90. schôdza

2.5.2023 - 25.5.2023
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2023 o 9:51 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:31

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Peťo, ďakujem za tvoje vystúpenie, ale priznám sa, že nezdieľam tvoj optimizmus, že by niekto zo strany, ktorá má v názve solidarita, čiže z SaS, že by bol schopní podporiť matky s deťmi. Tento návrh je v podstate naozaj o nieže znižovaní daní, ktorým tu oni oblbujú Slovensko, ja neviem, či 15 rokov, ale toto je o zrušení daní pre presne cieľovú skupinu matiek alebo mám s deťmi do 15 rokov. Ale oni si budú vymýšľať hocijaké výhovorky, lebo prečo by oni znížili dane pracujúcim ľuďom, prečo by oni znižovali dane mamám s deťmi. Oni potrebujú sa dostať do štátnych funkcií, potom si vymyslieť průpovídku o tom, jako oni teda idú hájiť slovenské záujmy niekam na Expo do Dubaja a tam prechľastať milión zo štátnych peňazí. Robiť si žúrku, objednať si osem apartmánov v luxusnom hoteli na pol roka. Tri z toho pre reálnych ľudí z ministerstva, ktorí, dobre, povedzme, mali tam čo robiť, a päť pre ľudí, Sulíkových kamarátov, Viskupičových kamarátov, Cigánikovej kamarátov. Jednoducho za štátne peniaze, so štátnym lietadlom si urobili žúrku na náš spoločný účet a, poviem, na účet presne tých mám s tými deťmi. Lebo keď to Sulík s Cigánikovou preslopú v Dubaji, jasné, že potom musia v parlamente hovoriť, že: no neni sú penáze a ani nebudou, a jasne, potom tie mamy s deťmi majú na to doplácať. Toto je presne tá antisociálna, antisolidárna politika strany, ktorá má v názve sloboda a solidarita. To, že čo urobia tí „sociálni demokrati", ktorí tu už 13, 15, 20 rokov oblbujú ľudí o tom ich sociálnom cítení a nechávali deti v rodinách s jedným centom navyše ročne, to neviem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2023 o 9:31 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:33

Peter Pollák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ďakujem za všetky faktické. Ja budem pokračovať, čo hovoril Igor Matovič smerom k SaS-ke a teda k Mariánovi Viskupičovi. Čo návrh, ktorý mal pomôcť ľuďom, tam bola SaS-ka proti. Tak to bolo pri tehotenskom príspevku, tak to bolo pri zvýšených prídavkoch a daňovom bonuse a takto tomu bude aj pri tomto návrhu matky bez daní. Oni si vedia naozaj predstaviť štátne peniaze na nejaké iné aktivity a dneska sme svedkami toho, čo koluje facebookom, médiami, kedy Sulík nechal za štátne peniaze vypiť celý bar a on k tomu aj vyzýval tých ľudí, ktorí v tom bare boli, poďte, dneska ideme vypiť celý bar. Dámy a páni, ja naozaj chcem, aby ste si zapamätali tieto slová Richarda Sulíka, ktorý v Dubaji za štátne peniaze išiel vypiť celý bar. Iba účet v tom bare stál 54-tisíc eur. 54-tisíc eur. Toto nie je príjem ani nejakej priemernej rodiny za celý rok, ale oni dokázali vypiť celý bar za 54-tisíc eur. Toto je Sloboda a solidarita. Toto je Richard Sulík so svojou kumpániou. Sú to patologickí devianti, ktorí naozaj pri každom jednom návrhu, ktorý má pomôcť slovenským rodinám, slovenským matkám, tak jednoducho sú stále proti.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2023 o 9:33 hod.

Mgr.

Peter Pollák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie 9:35

Anna Záborská
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, kolegyne a kolegovia, vážený pán navrhovateľ, pán spravodajca, začnem trochu neobvykle. Aj keď mi možno budú niektorí vyčítať, čo teraz poviem, ale napriek tomu to urobím. Som rada, že sme sa v roku 2019 ako Kresťanská únia rozhodli prijať ponuku Igora Matoviča ísť do volieb spoločne. Napriek tomu, že prežité štyri roky neboli jednoduché, vďaka prorodinným návrhom Igora Matoviča a jeho cieľavedomému postupu, rovnako ako návrhu Milana Krajniaka, sa mi v tomto volebnom období začal napĺňať môj politický sen. Z tohto miesta som v roku 1998 v diskusii o programovom vyhlásení vlády navrhovala, aby deti mohli prispieť na dôchodok svojich rodičov a rodičia mesačne odkladať istý finančný obnos na štúdium svojich detí. To nás ešte čaká. Oba návrhy by boli odpočítateľnou položkou z daní. Vtedy som neuspela. V tomto volebnom období časť z tohoto návrhu bola prijatá. Prijali sme, tento parlament prijal aj vďaka Igorovi Matovičovi, možno hlavne vďaka Igorovi Matovičovi, výrazné navýšenie prídavkov na deti a rovnako navýšenie daňového bonusu. Igor, stalo sa to vďaka tvojmu návrhu a vďaka podpore veľkej časti kolegov tohto parlamentu. V týchto dňoch sa možno realizácia môjho sna ukončí tiež vďaka Igorovi Matovičovi.
V roku 2005 prijal Európsky parlament moju iniciatívnu správu o chudobe žien v Európskej únii. Jedným zo záverov bolo aj to, že chudobou v starobe sú ohrozené hlavne deti, pretože ich dôchodky sú veľmi nízke. A nízke sú preto, lebo spoločnosť neocenila, že na svet priviedli deti a dlhší alebo kratší čas sa o tieto deti starali. Mnohé z nich majú minimálny dôchodok a v niektorých krajinách, ako napríklad Taliansko, ženy v domácnosti nemajú žiaden dôchodok. V roku 2009 bola prijatá ďalšia moja iniciatívna správa o diskriminácii mužov a žien, ktorí sa angažujú v solidarite medzi generáciami. Znovu to bolo o nedocenení neviditeľnej práce matiek, ktoré sa starajú o svoje deti. V 19. storočí národohospodár Franz Liszt, nie ten skladateľ, napísal: „Ten, kto chová ošípané, je produktívnym občanom štátu, ten, kto vychováva deti, ním nie je." To platí dodnes. Podľa nositeľa Nobelovej ceny za ekonomiku v roku 1993 Garyho Beckera by mala byť práca matiek vykazovaná ako náklady, ktoré by vznikli, keby sa tieto služby nakupovali na trhu. V USA sa práca matiek vykazuje ako prínos k hrubému domácemu produktu. U nás a v iných členských štátoch Európskej únie to tak nie je. Nie je to tak preto, že starostlivosť o deti nie je v živote ženy matky braná do úvahy. Pay gap, čiže rozdiel v odmeňovaní medzi mužmi a ženami, je stále jednou z prioritných tém Európskej únie a je to od začiatku päťdesiatych rokov minulého storočia.
Štúdie ukázali, že rozdiel v odmeňovaní sa začína u žien po prvom tehotenstve a materskej dovolenke. Po ďalších deťoch narastá. Ide to až tak ďaleko, že rodiny s deťmi patria dlhodobo chudobou najviac ohrozeným skupinám obyvateľstva. Ženy s deťmi sú menej akceptované u zamestnávateľov, lebo sú menej disponibilné ako muži a ich pracovný čas je limitovaný starostlivosťou o rodinu. Ekonomická situácia v rodine ich často núti akceptovať menej zaplatenú prácu, čo by muž na ich mieste neurobil. Úloha matky nie je v spoločnosti docenená a nikto sa nepýta, ako môže ocenenie významu rodiny a neviditeľnej práce vykonanej v domácnosti prispieť k zvýšeniu hrubého domáceho produktu alebo národného hospodárstva. Táto práca nie je zachytená v žiadnych štatistikách, a preto nie je uznaná. Čo nefiguruje v štatistikách, neexistuje. Matka robí upratovačku, kuchárku, učiteľku, nákupkyňu, záhradníčku, psychologičku, finančnú analytičku, manažérku, pracovníčku v práčovni, taxikárku, animátorku, vychovávateľku, kultúrnu referentku, zdravotnú sestru, je toho okolo 15 a možno vy, ako tu sedíte, možno by ste vedeli povedať ešte aj iné zamestnania. Jej práca podľa rôznych výpočtov, európskych, ale aj slovenských, je ohodnotená na približne 1 536 euro mesačne. Počas vlády Ivety Radičovej som navrhla ministrovi Mihálovi, aby ku Dňu matiek namiesto ruží pripravil ženám neobvyklý darček. Aby jeho ministerstvo vypočítalo, koľko je pre spoločnosť hodná práca matky, ktorá sa stará o deti. Nestalo sa tak. Možno tá ruža bola jednoduchšia a možno aj niekomu nie celkom vyhovuje, aby sa o tejto hodnote verejnej hovorilo.
Málokomu napadne túto prácu matiek verbálne oceniť a už nikomu doteraz finančne odmeniť. Preto je návrh Igora Matoviča geniálny. Nie je to žiadna dehonestujúco pomenovaná atómovka, je to návrh politika, ktorý prácu matky považuje za dobro pre spoločnosť. Politika, ktorý navrhuje, že keď už matkám nedokážeme neviditeľnú prácu zaplatiť v čase, keď sa starajú o deti, tak im odpustíme dane. Mamy nijako neprivilegujeme, len im týmto návrhom splácame dlh. Inak by boli naďalej diskriminované a diskriminácia by mala byť zlom minulosti a nie nástrojom súčasnosti.
Pán Matovič, vďaka za tento zákon a vás prosím, milí kolegovia, aby ste tento zákon podporili. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie

16.5.2023 o 9:35 hod.

MUDr.

Anna Záborská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:43

Marek Šefčík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Anka, daňový bonus je vlastne zníženie daní. Mamy bez daní, to je zrušenie daní. A veď to je agenda SaS, znižovanie daní. Kto to naplnil, kto to presadil, kto to presadzuje, kto za to bojuje? OĽANO, Kresťanská únia a NOVA. Áno, niektorým ako napríklad Slovnaftu sme dane zvýšili za zisk z ruskej ropy. Komu sa to nepáčilo? SaS-ke. Poďme ďalej, bezprecedentná pomoc rodinám vo forme zvýšenia prídavkov, zvýšenia daňového bonusu, zavedenie tehotenského príspevku, otcovskej dovolenky, kto to presadil? Áno, OĽANO spoločne s Kresťanskou úniou, spoločne s Novou. Áno, hlasovali za to aj iní v tomto pléne, my sme to pretláčali, boli to naše návrhy. A je dlhodobo mnohé z toho agenda KDH, ale to nikdy nenašlo takú silu, nenašlo takú odvahu, aj keď tu bolo, aby to presadilo. Presadili sme to až my. A verím, že OĽANO a spoločne s Kresťanskou úniou presadí aj tento návrh zákona či už teraz, alebo v budúcnosti. Ďakujem pekne za tvoju rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2023 o 9:43 hod.

Mgr.

Marek Šefčík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:45

Jozef Pročko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Pani kolegyňa, naozaj si to trafila klinček po hlavičke kladivkom, ktoré bolo veľmi úderné. Vieš, tu v parlamente napríklad teraz ani jeden z tých sociálnych demokratov nie je v práci, ani jeden jediný sociálny demokrat. Ďalej tu máme tých, čo si sprivatizovali Boha a tvrdia, že za Boha a za na národ, potom sa od nich odčlenili takí, ktorí si sprivatizovali našu republiku a jej hranice a jej logo si dali do, do názvu, ale s republikou majú spoločné akurát to, že chcú na nej parazitovať. Naozaj v tomto parlamente, odkedy som si sadol do lavíc, tak jedinú, jediný, kto robí sociálnu politiku, je OĽANO. Jediný. Už tu jeden kolega spomínal Geissenovcov, ktorí sú tak sociálni a ktorých sem priniesol zo solidarity a spravodlivosti Rišo Sulík, to bola taká sociálna záležitosť, že každý normálny človek na Slovensku musí z toho zvracať. Ja len chcem povedať, že som veľmi rád, že som aj ja mohol malou mierou prispieť k tomuto a každý jeden z nás v OĽANO, každý jeden z poslancov mohol prispieť, pretože to je taký dobrý pocit, keď odtiaľto odídem, odídem s tým, že naozaj sa to sociálno, sociálne veci podarilo urobiť. Musím trošku povedať, že naozaj ten, tá SME RODINA nám v tomto pomáhala, tam sedia dvaja, takže, chlapci, aj vy ste v tom pomáhali, musím vás pochváliť, Pčolo a Lukáč, nebavte sa, počúvajte, čo rozprávam, chválim vás.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2023 o 9:45 hod.

Mgr.

Jozef Pročko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:47

Milan Kuriak
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, ďakujem za slovo.
Kolegyňa Anka, ja ti ďakujem za tvoje slová v rozprave, ďakujem ti z tohto miesta aj za tvoj dlhoročný boj za normálnosť, slušnosť, za skutočné hodnoty. Nielen ako poslankyňa Národnej rady, ale aj ako europoslankyňa si v tom, v tej veľkej progresívno-liberálnej presile v europarlamente, aj tam si dokázala bojovať za hodnoty, ktoré sú blízke nielen mne, ale aj väčšine kolegýň a kolegov v tomto pléne. Verím tomu, že aj po tomto hlasovaní o návrhu zákona pomoci rodinám, hlavne matkám a mladým ľuďom, že si po tomto hlasovaní môžme povedať, že, že poslanci v Národnej rade sú stále vo väčšine a sú tí, ktorí, ktorí naozaj podporujú dobré veci, chránia hodnoty, chránia život. Verím tomu, že aj poslanci zo strany REPUBLIKA, aj z ĽSNS, samozrejme, SMER-u, HLAS-u podporia, s poslancami zo strany SaS moc nepočítam, možno sa v niektorých na koniec tohto volebného obdobia pohne svedomie a možno nejakí jednotlivci, niektorí jednotlivci dokážu nepočúvnuť v tomto nášho výletníka Richarda Sulíka, ktorý pretrmácal, premárnil milión eur, možno aj viacej, a možno aj kvôli tomu si povedia, no teda tak takýto líder, lebo ja verím tomu, že mnohí poslanci zo SaS-ky ani členovia radoví vôbec o tomto drahom výlete za, aj za... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2023 o 9:47 hod.

Milan Kuriak

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:49

Monika Kavecká
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, aj keď to znelo v takom kontexte, že bola tam aj pani poslankyňa Kavecká, no nie, nebola, lebo je to také premostenie, pán predsedajúci, pekne si to povedal, že, ale bola, pani poslankyňa Kavecká, dal si mi slovo, takže to bolo také super, hej, nebola som v Dubaji, hej (povedané so smiechom). Nie. Ďakujem veľmi pekne ešte raz za slovo.
A pani poslankyňa Anna Záborská, človek, ktorého si ja veľmi vážim, ctím si jej prácu, naozaj dáma na úrovni, politička, ktorá je vysoko erudovaná vo svojej oblasti, krásne tu vymenovala, exaktne, dáta ako pracovala v Európskom parlamente, aký problém má celá Európa s diskrimináciou žien, ako naozaj v mnohých krajinách vyspelých, vyspelých krajinách, podotýkam, nemajú dokonca ženy ani dôchodok, pretože sa starali o deti. A toto všetko, keď si zoberieme na naše Slovensko tie isté dáta, tak sú to stále občania, matky, deti, mladí ľudia, dôchodcovia, sú to občania. Preto nerozumiem, keď niektorí predstavitelia samospráv rozprávajú o tom, že samosprávy prídu o peniaze. Každý jeden politik, starosta, primátor, ktorý ide kandidovať, tak ide preto, lebo sľubuje občanom, že ich zabezpečí, že v tej samospráve sa bude mať dobre. Ale tu samosprávu tvoria občania, nie starosta, primátor, poslanec, občania, tá početnosť tých občanov a tí, keď sa budú mať dobre, tak preto nerozumiem týmto politikom, ktorí hovoria o tom, že samospráva nebude mať na to peniaze. Veď samospráva musí mať hlavne občanov spokojných, ktorí netrpia núdzou, ktorí sa nemusia dívať na svoje deti, že im nemôžu kúpiť základné veci. Takže, prosím vás pekne, páni starostovia, primátori, už nehovorte o tom, že samosprávy nemajú peňazí.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2023 o 9:49 hod.

Mgr. MHA, MPH

Monika Kavecká

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:51

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Anka, ver tomu, že som sa na tvoje vystúpenie najviac tešil práve preto, lebo podľa mňa si, a nielen podľa mňa, takou ikonou práve prorodinnej politiky a práve tým, čo si aj možno spomínala v minulosti, že si sa snažila túto otázku stále sprava, zľava, akýmkoľvek spôsobom otvárať, tak si, som veľmi, o to viac som rád, že dnes v podstate si súčasťou nášho poslaneckého klubu aj s tvojou stranou, že sme spoločne s Kresťanskou úniou do tých volieb išli a že sme využili príležitosť, ktorá sa naskytla na to, aby sme menili Slovensko naozaj v prorodinnú krajinu alebo teda krajinu ústretovú k rodinám. Takže ja som tebe veľmi vďačný za to, že, lebo na začiatku dobrých vecí niekedy vás pomkne nejaká negatívna skúsenosť a niekedy sú to ľudia, ktorí vás pomkýnajú k dobrému konaniu tým, že vás trošku kopú do zadku. A berem to tak, že, Anka, ty si bola taká, ktorá politikov tu desaťročia pomaly už do zadku kopala, aby už konečne niečo urobili pre rodiny s deťmi, a som veľmi rád, že spoločne sme túto príležitosť využili. A už aj na to, čo sme doteraz urobili, však ja ešte sa hlásim aj do rozpravy, ak môžem, a zopakujem to, čo sme pre rodiny alebo prorodinnosť Slovenska urobili spoločne, tak už aj na to môžme byť hrdí a budem ale, samozrejme, veľmi rád, ak sa nám podarí vo finále získať podporu aj pre tento návrh a ukážeme možno aj celej Európe, ako riešiť ten pay gap alebo ten rozdiel v platoch medzi mužmi a ženami aj v iných krajinách, že keď sa vydajú našou cestou, tak určite nebudú banovať a že ženám zadosťučiníme spravodlivosti. Ďakujem veľmi pekne za tvoju prácu.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2023 o 9:51 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:53

Anna Záborská
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne všetkým kolegom za ich príspevky, a všetky tieto príspevky nasvedčujú tomu, že nám nejde o žiaden populizmus, nám ide o spravodlivosť, o spravodlivé ohodnotenie tých, ktorí prinášajú dobro do spoločnosti. Už aj Gary Becker, ktorého som spomínala, americký ekonóm, ktorý dostal Nobelovu cenu práve za neviditeľnú prácu matiek, hovorí o tom, že v prvom kole sa toto ohodnotenie musí udiať na dlh. Je to dlh, ktorý je odôvodniteľný a ktorý sa v budúcnosti mnohonásobne vráti nielen v spoločnom dobre, ale aj finančne. Čiže veľká vďaka vám, ktorí ste ma celý čas podporovali, a našla som vo vás skutočne ľudí, ktorým na rodinách, deťoch, mamám, otcom záleží.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2023 o 9:53 hod.

MUDr.

Anna Záborská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 10:31

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Upozorňujem poslancov, ktorí tu neboli, že 10.40 h prerušujeme schôdzu kvôli tomu, aby mohli zasadnúť výbory, mandátový a imunitný výbor, kvôli náhradníkom, pretože ráno neboli uznášaniaschopní, a aby o jedenástej už mohli páni poslanci, ktorí tu nastupujú, hlasovať.
Nech sa páči, pán poslanec, máte slovo.

Matovič, Igor, poslanec NR SR
Ďakujem veľmi pekne. Keďže opakovanie je matka múdrosti a medzičasom možno niekomu neprospel víkend a že sa to z hlavičky vyšumelo a napríklad tuto pán Galis tu v piatok nebol, tak akože treba mu to povedať, aj tuto páni z Republiky tu neboli, tak treba stále, stále lobovať za to, aby sa v nich zobudilo svedomie, tak patrí sa predstaviť tento návrh, ktorý ani lepšie nám ani nemohol zapasovať do toho, keď vieme, že v nedeľu bola, bol Deň matiek, v piatok sme predložili návrh, bavili sme sa tu o ňom, ako odpustiť práve tým matkám, ktorým sme dávali v nedeľu kvetinky, ako im odpustiť platenie daní. V nedeľu bol Deň matiek, dnes sa bavíme znova o ňom a predpokladám teda, že zajtra by sa o ňom mohlo aj hlasovať.
Takže aby som predstavil samotný návrh, skladá sa z takých troch častí. Dobre, tak začnime od tých mám bez daní, tak to je prvá časť. Návrh je vlastne veľmi, veľmi jednoduchý. Po prijatí tohto návrhu zákona by každá mama, ktorá má dieťa do 15 rokov, nemusela platiť daň z príjmu približne z prvých 2 000 eur svojho príjmu. Viac jak 95 % mám s deťmi do 15 rokov zarábajú menej ako 2 000. To znamená, tie by neplatili zo svojho príjmu absolútne žiadne euro, ani cent. Tie, ktoré by zarábali viac, tak na prvých 2 000 by mali úľavu, tam by daň z príjmu neplatili, z toho ostatného by, samozrejme, daň platili, aby to bolo spravodlivé.
Keď si niekto povie, možno tuto aj bol pán poslanec Blcháč z HLAS-u, tam, tam bolo vidieť asi, že kde si budú hľadať výhovorky, prečo ten návrh nepodporia, napriek tomu by som bol veľmi rád, aby ho podporili. Tak už začal hovoriť také svoje predstavy, ale evidentne vôbec nebol v obraze, nepočúval alebo teda ani nesledoval túto problematiku predošlé týždne, odkedy sme ten návrh predstavili. Hovoril, že vlastne ten výpadok, ktorý na základe prijatia tohto návrhu zákona vznikne, že budú platiť samosprávy. Nie je to pravda. Práve preto sme predstavili, že chceme vykryť, technicky vzaté áno, akékoľvek zníženie dane z príjmu z fyzických osôb automaticky ide na úkor samospráv, ak by sme neprijali iné riešenie, ale ak by sme teda chceli, aby to zaplatili samosprávy, tak by sme nepredstavovali spôsob, z čoho to chceme ufinancovať. Ten spôsob je, že chceme zrušiť výnimku na platenie sociálnych odvodov, to je výnimka, kde ľudia, ktorí zarábajú na bežné pomery extrémne veľa, to znamená nad 8 500 eur mesačne, čiže to sú platy 10-, 15-, 20-tisíc a viac mesačne, že títo ľudia majú výnimku, že nad príjem približne teda tých 8 500 eur, myslím, že 8 477, nemusia platiť sociálne odvody.
My si osobne myslíme teda v našom hnutí, že to nie je spravodlivé, nie je to solidárne a práve preto tu tí politici, ktorí sa skrývajú za názov solidarita v svojom názve, teraz sa to volá už neviem ako, ale je to že SaS alebo Sloboda a solidarita, práve títo ľudia silou mocou blokovali zrušenie tejto výnimky, lebo podľa nich práve tá solidarita znamená dávať tým najbohatším. Čiže klasická sulíkovčina, potom ísť do Dubaja na výlet, prechľastať tam s Cigánikovou milión eur, objednať si tam apartmány za štátne, že, pán Benčík, nehanbíme sa, že sme v takomto spolku? Čo tu rozkrádajú naše spoločné. Ožrani, huliči. Nehanbíme sa? V pohode všetko, kľud, pohodka, jasné? Kebyže máte svedomie, dneska ráno ste mali tlačovku a poviete, že v takej bande nebudete. Vystúpite minimálne z ich poslanecké klubu, keď už nechcete kandidovať. Naozaj jedna obrovská hanba, ktorá tu 15 rokov celé Slovensko klame s tým, že ako jej záleží na solidarite, ale v skutočnosti, ako hovorím pri tomto návrhu, keď sme predkladali návrh, že zrušme tú výnimku pre mimoriadne bohatých zamestnancov s platmi nad 8 500 eur, tak v prvom rade predseda SaS, v žiadnom prípade, už si kreslil s tou farebnou červenou kriedkou zase tie, tie červené čiarky, cez jeho mŕtvolu. Čiže to je presne tá solidarita. Bohatým dávať, chudobným brať a zo štátneho sa ožierať v Dubaji. Ďakujem pekne.
Čiže my chceme zrušiť túto výnimku, získame cez ňu 180 miliónov eur do štátneho rozpočtu a ešte raz poškodí, v úvodzovkách, poškodí to tých, ktorí zarábajú nad 8 500 eur, kde teraz nad 8 500 eur mesačne, keď mali plat, nemuseli platiť sociálne odvody. Vítam tu pána predsedu (rečník si podal ruku s predsedom parlamentu). To znamená, že jednu časť veľmi podstatnú, skoro polovičku nákladov potrebných na realizáciu zrušenia dane pre matky s deťmi alebo teda mamy s deťmi a mladých do 25 rokov, tak skoro polovičku z toho by sme vedeli vykryť len zrušením výhody pre mimoriadne bohatých zamestnancov, ktorú dnes máme, a čo je naozaj na škodu veci, lebo to sú peniaze, ktoré bez problémov môžme si zobrať do štátneho rozpočtu, máme ako republika na to, na to morálne právo urobiť a zároveň tým, ktorí naozaj že tak výrazne veľa zarábajú mesačne, tým to zásadným spôsobom neublíži.
Takže toto je jedna časť krytia výdavku alebo výpadku príjmov v dani z príjmov pre samosprávy a urobili by sme to presne tak, ako sme urobili aj teraz pri daňovom bonuse, že sme siahli na zdroj iných daní, čiže siahli sme na daň z príjmu právnických osôb a z tohoto sme vydotovali výpadok príjmov pre samosprávy v tomto roku pre teda samosprávy. A v tomto prípade navrhujeme teda zobrať to, zrušiť výnimku, a tým pádom tie prostriedky, ktoré takto získame, presunúť špeciálnou dotáciou, trvalou špeciálnou dotáciou do príjmu samospráv.
Tú zvyšnú časť chceme vykryť tým, ako sme presne postupovali k verejným financiám a k ochrane verejného záujmu počas obdobia, keď som bol ministrom financií, že sme dramatickým spôsobom znížili podvody, zvyčajné podvody alebo teda medzeru pri výbere dépehá, čiže ísť naďalej podvodníkom po krku, sú tam naďalej ešte stovky, stovky miliónov eur rezervy, kde keď postupne donútime každého, kto dane z podnikateľov platiť má, aby tie dane platil, tak nakoniec si vieme krásne vykryť tie výdavky, ktoré týmto vzniknú, alebo teda ten výpadok príjmu, ktorý by prijatím tohto návrhu vznikol.
Čiže to je k tomu, čo hovoril pán Blcháč z HLAS-u, kde sa snažil nájsť výhovorku, že vlastne, ak by hlasovali za podporu matkám a podporu mladým ľuďom, tak by okradli samosprávy. Jednoducho nie je to tak, lebo od začiatku, od predstavenia tohto návrhu zákona hovoríme, že ho chceme financovať z iných zdrojov a ten výpadok pre samosprávy tým pádom z tých iných zdrojov im sanovať, aby na to nedoplatili.
No a teraz si povedzme, prečo. Prečo by matky nemali platiť dane a chlapi by ich platiť mali. No preto, lebo matky tým, že sa rozhodnú stať matkami, strácajú možnosť kariérneho rastu. Jedna na tri roky, druhá na šesť, ďalšia možno na deväť, podľa počtu detí. Logicky, keď matka slúži doma, vychováva svoje, svoje deti, tak nemôže rásť v kariére svojej práci. Ja používam na to príklad dvoch spolužiakov. Ona a on. Študovali rovnakú základnú školu, študovali rovnakú strednú školu, možno vysokú. Zároveň sa zamestnali v rovnakej firme. Aký je rozdiel teda v kariérnom raste týchto dvoch ľudí, keď ona mala tri deti a on síce tiež tri deti, ale doma na materskej nebol. No veľmi zásadný, keďže možno po desiatich rokoch budovania kariéry ona, matka troch detí, strávila v práci reálne rok, ale on už má za sebou desať rokov. On už je možno majster a ona naďalej možno na začiatku aj pomocná robotníčka, možno robotníčka. Logicky že automaticky vzniká výrazný rozdiel v ich príjmoch len preto, lebo sa ona rozhodla stať matkou.
A mňa naozaj mrzí, že tu politici 30 rokov za existencie samostatnej republiky, nehovorím o tom období predtým, len o tomto probléme rozprávajú, najmä to mužské publikum v politike, a v parlamente tu máme, myslím, že viac ako 80 % chlapov, čiže sme, môžme povedať, že naozaj že mužský parlament, dramaticky väčšinou mužský parlament, keď si pozriete aj túto nedeľu, tak všetci len o tom rozprávajú, rečičky, ako nám strašne teda na ženách záleží, ako nám strašne na matkách záleží, ako im gratulujeme, fotečky, ako sme maminke odovzdávali kytičku, ako sme nejakým možno druhým ženám rozdávali karafiáty na ulici na nejakom mítingu.
Dnes som tu počul, neviem od koho to, od predrečníka, že Toffifee tam niekto rozdával z HLAS-u a SMER-u na nejakom mítingu, ale skutok žiadny. To naozaj si myslíte, páni, vy sociálni demokrati, že tie ženy viete ohlupovať donekonečna s vašimi karafiátmi a s vaším Toffifee? Že za toto si kúpite ich priazeň? To naozaj takto máte nízku mienku o nich? Že ony si za karafiát nechajú zaslepiť svoj zdravý rozum a uveria vám, že vám na nich záleží? Vy budete mať zajtra možnosť stlačiť tlačítko, nebude to ružička, nebude to možno na fotku, nebude to na selfíčko s vašou mamou, ale stlačiť tlačítko, kde naozaj ukážete, že vám na tých matkách záleží. Odpustiť ženám matkám alebo ženám, ktoré sa rozhodli stať matkami a vykonávať to najkrajšie povolanie, odpustiť im daň z príjmu znamená, že de facto vyrovnáme ich platy s mužmi. Krásne, čisté, jednoduché, elegantné, hlavne spravodlivé riešenie. Ja som vážne zvedavý, ako vy chcete obhájiť u svojich voličov a svojich volička, u svojich voličiek, svojich volič... ani neviem to vyskloňovať, tak? Dobre som to povedal? Ako? (Reakcia z pléna.) U svojich voličiek. Tak, ďakujem pekne. U svojich voličiek, keď vy im zajtra zahlasujete za to, aby naďalej ony museli platiť daň z príjmu a aby naďalej plat slovenskej matky bol voči mužom o 20 % nižší. Vážne som zvedavý, ako toto chcete obhajovať počas tých štyri a pol mesiaca v kampani, že vy takto cielene chcete tým matkám, ktoré sa rozhodli teda byť matkami, ublížiť a zobrať im možnosť, aby konečne sme platy matiek s mužmi vyrovnali.
Vážne, pán Blcháč, ako nehnevajte sa, dobre, prišli ste sem jediný z tej mafie SMER-u a HLAS-u, tak sa chcem vás opýtať, myslím, že vy ste boli primátor, možno ešte ste, teraz neviem, ako vy chcete, neviem, či ste boli v Ružomberku alebo v Liptovskom Mikuláši, ale niekde na Liptove, Milan Kuriak mi tu našuškáva, že ešte ste a ešte ste aj v Liptovskom Mikuláši, fakt som zvedavý, ako vy chcete robiť kampaň na uliciach, ak by ste dnes alebo zajtra pri tom hlasovaní použili výhovorku, že to bude chýbať samosprávam, keď my budeme všetkým tým matkám vysvetľovať, že nie, my sme predstavili návrh, z čoho to zafinancujeme, a že samosprávam by nechýbalo nič. Ako chcete tým matkám s deťmi vysvetľovať, že vy ste ich vlastne, že ste im to nedopriali, že vy ste naďalej tým svojím prstom rozhodli, že vy chcete tú nespravodlivosť, že matky budú mať o 20 % nižšie platy na Slovensku ako muži. Vážne sa spolieham na to, že máte zdravý úsudok a do kampane si takéto poleno sami sebe pod nohy nehodíte. Samozrejme, politicky, ak by ste to urobili, pre nás voda na mlyn, paráda, budeme hovoriť po Mikuláši, rozdáme letáky do každej schránky o tom, ako im pán primátor teda zobral alebo ako zobral matkám tú možnosť mať rovnaké platy ako muži, a pre nás ako politicky je to, je to super, ale ja naozaj by som omnoho radšej bol, aby sme tento problém spláchli zo sveta. Poďme odhlasovať ten návrh zákona, dajme matkám rovnaké platy ako mužom a nerobte nám zbytočne, nenabíjajte nám do kampane geniálny argument proti kvázi „sociálnym demokratom", ktorí sa pri kľúčovom hlasovaní postavia proti tým matkám.
Takže chcem vás poprosiť, teda najmä tých sociálnych demokratov alebo teda tých, ktorí sa tvária, že sú sociálne cítiaci, aby si vstúpili do svedomia. Zajtra by podľa toho, čo mi hovoril pán spravodajca, malo byť o piatej hlasovanie, máte dovtedy času dosť sa rozhodnúť, avízo už medzičasom aj predseda SME RODINA mi prišiel aj tu na miesto oznámiť, že nám tento návrh podporia. Tých hlasov nechýba veľa. Môžme urobiť naozaj skvelú vec pre matky, skvelú vec pre mladých ľudí do 25 rokov a ukázať spoločne, že nám na nich záleží. Ak sa k tomu návrhu pridáte, v kampani to môžte využiť, ako ste, dobre, 20 rokov hľadali to svoje sociálne cítenie, ale nakoniec tú stredu 17. mája, alebo aký bude dátum, o piatej hodine vy ste ho našli, to sociálne cítenie v sebe, a tým matkám ste tú výhodu, aby nemuseli platiť dane, dopriali. Ale keďže tam prišiel lobista z antisociálnej a solidárnej strany z SaS Marián Viskupič, tak myslím si, že bude teraz prehovárať do duše, len aby náhodou za také niečo nezahlasovali a nenechali sa pritlačiť páni teda vraj sociálni demokrati do toho, aby, aby ukázali reálnu pomoc matkám po tých desiatkach rokov, kedy ich, tie matky, len a len okrádali.
Tretia časť návrhu, alebo tá prvá časť je o matkách, druhá časť je o mladých ľuďoch do 15 rokov a tretia časť, to vás chcem takisto upozorniť, tí, ktorí sa skrývate za sociálne cítenie, je o tom, aby sa súčasný systém 200 eur na dieťa predĺžil aj od roku ´25 ďalej, aby sa zrušilo to obmedzenie, že to platí iba do konca roku 2024. Takisto vám chcem v dobrom poradiť, nie je dobré do kampane, aby ste nepodporili 200 eur na dieťa, lebo opýtajte sa aj vašich voličov, aj rodín teda vašich voličov, ako zásadným spôsobom im 200 eur na dieťa v rodinných rozpočtoch pomáha. Ak vy budete hlasovať proti tomu, aby sa tento systém predĺžil, aby naďalej rodiny túto podporu mali aj od roku 2025, len a len nám politicky pomôžete do kampane, aby sme vás mohli sprava, zľava častovať ako antisociálnych netvorov. A verím, že to nechcete, takže naozaj my vám ponúkame krásnu cestu k tomu, zahlasujte za ten návrh, podporte ho a budete spokojní aj vy, aj my. Môžte sa prilepiť k 200 eurám na dieťa. Naozaj to je mimoriadne populárne medzi, medzi rodinami, a tým pádom budete mať na tom svoj podiel, aj keď ste minulý rok, keď sme tento návrh presadzovali, totálne zlyhali. Lebo nikto z vás tento návrh nebol schopný podporiť a nikto z tých, ktorí sa tu roky skrývajú za sociálnu demokraciu, sa neprejavil ako sociálne cítiaci alebo ako sociálny demokrat.
Takže bol by som veľmi rád, aby ste pristúpili k podpore týchto návrhov, aby ste ich, aby ste uprednostnili verejný záujem pred záujmom osobným, aby ste uprednostnili matky, aby ste uprednostnili deti, lebo na to, že mama trpí za svoje materstvo, doplácajú nakoniec aj jej deti. Aby ste ukázali, že si naozaj rodiny vážite, aby ste ukázali, že si matky vážite, aby ste ukázali, že tie vaše karafiáty neboli len také nejaké hlúpe symboly a pozlátko. Ale v skutočnosti, keď ste mali možnosť hlasovať za podporu žien a matiek, tak ste aj tú svoju možnosť a moc a výsadu, ako každý z vás v tejto sále, ste využili v prospech slovenských matiek.
Dovoľte mi, aby som teda ale ešte zvýraznil to, že, alebo vypočítal rôzne návrhy, ktoré sa nám od volieb podarili a naozaj sú tak unikátne a celý ten súbor tých, tých prorodinných návrhov je tak unikátny, že to stojí za to, aby sme si zopakovali tie jednotlivé tehličky, ktoré sme vsádzali do múru pri budovaní Slovenska ako prorodinného štátu.
V prvom rade sme napravili krivdu, ktorú ste spáchali vy na matkách narodených v rokoch 1957, ´58, ´59, ´60, ´61, ´62, ´63, ktorým ste na rozdiel od ostatných upreli právo odísť do dôchodku skôr podľa počtu detí. Keď pri tejto téme iba tak spomeniem tú tému, aby sme opäť tu zaviedli bonifikáciu alebo odmenu za to, že koľko detí mama porodila, tak tú tému sme tu otvorili my v našom hnutí, ešte keď sme boli v opozícii počas, na začiatku, myslím, že v roku 2016. Vtedy ste sa nám posmievali. Vtedy ste nás ignorovali a na konci sa nám to podarilo presadiť a dnes táto zmena platí. To, že ste, hovorím, pri tom, pri tom návrhu potom, ktorý počas vašej vlády nadobudol finálnu podobu v parlamente, chceli ublížiť vlastne siedmim rokom alebo siedmim ročníkom žien, ktoré, od toho 1957 do 1963, sme považovali za zásadnú krivdu a na návrh SME RODINA sme vtedy tento návrh zaradili aj do koaličnej zmluvy, aj do programového vyhlásenia vlády a túto krivdu sme napravili. Stálo viac ako 450 mil. eur, o čo ste vy chceli okradnúť tieto matky. A som na to hrdý.
Ďalší z prorodinných návrhov, ktorý sa nám podaril v koalícii od volieb presadiť, tak je zrušenie doplatkov na lieky pre deti do šesť rokov. A teda hovorím najmä teda o návrhoch, ktoré súvisia s deťmi, a teda tým pádom s rodinami alebo s materstvom, čo teda v prípade toho prvého návrhu, skorší odchod do dôchodku súvisel s materstvom a teda vlastne odmena za každé dieťa, ktoré matka porodila.
Ďalší návrh, s ktorým sme sa stali doslova európsky unikát, lebo žiadna krajina to nemá, je to, čo my sme aj sľúbili ľuďom pred voľbami, kvôli čomu nás možno, áno, samozrejme, aj niektorí ľudia aj volili a bolo to aj v ankete Rozhodni to!, a to bolo zavedenie tehotenského príspevku už počas tehotenstva. Nie materskej, skoršej materskej alebo čohokoľvek, ale tehotenského príspevku, ktorý matka dostáva ešte pred tým, ako nadobudne právo požiadať o materskú dovolenku alebo o materský príspevok. Čiže keď vieme, že materský príspevok je šesť týždňov pred narodením najskôr možný čerpať, tak my sme navrhli, aby od štvrtého mesiaca tehotenstva matky mali 200-eurový príspevok. A tu je krásne vidieť rozdiel medzi nami a vami.
Kým vy ste sľubovali desať rokov na bilbordoch dôchodcom, že budú mať 13. dôchodky a neurobili ste z toho nič, tak my sme sľúbili 200 eur tehotenský príspevok na štyri a pol mesiaca, čiže na štvrtý, piaty, šiesty, siedmy a do polovičky ôsmeho, lebo teda dokedy začne žena čerpať materskú, materský príspevok. A skutočnosť je aká? Príspevok je v tomto roku od 240 do 370 eur v závislosti od predošlého príjmu matky. A nie je do termínu nástupu na materskú, ale je nárok (kýchnutie v pléne), na zdravíčko, je nárok čerpať ho až do dňa pôrodu. Čiže približne o tých šesť týždňov viac. Čiže počítajme spolu. Sľúbili sme pred voľbami našim voličom a našim voličkám štyri a pol mesiaca po 200, to je 900 eur, a realita je šesť mesiacov v priemere po viac ako 300 eur až po 370, a dobre, povedzme si tých 300, je to 1 800 eur. Čiže sľúbili sme 900 eur tehotenský príspevok a urobili sme 1 800 eur v priemere tehotenský príspevok. Čiže presný opak voči tomu, ako ste sa správali k ľuďom vy. Oblbovali ste desať rokov s 13. dôchodkami. Za desať rokov nič. Pár šušňov pred Vianocami. 75 mil. to bolo ako dokopy, ale v podstate, keď to prepočítate na jedného dôchodcu, 75 eur akože „vianočný príspevok". A potom až tri dni pred voľbami, tri dni, tu ste zvolali parlament, lebo ste si pozreli prieskumy a zhrození z toho, že vás Matovič porazí a že vy nebudete mať ani 15 %, tak tri dni pred voľbami bez hanby ste tu zvolali schôdzu, že teda vy idete zaviesť 13. dôchodok. A ste sa spoliehali, že vau, jak vás tí dôchodci, ktorých ste desať rokov klamali, za to vynesú do neba. Áno, samozrejme, že oklamali na tom pár desiatok tisíc dôchodcov. Jasné, že teda deň pred moratóriom, keď sa prijme takýto zákon, že to niečo urobí. Čiže samozrejme, že vám to pomohlo. Ale keď vám to pomohlo z 15 na 18, no, chvalabohu, ste nás neporazili. Chvalabohu, že sa to podarilo nám a využili sme ten čas popri riešení naozaj veľmi ťažkých kríz na to, že sme zaviedli mnoho prorodinných opatrení, ktoré tu zostanú. Lebo neviem si predstaviť takého antisociálneho netvora, nech sa aj akokoľvek bude skrývať za sociálnu demokraciu v názve svojej strany, že by čokoľvek, ktorékoľvek z týchto sociálnych opatrení alebo prorodinných opatrení ste zrušili, ak by ste sa, božechráň, dostali k moci.
Takže tehotenský, ako som povedal. Sľúbili sme 200 eur na štyri a pol mesiaca, je v priemere viac ako 300 eur na šesť mesiacov. Čiže dvakrát viac, ako sme sľúbili. Zaviedli sme príspevok pri narodení dieťaťa aj na štvrté dieťa. Kde vy, teda nie, do troch detí, ale na Oravu ste sa potom báli prísť, kde je úplne štandard mať štvrté, piate, šieste dieťa. My sme posunuli tú hranicu, dobre, už nie na tri, ale na štyri deti si môže matka čerpať plný príspevok pri narodení dieťaťa 830 eur. Samozrejme, že zásadným spôsobom, a je to takisto veľká tehla v tom budovaní Slovenska ako prorodinného štátu, je zavedenie rodičovského dôchodku, voči ktorému ste takisto bojovali. To, čo teraz dostávajú dôchodci, že dostávajú či už liebesbrief o tom, zo Sociálnej poisťovne, ako teda ich deti sa snažili, na Slovensku pracujú a práve preto im začne chodiť unikátny rodičovský dôchodok ako také prilepšenie k bežnému dôchodku, tak opäť je to európsky unikát. Žiadna krajina nemá, tak ako som predtým spomínal, tehotenský príspevok tehotným matkám počas tehotenstva, žiadna krajina nemá rodičovský príspevok alebo rodičovský dôchodok. Bojovali ste, nevydalo, páni zo strany, ktorá sa skrýva v názve za solidaritu. Nevydalo. Viem, že ste bojovali preto, aby ste mohli mať na žúrky za štátne peniaze v Dubaji, preslopať tam milión eur s Cigánikovou a s inými oplzlými postavičkami. Holt, nevydalo. Našťastie sme dokázali tento návrh spoločne, a teda aj na návrh SME RODINA, presadiť a dnes je to realita.
Počas tohto mája všetci dôchodcovia, ktorí majú deti, ktoré pracujú na Slovensku, počíta sa to dva roky späť, čiže po správnosti povedané, ktorí pracovali, dôchodcovia, ktorí mali v roku 2021 svoje deti pracujúce aspoň časť roku na Slovensku, pocítia rodičovský dôchodok vo svojej peňaženke, lebo im jednoducho počas mája budú vyplatené. Viac ako 250 mil. eur, v priemere 306 eur na jedného dôchodcu. Krásna vec. Vy ste koľko dávali tým dôchodcom ten vianočný dôchodok, čo ste ich tu oblbovali? Koľko to bolo? 75? Vieme spolu počítať? Len tak, čo sme spravili navyše preto, lebo nekradneme, je štyrikrát viac to, čo vy ste dávali dôchodcom ako vianočný slávny dôchodok či vianočný príspevok. Že sa nehanbíte za to humpľovanie štátu, čo ste tu predvádzali.
No a, samozrejme, talizman prorodinnej politiky či už nášho hnutia, ale dnes už aj celého Slovenska, je 200 eur na dieťa. Ako keď sme na začiatku roku, keď som sa ešte stretol kedy-tedy s nejakými ľuďmi a mali pochybnosti, alebo tak, že keď som sa stretol s ľuďmi, mali kedy-tedy pochybnosti, že a kto vie, čo to, jak to, a niektorí si mysleli, že to raz do mesiaca dostanú. A zrazu dnes, keď po stretnutiach s ľuďmi chodím, tak už vidia, že to pekne nieže raz do mesiaca, ale mesiac čo mesiac pekne do tej rodinnej peňaženky peniažky prídu. A čiže krásne si mysleli predtým ľudia niektorí, že bude to raz do roka. A teraz vedia, že to je krásne každý jeden mesiac im prídu peniažky, či už 60 eur z úradu práce, sociálnych vecí ako prídavok na dieťa, ktorý teda podotýkam, že sme zvýšili o viac jako 100 % voči zlodejom zo SMER-u a HLAS-u. A daňový bonus, ktorý sme zvýšili, ani nechcem počítať, vypočítajte niekto v kalkulačke, z nejakých 24 eur na 140 eur. Takže keď si dáme, to je raz, dva, štyri, päť, skoro šesťkrát viac. Čiže o viac ako 500 % sme zvýšili daňový bonus len tak, lebo nekradneme jako po nebohom, páni, ktorí robíte tam pusipajtášov Ficovi a Pellegrinimu, tým najskorumpovanejším zločincom, ktorí tu 12 rokov len rozkrádali republiku.
Čiže toto boli vymenované návrhy, ktoré sme, ktorými sme budovali ten sociálny štát, prorodinný štát. A ešte raz hovorím, popri riešení veľmi ťažkých kríz a dokázali sme to zafinancovať. A to len preto, lebo sme plnili to, čo sme ľuďom sľúbili pred voľbami, že nebudeme kradnúť, tak ako ste kradli vy, respektíve vôbec. Som na to hrdý, lebo osoh z tejto prorodinnej politiky nemajú len teda, samozrejme, len tie rodiny, ktoré, ktoré to pocítia vo svojich peňaženkách, a na tom, že si tá rodina môže niečo aj viac dovoliť. Ale ten osoh pocítime všetci. Bolo naj, bol najvyšší čas, aby sme urobili tieto opatrenia, aby sme dali svetielko nádeje slovenským rodinám, že na Slovensku sa oplatí žiť, že na Slovensku sa nemusia báť prijať ďalšie dieťa do svojej rodiny, lebo už s tými 200 eurami skromná rodina vie prijať ďalšie dieťa do rodiny a vie ho za tých 200 eur, áno, v skromných podmienkach, ale vychovať, ak to je teda ďalšie dieťa do rodiny. Áno, to dieťa možno bude nosiť obnosené šatstvo po starších súrodencoch, možno od kamarátky, ale za tých 200 eur tá rodina už nemá príčinu alebo dôvod povedať, viete čo, ja musím ísť na potrat, lebo my si nemôžme dovoliť to ďalšie dieťa do rodiny prijať.
A som na to hrdý, že sme tieto rozhodnutia urobili a ešte viac by som bol hrdý na nás všetkých, aby sme zadosťučinili tým sladkým statusom, ktoré väčšina z tejto sály tu produkovala počas nedele v Deň matiek, a aby sme ukázali matkám, že si ich naozaj vážime. Že nám nestoja len o nejaký trápny jeden status raz do roka, že nám nestoja o možno nejaké rozdávanie Toffiffee, či čo to tam tuto ujovia a dámy z, z mafie z HLAS-u rozdávali, ale že naozaj reálne im chceme pomôcť a záleží nám na tom, aby slovenské matky netrpeli za svoje materstvo tým, že budú potrestané v podstate celoroč... celoživotne, že budú mať, po prvé, o 20 % v priemere nižšie platy voči mužom, ktorí teda na tie materské neišli, a samozrejme, že nižší plat o 20 % sa im prejaví, že budú mať adekvátne aj nižšie dôchodky potom na starobe.
Takže skúsme, prosím vás, urobiť férové rozhodnutie v prospech matiek, v prospech žien, ktoré sa rozhodli stať matkami. Teraz práve išiel okolo ďalší pán, ktorý prisľúbil svoju podporu, tak som rád. Takže hlasy pribúdajú. Verme, že vo finále (reakcia z pléna), desať hlasov pribudlo, výborne, ja si myslím, že ideme správnou cestou. A naozaj by som chcel poprosiť, že keď už neviete hlasovať za Matovičov návrh, hlasujte, prosím vás, za matky pri tomto návrhu, hlasujte za rodiny, hlasujte za mladých ľudí, ktorým vieme odpustiť daň do 25 rokov. A hlavne vám chcem politicky poradiť, marketingovo, nedajte mi náboj do kampane, že budem môcť o vás o všetkých hovoriť, že ste vyvrheli, ktorí tu hlasovali proti rodinám, ktorí tu hlasovali proti deťom, že tu hlasovali proti matkám, že tu hlasovali proti mladým ľuďom, že vám vôbec vlastne na tých matkách nezáleží, že tu len roky hráte na nich divadlo a oblbujete ich nejakými svojimi statusmi a akože fatamorgánou vašeho úprimného záujmu o ich záujme, o ich, o ich záujmy a o ich životy.
Takže je to veľmi dobrá cesta k tomu, aby ste sa vy pridali. Možno vo finále, ale to je jedno. My budeme radi, ak budete takí, by som povedal, taký návrat stratených synov, ale nie akože k nám, ale že vlastne si uvedomíte možno aj po tom všetkom, čo ste napáchali, po tom všetkom, jak ste tú republiku rozkradli. Saskári po tom, jako rozhajdákali viac ako milión eur na žúrke v Dubaji, že si uvedomia, že aj na iných ľuďoch by im malo záležať a najmä teda v tomto prípade na matkách, rodinách s deťmi, poďme spoločne ten návrh podporiť. A ja budem veľmi rád, že sa s ním potom budete chváliť v kampani a naozaj úprimne sa budem tešiť nie za vás, ale za tie rodiny s deťmi, za tie matky, že sme na konci volebného obdobia dokázali využiť poslednú príležitosť a že spoločne takto, po prvé, predĺžime 200 eur na dieťa aj po roku 2025, všetci sa k tomu môžte prilepiť a ja budem, ešte raz hovorím, rád, že matkám vyrovnáme platy s mužmi a mladým ľuďom ukážeme, že nám záleží, aby zapustili korene na Slovensku, aby nechceli zo Slovenska odísť. Ono to v podstate znamená, keď si porovnáme platy v Čechách a na Slovensku, mladým ľuďom do 25 rokov de facto vyrovnáme čisté platy s českými kolegami, ktorí teda také zvýhodnenie by nemali. Takže je to veľmi podobný systém ako pri, vyrovnať platy mužov a žien alebo matiek a mužov, rovnaký systém alebo veľmi podobný pri mladých ľuďoch, že si môžu takýmto spôsobom vyrovnať platy minimálne s tou Českou republikou. No a keď nám aspoň do tých Čiech nebudú utekať za kariérou a vyšším platom, aj to nám, samozrejme, všetkým veľmi zásadne pomôže.
Na teraz mi to stačí, ešte raz vás naozaj pekne prosím v mene všetkých tých, ktorých sa tento návrh týka, aby ste si to premysleli. Spravodajca mi avizoval, že chce navrhnúť hlasovanie na zajtra piatu hodinu, dovtedy máte, dovtedy máte čas si to v kľude (reakcia spravodajcu), dobre, alebo však to už je na vás, však spravodajca vo finále oznámi. Čiže dovtedy máte v kľude čas si to premyslieť. Urobme spoločne krásnu vec pre všetkých, ktorých sa ten návrh týka. Hovorím, každého z vás osobne a na svojom facebooku a kdekoľvek budem chváliť, že ste na konci volebného obdobia povýšili verejný záujem, záujem rodín, záujem matiek nad svoj vlastný, nad nejaké politikárčenie a spravme spoločne takýto pekný krok pre všetkých.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

16.5.2023 o 10:31 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video