60. schôdza

15.3.2022 - 30.3.2022
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.3.2022 o 9:40 hod.

Mgr.

Marek Kotleba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:25

Ondrej Ďurica
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda.
No ja na rozdiel od kolegu Kazdu to celkom chytám aj to vnímam, aj to stíham registrovať. Možno je to tým, že som s Milanom Mazurekom častejšie a dlhšie ako vy, ale ja budem reagovať na Milana Mazureka, samozrejme.
Som rád, že to vysvetlil, aj postoj nás voči pomoci Ukrajincom že celkom jasne vysvetlil a zároveň teda objasnil, prečo tento návrh zákona nemôžeme podporiť. Mne na celom tom snažení vlády a na celých tých opatreniach vadí v princípe len jedna taká všeobecná, ale z môjho pohľadu dosť zásadná vec, že v porovnaní s tou pomocou a s tými opatreniami, ktoré prichádzajú od vlády v situácii, v ktorej sa nachádzame v súvislosti s vojnou na Ukrajine, mi vadí, že podobný signál, podobné opatrenia, podobná rétorika nesmeruje od členov vlády smerom k občanom. To znamená akési upokojenie, akási nádej, dať im signál, že tie veci sa dajú do poriadku, čo sa týka, čo sa týka občanov Slovenskej republiky, že príde pomoc. Doteraz sme tu mali v podstate samé zákazy, samé obmedzenia aj jednotliví ministri a predstavitelia vlády veľmi nešťastne komunikovali situáciu aj prípadné zdraženie a celý, celý ten problém, ktorý z toho vyplýva. Takže toto je to, čo mne osobne vadí.
My sme mali k tomuto výbor, ja mám trošku viacej informácií ohľadne toho, aj čo sa týka objemu tej pomoci, aj aký je, aký je počet tých jednotlivých Ukrajincov, ktorí tu či už zostávajú, alebo sú tu dočasne. Takže v tomto som celkom zorientovaný, ale vo všeobecnosti mi vadí naozaj to, že vláda by mala upokojiť občanov, pretože atmosféra v spoločnosti je veľmi-veľmi zlá.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.3.2022 o 9:25 hod.

Ondrej Ďurica

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:40

Tomáš Lehotský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Pán Mazurek, vy hovoríte A ako vždycky, myslíte B, ste klamár. Skrývate sa za to, že nebudete hlasovať za tento zákon, ktorý pomáha Ukrajincom, kvôli tomu, že sú tam aj iné veci okrem pomoci ľuďom, ktorí utekajú pred vojnou. Je to len vaše hlúpe, zbabelé alibi, jednoducho nechcete pomáhať týmto ľuďom. (Reakcie z pléna.) Z toho, z toho, z toho, ako ste vystupovali (zaznievanie gongu) do vypuknutia konfliktu, je to úplne zrejmé, vy ste na strane Ruska.
A teda dovoľte otázku, pán Mazurek, už keď toľko kričíte do mikrofónu, tak prestaňte teraz, dovoľte otázku, koľko z tých peňazí, ktorým teraz pomáhate, tých Ukrajincov pochádza priamo z Ruska? Je dokázané, že vaša strana bola financovaná priamo z Ruska. Váš kolega (reakcie z pléna), váš kolega pán Suja zamestnával asistenta, ktorý vynášal v tejto situácii našemu nepriateľovi. (Reakcia z pléna.) Našemu nepria... však možno príde aj k tomu. (Zaznievanie gongu.) To znamená, že pýtam sa vás teraz reálne, že koľko z tej pomoci, ktorú poskytujete Ukrajincom, pochádza priamo z Ruska, ktoré natiekli do vašej strany.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.3.2022 o 9:40 hod.

Ing.

Tomáš Lehotský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

9:40

Štefan Kuffa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Myslím si, že mnohé vyjadrenia členov našej vlády na Slovensku, ale aj pani prezidentky Čaputovej boli veľmi neštandardné a keď, tak by som povedal, aj veľmi nešťastné. Takú paralelu, keď sa tak pozriem trochu aj na nášho premiéra Hegera, ktorý utekal do Versailles a veľmi rýchle tam vykrikoval, že my okamžite sa odpojíme od ropy, ruskej ropy a ruského plynu. No našťastie v tejto našej vláde sú aj rozumní ministri, keď na to reagoval minister hospodárstva Sulík a on povedal, že on si to nevie teda predstaviť. Ani ja si to neviem predstaviť. Viete, to sa ľahko hovoria takéto vyjadrenia, ale aké sú tie hospodárske negatívne dopady ako na našu krajinu?
Toto si mal, pán kolega, pravdu. Ceny potravín alebo ceny obilia, ale aj spotrebného tovaru, však enormne to všetko rastie hore. Dôchodcovia naozaj sú v koncoch. Tí nevedia, že čo skôr.
Na jednej strane pán premiér do Versailles uteká a takéto silné vyhlásenia, keď má veľmi silnú ochranu, a keď má ísť s českým premiérom, slovinským a poľským do Kyjeva, no tak tam už nejde. No tak to je potom čo? Bál sa? Alebo je to zbabelosť? No tak aby sme neboli len hrdinovia, navonok sa tak ako tvárili. Alebo tá pomoc, ktorú som tak vnímal a vytváranie ako koridorov, keď to tak zaznelo v médiách, že Rusi vytvorili koridory v Kyjeve a v Charkove, aby mohli vlastne tí obyvatelia tých miest unikať aj do Bieloruska a Ruska, tak francúzsky prezident povie, on nijakého Ukrajinca nepozná, ktorý by chcel ísť ako na východ do Ruska a do Bieloruska. No keď tebe ide o život, tak ty si budeš vyberať? Tuná sa topíš v Dunaji, že či ideš na ľavú stranu Dunaja alebo na pravú stranu Dunaja? No ty, tebe ide jednoducho o ži... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

18.3.2022 o 9:40 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:40

Milan Mazurek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán Kazda, vy máte nejakú problémovú diagnózu v tej SaS-ke. Kľudne si vypočujte ten môj prejav celý ešte raz. Ani raz som tam nepovedal, že pomoc týmto ľuďom ide na úkor nejakých Slovákov. Povedal som, že Slováci, ktorí to sledujú zo svojich bežných výplat a dôchodkov, majú ten pocit, že to ide na ich úkor. Všetci to zastihli, len vy nie. Preto som povedal, že ja tým ľuďom pomáham a že chcem aj hlasovať za tento zákon, pretože je to predsa logické, ale skutočný dôvod, prečo sa nedá podporiť, je to, že sú tam tie nezmysly o NATO. Čiže skúste si to vypočuť ešte raz a keď tam nájdete to, čo ste povedali, môžete mi to prísť ukázať. Keď to nenájdete, môžete sa mi prísť ospravedlniť. Podľa mňa úplne férová ponuka.
A čo sa týka pána Lehotského, tak on musí ísť na veľmi tvrdom matroši, pretože nasypať tu toľko nezmyslov, že naša strana je financovaná z Ruska?! Tak dajte obvinenia! Dajte konkrétne dôkazy! (Reakcia z pléna.) Nezaznelo nič! Zaznelo to, že vraj bývalý asistent Mira Suju bol niekde zadržaný a potom prepustený, lebo vraj dôkazy nie sú. To bolo všetko, čo som v médiách sa dozvedel. Nič iné! Nič iné! Ale vy ste povedali, že sme platení z Ruska, že na to existujú fakty, že (zaznievanie gongu) to je dokázané, čo, samozrejme, nie je. A povedali ste, že vynášal tajné informácie, čo nepotvrdil nikto okrem vašej jednoduchej hlavy. To ako môžete takýmto spôsobom prichádzať k normálnej argumentácii?! Veď vy ste hoaxer, dezinformátor, úbožiak a ešte horšie! Poviete mi, že ja vlastne nechcem pomáhať tým Ukrajincom! Vás nebolí tá špinavá papuľa po tom, čo ja ich mám 24 ubytovaných... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Prosím, slušne sa vyjadrujte.

Mazurek, Milan, poslanec NR SR
Akože, prosím vás, ale po týchto obvineniach od tohto blázna?! Dvadsaťštyri ich mám ubytovaných a ja im nechcem pomáhať? Vy si sedíte na ušiach, na hlave, na mozgu? Máte nejaký problém? Máte nádor v hlave, ktorý vám tlačí na schopnosť premýšľať? Čo vy ste za magora?! Čo vy ste za blázna?! Čo vy ste za odpad v spoločnosti, že dokážete toto povedať?!

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Slušne sa vyjadrujte. Prosím vás, zoberte slovo pánovi Mazurekovi.

Mazurek, Milan, poslanec NR SR
Ale ako môžem ja byť obvinený z takýchto vecí, mám to počúvať, pán predsedajúci? (Prerušenie vystúpenia vypnutím mikrofónu na žiadosť predsedajúceho. Výkriky z pléna.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.3.2022 o 9:40 hod.

Bc.

Milan Mazurek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:40

Marek Kotleba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Ja by som chcel trošku tak bez emócií sa dotknúť už toho zákona, pretože zbytočne sa tu možno niekedy zdržiavame o nejakých veciach, ktoré možno aj nič nevyriešia. Povedzme si, že každá jedna vojna je zlá, ale pre mňa ako pre Slováka a občana Slovenskej republiky je dôležitá bezpečnosť nielen ukrajinského národa, ale aj národa slovenského, a preto, pán minister, ja by som sa chcel spýtať iba dve veci, nebude to nadlho. A konkrétne, ak máte ten zákon, tak v čl. IV sa hovorí o preukazovaní bezúhonnosti občanov, ktorí prídu z Ukrajiny na Slovensko, v § 14b Prechodné ustanovenie počas trvania mimoriadnej situácie vyhlásenej v súvislosti s hromadným prílevom cudzincov na územie Slovenskej republiky spôsobeným ozbrojeným konfliktom na území Ukrajiny.
V bode č. 1 (odseku č. 1, pozn. red.): "Fyzická osoba, ktorá je štátnym občanom Ukrajiny alebo rodinným príslušníkom štátneho občana Ukrajiny, ktorá je odídencom a ktorá z objektívnych dôvodov nemôže preukázať bezúhonnosť podľa § 3 ods. 7, môže počas trvania mimoriadnej situácie vyhlásenej v súvislosti s hromadným prílevom cudzincov na územie Slovenskej republiky spôsobeným ozbrojeným konfliktom na území (ďalej len "mimoriadna situácia") preukázať bezúhonnosť podľa § 3 ods. 7 aj čestným vyhlásením, ktoré fyzická osoba predloží zamestnávateľovi pred vznikom pracovného pomeru."
V druhom bode (v druhom odseku, pozn. red.): "Ak fyzická osoba preukázala bezúhonnosť čestným vyhlásením podľa odseku 1, považuje sa za bezúhonnú, ak sa nepreukáže opak."
Je úplne jasné, že táto situácia nedovoľuje informačným službám analyzovať každého jedného človeka, ktorý príde na Slovensko, čiže sa to určite, samozrejme, ani nedá, ale, pán minister, ako chcete zabrániť, aby takéto čestné prehlásenie nezneužívali tí občania, ktorí prídu z takejto vojnovej zóny, a predsa tí občania, ktorí prídu, nemusia byť len tie matky s deťmi a slušní ľudia, ale môžu rôzni, môžu prísť aj rôzni nejakí vojnoví zločinci, môžu prísť nejakí násilníci a každý jeden z nich si môže takéto čestné vyhlásenie vypísať, podať ho, môže sa zamestnať, aj keď v tých ďalších bodoch sa potom hovorí o tom, že preukázanie nepravdivosti čestného vyhlásenia podľa odseku 1 je dôvodom na okamžité skončenie pracovného pomeru, ale tu máme v ďalších bodoch, ak fyzická osoba, ktorá preukázala bezúhonnosť čestným vyhlásením podľa odseku 1 a jej pracovný pomer trvá, je povinný do uplynutia dvoch mesiacov od odvolania mimoriadnej situácie preukázať bezúhonnosť. Čiže, lenže my už teraz nevieme, že koľko ten konflikt môže trvať. Môže trvať možno niekoľko mesiacov a môže trvať aj niekoľko rokov. A tých ľudí, ktorí môžu, alebo teda tie osoby, ktoré môžu byť závadové, tak takých sa sem na Slovensko môže dostať strašne veľa a my o tých ľuďoch nebudeme mať žiadne vstupné informácie a naozaj môže prísť o nejaké nebezpečné živly z tohto prostredia, lebo aj v minulosti sme mali skúsenosti, že niektoré organizované skupiny pochádzali z Ukrajiny.
Čiže to by bolo k tomu článku IV. Iba to by som sa chcel teda spýtať, že ako zabezpečíte bezpečnosť.
A potom, ak máte teda ten zákon, v článku VI, v článku VI sa hovorí o zdravotných pracovníkoch, ale podľa toho, ak ide o túto mimoriadnu situáciu, tak nemôžem nepodotknúť, že aby zdravotný pracovník vykonával akúkoľvek zdravotnú činnosť len na základe čestného prehlásenia a neoverenej fotokópie dokladov o vzdelaní. Hovorí sa tu o tom aj, že musí mať odborný dohľad, ale v tejto situácii, ak budú tí zdravotníci vyťažení, tak pravdepodobne nebude možné, aby ten dohľad mal celý čas počas výkonu. Čiže aj toto by som sa chcel opýtať, že akým spôsobom, akým spôsobom budeme overovať tých zdravotníckych pracovníkov, ktorí prídu z Ukrajiny, ak budú mať teda iba nejakú neoverenú kópiu a čestné vyhlásenie.
To by bolo asi tak všetko. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

18.3.2022 o 9:40 hod.

Mgr.

Marek Kotleba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:40

Ondrej Dostál
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec Kotleba, ako ste povedali, nevieme, koľko potrvá ten konflikt, možno potrvá týždne, možno potrvá mesiace, možno potrvá roky a možno tá situácia sa vyvinie tak, že ľudia, ktorí utiekli, sa vlastne nebudú môcť vrátiť domov alebo veľmi dlho nebudú môcť napríklad získať doklad o bezúhonnosti, tak podľa tej vašej logiky by potom dovtedy nemali byť zamestnateľní v profesiách, ktoré doklad o bezúhonnosti vyžadujú. Toto, čo navrhuje vláda, je podľa mňa normálne, štandardné riešenie. Je to riešenie, riešenie na krízovú situáciu. A ja by som možno išiel ešte ďalej, lebo napríklad aj pri živnosti je jednou z podmienok bezúhonnosť v oblastiach, ktoré sa týkajú predmetu podnikania, a teda my tu teraz vytvárame podmienky, jak schválime ten zákon, aby ľudia, ktorí utiekli z Ukrajiny pred vojnovým konfliktom, sa u nás mohli zamestnať, ale napríklad živnosť si založiť nebudú môcť. Čiže ja by som skôr uvažoval, akým spôsobom to ešte rozšíriť, lebo absencia výpisu z registra trestov alebo iného obdobného dokladu je prekážkou. Takže ja by som sa skôr na to pozrel takto.
No a pokiaľ ide o tých, o tú dočasnú odbornú stáž, áno, môže to byť problém, že tam bude iba fotokópia dokladu, ale ako vidíte, že je tam rozdiel, že tam nie je, nie je čestné vyhlásenie o vzdelaní, ale teda potrebné je to preukázať aspoň tou, aspoň tou fotokópiou a opäť je to úprava, ktorá aj vo všeobecnosti ide správnym smerom, lebo teda v porovnaní so susednými krajinami, ktoré umožnili vykonávať dočasnú odbornú stáž v oveľa širšom merítku, u nás to bolo príliš, príliš zviazané doteraz a myslím si, že toto by, to uvoľnenie by malo ostať natr... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.3.2022 o 9:40 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:40

Marek Kotleba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec Dostál, ja som práve chcel vedieť nejakú odpoveď na to od pána ministra, ako zabezpečí bezpečnosť nás Slovákov. Ja proti tomu nemám nič, ale treba tým Ukrajincom pomôcť, ale netreba zabúdať na našich ľudí, na Slovákov, ktorí žijú na Slovensku, ktorí sa starajú o svoje rodiny. A potom takíto ľudia, ktorí prídu možno z tých tretích krajín, a nevravím, že to bude iba z Ukrajiny, tak môžu predstavovať bezpečnostné riziko pre nás Slovákov, pretože informačné služby na Slovensku preverovali takýchto ľudí v minulosti, ale s prílevom veľkého množstva ľudí z tretích krajín, o ktorých nemáme žiadne informácie, tak im stačí si dať čestné prehlásenie a môžu tu byť počas trvania celého toho konfliktu. Čiže ja som chcel len vedieť odpoveď, ako, alebo teda či je nejaký mechanizmus, alebo sa to bude nejako do budúcna riešiť, aby sme zabezpečili bezpečnosť Slovákov.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.3.2022 o 9:40 hod.

Mgr.

Marek Kotleba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

9:40

Roman Mikulec

Vystúpenie v rozprave 9:55

Martin Fecko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, vážení hostia, úvodom chcem povedať, že nechcem, aby na Slovensku vznikali stočlenné, tristočlenné, päťstočlenné, tisícčlenné komunity, obce, a táto novela nespôsobí chaos a vzburu v veľkostnom objeme našich obcí, ktoré máme na Slovensku, iba zdemokratizuvávam proces v zákone o obecnom zriadení, akým spôsobom sa môže realizovať odčlenenie alebo pričlenenie obcí. Ja sa budem venovať iba tomu odčleneniu, pretože žijeme už v demokracii a verím, že socialistické princípy už máme za sebou a máme povinnosť všetky krivdy, ktoré boli v socializme spáchané a občania sa cítia byť ukrivdení, v demokracii Slovenskej republiky teraz odčiniť.
V kocke musím povedať, že mnoho obcí v socializme bolo pričlenených hlavne ku bližším mestám z titulu, aby mali mestá viacej občanov. Nie tým, že zvýšim pôrodnosť, ale tým, že pričlením susedné obce a mesto bude mať príslušný počet obyvateľov. Takže keď sa chceli oddeliť, tak do roku 2002 to ešte bolo možné, po roku 2002 to už nebolo možné. To viac vysvetlím v rozprave.
A v súčasnosti môj pozmeňujúci návrh, ktorý máte pred sebou, v prvom rade bude riešiť a sprísňovať podmienky odčleňovania obce, pretože v mojom pozmeňujúcom návrhu ešte dávam do podmienok na odčlenenie históriu obce. Nemôže to byť, že by to bola časť územia, ktorá v živote nefungovala, obec tam nebola a zrazu chceme, aby tam obec bola. No nedá sa v mojom pozmeňujúcom návrhu.
Za ďalšie, petíciu na rozdelenie obce, ktorú musia, musí sa, samozrejme, urobiť, musia podporiť minimálne 70 % oprávnených voličov v odčleňovanej časti obce. Miestne referendum sa bude robiť v tej nespokojnej odčleňovanej časti obce.
A po ďalšie, všetkých štyridsiatich piatich poslancov z Košíc a šiestich, teda štyridsiatich piatich poslancov z Bratislavy a šiestich z Košíc a poslankýň, ktorých tu máme v našom pléne, hovorím, že táto moja novela sa netýka Bratislavy a Košíc, nakoľko tieto mestá majú samostatné zákony a idú svojou legislatívnou filozofiou. Takže mimo týchto miest, Bratislavčania a Košičania, nebojte sa, ani Rusovce, ani Devínska Nová Ves sa v mojom, mojím, mojou pozmeňovacím návrhom nebudú môcť odčleniť.
Toľko zatiaľ z mojej strany a viac vysvetlím v rozprave, do ktorej sa hlásim ako prvý, pán predsedajúci.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

18.3.2022 o 9:55 hod.

Ing.

Martin Fecko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:55

Peter Dobeš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne a páni poslanci, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj ma uznesením určil za spravodajcu k návrhu zákona (tlač 927). V súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku podávam v prvom čítaní spravodajskú informáciu o predmetnom návrhu zákona.
Návrh zákona spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko ministerstva financií Slovenskej republiky. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady a Výbor Národnej rady pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade v prvom čítaní.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

18.3.2022 o 9:55 hod.

RNDr.

Peter Dobeš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video