28. schôdza

4.5.2021 - 28.5.2021
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.5.2021 o 11:47 hod.

Bc.

Petra Krištúfková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:59

Erik Tomáš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán Krajčír a pán Borguľa, ja veľmi pekne ďakujem, že aj ďalší členovia SME RODINA vyjadrili podporu tomuto návrhu. Ja už to tak beriem, že asi celý klub hnutia SME RODINA to podporí, takže veľká vďaka za všetky tie rodiny.
Pán Herák, vám ďakujem za kompliment, čo sa týka komunikácie. V dobrom vám vravím, nemôžete hovoriť o tom, že nie ste prívržencom Igora Matoviča, lebo by ste mohli sám sebe ublížiť, musíte vážiť slová.
A čo sa týka tej pomoci rodín, ja predsa stále súhlasím s vami, že rodinám treba stále viac a viac pomáhať, ďalej. Ale nesúhlasil som s jedným vaším výrokom, že sa tu nič pre ne neurobilo. A vymenoval som vám všetky tie opatrenia, ktoré neboli žiadne valorizačné zvýšenia, ale jasné, rapídne zvýšenia, či už rodičovský príspevok, materská dávka a podobne. A súhlasím aj s vami, že aj prídavok na dieťa je veľmi nízky, len 25 eur, ale musím vám opäť pripomenúť, že sme navrhovali jeho zdvojnásobnenie a hnutie OĽANO bolo tým hnutím, ktoré zablokovalo schôdzu o zvýšení prídavku na dieťa. Takže preto mi pripadá veľmi nekorektné, farizejské a neférové z vašej strany kritizovať naše predchádzajúce postupy.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.5.2021 o 10:59 hod.

Mgr.

Erik Tomáš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie 11:16

Boris Susko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predseda Národnej rady, milé kolegyne, kolegovia, chcel by som upozorniť na to, že hlasovanie bolo zmätočné vzhľadom k tomu, že pán spravodajca predniesol návrh na hlasovanie pozmeňovacieho bodu pána poslanca Dostála a pána poslanca Vetráka v bodoch 1, 2 a 3, avšak ten pozmeňovací návrh má len body dva. Takže hlasovali sme o niečom, čo neexistuje. Ďakujem. (Potlesk. Ruch v sále.)

(Krátka prestávka.)

(Po prestávke.)
Skryt prepis

Vystúpenie

12.5.2021 o 11:16 hod.

JUDr. PhD.

Boris Susko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 11:27

Marián Saloň
Skontrolovaný text
(Zaznievanie gongu.) Len pripomínam členom na kontrolu SIS, že dnes máme výbor 12.15. Ďakujem.

(Krátka prestávka.)

(Po prestávke. Zaznievanie gongu.)
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

12.5.2021 o 11:27 hod.

Ing. PhD.

Marián Saloň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie 11:31

Tomáš Taraba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda, za slovo. Dámy a páni, rokujeme o tak jednoduchej veci, ako je poskytnutie príspevku na deti vo výške 300 euro na každé nezaopatrené dieťa. Náklady pre 1,1 milióna detí približne predstavujú 300 miliónov euro, to znamená polovica toho, čo bolo doposiaľ minuté iba na nákup vašich testov a testovania, ktoré nemalo oporu a podporu ani vedeckej obce, ani žiadnych iných významných kapacít, ktoré odporúčali nejaký postup v tejto pandémii.
Jediný návrh, ktorý doposiaľ prišiel v tejto oblasti, je návrh zo strany opozície, a preto sa pýtame, prečo koalícia doposiaľ za celý jeden rok neprišla s nejakým návrhom, ktorý by pomohol veľmi výrazne posilniť postavenie slovenských rodín, slovenských detí. Veľmi dobre vieme, že všetky náklady, ktoré za tento rok vo výške takmer 8 miliárd euro v oblasti deficitu boli spôsobené, budú platiť slovenské rodiny, slovenské deti. A dokonca budú to platiť deti týchto detí, pretože Slovensko sa dostalo na trajektóriu absolútneho bankrotu. Každý vie, že keby nebol financovaný štátny rozpočet z natlačených peňazí Európskej únie, tak doposiaľ by sme neboli schopní financovať ani náš vlastný dlh. To znamená, Slovensko má obrovský dlh voči pracujúcim ľuďom, voči budúcim generáciám. A vzhľadom na to, že slovenské rodiny patria medzi najviac zadlžené zo všetkých krajín V4, vzhľadom na to, že ich čisté finančné aktíva sú relatívne najnižšie, tak z tohoto dôvodu je potrebné, aby sme začali rozdávať peniaze slovenským rodinám len a len preto, aby zostali finančne nad vodou.
Ak som doposiaľ niečo zaregistroval zo strany koalície, tak je to výčitka, že vraj je to populistický návrh. Teda neviem, aké návrhy chcete robiť vy, pretože ak je niečo populistické, asi to znamená, že to ide voči ľuďom, že to je pozitívne voči ľuďom a ľuďom sa to páči. No tak ak to porovnáme s tým testovaním, tak, samozrejme, že toto je populistický potom návrh, pretože testovanie išlo proti tým ľuďom. A keďže to je populistický z vášho pohľadu návrh, otázka je, že ak ste neprišli s ničím voči týmto deťom vy, tak prečo za to dnes máte problém zahlasovať.
Hovoríte, že 25 euro, ktoré sa doposiaľ vypláca na deti, je veľmi málo. Viníte vlády SMER-u, to je všetko v poriadku, ak máte pocit toto povedať, ale to vás neospravedlňuje, aby ste nehlasovali za poskytnutie 300-eurového príspevku na každé jedno dieťa.
Práve ďakujem aj poslancom SME RODINA, že sa ozvali viacerí, že budú hlasovať za tento návrh, koniec koncov to aj verejne deklarovali, že ak nepríde nič z dielne koalície, tak tento návrh podporia. Je to len dôkaz toho, že zrejme sa o týchto veciach v rámci koalície iba rozpráva, tak ako sa aj rozpráva o tom zákone o hmotnej zodpovednosti. Stále sa vyhovárate na nejaké komisie, ktoré potrebujú niečo analyzovať, ale v skutočnosti pripraviť tak jednoduchú vec zrazu je pre vás všetkých problém. Takže práve preto vyzývame kompletne koalíciu, toto nie je návrh, ktorý by mal rozdeľovať politické strany, to je návrh, ktorý ide o finančnej podpore slovenských rodín. A v prípade, že prídete v budúcnosti s akýmkoľvek lepším návrhom, samozrejme, že my ho podporíme.
A posledná vec, ktorú by som chcel zdôrazniť, nikdy žiadna vláda nemala tak veľa finančných zdrojov a prostriedkov, ako má táto vláda. Nikdy nebola tak jednoduchá situácia pri získavaní finančných zdrojov, ako je to teraz na medzibankovom trhu. V minulosti sa štáty financovali tak, že museli banky sa rozhodovať, či poskytnú peniaze súkromným investorom, či poskytnú na pôžičky, alebo či budú kupovať štátne dlhopisy. Dnes je situácia taká, že Európska centrálna banka motivuje banky, aby primárne čo nakupovali, sú štátne dlhopisy. A z tohoto dôvodu nie je žiadna výhovorka typu, že máme prázdnu špajzu.
Jednoducho je to vidieť, že aj napriek tomu, že ste spôsobili najväčší nárast dlhu v dejinách Slovenska, napriek tomu, že vyleteli v najväčšej možnej miere deficity, tak úrokové miery sa držia blízko nule. Toto je len dôkaz toho, že jednoducho dnes žijeme v dobe, kedy vyhovárať sa na to, že niekde je prázdna špajza, neplatí, pretože ten mechanizmus, ako sa financujú štáty, je dnes úplne, ale úplne niekde inde. Keby to nebolo niekde inde, tak by ste boli dnes nútení priznať, že Slovensko už je dávno v bankrote, mali by ste 20-, 25-percentné úroky pri tomto financovaní, ktoré ste spôsobili, ľudia by následne možno mali 30-percentné hypotéky a na Slovensku by bol absolútny bankrot. Takže toto je realita.
A nevyhovárajte sa, že ľuďom neviete dať peniaze, ktoré oni sami za vaše financovanie budú musieť splácať, pretože všetky tie deficity, všetky tie dlhy, ktoré ste tu narobili za tento rok, a tento, a nasledujúci rok má byť ešte horší, tak to nie sú dlhy poslancov, to nie sú dlhy vlády, to sú dlhy, ktoré za vaše rozhodnutia bude musieť splácať občan Slovenskej republiky.
Takže vás prosím, koalíciu, aby ste nabrali tú odvahu, ak ste neprišli doposiaľ s ničím lepším, aby ste podporili to, s čím prišla teraz opozícia.
A ja ďakujem predkladateľom aj za stranu HLAS, že s týmto návrhom prišli, a my ho, samozrejme, podporíme.
Skryt prepis

Vystúpenie

12.5.2021 o 11:31 hod.

Ing. Mgr.

Tomáš Taraba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:37

Erik Tomáš
Skontrolovaný text
Ďakujem veľmi pekne. Z vyjadrení kolegov poslancov vyplýva, že postupne sa zliepa tá podpora pre prídavok na dieťa vo výške 300 eur, čo zvyšuje jeho šancu na úspech minimálne v prvom čítaní, a preto len chcem poďakovať aj skupine poslancov okolo pána Tarabu za podporu. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.5.2021 o 11:37 hod.

Mgr.

Erik Tomáš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

11:37

Ján Ferenčák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážené dámy, vážení páni, návrh na jednorazový príspevok na nezaopatrené dieťa vo výške 300 eur považujem za výraznú podporu pre rodiny, ktoré boli vystavené kritickým existenčným podmienkam v čase pandémie. Ako primátor mesta a predstaviteľ samosprávy som sa stretal s konkrétnymi prípadmi rodín, ktoré čelili ťažkým sociálnym podmienkam a pomoc od štátu neprichádzala v dostatočnej miere. Pre, tento návrh vnímam osobne ako aspoň malú kompenzáciu za ich nasadenie v prvej línii.
Vieme, že počas pandémie sa celý život rodín prevrátil naruby. Boli sme štátom, ktorý prvý zatváral školy a posledný ich otváral. Chýbali dáta, odborníci hovorili dokonca o dátovom pekle a v tejto tme sa nedokázali ani nastaviť konkrétny efektívny systém otvárania škôl aj tam, kde by to možno aj išlo. Z noci na ráno sa rodičia stali učiteľmi, vychovávateľmi, organizátormi voľného času, a školy zostávali stále zatvorené. Ak aj vznikli pokusy, ako napríklad u nás v Kežmarku, otvoriť školy, táto myšlienka bola hneď na začiatku utopená v koaličných sporoch dvoch strán.
Vláda zlyhávala v pomoci rodinám a my samosprávy sme nedokázali vždy im dostatočne pomôcť. Boli sme ekonomicky poddimenzovaní, veľa prostriedkov išlo na plošné testovanie, zabezpečovanie ľudí a materiálu a výsledok bol, že sa mestská kasa pomaly vyprázdňovala.
Dnes stojíme pred vami s konkrétnym návrhom, ako pomôcť rodinám. Všímam si, že niektorí z vás chcú túto myšlienku podporiť, a vnímam aj snahu politickej strany SME RODINA. Avšak niektorí stále zo straníckych centrál počúvajú nejasné sľuby o tom, že sa musí návrh prehodnotiť, najprv že musíme nájsť zdroje, zvýšiť DPH a potom bude na deti a rodiny. Počúvam aj názor, že sa musí zriadiť odborná komisia a pomoc musí byť adresná.
Priznám sa, že ako človek, ktorý pracuje priamo v teréne, kde stretáva reálnych ľudí s ich ťažkými životnými príbehmi, veľmi tomuto uvažovaniu sám nerozumiem. Zvýšiť najprv DPH na 25 %, aby bolo potom na rodiny, považujem troška za, prepáčte mi to slovo, ale zvrátené. Povedané inak, najskôr všetkým najohrozenejším siahneme do vrecka, teda seniorom, neúplným rodinám, mladým rodinám, ktoré prežívajú z mesiaca na mesiac, a potom im dáme z týchto peňazí rodinný prídavok. Tomuto nechápem ani nerozumiem. Rovnako, keď počujem o zriadení odborného tímu, ktorý bude vymýšľať adresnosť, považujem to za argument, ktorý hľadá všakovaký argument, ako pomoc nedoručiť, lebo čarovné slovíčko adresnosť nepustí.
Chcem vás tu, všetkých poslancov aj koaličných, poprosiť, podporte tento návrh bez ohľadu na stranícke tričká, politické záujmy či pretekanie sa o politickú agendu, hovorím, priamo za ľudí, za rodiny a skúsme aspoň raz vyslať signál, že dokážeme niečo spoločne pre ľudí v tomto štáte urobiť.
Odmietli ste nám pandemickú OČR, ktorá v ťažkých časoch mohla rodinám priamo pomôcť. Odmietli ste náš návrh pre podporu samospráv, odmietli ste rokovať o našom pláne obnovy, ktorý obsahuje dobré myšlienky, spoločenskú solidaritu a rozvoj regiónov. Zrušili ste obedy zadarmo, dôchodkový strop, trinásty dôchodok, uvažovalo sa dokonca aj o zrušení vlakov zadarmo. Je šanca teraz to aspoň čiastočne zmeniť a kompenzovať.
Veľakrát nás v diskusiách snažíte označiť, že len profitujeme z pandémie a neponúkame riešenia. My ich ponúkame, škoda, že ich nepočúvate. A dúfam, že dnes nájdeme podporu pre tento návrh pre rodiny. Minulo sa vyše 500 miliónov na plošné testovanie, ktorého efekt je doteraz otázny. Ide skôr o zbytočne vynaložené prostriedky ako prostriedok, ktorý pomohol v boji s pandémiou. Navyše máte 10 miliárd eur, kde na každého jedného človeka by pripadlo 1 800 eur, takže nemôže byť problém na dieťa vyplatiť tristo. Dnes teda prišiel čas napraviť to a mnohí z vás si aj uvedomujú ťažkú situáciu rodín a dúfam, že budú hlasovať za tento návrh a ho aj osobne podporia. Rodiny a ich deti za svoju obetavosť a nasadenie počas tejto ťažkej krízy si to zaslúžia.
Ďakujem.
Skryt prepis

12.5.2021 o 11:37 hod.

PhDr. Mgr. MBA

Ján Ferenčák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:42

Milan Mazurek

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:45

Marek Šefčík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda.
Pán Ferenčák, povedali ste v svojom príhovore, že skúsme aspoň raz vydať signál, že chceme niečo pre rodiny urobiť. Takže ja mám rád, keď sa pracuje systematicky. Toto, čo vy ste teraz navrhli, ako vaša strana, tak je nesystematický krok. Nebudem tu všetko vymenovávať, čo sme spravili a čo pripravujeme ešte robiť a čo budeme robiť, ale ja vám poviem, keď ste boli vo vláde, ja som chcel konkrétne na pána Pellegriniho ešte reagovať, ale on sa neprihlásil do rozpravy, len povedal úvodné slovo a zmizol.
Takže v roku 2018, keď zoberiem zvýšenie prídavku na dieťa a zvýšenie príplatku k prídavku na dieťa dohromady, tak ste to zdvihli o 23 centov. V roku 2019, keď to zoberiem dohromady, tak ste to zdvihli o 97 centov a v roku 2020 o 90 centov. A teraz tu idete niečo hovoriť vy? Keď máte zodpovednosť, tak sa chováte takto a keď nemáte zodpovednosť, ste v opozícii, tak neváhate 350-miliónovú sekeru zarúbať do štátneho rozpočtu. S kým ste prejednali ten zákon? S najväčším poslaneckým klubom viem, že nie. Na ministerstve financií ste neboli, len tak od buka niečo navrhnete.
Vy ste povedali, urobíme všetko pre to, aby sme túto situáciu zvládli, ako premiér a o týždeň nato, keď bolo 44 prípadov nakazených, ste povedali, každý si oddnes na Slovensku musí pomôcť, ako vie. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.5.2021 o 11:45 hod.

Mgr.

Marek Šefčík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:47

Petra Krištúfková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Chcem za seba povedať, že zahlasujem za tento návrh zákona, ale takisto som názoru, že do druhého čítania by mala byť dopracovaná adresnosť. A som aj názoru, že treba naozaj reagovať promptne, to je ten dôvod, prečo budem reagovať za.
Ale zároveň chcem dodať, že keď sme ako hnutie SME RODINA v minulom volebnom období ako opoziční poslanci predkladali návrhy zákonov, ktoré boli naozaj výborné, ktoré podporovali rodiny s deťmi, osamelé matky, tak musím povedať, že nikdy poslanci hnutia SMER, dneska strany HLAS, nikdy nepodporili naše dobré návrhy pre rodiny s deťmi a osamelé matky.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.5.2021 o 11:47 hod.

Bc.

Petra Krištúfková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:47

Ján Herák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec, otázka: Jednorazový príspevok alebo pravidelný mesačný príspevok? Rodiny už nebudú potrebovať mesačný príspevok alebo teda jednorazový príspevok po tom ďalšom mesiaci? Myslíte si, že ten jednorazový príspevok, ktorý je síce naviazaný na pandemickú situáciu, im výrazne v jej rodine pomôže? To si skutočne nemyslím. A už sa nechcem opakovať, ale radšej navrhnúť systematický, pravidelný mesačný rozpočet, prepáčte, mesačný príspevok pre rodiny, pretože ja za tie rodiny budem bojovať a budem za nimi stáť. Ja nie som proti rodinám, a to v žiadnom prípade. Opakujem, viem, ako tie mnohé rodiny, v skutočnosti mnohé sú, opakujem ešte raz, na hranici chudoby, ale nie som za to, aby to bol len jednorazový mesačný príspevok vo výške 300 euro, lebo to im nezachráni ich situáciu konkrétnu. To im skutočne nezachráni ich situáciu.
A ešte sa tu ohradzujete tými antigénovými testami. Vravíte, že kopec miliónov sa vynaložilo. Ja nie som síce ekonóm, ale jedno viem určite, ak by sme tie antigénové testy neaplikovali pravidelne, tak by sme nemali tie výsledky, aké máme. A vďakabohu, vďakabohu, dnes sa nám uvoľňujú opatrenia, otvárajú sa služby v prospech ľudí. Čiže ide nám o zdravie ľudí v prvom rade, čiže aj o rodiny.
Asi toľko, ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.5.2021 o 11:47 hod.

Mgr. PhDr.

Ján Herák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video