88. schôdza

14.3.2023 - 31.3.2023
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

15.3.2023 o 16:06 hod.

PhDr. PhD.

Jaroslav Naď

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:49

Jaroslav Karahuta
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Čo sa týka pripomienky pani Zemanovej, poslankyne Zemanovej, nestraším, konštatujem a upozorňujem a jednoznačne pokiaľ nebude obec alebo verejná sprá... samospráva súčasťou takéhoto konania, nie je možné takýto dokument podporiť. Veď našou snahou by malo byť decentralizácia, presun tých rôznych kompetencií z centra hlavného mesta na obce, lebo len vďaka tej decentralizácii a účasti samospráv sa rozvíjajú ostatné štáty Európskej únie. V každom rozvinutom štáte Európskej únie je dôraz kladený na samosprávy a na ich kompetencie až po ústredné orgány štátnej správy, vlastne len kontrolujú a potvrdzujú, či to je zosúladené v rámci národného alebo medzinárodného legislatívneho procesu. Takže to určite nie.
A tú vyhlášku mám pred sebou, to je stiahnuté z toho, čo bolo podané, podané v Národnej rade, takže hovorím, nestraším, ale nemôžme, nemôžme preberať, sa vrátim k tomu poľnohospodárstvu, poľnohospodárom niečo, čo im patrí, pretože potom ten chudák poľnohospodár už nielen to, sa nevie zorientovať, že ako má postupovať v tých základných poľnohospodárskych operáciách, ale ešte bude tlačený a ešte bude obmedzovaný nejaký ďalšími zákonmi. To nie je správne, to nie je správne. Poľnohospodár sa má riadiť poľnohospodárskou politikou, toto má byť súčasťou územného konania a stavebného konania a tak ďalej, ale nemôžme donekonečna vyrábať nové a nové monštra papierov, aby sme, aby sme cez zákony regulovali absolútne celý chod, to je v rozpore a nakoniec aj s vašou filozofiou slobody a solidarity ľudí. Buďme solidárni a buďme aspoň trošku slobodní, alebo hlavne zodpovední a myslím, že ten zákon akože môže prejsť, ale musíme ho upraviť.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.3.2023 o 15:49 hod.

MVDr.

Jaroslav Karahuta

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

15:54

Ján Budaj
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Dámy a páni, veľmi si vážim túto rozpravu. Naozaj všetky podnety som si zapísal, budeme diskutovať pred druhým čítaním a len na okraj, nechcem meritórne reagovať, ale, pán Karahuta, tieto radikálne liberálne názory, o ktorých ste hovorili, majú svoje hranice a tou hranicou je verejný záujem. To rešpektuje aj liberálna strana Sloboda a Solidarita a som presvedčený, že na tomto sa zhodneme aj my. Verejný záujem sa častokrát ignoroval a niektoré regióny sú jak choré územia. Zničené ekologicky, zničené nedostatkom vody, zničená pôda. Vy to dobre viete, štát preto aj práve z iniciatívy vašej strany SME RODINA priniesol zásadnú zmenu stavebnej legislatívy, ktorá odňala obciam množstvo právomocí, a ja plne súhlasím, že pri, pri krajinnom plánovaní, ak tam bude, bude možné, dokomponujme spoločnými silami účasť obcí a ich postoj, ale tento zákon je svojím spôsobom vynútenou reakciou na zákon vašej strany. Na obrovskú reformu stavebnej legislatívy, obrovskú, aká tu nebola od novembra ´89, ktorá výrazne ohrozuje verejný záujem, pokiaľ by nebola dokončená. Toto je dokončenie a je to plne dohodnuté, pán Karahuta, s predkladateľom tejto stavebnej legislatívy, vaším kolegom zo strany, pánom Holým. Ale chápem to, chápem to vaše vystúpenie naozaj v tom najlepšom slova zmysle ako snahu nájsť nedostatky v dobrom, aby sme ich odstránili, a u mňa máte vždy otvorené dvere pred druhým čítaním, veľmi rád umožním, aby sme tieto nedostatky odstránili, pokiaľ naozaj reálne napríklad v tých vyhláškach ste ich objavili.
Ešte raz vás uisťujem, že zákon o krajinnom plánovaní nie je žiadny gold-plating, nie je to kapric ministerstva životného prostredia a nie je to ani len dôsledok plánu obnovy, aj keď musím povedať, že plán, plán obnovy je naša spoločná, v istom zmysle aj opozičná výzva, ide o obrovské peniaze, a v tomto prípade vyše 800 miliónov. Áno, netreba, netreba nadužívať tento čas pred druhým čítaním, verím, že aj s pani Zemanovou, s pánom Dostálom, s pánom Karahutom nájdeme spoločnú reč a zákon dostaneme do stavu, aby boli spokojní čo najviac poslancov Národnej rady.
Skryt prepis

15.3.2023 o 15:54 hod.

Ján Budaj

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

15:54

Vladimír Zajačik
Skontrolovaný text
O návrhu tohto zákona budeme hlasovať zajtra o sedemnástej.
Skryt prepis

15.3.2023 o 15:54 hod.

Vladimír Zajačik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 15:55

Jaroslav Naď
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, teda na druhé čítanie predkladám vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 570/2005 z brannej povinnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Cieľom návrhu zákona je zlepšenie stavu aktívnych záloh zaradením mladších ročníkov občanov z radov registrovaných občanov do aktívnych záloh a tiež úpravou podmienok a zaraďovanie do aktívnych záloh profesionálnych vojakov po skončení štátnej služby prepustením zo služobného pomeru za predpokladu trvania ich brannej povinnosti, čím sa aktívne zálohy posilnia vycvičenými vojakmi s vysokou úrovňou pripravenosti.
Návrhom zákona sa zároveň upravuje odmeňovanie vojaka mimoriadnej služby s prihliadnutím na náročnosť výkonu vojenského povolania počas mimoriadnej služby a upravuje sa okruh osôb, ktoré môžu požiadať o povolenie nosiť vojenskú rovnošatu, a súčasne sa upravuje aj opravujú aj podmienky, ktoré umožnia povolenie na nosenie vojenskej rovnošaty zrušiť. V článkoch II až VI sa upravujú súvisiace právne predpisy. Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. mája 2023. S pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi uvedenými v spoločnej správe výborov súhlasím.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, dovoľujem si vás požiadať o prerokovanie a schválenie vládneho návrhu zákona. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

15.3.2023 o 15:55 hod.

PhDr. PhD.

Jaroslav Naď

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 15:57

Igor Hus
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Dobre, ďakujem. Vážený pán predsedajúci, dovoľte, aby som ako spravodajca predniesol túto spoločnú správu výborov Národnej rady o prerokovaní vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 570/2005 Z. z. o brannej povinnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (tlač 1351a). Výbor pre obranu a bezpečnosť ako gestorský výbor podáva Národnej rade spoločnú správu výborov.
Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 1965 z 1. februára 2023 pridelila vládny návrh zákona (tlač 1351) na prerokovanie týmto výborom: ústavnoprávnemu výboru, výboru pre financie a rozpočet, výboru pre sociálne veci a výboru pre obranu a bezpečnosť ako gestorskému. Výbory prerokovali predmetný návrh zákona v stanovenej lehote, okrem výboru pre sociálne veci, ktorý nebol uznášaniaschopný.
Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému návrhu zákona.
Výbory, ktorým bol návrh zákona pridelený, zaujali nasledovné stanoviská: Ústavnoprávny výbor neprijal uznesenie, keďže návrh uznesenia nezískal súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov. Výbor pre financie a rozpočet neprijal uznesenie, keďže návrh uznesenia nezískal súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných. Výbor pre sociálne veci o predmetnom návrhu nerokoval, pretože nebol uznášaniaschopný. Výbor pre obranu a bezpečnosť uznesením č. 222 z 13. marca 2023 odporučil Národnej rade návrh zákona schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi, ktoré sú uvedené v časti III spoločnej správy.
Gestorský výbor odporúča hlasovať o bodoch 1 až 4 zo spoločnej správy spoločne a tieto schváliť. Gestorský výbor na základe stanovísk výborov k vládnemu návrhu zákona (tlač 1351) vyjadrených v ich uzneseniach uvedených pod bodom III tejto správy a v stanoviskách poslancov vyjadrených v rozprave k tomuto návrhu zákona odporúča Národnej rade, aby predmetný návrh zákona bol schválený v znení schválených pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov uvedených v tejto správe.
Gestorský výbor určil spoločného spravodajcu výborov Igora Husa vystúpiť na schôdzi Národnej rady k uvedenému návrhu zákona v druhom a treťom čítaní, predniesť spoločnú správu výborov a odôvodniť návrh a stanovisko gestorského výboru. Spoločná správa výborov k vládnemu návrhu zákona (tlač 1351a) bola schválená uznesením výboru pre obranu a bezpečnosť č. 230 na svojej 101. schôdzi.
Ďakujem, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

15.3.2023 o 15:57 hod.

Mgr.

Igor Hus

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 16:01

Igor Hus
Skontrolovaný text
Hlasovať o tomto návrhu budeme dnes o sedemnástej.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

15.3.2023 o 16:01 hod.

Mgr.

Igor Hus

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 16:01

Jaroslav Naď
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, vážený pán predsedajúci.
Na rokovanie predkladám vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 110/2004 o fungovaní Bezpečnostnej rady Slovenskej republiky v čase mieru v znení neskorších predpisov. Návrh zákona bol spracovaný na základe uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 235 z 30. marca 2022 a v súlade s úlohou Z.1 vyplývajúcou zo schváleného akčnému plánu koordinácie boja proti hybridným hrozbám na roky ´22 až ´24.
Z vecného hľadiska bola dôvodom spracovania návrhu zákona skutočnosť, že Bezpečnostná rada Slovenskej republiky v súčasnosti nedisponuje stálym pracovným orgánom, ktorý by sa špecializoval výhradne na problematiku hybridných hrozieb a ktorý by dokázal pružne reagovať na dynamický vývoj medzinárodného bezpečnostného prostredia v oblasti hybridných hrozieb.
Cieľom návrhu zákona je preto zriadiť nový výbor Bezpečnostnej rady Slovenskej republiky pre hybridné hrozby. Jeho poslaním bude podieľať sa na koordinácii činností zameraných na vyhodnocovanie bezpečnostnej situácie doma i v zahraničí, prijímanie opatrení na riešenie hybridného pôsobenia proti záujmom Slovenskej republiky a tvorbu relevantných politík v oblasti boja proti hybridným hrozbám. Návrh zákona taktiež reaguje na aplikačné problémy, ktoré sa vyskytli pri uplatňovaní zákona č. 110/2004 Z. z. a ktoré sa prostredníctvom čiastkových legislatívnych úprav snaží odstrániť. Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. mája 2023.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, dovoľujem si vás požiadať o schválenie predloženého vládneho návrhu zákona. Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

15.3.2023 o 16:01 hod.

PhDr. PhD.

Jaroslav Naď

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 16:03

Lukáš Kyselica
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán predsedajúci, pán minister, kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som ako spravodajca predniesol túto spoločnú správu výborov Národnej rady o prerokovaní vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 110/2004 o fungovaní Bezpečnostnej rady Slovenskej republiky v čase mieru v znení neskorších predpisov, pod tlačou 1352a, druhé čítanie. Výbor Národnej rady pre obranu a bezpečnosť ako gestorský výbor k návrhu zákona podáva Národnej rade spoločnú správu výborov.
Národná rada uznesením č. 1966 z 1. februára 2023 pridelila vládny návrh zákona pod tlačou 1352 na prerokovanie týmto výborom: ústavnoprávnemu výboru, výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj a výboru pre obranu a bezpečnosť ako gestorskému výboru. Výbory prerokovali predmetný návrh zákona v stanovenej lehote okrem Výboru Národnej rady pre verejnú správu a regionálny rozvoj, ktorý nebol uznášaniaschopný.
Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému návrhu zákona.
Výbory Národnej rady, ktorým bol návrh pridelený, zaujali nasledovné stanoviská: Ústavnoprávny výbor uznesením č. 706 z 9. marca 2023 odporučil Národnej rade návrh zákona schváliť. Výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj o návrhu nerokoval, pretože nebol uznášaniaschopný. Výbor Národnej rady pre obranu a bezpečnosť uznesením č. 223 z 13. marca 2023 odporučil Národnej rade návrh zákona schváliť.
Gestorský výbor na základe stanovísk výborov k vládnemu návrhu zákona pod uvedenou tlačou vyjadrených v týchto uzneseniach uvedených pod bodom III tejto správy a v stanoviskách poslancov vyjadrených v rozprave k tomuto návrhu zákona odporúča Národnej rade predmetný návrh zákona schváliť.
Gestorský výbor určil spoločného spravodajcu výborov Lukáša Kyselicu vystúpiť na schôdzi Národnej rady k uvedenému návrhu zákona v druhom a treťom čítaní, predniesť spoločnú správu výborov a odôvodniť návrh a stanovisko gestorského výboru. Spoločná správa výborov k vládnemu návrhu zákona bola schválená uznesením výboru pre obranu a bezpečnosť č. 231 na svojej 101. schôdzi.
Ďakujem, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

15.3.2023 o 16:03 hod.

Mgr.

Lukáš Kyselica

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

16:03

Lukáš Kyselica
Skontrolovaný text
Hlasovanie teraz o sedemnástej.
Skryt prepis

15.3.2023 o 16:03 hod.

Mgr.

Lukáš Kyselica

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 16:06

Jaroslav Naď
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, predkladám na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky návrh na aktualizáciu vojenského zastúpenia Slovenskej republiky pri orgánoch NATO a EÚ a návrh na vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky do orgánov vojenského zastúpenia pri NATO a EÚ a do vojenských štruktúr NATO a EÚ.
Predkladaným materiálom sa zaručí a rozšíri možnosť pôsobenia príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky v navrhovaných štruktúrach organizácií, ktorých je Slovenská republika členom. Vyslaní príslušníci Ozbrojených síl Slovenskej republiky budú plnením určených úloh posilňovať nielen bezpečnosť Slovenskej republiky, ale aj prispievať k bezpečnosti širšieho bloku krajín NATO a Európskej únie. Je to každoročne predkladaný materiál.
Vláda Slovenskej republiky vyslovila súhlas s materiálom uznesením č. 93 z roku 2023 z 22. februára ´23.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, žiadam o prerokovanie predloženého materiálu, prosím o jeho schválenie. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

15.3.2023 o 16:06 hod.

PhDr. PhD.

Jaroslav Naď

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video