78. schôdza

29.11.2022 - 22.12.2022
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vstup predsedajúceho

7.12.2022 o 15:10 hod.

Mgr.

Peter Pčolinský

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vstup predsedajúceho 15:10

Peter Pčolinský
Skontrolovaný text
S reakciou na faktické poznámky pán poslanec Vetrák.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

7.12.2022 o 15:10 hod.

Mgr.

Peter Pčolinský

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie v rozprave 15:10

Milan Vetrák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Začnem teda od konca.
Miloš Svrček, no jasne, rozumieme si v tom, že to nie je povinnosť. Ja som to hovoril ani nie tak kvôli tebe, ako kvôli tomu, aby tu nedošlo k nejakému nedorozumeniu, že my teraz musíme robiť túto právnu úpravu. Lebo nie ty, ale niektorí poslanci tuná v parlamente to tak interpretujú, čiže to len aby bolo jasné. Keby bolo na SME RODINE a OĽANO, tak podľa mňa v programovom vyhlásení vlády je aj posilnenie inštitútu referenda, to som presvedčený, a preto si myslím, že ak máme urobiť nejakú kvalitnú novelu ústavy, tak by sme sa mali v prvom rade dohodnúť my medzi sebou – OĽANO, SME-RODINA, lebo tí ostatní ti nebudú z opozície hlasovať za to, pretože, že či máš kvalitný, alebo nekvalitný návrh. Tí ostatní ti podporia čokoľvek, aby sa čo najskôr dostali k moci, lebo im nikdy na tom referende nezáležalo, tak ako si presne povedal, že toto skôr naznačujem, že mali by sme my najskôr spraviť kvalitnú úpravu a tú potom ponúknuť ostatným.
K pánovi Kočišovi, my sa len nerozumieme. Ja hovorím o tom, že ak chceme mať odborne dobre spravený návrh aj v zmysle judikátu Ústavného súdu, tak by sme nemali hovoriť o referende, ale mali by sme ľuďom ponúknuť ľudové hlasovanie, tak ako ho máme pri prezidentovi. Čiže ľudia budú mať možnosť rozhodovať, ale urobme to tak, aby to bolo aj v duchu judikatúry Ústavného súdu. Čiže ľudové hlasovanie a potom aj nejaká sankcia za to, že to ľudové hlasovanie bude neúspešné. Pretože to nemôže byť tak, že každú chvíľu tu bude niekto zneužívať tento inštitút, lebo on sa dá aj zneužívať a vždy, keď budú voľby, tak vždy bude skupina na, 350-tisíc ľudí vždy bude, pokiaľ to nebude totalita, ktorá bude nespokojná s tými výsledkami volieb. O tomto hovorím a predpokladám, že všetci, ktorí tu chcú mať nejaký štandardný rozvoj krajiny, nebudú chcieť mať taliansku demokraciu u nás.
Pán Suja, demagóg, alebo jednoduchý. No tak, pokiaľ ste si čítali náš volebný program, tak ste demagóg, lebo klamete. My to tam máme jasne povedané osem rokov, že o predčasných voľbách nie referendum. A pokiaľ neviete čítať, tak potom ste asi ten jednoduchý.
Ďakujem za slovo. (Reakcia z pléna.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

7.12.2022 o 15:10 hod.

JUDr. PhD.

Milan Vetrák

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 15:10

Peter Pčolinský
Skontrolovaný text
Vyhlasujem rozpravu za skončenú. Chce zaujať stanovisko navrhovateľ? Chce zaujať stanovisko spravodajca? Nie. Prerušujem rokovanie o tomto bode programu.
Termín hlasovania bude, pán spravodajca, pardon, ešte oznámte termín.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

7.12.2022 o 15:10 hod.

Mgr.

Peter Pčolinský

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie v rozprave 15:10

Dominik Drdul
Skontrolovaný text
V rámci posledného bloku hlasovaní. Na konci schôdze.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

7.12.2022 o 15:10 hod.

Bc.

Dominik Drdul

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 15:10

Peter Pčolinský

Vystúpenie v rozprave 15:10

Miloš Svrček
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán podpredseda.
Vážení kolegovia, návrh zákona, ktorým sa mení zákon o podpore cestovného ruchu v znení neskorších predpisov, predkladám na rokovanie Národnej rady spoločne s pánmi poslancami Kollárom, Pčolinským a Gogom. V krátkosti v úvodnom slove.
Cieľom návrhu zákona, pretože už aj v prvom čítaní sme k tomu mali rozpravu, je úprava a harmonizácia legislatívnych rámcov s aktuálnymi potrebami sektoru cestovného ruchu. Totižto pri príspevku na odstránenie negatívnych následkov pandémie COVID-19 sa vypúšťa dátum 31. decembra 2022, aby naďalej zostala možnosť poskytovať tento príspevok na podporu cestovného ruchu v súvislosti so zmiernením negatívnych následkov pandémie a nebola viazaná na konkrétny termín.
Zároveň sa dopĺňa aj príspevok na pomoc podnikom v súvislosti so zmiernením negatívnych ekonomických následkov v sektore cestovného ruchu, keďže podniky zasiahla aj ekonomická kríza. Taktiež v rámci tohto legislatívneho návrhu sa opravuje aj prechodné ustanovenie, pri ktorom je snaha zabrániť zániku oblastných organizácií cestovného ruchu, ktoré aj bez nesplnenia povinností, ktoré sú tam ustanovené v zákone, konkrétne v § 14, čelia nepriaznivým dôsledkom tejto mimoriadnej situácie spojenej s covidom-19, a z toho dôvodu týmto návrhom vypúšťame povinnosť preukazovať splnenie podmienok podľa § 14 ods. 1 k 31. 12. 2022, následne ešte detailnejšie vysvetlím v rozprave, kde chcem aj predniesť pozmeňujúci návrh.
Ďakujem za slovo.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

7.12.2022 o 15:10 hod.

JUDr. Mgr. PhD., LL.M.

Miloš Svrček

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 15:10

Peter Pčolinský
Skontrolovaný text
Ďakujem. Dávam slovo spoločnému spravodajcovi z výboru pre hospodárske záležitosti poslancovi Petrovi Vonsovi, aby informoval Národnú radu o výsledku rokovania výborov o tomto návrhu zákona, aby odôvodnil návrh a stanovisko gestorského výboru.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

7.12.2022 o 15:10 hod.

Mgr.

Peter Pčolinský

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie v rozprave 15:10

Peter Vons
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda.
Vážení kolegovia, kolegyne, predkladám spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o výsledku prerokovania návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Miloša Svrčeka, Borisa Kollára, Petra Pčolinského a Ľudovíta Gogu na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 91/2010 Z. z. o podpore cestovného ruchu v znení neskorších predpisov (tlač 1232) v druhom čítaní.
Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 1764 z 8. novembra 2022 pridelila predmetný návrh zákona na prerokovanie výborom: ústavnoprávnemu výboru, výboru pre financie a rozpočet a výboru pre hospodárske záležitosti. Určila zároveň výbor pre hospodárske záležitosti ako gestorský výbor a lehoty na prerokovanie predmetného vládneho návrhu zákona v druhom čítaní vo výboroch.
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený, neoznámili gestorskému výboru v určenej lehote žiadne stanovisko k predmetnému návrhu zákona.
Návrh zákona odporučili Národnej rade Slovenskej republiky schváliť: ústavnoprávny výbor uznesením č. 662 z 24. novembra 2022, výbor pre financie a rozpočet uznesením č. 402 z 24. novembra 2022 a výbor pre hospodárske záležitosti uznesením 384 z 28. novembra 2022.
Z uznesení výborov uvedených pod bodom III tejto správy vyplývajú tri pozmeňujúce a doplňujúce návrhy. Gestorský výbor odporúča hlasovať o bodoch 1 až 3 spoločne s odporúčaním schváliť. Gestorský výbor na základe stanovísk výborov k predmetnému návrhu zákona vyjadrených v ich uzneseniach uvedených pod bodom III tejto správy a v stanoviskách poslancov gestorského výboru vyjadrených v rozprave k tomuto návrhu zákona odporúča Národnej rade Slovenskej republiky návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Miloša Svrčeka, Borisa Kollára, Petra Pčolinského a Ľudovíta Gogu na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 91/2010 Z. z. o podpore cestovného ruchu v znení neskorších predpisov (tlač 1232), schváliť v znení pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov uvedených v tejto spoločnej správe, ktoré gestorský výbor odporúčal schváliť.
Spoločná správa výborov o výsledku prerokovania návrhu zákona v druhom čítaní bola schválená uznesením výboru pre hospodárske záležitosti č. 388 z 29. novembra 2022. Týmto uznesením ma výbor zároveň poveril predložiť návrhy v zmysle príslušných ustanovení rokovacieho poriadku Národnej rady Slovenskej republiky.
Pán predsedajúci, skončil som, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

7.12.2022 o 15:10 hod.

PaedDr.

Peter Vons

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 15:10

Peter Pčolinský
Skontrolovaný text
Otváram rozpravu. Do rozpravy som dostal jednu písomnú prihlášku pána poslanca Svrčeka, nech sa páči, pán poslanec.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

7.12.2022 o 15:10 hod.

Mgr.

Peter Pčolinský

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie v rozprave 15:10

Miloš Svrček
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán podpredseda.
Vážení kolegovia, v rámci tohto návrhu chceme doplniť príspevok na pomoc podnikom v súvislosti, ako som spomínal v úvodnom slove, so zmiernením negatívnych dôsledkov po pandémii COVID-19 a hlavne ekonomických následkov v oblasti a v sektore cestovného ruchu.
V rámci tohto návrhu vkladáme aj ustanovenie, ktorého podstatou je vytvorenie takého ako keby legislatívneho rámca, ktorý umožní ministerstvu dopravy a výstavby tvoriť schémy štátnej pomoci a schémy pomoci de minimis a ad hoc pre podporu podnikov v sektore cestovného ruchu v súvislosti so zmiernením pandémie, ktorú máme za sebou v sektore cestovného ruchu.
Ja by som chcel len v krátkosti takou ľudskou rečou povedať, že prečo prichádzame s týmto návrhom. Ide o návrh, ktorý vychádza z aplikačnej praxe a hlavne po komunikácii s jednotlivými samosprávami a možno aj oblastnými organizáciami cestovného ruchu. V prípade totiž to, ak by nedošlo k schváleniu tejto novely, tak by došlo k vážnej hrozbe, nakoľko novela musí nadobudnúť účinnosť najneskôr do konca tohto roka 2022. V prípade nestihnutia tohto termínu účinnosti, teda dátumu účinnosti z vyššie uvedených dôvodov, by nastala situácia, keď 31. decembra 2022 uplynie lehota ustanovená v prechodnom ustanovení v § 31d, do ktorej majú oblastné organizácie cestovného ruchu preukázať minimálny počet prenocovaní 100-tisíc, čo je v podstate z aplikačnej praxe nesplniteľné pre žiadnu oblastnú organizáciu cestovného ruchu, a preto sa spravila aj táto novela po spolupráci s ministerstvom dopravy a výstavby, a preto aj máme túto novelu v tomto čítaní. V prípade, ak tento následok nepreukázania by bol ustanovený aj v platnom ustanovení zákona o podpore cestovného ruchu, tak podľa tohto by oblastné organizácie cestovného ruchu zanikli. Tomu sa, samozrejme, chceme vyhnúť a práve preto sme aj s kolegami prišli s touto právnou úpravou. Toľko v skratke a laickou rečou vysvetlené. Predkladám v rámci rozpravy však ešte pozmeňujúci a doplňujúci návrh, ktorý je krátky, ale o to dôležitejší, a preto ho prečítam.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh vychádza hlavne čo sa týka odôvodnenia z toho dôvodu, že v nadväznosti na vypustenie prechodného ustanovenia § 31d sú potrebné úpravy aj v bodoch 1 a 2 s cieľom, aby oblastné organizácie neboli povinné každoročne splniť podmienku podľa toho § 14 ods. 1, ale iba pri založení oblastnej organizácie. Čiže to je ten počet, čo som spomínal v rámci rozpravy teraz.
Takže jedná sa o pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslanca Národnej rady Miloša Svrčeka k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Svrčeka, Kollára, Pčolinského, Gogu na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 91/2010 Z. z. o podpore cestovného ruchu, zákon č. 91 o podpore cestovného ruchu v znení zákona č. 556/2010 Z. z., zákona č. 386/2011 Z. z., zákona č. 352/2013 Z. z., zákona 415/2013 Z. z., zákona č. 125/2016 Z. z., zákona č. 347/2018 Z. z., zákona č. 221/2019 Z. z., zákona č. 399/2019 Z. z., zákona č. 90/2020 Z. z., zákona č. 342/2020 Z. z., zákona č. 501/2021 Z. z. a zákona č. 92/2002 sa mení a dopĺňa takto:
1. Čl. I sa vkladá prvý bod a druhý bod, ktoré znejú:
„1. V § 15 sa vypúšťa písm. s).
2. V § 24 ods. 1 sa vypúšťa druhá veta."
Doterajšie body 2 až 4 sa primerane prečíslujú.
2. V čl. I štvrtý bod znie:
„4. § 31d sa vypúšťa."
Toľko k pozmeňujúcemu návrhu, ale opakujem, ja by som chcel aj ctené plénum poprosiť alebo aj pánov poslancov, ktorí to sledujú na televíznych obrazovkách, vyslovene, aby sme nespôsobili zánik oblastných organizácií cestovného ruchu, poprosím aj podporu so stranou koalície aj opozície.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

7.12.2022 o 15:10 hod.

JUDr. Mgr. PhD., LL.M.

Miloš Svrček

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom