21. schôdza

12.1.2021 - 12.1.2021
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.1.2021 o 16:21 hod.

JUDr.

Jozef Šimko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:52

Miroslav Žiak
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán Schlosár, ja nestíham sa čudovať, nestíham sa čudovať, vy naďalej zľahčujete pandémiu COVID, naďalej porovnáte COVID s chrípkou, aj napriek tomu, že váš podporovateľ farár Čajka žiadal, aby ste sa zaňho modlili, bohužiaľ, vaše modlitby nepomohli. Išiel na pľúcnu ventiláciu, kde zomrel. Aj napriek tomu, že váš predseda prekonal nie s ľahkým priebehom ako pandémiu COVID, ochorenie COVID. Odporúčal nám Bromhexin s vodkou a slané vody. Koľko ľudí ste nachytali týmito hlúposťami na Slovensku na tieto debilné, prepáčte za výraz, debilné opatrenia, ktorými sa majú ľudia riadiť? Viete, koľko ľudí volali na 155 a pýtali sa, že či toto im skutočne pomôže?
Veď nešírte tieto demagógie, tieto klamstvá medzi ľudí, skúste pomôcť nejakým rozumným návrhom, ale ja viem, že neni, je jednoduché kritizovať, hejtovať, ale je ťažšie prísť s nejakým relevantným návrhom. Ešte ste neprišli s relevantným návrhom žiadnym, postavíte sa tu a rozprávate, ako je všetko zlé. No, nech sa páči, dajte jeden návrh, nie interrupcie, nie sprísnenie interrupcií. Veď to proste nemôže takto fungovať. Ja chápem, že ten hejt je teraz in, ľudia majú radi, keď môže hejtovať, lebo tá situácia neni ľahká, ľuďom sa nedarí, ľuďom sa nedá podnikať, majú zakázané pracovať. Ale to neni naša chyba. Vy keby ste vo vláde, tak je to desaťnásobne horšie, vy by ste sa postavili, by ste hejtovali tých ľudí ešte dokonca.
Takto to nejde. Postavte sa tu a dajte dve (dva, pozn. red.), tri, štyri návrhy, ako zlepšiť túto situáciu, ako by ste to vy vyriešili. Však vy by ste to otvorili, všetko otvorme, ľudia nám poumierajú, už teraz umierajú, keď máme lockdown. Vy sa postavíte 17. novembra, zhromaždíte davy ľudí, vyzývate ich, aby boli bez rúšok, vy ste krajne nezodpovední a pre mňa až hlúpi, prepáčte za výraz.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.1.2021 o 15:52 hod.

Ing.

Miroslav Žiak

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:54

Milan Laurenčík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Pán poslanec Schlosár, všetci tí predrečníci sa čudovali vášmu vystúpeniu, ja sa teda nečudujem, pretože zrovna vaša strana, nechcem hovoriť teraz o celej opozícii, má konečne možnosť po sviatkoch sa nejako zviditeľniť a ukázať, že tu je.
Ale poďme naspäť k núdzovému stavu. V októbri sme boli svedkami veľmi kritickej situácie na Orave, ja teda pochádzam zo žilinského regiónu a priamo som sa zúčastňoval, rozprával som sa so zdravotníkmi, s kritickou infraštruktúrou, ktorá na Orave fungovala. Bola tá situácia ozaj, ozaj veľmi zlá a celoplošným testovaním sme túto situáciu zvládli. Mysleli sme, že máme nejako vyhrané, že máme dobre našlapnuté, ale nie je to tak. Teraz situácia v Nitrianskom kraji a blížime sa aj možno v Banskobystrickom, v Košickom kraji je, je veľmi vážna a zďaleka to neznamená, že sme nad COVID-om vyhrali, a preto predĺženie toho núdzového stavu je viac, viac ako nutné.
Ja som takisto vždy, keď situácia nejak dovoľovala, tak som sa hlásil k otváraniu ekonomiky, aby sme, aby sme povolili aj podnikateľom pracovať, aby sa ľudia mohli stretávať, ale dnes ozaj čelíme takým číslam a tá situácia je diametrálne odlišná, ako bola predtým.
A keď ste hovoril o tých faktoch, tak dnes máme 200-tisíc nakazených. Máme hospitalizovaných 3-tisíc ľudí a už viac ako 3-tisíc ľudí, ľudí zomrelo. Toto nie je nejaký ľahký priebeh tej prvej vlny, v ktorej sme niekoľko mesiacov mohli, po niekoľkých mesiacoch mohli opäť slobodne dýchať, ale dneska ide fakt o ľudské životy.
Vy tu kričíte, obmedzovanie nejakých práv, ale aj vy ste príčinou toho, že musíme tu dneska hlasovať o tomto núdzovom stave. Už len to, že nedodržiavate pravidlá, že sa zhromažďujete, že nenosíte rúška, že si, že vyzývate ľudí, aby nedodržiavali... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.1.2021 o 15:54 hod.

Ing.

Milan Laurenčík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:56

Rastislav Schlosár
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Kolegovia, ja som rád, že som vyvolal toľko faktických poznámok, aj keď som menej rád tomu, že drvivá väčšina tých faktických poznámok nebola ani faktickým poznámkami, pretože ani jeden z vás nevyvrátil tie čísla, ktoré som hovoril, ale iba sa odvolal na to, že tie čísla pochádzajú z nejakých konšpiračných webov alebo že som si ich ja sám vymyslel niekde doma alebo tuná rovno za rečníckym pultom.
Ale čo je zaujímavé, čo som sa dozvedel, že na Slovensku tie konšpiračné weby a tie konšpirácie prenikli aj na najvyššie miesta. Dozvedel som sa, že oficiálny vládny web korona.gov, z ktorého som vychádzal pri tých štatistikách, takže ten je vlastne konšpiračným webom, dozvedel som sa, že Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky publikuje konšpiračné informácie, dozvedel som sa, že svetoznámy vedec profesor Stanfordskej univerzity je zrejme tiež konšpirátor. Čiže naozaj je to pre mňa také divné, možnože by ste mali zvolať tlačovku a tam oficiálne vyhlásiť, že tí konšpirátori prenikli aj na najvyššie miesta, lebo je to naozaj nebezpečné, keď to takto vnímate.
Ale ja sa vyjadrím ešte na záver k jednej veci, ktorú som tu nespomenul a ktorá je odpoveďou možno na tých, ktorí hovoria, že tie vaše geniálne, v úvodzovkách, opatrenia sú za tým, že dnes máme na Slovensku len 3 100 mŕtvych, hej, v úvodzovkách, len 3 100 mŕtvych, že by ich bolo omnoho viacej, že aj tá chorobnosť by bola väčšia.
Tak ja vám poviem, aké sú tie vaše opatrenia geniálne. Porovnajme si to so štátmi, ja uvediem len jeden jediný príklad, hej, tých štátov je viacej takých, ktoré majú tie opatrenia miernejšie ako my.
Bielorusko. Myslíte si o tom štáte, čo chcete, ten štát neurobil takmer žiadne opatrenia a podľa oficiálnej štatistiky Svetovej zdravotnej organizácie tam má dvojnásobne menší počet mŕtvych, ako je tomu na Slovensku, hoci má dvojnásobne väčší počet obyvateľov. Tak akým spôsobom mi toto chcete vysvetliť? Akým spôsobom mi tieto čísla chcete vyvrátiť? Tu nemusíme vychádzať zo žiadnych konšpiračných webov, tu stačí jednoducho vychádzať z tých oficiálnych čísiel a jednoducho tie správne interpretovať a používať zdravý rozum a sami dospejete k tým istým záverom, akým som dospel ja.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.1.2021 o 15:56 hod.

Mgr.

Rastislav Schlosár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 15:58

Juraj Blanár
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Ctená snemovňa, rokujeme tu v podstate o ostatnej novele ústavného zákona o bezpečnosti štátu, ktorý, ktorá bola ušitá úplne na poslednú chvíľu. Všetci koaliční poslanci tvrdia, ako zodpovedne pristupuje koalícia k riešeniu COVID krízy, ale vláda nebola schopná pripraviť túto novelu včas, v predstihu, a pritom vedeli, že pravdepodobne bude treba, lebo dnes to obhajujú, predĺžiť núdzový stav. A mali na to minimálne tých 90 dní, pretože vtedy, keď to vyhlasovali, tak už vtedy mali pripraviť nejaký návrh, ktorý mohol byť predmetom normálnej diskusie, normálneho pripomienkového konania, pravdepodobne, ale hlavne mohli sme o tom diskutovať nie na poslednú chvíľu a nie tak, ako ste to urobili vy, že ste dokonca na štvrtýkrát schválili túto novelu, aj to za takých podmienok, ktoré sú podľa nášho názoru škandalózne.
Ja to len pripomeniem, lebo je to potrebné povedať. Pamätáte si, že sme do tejto snemovne mohli vstúpiť, to bolo ešte na októbrovej schôdzi, iba vtedy, kedy by sme priniesli modrý papierik alebo tzv. test PCR. Iba vtedy sme mohli vstúpiť. Na novembrovo-decembrovú schôdzu sme už mohli vstúpiť bez tohto papierika. Ale už pri hlasovaní o novele zákona, ústavného zákona o bezpečnosti štátu už mohli do snemovne vstúpiť aj pozitívni kolegovia. A robili sa tu igelitové opatrenia a tak ďalej.
Len si zoberte tú ohromnú sofistikovanú pripravenosť, ktorú tu máte. Ja som vám ju teraz v krátkosti spomenul. Kde sme to dospeli? A dnes sa ešte dozvedáme, že popritom je vydaných nejakých 8 800 ešte iných výnimiek, a to nevieme, že či opodstatnených výnimiek, pretože prípad pána podpredsedu Holého je len kvapka v mori, to, čo sa udialo, ktorý v podstate využil pre rodinné účely, nie pre riešenie pandémie, nie pre riešenie dopadov Slovenskej republiky na ekonomiku a tak ďalej, na čo by mali slúžiť povedzme za určitých okolností, aj keď si myslím, že to nie je nevyhnutné, nejaké výnimky.
Na štvrtýkrát ste prekladali to hlasovanie a potom ste ho takto schválili. My sme sa zúčastnili, nemôžete povedať ani slovo, tejto diskusie a predkladali sme relevantné pozmeňujúce návrhy a dnes ale musíme povedať, ja to ešte raz zopakujem, možno sa vám to nebude páčiť, ale je to tak, Národná rada aj vďaka vášmu konaniu sa stáva slúžkou vlády Slovenskej republiky. Na poslednú chvíľu bez toho, aby ste mali nejaké výhrady, ste im nepovedali nič, že prečo to už dávno neurobili, veď majú odborníkov, keď nastupovali do tejto vlády, hovorili, však máme toľko odborníkov, že všetko zvládneme. Tak prečo potom na poslednú chvíľu predkladali novelu tohoto zákona?
A to, že dnes ste neboli na začiatku uznášaniaschopní, je takisto dôkaz toho, že jednoducho všetko je jasné, ideme to predĺžiť, žiadna diskusia tu nebude. Lebo, dámy a páni, ja si myslím, že Národná rada v parlamentnej demokracii by mala byť tá, ktorá by si zaslúžila poriadnu informovanosť. Poslanec Národnej rady, ktorý je nad každým ministrom, by mal mať predsa informácie, ktoré sú oficiálne, a nie aby sa ich dozvedal, ba dokonca by mal mať informácií ešte viac, ako sú v médiách, a nie aby sa dozvedal z médií o tom, ako to v skutočnosti je.
A ja som čakal, dámy a páni z koalície, že sem príde materiál, ktorý bude niekoľkostranový, ktorý bude hovoriť o informáciách, ktoré potrebujeme, a my sme dostali dve A štvorky. Ja som si to preveroval, aby som bol korektný, pán minister, áno, na výbore boli že vraj predkladané takéto štatistiky ministerstva zdravotníctva a tak ďalej. Dokonca pán minister aj hovoril, že na vláde dostali podrobné informácie, aby som bol konkrétny, prognózy a informácia ministra zdravotníctva. Hovorím správne, pán minister? Takto.
Tak sa pýtam, my nestojíme za to ako poslanci Národnej rady, aby sme takéto informácie mali rovnako a možno ešte viac? Pani Cigániková to správne povedala, ja súhlasím a dokonca tu mal byť aj predseda vlády, dokonca tu mali byť aj podľa môjho názoru tí, ktorí sú zodpovední, ďalší minister zdravotníctva.
My sme dostali dve A štvorky. To znamená, všetko je jasné, ako sa hovorí, a my odsúhlasíme všetko. Zatiaľ čo, a to musím povedať úplne na plné ústa, sa tu neudiala žiadna atómová zbraň, ktorá by zachránila Slovensko. Lebo takto sa prezentuje to, čo sa udialo z hľadiska plošného testovania. Žiadna krajina si od nás nezobrala príklad, ale pán premiér neustále popri svojich hádkach so svojím podpredsedom vlády hovorí o tom, aká to bola atómová zbraň perfektná a je to potrebné urobiť.
Viete, aký je výsledok tej atómovej zbrane? Dnes patríme medzi tri najhoršie krajiny na svete spolu s Litvou a Českou republikou. A dokonca štatistiku, ktorú máme k dispozícii, nárast úmrtnosti do 31. 10., Slovensko je na druhom mieste. Viete, aký je nárast úmrtnosti? 1 232 %. Tam sme sa dostali. Tam sme sa dostali vďaka tejto koalícii, ktorá podcenila riešenie druhej vlny pandémie. Namiesto toho, aby riešili situáciu, hádali sa, prehadzovali si horúci zemiak, pán premiér prehadzoval horúci zemiak na pána podpredsedu Sulíka a výsledok tu poznáme. A ja poviem len jednu citáciu, ale dovoľte mi, zoberiem si mobil, kde to mám. (Rečník si išiel zobrať mobil zo svojho miesta podpredsedu.) Lebo je to dôležité, aby som mu presne citoval, lebo nerád som šíriteľom neoverených vecí, ale toto je potrebné jednoducho odcitovať.
No. Premiér Matovič označil testy, že sú šmejdom. Tie, ktoré obstaral pán Sulík. A pán Sulík na svojom facebookovom statuse, pretože dnes sa riadi Slovenská republika cez facebooky, skonštatoval, že sú to presne tie isté testy, ktoré boli použité na plošné testovanie.
Dámy a páni, ako môžu občania Slovenskej republiky pri takejto komunikácii, ktorú má premiér s podpredsedom vlády, dôverovať opatreniam, ktoré sa snažíte predstavovať? Ako to môžu? Keď premiér to označí za šmejd, a pritom hovoril vlastne, že to, čo sa tu robilo ako atómová zbraň celoplošne po celom Slovensku, boli šmejdy. Priamo to vysvetlil pán Sulík na svojom facebookovom statuse.
A teraz k tomu, čo som povedal, že tento zákon bol urobený na poslednú chvíľu a tak, ako bol urobený, my sme chceli, aby o tom vždy rokovala vláda vopred. Aby sme mali naozaj informácie k dispozícii, ktoré môžeme potom aj používať pozitívne a možno aj iným spôsobom pri diskusiách s občanmi, čo sa, bohužiaľ, nemôže stať, lebo ich nemáme k dispozícii.
To, že to dnes prerokovávame a prišiel sem pán minister školstva, ako ja chápem, ale ja pravdepodobne si myslím, že prečo tu neni premiér – a po čom volala aj pani poslankyňa Bittó Cigániková – a pán minister zdravotníctva, je práve preto, lebo sa medzi sebou len hádajú a majú veľký problém, lebo premiér Matovič stratil absolútne schopnosť riadiť vládu. Lebo keby ju mal a mal by autoritu, tak okamžite po tom všetkom, čo povedal, že za 4 300 úmrtiami bude pán podpredseda Sulík, bude to on, ktorý je za to zodpovedný, tak mal okamžite dať návrh na jeho odvolanie. A pripomínam, on už dokonca predvída, pretože v súčasnosti máme, pokiaľ si dobre pamätám, 3 100 obetí zatiaľ, čo sa týka COVID-u.
Viete, kde sa nachádzame? Cítite si to, cítite to všetko to, čo sa okolo nás deje? Skúsme si naliať čistého vína a povedať, že jednoducho parlamentná demokracia vďaka aj tomuto príkladu prijatia tohto zákona a tak, ako k tomu pristupujete na Slovensku, tým pádom už skončila.
Ja vás chcem poprosiť, vráťme sa späť, neobhajujme veci neobhájiteľné, hovorte vtedy, keď to naozaj je potrebné povedať, že ak je niečo zlé. Ja si pamätám na kolegu Dostála, ktorý prišiel a postavil sa, nie je to celkom dobrý návrh, ale ja si myslím, že v tejto dobe je to úplne dobré. Áno, lebo to vyhovuje, je to na poslednú chvíľu, tak to nebudem kritizovať. Tak ako ticho obdivuje odstúpenie ministerky školstva v Rakúsku za plagiátorstvo, tak zrejme ticho obdivuje aj tieto zákony, ktoré sa tu prijímajú.
Čiže chcem dať stanovisko za stranu SMER – sociálna demokracia, za náš poslanecký klub, že napriek tomu, že ste nás nepodporili pri zmene toho ústavného zákona, aby sme mohli o tom naozaj seriózne hovoriť na začiatku a zvážiť všetky veci vrátane opatrení, ktoré by tam mali byť minimálne naznačené, sme tu, rokujeme, neodišli sme, ale nebudeme hlasovať vzhľadom na všetky tie okolnosti, o ktorých som hovoril, za tento zákon. Je to vaša zodpovednosť, ktorú vy musíte do poslednej bodky preniesť. A nás nemôžete viniť za to, že by sme nebodaj niečo torpédovali, že by sme spochybňovali, nie je to tak. Pandémia COVID-19 je naozaj niečo, čo nikto nepredpokladal. Šíri sa a správa sa neštandardne, pretože dokážu sa nakaziť aj tí, ktorí majú protilátky. To už dnes sú informácie. Ale tak ako ste k tomu pristúpili vy s tým chaosom, ktorý spôsobil predseda vlády, vláda a spoločne čomu asistujete vy, sa asi vyriešiť nedá.
Preto vás chcem poprosiť, vráťme sa späť k normálnej parlamentnej demokracii, kde naozaj budeme vládu žiadať, aby nám predložila relevantné podklady, aby sme sa vedeli na základe toho rozhodovať a podporiť aj vládu v mnohých veciach a možno aj navrhnúť mnohé veci, ktoré by boli dobré, ale nie že tu budeme robiť slúžku vláde, ktorá sa háda a nie je schopná riešiť krízu, ba práve naopak, prepadávame sa na najspodnejšie priečky v rámci svetových štatistík.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

12.1.2021 o 15:58 hod.

Ing.

Juraj Blanár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:11

Marian Kotleba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán podpredseda parlamentu Blanár, ja len veľmi krátko. Povedali ste, že ste čakali, že k takejto vážnej téme, k vážnemu bodu rokovania Národnej rady, ako je predlžovanie núdzového stavu, príde nejaký komplexnejší materiál, no ale vidíte a vidíme všetci, čoho sme sa dočkali, neprišiel ani materiál, ani Matovič, neprišlo proste vôbec nič.
Čiže len, len v takýchto podmienkach, kde nemáme naozaj absolútne nijako relevantne odôvodnené, že prečo by ľudia mali byť ďalej uvrhnutí do tohto položivota, ktorý dnes na Slovensku žijú, prečo by ďalej malo byť šliapané po ich právach, po ich slobodách, po ich rodinách, po ich podnikaní, po ich práci, tak nemáme tu žiadne relevantné odôvodnenie, nemáme tu žiadny materiál, neprišiel to z vlády nikto relevantný tu odôvodniť, predložiť, je tu proste minister školstva a jednoducho len tak ako keby zo šuflíka sa majú spraviť takéto rozhodnutia, lebo hlasovací automat v podobne ústavnej väčšiny, tak sa počíta, že proste zahlasuje spoľahlivo.
Ale ja si myslím, že už aj medzi nimi je čoraz viac ľudí, v ktorých sa ozýva svedomie, čoraz viac ľudí, ktorí vidia, že tá vláda to jednoducho nedokáže konštruktívne zvládnuť, túto situáciu a viesť Slovensko, a bolo by veľmi dobré, ak by dnes to predĺženie núdzového stavu schválené nebolo.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.1.2021 o 16:11 hod.

Ing. Mgr.

Marian Kotleba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:12

Miroslav Suja
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán podpredseda Blanár, spomínali ste modré papieriky, ako paviány vrieskali a tlieskali vládni poslanci, keď nás v rozpore so zákonom a rokovacím poriadkom Šeliga vypovedal zo sály. Ako paviány tu vrieskali, jak si dobre pamätáte, tlieskali, sme išli preč, a nie na najbližšiu schôdzu, už o týždeň nato sme tu boli takisto bez tých papierikov, žeby sme ich ukazovali, už to bolo v poriadku a čím ďalej sa to povoľovalo, ako im to vyhovuje.
Takže asi takíto sú vládni poslanci. Keď niečo potrebujú, tak im nevadí, keď tu majú kolegov pozitívnych, len aby nemali príznaky, len aby im tu niečo prešlo. Ale vy, keď tu niekto nemá rúško, tak nás idete hneď kritizovať. Dokonca podpredseda Laurenčík, čo tu bol nie minútu, nie dve, tri ani päť, klamár ste, to vám vravím stále, že ste klamár, je to na videu natočené, klamár ste, mali by ste už dávno sedieť niekde inde, ste tu bol a vy idete teraz pred chvíľkou upozorňovať nás za rúško? Šeliga nás vtedy stadeto vyhodil, aj tých, ktorí prekonali COVID, čo ste dobre vedeli, a boli v tej 90-dňovej ochrannej lehote, tak aj tých, lebo tí sa nemali čím preukázať. Takíto ste vy féroví a poctiví poslanci! Vyhodil Medveckého, ktorý bol v karanténe na Detvianskej Hute, ktorý tu ani nesedel! Vyhodil mňa, ktorý som ani nebol prítomný v sále! A vy idete moralizovať?!
Vy hovoríte, dneska som počul v rádiu, niektorý z vašich koaličných poslancov hovoril, že nevracajme sa spätne, a hneď následne na to povie, že 17. novembra vďaka tomu, že tam boli ľudia, my máme tento stav. Ale 100-tisíc ľudí bolo na lyžiarskych strediskách, viac ako 100-tisíc, to vám vôbec nevadilo, lebo išlo o váš kšeft, o vášho kolegu! Ale 22-tisíc ľudí vám vtedy v Bratislave 17. novembra vadilo. Ale cez Vianoce viac ako 100-tisíc ľudí vám nevadilo... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.1.2021 o 16:12 hod.

PaedDr. Mgr.

Miroslav Suja

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:15

Ondrej Dostál
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán podpredseda Blanár... (Reakcia z pléna.) Pán podpredseda Blanár, nie je pravda, že by som ticho obdivoval alebo schvaľoval skracovanie legislatívneho konania. Ja aj ako vládny poslanec za ten necelý rok, čo tu sme, som viackrát kritizoval alebo vyjadril výhrady k tomu, že sa skracuje konanie v situácii, keď som mal o tom pochybnosti ako všetci vládni poslanci dohromady za celé predchádzajúce volebné obdobie.
Čiže, áno, sú situácie, keď je potrebné skracovať a najmä v súvislosti a COVID-om. Väčšina tých vecí, drvivá väčšina tých vecí, ktoré sme skrátili, tak boli tam, boli tam dôvody, ale aj o niektorých som mal aj ja pochybnosti a vtedy som tie pochybnosti otvorene, ale aj verejne povedal.
Sú veci z vášho vystúpenia, kde v zásade súhlasím, aj ja si myslím, že by bolo dobré, keby tu nebol jeden člen vlády a ešte niekde pán podpredseda vlády, ktorý je v parlamente, ale teraz ho nevidím v sále, keby tu bolo širšie zastúpenie členov vlády, aby vláda dala najavo, že to považuje za dôležitú vec a že za tým stojí celá. Rovnako by som uvítal, keby odôvodnenie bolo podrobnejšie, hovoril som o tom aj vo svojom vystúpení. Len mi tá vaša kritika príde taká trochu jalová, lebo vyčítate, že to odôvodnenie bolo na dvoch stranách A4. A viete, aké rozsiahle bolo odôvodnenie, keď 15. marca Pellegriniho vláda pri 61 pozitívne testovaných vyhlásila núdzový stav? No skúste si tipnúť, aké rozsiahle bolo odôvodnenie? Nebolo tam žiadne odôvodnenie. Žiadne písomné odôvodnenie nenájdete na stránke vlády k návrhu na vyhlásenie núdzového stavu.
Ja viem, že vy, vy ste SMER, vy nie ste HLAS a nemáte nič spoločné s Pellegrinim, ale tak to bolo.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.1.2021 o 16:15 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:17

Marián Kéry
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán podpredseda Národnej rady, absolútne súhlasím s tým, že vláda nepripravila novelu zákona včas, a súhlasím aj s tým a som veľmi rád, že si sa vrátil k tej schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky na sklonku minulého roka, presne 29. decembra, kedy sa uskutočnila schôdza, ktorá vošla do dejín slovenského parlamentarizmu a naozaj bola to škandalózna schôdza, pretože hlavný hygienik Ján Mikas poslúžil ako slúžka vláde Slovenskej republiky a dovolil, aby sa tejto schôdzi zúčastnili aj poslanci, ktorí boli pozitívni na COVID a takto ohrozili svojich kolegov a zamestnancov Národnej rady Slovenskej republiky.
Vyznieva mi veľmi smiešne, keď ľudia, ktorí sa zúčastnili tejto schôdze, dneska veľmi vzletne vyzývajú k zodpovednosti, ale, panie poslankyne Zemanová, Bitó Cigániková a páni poslanci Krúpa a Žiak, po tom, čo sa udialo 29. decembra, čo ste naozaj spôsobili touto schôdzou, tak vaše vyjadrenia o zodpovednosti sú trápne a smiešne.
Mne takisto vadí, že tejto dôležitej schôdzi sa nezúčastňuje predseda vlády Igor Matovič ani minister zdravotníctva Marek Krajčí. Aj to naozaj svedčí o tom, akí ľudia nám vládnu a čo sa vo vnútri vládnej koalícii deje. Mrzí ma, že kompetentní svojimi vyjadreniami a krokmi neprinášajú kľud, ale, práve naopak, chaos, napätie a neistotu.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.1.2021 o 16:17 hod.

Mgr.

Marián Kéry

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:19

Maroš Kondrót
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Treba si povedať, kde došlo a čo bolo príčinou takého prudkého nárastu po prvej etape a lete, ktoré sme celkom dobre zvládli.
Bolo to to, že sme vyhnali 3,6 mil. v drvivej väčšine zdravých ľudí von, ktorí mrzli vonku, ponachladali, znížili si imunitu, prechoreli na chrípku, prípadne potom na COVID.
Po druhé premiešali sa chorí ľudia so zdravými.
Po ďalšie použili sa testy, o ktorých tu bolo rozprávané, akú majú úroveň, už vtedy bolo jasné, že to sú testy pre chorých ľudí, aby odlíšili, či je to COVID alebo NECOVID, nie pre zdravých ľudí. To Matovičovi nevadilo, aby 3,6 mil. ľudí nahnal do povinného testovania. Boli to testy, ktoré boli určené pre rozvojový svet, čo je kvalita, úroveň, preverenie pre Európu ďaleko zaostávalo za štandardom, na ktorý sme zvyknutí. Boli to testy, ktoré sa majú používať pre chorých ľudí v teple, v izbovej teplote, nie pri 8, 10, 12 stupňov vonku, ako sa to robilo. Nevedia ľudia, čo si nechali strčiť do nosa, a potom tu nastal prudký nárast chorobnosti. A ešte tí, ktorí dostali osvedčenie, že sú zdraví, ten celý test mal 50-percentnú účinnosť, tak 50 % z nich bolo chorých, bolo bacilonosičov, roznášačov COVID-u, tak tí sa rozbehli do krčiem, medzi známych po rodinách a oslavovali, že sú zdraví.
Povedzme si otvorene, tam nastál prudký nárast chorobnosti a prudký nárast úmrtnosti. Zodpovednosť za to nesie vláda, Matovič.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.1.2021 o 16:19 hod.

Ing.

Maroš Kondrót

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:21

Jozef Šimko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán podpredseda, vážený pán minister, vážené kolegyne, kolegovia, v prvom rade mi dovoľte poďakovať sa pánovi podpredsedovi Blanárovi za jeho perfektné vystúpenie, kde teda podrobne rozobral problémy ohľadne korona vírusu za rok 2020.
Mrzí ma však jedna vec, kolegyne, kolegovia, no pozrite sa na túto sálu, koľko je tu koaličných poslancov, ja som ich napočítal 18, 18 koaličných poslancov, nevidím tu pána predsedu vlády, nevidím tu pána ministra zdravotníctva Krajčího a nevidím tu ďalších členov vlády, aj pán podpredseda vlády pán Holý odišiel z tohto sedenia. A tuto jasne vidno, ako vôbec si vážia, alebo teda v podstate akou formou chcú riešiť, dovolím si povedať, problém s koronou.
Dámy a páni, my dneska prejednávame práve zákon, ktorým chceme predĺžiť, kde ktorým chceme predĺžiť núdzový stav na ďalších 20 dní, alebo teda na tých 40 dní. Ale, bohužiaľ, ako vidím, vláda Slovenskej republiky, ale ani koaliční partneri o to nemajú záujem.
Ono, priatelia, viete, keď nad tým uvažujem a ako som sledoval slová pána Matoviča, je to skutočne katastrofa. On jednoznačne povedal, že pán minister Sulík kúpil tzv. šmejdové testy a s týmito testami by on nedal testovať ani svojho vlastného psa. Ale pritom zisťujeme, ako sa pán Sulík na sociálnych sieťach vyjadril, sú to testy, ktorými sme testovali 3,6 mil. občanov žijúcich na území Slovenskej republiky.
Ja sa vás pýtam, v akom stave je táto vládna koalícia? Jeden nazýva druhého, svojho podpredsedu vlády, idiotom, druhý sa vadí s ďalším. Však, preboha, dokedy, vážení priatelia, vážená vláda Slovenskej republiky, takto chcete pokračovať a viesť túto našu krásnu malú Slovenskú republiku?! Mám taký pocit, že by ste sa mali spamätať, pretože takto to zrejme ďalej nepôjde.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.1.2021 o 16:21 hod.

JUDr.

Jozef Šimko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video