27. schôdza

30.4.2021 - 3.5.2021
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

30.4.2021 o 17:22 hod.

Mgr.

Mária Kolíková

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie v rozprave 16:52

Ján Mičovský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za všetky faktické poznámky. Ako istá spoločná téma, leitmotív vašich faktických poznámok sa zjavoval fond obnovy a odolnosti, že som nebojoval a že som to vlastne prehral. No, je to vec pohľadu.
Toto, čo mi tu takto elegantne posunul pán poslanec Linhart, veľmi dobre poznám a veľmi jasne som to aj na záznam vo vláde povedal a povedal som to aj včera v TA3. Nie je to pravda. Nie je pravda, že som čokoľvek ja alebo moji ľudia na ministerstve stiahol. Takže to je ako na to. Viete, ten boj mal deväť mesiacov. Z desiatich bodov sme išli na štyri, zo štyroch na dva a vždy sme mali pripravené argumenty, ktoré jednoznačne obhajovali to najzákladnejšie, vodu v krajine, biodiverzitu. Pretože my máme 6,2 miliardy na poľnohospodárov, ale ja im ich stadiaľ nesmiem zobrať ani nechcem. Toto je reforma krajiny, zanedbanej krajiny, ktorá potrebuje to, čo sa kedysi zrovnalo, zase vyrásť, fragmentovať, vysadiť, doplniť.
Čo sa týka pána poslanca, ktorý spomínal tú repku, že som teda nič nezmenil. Opäť pravda. A viete prečo? Pretože jednoducho to nedokážete zmeniť, pretože sme v systéme, ktorý dožíva sedem rokov. Nedokážem nastaviť pravidlá. Práve to som zdôraznil vo svojom prejave. Vytvárame nové pravidlá, ktoré budú platiť od roku 2023. Tam môžte povedať, že sme niečo nedodržali. Toto je dedičstvo, ktoré nezmeníte. Áno, možno som si naivne myslel, že to pôjde z roka na rok. Aj som prosil, aby sa osevné postupy zmenili. Aj som hľadal riešenie, ako zvýšiť finančné prídely.
Ale aby som teraz, lebo času je málo, vlastne čo sa týka toho zákona, pán Pellegrini, poviem vám to teda asi mimo tohto pléna, určite nedopustím. Väčší problém je, ako to čo... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

30.4.2021 o 16:52 hod.

Ing. CSc.

Ján Mičovský

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:56

Mária Kolíková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem vám veľmi pekne, pán predsedajúci. Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, programové vyhlásenie vlády pre ďalšie obdobie, pre roky 2021 – 2024, je pre nás naozaj veľkou príležitosťou urobiť určitý odpočet za to krátke obdobie prvého roka, ktoré sme, ktoré máme za sebou, v ktorom sme na jednej strane čelili vážnej pandémii a prijatiu potrebných opatrení, aby sme boli úspešní v tomto boji proti tomuto ochoreniu, ale na druhej strane ukazuje, že aj počas tejto pandémie sme jednoducho boli pripravení a spôsobilí urobiť veľa opatrení, ktoré sú dôležité pre prosperitu, rozvoj právneho štátu na Slovensku.
V tejto súvislosti som veľmi rada, že obnova dôvery v právny štát a zabezpečenie toho, aby ľudia mohli veriť, že zákon a spravodlivosť tu platia pre každého, sú rovnako základným mottom programového vyhlásenia vlády pre obdobie 2021 – 2024. Je to teda súčasťou a kľúčom pre programové vyhlásenie aj pre vládu Eduarda Hegera.
Do funkcie ministerky spravodlivosti som vstupovala s jasnými cieľmi, urobiť reformu justície, a s konkrétnymi opatreniami, ktoré si našli svoj obraz v programovom vyhlásení vlády. Ten rok bol pre justíciu ťažký, pretože sme na jednej strane čelili pandémii, na druhej strane s ohľadom na viaceré verejné kauzy, ktorými bola zaťažovaná verejnosť, zaťažovaná justícia, čo sa odrazilo v dôveryhodnosti justície ako takej, ktorá sa dostala na kritický, by som povedala, bod, kedy nevieme si nájsť miesto v porovnaní s ostatnými krajinami ani v rámci Európskej únie, s ktorými by sme sa mohli porovnať, ako u nás ľudia veria v súdy. To, ako u nás ľudia veria v súdy, nesúvisí s tým, či keď prídu na súd, tak sú úspešní, ale to, či veria, že rozsudok, ktorý v tej veci je vynesený, je spravodlivý. To znamená, či veria, že sudca rozhodol spravodlivo, nezaujato, nestranne, odborne.
S ohľadom na kauzy, ktoré súviseli s korupciou s ľuďmi v justícii a ktoré sú prerastené cez justíciu aj ostatné zložky štátnej moci, bolo dôležité prijať také opatrenia, ktoré budú aj dôležité, aj preventívne pre odstraňovanie korupčných väzieb v justícii. V tejto súvislosti bolo veľmi dôležité presadiť reformný ústavný zákon v oblasti justície, ktorý vo svojej šírke znamená nový pohľad na justíciu, novú možnosť pre ňu, aby sa nadýchla, a nakoniec dáva základ aj ostatnej reforme, ktorá nás čaká v nasledovnom období a tá súvisí s tzv. reorganizáciou súdov.
To, čo sme urobili v rámci reformného ústavného zákona v oblasti justície, sa týkalo reformy zloženia Súdnej rady. Podľa medzinárodných štandardov sme zaviedli pravidlo, že polovicu tejto Súdnej rady tvoria sudcovia aj nesudcovia. To znamená, že sme umožnili dávať sudcom, justícii zrkadlo zvonku. Preto je veľmi dôležité, aby primeraná časť predstaviteľov v Súdnej rade, je práve z... sa práve vyberá spomedzi ľudí, ktorí nie sú práve aktívni ako sudcovia alebo sudkyne.
Ďalej to, čo bolo dôležité, bola reforma zloženia Ústavného súdu, zavedenie vekového cenzu pre zánik funkcie sudcu, zriadenia Najvyššieho správneho súdu v neposlednom rade. Zriadenie Najvyššieho správneho súdu, ako sa ukazuje dnes, je veľmi úspešný projekt. Výberové konania, ktoré prebiehajú na Súdnej rade, sú zaiste veľmi zložité a bola to záťaž aj pre Súdnu radu, ale ako ukazujú výsledky, tak sa nám dostanú na novú súdnu inštitúciu – veľmi dôležitú pre spory občana so štátom, pre daňové spory, stavebné spory a nakoniec aj pre tzv. disciplinárnu zodpovednosť práve voči predstaviteľom právnických profesií, že sa sem jednoducho dostanú ľudia, ktorí sú kvalitne odborní a v ktorých môžeme mať vieru, že sú to jednoducho čestní, slušní ľudia, ktorí budú zastávať svoju funkciu riadne a svedomito a, samozrejme, v plnosti odborne.
Ďalej, keď sa pozriem na opatrenia, ktoré sme už zrealizovali a ktoré nám preto vypadli už z programového vyhlásenia vlády na ďalšie obdobie, tak musím spomenúť návrh zákona k zaisťovaniu majetku, ktorý prešiel, je účinný a momentálne sa zabezpečuje zriadenie príslušného úradu pre zaisťovanie majetku. Je to veľmi dôležitá zmena, ktorá znamená, že predstavitelia orgánov činných v trestnom konaní sa nebudú zaoberať tým, ako spravovať efektívne zaistený majetok, ale budú sa zaoberať iba otázkou, či je potrebné zaistiť majetok, ale efektívna správa je jednoducho určená špecializovanej inštitúcii. A nie je to dôležité len pre trestné konanie, ale aj pre daňové konanie, aj pre colné konania, kedy je namieste zaistiť majetok, aby na konci dňa bola efektívna aj sankcia, ktorú vie na mieste uložiť páchateľovi.
Z ďalších opatrení by som spomenula ešte dočasnú ochranu podnikateľov pre zmiernenie dopadov koronakrízy, čo nakoniec je dôležité preto, aby do budúcna aj do opatrení vôbec ako štandardných opatrení pre podnikateľské prostredie, ktorý sa jednoducho stane, že podnikateľovi nevyjde jeho podnikateľský plán, ale umožniť mu, aby sa mohol nadýchnuť, aby podľa možností a čestne zaplatil všetky dlhy alebo jednoducho dala sa mu možnosť, aby mohol pokračovať ďalej. Znamená to jednoduchší plán, ale aj transparentný plán pre reštrukturalizáciu, jednoduchší bankrot.
Tiež sme presadili nové pravidlá pre vydržanie, čo znamená, že už nebudú môcť o vydržaniach rozhodovať notári, ale prechádza to na súdy. Je to veľmi významná zmena, ktorá s ohľadom na všetky kauzy, ktorým sme čelili, tak nieže by sme chceli spochybniť úlohu notárov, a jednoducho proces, ktorý prebiehal pred notármi, nebol transparentný. To, že sa to celé prenáša na súdy, tak nám dáva jasné pravidlá, transparentné, ako pri takom zásadnom rozhodnutí, ktoré súvisí s vlastníckym právom, tak jednoducho pre takýto proces majú platiť.
To, čo pred nami je a čaká vlastne v parlamente, ale je teda namieste, aby nám ešte ostalo v programovom vyhlásení vlády, je ochrana obetí. Odškodňovanie obetí trestných činov, efektívny mechanizmus pre obete – osobitne domáceho násilia – vytvorením krízových centier v jednotlivých krajoch je súčasťou tohto návrhu zákona, ktorý je momentálne v parlamente. Okrem toho, že je namieste, samozrejme, dotiahnuť do konca legislatívny proces, teda presadiť aj účinne túto právnu úpravu, tak bude dôležitá aj implementačná fáza.
Chcem ďalej pokračovať v reforme justície, a preto som rada, že rovnako ako v predošlom programovom vyhlásení vlády, aj v tomto ako jedno z kľúčových opatrení je nová súdna mapa. Nová súdna mapa znamená určenie, koľko súdov je vlastne potrebných pre Slovensko. Znamená v konkrétnosti vysporiadať sa s otázkou, či potrebujeme mať cez 50 okresných súdov, osem krajských súdov, či nie je namieste zriadiť aj správne súdy na prvom stupni. Toto všetko je súčasťou novej súdnej mapy.
Ale to, čo je kľúčové, je, že na konci dňa by sme tu mali mať súdy, pri ktorých môžme očakávať, že sa našej veci, ak sa musíme obrátiť na súd, čo v priemere je, že človek sa nám obráti na súd tak, jedenkrát, dvakrát do života, preto nemusí mať súd za rohom, ale dôležité je, aby to bola inštitúcia, keď už sa na ňu vyberieme, aby sme mohli očakávať, že na jednom, na dvoch súdnych pojednávaniach jednoducho dôjde k rozhodnutiu. K rozhodnutiu od odborníka, nezávislého, nestranného sudcu, ktorý nám zrozumiteľne vysvetlí, ako vo veci rozhodol, a my mu uveríme, že toto je spravodlivé rozhodnutie. Toto je kľúčové a dôležité a toto je cieľom pre uskutočnenie novej súdnej mapy.
Som, samozrejme, pripravená diskutovať veľmi dôsledne o novej súdnej mape, pretože rozumiem, že to znamená iné nastavenie justície, že to znamená v konečnom dôsledku, že áno, sú mestá, v ktorých už nebude sídelný súd, ale je to nevyhnutné preto, aby spravodlivosť platila a aby tu bol náhodný výber sudcu a aby sme mali za sudcov odborníkov. Keď si porovnáme našu krajinu napríklad s Holandskom, tak nemáme tam 50 okresných súdov, ale desať. To len pre porovnanie, že vlastne tá zmena, ktorá momentálne je aj pripravovaná, kde sa uvažuje okolo 30 okresných súdov, tak to nie je žiadna revolúcia. My sa skutočne vlastne vraciame k tomu, čo sme tu mali v 90. rokoch a to je na okresnej, na krajskej úrovni. To nie je žiadna revolúcia, to je skôr odstránenie extrému, ktorý, alebo experimentu, keď to tak môžme nazvať, ktorý zaviedol Mečiar svojou verejnou správou, ktorá sa tiež neosvedčila a podľa ktorej vzoru boli zavádzané okresné krajské súdy. Tí, ktorí sú pamätníci a vedia, ako sa zavádzali krajské súdy práve v súvislosti s touto reformou, tak vedia, že sa jednoducho hľadali sudcovia, ktorí by mohli robiť na týchto krajských súdoch, veľkým náborom, že to nebolo hľadanie odborníkov, ale o zabezpečenie, aby jednoducho tie súdy fungovali. Takto to nemôže byť a osobitne to tak nemôže byť na odvolacích súdoch, kde je nevyhnutné, aby tam boli práve sudcovia, ktorí v rámci kariérneho rastu sú, by som povedala, osobitne vyberaní, že sa starajú o zjednocovanie judikatúry. Mal by to byť naozaj primeraný počet, ktorý je dôležitý a potrebný pre danú oblasť práva.
Rovnako to znamená, že keď nemáme rozdrobenú justíciu, tak je tu reálnejší výber. Jednoducho z väčšieho koša prichádza do úvahy výber sudcu, ktorý bude rozhodovať o našej veci. Ak sú to dvaja sudcovia, tak si asi vieme predstaviť, aj možnosť ovplyvňovania je oveľa väčšia, ako keď je tu výber z desiatich sudcov, ktorí rozhodujú v danej veci, pretože sú odborníkmi v rámci danej oblasti. Aj preto je dôležitá reforma justície, pretože nám umožňuje prerušovať korupčné väzby, ktoré, bohužiaľ, okrem tých, ktoré sú preukázané, sa vyšetrujú, tak jednoducho ukazujú aj nové prípady, že nám v justícii ešte v nejakej miere pretrvávajú.
Určite je dôležitá diskusia naprieč, či už so samosprávami, s predstaviteľmi justície, s verejnosťou, aby bolo zrozumiteľné, prečo vôbec táto reforma je potrebná. A ja som pripravená tomu čeliť a tak ako bola už prezentovaná celá súdna mapa, tak opätovne budem tieto diskusie viesť. A až potom, čo budú ukončené aj s verejnosťou, aj s odbornou verejnosťou, tak predložím prípadne aj kompromisné riešenia pre realizáciu súdnej mapy.
Súdna mapa našla svoj odraz vo fonde obnovy. Znamená to, že keďže je to kľúčová reforma a reforma v rámci justície, tak toto je tiež základný predpoklad, prečo môžme pýtať prostriedky v rámci fondu obnovy práve pre justíciu. Okrem toho, že sú tu prostriedky na moderné budovy súdov, či už je to na krajskej, okresnej úrovni, alebo pre správne súdy, alebo pre Najvyšší správny súd, sú to rovnako prostriedky pre nové informatizačné vybavenie, pre nový softvér pre obchodný register, pre nový softvér pre súdny manažment a rovnako pre hardvérové zariadenia, počítače pre všetkých sudcov, pre justičný personál. To znamená, cieľom celej reformy justície aj v rámci možností fondu obnovy bude, výsledkom má byť moderná justícia pre Slovensko. Znamená to lepšie prostredie pre ľudí v justícii, znamená to lepšie prostredie a možnosti pre každého, ktorý sa potrebuje domôcť spravodlivosti na súde.
Ďalej, okrem novej súdnej mapy z týchto zásadných zmien pre justíciu medzi ďalšie opatrenia, ktoré neboli ešte naplnené, patrí ochrana zraniteľných osôb a pomoci ľuďom v krízových situáciách. V tejto súvislosti je to pripravovaná veľká reforma opatrovníckeho práva. Chceme ju zahrnúť v rámci rekodifikácie nového Občianskeho zákonníka, popri ktorom riešime aj právnu úpravu pre obchodné spoločnosti. To, čo nás čaká, je veľká rekodifikácia súkromných vzťahov. To znamená pravidlá pre aj náš bežný život, ktorý nachádzame v Občianskom zákonníku, ale súčasne popritom aj osobitná právna úprava, ktorá patrí podnikateľom, ktorí podnikajú v rámci obchodných spoločností. Potrebujeme ukončiť dualitu, ktorá je často netransparentná aj pre podnikateľov, aj pre bežných ľudí, keď uzatvárajú zmluvné vzťahy, keď na jednej strane máme tieto zmluvné vzťahy upravené v Obchodnom zákonníku, popritom v Občianskom zákonníku. A to už nehovorím o tom, že, samozrejme, tá právna úprava je prekonaná roky. Rokmi, desiatkami rokov. Jednoducho, potrebujeme mať moderný Občiansky zákonník, rovnako zákon o obchodných spoločnostiach, ktorý reflektuje vývoj obchodného práva v ostatných krajinách v rámci Európskej únie, harmonizáciu európskeho práva. Jednoducho, potrebujeme sa dostať na vyššiu úroveň a ja mám veľkú ambíciu predstúpiť pred vás s paragrafovým znením na konci tohto roka, pardon, na začiatku budúceho roka po ukončení legislatívneho procesu. To znamená, v tomto roku vám predstaviť už aj paragrafové znenie jedného, druhého kódexu, najneskôr začiatkom budúceho roka.
Som si vedomá toho, že opatrenia, o ktorých som hovorila, ktoré sa týkajú súdnictva, sa dotýkajú nielen občanov, ale aj podnikateľov. V tejto súvislosti je veľmi dôležitá aj nová právna úprava obchodného registra. Pre obchodný register to znamená nielen softvér, ktorý vidíme a, by som povedala, zvonku ho vnímame na stránke orsr.sk, ale je to aj jeho využiteľnosť, ktorá je v nadväznosti na zmeny obchodných spoločností, zmeny, ktorým čelíme ako podnikatelia, ktorí majú záujem urobiť, založiť si spoločnosť, urobiť jej zmenu. V tejto súvislosti máme pred sebou opatrenie, kedy chceme rozšíriť možnosť registrátorov mimo súdy a externých registrátorov. Momentálne je veľká debata o tom, že v akej miere tam budú patriť notári, prípadne advokáti, a s legislatívnym zámerom, pardon, už s konkrétnou právnou úpravou chcem rovnako pred vás predstúpiť ideálne ešte v tomto roku.
Veľkou témou dňa je nielen právna úprava, ale aj podmienky pre obvinených a odsúdených. Už v programovom vyhlásení v roku 2020, teda na obdobie predchádzajúcej vlády, sme mali opatrenie, ktoré súviselo so štandardami humanizácie pre obvinených a odsúdených v ústavoch na výkon väzby a výkon trestu odňatia slobody. Som presvedčená o tom, že by sme mali využiť príležitosť, no ako krajina, ktorá je demokratická a chce byť moderná, mali by sme naozaj zlepšiť podmienky, ktoré sú v týchto zariadeniach. Ukazuje to to, v akých, v akej, na akej úrovni máme možnosť výkonu trestu a výkonu väzby v týchto zariadeniach, je aj o tom, aká sme vyspelá demokratická spoločnosť.
Bohužiaľ, predchádzajúce roky predchádzajúcich vlád, teraz nehovorím o vláde od roku 2020, ale v predchádzajúcich období, vôbec nereflektovali na potreby väzenstva. Koncepcia väzenstva na predchádzajúcich 10 rokov, od roku 2010 – 2020, bola len sčasti naplnená preto, pretože zo štátneho rozpočtu neboli poskytnuté prostriedky. Dokonca neboli poskytnuté prostriedky ani na to, aby veľký projekt v rámci eurofondov bol realizovaný, pretože štát nebol ochotný poskytnúť príslušnú čiastku na podporu európskeho projektu. Toto je jednoducho zostatok aj z minulých období, ktorý sme si dnes našli, a dnes čelí väzenstvo kritike aj zo spoločnosti, v akých podmienkach sa nachádzajú niektorí obvinení a odsúdení.
Čo chcem v tejto súvislosti povedať, je, že Zbor väzenskej a justičnej stráže v rámci tých možností, ktoré má, v maximálnej možnej miere plní si svoje úlohy svedomito, naozaj robí všetko pre to, aby sme my ostatní mohli pokojne spávať, ale jednoducho keď nie sú finančné podmienky na to, aby sa zlepšilo toto prostredie, tak ani príslušníci zboru, nech urobia všetko príslušníčky, tak tie podmienky nevedia zlepšiť. Samozrejme je tu možnosť právnej úpravy, môžme sa rozprávať o tom, v akej miere, ktoré obmedzenia by sa nedali uvoľniť, a môžme sa baviť o novom prístupe, by som povedala, v niečom liberálnejšom prístupe o podmienkach vo výkone väzby, výkone trestu, o právnej úprave, ale bez toho, aby sme zafinancovali potreby väzenstva, tak sa na vyššiu úroveň nedostaneme. Verím tomu, že aj s ohľadom na to, aká je to dnes aktuálna téma, tak nájdem podporu pri tejto vláde aj pri, aj od spoločnosti na to, aby sme tieto zmeny mohli zrealizovať.
Všetky tieto ambiciózne ciele a konkrétne opatrenia, ktoré som uviedla, sú pretavené do programového vyhlásenia vlády. Ja sa naozaj úprimne veľmi teším a dáva mi to veľkú nádej, že nadchádzajúce obdobie bude priať reformám, a to nielen v justícii, ale vôbec reformám, ktoré prispejú k prosperite Slovenska, aby Slovensko bolo moderným, demokratickým, právnym štátom, lebo o to dnes v skutočnosti ide. Vážené panie poslankyne, páni poslanci, dovoľujem si vás preto požiadať o podporu programového vyhlásenia vlády, a teda o dôveru našej vláde.
Ďakujem pekne za slovo. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

30.4.2021 o 16:56 hod.

Mgr.

Mária Kolíková

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 17:13

Juraj Šeliga
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. My vlastne dnes celý deň, ak si odmyslím ten klasický opozično-koaličný zápas, ako koalícia sme v takej trošku zvláštnej situácii, že na jednej strane sa vraciame k tomu, čo sa podarilo urobiť za rok, reflektujeme nejakým spôsobom to, čo sa podariť neurobilo a kde boli chyby, a na druhej strane vlastne tá istá koalícia hovorí o tom, čo chce urobiť najbližšie tri roky.
A v tejto súvislosti ja som veľmi rád, že kapitola programového vyhlásenia vlády, ktorá sa týka justície a spravodlivosti, je tak dobre pripravená a že za ten rok sa podarila realizovať značná časť, respektíve jej ústavný legislatívny základ, hlavne pri reforme súdnictva, pri Najvyššom správnom súde, ktorý sa postupne rozbieha, pri zákone o správe zaisteného majetku a vôbec zaisťovaní majetku a ďalšie a ďalšie veci. V tejto, v tomto zápase naozaj patrí vďaka celej koalícii a, samozrejme, aj pani ministerke Kolíkovej, že v takom krátkom čase predstavila reformný balík, ktorý môžeme realizovať ako vládna koalícia najbližšie tri roky. Toto chcem vyzdvihnúť.
A hovorím to preto aj takto verejne, lebo už z povahy veci, samozrejme, veľká časť roka bola venovaná COVID-u, ale mimo toho je toto systémová vec, systémová reforma, ktorú sme za ten rok začali, ktorú začala ministerka Kolíková a v ktorej môže pokračovať. Za to veľká, veľká vďaka.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

30.4.2021 o 17:13 hod.

Mgr.

Juraj Šeliga

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:15

Stanislav Mizík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pani ministerka Kolíková, chcel by som sa niečo opýtať. V okrese Revúca sa šíri nepríjemná správa, že tam bude zrušený súd. Aj podľa primátora to je nejasné. Vidno to aj na mape, kde je okres Revúca zlúčený do obvodu s Rožňavou a práve v Rožňave má byť centrum obvodu všeobecného súdu. V okrese Revúca je označená malá bodka a vysvetlivky hovoria, že je to zrušené pracovisko či detašované pracovisko. Takže ako to je? No, keď bude v Revúcej zrušený súd, tak to znamená, že páni úradníci tu v Bratislave nemajú ani šajnu o živote 100 km a viac od Bratislavy. Prírodné podmienky, systém ciest v tomto regióne šialene sťaží cestu obvinených, svedkov, ľudí s majetkovými spormi, plus cirka 150 ľudí príde o prácu. Vy asi neviete, že aká je tam bieda, nevyhovujúce spoje, nie každý má auto a keď má auto, tak nemá benzín. V okrese Revúca nie je ani železnica. Viete, ako sa cestuje napríklad z Muránskej Huty v revúckom okrese do Rožňavy alebo z Ratkovského Bystrého do Rožňavy? Už raz bol súd v Revúcej zrušený a prenesený do Rimavskej Soboty, ale vrátilo sa to späť. Lebo to nebolo vyhovujúce. Tak ako to je? Vašu odpoveď si pozriem z kancelárie.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.4.2021 o 17:15 hod.

Mgr.

Stanislav Mizík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:17

Ján Szőllős
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ja sa tiež chcem vyjadriť k súdnej mape. Aj z reakcie pána Mizíka je jasné, že ste pichli do osieho hniezda a nielen z hľadiska justície, ja sa vyjadrujem z hľadiska toho územného členenia. Návrat späť pred Mečiara by bol žiaduci určite, vy ste taká pionierka, ktorá, ako poviem, pichli ste do osieho hniezda, ale vtedy boli tie okresy, povedzme okres Rožňava a 38 ďalších alebo 37, všetko bolo jednotné v tom okrese. Ako v tom okrese bol súd a celá štátna správa bola v tých okresoch. Teraz je v tom chaos, je to roztrieštené nielen v súdnictve, každý, každé ministerstvo má iný územný obvod pre svoje nižšie úrady.
Myslím si, že veľmi ťažko sa vám bude presadzovať len zmena súdnictva a vytvorí to ešte väčší chaos v územnom členení, keď sa neuskutoční celková reforma verejnej správy a zmena územného členenia aj tých ostatných oblastí štátnej správy. Možno vyrieši niečo v súdnictve, to verím, ale vyvoláva to tieto reakcie, ktoré počujete.
Je dobré vziať do úvahy aj tie geografické aspekty. Tých 30 regiónov, ktoré ste vyčlenili, sú viac-menej dobré, s malými úpravami by sedeli, čo sa týka toho, aká by mala byť, aké by malo byť to územné členenia Slovenska na 30 regiónov. To je optimálne pre veľkosť Slovenska, čiže s tým plne súhlasím. Len keď sa reformuje len súdnictvo, tak to vytvorí chaos, lebo občania už teraz nevedia, kam majú ísť čo vybavovať. A ešte do toho vstúpi, že aj súdy sa zmenia a ešte niektoré tie obvody, ktoré ste vykreslili, presahujú hranice súčasných samosprávnych krajov, čiže to vytvára dosť veľký chaos, preto som za, poďme touto ce... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.4.2021 o 17:17 hod.

RNDr. Mgr. CSc.

Ján Szőllős

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:19

Alexandra Pivková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážená pani ministerka, chcem ti poďakovať za tvoju odvahu a rozhodnosť, že budeš aj naďalej teda presadzovať také reformy v justícii, ktoré postupne obnovia dôveru občanov v náš právny štát, čo je pre nás súčasníkov, ale aj hlavne pre budúce generácie veľmi kľúčové.
Ale oceňujem aj ďalšiu vec, ktorú čítam v programovom vyhlásení vlády, že pri tých, popri všetkých tých reformných krokoch, ktoré tu uvádzaš, myslíš aj na zamestnancov súdov a máš ambíciu zaviesť adekvátne platové ohodnotenie zamestnancov, teda zamestnancov súdov a vytvoriť im možnosti kariérneho rastu. Na toto sa po minulé roky zabúdalo, nechcem povedať, že boli odstrčení, ale ich problémy sa neriešili. A veľmi si to vážim, že hlavne, samozrejme, v regiónoch, kde sú okresné súdy, vlastne bude aj takáto podpora zamestnancov a ľudí, obyvateľov, ktorí nám žijú na našom Slovensku. Takže, dúfam, že sa to celé podarí. Držím palce.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.4.2021 o 17:19 hod.

PhDr.

Alexandra Pivková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:20

Jana Žitňanská
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ako už tu odznelo asi viackrát dnes, tak toto programové vyhlásenie, ktoré máme pred sebou, sa líši oproti tomu, ktoré sme schvaľovali pred rokom, tým, že sme vyčiarkli splnené úlohy.
A ja som naozaj hrdá na to, že z kapitoly spravodlivosti sme vyčiarkli najviac, pretože najviac bolo urobené. Samozrejme, je to možno dané aj tým, že iné rezorty boli viacej zaťažené koronakrízou, ale je to podľa mňa aj dôkaz toho, keď niekto príde pripravený na ministerstvo a má nejakú víziu. Ja som rada, že túto víziu sa darí pani ministerke, ale teda, samozrejme, aj strane ZA ĽUDÍ a poslaneckému klubu napĺňať, pretože niektoré z tých návrhov išli aj ako poslanecké návrhy, konkrétne Juraj Šeliga dával, čiže naozaj tá vďaka patrí celému tomuto tímu, ktorý na tom pracoval.
A hoci oblasť justície a spravodlivosti nie je mojou doménou, hoci podľa mena by to tak mohlo aj vyzerať, že sa tomu venujem, tak ja sa obzvlášť teším na jednu časť, aj pani ministerka o tom hovorila, a to je ochrana zraniteľných osôb, opatrovnícke právo, pretože aj keď sme preberali správu od pani komisárky Zuzany Stavrovskej, tak tam bolo niekoľko opatrení, ktoré ona dávala do pozornosti, aby práve sa zosúladilo alebo boli lepšie naplnené práva ľudí so zdravotným postihnutím. Takže naozaj sa teším, že rovnako efektívne ako doteraz bude ministerstvo pracovať aj naďalej a že budeme na tejto téme spolupracovať.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.4.2021 o 17:20 hod.

Mgr.

Jana Žitňanská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:21

Marek Hattas
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pani ministerka, máš moju plnú podporu vo veciach, ktoré robíš. Naozaj od prvého dňa je to ministerstvo, ktoré má jasnú víziu, ktoré má jasné kroky a jasné ciele. Ja sa chcem poďakovať za tú robotu, ktorú si odviedla teraz za rok, a teším sa na ďalšie reformy z tvojho ministerstva. Som veľmi rád, že berieš vec komplexne, to znamená, že od samého začiatku toho procesu až po samotnú väzbu, že sa zaujímaš aj o to, ako to vyzerá v našich väzniciach, ale zároveň riešiš aj etické kódexy pri rôznych sporoch, zároveň myslíš aj na transparentné vyberanie uchádzačov o právnické povolanie. A naozaj tá komplexicita sluší tomu ministerstvu a som veľmi rád, že máme takúto ministerku na pozícii.
Takže ďakujem a podporím toto PVV.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.4.2021 o 17:21 hod.

Marek Hattas

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:22

Ondrej Dostál
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Rezort spravodlivosti je, paradoxne, jedným z najmenších a zároveň jedným z najväčších. Jedným z najmenších je čo do počtu pracovníkov, pokiaľ viem teda, neviem, či úplne najmenší, alebo, alebo druhý najmenší, ale z hľadiska významu pre fungovanie krajiny a zvlášť pri súčasnej vládnej koalícii a jej nastavení je to jeden z najdôležitejších rezortov, lebo to, čo nás spája, je práve túžba po spravodlivosti a túžba po tom, aby sme boli krajinou, kde je právo vymožiteľné.
Minulý súboj s vládnou koalíciou, ktorá tu bola pred nami, bol práve o korupcii a o spravodlivosti a korupcia ani spravo... teda odstránenie korupcie ani fungovanie spravodlivosti nie je možné bez efektívnej vymožiteľnosti práva. Preto je aj veľmi dobré, ako povedala aj pani poslankyňa Žitňanská, že reformy v rezorte spravodlivosti začali, začali hneď, začali, začali veľmi rázne a viaceré z toho zoznamu úloh na štyri roky sú už splnené. Pre mňa osobne toto bol jeden z najzásadnejších dôvodov, prečo by mala táto vládna koalícia pokračovať, prečo by bolo nebezpečné, keby sme skončili. O jednom z tých dôvodov alebo o niektorých z tých dôvodov hovoril doobeda pán podpredseda Národnej rady Gábor Grendel v tom, že sa bojuje s mafiou, bojuje sa s korupciou, rozviazali sa ruky orgánom činným v trestnom konaní. Ale to je také, že to malo byť samozrejmé, to je... to je niečo, čo v normálnej krajine je samozrejmé, že politici nezasahujú do prokuratúry a do polície a nesnažia sa brzdiť vyšetrovanie kriminálnej činnosti. Ale reforma justície a efektívnejšie fungovanie súdnictva... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.4.2021 o 17:22 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 17:22

Mária Kolíková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne aj za slová podpory. Ja chcem osobitne povedať a ďakujem veľmi pekne aj za prvý príspevok od pána podpredsedu Šeligu a myslím, že on to veľmi jasne vystihol, že to, čo sa podarilo v rámci reformy justície, je vďaka tomu, že reforma justície, tak ako prešla, mala podporu koalície. A chcem aj tu ešte raz poďakovať naozaj všetkým poslancom, poslankyniam za podporu, pretože bez nej by sa nepodarila táto reforma.
Čakajú nás ešte ťažké rozhodnutia, osobitne ja rozumiem, že aj so súdnou mapou. V rámci toho len chcem povedať, že súdna mapa je o tom, ako majú vyzerať súdy, keď raz-dvakrát za celý život ideme na súd. To znamená, naozaj netreba čakať na reformu verejnej správy. To sú proste iné rozhodnutia, ktoré robíme v našom živote, ktoré niekto nerobí vôbec a nepotrebuje ich, to nie je ako pri orgánoch verejnej správy, a preto sa na to treba pozerať inak. A ja som pripravená aj s každým poslaneckým klubom sa o tom osobitne rozprávať, či s koaličným, opozičným, pre vysvetlenie, čo je práve dôležité pre takúto reformu justície a prečo sa treba pozerať na tú organizáciu súdov inak ako na potreby, ktoré má verejná správa.
Ďakujem veľmi pekne aj za poznámku od pani poslankyne Pivkovej v súvislosti s kariérnym rastom justičného personálu a tu chcem povedať, že naozaj nikto v justícii sa nemusí báť o svoje miesto. Reorganizácia súdov neznamená zánik žiadneho miesta sudcu, sudkyne a osobitne už vôbec odborného personálu, kde rátam s tým, že odborného personálu budeme potrebovať viac a po tom, čo bude úspešná reorganizácia súdov, tak potenciálne sudcov menej. Takže určite každého pracovníka, pracovníčku, ktorá pracuje pre justíciu, si vážim a urobím všetko pre to, aby sme každé miesto zachovali bez ohľadu na to, ako bude súdna mapa vyzerať.
Ďakujem veľmi pekne za podporu a teším sa na ďalšiu spoluprácu.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

30.4.2021 o 17:22 hod.

Mgr.

Mária Kolíková

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video