25. schôdza

16.3.2021 - 1.4.2021
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.4.2021 o 18:20 hod.

Tomáš Šudík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:18

Milan Vetrák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Niekoľko poznámok k tomu, čo bolo povedané zo strany pána poslanca Schlosára. No, tak ako už hovoril aj pán poslanec Dostál, nečakám ani ja od toho materiálu, keď vláda prichádza do parlamentu, aby sme s názorom, že máme odsúhlasiť predĺženie núdzového stavu, že z toho bude nejaké súdne rozhodnutie, ktoré bude zvažovať obe strany pre a proti. To máte podľa mňa zlé očakávania od takéhoto materiálu. Nakoniec ani vy, keď predkladáte nejaký materiál na rokovanie parlamentu, tak to takýmto spôsobom nerobíte.
Pokiaľ ide o pána Žilinku, generálneho prokurátora, myslím, že on mal takú všeobecnú podporu tuná v parlamente aj zo strany opozície, koalície, ale on síce je orgánom, ktorý posudzuje zákonnosť, ale on sa obracal na Ústavný súd, aby posúdil ústavnosť, nie zákonnosť. A na ústavnosť je tu najväčším odborníkom Ústavný súd, nie generálny prokurátor. A Ústavný súd rozhodol, a ja som presvedčený, že pán Žilinka rešpektuje to rozhodnutie. Mal pochybnosti, mal názor, tak ako mám názor ja, ako máte názor vy, ale Ústavný súd rozhodol a sme už za tým. Budete mať zase šancu, dúfam, že nie, lebo nikto nechce predlžovať núdzový stav, ale ak by bolo niečo iné, čo treba napadnúť na Ústavnom súde, tak budete mať šancu aj vy a myslím, že tie súdne rozhodnutia by sme mali rešpektovať.
No a pokiaľ ide ešte o tie ďalšie veci. Antigénové testy, pýtali ste sa na to aj na výbore, ústavnoprávnom výbore a bolo vám povedané, že sú príklady krajín, kde aj v súčasnosti sa rozhodujú pre testovanie antigénovými testami. Najnovšie Nemecko, to vám pani štátna tajomníčka povedala. Aj predtým boli krajiny, ktoré tieto testy využívali. Nehovorím, že ja som nejaký extrémny obhajca antigénových testov, ale zase tvrdiť, že to je len na Slovensku tiež nie... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.4.2021 o 18:18 hod.

JUDr. PhD.

Milan Vetrák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:20

Tomáš Šudík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán kolega, ja si myslím, že v súčasnosti tie pozitíva určite presahujú tie všetky negatíva, ktoré pri tomto sú. Mňa mrzí možno len tak jedna vec, že keď sa tam postavíte, len kritizujete, kritizujete, ako to všetko zlé je, ako to nefunguje, ako to treba zlepšiť. No ale nikdy ste nám nepovedali riešenia, ako to robiť inak, aby sme nemuseli predĺžiť núdzový stav a opatrenia fungovali a nezvyšoval sa počet hospitalizovaných a nakazených. Každý vie všetko skritizovať, lebo to je úplne najjednoduchšie, ale málokto vie ponúknuť riešenia. A viete, riešenia nám, bohužiaľ, nechcete ponúknuť. A to je tá chyba. Príďte k nám, vystúpte, povedzte riešenia, poďme to robiť tak, tak, tak, prestaňme testovať, nahradíme to týmto, a všetko bude úspešne a super fungovať.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.4.2021 o 18:20 hod.

Tomáš Šudík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:21

Romana Tabák
Skontrolovaný text
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pán poslanec Schlosár, ja chápem vaše obavy, nám tiež na ľuďoch záleží ako aj vám, ale musíme dôverovať našim odborníkom a toto rozhodnutie je hlavne kvôli zdravotníctvu. Ja pevne dúfam, že dnes poslednýkrát hlasujeme za tento núdzový stav.
A vám, pán premiér Heger, prajem veľa múdrych rozhodnutí.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.4.2021 o 18:21 hod.

Bc.

Romana Tabák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:22

Miroslav Suja

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:24

Rastislav Schlosár
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem kolegom za faktické poznámky. Obzvlášť musím súhlasiť s kolegom Šimkom v tom, že naozaj je neprijateľné, aby na jednej strane museli drobní slovenskí podnikatelia zatvárať svoje prevádzky a na druhej strane tu máme otvorené veľké obchodné reťazce, ktoré sú v zahraničných rukách, v rukách zahraničných nadnárodných koncernov, máme tu otvorené banky, ktoré neboli prakticky nikdy zatvorené, na čom tiež možno vidieť, komu táto vláda slúži. Určite nie slovenským národným záujmom.
Pokiaľ ide o tie poznámky od napríklad pána poslanca Dostála v tom, že je chybné možno očakávať od vládneho materiálu, aby tam boli aj nejaké negatíva. Ja si myslím, že takýto, takýto materiál, ktorý má rozhodovať o takej dôležitej veci, ako je predĺženie núdzového stavu, v takom niečom musí byť jednoducho zapracované aj výhody, aj nevýhody toho núdzového stavu. Ľuďom sa jednoducho musí povedať pravda, musia sa im povedať fakty a Národná rada je orgán, ktorý má o tom rozhodnúť. Samozrejme, vláda tam môže povedať, aký má na to celé ona názor, ale mala by tam uviesť aj negatíva. Takisto ako keď sme tu mali, ja neviem, referendum o Európskej únii, aj tam sme videli, že aké to bolo celé všetko jednostranné, a pritom sa tam hovorilo iba o výhodách a tie nevýhody sa absolútne zamlčovali, takisto je to teraz aj pri núdzovom stave.
A pokiaľ ide, pán poslanec Šudík, o to, že my neponúkame nijaké riešenia ani o ničom nehovoríme, tak tu musím povedať, že jedno riešenie existuje na to, aby sa nezvyšovali počty nakazených. Stačí jednoducho neposielať ľudí sa povinne testovať, neposielať ich každý týždeň, aby stáli v nejakých radách a tam sa mohli nakaziť. To je napríklad jedno z riešení, ako zabrániť tomu, aby sa zvyšoval počet nakazených.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.4.2021 o 18:24 hod.

Mgr.

Rastislav Schlosár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 18:27

Milan Potocký
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážený pán premiér, pani poslankyne, páni poslanci, na úvod mi dovoľte povedať, že je mi nesmierne ľúto, že keď prejednávame takýto, takýto dôležitý návrh, keď sa pozriete do pléna, nie je tu ani jeden poslanec HLAS-u a SMER-u. A pritom práve táto partia môže výrazným spôsobom za to, ako v dnešnej situácii zvládame alebo nezvládame boj s pandémiou.
Na úvod chcem povedať, že v tomto parlamente nie je ani jeden jediný poslanec, ktorý by bol nadšený, že ideme schvaľovať predĺženie núdzového stavu. V tom sa, myslím, všetci zhodneme. Rozdiel je len v tom, že časť z nás si plne uvedomuje, že predĺženie núdzového stavu je ešte v tejto chvíli nevyhnutné a chceme chrániť životy a zdravie ľudí.
Je potrebné zdôrazniť, že Slovensko vo vyhlásení núdzového stavu nie je ojedinelé. Núdzový stav vyhlásilo viacero členských štátov Európskej únie, napríklad Bulharsko, Česká republika, Fínsko, Estónsko, Maďarsko, Lotyšsko a ďalšie krajiny.
Núdzový stav by v tejto chvíli nebol možno potrebný, ak by predchádzajúce vlády Roberta Fica počúvali naliehavé prosby Slovenskej lekárskej komory, ale aj ďalších zdravotníckych organizácií, ktoré už viac ako desať rokov upozorňujú, že je nedostatok lekárov a zdravotných sestier. V našom zdravotníctve, v nemocniciach, ambulanciách a v ďalších zariadeniach chýba okolo 2 700 lekárov a vyše 3 000 sestier. Nič ste s tým, páni zo SMER-u, roky nerobili. Aj kvôli vášmu nezáujmu, ľahostajnosti sú dnes lekári vyťažení a pracujú na hraniciach svojich možností. A práve aj kvôli tomu je núdzový stav potrebný, pretože ste roky trestuhodným spôsobom ignorovali a neriešili alarmujúcu personálnu krízu v zdravotníctve. Núdzový stav je tu aj preto, aby vláda, ministerstvo zdravotníctva mohli rýchlo a operatívne manažovať personálne obsadenie v jednotlivých zdravotníckych zariadeniach, ak nastanú problémy.
Žiaľ, núdzový stav je potrebný aj preto, že naše zdravotníctvo je v rukách oligarchov a finančných skupín. Núdzový stav by nebol potrebný, ak by štát mal plne pod kontrolou zdravotníctvo a nemocnice. Ale ako môže štát efektívnym spôsobom manažovať boj proti pandémii, ak značná časť zdravotníckych zariadení, nemocníc je dnes v súkromných rukách a finančných skupín? A vy veľmi dobre viete, že pre finančné skupiny je zdravotníctvo v prvom rade výnosným biznisom, ochrana zdravia a záujmy štátu nie sú pre tieto finančné skupiny prvoradé.
Páni z opozície, nie za tejto vlády, ale za predchádzajúcich vlád došlo k predaju nemocníc a zdravotníckych zariadení. Ak by boli v rukách štátu, dnes by sme možno nemuseli vyhlasovať núdzový stav, pretože riadenie nemocníc a ich materiálno-technické zabezpečenie, reprofilizácia lôžok by bola oveľa jednoduchšia.
Núdzový stav by možno nebolo potrebné, by nebol možno potrebný, ak by sa všetci poslanci a parlamentné strany správali zodpovedne a motivovali by ľudí dodržiavať protiepidemiologické opatrenia. Všetci dobre vieme, čo sa udialo, keď odborníci, hygienici, epidemiológovia a vláda upozorňovali na nebezpečenstvo koronavírusu, čo robili niektorí opoziční poslanci. Tvrdili, že je to len bežná chrípôčka. Keď odborníci tvrdili, že noste rúška, opoziční poslanci kričali na námestiach rúška dole. Keď sa rozbiehalo očkovanie, strašili ste ľudí, že vás idú čipovať a ďalšie nezmysly.
Takže, vážená opozícia, nepotrebovali by sme núdzový stav, ak by bol národ v boji proti pandémii jednotný, ak by ste medzi ľuďmi nešírili dezinformácie, nenávisť, strach, ak by ste nerozoštvávali ľudí proti sebe. Strašíte ľudí, ale realita je taká, že Slovensko v boji proti pandémii prijalo štandardné opatrenia ako väčšina ďalších štátov nielen v Európe, ale aj inde vo svete.
Opozícia často argumentuje tým, že núdzový stav zavádza vláda preto, že sa bojí protestov a protivládnych zhromaždení. Ja som presvedčený, že vláda a politici, ktorí nekradnú, neprivatizujú a ktorým úprimne záleží na záchrane ľudského zdravia a životov, strach mať nemusia. Vy veľmi dobre viete, páni z opozície, že to, čím dnes ťažko skúšaný slovenský národ prechádza, nie je len o pandémii, ale o veľmi zlej, ťažkej a v mnohých prípadoch neúnosnej sociálno-ekonomickej situácii. Ale veľmi dobre poznáte aj odpoveď na túto otázku: Kto je zodpovedný za to, že ľudia žijú roky z výplaty do výplaty, nestíhajú splácať pôžičky a úvery a mnohé rodiny žijú na hranici chudoby? Vláda, ktorá je tu 12 mesiacov, alebo vláda, ktorá tu bola 12 rokov? Preto strach by mali mať skôr tí politici, ktorí tento štát odovzdali oligarchom, mafii a finančným skupinám a budovanie sociálneho štátu mali iba na jazyku a na reklamných bilbordoch.
Táto pandémia, žiaľ, odhalila, aký skutočne silný sociálny štát ste budovali. Takmer úplne sa vám podarilo vymazať strednú triedu a ešte viac ste rozkrojili nožnice medzi bohatými a chudobnými. Hlavne preto dnes ľudia na Slovensku oveľa ťažšie znášajú následky pandémie ako iné vyspelé krajiny v Európe a vo svete. Takto dnes vyzerá sociálny vankúš, na ktorý dnes ľudia dopadli. Žiaľ, veľmi, veľmi tvrdo.
Predĺženie núdzového stavu je potrebné aj preto, že boj s pandémiou sme ani zďaleka ešte nevyhrali. Vo svete a v Európe sa šíria ďalšie nebezpečné mutácie koronavírusu, nielen britská, ale juhoafrická a brazílska, ktoré sú oveľa nebezpečnejšie, šíria sa oveľa rýchlejšie, spôsobujú vážnejšie zdravotné problémy a ohrozujú aj mladších ľudí.
Zároveň sa chcem z tohto miesta ospravedlniť za nás poslancov všetkým občanom, ktorí dodržiavajú opatrenia. Mnohí poslanci – a to je jedno, či z radov koalície, alebo opozície – išli obyvateľom zlým príkladom v čase, keď zodpovední občania našej krajiny dodržiavajú protiepidemiologické opatrenia, žijú v bublinách, nevychádzajú z domu alebo mimo okresu, obmedzili svoje kontakty, tak niektorí poslanci si odskočili zrelaxovať do exotiky, do Karibiku, Dubaja alebo na Maldivy. Nebudem ich menovať, všetci vieme dobre, ktorí to sú. Aj tieto prejavy papalášizmu prispeli k tomu, že ľudia sú oprávnene pobúrení a nahnevaní. Ale situácia sa aj vďaka zodpovednému prístupu väčšiny Slovákov a nasadeniu našich lekárov, zdravotných sestier a záchranárov pomaly, ale postupne zlepšuje. Ale je potrebné ešte v tejto fáze boja zostať obozretný a zodpovedný. To isté platí aj o nás politikoch, aby sme v tejto kľúčovej chvíli nemali na zreteli politické preferencie, prieskumy verejnej mienky a rebríčky obľúbenosti, ale záchranu ľudských životov a zdravie ľudí. Preto podporím predĺženie núdzového stavu, aby sme chránili najmä slabých, starých, chorých a zraniteľných.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

1.4.2021 o 18:27 hod.

Milan Potocký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:34

Eduard Kočiš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vďaka za slovo, pán predsedajúci.
Pán kolega Potocký, s vaším prejavom alebo s vašou, s vaším bodom tohto programu sčasti môžem súhlasiť, ale sčasti nemôžem súhlasiť. Súhlasím v bode, že áno, predlžovanie núdzového stavu je hodné väčšej diskusie a väčšieho záujmu.
Spomínal ste tuná poslancov, ktorí tu chýbajú. Súhlasím, ale pozrime sa aj do vládnej koalície, koľko poslancov v pléne Národnej rady Slovenskej republiky má vládna koalícia. Pán kolega, je to naozaj úbohé a toto je téma, ku ktorej by sa mal vyjadriť každý jeden poslanec Národnej rady. Nie rozprávať prázdnemu plénu, čo bolo aj neúctivé voči tvojej osobe, pretože povedal si veľa rozumných myšlienok a toto by naozaj bolo treba počuť na vlastné uši.
Tvoj príklad ohľadne papalášizmu poslancov, ktorí lietajú mimo územie Slovenskej republiky, úplne súhlasím, pretože je to veľká neúcta voči občanom, ktorí naozaj strádajú a nedokážu doslova už uživiť svoje rodiny, ale takýto, takéto prezentovanie papalášizmu alebo nadľudskosti je naozaj veľmi úbohé. Rokujeme tuná o predlžovaní núdzového stavu slabých päť hodín, aj keď ja si tvrdím povedať a dovolím povedať, že takáto debata tu mala trvať možno týždeň, ale voľakým spôsobom sa tuná nedeje a všetko sa to chce odbiť vo veľkej rýchlosti. Momentálne už bez kamier, bez zvuku, čiže je to naozaj všetko veľmi, veľmi zvláštne.
Národ sa, pán kolega, nedokázal spojiť preto, pretože ho nedokázala spojiť táto vláda. Jednoduchým príkladom je Švédsko, kde hlavný hygienik má takú úctu, akú má kráľovská švédska rodina, kdežto náš hladný hygienik je na smiech celému Slovensku a všetkým občanom Slovenskej republiky.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.4.2021 o 18:34 hod.

Mgr.

Eduard Kočiš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:36

Miroslav Suja
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pán poslanec Potocký, viete, miliarda mala ísť do zdravotníctva a do nemocníc a nie do šprtania sa v nose. A ak si myslíte, že miliarda je dobrá do šprtania v nose a nie do zdravotníctva, tak doteraz som myslel, že ste rozumný poslanec, ale ak toto popriete, tak neviem. Ja neviem, rok ste vo vláde a vyhovárať sa na predchádzajúce vlády, ktoré, nepopieram, boli zlé, ale už nie je namieste. Hlavne keď ste za ten rok odfajčili tú miliardu úplne zbytočne.
Ja by som sa chcel spýtať ešte jednu vec. Vy hovoríte, predchádzajúce vlády nepočúvali odborníkov. Keď tu všetci odborníci hovorili Matovičovi, že celoplošné testovanie je cesta do pekla, počúval odborníkov? Pán poslanec, viete sám dobre, že nie. Povedal, že jemu odborníci poradili, že áno, a keď sa ho novinári spýtali na mená tých odborníkov, kto to je, tak povedal, že vy-fi-ča-li cez noc. Tak nemôžme vytýkať predchádzajúcim vládam, ktoré robili chyby, to je samozrejmé, robili a boli zlé, to, čo robí súčasná vláda. Ja som nevidel, pri celoplošnom testovaní bola zhoda tých odborníkov, že je to zlé. A tu máme výsledok! To neni výsledok predchádzajúcich vlád, to je výsledok tohto jedného roku. Tou miliardou keby sme posilnili nemocnice, tak sme krásne za vodou. Ale čo, Igorko mal na háku všetkých odborníkov. On mal na háku aj vašich koaličných partnerov, predsedov a všetkých, ktorí mu hovorili, že nerobme to, je to zlé, všetkých. A ideme tvrdohlavo za svojím a minister Krajčí, bývalý, je toho príkladom. No na akého frasa nám bolo ďalších 35 miliónov testov do nosa? Nemohli za 140 miliónov sme posilniť nemocnice? Pán poslanec, uznajte!
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.4.2021 o 18:36 hod.

PaedDr. Mgr.

Miroslav Suja

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:38

Stanislav Mizík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Potocký, vy sa stále vraciate do minulosti. Fico je ale minulosť, dávna minulosť, on už vlastne nie je. Teraz ste vy. Ochrana zdravia znamená liečiť a neposielať ľudí domov bez liekov, a to vy nerobíte. Vy len ratujete ťažké stavy. Potom by nebolo treba, nebolo potrebné toľko reprofilovaných lôžok a nebolo by toľko mŕtvych. Nemocnice by neboli plné. Ešte raz vám zdôrazním, liečiť na začiatku hneď po zistení pozitivity, pochopili ste? Už som to stokrát vravel. A že nikto vám nedá nijaký návod. A to, že práve teraz, že vraj zhoreli nejaké káble, to je typická matovičovská polonepravda, to je čistá manipulácia, hanba a hnus!
Ďakujem za slovo.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.4.2021 o 18:38 hod.

Mgr.

Stanislav Mizík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:39

Marian Kotleba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec Potocký, ja som bol pri vás zvyknutý na také vecné vystúpenia, naozaj také, že sa dalo s nimi aj súhlasiť, ale teraz by som povedal, že ste trošku uleteli. A neviem, či ste si to písali vy ten príspevok alebo vám to písal niekto iný. Viete vy vôbec, aká je medzi ľuďmi nálada? Viete, aká je medzi ľuďmi nálada? Ľudia, ktorí nadávali na SMER, lebo rozkradol štát, si dnes hovoria "zlatý Fico". Ľudia si dnes hovoria "zlatý Fico" po tom, čo tu robil Matovič a v čom dnes chcete pokračovať.
Ja vám ani nechcem, pôvodne som chcel, ale nechcem radšej, nemôžem prečítať komentáre, čo ľudia píšu na to, čo Národná rada tu ide riešiť dnes, na predĺženie núdzového stavu. Tam sa v podstate opakujú len dva typy komentárov, najvulgárnejšie nadávky na všetkých členov vlády a vyhrážky proste úplne zúfalých ľudí. Ľudia sú hotoví.
Vy hovoríte, že SMER tu likvidoval strednú triedu, s tým sa dá súhlasiť. Ale vy ste dorazili, vaša vláda dorazila celé Slovensko. Vy ste veľké reťazce nechali otvorené a ľudí, ktorí poctivo sa prebíjali životom aj napriek tomu, ako tu ten SMER nastavil tie pravidlá nešťastne, tak tých ste proste doklepli. Živnostníci, služby, malé prevádzky sú dnes hotoví, tí ľudia sú hotoví. Rodiny žijú v permanentnom strese, lebo boli zvyknuté na nejaký príjem a teraz majú almužnu do huby, keď to musím tak povedať, a vy máte ešte odvahu rozprávať, že vlastne vaše opatrenia prinášajú ľuďom lepší život a že potrebujete preto predlžovať núdzový stav. No spravte sociálny experiment. Pustite Matoviča bez ochranky dakde teraz do toho supermarketu. Pustite ho a uvidíte, ako ten sociálny experiment... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.4.2021 o 18:39 hod.

Ing. Mgr.

Marian Kotleba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video