6. schôdza

20.4.2020 - 30.4.2020
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie spoločného spravodajcu

30.4.2020 o 10:14 hod.

Mgr.

Michal Šipoš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie 18:27

Michal Šipoš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, Výbor Národnej rady pre verejnú správu a regionálny rozvoj ma určil za spravodajcu k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 540/2001 Z. z. o štátnej štatistike v znení neskorších predpisov. V súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku podávam v prvom čítaní spravodajskú informáciu o predmetnom vládnom návrhu zákona.
Skrátené legislatívne konanie k predmetnému návrhu zákona bolo schválené uznesením Národnej rady Slovenskej republiky. Návrh spĺňa všetky náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Zo znenia vládneho návrhu zákona je zrejmý účel tejto navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že vládny návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby vládny návrh zákona prerokovali výbory: Ústavnoprávny výbor Národnej rady a Výbor Národnej rady pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Odporúčam, aby určené výbory predmetný vládny návrh zákona prerokovali ihneď.
Pán predsedajúci, skončil som. Otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie

29.4.2020 o 18:27 hod.

Mgr.

Michal Šipoš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 18:35

Jozef Lukáč
Skontrolovaný text
Ďakujem. Chcem oznámiť členom výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj, že zasadnutie výboru sa uskutoční zajtra o 8.45 hod. v rokovacej miestnosti výboru č. 147.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

29.4.2020 o 18:35 hod.

PhDr.

Jozef Lukáč

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 18:35

Milan Vetrák
Skontrolovaný text
Zvolávam schôdzu ústavnoprávneho výboru na zajtra na 8.30 hod. ráno v miestnosti tohto výboru.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

29.4.2020 o 18:35 hod.

JUDr. PhD.

Milan Vetrák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 18:35

Michal Šipoš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Poprosím, pán predsedajúci, aby ste trošku ukľudnili poslancov. (Vstup predsedajúceho.)

Pellegrini, Peter, podpredseda NR SR
Poprosím vás o kľud, aby ste počuli.
Nech sa páči, pán predseda.

Šipoš, Michal, poslanec NR SR
Milí kolegovia, kolegyne, dnes si Slovensko pripomína smutné výročie. Pred 24 rokmi, presne 29. apríla 1996 na križovatke bratislavských ulíc Botanická, Karloveská a Devínska cesta vybuchlo auto s bývalým policajtom Róbertom Remiášom. Išlo o spojku so svedkom únosu vtedajšieho prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho. Za jeho vraždu dodnes nikto nepyká a napriek uplynutiu premlčacej doby vyšetrovanie pokračuje ďalej. Tlak verejnosti spôsobil, že pred troma rokmi parlament zrušil amnestie, ktoré v tejto súvislosti s vyšetrovaním únosu prezidentovho syna udelil vtedajší premiér Vladimír Mečiar. Chcem vás poprosiť o minútu ticha.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

29.4.2020 o 18:35 hod.

Mgr.

Michal Šipoš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
6. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia
 

Vystúpenie v rozprave 10:01

Mária Kolíková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľujem si predstaviť vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o Súdnej rade.
Ako som už uviedla pri úvodnom slove v rámci skráteného legislatívneho procesu, kedy som uvádzala tento návrh, tak som sa, vlastne už bližšie priblížila aj obsah tohto vládneho návrhu zákona. Tento vládny návrh zákona nám rieši dve podstatné veci, ktoré súvisia s funkčnosťou kľúčovej inštitúcie v justícii so Súdnou radou, ktorá je dôležitá, aby nám naozaj zabezpečovala, plnila... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Kolegovia, poprosím vás, naozaj to ruší. Ďakujem.

Kolíková, Mária, ministerka spravodlivosti SR
... plnila všetky funkcie, pretože je dôležitá pre riadny chod justície, pre zabezpečenie riadneho chodu súdov, ktoré nám chránia základné práva a slobody, zabezpečujú prístup k spravodlivosti. Súdna rada má kľúčové kompetencie, ktoré súvisia s tým, že predkladá kandidátov na sudcov prezidentke Slovenskej republiky. Čakajú nám tam už viac ako desaťpočetné zoznamy kandidátov, ktoré je dôležité predložiť pani prezidentke, aby následne sme mohli zabezpečiť riadny chod na niektorých súdoch.
Rovnako Súdna rada je pred voľbou predsedu, predsedníčky Najvyššieho súdu. Súdna rada rozhoduje o tom, kto nám bude hodnotiť sudcov, potrebujeme doplniť hodnotiace komisie, ktoré súvisia zase s výberovými konaniami na sudcov na krajských súdoch. Ako iste sledujete, viacerí sudcovia sa nám vzdali funkcie, takže je dôležité aj v tejto súvislosti, aby mohli byť potrebné výberové konania realizované, súvisia s tým aj príslušné hodnotenia, ktoré je potrebné k tomu uskutočniť, takže doplniť hodnotiace komisie, kde sú, kde sú členovia, kde rovnako Súdna rada hrá kľúčovú, kľúčovú úlohu.
Súdna rada rovnako má kompetenciu pri vyvodzovaní zodpovednosti voči sudcom. Čelíme obvineniam v súvislosti s volebnou korupciou na súdoch, tu rovnako má Súdna rada významné kompetencie, ktoré súvisia napríklad s dočasným pozastavením výkonu funkcie sudcu. Takže naozaj Súdna rada je kľúčová, ak možno hľadať, ktorá inštitúcia je najdôležitejšia v rámci chodu justície, určite by sme na prvom poradí mali spomínať Súdnu radu. Preto je dôležité, aby Súdna rada osobitne aj v, aj v tej situácii, ktorej vôbec čelíme teraz v Slovenskej republike aj v čase pandémie, plnila všetky svoje úlohy, ktoré má.
Ako ukázalo posledné zasadnutie Súdnej rady, ktoré bolo tento pondelok, ukázalo, že je tu prinajmenšom veľmi sporný výklad ohľadom toho, či Súdna rada môže, alebo nemôže zasadať dištančne, to znamená, či je skutočne nevyhnutné, aby všetci členovia Súdnej rady boli priamo prítomní v jednej miestnosti, ak rokujú a rozhodujú o veciach, ktoré súvisia so Súdnou radou. Súviselo to konkrétne s jednou osobou jedného člena Súdnej rady, ktorý chcel technicky byť prítomný na zasadnutiach Súdnej rady cez prenos obrazu a zvuku, keďže ohľadom toho vznikol spor medzi členmi Súdnej rady, či je k tomu, alebo nie je k tomu potrebná právna úprava, tak vlastne ani takáto účasť sa nerealizovala, pretože bola obava, že by sa spochybnili akékoľvek výsledky, ktoré by súviseli s výsledkami zasadnutí Súdnej rady, ktoré boli plánované na pondelok.
Ja som mala stretnutie aj s predsedníčkou Súdnej rady následne na to tento týždeň v utorok, kde sme sa o tom rozprávali a rovnako mi potvrdila, že áno, sú tu takéto sporné výklady, a preto by bolo namieste, aby bola jednoznačná právna úprava, ktorá toto Súdnej rade umožní.
Nejedná sa len o tento prípad, tento prípad len ukázal, že ten sporný výklad tu existuje a je medzi členmi Súdnej rady a že potenciálne teda akýkoľvek výsledok môže byť vlastne spochybnený, či už tým, že sa umožní alebo že sa neumožní aj dištančne hlasovať. Súčasne ide nielen o tých, ktorí sú potenciálne v zahraničí ako členovia Súdnej rady a spadli by nám do karantény, keby sem aj prišli, ale súvisí to s tým, čomu čelíme tu, prečo máme rúška, prečo by sme mali používať zvýšené hygienické opatrenia, aby sa nám táto pandémia nešírila. To znamená, že môže sa skutočne stať to, čo sa môže stať aj Národnej rade, to, čo sa môže stať aj vláde, že bude potrebné dištančne rozhodovať a treba mať takéto riešenia k dispozícii.
Takže vlastne táto situácia nám ukázala, že Súdna rada takéto riešenie nemá, prinajmenšom je naozaj právne sporné, a preto navrhujeme, aby sme zaviedli právnu úpravu, ktorá nám umožní pre členov Súdnej rady, ak by nám spadli aj na Slovensku do karantény, aby nám umožnila takéto riešenie pre nich rozhodovať o dôležitých otázkach Súdnej rady aj prostredníctvom prenosu obrazu a zvuku. K tomu je jedno ustanovenie, ktoré navrhujeme v rámci vládneho návrhu zákona.
Druhá veta, ktorou riešime, resp. upravujeme § 5 ods. 3 v zákone o Súdnej rade, riešime situáciu, ktorá, ktorej rovnako čelíme, čelíme jej podobne ako v prípade Najvyššieho súdu, čo sme riešili v rámci zákona o mimoriadnych opatreniach v justícii ako prvom návrhu, ktorý sem prišiel. Riešili sme situáciu na Najvyššom súde, kde v tom čase sme nemali obsadenú pozíciu a nemáme doteraz predsedu Najvyššieho súdu a mali sme síce obsadenú pozíciu podpredsedníčky Najvyššieho súdu, ale bolo zrejmé s ohľadom na všetky okolnosti, že môže sa stať, že v priebehu najbližších dní táto funkcia zanikne u konkrétnej osoby, čo sa aj stalo, a vlastne čelili sme riziku, že nebude tej osoby, ktorá by viedla Najvyšší súd, čo sa nakoniec aj naozaj stalo. Momentálne Najvyšší súd vedie najstarší sudca na Najvyššom súde, doktor Szabo, takže naozaj práve vďaka tejto zmene právnej úpravy sme zabezpečili riadny chod Najvyššieho súdu.
S ohľadom na to, že som sa rovnako dozvedela, že v pondelok, k pondelku na zasadnutí sa vzdal funkcie podpredseda Súdnej rady, riešili sme v nadväznosti aj skúsenosť, ktorú sme mali z Najvyššieho súdu, situáciu, či máme vôbec v zákone riešenú jednoznačne situáciu, že nemáme obsadenú pozíciu predsedu a podpredsedu Súdnej rady, kto nám vedie v takom prípade zasadnutia Súdnej rady a vôbec zabezpečuje chod Súdnej rady a dospeli sme k záveru, že to jednoznačné nie je, sú tu rôzne možné právne výklady. A preto s ohľadom na to, že aj v tejto otázke treba mať jasno, ak by sa s ohľadom na akékoľvek okolnosti stalo, že pozícia predsedníčky vlastne sa nám uvoľní momentálne, tak nebude toho, ak sa nám promptne nedojde k zhode medzi členmi Súdnej rady obsadením tejto funkcie, čo nemusí byť jednoduchý proces v priebehu jedného zasadnutia, aby bolo zrejmé, kto vlastne také zasadnutie vedie. Lebo aj o to ide, že nejde len o to, že by sa to nedalo vyriešiť, možno by bola zhoda, ale nebude toho, kto by nám viedol také zasadnutie k voľbe predsedu, podpredsedníčky Súdnej rady.
Takže aby to bolo jednoznačné, je dôležité práve pri takýchto procesoch, aby právo jasne hovorilo, kto nám vedie, aby boli jasné pravidlá, nespochybniteľné, nespochybnilo nám to ani potom štatutára takejto organizácie a s tým súvisiace rozhodnutia, navrhujeme právnu úpravu, aby bolo jednoznačné, kto v takomto prípade nám vlastne ako, ako šéf dočasný takejto inštitúcie vedie zasadnutia Súdnej rady, vedie nám Súdnu radu. A preto navrhujeme právnu úpravu, ktorá je vlastne totožná s tým mechanizmom, ktorý sme navrhli pre Najvyšší súd, a to je, že nám bude viesť najstarší člen Súdnej rady, najstaršia členka Súdnej rady.
To je všetko na úvodné slovo. Ďakujem pekne za slovo a, samozrejme, teším sa na rozpravu aj k tomuto bodu a na diskusiu, páni, dámy.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

30.4.2020 o 10:01 hod.

Mgr.

Mária Kolíková

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 10:10

Alojz Baránik
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som vás informoval o prerokovaní vládneho návrhu zákona v ústavnoprávnom výbore.
Národná rada 29. apríla 2020 rozhodla, že prerokuje návrh zákona v skrátenom legislatívnom konaní. Národná rada tiež 29. apríla 2020 pridelila návrh zákona na prerokovanie ústavnoprávnemu výboru, ktorý určila aj ako gestorský výbor s tým, že ústavnoprávny výbor prerokuje návrh zákona ihneď.
Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výboru, ktorému bol návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej dobe gestorskému výboru žiadne stanovisko. Ústavnoprávny výbor návrh zákona prerokoval a odporúčal ho Národnej rade schváliť.
Z uznesenia ústavnoprávneho výboru vyplýva jeden pozmeňujúci návrh, gestorský výbor ho odporúča schváliť.
Gestorský výbor zároveň odporúča Národnej rade uvedený návrh zákona schváliť aj ako celok.
Správa ústavnoprávneho výboru o predložení, o prerokovaní návrhu zákona (tlač 76a) bola schválená uznesením ústavnoprávneho výboru č. 32 z 30. apríla 2020. Týmto uznesením ma zároveň výbor ako spravodajcu poveril, aby som na schôdzi Národnej rady informoval o výsledku rokovania výboru.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

30.4.2020 o 10:10 hod.

JUDr.

Alojz Baránik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 10:10

Mária Kolíková
Skontrolovaný text
Iba v krátkosti. Ako bola správ z gestorského výboru, tak je tu pozmeňovací návrh, ja sa s ním tiež stotožňujem. Myslím si, že skvalitňuje právnu úpravu. A ja sa teším, pani poslankyne, páni poslanci, vždy na takéto skvalitňovanie právnej úpravy, ktoré prídu z dielne ministerstva spravodlivosti. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

30.4.2020 o 10:10 hod.

Mgr.

Mária Kolíková

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 10:10

Eduard Heger
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, nebudem hovoriť dlho, pretože sme vlastne o tomto návrhu zákona hovorili už včera v prvom čítaní.
Je to teda zákon technického charakteru, ktorý upravuje povinnosti jednotlivých podnikateľov, ktorí musia podávať tieto štatistické výkazy, vlastne ide len o nastavenie fungovania v čase pandémie, takže myslím, že všetko bolo jasné včera, dnes to prebehlo na výbore bez problémov.
Takže len vás chcem poprosiť o podporu v mene predsedu Štatistického úradu, ktorý teda predkladá tento návrh zákona, aby dostal veci do poriadku.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

30.4.2020 o 10:10 hod.

Ing.

Eduard Heger

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 10:14

Michal Šipoš
 
6. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia 2
 

Vystúpenie v rozprave 11:12

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
(Dlhotrvajúci potlesk prechádzajúci do aplauzu.) Vážený pán predseda Národnej rady, vážení členovia vlády, vážení kolegovia, kolegyne, ďakujem veľmi pekne, že ste tento boj argumentov za posledné dni navzájom zvádzali aj z jednej, aj z druhej strany. Je to vaša úloha ako opozície, je to vaša úloha ako koalície, bojovať za tento kľúčový dokument, ktorý sme už celkom dávno do Národnej rady predložili. A myslím si, neviem, či v histórii aj tak dlho niekedy bolo prerokovávanie návrhu Programového vyhlásenia vlády.
Zároveň na začiatok musím povedať, že samozrejme, že ma mrzí, že zástupcovia strany SMER – sociálna demokracia takto hlboko pohŕdajú parlamentnou demokraciou, takto hlboko pohŕdajú ľuďmi na Slovensku, že miesto toho, aby boli prítomní a čestne bojovali a vyjadrili možno svoj názor, tak miesto toho odídu presne takisto ako na začiatku, keď som toto Programové vyhlásenie vlády predkladal.
Na druhej strane je to ale symbol toho, že tá minulosť, pevne verím, že potom, ako zrealizujeme spoločne tento vládny program, že tá minulosť bude vyzerať presne takto, že ľudia, ktorí tú minulosť, ktorí symbolizujú rozkrádanie, devastovanie Slovenska, odídu do, do minulosti a nebudú zbytočne brániť tomu, aby Slovensko sa rozvíjalo, aby sa z nej, z neho postupne stala krajina, kde sa nám bude dobre - zoberiem si tak SAS-kárske heslo - podnikať, dobre pracovať a žiť. (Potlesk.)
Zároveň dovoľte, aby som sa prihovoril jedinej opozícii, ktorá tu je, že boli by sme veľmi radi, aby sme ten program napĺňali spoločne. Samozrejme, vyjadrili ste niektoré výhrady, ktoré voči tomu programu máte, ale dušu na srdce, 90 % vecí je tam dobrých, ktoré pomôžu vašim voličom, našim voličom, ľuďom, ktorí voliť nechodia, ale aj voličom SMER-u – sociálnej demokracie.
Boli by sme veľmi radi, aby ste naďalej možno pristupovali aj k predkladaným zákonom, ktoré budeme predkladať, tak ako ste aj v minulosti tvrdili, že podporujete zákony podľa toho, či sú dobré alebo zlé, a nie podľa toho, kto ich predkladá. Ale, samozrejme, rešpektujeme vašu úlohu ako opozície kritizovať, upozorňovať na chyby.
Ale ešte raz hovorím, ďakujem za diskusiu, nech už bola akákoľvek. Jednoducho niekto ju zvládol lepšie, niekto ju zvládol menej lepšie. Jedni bojovali za, druhí sa snažili upozorňovať na chyby a bojovali proti, ale o tomto parlament je. Je to od slova parlé, čiže rozprávať, a myslím si, že sme túto diskusiu zvládli dôstojne.
Nachádzame sa, samozrejme, v kľúčovej historickej chvíli pre Slovensko a ja som len veľmi rád, že ten problém, ktorý sme vyfasovali do vienka, s ktorým sme nepočítali popri tom rozkradnutom, zdevastovanom Slovensku, kde minimum ľudí dôverovalo polícii, kde minimum ľudí dôverovalo súdom, kde minimum ľudí si myslelo, že bude spravodlivo na súde odsúdený a kde ľudia videli priamo dôkazy z mafiánového mobilu, že spravodlivosť nezáleží od dôkazov, ale od toho, akú hrubú peňaženku alebo hrubú obálku donesiete za sudcom, tak v takomto prostredí sme vyfasovali aj problém, áno, medicínsky, koronavírusu a tie čísla za posledné dni sú naozaj unikátne.
A ja by som vás chcel všetkých poprosiť, ktorí sme tu, bez ohľadu na politické tričko, aby sme možno v tejto historickej chvíli zatlieskali nie programovému vyhláseniu, ale všetkým tým ľuďom v prvej línii: zdravotným sestrám, lekárom, policajtom, vojakom, predavačkám v obchodoch a nakoniec všetkým ľuďom, ktorí svojou zodpovednosťou a disciplínou prispeli k tomu, že za posledné dni máme 6, 2, 3, 7 a 5 pozitívne testovaných ľudí. Poprosím vás o potlesk. (Potlesk, počas ktorého všetci prítomní sa postavili.)
Čiže ďakujeme všetkým vám, ktorí ste obetovali svoj, svoje pohodlie, ktorí nasadzujete svoje zdravie, svoje životy na to, aby ste chránili životy nás ostatných, ale naozaj je to unikátny výsledok. Unikátny v rámci Európy, unikátny aj, naozaj patríme medzi, medzi špičkové krajiny vo svete, ktoré zvládajú túto chorobu. V rámci Európy máme najnižší počet v prepočte na počet obyvateľov, najmenší počet ľudí, ktorí doplatili životom na, na túto chorobu.
A naozaj pri tej videokonferencii s lídrami Európskeho spoločenstva sa ma pýtali, že ako to robíte? Ja som tak trošku si zasrandoval, že však falšujeme štatistiky, tak sa zasmiali a prebudili tí, tí lídri, ale naozaj sme príkladom pre mnohé krajiny, ale to nie je náš výsledok. To je výsledok tých ľudí, ktorí dodržiavajú pravidlá, sú zodpovední. Sme asi najzarúškovanejší štát alebo krajina na svete, ale prináša to výsledky.
Z tohto miesta dovolím si teda vám aj tak oznámiť, že už v pondelok na konzíliu odborníkov epidemiológov, verejných zdravotníkov a hygienikov sme otvorili otázku, že ak naozaj takto úžasné čísla budeme mať a udržia sa až niekedy do pondelka budúceho týždňa, že či by sme nemohli urýchliť niektoré tie kroky z otvárania prevádzok. A to konzílium odborníkov je pripravené v pondelok to rozhodnutie upraviť v prospech otvárania prevádzok v duchu, že by sa otvorili všetky prevádzky s pravidlom 25 m2 na jedného zákazníka, to znamená, že zase by sa ľuďom trošku ľahšie dýchalo, zase pár tisíc, možno až 10-tisíc ľudí by malo svoju prácu, lebo by mohli chodiť do svojho zamestnania a zase by niektorí ľudia teda mohli si možno kúpiť tovar či službu, ktorú dodnes si kúpiť nemohli.
Je to naozaj v duchu niečo za niečo. Buďme veľmi opatrní a prepáčte mi túto možno medicínsku vsuvku, ale je to problém, ktorý nás kvári a ktorého dôsledky budeme všetci znášať. Viete včerajšiu prognózu Národnej banky, kde hovoria už o 9-percentnom poklese ekonomiky. Zároveň, áno, vo svete zaznievajú názory, aj na Slovensku zaznievajú názory, že zrejme sa nevyhneme druhej a tretej vlne.
A ja z tohto miesta chcem povedať, že Slovensko ekonomicky neprežije druhú a tretiu vlnu. My si nemôžme dovoliť druhú a tretiu vlnu tejto nákazy, lebo táto nákaza keď nám spôsobí 9-percentný prepad ekonomiky, ako dopadneme, keď budeme mať druhé a tretie kolo?
Čiže o to je mimoriadne dôležitejšie, aby sme boli ľuďom príkladom, aby sme ľudí stále pozývali k zodpovednosti, aby sme im hovorili, že naozaj, že aj keď tie čísla sú veľmi, veľmi dobré, nepokúšajme osud. Uvoľňujme si jemne tú, tú drobnú slovenskú ekonomiku, prevádzky, služby, ale stále s mementom, že si nemôžme ako krajina dovoliť druhú a tretiu vlnu, lebo to môžu byť finálne rany pre našu ekonomiku, pre našu krajinu a boli by sme vystavení veľmi ťažkým rozhodnutiam.
Veľmi ťažkým rozhodnutiam ale budeme vystavení tak či tak. Deväťpercentný pokles ekonomiky nemá v tomto tisícročí pre Slovensko obdobu. Bude to najväčšia rana pre ekonomiku, tým pádom aj pre naše firmy, zamestnávateľov a takisto aj zamestnancov. Teraz budeme, všetci stojíme pred otázkou, či zvládneme skúšku, že či sme naozaj sociálny štát, ktorý dokáže adresne a presne pomôcť tam, kde treba. Budeme spoločne stáť pred veľmi dôležitými rozhodnutiami, lebo život po korone na Slovensku, najmä tie, ten nasledujúci rok a ďalší rok budú veľmi ťažké z pohľadu verejných financií.
Ľudia, ktorí odtiaľto zdrhli preč, ktorí sa išli skovať do poslaneckého salónika, rozkradli Slovensko. Za tých dvanásť rokov ukradli približne 30 mld. eur. Tridsať miliárd, ak by sme ich teraz mali v kešeni, ak by sme ich mali v špajzi, by sa nám omnoho ľahšie dýchalo.
Lenže my dnes iba tým, čo dnes zažívame, pomoc ekonomike, ktorú, ktorú musíme dať, lebo jednoducho by sme mali inak 200-tisíc nezamestnaných, nás stojí tak obrovské peniaze, že následne sa budeme posúvať s hranicou verejného dlhu k 60 percentám. A nieže budeme sa posúvať, my tam skokovo pristaneme na 60 percentách. Zrazu sme na hranici, kde nesmieme ísť vyššie. Zrazu sme na hranici, ktorá sa považuje pri ekonomike nášho typu ako hranica, cez ktorú nie je dovolené ísť ďalej, lebo jednoducho by to bolo príliš veľké riziko, a ak by sme išli, mohlo by sa nám to obrátiť proti nám, že by sme platili príliš veľké rizikové príplatky pri štátnych dlhopisoch, ktoré nakupujeme, a mohla by sa tu zbytočne, nieže zbytočne, ale teda roztočiť špirála, do ktorej sa určite nechceme dostať.
To, že sa v takejto nie závideniahodnej situácii zrazu nachádzame, je dôsledok vládnutia ľudí, ktorí nám tu dvanásť rokov vládli. Najmä toto obdobie reprezentuje strana SMER – sociálna demokracia, ktorá počas tých dvanástich rokov bola najdominantnejšou politickou stranou, samozrejme, raz s prílepkom nejaké HZDS a SNS, potom sami ako hegemóni a potom s prílepkom znova SNS a MOST – HÍD, alebo aj SIEŤ, keď si spomínate na takú stranu.
Títo ľudia nás však svojím nezodpovedným hospodárením, kedy v dobrých rokoch, ekonomických, zadlžovali, zadlžovali a nič neodkladali do našej spoločnej špajze, dnes dostali do situácie, že po korone budeme v 60-percentnom verejnom dlhu.
A tým iba chcem povedať, a bude to otázka najbližších dní a týždňov a najmä teda to bude na ministrovi financií, aby predstavil tú situáciu, v akej sa nachádzame, a kroky, pred ktorými stojíme, a rozhodnutia, pred ktorými stojíme, bude to veľmi vážna situácia a musíme sa s tým vysporiadať.
Bol by som veľmi rád, ak by sme dokázali túto skúšku, najťažšiu skúšku asi, akej kedy koaliční poslanci, pred ktorou stáli, aby sme ju dokázali spoločne zvládnuť. Bol by som veľmi rád, aby sme si prestali robiť zlomyseľnosti, že pri pozitívnych veciach, fajn, držíme spolu, ale keď už urobíme ako spoločenstvo koaličných poslancov alebo koaličných strán nejaké rozhodnutie, takže máme tú nutkavú potrebu či cez Facebook, alebo na kamery hovoriť svoj iný názor, lebo sa bojíme postaviť za nepopulárne rozhodnutie nášho koaličného spoločenstva. To nie je koalícia. To je materská škôlka, ak budeme fungovať takto ďalej. Skúsme držať dokopy v dobrom a v zlom. O tom je spoločenstvo z priateľov, o tom je spoločenstvo rodiny, o tom je dobrá trieda, o tom je dobrý kolektív v práci a o tom je, áno, aj koalícia v politike. Že naozaj skúsme prežiť túto skúšku tým, že si nebudeme podrážať nohy. Že sa nebudeme snažiť jeden vyhraňovať voči druhému, lebo ja som s tým nesúhlasil, ja som s tým nesúhlasila, lebo chceme byť za pekných niekde pred tou svojou skupinkou voličov. Nabúrava to, by som povedal, dôveru voličov celej našej koalície voči nám. Spochybňuje to pocit v tých ľuďoch, že naozaj kroky, ktoré robíme, že sú dôležité a treba ich dodržiavať. Spochybňuje to nejaké odhodlanie ľudí, aby dodržiavali hygienické predpisy, ktoré nás urobili jednotkou v Európe v boji proti koronavírusu.
Sme úplne noví, nikto z nás nemal ministerskú skúsenosť. Z nášho poslaneckého klubu? Z 53 ľudí 50 nových. Úkaz. Takisto asi európsky. A rovno viac jako tretina v tejto, v tejto parlamentnej sále. Napriek tomu sme to zvládli, že dnes sme špičkou v Európe. Nerobme si tým pádom druhé nejaké prieky, nerobme si podrazy, ťahajme za jeden povraz. Symbol Svätoplukových prútov nám je každému jasný, každému známy. Svätopluka máme tu kúsok, aj keď sa nám nemusí páčiť, ako je, ale máme ho tu kúsok na Hrade. Ťahajme spolu, stojíme pred veľmi ťažkým obdobím, kde budeme musieť robiť veľmi ťažké rozhodnutia a kde budeme musieť a našou úlohou je byť prievozníkmi pre ľudí cez najväčšiu krízu, jakú Slovensko zažilo v tomto tisícročí. Je to našou úlohou, našou zodpovednosťou.
Budem veľmi rád, ak vy ako koalícia, alebo vaša politická strana sa pridáte a budete schopní podporiť, áno, aj ťažké rozhodnutia, pred ktorými stojíme, lebo je to naša spoločná zodpovednosť. Ak milujeme túto krajinu, ak milujeme túto vlasť, tak nemôžeme v takejto ťažkej chvíli politizovať a snažiť sa hádzať polená ľuďom, ktorí robia veľmi ťažké rozhodnutia. To, čo robí SMER - sociálna demokracia už od volieb. Dobre, nepýtam si... (Potlesk.)
Dobre, asi nikto si v takej situácii nepýta 100 dní. My sme nedostali ani jednu minútu. Ale to, ako podlo útočí bývalý pán predseda vlády Robert Fico, že tu snaží variť z vody, z každého nejakého našeho krôčku robí veľkú bublinu a strašiaka. Straší ľudí, demoralizuje tých ľudí. Jednoducho nehodné. Na jeho mieste by som tichučko šúchal s nohami a čakal na to, kedy mi NAKA zaklope na svoje dvere. Miesto toho... (Potlesk a pokrik v sále.)
Miesto toho sa snaží ubližovať v duchu, že čím horšie, tým lepšie. Ale v takejto chvíli, keď si pozreme aj európske krajiny, sa tie spoločenstvá politické zomkli, či to je opozícia, koalícia, vo veciach boja s koronakrízou sa tie politické zodpo..., á, zoskupenia zomkli a nesnažia sa robiť takúto sabotérsku prácu, ako tu robí SMER - sociálna demokracia už od volieb v podstate šiesty týždeň.
Áno, ľudia potom porovnávajú, že ako zvládame my a ako zvládali oni krízu, alebo ako ju zvládol Matovič a Pellegrini. Ale porovnávať neporovnateľné asi nie je úplne fér. Najlepšie sa dá porovnať ako nápor, ktorý stojí pred nami, a čo sme dokázali možno my, podľa počtu, koľko ľudí sa testuje, lebo to sú v podstate manévre a organizácia okolo toho. My sme pretestovali za naše obdobie okolo 80-tisíc ľudí. Oni? Mali prechádzku ružovou záhradou, 3-tisíc ľudí za dva týždne. Tritisíc. A my ako nováčikovia, ako noví ľudia v politike, ktorí sme to nikdy predtým nerobili, 80-tisíc. Ale tu sú výsledky. Čím viacej testov, tým viacej pozitívnych chorých odchytíme, identifikujeme, identifikujeme ich kontakty a dokážeme utlmiť rozvoj, rozvoj choroby.
Takže nemáme sa za čo hanbiť, stojíme pred obrovskou výzvou, ktorá pred nami stojí, ktorá sa popritom, čo sme si dali na chrbát, naložili a čo je najmä v Programovom vyhlásení vlády ako boj za očistu Slovenska od mafie, ktorá tu dlhé roky vládla, očistu orgánov činných v trestnom konaní od mafie, snaha urobiť zo školy naozaj miesto, kde deti budú rady chodiť, snaha urobiť z kultúry oblasť, ktorá nebude nijakým, niekde na chvoste nášho záujmu, snaha urobiť z poľnohospodárstva alebo z pôdohospodárstva rezort, ktorý nebude chrániť záujmy tých najväčších agrobarónov, ale práve tých malých, stredných a snaživých farmárov či malých poľnohospodárov. Tie výzvy sú pred nami. Tie výzvy nemajú nič spoločné s koronou, napísali sme si ich do programu a v tom programe je v podstate taký súzvuk našich programov alebo taký ten, ten prienik toho spoločného.
Ja sa teším na to, že tento program budeme spoločne realizovať, pevne verím, že ten batôžtek, ktorý sme nechceli a pred voľbami nikto s ním nerátal, spoločne zvládneme uniesť. Jeho dôsledky budú však veľmi náročné a možno pri mnohých veciach, ktoré budeme chcieť z programu realizovať, budeme štyrikrát obracať to euro, či si to dokážeme dovoliť a ako to spravíme. O to viac nám bude musieť záležať na efektivite vynakladania verejných prostriedkov v každej, v každom jednom rezorte.
Pevne verím, že ministri, ktorí tu sedia za mnou, presne takto zodpovedne budú pristupovať k svojej práci. Že nebude to tak ako doteraz, že štát bol dojná krava pre rôznych Širokých, Výbohov, Brhelov, Kaliňákov, Ficov a podobných, že si jednoducho povedali, že vyhraj voľby, môžeš všetko, ako jeden nebohý pán poslanec za SMER svojho času povedal, ale že budeme pristupovať k našim spoločným peniazom ako k niečomu, čo je, čo patrí nám všetkým. Že budeme k ľuďom pristupovať ako k akcionárom akciovej spoločnosti s názvom Slovenská republika. Že nebudeme pohŕdať ľuďmi, lebo my sme niekto, lebo my sme poslanci, my sme politici, my sme ministri. A my sme tým pádom zrazu nadľudia, ktorí si to dovoliť môžu. Že odoláme pokušeniu dosadzovať si svojich známych kamarátov na kľúčové miesta v štátnych firmách alebo niekde na okresných úradoch.
Ukážme, že dokážeme odolať týmto klasickým pokušeniam politikov, ktoré tu dlhé roky boli a ktoré viedli práve k tomu, že Slovensko je dnes vo veľmi stresovej situácii, že zrazu si nemôžme dovoliť sa len tak zadlžovať, že zrazu si nemôžme dovoliť druhú vlnu krízy po zdravotnej stránke, že si nemôžme už dupľom dovoliť tretiu vlnu.
Áno, sú zodpovedné krajiny v Európe, ktoré túto skúšku si môžu oskúšať. My nie. My sme odkázaní na to, aby sme chorobu zvládli tak, že Slovensko bude mať takéto výborné čísla aj naďalej a ešte dúfam, že ešte lepšie a že neurobíme chybu ani po medicínskej stránke, ani po ekonomickej, že ľuďom vlejeme do duší nádej, že sa tu naozaj bude dobre podnikať, pracovať a žiť a že dokážeme spoločne... (Potlesk.)
A dokážeme spoločne vlastne naplniť to, čo sme ľuďom pred voľbami sľúbili. Lebo každý sme to sľubovali, len trošku iné slová, vety sme používali. Niekto viac a niekto menej. Niekto na bilbordoch, niekto v heslách vo vládnom programe, niekto v televíznych vystúpenia, ale boli to naše sľuby a mali by to byť tým pádom naše záväzky. Tieto sľuby a záväzky sme premietli do Programového vyhlásenia vlády, ktoré ste tu vy ako koaliční poslanci dosť posledných dní statočne obhajovali a bojovali niekedy aj nie práve s logickými a čestnými argumentami, ale bojovali.
Ďakujem vám veľmi pekne za vašu prácu, ktorú ste odviedli pri boji za toto Programové vyhlásenie vlády.
A dovoľte na záver iba opäť prečítať záväzok, ktorý je vlastne na prvej strane aj symbolicky v tom Programovom vyhlásení vlády, náš spoločný záväzok voči ľuďom žijúcim v Slovenskej republike, voči občanom Slovenskej republiky, kde hovoríme, ako tú politiku chceme robiť.
Že dovoľte na záver, aby som prečítal náš spoločný záväzok, a teda vopred vám ďakujem.
"Počas nášho vládnutia sa zaväzujeme vždy hovoriť pravdu a čestne konať. K verejným financiám a štátnemu majetku budeme pristupovať ako dobrí hospodári a nebudeme tolerovať žiadnu korupciu. Zabezpečíme dôslednú rovnosť pred zákonom a budeme konať tak, aby sme výrazne zvýšili dôveru ľudí v štát a ľudí, ktorí ho reprezentujú. Včasná a kvalitná zdravotná starostlivosť bude základ a výborné vzdelanie cieľ. Vytvoríme atraktívne podnikateľské prostredie s cieľom, aby zamestnanci mali dobrú prácu za férovú mzdu. Chceme Slovensko vnútorne súdržné, silné a sociálne spravodlivé. Osobitnú pozornosť budeme venovať chudobným, chorým a slabým. Výrazne zvýšime potravinovú sebestačnosť Slovenska a nastavíme spravodlivý systém podpory poľnohospodárov. Rovnosť príležitostí bude základným kritériom akejkoľvek súťaže či výberového konania. Zmysluplnou informatizáciou premeníme Slovensko na inteligentnú, inovatívnu a transparentnú krajinu. Efektívnym využívaním fondov EÚ znížime regionálne rozdiely a zvýšime ochranu životného prostredia. Budeme pôsobiť ako spoľahlivý a zodpovedný partner v európskych a medzinárodných vzťahoch."
Držme si palce. Ďakujem veľmi pekne. (Dlhotrvajúci potlesk, počas ktorého všetci koaliční poslanci a členovia vlády sa postavili.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

30.4.2020 o 11:12 hod.

Mgr.

Igor Matovič

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video