88. schôdza
Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge
Ja to do desiatej stihnem. (Rečník si odkašlal.) Ďakujem vám veľmi pekne, vážený pán predsedajúci. Pán minister, kolegovia, kolegyne, tak ako som už povedal, strana HLAS - sociálna demokracia podporí túto novelu zákona v prvom čítaní.
Je naozaj rozumné pozrieť sa na to alebo diskutovať o tom, ako zlepšiť informovanosť, komplexnú informovanosť o dôchodkoch. Je rozumné aktualizovať pravidlá, za ktorých sa prideľuje invalidný dôchodok. Je rozumné na základe judikatúry Najvyššieho súdu zosúlaďovať, zosúlaďovať dôchodky ľudí, ktorí majú nárok aj na výsluhový dôchodok, aj na dôchodok zo sociálneho poistenia, to je všetko v poriadku.
Ale podobne aj mne teraz chýba v tejto novele zákona to najdôležitejšie, to najdôležitejšie, čo teraz, a nielen tento rok, ale aj minulý rok trápi slovenských seniorov, a to je to, že okrem klasickej valorizácie napriek výraznému zdražovaniu, napriek vysokej dôchodcovskej inflácii už druhý rok po sebe jednoducho nedostanú mimoriadnu valorizáciu dôchodkov. Áno, podarilo sa prijať návrh novely zákona z dielne strany HLAS - sociálna demokracia, ktorá v mnohom túto situáciu zlepšuje, a to najmä v bode rozmrazenia minimálnych dôchodkov, chvalabohu, od 1. júla t. r. sa konečne vďaka návrhu strany HLAS - sociálna demokracia rozmrazia minimálne dôchodky, pretože napriek tomu, že tie čísla sa líšia, tak podľa informácie ministerstva práce asi 120-tisíc dôchodcom sa konečne tie minimálne dôchodky rozmrazia, ktoré boli touto vládou zmrazené od roku 2020. Ja tiež pri tejto príležitosti poďakujem celému plénu, lebo to získalo naozaj prakticky absolútnu väčšinu za to, že za túto zmenu hlasovali.
Zmenil sa aj teda systém valorizácie dôchodkov tej tradičnej, klasickej z 1. januára, a to tak, aby to bolo presnejšie, tak sa predĺžila doba dôchodcovskej inflácie, z ktorej sa teda tá dôchodcovská aj... teda valorizácia vyrátava, zo šiestich na deväť mesiacov, ale tu, pán minister, asi tiež musíte priznať, že rovnaký model navrhovalo ministerstvo práce vo vládnej novele zákona. Je to presnejší, férovejší model a napokon aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá vniesla do tohto systému svojím vyjadrením pochybnosti na záver konštatovala ústami svojho predsedu, že je to systém, ktorý lepšie bude reagovať na inflačné šoky, resp. lepšie ochráni dôchodky v budúcnosti pred inflačnými šokmi. Keďže teda to vyjadrenie Rady pre rozpočtovú zodpovednosť pre tento rok spôsobilo nejaké pochybnosti u seniorov, tak do tejto novely zákona o sociálnom poistení v druhom čítaní navrhneme prechodné ustanovenie, opakujem, nie je to žiadna oprava, ale je to doplnenie o prechodné ustanovenie pre 1. január 2024, aby, teda uvidíme, ako sa tá dôchodcovská inflácia v tomto roku bude vyvíjať, aby sa vybral ten výhodnejší model pre dôchodcov, a tým pádom verím, že táto situácia bude vyriešená. To ale, čo sa nepodarilo v tej novele zákona o sociálnom poistení priniesť, je mimoriadna valorizácia v tomto roku a pán Cmorej sa zase bude smiať, zase bude krútiť hlavou, ale len a len vďaka a kvôli návrhu pána Cmoreja, ktorý navrhol, navrhol odloženie mimoriadnej valorizácie až na budúci rok, ja neviem, prečo sa toľko smejete, môžem vám opäť ten váš pozmeňujúci návrh, pán Cmorej, ukázať, vy ste navrhli odloženie mimoriadnej valorizácie až na budúci rok a bývalá vládna koalícia to celé odhlasovala. Je to tak, alebo to nie je tak, pán Cmorej? Tak, prosím vás, už sa toľko nerehlite alebo sa rehlite nie mne, ale rehlite sa všetkým seniorom na Slovensku do tváre.
A to, že ste urobili chybu, pán Cmorej, to, že ste urobili chybu, ste si priznali tým, že sa snažíte tú mimoriadnu valorizáciu vrátiť v tomto roku. Tak na jednej strane navrhnete jej odloženie a potom ju chcete vrátiť v tomto roku. Priznali ste si chybu a ja som rád, len to treba povedať a netreba sa tým seniorom rehliť do tváre, lebo je to neúctivé.
No, ale je tu jeden podstatný problém, ja som už o tom hovoril aj s pánom ministrom. Ten váš model, ktorý vrátite na tento rok, pokiaľ by bol odhlasovaný, a včera som hovoril aj s predstaviteľmi Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, nemusí ani v tomto roku znamenať mimoriadnu valorizáciu dôchodkov. Je to tesné, je to fifty-fifty. Vysvetlím to tak, že kumulatívna medzimesačná dôchodcovská inflácia môže a nemusí v stanovenom termíne podľa návrhu pána Cmoreja dosiahnuť tých 5 %. Teda je veľmi tesné a je veľmi pochybné, či sa mimoriadna valorizácia na základe návrhu pána Cmoreja spustí, alebo nie.
A preto ja predkladám opäť ten istý svoj pozmeňujúci návrh, ktorý bol aj vďaka vám, pán Cmorej, a celej vládnej koalície odmietnutý, a teda model, ktorý sleduje hluché, tzv. hluché obdobie, teda od 1. júla minulého roka až do 30. marca tohto roka. Vieme dobre, že k 1. januáru boli dôchodky valorizované na základe dôchodcovskej inflácie za 1. polrok minulého roka, tak ako doterajší systém bol nastavený, a teda od 1. júla do ďalšieho obdobia jednoducho dôchodcovia nemajú tie svoje dôchodky alebo to navýšenie dôchodkov kryté.
Preto sa mi zdá logické a hlavne automatické a definitívne, že pokiaľ by prešiel náš pozmeňujúci návrh od teda... na to prechodné obdobie od 1. júla až do 30. marca, teda aby sa mimoriadna valorizácia stanovovala na základe kumulatívnej medzimesačnej dôchodcovskej inflácie za 9 mesiacov, je úplne jasné, že v takomto prípade by sa automat mimoriadnej valorizácie spustil, pretože už teraz sme na hodnote 8,9 %, a čakali by sme už len na jedno to marcové číslo, je evidentné, že by sa tá mimoriadna valorizácia spustila.
Naozaj, dámy a páni, kolegovia a kolegyne, na toto čakajú seniori v tomto roku, pretože v minulom roku žiadna mimoriadna valorizácia nebola, a preto využívam tento priestor napriek tomu, že som pomenoval tento problém, aby sme sa na tomto dohodli nie pri tejto novele zákona, chcel som to navrhnúť pri tej ďalšej novele zákona o sociálnom poistení, ktorá ale tiež prepadáva až na ďalšiu schôdzu. Čiže na tej ďalšej schôdze sa definitívne bude rozhodovať o mimoriadnej valorizácii dôchodkov a ja vás chcem touto cestou v mene seniorov na Slovensku poprosiť, aby ste podporili ten náš model, pretože ak sa v tomto roku nebudú valorizovať mimoriadne dôchodky, tak minimálne v ďalších troch určite nie, pretože aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť povedala, že v ďalších troch rokoch dôchodcovská inflácia nedosiahne také úrovne, ktoré by spustili mimoriadnu valorizáciu dôchodkov, nech už by to bol automat od kohokoľvek.
Takže ešte raz, riešme to, čo je najdôležitejšie teraz pre seniorov, a to mimoriadnu valorizáciu dôchodkov a chcem vás poprosiť o podporu tohto nášho návrhu.
Ďakujem pekne.
Rozpracované
Vystúpenia
9:40
Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:40
Peter CmorejK tej valorizácii dôchodkov sa povenujem vo zvlášť príspevku, asi tam spomeniem aj tú valorizáciu životného minima, ktorú ste teraz spomenuli.
Vo faktickej by som sa chcel venovať tomu dôchodkovému veku, ktorý ste spomenuli, a oranžovej obálke. Povedali ste, že ak teda budete mať do toho čo hovoriť po voľbách, tak budete sa usilovať o to, aby bol opäť zavedený strop dôchodkového veku. Povedali ste, že tá...
K tej valorizácii dôchodkov sa povenujem vo zvlášť príspevku, asi tam spomeniem aj tú valorizáciu životného minima, ktorú ste teraz spomenuli.
Vo faktickej by som sa chcel venovať tomu dôchodkovému veku, ktorý ste spomenuli, a oranžovej obálke. Povedali ste, že ak teda budete mať do toho čo hovoriť po voľbách, tak budete sa usilovať o to, aby bol opäť zavedený strop dôchodkového veku. Povedali ste, že tá revolúcia z Francúzska možno dorazí aj sem.
No pán poslanec, pán bývalý minister, treba povedať, že to je revolúcia proti zdravému rozumu. Môžeme si klamať, koľko chceme, ale základná matematika nás raz dobehne a jednoducho jeden pracujúci nemôže uživiť jedného dôchodcu a to je to, k čomu smerujeme, to, čo môže byť bez toho, aby sme predlžovali dôchodkový vek zanedlho, zanedlho realita. A keď hovoríte, že čo by všetko mala teda zohľadňovať tá prognóza z oranžovej obálky, že aj ten posun toho dôchodkového veku, tak áno, aj ten, ale, samozrejme, aj udržateľnosť dôchodkového systému, lebo aká je pravdepodobnosť, že Slovensko, že slovenské verejné financie, nášho malého štátiku v strede Európy, zvládnu zadlženie 300 % hrubého domáceho produktu. Nula, taká pravdepodobnosť neexistuje. To je absolútne nereálne. Dôchodky reálne sa jednoducho pre ľudí v mojom veku a ešte mladších sa budú musieť znižovať.
A ešte jednu takú osobnú vec, pán minister. Už po toľkých rokoch, keďže ste ministrom práce, by vám naozaj prospelo, keby ste sa niečo naučili o fungovaní finančných trhov, lebo ten II. pilier je naozaj podstatná súčasť dôchodkového systému, a z tých vašich vyjadrení je naozaj evidentné... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Vystúpenie s faktickou poznámkou
28.3.2023 o 9:40 hod.
Mgr. Ing.
Peter Cmorej
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne za slovo.
K tej valorizácii dôchodkov sa povenujem vo zvlášť príspevku, asi tam spomeniem aj tú valorizáciu životného minima, ktorú ste teraz spomenuli.
Vo faktickej by som sa chcel venovať tomu dôchodkovému veku, ktorý ste spomenuli, a oranžovej obálke. Povedali ste, že ak teda budete mať do toho čo hovoriť po voľbách, tak budete sa usilovať o to, aby bol opäť zavedený strop dôchodkového veku. Povedali ste, že tá revolúcia z Francúzska možno dorazí aj sem.
No pán poslanec, pán bývalý minister, treba povedať, že to je revolúcia proti zdravému rozumu. Môžeme si klamať, koľko chceme, ale základná matematika nás raz dobehne a jednoducho jeden pracujúci nemôže uživiť jedného dôchodcu a to je to, k čomu smerujeme, to, čo môže byť bez toho, aby sme predlžovali dôchodkový vek zanedlho, zanedlho realita. A keď hovoríte, že čo by všetko mala teda zohľadňovať tá prognóza z oranžovej obálky, že aj ten posun toho dôchodkového veku, tak áno, aj ten, ale, samozrejme, aj udržateľnosť dôchodkového systému, lebo aká je pravdepodobnosť, že Slovensko, že slovenské verejné financie, nášho malého štátiku v strede Európy, zvládnu zadlženie 300 % hrubého domáceho produktu. Nula, taká pravdepodobnosť neexistuje. To je absolútne nereálne. Dôchodky reálne sa jednoducho pre ľudí v mojom veku a ešte mladších sa budú musieť znižovať.
A ešte jednu takú osobnú vec, pán minister. Už po toľkých rokoch, keďže ste ministrom práce, by vám naozaj prospelo, keby ste sa niečo naučili o fungovaní finančných trhov, lebo ten II. pilier je naozaj podstatná súčasť dôchodkového systému, a z tých vašich vyjadrení je naozaj evidentné... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Rozpracované
9:42
Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:42
Eduard KočišA my keď budeme neustále sa odvolávať...
A my keď budeme neustále sa odvolávať len na jednu základnú premisu alebo na jednu základnú vec, že zvyšuje sa nám kvalita zdravotnej starostlivosti a zvyšuje sa nám vek dožitia seniora, no jednoducho nie je to pravda. Vidím to podľa svojich rodičov, ktorí naozaj celý život pracovali, a ozaj poctivo, a vidím, v akom veku a v akom zdravotnom, a v reálne, v akom reálne psychickom stave sú teraz po tom všetkom, čo sa okolo nás deje, takže ak budeme neustále obhajovať to, ako tu niektorí kolegovia spomínali, že II. dôchodkový pilier je nejakým, nejakým, nejakým dobrým ťahom alebo dobrým výmyslom a je to značným príspevkom k tomu, aby bol náš dôchodkový systém udržateľný, dobre, môžme sa o tom baviť, ale neexistuje, aby sa dôchodcovské správcovské spoločnosti aj v dnešnej dobe odvolávali len na to, že nepredvídateľné trhy, kríza, finančná situácia nie je taká, aká je, a títo ľudia, ktorí majú svoje rezervy alebo svoje príspevky v II. pilieri, prišli o tisíce eur, ale dôchodcovská správcovská spoločnosť naďalej si účtovala poplatky za vedenie účtu, za správu účtu.
Čiže ja sa pýtam, ako investovali, keď tieto poplatky naďalej si mohli takto bezbreho účtovať.
A čo sa týka valorizácie dôchodkov, či už sa budeme baviť o dôchodkoch starobných, výsluhových, invalidných, sirotských alebo vdovských, alebo vdoveckých, tak jednoducho tá dôchodcovská inflácia je už tak vysoká, že toto percentuálne zastúpenie obyvateľstva naozaj trpí.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
28.3.2023 o 9:42 hod.
PhDr.
Eduard Kočiš
Videokanál poslanca
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Čo sa týka zastropovaniu veku odchodu do dôchodku, tak nad tým sa naozaj treba nielen vážne zaoberať, ale mala by to byť priorita budúcej vlády, pretože nie je možné, aby sa neustále zvyšoval odchod veku do dôchodku, pretože 60-ročný, dá sa povedať, že už senior, ktorý pracoval či už fyzicky, alebo psychicky, je jednoducho už zničený a vyrobený človek.
A my keď budeme neustále sa odvolávať len na jednu základnú premisu alebo na jednu základnú vec, že zvyšuje sa nám kvalita zdravotnej starostlivosti a zvyšuje sa nám vek dožitia seniora, no jednoducho nie je to pravda. Vidím to podľa svojich rodičov, ktorí naozaj celý život pracovali, a ozaj poctivo, a vidím, v akom veku a v akom zdravotnom, a v reálne, v akom reálne psychickom stave sú teraz po tom všetkom, čo sa okolo nás deje, takže ak budeme neustále obhajovať to, ako tu niektorí kolegovia spomínali, že II. dôchodkový pilier je nejakým, nejakým, nejakým dobrým ťahom alebo dobrým výmyslom a je to značným príspevkom k tomu, aby bol náš dôchodkový systém udržateľný, dobre, môžme sa o tom baviť, ale neexistuje, aby sa dôchodcovské správcovské spoločnosti aj v dnešnej dobe odvolávali len na to, že nepredvídateľné trhy, kríza, finančná situácia nie je taká, aká je, a títo ľudia, ktorí majú svoje rezervy alebo svoje príspevky v II. pilieri, prišli o tisíce eur, ale dôchodcovská správcovská spoločnosť naďalej si účtovala poplatky za vedenie účtu, za správu účtu.
Čiže ja sa pýtam, ako investovali, keď tieto poplatky naďalej si mohli takto bezbreho účtovať.
A čo sa týka valorizácie dôchodkov, či už sa budeme baviť o dôchodkoch starobných, výsluhových, invalidných, sirotských alebo vdovských, alebo vdoveckých, tak jednoducho tá dôchodcovská inflácia je už tak vysoká, že toto percentuálne zastúpenie obyvateľstva naozaj trpí.
Rozpracované
9:44
Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:44
Erik TomášNaozaj sú tam veci, na ktoré sa treba pozrieť, treba, samozrejme, zlepšiť aj komplexnú informovanosť o dôchodkoch. Treba aktualizovať podmienky, za ktorých je možné poberať invalidný dôchodok a tak ďalej a tak ďalej, ale tak ako si, Jano Richter, hovoril, aj mne v tejto novele zákona chýba to podstatné a to je to, na čo čakajú vlastne seniori na celom...
Naozaj sú tam veci, na ktoré sa treba pozrieť, treba, samozrejme, zlepšiť aj komplexnú informovanosť o dôchodkoch. Treba aktualizovať podmienky, za ktorých je možné poberať invalidný dôchodok a tak ďalej a tak ďalej, ale tak ako si, Jano Richter, hovoril, aj mne v tejto novele zákona chýba to podstatné a to je to, na čo čakajú vlastne seniori na celom Slovensku, a to je mimoriadna valorizácia dôchodkov. Vieme dobre, ako sa seniori trápili už v minulom roku, keď dôchodky rástli len o 1,3 % a vláda prakticky nič navyše s výnimkou toho takzvaného, opakujem, tzv. 14. dôchodku nič týmto dôchodcom nedala, a takisto sa to deje aj v tomto, v tomto roku, bohužiaľ. Máš úplnú pravdu, že na návrh pána poslanca Cmoreja bola posunutá účinnosť mimoriadnej valorizácie až na budúci rok. On môže krútiť hlavou, koľko chce, ale bol to jeho návrh a bývalá vládna koalícia to odhlasovala. Teraz pán Cmorej chce v inom zákone to vrátiť späť na tento rok, tak čím iným to nazvať ako priznaním si chyby.
Ja môžem povedať za stranu HLAS - sociálna demokracia, my že... že my prichádzame s vlastným a prídeme s vlastným návrhom na mimoriadnu valorizáciu dôchodkov. Bohužiaľ, nie je to možné v tomto zákone, ktorý je ešte len v prvom čítaní, ale najneskôr na tej ďalšej schôdzi, kde už ten zákon bude v druhom čítaní, a dúfam, že aj tá novela, ktorá dnes má prepadnúť, poslanecká, tak prídeme a chcem o tom tom diskutovať naozaj so všetkými. S ministrom práce už som tú debatu aj rozbehol, so SME RODINA, so SaS-kou, pretože model, ktorý navrhuje strana HLAS - sociálna demokracia, určite zabezpečí mimoriadnu valorizáciu dôchodkov od 1. 7., ak bude schválený, zatiaľ čo v prípade návrhu, ktorý navrhuje pán Cmorej. to je veľmi otázne. Aj som včera diskutoval s Radou pre rozpočtovú zodpovednosť. Bude to veľmi natesno.
Takže takto budeme k tomu pristupovať. Toto nám chýba v tom zákone, a preto to budeme navrhovať.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
28.3.2023 o 9:44 hod.
Mgr.
Erik Tomáš
Videokanál poslanca
Strana HLAS - sociálna demokracia podporí v prvom čítaní túto novelu zákona.
Naozaj sú tam veci, na ktoré sa treba pozrieť, treba, samozrejme, zlepšiť aj komplexnú informovanosť o dôchodkoch. Treba aktualizovať podmienky, za ktorých je možné poberať invalidný dôchodok a tak ďalej a tak ďalej, ale tak ako si, Jano Richter, hovoril, aj mne v tejto novele zákona chýba to podstatné a to je to, na čo čakajú vlastne seniori na celom Slovensku, a to je mimoriadna valorizácia dôchodkov. Vieme dobre, ako sa seniori trápili už v minulom roku, keď dôchodky rástli len o 1,3 % a vláda prakticky nič navyše s výnimkou toho takzvaného, opakujem, tzv. 14. dôchodku nič týmto dôchodcom nedala, a takisto sa to deje aj v tomto, v tomto roku, bohužiaľ. Máš úplnú pravdu, že na návrh pána poslanca Cmoreja bola posunutá účinnosť mimoriadnej valorizácie až na budúci rok. On môže krútiť hlavou, koľko chce, ale bol to jeho návrh a bývalá vládna koalícia to odhlasovala. Teraz pán Cmorej chce v inom zákone to vrátiť späť na tento rok, tak čím iným to nazvať ako priznaním si chyby.
Ja môžem povedať za stranu HLAS - sociálna demokracia, my že... že my prichádzame s vlastným a prídeme s vlastným návrhom na mimoriadnu valorizáciu dôchodkov. Bohužiaľ, nie je to možné v tomto zákone, ktorý je ešte len v prvom čítaní, ale najneskôr na tej ďalšej schôdzi, kde už ten zákon bude v druhom čítaní, a dúfam, že aj tá novela, ktorá dnes má prepadnúť, poslanecká, tak prídeme a chcem o tom tom diskutovať naozaj so všetkými. S ministrom práce už som tú debatu aj rozbehol, so SME RODINA, so SaS-kou, pretože model, ktorý navrhuje strana HLAS - sociálna demokracia, určite zabezpečí mimoriadnu valorizáciu dôchodkov od 1. 7., ak bude schválený, zatiaľ čo v prípade návrhu, ktorý navrhuje pán Cmorej. to je veľmi otázne. Aj som včera diskutoval s Radou pre rozpočtovú zodpovednosť. Bude to veľmi natesno.
Takže takto budeme k tomu pristupovať. Toto nám chýba v tom zákone, a preto to budeme navrhovať.
Rozpracované
9:47
Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:47
Jozef PročkoPán Richter, vy ste povedali také tri veci. Povedali ste, že táto vláda alebo že za nás míňali miliardy, ako sa kto vyspal. Povedali ste, že seniori neboli poriešení, a povedali ste, že keď SMER, že to môžte zaručiť, že keď SMER bude pri moci, tak to všetko zmeníte a vlastne za vás sa budú dôchodcovia mať dobre.
Ja vám len poviem, viete, čo povedal Fico v 2017.? Že najväčšou prednosťou Slovenska je, že Slováci vedia žiť z...
Pán Richter, vy ste povedali také tri veci. Povedali ste, že táto vláda alebo že za nás míňali miliardy, ako sa kto vyspal. Povedali ste, že seniori neboli poriešení, a povedali ste, že keď SMER, že to môžte zaručiť, že keď SMER bude pri moci, tak to všetko zmeníte a vlastne za vás sa budú dôchodcovia mať dobre.
Ja vám len poviem, viete, čo povedal Fico v 2017.? Že najväčšou prednosťou Slovenska je, že Slováci vedia žiť z nízkych príjmov. To povedal Fico v 2017. Miliardy sa za vašej... za vašich vlád míňali tak, ako sa vyspal Fico, tak ako chcel Fico. Vy ste míňali miliardy pre vašich ľudí, vy ste míňali miliardy. Diaľnica, ktorá mala stáť 1,5 mld. stála 4 mld. Vy ste míňali miliardy, tak ako Fico chcel. Vy ste povedali, že teraz neboli seniori poriešení? Táto vláda ako prvá tie miliardy míňa, ale míňa ich pre ľudí. Pán Richter, pre ľudí! Nie pre našich ľudí, nie pre oligarchov, pán Richter, ale pre ľudí.
Ja tiež mám veľké výhrady k tomu, ako naozaj niektorí dôchodcovia ešte nemajú zvýšené príjmy, ale ja som hlboko presvedčený, že ten súčasný minister sociálnych vecí, práce a rodiny to zmení. Povedali ste, že SMER keď bude pri moci. Dvanásť rokov ste boli pri moci, 12 rokov! Čo ste urobili? Fico povedal, že je šťastný, že Slováci vyžijú z nízkych príjmov. Zato ste šťastní.
A ja mám s vami, pán Richter, osobné zlé skúsenosti. Tu sediaci Erik Tomáš vie, že som bol osem rokov, 25 rokov robím v treťom sektore, osem rokov som bol v relácii Markíza, máme vlastnú neziskovku, a my keď sme chceli nejakú pomoc od ministerstva sociálnych vecí, práce a rodiny, keď ste boli vy minister, tak sa nikdy nedalo, nič sa neriešilo, či to už boli sociálne odkázaní, alebo dôchodcovia. Nikdy sa nič za vášho ministrovania nedalo!
Vystúpenie s faktickou poznámkou
28.3.2023 o 9:47 hod.
Mgr.
Jozef Pročko
Videokanál poslanca
Ďakujem.
Pán Richter, vy ste povedali také tri veci. Povedali ste, že táto vláda alebo že za nás míňali miliardy, ako sa kto vyspal. Povedali ste, že seniori neboli poriešení, a povedali ste, že keď SMER, že to môžte zaručiť, že keď SMER bude pri moci, tak to všetko zmeníte a vlastne za vás sa budú dôchodcovia mať dobre.
Ja vám len poviem, viete, čo povedal Fico v 2017.? Že najväčšou prednosťou Slovenska je, že Slováci vedia žiť z nízkych príjmov. To povedal Fico v 2017. Miliardy sa za vašej... za vašich vlád míňali tak, ako sa vyspal Fico, tak ako chcel Fico. Vy ste míňali miliardy pre vašich ľudí, vy ste míňali miliardy. Diaľnica, ktorá mala stáť 1,5 mld. stála 4 mld. Vy ste míňali miliardy, tak ako Fico chcel. Vy ste povedali, že teraz neboli seniori poriešení? Táto vláda ako prvá tie miliardy míňa, ale míňa ich pre ľudí. Pán Richter, pre ľudí! Nie pre našich ľudí, nie pre oligarchov, pán Richter, ale pre ľudí.
Ja tiež mám veľké výhrady k tomu, ako naozaj niektorí dôchodcovia ešte nemajú zvýšené príjmy, ale ja som hlboko presvedčený, že ten súčasný minister sociálnych vecí, práce a rodiny to zmení. Povedali ste, že SMER keď bude pri moci. Dvanásť rokov ste boli pri moci, 12 rokov! Čo ste urobili? Fico povedal, že je šťastný, že Slováci vyžijú z nízkych príjmov. Zato ste šťastní.
A ja mám s vami, pán Richter, osobné zlé skúsenosti. Tu sediaci Erik Tomáš vie, že som bol osem rokov, 25 rokov robím v treťom sektore, osem rokov som bol v relácii Markíza, máme vlastnú neziskovku, a my keď sme chceli nejakú pomoc od ministerstva sociálnych vecí, práce a rodiny, keď ste boli vy minister, tak sa nikdy nedalo, nič sa neriešilo, či to už boli sociálne odkázaní, alebo dôchodcovia. Nikdy sa nič za vášho ministrovania nedalo!
Rozpracované
9:49
Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:49
Ján RichterPán poslanec Cmorej... (Reakcia z pléna.) Pardon, necítim to (reakcia predsedajúceho), ale teoreticky... (Povedané so smiechom.) Som rád, že sa k nám hlásite. Ja vám to možno pripomeniem pri najbližšom hlasovaní. (Smiech v sále.)
Ale ak dovolíte, viete, v čom je problém náš, čo sa týka...
Pán poslanec Cmorej... (Reakcia z pléna.) Pardon, necítim to (reakcia predsedajúceho), ale teoreticky... (Povedané so smiechom.) Som rád, že sa k nám hlásite. Ja vám to možno pripomeniem pri najbližšom hlasovaní. (Smiech v sále.)
Ale ak dovolíte, viete, v čom je problém náš, čo sa týka dôchodkového stropu? Dôchodkový strop ako taký nemôže byť otázka len samotných ľudí a dôchodcov, preto je potrebné ďaleko viacej, aby urobil štát, a to je otázka dožitia v zdraví. Ak sa vytvoria podmienky, ak budú dostávať inú zdravotnú starostlivosť, budú v inej kondícii, v inom zdravotnom stave, potom sa môžeme baviť inak. Ale taká skutočnosť tu nie je. My sme úplne naspodku niekde a reálne je to tak, že tí ľudia nie sú zdraví, nedokážu dlhšie robiť, no a preto je to potrebné zohľadniť aj v zákone. Pokiaľ sa nám podarí vytvoriť iné predpoklady, no tak celkom iste, iste sa bude dať o tom hovoriť.
Čo sa týka, dobre, chcel ste ma školiť ohľadom fungovania finančných trhov. Viete, v čom je podstata? Jediný Richter, sociálny demokrat, podržal II. pilier. Poliaci, Maďari, Česi ho v podstate zrušili. Toto vy, ideológovia z druhej strany, liberálni, oceňte, že som sa neschýlil k tomu, ale povedal som jasne, kto zarába aspoň 1 000 eur a bude sporiť 30 rokov, je to preňho zaujímavé. Ja mám v druhej pi... v II. pilieri aj svoje vlastné deti. To znamená, toto som podržal. Ale je otázka, čo vytvorili pre to, aby to bolo výhodnejšie a lepšie, aj samotné DSS-ky. Ja viem, že aké sú finančné trhy. V konečnej miere mám nejaké podielové listy momentálne aj ja a viem, ako zarábajú, alebo skôr ako prerábajú. Ale toto je dôležité... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Vystúpenie s faktickou poznámkou
28.3.2023 o 9:49 hod.
JUDr.
Ján Richter
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne. Chcem poďakovať za tie pripomienky, a nech mi kolegovia z opozície odpustia, ale budem sa venovať dvom koaličným poslancom.
Pán poslanec Cmorej... (Reakcia z pléna.) Pardon, necítim to (reakcia predsedajúceho), ale teoreticky... (Povedané so smiechom.) Som rád, že sa k nám hlásite. Ja vám to možno pripomeniem pri najbližšom hlasovaní. (Smiech v sále.)
Ale ak dovolíte, viete, v čom je problém náš, čo sa týka dôchodkového stropu? Dôchodkový strop ako taký nemôže byť otázka len samotných ľudí a dôchodcov, preto je potrebné ďaleko viacej, aby urobil štát, a to je otázka dožitia v zdraví. Ak sa vytvoria podmienky, ak budú dostávať inú zdravotnú starostlivosť, budú v inej kondícii, v inom zdravotnom stave, potom sa môžeme baviť inak. Ale taká skutočnosť tu nie je. My sme úplne naspodku niekde a reálne je to tak, že tí ľudia nie sú zdraví, nedokážu dlhšie robiť, no a preto je to potrebné zohľadniť aj v zákone. Pokiaľ sa nám podarí vytvoriť iné predpoklady, no tak celkom iste, iste sa bude dať o tom hovoriť.
Čo sa týka, dobre, chcel ste ma školiť ohľadom fungovania finančných trhov. Viete, v čom je podstata? Jediný Richter, sociálny demokrat, podržal II. pilier. Poliaci, Maďari, Česi ho v podstate zrušili. Toto vy, ideológovia z druhej strany, liberálni, oceňte, že som sa neschýlil k tomu, ale povedal som jasne, kto zarába aspoň 1 000 eur a bude sporiť 30 rokov, je to preňho zaujímavé. Ja mám v druhej pi... v II. pilieri aj svoje vlastné deti. To znamená, toto som podržal. Ale je otázka, čo vytvorili pre to, aby to bolo výhodnejšie a lepšie, aj samotné DSS-ky. Ja viem, že aké sú finančné trhy. V konečnej miere mám nejaké podielové listy momentálne aj ja a viem, ako zarábajú, alebo skôr ako prerábajú. Ale toto je dôležité... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Rozpracované
9:51
Je naozaj rozumné pozrieť sa na to alebo diskutovať o tom, ako zlepšiť informovanosť, komplexnú informovanosť o dôchodkoch. Je rozumné aktualizovať pravidlá, za ktorých sa prideľuje invalidný dôchodok. Je...
Je naozaj rozumné pozrieť sa na to alebo diskutovať o tom, ako zlepšiť informovanosť, komplexnú informovanosť o dôchodkoch. Je rozumné aktualizovať pravidlá, za ktorých sa prideľuje invalidný dôchodok. Je rozumné na základe judikatúry Najvyššieho súdu zosúlaďovať, zosúlaďovať dôchodky ľudí, ktorí majú nárok aj na výsluhový dôchodok, aj na dôchodok zo sociálneho poistenia, to je všetko v poriadku.
Ale podobne aj mne teraz chýba v tejto novele zákona to najdôležitejšie, to najdôležitejšie, čo teraz, a nielen tento rok, ale aj minulý rok trápi slovenských seniorov, a to je to, že okrem klasickej valorizácie napriek výraznému zdražovaniu, napriek vysokej dôchodcovskej inflácii už druhý rok po sebe jednoducho nedostanú mimoriadnu valorizáciu dôchodkov. Áno, podarilo sa prijať návrh novely zákona z dielne strany HLAS - sociálna demokracia, ktorá v mnohom túto situáciu zlepšuje, a to najmä v bode rozmrazenia minimálnych dôchodkov, chvalabohu, od 1. júla t. r. sa konečne vďaka návrhu strany HLAS - sociálna demokracia rozmrazia minimálne dôchodky, pretože napriek tomu, že tie čísla sa líšia, tak podľa informácie ministerstva práce asi 120-tisíc dôchodcom sa konečne tie minimálne dôchodky rozmrazia, ktoré boli touto vládou zmrazené od roku 2020. Ja tiež pri tejto príležitosti poďakujem celému plénu, lebo to získalo naozaj prakticky absolútnu väčšinu za to, že za túto zmenu hlasovali.
Zmenil sa aj teda systém valorizácie dôchodkov tej tradičnej, klasickej z 1. januára, a to tak, aby to bolo presnejšie, tak sa predĺžila doba dôchodcovskej inflácie, z ktorej sa teda tá dôchodcovská aj... teda valorizácia vyrátava, zo šiestich na deväť mesiacov, ale tu, pán minister, asi tiež musíte priznať, že rovnaký model navrhovalo ministerstvo práce vo vládnej novele zákona. Je to presnejší, férovejší model a napokon aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá vniesla do tohto systému svojím vyjadrením pochybnosti na záver konštatovala ústami svojho predsedu, že je to systém, ktorý lepšie bude reagovať na inflačné šoky, resp. lepšie ochráni dôchodky v budúcnosti pred inflačnými šokmi. Keďže teda to vyjadrenie Rady pre rozpočtovú zodpovednosť pre tento rok spôsobilo nejaké pochybnosti u seniorov, tak do tejto novely zákona o sociálnom poistení v druhom čítaní navrhneme prechodné ustanovenie, opakujem, nie je to žiadna oprava, ale je to doplnenie o prechodné ustanovenie pre 1. január 2024, aby, teda uvidíme, ako sa tá dôchodcovská inflácia v tomto roku bude vyvíjať, aby sa vybral ten výhodnejší model pre dôchodcov, a tým pádom verím, že táto situácia bude vyriešená. To ale, čo sa nepodarilo v tej novele zákona o sociálnom poistení priniesť, je mimoriadna valorizácia v tomto roku a pán Cmorej sa zase bude smiať, zase bude krútiť hlavou, ale len a len vďaka a kvôli návrhu pána Cmoreja, ktorý navrhol, navrhol odloženie mimoriadnej valorizácie až na budúci rok, ja neviem, prečo sa toľko smejete, môžem vám opäť ten váš pozmeňujúci návrh, pán Cmorej, ukázať, vy ste navrhli odloženie mimoriadnej valorizácie až na budúci rok a bývalá vládna koalícia to celé odhlasovala. Je to tak, alebo to nie je tak, pán Cmorej? Tak, prosím vás, už sa toľko nerehlite alebo sa rehlite nie mne, ale rehlite sa všetkým seniorom na Slovensku do tváre.
A to, že ste urobili chybu, pán Cmorej, to, že ste urobili chybu, ste si priznali tým, že sa snažíte tú mimoriadnu valorizáciu vrátiť v tomto roku. Tak na jednej strane navrhnete jej odloženie a potom ju chcete vrátiť v tomto roku. Priznali ste si chybu a ja som rád, len to treba povedať a netreba sa tým seniorom rehliť do tváre, lebo je to neúctivé.
No, ale je tu jeden podstatný problém, ja som už o tom hovoril aj s pánom ministrom. Ten váš model, ktorý vrátite na tento rok, pokiaľ by bol odhlasovaný, a včera som hovoril aj s predstaviteľmi Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, nemusí ani v tomto roku znamenať mimoriadnu valorizáciu dôchodkov. Je to tesné, je to fifty-fifty. Vysvetlím to tak, že kumulatívna medzimesačná dôchodcovská inflácia môže a nemusí v stanovenom termíne podľa návrhu pána Cmoreja dosiahnuť tých 5 %. Teda je veľmi tesné a je veľmi pochybné, či sa mimoriadna valorizácia na základe návrhu pána Cmoreja spustí, alebo nie.
A preto ja predkladám opäť ten istý svoj pozmeňujúci návrh, ktorý bol aj vďaka vám, pán Cmorej, a celej vládnej koalície odmietnutý, a teda model, ktorý sleduje hluché, tzv. hluché obdobie, teda od 1. júla minulého roka až do 30. marca tohto roka. Vieme dobre, že k 1. januáru boli dôchodky valorizované na základe dôchodcovskej inflácie za 1. polrok minulého roka, tak ako doterajší systém bol nastavený, a teda od 1. júla do ďalšieho obdobia jednoducho dôchodcovia nemajú tie svoje dôchodky alebo to navýšenie dôchodkov kryté.
Preto sa mi zdá logické a hlavne automatické a definitívne, že pokiaľ by prešiel náš pozmeňujúci návrh od teda... na to prechodné obdobie od 1. júla až do 30. marca, teda aby sa mimoriadna valorizácia stanovovala na základe kumulatívnej medzimesačnej dôchodcovskej inflácie za 9 mesiacov, je úplne jasné, že v takomto prípade by sa automat mimoriadnej valorizácie spustil, pretože už teraz sme na hodnote 8,9 %, a čakali by sme už len na jedno to marcové číslo, je evidentné, že by sa tá mimoriadna valorizácia spustila.
Naozaj, dámy a páni, kolegovia a kolegyne, na toto čakajú seniori v tomto roku, pretože v minulom roku žiadna mimoriadna valorizácia nebola, a preto využívam tento priestor napriek tomu, že som pomenoval tento problém, aby sme sa na tomto dohodli nie pri tejto novele zákona, chcel som to navrhnúť pri tej ďalšej novele zákona o sociálnom poistení, ktorá ale tiež prepadáva až na ďalšiu schôdzu. Čiže na tej ďalšej schôdze sa definitívne bude rozhodovať o mimoriadnej valorizácii dôchodkov a ja vás chcem touto cestou v mene seniorov na Slovensku poprosiť, aby ste podporili ten náš model, pretože ak sa v tomto roku nebudú valorizovať mimoriadne dôchodky, tak minimálne v ďalších troch určite nie, pretože aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť povedala, že v ďalších troch rokoch dôchodcovská inflácia nedosiahne také úrovne, ktoré by spustili mimoriadnu valorizáciu dôchodkov, nech už by to bol automat od kohokoľvek.
Takže ešte raz, riešme to, čo je najdôležitejšie teraz pre seniorov, a to mimoriadnu valorizáciu dôchodkov a chcem vás poprosiť o podporu tohto nášho návrhu.
Ďakujem pekne.
Ja to do desiatej stihnem. (Rečník si odkašlal.) Ďakujem vám veľmi pekne, vážený pán predsedajúci. Pán minister, kolegovia, kolegyne, tak ako som už povedal, strana HLAS - sociálna demokracia podporí túto novelu zákona v prvom čítaní.
Je naozaj rozumné pozrieť sa na to alebo diskutovať o tom, ako zlepšiť informovanosť, komplexnú informovanosť o dôchodkoch. Je rozumné aktualizovať pravidlá, za ktorých sa prideľuje invalidný dôchodok. Je rozumné na základe judikatúry Najvyššieho súdu zosúlaďovať, zosúlaďovať dôchodky ľudí, ktorí majú nárok aj na výsluhový dôchodok, aj na dôchodok zo sociálneho poistenia, to je všetko v poriadku.
Ale podobne aj mne teraz chýba v tejto novele zákona to najdôležitejšie, to najdôležitejšie, čo teraz, a nielen tento rok, ale aj minulý rok trápi slovenských seniorov, a to je to, že okrem klasickej valorizácie napriek výraznému zdražovaniu, napriek vysokej dôchodcovskej inflácii už druhý rok po sebe jednoducho nedostanú mimoriadnu valorizáciu dôchodkov. Áno, podarilo sa prijať návrh novely zákona z dielne strany HLAS - sociálna demokracia, ktorá v mnohom túto situáciu zlepšuje, a to najmä v bode rozmrazenia minimálnych dôchodkov, chvalabohu, od 1. júla t. r. sa konečne vďaka návrhu strany HLAS - sociálna demokracia rozmrazia minimálne dôchodky, pretože napriek tomu, že tie čísla sa líšia, tak podľa informácie ministerstva práce asi 120-tisíc dôchodcom sa konečne tie minimálne dôchodky rozmrazia, ktoré boli touto vládou zmrazené od roku 2020. Ja tiež pri tejto príležitosti poďakujem celému plénu, lebo to získalo naozaj prakticky absolútnu väčšinu za to, že za túto zmenu hlasovali.
Zmenil sa aj teda systém valorizácie dôchodkov tej tradičnej, klasickej z 1. januára, a to tak, aby to bolo presnejšie, tak sa predĺžila doba dôchodcovskej inflácie, z ktorej sa teda tá dôchodcovská aj... teda valorizácia vyrátava, zo šiestich na deväť mesiacov, ale tu, pán minister, asi tiež musíte priznať, že rovnaký model navrhovalo ministerstvo práce vo vládnej novele zákona. Je to presnejší, férovejší model a napokon aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá vniesla do tohto systému svojím vyjadrením pochybnosti na záver konštatovala ústami svojho predsedu, že je to systém, ktorý lepšie bude reagovať na inflačné šoky, resp. lepšie ochráni dôchodky v budúcnosti pred inflačnými šokmi. Keďže teda to vyjadrenie Rady pre rozpočtovú zodpovednosť pre tento rok spôsobilo nejaké pochybnosti u seniorov, tak do tejto novely zákona o sociálnom poistení v druhom čítaní navrhneme prechodné ustanovenie, opakujem, nie je to žiadna oprava, ale je to doplnenie o prechodné ustanovenie pre 1. január 2024, aby, teda uvidíme, ako sa tá dôchodcovská inflácia v tomto roku bude vyvíjať, aby sa vybral ten výhodnejší model pre dôchodcov, a tým pádom verím, že táto situácia bude vyriešená. To ale, čo sa nepodarilo v tej novele zákona o sociálnom poistení priniesť, je mimoriadna valorizácia v tomto roku a pán Cmorej sa zase bude smiať, zase bude krútiť hlavou, ale len a len vďaka a kvôli návrhu pána Cmoreja, ktorý navrhol, navrhol odloženie mimoriadnej valorizácie až na budúci rok, ja neviem, prečo sa toľko smejete, môžem vám opäť ten váš pozmeňujúci návrh, pán Cmorej, ukázať, vy ste navrhli odloženie mimoriadnej valorizácie až na budúci rok a bývalá vládna koalícia to celé odhlasovala. Je to tak, alebo to nie je tak, pán Cmorej? Tak, prosím vás, už sa toľko nerehlite alebo sa rehlite nie mne, ale rehlite sa všetkým seniorom na Slovensku do tváre.
A to, že ste urobili chybu, pán Cmorej, to, že ste urobili chybu, ste si priznali tým, že sa snažíte tú mimoriadnu valorizáciu vrátiť v tomto roku. Tak na jednej strane navrhnete jej odloženie a potom ju chcete vrátiť v tomto roku. Priznali ste si chybu a ja som rád, len to treba povedať a netreba sa tým seniorom rehliť do tváre, lebo je to neúctivé.
No, ale je tu jeden podstatný problém, ja som už o tom hovoril aj s pánom ministrom. Ten váš model, ktorý vrátite na tento rok, pokiaľ by bol odhlasovaný, a včera som hovoril aj s predstaviteľmi Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, nemusí ani v tomto roku znamenať mimoriadnu valorizáciu dôchodkov. Je to tesné, je to fifty-fifty. Vysvetlím to tak, že kumulatívna medzimesačná dôchodcovská inflácia môže a nemusí v stanovenom termíne podľa návrhu pána Cmoreja dosiahnuť tých 5 %. Teda je veľmi tesné a je veľmi pochybné, či sa mimoriadna valorizácia na základe návrhu pána Cmoreja spustí, alebo nie.
A preto ja predkladám opäť ten istý svoj pozmeňujúci návrh, ktorý bol aj vďaka vám, pán Cmorej, a celej vládnej koalície odmietnutý, a teda model, ktorý sleduje hluché, tzv. hluché obdobie, teda od 1. júla minulého roka až do 30. marca tohto roka. Vieme dobre, že k 1. januáru boli dôchodky valorizované na základe dôchodcovskej inflácie za 1. polrok minulého roka, tak ako doterajší systém bol nastavený, a teda od 1. júla do ďalšieho obdobia jednoducho dôchodcovia nemajú tie svoje dôchodky alebo to navýšenie dôchodkov kryté.
Preto sa mi zdá logické a hlavne automatické a definitívne, že pokiaľ by prešiel náš pozmeňujúci návrh od teda... na to prechodné obdobie od 1. júla až do 30. marca, teda aby sa mimoriadna valorizácia stanovovala na základe kumulatívnej medzimesačnej dôchodcovskej inflácie za 9 mesiacov, je úplne jasné, že v takomto prípade by sa automat mimoriadnej valorizácie spustil, pretože už teraz sme na hodnote 8,9 %, a čakali by sme už len na jedno to marcové číslo, je evidentné, že by sa tá mimoriadna valorizácia spustila.
Naozaj, dámy a páni, kolegovia a kolegyne, na toto čakajú seniori v tomto roku, pretože v minulom roku žiadna mimoriadna valorizácia nebola, a preto využívam tento priestor napriek tomu, že som pomenoval tento problém, aby sme sa na tomto dohodli nie pri tejto novele zákona, chcel som to navrhnúť pri tej ďalšej novele zákona o sociálnom poistení, ktorá ale tiež prepadáva až na ďalšiu schôdzu. Čiže na tej ďalšej schôdze sa definitívne bude rozhodovať o mimoriadnej valorizácii dôchodkov a ja vás chcem touto cestou v mene seniorov na Slovensku poprosiť, aby ste podporili ten náš model, pretože ak sa v tomto roku nebudú valorizovať mimoriadne dôchodky, tak minimálne v ďalších troch určite nie, pretože aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť povedala, že v ďalších troch rokoch dôchodcovská inflácia nedosiahne také úrovne, ktoré by spustili mimoriadnu valorizáciu dôchodkov, nech už by to bol automat od kohokoľvek.
Takže ešte raz, riešme to, čo je najdôležitejšie teraz pre seniorov, a to mimoriadnu valorizáciu dôchodkov a chcem vás poprosiť o podporu tohto nášho návrhu.
Ďakujem pekne.
Rozpracované
10:01
Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:01
Peter CmorejA len vďaka mne sa rozmrazili, lebo len vďaka mne ten zákon nadobudne účinnosť, lebo vy ste to tu...
A len vďaka mne sa rozmrazili, lebo len vďaka mne ten zákon nadobudne účinnosť, lebo vy ste to tu s kolegom Richterom tak domotali, že keby, keby sa neschválila účinnosť od 1. 1., tak, tak ten zákon by bol, by mal účinnosť skôr, ako by ho pani prezidentka podpísala, takže by ho musela vrátiť.
Rovnako keď hovoríte o mimoriadnej valorizácii, tak sa tešíte, že tá mimoriadna valorizácia v tom systéme je, to bol môj návrh, ktorý, ktorý opravoval vaše nezmysly, vtedy ma nepomenujete, vtedy mi nepoďakujete, ale potom ma začnete kritizovať, že vraj vďaka mne je to až od 1. 1., pritom vy ste to tu domotali, ale o tom ešte budem hovoriť vo vystúpení v rozprave.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
28.3.2023 o 10:01 hod.
Mgr. Ing.
Peter Cmorej
Videokanál poslanca
No, pán poslanec Tomáš, ja sa smejem na vás, smejem sa na tom, že keď hovoríte o rozmrazení minimálnych dôchodkov, tak ďakujete celému plénu, hoci len vďaka mňa... len, len vďaka mne ste sa vôbec dozvedeli, že sa rozmrazili, lebo vy ste boli asi tri dni v tom, že to bude tiež až... až od 1. 1., lebo ste ani nevedeli, čo ste sami predložili.
A len vďaka mne sa rozmrazili, lebo len vďaka mne ten zákon nadobudne účinnosť, lebo vy ste to tu s kolegom Richterom tak domotali, že keby, keby sa neschválila účinnosť od 1. 1., tak, tak ten zákon by bol, by mal účinnosť skôr, ako by ho pani prezidentka podpísala, takže by ho musela vrátiť.
Rovnako keď hovoríte o mimoriadnej valorizácii, tak sa tešíte, že tá mimoriadna valorizácia v tom systéme je, to bol môj návrh, ktorý, ktorý opravoval vaše nezmysly, vtedy ma nepomenujete, vtedy mi nepoďakujete, ale potom ma začnete kritizovať, že vraj vďaka mne je to až od 1. 1., pritom vy ste to tu domotali, ale o tom ešte budem hovoriť vo vystúpení v rozprave.
Rozpracované
10:02
Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:02
Eduard KočišČo sa týka mimoriadnej valorizácie dôchodkov, tak tá je naozaj nutná od 1. 7., nesmieme čakať na 1. 1. 2024, pretože či sa na to pozrieme sprava, či sa na to pozrieme zľava, tak nárast cien základných potravín, energií, tovarov a služieb je neúnosný, enormný a naozaj z tej dôchodcovskej poviem to natvrdo žobračenky, nech ten dôchodca poberá starobný dôchodok, nech poberá sirotský dôchodok,...
Čo sa týka mimoriadnej valorizácie dôchodkov, tak tá je naozaj nutná od 1. 7., nesmieme čakať na 1. 1. 2024, pretože či sa na to pozrieme sprava, či sa na to pozrieme zľava, tak nárast cien základných potravín, energií, tovarov a služieb je neúnosný, enormný a naozaj z tej dôchodcovskej poviem to natvrdo žobračenky, nech ten dôchodca poberá starobný dôchodok, nech poberá sirotský dôchodok, vdovecký alebo vdovský, sa naozaj nedá vyžiť. Dôchodcovia a celá vlastne Jednota dôchodcov Slovenska na tento problém poukazuje a musíme ako zákonodarcovia urobiť všetko preto, aby táto dôchodcovská valorizácia bola uvedená do praxe, pretože naozaj zákonodarný zbor je tu od toho, aby uvádzal zákony do praxe a boli prospešné pre všetkých občanov Slovenskej republiky, v tomto prípade pre naozaj najzraniteľnejšiu skupinu občanov Slovenskej republiky a to sú dôchodcovia a dôchodkyne, ktorí niečo odpracovali, niečo Slovenskej republike odovzdali, a toto je len taká maličká náplasť, ktorou môžme sa nejakým spôsobom prikryť alebo tento problém prilepiť.
Ak by sme naozaj čakali na to, ako sa bude situácia vyvíjať, tak naozaj možno rok až dva by sa dôchodcovská valorizácia aj na základe automatu zastavila, a práve preto je dôležité túto účinnosť od 1. 7. uviesť do praxe, pretože ak by sme čakali, ak budeme čakať, ako sa situácia vyvinie či už na nejakých finančných trhoch, alebo v rámci Štátnej pokladnice, mohol by vzniknúť obrovský problém. Čiže naozaj, kolegyne a kolegovia, urobme všetko pre to, aby sme tým našim dôchodcom a dôchodkyniam pomohli, nepozerajme sa na to, kto čo predložil, kto čo opravil, kto čo pobabral, jednoducho tu by sme mali mať všetci jeden a jednotný zámer, to znamená, pomôcť najzraniteľnejšej skupine obyvateľstva a to sú fakt momentálne dôchodcovia a dôchodkyne.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
28.3.2023 o 10:02 hod.
PhDr.
Eduard Kočiš
Videokanál poslanca
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Čo sa týka mimoriadnej valorizácie dôchodkov, tak tá je naozaj nutná od 1. 7., nesmieme čakať na 1. 1. 2024, pretože či sa na to pozrieme sprava, či sa na to pozrieme zľava, tak nárast cien základných potravín, energií, tovarov a služieb je neúnosný, enormný a naozaj z tej dôchodcovskej poviem to natvrdo žobračenky, nech ten dôchodca poberá starobný dôchodok, nech poberá sirotský dôchodok, vdovecký alebo vdovský, sa naozaj nedá vyžiť. Dôchodcovia a celá vlastne Jednota dôchodcov Slovenska na tento problém poukazuje a musíme ako zákonodarcovia urobiť všetko preto, aby táto dôchodcovská valorizácia bola uvedená do praxe, pretože naozaj zákonodarný zbor je tu od toho, aby uvádzal zákony do praxe a boli prospešné pre všetkých občanov Slovenskej republiky, v tomto prípade pre naozaj najzraniteľnejšiu skupinu občanov Slovenskej republiky a to sú dôchodcovia a dôchodkyne, ktorí niečo odpracovali, niečo Slovenskej republike odovzdali, a toto je len taká maličká náplasť, ktorou môžme sa nejakým spôsobom prikryť alebo tento problém prilepiť.
Ak by sme naozaj čakali na to, ako sa bude situácia vyvíjať, tak naozaj možno rok až dva by sa dôchodcovská valorizácia aj na základe automatu zastavila, a práve preto je dôležité túto účinnosť od 1. 7. uviesť do praxe, pretože ak by sme čakali, ak budeme čakať, ako sa situácia vyvinie či už na nejakých finančných trhoch, alebo v rámci Štátnej pokladnice, mohol by vzniknúť obrovský problém. Čiže naozaj, kolegyne a kolegovia, urobme všetko pre to, aby sme tým našim dôchodcom a dôchodkyniam pomohli, nepozerajme sa na to, kto čo predložil, kto čo opravil, kto čo pobabral, jednoducho tu by sme mali mať všetci jeden a jednotný zámer, to znamená, pomôcť najzraniteľnejšej skupine obyvateľstva a to sú fakt momentálne dôchodcovia a dôchodkyne.
Rozpracované
10:04
Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:04
Erik TomášPán Cmorej, pozmeňujúci návrh k rozmrazeniu minimálnych dôchodkov je podpísaný Erikom Tomášom a Jánom Richterom, žiadneho Cmoreja tam nevidím (povedané so smiechom), tak už prestaňte! Viem, že ste urobili chybu, dobabrali ste celý zákon,...
Pán Cmorej, pozmeňujúci návrh k rozmrazeniu minimálnych dôchodkov je podpísaný Erikom Tomášom a Jánom Richterom, žiadneho Cmoreja tam nevidím (povedané so smiechom), tak už prestaňte! Viem, že ste urobili chybu, dobabrali ste celý zákon, rozkopali ste ho, preto vzniklo aj to zmätočné hlasovanie, ale ešte raz, rozmrazenie minimálne dôch... (povedané so smiechom), minimálnych dôchodkov je vďaka nám, pán Cmorej. Vy ste to do toho zákona nedali.
A čo sa týka tej mimoriadnej valorizácie, tak mi to ešte raz vysvetlite, návrh poslanca Cmoreja znie - odložiť mimoriadnu valorizáciu na budúci rok. Návrh poslanca Cmoreja bol odhlasovaný 90 hlasmi bývalej vládnej koalície. Tak kto posunul tú mimoriadnu valorizáciu na budúci rok? Kto, asi duch nejaký. Vy, pán Cmorej, vy, vy ste za to zodpovedný a teraz, keď chcete tú mimoriadnu valorizáciu vrátiť na tento rok, si len priznávate chybu, prečo to teda vraciate tento rok, keď ste to pred tým navrhovali ako odložiť. Vy ste na tých dôchodcov... žiadnu našu chybu ste nenaprávali, vy ste odložili tú účinnosť. A ešte aj ten váš model, ktorý navrhujete. nemusí mimoriadnu valorizáciu spustiť, takže už sa prestaňte, opakujem, rehliť tým seniorom do tváre a konečne schváľte, schváľte náš model mimoriadnej valorizácie a pomôžete tým seniorom.
Ja medzi seniorov chodím, ja chodím na Jednotu dôchodcov Slovenska, poďte tam so mnou, pán Cmorej, a uvidíte, ako vás všetci milujú, uvidíte.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
28.3.2023 o 10:04 hod.
Mgr.
Erik Tomáš
Videokanál poslanca
Vážený pán Cmorej, vy ste naozaj neuveriteľný. Tak vlastne vďaka vám sa rozmrazujú minimálne dôchodky, áno? Vďaka vám, lebo vy ste prvý prišli na to, že sa rozmrazujú od 1. júla. (Povedané so smiechom.)
Pán Cmorej, pozmeňujúci návrh k rozmrazeniu minimálnych dôchodkov je podpísaný Erikom Tomášom a Jánom Richterom, žiadneho Cmoreja tam nevidím (povedané so smiechom), tak už prestaňte! Viem, že ste urobili chybu, dobabrali ste celý zákon, rozkopali ste ho, preto vzniklo aj to zmätočné hlasovanie, ale ešte raz, rozmrazenie minimálne dôch... (povedané so smiechom), minimálnych dôchodkov je vďaka nám, pán Cmorej. Vy ste to do toho zákona nedali.
A čo sa týka tej mimoriadnej valorizácie, tak mi to ešte raz vysvetlite, návrh poslanca Cmoreja znie - odložiť mimoriadnu valorizáciu na budúci rok. Návrh poslanca Cmoreja bol odhlasovaný 90 hlasmi bývalej vládnej koalície. Tak kto posunul tú mimoriadnu valorizáciu na budúci rok? Kto, asi duch nejaký. Vy, pán Cmorej, vy, vy ste za to zodpovedný a teraz, keď chcete tú mimoriadnu valorizáciu vrátiť na tento rok, si len priznávate chybu, prečo to teda vraciate tento rok, keď ste to pred tým navrhovali ako odložiť. Vy ste na tých dôchodcov... žiadnu našu chybu ste nenaprávali, vy ste odložili tú účinnosť. A ešte aj ten váš model, ktorý navrhujete. nemusí mimoriadnu valorizáciu spustiť, takže už sa prestaňte, opakujem, rehliť tým seniorom do tváre a konečne schváľte, schváľte náš model mimoriadnej valorizácie a pomôžete tým seniorom.
Ja medzi seniorov chodím, ja chodím na Jednotu dôchodcov Slovenska, poďte tam so mnou, pán Cmorej, a uvidíte, ako vás všetci milujú, uvidíte.
Rozpracované
10:06
Vystúpenie v rozprave 10:06
Peter CmorejNo, to je chvályhodné, že ste ten II. pilier nezrušili, aj tak si myslím, že ste ho nezrušili len vďaka tomu, že je tam jedna... vtedy to bolo okolo 1,2 mil. sporiteľov, teraz je to asi, myslím, 1,5, čo Kaníkovi treba uznať (povedané so smiechom), že aj keď to zaviedol dosť na hulváta a bolo tomu čo vyčítať, tak...
No, to je chvályhodné, že ste ten II. pilier nezrušili, aj tak si myslím, že ste ho nezrušili len vďaka tomu, že je tam jedna... vtedy to bolo okolo 1,2 mil. sporiteľov, teraz je to asi, myslím, 1,5, čo Kaníkovi treba uznať (povedané so smiechom), že aj keď to zaviedol dosť na hulváta a bolo tomu čo vyčítať, tak vďaka tomu, že sa tam toľko ľudí prihlásilo, tak ste sa nakoniec báli ten II. pilier zrušiť a to ho asi ako jediné ochránilo. Avšak čo už - a to by ste si tiež mohli priznať - je, že ste tam spravili veľmi zásadné chyby. Ja už, v odbornej brandži sa to volá, že ste tam... spôsobili ste dve morové rany II. pilieru, a to je dôvod, prečo dneska okolo 12,5 mld. Keby ste to nerobili, tak tam je, je dneska možno okolo, možno je tam dvojnásobok, možno tam je 25 mld. a aj tie dôchodky z II. piliera by aj dnes boli dvojnásobné a aj, samozrejme, v budúcnosti by boli dvojnásobné.
Ja už teraz po tých štyroch rokoch s vami si myslím, že vtedy tú prvú morovú ranu, čo spôsobil pán poslanec Madej, že to neurobil naschvál, a asi ani ten presun od garantovaných fondov, tam už si už taký istý nie som, tam si myslím, že, že ste mali s tým trošku bočné úmysly, ale vy ste tomu jednoducho nerozumeli, vy ste sa do toho montovali, aj keď nerozumeli ste fungovaniu finančných trhov, aj z toho, čo teraz hovoríte, vyplýva, že nerozumiete fungovaniu finančných trhov.
A to isté, žiaľ, aj, pán poslanec Kočiš, áno, zle to vyzerá, že vidia, vidia na tom výpise, že strhávali si poplatky, aj keď za ten rok skončili v strate. Ale to je dočasný výkyv hodnoty. Podstatné je, čo bude na konci, a keby ste vedeli, ako fungujú finančné trhy, ako keby ste videli, ako fungujú akciové trhy, tak by ste vedeli, že dočasná strata je len prirodzeným dôsledkom vývoja tých finančných trhov.
A áno, je potrebné zamyslieť sa nad tými poplatkami, aj tu pán minister tie poplatky teraz mierne menil, podľa mňa nie úplne správne, stále bude k tomu dochádzať, lebo oni majú napríklad poplatok za správu, a ten si vyberajú vždy, či, či finančné trhy práve zarábajú, alebo práve prerábajú, ten si, ten si berú vždy. Doteraz mali aj poplatok za výkonnosť, ktorý si ale brali na dennej báze, takže keď deväť mesiacov trhy rástli, oni si už odčítali ten poplatok za tú výkonnosť, a áno, potom keď posledné tri mesiace padli, tak na konci videl ten sporiteľ výpis, že za ten rok prerobil, ale mal tam aj poplatok za výkonnosť. Neni to úplne dobré, malo by sa to do budúcna upraviť, ale to nič o tom nehovorí o... o tom, či je, či sú kapitalizačné dôchodkové schémy, a teda konkrétne II. pilier, či je dobrým nástrojom, alebo nie je dobrým nástrojom.
K pánovi poslancovi Richterovi ešte toľko, že vy ste teda hovorili o tom, o tom, o tom strope dôchodkového veku, žeby ste ho opäť rád zaviedli, a dotkli ste sa doby dožitia v zdraví, čo som vám aj ja chcel k tomu dopovedať. Teraz za pár dní uplynie pol roka, odkedy bol odmietnutý môj návrh ústavného zákona o dôchodkoch, čiže využijem tú možnosť a opäť ho predložím na ďalšiu schôdzu, a som zvedavý, či sa konečne dokážete aj vy, teda opozičníci, ktorí, ktorí sa tak, sa tak tvária, že im ide o blaho dôchodcov, k tomu postaviť čelom, a či dokážete povedať nejaké, nejaké výhrady, ktoré by ste k tomu mali, lebo ja tento návrh, ktorý predložím, bude mierne pozmenený a pozmenený bude po diskusiách s Jednotou dôchodcov Slovenska, pán, pán Tomáš, ja sa s nimi pravidelne stretávam a ja s nimi prediskutovávam zákony, a nie zákony typu, že tu im hodím omrvinky, lebo idú voľby, tak chcem byť za pekného, tak im dám 100 euro, tu 50 euro a... a... a podobne. Dôsledne som ich počúval a zapracoval som do toho ústavného zákona niektoré veci, ktoré, ktoré, som pochopil, že ich trápia.
Napríklad ich trápi, že nie starodôchodcovia, ale tí, ktorí poberajú dôchodok dlhšie, tak síce neprepadáva ich životná úroveň, lebo tie dôchodky sú, sú valorizované o dôchodcovskú infláciu, takže tá životná úroveň je udržiavaná, ak je... ak teda predpokladáme, že tá dôchodcovská inflácia je správne rátaná, ale nepodieľajú sa na bohatnutí spoločnosti a ich dôchodok je naozaj po tých ix rokoch pomerne smiešny, pokiaľ nám mzdy rastú rýchlejšie, ako rastie inflácia, čo za... po tie posledné roky s výnimkou tých posledných dvoch bolo pravidlom, a preto som tam napríklad dal do toho ústavného zákona o dôchodkoch, že, že tie minimálne, najnižšie dôchodky by sa mali valorizovať viac ako tie dôchodky ostatné. Toto som, toto som pochopil, že je to niečo, čo ich trápi, a považujem to tiež za správne.
Rovnako som tam napríklad dal, čo sa týka, čo sa týka predlžovania, predlžovania strednej doby... dôchodkového veku podľa strednej doby dožitia, dal som tam, že nech sa predlžuje len o roky, len o predlžovanie doby dožitia v zdraví, lebo aj to by postačovalo. Keby bolo, že, že dôchodkový vek sa predlžuje, ale len tak, ako sa predlžuje doba dožitia v zdraví, tak aj to by postačovalo a to by bolo podľa mňa aj spravodlivé, lebo o tom vy hovoríte, ale to je, ale vy sa, vy tam stále mierite na nejakého baníka, ktorý 40 rokov robí v bani, avšak aj to už máme v zákone, ani to ja nevylučujem, ani v tom ústavnom zákone o dôchodkoch, že on bude mať nárok na dôchodok už po 40 odpracovaných rokoch.
Ale keď sa pozrieme napríklad do Japonska, kde je najdlhšia doba dožitia, tak áno, tí ľudia počas života aj niekoľkokrát zmenia svoju profesnú dráhu a áno, je to o striebornej ekonomike, do budúcna sa nevyhneme tomu, aby aj 60-roční ľudia pracovali, ale, samozrejme, podmienka je, že musia byť zdraví. Ale to už tuto nevyriešime v dôchodkovom systéme. Tak som zvedavý, vy ako sa na to pozriete, lebo vy teda len hovoríte, že strop zrušiť, strop zrušiť, ale na to, že smerujeme k tomu, že jeden pracujúci bude mať živiť jedného dôchodcu, na to už nedokážete zareagovať ani jeden z vás. A aj preto by som bol rád, keby ste k tomu začali pristupovať trošku rozumnejšie a napríklad tu nerozprávali hlúposti o II. pilieri a vždy sa tu nesťažovali, keď náhodou práve akcie padajú, lebo nevidím od vás jediné riešenie, ktoré by skutočne zabezpečovalo, že tie dôchodky bude tento štát schopný vyplácať aj za desať rokov, aj za dvadsať rokov.
A Branislav Ondruš, čo bol vaším štátnym tajomníkom, teraz, ak som správne pochopil, tak už sa tuná presunul tiež ku HLAS-u a máte ho tu za dôchodkového svojho odborníka. Minule mi poslal nejakú zbierku, kde on napísal niekoľko textov, akože analýza dôchodkového systému, to je do plaču, keď to človek číta. Ten človek nevie o kapitálových trhoch a o kapitalizačných schémach nič, ale že absolútne nič. Aké je jeho riešenie pre dôchodkový systém? Medzi riadkami tam nájdete, zdaňme ešte viac, štát musí povedať, že ešte viac bude dávať do, do dôchodkového systému. Krásne. Tak čo, tak zvýšime dane na dvojnásobok, zoberieme zo zdravotníctva, zoberieme zo škol... zo... zo... zo školstva? Kde zoberieme? To je naozaj katastrofálne.
No a teda ešte by som rád zareagoval na tú prestrelku, čo tu bola. Mrzí ma, že zákon, ktorý mal ísť po tomto, novela, novela zákona o sociálnom poistení evidentne prepadne, lebo ja už som podal ten návrh, ktorý opravuje vaše chyby, kolegovia, opravuje vaše chyby, a chcel som, aby tá mimoriadna valorizácia bola od 1.7., žiaľbohu, teda bude to až na, až na ďalšej schôdzi. Tuto ste sedeli. Tu bol Erik Tomáš, tu ste boli, tu ste boli vy, pán Richter, vy ste tu spôsobili taký chaos, že vy ste do poslednej chvíle nevedeli, o čom sa bude hlasovať. Vy ste si tri dni mysleli, že rozmrazenie, že rozmrazenie minimálnych dôchodkov bude tiež od 1. 1., až som vám ja musel povedať, že čo ste si napísali do pozmeňujúceho návrhu. Tam ste hore, ste tam motkali hlasovanie, vôbec ste ne.... ste, ste netušili, o čom sa bude hlasovať. Ja som tu v pléne hovoril, predkladám mimoriadnu valorizáciu v časoch vyššej inflácie, kolegovia, máte šancu sa rozhodnúť. Nájdete na to peniaze v rozpočte alebo odložte rodičovský bonus a vykryje sa to. Vy ste mali tú možnosť dať hlasovanie na neskôr a vy ako taký splašený koník: „Kedy sa bude hlasovať?“ - „Za 30 minút.“
Pán kolega, dávam vám do pozornosti § 83 ods. 4 zákona o rokovacom poriadku: „Pokiaľ boli predložené v druhom čítaní pozmeňujúce a doplňujúce návrhy, hlasovanie sa koná najskôr po uplynutí 48 hodín.“ Tak už to dodržiavajme a nerobte si sami zle!
Vystúpenie v rozprave
28.3.2023 o 10:06 hod.
Mgr. Ing.
Peter Cmorej
Videokanál poslanca
No budem pokračovať v tejto krásnej výmene názorov. Najprv by som rád dopovedal, čo som reagoval na pána poslanca Richtera.
No, to je chvályhodné, že ste ten II. pilier nezrušili, aj tak si myslím, že ste ho nezrušili len vďaka tomu, že je tam jedna... vtedy to bolo okolo 1,2 mil. sporiteľov, teraz je to asi, myslím, 1,5, čo Kaníkovi treba uznať (povedané so smiechom), že aj keď to zaviedol dosť na hulváta a bolo tomu čo vyčítať, tak vďaka tomu, že sa tam toľko ľudí prihlásilo, tak ste sa nakoniec báli ten II. pilier zrušiť a to ho asi ako jediné ochránilo. Avšak čo už - a to by ste si tiež mohli priznať - je, že ste tam spravili veľmi zásadné chyby. Ja už, v odbornej brandži sa to volá, že ste tam... spôsobili ste dve morové rany II. pilieru, a to je dôvod, prečo dneska okolo 12,5 mld. Keby ste to nerobili, tak tam je, je dneska možno okolo, možno je tam dvojnásobok, možno tam je 25 mld. a aj tie dôchodky z II. piliera by aj dnes boli dvojnásobné a aj, samozrejme, v budúcnosti by boli dvojnásobné.
Ja už teraz po tých štyroch rokoch s vami si myslím, že vtedy tú prvú morovú ranu, čo spôsobil pán poslanec Madej, že to neurobil naschvál, a asi ani ten presun od garantovaných fondov, tam už si už taký istý nie som, tam si myslím, že, že ste mali s tým trošku bočné úmysly, ale vy ste tomu jednoducho nerozumeli, vy ste sa do toho montovali, aj keď nerozumeli ste fungovaniu finančných trhov, aj z toho, čo teraz hovoríte, vyplýva, že nerozumiete fungovaniu finančných trhov.
A to isté, žiaľ, aj, pán poslanec Kočiš, áno, zle to vyzerá, že vidia, vidia na tom výpise, že strhávali si poplatky, aj keď za ten rok skončili v strate. Ale to je dočasný výkyv hodnoty. Podstatné je, čo bude na konci, a keby ste vedeli, ako fungujú finančné trhy, ako keby ste videli, ako fungujú akciové trhy, tak by ste vedeli, že dočasná strata je len prirodzeným dôsledkom vývoja tých finančných trhov.
A áno, je potrebné zamyslieť sa nad tými poplatkami, aj tu pán minister tie poplatky teraz mierne menil, podľa mňa nie úplne správne, stále bude k tomu dochádzať, lebo oni majú napríklad poplatok za správu, a ten si vyberajú vždy, či, či finančné trhy práve zarábajú, alebo práve prerábajú, ten si, ten si berú vždy. Doteraz mali aj poplatok za výkonnosť, ktorý si ale brali na dennej báze, takže keď deväť mesiacov trhy rástli, oni si už odčítali ten poplatok za tú výkonnosť, a áno, potom keď posledné tri mesiace padli, tak na konci videl ten sporiteľ výpis, že za ten rok prerobil, ale mal tam aj poplatok za výkonnosť. Neni to úplne dobré, malo by sa to do budúcna upraviť, ale to nič o tom nehovorí o... o tom, či je, či sú kapitalizačné dôchodkové schémy, a teda konkrétne II. pilier, či je dobrým nástrojom, alebo nie je dobrým nástrojom.
K pánovi poslancovi Richterovi ešte toľko, že vy ste teda hovorili o tom, o tom, o tom strope dôchodkového veku, žeby ste ho opäť rád zaviedli, a dotkli ste sa doby dožitia v zdraví, čo som vám aj ja chcel k tomu dopovedať. Teraz za pár dní uplynie pol roka, odkedy bol odmietnutý môj návrh ústavného zákona o dôchodkoch, čiže využijem tú možnosť a opäť ho predložím na ďalšiu schôdzu, a som zvedavý, či sa konečne dokážete aj vy, teda opozičníci, ktorí, ktorí sa tak, sa tak tvária, že im ide o blaho dôchodcov, k tomu postaviť čelom, a či dokážete povedať nejaké, nejaké výhrady, ktoré by ste k tomu mali, lebo ja tento návrh, ktorý predložím, bude mierne pozmenený a pozmenený bude po diskusiách s Jednotou dôchodcov Slovenska, pán, pán Tomáš, ja sa s nimi pravidelne stretávam a ja s nimi prediskutovávam zákony, a nie zákony typu, že tu im hodím omrvinky, lebo idú voľby, tak chcem byť za pekného, tak im dám 100 euro, tu 50 euro a... a... a podobne. Dôsledne som ich počúval a zapracoval som do toho ústavného zákona niektoré veci, ktoré, ktoré, som pochopil, že ich trápia.
Napríklad ich trápi, že nie starodôchodcovia, ale tí, ktorí poberajú dôchodok dlhšie, tak síce neprepadáva ich životná úroveň, lebo tie dôchodky sú, sú valorizované o dôchodcovskú infláciu, takže tá životná úroveň je udržiavaná, ak je... ak teda predpokladáme, že tá dôchodcovská inflácia je správne rátaná, ale nepodieľajú sa na bohatnutí spoločnosti a ich dôchodok je naozaj po tých ix rokoch pomerne smiešny, pokiaľ nám mzdy rastú rýchlejšie, ako rastie inflácia, čo za... po tie posledné roky s výnimkou tých posledných dvoch bolo pravidlom, a preto som tam napríklad dal do toho ústavného zákona o dôchodkoch, že, že tie minimálne, najnižšie dôchodky by sa mali valorizovať viac ako tie dôchodky ostatné. Toto som, toto som pochopil, že je to niečo, čo ich trápi, a považujem to tiež za správne.
Rovnako som tam napríklad dal, čo sa týka, čo sa týka predlžovania, predlžovania strednej doby... dôchodkového veku podľa strednej doby dožitia, dal som tam, že nech sa predlžuje len o roky, len o predlžovanie doby dožitia v zdraví, lebo aj to by postačovalo. Keby bolo, že, že dôchodkový vek sa predlžuje, ale len tak, ako sa predlžuje doba dožitia v zdraví, tak aj to by postačovalo a to by bolo podľa mňa aj spravodlivé, lebo o tom vy hovoríte, ale to je, ale vy sa, vy tam stále mierite na nejakého baníka, ktorý 40 rokov robí v bani, avšak aj to už máme v zákone, ani to ja nevylučujem, ani v tom ústavnom zákone o dôchodkoch, že on bude mať nárok na dôchodok už po 40 odpracovaných rokoch.
Ale keď sa pozrieme napríklad do Japonska, kde je najdlhšia doba dožitia, tak áno, tí ľudia počas života aj niekoľkokrát zmenia svoju profesnú dráhu a áno, je to o striebornej ekonomike, do budúcna sa nevyhneme tomu, aby aj 60-roční ľudia pracovali, ale, samozrejme, podmienka je, že musia byť zdraví. Ale to už tuto nevyriešime v dôchodkovom systéme. Tak som zvedavý, vy ako sa na to pozriete, lebo vy teda len hovoríte, že strop zrušiť, strop zrušiť, ale na to, že smerujeme k tomu, že jeden pracujúci bude mať živiť jedného dôchodcu, na to už nedokážete zareagovať ani jeden z vás. A aj preto by som bol rád, keby ste k tomu začali pristupovať trošku rozumnejšie a napríklad tu nerozprávali hlúposti o II. pilieri a vždy sa tu nesťažovali, keď náhodou práve akcie padajú, lebo nevidím od vás jediné riešenie, ktoré by skutočne zabezpečovalo, že tie dôchodky bude tento štát schopný vyplácať aj za desať rokov, aj za dvadsať rokov.
A Branislav Ondruš, čo bol vaším štátnym tajomníkom, teraz, ak som správne pochopil, tak už sa tuná presunul tiež ku HLAS-u a máte ho tu za dôchodkového svojho odborníka. Minule mi poslal nejakú zbierku, kde on napísal niekoľko textov, akože analýza dôchodkového systému, to je do plaču, keď to človek číta. Ten človek nevie o kapitálových trhoch a o kapitalizačných schémach nič, ale že absolútne nič. Aké je jeho riešenie pre dôchodkový systém? Medzi riadkami tam nájdete, zdaňme ešte viac, štát musí povedať, že ešte viac bude dávať do, do dôchodkového systému. Krásne. Tak čo, tak zvýšime dane na dvojnásobok, zoberieme zo zdravotníctva, zoberieme zo škol... zo... zo... zo školstva? Kde zoberieme? To je naozaj katastrofálne.
No a teda ešte by som rád zareagoval na tú prestrelku, čo tu bola. Mrzí ma, že zákon, ktorý mal ísť po tomto, novela, novela zákona o sociálnom poistení evidentne prepadne, lebo ja už som podal ten návrh, ktorý opravuje vaše chyby, kolegovia, opravuje vaše chyby, a chcel som, aby tá mimoriadna valorizácia bola od 1.7., žiaľbohu, teda bude to až na, až na ďalšej schôdzi. Tuto ste sedeli. Tu bol Erik Tomáš, tu ste boli, tu ste boli vy, pán Richter, vy ste tu spôsobili taký chaos, že vy ste do poslednej chvíle nevedeli, o čom sa bude hlasovať. Vy ste si tri dni mysleli, že rozmrazenie, že rozmrazenie minimálnych dôchodkov bude tiež od 1. 1., až som vám ja musel povedať, že čo ste si napísali do pozmeňujúceho návrhu. Tam ste hore, ste tam motkali hlasovanie, vôbec ste ne.... ste, ste netušili, o čom sa bude hlasovať. Ja som tu v pléne hovoril, predkladám mimoriadnu valorizáciu v časoch vyššej inflácie, kolegovia, máte šancu sa rozhodnúť. Nájdete na to peniaze v rozpočte alebo odložte rodičovský bonus a vykryje sa to. Vy ste mali tú možnosť dať hlasovanie na neskôr a vy ako taký splašený koník: „Kedy sa bude hlasovať?“ - „Za 30 minút.“
Pán kolega, dávam vám do pozornosti § 83 ods. 4 zákona o rokovacom poriadku: „Pokiaľ boli predložené v druhom čítaní pozmeňujúce a doplňujúce návrhy, hlasovanie sa koná najskôr po uplynutí 48 hodín.“ Tak už to dodržiavajme a nerobte si sami zle!
Rozpracované