78. schôdza

29.11.2022 - 22.12.2022
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.1.2023 o 14:32 hod.

Ing. Mgr.

Tomáš Taraba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:21

Dušan Muňko
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Janko prepáč. Pán poslanec Fico, čo môžeš čakať od pani Kolíkovej, keď ignorovala 400-tisíc ľudí, ktorí sa podpísalo pod referendom.
Čo môžeš čakať s akým návrhom dôjde, keď traja najvyšší ústavní činitelia povedia, že nechoďte na referendum. Povedzte mi v Európe, kde je štát, kde prezidentka republiky, predseda parlamentu a predseda vlády povie, že netreba ísť na referendum. Povedzte mi jeden štát v Európskej únii.
Stretol som sa s jedným veľvyslancom, nevedel pochopiť a povedal, že keby sa to stalo v ich štáte, tak do 48 hodín odstúpi prezidentka, odstúpi predseda parlamentu aj predseda vlády.
Viete, ja som sa dostal niekoľkokrát do konfliktu s mojim kolegom to s Ľubošom Blahom pokiaľ sa týka pani prezidentky. Ale dneska sa nedivím. Má úplnú pravdu. Pretože čelný predstaviteľ tohto štátu vyzýva, aby sa ľudia nezúčastnili na referende? A potom prídete s týmto návrhom? Páni čo chcete čakať od tejto dámy, keď to súdnictvo nikdy nebolo rozhádané, keď robila reformu ako je dneska. Keď jej vlastný kolega Matovič povedal to, čo jej povedal. To nechcem hovoriť ďalej. Veď jej predseda včera povedal, že nie je žiaden problém. To je taký problém, ako keď pani Radičová povedala Sulíkovi, že podrž balónik.
Páni spamätajte sa v opozícii. Choďte už od toho preč.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.1.2023 o 14:21 hod.

Ing.

Dušan Muňko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 14:22

Ľuboš Blaha
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, (Smiech.) nadviažem na pána poslanca Dušana...(Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Pán pán predseda Fico, prosím vás, nevyrušujte svojho kolegu.

Blaha, Ľuboš, poslanec NR SR
...Dušana Muňka, ktorý sa pýta, ako je možné, že v demokratickom štáte traja najvyšší ústavní činitelia prezidentka, predseda parlamentu aj predseda vlády odhovárajú ľudí od referenda. Toto naozaj nemá precedens v histórii. To je taká neuveriteľná hanba. Toto sa zapíše do dejín, že pani Čaputová, pán Kollár a pán Heger si nevedia splniť ani základnú demokratickú povinnosť a odkázať ľuďom, prosím vás, plňte si svoje občianske práva. Choďte voliť. Akokoľvek. Môžte byť proti, môžte byť za. Ale choďte voliť. Už ani toto na Slovensku údajní demokrati negarantujú.
Viete, najbizarnejšie je, že tuto páni a dámy z koalície sa vystatujú, že oni sú tu tí jediní demokrati. A my všetci sme dezoláti, extrémisti, háveď. Najnovšie nás myslím z JOJ-ky nazývajú čvargou a nechcem použiť všetky tie vulgarizmy, ktoré zaznievajú, keď sa vypne tlačová konferencia strany SMER. To sme my ako dezoláti. Hej? My sme tí nedemokrati. Ale oni, ktorí odďaľujú demokratické voľby sú demokrati. Oni, ktorí vládnu bez mandátu a legitimity sú demokrati. Oni, ktorí bránia slobode slova, vypínajú opozičné médiá a kriminalizujú opozíciu, to sú demokrati.
Ja neviem, všetky tieto definičné znaky kedysi niesol, niesli totalitné režimy. Ale oni sa hrajú na demokratov.
Dneska tu stojíme pred otázkou, či má byť alebo nemá byť referendum v ústave, aby mohlo vyvolať predčasné voľby. A opäť ste sa ukázali ako kovaní demokrati. Ľud treba dať preč.
Ako už Boris Susko povedal, v ústave sa jasne píše, že suverénnom na Slovensku je ľud. O tom je demokracia. Ale vy takto vyhodíte ľud do kanála. Tri dni po tom, čo 1,2 milióna ľudí vám povedalo, že chce mať referendum v ústave. Že chcem mať možnosť odvolať vládu aj prostredníctvom referenda. A vy to dáte preč. Bez mihnutia oka. Kolíková sa tu postaví, že ona vidí do hláv ľudí. Fantastické. David Copperfield. Ona vidí do hláv ľudí. Oni to tak nemysleli. Ona vie presne lepšie ako to mysleli. To už kde sme. Kde tá arogancia týchto takzvaných liberálov končí.
Dostali ste neuveriteľné facky od ľudí. Neuveriteľné. Najskôr bola, bola povalená vláda a vy ďalej vládnete. Deväť mesiacov navyše. Deväť mesiacov si...
===== Fantastické! David Copperfield! Ona vidí do hláv ľudí. Oni to tak nemysleli. Ona vie presne lepšie, ako to mysleli. To už kde sme? Kde tá arogancia týchto takzvaných liberálov končí?
Dostali ste neuveriteľné facky od ľudí. Neuveriteľné. Najskôr bola, bola povalená vláda. A vy ďalej vládnete. Deväť mesiacov navyše. Deväť mesiacov si beriete bez akéhokoľvek mandátu napriek tomu, že ste boli povalení. Jedna facka vám nestačila. Dostali ste druhú, 1,2 milióna ľudí! To číslo si ešte raz preložme, 1,2 milióna ľudí nedostala v živote žiadna politická strana v žiadnych voľbách, 1,2 milióna ľudí je ešte viacej, než získal SMER v roku 2012, čo bol asi rekordný výsledok jednej politickej strany, 44 %. Jedna celá dva milióna ľudí nezískala ani v prezidentských voľbách Zuzana Čaputová, a to sa bavíme o voľbách, kde sú dvaja kandidáti, kde si jedného z nich vyberiete. Nie, nezískala toľko. Získala o sto tisíc menej. A napriek tomu vy ignorujete ľudí, ignorujete to, že chcú referendum. A sú tu poslanci, Kolíková, ktorá získala voľbách, jej strana získala vo voľbách ani nie desatinu, nejakých 160-tisíc, ak hovoríme o ZA ĽUDÍ, dneska už je v SaS-ke, tá získala asi o desaťtisíc viacej. A ona tu cvičí slovenským národom a sa vyhovára, že no však sme museli dosiahnuť nejaký kompromis. No ale zabudne pripomenúť, že požiadavkou SaS bolo to, aby tam vypadlo referendum. A ona sa vyhovára na iných koaličných partnerov. SaS-ka tam nechcela mať referendum! Ako veľmi sa musia báť tých ľudí? Ako veľmi ich musia nenávidieť.
Opakujem, získať 50 % celej populácie, nie zúčastnených voličov, celej populácie, je prakticky nemožné. Je to iba vtedy, keď naozaj celý národ sa zjednotí v nenávisti voči vláde, ktorá tu robí také psie kúsky, že to, takto to dopadne. Ale oni sa boja tých ľudí natoľko, že ani túto možnosť im dať nechcú v rámci predčasných volieb. Ja tomu naozaj nerozumiem. Politologicky tomu nerozumiem.
Viete, oni chcú vládnuť deväť mesiacov s veľmi silne obmedzeným mandátom. Teraz bez emócií, čisto politologicky. Však oni páchajú samovraždu, kolektívnu samovraždu. Krajina Slovensko je v dezolátnom stave. Padá hospodárstvo, extrémne zdražovanie. Neriešia nič iné, iba Ukrajincov, Američanov a posielanie zbraní na Ukrajinu! Nič neriešia! Chaos. Všade, kde sa pozriete, je chaos. Samospráva kľaká, podniky kľakajú, ľudia prichádzajú o robotu, seniori nemajú už ani za čo si kupovať potraviny. Toto je situácia na Slovensku. A v tejto situácii oni chcú deväť mesiacov vládnuť s obmedzeným mandátom namiesto toho, aby pripravili čo najskoršie predčasné voľby, ktoré môžu byť kľudne v máji alebo v júni. Nie. Oni tu chcú byť do septembra. Oni sa tak strašne držia tých svojich stoličiek ako také pijavice. Nič ich nedokáže zobrať od tých ich kresiel. Majú kšefty, potrebujú ešte kradnúť a v prvom rade aj sa otvorene hlásia k tomu, že potrebujú pozatvárať opozíciu. Čiže zase ukázali, akí sú úžasní demokrati. Oni chcú vyhrať voľby tak, že opozíciu pošlú do väzenia a potom vyhrajú, lebo budú jediní v hre. Fantastické. Úžasné, kolegovia. Koľko vás tu je? Šesť. Šesť ľudí zaujíma to, čo sa dneska prejednáva s koalíciou. Koalícia tu je nastúpená celá do nohy, ale opozícia kašle opäť na ľudí. Je vás tu šesť. (Reakcie z pléna.) Opačne, pardon, pardon, pardon, hej. Jeden, dva, tri, štyri, päť. (Reakcie z pléna.) Gratulujem. Päť. Sedem statočných bolo aspoň sedem. Vy ste piati, pán kolega. A ešte pán Pčolinský, predsedajúci, ktorý tu byť musí.
Priatelia, bavíme sa o Ústave Slovenskej republiky. Bavíme sa o predčasných voľbách. A vy ešte aj toto, toto máte na saláme. Teda je to obrovitánska hanba.
Ďalšia vec, ktorú by som chcel zdôrazniť, tá podmienka Igora Matoviča o proporčnom systéme, to je taký obrovitánsky podvod na ľuďoch a pán predseda Fico to už krásne spomínal, ako môže človek, ktorý má vo vlastnom volebnom programe OĽANO napísané, že je proti proporčnému systému, že chce viac zapájať regióny, že chce viac prvkov väčšinového systému, sa dneska postaviť pred kamery a ohlásiť, že je tu vraj nejaký komplot dnešnej opozície a že strany SMER, HLAS a REPUBLIKA chcú vraj nejakým spôsobom meniť volebný systém. Bez akéhokoľvek podkladu. Bez akejkoľvek myšlienky. Bez čohokoľvek, akejkoľvek bázy. Ako toto môže Matovič povedať? A on si teraz vydupe na koaličnej rade alebo neviem čo, jak to nazývajú, on si vydupe, že sa tu bude cvičiť celý parlament a my budeme meniť, betónovať volebný systém proporčne. Ja vám ako politológ poviem, v poriadku. Proporčný systém je najspravodlivejší, pretože dodržuje pluralitu politických strán a politických smerovaní na Slovensku. Fajn. My sme to vždy tvrdili a mali sme možnosť meniť tento volebný systém a nikdy sme to neurobili. Ale ako môže Matovič takto bohapusto klamať a vymýšľať si, že my chceme urobiť nejaký komplot?
Čiže, priatelia, Matovič robí to, čo robil vždy najlepšie, opäť klame a podvádza, lebo nič iné robiť nevedia. Klamať a podvádzať.
A posledná poznámka k pani Čaputovej.
Priatelia, dneska je Zuzana Čaputová v Nemecku. Pochopiteľne, na Slovensku je fatálna kríza, ľudia prichádzajú o všetko, tak prečo by nešla panička do Nemecka, že? A viete, prečo tam išla? Aby prebrala opäť ocenenie, pretože síce na Slovensku ju nikto neoceňuje, na Slovensku jej ľudia majú plné zuby, ale ona získava jedno ocenenie za druhým v Nemecku, v Amerike a v ďalších západných krajinách, lebo slúži asi práve týmto krajinám. Dostáva ocenenie od nadácie Schwarzkopf. Neviem, či je tam nejaká súvislosť s tými vlasmi a s farbením vlasov, ale pán Schwarzkopf, ktorý, ktorého meno nesie táto nadácia, bol bývalý príslušník SA a SS, otvorený nacista. Čiže pani Čaputová preberie cenu, ktorá nesie meno otvoreného nacistu. A to sa nestáva prvýkrát. Už získala cenu od Wilhelma Schella, takisto nacistu. Ona získava ocenenia od nemeckých nacistov. Ja jej fakt gratulujem, lebo to úplne korešponduje s tým, že odhovárala ľudí od referenda a s tým, že chce, aby táto vláda, ktorá nemá žiadnu legitimitu a žiaden mandát, vládla ešte deväť mesiacov, bohapustých deväť mesiacov!
Páni kolegovia, čo to, preboha, páchate? Každý jeden z vás, ktorý dneska zahlasuje za to, že referendum nebude v ústave, aby mohlo odvolať vládu, každý jeden z vás sa do dejín Slovenska zapíše ako likvidátor demokracie. Si to uvedomte! Sa budú vaše deti za vás hanbiť a učiť sa o vás, že ste likvidovali demokraciu na Slovensku. Môžte sa stokrát oháňať slobodou a demokraciou, vy ste tí, ktorí berú ľuďom slobodu, ste tí, ktorí berú ľuďom demokraciu a základné ľudské práva.
A preto vám ďalej budeme hovoriť tak, ako vám už hovoria všetci ľudia na Slovensku so zdravým rozumom, vy ste jedni obyčajní liberálni fašisti!
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

24.1.2023 o 14:22 hod.

Mgr. PhDr. PhD.

Ľuboš Blaha

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:32

Tomáš Taraba
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Naozaj ten ich odpor k tomu, aby ľudia mohli v referende skracovať volebné obdobie, to je u nich normálne že politické a kultúrne presvedčenie. Pretože každý vidí, ako je takmer nemožné urobiť na Slovensku platné referendum. Z tých všetkých referend bolo platné ledva jedno, a to práve preto, že dve tretiny spoločnosti sa nezúčastňuje volieb a tým pádom sa nezúčastňuje ani referenda, ani podobne. A keďže to vedia, aj napriek tomu to, ako bojujú proti tomu, aby si ľudia mohli v referende odvolávať tých, ktorých vymenovali, tak to je u nich normálne že základná črta, a práve preto sa za to hlasovať nedá. To, že došlo 27 % ľudí k voľbám, k týmto, teda k referendovej otázke teraz, je obrovské množstvo, 1,2 milióna ľudí je naozaj obrovské množstvo. Napriek tomu, že existovala celá škála politikov vládnej koalície, ktorí odhovárali ľudí, aby sa toho nezúčastnili. To, že to urobila prezidentka, ktorá je jediný inštitút v podstate priamo odvodený od toho, že ľudia ju do tej funkcie zvolili, a to, že ako stádovito všetci poslúchajú, dobre, je to politická vôľa, nejdeme voliť, však z tohoto to, čo je absolútne, až, až šokujúce, že jediný, kto prejavil elementárnu zodpovednosť a väčšiu odvahu, ako oni všetci, tak bola ich kolegyňa Romana Tabák.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.1.2023 o 14:32 hod.

Ing. Mgr.

Tomáš Taraba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:34

Dušan Jarjabek
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci, za slovo. Ja len sa vrátim k tomu začiatku, o ktorom hovoril môj kolega, keď traja ústavní činitelia povedali ´unisono´ nie referendu, premiér, prezidentka, predseda parlamentu. No ono toto, dámy a páni, nie je prvý raz a mňa to napadlo v súvislosti s tým, s tými novými ľuďmi, ako je teda Mikuláš Dzurinda, ktorý sa chce vrátiť do politiky, on bol ten, ktorý prvý povedal po jednom takomto zmarenom referende tú povestnú vetu, ktorú teda si veľmi pamätám: "Ďakujem vám za aktívnu neúčasť." Ďakujem vám, voliči, za aktívnu neúčasť, keď takisto to referendum nesplnilo svoj účel v podstate preto, lebo sa ho zúčastnilo pod 50 % ľudí. Tuná prvý raz zaznelo to, že to referendum sa dá takýmto spôsobom zmariť. Dovtedy to nikoho nenapadlo. A vy teraz ste vlastne pokračovatelia tejto dzurindovskej éry v tom najhoršom slova zmysle, keď tiež ako tie zmarené referendá, však koľko ich bolo? Osem zmarených? Osem, nie? Jedno z tých deviatich bolo úspešné. Toto všetko, tam sú niekde korene. A toto sú ľudia, ktorí sa v súčasnosti chcú vrátiť do slovenskej politiky a hovorím to len preto, aby sme si všetci uvedomili, že toto tu už raz bolo. A toto je návrat vlastne týchto starých skúsených harcovníkov, ktorí si myslia, že ľudia zabudli. No nezabudli. Ďakujem vám za aktívnu neúčasť. Ešte raz to hovorím, Mikuláš Dzurinda, autor, rok by som si musel spomenúť niekde.
No a hovoril si o tých fašistoch. No ja si myslím, že o tých novodobých fašistoch ešte budem veľmi veľa počuť v rámci tohoto, tohto chcenia novodobého rozdelenia sveta.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.1.2023 o 14:34 hod.

doc. Mgr. art.

Dušan Jarjabek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:36

Jana Vaľová
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. A ja to vnímam zase takto, že pani Kolíková a jej kumpáni veľmi dobre vidia do hláv ľudí a poviem, v akom slova zmysle. Začnem tým, že traja činitelia, najvyšší, odhovárali ľudí, aby sa zúčastnili referenda. Ale to neboli len traja najvyšší činitelia, to boli aj ostatní. Mne mnoho ľudí prišlo povedať, že pracujú na okresných úradoch a bolo im naznačené, že sa referenda nie je želané, aby sa zúčastnili. Mnoho ľudí, kde sú župani a primátori niektorí, takisto ktorí sú spojení s vládnou garnitúrou, bolo im naznačené, aby sa referenda nezúčastnili. A ja sa vás pýtam, viete, koľko ľudí približne pracuje v štátnej správe a v samospráve? Je to milión štyristotisíc. Ja týchto ľudí úplne chápem, že majú obavy o svoje živobytie, o prácu, pretože o tú by veľmi ľahko mohli prísť a neboli by schopní splácať energie, účty, teplo a všetko, čo ja, tak by ohrozili vlastné rodiny a tak možno niektorí naozaj tú odvahu neprejavili a do toho referenda nešli. Ale, bohužiaľ, táto vláda im za deväť mesiacov nič nepomôže, aby vlastne zlepšili svoju životnú situáciu. A tak pani Kolíková vidí do hláv ľudí a preto si myslí, že referendum nie je správne. Pretože ak sa zmení vláda, prídu voľby, a naozaj na Slovensko sa opäť vráti demokracia, ľudia budú slobodnejší a budú môcť ísť do tohto referenda, a to si, myslím, neželajú.
Takže, vážení, ešte raz treba týmto ľuďom poďakovať, ktorí prišli do tohto referenda, a prišlo ich veľmi veľa, pretože naozaj im boli kladené rôzne prekážky a sami mi povedali niektorí, že v strachu o svoju rodinu, o svoje deti radšej volili, že nepôjdu, ako by mali byť vo svojom zamestnaní alebo na štátnych úradoch perzekvovaní. Takže myslím si, že vieme, prečo sa toto všetko tu deje a teraz všetci tu z opozície, či vlastne z koalície mlčia, nech sa k tomu vyjadria, lebo sami vedia, ako to fungovalo a hlav... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.1.2023 o 14:36 hod.

PhDr.

Jana Vaľová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:38

Dušan Muňko
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Pán poslanec Blaha, čo čakáš od vlády, ktorá za dva a pol roka respektíve nič nespravila. Čo sa dalo rozvrátiť, rozvrátila. Hneď jak nastúpil covid, prosím vás, to, čo začala predvádzať, zruinovala samosprávu. Povedzte mi, čo spravila v školstve? Povedzte mi, čo spravila v zdravotníctve? Povedzte mi, čo spravila v sociálnych veciach? Vymenujte mi jednu pozitívnu vec, ktorú za to obdobie táto vláda spravila. Je v jednosmerke, vie, jak skončí. Skončí najhoršie v dejinách, ako ktorá vláda dostala sa. Ja sa divím pánovi Hegerovi, že ešte nepochopil, že jeho éra skončila. A divím sa aj pani prezidentke, že ešte chce poveriť ďalej pána Hegera, aby vládol deväť mesiacov.
Páni, nechcete proste sa dostať, veď si zoberte, v jakom stave sa naše hospodárstvo nachádza. Z hľadiska energií, ktorých sme vás deväťkrát žiadali, aby bola zvolaná mimoriadna schôdza, nič ste nespravili. Do dnešného dňa ste nestanovili limity. Prakticky samospráva nevie, čo ďalej. Školy nevedia, čo ďalej. Zdravotníctvo nevie, čo spraviť. Kategorizácia nemocníc. Čo ste chceli, to ste všetko rozoštvali. Povedzte mi, čo bude ďalej? Takisto sa budete hádať, ako ste sa tu, ako sa tu hádali koaliční partneri, keď Matovič naložil pánovi Sulíkovi? Alebo povedzte mi, ktorá vláda, ktorá tu bola doteraz, predvádzala to, čo vy predvádzate. Ani jedna.
Prosím vás, zbaľte sa a choďte odtiaľto čo najskôr preč!
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.1.2023 o 14:38 hod.

Ing.

Dušan Muňko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:40

Eduard Kočiš
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Každý jeden člen vlády alebo každý jeden...

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Ešte poprosím Humenčanov, aby nerušili rokovanie.
Nech sa páči.

Kočiš, Eduard, poslanec NR S
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Každý jeden člen vlády alebo...
===== Veľmi pekne ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Každý jeden člen vlády, alebo každý jeden volený ...

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Prosím pekne Humenčanov, aby nerušili rokovanie. Nech sa páči.

Kočiš, Eduard, poslanec NR SR
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Každý jeden člen vlády, alebo každý jeden volený zástupca ľudu by mal byť hrdý na to, že dostal od ľudí mandát, možno silnejší, možno slabší, ale ten mandát by mal uplatňovať v tom zmysle, aby všetky zákony sa uvádzali do života a boli na prospech spoločnosti, teda Slovenskej republike. Celý tento chaos, ktorý tuná vznikol tým, že najvyšší ústavní činitelia odrádzali, odhovárali a doslova dehonestovali inštitút referenda tým, že odrádzali, aby šli voliči, sympatizanti, občania Slovenskej republiky vyjadriť svoj názor k urnám, malo iba ten jediný výsledok a ten jediný efekt, že volebná účasť bola iba na úrovni 27 %, čo si myslím, že napriek tak silnej anti referendovej kampani aká ešte na Slovensku nikdy nebola, je to aj tak veľmi dobré a kvalitné číslo. Z 9 referend na území Slovenskej republiky bolo platné iba to referendum o vstupe Slovenska do Európskej únie a aj to preliezlo veľmi tesne, myslím 52 alebo 53 %. Takže ak 27 % ľudí, voličov, na území Slovenskej republiky, ktorých bolo skoro 1 200 000 vyjadrili v drvivej väčšine svoj názor, že nesúhlasia s tým, aby táto vláda naďalej vládla, aby tento politický marazmus sa na území Slovenskej republiky propagoval ďalej, aby parlament bol nefunkčný, vláda disfunkčná, tak jednoducho nie je dôvod na to, aby takýto pozmeňujúci návrh zákona, ktorý pošliapava demokraciu a jej demokratické princípy v tomto pléne prešiel.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.1.2023 o 14:40 hod.

PhDr.

Eduard Kočiš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:42

Ľubomír Vážny
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán poslanec Blaha, stotožňujem sa tebou v tvojom vystúpení s tou tvojou kritikou, ktorá ozaj bola na mieste a chcem len doplniť, že je tu, chcem len doplniť, že sú tu jasné signály a medzi tie jasné signály sa dá započítať nedôvera vláde, ktorá bola vyslovená, výsledky referenda, ktoré sú ozaj udivujúce a také ešte neboli doteraz, myslím tých 1,2 milióna nespokojných, je tu tá katastrofa, lebo ináč sa to nedá nazvať, vo vládnutí v tejto vláde, ktorá má v súčasnosti vyslovenú nedôveru, tá katastrofa spočíva vo všetkom. To je školstvo, zdravotníctvo, eurofondy, do ktorej oblasti zabŕdneme, hospodárstvo, vyslovená katastrofa. Ten štát je nestabilný. Je to hrozné čo sa tu deje. Jedine výhodou týchto vašich hádok je to, že zakrývate tú katastrofu vo vládnutí a prehlbuje sa ozaj katastrofa štátu, hospodárska situácia štátu, finančná situácia štátu je úplne na dne. Ja neviem čo sa s tým bude robiť v budúcnosti a vy v tejto dobe ešte chcete, mali by ste byť šťastní, že môžu byť predčasné voľby v máji, v júni a vy to chcete ešte predlžovať tú vašu agóniu o ďalších 4 - 5 mesiacov. Veď to nemá žiadnu logiku v politickej prezieravosti, v nejakej politickej stratégii. Čo vy bláznite? Ja vám nechcem radiť. A vy by ste mali byť šťastní, že môžu byť predčasné voľby v júni, v máji a vy to ešte predlžujete ďalej, aby ste dosiahli ešte väčší mínus vo vašich preferenčných hlasoch. Však vy takto v septembri dosiahnete ozaj, nedosiahnete ani 5 %, čo sa tu deje, lebo postupne sa to na tých ľudí nakladá, či už v hospodárskej sfére, tak aj v osobnej sfére. To je veľmi nebezpečné čo sa tu deje. A tí ľudia sa naozaj budú búriť alebo sa nevzbúria, ale jednoznačne vám ešte tie zvyšky, ktoré máte nejakých sympatií, keby ste ich vedeli zužitkovať v máji, v júni, by vám bolo dobre. Ale v septembri, verte mi, že to bude veľmi nebezpečné.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.1.2023 o 14:42 hod.

Ing.

Ľubomír Vážny

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:44

Ondrej Ďurica
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. No ja som žasol keď som počúval pani Kolíkovú s čím prišla sem do pléna. Neviem či ten termín predčasných volieb 30. september je kvôli tomu, aby práve takéto návrhy a takéto opatrenia mohla táto bývalá vláda a koalícia prinášať, aby sme o tom mohli rokovať, ale prepáčte, mne to pripadá, že už nás snáď ani nič neprekvapí v rámci návrhov a opatrení, ktoré chcú do tohto termínu prijať, pretože to sa môžme rovno baviť o tom, že zrušíme parlamentné voľby. To je tak pritiahnuté za vlasy, že keby sme niekomu povedali, že tu budeme dnes hovoriť o tom, že sa má ľuďom zobrať možnosť vyjadriť sa v referende, tak by si ľudia klopali na čelo a povedali, že maľujeme čerta na stenu. A toto je presne dôkaz toho, že tu vládol a stále, žiaľ, aj ovláda Slovenskú republiku absolútny amaterizmus, pretože neviem si predstaviť, že by sme prišli s iniciatívou zobrať ľuďom referendum a že by sme neočakávali, že takáto iniciatíva sa proti nám otočí a presne toto sa stane. Toto sa, tento nápad a táto diskusia sa otočí proti bývalej koalícii a tak ako sa oni obávajú volieb a ako sa obávajú toho, že súčasná opozícia silnie, tak ja garantujem všetkým týmto koaličným poslancom, že tá pozícia opozičných strán bude po takýchto návrhoch oveľa, oveľa väčšia a verím tomu, že občania si to všimnú a že na to budú reagovať a že či už to budú prieskumy alebo samotné predčasné voľby kedykoľvek sa uskutočnia, tak jednoducho ľudia dajú najavo týmto politikom a týmto amatérom, že čo si o nich myslia. Takže nechápem doisť dobre tú iniciatívu, ale je potrebné si uvedomiť, že kto tu najviac hovorí o demokracii, kto tu kričí najviac, že sú to demokrati, pretože toto nemá, priatelia, s demokraciou absolútne nič spoločné. A vy nebojujete proti nám, vy bojujete proti ľuďom.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.1.2023 o 14:44 hod.

Ondrej Ďurica

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:46

Jozef Valocký
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
No ďakujem pekne, pán podpredseda, za slovo. Pán poslanec Blaha, zamýšľal si sa nad tým, že prečo strana solidarita teda nechce dať do Ústavy referendum. Ja si osobne myslím a odpoviem na túto otázku. Ja si osobne myslím, že aj strany koalície Sme rodina, ja neviem možno aj viacero poslancov z OĽAN-a nemá dôvod nedať referendum do Ústavy. Veď ako povedal pán Susko, referendum, referendom sa môžu občania vyjadriť k vážnym otázkam. A toto je vážna otázka. Ale ja odpoviem, pán poslanec Blaha, ti, že prečo strana Sloboda a solidarita. To je zase jej hra. Významnou mierou sa SaS-ka zaslúžila o pád tejto vlády a podľa mňa dávajú nesúhlas s referendom len preto, aby mohli predlžovať, predlžovať obdobie tejto vlády, to znamená, že nechcú predčasné voľby. Toto je podľa mňa hra pani Kolíkovej a nehovorím, že možno celej SaS-ky, ale minimálne významnej miere, pretože mal som pocit, že s týmto ani pán Sulík nesúhlasí vzhľadom na jeho vyjadrenia. Čiže toto je hra SaS-ky o to, aby neboli predčasné voľby. Lebo neverím, že veľká časť aj koalície by mala mať s týmto problém, lebo to absolútne problém nie je. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.1.2023 o 14:46 hod.

MUDr.

Jozef Valocký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video