69. schôdza
Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge
Vystúpenie s faktickou poznámkou
24.6.2022 o 8:55 hod.
PaedDr. Mgr.
Miroslav Suja
Videokanál poslanca
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Takže keď si tu pripomíname nejaké smutné výročia, tak ja by som rád zablahoželal ministrovi k dnešným meninám a, samozrejme, kolegom takisto, ktorí sú Jánovia, a ďakujem kolegom za faktické pripomienky, ktoré vzniesli k môjmu vystúpeniu. Ja by som ešte len navyše povedal jednu vec.
Pán minister, tento náš jednoduchý minister ešte na výbore nám povedal takú zvláštnosť, že vo väčšine okresov je aj mor, ten prasačí mor, že na Slovensku je, ak si dobre pamätám, 79 okresov a 32 bolo, teraz to kleslo o dva asi v 30, no tak 30 je väčšina okresov aj podľa ministra, že sa to šíri, že to nedokážeme zastaviť, takže asi takýto je kompetentný minister Budaj, nevie ani počet okresov na Slovensku. Vyjadruje sa k veciam, o ktorých nemá ani šajnu, a ešte kľudne bez zaváhania, zaváhania klame a potom povie, že my to vytrhávame z kontextu, že on to tak nemyslel. No bolo by to na smiech, keby minister Budaj nebol ministrom.
Ale, bohužiaľ, jeho činy alebo jeho konanie má dôsledky pre celé Slovensko a vidíme, aký majú následok. Mŕtvych, ťažko zranených, traumy do konca života, vnúčence bez starého otca, ľudia, ktorí sa boja ísť do lesa, chodiť do prírody, prestali chodiť na chaty. Vyľudňovanie vidieka. Ja si myslím, že toto je ten rozdiel, toto nie je ten rozdiel vidieka, čo ste sľubovali v progres... v programovom vyhlásení vlády, kolegovia. V programovom vyhlásení vlády ste mali jasne napísané: rozvoj vidieka, podpora ekologických farmárov, zvýšenie potravinovej sebestačnosti, ale opak sa deje pravdou. Environmentálne záťaže ani nehovorím, gudrónové jamy a podobne. Nič sa neodstránilo.
Ďakujem.
Rozpracované
Vystúpenia
8:55
Vstup predsedajúceho 8:55
Milan LaurenčíkNa dnešnom rokovacom dni o ospravedlnenie svojej neúčasti požiadali nasledujúci páni poslanci: Ján Blcháč, Dominik Drdul, Ján Ferenčák, Igor Hus, Ľubica Laššáková, Patrik Linhart,...
Na dnešnom rokovacom dni o ospravedlnenie svojej neúčasti požiadali nasledujúci páni poslanci: Ján Blcháč, Dominik Drdul, Ján Ferenčák, Igor Hus, Ľubica Laššáková, Patrik Linhart, Vladimíra Marcinková, Stanislav Mizík, Erik Ňarjaš, Alexandra Pivková, Richard Raši, Marián Saloň, Radovan Sloboda a Jozef Šimko.
Budeme pokračovať v prerušenej rozprave o návrhu skupiny poslancov na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky Jánovi Budajovi, poverenému riadením ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky. Je to tlač 1073.
Prosím pána poslanca Miroslava Suju, aby zaujal miesto určené pre navrhovateľov, už tak urobil, a predsedu výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie poslanca Jaroslava Karahutu, aby zaujal miesto určené pre spravodajcov. Vy ste alternátor spravodajcu, jasné, beriem, takže môžte ostať na mieste spravodajcu.
S faktickými poznámkami sú na včerajšie vystúpenie pána poslanca Miroslava Suju prihlásení poslanci Milan Mazurek a Eduard Kočiš.
Dávam teda slovo pánovi poslancovi Milanovi Mazurekovi.
(Pokračovanie rokovania o návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky Jánovi Budajovi, poverenému riadením Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, tlač 1073.)
Vstup predsedajúceho
24.6.2022 o 8:55 hod.
Ing.
Milan Laurenčík
Videokanál poslanca
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, otváram druhý rokovací deň 69. schôdze Národnej rady Slovenskej republiky, ktorý je zároveň aj smutným 120. dňom vojny na Ukrajine, kde ruský agresor ničí nevinné, zabíja nevinné obyvateľstvo a ničí krajinu.
Na dnešnom rokovacom dni o ospravedlnenie svojej neúčasti požiadali nasledujúci páni poslanci: Ján Blcháč, Dominik Drdul, Ján Ferenčák, Igor Hus, Ľubica Laššáková, Patrik Linhart, Vladimíra Marcinková, Stanislav Mizík, Erik Ňarjaš, Alexandra Pivková, Richard Raši, Marián Saloň, Radovan Sloboda a Jozef Šimko.
Budeme pokračovať v prerušenej rozprave o návrhu skupiny poslancov na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky Jánovi Budajovi, poverenému riadením ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky. Je to tlač 1073.
Prosím pána poslanca Miroslava Suju, aby zaujal miesto určené pre navrhovateľov, už tak urobil, a predsedu výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie poslanca Jaroslava Karahutu, aby zaujal miesto určené pre spravodajcov. Vy ste alternátor spravodajcu, jasné, beriem, takže môžte ostať na mieste spravodajcu.
S faktickými poznámkami sú na včerajšie vystúpenie pána poslanca Miroslava Suju prihlásení poslanci Milan Mazurek a Eduard Kočiš.
Dávam teda slovo pánovi poslancovi Milanovi Mazurekovi.
(Pokračovanie rokovania o návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky Jánovi Budajovi, poverenému riadením Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, tlač 1073.)
Rozpracované
8:55
Vystúpenie s faktickou poznámkou 8:55
Milan MazurekČo sa týka vystúpenia pána kolegu Miroslava Suju, tak je príznačné, že to, čo hovoril, úplne dokonale korešpondovalo s tým prístupom, ako minister Budaj riadi rezort životného prostredia. To je úplne signifikantné. Klame vo všetkom, čo sa ho dotýka, a keď mu tie klamstvá prerastú cez hlavu, tak jednoducho začne zodpovednosť za svoje fatálne zlyhania alebo nečinnosť hádzať na niekoho iného.
Tá ekologická katastrofa pri rieke Slaná - veď my sme urobili vlastne všetko, no dlho to trvalo síce, tak ale, bohužiaľ, no my sme spomalený rezort a tak ďalej a tak ďalej. Medvede? Čo ja za to môžem, to Európska únia nám zakazuje, to, že ja som to doteraz neriešil, nie je môj problém. Obce, ktoré nemajú dobudovanú kanalizáciu, pretože on im vedome tieto financie zastavil, tak to je preto, že tí starostovia to vraj dostali na základe nejakých konkrétnych vzťahov v rámci bývalej vládnej koalície, a tak čo už, že firmy teraz nemajú z čoho vyplatiť zamestnancov, čo už, že občania týchto obcí trpia a nemôžu sa dočkať kanalizácie, čo už, že tie peniaze reálne sú. Jemu to je úplne jedno, zodpovednosť je vždy na niekom inom.
Je hanbou skutočne, že takýto človek je naďalej na funkcii ministra životného prostredia, a ja nechápem, v ktorom štáte by tolerovali človeka na ministerstve životného prostredia, ktorý povie, že medveď je vegetarián.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
24.6.2022 o 8:55 hod.
Bc.
Milan Mazurek
Videokanál poslanca
Pán predsedajúci, ja si neodpustím, ale keď už si pripomíname tie vojenské konflikty, čo je určite v záujme všetkých obetí vojny, tak povedzme si aj to, že je dňom alebo dnešný deň je ďalším dňom, kedy nevinné ženy, deti a malé predovšetkým deti zomierajú od hladu a bombardovania vďaka spojencovi Európskej únie a Spojených štátov amerických Saudskej Arábie v Jemene, a to si tiež treba veľmi aktívne pripomínať a som rád, že sa k tomu staviame férovo a neselektujeme jednu zlú stranu, ale pripomenieme si všetkých vojnových agresorov.
Čo sa týka vystúpenia pána kolegu Miroslava Suju, tak je príznačné, že to, čo hovoril, úplne dokonale korešpondovalo s tým prístupom, ako minister Budaj riadi rezort životného prostredia. To je úplne signifikantné. Klame vo všetkom, čo sa ho dotýka, a keď mu tie klamstvá prerastú cez hlavu, tak jednoducho začne zodpovednosť za svoje fatálne zlyhania alebo nečinnosť hádzať na niekoho iného.
Tá ekologická katastrofa pri rieke Slaná - veď my sme urobili vlastne všetko, no dlho to trvalo síce, tak ale, bohužiaľ, no my sme spomalený rezort a tak ďalej a tak ďalej. Medvede? Čo ja za to môžem, to Európska únia nám zakazuje, to, že ja som to doteraz neriešil, nie je môj problém. Obce, ktoré nemajú dobudovanú kanalizáciu, pretože on im vedome tieto financie zastavil, tak to je preto, že tí starostovia to vraj dostali na základe nejakých konkrétnych vzťahov v rámci bývalej vládnej koalície, a tak čo už, že firmy teraz nemajú z čoho vyplatiť zamestnancov, čo už, že občania týchto obcí trpia a nemôžu sa dočkať kanalizácie, čo už, že tie peniaze reálne sú. Jemu to je úplne jedno, zodpovednosť je vždy na niekom inom.
Je hanbou skutočne, že takýto človek je naďalej na funkcii ministra životného prostredia, a ja nechápem, v ktorom štáte by tolerovali človeka na ministerstve životného prostredia, ktorý povie, že medveď je vegetarián.
Rozpracované
8:55
Vstup predsedajúceho 8:55
Milan LaurenčíkVstup predsedajúceho
24.6.2022 o 8:55 hod.
Ing.
Milan Laurenčík
Videokanál poslancaFaktickú poznámku má aj pán poslanec Eduard Kočiš, nech sa páči.
Rozpracované
8:55
Vystúpenie s faktickou poznámkou 8:55
Eduard KočišAk v 21. storočí Slovenská republika ako zvrchovaný a demokratický štát sa stavia k...
Ak v 21. storočí Slovenská republika ako zvrchovaný a demokratický štát sa stavia k výstavbe čističiek odpadových vôd, kanalizačných jednoducho potrubí alebo kanalizácií v obciach, ktoré niektoré sú väčšie, niektoré sú menšie, ale je to absolútne jedno, či je to obec Vislava, kde má starosta necelých 300 obyvateľov, alebo obec Kravany, kde je 1 200 obyvateľov, v 21. storočí aby minister životného prostredia prostredníctvom Envirofondu obviňoval týchto starostov zo subvenčného podvodu, robil z nich zlodejov a orgány činné v trestnom konaní na celú túto vec majú úplne iný a diametrálne rozdielny názor, tak ja sa pýtam, že niekde sa asi stala chyba, alebo je nekompetentnosť pána Budaja už na tak vysokej úrovni, že nie je schopný zastávať toto dosť zaujímavé a veľmi zodpovedné ministerské dielo.
Ak niektorí kolegovia z vládnej koalície budú aj naďalej tvrdiť, že manažment medveďa hnedého nemá nič spoločné so stoličkou ministra životného prostredia, tak sa veľmi mýlia. Ak ministri životného prostredia v okolitých štátoch, či je to Rakúsko, alebo Poľsko, dokážu tento manažment riadiť uspokojivo, tak pán minister z tohto manažmentu... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Vystúpenie s faktickou poznámkou
24.6.2022 o 8:55 hod.
Mgr.
Eduard Kočiš
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Kolega Suja vo svojej ďalšej rozprave, ktorú ako spravodajca začal už včera, povedal iba v podstate to, že minister Budaj, odkedy je ministrom, neustále klame. Neustále klame, neustále zavádza a je to jeden z najnekompetentnejších ministrov nielen vlády Igora Matoviča, ale aj pokračujúcej vlády Eduarda Hegera.
Ak v 21. storočí Slovenská republika ako zvrchovaný a demokratický štát sa stavia k výstavbe čističiek odpadových vôd, kanalizačných jednoducho potrubí alebo kanalizácií v obciach, ktoré niektoré sú väčšie, niektoré sú menšie, ale je to absolútne jedno, či je to obec Vislava, kde má starosta necelých 300 obyvateľov, alebo obec Kravany, kde je 1 200 obyvateľov, v 21. storočí aby minister životného prostredia prostredníctvom Envirofondu obviňoval týchto starostov zo subvenčného podvodu, robil z nich zlodejov a orgány činné v trestnom konaní na celú túto vec majú úplne iný a diametrálne rozdielny názor, tak ja sa pýtam, že niekde sa asi stala chyba, alebo je nekompetentnosť pána Budaja už na tak vysokej úrovni, že nie je schopný zastávať toto dosť zaujímavé a veľmi zodpovedné ministerské dielo.
Ak niektorí kolegovia z vládnej koalície budú aj naďalej tvrdiť, že manažment medveďa hnedého nemá nič spoločné so stoličkou ministra životného prostredia, tak sa veľmi mýlia. Ak ministri životného prostredia v okolitých štátoch, či je to Rakúsko, alebo Poľsko, dokážu tento manažment riadiť uspokojivo, tak pán minister z tohto manažmentu... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Rozpracované
8:55
Vstup predsedajúceho 8:55
Milan LaurenčíkVstup predsedajúceho
24.6.2022 o 8:55 hod.
Ing.
Milan Laurenčík
Videokanál poslancaNa faktické poznámky bude teraz reagovať pán poslanec Miroslav Suja, nech sa páči.
Rozpracované
8:55
Vystúpenie s faktickou poznámkou 8:55
Miroslav SujaPán minister, tento náš jednoduchý minister ešte na výbore nám povedal takú zvláštnosť, že vo väčšine okresov je aj mor,...
Pán minister, tento náš jednoduchý minister ešte na výbore nám povedal takú zvláštnosť, že vo väčšine okresov je aj mor, ten prasačí mor, že na Slovensku je, ak si dobre pamätám, 79 okresov a 32 bolo, teraz to kleslo o dva asi v 30, no tak 30 je väčšina okresov aj podľa ministra, že sa to šíri, že to nedokážeme zastaviť, takže asi takýto je kompetentný minister Budaj, nevie ani počet okresov na Slovensku. Vyjadruje sa k veciam, o ktorých nemá ani šajnu, a ešte kľudne bez zaváhania, zaváhania klame a potom povie, že my to vytrhávame z kontextu, že on to tak nemyslel. No bolo by to na smiech, keby minister Budaj nebol ministrom.
Ale, bohužiaľ, jeho činy alebo jeho konanie má dôsledky pre celé Slovensko a vidíme, aký majú následok. Mŕtvych, ťažko zranených, traumy do konca života, vnúčence bez starého otca, ľudia, ktorí sa boja ísť do lesa, chodiť do prírody, prestali chodiť na chaty. Vyľudňovanie vidieka. Ja si myslím, že toto je ten rozdiel, toto nie je ten rozdiel vidieka, čo ste sľubovali v progres... v programovom vyhlásení vlády, kolegovia. V programovom vyhlásení vlády ste mali jasne napísané: rozvoj vidieka, podpora ekologických farmárov, zvýšenie potravinovej sebestačnosti, ale opak sa deje pravdou. Environmentálne záťaže ani nehovorím, gudrónové jamy a podobne. Nič sa neodstránilo.
Ďakujem.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
24.6.2022 o 8:55 hod.
PaedDr. Mgr.
Miroslav Suja
Videokanál poslanca
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Takže keď si tu pripomíname nejaké smutné výročia, tak ja by som rád zablahoželal ministrovi k dnešným meninám a, samozrejme, kolegom takisto, ktorí sú Jánovia, a ďakujem kolegom za faktické pripomienky, ktoré vzniesli k môjmu vystúpeniu. Ja by som ešte len navyše povedal jednu vec.
Pán minister, tento náš jednoduchý minister ešte na výbore nám povedal takú zvláštnosť, že vo väčšine okresov je aj mor, ten prasačí mor, že na Slovensku je, ak si dobre pamätám, 79 okresov a 32 bolo, teraz to kleslo o dva asi v 30, no tak 30 je väčšina okresov aj podľa ministra, že sa to šíri, že to nedokážeme zastaviť, takže asi takýto je kompetentný minister Budaj, nevie ani počet okresov na Slovensku. Vyjadruje sa k veciam, o ktorých nemá ani šajnu, a ešte kľudne bez zaváhania, zaváhania klame a potom povie, že my to vytrhávame z kontextu, že on to tak nemyslel. No bolo by to na smiech, keby minister Budaj nebol ministrom.
Ale, bohužiaľ, jeho činy alebo jeho konanie má dôsledky pre celé Slovensko a vidíme, aký majú následok. Mŕtvych, ťažko zranených, traumy do konca života, vnúčence bez starého otca, ľudia, ktorí sa boja ísť do lesa, chodiť do prírody, prestali chodiť na chaty. Vyľudňovanie vidieka. Ja si myslím, že toto je ten rozdiel, toto nie je ten rozdiel vidieka, čo ste sľubovali v progres... v programovom vyhlásení vlády, kolegovia. V programovom vyhlásení vlády ste mali jasne napísané: rozvoj vidieka, podpora ekologických farmárov, zvýšenie potravinovej sebestačnosti, ale opak sa deje pravdou. Environmentálne záťaže ani nehovorím, gudrónové jamy a podobne. Nič sa neodstránilo.
Ďakujem.
Rozpracované
8:55
Vstup predsedajúceho 8:55
Milan LaurenčíkTeraz vystúpi v rozprave pán poslanec Richard Takáč, ktorý vystupuje za stranu SMER - sociálna demokracia, nech sa páči.
Teraz vystúpi v rozprave pán poslanec Richard Takáč, ktorý vystupuje za stranu SMER - sociálna demokracia, nech sa páči.
Vstup predsedajúceho
24.6.2022 o 8:55 hod.
Ing.
Milan Laurenčík
Videokanál poslanca
Ďakujem. Takisto sa pripájam ku gratulantom pánovi ministrovi Jánovi Budajovi k meninám aj všetkým Jánom poslancom, ktorých tu máme v sále.
Teraz vystúpi v rozprave pán poslanec Richard Takáč, ktorý vystupuje za stranu SMER - sociálna demokracia, nech sa páči.
Rozpracované
8:55
Myslím si, že v poslednom čase, v posledných rokoch sa vytratila taká slušnosť hlavne aj z politiky a vážim si kolegov aj z koalície niektorých, ktorí...
Myslím si, že v poslednom čase, v posledných rokoch sa vytratila taká slušnosť hlavne aj z politiky a vážim si kolegov aj z koalície niektorých, ktorí stále zachovávajú určitú takú kultúru a slušnosť, a ja si myslím, že toto by sme mali zachovať stále, a môžme mať na seba osobne rôzne názory a vyčítať si rôznu nekompetentnosť, ale stále by sme mali byť ľudia a, samozrejme, ja sa tiež pripájam aj ku gratulácii k všetkým, k všetkým dnešným oslávencom, meniny Ján, takisto aj pánovi ministrovi, ale, samozrejme, na druhej strane je veľmi podstatné z našej pozície vysvetliť občanom a poukazo... poukázať na to, že pán minister Budaj je nekompetentný minister, ktorý nemá robiť a nemá čo robiť na svojej stoličke a nemá, proste a nemal nastúpiť ako minister životného prostredia.
Už to tu viackrát bolo spomenuté od viacerých kolegov, ale pán minister, myslím si, že dlhodobo, úplne od začiatku, odkedy nastúpil na funkciu ministra či v reláciách, či na rôznych podujatiach, na stretnutiach a, samozrejme, aj tu v pléne v Národnej rade jednoznačne preukazuje, že svojím správaním je arogantný, je fakt drzý a jeho správanie je úplne za hranicou akejkoľvek slušnosti. Mali sme to možnosť vidieť v rôznych diskusných reláciách, keď som ich sledoval ako dokázal vystupovať a riešiť veci. Ale, samozrejme, za to ho neriešime, to je jeho, jeho, jeho správanie, jeho osoba, my ho riešime za to, že z hľadiska jeho výkonu funkcie ako ministra pôdohospodárstva je úplne nekompetentný a nezvláda túto, túto funkciu.
To, že na druhej strane minister pô... minister, minister Budaj je, ale, ale poviem, že ale úplne, ale totálne, a vidíme to aj na kolegoch, ktorí s ním fungujú, je riadený tretím sektorom a mimovládnymi organizáciami. To je fakt, to je realita. Mali, mali sme možnosť aj vidieť, keď sa odfotil tu, neviem, pár dní dozadu, keď tu bol, keď sme mali ten výbor pre pôdohospodárstvo, kde sme riešili otázku medveďa hnedého a jeho útokov. Ak sa krásne odfotil s veľkým bannerom s nastavenými ľuďmi, ktorých sem si zavolali. Boli ich asi 7-8. Krásny, krás... krásny bilbordík. A to je presne príklad toho, ako sme mali možnosť aj vidieť, ako sa správali pri presune Správy štátnych lesov pod Štátnu ochranu prírody.
V rámci odôvodnenia vyčítame ministrovi Budajovi viaceré fatálne zlyhania. Ja by som, ja by som spomenul pár a vo svojom vystúpení by som sa hlavne venoval tej takej najpálčivejšej a tak najviac vnímanej a hlavne zdraviu ohrozujúcej, ohrozujúcemu problému, ktorý je, a to je medveď hnedý, jeho premnoženie a situácia s ním a neriešenie zo strany ministerstva životného prostredia a, samozrejme, nekompetentnosti a neschopnosti vyriešiť túto situáciu zo strany ministra Budaja.
Pán predkladateľ, keď teraz vo faktickej ešte reagoval na konci, tak si tak kolega Suja povedal, že tu ministerstvo životného prostredia malo, akože si to tak naznačil, že však malo v prog... v pro... v prog... si to tak, sa sekol akože, ak som chcel povedať, že v Progresívnom Slovensku a v tom treťom sektore a mimovládnych organizáciách, lebo to cítime pri životnom prostredí. Ja som človek, ktorý si váži ľudí, ktorí pôsobia aj v mimovládnych organizáciách, ale v takých tých, ktoré sú majú hlavu a pätu, fungujú normálne, majú vyvážený pohľad na, na veci, a nie len jednostranné pohľady a vidia všetko len proste jednostranne a nepozerajú sa na ten svet na každú, na každú stranu.
Tak ako som povedal, vyčítame ministrovi, ministrovi Budajovi viaceré zlyhania. Jednak je to, samozrejme, schválenie zákona o ochrane prírody a krajiny, kde teda vyhlasuje územia európskeho významu. Však sme mali možnosť vidieť, boli stretnutia po Slovensku. Niektorí kolegovia poslanci sa toho zúčastňovali. Mali, mali sme možnosť vidieť, aká tam bola arogancia, ako tam bola neochota komunikovať s tými ľuďmi z regiónov, s dotknutými samosprávami, ktorých sa bytostne toto dotýkalo. A tam sme uvideli tiež presne príklad toho, tej arogantnosti a tej, tej, tej neschopnosti zo strany, zo strany ministra, ministra Budaja.
Samozrejme, na druhej strane vyčítame - a to sme ti tu užili niekoľko mesiacov - a to bol presun Štátnych lesov pod ochranu prírody. Upozorňujem širokú verejnosť, kolegov, dámy a páni, celé Slovensko, že tak ako začali pri presune správy v štvorke a v päťke, tak máme teraz aktuálne informácie, že pri zákone 330, ktorý je na tejto schôdzi, sa zas poslanci, ktorí pôsobili a stále pôsobia v mimovládnych organizáciách a v treťom sektore majú snahu predložiť pozmeňovacím návrh presun kompletne, kompletne Štátnych lesov pod Štátnu ochranu prírody.
Dámy a páni, tieto informácie, ktoré sa nám dostali, sú neskutočné. To, že sa im podarilo presunúť správu v štvorke a v päťke a majú teraz snahu presunúť kompletne Štátne lesy pod Štátnu ochranu prírody, podotýkam, pozmeňovacím návrhom, je neskutočné. Toto je vec, ktorá sa diskutuje niekoľko rokov, lebo je to téma, ktorá si vyžaduje, vyžaduje proste širokú diskusiu s... s... s kompletne s... s celou laickou, odbornou verejnosťou, všetkými dotknutými organizáciami a predstaviteľmi. Ale vidíme tuto zas snahy rôznych, rôzneho tretieho sektora a mimovládnych organizácií, presun. A to je presne pokračovanie a zas tá nekompetentnosť a nezvládnutie tejto, tohto presunu, ktorý, ktorý sme mali tiež možnosť vidieť a spravili to na hulváta. Ale tak ako som ja povedal, dámy a páni, tak ako som povedal, keď sa táto vláda zmení, a tá sa zmení, proste život ide ďalej, je tu taká vláda, potom príde iná vláda, tak ja pevne verím, že príde iná vláda. A ja dávam, hovorím, pokiaľ budeme my súčasťou, strana SMER - sociálna demokracia, tak určite tieto veci zmeníme a nenecháme ich tak, ako ste ich nastavili vy.
Preto som vás aj upozorňoval na začiatku, keď ste prijímali tento nezmysel presunu Správy štátnych lesov, že spravte to tak, pán minister, aby ste to spravili konsenzom, dohodou vrátane všetkých odborných a zainteresovaných ľudí a vrátane aj opozície, aby, keď sa nastaví niečo, tak nech sa to nastaví tak, aby to fungovalo dlhodobo, nie tak, že príde iná vláda a to zmení.
Ale, bohužiaľ, tam ste tiež preukázali vašu aroganciu a neschopnosť odkomunikovať a zmanažovať tento presun tak, aby bol, bol spravený takým spôsobom, aby nemuselo dôjsť v budúcnosti spätne zase k ďalšej zmene.
Samozrejme, nehovoriac o ďalšom fatálnom zlyhaní a o tom, ako sme tu mesiace videli, ako vy... ako na rieke Slanej proste sa skončil život a vaša neschopnosť a nekompetentnosť preukázala proste len dlhé a dlhé mesiace čakania - a nič sa nedeje, nič sa nedeje.
Samozrejme, nehovoriac už od kolegu Suju spomínaný, mali sme k tomu aj výbor pre pôdohospodárstvo a to je vlastne Environmentálny fond a vaše, vaše zlyhanie v rámci jednotlivých obcí, ktoré úprimne chceli alebo aj budovali a budujú kanalizácie, a vy ste im stopli peniaze, a to len takou tou vašou typickou argumentáciou, všetko, čo bolo predtým bolo zlé, krvavé oči, lebo ja neviem, predchádzajúce vlády a tak ďalej. Však vieme, ako ste nastúpili. Nastúpili ste aj na, na Environmentálny fond. Všetko ste zrušili, porušili, zastavili len preto, lebo vy vidíte, že to, čo sa všetko v minulosti dialo, bolo všetko zlé, za všetkým bola korupcia a za všetko, ja neviem čo, katastrofa. Takže to je ten váš pohľad krvavých očí.
No a, samozrejme, to najpodstatnejšie, čo je, to je, fatálne, ale, ale fatálne zlyhanie pri manažovaní medveďa hnedého na, na slovenskom území, na Slovensku. A tu presne ste opäť preukázali vašu nekompetentnosť tým, že ak si mali možnosť vypočuť aj na výbore pre pôdohospodárstvo, kde ste zas len rozprávali o tom, ako predchádzajúce vlády a tí v minulosti a tak ďalej. Pán minister, chcem vás upozorniť, že už pomaly dva a pol roka sedíte na stoličke ministra pôdo... ministra životného prostredia, a preto vyhovárať sa na nejaké predchádzajúce vlády je, je, je váš postoj, ale to je váš postoj z dôvodu a z pohľadu toho, že ste nekompetentný zastávať túto funkciu, lebo mali ste tisíce možností, ako vyriešiť, vyriešiť medveďa hnedého, a nielen sa vyhovárať na nejaké predchádzajúce vlády.
Dámy a páni, čo sa týka problematiky medveďa hnedého, lebo poviem to tak, že pri Environmentálnom fonde to, že zadržujete nejakej obci, starostovi finančné prostriedky a naťahujete ho, áno, má to, má to následok za to, že niektorí ľudia nestali výplaty, že možnože nefunguje tá kanalizácia, ale pri manažovaní medveďa hnedého ohrozujete hlavne zdravie ľudí a hlavne životy. A ten, o ten, ten jeden život, ten medveď pripravil jedného človeka za vášho fungovania na ministerstve životného prostredia o život.
Včera sme si mali možnosť vypočuť, teda prečítať od kolegu Suju list od rodiny pozostalých. A keď som mal možnosť vidieť, kolegyne, kolegovia, ako niektorí z vás normálne akože sa tu diskutovali, proste, smiali, ako to bolo, to bol, to bol nonsens. Ako nehnevajte sa na mňa, ale ako môžte mať na to rôzny názor, môžte si myslieť, že áno, pán minister Budaj zvláda manažovanie medveďa hnedého. Ale proste keď niekto zomrie, tak minimálne mám tú úctu, že si to tu slušne vypočujem. A keď to nechcem počúvať, tak idem preč. A nie sa tu rehocem, smejem a rozprávam. A to je presne ten príklad toho, nehovorím, že všetkých, ale určitých vás, ktorí ste sa k tomu takto postavili.
Verím, že to počúvajú viacerí, lebo však dnes sa nehlasuje, tak tým pádom kto by bol pri odvolávaní Budaja, lebo potom budeme odvolávanie Sulíka. Však čo sa deje, však načo, však zaplatíme štyrikrát viacej za plyn, elektriku budeme platiť trikrát viacej. Načo, v pohode. Nie. Zaplatíme 2,5 eura za pohonné hmoty. Však netreba nič riešiť. Však nejako to naši občania zvládnu.
Dámy a páni, chcel by som k medveďa... medveď hnedý. Medveď hnedý, ja to poviem tak, že je smutné a zahanbujúce, že táto naša šelma, ktorá je takým výkvetom, a je to, je to šelma našich slovenských lesov, je takým aj predmetom politického hodnotenia, hlavne zo strany ministra Budaja. A je to totálne zlyhanie.
Ja by som povedal jednu vec, že zoberme si možnože pre tých kolegov, ktorí, ktorí sa nevyznajú v tej problematike alebo nepoznajú to, tak v roku 1928 bolo na Slovensku zruba 35 jedincov medveďa hnedého. Potom postupne určitým spôsobom sa zvyšovali tieto počty. A už spomínaný rok 2014, kde sa vtedy zrealizovalo to sčítavanie, kde vyšlo 1 256 kusov medveďa hnedého, tak či chceme, či nechceme, kolegyne, kolegovia, nachádzame v roku 2022 a ja s plnou vážnosťou môžem povedať, že je na Slovensku reálne okolo 3 000 kusov medveďa hnedého. Či chceme, či nechceme.
Ja pochádzam a tuto pán kolega hneď vedľa, ten si tu priťukáva, ešte si tu mrmloce ako medveď, ako medveď, to znamená, páni kole... ko... a som rád, že aspoň tri, traja-štyria, štyria kolegovia, piati, pardon, z koalície sú tu a snažia sa, snažia sa interaktívne vstupovať, interaktívne vstupovať do mojej diskusie. A možnože, možnože keby ste žili v regiónoch, hlavne kde aj ja žijem, v regióne Hornej Nitry a lokality, ako je Šútovce, Kľačno a tak ďalej v okolí Prievidze, je medveď, ale fakt veľmi premnožený. A osobne som stretol viackrát medveďa hnedého v okolí Prievidze. Poznám množstvo ľudí, ktorí chodia pravidelne každý deň do lesa. A videl som aj zábery toho, že prišiel poľovník na posed a natočil, natočil medveďa, ktorý išiel cez lúku so štyri, štyri mladé, a to voľakedy nebolo, či chceme, či nechceme. A ja viem, že nedokážete si, nedokážete si, nedokážete si predtým a zakrývate si oči, že ten medveď hnedý je reálne premnožený. A to je fakt. A to môžte spochybňovať, ako chcete. To, že medveď hnedý je na Slovensku v takom počte, v akom je, je výsledkom hlavne posledných rokov. A nečinnosti ohľadom medveďa hnedého.
Kolegyne, kolegovia, ja spomeniem to sčítanie a tu by som vám chcel upriamiť pozornosť na to, že v roku 2014 sa vykonalo sčítanie, ktoré, toto sčítanie vykonávali poľovníci. Ľudia, ktorí dennodenne, každý deň chodí do tej hory, a ja poznám, tiež chodím do hory, a ten poľovník pozná každý strom, vie kde, čo, ako každý kúsok. Oni majú presne natočených tých medveďov, presne vedia, kde ako ten medveď funguje, koľko ich tam je. To znamená, že toto sčítanie v roku 2014, a toto sú fakty, o ktorých hovorím, toto sú fakty a toto by mal počuť aj pán minister, ale však on o tom dobre vie, že v roku 2014 sa vyzbieralo na základe DNA trusu 3 500 vzoriek. Vtedy to zbierali poľovníci po celom Slovensku. Z týchto 3 500 vzoriek, ktoré boli vyzbierané, sa zistilo okolo 1 250, presné číslo je 1 256 jedincov medveďa hnedého na Slovensku. Čiže robili to poľovníci, ľudia, ktorí dennodenne chodia do lesa, poznajú terén, vedia, kde, čo, ako. Vyzbierali 3 500 vzoriek a z toho vzišlo 1 256 kusov medveďa hnedého.
Dámy a páni, a čo sa robilo, ten posledný zber bol asi v roku 2020 alebo tak nejako, ktorý, ktorý sa realizoval, tak ten zbierali študenti, ľudia, ktorí nechodia do lesa, ktorí nepoznajú tie jednotlivé časti lesa, a tí vyzbierali 2 176 vzoriek. To znamená, že ako chceme reálne z tohto vypovedať nejakú hodnotu. A podotýkam, že treba povedať, že z tých 2 176 vzoriek možnože, ja neviem, 30 % alebo koľko budú, bude trus možnože zo psa, vlka alebo z úplne niečoho iného.
Takže mali sme tu 3 500 vzoriek, z ktorýž... z ktorých vyšlo 1 200... 1 256 medveďov. A teraz máme 2 176 vzoriek, tak čo bude z toho? Sedemsto-osemsto medveďov? To znamená, že... ako som povedal aj na výbore pánovi ministrovi, pán minister, vy čakáte a vyhovárate sa na to, že niekedy v septembri, koniec roka alebo kedy bude nejaký výsledok a dostaneme nejaké počty.
Pán minister, vy dobre viete, čo robíte a prečo chodíte aj do tých Čiech a chodíte na tú univerzitu a čo tam riešite.
Dámy a páni, ja mám informácie, a to sú relevantné informácie, ktorými disponujem, že ministerstvo a určití ľudia z ministerstva chodia a žiadajú týchto ľudí, ktorí spracovávajú toto, z týchto 2 176 vzoriek, aby to nejako spravili tak, aby tam vyšlo aspoň nejakých 1 700-1 800 medveďov. (Reakcie z pléna.) To nie sú bludy. Dámy a páni, to nie sú bludy. To znamená... (Reakcia z pléna.) Áno, áno... (Reakcia z pléna.) Ale však vy dobre viete, teda možnože vy nie, ale vie to minimálne minister a ľudia okolo neho, áno.
To znamená, to znamená, že... (ruch v sále a zaznievanie gongu) vychádzame v situácii, že bude snaha ministerstva to dostať tak, že vlastne my dostaneme výsledky, že a toho medveďa je tu akurát, však v pohode, nemusíme to riešiť. Ja som hovoril pánovi ministrovi: „Pán minister, vy nečakajte, vy ste dávno mali zasiahnuť.“ Vy ste dávno mali spraviť nové sčítanie, nový zber trusu od medveďa hnedého, mali ste to zabezpečiť nie prostredníctvom nejakých študentov zo zahraničia, z Čiech, ktorí dostali za neviem koľko vzoriek, ja neviem, 900 euro alebo koľko si za to prilepšili. Vy ste mali využiť jednak zamestnancov Štátnych lesov, ktorí sú v regiónoch po celom Slovensku a poznajú tie lokality, chodia tam každý deň, lesníci, je asi tritisíc zamestnancov, to je jedna vec. Mali ste využiť poľovníkov po celom Slovensku, tých je asi 60-tisíc, máme tu lesnícku komoru a ďalšie organizácie, ktoré spadajú jednak pod život... máme tu Štátnu ochranu prírody a ďalšie organizácie, ktoré reálne, to sú, to sú desiatky tisíc zamestnancov, ktorí reálne každý deň chodia do toho lesa a poznajú to. A títo keby nanovo vyzbierali, a zistilo by sa, zistil by sa adekvátny počet.
Môžte si zatvárať oči, ale medveď hnedý je premnožený. Ja som navrhoval pánovi ministrovi, už dávno ste mali spraviť nové sčítanie, zistíme, koľko je počet, a, samozrejme, sú ďalšie kroky, ktoré treba, aby sa robili.
Pán minister na výbore hovoril o tom, že a sa v minulosti... papalášske poľovačky, a koľko sa dávalo akože žiadostí, a nakoniec sa vlastne ulovilo len 30 medveďov. Áno, 150 napríklad bolo žiadostí o odstrel medveďa hnedého z dôvodu, že sa preukázal, ja neviem, chodil, napádal, napádal ovce, zabíjal a tak ďalej a tak ďalej. Čiže dalo sa 150 žiadostí, len z tých 150 žiadostí, dámy a páni, mimovládne organizácie, ako je VLK a ďalšie, napadli toto všetko z hľadiska toho konania, ktoré prebiehalo na ministerstve životného prostredia, nakoniec dostalo povolenku 80, 80, bolo vystavených 80 povolení na medveďa hnedého a minister povie, že ale však sa ulovilo iba 30, že však 150 žiadali – a iba 30. Oni nemali záujem, to boli nejaké papalášske poľovačky. Ale prečo sa ulovilo tridsať? Lebo z tých 80, ktoré, ktoré sa dostali, ulovilo sa iba 30.
A poviem vám dva spôsoby, prečo sa tak dialo. Samozrejme, dialo sa preto tak, lebo toto všetko napádali mimovládne organizácie, ako je napríklad VLK. To znamená, na začiatku roka žiadali jednotlivé združenia, poľovníci z dôvodu toho, že tam pôsobil medveď hnedý a vstupoval do intravilánov, zabíjal ovce a tak ďalej, tak požiadali na začiatku roka o povol... o výnimku a požiadali ministerstvo životného prostredia. Od 1. 6. do 30. 11. sa loví medveď hnedý... lovil sa medveď hnedý. VLK a ďalšie organizácie vstúpili do tohto do, do tohto konania na ministerstve životného prostredia až na posledný deň, naťahovali čas, odvolávali sa a tak ďalej a tak ďalej. A potom v skutočnosti to rozhodnutie ministerstva životného prostredia išlo niekedy až 10. – 15. 11. To znamená, že reálne sa vytvoril časový priestor možnože dva týždne, dva týždne pre toho, pre ten subjekt alebo pre toho, pre toho človeka, ktorý žiadal odlov toho medveďa hnedého na to, aby ulovil toho medveďa hnedého. To je realita, to je fakt. To si môžte zistiť.
A druhá vec je tá, a to mám kamaráta, ktorý má vlastnú skúsenosť. vy keď ste v minulosti na základe tejto výnimky lovili medveďa hnedého, máte na to určené vnadisko. To vnadisko je označené a iba na tom vnadisku ste mohli uloviť tohto medveďa hnedého. A o tomto vnadisku medveďa hnedého, kde sa, kde sa mal uloviť, vedel, vedel, samozrejme, Štátne lesy, Štátna ochrana prírody a proste bolo to, bolo to zrejmé. A kolega mi hovorí, že čakali, požiadali sme, lebo mali sme medveďa, ktorý napadol tam ovce a tak ďalej, žiadali sme o odstrel, tak sme požiadali a hovorí: „Dva týždne, tri týždne, štyri týždne pred tým som tam nastavil kameru, fotopascu, každý boží deň tam prišiel ten medveď hnedý na to vnadisko,“ 15. 11. mu prišiel papier, že dostáva povolenku na ulovenie medveďa hnedého, dámy a páni, veríte, či neveríte, od 16. 11. sa tam ten medveď už vôbec neukázal. A viete prečo? Tento, tento tretí sektor mimovládnej organizácie, tento tretí sektor a mimovládne organizácie robia to, aby zamedzili uloveniu alebo v minulosti zamedzili uloveniu medveďa hnedého. Využívali rôzne látky, neviem, naftu alebo rôzne prípravky na to, aby postriekali to vnadisko a tým pádom odradili toho medveďa, že tam neprišiel vôbec. A to je realita, to je fakt. A tuto sa môžte smiať, koľko chcete. A choďte sa prejsť medzi ľudí a je to realita. Ja viem, že sa vám to ťažko počúva, ale je to fakt. Je to realita. (Reakcie z pléna.) To znamená, že to je výsledok presne tretieho sektora a mimovládnych organizácii.
Minister hovoril o tom, že, že papaláši a lovili sa tu aké veľké, veľké medvede a tak ďalej. No ja, ak si dobre pamätám, a myslím si, že všetci to vieme, však sa povolenky dávali na odlov medveďa hnedého a mám pocit, že tam bola podmienka, ale asi do, do 110 alebo do 120 kg. Nemohol sa uloviť väčší, väčší, väčší jedinec. A tým, že lovili v minulosti, alebo teda bol odlov len určitého počtu medveďa hnedého, sa, samozrejme, úplne ničil a likvidoval a likviduje genofond. Máme lokality na Slovensku, kde vidíme medvede hnedé, ktoré sú hrbaté, vykrivené, a to je tým, to je tým, že proste staré, staré jedince pária svoje príbuzné, pravnučky, vnučky, proste je tam, je to stále v tom istom genofonde. A to je spôsobené tým, že v minulosti, v minulosti sa dávali povolenky len na jedince, ktoré mali do 110-120 kg, čiže sa nelovili tie jedince, ktoré mali 200-250 kg.
Prečo sa stretávame s tým, že hocikde bežne – už aj pri Bratislave – máme možnosť vidieť medveďa? No preto, lebo v prvom rade medveď hnedý je premnožený, a tieto staré jedince, staré jedince vytláčajú na jednej strane mladé, mladé kusy. To znamená, že starý jedinec, každý, každý z... každý medveď, alebo teda hovorí sa o tom, že, ak si dobre pamätám, dominantný samec má, obhospodaruje nejakých 40-tisíc hektárov, samica 10-tisíc hektárov. To znamená, že to sú počty na Slovensko podľa toho, ako pôsobia. To znamená, že ten jedinec si obhospodaruje to svoje územie, a keď tam je mladý kus alebo mladé, mladé jedince, on ich vytláča a vytláča ich do miest a obcí. Včera som mal tiež možnosť vidieť ďalšie video niekde v Sučanoch, ako sa prechádzal po meste medveď hnedý. A to je, to, toto tu nebolo tri-štyri roky dozadu. To je permanentne, dennodenne vidíme a máme informáciu o tom, ako medveď hnedý proste je v intravilánoch, stretáva sa, napáda ľudí, proste je s tým vážny problém.
Minister si pred tým zakrýva oči a nerieši tú situáciu a ja ho chápem. Je riadený tretím sektorom a mimovládnymi organizáciami, ktorí v minulosti napádali a robili všetko pre to, aby sa čo i len jeden kus medveďa hnedého neulovil. Medveď, medveď hnedý nie je ohrozený druh na Slovensku, dámy a páni, medveď hnedý je premnožený na Slovensku, a preto ministerstvo musí vytvoriť kroky a musí robiť na to, na tom, aby sa stanovil maximálny, maximálny počet jedincov na Slovensku. Treba, aby to zrealizovali odborníci. To je úplne jednoduchá matematika. Máme nejakú rozlohu, niekoľko, niekoľko, tisíce, milióny hektárov na Slovensku. Sú určité lokality, kde medveď hnedý patrí, sú určité lokality, kde medveď hnedý nepatrí, a podľa toho treba stanoviť jednoduchý počet. Ja neviem, koľko to bude. Tisíc tristo? Tisíc štyristo? Osemsto? Nech sa vyjadria tí, ktorí majú čo do toho povedať. Len upozorňujem, výpovedná hodnota z sčítania, ktoré sa realizovalo prostredníctvom študentov, študentov po Slovensku, ktorí ani nezbierali v určitých lokalitách, nebude mať žiadnu vypovedaciu hodnotu. To znamená, že tuto sú tie, sú tie jednotlivé zlyhania ministerstva.
Dámy a páni, pokiaľ viem, tak už v minulosti alebo neviem, či dva roky dozadu, alebo koľko to bolo, sa aj žiadalo o preradenie medveďa hnedého zo štvorky do päťky, lebo už nie je ohrozený druh. No ale, samozrejme, združenie VLK to bojkotovalo a mi to tak pekne jeden, jeden kolega povedal, že združenie VLK a tí vlkári, ktorí sú tam a ktorí sú úplne napojení na ministra Budaja, však aj na niektorých poslancov v Národnej rade z koalície, a mi hovoria, že vlkári už prikazujú politikom a ŠOP-ke, čo, čo, čo sa má a čo nemá robiť, a presne mi to povedali. Však keď chcú tieto mimovládne organizácie, ako je napríklad VLK alebo ďalšie, chcú sa podieľať na zodpovednosti v štáte, tak nech si vytvoria politickú stranu a nech idú kandidovať. Prečo prostredníctvom určitých takýchto lobingov cez spriazneného ministra Budaja tu ovplyvňujú veci?
Ja som všetkými desiatimi za ochranu životného prostredia, za ochranu zvierat, všetkého, ale musí to mať mantinely, dámy a páni. Hlavu a pätu. Nemôže sa stať, že budeme viacej chrániť, a to minister Budaj robí, že viacej chráni mini... medveďa hnedého ako občanov na Slovensku. A videli sme to aj na tom jeho prístupe. To znamená, že to sú fatálne zlyhania ministra a zakrýva si oči. To je jeho typické, že to predchádzajúce, ja za to nemôžem, a ešte nehovoriac o tom, ako, ako deklaruje všade, že on musí dodržiavať zákony. No keby si to dal dobre vysvetliť a pozrel si tie veci, tak už na základe dnešnej legislatívy, pán minister, môžete dávať výnimky a môžete dávať výnimky na odstrel medveďa hnedého, a nie ten váš, váš nejaký zásahový tím, ktorý, ktorý chodí po Slovensku a snaží sa blúdiť a hľadať a tak ďalej a vôbec nič s tým nevyrieši.
Dámy a páni, tuto sú úplne jednoduché riešenia, tak ako som povedal, musí sa stanoviť nový prepočet, nové sčítanie, nový zber trusu a normálne ľuďmi z regiónov. Samozrejme, musia sa posúdiť lokality, kde medveď hnedý má byť, kde nemá byť, a na základe odbornej verejnosti sa musí vypracovať maximálny a, samozrejme, aj minimálny počet medveďa hnedého na Slovensku. A, samozrejme, potom bohužiaľ, tým, že to pán minister nerieši, to príde k tomu, že možno zistíme 1 000-1 500 medveďov hnedého, hnedého je na Slovensku viacej a tým pádom bude musieť dôjsť k selekcii, a teda normálne k odstrelu medveďa hnedého, lebo je premnožený na Slovensku.
Dámy a páni, minister Budaj preuk... preukázal na základe svojich, svojej neschopnosti a svojej nečinnosti a svojho aj postoja, že nemá čo robiť na stoličke ministerstva životného prostredia, je to neschopný minister a mal by skončiť.
Ďakujem veľmi pekne.
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci. Ctené kolegyne sú tu neni, tak kolegovia, ale kolegyne na balkóne a všetci tí, ktorí nás sledujete buď cez internet, alebo v kanceláriách, alebo v... na izbách, ale v kanceláriách asi nie, lebo tam je vypnutá klíma a je tam veľmi horúco.
Myslím si, že v poslednom čase, v posledných rokoch sa vytratila taká slušnosť hlavne aj z politiky a vážim si kolegov aj z koalície niektorých, ktorí stále zachovávajú určitú takú kultúru a slušnosť, a ja si myslím, že toto by sme mali zachovať stále, a môžme mať na seba osobne rôzne názory a vyčítať si rôznu nekompetentnosť, ale stále by sme mali byť ľudia a, samozrejme, ja sa tiež pripájam aj ku gratulácii k všetkým, k všetkým dnešným oslávencom, meniny Ján, takisto aj pánovi ministrovi, ale, samozrejme, na druhej strane je veľmi podstatné z našej pozície vysvetliť občanom a poukazo... poukázať na to, že pán minister Budaj je nekompetentný minister, ktorý nemá robiť a nemá čo robiť na svojej stoličke a nemá, proste a nemal nastúpiť ako minister životného prostredia.
Už to tu viackrát bolo spomenuté od viacerých kolegov, ale pán minister, myslím si, že dlhodobo, úplne od začiatku, odkedy nastúpil na funkciu ministra či v reláciách, či na rôznych podujatiach, na stretnutiach a, samozrejme, aj tu v pléne v Národnej rade jednoznačne preukazuje, že svojím správaním je arogantný, je fakt drzý a jeho správanie je úplne za hranicou akejkoľvek slušnosti. Mali sme to možnosť vidieť v rôznych diskusných reláciách, keď som ich sledoval ako dokázal vystupovať a riešiť veci. Ale, samozrejme, za to ho neriešime, to je jeho, jeho, jeho správanie, jeho osoba, my ho riešime za to, že z hľadiska jeho výkonu funkcie ako ministra pôdohospodárstva je úplne nekompetentný a nezvláda túto, túto funkciu.
To, že na druhej strane minister pô... minister, minister Budaj je, ale, ale poviem, že ale úplne, ale totálne, a vidíme to aj na kolegoch, ktorí s ním fungujú, je riadený tretím sektorom a mimovládnymi organizáciami. To je fakt, to je realita. Mali, mali sme možnosť aj vidieť, keď sa odfotil tu, neviem, pár dní dozadu, keď tu bol, keď sme mali ten výbor pre pôdohospodárstvo, kde sme riešili otázku medveďa hnedého a jeho útokov. Ak sa krásne odfotil s veľkým bannerom s nastavenými ľuďmi, ktorých sem si zavolali. Boli ich asi 7-8. Krásny, krás... krásny bilbordík. A to je presne príklad toho, ako sme mali možnosť aj vidieť, ako sa správali pri presune Správy štátnych lesov pod Štátnu ochranu prírody.
V rámci odôvodnenia vyčítame ministrovi Budajovi viaceré fatálne zlyhania. Ja by som, ja by som spomenul pár a vo svojom vystúpení by som sa hlavne venoval tej takej najpálčivejšej a tak najviac vnímanej a hlavne zdraviu ohrozujúcej, ohrozujúcemu problému, ktorý je, a to je medveď hnedý, jeho premnoženie a situácia s ním a neriešenie zo strany ministerstva životného prostredia a, samozrejme, nekompetentnosti a neschopnosti vyriešiť túto situáciu zo strany ministra Budaja.
Pán predkladateľ, keď teraz vo faktickej ešte reagoval na konci, tak si tak kolega Suja povedal, že tu ministerstvo životného prostredia malo, akože si to tak naznačil, že však malo v prog... v pro... v prog... si to tak, sa sekol akože, ak som chcel povedať, že v Progresívnom Slovensku a v tom treťom sektore a mimovládnych organizáciách, lebo to cítime pri životnom prostredí. Ja som človek, ktorý si váži ľudí, ktorí pôsobia aj v mimovládnych organizáciách, ale v takých tých, ktoré sú majú hlavu a pätu, fungujú normálne, majú vyvážený pohľad na, na veci, a nie len jednostranné pohľady a vidia všetko len proste jednostranne a nepozerajú sa na ten svet na každú, na každú stranu.
Tak ako som povedal, vyčítame ministrovi, ministrovi Budajovi viaceré zlyhania. Jednak je to, samozrejme, schválenie zákona o ochrane prírody a krajiny, kde teda vyhlasuje územia európskeho významu. Však sme mali možnosť vidieť, boli stretnutia po Slovensku. Niektorí kolegovia poslanci sa toho zúčastňovali. Mali, mali sme možnosť vidieť, aká tam bola arogancia, ako tam bola neochota komunikovať s tými ľuďmi z regiónov, s dotknutými samosprávami, ktorých sa bytostne toto dotýkalo. A tam sme uvideli tiež presne príklad toho, tej arogantnosti a tej, tej, tej neschopnosti zo strany, zo strany ministra, ministra Budaja.
Samozrejme, na druhej strane vyčítame - a to sme ti tu užili niekoľko mesiacov - a to bol presun Štátnych lesov pod ochranu prírody. Upozorňujem širokú verejnosť, kolegov, dámy a páni, celé Slovensko, že tak ako začali pri presune správy v štvorke a v päťke, tak máme teraz aktuálne informácie, že pri zákone 330, ktorý je na tejto schôdzi, sa zas poslanci, ktorí pôsobili a stále pôsobia v mimovládnych organizáciách a v treťom sektore majú snahu predložiť pozmeňovacím návrh presun kompletne, kompletne Štátnych lesov pod Štátnu ochranu prírody.
Dámy a páni, tieto informácie, ktoré sa nám dostali, sú neskutočné. To, že sa im podarilo presunúť správu v štvorke a v päťke a majú teraz snahu presunúť kompletne Štátne lesy pod Štátnu ochranu prírody, podotýkam, pozmeňovacím návrhom, je neskutočné. Toto je vec, ktorá sa diskutuje niekoľko rokov, lebo je to téma, ktorá si vyžaduje, vyžaduje proste širokú diskusiu s... s... s kompletne s... s celou laickou, odbornou verejnosťou, všetkými dotknutými organizáciami a predstaviteľmi. Ale vidíme tuto zas snahy rôznych, rôzneho tretieho sektora a mimovládnych organizácií, presun. A to je presne pokračovanie a zas tá nekompetentnosť a nezvládnutie tejto, tohto presunu, ktorý, ktorý sme mali tiež možnosť vidieť a spravili to na hulváta. Ale tak ako som ja povedal, dámy a páni, tak ako som povedal, keď sa táto vláda zmení, a tá sa zmení, proste život ide ďalej, je tu taká vláda, potom príde iná vláda, tak ja pevne verím, že príde iná vláda. A ja dávam, hovorím, pokiaľ budeme my súčasťou, strana SMER - sociálna demokracia, tak určite tieto veci zmeníme a nenecháme ich tak, ako ste ich nastavili vy.
Preto som vás aj upozorňoval na začiatku, keď ste prijímali tento nezmysel presunu Správy štátnych lesov, že spravte to tak, pán minister, aby ste to spravili konsenzom, dohodou vrátane všetkých odborných a zainteresovaných ľudí a vrátane aj opozície, aby, keď sa nastaví niečo, tak nech sa to nastaví tak, aby to fungovalo dlhodobo, nie tak, že príde iná vláda a to zmení.
Ale, bohužiaľ, tam ste tiež preukázali vašu aroganciu a neschopnosť odkomunikovať a zmanažovať tento presun tak, aby bol, bol spravený takým spôsobom, aby nemuselo dôjsť v budúcnosti spätne zase k ďalšej zmene.
Samozrejme, nehovoriac o ďalšom fatálnom zlyhaní a o tom, ako sme tu mesiace videli, ako vy... ako na rieke Slanej proste sa skončil život a vaša neschopnosť a nekompetentnosť preukázala proste len dlhé a dlhé mesiace čakania - a nič sa nedeje, nič sa nedeje.
Samozrejme, nehovoriac už od kolegu Suju spomínaný, mali sme k tomu aj výbor pre pôdohospodárstvo a to je vlastne Environmentálny fond a vaše, vaše zlyhanie v rámci jednotlivých obcí, ktoré úprimne chceli alebo aj budovali a budujú kanalizácie, a vy ste im stopli peniaze, a to len takou tou vašou typickou argumentáciou, všetko, čo bolo predtým bolo zlé, krvavé oči, lebo ja neviem, predchádzajúce vlády a tak ďalej. Však vieme, ako ste nastúpili. Nastúpili ste aj na, na Environmentálny fond. Všetko ste zrušili, porušili, zastavili len preto, lebo vy vidíte, že to, čo sa všetko v minulosti dialo, bolo všetko zlé, za všetkým bola korupcia a za všetko, ja neviem čo, katastrofa. Takže to je ten váš pohľad krvavých očí.
No a, samozrejme, to najpodstatnejšie, čo je, to je, fatálne, ale, ale fatálne zlyhanie pri manažovaní medveďa hnedého na, na slovenskom území, na Slovensku. A tu presne ste opäť preukázali vašu nekompetentnosť tým, že ak si mali možnosť vypočuť aj na výbore pre pôdohospodárstvo, kde ste zas len rozprávali o tom, ako predchádzajúce vlády a tí v minulosti a tak ďalej. Pán minister, chcem vás upozorniť, že už pomaly dva a pol roka sedíte na stoličke ministra pôdo... ministra životného prostredia, a preto vyhovárať sa na nejaké predchádzajúce vlády je, je, je váš postoj, ale to je váš postoj z dôvodu a z pohľadu toho, že ste nekompetentný zastávať túto funkciu, lebo mali ste tisíce možností, ako vyriešiť, vyriešiť medveďa hnedého, a nielen sa vyhovárať na nejaké predchádzajúce vlády.
Dámy a páni, čo sa týka problematiky medveďa hnedého, lebo poviem to tak, že pri Environmentálnom fonde to, že zadržujete nejakej obci, starostovi finančné prostriedky a naťahujete ho, áno, má to, má to následok za to, že niektorí ľudia nestali výplaty, že možnože nefunguje tá kanalizácia, ale pri manažovaní medveďa hnedého ohrozujete hlavne zdravie ľudí a hlavne životy. A ten, o ten, ten jeden život, ten medveď pripravil jedného človeka za vášho fungovania na ministerstve životného prostredia o život.
Včera sme si mali možnosť vypočuť, teda prečítať od kolegu Suju list od rodiny pozostalých. A keď som mal možnosť vidieť, kolegyne, kolegovia, ako niektorí z vás normálne akože sa tu diskutovali, proste, smiali, ako to bolo, to bol, to bol nonsens. Ako nehnevajte sa na mňa, ale ako môžte mať na to rôzny názor, môžte si myslieť, že áno, pán minister Budaj zvláda manažovanie medveďa hnedého. Ale proste keď niekto zomrie, tak minimálne mám tú úctu, že si to tu slušne vypočujem. A keď to nechcem počúvať, tak idem preč. A nie sa tu rehocem, smejem a rozprávam. A to je presne ten príklad toho, nehovorím, že všetkých, ale určitých vás, ktorí ste sa k tomu takto postavili.
Verím, že to počúvajú viacerí, lebo však dnes sa nehlasuje, tak tým pádom kto by bol pri odvolávaní Budaja, lebo potom budeme odvolávanie Sulíka. Však čo sa deje, však načo, však zaplatíme štyrikrát viacej za plyn, elektriku budeme platiť trikrát viacej. Načo, v pohode. Nie. Zaplatíme 2,5 eura za pohonné hmoty. Však netreba nič riešiť. Však nejako to naši občania zvládnu.
Dámy a páni, chcel by som k medveďa... medveď hnedý. Medveď hnedý, ja to poviem tak, že je smutné a zahanbujúce, že táto naša šelma, ktorá je takým výkvetom, a je to, je to šelma našich slovenských lesov, je takým aj predmetom politického hodnotenia, hlavne zo strany ministra Budaja. A je to totálne zlyhanie.
Ja by som povedal jednu vec, že zoberme si možnože pre tých kolegov, ktorí, ktorí sa nevyznajú v tej problematike alebo nepoznajú to, tak v roku 1928 bolo na Slovensku zruba 35 jedincov medveďa hnedého. Potom postupne určitým spôsobom sa zvyšovali tieto počty. A už spomínaný rok 2014, kde sa vtedy zrealizovalo to sčítavanie, kde vyšlo 1 256 kusov medveďa hnedého, tak či chceme, či nechceme, kolegyne, kolegovia, nachádzame v roku 2022 a ja s plnou vážnosťou môžem povedať, že je na Slovensku reálne okolo 3 000 kusov medveďa hnedého. Či chceme, či nechceme.
Ja pochádzam a tuto pán kolega hneď vedľa, ten si tu priťukáva, ešte si tu mrmloce ako medveď, ako medveď, to znamená, páni kole... ko... a som rád, že aspoň tri, traja-štyria, štyria kolegovia, piati, pardon, z koalície sú tu a snažia sa, snažia sa interaktívne vstupovať, interaktívne vstupovať do mojej diskusie. A možnože, možnože keby ste žili v regiónoch, hlavne kde aj ja žijem, v regióne Hornej Nitry a lokality, ako je Šútovce, Kľačno a tak ďalej v okolí Prievidze, je medveď, ale fakt veľmi premnožený. A osobne som stretol viackrát medveďa hnedého v okolí Prievidze. Poznám množstvo ľudí, ktorí chodia pravidelne každý deň do lesa. A videl som aj zábery toho, že prišiel poľovník na posed a natočil, natočil medveďa, ktorý išiel cez lúku so štyri, štyri mladé, a to voľakedy nebolo, či chceme, či nechceme. A ja viem, že nedokážete si, nedokážete si, nedokážete si predtým a zakrývate si oči, že ten medveď hnedý je reálne premnožený. A to je fakt. A to môžte spochybňovať, ako chcete. To, že medveď hnedý je na Slovensku v takom počte, v akom je, je výsledkom hlavne posledných rokov. A nečinnosti ohľadom medveďa hnedého.
Kolegyne, kolegovia, ja spomeniem to sčítanie a tu by som vám chcel upriamiť pozornosť na to, že v roku 2014 sa vykonalo sčítanie, ktoré, toto sčítanie vykonávali poľovníci. Ľudia, ktorí dennodenne, každý deň chodí do tej hory, a ja poznám, tiež chodím do hory, a ten poľovník pozná každý strom, vie kde, čo, ako každý kúsok. Oni majú presne natočených tých medveďov, presne vedia, kde ako ten medveď funguje, koľko ich tam je. To znamená, že toto sčítanie v roku 2014, a toto sú fakty, o ktorých hovorím, toto sú fakty a toto by mal počuť aj pán minister, ale však on o tom dobre vie, že v roku 2014 sa vyzbieralo na základe DNA trusu 3 500 vzoriek. Vtedy to zbierali poľovníci po celom Slovensku. Z týchto 3 500 vzoriek, ktoré boli vyzbierané, sa zistilo okolo 1 250, presné číslo je 1 256 jedincov medveďa hnedého na Slovensku. Čiže robili to poľovníci, ľudia, ktorí dennodenne chodia do lesa, poznajú terén, vedia, kde, čo, ako. Vyzbierali 3 500 vzoriek a z toho vzišlo 1 256 kusov medveďa hnedého.
Dámy a páni, a čo sa robilo, ten posledný zber bol asi v roku 2020 alebo tak nejako, ktorý, ktorý sa realizoval, tak ten zbierali študenti, ľudia, ktorí nechodia do lesa, ktorí nepoznajú tie jednotlivé časti lesa, a tí vyzbierali 2 176 vzoriek. To znamená, že ako chceme reálne z tohto vypovedať nejakú hodnotu. A podotýkam, že treba povedať, že z tých 2 176 vzoriek možnože, ja neviem, 30 % alebo koľko budú, bude trus možnože zo psa, vlka alebo z úplne niečoho iného.
Takže mali sme tu 3 500 vzoriek, z ktorýž... z ktorých vyšlo 1 200... 1 256 medveďov. A teraz máme 2 176 vzoriek, tak čo bude z toho? Sedemsto-osemsto medveďov? To znamená, že... ako som povedal aj na výbore pánovi ministrovi, pán minister, vy čakáte a vyhovárate sa na to, že niekedy v septembri, koniec roka alebo kedy bude nejaký výsledok a dostaneme nejaké počty.
Pán minister, vy dobre viete, čo robíte a prečo chodíte aj do tých Čiech a chodíte na tú univerzitu a čo tam riešite.
Dámy a páni, ja mám informácie, a to sú relevantné informácie, ktorými disponujem, že ministerstvo a určití ľudia z ministerstva chodia a žiadajú týchto ľudí, ktorí spracovávajú toto, z týchto 2 176 vzoriek, aby to nejako spravili tak, aby tam vyšlo aspoň nejakých 1 700-1 800 medveďov. (Reakcie z pléna.) To nie sú bludy. Dámy a páni, to nie sú bludy. To znamená... (Reakcia z pléna.) Áno, áno... (Reakcia z pléna.) Ale však vy dobre viete, teda možnože vy nie, ale vie to minimálne minister a ľudia okolo neho, áno.
To znamená, to znamená, že... (ruch v sále a zaznievanie gongu) vychádzame v situácii, že bude snaha ministerstva to dostať tak, že vlastne my dostaneme výsledky, že a toho medveďa je tu akurát, však v pohode, nemusíme to riešiť. Ja som hovoril pánovi ministrovi: „Pán minister, vy nečakajte, vy ste dávno mali zasiahnuť.“ Vy ste dávno mali spraviť nové sčítanie, nový zber trusu od medveďa hnedého, mali ste to zabezpečiť nie prostredníctvom nejakých študentov zo zahraničia, z Čiech, ktorí dostali za neviem koľko vzoriek, ja neviem, 900 euro alebo koľko si za to prilepšili. Vy ste mali využiť jednak zamestnancov Štátnych lesov, ktorí sú v regiónoch po celom Slovensku a poznajú tie lokality, chodia tam každý deň, lesníci, je asi tritisíc zamestnancov, to je jedna vec. Mali ste využiť poľovníkov po celom Slovensku, tých je asi 60-tisíc, máme tu lesnícku komoru a ďalšie organizácie, ktoré spadajú jednak pod život... máme tu Štátnu ochranu prírody a ďalšie organizácie, ktoré reálne, to sú, to sú desiatky tisíc zamestnancov, ktorí reálne každý deň chodia do toho lesa a poznajú to. A títo keby nanovo vyzbierali, a zistilo by sa, zistil by sa adekvátny počet.
Môžte si zatvárať oči, ale medveď hnedý je premnožený. Ja som navrhoval pánovi ministrovi, už dávno ste mali spraviť nové sčítanie, zistíme, koľko je počet, a, samozrejme, sú ďalšie kroky, ktoré treba, aby sa robili.
Pán minister na výbore hovoril o tom, že a sa v minulosti... papalášske poľovačky, a koľko sa dávalo akože žiadostí, a nakoniec sa vlastne ulovilo len 30 medveďov. Áno, 150 napríklad bolo žiadostí o odstrel medveďa hnedého z dôvodu, že sa preukázal, ja neviem, chodil, napádal, napádal ovce, zabíjal a tak ďalej a tak ďalej. Čiže dalo sa 150 žiadostí, len z tých 150 žiadostí, dámy a páni, mimovládne organizácie, ako je VLK a ďalšie, napadli toto všetko z hľadiska toho konania, ktoré prebiehalo na ministerstve životného prostredia, nakoniec dostalo povolenku 80, 80, bolo vystavených 80 povolení na medveďa hnedého a minister povie, že ale však sa ulovilo iba 30, že však 150 žiadali – a iba 30. Oni nemali záujem, to boli nejaké papalášske poľovačky. Ale prečo sa ulovilo tridsať? Lebo z tých 80, ktoré, ktoré sa dostali, ulovilo sa iba 30.
A poviem vám dva spôsoby, prečo sa tak dialo. Samozrejme, dialo sa preto tak, lebo toto všetko napádali mimovládne organizácie, ako je napríklad VLK. To znamená, na začiatku roka žiadali jednotlivé združenia, poľovníci z dôvodu toho, že tam pôsobil medveď hnedý a vstupoval do intravilánov, zabíjal ovce a tak ďalej, tak požiadali na začiatku roka o povol... o výnimku a požiadali ministerstvo životného prostredia. Od 1. 6. do 30. 11. sa loví medveď hnedý... lovil sa medveď hnedý. VLK a ďalšie organizácie vstúpili do tohto do, do tohto konania na ministerstve životného prostredia až na posledný deň, naťahovali čas, odvolávali sa a tak ďalej a tak ďalej. A potom v skutočnosti to rozhodnutie ministerstva životného prostredia išlo niekedy až 10. – 15. 11. To znamená, že reálne sa vytvoril časový priestor možnože dva týždne, dva týždne pre toho, pre ten subjekt alebo pre toho, pre toho človeka, ktorý žiadal odlov toho medveďa hnedého na to, aby ulovil toho medveďa hnedého. To je realita, to je fakt. To si môžte zistiť.
A druhá vec je tá, a to mám kamaráta, ktorý má vlastnú skúsenosť. vy keď ste v minulosti na základe tejto výnimky lovili medveďa hnedého, máte na to určené vnadisko. To vnadisko je označené a iba na tom vnadisku ste mohli uloviť tohto medveďa hnedého. A o tomto vnadisku medveďa hnedého, kde sa, kde sa mal uloviť, vedel, vedel, samozrejme, Štátne lesy, Štátna ochrana prírody a proste bolo to, bolo to zrejmé. A kolega mi hovorí, že čakali, požiadali sme, lebo mali sme medveďa, ktorý napadol tam ovce a tak ďalej, žiadali sme o odstrel, tak sme požiadali a hovorí: „Dva týždne, tri týždne, štyri týždne pred tým som tam nastavil kameru, fotopascu, každý boží deň tam prišiel ten medveď hnedý na to vnadisko,“ 15. 11. mu prišiel papier, že dostáva povolenku na ulovenie medveďa hnedého, dámy a páni, veríte, či neveríte, od 16. 11. sa tam ten medveď už vôbec neukázal. A viete prečo? Tento, tento tretí sektor mimovládnej organizácie, tento tretí sektor a mimovládne organizácie robia to, aby zamedzili uloveniu alebo v minulosti zamedzili uloveniu medveďa hnedého. Využívali rôzne látky, neviem, naftu alebo rôzne prípravky na to, aby postriekali to vnadisko a tým pádom odradili toho medveďa, že tam neprišiel vôbec. A to je realita, to je fakt. A tuto sa môžte smiať, koľko chcete. A choďte sa prejsť medzi ľudí a je to realita. Ja viem, že sa vám to ťažko počúva, ale je to fakt. Je to realita. (Reakcie z pléna.) To znamená, že to je výsledok presne tretieho sektora a mimovládnych organizácii.
Minister hovoril o tom, že, že papaláši a lovili sa tu aké veľké, veľké medvede a tak ďalej. No ja, ak si dobre pamätám, a myslím si, že všetci to vieme, však sa povolenky dávali na odlov medveďa hnedého a mám pocit, že tam bola podmienka, ale asi do, do 110 alebo do 120 kg. Nemohol sa uloviť väčší, väčší, väčší jedinec. A tým, že lovili v minulosti, alebo teda bol odlov len určitého počtu medveďa hnedého, sa, samozrejme, úplne ničil a likvidoval a likviduje genofond. Máme lokality na Slovensku, kde vidíme medvede hnedé, ktoré sú hrbaté, vykrivené, a to je tým, to je tým, že proste staré, staré jedince pária svoje príbuzné, pravnučky, vnučky, proste je tam, je to stále v tom istom genofonde. A to je spôsobené tým, že v minulosti, v minulosti sa dávali povolenky len na jedince, ktoré mali do 110-120 kg, čiže sa nelovili tie jedince, ktoré mali 200-250 kg.
Prečo sa stretávame s tým, že hocikde bežne – už aj pri Bratislave – máme možnosť vidieť medveďa? No preto, lebo v prvom rade medveď hnedý je premnožený, a tieto staré jedince, staré jedince vytláčajú na jednej strane mladé, mladé kusy. To znamená, že starý jedinec, každý, každý z... každý medveď, alebo teda hovorí sa o tom, že, ak si dobre pamätám, dominantný samec má, obhospodaruje nejakých 40-tisíc hektárov, samica 10-tisíc hektárov. To znamená, že to sú počty na Slovensko podľa toho, ako pôsobia. To znamená, že ten jedinec si obhospodaruje to svoje územie, a keď tam je mladý kus alebo mladé, mladé jedince, on ich vytláča a vytláča ich do miest a obcí. Včera som mal tiež možnosť vidieť ďalšie video niekde v Sučanoch, ako sa prechádzal po meste medveď hnedý. A to je, to, toto tu nebolo tri-štyri roky dozadu. To je permanentne, dennodenne vidíme a máme informáciu o tom, ako medveď hnedý proste je v intravilánoch, stretáva sa, napáda ľudí, proste je s tým vážny problém.
Minister si pred tým zakrýva oči a nerieši tú situáciu a ja ho chápem. Je riadený tretím sektorom a mimovládnymi organizáciami, ktorí v minulosti napádali a robili všetko pre to, aby sa čo i len jeden kus medveďa hnedého neulovil. Medveď, medveď hnedý nie je ohrozený druh na Slovensku, dámy a páni, medveď hnedý je premnožený na Slovensku, a preto ministerstvo musí vytvoriť kroky a musí robiť na to, na tom, aby sa stanovil maximálny, maximálny počet jedincov na Slovensku. Treba, aby to zrealizovali odborníci. To je úplne jednoduchá matematika. Máme nejakú rozlohu, niekoľko, niekoľko, tisíce, milióny hektárov na Slovensku. Sú určité lokality, kde medveď hnedý patrí, sú určité lokality, kde medveď hnedý nepatrí, a podľa toho treba stanoviť jednoduchý počet. Ja neviem, koľko to bude. Tisíc tristo? Tisíc štyristo? Osemsto? Nech sa vyjadria tí, ktorí majú čo do toho povedať. Len upozorňujem, výpovedná hodnota z sčítania, ktoré sa realizovalo prostredníctvom študentov, študentov po Slovensku, ktorí ani nezbierali v určitých lokalitách, nebude mať žiadnu vypovedaciu hodnotu. To znamená, že tuto sú tie, sú tie jednotlivé zlyhania ministerstva.
Dámy a páni, pokiaľ viem, tak už v minulosti alebo neviem, či dva roky dozadu, alebo koľko to bolo, sa aj žiadalo o preradenie medveďa hnedého zo štvorky do päťky, lebo už nie je ohrozený druh. No ale, samozrejme, združenie VLK to bojkotovalo a mi to tak pekne jeden, jeden kolega povedal, že združenie VLK a tí vlkári, ktorí sú tam a ktorí sú úplne napojení na ministra Budaja, však aj na niektorých poslancov v Národnej rade z koalície, a mi hovoria, že vlkári už prikazujú politikom a ŠOP-ke, čo, čo, čo sa má a čo nemá robiť, a presne mi to povedali. Však keď chcú tieto mimovládne organizácie, ako je napríklad VLK alebo ďalšie, chcú sa podieľať na zodpovednosti v štáte, tak nech si vytvoria politickú stranu a nech idú kandidovať. Prečo prostredníctvom určitých takýchto lobingov cez spriazneného ministra Budaja tu ovplyvňujú veci?
Ja som všetkými desiatimi za ochranu životného prostredia, za ochranu zvierat, všetkého, ale musí to mať mantinely, dámy a páni. Hlavu a pätu. Nemôže sa stať, že budeme viacej chrániť, a to minister Budaj robí, že viacej chráni mini... medveďa hnedého ako občanov na Slovensku. A videli sme to aj na tom jeho prístupe. To znamená, že to sú fatálne zlyhania ministra a zakrýva si oči. To je jeho typické, že to predchádzajúce, ja za to nemôžem, a ešte nehovoriac o tom, ako, ako deklaruje všade, že on musí dodržiavať zákony. No keby si to dal dobre vysvetliť a pozrel si tie veci, tak už na základe dnešnej legislatívy, pán minister, môžete dávať výnimky a môžete dávať výnimky na odstrel medveďa hnedého, a nie ten váš, váš nejaký zásahový tím, ktorý, ktorý chodí po Slovensku a snaží sa blúdiť a hľadať a tak ďalej a vôbec nič s tým nevyrieši.
Dámy a páni, tuto sú úplne jednoduché riešenia, tak ako som povedal, musí sa stanoviť nový prepočet, nové sčítanie, nový zber trusu a normálne ľuďmi z regiónov. Samozrejme, musia sa posúdiť lokality, kde medveď hnedý má byť, kde nemá byť, a na základe odbornej verejnosti sa musí vypracovať maximálny a, samozrejme, aj minimálny počet medveďa hnedého na Slovensku. A, samozrejme, potom bohužiaľ, tým, že to pán minister nerieši, to príde k tomu, že možno zistíme 1 000-1 500 medveďov hnedého, hnedého je na Slovensku viacej a tým pádom bude musieť dôjsť k selekcii, a teda normálne k odstrelu medveďa hnedého, lebo je premnožený na Slovensku.
Dámy a páni, minister Budaj preuk... preukázal na základe svojich, svojej neschopnosti a svojej nečinnosti a svojho aj postoja, že nemá čo robiť na stoličke ministerstva životného prostredia, je to neschopný minister a mal by skončiť.
Ďakujem veľmi pekne.
Rozpracované
8:55
Vstup predsedajúceho 8:55
Juraj Blanár
Rozpracované
9:25
Vstup predsedajúceho 9:25
Milan LaurenčíkAko prvý vystúpi pán poslanec Miroslav Suja, nech sa páči.
Ako prvý vystúpi pán poslanec Miroslav Suja, nech sa páči.
Vstup predsedajúceho
24.6.2022 o 9:25 hod.
Ing.
Milan Laurenčík
Videokanál poslanca
Sedem faktických poznámok, končím možnosť prihlásiť sa s faktickou poznámkou.
Ako prvý vystúpi pán poslanec Miroslav Suja, nech sa páči.
Rozpracované
