmi dobre to robíte. To je práve v tom duchu toho hesla, ktoré ste si dali na tom videu.
Ďalej chcem pánu ministrovi Krajčímu, ktorý si tu neráčil prísť alebo tu odsedieť dneska skoro nič, chcem odkázať jednu vec. Avizuje, že na jednotný informačný systém v zdravotníctve štát Slovenská republika chce minúť 500 mil. eur. Celý eHealth aj s päťročným servisom stojí 50 mil., desaťnásobok ide minúť na nejaký jednotný informačný systém.
Veľa ste tu hovorili o transparentnosti, veľa ste tu hovorili o efektivite, o Útvare hodnoty za peniaze, no tak ak toto je tá efektivita, ako chcete vy nakladať s peniazmi a ako chcete míňať napríklad eurofondy, tak amen, glória so Slovenskou republikou.
Máme tu takého pána, že volá sa že Kolník, je generálny tajomník služobného úradu na ministerstve zdravotníctva a tento pán rokoval napríklad s Kočnerom o predaji Markízy, bol svedkom v kauze zmenky a má kauzu, kde si niekto nechával preplácať koučing za desiatky tisíc eur zo štátneho rozpočtu. Toto je príklad, ako to robíte, a to ste napáchali len za štyri mesiace.
Poďme teraz ešte ku kauzám, ktoré tu neodzneli. Chcem pripomenúť, že pán Igor Matovič, ten pán svätý, ktorému tu robíte standing ovation, ktorý sa tu postaví, nenechá na seba ani reagovať a dve hodiny nás tu zabáva svojimi, svojimi klamstvami a prejavmi, chcem pripomenúť, že jeho mamička s ním jazdila každý deň 600 kilometrov na jeho Fabii, že má tu nejakú kauzu Vandák za sebou, na bieleho koňa prepísal svoju firmu, robil podivné daňové optimalizácie a nebyť premlčania, tak dnes sedí v base. To je pán, to je premiér Slovenskej republiky.
Čo sa týka samotného, napríklad hovoríme o tom, že ideme bojovať proti schránkovým firmám, a tu si vrabce čvirikajú, že pán magister Igor Matovič si odkladá svojich 18 mil. eur v J&T banke, ktorá má mimochodom takisto sídlo na Cypre. To je ten váš boj, o ktorom tu hovoríte, to moralizovanie.
Bola tu otázka, kam sme sa dostali a odkiaľ sme sa odrazili? Tak ja vám poviem, kam sme sa dostali, odkiaľ sme sa odrazili.
Po sedem rokov za našej vlády klesal dlh Slovenskej republiky na úroveň 48 %, vy ho idete zvýšiť na 62 %. Sekera ako bič.
Päť rokov klesal deficit na úroveň jedného percenta, posledné tri roky sme mali deficit na úrovni okolo jedného percenta, posledný rok 1,3 %. Vy ste ho zdvihli na 11,57 %. S tým by som, s deficitom by som nemal až taký veľký problém, ale za chvíľu vysvetlím, prečo s ním mám taký veľký problém.
Päť rokov, teda za posledné obdobie, minulý rok za našej vlády mzdy stúpali 7 % nominálne, najviac za posledné roky, a 5 % reálne. To, čo vy idete doručiť, tak reálne mzdy nebudú stúpať. Ale dobre, bereme, je COVID, akceptujeme.
Evidovaná miera nezamestnanosti historicky najnižšia. A vy môžte hovoriť, viete, keď sa niečo podarí, tak to trhy, to všetko proste, my sme sa zviezli na vlne. Keď sa niečo nepodarí, za to môže SMER. To je nefér. Buďme k sebe fér.
Viete, koľko bola nezamestnanosť v roku 2012? Štrnásť a pol percenta, my sme ju znížili pod 5 %. A dnes vy ste vyprodukovali 7,4 % a za chvíľu vám poviem, ako vyprodukujete ďalšie 2 % nezamestnanosti. Budete možno prekvapení.
Pristavme sa k tomu, čo sa hovorí. Ja musím uznať, dobre, COVID opatrenia sa zvládli. Našťastie sme boli krajina, kde COVID v podstate nekosil ľudí, ale mali sme tu aj ekonomiku a ekonomicky ste to absolútne nezvládli. Ste absolútni amatéri v tom, čo ste urobili a ako ste to urobili. Za chvíľu vám to vysvetlím.
Viete, ja som počúval od pani Remišovej o tom, ako ideme míňať eurofondy, ako budeme hovoriť o veľkej žiarivej budúcnosti. Ideme do vedy, výskumu, zmeníme štruktúru ekonomiky. Viete, čo je umenie? Umenie je, keď mi poviete, aký máte plán nie za päť alebo za desať rokov, ale čo budete robiť za dva až tri roky, čo do dvoch-troch rokov urobíte s touto krajinou. My sme sa prepadli ekonomicky do veľkej jamy a my sa z tej jamy musíme vyškrabať, dosiahnuť tie čísla, o ktorých som vám hovoril, že sme vám odovzdali tú krajinu a potom môžte hovoriť o žiarivej budúcnosti.
Reformy robte, robte všetko, čo urobí dobre slovenskej ekonomike, ale vy sa musíte najprv vrátiť na tú trajektóriu, na ktorej sme boli. Vy sa tvárite, že je slnečný deň a že všetko bude super, lebo my tu užijeme, rozdáme eurofondy, investujeme a budeme nejaký tiger. To snáď nemyslíte vážne?!
Slovenská ekonomika sa potáca a poviem vám ako. Viete, čo ste spravili? Na jednej strane nepomohli ste, prvá pomoc bola minimálna. Slovenská republika, keď zobereme Maďarsko, Maďarsko dalo trikrát väčšiu pomoc na jedného obyvateľa, ako ste vy dali prvú pomoc. Česká republika triapolkrát väčšiu pomoc, Rakúsko štyrikrát väčšiu pomoc, Dánsko sedem- a Nemecko pätnásťkrát. A vy sa tu idete chváliť, že ste dali 600 mil.? Iné krajiny dali miliardy.
A preto hovorím, že nemám problém s deficitom. Lenže vy ste urobili čo? Schválili ste si rozpočet, povedali ste, že deficit bude 11,5 %, no problem, ale nepovedali ste, na čo idete dať. Vy ste za 4 mesiace investovali 600 mil. eur a hovoríte tu o ďalších v podstate 9-10 mld. a vy hovoríte, že do konca roka toto chcete minúť.
Na čo to chcete minúť, povedzte mi? Však vás kritizuje Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Ja vám poviem jednu vec. Ja ako exminister financií, mňa ste kritizovali, čo ja všetko robím, tuto mám o 0,1, 0,2 viac-menej. Vy tu šafárite s miliardami ako s fazuľami. To sa proste nedá pozerať. Rozpočtový proces sa zmenil na nejakú bublinu, do ktorej ste si vy vrhli nejakých 8 mld. a tvárite sa, že máme super rozpočet na tento rok. Takto sa nerozpočtuje, preboha! Amaterizmus vrcholného rangu, nič som väčšie nevidel.
Samotný, poviem teraz, Klub 500. Tuto pán minister Heger rozprával o tom, že pán Soták je priateľ pána Fica. Tak ja vám to vysvetlím. Pán Soták je podnikateľ a Klub 500 zamestnáva 100-tisíc ľudí. Vy si musíte uvedomiť, že s týmito ľuďmi sa proste musíte baviť. Vy nemôžte ich nechať kľaknúť. Viete, čo robíte? Vy ste urobili to, že vaša prvá pomoc dáva podnikateľom, a ja sa, ja poviem, ešte aby som, ešte pred tým, ak to poviem, ja sa nezastávam podnikateľov. Ja vám poviem prečo. Mňa trápia ľudia, ktorí budú na ulici, lebo vaša pomoc na základe informácií od týchto podnikateľov, ktorí zamestnávajú skoro 100-tisíc ľudí, je, že vy ste im preplatili 20 až 30 % ich mzdových nákladov z ich výplat, ich tržby klesli o 60 %. A viete, čo ste urobili? Vy ste sa na nich vykašľali. Samozrejme, ja poviem jedno. Odborári bojujú za zamestnancov a tí prídu k tým zamestnávateľom a povedia, no my bojujeme za minimálne mzdy a zamestnávateľom sa to nepáči. Samozrejme, ale keď krachujú, práve v kríze ste im mali pomôcť a to ste neurobili.
A toto ja považujem, mňa nezaujíma diplomová práca pána Igora Matoviča. Vyjadrím sa aj k tomu, ale toto neni podstatné pri odvolávaní Igora Matoviča.
Ja hovorím, vy ste dostali slovenskú ekonomiku na kolená, a dostanete. Za ďalšie dva mesiace, ak sa tu niečo nestane, že neurobíte lepšiu pomoc, tie fabriky vám kľaknú. A zoberte si, že, ja neviem, Podbrezová tu je 180 rokov. Chcete si zobrať na krk, že Podbrezová vám kľakne a nebude? Tam je 3-tisíc ľudí, a vy poviete, a však to je Soták, to je kamarát Roberta Fica. Však sa zobuďte, preboha! Zobuďte sa.
Čiže vrátim sa teraz k samotnej diplomovke pána Matoviča. Nebudem sa k tomu veľmi vyjadrovať, ale poviem jedno, to je hanba na 100 rokov a môžte to tu obhajovať, koľko chcete. Taká tlačovka, jak bola včera. Včera mal pán Matovič prísť, nasypať si popol na hlavu, všetkým sa ospravedlniť a povedať, ďakujem pekne, odchádzam. A niekto z vás by sa stal premiérom. A toto ste mohli urobiť, nemusela vôbec padnúť vláda. Mohli ste to urobiť, nespravili ste to. A presviedčate nás, že tu je všetko v poriadku.
Keď zoberem, keď zoberem to, čo naklamal pán Matovič ohľadne tej diplomovky, však to už, to už ani malé dieťa neverí. Prepáčte, skutočne, keď niekto povie, že premiér, pretože nemal čas napísať diplomovku, najprv napísal rukou na papier dve knihy, následne ich dal sestre svojho kamaráta prepísať na počítači. V tých knihách vyznačil kamarátke, čo je potrebné odcitovať, a tá odcitovať zabudla, nikto na obhajobe si to nevšimol. Premiér následne žil 22 rokov v tom, že jeho diplomovka je v poriadku a za to, že nie je v poriadku, môžu novinári. Toto je výsledok toho, čo povedal Igor Matovič. To nemá, k tomu netreba žiadny komentár.
Idem ďalej. Čo sa týka tej ekonomiky ešte. Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír, s ktorým sa ja určite nezhodnem v názore na banky a prístupu k bankám, ale sám povedal, že vláda na jednej strane deklaruje pomoc, vytvára pre jej čerpanie legislatívny rámec, požičiava si na tento účel zdroje, no na druhej strane sa reálne peniaze a pomoc nedostávajú v potrebnej výške a v čase tam, kde to najviac je potrebné. A toto je presne to, čo robíte.
Chcem sa vyjadriť ešte k samotnému rokovaniu v Bruseli. Opäť, mňa nezaujíma, čo robil pán Matovič v Bruseli, či si tam fotil ponožky, tričká, kelímky, ja neviem čo. To ma nezaujíma. Mňa zaujíma, lebo každý tu hovoril, aj pán minister Budaj, vrátil sa s miliardami. Preboha, však, keď sa rokuje o rozpočte na ďalších sedem rokov, s čím sa mal vrátiť? S čím sa mal vrátiť? S fúrikom alebo s čím?!
Mňa zaujíma, s čím pán Matovič odchádzal do Bruselu a s čím sa vrátil a toto je podstatné. Poviem jedno, čo sa týka 15-percentnej tej spoluúčasti. Ja som tu vtedy vykríkol, že klame. Slovenská republika nikdy nesúhlasila, ja som bol minister financií a ja som bol zodpovedný za rokovania na Ecofine za tieto veci, nesúhlasila so zvýšením spoluúčasti na financovaní pri eurofondoch. To by nás stálo také peniaze, že na to by Slovenská republika nemala peniaze.
Tu hovorí, že tak odišiel, takto išiel do Bruselu s 15 %, ktoré sme mali na spolufinancovaní doteraz, odišiel s 15 % a ušetril 3 mld. Ja neviem, kde takúto logiku nabral?
Zarátal si do svojich 43 mld. aj 8 mld. z posledného rozpočtu. Nemalo čo robiť tam. A vy môžte kritizovať, áno, že či sa čerpá, že sa vyčerpala 1/3. Áno, vyčerpala sa 1/3. Nakontrahovaných je asi 70 % a výzvy sú na 114 alebo 115 %. Lebo sa povie len jedno číslo a tie ostatné sa nepovedia. No ja netvrdím, že hurá, hej, ale máte ešte 3 roky. Stále platí, že N+3, to znamená, do roku 2023 máte čas vyčerpať eurofondy. Ale ak to budete robiť tak, ako pani ministerka Remišová, ktorá niektoré tie výzvy zruší, lebo sa jej nepozdávajú, čo berem, je to jej právo, ale potom musí povedať, ako to nahradí a ako potom dočerpáme tie fondy.
A vy hovoríte o tom, viete, vy sa tu tvárite, mne je až smiešne, viete, vás všetko dobehne. Vy keď tu budete 2 roky a príde, musíte, vy musíte do októbra predložiť plán, ako budete čerpať tých 5,8 mld. eur. Ja chcem vidieť ten plán. Ja som zvedavý, aký plán vy predložíte. Ja vám poviem, že pri tomto amaterizme ja vám garantujem, že my sa k žiadnym pôžičkám od Európskej únie nedostaneme. My budeme radi, ak vyčerpáme granty. Máme granty za celkovú sumu okolo 26 mld. a pôžičky, o ktorých hovorí, tých 43 mld., 6,8 mld. ide na Fond obnovy, z pôžičky sa nedostanete. Nebudete mať šajnu o tom, ako sa k tomu dostať. Pôžičky nepotrebujeme, táto vláda si požičala na trhoch 13 mld. eur. Európska pôžička je za nižšiu úrokovú mieru, možno za nulu, lebo tam je trojáčkový rating samotnej Európskej únie, ale máte oveľa prísnejšie kritériá. Preto táto krajina si požičala 13 mld. Najviac, ako kedy mala v hotovosti. Vy máte v hotovosti okolo 9 mld. euro. Limit bol 6, my sme vám odsúhlasili 10, preto máte toľko v hotovosti, ako žiadna vláda nemala.
Viete, vy môžte hovoriť o podfinancovaní. Vy máte, vy ste si zvýšili rozpočet o 50 %. Čiže vy máte toľko peňazí, že toľko nikto nemal. Len ja hovorím, pri tejto profesionalite tejto vlády vy to nevyčerpáte, to bude problém. A potom my sa budeme pýtať, že koľko ste z toho vyčerpali.
Mali sme tzv. just transition fund. Viete, na čo to slúžilo? Malo to slúžiť na transformáciu Hornej Nitry, na zelené projekty v oblasti železiarstva, napríklad výroby hliníka. A Matovič odišiel na summit a vrátil sa so sumou o 600 mil. menšou. Päťsto miliónov, všetci si pamätáte, hovorilo sa, že Next generation EU, Fond obnovy takzvaný, že je okolo 8 mld. S čím sa vrátil pán Matovič z Bruselu? So 7,5. Päťsto miliónov stratil. Viete prečo? Lebo pri tých rokovaniach treba mať široké lakte. Ja som sa ich zúčastňoval a verte, neverte, mnohokrát sme zostali úplne nakoniec, kde sme na konci povedali, že nie, lebo tam je hlasovanie, v mnohých prípadoch je jednohlasné. Tam, keď vy viete zablokovať hlasovanie, len to by musel pán Matovič sa tým zaoberať.
To znamená, že ja hovorím, že pán Matovič v Bruseli nieže priniesol peniaze, ale nás pripravil o 1,1 mld. eur.
Ďalej sa chcem vyjadriť k bankovému odvodu. Nebudem hovoriť, my máme v predkladacej správe, že kritizujeme skrátené legislatívne konania. No kritizujeme. Tie, čo sme mohli a chceli, sme vám podporili všetky do jedného, dokonca sme vám za ne zahlasovali.
Ale, viete, vy nemôžte fičať na skrátených legislatívnych konania štyri roky. Kilečko, čo má kilečko so skráteným legislatívnym konaním? Ja vám poviem, čo má. Viete, čo bolo v kilečku? Bankový odvod. A viete, prečo to bolo treba urobiť v skrátenom legislatívnom konaní? Lebo 25. 7. mali banky ďalšiu splátku bankového odvodu, aby to nemuseli zaplatiť. Viete, čo ste urobili? Dali ste bankám 150 mil. a zaplatili a vrátili ste im už odvedených 230 mil., kde majú naplniť tzv. Fondy na ochranu vkladov a takisto Rezolučný fond v roku 2019. Čiže vy ste, štát dostal peniaze a vy ste im vrátili 230 mil., dokopy 380 mil.!
Vy ste nás kritizovali za 13. dôchodok, že sme to nemali v rozpočte. Tak ja sa vás pýtam, kde ste mali v rozpočte, že bankám dáte naspäť 380 mil.? Kde ste to mali v rozpočte? Viete, čo to znamená? Že vy ste dôchodky našich dôchodcov odovzdali bankám. Pri priem... (Potlesk.)
Pri priemernom, pri priemernom dôchodku 480 eur sme mali vyplatiť, my sme mali vyplatiť 460 eur. Viete, koľko vy vyplatíte? Dvesto. Čiže ste ich, pripravili ste dôchodcov o 260 eur, každého na konci roka.
Viete, koľko ste dali bankám? Ja som to prerátal na počet starobných dôchodcov. Na každého jedného starobného dôchodcu ste bankám odovzdali 350 eur. Hanba! Hanba, vy tu idete hovoriť, že nemáte peniaze na dôchodky pre našich seniorov?! Najohrozenejšia skupina v rámci COVID-u a vy sa tu tvárite, že nemáte? Máte miliardy, ktoré ste si nadelili v rozpočte, ako keby sa jednalo o nejakú žemľu. Ste si to hodili do Všeobecnej pokladničnej správy, kde ste nás za to kritizovali v minulosti, mali sme tam možno nejakú miliardu, boli tam aj rezervy, boli aj určené, na čo idú, vy ste si tam hodili 8 mld., ako takto. Bez problémov.
To bol, ja to budem kritizovať, ja neviem, či kedy konečne, poviem, Rada pre rozpočtovú zodpovednosť sa k tomu vyjadrí a bude, nastane nejaký normálny rozpočtový proces. Ja som veľmi zvedavý, aký rozpočet vy predložíte Národnej rade na konci roka.
A ja preto vravím, prečo, prečo vy zadlžujete Slovenskú republiku vo výške 62 % HDP, keď vy ste schopní za 4 mesiace doručiť podnikateľom pol percenta HDP alebo 0,6 %? To som dnes počul od pána ministra a chváli sa s tým, aký veľký úžas, úžasný úspech. A porovnávame to, čo bolo v roku 2008, s tým, čo je dnes.
Táto kríza je iná a nedá sa to porovnávať. Treba sa porovnávať, koľko sme pomohli podnikateľom my a koľko podnikateľom pomohli iné krajiny. Ale nejde o podnikateľov, ide o zamestnancov, ide o tých ľudí, ktorí pracujú. Lebo, tak jak bolo povedané na tej konferencii, ten štátny úradník nepríde o prácu, ale ten robotník o ňu príde. A to potom pocítite, čo je to sociálne vyjednávanie. A potom pán Heger, ktorý povie, že však na Sotáka kašlať, keď mu tu dôjde 60-tisíc ľudí štrajkovať, potom pochopí, o čom je sociálne vyjednávanie.
Čo sa týka, čo sa týka samotnej, nepáči sa mi prístup a to musím okomentovať. Viete, príde ten pán Matovič a ten bohorovne povie, vy ste všetci mafia a vy ste všetci zlodeji. Ja sa voči tomuto fakt ohradzujem. Lebo ak my sme mafia a my sme zlodeji, lebo niekto náhodou niečo ukradol alebo proste... (Reakcie z pléna.)
Počkajte, počkajte (zaznenie gongu), tak dobre, nie náhodou, ukradol niečo a všetci sú mafia, tak vy ste všetci zlodeji. Všetci ste zlodeji, lebo tu máte zlodeja premiéra tejto republiky. (Potlesk.)
Takže treba selektovať. My si nebudeme nechávať nasadzovať psiu hlavu. My nie sme zlodeji. Moji kolegovia, nikto nič neukradol! (Reakcie z pléna.) Neukradol. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Páni poslanci, poprosím vás, nechajte pána vystupujúceho.

Kamenický, Ladislav, poslanec NR SR
Musíme sa voči tomu brániť a budeme sa brániť. Poviem otvorene, máme právny tím a budeme ho využívať. Budeme.
Lebo, viete, ja som sa pýtal jedného právnika, viete, že ako je to na Slovensku, že keď mi niekto povie, viete, mňa trápi, keď mi niekto povie, že som zlodej, viem ho zažalovať? Viete, aký je právny, právny stav? Že skoro nič nevysúdite. Lebo my musíme zniesť všetko.
A viete, jak sa to zneužíva? Že tu príde Matovič a bude kričať: "Vy ste všetci zlodeji, všetci mafia!" To čo je? Kde sme sa to dostali?
Vy hovoríte o právnom štáte? Tak poďme sa baviť o právnom štáte. (Reakcia z pléna.) Áno, poďme sa baviť. (Zaznenie gongu.) Ja chcem tiež byť, ja poviem otvorene, ja tiež nechcem sa dostať, lebo tu samé vyhrážky, jeden minister sa vyhráža, že pôjdete do basy, premiér sa vyhráža, že pôjdete do basy - čo je toto za spôsoby?! Čo je toto za spôsoby? Ja som nič neukradol a nebudem sa tu, nebudem si tu nechávať niekomu, niekým oné vyhrážať. Kde sme sa to dostali? Keď chcete robiť právny štát, tak ho urobte, ale s pravidlami tak, aby každý, padni, komu padni, platilo, aby každý mohol byť postihovaný rovnako.
Lenže viete, viete, čo ste nastavili? Ja vám poviem, čo ste nastavili. Premiérovi Matovičovi ste stolerovali, ste mu stolerovali, že povedal, že ja som v podstate zlodej. Stolerovali, lebo on povedal, viete, viete, on sa vydáva za úprimného, on povie, viete, ja som zlodej, hej, ale ja vám to úprimne hovorím a vy mu to všetci akceptujete. Teraz povedal, porušuje zákon, čo sa týka prenájmu jeho domu. Zase ste to stolerovali všetci. Porušil zákon. Mali sme tu ministra vnútra, mal konať. Lebo viete, čo sa stane? Lebo každý príde a povie, ja som sa priznal, však ja vlastne za nič nemôžem, lebo má príklad v premiérovi tejto krajiny.
Takto vy idete budovať právny štát, páni? To je hanba! Hanba.
Čiže poviem jedno, ja som si skutočne neodpustil, mňa to veľmi už hnevá, lebo ak takto budeme pokračovať, tak Slovensko nebude to, čo si vy želáte, vy chcete transparentné, čisté a neviem aké Slovensko. Lenže premiér tejto krajiny musí ísť príkladom každému jednému občanovi. A keď toto je príklad, tak všetci si z toho budú brať príklad a to transparentné, čisté a právne bezpečné Slovensko nikdy nebude.
Toto ste hlásali, poviem otvorene, ja mám veľké obavy o to, to, čo hovorí Igor Matovič, pozrite si, čo narozprával, a dnes keď vychádzajú tie klamstvá na povrch, ja sa musím normálne zamysleť, čo ten človek v minulosti všetko natáral a narozprával. A čo je z toho vlastne pravda? Keď on si urobí jednu veľkú báchorku ešte aj zo svojej, však to bol príbeh normálne, to bol, to bol normálne jak scenár, tá jeho diplomovka, scenár klamstiev. Došlo sa mu na to a on, viete, čo je strašné? Lebo Igor Matovič je excelentný manipulátor. Excelentný! A to je veľmi zlé. To je nebezpečné pre Slovenskú republiku. Ak nás takto, celý národ, bude manipulovať, tak táto, táto krajina je v rukách šialenca. A tomu musíme zabrániť. Kontrolujte si svojho premiéra, takto to nemôže pokračovať.
Ja vám prečítam ešte jednu vec na záver, aby ste sa možno trošku pobavili. Existuje taká, taká, neviem, nejak by som to nazval, že mýtománia sa to volá. A hovorí sa, že "mýtoman je ten, ktorý si vymýšľa historky, v ktorých hraje hlavnú úlohu, stáva sa pre neho drogou, bez ktorej sa neobíde. Jeho hlavným motívom je získanie takej pozornosti a rešpektu, aký by podľa jeho vzoru nikdy nespoznal, keby sa spoliehal na svoje "obyčajné" a nezaujímavé ja."
Ja dúfam, že to nie je charakteristika Igora Matoviča.
Ďakujem pekne za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

23.7.2020 o 22:00 hod.

Ing.

Ladislav Kamenický

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22:29

Erik Ňarjaš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán Kamenický, ďakujem za váš emotívny prejav. Tento váš chabý pokus o odvolanie premiéra možno vnímať len ako obyčajnú frašku skorumpovaných politikov, ktorí sa snažia prekryť vlastné prúsery a ktorí tu okrádali občanov vyše 12 rokov. (Reakcie z pléna.) V odôvodnení... (Zaznenie gongu.) Môžem? (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Páni poslanci, poprosím vás, utíšte sa, nechajte reagovať pána poslanca.

Ňarjaš, Erik, poslanec NR SR
V odôvodnení vášho návrhu sa opierate o tvrdenia v rozpore s objektívnou pravdou. Chápem, že vybojovaných vyše 42 mld. eur je dostatočná motivácia na to, aby sa tu nafukoval problém diplomovky, ktorý je len kvapkou v mori oproti vašim prúserom a kauzám a hlavne z hľadiska pomoci občanom úplne nepodstatný. (Reakcie z pléna.) Občania z diplomovky sa nenajedia, ale ich život sa zlepší, ak sa prestane kradnúť, čo bolo za vašej éry pravidlom a proti čomu Igor Matovič aktívne bojuje.
Som v politike krátko, no v súkromnom sektore som fungoval ako... (Reakcie z pléna.) Z mojich skúseností môžem tvrdiť, že pre úspech nie je potrebný titul, ale vedomosti. Tým vôbec nechcem obhajovať nepoctivé štúdium, naopak, vážim si stopercentne čistých študentov, ktorí nikdy v živote nič neopísali či si inak v rámci školy nepomohli (zaznenie gongu), nepomohli, patrí im moja úcta.
Náš premiér však preveril svoje vedomosti tým, že vybudoval ešte pred vstupom do politiky úspešnú firmu o 2-tisíc zamestnancoch a zaplatil obrovské dane v prospech Slovenska. Bez vedomostí a šikovnosti by takýto úspech určite nezískal. Navyše oproti Andrejovi Dankovi, ktorý svoj titul nutne potreboval k svojej právnickej práci. Igor Matovič k podnikaniu titul nikdy nepotreboval ani nevyužíval. (Reakcie z pléna.)
Chcem naozaj ubezpečiť verejnosť a našich voličov, že Igor Matovič je jeden úprimný človek, má čisté a dobré úmysly so Slovenskom a má skvelé... (Potlesk.) Ďakujem... (Pokrik v sále spojený s potleskom. Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

23.7.2020 o 22:29 hod.

Erik Ňarjaš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22:32

Dušan Muňko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec, chcem ti poďakovať za perfektné zhodnotenie ekonomickej situácii (situácie).
Páni, nesmejte sa mi, nemáme chuť odvolávať vášho premiéra za vašu diplomovku. Diplomovka, včerajšia tlačovka stačí každému slovenskému občanovi, ktorý to pozeral.
Zamyslite sa nad tým, čo tu pán Kamenický hovoril. Pred, sme schvaľovali rozpočet, kde sme Sociálnej poisťovni dali, zhruba 2 mld. bude výpad. Sociálna poisťovňa veľmi dobre vie, ktoré odvetvia ako sú a jak je.
To, že Soták za Klub 500 vystúpil tak, ako vystúpil, to vystúpil preto, že tí ľudia, ktorí podnikajú, sa dostali do takej situácii (situácie), že za chvíľočku budú prepúšťať. Ja by som vás pekne poprosil, nedávajte Sotáka, Soták bol vždycky, resp. Klub 500 bol vždycky svojprávny a ku každej vláde sa správal férove. Vy ste nespravili z hľadiska koronavírusu nič proste, pokiaľ sa týka ekonomických vecí. Nie, vôbec ste neriešili veci, ktoré ste mali dať, či je to oblasť cestovného ruchu, či je to oblasť malého, stredného podnikania, dali ste pár miliónov, ktoré ste dali. Pokiaľ nebudete v krátkej dobe riešiť veci, tak budete vidieť, čo nás čaká v septembri, v októbri.
Ja vám nechcem maľovať, ja tak ako tu vystupujem teraz slušne, tak vystupujem aj na výbore finančnom. Kolegovia vaši, vaši to môžu povedať. Pretože tá situácia je mimoriadna vážna, a pokiaľ naše firmy nedostanú tú pomoc, ktorú potrebujú, upozorňujem vás, že čo nás čaká v druhej polovici tohto roku.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

23.7.2020 o 22:32 hod.

Ing.

Dušan Muňko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22:34

Ľuboš Blaha
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec, som veľmi rád, že tu zaznelo, ako zbabelo sa premiér zachoval na tejto schôdzi, keď vystúpil ešte pred otvorením rozpravy. Také sa tu ešte naozaj nestalo, aby takýmto zbabelým spôsobom predseda vlády sa zachoval voči parlamentu. My sme naňho nemohli reagovať. A toto je naozaj zbabelé.
Aj tá arogancia, keď predseda vlády navrieska, že nás všetkých nechá zavrieť, a potom odíde do Trnavy za Paulínkou. Takýmto spôsobom sa naozaj nemôže správať predseda vlády. Ja im prajem krásnu noc, ale tú noc by mal stráviť Igor tuto medzi nami, aspoň dnešnú.
Viete, dobre ste upozornili, pán poslanec Kamenický, na to, že ten ekonomický diletantizmus Igora Matoviča on prekrýva tými infantilnými statusmi.
Tak v Bruseli nás oberie o pol miliardy euro a zavesí hrniec mušlí.
Oberie nás o 600 mil. pre Hornú Nitru a zavesí obrázok rizota.
Oberie nás o 10 mld. alebo zvýši deficit o 10 mld., tak zavesí obrázok ponožiek.
14-percentný nárast verejného dlhu, obrázočky reďkovičiek.
Potom máme, že zobere dôchodkom, dôchodky, á, zobere dôchodcom 13. dôchodky a zavesí motorku.
Takýmto spôsobom infantilným a detinským funguje Igor Matovič.
A mňa desí aj to, že on nemá podporu celej koalície, veď to vidíme v priamom prenose. Veľmi takým až, by som povedal, nežným spôsobom ho tu ofukujú kolegovia z OĽANO, čítal som pred chvíľkou status jeho manželky Paulínky a bolo to zhruba na tej istej úrovni, ako ho ľúbi a aký je najlepší a tak ďalej, to všetci evidujeme.
Ale kde sú poslanci ZA ĽUDÍ a poslanci SaS? Oni najviac hovorili o morálke a slušnosti pred voľbami, a dneska neodkážu tento plagiát, túto zlodejinu obhajovať. Ale potom táto vláda dlhodobo nemôže vydržať. Ja chcem počuť, čo si myslí Dostál, Osuský, Nicholsonová, Kolíková, títo ľudia sa nesmú správať ako zbabelci, pretože už ich nikto voliť nikdy nebude.
Ďakujem. (Reakcie z pléna.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

23.7.2020 o 22:34 hod.

Mgr. PhDr. PhD.

Ľuboš Blaha

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22:36

Ľubomír Petrák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán kolega, som veľmi rád, že si upozornil na jednotný informačný systém v zdravotníctve za 500 mil. eur. Kolegovia z OĽANO sú tu všetci bývalí aktivisti, ktorí sa pozerali na prsty vláde alebo vládam Roberta Fica a všetkým predchádzajúcim vládam, no ak eHealth stál 50 mil. a toto má stáť 500 mil., ja verím, že budú rovnako dôslední a pozrú sa, kam tie peniaze potečú. Lebo nemôže to naďalej fungovať tak, že naši majú našu dôveru, teda môžu všetko. No nemôžu.
Dámy a páni, pozrite sa na prsty svojim, lebo my sa im budeme pozerať takisto.
Pán kolega, rovnako naivné - a súhlasím s tebou - sú všetky tvrdenia, že zmeníme štruktúru ekonomiky. Ako, keď je takmer celá v zahraničných rukách? Zmeníme obsah vzdelávania. A ja sa chcem spýtať, akým spôsobom zmeníte obsah vzdelávania, keď sa neviete vysporiadať ani s niekoľkými plagiátormi z vašich radov? Proste to je nemožné! Veď vy o vzdelávaní neviete v zásade absolútne nič.
A potom je tu otázka Bruselu, o ktorom si hovoril, a to je otázka pozície, s ktorou odchádzal premiér Matovič, to je 15-percentné spolufinancovanie zo strany Slovenskej republiky, vrátil sa s rovnakým 15-percentným spolufinancovaním - a vyhral. Skvelé! Ja si myslím, že splnil sa mu sen, proste je víťaz.
Ale tu treba pridať, že nielen toto je jediný sen, ktorý sa mu splnil, on v tom Bruseli sedel aj na motorke. A treba povedať, že ozajstnej policajtskej. Ako myslím si, že je splnený detský sen. (Smiech v sále a potlesk.) Má fotku z bruselskými policajtami, ako skvelé uniformy, možno sú krajšie ako slovenské, jak ja verím, že mu ju pán minister vnútra, ktorý je z rovnakej strany, zaplatí, aby aj naši mali krajšie.
Keďže sa mu splnili detské sny, nech sa páči, môže odstúpiť.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

23.7.2020 o 22:36 hod.

Ing. CSc.

Ľubomír Petrák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22:38

Jozef Valocký
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Ja by som chcel poďakovať pánovi poslancovi Kamenickému, že presne vyšpecifikoval isté ekonomické súvislosti. A som aj rád, že spomenul ministra Krajčího.
Minister Krajčí ako najbližší pobočník premiéra Matoviča tu nie je, nepovedal ani slovo a viem, že, a som presvedčený o tom, že minister Krajčí, asi vstúpil Duch Svätý do neho a na základe toho odvolal najlepších riaditeľov nemocníc na Slovensku. Na to minister Krajčí povedal, že on odvolal preto, lebo neboli ekonomické výsledky.
Tak vám poviem, vážení páni poslanci z koalície, nemocnica Nitra skončila asi plus 6, 7, 8 alebo 9 mil. keš, keš, keš na účte, a pán minister Krajčí asi pod Duchom Svätým ju odvolal ako prvú.
Pýtam sa, ako minister Krajčí chce riešiť zdravotníctvo napriek tomu, že sľubuje po nemocniciach, že všade postaví novú nemocnicu? Kde postavíte novú nemocnicu, keď pán poslanec Kamenický vám povedal jasne, že v tých finančných otázkach všetkých vás Matovič klame.
Ja sa nechcem dotknúť poslancov koalície, pretože sú medzi nimi aj tí, ktorí rozmýšľajú, a tí, ktorí nerozmýšľajú, sa budeme pýtať o rok, ako to dopadlo.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

23.7.2020 o 22:38 hod.

MUDr.

Jozef Valocký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22:40

Juraj Blanár
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán kolega Kamenický, ja som na úvod hovoril o tom, že neodvolávame ho kvôli jeho diplomovej práci a kvôli plagiátorstvu, je to jedna z častí, ktorá je len špičkou toho všetkého, čo on robí, ale pomenoval som štyri a doplnil som piatu vec súvisiacu s rokovaním v Bruseli.
A k tej diplomovke krátko poviem. Pri diplomovke Igora Matoviča je problém jeho bezcharakternosti prístupu k jej vysvetleniu. A teraz si kladieme otázku, ako ďaleko vie zájsť, keď dokáže takúto banálnu vec takto bezcharakterne vysvetľovať, pri iných oblastiach, ktoré sú omnoho dôležitejšie.
Čo sa týka COVID-u a riešenia zdravotníckeho, to sa naozaj excelentne zvládlo, ale nie kvôli vláde Igora Matoviča, ale kvôli disciplinovanosti občanov, za to im treba poďakovať, lebo boli neustále zneisťovaní statusmi a rôznymi protirečivými opatreniami alebo vyjadreniami pána Matoviča.
Ale čo je potrebné povedať, že chystá sa tu veľká ekonomická kríza a armáda nezamestnaných a toto nezvládol Igor Matovič so svojou vládou a to sme vyčítali.
A doplním, keďže si spomínal mnoho vecí, ktoré mohli byť urobené a neurobili to tak, tak len napríklad v Českej republike odsúhlasili v parlamente, že na každého občana obcí, mesta, kraja pôjde 1 200 korún českých.
Čo urobila slovenská vláda? Prišla s návrhom MHD, ktoré okamžite, ako zdarma, ktoré okamžite minister dopravy sám zhodil zo stola, že tie čísla, ktoré sú tam, asi nesedia, no preto, lebo zrejme všetko idú preniesť na plecia rozpočtov samosprávy. Nie pomôcť samospráve, ale ešte to preniesť na ich plecia.
Toto je presne prístup Igora Matoviča a jeho vlády. Všetko prenášať na plecia občanov. Nemusím hovoriť o... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

23.7.2020 o 22:40 hod.

Ing.

Juraj Blanár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22:42

Dušan Jarjabek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci.
Pán poslanec Kamenický, milý Laci, ja ti chcem naozaj veľmi pekne poďakovať za to, že konečne po dlhom čase zavial v tomto parlamente jeden normálny, čerstvý vzduch, ktorý pomenoval všetko to, čo sa tuná v tejto spoločnosti deje, a vystriedal ten zamatovičovaný puch, ktorý tuná už teda, už sa tu pomaly nedá dýchať preto, lebo toľko nepravdy, toľko hlúpostí, toľko nekompetentnosti, čo sme si tu mohli vypočuť, na ktoré si teda absolútne správne a veľmi, veľmi aj citlivo upozornil, jednoducho toto videli sme to napríklad na vystúpení niektorých ministrov, to je naozaj spolok nekompetentných. Ale ja to teraz nehovorím s výsmechom, to sú ľudia, ktorí ešte pred, pred zhruba pol rokom nevedeli, že budú ministrami. Rátalo sa v rámci spoločenskej opozície úplne s iným osadenstvom a títo ľudia k tom prišli ako slepé kura k zrnu. Preto sa tak chovajú, ako sa chovajú.
Ale najväčšie posolstvo z tvojho prejavu, ktorý si odnášam, je vlastne to, že skutočne ten 13. dôchodok pre seniorov táto koalícia darovala bankám. A najstrašnejšie na tom je, že doteraz o tom nevie. To je, to je ten znak tej totálnej nekompetentnosti, tej, skutočne toho, toho, čo nám na Slovensku hrozí, že títo ľudia rozhodujú o čomsi, o čom nemajú ani šajnu v mnohých prípadoch. Česť výnimkám. Toto je to, toto je to nebezpečie, že Slovensko sa dostane za chvíľu do neriešiteľných situácií a už s tým nepohne žiadna vláda, ktorá príde po týchto nekompetentných.
Takže skutočne posolstvo absolútne: trinásty dôchodok táto koalícia darovala bankám.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

23.7.2020 o 22:42 hod.

doc. Mgr. art.

Dušan Jarjabek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video