88. schôdza

14.3.2023 - 31.3.2023
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

16.3.2023 o 12:07 hod.

Ing. PhD.

Marián Saloň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:56

Jana Žitňanská
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja len v rýchlosti chcem zareagovať na to, pretože, áno, ono sa javí, že štyri roky je viac ako dosť. Žiaľ, tá prax ukázala vlastne, že zákon o sociálnej práci bol prijatý teda v roku 2014 a máme rok 2023. Čiže už teraz vidíme, že vlastne to obdobie, ktoré bolo poskytnuté ľuďom, ktorí pred rokom, resp. do roku 2015 vykonávali tú prácu, že vlastne mali si doplniť toto špecializované vzdelanie a nestalo sa tak a naozaj nechceme ohroziť, že na týchto pozíciách proste tí ľudia nebudú. Tak preto aj ministerstvo dalo tú dlhšiu lehotu tých štyroch rokov. Kiežby, kiežby sme mali dostatok záujemcov, ktorí pôjdu robiť túto prácu, ktorí sa teda dovzdelávajú a ja pevne dúfam, že naozaj sa nestane situácia, že nikto nebude chcieť robiť túto robotu, lebo však my sme si to hovorili už aj naposledy, keď sme mali diskusiu a takú oveľa širšiu. Aj pán predseda výboru vystúpil, aj ďalší, že naozaj oblasť sociálnych vecí, alebo resp. sociálnych služieb je tak brutálne poddimenzovaná práve aj kvôli nedostatku financií. Tí ľudia nie sú zaplatení, tá motivácia naozaj je tam veľakrát len o tom, že sú to srdciari, ktorí proste chcú robiť túto prácu. Takže ja som vďačná každému jednému, ktorí zostávajú v zariadeniach, ktorí pracujúci v sociálnej kuratele, ktorí pracujú proste aj v tej posudkovej činnosti. A celé je to možno o tom, a to sme mali aj však v programovom vyhlásení vlády, a ja pevne dúfam, že raz sa toho dožijem, že proste bude jednotná posudková činnosť, že sa to zjednotí, že proste nebudú tri rôzne posudkové činnosti, ale to sú všetko také tie väčšie reformy, na ktoré si asi musíme počkať do ďalšieho volebného obdobia.
Takže veľmi pekne vás chcem poprosiť teda podporiť tento zákon, pretože je to cesta k lepšiemu, hoci, áno, kiežby sme to vyriešili v priebehu tých dvanástich, osemnástich mesiacov alebo teda... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.3.2023 o 11:56 hod.

Mgr.

Jana Žitňanská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:58

Eduard Kočiš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Nič sa nestalo, pán predsedajúci.
Pani kolegyňa, ja naozaj súhlasím s tým, čo rozprávate aj vo svojej rozprave, aj v tomto dodatku v rámci faktickej poznámky. Ja len stále rozprávam to, že tieto dve nádoby sú naozaj prepojené so vzdelávaním. Pretože keď si tak hlbšie troška pospomínam do dávnejšej minulosti, tak medzi rokmi ´95 až 2000 ešte stále dobre fungoval taký inštitút doplnkového vzdelávania, to bolo dvojročné pomaturitné štúdium, a vykonával sa tam vlastne taký odbor, volalo sa to že sociálnoprávna nadstavba. Čiže toto bolo veľmi dobré štúdium pre absolventov plného stredného štúdia, ktorí mali záujem o nejakú sociálnu prácu alebo nejaké základné právne vedomosti. Potom sa to nahradilo plnohodnotným štúdiom sociálnej práce alebo terénnej sociálnej práce, alebo komunitnej sociálnej práce, alebo ešte troška fungoval odbor sociálna práca zameraná výlučne na rómske spoločenstvo. Potom sa to skĺbilo len do samotnej sociálnej práce. Čo tým chcem povedať?
Chcem tým povedať to, že ak niekto vykonáva sociálnu prácu či už na úrade práce, na obvodnom úrade, na okresnom úrade, na mestskom úrade, na obecnom úrade, mal by tú sociálnu prácu podľa možností buď študovať, ak na to má, ak na to nemá, vzdelávať sa nejakým spôsobom po svojej vlastnej línii. Ale nerobme zo štúdia sociálnej práce nejaký výťah buď na lepšiu platovú pozíciu alebo na nejakú funkciu, kde sa človek zabetónuje.
Naozaj v západnom svete, keď už budeme sa takto na to pozerať, tak je, ak niekto povie, že sociálny pracovník, tak to je značne vysoký honor, značne vysoký štandard zamestnania.
Na Slovensku, v strednej Európe to tak nie je a bojím sa, že ešte dlhé desiatky rokov nebude. Pretože stále sa na túto pozíciu alebo na pracovné zaradenie pozerá veľmi negatívne alebo s takým opovrhnutím. Čiže ak skĺbime patričné vzdelávanie, výkon funkcie, dáme sociálnemu pracovníkovi, nech vykonáva akúkoľvek prácu, patričný štatút, honor, tí ľudia nám garantovane odchádzať nebudú.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.3.2023 o 11:58 hod.

PhDr.

Eduard Kočiš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 12:01

Vladimír Ledecký
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Áno. V záverečnom slove by som chcel povedať, že sociálna práca tuná, tento odbor za socializmu sa neštudoval, lebo komunisti povedali, že to nie je potrebné. Táto, táto téma sa začala študovať až po revolúcii a naozaj obrovské množstvo študentov to vyštudovalo. Tí, tých študentov máme. Ja si myslím, že väčšina z nich nepracuje v obore. My tento obor troška dehonestujeme jednak tým, že neni to hodnotenie také, ako by malo byť. Ale tiež tým, že väčšina tých pracovníkov, ktorí robia sociálnu prácu, pokiaľ nie sú zamestnaní, samozrejme, na úradoch sú platení projektovo. To znamená, naozaj on sa zamestná na presne určenú dobu. Vie, že po tých dvoch alebo troch rokoch ten projekt, keď sa nebude predpokladať, že končí na ulici, stráca motiváciu a tak isto platové ohodnotenie. On má v projekte nejakú mzdu a tú mzdu dostáva a vlastne peniaze za kvalitnú prácu navyše, samozrejme, nedostáva, keďže je, keďže je projektový pracovník.
Aj vzhľadom k tomu, aj vzhľadom k tomu, že ma oslovili profesori, ktorí učia na univerzitách, hovorím univerzitách, sociálnu prácu, tak na budúci týždeň sme tuná v Národnej rade zorganizovali taký okrúhly stôl, kde by sme systematicky povedali, čo ďalej, ako, ako to nastaviť, aby naozaj bolo umožnené celoživotné vzdelávanie, aby tí ľudia boli motivovaní, aby naozaj tí, čo chcú túto prácu robiť a sú v tomto odbore nejak kvalifikovane sa posúvať ďalej, aby táto možnosť bola a aby, aby vlastne celá tá kvalita sociálnej práce išla hore, lebo na záver možno spomeniem prípad, ktorý sa stal v Richnave. V poslednom období sa stali dva prípady, že jedno dieťa tam zomrelo, jedno dieťa zúbožené v nemocnici dávajú dokopy. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
157.
Pán poslanec, prepáčte, je dvanásť hodín. Takže môžem vás poprosiť, aby sme tuná nedávali takéto príklady?


Ledecký, Vladimír, poslanec NR SR
158.
Už končím, áno. Len, len tým som chcel povedať, že naozaj kľúčovú rolu v tom hrajú sociálni pracovníci, či už na kuratele, alebo terénni. Takže je to vážna vec, o ktorej sa bavíme, takže venujme tomu patričnú pozornosť.
Ďakujem veľmi pekne a hlasovanie najbližšie o 17-tej hodine, takže k tomu.
Ďakujem pán predseda, že ste mi...
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

16.3.2023 o 12:01 hod.

PhDr.

Vladimír Ledecký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 12:03

Marián Saloň
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Len chcem poprosiť kolegov, zároveň sa ospravedlňujem za ukracovanie prestávky. Len chcem dať zadosťučineniu faktom, aby nebolo niekde prezentované, že je to na základe mojej svojvôle. Tak dňa 19. októbra, tak teda pardon, dňa 20. októbra uznesenie č. 623 Ústavnoprávneho výboru Národnej rady Slovenskej republiky k žiadosti Národnej rady Slovenskej republiky z 19. októbra 2022 podľa § 146 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky o stanovisko Ústavnoprávneho výboru Národnej rady Slovenskej republiky k prípadu členstva poslancov Národnej rady Slovenskej republiky v Osobitnom kontrolnom výbore Národnej rady Slovenskej republiky na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby.
Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky
A. konštatuje, že
1. poslanec Juraj Šeliga je členom Osobitného kontrolného výboru Národnej rady Slovenskej republiky na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby a neprestal ním byť ani zánikom poslaneckého klubu, ktorého bol členom;
2. Prosím vás, pozorne počúvajte. Voľba členov Osobitného kontrolného výboru Národnej rady Slovenskej republiky na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby v časti uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky č. 1088 z 23. novembra 2021 v časti B. neprebehla v súlade s uznesením Národnej rady Slovenskej republiky č. 17 z 20. marca 2020.
B. navrhuje Národnej rade Slovenskej republiky
vykonať opakovanú voľbu členov Osobitného kontrolného výboru Národnej rady Slovenskej republiky na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby, ktorí boli predmetom voľby členov Osobitného kontrolného výboru Národnej rady Slovenskej republiky na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby dňa 23. novembra 2021 (uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky č. 1088 z 23. novembra 2021 v časti B.), a to v súlade s uznesením Národnej rady Slovenskej republiky č. 17 z 20. marca 2020, resp. zmeniť uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky č. 17 z 20. marca 2020, čo do počtu členov Osobitného kontrolného výboru Národnej rady Slovenskej republiky na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby.
C. poveruje predsedu výboru
oznámiť stanovisko výboru predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky.
Prosím vás, kolegovia, toto uznesenie obdržali všetci členovia výboru na kontrolu činnosti SIS. Toto uznesenie bolo doručené na základe povinnosti mojej pánovi predsedovi Národnej rady. Keďže Národná rada si nesplnila v časti B opakovanú voľbu ani zmenu počtu členov a v časti A je spochybnená voľba tej voľby, o ktorej hovorila aj pani Zemanová a pán Szőllős, kde pánovi Szőllősovi sa chcem poďakovať za to, že ľudsky to pochopil, že to neni môj výmysel, tak vás chcem poprosiť, konám iba na základe tohto uznesenia. Nie som právnik, ale je tam jasne skonštatované, že voľba, ktorá prebehla, neprebehla v sú-la-de.
Ďakujem veľmi pekne za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

16.3.2023 o 12:03 hod.

Ing. PhD.

Marián Saloň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 12:04

Alojz Baránik
Skontrolovaný text
No ale, pán kolega, dokiaľ sa tak stane, tak platí rozhodnutie pléna Národnej rady a, ale stanovisko Ústavnoprávneho výboru je len poradné (reakcia predsedajúceho: "Áno, je len poradné."), ale rozhoduje plénum. A dokiaľ plénum inak nerozhodne, tak pani poslankyňa Zemanová je členkou vášho výboru, bodka.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

16.3.2023 o 12:04 hod.

JUDr.

Alojz Baránik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 12:05

Marián Saloň
Skontrolovaný text
Pán poslanec Baránik, prosím vás, a ako upravíte počet členov navyše vo výbore? Ja ne, ako mám upraviť (reakcia z pléna), nie, ako ho mám ja upraviť? (Reakcia z pléna.) A na základe toho, že skonštatovaná, spochybnená voľba a pani Zemanová a pán Szőllős sa budú oboznamovať s utajovanými skutočnosťami a sa potvrdí, že to tak je, a potom čo? Kto si to lajzne? (Reakcia z pléna.) Ja. No ja, však jasné, ja!
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

16.3.2023 o 12:05 hod.

Ing. PhD.

Marián Saloň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 12:06

Alojz Baránik
Skontrolovaný text
Vymazať nadbytočný rámček.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

16.3.2023 o 12:06 hod.

JUDr.

Alojz Baránik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 12:07

Marián Saloň
Skontrolovaný text
Vymazať nadbytočný rámček.
=====
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

16.3.2023 o 12:07 hod.

Ing. PhD.

Marián Saloň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
88. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní
 

13:55

Eduard Heger

13:55

Eduard Heger
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pozdravujem, pani poslankyňa. Aby sme teda, aby som odpovedal priamo na vašu otázku, na jasle sme nezabudli, ale keď, keď rozprávame priamo o stabilizačnom príspevku, tak stabilizačný príspevok, ako viete, sme robili pre zdravotnícke zariadenia a potom pre zariadenia sociálnych služieb, poskytovateľov sociálnych služieb, takže toto boli skupiny, kde sme práve tento, tento príspevok dávali. Čo sa týka samotných jaslí, tak áno, to ja by som to premostil rovno aj na škôlky, pretože vieme, že aj tam tie kapacity chýbajú a práve preto sme aj v pláne obnovy vyčlenili, by som povedal, stovky miliónov eur na vybudovanie tejto infraštruktúry, lebo to je prvé, čo potrebujeme. Potrebujeme mať dostatočnú infraštruktúru, aby vôbec tie deti mohli kam chodiť. A vlastne teraz aj tu v parlamente máte dva zákony, kde by som vás chcel poprosiť aj o podporu. Sú to zákony, ktoré sa týkajú plánu obnovy a míľnikov plánu obnovy, aby sme mohli čerpať peniaze na výstavbu infraštruktúry a škôlok pre ďalších 12-tisíc detí. Máme vypočítané od troch rokov, vy hovoríte, samozrejme, o jasliach, čo sú do troch rokov, ale k tomu sa za chvíľočku dostanem. Práve tie deti od troch rokov vidíme, že sú stále rodičia, a to táto kapacita 12-tisíc zahŕňa aj trojročné, aj štvorročné, lebo päťročné už majú povinnú dochádzku, takže práve táto kapacita by mala stačiť na to, aby sme v najbližších troch-štyroch rokoch vybudovali túto infraštruktúru a mohli tým pádom mať miesto v škôlke, tieto deti. Ale k tomu je potrebné, aby prešli aj tu v parlamente teda tie dva zákony, školské, ktoré sú tu na rokovaní v prvom čítaní, a preto vás si dovolím poprosiť o podporu týchto zákonov, aby tento míľnik bol naplnený a mohlo prísť ďalších 800 miliónov z plánu obnovy na Slovensko.
Čo sa týka detí do troch rokov, tam sme urobili opatrenie, ktoré smeruje viac k rodičom, a ono to smeruje práve s tým daňovým bonusom, lebo viete, že daňový bonus je vlastne opatrenie aj prídavky na dieťa, ktoré dostáva rodič od prvého dňa na každé dieťa, a výrazne sme ho zvýšili z priemerne 45 eur na 200 eur, čiže 150 euro, keď to zaokrúhlim, 150 eur na každé dieťa, čo dáva rodičom automaticky dodatočné zdroje na to, aby mohol jednak pokryť aj zvýšené náklady, aj keď vieme, že s rastúcimi deťmi tie náklady rastú výrazne, takže tieto peniaze v tomto nižšom veku môžu využiť na rôzne iné potreby, ktoré majú v súvislosti s rodinou a v prípade potreby aj keď by rodičia chceli nastúpiť alebo rodič, matka by chcela nastúpiť do práce.
Zároveň toto je ale premostenie aj so Zákonníkom práce, je to taká rozsiahlejšia reforma, kde je dôležité, aby aj ten pracovný trh dokázal vytvoriť priestory a priestor na to, veď v konečnom dôsledku aj v rámci koalície sme hovorili aj o rodičovskom príspevku, ktorý práve rodičia poberajú na deti do troch rokov, aby sa našla nejaká flexibilita a podobne, ale nenašlo sa nejaké konkrétne riešenie, ktoré by sa v tomto volebnom období presadilo, takže preto táto, táto téma stále ostáva otvorená. Ale to najvýraznejšie, že sme dali rodičom dostatočnú pomoc s financovaním ich detí, aby vedeli zabezpečiť aj pokrytie nákladov detí do troch rokov práve skrze tento výrazne zvýšený daňový bonus.
Ďakujem, skončil som.
Skryt prepis

16.3.2023 o 13:55 hod.

Ing.

Eduard Heger

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video