64. schôdza

27.4.2022 - 28.4.2022
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

27.4.2022 o 14:09 hod.

doc. JUDr. CSc.

Robert Fico

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Uvádzajúci uvádza bod 14:09

Robert Fico
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda vlády Slovenskej republiky, členovia vlády, pán podpredseda Národnej rady, členovia parlamentu, dovoľte mi, aby som v mene skupiny poslancov Národnej rady predložil návrh na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky, ktorý je poverený riadením ministerstva vnútra, pánovi Romanovi Mikulcovi. (Reakcia z pléna.) My ich tu nepotrebujeme, počkáme, nech kľudne zájdu.
Domnievame sa, že minister Mikulec nespĺňa žiadne predpoklady – ani odborné, ani morálne a, bohužiaľ, ani politické – na to, aby mohol vykonávať takýto dôležitý post, pretože pozícia ministra vnútra je jedna z najpodstatnejších a najvýznamnejších v štruktúre vládneho kabinetu.
Začnem však trochu netradične, dámy a páni, a chcem sa tu na začiatku môjho vystúpenia os-pra-vedl-niť. A chcem sa ospravedlniť poslancovi Národnej rady Slovenskej republiky za stranu SME RODINA pánovi Borguľovi za to, že sa stal v podstate mojou obeťou. Predsa nie je možné, dámy a páni, kto nemáte IQ dreveného vláčika, že nerozumiete tomu, že ak je niekto rok alebo dva roky v pozícii poškodeného, tak sa nemôže z neho stať v priebehu niekoľkých minút alebo hodín s obrovským mediálnym humbugom a cirkusom obvinený z pomerne vážneho trestného činu. Ja teraz nehodnotím, pán poslanec, vôbec, či ste boli obvinený z prečinu alebo z nejakého zločinu, fakt je ten, že ste boli obvinený, pán poslanec, včera len a len preto, aby sa prekryla obrovská blamáž, ktorá na konci dňa príde v súvislosti s útokom na opozíciu. Ja dnes vôbec nebudem o sebe hovoriť, ale myslím si, že to, čo sa vám stalo, nie je určené len vám. Toto je určené každému jednému poslancovi vládnej koalície ako silný odkaz. Skúste neposlúchať a uvidíte, čo sa vám stane. Minimálne budete obvinení a ak náhodou budete trošku ešte aj drzí, tak skončíte s návrhom na vzatie do väzby a s návrhom nejakého prokurátora, ktorý sem príde a bude žiadať Národnú radu Slovenskej republiky, aby vyslovila súhlas s väzobným stíhaním. Preto ešte raz, pán poslanec, máme korektné vzťahy, napriek tomu, že ste na druhej strane barikády, sa vám za toto ospravedlňujem, lebo to, čo sa vám včera stalo, sa vám stalo len a len kvôli mne.
Ako je to vôbec možné, ako je to vôbec možné, že takéto niečo sa udeje v tak krátkom časovom úseku? No je to možné len preto, lebo na Slovensku funguje jedna hydra, hydra špeciálne vybraných operatívnych policajtov.
Patria tam vyšetrovatelia predovšetkým z NAKA, patrí tam celá skupina prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry a, samozrejme, patrí tam aj skupina vybraných sudcov, predovšetkým na Špecializovanom trestnom súde a potom aj na Najvyššom súde Slovenskej republiky. Táto hydra si nežije svoj vlastný život, ona bola vytvorená a je politicky riadená. Dostáva jasné pokyny, ukáže sa prstom na konkrétneho človeka, operatíva si vymyslí v spolupráci s udavačmi nejaké dôkazy, vedie to k obvineniu, zadržaniu a možno aj k väzobnému stíhaniu, ako sme to videli za posledný rok a pol v desiatkach prípadov na Slovensku. Táto hydra má za úlohu zlikvidovať opozíciu. Táto hydra má za úlohu urobiť všetko pre to, aby sa aspoň naplnila nejaká ilúzia boja vládnej koalície s nejakou korupciou, ktorú sme vraj my napáchali.
Dámy a páni, zo SMER-u – sociálna demokracia, ale aj z HLAS-u, veď sme sedeli spolu v laviciach, sme obviňovaní, že každý rok sme ukradli tri miliardy eur, každý rok. Tak si, prosím, zrátajte, z čoho všetkého sú obvinení a obžalovaní tí, o ktorých teda tvrdia, že boli súčasťou nejakého mafiánskeho štátu. Sú obžalovávaní obvinení za kabelky, za telefóny, sem-tam nejaký televízor, potom došla nejaká korupcia, tá bola vymyslená vo vzťahu k pánovi Pčolinskému, bývalému riaditeľovi Slovenskej informačnej služby len preto, lebo mal odvahu a začal hovoriť o týchto manipuláciách s trestnými konaniami, a nakoniec samotná Národná rada si vypočula správu, ktorú pred nami prečítal predseda Národnej rady Slovenskej republiky. A deň za dňom, ako tá správa bola prečítaná, sa potvrdzuje, že každý jeden riadok, každé jedno slovo v tej správe bolo pravdivé. Nieže bolo pravdivé, ono bolo podľa všetkého ešte málo pravdivé, pretože tá pravda je podstatne horšia a krutšia, ako si vieme predstaviť.
Prečo teda dnes, prepáčte, pán Borguľa, ak sa niekedy budem obracať na vás, prečo teda práve dnes sme svedkami takéhoto cirkusu, že ráno dobehne ku mne na centrálu SMER-u partia policajtov, boli vystrašení jak opice v zoologickej záhrade, lebo nevedeli, čo idú robiť, a doručili mi nezmyselné uznesenie o začatí trestného stíhania zo založenia zločineckej skupiny. V podstate od stredy je to predmetom jedinej diskusie, ktorú na Slovensku máme, treba Fica zatvoriť alebo nezatvoriť. Keďže sa stáva z toho blamáž, tak bolo treba obviniť aj vládneho poslanca, no tak si vybrali niekoho z politickej strany, ktorá sem-tam si dovolí mať iný názor vo vládnej koalícii, čo je, samozrejme, v tejto vládnej zostave prísne zakázané.
Čo je cieľom tohto cirkusu? Prvým cieľom tohto cirkusu, dámy a páni, je totálna likvidácia opozície a tento cieľ je dlhodobý. Prosím, nepodceňujme to. Ja sa teraz nebudem zaoberať, páni poslanci, čo sedíte tuná pod nami z opozície, že či nejaká suma peňazí znamená nejaký symbol, alebo neznamená. Ale v podstate si uvedomme, že niekto bol poslaný preč z parlamentu za to, že rozdával nejaké peniaze v nejakej sume. Teraz zabudnite na formálnu stránku veci, o tom by sme sa mohli veľa rozprávať. Vybavené, prvý je mimo. Prišiel útok o poschodie vyššie, myslia si a pravdepodobne to dotiahnu do konca, že zajtra alebo možno v piatok, alebo neviem kedy dôjde k hlasovaniu a sem príde komando smrti a ma odvlečie v putách do výkonu väzby. Vybavené. Lebo vedia, veď je to celkom prirodzené, že úloha lídra v opozičnej strane je veľmi silná a to tak vždy bolo. Aj pán Kotleba je prirodzený líder, možno to bude zajtra pán Uhrík alebo to bude pán Suja, možno zajtra prídu a budú sa pozerať na kolegov poslancov v HLAS-e. SME RODINA je dotknutá. Novinári hore si neuvedomujú, čo ich čaká. Ten dlhodobý cieľ zlikvidovať akýkoľvek iný názor je strategický cieľ tejto vládnej koalície, lebo nemajú čím osloviť tú verejnosť. Už to konečne pochopte! Štyri mesiace vajatajú s tým, že ako pomôžu slovenskej verejnosti so zdražovaním, čo štyri mesiace, pol roka. Minulý týždeň veľká tlačová konferencia. Aký je výsledok? A dnes rokovala vláda, ani jeden návrh zákona tam nie je predložený, nie je tam nič. Ale inflácia nám úspešne stúpa, už je 11 % a bude medziročne, možno v máji alebo v júni 14 %, 15 %. Ešte stále vám neťuklo, dámy a páni, že kvôli tej šialenej zahraničnej politike budeme platiť obrovské peniaze za plyn a za ropu? Čo poviete tým ľuďom v januári 2023, keď budú platiť o 300 % viacej za plyn a ropu? Lebo asi budú, asi budú. Pretože zastavenie dodávok alebo naznačenie zastavenia dodávok dnes v Poľsku a v Bulharsku okamžite zdvihlo ceny plynu o 24 % na burze. To bude mať obrovské, obrovské dopady. (Reakcia z pléna.)
Len sa utešujte, pani poslankyňa, len sa utešujte, ja budem veľmi rád, ak budete mať pravdu, ale budete vidieť, aké dopady sa odhadujú, pokiaľ ide o zvyšovanie cien energií, na budúci rok. Ja chápem, ja mám taký istý plat ako vy, vás to nebolí, že zaplatíte o niečo, o jedno euro alebo dve eurá viac v potravinách. Ale tu žije na Slovensku 5,5 milióna ľudí s podstatne nižším platom, ako máme my v Národnej rade Slovenskej republiky. Tak aspoň buďte objektívna k tým ľuďom, že trpia tým zdražovaním tak, ako si ani nevieme predstaviť.
Čiže dlhodobý cieľ je jasný, zlikvidovať opozíciu, zlikvidovať novinárov, ktorí by náhodou mali iný názor. A potom prídu voľby v roku 2024, oni povedia, no, nemáte koho iného voliť, len nás môžte voliť, lebo my sme garancia demokracie, my sme garancia prozápadnej orientácie a neviem čoho všetkého. Tie prázdne slová, ktoré počúvam z úst pána Hegera, už ma ani jednoducho nebaví počúvať, lebo to je čistá katastrofa, čo predseda vlády Slovenskej republiky rozpráva.
No a, samozrejme, je to krátkodobý cieľ tejto škandalizácie opozície, a to je prekrývanie problémov a neschopnosť, ktorú dnes tu máme, to prekrývanie problémov sa im darí tak, že ja som bol v podstate, neviem ani, či si to uvedomujete, za posledný rok a pol trikrát obvinený, toto je štvrté obvinenie. Dokonca som bol vytiahnutý policajtami z auta na autoproteste, aby som sa tohto protestu nemohol zúčastniť. Šesť mesiacov ma kamerovali, odpočúvali na chate ako takého zločinca, hoci to boli interné, diskrétne rozhovory medzi advokátmi. A čo ste sa dozvedeli z tých šiestich mesiacov odpočúvania, pán Heger a pán Matovič, že som mal koronu, COVID v Grécku? Čo ste sa ešte dozvedeli? No nič, že sme jedli šunku? A to ste šesť mesiacov nás počúvali. To len znamená, že ak sa šesť mesiacov niekto súkromne rozpráva a nepovie nič, čo sa týka nejakých kriminálnych aktivít, tak potom asi žiadne kriminálne aktivity ani neexistujú.
Zabávate verejnosť, dámy a páni, prípadmi, ktoré, bohužiaľ, niekedy viedli k tragickým koncom a záverom. Ja už nechcem zneužívať ani nebudem zneužívať meno nebohého generála Lučanského a, prosím, nerozprávajte nám tu, že sa obesil. Prosím, toto si nechajte na rozhovory vo vašich rodinách, lebo to nebolo vyšetrené. Ak budú dôveryhodné výsledky vyšetrovania, potom môžeme o tom hovoriť. Jediné, čo môžeme dnes povedať, je, že generál Lučanský zomrel za záhadných okolností vo výkone väzby. Za okolností, ktoré doteraz neboli vyriešené. Dámy a páni, prepáčte mi, ja to musím povedať, lebo sú tu ľudia, ktorí sú dnes vnímaní vo verejnosti vďaka vám ako najväčší zločinci. Vrátim sa ku Kajetánovi Kičurovi. Ako vám to mám ešte raz povedať, že u Kajetána Kičuru sa nenašiel doma ani gram zlata. On nikdy nemal žiadne tehličky, nemal nič, on nemal ani sejf. Nikdy sa u Kajetána Kičuru nenašlo žiadne zlato. Príde pani Remišová, Heger, Matovič, všetci, ako tu sedia, a v každej televíznej relácii budú rozprávať "plné sejfy zlata", ako vo federálnych rezervách v Spojených štátoch amerických to snáď vyzerá, nie, veď na byte Kajetána Kičuru. Nič, ani gram zlata. Ale uvedomte si, že 18 mesiacov ten chlap sedel vo výkone väzby a štyrikrát ste mu dovolili sa stretnúť s rodinou, štyrikrát za 18 mesiacov. A zomrel mu otec a ste ho nepustili na pohreb. A o čo on je Rambo? Čo on je človek, ktorý by zabil jedenástich dozorcov? Čo vám bránilo dať k nemu dvoch policajtov, vybrať ho z výkonu väzby a pustiť ho na pohreb otca? Ani to ste neurobili, ale pripravovali ste ho, posielali za ním operatívnych policajtov, aby udával, udával, a on nemal čo udať. Okrem toho je to statočný človek, na rozdiel od mnohých z vás.
Vy sa nerehlite, pani poslankyňa, pretože netušíte, o čom hovoríte, netušíte. A neželám ani vám, ani vašemu rodinnému príslušníkovi, aby 18 mesiacov strávil v cele. A doteraz ten prípad nie je ani uzatvorený, nič sa s tým prípadom neurobilo. Rok tam sedel bez akýchkoľvek úkonov, nič sa neurobilo, nič sa mu nedokázalo. A čo mu potom poviete, že sorry Kajetán, 18 mesiacov si bol vo väzbe, zomrel ti otec, nebol si na pohrebe a za 18 mesiacov sme pustili tvoji rodinu štyrikrát k tebe. Čo mu poviete? Potom som zvedavý na vás veľmi, pani poslankyňa, čo budete hovoriť v takejto radikálnej situácii.
Takže prosím, uvedomte si, čo robíte, aké obrovské škody páchate na demokracii. To nejde teraz len o ľudské škody, nejde iba o to. Advokát Krivočenko, vaša nádherná ministerka Kolíková okrádajúca ľudí v Moste pri Bratislave, ktorej brat zarába milióny na Slovenskej televízii, povedala, no tak zomrel, nemali sme pľúcnu ventiláciu. A bolo ich tam 37. A vy sa rehlíte, pani poslankyňa, vám to je jedno, vám to je jedno, ona sa rehlí. Jej je to jedno. Zomre človek, zomre človek, hoci mali 37 ventilácií, ona sa rehlí ako taká ťapa. Rozumiete tomu? Kde sme to, preboha, dostali sa v tomto štáte? Sme normálni? To nám je už úplne jedno, že ľudia zomierajú? To nám je úplne jedno, čo sa deje v tejto republike? Však sa bime, bime sa demokraticky, vymieňajme si názory, súperme, veď o tom je predsa demokracia. Ale s takouto ľahostajnosťou, vás prosím, nepozerajte sa na útrapy, ako mala Monika Jankovská. Pani poslankyňa, keby tak vás vrátili, že vás pustia z väzby a tam vás čaká osem ozbrojených policajtov a vrátia vás naspäť. To by som bol teda zvedavý, čo by ste hovorili, hrdinka, tak sa, prosím, nerehlite na smrti iných ľudí.
Dámy a páni, jednoducho krátkodobý a dlhodobý cieľ je úplne jasne nastavený a to, že porušujete pri tom hrubým spôsobom práva, nehovoríme len my. Ústavný súd vydal 16 rozhodnutí, kde konštatoval porušenie základných práv a slobôd. Rozumiete, ešte raz, 16 rozhodnutí, v 16 prípadoch, kde išlo o ľudí sediacich vo výkone väzby, konštatoval Ústavný súd Slovenskej republiky, že tu je vážny problém. A kto je najčastejším porušovateľom týchto ľudských práv? Najvyšší súd Slovenskej republiky.
Nič, zase vám netrkne v hlave, čo sa deje? Ako môže byť Najvyšší súd Slovenskej republiky najčastejším porušovateľom ľudských práv osôb, ktoré sa nachádzajú vo výkone väzby? A zase nič. Je vám to jedno, sa zarehlíte. Čo tam po tom, hodíme ho do väzby, nech tam zdochne, je to úplne jedno. Aspoň sa zbavíme opozície, zbavíme sa opozičných politikov.
A povedal som to a zopakujem to ešte raz. Myslím, že pán Šeliga sa ozval a sa mu to veľmi nepáčilo. Ja som presvedčený, že keby na Slovensku bol trest smrti za politické delikty, tak nás vešiate. Lebo máte na to mentálnu výbavu. My na to mentálnu výbavu nemáme. My sme nikoho nezatvárali. A trvali sme na tom, že politické veci sa musia riešiť politickými prostriedkami a nie trestným právom. Vy nepoznáte základnú matematiku demokracie. Politické veci sa riešia politicky. Trestné veci sa riešia trestne. Ak toto právo sa poruší, skončila akákoľvek demokracia.
Dámy a páni, minister Mikulec sa nikdy nemal stať ministrom. To dobre vieme. Nikdy. Ak zoberieme, zoberieme si všetko to, čo navystrájal v minulosti, už sa mi o tom ani nechce rozprávať, viete (zaznievanie gongu), pretože vo Vojenskom obrannom spravodajstve ukradol, čo mohol s rodinou. Rodina sa nabalila na projektoch, ktoré sa týkali Vojenského obranného spravodajstva. Toto keby bolo za nás, skončili sme. Sú tu dôkazy, že zobral úplatok 100-tisíc eur. Zneužíval mafiánov na riešenie súkromných problémov. Už sa mi fakt k tomu nechce vracať. Už toľko toho rozprávame o ňom, ale to ako keby ste hádzali hrach na stenu, to je pravdepodobne dobrý kádrový profil. Že s rodinou kradol, využíval mafiu, bral úplatky, to je asi to, čo treba. Ešte mu aj zobrali bezpečnostnú previerku prísne tajné, lebo klamal, pokiaľ išlo o dane. A bol tak úspešný, že keď chcel ujsť v roku 2012 do zahraničia, tak Radičová, to je čo povedať, mu to nepodpísala. Povedala, že takýto človek nikam nepôjde, lebo pravdepodobne ešte aj ju nahneval, asi urobil niečo na Vojenskom obrannom spravodajstve, čo jej nesedelo.
Ak sa už stal tým ministrom, mal z tej funkcie odísť, dámy a páni. Mal odísť, pretože mal toľko škandálov, ja som si to iba tak prešiel rýchlo, veľmi jednoducho.
Po prvé, prerušenie zásahu voči trom udavačom. Zeman, Petrov, Demeter.
Najviac ma bolí to, dámy a páni, že keď toto hovoríme našim kolegom v zahraničí, tak oni nám neveria. A sa ma pýta môj kolega, predseda jednej vlády: "Robert, a to akože polícia išla zobrať nejakých troch udavačov a minister cez prezidenta Policajného zboru prerušil ten zákrok a oni ušli?" No, že áno. A na to mi hovorí ten premiér: "Ale to je nejaká opozičná blbosť, čo rozprávaš. To je nejaký váš príbeh, ktorý šírite po Slovensku, lebo si myslíte, že tým zaujmete verejnosť." A bolo to tak alebo to tak nebolo? No bolo to tak. Veď predsa sa priznal Mikulec, že telefonoval s prezidentom Policajného zboru vtedajším Kovaříkom a že k prerušeniu tohto zásahu došlo a jeden z týchto ľudí dokonca utiekol až do zahraničia a sú to najvýznamnejší udavači, akí vôbec chodia po území Slovenskej republiky.
Ďalej to bolo odpočúvanie opozície na chate. Nepôjdem do detailov, všetci to dobre poznáte. Šesť mesiacov škandál, ale skončil blamážou pre vládnu koalíciu. Skončil tak, že vyšetrovateľ, ktorý to celé spískal, je dnes obvinený zo zneužívania právomoci verejného činiteľa. Okolnosti ani nehovorím. Poľovačka. Pytliactvo. Nehovoriac o tom, že som v živote nestrieľal a nebudem strieľať na zvieratá, ja som skôr rybár ako poľovník, ale to je už tak trápne, to je tak primitívne, tak prízemné, že tiež by ste sa mali niekedy zamyslieť nad tým, že či trošku nezvýšite fantáziu pri tých útokoch na politickú stranu SMER a jej predstaviteľov.
Potom prišla kauza čurillovcov. Strašné! Jednoducho strašné, pretože pri čurillovcoch to povedal pán Pčolinský so SME RODINA veľmi presne. Dámy a páni, dajme si ruku na srdce a povedzme, čo by sme robili so SMER-om, keby toto bola kauza SMER-u sociálna demokracia, že tzv. elitní vyšetrovatelia NAKA doslova znásilňovali právo, chceli vyhodiť a zapáliť auto svojej kolegyni. Chceli zobrať Rómom nejaké čierne telefóny a napchať ich na odpočúvanie a neviem na čo všetko do auta Santusovej. Najvulgárnejším spôsobom na ňu útočili a dosiahli svoj cieľ. Veď ho dosiahli s tou hydrou. Štyria obvinení vyšetrovatelia NAKA, ktorí by v iných krajinách už dávno boli niekde pozatváraní, hoci ja som dávno od toho, ďaleko od toho, aby som niekoho zatváral, sú dnes povýšení, počúvajte ma, povýšení. Čurilla je jeden z najvyšších predstaviteľov NAKA a ďalší traja, ktorí tam boli, sú takisto povýšení. A povýšení nielen na funkciách, oni sú povýšení aj na hodnostiach. A druhá strana, ktorá to vyšetrovala? Pán Pčolinský, SIS, koľko strávil vo väzbe? Koľko tam bol, rok? Neviem, koľko bol. Šesť mesiacov bol pán Pčolinský, pánboh zaplať, vo väzbe. Pani Santusová? Tá je rada, že žije. Odstavená. Vyšetrovací tím Oblúk? Zrušený. A vôbec by ma neprekvapilo, pán poslanec Borguľa, keď po vás príde na rad Santusová a ďalší ľudia z tímu Oblúk a ďalší a ďalší. Pretože vieme, ako im strašne záleží na zničení nahrávok, legálnych nahrávok, ktoré v podstate viedli k tomuto prípadu okolo Santusovej a tejto bandy zločincov Čurillu a spol.
Dámy a páni, dovoľte mi, aby som skonštatoval, že toto všetko, toto všetko, čo sa na Slovensku deje, to je tá skupina tých udavačov. Dnes som sa k nim nedostal, ani už nemám chuť hovoriť o Makóovi. Lebo, samozrejme, Makó je hlavný udavač aj v mojom prípade. Kde inde, však už je to osemdesiaty siedmy prípad, kde teraz svedčí. Predpokladám, že dostane od vás ďalšiu štátnu zákazku. Dostal jedenásť miliónov na pošte a to sa vám akože páči, že obvinený z najzávažnejšej trestnej činnosti ekonomickej, udavač, v osemdesiatich šiestich prípadoch dostane štátnu zákazku na pošte, na pošte(!) a jeho firma dnes zarába na štáte, pretože, samozrejme, za udavačstvo je potrebné nejaké dobré judášske groše aj vyplatiť. Ani o tých udavačoch radšej hovoriť nechcem. Ale táto hydra tvorená udavačmi, vyšetrovateľmi, operatívnymi policajtami, prokurátormi a sudcami a riadená Matovičom a jeho psom Lipšicom, lebo to je jeho pes a budem to opakovať dookola, je to jeho pes. Odsúdený zločinec, podvodník. Keby sme si otvorili jeho telefón, pravdepodobne nájdeme najperverznejšie diskusie, aké existujú na svete. Oklamal pri justičnej skúške, oklamal pri získaní bezpečnostnej previerky. Ale on je, samozrejme, špeciálny prokurátor Slovenskej republiky a my máme veriť, keďže prokurátor má napísané v zákone, že prokurátor má hájiť zákonnosť a má chrániť práva a oprávnené záujmy fyzických a právnických osôb, že Lipšic bude chrániť záujmy a práva opozície. Veď nás nenávidí, veď celý život postavil politicky na nenávisti k nám. Ako môžeme veriť tomuto systému? A, samozrejme, k tomu treba aj takých ľudí, ako je napríklad minister Mikulec alebo prezident Policajného zboru Hamran.
Hamran mi už pripadá ako taká sojka v lese. Sojka vždy škrieka v lese, keď niekto prichádza a varuje, že niečo sa deje. A sojka Hamran už pred dvoma týždňami kričal: ideme na najvyššie poschodia v politike, ideme niekoho zobrať. Kričal včera ráno, pán poslanec? Predvčerom na Národnej rade, tuná na výbore, aha, ideme pre ďalšieho, tentokrát je to vládny poslanec. Ako to vedel prezident Policajného zboru, že sa ide niEkto brať, pokiaľ ide o poslancov opozície? Ako to vedel, že sa ide obviniť poslanec vládnej koalície? Mohol to vedieť len vtedy, ak zneužíval právomoci verejného činiteľa, lebo tento telocvikár, táto sojka, nemá čo vedieť o tom, aké vyšetrovanie vedie NAKA alebo iné štruktúry na ministerstve vnútra. Jednoducho nemá. A to isté sa týka, samozrejme, aj Mikulca.
Mikulec je človek, dámy a páni, ktorý nieže o všetkoM vie, lebo bez neho to nevedia urobiť. Vy si myslíte, že obvinenie pána poslanca Borguľu včera bolo možné bez súhlasu ministra? To nebolo možné. Samozrejme, určite minister zavolal potom ešte Matovičovi, ktorý mu to odobril. Si povedali, no musíme to trošku prekryť, lebo zdá sa, že tá blamáž okolo Fica začína byť pomerne významná a pomerne veľká. Však my ho zatvoríme, nevadí, ale teraz je z toho nejaká blamáž.
Dámy a páni, ja nemôžem neprečítať to, čo sa týka ministra vnútra a jeho participácie na prípade likvidácie Santusovej. To je ten slávny dátum 16. júl 2021, kde si vyšetrovatelia NAKA, tí štyria, ktorí boli obvinení, ale dnes sú všetci povýšení a naďalej nás likvidujú, obvinení vyšetrovatelia zo zneužívania právomoci verejného činiteľa, krivenia spravodlivosti a všetkých zločinov, nás stíhajú a naháňajú po celom Slovensku.
Čurilla sa pýta, lebo sa bavíme o Santusovej: "No čo minister?" "Dobre, ide za ním teraz riaditeľ Úradu inšpekčnej služby", to už ten ich nový "a idú vymyslieť, či sa im podarí zastaviť Santusovú." Pokračuje Čurilla: "Však, keď nie, nech dá echo, my ju zastavíme do p..." Je to tu napísané celé, ale nebudem vulgárny. Pokračuje neznámy hlas: "Povedal, že máme robiť, že ju môžeme spraviť, keď chceme." Ešte raz. Počujete, čo hovorí minister? "Povedal, že máme robiť, že ju môžeme spraviť, keď chceme." Oni nehovorili o sexuálnom uspokojení. Oni hovorili o niečom inom. Hovorili o tom, že ju môžu jednoducho zdiskreditovať, obviniť a zatvoriť.
Idem ďalej. Hovorí sa tu o Pavlovi Ďurkovi, ďalšom známom to z tejto kauzy, ktorý hovorí: "Néé, však zakál je to hentak..." Samozrejme, IQ drevený vláčik. "... že tam sú na našej strane, tak dobre. Keď nás prokurátor podrží aj s tou začínačkou, že s tými bol volaký problém a s tým prišli oni sami. Dokonca minister to navrhol sám ešte, keď sme išli zaniesť tie teda, že takéto voľačo by sme začali, že či ich nevieme spraviť skôr." Veď to minister hovoril, že tú Santusovú treba urobiť skôr, ako Santusová urobí ich. Pretože evidentne sa báli policajného zákroku, preto udavačov zachránili, a báli sa, že prídu pre nich, veď sa hovorilo o šestnástich ľuďoch, bola taká nejaká diskusia, že by mali byť niektorí prokurátori, vyšetrovatelia za to krivenie spravodlivosti vzatí a obvinení a možno zadržaní a vzatí do väzby. Tak oni sa rozhodli, že ju zlikvidujú predtým, ako ona túto prácu urobí.
Čurilla hovorí: "Ešte je na ÚŠP (Úrade špeciálnej prokuratúry) minister, lebo to rieši aj minister, to riešia, toto, že na našej strane je, povedal Kovaříkovi." Prečo by toto hovoril Čurilla, keď nevedel, že ho odpočúvajú? Toto sú všetko legálne odposluchy. Si predstavte, že ste v súkromí, ste niekde v kancelárii a slobodne sa bavíte so svojimi kolegami a naozaj neveríte, že vás odpočúvajú. Ja som sa takisto slobodne bavil na tej chate, lebo som nevedel, že ma odpočúvajú a sledujú, a zistili ste, že som mal COVID, to bolo všetko a že som jedol možno nejakú klobásu so šunkou. Ale tu hovorí Čurilla, úprimne, otvorene, bez akýchkoľvek zábran: "Ešte je na Úrade špeciálnej prokuratúry minister, lebo to rieši aj minister." Čo minister robil na Úrade špeciálnej prokuratúry u toho psa Matoviča? U Lipšica. Čo tam robil? No jasné, pripravovali to celé. Lebo vedeli, že bude z toho jeden obrovský problém.
Porubský, vyšetrovateľ NAKA, sa pýta a Ďurka odpovedá: "Kto to má v dozore?" Ďurka odpovedá: "Lipšic." Teraz s tým idú za ministrom aj s Kyseľom." Rozumiete? Toto tu nikdy v živote nebolo.
Ja budem čítať ešte jedno vyjadrenie, ktoré potvrdzuje, že tieto praktiky predstavitelia NAKA za našej vlády nikdy nepoznali, lebo my sme neriešili politické veci trestnými vecami. Maximálne sme nabliakali, však je tu aj Peter Pellegrini, sú tu ďalší. Maximálne sme nabliakali na tlačových konferenciách vrátane opozičného súboja, čo sme mali na srdci, ale neposielali sme komandá ozbrojené, aby ráno o piatej vysekávali dvere, zatvárali ľudí, búchali samopalmi do brucha ľudí a robili jednoducho takú galibu, že ešte dnes sú mnohí ľudia z toho nešťastní psychicky.
Ďurka informuje ďalej: "Kysel má prísť k ministrovi. To je na dneska dohodnuté, že dostane do rúk cédečko." Bla- bla-bla." Čo má čo Kysel, prokurátor Špeciálnej prokuratúry chodiť k ministrovi a dávať mu nejaké cédečká. Opäť legálna nahrávka.
Turňa hovorí: "Fúú, kokos, ale to by bol ináč fail, že by sme ju zadržali dve hodiny predtým, ako oni by chceli nás." To je to, že sa báli toho zákroku, že šestnásť ľudí bude zadržaných. O chvíľku na to odpovedá Guba. "Toto bude ródeo, to nám povedal aj minister, že ja viem, že to bude, že ja viem, že to bude masaker, ale že musíme ich zastaviť, robte, čo treba." Minister hovorí policajtom, robte, čo treba? Čo mám pod tým rozumieť, že robte, čo treba? Aj fyzickú likvidáciu? Títo páni čurillovci ďaleko od toho určite nie.
Opäť 16. júl 2021 Čurilla: "Ešte je na ÚŠP minister, lebo to rieši aj minister." Niet myslím si príslovečnejšieho potvrdenia, že minister je súčasťou tejto hydry a riadi.
Toto všetko sme, dámy a páni, urobili a povedali asi na štyroch alebo piatich odvolávaniach ministra. Požiadali sme ho, aby odstúpil z funkcie. Zareagovali ste tak, ako ste zareagovali. Minimálne rešpektujem, kolegovia, čo ste tu z opozície, prepáčte, z vládnej koalície, že sa znižuje počet hlasov, ktoré dostáva minister. Stále ten jeho skóring je nižší, nižší, nižší a nižší. Chápem, že ho nemôžte odvolať, pretože by sa vám rozpadla vládna koalícia, ale dovoľte mi, aby som došiel v podstate k dôvodu, pre ktorý sme dnes zvolali túto schôdzu.
Viete, že existuje jeden telefón, v tom telefóne sú nahrávky esemesiek, komunikácia medzi ministrom Mikulcom a už nebohým generálom Lučanským, ktorý zomrel za záhadných okolností.
Mikulec píše Lučanskému: „Kedy sa stretneme k tomu spisu?" Aký spis mal na mysli ten Mikulec? Leninov? Asi nie, asi to nebol Leninov spis. Lučanský odpovedá: „Ako poviete. Dám ho nachystať na zajtra." Potom neskôr sa Mikulec pýta: „A prídete za mnou?" Lučanský: „Ako poviete. Mám so sebou celý spis." Mikulec: „Do dvanástej bude plénum, potom pôjdem na úrad, tak príďte na 12.30 h ku mne."
Potom minister píše Lučanskému: „Ten spis ste už pozreli? PPZ-NKA-PZJ11-183/2018." Konkrétny živý spis. „Chcel by som k tomu info. Už sme o tom hovorili minulý týždeň." „Jasné." odpovedal Lučanský. Mikulec ale ďalej nalieha: „Jasné, že ste to pozreli, či jasné, že dostanem info." Odpoveď Lučanského, že: „Pozriem, lebo to je iný spis."
Dámy a páni, ak vám nestačia prepisy z kauzy čurillovcov a Santusovej a legálne prepisy, legálne získané na základe rozhodnutia súdu, mali by ste vyniesť ortieľ nad Mikulcom dnes, pretože toto je dôkaz nad dôkaz, že minister Mikulec je významnou hlavou tejto hydry. Plní špinavé pokyny, tak ako to robí pes Lipšic vo vzťahu k Matovičovi, tak takisto doberman Mikulec robí to isté, čo mu nadiktuje za všetkých podmienok a okolností Matovič. Toto je čistá hra. A je mi ľúto, že do tejto hry sa zapája Heger, ktorý netuší, chudák, o čom hovorí. Trochu mi je ľúto toho vašeho premiéra, ale taký je život. Akého ste si vybrali, takého máte a budete za neho niesť aj zodpovednosť.
Dámy a páni, médiá sa obrátili na bývalého riaditeľa bratislavskej NAKA Jána Štefanáka a ten povedal, že v roku 2020 dostal pokyn na predloženie spisu k vedeniu rezortu. Bola to veľmi nepríjemná situácia, lebo počas jeho 28-ročnej policajnej kariéry sa mu to nikdy nestalo. Citujem: „Môj nadriadený Branislav Zurian ma požiadal, aby som pripravil spis. Povedal mi, že je to na vyžiadanie prezidenta Policajného zboru a od neho to chce minister vnútra Mikulec. Zurian zúril. Prikázal, aby sme spis poriadne zviazali, aby sa z neho nič nestratilo. Spis sme pripravili a odovzdali Lučanskému. Späť sme ho dostali o dva dni." Samozrejme, po tom, čo si ho prečítal a naštudoval celý minister Mikulec.
Neviem, čo ešte viacej vám máme predkladať. Ja fakt neviem, aké chcete od nás dôkazy. Chcete od nás, aby sme nafotili alebo nahrali toho Mikulca pri nejakej sexuálnej obsesii? Ja neviem, čo od nás chcete. My robíme normálnu prácu opozičných politikov a predkladáme materiály, dôkazy, ktoré buď sa objavia v médiách alebo nám ľudia doručia. Veď vás majú plné zuby tí ľudia. Už sa znovu ozývajú aj policajti, aj daňoví úradníci, aj ďalší a ďalší hovoria, no ja vám to radšej prinesiem ukázať, lebo ja už sa nemôžem pozerať na to, čo sa tu momentálne deje.
Nejde o Mikulca. Mikulec je pešiak, hlava, jedna z hláv hydry, ktorá môže byť kedykoľvek odseknutá, pretože takých, ako je on, nájdete ďalších, myslím, že tá sojka, telocvikár Hamran by to dokázal okamžite nahradiť. Ja vás len prosím, aby ste sa zamysleli nad demokraciou a Slovenskom ako takým. Čo sa tu bude diať, ak vy skončíte? Kto zastaví ten revanš? Ja nemám v srdci revanš. Nemám. Ale naubližovali ste toľkým rodinám, toľkým ľuďom, často aj veľmi bohatým, majetným, s obrovskými ekonomickými možnosťami. Spôsobili ste traumu, ktorá rozdelila spoločnosť tak, ako nikdy nebola rozdelená. Spôsobili ste rozdelenie spoločnosti, pokiaľ ide o názory. Atmosféra je nevídaná. Čakajú na veľké sociálne protesty. Som zvedavý, ako ich spoločne zvládneme. Pretože, samozrejme, my sme oprávnení takéto legitímne protesty podporovať a vy ste povinní ich rešpektovať. Ibaže vy ste nás vystriekali hadicami a potom dobre vytĺkli pelendrekmi a všetkých pozatvárali. Čo je dosť možné, pretože už som videl partiu policajtov, ktorí mi povedali na tom autoproteste: „Pán Fico vystúpte z auta, lebo vás vytiahneme a budeme vás ťahať po zemi na tú policajnú stanicu." A policajt mi povedal, že on si nenechá zobrať dôchodok kvôli mne. Vybrali nejakého chudáka policajta, ktorý mal krátko pred policajným dôchodkom, ani nebol z Bratislavy. A povedal mi: „Vystúpte z toho z auta, lebo keď nevystúpite z toho auta, my vás budeme ťahať aj po zemi. Ja si kvôli vám nenechám zobrať výsluhový dôchodok."
Sem ste dotiahli, dámy a páni, demokraciu a Slovensko. Poslanci strany SMER – sociálna demokracia budú hlasovať za odvolanie ministra Mikulca.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

27.4.2022 o 14:09 hod.

doc. JUDr. CSc.

Robert Fico

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 14:46

Igor Hus
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, dovoľte, aby som predniesol informáciu o výsledku prerokovania návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky Romanovi Mikulcovi, poverenému riadením Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky.
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky svojím rozhodnutím č. 1052 z 21. apríla 2022 pridelil návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky Romanovi Mikulcovi, poverenému riadením Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, na prerokovanie všetkým výborom Národnej rady okrem Mandátového a imunitného výboru Národnej rady Slovenskej republiky, výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, výboru pre európske záležitosti, osobitným kontrolným výborom a výboru na preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu do určeného termínu konania schôdze Národnej rady Slovenskej republiky.
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky zároveň určil, aby Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť ako gestorský výbor pripravil na schôdzu Národnej rady Slovenskej republiky správu o výsledku prerokovania uvedeného návrhu vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky.
Predložený návrh skupiny poslancov (tlač 1009) prerokovali: 25. apríla výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj, 26. apríla ústavnoprávny výbor, výbor pre financie a rozpočet, pre kultúru a médiá, výbor pre zdravotníctvo, výbor pre sociálne veci, výbor pre vzdelávanie, mládež, vedu a šport a zahraničný výbor; 27. apríla výbor pre obranu a bezpečnosť.
Uvedené výbory neprijali uznesenie z dôvodu, že predložený návrh uznesenia nezískal potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov podľa čl. 88. ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky v spojení s § 52 ods. 4 zákona č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.
Výbor pre hospodárske záležitosti, výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny a výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie o predmetnom návrhu nerokovali, pretože podľa § 52 ods. 2 Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov neboli uznášaniaschopní.
Návrh správy o výsledku prerokovania návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky Romanovi Mikulcovi, poverenému riadením Ministerstva vnútra Slovenskej republiky (tlač 1009), prerokoval Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť na 71. schôdzi 27. apríla 2022. Správa výboru nebola schválená, keďže návrh správy nezískal súhlas potrebnej väčšiny členov výboru.
Podpredseda výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť Peter Pčolinský, poverený riadením výboru, poveril poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Igora Husa, aby na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky informoval o výsledku prerokovania návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej... na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky Romanovi Mikulcovi, poverenému riadením Ministerstva vnútra Slovenskej republiky (tlač 1009), a poslancov Marcela Mihalika, Jána Benčíka a Annu Zemanovú, aby plnili úlohu spravodajcov.
Ďakujem, skončil som. Otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

27.4.2022 o 14:46 hod.

Mgr.

Igor Hus

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

14:46

Eduard Heger
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte, aby som predniesol stanovisko vlády Slovenskej republiky k návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky Romanovi Mikulcovi, poverenému riadením Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.
Návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky Romanovi Mikulcovi, poverenému riadením Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, vláda Slovenskej republiky považuje za neopodstatnený vo všetkých jeho častiach. O Robertovi Ficovi priamo svedkovia svedčia, priami svedkovia svedčia, že vytvára zločinecký systém a opakovane zneužíval postavenie verejného činiteľa na účel kriminalizácie svojich politických oponentov a masívneho tunelovania verejných prostriedkov. Kľúčový člen organizovanej zločineckej skupiny s názvom SMER – sociálna demokracia Bernard Slobodník dnes tvrdí, že bola, a teraz citujem: „Bola to jedna organizovaná zločinecká skupina, cieľavedome konajúca v prospech určitej skupiny ľudí z vysokej politiky, vysokého biznisu a v prospech svojich vlastných záujmov. Bola to arogancia moci, beztrestnosti a možnosti dosiahnutia všetkého." Napriek tomu sa Robert Fico dva roky urputne snaží vytvoriť ilúziu o spiknutí sa jeho vlastných ľudí proti nemu. Preto jeho slová nemajú žiadnu váhu a vláda Slovenskej republiky nesúhlasí s vyslovením nedôvery ministrovi vnútra, ktorý garantuje slobodný výkon poslania všetkým statočným vyšetrovateľom.
Na základe uvedeného vláda Slovenskej republiky nesúhlasí s návrhom skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky Romanovi Mikulcovi, poverenému riadením Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.
Ďakujem, skončil som.
Skryt prepis

27.4.2022 o 14:46 hod.

Ing.

Eduard Heger

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 14:54

Ľuboš Blaha

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:24

Milan Mazurek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec, ja ani na sekundu nepochybujem o tom, že Roman Mikulec je zločinec, ktorý nepatrí na pozíciu ministra vnútra, pretože po všetkých tých obvineniach, všetkých tých neuveriteľných dôkazoch a po tom svinstve, ktoré teraz vyplynulo z telefónu Milana Lučanského, je hanbou akéhokoľvek poslanca, aby vôbec dokázal hlasovať alebo udržať svojím hlasovaním takéhoto skazeného človeka v tejto pozícii. Vedome vyťahoval informácie zo spisov, čo ako minister nesmie, čo sa ako minister opakovane dlhodobo, roky chváli, že nikdy neurobil! Obyčajný odporný klamár! A tak to presne aj dopadlo s ministrom, teda pardon, so súčasným bábkovým premiérom Hegerom, Matovičovou bábikou, ktorý tu prišiel odprezentovať nejaké stanovisko vlády. To je ten človek, ktorého tu titulujú médiá, aký to je štátnik, ale ako posledný zúfalec tu odrecitoval vyjadrenie, v ktorom nebolo nič, nič konkrétne k tomu, čo sa Mikulcovi kladie za vinu. A ja to chápem, pretože obhajovať to, čo Mikulec narobil, skrátka nie je možné, nie je to mysliteľné! A nikto, kto si chce zachovať aspoň trochu kože na tvári, predsa nemôže prísť a povedať: "Áno, je úplne v poriadku, ak minister vnútra policajnému prezidentovi píše do telefónu, daj mi ten a ten spis, dones mi tú a tú informáciu!"
To je niečo, čo keby sa dialo za minulých vlád a táto súčasná banda fašistov bola v opozícii, tak sa tu Matovič, hovorím to znovu, asi rituálne hodí o zem. Veď to nie je mysliteľné, kam to až dotiahli, ako tú mafiu prerástli so štátom, ako dnes hovoria o tom, ako budú prenasledovať jedného opozičného politika za druhým. Čo sa tu Zemanová rozčuľovala pri vašom prejave, keď ste povedali, že ich varujete, že v budúcnosti sa to isté môže diať im? Pretože je to pravda. Ale títo ľudia sa nerozčuľovali, keď tu bol Naď a vyhrážal sa poslancom. Nerozčuľovali sa, keď tu Matovič hovoril Mirovi Sujovi, že čochvíľa dokváka. Nerozčuľoval sa, keď Mikulec hovoril, že s nami zatočia a že za chvíľku sa nás zbavia. Pri vyhrážkach priamo vládnych politikov voči opozícii boli ticho. To im nevadilo a zrazu sú útlocitní.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

27.4.2022 o 15:24 hod.

Bc.

Milan Mazurek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:26

Miroslav Žiak
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda.
No, pán Blaha, vidím, že musí byť veľmi vážna situácia, keďže ste po šiestich mesiacoch sa rozhodol konečne vystúpiť, vidím, že prihára. A vystúpil ste tak, ako sme na vás zvyknutí, ako duševne narušený človek, za ktorého sa hanbí ešte aj jeho vlastná alma mater, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, takisto sa od vás dištancuje aj Slovenská akadémia vied, čiže nezostal ste nič dlžný svojej povesti, ale vy ste tu citoval nejaké citácie. Ja si dovolím tiež citovať Gašpara mladšieho, ktorý povedal, že ak odsúdia Bödöra a Gašpara staršieho, tak ich osobne prídem od... poviem to tu slušne, odkrágľovať, bolo tam iné pejoratívne slovo, a to vám už nevadí. To je už v poriadku. To je pre vás úplne okej, budete to hovoriť o Lipšicovi, aký je to vrah. Vy ste taký pomýlený, pomýlená atrapa na Che Guevara a taký veľký revolucionár, no tento, a váš vzor, samozrejme, no tento Che Guevara povedal, že rád by som sa priznal, zistil som, že naozaj rád zabíjam. Áno, vy zabíjate demokraciu, kultúru a všetko, čo je normálne na Slovensku.
Pán Blaha, tiež ste povedal o tom, že Robert Fico nebude hľadať revanš alebo nebude robiť revanš, a druhým dychom hneď dodávate, že máme sa báť a strachovať o to, ako nás budete pri náhodnej zmene garnitúry naháňať. Dokonca sám váš veľký capo di tutti Robert Fico povedal na chate, že však on si necháva 10 % na revanš, ktorý nám sa vlastne vráti, ktorý nám bude vracať, keď sa nebodaj vráti k moci. Čiže vy ste neskutočne pomýlený tragéd.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

27.4.2022 o 15:26 hod.

Ing.

Miroslav Žiak

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:28

Jana Vaľová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Pán kolega Ľubo Blaha, pomenoval si presne, čo sa deje v tejto spoločnosti, preto na teba tuná poslankyne takto z SaS ziapali a kričali, pretože sa veľmi zle počúva, ak sa hovorí pravda, a ty ju hovoríš tak, že si servítku neberieš pred ústa a to je veľmi dobre. Samozrejme, že sa kriminalizujú poslanci a kriminalizuje sa opozícia, ide to z najvyšších miest, to je aj dôvodom toho, že už vlastne piaty- či šiestykrát odvolávame pána Mikulca, kde naozaj sú podložené dôkazy, k čomu vôbec koalícia nediskutuje. A ak tá kriminalizácia nepomáha, tak na všetkých tých, ktorí sa ozývajú, a potvrdil to aj môj predrečník, tak sa potom dajú iné sankcie. A to sú také napríklad, že robia všetko pre to, aby ťa vyhodili z vysokej školy Univerzity Mateja Bela, ako pána Chmelára a teba vyhodili z Policajnej akadémie, pretože, samozrejme, nikde nechcú, aby bolo počuť, čo sa deje, a tým ľuďom potrebujú zničiť existenciu. Čiže tých, ktorých, ktorých ešte nezatvárajú, lebo nestíhajú, tak tým, tých aspoň vyhodia z práce, ničia im rodinný život, ničia im pracovný život a podobne.
Spomeniem slová Igora Matoviča, vraždou Kuciaka a Martiny sme dosiahli míľnik spoločnosti. Vieš, Ľubo, mňa najviac, ty si tu spomínal všetko, aj pána Lučanského, mňa najviac trápi, že aký míľnik. Koľko ľudí už zomrelo za tejto koalície vo väzení, ktorí neboli ani odsúdení? To už bude aj vražda? Alebo to už budú aj vraždy? Vraždami sa to začne a vraždami to bude končiť? To už aj vraždy budú ich pracovným nástrojom? Pretože naozaj to takto vyzerá. A ja si myslím, že, neviem, kam toto speje, ale Ľubo, treba to rozprávať a ja ti ďakujem, že si urobil takýto rešerš.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

27.4.2022 o 15:28 hod.

PhDr.

Jana Vaľová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:30

Eduard Kočiš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pán predseda.
Pán kolega, vo svojej rozprave ste naozaj poukázali iba na holé fakty, ktoré tuná neustále sú omieľané dookola už pri piatom odvolávaní najneschopnejšieho člena vlády Slovenskej republiky a verného sluhu tejto zločineckej organizácie pána Mikulca. Jednoducho keď sa veci pomenujú pravým menom z opozičných úst, tak je to niečo zlé, je to niečo nehorázne, je to niečo neúctivé. A to, ak sa veci pomenúvajú nie príliš správnym a pravým menom, z pravej strany alebo z tej úspešnej strany politického spektra, ktorú teraz tvorí vládna koalícia, tak to je všetko fajn, pretože oni v tej chvíli odhaľujú zločin, zločineckú organizáciu, odhaľujú korupciu, odhaľujú to, čo sa tu vlastne celé desaťročia nejakým spôsobom ututlávalo alebo prekvitalo. Pán minister Mikulec preukázateľne zasahoval do živých spisov, preukázateľne manipuloval priame konania, preukázateľne zasahoval do vyšetrovania vyšetrovateľov, ovplyvňoval svedkov a takýto človek jednoducho je dnes tuná odvolávaný. Žiaden člen vlády okrem trápneho niekoľkominútového vystúpenia pána Hegera sa ho nezastal, neprihlásil sa do diskusie, neprihlásil sa so žiadnym relevantným slovom, ale všetci zbabelo ušli. Ušli poslanci vládnej koalície, ušli členovia vlády a jednoducho toto nemôže byť krok, ktorým by chceli tohto nešťastného človeka na pozícii ministra vnútra obhajovať. Čiže ja sa len chcem spýtať: Má morálne alebo odborné právo takýto človek, ktorý je už po piatykrát odvolávaný, počas nepriestrelných dôkazov sedieť na takejto stoličke? Majú právo poslanci Národnej rady odvolávať takého človeka, ktorý je naozaj tým najneschopnejším ministrom asi v dejinách ministerstva vnútra?
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

27.4.2022 o 15:30 hod.

Mgr.

Eduard Kočiš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:32

Stanislav Mizík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Teraz sme na vlastné oči videli a počuli predsedníčku poslaneckého klubu Zemanovú, robila grimasy, smiala sa, vtedy, keď ste rozprávali o tých strašných veciach a o ktorých rozprával aj váš predrečník. Jej sa nepáčilo, že ste sa na ňu obrátili. Jej v tej predsedníckej hlavičke nedokleplo, že aj rečníci z jej strany či bezprizorní skokani po politických stranách momentálne v SaS-ke, ako napríklad Dostál v minulosti či minister boss tutti capi Matovič sa bežne obracajú, ako menujú konkrétnych poslancov. Nuž, poslanci väčšinou reagujú vo faktických poznámkach, zvlášť predsedovia klubov to v parlamente vedia a robia tak. A väčšinou idú podľa litery predpisov parlamentu. No ale predsedníčka Zemanová mi pripadá ako prepadlík zo základnej školy medzi absolventami Karlovej univerzity.
Ináč bolo to ťažké počúvanie, zvlášť pri slovách a menách Čaputová, Lipšic, Čurila a iných. Bolo to na zvýšenie tlaku. Ale ja som pripravený, tu mám tabletky na tlak.
Ďakujem za slovo.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

27.4.2022 o 15:32 hod.

Mgr.

Stanislav Mizík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:33

Dušan Jarjabek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán predseda, som veľmi rád, že konečne pán predseda vedie túto schôdzu a nie ten predošlý pán, predchádzajúci predsedajúci, ktorý teda strácal nervy neuveriteľným spôsobom.
Ale k veci, k tomu, čo hovoril pán poslanec Blaha. Ja by som to zhrnul do takých troch problémových oblastí, ak dovolíte, úplne racionálne. Tá prvá problémová oblasť je teda, ak kritizujete vládu, ste automaticky zločinecká skupina. Hej? To tuná zaznelo niekoľkokrát, dokonca o tom hovoril aj pán premiér Heger, ktorý naozaj, ako to bolo hrozné, to jeho vystúpenie, na čo tiež upozornil pán poslanec Blaha, to bolo horšie ako slohová práca kdesi z prvého stupňa na základnej škole. Proste to bolo hrozné, nechcem to ani komentovať. Najväčší problém v tejto spoločnosti, to sme sa tiež dopočuli, je to rozdelenie tejto spoločnosti, čo teda neviem, či dá niekto niekedy do poriadku, preto lebo to je ozaj asi ten najvážnejší problém.
No a pre mňa najdôležitejšia vec, keď sa teda už bavíme dnes o pánovi ministrovi vnútra a hovoríme o jeho odstúpení, je ozaj to, či môže pán minister vnútra odstúpiť, či mu vôbec dovolia odstúpiť. Či už splnil všetky tie úlohy, ktoré dostal smerom k opozícii a smerom k tejto spoločnosti a smerom k vyčisteniu tejto spoločnosti od všetkých tých "nežiaducich živlov", či vôbec pán minister vnútra je svojprávny na to, aby mohol odstúpiť. A keby odstúpil, čo by sa mu stalo? No viete, potom, drahí kolegovia z koalície, ak neveríte nám, no tak prečítajte si doktora Chmelára, doktora Burdu. Prečítajte si iných. To sú neni smeráci. To sú občania tejto republiky, nezaradení, profesionáli, profesne a hlavne vedomostne zdatní. Čo by si mnohí z vás naozaj mohli uvedomiť.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

27.4.2022 o 15:33 hod.

doc. Mgr. art.

Dušan Jarjabek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video