78. schôdza

29.11.2022 - 22.12.2022
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.1.2023 o 14:03 hod.

Ing. Mgr.

Tomáš Taraba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie v rozprave 13:53

Robert Fico
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Možno krívam symbolicky ako slovenská demokracia a preto mi dovoľte, aby sa k téme demokracia vyjadril aj v mojom vystúpení v mene poslaneckého klubu SMER - slovenská sociálna demokracia. Začnem netradične. Pani Kolíková, ja som všeličo videl, aj prevrátený komediantsky koč. Ale nevidel som človeka, ktorý hovorí, že vidí do mysle 1,2 mil. ľudí, ktorí boli v referende, čo si vlastne želali alebo neželali. Vy ste génius. A takto sa správate (Potlesk.) takto ponižujúco správate k ľuďom na Slovensku a potom sa čudujete, že vás nikto nechce nielen ako ministerku, ale nikto vás nechce, aby ste zastupovali záujmy ľudí v Národnej rade.
Vážené dámy a páni, nepamätám si presne rok, ktorý to bol, ale navštívil som osobne predsedu izraelského Knesetu pána Avrahama Burga. A keď sme sa lúčili, tak mi dával do ruky darček, ktorý vytiahol zo skrine. A bola to krásne strieborná holubica mieru. Ako mal tú skriňu otvorenú, tak mi povedal, Robert, pozri sa, máme síce plné skrine holubíc mieru, ale v krajine máme stále vojnu. Takto je to aj s demokraciou na Slovensku. Ja som nepočul snáď nikdy za tých posledných tridsať rokov
===== ...holubica mieru. Ako mal tú skriňu otvorenú, tak mi povedal: "Robert, pozri sa, máme síce plné skrine holubíc mieru, ale v krajine máme stále vojnu.". Takto je to aj s demokraciou na Slovensku. Ja som nepočul snáď nikdy za tých posledných tridsať rokov, čo som v slovenskej politike, toľko vyhlásení o demokracii. Čo je demokratické a čo nie je demokratické. Ako sme mali možnosť počuť v posledných dvoch alebo troch mesiacoch.
Predovšetkým treba povedať, dámy a páni, že vy sa tej demokracie neuveriteľne bojíte. Začal by som tým, že keď sa niekde objaví nejaké oznámenie, že ľudia chcú v súlade so zákonom protestovať alebo demonštrovať, prvé, čo robíte, zavoláte zváračov a necháte pozvárať bránu na Úrade vlády. Vy sa bojíte tej demokracie tak, že keď politická strana, ktorá nikdy nebola typická násilnými prejavmi ide klásť vence k soche Alexandra Dubčeka, tak tam pošlete možno dvetisíc policajtov, ako keby mala prísť občianska vojna. Vy sa bojíte demokracie pokiaľ ide o parlamentné voľby. Vláda bola odvolaná kvôli neschopnosti v decembri 2022 a vy nás tu presviedčate, že je potrebné, aby ste nám ukázali do septembra, že viete vládnuť. Presviedčate nás, že to je správne, že v podstate je nespravodlivé, aby ste museli odísť z funkcie povedzme už niekedy v júni alebo v máji, čo by boli tie najvhodnejšie termíny pre všetkých ľudí na Slovensku.
Vy sa strašne bojíte najvyššej forme priamej demokracie, vrátane pani prezidentky. Nepoznám krajinu sveta, kde by si hlava štátu dovolila dvadsaťštyri hodín pred konaním referenda urobiť verejné vyhlásenie a odhovárať ľudí od účasti v najvyššej forme priamej demokracie. To ste vy! Plné ústa demokracie. Najväčší demokrati. Toto všetko, čo tu sedí od vás naľavo a čo sedí tam hore v tých ľaviciach, to je pre vás ľudský odpad. My sme hyeny, dezoláti, opice, najnovšie sme aj háveď. My, samozrejme, znesieme tieto vaše urážky, ktoré nám dávate na dennej báze. Ale rovnako máme právo vám pripomenúť, že sa demokracie bojíte ako čert kríža.
Vážené dámy a páni, to, že dnes musíme meniť ústavu spôsobila prezidentka Slovenskej republiky nezmyselným podaním na Ústavný súd v roku 2021. V poriadku. Potom, čo zmarila referendum, Ústavný súd rozhodol, že ak chceme konať na Slovensku predčasné voľby, musíme expressis verbis do ústavy zakotviť, že buď sa to bude diať formou rozhodnutia Národnej rady alebo to bude formou priamej demokracie v referende.
S tým, že Ústavný súd veľmi jasne povedal, že pozor! Poznáme dve formy zákonodarnej činnosti. Jednu cez zástupcov v Národnej rade a druhú rovnocennú, ktorú môžu vykonávať ľudia v referende. Ústavný súd povedal veľmi presne, že platné rozhodnutie v referende má silu ústavného zákona a že nie je potrebné v žiadnom prípade vykonávať takéto rozhodnutia nejakými inými predpismi. A vy namiesto toho, aby ste rešpektovali toto rozhodnutie Ústavného súdu, dnes prídete surovo do Národnej rady, tváriac sa, že ste demokrati a vypúšťate referendum ako možnosť skrátenia volebného obdobia.
Pani Kolíková, vám asi zbytočne budem vysvetľovať, čo to je zákaz zužovania štandardu ľudských práv, ktorý je dosiahnutý v danej krajine a v danom ústavnom priestore. Ak raz Ústava Slovenskej republiky zagarantovala v roku 1992 nejaký rozsah ľudských práv, nie je možné tieto práva zužovať a vy dnes idete zobrať ľuďom jedno základné ľudské právo v priamom referende rozhodovať o tom, či Národná rada Slovenskej republiky skončí skôr alebo neskončí. Veď vy robíte protiústavné kroky, preboha. (Potlesk.)
Jasné, spoliehate sa na to, že prezidentka sa nemôže obrátiť na Ústavný súd, lebo nie je možné vetovať Ústavný súd, ale buďte kľudná, prezidentka by to aj tak neurobila, lebo prezidentka nechce predčasné parlamentné voľby. Prezidentka chce, aby ste zostali pri moci až do marca 2024 a má na to dôvody, lebo ste najlepším prietokovým ohrievačom na posielanie zbraní na Ukrajinu. Toto je dôvod, pre ktorý máte takú obrovskú podporu prezidentky. Prezidentky, ktorá oklamala celý národ, keď povedala, že musíme do konca januára zmeniť Ústavu a voľby musia byť do 30. júna. Ako je možné, že už je dobrý september? Uvedomujeme si, že v septembri, ak budú voľby, tak ďalších 30 dní bude treba na to, aby tá vláda vznikla. Ďalších 30 dní bude treba na programové vyhlásenie vlády. V podstate vy ste si vyárendovali, vláda, ktorá bola odvolaná pre neschopnosť, že budete vládnuť prakticky až do začiatku novembra 2023 a ste neodvolateľní. Pretože už ste raz boli odvolaní. Už ste obesení, už vás utopiť nevieme. Jednoducho to Ústava Slovenskej republiky neumožňuje. A tvárite, my sme najlepší. (Potlesk.) My teraz ukážeme, ako to bude fungovať.
Je neskutočné takto útočiť na priamu demokraciu, ako to ukazujete v tomto nehoráznom návrhu. Čo to tu, pani Kolíková, rozprávate? Že treba nejakú diskusiu a nejakú širokú zhodu. Aká bola diskusia o tomto zákone? Ste nám oznámili, že máte 90 poslancov a že nás nepotrebujete. A teraz chodíte za nami. Už ste boli piati z vládnej koalície - pán Fico potrebujeme hlasy, lebo asi nemáme deväťdesiatku. V mene poslaneckého klubu strany SMER - slovenská sociálna demokracia vám oznamujeme, pokiaľ nebude v tejto zmene Ústavy možnosť referendom skrátiť volebné obdobie, poslanci SMER-u ani jedným jediným hlasom nemôžu podporiť túto zmenu Ústavy. A je to vaša plná zodpovednosť. (Potlesk.)
A ešte chcem, samozrejme, dodať, mám bohužiaľ málo času. Páni kolegovia z OĽANO, obraciam sa na vás. Keď ste chodili na náboženstvo alebo do školy a vtedy sa učilo, že sa nesmie klamať, tak ste asi vždy ste chýbali vtedy. Vždy. Pretože ja neviem, ale mám tu pred sebou to, čo ste si napísali do volebného programu.
Vo volebnom programe máte napísané:
Zmena volebného systému tak, aby sa vytvorilo 75 volebných obvodov, približne kopírujúcich dnešné okresy. Tam by ľudia priamo volili svojho poslanca. Bla, bla, bla ...
Vy ste sa zbláznili. Toto máte vo vlastnom programe strany a vy dnes prichádzate s návrhom, že toto teda neplatí a že my si chceme zaviesť jeden volebný obvod, lebo si zavádzate lex OĽANO, lebo viete, že ste skončili a jediné, čo vás ešte môže zachrániť v nasledujúcich parlamentných voľbách je jeden volebný obvod. Pán Boh vás ochraňuj pred systémom, kde by boli volebné systémy postavené na polovičke, volené na priamo, teda väčšinou a druhá polovička proporcionálne, by ste nemali ani dve percentá v nasledujúcich parlamentných voľbách. Klamete! Ako to povedal raz maďarský premiér v jednej nočnej rozprave a potom to bolo veľmi výrazne zneužívané voči nemu v kampani, keď hovoril, bol to myslím Gyurcsány: Klamali sme ráno, klamali sme na obed, klamali sme večer.
Dámy a páni z vládnej koalície, klamali ste ráno, klamete na obed, klamete na večer, klamete, celé vaše vládnutie je postavené na podvode. (Potlesk.) Ani jeden, ani jeden jediný hlas nedostane táto zmena Ústavy, pretože SMER - slovenská sociálna demokracia nemôže opľúvať ľudí, ako to robíte vy. My nemôžeme ľuďom zobrať referendum. Nič iné tí ľudia nemajú, všetko im beriete. Beriete im sociálne istoty, beriete im životnú úroveň, beriete im dôstojnosť. A ešte im zoberiete aj to základné ľudské právo, aby vás mohli poslať do čerta. Hanba vám!
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

24.1.2023 o 13:53 hod.

doc. JUDr. CSc.

Robert Fico

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:03

Tomáš Taraba
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
To, že, to, že pani Kolíková je predkladateľkou tejto zmeny Ústavy, tak to len dáva tušiť, že nebude to ani v prospech ľudí, nebude to ani v prospech Ústavy. Je to osoba, ktorá sa za tieto dva a pol roky, roka najviac, najviac zaslúžila o kadejaké podnety, ktoré skončili na ústavných súdoch. Pamätáme si, že bola to ona, ktorá sem prinášala náhubkové zákony, ktorá sem prinášala boj proti covidu takým spôsobom, že chcela špehovať ľudí a práve teraz ona príde nám vysvetliť, že ide koalícia meniť Ústavu k lepšiemu. No samozrejme, že zobrať ľuďom právo skracovať volebné obdobie nie je k lepšiemu, je to k horšiemu. Ale vo svete, v politickom svete predkladateľky je to úplne zrejme logické.
Samozrejme, že táto zmena sa nedá podporiť, nedá sa podporiť už len preto, kto je predkladateľ a nedá sa podporiť už len preto, že čo chce dosiahnuť. Zo Slovenska nemôže byť štát, kde občan nemá právo odvolávať toho, koho zvolil. Toto má právo každý jeden vedúci funkcionár, má to právo každý jeden riaditeľ firmy, má to právo každý jeden minister, len vy poslanci vládnej koalície ste si povedali, že to nemá mať na Slovensku toto právo občan.
Takže, ak chcete tých 90 hlasov, musíte si hľadať medzi sebou a najúsmevnejšie, čo je, keď povie predkladateľka, že tento návrh je výsledkom kompromisu, že iný kompromis sa nedal nájsť. Tak si to zopakujme. Opozícia má 54 hlasov. My všetci chceme, aby občania mali právo parlament rozpustiť. SME RODINA tvrdí, že s tým problém tiež nemá, takže to už máte 74. A keď by dodalo 20 hlasov SaS, tak je kompromis na stole. Takže kto nechce? No je to SaS. Pretože SaS je tá strana, ktorá to jediná ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.1.2023 o 14:03 hod.

Ing. Mgr.

Tomáš Taraba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:05

Ľuboš Blaha
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Predseda strany SaS Richard Sulík ešte pred niekoľkými hodinami tvrdil, že si nebudú klásť žiadne podmienky a že referendum ostáva. A teraz sa krásne ukázal, ako je v priamom prenose ponížený svojou vlastnou stranou. Keď hovoril Robert Fico, zobral si svoj fešný batôžtek a smutne so sklopenou hlavou odkráčal zo sály. (Reakcia zo sály: "Do Austrálie.") Do Austrálie. (Povedané so smiechom.) Toto je Richard Sulík. On je izolovaný vo vlastnej strane. On nevie, ako predseda strany, ani presadiť vlastný názor. Lebo tam okupujú strany, rôzni liberálni extrémisti, ako je Kolíková, Dostál, Baránik. A toto je výsledok.
Viete, ja sa len tak zamýšľam nad tým, že aký to má politologický zmysel. Lebo naozaj báť sa referenda pri päťdesiatpercentnom kvóre? Päťdesiatpercentné kvórum zabezpečuje, že je prakticky nemožné, aby bolo referendum úspešné a naozaj musí byť zopätá úplne celá spoločnosť. My sme mali pocit, že teraz je zopätá a napriek tomu, že došlo 1,2 mil. ľudí, čo je neuveriteľný mandát, napriek tomu to nestačilo. Čoho sa tí SaS-kári boja? Čoho sa boja? Veď to je tak ťažký oriešok zozbierať 50 % populácie Slovenska. Oni sa boja ľudí. To je, to je číra nenávisť. To je, ja neviem, antropofóbia, mizantropia. No pri pani Kolíkovej, ktorá zjavne na svet nazerá takýmto očami sa ani nečudujem, ale SaS-ka, pokiaľ chce byť zvolená do budúceho parlamentu, preboha, aspoň štipku úctu by mali prejaviť občanom Slovenskej republiky.
Oni najčastejšie hovoria, že my všetci sme dezoláti, my všetci sme extrémisti a oni sú vraj demokrati. ale videli ste niekedy demokrata, ktorý sa tak silne bojí ľudí? Ktorý sa tak silne bojí priamej demokracie referenda? Veď to je taká strašná hanba. A nehovoriac o pani Čaputovej, ako pán predseda veľmi správne povedal. Tak ona zmarí referendum, ona zmarí referendum a potom vyzve parlament, aby prijal nejaké uznesenie, aby to referendum mohlo by teda vyvolať predčasné voľby. A teraz, keď sa to nedeje, tak ona nekričí, ona kašle na to, ona je v Nemecku a preberá cenu od nejakého nacistu. Toto je pani Čaputová. Absurdné! Absolútne ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.1.2023 o 14:05 hod.

Mgr. PhDr. PhD.

Ľuboš Blaha

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:07

Richard Takáč
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci.
Pán predseda, poslanec Robert Fico, no, pani Kolíková, to je prízračné a úplne krásne, ako je tu človek, ktorý v zásade ona predkladá tento pozmeňovák k ústavnému zákonu. A hlavne je to pani Kolíková, ako bývalá ministerka, ktorá to nepredkladá v prospech ľudí, ale predkladá to v prospech porušovania ľudských práv. A myslím si, že ona ako osoba, ktorá viedla ministerstvo spravodlivosti, za jej éry sa zapíše do dejín Slovenskej republiky tým, že sa najviac porušovala Ústava Slovenskej republiky. Práva, porušovanie ľudských práv. Však tu máme na stole nevyšetrenú smrť generála Lučanského, právnika pána Krivočenka, ktorý zomrel tzv. zomrel preto, lebo že, že vraj nemali pľúcnu ventiláciu a hneď vedľa ich bolo tridsať.
Dámy a páni, pani Kolíková prostredníctvom tohto pozmeňováku idú zobrať tú najvyššiu formu tej demokracie občanom Slovenskej republiky. Že idú vypustiť možnosť krátenia volebného obdobia referendom. A ja sa čudujem aj koaličným poslancom, napr. tým z toho hnutia Oľana, však sami to mali to mali vo volebnom programe v roku 2020, že chceli znížiť hranicu na úroveň 25 %. To znamená, že podľa slov Matoviča a všetkých v Oľane, referendum, ktoré bolo túto sobotu, bolo úspešné, lebo sa jej zúčastnilo viac ako 27 %. Nehovoriac o tom, že tam zavádzajú jeden volebný obvod a boli to samotní oni, ktorí o tom hovorili, že chceli tento, tento systém nechceli meniť. Ešte minulý rok, ešte minulý rok niektorí kolegovia z Oľana mali tlačovú konferenciu a hovorili, hovorili o jednom volebnom obvode alebo respektívne o meň, zmeneniu na rozdelenie. To znamená, aby bolo viacej zmiešaný systém, aby bolo viacej volebných obvodov. To znamená, ja aj novinári, nech ich konfrontujú. Oni v pondelok po ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.1.2023 o 14:07 hod.

Ing.

Richard Takáč

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:09

Eduard Kočiš
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Celý tento pozmeňujúci návrh zákona je taký miš-maš. Je to taká všehochuť všehokoľvek. Jednoducho, ak sa vlády, ktoré vládnu, boja vlastných občanov, tak to už o niečom svedčí. A práve tento pozmeňujúci návrh zákona je toho jasným príkladom. Ak sa najmä strana SaS a strana OĽANO ešte rok dozadu, možno 14 mesiacov bili do hrude, bili do pŕs o tom, a tvrdili stále dookola aký je pomerný systém, ktorý máme na Slovensku, že Slovensko je jedným volebným obvodom, ...
===== ...ktoré vládnu boja vlastných občanov, tak to už o niečom svedčí. A práve tento pozmeňujúci návrh zákona je toho jasným príkladom.
Ak sa najmä strana SAS a strana OĽANO ešte rok dozadu, možno 14 mesiacov bili do hrude, bili do pŕs o tom, a tvrdili stále dookola aký je pomerný systém, ktorý máme na Slovensku, že Slovensko je jedným volebným obvodom, je to niečo zlé, je to nejaký pohrobok mečiarovských čias. A ako tento pomerný systém musia zmeniť oni demokrati, tak zrazu vyjde na tlačovú konferenciu jeden človiečik menom Igor Matovič, a ten zrazu povie, že REPBLIKA, SMER a HLAS je dohodnutá v budúcich parlamentných voľbách, kedy uspeje zmeniť tento pomerný systém na väčšinový a proporcionálny. Jednoducho tento človek mal nejaký sen, a tento sen sa mu teraz pani kolegyňa Kolíková snaží zmeniť na nejakú skutočnosť.
To znamená, že ich strach je neproporcionálne rovnaký s tým, čo si ľudia momentálne na Slovensku želajú. Ak demokratické voľby, či sú v riadnom termíne alebo v termíne skoršom, sú tým najväčším znakom demokracie, tak ja sa pýtam, prečo tento znak demokracie idete vziať občanom, ktorí vás zvolili do ústavnej funkcie, dali vám možnosť si hriať zadok skoro 4 roky na parlamentnej stoličke, a vy im teraz napľujete do očí, pretože podľa vášho názoru už nie sú títo ľudia demokraticky zmýšľajúci a sú nejakí nejakí ľudia na opačnom brehu politického spektra a chcú zvrhnúť demokraciu, ktorú vy tak hrdinsky bránite.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.1.2023 o 14:09 hod.

PhDr.

Eduard Kočiš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:12

Ladislav Kamenický
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Hovorilo sa tu veľa o pani Kolíkovej, ale ja chcem hovoriť aj o ostatných, ktorí sa tu pasujete do role veľkých demokratov. Všetci tu rozprávate, my sme demokrati a tí druhí nie sú demokrati. Lebo my si to myslíme.
Tak ja sa opýtam pani Kolíkovej, teda, keď slovo demokracia je v podstate pochádza z gréckeho démos - ľud a kratiá - vláda, tak čoho sa vlastne bojíte.
V referende si dovolíte povedať, že ľudia možno uvažovali o tom, že by si neželali referendum, aby bolo možné zmeniť napríklad skrátiť volebné obdobie? Toto si vážne myslíte? Viete, ja keď vidím tie rôzne prieskumy, ktoré hovoria dokonca, že do referenda prišlo 13 % príslušníkov Progresívne-ho Slovenska a 13 % príslušníkov OĽANO. Tak to chcem teda vidieť tieto prieskumy, čo hovoria. To sú absolútne nezmysli.
Čo sa týka toho klamania, hovorili ste pán predseda Fico o tom, ako sa tu klame. No ja si pamätám, ako Eduard Heger hovoril, že máme už dohodnutý termín 30. 09. predčasné voľby, máme 90-tku a hurá, ideme do Národnej rady, už to len schválime. Tak pani Kolíková, vy rozprávate o tom, že snažíte sa vy urobiť cestu ako to bude ľahšie, no tak vy si tu podmienkujete, že vy tam nechcete referendum lebo vy si to, vy si to neželáte.
Dokonca váš predseda Sulík valí oči, čo ste si to dovolili. Vy ste mu v podstate napľuli do očí, a ja poviem otvorene, ak takto chcete teda schváliť ústavu, tak budete potrebovať opozíciu. Ale my vám toto neschválime. My sme proti tomu, aby referendum nebola, nebol, z referendom nebolo možné skrátiť volebné obdobie. Preboha, však 1,2 milióna ľudí vám to jasne povedalo v referende. Demokracia, demokracia, demokracia. Opakujte si to demokrati.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.1.2023 o 14:12 hod.

Ing.

Ladislav Kamenický

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:13

Dušan Jarjabek
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo pán predsedajúci. Ja mám len jednu jedinú otázku. Viete? Po týchto všetkých slovách, ktoré tuná padli. Vážená, milá sektárska koalícia, čo treba ešte spraviť, aby ste už konečne išli do čerta. Čo treba spraviť. Ľudia vás nechcú. V referende vám to dali úplne jasne najavo, aby ste išli konečne do preč. Prezidentka vás nechce, čo je čo povedať. Lebo jej vadíte a už sa vám vyhráža ja neviem čím všetkým, aby ste už konečne išli preč. Vaši vlastní voliči vás nechcú, ktorí vám to úplne jasne dali najavo a dávajú najavo stále.
Čo ešte treba spraviť, aby ste išli do čerta. Vy naozaj si myslíte, že tu budete na veky vekov amen skutočne? A že v tých ďalších voľbách tuná ešte zohráte nejakú rolu? No nezohráte. Pokiaľ tie voľby prebehnú normálne, tak nezohráte. Nemáte ako po tých všetkých prúseroch, ktoré ste tu napáchali.
Ďalšia vec je, čo ešte chcete všetko pokaziť. Načo vám je ten september. Čo ešte chcete urobiť, aby ste skutočne dokonali toto vaše dielo ničenia Slovenska. Skutočne vám to ešte nestačilo? Naozaj vás treba nakopať?
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.1.2023 o 14:13 hod.

doc. Mgr. art.

Dušan Jarjabek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:15

Marek Šefčík
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán poslanec Fico, ja som si počas vášho príhovoru spravil pár poznámok a chcel by som na to zareagovať. Vy ste povedali, demokracie sa neuveriteľne bojíte a začali ste hovoriť o nejakom ľudskom práve odvolať Národnú radu. Veď v poriadku, lenže snaha o predčasné voľby je popretím výsledkov demokratických volieb. To ste opak, opakovali ako verklik vy, keď ste boli pri moci. (Zaznenie gongu.)
Hovorili ste v svojom príhovore, že sa nesmie klamať. Normálne som sa musel zasmiať, pretože vy ste korunovaný klamár alebo kráľ klamárov.
V roku 2014 už nebudem v politike ste povedali. V roku 2014 ste predsa išli kandidovať na prezidenta. Do roku 2010 spojíme Bratislavu s Košicami diaľnicou. Nikdy si ja nesadnem do opozičných poslaneckých lavíc, lebo to je môj recept. Kto to hovoril? Nie náhodou súdruh Fico? Klamali ste ráno, klamali ste na obed, klamete večer. Pán Fico, klamete stále.
A poviem vám ešte jednu vec. My nežijeme v dokonalom svete. V tom by každé jedno zlo bolo potrestané. My žijeme ale v reálnom svete. Ale keď budete robiť neviem čo, tak tú špinu zo seba nezmyjete, tú špinu, ktorú ste spravili tým, že ste založili spolu s ďalšími spolupáchateľmi zločinecký korupčný systém našich ľudí. A ja verím, že prokurátorom, sudcom sa podarí čo najviac z vašich ľudí posadiť do väzby. (Reakcia z pléna. "Do septembra.")
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.1.2023 o 14:15 hod.

Mgr.

Marek Šefčík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:17

Boris Susko
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán predseda Fico, asi treba kolegom zopakovať znenie čl. 1 a čl. 93 Ústavy Slovenskej republiky.
Čl. 1, čl. 2 ods. 1 hovorí, že štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.
Teda úplne rovnocenné formy podieľania sa na štátnej moci.
Čl. 93 ods. 2 hovorí, že referendom sa môže rozhodnúť aj o iných dôležitých otázkach verejného záujmu. Teda aj o skrátení volebného obdobia.
Ústavný súd potvrdil toto znenie ústavy s tým, že na to, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie, tak musí expressis verbis byť ešte v ústave možnosť skrátenia volebného obdobia buď na základe rozhodnutia Národnej rady alebo referendom výslovne uvedené.
No a tuná vidieť krásne ako pristupuje pani Kolíková a terajšia koalícia selektívne k rozhodnutiam Ústavného súdu a k demokracii a k čl. 2 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky, kde si vytrháva z tohto kontextu je len jednu časť, a to zastupiteľskú demokraciu a priamu demokraciu úplne ignoruje. Pretože nedáva možnosť občanom referendom rozhodnúť tak, ako dáva možnosť rozhodnúť zastupiteľskému zboru, zastupiteľskej demokracii. Čiže to je prvá vec.
Druhá vec, pokiaľ ide o podmienky volebného systému, treba povedať, že táto vláda má obmedzený mandát. Pani prezidentka odvolala túto vládu na základe vyslovenia nedôvery Národnej rady Slovenskej republiky tejto vláde a poverili ju vykonávaním funkcií v obmedzenom rozsahu. A tento rozsah je obmedzený práve tým, že nemôže táto vláda a teda koalícia robiť čokoľvek. Jednoznačný mandát je dospieť čo najskôr k predčasným...(Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.1.2023 o 14:17 hod.

JUDr. PhD.

Boris Susko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:19

Marián Kéry
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Pán predseda, ty si veľmi trefne zdôraznil, že táto vládna koalícia presnejšie torzo tejto vládnej koalície sa bojí demokracie a hnevu ľudí ako čert kríža. Vôbec si títo ľudia uvedomujú, že ľuďom berú niečo, čo je v demokracii absolútnou samozrejmosťou. A to, že keď sa ľudia domnievajú, že politici nezvládajú svoju úlohu pri riadení štátu a nezastupujú ich záujmy, že ich môžu zbaviť moci. A o tomto je vlastne zmysel referenda. A touto zmenou ústavy sa títo ľudia, ktorí sa hrajú na demokratov zoberú ľuďom túto vymoženosť.
Pri tom, čo si rozprával, tak ma napadla taká paralela medzi referendom a ostrakizáciou, pretože v starovekom Grécku bolo úplne normálne, že prostredníctvom ostrakizácie mohli zbaviť kohokoľvek svojej funkcie a ešte dokonca musel odísť na niekoľko rokov do vyhnanstva.
A posledná vec, keď sa pozerám na poslancov vládnej koalície, tak ma napadá výrok Tomáša Garriqua Masaryka, ktorý raz povedal, že "Keď už máme tú demokraciu, zišlo by sa ešte niekoľko demokratov, " ale tých je pri pohľade na torzo vládnej koalície žiaľ ako šafránu.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.1.2023 o 14:19 hod.

Mgr.

Marián Kéry

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video