51. schôdza

23.11.2021 - 14.12.2021
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.12.2021 o 13:02 hod.

Mgr. Ing.

Peter Cmorej

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie 12:06

Andrej Doležal
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, predkladaným návrhom zákona sa z dôvodu pretrvávajúcej pandémie spôsobenej prenosným ochorením COVID-19 a jej negatívneho vplyvu na ekonomickú činnosť subjektov podnikajúcich v cestovnom ruchu upravuje obdobie, v ktorom bude možné poskytovať štátnu pomoc na obdobie do 31. decembra 2022. Skrátka súčasná, súčasné platné znenie zákona nás oprávňuje poskytovať pomoc len do 31. 12. 2021. Touto novelou v skrátenom legislatívnom konaní to predlžujeme na 31. december 2022.
Ak by sme túto novelu prerokovávali v riadnom legislatívnom procese, uvedený nežiaduci stav by sa mohol ešte viac zhoršiť, preto si vás dovoľujem požiadať o podporu pri prerokovávaní predloženého vládneho návrhu zákona v prvom čítaní.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie

3.12.2021 o 12:06 hod.

Ing.

Andrej Doležal

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie 12:07

Peter Liba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti ma určil za spravodajcu k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení zákon č. 91/2010 Z. z. o podpore cestovného ruchu v znení neskorších predpisov (tlač 803). Návrh zákona prerokovávame v skrátenom legislatívnom konaní.
Konštatujem, že uvedený návrh zákona spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali výbory: ústavnoprávny výbor, Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet a Výbor Národnej rady pre hospodárske záležitosti. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie

3.12.2021 o 12:07 hod.

Mgr.

Peter Liba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

12:07

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, kolegovia, kolegyne, predkladám na rokovanie vlády... pardon, predkladám na rokovanie Národnej rady návrh zákona, ktorým sa dopĺňa teda zákon o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v znení neskorších predpisov, ktoré vypracovalo ministerstvo financií ako iniciatívny materiál.
Primárnym cieľom návrhu je motivovanie seniorov dať sa zaočkovať, nakoľko v súvislosti s ochorením COVID-19 patria medzi rizikové skupiny, najviac rizikové skupiny. Ako motivácia sa navrhuje očkovací poukaz vo výške 500 eur, ktorý bude môcť osoba nad 60 rokov, ale aj napríklad jeho deti alebo vnúčatá, alebo iní ľudia, ktorým tento očkovací poukaz senior poskytne, využiť následne v podnikoch a službách, akými sú hotely, reštaurácie, kaderníctva, kozmetické služby, kozmetické salóny, manikúry, pedikúry, takisto športové služby alebo teda kultúrne, ktoré najviac utrpeli počas pandémie.
Zákon dáva právomoc vláde následne cez nariadenie vlády presne určiť okruh týchto podnikov, ktoré najviac utrpeli, o ktorých mnohí politici mali veľké reči, ako im treba pomáhať, a toto je presne cesta, ako im vieme cielene pomôcť, a rozhodnúť necháme priamo zákazníkov.
Myslím si, že by som sa už opakoval, ak by som teraz hovoril to isté, čo som hovoril počas návrhu na skrátené legislatívne konanie. Chcem nechať priestor čím skôr rozprave a prípadne faktickým otázkam, nech sa môžete zapojiť viacerí a povedať svoje postoje.
Takže ďakujem veľmi pekne, že podporíte tento návrh zákona, alebo teda pevne verím, že ho nakoniec podporíte. Ďakujem. Všetko dobré.
Skryt prepis

3.12.2021 o 12:07 hod.

Mgr.

Igor Matovič

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie 12:12

Anna Mierna
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Dovoľte mi, aby som v zmysle § 73 ods. 1 rokovacieho poriadku Národnej rady vystúpila v prvom čítaní ako spravodajca k uvedenému návrhu zákona.
Predmetný vládny návrh bol doručený poslancom s tým, že vláda požiadala prerokovať tento vládny návrh zákona prostredníctvom skráteného legislatívneho konania.
Predseda Národnej rady posúdil uvedený návrh podľa § 70 ods. 1 zákona Národnej rady o rokovacom poriadku a podľa legislatívnych pravidiel a zaradil ho na rokovanie 51. schôdze Národnej rady.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet, ústavnoprávny výbor a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet. Zároveň odporúčam, aby výbory uvedený návrh prerokovali ihneď.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu k uvedenému návrhu zákona.
Skryt prepis

Vystúpenie

3.12.2021 o 12:12 hod.

Ing.

Anna Mierna

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie 12:14

Martin Beluský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Vážené panie poslankyne, páni poslanci, vážený pán minister, dovoľujem si vystúpiť v prvom čítaní k tomuto návrhu zákona. Ja sa pokúsim byť slušný, konštruktívny a rozprávať k veci, teda k obsahu samotného zákona, nejaké naše výhrady.
Prvá vec, ktorú chcem hneď na začiatku povedať, je, že keby rokujeme o zákone, ktorý by sa týkal pomoci podnikom, teda nejaká schéma pomoci, ako sme to mali v minulosti, tak za mňa aj za náš poslanecký klub môžem povedať, že určite by sme boli za, nie sme proti tomu, aby štát v takýchto časoch dával jednorazové opatrenia, alebo keby to bol zákon, ktorý by mal pomôcť dôchodcom, všetkým, samozrejme, bez ohľadu na to, či sú zaočkovaní, alebo nie, takisto nemáme absolútne žiadny problém rokovať o takomto návrhu a byť za. A v prípade, že by z nejakého dôvodu nakoniec tento návrh neprešiel, tak myslím si, že by bolo dobré, keby vláda alebo pán minister financií s takýmto návrhom prišli, lebo myslím, že to je všeobecná politická zhoda na tom, aby taký zákon prešiel a či už v skrátenom, alebo riadnom konaní. No ale tento zákon, keďže je hlavne teda o zvýšení motivácie k tomu, aby sa hlavne dôchodci išli zaočkovať, tak nie, nemôžete počítať s našou podporou, proste máme k očkovaniu svoj postoj, my rešpektujeme váš postoj a chceme, aby ste vy rešpektovali ten náš, takže ak to chcete dosiahnuť takýmto spôsobom, samozrejme, je to na vás.
A to, čo treba povedať, je, už dneska sa to tu v rozprave k tomu skrátenému konaniu opakovalo, to podľa mňa nie je to, že by teraz vláda išla dávať 500 eur dôchodcom, ja by som to nevolal, že je 500 eur, ale v podstate vláda chce dať dôchodcom nejaké vstupenky na, alebo na nejaké služby nejaké poukážky, čiže nie je to priamo tá hotovosť. A pri tých reštauráciách, áno, tam sa dá teda kúpiť jedlo, ale ja si myslím, že dôchodci by hlavne potrebovali peniaze na potraviny a do lekárne, teda najmä, a, samozrejme, zaplatiť si tie energie, čiže to je taká pomoc, ktorú si my vieme predstaviť dôchodcom, ale dávať im teraz poukážky na to, aby išli do kina, do galérie alebo ja neviem, do kaviarne, tak to podľa nás nie je úplne dobre nastavená pomoc. Ale chápem, že ministerstvo financií sa snaží sekundárne pomôcť aj týmto sektorom postihnutým týmito opatreniami, ale podľa mňa to treba určite oddeliť.
Chcem povedať na začiatok aj niečo pozitívne, nechcem teda len kritizovať, pretože viacero politikov – aj pani prezidentka Čaputová, aj už minister zdravotníctva Lengvarský, aj iní, teda aj bývalí, aj súčasní politici – už začali rozprávať, vyjadrovať sa o nutnosti zavedenia povinného očkovania. Neviem teda, aká je vôľa tu v parlamente, pretože niektoré aj koaličné strany sa vyjadrujú, že by to nepodporili, ale som rád, že tu rokujeme nie o zákone o zavedení povinného očkovania, ale že rozprávame sa o zákone, ktorý má motivovať, aby sa určitá skupina obyvateľov dala zaočkovať, čiže to chcem povedať, že áno, že som rád teda, že nemáme tu povinné očkovanie, máme tu zatiaľ stále dobrovoľné očkovanie, takže, ale aj k tomu by sme boli radi, keby si vypočujete náš postoj.
No a k samotnému návrhu máme niekoľko obsahových aj formálnych pripomienok. Vy ste si stanovili zákonom dva základné ciele. Jednak je to podpora zvýšenia zaočkovanosti populácie Slovenskej republiky a zabezpečenie kolektívnej imunity proti ochrane COVID-19 a podpora postihnutých sektorov ekonomiky. A ja by som tam doplnil teda ešte ten doplnkový cieľ, ktorý tam však nie je formulovaný, ale bol tu spomínaný, a to je podpora dôchodcov.
Čo sa týka podpory ekonomiky a pomoc postihnutým sektorom, ako som už povedal na začiatku, nemáme s tým vôbec zásadný žiadny problém, aby sa urobili nejaké jednorazové opatrenia, ja som to ani nikdy nekritizoval, keďže tie, tá jednorazová pomoc neovplyvňuje ten trvalý štrukturálny deficit ani výrazne nezhoršuje dlhodobú udržateľnosť financií, avšak ja by som považoval za veľké zlyhanie, keby sa tieto očkovacie poukazy považovali za pomoc pre tieto postihnuté sektory a nebola by pre nich pripravená iná pomoc, iná forma alebo nejaká iná štruktúra, tak ako to bolo napríklad v minulosti, pretože to si musí každý uvedomiť, že takto nastavená pomoc, keby to bolo reálne schválené, tak ono by to možno pomohlo niektorým podnikateľom, ale nie všetkým a vo veľa prípadoch by to bolo aj tak v nedostatočnej miere a zároveň by to bolo aj neskoro, pretože reálne k vyplateniu, ako už bolo spomínané, by došlo až niekedy v lete, možno neskôr.
A preto dúfam, pán minister, že môžeme očakávať teda aj iné jednorazové opatrenia na zachovanie aj pracovných miest, aj zabezpečenie príjmu pre zamestnancov alebo pre rodiny a vôbec všeobecne.
Pre mňa ako člena výboru pre financie a rozpočet veľmi zaujímalo, že ako ste prišli na tú sumu 500 eur, pretože tam neboli žiadne nejaké analytické podklady, ktoré by odôvodňovali výšku tejto navrhnutej odmeny, ale už z tej rozpravy aj z tých vyjadrení do médií teda už viem, že pôvodne bola nejaká, bol nejaký návrh 300 eur, potom v rámci koalície ste sa dohodli na stopäťdesiatich a ja som si myslel, že ste to nejako najprv vypočítali, že máte nejaké dostupné zdroje a podľa toho ste to nejako vydelili, alebo že chcete urobiť nejakú pomoc podnikom v nejakej výške, tak ste to potom prepočítali na tých dôchodcov, ale vidím, že tá suma bola len nejak vystrelená z brucha, tak by ma možno zaujímalo, že či to viete nejako zdôvodniť, prečo zrovna 500 eur, prečo nie 150 eur, keď v rámci koalície by ste na to mali tú podporu, a či to teda viete nejakým spôsobom odôvodniť.
Tieto očkovacie poukazy sa budú môcť teda vybrať, využiť v tých vybraných podnikoch, napríklad hotely, penzióny, reštaurácie, kaviarne, kultúrne podujatia, v divadlách, galériách, kinách, alebo sú to služby ako kaderníctvo, kozmetické, masérske salóny, posilňovne a športové kluby a týmto spôsobom vy teda tvrdíte, že zároveň poskytne pomoc uvedeným prevádzkam, ktoré by utrpeli škody počas pandémie ochorenia COVID-19. Toto je napísané teda v tom odôvodnení. Ale naozaj, pri všetkej úcte, nechápem, na čo by dôchodcom mal byť nejaký poukaz, ktorý budú môcť použiť v kaderníctve alebo v nejakom salóne, v galérii, pretože dôchodcovia na Slovensku, vieme veľmi dobre, že majú úplne iné problémy, inflácia zvyšuje ceny potravín, energií a to dostane dôchodcov do obrovských finančných a ekonomických problémov. A naozaj si neviem predstaviť, ako teraz dôchodcovia budú s týmito očkovacími poukazmi obchodovať alebo ich predávať, ako to tu už niekto navrhoval, vlastne kto ich bude kupovať a akú vlastne bude mať ten kupujúci motiváciu, keď tie služby si môže sám predsa zakúpiť za hotovosť, jedine teda, že by to kúpil so ziskom, teda že by reálne tomu dôchodcovi vyplatil menej, ale to podľa mňa nie je vôbec správna cesta, nemôžme sa tu baviť o nejakom hospodárnom nakladaní s verejnými financiami. A práve pri tomto type výdavkov by štát mal brať do úvahy aj určité behaviorálne aspekty, aby sa štát uistil, že tie požadované ciele dosiahnu nákladovo efektívnym spôsobom a že jeho implementácia bude aj dostatočne včasná.
No a ďalej sa v zákone píše, v odseku 4 aj v odseku 7, že postup pri poskytovaní poukazu vrátane náležitostí poukazu stanoví vláda nariadením a taktiež vláda nariadením ustanoví rozsah služieb, obdobie, spôsob použitia a tak ďalej. A tu chcem dať do pozornosti § 68 zákona o rokovacom poriadku, ktorý hovorí v ods. 4, že ak sa má podľa zákona vydať vykonávací predpis, predseda Národnej rady môže vyžiadať od navrhovateľa zákona jeho návrh a návrh vykonávacieho predpisu predloží navrhovateľ zákona vždy, ak má vykonávací predpis nadobudnúť účinnosť súčasne so zákonom, podľa ktorého má byť vydaný.
Neviem teda, ako má byť účinnosť vykonávacieho predpisu, ale myslím si, že by bolo dobré, keby sa tu v parlamente môžeme rozprávať aj o samotnom nariadení, čiže nejaký nástrel alebo návrh, pán minister, si myslím, že by tu mohol byť dodaný, pretože aj mňa zaujíma napríklad tá forma, akým spôsobom by to malo fungovať, niekto tu hovoril o nabíjacích kartách, ale vy ste, neviem, či v záverečnom slove hovorili o poukážkach. A to zase neviem, ako to má fungovať, pretože 500 eur nestoja tie služby, ktoré sú tam spomenuté, ku kaderníkovi, keď idete, nezaplatíte mu 500 eur, či vlastne bude potom môcť vydávať z tých peňazí alebo vôbec, nie je mi úplne jasné, ako je zabezpečený obeh tých poukážok, preto ma zaujíma, ako je nastavený ten vykonávací predpis, to nariadenie. Myslím si, že to zaujíma aj poslancov, ktorí hlasovali za to, aby sme tento návrh prerokovali v skrátenom konaní, takže, pán minister, myslím, že bude ešte čas do budúceho týždňa, aby takéto nariadenie, a teraz to myslím naozaj úprimne, dobre, ak to má fungovať, tak aby to naozaj bolo zabezpečené dobre.
Čo sa týka toho termínu vyplatenia, tam sa len píše, že za účelom prijímania peňažnej náhrady za poukazy za poskytnuté služby sa osoba, ktorá poskytla službu, zaregistruje na websídle ministerstva financií, pri tejto registrácii uvedie svoje základné údaje. Osoba, ktorá poskytla službu uhradenú poukazom, má nárok na peňažnú náhradu vo výške úhrady vykonanej poukazom, vláda nariadením ustanoví spôsoby a podmienky úhrady, spôsob a termín registrácie. Tu sa hovorilo, že by to malo byť niekedy v lete, ja tam, z tohto pohľadu naozaj je pre mňa otázne, či môžme hovoriť o pomoci týmto sektorom, sektorom zasiahnutým pandémiou a týmto podnikom, pretože keď ešte okrem toho, že majú teraz problémy s poskytovaním svojich služieb, tak ešte navrhnete vlastne to, aby vlastne v podstate bezplatne ponúkli ďalšie služby a čakali až do leta, kým to bude refundované, si myslím, že to môže spôsobiť tým podnikom ďalšie finančné problémy, takže budú musieť vlastne úverovať tieto služby z vlastných zdrojov a ak to má teda fungovať, tak určite nie je podľa mňa dobré čakať niekedy do leta.
Práve z tohto pohľadu si myslím, že aj čo navrhujú kolegovia aj z koalície, by bolo oveľa lepšie, keby to boli skôr kešové peniaze a nie nejaké poukážky, ktoré budú reálne vyplatené až o niekoľko mesiacov neskôr.
No a v dôvodovej správe píšete zase o tej kolektívnej imunite, že nebude potrebné prijímať takmer žiadne opatrenia, pri vyššej miere zaočkovanosti bude potrebné prijímať menej obmedzujúce opatrenia. Pán minister, ale vy sám tvrdíte, že účinnosť vakcín časom rapídne klesá, čiže podľa mňa nie je úplne správne tam dávať tieto argumenty. A aj pri tej očkovacej lotérii, ktorá už vieme teda, že nefungovala, sa vyhodilo, neviem, 24 alebo 25 miliónov eur a keď sme tu o tom rokovali, tak ja som tiež k tomu vystúpil a tiež som vás požiadal, pán minister, aby ste mi povedali, kto bude vlastne zodpovedný za minutie tých peňazí v prípade, že sa nezabezpečí dostatočná, ako to vy nazývate, kolektívna imunita a pandémia udrie v ďalšej vlne, zas to bude mať ďalšie úmrtia, v podstate tie peniaze, ktoré sme minuli, boli úplne zbytočné, chcem vedieť, kto bude za to hmotne zodpovedný. To som sa pýtal vtedy, nedostal som na to odpoveď. Vieme dneska, že to nefungovalo. A tiež mám takú istú otázku pri tomto návrhu, keď ideme dať 500 miliónov eur na tieto očkovacie poukazy, zase ak to nezlomí tú krivku, nezačne to fungovať, nezačne sa zvýšiť zaočkovanie, tak ma zaujíma, kto bude za to zodpovedný, za minutie týchto finančných prostriedkov.
Ako som povedal na začiatku, súhlasíme s tým, aby sa dôchodcom prispelo na zvýšenie cien energií, a takýto návrh v konečnom dôsledku tu aj bol, ale koalícia ho nepodporila a, ale v samotnom návrhu zákona to teraz nie je, čiže je ťažko hovoriť o tom, že jak to nepodporíme, tak vlastne nechceme dôchodcom všetkým dať peniaze na vykrytie zvýšených cien energií, a preto si myslím, že v rámci toho, aby to prešlo s čo najväčšou podporou, ak vám naozaj ide o dobrú vec, tak to predložíte ako samostatný návrh zákona a môžem vám povedať za celú opozíciu, že to všetci podporia.
V záverečnom slove k tomu skrátenému konaniu, pán minister, ste hovorili o tom, že dôchodcovia žiadajú o pomoc, že je to hlas volajúceho na púšti, že nemáte, nemáme hodiť, teda my ako opozícia nemáme hodiť dôchodcov cez palubu, že 90 % tých úmrtí že sú dôchodci 60+ a tak ďalej. Ja rozumiem tým argumentom, pán minister, ale v tomto zákone, vy to tak staviate, ale v tomto zákone sa nerozhoduje o tom, či sa môžu, alebo nemôžu ľudia nad 60 rokov zaočkovať. To neni zákon o tom, že my to ideme teraz povoliť, lebo to majú teraz zakázané, veď tí ľudia na Slovensku vrátane dôchodcov, oni nečakajú na očkovací poukaz, kedy, na to, aby sa išli dať zaočkovať, to nie je dôvod pre ich rozhodnutie, ale oni sa nedali zaočkovať preto, lebo tomu očkovaniu jednoducho neveria, pán minister. Čiže ak chcete, aby ľudia sa dávali zaočkovať, tak ich jednoducho musíte presvedčiť. Máte na to možnosti, máte k tomu k dispozícii finančné zdroje, takže myslím si, že ak tomu naozaj veríte, tak určite lepšia cesta presviedčania ako kupovania alebo nejaké iné spôsoby.
No a, pán minister, a to zase, vy ste veľa rozprávali aj v tom skrátenom konaní, ale ja mám pocit, že vy čím viacej odôvodňujete tento návrh, tak viacej poslancov skôr demotivujete k tomu, aby vôbec uvažovali nad tým, aby to nepodporili, a naozaj v rámci nejakej, nejakých slušných vzťahov a nejakého, zachovania nejakej odbornej diskusie si myslím, že by tie invektívy tu nemuseli byť, keď chcete našu podporu.
Takže budem rád, ak si tieto pripomienky vypočujete, niektoré možno zvážite a aj keď ja teda nie som za motiváciu očkovania, ale ak chcete tie peniaze dávať, ja, samozrejme, nebudem tomu zásadne svojím dielom brániť, ale aj tá pomoc by mala fungovať správne a hlavne by sme mali myslieť na tých podnikateľov a tú pomoc nastaviť naozaj včasne, aby to fungovalo.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie

3.12.2021 o 12:14 hod.

Ing. PhD.

Martin Beluský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:29

Rastislav Schlosár
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Martin, ty si to povedal tak faktograficky, ja to poviem viacej politicky. Ja si nemyslím, že toto je ani tak o nejakej motivácii, ako presvedčiť dôchodcov, aby sa dali zaočkovať. Ja by som to pomenoval inými slovami, to je o korupcii, o podplatení tých dôchodcov, aby sa dali zaočkovať. A je zarážajúce, že to robí práve táto vláda, ktorá si tak častokrát hovorí o sebe, že je protikorupčná a v skutočnosti v podstate robí len všetko pre to, aby týchto dôchodcov podplatila, aby ich týmto spôsobom za tie peniaze, za tie poukážky presvedčila, aby sa dali zaočkovať, aby si dali pichnúť niečo, čomu jednoducho, ako si povedal, neveria. A neveria tomu jednak preto, lebo po prvé nikto za tie vakcíny nenesie zodpovednosť, ako sme už veľakrát hovorili, ani výrobca a ani štát. No a po druhé aj preto, lebo vedia, že tie vakcíny ako také majú naozaj obrovské množstvo nežiaducich účinkov, pred ktorými si táto vláda zatvára oči.
Ja spomeniem len jeden príklad, o ktorom som už veľakrát hovoril, ale musí tu zaznieť znova, pretože už čoskoro to nebudeme môcť mimo parlamentu zrejme nikde inde verejne povedať, vzhľadom na to, čo chystá ministerka Kolíková, kde chce vyslovene umlčať každého kritika vakcinácie a všetkých týchto opatrení, a to síce fakt, že len v Spojených štátoch amerických za necelý rok, odkedy sa spustilo očkovanie, zomrelo na toto očkovanie dvojnásobne viac ľudí ako na všetky ostatné vakcíny za posledných 30 rokov. To samo osebe o niečom vypovedá a nie je to žiaden hoax, nie je to žiadna nepravdivá informácia, ktorá už bude čoskoro v ponímaní ministerky Kolíkovej trestná, je to jednoducho fakt, ktorý si môžte kedykoľvek overiť aj na internete na oficiálnej stránke systému VAERS, hlásenia nežiaducich účinkov očkovania.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.12.2021 o 12:29 hod.

Mgr.

Rastislav Schlosár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:31

Stanislav Mizík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Martin, podpora motivácie na nejakú činnosť je logická, ale v tomto prípade ide o vedomé zneužívanie zlej sociálnej situácie dôchodcov. Je to citové vydieranie cez biedu či naozaj slabé dôchodky väčšiny dôchodcov. Je to vlastne korupcia. A to, že sa predkladateľ aj jeho kolega pán Kollár netaja tým, že pravdepodobne vznikne čierny trh, to je cez čiaru. Oni vlastne aj vyzvali, aby sa takto dialo. A ako som už povedal, úžerníci v osadách alebo aj mimo osád budú mať nielen raj, ale aj kupleraj.
A dôchodcovia, mnohí dôchodcovia neveria tým vakcínam. Poviem vám jeden príklad z mnohých. Bol som dávať sociálnu pomoc v jednom domove dôchodcov. Garantujem vám, že žiaden z tých dôchodcov sa nedá zaočkovať, ani keby ste mu dali tisíc eur, pretože mali na vlastné oči príklad. Išiel pán z domova dôchodcov na východ, deti ho ošialili, zaočkuj sa, zaočkuj sa, sa zaočkoval a štyri dni po návrate späť na stredné Slovenské do toho domova dôchodcov zomrel. Takže to je jeden z mnoha, z veľa prípadov, ktoré sa stali. Čiže vám garantujem, že tých pár desiatok dôchodcov si nedá pichnúť tú vašu oslavovanú včielku ani nie za 500, ani za dvetisíc eur.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.12.2021 o 12:31 hod.

Mgr.

Stanislav Mizík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:32

Martin Beluský
Skontrolovaný text
Ďakujem za slovo. Ďakujem kolegom za faktické poznámky a za doplnenie. Ja len na záver chcem povedať, že mám, trošku mi je ľúto, že sú tu len traja poslanci, v podstate tí, ktorí hlasovali za tento návrh, že som čakal nejakú diskusiu, nejakú reakciu na to, čo som povedal, tak dúfam, že sa aspoň pán minister vyjadrí a že nejaká diskusia odborná, konštruktívna, slušná hlavne, že tu naozaj bude.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.12.2021 o 12:32 hod.

Ing. PhD.

Martin Beluský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 12:33

Marián Viskupič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, kolegyňa, kolegovia, minister financií mal v skrátenom, keď sme teda preberali skrátené legislatívne konanie, veľmi emotívne vystúpenie alebo viacero vystúpení, ale zároveň aj takých helikoptérových, pozeral sa na vec teda z toho všeobecného pohľadu. Pominúc časti, ktoré nesúviseli s prerokovaným návrhom zákona, dá sa súhlasiť s dvoma základnými cieľmi, ktoré si stanovil. Chce motivovať k očkovaniu seniorov a chce pomôcť postihnutým sektorom ekonomiky. To sú skutočne legitímne ciele.
Chcem v mojom vystúpení sa trošku pozrieť akoby do hĺbky toho problému, hlavne do realizačnej časti, a teda skúsiť sa zamyslieť nad tým, či predložený návrh zákona skutočne dokáže splniť to, čo tvrdí pán minister a je deklarované aj v samotnej dôvodovej správe, teda motivovať seniorov k očkovaniu, chrániť ich zdravie a pomôcť aj ťažko skúšaným sektorom ekonomiky, či už sektoru HOREKA, teda hotely, reštaurácie, kaviarne, či už sektoru služieb, ale aj kultúry a športu.
Ak sa bližšie začítame do znenia návrhu, tak predložené znenie je len obálka, obálka, ktorá dáva rámec. Obálka, ktorá hovorí, že sa vytvorí nejaký systém poukazov, vytvorí sa systém, o ktorom ale momentálne nie je nič známe, nemáme k nemu bližšie informácie, nedá sa to k ničomu existujúcemu prirovnať a jeho vytvorenie už bude, ako teda návrh zákona píše, bude upravené v budúcnosti už iba nariadením vlády, v podstate teda bez akejkoľvek kontroly či ďalšieho schvaľovania v Národnej rade Slovenskej republiky. Keď to tak poviem, je to vlastne jeden a pol strany legislatívneho textu, ktorý má teda hodnotu minimálne toho pol miliardy euro, možno viac, a už teraz sa o tom navyše handluje ako na trhovisku, momentálne sme tuším na sume nejakých 600, 610 miliónov eur. Toto má tri základné implikácie, že teda prijatím tohto návrhu zákona sa dáva aktuálne seniorom iba nejasný prísľub, že im budú v budúcnosti za určitých podmienok vyplatené poukazy. Nevieme kedy, nevieme, za akých podmienok, nevieme, s akými limitáciami.
Za druhé, takisto postihnuté sektory sa k reálnej pomoci dostanú až o niekoľko mesiacov. No až keď systém poukazov bude fungovať, až keď to celé teda bude funkčné, potom môže senior prísť do reštaurácie, kaviarne, kaderníctva, nejakého športového zariadenia a minúť tam nejaký poukaz, následne teda ešte tá firma bude musieť nejaký čas počkať a následne jej teda ministerstvo financií tie peniaze preplatí. Toto asi vnímame a myslím si, že tie postihnuté sektory to veľmi jasne hovoria, že toto nerieši ich situáciu. To oni potrebujú momentálne teraz, keď sú zavretí, aktuálne peniaze, aktuálny cash flow.
Tretia základná implikácia je a už to bolo vcelku dosť spomínané aj počas teda prerokovávania samotného skráteného legislatívneho konania, a to, že poukazy vytvoria možnosti rôznych podvodov a, bohužiaľ, vo viacerých rovinách. Teda poukazy dnes nefungujú, nie je vytvorený žiadny rámec, žiadne pravidlá, samozrejme, nemohli prebehnúť ešte ani žiadne verejné súťaže, nie sú podpísané žiadne zmluvy. Vytvoriť takúto schému, obslužnú aplikáciu, ale aj samotný systém zmlúv s jednotlivými samotnými prevádzkami nie je jednoduché, navyše je to veľmi časovo náročné. A sú dve možnosti, že celú schému poukazov vytvorí ministerstvo financií samo alebo toto vytvorenie outsourcuje, čo teda na finančnom výbore, kde sme preberali ešte teda to samotné skrátené legislatívne konanie, tak zástupca ministerstva nevylúčili, že by celý tento systém nakoniec teda outsourcovali. Okej, je to možné, ale zasa súťaže, veľké množstvo peňazí, čas, proste všetko toto, na toto je potrebný veľký čas a to celé ide oproti tomu, že potrebujeme pomáhať a motivovať čím skôr.
Každopádne teda už za týchto faktov sa dá tak základne odpovedať na oba stanovené základné ciele. Som presvedčený, že, bohužiaľ, práve prijímaný návrh zákona nevie, nedokáže v krátkodobom horizonte pomôcť postihnutým prevádzkam a je len, a myslím si, že to je možno ešte ten prvý bod, je veľmi málo motivačný aj pre seniorov. Tá vízia, ktorú vlastne tí seniori dnes majú, že im možno v strede leta príde poukaz, ktorý navyše možno nebudú vedieť dostatočne dobre použiť a bude mať navyše rôzne limitácie. Samotné ministerstvo na výbore hovorilo, že najskôr tak, čo predpokladajú spustenie do praxe, je apríl. Vieme, ako väčšinou všetky tieto nové veci, čo je normálne, štandardné, koniec koncov aj v súkromnom sektore, že to trvá dlhšie, je zložitejšie, náročnejšie, vznikajú problémy, ktoré si človek ani možno nevedel predstaviť na začiatku, čiže to, keď hovoríme, že ten systém bude funkčný možno niekedy v lete, bodaj by bol aspoň v lete, ale nie je to to, čo rieši tú aktuálnu situáciu, že teda motivovať teraz, pomáhať, motivovať seniorov teraz, pomáhať prevádzkam teraz.
No a samotný systém poukazov, myslím si, že má veľa obmedzení a skúsme to porovnať k inému systému poukazov, ktorý tak nejak všetci poznáme, a to sú gastrolístky. Všetci sme vnímali, aké negatíva so sebou priniesol systém gastrolístkov a len nedávno sa nám ich podarilo konečne zdobrovoľniť. A to, trošku možno odbočím, aj to samotné zdobrovoľnenie ešte dnes, a smutné je na tom, že hlavne štátne firmy robia všetko pre to, aby posúvaním nesprávnych informácií, poloprávd robili všetko pre to, aby zamestnanci zostávali v systémoch gastroemitentov. Inými slovami chcem povedať, že stále je aj v takýchto ako na pohľad smiešnych sumách proste, čo sú stravné, finančné motivácie, korupčné motivácie a mám viacero mailov, kde firmy proste nedávajú tú informáciu svojim zamestnancom presnú, aby sa vedeli rozhodnúť, či si zobrať finančný príspevok alebo ten poukaz. A to sú, hovorím, stravné, to sa bavíme o relatívne pár eurách.
No a teraz teda, ak sa ideme baviť o 500-eurových poukazoch, tak som presvedčený, že ideme vytvoriť podobný alebo oveľa obludnejší systém. Systém, ktorý môže vyrobiť veľa problémov a, ako som už povedal, pri jeho schvaľovaní, na tej jeden a pol strane legislatívneho textu nemáme k tomu žiadne podklady, žiadne podrobnosti, žiadne informácie. Navyše, ak sa pozrieme do toho samotného návrhu, ten návrh zákona umožňuje následne menenie dátumov, menenie zahrnutých skupín občanov, posúvanie tých jednotlivých termínov, a teda, samozrejme, vytvorenie toho celého systému podľa predstáv, podľa nariadenia vlády. Fakt o tom nevieme nič. Vieme, že tá jeden a pol strany má hodnotu minimálne pol miliardy eur, detaily minimálne.
Som presvedčený, že takto dávame možnosť vzniku, nazveme to, že zvera, ktorého následne sa možno zase nebudeme vedieť ix rokov zbaviť. No, niečo ako gastrolístky, ktoré sme sa pokúšali zdobrovoľniť asi desať rokov. Viacerí si to pamätáme.
Ale poďme ešte do tej aplikačnej praxe, ako by to teda fungovalo v tej realite. Samozrejme, varím z vody, keďže tie detaily nie sú, ale tak nejaké, nejaké informácie povedal pán minister, niečo sme počuli na výbore, čiže okej, poďme. Poukaz pravdepodobne by mal mať nejakú formu asi teda fyzickú, aby seniori s ním vedeli lepšie manipulovať, takže bude ho treba vytlačiť, okej. Ministerstvo musí zabezpečiť tlač samotného poukazu, určite forma ceniny, to znamená, že nie je to kúsok papierika, je to papier, ktorý musí mať nejaké ochranné prvky, má nejakú cenu. Nemyslím si, že to bude jeden 500-eurový poukaz, lebo tam sú všetky tie implikácie, ako z neho akoby odobrať časť, ako ho použiť. To by sa... samozrejme, všetko sa dá. To by muselo byť elektronicky, zasa následné veci. Takže okej, berme, že bude papierový a rozdelený na nejaké menšie časti. No povedzme, keby sme teda rozdelili tých 500 euro na 10-eurové kupóny, hej, ktoré budete teda môcť v tých prevádzkach, kde to bude možné, posunúť. No, sa nezdá, to je 50 miliónov jednotlivých poukazov treba vytlačiť. Nie je to málo a nestojí to 5 euro, okej. Mincovňa Kremnica, štátny podnik, ale teda niečo to bude stáť. To už sa bavíme o peniazoch, ktoré teraz už nikomu nepomáhajú, ale sú to ďalšie tie obslužné náklady, ktoré teda bude treba. Okej.
Bude tie poukazy treba rozdistribuovať oprávneným príjemcom, teda seniorom. Predpokladám Slovenská pošta, ale zasa tam na takéto niečo sa robia súťaže, to dnes už nie je úplne, že poviete, pošta, pošli milión zásielok v hodnote – koľko? – dve eurá stojí dneska zásielka do vlastných rúk plus-mínus ďalšie náklady, ale aj čas, niekto to musí zabaliť, proste to sú, no zasa ďalšie náklady, ďalší čas.
Ďalej bude potrebné vyvinúť nejakú aplikáciu na spravovanie celého systému. Zaznelo, počuli sme na výbore, že sa o to pokúsi ministerstvo samotné, okej, je to možné. Ale zasa, to sú neni veci, ktoré že aplikáciu takúto obslužnú, ktorá bude robiť s takýmito hodnotami a, samozrejme, musí byť imúnna voči, voči rôznym podvodom a voči rôznym podvodným jednaniam. Všetko je možné urobiť, ale tu čas hrá proti ministerstvu financií, proti nám všetkým, pretože motivovať potrebujeme čím skôr. Takže okej, aplikácia, zasa čas, súťaž, peniaze, zmluva, testovanie, funkčnosť.
Ďalšia veľká oblasť problémov alebo teda, nechcem to brať ako problémy, ale veci, ktoré bude treba pritom urobiť. Treba zazmluvniť, takto, v prvom rade určiť rozsah tých samotných prevádzok. Ani to nie je na jeden deň. Lebo určite kaderníctva, určite hotely, reštaurácie, ja neviem, nejaký zoznam. Určite hneď na druhý deň sa ozve nejaké beauty služby alebo nejaká oblasť, na ktorú sa zabudlo, a už teda bude zase treba riešiť, pretože nejaká, nejaký postihnutý sektor, respektíve nejaká, nejaká oblasť bude hlásiť, ale mňa ste tam nezaradili. To zasa, netrvá to jeden deň, treba to riešiť. A to je samotné určenie, že kto. Ale tie sektory sú, samozrejme, to sú desaťtisíce prevádzok. Zasa na výbore sme počuli, to budú desaťtisíce zmlúv. Nech budú akoukoľvek formou, nejakou formou online zmluvy alebo čohokoľvek, ale vytvoriť, zadministrovať a podľa, samozrejme, podľa platných pravidiel, keďže sa jedná o verejné zdroje, zverejniť tieto zmluvy, to zasa nie je priestor na dva mesiace. To sú, to sú, to fakt trvá, to je normálne že veľká, veľká a náročná vec.
Samozrejme, následne, okej, už aj toto, keď je, tak treba zasa nejaký obslužný systém, niečo, čo bude teda tá prevádzka, okej, poskytla službu, dostala nejaký poukaz a ona si ho potrebuje preúčtovať. A to treba zasa robiť relatívne v reálnom čase, pretože tá prevádzka z toho poukazu nič nemá, tá prevádzka bude mať nejaký cash flow až v momente, keď to ministerstvo tie poukazy prijme, skontroluje, či to sedí povedzme s e-kasou, skontroluje všetky veci a následne teda nejakým systémom pošle peniaze tej samotnej prevádzke. Toto tiež, to všade, kde sa robí s peniazmi, to všetko sa dá urobiť, ale robiť takéto systémy v horizonte týždňov alebo len pár mesiacov je veľmi-veľmi náročné. Na každom jednom z týchto vecí to vie zhavarovať.
Ja sa možno ešte vrátim, že okej, veď sú tu firmy, ktoré teda spravujú systémy poukazov. Ale ak by sa toto, takáto súťaž urobila, že teda zadministrujte systém v hodnote 500 miliónov poukazov, to nie je súťaž, ktorá sa dá spraviť ako s nízkou hodnotou alebo, alebo nejaká súťaž. Tam sa, debatujeme, či to náhodou nebude musieť ísť povedzme do európskeho vestníka, to sú súťaže, ktoré trvajú dlhé mesiace. A pri tak veľkej sume sa nedá ísť do nejakých skratiek, kde teda by sa prekročili nejaké, alebo skrátili nejaké termíny, ktoré teda bežné sú. Fakt to najťažšie v tom celom je celý ten systém, to, samotná realizácia. Papier znesie, my tu vieme schváliť, ale do nejakého reálneho času to dostať do funkčnosti, do funkčnosti, aby to bolo imúnne voči podvodom, aby to fungovalo v reálnom čase, to je fakt veľká vec, fakt veľká vec.
Ja pomenoval som takto pár otázok, len pár otázok z jednej oblasti, a to je teda tá realizácia. Samozrejme, uznávam, všetko sa dá, všetky tieto veci majú riešenia a určite vo svete, samozrejme, aj nájdeme tie riešenia funkčné. Len teda čas a myslím si, že reálne všetci vnímame, aj schopnosti štátnej správy v tomto prípade hrajú proti ministerstvu financií.
Som presvedčený, že by dávalo väčší zmysel pripraviť jasný návrh zákona, ktorý bude dávať pevné a jasnejšie rámce a takto by oveľa efektívnejšie splnil deklarované ciele. To je to, čo my sme teda navrhovali, že ak teda by sme išli do takéhoto niečoho, tak dáva zmysel nejaká forma proste platby v hotovosti. To je zúradovateľné v horizonte týždňov a má to tú najväčšiu motiváciu pre seniorov. Veď to tu už viackrát padlo, veď my si možno všetci predstavujeme ako seniora ako vitálnu 65-ročnú pani, ktorá chodí do divadla, ktorá chodí nordic walking, ktorá ovláda, ovláda smartfón, pretože teda má vnúčence a toto všetko a teda žije v Bratislave. Ale keď sa pozrieme na tých seniorov, ja si myslím, že stále bežný senior nie je, nie je v takomto stave a nie je schopný vôbec akoby využívať aj tie samotné výhody, ktoré mu tie poukazy dajú.
A to, čo tu spomínal aj pán minister a koniec koncov aj pán predseda Národnej rady, že ten senior bude mať ale že veľkú snahu jedným opatrením a za lacnejšie peniaze ten poukaz niekomu predať, a teda za tých 300 euro si kúpi to, čo potrebuje, pretože tým peniazom rozumie. Pokiaľ vie chodiť, pokiaľ má jasnú myseľ, tak tým peniazom rozumie. Toto koniec koncov tu bolo v tej debate aj priznávané. Čiže tak sa mohlo týmto smerom skôr ísť, už teda keď. Toľko k tejto časti.
Návrh, predkladaný návrh zákona má aj bod 2, kde sa otvára ďalšia Pandorina skrinka, ktorú si ešte nikto nedovolil otvoriť, a teraz skúsim zacitovať: "Počas obdobia pandémie možno bežné výdavky rozpočtované v rozpočtovom roku 2021 na podporu poskytovanú z výdavkov štátneho rozpočtu na riešenie dôsledkov krízovej situácie, ktoré neboli z výdavkov štátneho rozpočtu poskytnuté do 31. 12. 2021, použiť až do 31. 12. 2022. Tieto výdavky viaže ministerstvo financií na základe oznámenia príslušného správcu kapitoly." No, len si dovolím upozorniť, že tento postup ešte nebol nikdy použitý. Pamätám si z minulosti prípad, prípady, kedy boli ku koncu roku neminuté bežné výdavky preklasifikované na kapitálové, tie sa dajú presunúť do nasledujúceho roka, a následne boli preklasifikované zase naspäť na bežné, čo, samozrejme, nie je dobrý postup a nabúrava to rozpočtovú istotu. Proste tak sa to nerobí. Ale teda ísť do toho alebo umožniť situáciu, že teda sa budú vedieť presunúť alebo použiť bežné výdavky až v ďalšom roku, tak si myslím, že to ide proti samotnému princípu bežných výdavkov, teda že sú pri, spojené s konkrétnym rozpočtovým rokom.
No a z pohľadu SaS-ky ako rozpočtovo zodpovednej strany čo to znamená? No keď nič iné, tak to otvára priestor nebyť efektívny z hľadiska času, pretože to necháva priestor na míňanie tých peňazí aj na budúci rok. Je to Pandorina skrinka a nechcem si tvrdiť, že či sme bližšie ku koncu krízy, alebo nás ešte čaká dlhá, ale myslím si, že ani v tejto situácii by sme túto Pandorinu skrinku nemali otvárať, nemali. Myslím si, že teda povolenie presunu bežných výdavkov do ďalšieho roku je príliš veľkým a škodlivým precedensom, ktorý by sme nemali robiť.
Kolegynka, kolegovia, prosím, skúsme sa ešte raz zamyslieť. Práve vyrábame systém, ktorý alokuje, a teda jedného dňa aj spotrebuje veľmi veľa verejných zdrojov. Na druhej strane dokáže pomôcť len veľmi málo, ale teda hlavne nie v krátkodobom horizonte, nie to, čo bolo najviac potrebné. Navyše poukazy budú mať veľmi veľa limitácií, pre štát obrovské ďalšie náklady, ako som spomínal.
A tu len spomeniem, že Feničania toto vyriešili už pred tisíckami rokov. Dokázali vymyslieť také že univerzálne poukazy, nazvali ich peniaze. A sú to poukazy, ktoré každý chce a nie je s nimi nejaká zásadná administratíva a motivujú každého. Plus chcem upozorniť, že aj keď je legitímne teda, ako som na začiatku povedal, snažiť sa o motiváciu a podporu, ale majme vždy na pamäti, že Slovensko tento rok vyprodukuje deficit cca 6,5 miliardy eur. Pre budúci rok už máme naplánovaných približne 5,2 miliardy eur.
A preto fakt dávajme pozor a dávajme maximálnu váhu, aby sme každé ďalšie euro alebo teda všetky by sme mali míňať efektívne, ale keď robíme, keď debatujeme o takto veľkom výdavku, tak fakt majme na pamäti, že tých 500 miliónov bude niekde inde chýbať. My dnes tu nevieme odhlasovaním vyrobiť nové peniaze. Dokonca ani nevieme zvýšiť deficit. Proste ten pre budúci rok je stanovený plus-mínus v maximálnej hranici, ktorú je ochotná Európska únia akceptovať. A tie peniaze budú chýbať niekde inde. Proste odniekadiaľ, kde tiež mohli pomáhať a tiež mohli pomáhať seniorom, budú zobraté a budú použité takto.
A tiež, keď aj pán minister tu čítal, ten omikron, môže to byť veľký problém. Možno nebude, uvidíme, ale práve to, čím akoby je tá situácia nejasnejšia alebo rizikovejšia, tým dôležitejšie je ešte akoby tie peniaze držať v tej štátnej kase a použiť ich tam, kde to je skutočne najdôležitejšie v tom reálnom čase. Možno to bude fakt treba na nákup monoklonálnych protilátok alebo na proste čokoľvek ďalšie. Čiže toto.
A potom ešte tu teda hrozí aj to, že tie peniaze budú alokované, ale tým, že ten systém bude sa dlho vytvárať, vlastne nebudú vedieť byť ani použité. Čiže, že vlastne zostane to zablokované, tie peniaze, a nepomôžu akoby nijako.
Otázka, či teda toto všetko dokáže motivovať našich seniorov. Či ich fakt dokáže motivovať to, že dnes nedostanú nič viac než prísľub, že jedného dňa dostanú poukazy a nejakého ďalšieho dňa tie poukazy budú vedieť nejako použiť. Toto fakt treba mať na pamäti. Neviem odpovedať.
Tá druhá otázka je jasná. Ak si myslíme, že toto pomôže prevádzkam, nepomôže. Prevádzky potrebujú pomôcť teraz v horizonte dní a týždňov, nie niekedy v lete. A to sa už bavme potom ďalej o tom, že sú pripravené alebo hovorí sa o ďalších limitáciách, že s tým poukazom sa nebudete môcť ísť najesť v tých najsilnejších časoch do reštaurácie. Povedzme, že sa môžte najesť okrem medzi dvanástou a druhou. Alebo že nebudete môcť ten poukaz použiť na rekreáciu v zlatom týždni. To teraz si nevymýšľam, takéto otázky a odpovede padali na výbore. Takže to je, samozrejme, realita, ktorú ale tí, čo používame takéto nejaké zľavové kupóny, to je realita. Len je otázka, či naši seniori sú potom na toto všetko pripravení. A keď teda možno sú alebo nie sú, ale treba to povedať.
Skúsim ešte teda zhrnúť. Senior, ktorý sa teda pôjde prvýkrát zaočkovať teraz, má šancu na poukaz v júli po tretej dávke. Ale aj seniori, ktorí teda boli zodpovední ku sebe a svojmu zdraviu a dali sa zaočkovať a teraz absolvujú niekedy v tomto čase tretiu dávku, sa ale tiež reálne dostanú k tým poukazom až vtedy, keď budú funkčné, čo znovu nebude skôr ako v lete.
Plus, ešte mám pár minút, už len záverom v skratke. Som presvedčený, že samotné podmieňovanie očkovania peniazmi je morálny hazard a práve tým, že to bude treba robiť opakovane, budeme vidieť výsledky tohto morálneho hazardu v blízkej budúcnosti.
Druhý pohľad je, že ak my k tej vakcíne balíme 500-eurovú marketingovú podporu, tak samotný ten tovar, tú vakcínu dehonestujeme na niečo bezcenné alebo problémové, keď si to ten človek je schopný a ochotný zobrať až s 500 eurami.
Tretí bod, veľa z tých použitých financií budú skôr ďakovné a len výrazne malá časť bude skutočnou motiváciou sa zaočkovať. Už tu padali čísla, že takmer 700-tisíc seniorov je zaočkovaných a skupina nezaočkovaných má asi 380-tisíc. Takto hodnota, ktorú spoločnosť vynaloží na jedného novoočkovaného seniora sa, myslím si, že dostáva za hranicu, kde by mali blikať všetky kontrolky na úrade, Útvare hodnoty za peniaze, ktorý by ale mal dostať priestor a čas, aby túto investíciu dokázal posúdiť.
Už som spomínal, v reálnom čase nepomôžeme postihnutým prevádzkam a posledné, tá realizácia, reálna realizácia bude neskutočne problémová.
Posledná vec. Najviac ma mrzí to, že dnes sme druhý deň, ktorý riešime poukazy, a už je naprosto jasné, že to budeme riešiť aj minimálne ešte ďalší deň. Som presvedčený, že ak by skutočne záležalo nám všetkým, ako tu sme, na ľuďoch, tak dnes by sme už tretí deň riešili rozpočet, zákon roka. Pretože práve rozpočet je zákon, ktorý ovplyvňuje všetkých občanov a je to najdôležitejšie, čo štát robí pre svojich občanov, pre všetkých. My tu rokujeme o poukazoch, ktoré sú, nazvime to, istá forma populizmu či možno nejakého kupovania si nejakej podpory voličov, namiesto toho, aby sme rokovali o rozpočte a spoločne, všetci spoločne, celá koalícia, lebo na tom rozpočte zhodu máme, aby sme sa tu odborne bavili s opozíciou a presviedčali ich o tom, že sa nám podarilo vyrobiť najlepší možný rozpočet vzhľadom k situácii a práve tým rozpočtom, že robíme maximum možného pre všetkých ľudí bez ohľadu na to, či sú zaočkovaní alebo nezaočkovaní, či sú voliči opozície alebo koalície, alebo nechodia voliť, proste pre všetkých občanov. Čiže namiesto rozpočtu, komplexného riešenia pre všetkých, rokujeme o poukazoch, čo je izolované riešenie pre obmedzenú skupinu ľudí. Namiesto riešenia pre celú krajinu a prezentácie zhody na tom riešení pre celú krajinu sa tu hádame a ukazujeme ľuďom, že nevieme odlíšiť komplexné a dôležité od nedôležitejšieho a parciálneho.
Je mi veľmi ľúto, že najdôležitejší zákon v roku – a rozpočet je najdôležitejší zákon v roku – máme, bohužiaľ, ako posledný bod poslednej schôdze v tomto roku a budeme ho teda riešiť úplne na koniec.
Ďakujem pekne, kolegovia, za pozornosť. Z tohto dôvodu si dovolím povedať za celú stranu SaS, že predložený návrh zákona nepodporíme.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

3.12.2021 o 12:33 hod.

RNDr. Ing.

Marián Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13:02

Peter Cmorej
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Maroš, v prvom rade ti ďakujem za kultivované vystupovanie. To je naozaj výkon po tom, čo tu predviedol pán minister, ja teda len dúfam, že budem tiež v tomto alebo v rozprave taký kultivovaný ako ty, ale obávam sa, že sa mi to nepodarí.
Čo si spomínal tie gastrolístky a tú analógiu s gastrolístkami, tak tam nie je len analógia. Ono je celkom pravdepodobné, že ono to aj nakoniec skončí gastrolístkami a pán minister financií vlastne len vyrobí biznis skupine, ktorá dlhodobo tu ťaží na pracujúcich, lebo tá naivná predstava, že tu budeme vydávať nejaké poukážky, tak ja neviem, či to chce pán minister v Kremnici natlačiť ako ceniny, alebo s bankami sa dohodnúť, aby ich dávali ako bankomatové karty a tam bude náklad 50 miliónov. Chce registrovať prevádzky, kde to bude možné používať. No, je veľmi pravdepodobné, že toto všetko skrachuje a nakoniec pán minister z toho bude chcieť vycúvať a dohodí biznis gastro firmám a budú z toho gastráče. To je veľmi, veľmi pravdepodobné.
Ešte by som sa vrátil k tomu, čo si spomínal, tú krásnu ekvilibristiku rozpočtovú v tom poslednom článku tohto zákona. Tak som teda nevidel ešte ani ja, ako chceme výdavok budúceho roka dať do rozpočtu tohto roka. No, som veľmi zvedavý, čo nám na toto povie Európska komisia a či náhodou nakoniec nám nezaevidujú náš deficit, teda očakávaný budúceho roka. A ešte nakoniec potom budeme možno za tie nápady trestaní, lebo niekto si tu niečo vymyslel zasa na kolene, s nikým to nekonzultoval a potom nás tu dve hodiny uráža, ako my nechceme niekomu pomôcť. Tak toto naozaj dokáže len náš minister financií, to nikto iný v tejto republike alebo v žiadnom inom európskom štáte nedokáže.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.12.2021 o 13:02 hod.

Mgr. Ing.

Peter Cmorej

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video