88. schôdza

14.3.2023 - 31.3.2023
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.3.2023 o 11:53 hod.

Ing.

Anna Mierna

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie v rozprave 11:41

Monika Kavecká
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, táto téma, ktorá tu teraz je, je, samozrejme, pre mnohých jednak výsostne politická, pre druhých výsostne emotívna, pre niektorých úplne laxná, nezaujímavá. A ja by som sa nechcela venovať tej politickej rovine, aj keď je to súčasťou, ale skôr takej tej ľudskej, tej môjmu srdcu blízkej, zdravotníckej, a tej trpiacej rovine. To, že treba ďakovať ľuďom, ktorí pomáhajú, je všeobecne známe, ale, bohužiaľ, sa to nedeje, nedeje sa to.
Sme v 21. storočí a ľudia ako keby zabudli, čo sa udialo v 20. storočí. My sme zabudli, že sme tu mali 2. svetovú vojnu. Mnohí naši rodičia sú pamätníci 2. svetovej vojny, sú pamätníci povojnového obdobia, pretože ak si niekto myslí, že Ukrajina trpí len teraz, tak ona bude omnoho viac trpieť po tom povojnovom období, ak teda pánboh dá a Ukrajina vôbec bude Ukrajinou. Preto je to také veľmi vážne a dôležité, preto je to také dôležité, aby sa našli aj odvážni ľudia, novinári, všetci tí, ktorí chcú prinášať toto svedectvo. Pretože dialo sa to aj počas 2. svetovej vojny, to svedectvo bolo prinášané. Mnohí ľudia to priamo zažili na, ako sa hovorí, na svojej koži. A stále sme sa neponaučili. Národ, ktorý si neváži históriu, si nezaslúži budúcnosť, ktorý sa nepoučil z minulosti, si nezaslúži budúcnosť. Myslím si, že ani občania Ruska sú tiež mnohí nevinní v tom, že majú na čele diktátora. Mnohým sa to nepáči, avšak tieto svedectvá sú nie prinášané do nášho života, do nášho mierového života.
Ja vám chcem priniesť svedectvo obyčajného človeka, ktorý napríklad bol v čase mieru v Leningrade, v Petrohrade, kde ak ste mali možnosť navštíviť Piskarevský cintorín a videli ste mnohé filmy o leningradskej blokáde a všetky tieto, tieto svedectvá, ktoré boli nám už prinesené z minulosti, čo sa tam dialo počas 2. svetovej vojny, tak je až nepochopiteľné, že v 21. storočí, po tomto všetkom, čo tento národ prežil, dokáže brat brata napadnúť a nechať ho zažívať to isté, čo zažívali oni. Je to, ja si myslím, že ľudskému zmýšľaniu, mozgu, samotnej podstate ľudskosti nemysliteľné, je to až také choré, až proste neuveriteľné. Na tom Piskarevskom cintoríne, keď stojíte a uvedomujete si, že pod touto zemou sa nachádza milión, milión obetí, tak tam neostane ani jedno oko suché. Deti, mladí ľudia, rodiny, starí ľudia, dôchodcovia, proste milión ľudí. A my napriek tomu nepoučiteľní.
Tá spupnosť človeka, diktátora, ktorý si myslí, že je bohurovný, aby mohol toto opäť urobiť napriek tomu, že ten národ už raz zažil, napriek tomu, že sa poučil, asi nie dostatočne, to niekto dokáže urobiť svojmu bratovi, Slovan Slovanovi. To nie je že smutné a trestuhodné a odsúdeniahodné, ale to je až nepochopiteľné, že my v 21. storočí musíme toto prežívať opäť a nie my v čase mieru na Slovensku, ale tí ľudia, ktorí sú bratia. A preto nechápem aj politikov, ktorí to jednak zľahčujú, bagatelizujú, vysmievajú sa. To je takisto trestuhodné a odsúdeniahodné a pre mňa opäť nepochopiteľné. A viete čo je najsmutnejšie na tom? Že my musíme ich presviedčať, presviedčať, že vojna je niečo, čo je odporné, zvrátené, niečo neľudské a nenašla som na to ani výraz.
Viete, Leningrad sa poučil z 2. svetovej vojny a tam, keď prechádzate tými ulicami, je tam nádherne čistučko a títo ľudia si uvedomujú, že táto zem, v ktorej oni žijú, je zmáčaná krvou tých ľudí, ktorí bránili svojimi životmi toto mesto. A oni sa tak ku tomu mestu správajú. Nedovolia si na túto zem odhodiť žiaden odpad. Pre nich je to trestný čin nielen charakteru trestného, ale aj morálneho a etického. A práve preto mi je nepochopiteľné, prečo sa toto deje v 21. storočí, aby brat brata napadol.
A čo je ešte horšie, že v tomto parlamente sa nachádzajú poslanci, ktorí majú mandát od občanov, od ľudí, ktorí sa vysmievajú z vojny, z vojny, čo je najhoršia vec na svete. Z úmrtia, z vrážd, znásilnení, z týrania ľudských bytostí a ostáva to v nich chladné, dokonca to bagatelizujú a šíria do našej spoločnosti. Ja ich aj možno z tohto miesta prosím, aby to nerobili. A prosím takisto všetkých ľudí, aby sme Ukrajine pomohli, či už na Slovensku občanom Ukrajiny alebo priamo republike Ukrajiny akýmkoľvek spôsobom, akýmkoľvek spôsobom, aby táto pomoc pomohla ukončiť vojnu. Pretože asi ťažko dokážeme pomôcť Ukrajincom, ktorí budú tú traumu niesť v sebe ešte niekoľko desaťročí.
A ja na záver opäť chcem poďakovať všetkým vám, milé kolegyne, že ste tam boli, že ste priniesli to svedectvo, že ste nás informovali o tom, aké to naozaj je, takým tým priamym, exaktných spôsobom, že ste dokázali ešte aj tie emócie potlačiť, pretože ja ich teda nedokážem potlačiť. Mne je to veľmi ľúto a bodaj by sme boli všetci stopäťdesiati v tomto takí istí ako ste vy. Nemôžu byť všetky ženy, samozrejme, lebo ženy sú levice, ktoré bojujú o svoje deti, o svoju rodinu, ale keby sme toto dokázali, že budeme takto bojovať o mier, tak by to bolo povzbudivé.
Preto vás, milí kolegovia, ktorí tu nie ste, prosím, podporte túto deklaráciu a vyšlime jasný signál do celého sveta, že Slovensko, slovenský parlament nechce vojnu nikde na svete. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

24.3.2023 o 11:41 hod.

Mgr. MHA, MPH

Monika Kavecká

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:51

Monika Kozelová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja sa vrátim, Monika, k tomu, čo si hovorila, že zabúdame. Áno, zabúdame a vrátim sa k tomu telefonátu, ktorý som mala z Michiganu práve od amerických Slovákov. Pán, ktorého som v živote nevidela, nepočula som o ňom, ktorý mi ponúkal pomoc od amerických Slovákov, teda nie konkrétne mne, ale pomoc, pomoc Ukrajine cez nás, mi hovoril o tom, že aj v Spojených štátoch časť ľudí podľahla, podľahla ruskej propagande a majú pocit, že, že, že ten Putin je vlastne ten chudák utláčaný. Paradoxné na tom však podľa neho bolo to, že to boli ľudia, ktorí v ´68 odišli z Československa po vpáde ruských vojsk, hej? A títo istí ľudia ako keby náhle stratili historickú pamäť, jednoducho podliehajú, podliehajú propagande a nevedia, nevedia ich z toho vysekať, nevedia ich presvedčiť, ale to máme aj u nás doma. My si už tiež nepamätáme asi na ´68, lebo toľko, toľko ľudí, ktorí v podstate sú proruskí, tak toľko ľudí som tu teda ešte v živote nevidela. Ale treba si pripomenúť aj tých 145-tisíc ruských vojakov, ktorých sme tu živili celé roky, ktorí tu bývali a ktorí tu žili z našich daní. A treba si spomenúť aj na všetky tie ekologické katastrofy, ktoré nám tu zanechali po ich odsune, a týmto pádom sa znova a ešte raz a už dlho som neďakovala Mišovi Kocábovi, chcem mu poďakovať za to, že sa o ten odsun ruských vojsk pričinil. Ja pevne verím, že aj na Ukrajine... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.3.2023 o 11:51 hod.

Mgr.

Monika Kozelová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:53

Tomáš Lehotský
Skontrolovaný text
Ďakujem veľmi pekne. Monika, ďakujem za peknú reč, ktorú si mala v rozprave. S hlavnou myšlienkou sa dá, samozrejme, dá úplne súhlasiť, len skús mi vysvetliť jednu vec, lebo možno som to len neporozumel. Ty si hovorila, že obyvatelia Petrohradu sa poučili (reakcie z pléna), no možno tomu nerozumiem. Aha, takže myslela si to tak, že sa nepoučili. No dobre, potom je to v poriadku. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.3.2023 o 11:53 hod.

Ing.

Tomáš Lehotský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:53

Anna Mierna
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Tak ako si hovorila teda, že ľudia na to zabúdajú, ja keď som sa vrátila, tak som hovorila s mojou mamou, ktorá sa narodila do 2. svetovej vojny, a hovorila mi, že tiež to nemôže pochopiť, pretože štyridsať rokov sme tu boli presviedčaní o tom, že nikdy viac vojna. A tí, ktorí nás o to presviedčali, tak tí túto vojnu začali. Ja len teraz prečítam tuto, čo vidím dnes: „Po útoku ruskou raketou zomrelo v Konstantinovke v Doneckej oblasti päť ľudí, raketa zasiahla centrum neporaziteľnosti. Po celej Ukrajine bolo zriadených množstvo takýchto núdzových centier, ktoré poskytujú generátory na nabitie mobilných telefónov a ďalšie služby obyvateľom." Zase sa jedná o civilnú infraštruktúru a preto, aj keď to tu bolo spomenuté, ja si myslím, a boli sme tam prítomné, aký taký normálny život tých ľudí v tej vojne je nevyhnutné chrániť. Ani jedna strela nepadla na ruské územie a my keď sme tam boli, tieto strely, ktoré padali aj na ukrajinské územia, aj teda blízko nás v tom Kyjeve, vtedy jedna padla, boli vystrelené buď z Čierneho mora, z Bieloruska alebo Ruska. To znamená, že tieto boje nikde neprebiehajú na ruskom území, iba na území Ukrajiny. Takže preto chcem znova apelovať aj na to, aby sme si uvedomili, aké je dôležité, aby sa čo najrýchlejšie tento vojnový konflikt ukončil. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.3.2023 o 11:53 hod.

Ing.

Anna Mierna

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:55

Martina Brisudová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Pri napadnutí Kyjeva, keď sme tam boli, bolo počuť silné dunenie a potom následne výbuchy. Predpokladám, že niečo také si zažili aj ľudia v 2. svetovej vojne. Aj vtedy dostal niekto chuť na cudzie územie a takisto je to teraz, Rusko má chuť na územie Ukrajiny, ale my jednoznačne musíme povedať, že celistvosť Ukrajiny má byť zachovaná a túto chuť si bude musieť Rusko nechať zájsť. Ani nám ako Slovensku by sa nepáčilo, keby niektorá krajina dostala chuť na naše územie a presne o tom je to. Tí mierotvorcovia, ktorí si takto hovoria a organizujú mierové pochody, dávajú aj mierové odporúčania pre Ukrajinu. Lenže Ukrajina podľa ich vlastných slov s tým nesúhlasí. Verím, že to bude dokumentovať aj Olena Kondratiuk už v stredu v Národnej rade Slovenskej republiky svojím vystúpením ako podpredsedníčka Najvyššej rady Ukrajiny.
Ďakujem pekne za slovo.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.3.2023 o 11:55 hod.

Mgr.

Martina Brisudová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:56

Monika Kavecká
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi všetkým kolegom, ktorí sa teda do faktickej poznámky prihlásili, a ďakujem im hlavne za to, že sú tu a že diskutujú na túto tému a našej slovenskej verejnosti ozrejmujú teda tú skutočnosť, ktorá sa na Ukrajine deje.
A tebe, Tomáš, iba v tom prípade toho Leningradu a Piskarevského cintorína, bola som tam v roku 2018, bol to pre mňa silný zážitok z toho titulu, že tí ľudia obetovali milión, milión obyvateľov obetovalo svoj život za leningradskú blokádu a v podstate ten nepriateľ, agresor, ktorý ich chcel doslova vyhladovať a zrovnať so zemou, požil akýkoľvek spôsob, a preto je pre mňa nepochopiteľné ako Rusi, ktorí už prežili takúto tragédiu, to dokážu urobiť svojmu bratovi a prečo sa tá bratovražda deje. Je to opäť a znova zasa len to diktátorské, to choré, aj vtedy v podstate sa viedli vojny a diktátori viedli svoje vojny, pretože to bolo asi o ich egu alebo o tom zlom a proste v tom nevídanom, nepochopiteľnom, nemôžem povedať marazme, ale neviem na to nájsť ešte stále taký adekvátny výraz, že prečo sa toto deje.
Sme nepoučiteľní a naozaj národ, ktorý si neváži históriu a nepamätá si ju, si skutočne asi nezaslúži budúcnosť.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.3.2023 o 11:56 hod.

Mgr. MHA, MPH

Monika Kavecká

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 11:58

Monika Kozelová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Dámy, páni, ja vám veľmi pekne ďakujem za, za všetky vaše príspevky. Ja by som chcela celú tú rozpravu zhrnúť do pár slov a ešte povedať pár vecí, ktoré ostali nevypovedané, a chcem vám povedať, že my sme na tej Ukrajine boli, aj už to tu spomínala kolegynka, aj s televíznym a rozhlasovým štábom slovenskej, slovenského, RTVS, čiže Rozhlasu a televízie Slovenska. My sme sa napríklad sediac v tom kryte stali aj takými odborníkmi na zbrane, lebo som si uvedomila momentálne, keď sme tu sedeli, keď som tu sedela na tom mieste predkladateľa, že v podstate my sme sa v tom kryte s mojimi kolegyňami z RTVS bavili o tom, že čo vlastne na nás letí, lebo sme si hovorili, á, však šáhidy sa im už minuli, potom nám volajú, že letí nejaká balistická raketa a kindžal majú, nemajú. Tak toto bola naša debata v kryte. A to sme tam boli v podstate na území Ukrajiny ako hostky. Sedeli sme tam a hovorili sme si, že na šáhidy majú Ukrajinci obranné systémy, ale na Kindžal nemajú. Potom bola téma o tom, že tie rakety asi nebudú posielať na náš hotel, lebo v podstate sú natoľko drahé, že raketa za 10 miliónov by asi nemala padnúť na rodinný dom, lebo čo tam, asi koľko by tam mohlo byť obetí, také štyri, ale keď to padne na tú elektráreň, tak to vyradí zo života podstatne viac ľudí. Tak toto bola debata v kryte.
No možno sa to niekomu zdá čudné, ale vy už keď tam sedíte a prijmete tú skutočnosť, že sedíte v kryte, letia na vás rakety a ešte ich aj počujete, ešte ich aj počujete, keď vybuchnú, no tak potom už si poviete, no tak buď to sem padne, alebo to nepadne, už bude ako bude. Čiže takto to je.
Ja chcem povedať, že všetky moje tri kolegyne, ktoré so mnou išli na tú Ukrajinu, považujem za nesmierne odvážne. Jednoducho vedeli sme dopredu, že to bude ťažká cesta, že to bude tvrdá cesta. Samozrejme s tou celou nocou, ktorú sme prežili v tom kryte, sme nerátali, takže to bolo obdobie, kedy sme nespali 48 hodín, ale že vôbec, pretože celú noc sme presedeli v kryte a následne už z krytu sme sa vracali o štvrť na deväť. Osprchovali sme sa, obliekli sme sa a išli sme do ukrajinského parlamentu na prijatie k pani podpredsedníčke ukrajinského parlamentu. Odtiaľ sme išli za otcom Epifanijom a potom sme išli odniesť generátory. Lebo nešli sme tam úplne s prázdnymi rukami, niesli sme tri generátory do, do dvoch obcí, ktoré boli okupované počas útoku na Kyjev, a to boli tie obce, kde, ako hovorili kolegynky, v jednej padlo 180 ľudí, jednoducho zabili 180 ľudí, v druhej obci zabili 120 obyvateľov a tam vyhodili Rusi do vzduchu tú škôlku, a ešte vám poviem, ako ju vyhodili. Vyhodili ju tak, že si zo škôlky urobili muničný sklad, lenže keď zistili, že Kyjev nedobyjú a dostali príkaz na odchod z oblasti Kyjeva, takže keď plný nákladiak mali práčok a chladničiek z domov, ktoré vyrabovali v danej obci, tak nevedeli, čo s tou muníciou, tak ju radšej vyhodili do vzduchu aj so škôlkou, hej. Takže takto prišli o škôlku.
Ja chcem povedať, že ja som bola napríklad nesmierne prekvapená z toho, ako tí Ukrajinci fungujú. Oni, samozrejme, vedia, že budú musieť chodiť trikrát denne do krytov, tak ako tie deti v tej škole, ale snažia sa žiť tak ako pred vojnou. Samozrejme, s tými obmedzeniami. Chodia do práce, prijímajú tú vojnu ako keby bola momentálne súčasť ich života. Keď som sa ich pýtala, že ako to môžu takto v kľude, oni povedia, že lebo by sme sa zbláznili. A ja tomu rozumiem. Naozaj by sa asi zbláznili, ak by, ak by na tú vojnu mysleli takýmto spôsobom.
Môžem vám povedať, že napriek tomu, že Ukrajina je v podstate ako keby civilne vyľudnená, ale tie mosty, ktoré oni vyhadzovali do vzduchu, keď Rusi útočili na Kyjev, už sú opravené, už sú normálne pojazdné, aj všetky tie cesty, tie hlavné cesty, po ktorých išli, už sú opravené. Je až neuveriteľné s akou rýchlosťou to dali dokopy, pretože tie mosty vyhadzovali do vzduchu v marci minulého roku. Teraz tam normálne je bežná premávka na tých mostoch. Takže ja ich obdivujem aj za toto, že dokážu s takou rýchlosťou sa snažiť rekonštruovať tú krajinu. Dokonca aj niektoré, niektoré obytné domy už, už stoja, síce len nahrubo nahodené, postavené, ale sú. Ten etický rozmer vojny vôbec nie je, vôbec nie je druhoradý. Ten etický rozmer vojny, by som povedala, že je prvoradý v celom v tomto konflikte. Toto je prvýkrát, čo my sa naozaj zaoberáme etickým rozmerom vojny a nie tým vojenským.
Ja chcem veľmi pekne poďakovať z tohto miesta predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi a chcem mu poďakovať za to, že na moju žiadosť o služobnú cestu pre poslankyne termínovanú na 8. marca, aby sme naozaj ukrajinským ženám ukázali, že pri nich stojíme, pri ich problémoch, pri ich nešťastí, že pri nich stojíme, že zareagoval veľmi rýchlo a skutočne nám tú cestu umožnil, vybavil nás, dal nám všetko, čo sme potrebovali. Čiže za toto naozaj veľké ďakujem a ďakujem aj za to, že súhlasil s touto deklaráciou a on ako otec xy detí naozaj vie, o čom, o čom hovoríme, a súcití, súcití s tými ženami. Zároveň mu chcem poďakovať za to, že na našu žiadosť pozval pani podpredsedníčku Olenu Kondratiuk a že ju nechá vystúpiť v tomto pléne.
Táto téma nezostane uzemnená ako naše migy. Nezostane zaspatá. My budeme v nej pokračovať, tak sme sa dohodli aj s mojimi kolegyňami, a budeme to ťahať dovtedy, dokedy bude potrebné. Chcem povedať, že o, možno už dnes je spustená stránka, ktorú spustili, ktorú spustili moje asistentky, kde budeme pridávať príspevky, volá sa že ´vráťme deti na Ukrajinu´. Bude na Facebooku a tam budeme pridávať príspevky, ktoré, na ktorých sme sa dohodli, že pravidelne budeme dostávať informácie aj z nášho veľvyslanectva v Kyjeve, aj z parlamentu, aj od ombudsmana ukrajinského. Čiže budeme pridávať nové čísla, resp. nové správy, zásadné informácie a tak ďalej. To, na čo sa sťažovali, na čo sa sťažovala aj podpredsedníčka Olena Kondratiuk, bol fakt, že Červený kríž, medzinárodný Červený kríž, ktorý má právo vstúpiť na územie Ruska a dokontrolovať tie deti, doteraz ešte nič také neurobil. Napriek niekoľkým výzvam, napriek tomu, že vyzývala vláda, že vyzýval sám prezident, že vyzýval aj ombudsman Ukrajiny, ten medzinárodný Červený kríž sa zatiaľ neprebral. Predpokladáme a veľmi dúfame, že ak táto naša deklarácia pôjde ďalej do sveta, že sa ten Červený kríž rozhýbe a že to spraví. Organizácia Spojených národov, tiež jej to trochu trvalo, ale už sa nejak rozbehla, tak je to fajn.
Tie boje, ktoré prebiehajú momentálne, samozrejme, že sa týkajú Donbasu, Donecka, Luhanska, lebo Rusi potrebujú uhlie z Donbasu, Rusi potrebujú ropu z Donecka a potrebujú bridlicu z Luhanska. To je, to je dôvod, prečo, prečo tak urputne bojujú o tieto územia a potrebujú zvýšiť svoju ekonomiku, chápeme to, ale takýmto spôsobom sa to nerobí. Zbrane, viete, úprimne, hovorili sme, sú to viac ako 300-tisícok a niekoľko 100-tisícok detí odvlečených do Ruska. A môžem vám povedať, že tie deti sa s myrtou v ruke ubrániť nedajú, na to, aby ich dokázali matky brániť, na to potrebujú zbrane. Ja som pacifista a toto sa mi nehovorí ľahko. Ale chápem, že nič iné sa robiť nedá.
Chcem touto cestou poďakovať ministerstvu zahraničných vecí Slovenskej republiky za pomoc s tvorbou tejto deklarácie, pretože komunikovali sme aj s nimi, aby tá deklarácia bola aj v rámci zákonnosti a medzinárodných, medzinárodných štandardov, aby sme niečo neprehnali. Pretože ak by som ju tvorila ja, bola by omnoho, omnoho ostrejšia.
Na Ukrajinu, do ukrajinského parlamentu sme niesli obraz slovenského výtvarníka Petra Stankoviča, ktorý namaľoval obraz malého princa. Malého princa preto, že malý princ hľadal lásku, šťastie a majú ho rady všetky deti. Ten obraz dnes visí v ukrajinskom parlamente a my sme ho priniesli preto, aby tie ukrajinské deti, ktoré odvliekli do Ruska, aby všetky vedeli, že tuto je malý princ, tu visí a to je vaša Severka, aby ste vedeli, kam sa máte vrátiť. Ja som hrdá na to, že ten náš obraz visí a že je tou Severkou, je tou Severkou v ukrajinskom parlamente pre všetky ukrajinské unesené deti.
No a na záver, na záver by som chcela povedať dve veci. Po prvé, chcem nesmierne poďakovať nášmu veľvyslancovi Marekovi Šafinovi a celého jeho tímu, ktorý celú cestu pripravil teda podľa našich požiadaviek a zorganizoval a zabezpečil ochranu nás všetkých, a musím povedať, že bolo všetko na 100 %. Chcem mu poďakovať za všetku prácu, ktorú robí na Ukrajine jednak pre deti, jednak pre tie matky v tom domove a že organizuje, organizuje aj pomoc, ktorá ide práve do tých, do tých domov pre, pre ženské obete vojny. A chcem poďakovať aj všetkým chlapcom ochrankárom, lebo tiež sa, tiež sa veľmi nevyspali. A je to, je to proste ťažké tam. Takže to je všetko, čo som asi chcela povedať, dúfam, že som na nič nezabudla a ak som na niečo zabudla, že mi všetci prepáčia. Ešte raz chcem poďakovať kolegyniam, že našli tú odvahu a šli, šli na tú cestu, a že boli dobré parťáčky, a že sa naozaj ničoho nezľakli, a že všetko vydržali veľmi statočne.
A chcem poprosiť, keď už teda Maťa prezradila, že mám tie narodeniny, tak by som chcela všetkým našim kolegom z parlamentu povedať, že nemusia mi naozaj nosiť kvety, stačí keď zahlasujú za túto deklaráciu. Ďakujem vám veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

24.3.2023 o 11:58 hod.

Mgr.

Monika Kozelová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 12:12

Ondrej Dostál
Skontrolovaný text
Ďakujem. Hlasovať budeme v utorok o jedenástej hodine a teda môžte pogratulovať dnešnej oslávenkyni.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

24.3.2023 o 12:12 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 12:13

Karol Galek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pekný deň všetkým prajem, ďakujem veľmi pekne za možnosť odprezentovať náš návrh. Vystúpim najprv s krátkym úvodným slovom a následne v rozprave by som sa rád prihlásil a predniesol aj dva pozmeňovacie návrhy. Keďže od tej poslednej schôdze, kedy to prešlo do druhého čítania, sme absolvovali naozaj veľké množstvo diskusií, dovolím si povedať veľmi konštruktívne, a chcem aj z toho miesta poďakovať za všetko, čo sa, za podporu na jednotlivých výboroch.
Takže samotný návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon o tepelnej energetike, je v nadväznosti aj na zimný energetický balíček, uvoľňuje možnosť pripájania ako nových zdrojov, tak aj v prípade odpájania niektorých odberateľov, ktorí vedia ekologizovať naše teplárenstvo. Toto je, toto je dôležitý moment a dovolím si naozaj na toto sústrediť tú pozornosť. Ideme e-ko-lo-gi-zo-vať teplárenstvo, ako by povedal pán Harabin.
Hlavným cieľom zákona je zjednodušenie povoľovacieho procesu pri výstavbe nových zdrojov využívajúcich prevažne obnoviteľné zdroje energie alebo odpadové teplo, a to vrátane decentralizovaným zdrojov tepla, ktoré zabezpečujú dodávku tepla pre bytové domy a iné objekty spotreby tepla. Návrh má súčasne chrániť od odpájania tie účinné systémy centralizovaného zásobovania teplom, ktoré už dnes využívajú obnoviteľné zdroje energie v podiele 65 % a viac. To znamená, naozaj ak dnes požívajú niektoré zdroje, niektoré neekologické zdroje ochrany z pohľadu zákona, tak táto ochrana ostane zachovaná práve pre tie najekologickejšie, ktoré majú viac ako 65 % podiel z obnoviteľných zdrojov alebo odpadového tepla. Toto je naozaj ten základný moment, pretože nič iné, lebo veľa sa diskutovalo aj na výboroch, vypočuli sme si mnohé mylné informácie o tom, ako ideme niektorých odstaviť od procesu povoľovania. Nie, celý proces vydávania osvedčení o výstavbe zariadenia, tepelného, ostáva v platnosti. Jediné, čo sa naozaj týmto zákonom bude odstraňovať, je to častokrát zneužívané právo veta zo strany existujúceho dodávateľa.
Mali sme tam aj v návrhu zákona zapojenie mestských častí v hlavnom meste Slovenskej republiky a v meste Košice do plánovania a tvorby koncepcií rozvoja tepelného hospodárstva na území mestských častí, no čo sme ale aj po diskusii napríklad s mestom Košice nateraz z toho zákona pozmeňovacím návrhom odstránili, resp. predkladám takýto návrh zákona, uvidíme, či bude v konečnom dôsledku aj schválený. Nie je tam žiaden rozpor, ale máme za to, že vieme toto riešiť aj v nejakom neskoršom období a ten hlavný cieľ tohto zákona naozaj ekologizovať teplárenstvo nejdeme žiadnym spôsobom ohroziť. Čo tam ale zavádzame a nechávame pre mestské časti alebo pre samosprávy je zvýšenie verejnej kontroly pri cenotvorbe dodávateľov tepla, kedy títo účastníci alebo teda samosprávy sa stanú nie účastníkom konania, ale tzv. zúčastnenou osobou. To znamená, že naozaj budú informovaní o cenovom konaní v prípade tvorby cien tepla a budú vedieť nazerať do spisu, budú môcť niektoré veci aj pripomienkovať, ale, opäť, nebudú môcť si uplatňovať niektoré opravné prostriedky, ktoré patria iba účastníkovi konania.
Na záver, zákon nebude mať vplyv na rozpočet verejnej správy, má pozitívne sociálne vplyvy, nemá vplyv na manželstvo, rodičovstvo a rodinu. Návrh bude mať pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie na strane podnikateľov investujúcich do zdrojov tepla využívajúcich obnoviteľné zdroje energie alebo odpadové teplo. Návrh zákona bude mať aj pozitívny vplyv na životné prostredie, toto naozaj zdôrazňujem. Nebude mať vplyv na informatizáciu spoločnosti, ani na služby verejnej správy pre občana. Je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a nálezmi Ústavného súdu Slovenskej republiky, so zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi, medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná, ako aj s právom Európskej únie.
Takže toľkoto na úvod tohto zákona. Ešte raz veľmi pekne ďakujem za to všetko, čo predchádzalo môjmu dnešnému vystúpeniu, a hlásim sa aj do tej rozpravy ako prvý. Ďakujem.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

24.3.2023 o 12:13 hod.

RNDr. MSc.

Karol Galek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 12:18

Peter Vons
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Takže, vážený pán predsedajúci, kolegovia, kolegyňa, predkladám spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o výsledku prerokovania návrhu poslancov Národnej rady Karola Galeka a Tomáša Šudíka na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 657/2004 Z. z. o tepelnej energetike v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon č. 250/2012 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach v znení neskorších predpisov (tlač 1371) v druhom čítaní.
Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 1440 zo 17. januára 2023 pridelila predmetný návrh zákona na prerokovanie výborom: ústavnoprávnemu výboru a výboru pre hospodárske záležitosti. Určila zároveň výbor pre hospodárske záležitosti ako gestorský výbor a lehoty na prerokovanie predmetného návrhu zákona v druhom čítaní.
Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený, neoznámili gestorskému výboru v určenej lehote žiadne stanovisko k predmetnému návrhu zákona.
Návrh zákona odporučili Národnej rade Slovenskej republiky schváliť: ústavnoprávny výbor uznesením č. 692 z 9. marca 2023 a výbor pre hospodárske záležitosti uznesením č. 409 z 13. marca 2023. Z uznesení výborov Národnej rady uvedených pod bodom III tejto správy vyplývajú 3 pozmeňujúce a doplňujúce návrhy.
Gestorský výbor odporúča hlasovať o bodoch 1 až 3 spoločne s odporúčaním schváliť. Gestorský výbor na základe stanovísk výborov k predmetnému návrhu zákona vyjadrených v ich uzneseniach uvedených pod bodom III tejto správy a v stanoviskách poslancov gestorského výboru vyjadrených v rozprave k tomuto návrhu zákona odporúča Národnej rade Slovenskej republiky predmetný, predmetný návrh schváliť v znení pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov uvedených v tejto spoločnej správe, ktoré gestorský výbor odporúčal schváliť.
Spoločná správa výborov o výsledku prerokovania návrhu zákona v druhom čítaní bola schválená uznesením výboru pre hospodárske záležitosti č. 417 zo 14. marca 2023. Týmto uznesením ma výbor zároveň poveril predložiť návrhy v zmysle príslušných ustanovení rokovacieho poriadku Národnej rady.
Pán predsedajúci, skončil som, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

24.3.2023 o 12:18 hod.

PaedDr.

Peter Vons

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video