48. schôdza

19.10.2021 - 12.11.2021
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.11.2021 o 15:47 hod.

Ing.

Radovan Kazda

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:43

Miroslav Suja
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda.
Pán poslanec, dosť ťažko sa počúvalo, čo hovoríte, neviem, trošku som sa v tom strácal, ale to som si už pri vás zvykol, ale teraz nechcem útočiť, chcem sa spýtať normálne seriózne. Hovorili ste o skle a o plastoch, že mnohonásobne väčšie by museli byť tie kamióny alebo tie, tá váha by tam musela prejsť. Ja sa chcem spýtať, či máte nejakú hĺbkovú analýzu alebo dopadovú štúdiu, aký by to bol rozdiel v CO2, keď ste tu teraz takto začali hovoriť, že keď by sme začali používať sklá, či by bola tá záťaž na životné prostredie, aká by bola tá záťaž na životné prostredie, či by to nestálo aj tak za to, či je tá analýza alebo štúdia, keď ste to už otvorili, túto tému, lebo by som rád vedel, ak áno, že či je možné sa k nej aj dostať, lebo to je dosť dôležitá vec. A dajme tomu, či ste to robili pri kamiónoch, ja neviem, dákej Euro 6, že koľko majú spotrebu alebo aké majú emisie alebo emisnú triedu. Či ste hovorili o kamiónoch, ktoré budú sólo, alebo vám poviem príklad, že by boli nejaké návesy, ktoré sú viacosé a dokážu uviesť oveľa väčší náklad možno pri takej istej spotrebe alebo minimálnom rozdiele toho CO2.
Takéto technické veci keby sme vedeli, lebo vy v SaS-ke vždy hovoríte, že ste tí najlepší a proste máte premakané zákony a návrhy, tak by som rád vedel tieto dopadové štúdie alebo... a od čoho sa odvíjala táto vaša rozprava alebo skade ste čerpali tieto informácie, že aký to bude mať dopad. Lebo ak niečo hovoríme, že áno, niekoľkonásobne, a to ste išli v takom rozsahu, že to si nedovolím ani pri triezvom uvažovaní, že ako ste sa, myslím, že ako ste sa k takémuto rozsahu dostali, ale tak skúste odpovedať jednoducho, vecne, v číslach.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.11.2021 o 15:43 hod.

PaedDr. Mgr.

Miroslav Suja

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:44

Eduard Kočiš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pán kolega Kazda, je naozaj veľký rozdiel, ak uskladňujeme nejakú potravinu alebo nejaký nápoj v sklenenej fľaši a v plastovej fľaši. Minimálne ide o chuť, ide o trvanlivosť a ide o to, že z plastov, nech budú akokoľvek ekologické, sa vždy vylučujú nebezpečné ftaláty (reakcia z pléna) a mikroplasty, ďakujem, Miro, takže v horizonte niekoľkých desiatok rokov naozaj, ak by sme chceli pomôcť životnému prostrediu, tak to, že sa budú vykupovať plastové fľaše, tak ako to je naplánované od budúceho roka, to je všetko síce fajn, ale tým najdôležitejším krokom by bolo postupné odstraňovanie plastov z obchodov, zo supermarketov, z prírody, pretože to, čo sa nachádza v našich lesoch, na našich lúkach, nemôžem povedať, že v našich moriach, ale v moriach, to je už niečo katastrofálne. Pretože naozaj tá doba plastová, ktorá tu vládne, je už tak neúnosný stav, že môžme sa tu hrať na ekoaktivistov, ekologicky zmýšľajúcich ľudí, pokiaľ nezmeníme prístup a odstraňovanie, systematické odstraňovanie všetkých druhov plastov, ktoré naozaj nepotrebujeme, z nášho života, tak je to iba také tliachanie, je to iba také hladkanie si vlastného ega, ktoré nikdy nič nevyrieši.
Pred plastami tu bola naozaj doba, kde sa všetko uskladňovalo v skle, to sklo sa vždy dá jednoduchým spôsobom rozmeniť na drobné, vrátiť sa do pôvodného stavu a použiť sa desaťtisíckrát. Kdežto ak budeme desaťtisíckrát používať plasty, tak tie mikroplasty sa dostávajú do potravín, do ovzdušia, do vody a je to viac ako škodlivé. A týmto sa musíme zaoberať.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.11.2021 o 15:44 hod.

Mgr.

Eduard Kočiš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:47

Radovan Kazda
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem.
Pán poslanec Suja, vy ste požadovali po mne nejakú štúdiu, aký by bol finálny rozdiel v CO2. No, túto štúdiu nemám, tú som si nepripravil na tento účel, ja práve preto som hovoril, že mal by ju vlastne mať predkladateľ pri predkladaní takéhoto návrhu. Poskytol som však niekoľko, jeden údaj dôležitý, na základe ktorého sa domnievam, že výsledkom tej štúdie by mohlo byť, že nakoniec tie sklenené fľaše nie sú až tak z hľadiska ochrany pred zmenou klímy až také užitočné v porovnaní s plastovými. Ale neviem povedať, neviem teraz v tomto povedať. Skade som čerpal údaje o tej, 40-násobnom rozdieli, to vám kľudne pošlem ten link, je to z jedného odborného webu, kde som sa snažil dopátrať.
Pán poslanec Kočiš, vy ste hovorili o nejakej škodlivosti mikroplastov. No ono to, ono to nie je celkom tak. O škodlivosti mikroplastov sa vedie veľmi veľká, dlhá odborná debata. Poznám niekoľko významných vedcov a významných vyjadrení dokonca aj na stránke Európskej únie, kde hovoria, že sa nepreukázalo zatiaľ, že by mikroplasty mali nejaký veľmi významne negatívny vplyv na životné prostredie. Pozor, nemýliť si to s veľkými plastami napríklad. Ale keď už hovoríme o veľkých plastoch, tak príspevok Európskej únie do znečisťovania morí je naprosto, naprosto zlomkový. Tiež vám teraz nepoviem presne to číslo, ale viem vám ten graf nájsť, neviem, či to je 2,8 % alebo dokonca ešte menej.
Takže obávam sa, že robíme trochu z plastov nejakú veľmi veľkú, až vojnovú záležitosť. Plasty boli veľmi dôležité pre zníženie chudoby, sú veľmi dôležité v zdravotníctve a, samozrejme, treba dávať pozor na ich vplyvy na životné prostre... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.11.2021 o 15:47 hod.

Ing.

Radovan Kazda

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 15:49

Ján Budaj
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Áno, je to zaujímavá debata, chcem to oceniť. Pán poslanec Kazda použil termín, že jedenapollitrová fľaša, ja som dávno nevidel sklenenú jedenapollitrovú fľašu, ktorá teda má byť štyridsaťkrát ťažšia, ale dobre.
Hlavný problém je, že tu nikto žiadne fľaše sklenené nenúka. Už dnes na slušných úradoch majú džbány. Tieto džbány sú, majú nulovú ekologickú stopu. Čiže, pán poslanec Kazda, hovorili ste, ja o voze, vy o koze. Žiadne milióny kamiónov, žiadne milióny ton vôbec nie sú potrebné.
Pokiaľ ide o podniky, už dnes v mnohých lekárňach, nemocniciach, podnikoch aj štátnych inštitúciách sú nápojové automaty, ktoré majú veľký objem, nezaťažujú prostredie, nie sú, dokonca teda chladia vodu a absolútne postačujú, ako ukázali aj horúce mesiace, ktoré boli toto leto, postačujú na, pre tých, ktorí dajme tomu by nechceli vodu z vodovodu, ktorá spravidla do tých džbánov teda smeruje, aj keď tam ľudia dajú citrón, dajú tam nejakú limetku. Myslím si ale, že práve džbány, odhliadnuc od týchto vodných automatov, budú riešením pre štátne úrady najmä preto, že zatiaľ čo súkromník naozaj má mať právo si vybrať, štátny úrad sa môže rozhodnúť a môže trošku ísť príkladom a sebaobmedziť to pohodlie, ktorým naozaj zatiaľ tá plastová fľaša často je.
Pokiaľ ide o kompetencie, vy ste, pán poslanec, upozornili naozaj na varovnú situáciu v SOI. Ak teda Slovenská obchodná inšpekcia nie je schopná a vy ste nútený dávať pozmeňujúci návrh, že Slovenská obchodná inšpekcia nie je schopná kontrolovať tovary uvádzané na trh, ja sa domnievam, že sa mýlite, ak tovary uvádzané na trh chcete vidieť pod kategóriou odpadov. Nie sú to žiadne odpady. My od SOI chceme, aby kontrolovala tovary uvádzané na trh. To má v náplni. Ale vy chcete, aby nekontrolovala. A dôvodom je, že SOI je slabá, vybrakovaná, nemá peniaze a miznú jej ľudia. Uisťujem vás, že teda ak tento pozmeňovák navrhujete, budem venovať mimoriadnu pozornosť SOI. Pokiaľ tento pozmeňovák prejde, budem diskutovať o tom, kde sa vzala táto definícia a prečo by v zákone mala byť taká anomália, že ak SOI nemá dosť peňazí, tak bude prehadzovať kontrolu uvádzaných tovarov na iné inštitúcie. To nabudúce bude zdravotná inštitúcia kontrolovať nové uvádzané tovary? Lebo vy by ste chceli, aby to kontrolovala inšpekcia životného prostredia. Ale opakujem, ide o tovary uvádzané na trh. Nejde o odpady, nejde o ovzdušie, nejde o nič podobné. To sú nové tovary uvádzané na trh. Vaše tvrdenie, že tieto tovary sú odpadom, naozaj nepovažujem za presvedčivé.
A napokon teda pobavili ste ma s tými mikroplastami, zdá sa, že vy viete naozaj prekvapiť. Skutočne, ak sa držíte vedcov a sú to vedci naozaj, nie sú to nájomní šaškovia nejakej globálnej Coca-Coly alebo, nechcem teda uvádzať žiadne mená, alebo nejakého globálneho výrobcu plastových obalov na nápoje, tak budem veľmi rád, ak mi pošlete tú štúdiu nejakého lekára alebo nejakého odborníka, že mikroplasty nie sú rizikom pre ľudské zdravie. Teda nehám sa prekvapiť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

2.11.2021 o 15:49 hod.

Ján Budaj

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:53

Radovan Kazda
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem.
Pán minister, ja som hovoril o pollitrovej fľaše, ale je možné, že v tom nejakom zhluku som možno, možno to zaznelo ako jedenapollitrová, ale myslel som, o pollitrovej som hovoril, aj ten článok odkazuje na pollitrovú fľašu.
Nespochybňujem, že úrady už využívajú dnes toto riešenie, len moja výhrada bola vlastne voči tomu, že keď im to teda vnútime už ako povinnosť, že tak možno by sme naozaj to mohli ešte podoprieť nejakými dátami o celkovej, celkovej benefit analýze a vplyvov na životné prostredie aj s tou záťažou, o ktorej som hovoril, že teda je to oveľa ťažší a energetický na dopravu, je to energeticky ťažší produkt.
Čo sa týka kompetencií Slovenskej obchodnej inšpekcie a SIŽP, tam sme vychádzali z kompetenčného zákona, ktorý teda jednoznačne hovorí o tom, že ministerstvo životného prostredia je ústredným orgánom štátnej správy pre tvorbu a ochranu životného prostredia vrátane odpadového hospodárstva, a teda že kompetenčne by to malo patriť pod Slovenskú inšpekciu životného prostredia.
Nespochybňujem to, nespochybňujem to, že naozaj tieto organizácie sú nie dostatočne kapacitne vybavené. Obidve, obidve inšpekcie by mali byť viac, viac personálne vybavené. Žiaľ, taká je situácia, čiže v momente, kedy sa pridávajú nové povinnosti, ktoré sa týkajú týchto konkrétnych bodov, tak obidve inštitúcie sú s tým, samozrejme, veľmi-veľmi nespokojné. My sme sa snažili nájsť riešenie, ktoré by tak nejako logickejšie spadalo pod Slovenskú inšpekciu životného prostredia, čím vôbec nespochybňujem vaše argumenty týkajúce sa toho, že naozaj tam to vnímanie toho vzťahu medzi SIŽP a SOI, že čo patrí čomu, naozaj nie je úplne, úplne jednoznačné.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.11.2021 o 15:53 hod.

Ing.

Radovan Kazda

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:55

Eduard Kočiš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vďaka za slovo, pán predsedajúci.
Pán minister Budaj, málokedy s vami súhlasím, ale v tomto naozaj musím súhlasiť, čo sa týka tých mikroplastov, nakoľko každý jeden súdny človek, ktorý si prečíta niekoľko rokov staré dopadové štúdie na zdravie obyvateľstva nielen na území Slovenskej republiky, ale aj celkovo v Európe, pretože Európa je týmito plastami doslova, do písmena nielen zaplavená, ale už zasypaná, tak musí uznať, že škodlivosť mikroplastov a ftalátov, ktoré sa z týchto plastových obalov vylučujú do potravín a do tekutín, ktoré následne občania, obyvatelia nielen na Slovensku konzumujú, je strašný, je hrozivý a svedčí o tom neuveriteľný nárast chorôb, ktoré sú s týmito plastovými odvetviami spojené. A na to netreba nejaké siahodlhé a nejaké globálne analýzy, to sú jednoducho analýzy, ktoré nám vie poskytnúť každý jeden úrad zdravotníctva, ktorý sa v danom regióne nachádza.
Čo sa týka spracovania plastov a ich odvoz. Tu je jednoduché riešenie. Na Slovensku máme 79 okresov, ja nepoznám jediný okres na Slovensku, kde by neexistovala jedna alebo dve firmy, ktoré sa zaoberajú výrobou nejakých plastových, ja neviem, pohárov, šálok alebo príborov, alebo nejakých vešiakov. Jednoducho my tie plasty nemusíme odvážať stovky kilometrov ďaleko. Spravme legislatívu, ktorá nebude prikazovať, ale umožní výkup týchto plastov pre týchto spracovateľov, je to pre nich jednoducho surovina. Oni túto surovinu dokážu opätovne využiť a odbúrame akúkoľvek environmentálnu záťaž, čo sa týka dopravy týchto plastov do nezmyselného skládkovania.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.11.2021 o 15:55 hod.

Mgr.

Eduard Kočiš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 15:58

Jaromír Šíbl
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, k predloženému návrhu zákona predkladám pozmeňujúci návrh, ktorý prečítam.
Pozmeňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Jaromíra Šíbla k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon č. 302/2019 Z. z. o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (tlač 642).
1. V čl. I 3. bod znie:
"3. Za § 53 sa vkladá § 53aa, ktorý znie:
"§ 53aa
Orgány štátnej správy nesmú na účely svojej činnosti obstarávať kúpu nápojov v jednorazových obaloch."."
Tento bod nadobúda účinnosť 1. januára 2023, čo sa premietne do článku upravujúceho účinnosť zákona.
2. V čl. I sa za bod 3 vkladá nový bod 4, ktorý znie:
"4. § 53a sa vypúšťa."
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
Tento bod nadobúda účinnosť 1. decembra 2021, čo sa premietne do článku upravujúceho účinnosť zákona.
3. V čl. I bode 5 nadpis § 75d znie:
"Požiadavky na jednorazový plastový výrobok".
4. V čl. I bode 5 nadpis § 75e znie:
"Požiadavky na označovanie výrobku".
5. V čl. I sa za bod 9 sa vkladá nový bod 10, ktorý znie:
"10. V § 117 ods. 1 sa za slová "53 ods. 7, 8; § 54 ods. 1 písm. f), ods. 5;" vkladajú slová "§ 53aa;".
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
Tento bod nadobúda účinnosť 1. januára 2023, čo sa premietne do článku upravujúceho účinnosť zákona.
6. V čl. I bode 10 § 117 ods. 6 sa za slová "§ 62 ods. 6;" vkladajú slová "§ 75b;".
7. V čl. I bode 12 Príloha č. 7a k zákonu č. 79/2015 Z. z., v časti C, v časti E bode I.3, v časti F a v časti G bode 3 sa slová "nie však" nahrádzajú slovom "okrem".
8. V čl. I bode 12 Príloha č. 7a k zákonu č. 79/2015 Z. z., v časti E, II. bode, 2. bod znie:
"2. balóny okrem balónov, ktoré nie sú distribuované spotrebiteľom a sú určené na priemyselné alebo iné profesionálne použitie a spotrebu."
9. V čl. I bode 12 Príloha č. 7a k zákonu č. 79/2015 Z. z., v časti G bod 7 znie:
"7. balóny okrem balónov, ktoré nie sú distribuované spotrebiteľom a sú určené na priemyselné alebo iné profesionálne použitie a spotrebu."
10. V čl. I bode 12 poznámke pod čiarou k odkazu 162 sa citácia "nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 527/2008 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti o technických požiadavkách a postupoch posudzovania zhody aktívnych implantovateľných zdravotníckych pomôcok" nahrádzajú citáciou "zákon č. 362/2011 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov".
11. V čl. II bode 3 sa slová "písm. j) sa slová "a u)" nahrádzajú slovami "u) a v)"." nahrádzajú slovami "písm. i) sa za slová "p) až s)" vkladá čiarka a slová "a u)" sa nahrádzajú slovami "u) a v)"."
12. V čl. II sa za bod 3 vkladá nový bod 4, ktorý znie:
"4. V článku IV sa vypúšťajú slová "a § 103 ods. 23 v bode 5" a na konci sa pripájajú tieto slová: "a okrem čl. III § 103 ods. 23 v bode 5, ktorý nadobúda účinnosť 1. januára 2023"."
Nasledujúci bod sa primerane prečísluje.
13. V čl. III sa slová "15. novembra 2021" nahrádzajú slovami "1. decembra 2021".
Ďakujem, pán predsedajúci, skončil som.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

2.11.2021 o 15:58 hod.

RNDr. PhD.

Jaromír Šíbl

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 16:03

Ján Budaj
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Dámy a páni, čakal som, že to pán poslanec doloží ešte poslednú vetu.
Celé to prehadzovanie písmen a zmeny sú dôsledkom toho, že zavedenie tej povinnosti pre štátne úrady, aby už nepili a neobjednávali plastové fľaše, sa o rok posúva. Túto, toto posunutie umožní podnikom, štátnym podnikom, štátnym inštitúciám, aby sa prispôsobili, aby si zabezpečili nápojové automaty alebo teda už spomínané džbány.
A takisto pozmeňovák vychádzal z toho, že nebude môcť nadobudnúť právoplatnosť do polovice novembra a uvádza sa právoplatnosť od 1. decembra. Takže vyzeralo to veľmi komplikovane, ale je to veľmi prosté. Tento návrh, aby sa to o rok oddialilo, ma neteší, ale vychádzame tým v ústrety ľuďom, ktorí spochybňujú schopnosť štátnych orgánov Slovenskej republiky zaobstarať si džbány do začiatku roku ´22.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

2.11.2021 o 16:03 hod.

Ján Budaj

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:05

Radovan Kazda
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, ja mám veľmi rád, keď vedieme občas aj takú vážnejšiu debatu, ale rozhodne nie som rád, keď sa pytliači za hranicami vedeckého poznania a v každom prípade my ako poslanci, sú tu možno niektorí vedci, ktorí sa priamo venujú mikroplastom, ja to nie som, tak určite by som nechcel nejakým spôsobom pytliačiť za hranicami.
Chcel som ale krátko reagovať, lebo pán minister hovoril teda o tých mikroplastoch, tak napríklad konkrétne aj informačná stránka Európskeho parlamentu hovorí o tom, že čo spôsobujú mikroplasty. Budem tu citovať: "Konkrétne dopady mikroplastov na ľudské zdravie zatiaľ nie sú presne známe. Možno však usudzovať, že sú škodlivé, pretože obsahujú rozličné stabilizátory, spomaľovače horenia a iné chemické látky." Toto je to, na čo som mieril, keď som hovoril, že mikroplasty sú pravdepodobne škodlivé, ale nechoďme zase, nebuďme zas, nerobme zo seba vedcov väčších, než sme, pozorujme to, čo vie, sledujme to, čo vie veda o mikroplastoch, a na základe toho stanovujme nejakú legislatívu.
To znamená, že áno, mikroplasty sú pravdepodobne škodlivé, vie sa o tom, že v prípade trebárs prieniku do živočíchov, do tela živočíchov môžu spôsobovať zrejme nejaké poškodenie, ale mieril som tou informáciou hlavne na to, že ten ich vplyv na ľudské zdravie zatiaľ nie je tak celkom jednoznačne preskúmaný. A to vychádzam teda aj z radov konferencií, ktorých som sa zúčastnil a kde boli už aj vedecky alebo, respektíve odborných, kde boli aj prednášky o mikroplastoch a zaznievala presne táto istá informácia, že pozor, tam ešte stále skúmame o mikroplastoch.
Takisto Európska chemická agentúra hovorí o tom, že mikroplasty sa nachádzajú v morských, sladkovodných, suchozemských ekosystémoch, ich nepretržité uvoľňovanie prispieva k neustálemu znečisťovaniu našich ekosystémov a potravinových reťazcov, to hovorí zase chemická, chemická agentúra. Takisto už vlastne sa vyvíjajú prvky legislatívne na to, aby, aj v Európskom parlamente, aby mikroplasty sa dostali do riešenia a začalo sa robiť niečo pre zamedzovanie vplyvov mikroplastov. Takže toľko na margo mikroplastov.
Ale ešte by som teda povedal jednu informáciu, lebo sme sa trochu, odbehli sme trochu od témy single-use plastic, hlavné zdroje mikroplastov nie sú plastové fľaše, je to pranie syntetického oblečenia, to je až 35 % známych primárnych teda mikroplastov, opotrebovávanie pneumatík, 28 % primárnych mikroplastov, a zámerné používanie mikroplastov napríklad v kozmetike, to sú 2 %. Toto opäť citujem zo stránky Európskeho parlamentu z informačnej takej, by som povedal, že infografiky.
Takže odbehli sme trochu od témy single-use plastics, ale áno, mikroplasty sa ukazujú byť, zatiaľ sú signály, že naozaj sú závažným ekologickým problémom, a na to som chcel poukázať v tomto príspevku.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

2.11.2021 o 16:05 hod.

Ing.

Radovan Kazda

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:09

Eduard Kočiš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Pán kolega, opäť ste poznamenali, respektíve zopakovali vo svojej rozprave, že mikroplasty sú "že vraj škodlivé". Nie "že vraj", ony sú naozaj veľmi škodlivé. Čiže túto naozaj takú dogmu, ktorú neustále opakujete, že nevieme, či je to naozaj tak, alebo nemáme relatívne dôkazy, respektíve chýbajú nám ešte nejaké štúdie, nie, je to jednoducho holý fakt. Mikroplasty a ftaláty z plastových obalov sú veľmi škodlivé a môžme sa o tom baviť, ja neviem, desiatky hodín, je to jednoducho holý fakt.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.11.2021 o 16:09 hod.

Mgr.

Eduard Kočiš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video