94. schôdza
Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge
Vystúpenie s faktickou poznámkou
13.6.2023 o 15:39 hod.
Bc.
Milan Krajniak
Videokanál poslanca
Vážený pán predseda vlády, vážený pán podpredseda parlamentu, moje vystúpenie bude vecné, pretože si myslím, že je normálne mať rozdielne názory na veci, ale malo by byť tak isto normálne, aby sme sa potom snažili nájsť aj niektoré veci, na ktoré sa, na ktorých sa dokážeme zhodnúť a keď je to v prospech Slovenskej republiky a jej občanov, tak sa na nich aj dohodnúť, aby sme ich presadili.
Najskôr chcem za SME RODINA povedať, pán predseda vlády, vám a vašim kolegom vo vláde, ja už som to raz v tomto parlamente povedal, že nebudeme pristupovať k vašej vláde podľa princípu čím horšie, tým lepšie. Naopak, akýkoľvek vecný návrh, o ktorom budeme presvedčení, že môže pomôcť ľuďom, tak podporíme aj povieme, prečo ho podporíme. Rovnako ak budeme považovať niečo za zlý návrh, tak ho nepodporíme a vecne povieme, prečo ho nepodporujeme. Ale určite, a myslím, že pán minister školstva, pani ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny a teraz, myslím, aj pán minister životného prostredia komunikujú s naším poslaneckým klubom a v prípade, ak budú niektoré dobré návrhy, tak my sme ich pripravení podporiť.
Teraz k programovému vyhláseniu vlády. My sme si ho prečítali veľmi pozorne a veľmi podrobne. Najskôr by som chcel povedať veci, ktoré považujeme za v poriadku a ktoré určite podporíme. Musím sa priznať, že sme veľmi ťažko hľadali konkrétne veci, konkrétne veci, ktoré sú v programovom vyhlásení vlády, ku ktorým sa dá vyjadriť konkrétne. Lebo zámery, úmysly na roky dopredu, k tomu sa ťažko dá vyjadrovať. Ale teda chcem povedať, že sú tri veci, ktoré by som chcel oceniť.
Po prvé, určite chceme oceniť, že sa pani ministerke práce podarilo dostať do programového vyhlásenia vlády záväzok podporiť poskytovateľov sociálnych služieb mimoriadnym zvýšením finančného príspevku, to je určite dobrá vec. A myslím si, že to je vec, ktorú 99 % poslancov parlamentu podporí. Po druhé, považujem za veľmi dôležité, ak to chcete urobiť, zlepšenie odmeňovania služobnej pohotovosti a zachovať nejakú stabilitu posudkových lekárov v rezorte práce, sociálnych vecí a rodiny. Ak to chcete urobiť, pravdepodobne bez parlamentu sa to urobiť nedá, ale sme pripravení na tom spolupracovať a podporiť to.
Rovnako ďakujeme vašej vláde za podporu, citujem, "vláda podporí úpravu dávky v hmotnej núdzi, životného minima a príspevku na bývanie a vecí súvisiacich". V druhom čítaní práve na tejto schôdzi je poslanecký návrh zákona zo strany SME RODINA, ak budete mať nejaké pozmeňujúce návrhy alebo niečo, čo budete chcieť doplniť, pozmeniť a tak ďalej, sme pripravení. To sú veci, ktoré oceňujeme, sme pripravení podporiť.
Problém je v tomto. Ako prvú prioritu uvádza vláda, "kľúčová bude príprava a implementácia opatrení, ktoré by pomohli slabším príjmovým skupinám v boji s vysokou infláciou a jej dopadmi". Toto je, ak sa nemýlim, v poradí z tých šiestich priorít úplne prvá priorita vašej vlády podľa vášho programového vyhlásenia. Aj pre nás je to priorita. To sú veci, ktoré sme pripravení podporiť, a preto ma zaujímalo, že ktoré veci chcete pripraviť a implementovať. Dal som si do vyhľadávača slovo inflácia a vyhodilo mi iba dve zmienky v celom programovom vyhlásení vlády. Prvá zmienka bola práve v tomto záväzku a v krátkodobej priorite, že vaša vláda bude pomáhať slabším príjmovým skupinám s infláciou. A potom už iba na jednom mieste, na druhom, a to je brzdenie potravinovej inflácie. No, len tá veta, žiaľ, je strašná, ktorá je s tým spojená: "Vláda posúdi možné opatrenia eliminujúce dosahy rastu cien potravín v spolupráci so všetkými zúčastnenými stranami od prvovýrobcov až po maloobchod." Nehnevajte sa, to je trošku málo. To je trošku málo, ak sú to jediné dve zmienky o inflácii, ktoré sú v tomto programovom vyhlásení vlády.
Ak ste sa, pán predseda vlády, pred chvíľou pýtali, prečo to má robiť táto vláda, no preto, že ste si to dali do vášho programového vyhlásenia vlády. A keď ste si to tam dali, že chcete brzdiť, tak by bolo logické, že by ste povedali aspoň náznakovo aj ako.
A potom som si povedal, dobre, však nemusí vláda hovoriť len o inflácii, môže hovoriť o vysokých cenách alebo cene, tak som si dal základ tohto slovo znovu do vyhľadávača. Našiel som 22-krát. Len, bohužiaľ, väčšinu, čo sa týka základu slova ceny, to znamená cen, je drahocenný čas, decentralizácia, rovnocennosť, koncentrácia, centrum a tak ďalej. A našiel som, žiaľ, iba jednu jedinú vec, ktorá sa týka pomoci domácností s vysokými cenami energií, a to konkrétne váš záväzok, že to vláda prehodnotí a že chce inak prerozdeliť, povedal by som, ťarchu týchto vysokých cien energií medzi firmy, domácnosti a štát. A to je problém, to je problém, pretože v tomto roku a obávam sa, že ani v budúcom, nebude schopná väčšina domácností znášať náklady, ktoré sú spojené s rastom týchto cien. My sme mesiace a mesiace vyjednávali s Európskou úniou o tom, že koľko percent domácností slovenských sa zmestí do tej kategórie energeticky zraniteľné domácnosti. 80 %, 80 % domácností.
Potom som si povedal, dobre, možno som zle čítal to programové vyhlásenie vlády, a dal som si do vyhľadávača slovo pomoc. A prečítal som si vyjadrenia o adresnej pomoci, o pomoci MRK, o pomoci menšinám, prečítal som si o pomoci s výkonnostnými zmluvami s vysokými školami, o pomoci so systémovým monitorovaním výsledkov a dosahov sektora kultúry. Prečítal som si o pomoci pri odstraňovaní následkov požiaru v Banskej Štiavnici. To všetko je v poriadku. Prečítal som si päťkrát o humanitárnej pomoci v súvislosti s vojnovými konfliktmi alebo katastrofou v zahraničí, ale o pomoci našim domácnostiam aj zraniteľnými skupinám v konkrétnom som si prečítal iba v súvislosti s tým, že vláda prehodnotí túto pomoc. A keďže momentálne je nastavený systém pomoci domácnostiam v súvislosti s vysokými cenami energií tak, že každá domácnosť dostáva túto pomoc, tak prehodnotenie znamená len to, že chcete túto pomoc skrátiť. Toto nie je pre nás prijateľná cesta, určite nie v tomto roku. Upozorňujem, že to máte medzi krátkodobými prioritami. To znamená, sú to veci, ktoré chcete urobiť ešte do volieb, aspoň tak čítam dikciu programového vyhlásenia vlády a toto určite podporiť nechceme a ani nemôžeme.
Na záver chcem povedať, že budeme pristupovať ku každému návrhu vašej vlády a vašich kolegov, pán predseda vlády, vecne. To znamená, vyhodnotíme, každý dobrý návrh podporíme. Ak s niečím nebudeme súhlasiť, povieme verejnosti aj vám, prečo sa nám ten návrh nezdá. Ale vaše programové vyhlásenie vlády z dôvodu toho, že tam nevidíme konkrétne opatrenia na pomoc najzraniteľnejším skupinám obyvateľstva ani v súvislosti s infláciou, hoci ste si to sami do toho programu dali ako vašu úlohu, nevidíme tam tieto riešenia, a preto sa pri hlasovaní o programovom vyhlásení vlády zdržíme.
Rozpracované
Vystúpenia
15:22
Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:22
Ľuboš BlahaPán Ódor, som rád, že beriete to prirovnanie k četbotovi s nadhľadom, nebolo to myslené negatívne, ale akúkoľvek charizmu máte, rešpektoval by som to, pokiaľ by ste boli zvolený ľuďmi na Slovensku, lenže to vy ste neboli. Vy ste porušili základné pravidlo demokracie, že pokiaľ chcete vládnuť, tak musíte najskôr vyhrať voľby. A toto je základný, základné porušenie všetkých demokratických tradícií, pretože vás pani Čaputová...
Pán Ódor, som rád, že beriete to prirovnanie k četbotovi s nadhľadom, nebolo to myslené negatívne, ale akúkoľvek charizmu máte, rešpektoval by som to, pokiaľ by ste boli zvolený ľuďmi na Slovensku, lenže to vy ste neboli. Vy ste porušili základné pravidlo demokracie, že pokiaľ chcete vládnuť, tak musíte najskôr vyhrať voľby. A toto je základný, základné porušenie všetkých demokratických tradícií, pretože vás pani Čaputová mohla vymenovať, pokiaľ by sa porozprávala s parlamentnými stranami, ale toto neurobila, preto nemáte žiaden demokratický mandát. Vy tu nemáte čo robiť, ešte raz, a to nie je osobné. A keby ste naozaj boli len udržiavacia čata, ako hovoril Hajek, tak by som to ešte rešpektoval, ale vy nie ste. Vaše programové vyhlásenie vlády je spolitizované a preideologizované.
Určite poznáte dánskeho sociológa Esping-Andersena, ktorý hovoril o troch modeloch sociálneho štátu. Jeden je liberálny, druhý je konzervatívny, tretí je sociálnodemokratický. Liberálny hovorí presne o tom, čo máte v programovom vyhlásení. Vytvorme záchrannú sieť a pomáhajme iba tým najzraniteľnejším, iba tým najchudobnejším. Vy to zjavne cieľujete iba na Rómov a na všetkých ostatných kašlime, to vyrieši voľný trh a to vyriešia podnikatelia, ktorým treba pomáhať. Toto je klasický pravicový, neoliberálny pohľad, typický pre Spojené štáty americké, Veľkú Britániu. Študujte Esping-Andersena, ten vám to vysvetlí.
A potom máte dva ďalšie modely, ktoré sú dramaticky sociálnejšie. Konzervatívny model, typický pre Nemecko, Francúzsko, či Rakúsko, a potom máte model sociálnodemokratický, typický pre Nórsko, Švédsko, Dánsko a ďalšie krajiny. A vy sa na nás nemôžete hnevať, že my máme ako ľavičiari iný pohľad na sociálny štát, ako máte vy, alebo iný pohľad na ekonomiku. A vy podsúvate tie svoje neoliberálne predstavy do programového vyhlásenia vlády, ale tvárite sa, že to je neutrálne, že vy ste úradník, vy ste odborník.
Nie, vy ste v tejto chvíli politik a máte veľmi vyhranené liberálne názory a my to máme právo kritizovať. Navyše, keď vidíme jasné prepojenia so spomínaným pánom Sorosom, z ktorého vy tu modelujete ako nejakú rozprávkovú bytosť, nejakú kreatúru... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Vystúpenie s faktickou poznámkou
13.6.2023 o 15:22 hod.
Mgr. PhDr. PhD.
Ľuboš Blaha
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne.
Pán Ódor, som rád, že beriete to prirovnanie k četbotovi s nadhľadom, nebolo to myslené negatívne, ale akúkoľvek charizmu máte, rešpektoval by som to, pokiaľ by ste boli zvolený ľuďmi na Slovensku, lenže to vy ste neboli. Vy ste porušili základné pravidlo demokracie, že pokiaľ chcete vládnuť, tak musíte najskôr vyhrať voľby. A toto je základný, základné porušenie všetkých demokratických tradícií, pretože vás pani Čaputová mohla vymenovať, pokiaľ by sa porozprávala s parlamentnými stranami, ale toto neurobila, preto nemáte žiaden demokratický mandát. Vy tu nemáte čo robiť, ešte raz, a to nie je osobné. A keby ste naozaj boli len udržiavacia čata, ako hovoril Hajek, tak by som to ešte rešpektoval, ale vy nie ste. Vaše programové vyhlásenie vlády je spolitizované a preideologizované.
Určite poznáte dánskeho sociológa Esping-Andersena, ktorý hovoril o troch modeloch sociálneho štátu. Jeden je liberálny, druhý je konzervatívny, tretí je sociálnodemokratický. Liberálny hovorí presne o tom, čo máte v programovom vyhlásení. Vytvorme záchrannú sieť a pomáhajme iba tým najzraniteľnejším, iba tým najchudobnejším. Vy to zjavne cieľujete iba na Rómov a na všetkých ostatných kašlime, to vyrieši voľný trh a to vyriešia podnikatelia, ktorým treba pomáhať. Toto je klasický pravicový, neoliberálny pohľad, typický pre Spojené štáty americké, Veľkú Britániu. Študujte Esping-Andersena, ten vám to vysvetlí.
A potom máte dva ďalšie modely, ktoré sú dramaticky sociálnejšie. Konzervatívny model, typický pre Nemecko, Francúzsko, či Rakúsko, a potom máte model sociálnodemokratický, typický pre Nórsko, Švédsko, Dánsko a ďalšie krajiny. A vy sa na nás nemôžete hnevať, že my máme ako ľavičiari iný pohľad na sociálny štát, ako máte vy, alebo iný pohľad na ekonomiku. A vy podsúvate tie svoje neoliberálne predstavy do programového vyhlásenia vlády, ale tvárite sa, že to je neutrálne, že vy ste úradník, vy ste odborník.
Nie, vy ste v tejto chvíli politik a máte veľmi vyhranené liberálne názory a my to máme právo kritizovať. Navyše, keď vidíme jasné prepojenia so spomínaným pánom Sorosom, z ktorého vy tu modelujete ako nejakú rozprávkovú bytosť, nejakú kreatúru... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Rozpracované
15:24
Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:24
Igor MatovičAle je mi zároveň aj tak smiešne a ono však, však vlastne tá vaša reakcia, reagujem na vás a zároveň teda vlastne na to, ako ste reagovali aj na Fica, že v akej sú vlastne oni panike, že teraz bojujú proti vám, snažia sa teda vás dostať do nejakej pozície, že de facto ste nejaké pokračovanie tých vlád, ktoré tu boli predtým, lebo oni až potom, ako to spáchali, pochopili, že si strelili sami sebe do kolena, lebo im vyhovovalo aby 30. 9. tie svoje nabudené ovečky motivovali, že poďte voliť a ideme bojovať proti tej hnusnej Hegerovej vláde, ktorá je de facto Matovičova vláda. Ale tým, že povalili Hegerovu vládu spolu so Sulíkom, tak zrazu potom zistili, že hops, že ten terč si zobrali sami sebe a spáchali v podstate rovnaké harakiri, ako spáchali pred voľbami v roku 2010, kedy odpálili Dzurindu z kandidátky SDKÚ a potom kvôli tomu prehrali voľby. A ja si myslím osobne, že oni si to veľmi dobre uvedomujú, že teraz ich prehrajú znova.
Takže ja iba také odporúčanie, pokojná komunikácia s faktami na toho skorumpovaného zlodeja je úplne najlepšia.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
13.6.2023 o 15:24 hod.
Mgr.
Igor Matovič
Videokanál poslanca
Pán premiér, možno dve poznámky. To, čo ste končili, to vaše vystúpenie, že postupne chápete, že treba hovoriť čím hlasnejšie v politike, že tak ten má pravdu, ale teda že budete hovoriť naďalej pokojne, ja si myslím, že netreba sa meniť, že treba byť úprimný, úplne v pohode na vašom mieste by som hovoril pokojne, ale treba najmä hovoriť fakty a povedať aj svojim ministrom, aby sa nesnažili prikrášľovať realitu nejakými klamstvami. Teraz hovorím najmä o pánovi ministrovi financií, o ktorom budem hovoriť aj vo vystúpení, že naozaj, keď budete hovoriť pokojne a fakty, tak je to úplne v pohode a práve s takýmito buranmi ako Fico pokojné fakty je najlepšia zbraň.
Ale je mi zároveň aj tak smiešne a ono však, však vlastne tá vaša reakcia, reagujem na vás a zároveň teda vlastne na to, ako ste reagovali aj na Fica, že v akej sú vlastne oni panike, že teraz bojujú proti vám, snažia sa teda vás dostať do nejakej pozície, že de facto ste nejaké pokračovanie tých vlád, ktoré tu boli predtým, lebo oni až potom, ako to spáchali, pochopili, že si strelili sami sebe do kolena, lebo im vyhovovalo aby 30. 9. tie svoje nabudené ovečky motivovali, že poďte voliť a ideme bojovať proti tej hnusnej Hegerovej vláde, ktorá je de facto Matovičova vláda. Ale tým, že povalili Hegerovu vládu spolu so Sulíkom, tak zrazu potom zistili, že hops, že ten terč si zobrali sami sebe a spáchali v podstate rovnaké harakiri, ako spáchali pred voľbami v roku 2010, kedy odpálili Dzurindu z kandidátky SDKÚ a potom kvôli tomu prehrali voľby. A ja si myslím osobne, že oni si to veľmi dobre uvedomujú, že teraz ich prehrajú znova.
Takže ja iba také odporúčanie, pokojná komunikácia s faktami na toho skorumpovaného zlodeja je úplne najlepšia.
Rozpracované
15:27
Vystúpenie v rozprave 15:27
Peter PčolinskýTeraz vystúpi za klub SME RODINA v rozsahu tridsať minút poslanec Milan Krajniak. Nech sa páči, pán poslanec.
Teraz vystúpi za klub SME RODINA v rozsahu tridsať minút poslanec Milan Krajniak. Nech sa páči, pán poslanec.
Vystúpenie v rozprave
13.6.2023 o 15:27 hod.
Mgr.
Peter Pčolinský
Videokanál poslanca
Pán premiér, chcete reagovať s faktickou poznámkou v rozsahu dvoch minút na faktické poznámky? Nechcete, dobre.
Teraz vystúpi za klub SME RODINA v rozsahu tridsať minút poslanec Milan Krajniak. Nech sa páči, pán poslanec.
Rozpracované
15:39
Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:39
Milan KrajniakNajskôr chcem za SME RODINA povedať, pán...
Najskôr chcem za SME RODINA povedať, pán predseda vlády, vám a vašim kolegom vo vláde, ja už som to raz v tomto parlamente povedal, že nebudeme pristupovať k vašej vláde podľa princípu čím horšie, tým lepšie. Naopak, akýkoľvek vecný návrh, o ktorom budeme presvedčení, že môže pomôcť ľuďom, tak podporíme aj povieme, prečo ho podporíme. Rovnako ak budeme považovať niečo za zlý návrh, tak ho nepodporíme a vecne povieme, prečo ho nepodporujeme. Ale určite, a myslím, že pán minister školstva, pani ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny a teraz, myslím, aj pán minister životného prostredia komunikujú s naším poslaneckým klubom a v prípade, ak budú niektoré dobré návrhy, tak my sme ich pripravení podporiť.
Teraz k programovému vyhláseniu vlády. My sme si ho prečítali veľmi pozorne a veľmi podrobne. Najskôr by som chcel povedať veci, ktoré považujeme za v poriadku a ktoré určite podporíme. Musím sa priznať, že sme veľmi ťažko hľadali konkrétne veci, konkrétne veci, ktoré sú v programovom vyhlásení vlády, ku ktorým sa dá vyjadriť konkrétne. Lebo zámery, úmysly na roky dopredu, k tomu sa ťažko dá vyjadrovať. Ale teda chcem povedať, že sú tri veci, ktoré by som chcel oceniť.
Po prvé, určite chceme oceniť, že sa pani ministerke práce podarilo dostať do programového vyhlásenia vlády záväzok podporiť poskytovateľov sociálnych služieb mimoriadnym zvýšením finančného príspevku, to je určite dobrá vec. A myslím si, že to je vec, ktorú 99 % poslancov parlamentu podporí. Po druhé, považujem za veľmi dôležité, ak to chcete urobiť, zlepšenie odmeňovania služobnej pohotovosti a zachovať nejakú stabilitu posudkových lekárov v rezorte práce, sociálnych vecí a rodiny. Ak to chcete urobiť, pravdepodobne bez parlamentu sa to urobiť nedá, ale sme pripravení na tom spolupracovať a podporiť to.
Rovnako ďakujeme vašej vláde za podporu, citujem, "vláda podporí úpravu dávky v hmotnej núdzi, životného minima a príspevku na bývanie a vecí súvisiacich". V druhom čítaní práve na tejto schôdzi je poslanecký návrh zákona zo strany SME RODINA, ak budete mať nejaké pozmeňujúce návrhy alebo niečo, čo budete chcieť doplniť, pozmeniť a tak ďalej, sme pripravení. To sú veci, ktoré oceňujeme, sme pripravení podporiť.
Problém je v tomto. Ako prvú prioritu uvádza vláda, "kľúčová bude príprava a implementácia opatrení, ktoré by pomohli slabším príjmovým skupinám v boji s vysokou infláciou a jej dopadmi". Toto je, ak sa nemýlim, v poradí z tých šiestich priorít úplne prvá priorita vašej vlády podľa vášho programového vyhlásenia. Aj pre nás je to priorita. To sú veci, ktoré sme pripravení podporiť, a preto ma zaujímalo, že ktoré veci chcete pripraviť a implementovať. Dal som si do vyhľadávača slovo inflácia a vyhodilo mi iba dve zmienky v celom programovom vyhlásení vlády. Prvá zmienka bola práve v tomto záväzku a v krátkodobej priorite, že vaša vláda bude pomáhať slabším príjmovým skupinám s infláciou. A potom už iba na jednom mieste, na druhom, a to je brzdenie potravinovej inflácie. No, len tá veta, žiaľ, je strašná, ktorá je s tým spojená: "Vláda posúdi možné opatrenia eliminujúce dosahy rastu cien potravín v spolupráci so všetkými zúčastnenými stranami od prvovýrobcov až po maloobchod." Nehnevajte sa, to je trošku málo. To je trošku málo, ak sú to jediné dve zmienky o inflácii, ktoré sú v tomto programovom vyhlásení vlády.
Ak ste sa, pán predseda vlády, pred chvíľou pýtali, prečo to má robiť táto vláda, no preto, že ste si to dali do vášho programového vyhlásenia vlády. A keď ste si to tam dali, že chcete brzdiť, tak by bolo logické, že by ste povedali aspoň náznakovo aj ako.
A potom som si povedal, dobre, však nemusí vláda hovoriť len o inflácii, môže hovoriť o vysokých cenách alebo cene, tak som si dal základ tohto slovo znovu do vyhľadávača. Našiel som 22-krát. Len, bohužiaľ, väčšinu, čo sa týka základu slova ceny, to znamená cen, je drahocenný čas, decentralizácia, rovnocennosť, koncentrácia, centrum a tak ďalej. A našiel som, žiaľ, iba jednu jedinú vec, ktorá sa týka pomoci domácností s vysokými cenami energií, a to konkrétne váš záväzok, že to vláda prehodnotí a že chce inak prerozdeliť, povedal by som, ťarchu týchto vysokých cien energií medzi firmy, domácnosti a štát. A to je problém, to je problém, pretože v tomto roku a obávam sa, že ani v budúcom, nebude schopná väčšina domácností znášať náklady, ktoré sú spojené s rastom týchto cien. My sme mesiace a mesiace vyjednávali s Európskou úniou o tom, že koľko percent domácností slovenských sa zmestí do tej kategórie energeticky zraniteľné domácnosti. 80 %, 80 % domácností.
Potom som si povedal, dobre, možno som zle čítal to programové vyhlásenie vlády, a dal som si do vyhľadávača slovo pomoc. A prečítal som si vyjadrenia o adresnej pomoci, o pomoci MRK, o pomoci menšinám, prečítal som si o pomoci s výkonnostnými zmluvami s vysokými školami, o pomoci so systémovým monitorovaním výsledkov a dosahov sektora kultúry. Prečítal som si o pomoci pri odstraňovaní následkov požiaru v Banskej Štiavnici. To všetko je v poriadku. Prečítal som si päťkrát o humanitárnej pomoci v súvislosti s vojnovými konfliktmi alebo katastrofou v zahraničí, ale o pomoci našim domácnostiam aj zraniteľnými skupinám v konkrétnom som si prečítal iba v súvislosti s tým, že vláda prehodnotí túto pomoc. A keďže momentálne je nastavený systém pomoci domácnostiam v súvislosti s vysokými cenami energií tak, že každá domácnosť dostáva túto pomoc, tak prehodnotenie znamená len to, že chcete túto pomoc skrátiť. Toto nie je pre nás prijateľná cesta, určite nie v tomto roku. Upozorňujem, že to máte medzi krátkodobými prioritami. To znamená, sú to veci, ktoré chcete urobiť ešte do volieb, aspoň tak čítam dikciu programového vyhlásenia vlády a toto určite podporiť nechceme a ani nemôžeme.
Na záver chcem povedať, že budeme pristupovať ku každému návrhu vašej vlády a vašich kolegov, pán predseda vlády, vecne. To znamená, vyhodnotíme, každý dobrý návrh podporíme. Ak s niečím nebudeme súhlasiť, povieme verejnosti aj vám, prečo sa nám ten návrh nezdá. Ale vaše programové vyhlásenie vlády z dôvodu toho, že tam nevidíme konkrétne opatrenia na pomoc najzraniteľnejším skupinám obyvateľstva ani v súvislosti s infláciou, hoci ste si to sami do toho programu dali ako vašu úlohu, nevidíme tam tieto riešenia, a preto sa pri hlasovaní o programovom vyhlásení vlády zdržíme.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
13.6.2023 o 15:39 hod.
Bc.
Milan Krajniak
Videokanál poslanca
Vážený pán predseda vlády, vážený pán podpredseda parlamentu, moje vystúpenie bude vecné, pretože si myslím, že je normálne mať rozdielne názory na veci, ale malo by byť tak isto normálne, aby sme sa potom snažili nájsť aj niektoré veci, na ktoré sa, na ktorých sa dokážeme zhodnúť a keď je to v prospech Slovenskej republiky a jej občanov, tak sa na nich aj dohodnúť, aby sme ich presadili.
Najskôr chcem za SME RODINA povedať, pán predseda vlády, vám a vašim kolegom vo vláde, ja už som to raz v tomto parlamente povedal, že nebudeme pristupovať k vašej vláde podľa princípu čím horšie, tým lepšie. Naopak, akýkoľvek vecný návrh, o ktorom budeme presvedčení, že môže pomôcť ľuďom, tak podporíme aj povieme, prečo ho podporíme. Rovnako ak budeme považovať niečo za zlý návrh, tak ho nepodporíme a vecne povieme, prečo ho nepodporujeme. Ale určite, a myslím, že pán minister školstva, pani ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny a teraz, myslím, aj pán minister životného prostredia komunikujú s naším poslaneckým klubom a v prípade, ak budú niektoré dobré návrhy, tak my sme ich pripravení podporiť.
Teraz k programovému vyhláseniu vlády. My sme si ho prečítali veľmi pozorne a veľmi podrobne. Najskôr by som chcel povedať veci, ktoré považujeme za v poriadku a ktoré určite podporíme. Musím sa priznať, že sme veľmi ťažko hľadali konkrétne veci, konkrétne veci, ktoré sú v programovom vyhlásení vlády, ku ktorým sa dá vyjadriť konkrétne. Lebo zámery, úmysly na roky dopredu, k tomu sa ťažko dá vyjadrovať. Ale teda chcem povedať, že sú tri veci, ktoré by som chcel oceniť.
Po prvé, určite chceme oceniť, že sa pani ministerke práce podarilo dostať do programového vyhlásenia vlády záväzok podporiť poskytovateľov sociálnych služieb mimoriadnym zvýšením finančného príspevku, to je určite dobrá vec. A myslím si, že to je vec, ktorú 99 % poslancov parlamentu podporí. Po druhé, považujem za veľmi dôležité, ak to chcete urobiť, zlepšenie odmeňovania služobnej pohotovosti a zachovať nejakú stabilitu posudkových lekárov v rezorte práce, sociálnych vecí a rodiny. Ak to chcete urobiť, pravdepodobne bez parlamentu sa to urobiť nedá, ale sme pripravení na tom spolupracovať a podporiť to.
Rovnako ďakujeme vašej vláde za podporu, citujem, "vláda podporí úpravu dávky v hmotnej núdzi, životného minima a príspevku na bývanie a vecí súvisiacich". V druhom čítaní práve na tejto schôdzi je poslanecký návrh zákona zo strany SME RODINA, ak budete mať nejaké pozmeňujúce návrhy alebo niečo, čo budete chcieť doplniť, pozmeniť a tak ďalej, sme pripravení. To sú veci, ktoré oceňujeme, sme pripravení podporiť.
Problém je v tomto. Ako prvú prioritu uvádza vláda, "kľúčová bude príprava a implementácia opatrení, ktoré by pomohli slabším príjmovým skupinám v boji s vysokou infláciou a jej dopadmi". Toto je, ak sa nemýlim, v poradí z tých šiestich priorít úplne prvá priorita vašej vlády podľa vášho programového vyhlásenia. Aj pre nás je to priorita. To sú veci, ktoré sme pripravení podporiť, a preto ma zaujímalo, že ktoré veci chcete pripraviť a implementovať. Dal som si do vyhľadávača slovo inflácia a vyhodilo mi iba dve zmienky v celom programovom vyhlásení vlády. Prvá zmienka bola práve v tomto záväzku a v krátkodobej priorite, že vaša vláda bude pomáhať slabším príjmovým skupinám s infláciou. A potom už iba na jednom mieste, na druhom, a to je brzdenie potravinovej inflácie. No, len tá veta, žiaľ, je strašná, ktorá je s tým spojená: "Vláda posúdi možné opatrenia eliminujúce dosahy rastu cien potravín v spolupráci so všetkými zúčastnenými stranami od prvovýrobcov až po maloobchod." Nehnevajte sa, to je trošku málo. To je trošku málo, ak sú to jediné dve zmienky o inflácii, ktoré sú v tomto programovom vyhlásení vlády.
Ak ste sa, pán predseda vlády, pred chvíľou pýtali, prečo to má robiť táto vláda, no preto, že ste si to dali do vášho programového vyhlásenia vlády. A keď ste si to tam dali, že chcete brzdiť, tak by bolo logické, že by ste povedali aspoň náznakovo aj ako.
A potom som si povedal, dobre, však nemusí vláda hovoriť len o inflácii, môže hovoriť o vysokých cenách alebo cene, tak som si dal základ tohto slovo znovu do vyhľadávača. Našiel som 22-krát. Len, bohužiaľ, väčšinu, čo sa týka základu slova ceny, to znamená cen, je drahocenný čas, decentralizácia, rovnocennosť, koncentrácia, centrum a tak ďalej. A našiel som, žiaľ, iba jednu jedinú vec, ktorá sa týka pomoci domácností s vysokými cenami energií, a to konkrétne váš záväzok, že to vláda prehodnotí a že chce inak prerozdeliť, povedal by som, ťarchu týchto vysokých cien energií medzi firmy, domácnosti a štát. A to je problém, to je problém, pretože v tomto roku a obávam sa, že ani v budúcom, nebude schopná väčšina domácností znášať náklady, ktoré sú spojené s rastom týchto cien. My sme mesiace a mesiace vyjednávali s Európskou úniou o tom, že koľko percent domácností slovenských sa zmestí do tej kategórie energeticky zraniteľné domácnosti. 80 %, 80 % domácností.
Potom som si povedal, dobre, možno som zle čítal to programové vyhlásenie vlády, a dal som si do vyhľadávača slovo pomoc. A prečítal som si vyjadrenia o adresnej pomoci, o pomoci MRK, o pomoci menšinám, prečítal som si o pomoci s výkonnostnými zmluvami s vysokými školami, o pomoci so systémovým monitorovaním výsledkov a dosahov sektora kultúry. Prečítal som si o pomoci pri odstraňovaní následkov požiaru v Banskej Štiavnici. To všetko je v poriadku. Prečítal som si päťkrát o humanitárnej pomoci v súvislosti s vojnovými konfliktmi alebo katastrofou v zahraničí, ale o pomoci našim domácnostiam aj zraniteľnými skupinám v konkrétnom som si prečítal iba v súvislosti s tým, že vláda prehodnotí túto pomoc. A keďže momentálne je nastavený systém pomoci domácnostiam v súvislosti s vysokými cenami energií tak, že každá domácnosť dostáva túto pomoc, tak prehodnotenie znamená len to, že chcete túto pomoc skrátiť. Toto nie je pre nás prijateľná cesta, určite nie v tomto roku. Upozorňujem, že to máte medzi krátkodobými prioritami. To znamená, sú to veci, ktoré chcete urobiť ešte do volieb, aspoň tak čítam dikciu programového vyhlásenia vlády a toto určite podporiť nechceme a ani nemôžeme.
Na záver chcem povedať, že budeme pristupovať ku každému návrhu vašej vlády a vašich kolegov, pán predseda vlády, vecne. To znamená, vyhodnotíme, každý dobrý návrh podporíme. Ak s niečím nebudeme súhlasiť, povieme verejnosti aj vám, prečo sa nám ten návrh nezdá. Ale vaše programové vyhlásenie vlády z dôvodu toho, že tam nevidíme konkrétne opatrenia na pomoc najzraniteľnejším skupinám obyvateľstva ani v súvislosti s infláciou, hoci ste si to sami do toho programu dali ako vašu úlohu, nevidíme tam tieto riešenia, a preto sa pri hlasovaní o programovom vyhlásení vlády zdržíme.
Rozpracované
15:39
Len toľko som chcel. Ďakujem pekne.
Len, len vyplníme ten priestor. Ďakujem pekne za, aj za teda ocenenie vecí, ktoré sú tam a ktoré tam... a kritizovanie vecí, ktoré tam nie sú v súvislosti s pomocou. Ja by som rád upozornil na jednu skutočnosť, že my teraz ani nevieme presne povedať, ako vyzerá rozpočet na tento rok, lebo ešte stále na tejto schôdzi môže prísť, môžu prísť 2,2, ak sa nemýlim, miliardy do rozpočtu. Takže preto ani nie je možné v tejto fáze povedať presne, koľko môžeme, alebo akou sumou môžme podporiť tieto najzraniteľnejšie skupiny. Veľmi ťažko sa robí programové vyhlásenie konkrétne s parametrami vtedy, keď stojíte na vode a neviete, odkiaľ vlastne štartujete. A samozrejme, vie to dobre aj pán poslanec, ktorý si vybral, že si, vlastne ktorý povedal, že pochopiteľne, tá najdôležitejšia skupina je, sú dôchodcovia a treba im pomáhať pomocou extra valorizácie, čo je úplne v poriadku, ale na druhej strane to značí, že o to menší je priestor pomáhať potom tým iným skupinám v rozpočte.
Len toľko som chcel. Ďakujem pekne.
Rozpracované
15:39
Pán premiér, tomu ja rozumiem, že je ťažké zostavovať rozpočet v takejto chaotickej dobe a teda zostavovať PVV-čko a robiť nejaké kalkulácie na príjmy a výdavky. Asi si viete teraz predstaviť, aké to bolo zaujímavé robiť to v apríli 2020, kedy naozaj nikto nevedel odhadnúť účinky pandémie. Ale vecne, pán premiér, ja som vyhodnocoval len to, čo ste si do programového vyhlásenia vlády dali. A ak ste tam dali, že chcete...
Pán premiér, tomu ja rozumiem, že je ťažké zostavovať rozpočet v takejto chaotickej dobe a teda zostavovať PVV-čko a robiť nejaké kalkulácie na príjmy a výdavky. Asi si viete teraz predstaviť, aké to bolo zaujímavé robiť to v apríli 2020, kedy naozaj nikto nevedel odhadnúť účinky pandémie. Ale vecne, pán premiér, ja som vyhodnocoval len to, čo ste si do programového vyhlásenia vlády dali. A ak ste tam dali, že chcete pomôcť týmto skupinám, tak som očakával, že aspoň trochu pomenujete, že v čom, okrem teda toho vyjadrenia pána ministra pôdohospodárstva, ktorý povedal, že sa stretne so všetkými a podebatuje, aké sú možnosti. Ak ste, lebo vy ste si to dali medzi krátkodobé priority. Tak len upozorňujem na to, že medzi vašimi krátkodobými prioritami, ktoré ste si dali, je pomoc týmto najzraniteľnejším skupinám, ale nikde ďalej ju pomenúvanú nemáte. To je všetko, to je vecná pripomienka. To, že máte úmysel na to alebo k tomu pristúpiť, je chvályhodné, iba upozorňujem, že v tom dokumente, ktorý ste predniesli, to nebolo. Aspoň ja som to nenašiel.
Ďakujem pekne.
Pán premiér, tomu ja rozumiem, že je ťažké zostavovať rozpočet v takejto chaotickej dobe a teda zostavovať PVV-čko a robiť nejaké kalkulácie na príjmy a výdavky. Asi si viete teraz predstaviť, aké to bolo zaujímavé robiť to v apríli 2020, kedy naozaj nikto nevedel odhadnúť účinky pandémie. Ale vecne, pán premiér, ja som vyhodnocoval len to, čo ste si do programového vyhlásenia vlády dali. A ak ste tam dali, že chcete pomôcť týmto skupinám, tak som očakával, že aspoň trochu pomenujete, že v čom, okrem teda toho vyjadrenia pána ministra pôdohospodárstva, ktorý povedal, že sa stretne so všetkými a podebatuje, aké sú možnosti. Ak ste, lebo vy ste si to dali medzi krátkodobé priority. Tak len upozorňujem na to, že medzi vašimi krátkodobými prioritami, ktoré ste si dali, je pomoc týmto najzraniteľnejším skupinám, ale nikde ďalej ju pomenúvanú nemáte. To je všetko, to je vecná pripomienka. To, že máte úmysel na to alebo k tomu pristúpiť, je chvályhodné, iba upozorňujem, že v tom dokumente, ktorý ste predniesli, to nebolo. Aspoň ja som to nenašiel.
Rozpracované
15:40
Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:40
Ľudovít ÓdorLen toto som chcel povedať, ďakujem pekne.
Len toto som chcel povedať, ďakujem pekne.
Áno, ďakujem pekne. Ja len toľko, že vlastne tie návrhy, ktoré sú v časti sociálnych vecí a rodiny, tak sú také, ktoré pomáhajú niektorým zraniteľným skupinám ako tie sociálne služby, ako to, že ideme podporovať vlastne aj, aj to zvýšenie toho životného minima, sú tam ďalšie veci, takže nie je to celkom pravda, že len na jednom mieste.
Len toto som chcel povedať, ďakujem pekne.
Rozpracované
15:41
Vystúpenie v rozprave 15:41
Igor MatovičĎakujem veľmi pekne, kolegovia, kolegyne, pán premiér, členovia vlády, dovoľte mi, aby som teda vystúpil za náš poslanecký klub. Myslel som si, že to bude trošku dlhšie trvať aj vystúpenie bývalého pána ministra Krajniaka, aj potom, že sa tam zhrnie aspoň 30 faktických na neho, tak som predpokladal, že niekedy okolo piatej pôjdem na rad (povedané so smiechom). Nevadí. Každopádne teda, čo som chcel povedať,...
Ďakujem veľmi pekne, kolegovia, kolegyne, pán premiér, členovia vlády, dovoľte mi, aby som teda vystúpil za náš poslanecký klub. Myslel som si, že to bude trošku dlhšie trvať aj vystúpenie bývalého pána ministra Krajniaka, aj potom, že sa tam zhrnie aspoň 30 faktických na neho, tak som predpokladal, že niekedy okolo piatej pôjdem na rad (povedané so smiechom). Nevadí. Každopádne teda, čo som chcel povedať, veľmi-veľmi jednoducho, ale Viskupič vyrušuje, takže počkám si, kým prestane.
Čo som chcel povedať, hlavne teda sa chcem prihovárať, samozrejme, pánovi premiérovi, lebo predkladá toto programové, alebo návrh tohto programového vyhlásenia vlády on a on je zodpovedný za vedenie tejto vlády. Vopred jedno, taký disclaimer alebo teda takú, takú, takú poznámku na úvod bez ohľadu na to teda, že či podporíme, nepodporíme, alebo teda skôr nepodporíme programové vyhlásenie vlády, s čímkoľvek rozumným, s čím do parlamentu prídete, samozrejme, podporíme, lebo nepozeráme na to, kto návrh predkladá, ale čo ním rieši a aký teda cieľ, legitímny cieľ sleduje.
Priznám sa, že bol som sklamaný, keď som si prečítal programové vyhlásenie vlády, lebo ja mám taký pocit takého budovania svetového mieru a príliš veľa vaty na môj vkus. Očakával som, a duplom, keď si sami sebe hovoríte, aj pani prezidentka silou-mocou chce, aby sa hovorilo o tejto vláde že vláda odborníkov, že odborník keď príde, tak od druhého dňa buchne klinček po hlavičke. Že sa nepotrebuje zoznamovať mesiace s tým a hľadať, v akom stave sa ktorý rezort nachádza, jednoducho keď je raz niekto odborník, predpokladám, že odborník na ten daný rezort prichádza na ministerstvo s obrovskou výhodou, že pozná presne, v akom stave sú jednotlivé politiky na danom ministerstve, aké sú problémy, aké sú riešenia a od prvého dňa začne búchať tie klinčeky rad radom po hlavičke, a teda najmä keď ste dostali k dispozícii 30 luxusných dní. 30 dní s, by som povedal, s veľmi prívetivou komunikáciou médií, to chcem porovnať to, ako vás privítali médiá a ako privítali nás počas covidu, keď sme vyhrali voľby, tak za trest voči nám všetci progresívni novinári sa postavili na barikády a začali do nás biť od prvého dňa hlava-nehlava, neboli schopní napísať nič pozitívne, o vás ja čítam len 30 dní hosana.
A očakával som teda, že, hovorím, duplom, keď aj pani prezidentka, aj vy hovoríte sami o sebe, že ste vláda odborníkov, tak prídete a po tých 30 dňoch že donesiete takú bukslu problémov Slovenska z každého jedného rezortu a rad radom napísaný konkrétny problém, konkrétne riešenie a dokedy a čo to bude stáť. A ja som toto tam nenašiel. Či som hľadal jeden problém, druhý problém, tretí problém, ktoré ja dokážem identifikovať jako človek napríklad z, ktorý pôsobil na ministerstve financií, ale aj z tých druhých rezortov, strašne málo konkrétností. Strašne veľa vaty, strašne veľa svetového mieru a veľmi veľa výhovoriek typu, no, máme príliš málo času, tak budeme analyzovať, posudzovať a odporučíme a navrhneme riešenia a podobne.
Mám trošku taký pocit, ako keby ste ako vláda stále nepochopili, že ste najvyšší výkonný orgán v štáte. Nie analytický, vy dnes nie ste analytici v Národnej banke Slovenska, vy dnes nie ste analytici niekde na Inštitúte finančnej politiky alebo Útvare hodnoty za peniaze, alebo akomkoľvek inom analytickom útvare, inštitúcii, Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, alebo možno nejaké neziskovky, INEKO, INESS a podobne. Vy dnes ste výkonný orgán. Vašou úlohou dnes nie je tu mesiace analyzovať, tápať a navrhnúť riešenia pre ďalšie voľby. Vašou úlohou, duplom, ešte raz hovorím, keď o sebe hovoríte, že ste vláda odborníkov, je prísť a v tom veľmi krátkom období práveže vyriešiť obrovskú kopu konkrétnych problémov, ktoré máte. A verte tomu, že ak by ste s tými riešeniami tých konkrétnych problémov, ktoré ako odborníci úplne normálne, teda legitímne môžme od vás očakávať, že musíte byť schopní identifikovať, že my by sme vám s riešením tých kopu problémov veľmi radi pomohli.
Predo mnou keď vystupoval bývalý pán minister práce, rodiny a sociálnych vecí, alebo rodiny, práce, sociálnych vecí, už teraz neviem, v akom poradí, tak, práce, sociálnych vecí a rodiny, tak takisto hovoril, že sú ochotní podporiť dobré veci. Čiže SME RODINA, my sme tu k dispozícii podporovať dobré veci, riešení problémov legitímnych, ktoré Slovensko má. Len vy ste sa zmohli len na také, prepáčte, blá-blá-blá, Slovensko má veľa problémov a budeme riešiť a budeme strednodobé a dlhodobé a horizonty a lego skladačky a podobne. Toto mi na tom vadí. Úprimne vadí, toto je pre mňa osobne sklamanie, že konkrétnostiam ste sa vyhli, a bojím sa, že to bude premrhaný čas. A veľmi sa bojím z pohľadu čerpania napríklad eurofondov, že vy budete tých päť mesiacov len hovoriť o tom, že jój, tento rok teda ešte musím vyčerpať štyri miliardy a na konci nám práve kvôli tomu prepadnú tie miliardy, lebo vy keď teda hovoríte, že ste odborníci, tak vy ste od prvého dňa mali makať jak šrouby, aby nám tie eurofondy neprepadli. Vy ste doteraz už mali prísť s kopou riešení, lebo odborník, už tu hovorím piatykrát, odborník už nemusí tápať, hľadať, analyzovať, ten už to má v hlave, ten už to má dávno zanalyzované.
Takže bojím sa, aby ste sa nezacyklili do tej pozície vlády analytikov alebo že si naďalej budete mysleť, že de facto chodíte do Národnej banky robiť analytikov a zabudnete, alebo budete sa ako kebyže báť realizovať úlohu, ktorú máte, a to je to, že ste najvyššia výkonná moc v štáte. Nie je nikto mocnejší na Slovensku dnes ako ste, pán premiér, vy, vy môžete buchnúť po stole, a tu je problém a takto ho vyriešime.
A my vám hovoríme za nás, že keď prídete s tým riešením do parlamentu, tak v pohode za neho hlasujeme. Keď potrebujete schôdze počas leta, chcete, aby zasadal parlament dvakrát, trikrát, päťkrát, celé leto, my si nepotrebujeme robiť kampaň, my si robíme kampaň tromi rokmi našej práce, čiže my sme tu k dispozícii, kedykoľvek parlament môže počas leta zasadať a sme vám k dispozícii na riešenie problémov ľudí, ktoré ako, ako odborníci určite identifikujete. Čiže to je také to sklamanie.
Druhé sklamanie je, že pred desiatimi dňami sme sa stretli a sme vám tam za náš poslanecký klub, za najväčší poslanecký klub tlmočili dve konkrétne podmienky, požiadavky, za ktorých sme ochotní podporiť programové vyhlásenie vlády. A v tejto súvislosti sme zase v dvoch veciach sklamaní z vašeho prístupu. Jedna vec je, že ste ani nemali ten chochmes nám poslať programové vyhlásenie vlády pred tým, ako sa to stal materiál verejný na dispozícii každému jednému človeku na Slovensku cez google.com. Čiže museli sme si programové vyhlásenie vlády de facto vygúgliť a trochu podľa mňa to svedčí o tom, aký ste mali skutočný záujem získať podporu najväčšieho poslaneckého klubu v tejto sále.
Druhý problém, ktorý máme, je to, že pred desiatimi dňami sme mali nejaké stretnutie v špeciálny deň, zvyčajne nie úplne pracovný v politike, v sobotu, stretli sme sa spoločne v trojici, povedali sme vám, že toto sú naše dve podmienky, a vy ste nám dodnes nedoručili odpoveď. Ja som si pozeral, či ju mám niekde v maili, odpoveď od vás, či ju mám niekde v správe, či ju mám v Signáli alebo niekde, žiadna odpoveď. Ani verejná, ani osobná, tiež mi to pripadá veľmi zvláštne, a teda mám, kladiem si otázku, či teda ten záujem z vašej strany získať podporu najväčšieho poslaneckého klubu bola, bol reálny, alebo nie, nebol reálny. Takže toto sú tie problémy, ktoré máme s programovým vyhlásením vlády, čo sa týka textácie a prístupu možno k rokovaniam, ktoré sme spoločne mali.
A teraz sa skúsme pozrieť na jeden teda, jeden, jeden prístup vlády, ktorý ja by som považoval za takú eminentnú súčasť aj, aj tejto vašej snahy získať podporu pre programové vyhlásenie vlády, a to je komunikáciu vašej vlády a najmä ministra financií, alebo ministra financií o tom, v akom stave preberáte vlastne verejné financie. Mám pocit, že vám vyhovuje doslova šíriť lži o tom, v akom stave ste prebrali verejné financie, a dosť ma to mrzí, lebo akože aj vašou pozíciou, ktorú ste robili v Národnej banke Slovenska, si myslím, že tieto analytické pozície sú naozaj, vždy by mali byť postavené na faktoch, naozaj na tvrdých dátach a nie na nejakých, nejakom politikárčení a nadbiehaní možno niekomu v opozícii, aby ste sa im zapáčili možno, aby vám dali, dali nejaké hlasy. Najlepšie, si myslím, že by bolo, aby som pri tejto, alebo týchto vašich zlyhaniach možno použil aj komunikáciu bývalého štátneho tajomníka Marcela Klimeka, na ktorého pleciach de facto stál chod ministerstva financií za posledné tri roky od posledných volieb.
Teraz poviem ešte jednu takú personálnu vsuvku. Veľmi ma mrzí aj prístup, ktorý ste zvolili prostredníctvom pána ministra financií, že ste s ľuďmi, ktorí si to odmakali na ministerstve financií, doslova vytreli podlahu. Správali ste sa k nim ako k handrám. Napríklad k bývalej GTSU Veronike Gmiterko, ktorá len svojou aktivitou dokázala ušetriť znova otvorenými rokovaniami s dodávateľmi informačných systémov okolo 105 miliónov eur v horizonte v podstate tejto vlády od teda, alebo teda ako sme počítali na obdobie štyroch rokov, postaviť sa k nej alebo zachovať sa k nej ako k handre a vyhodiť ju na ulicu, je nedôstojné. Lebo potom si kladiem otázku, že či teda novému vedeniu ministerstva financií vadí, vadia práve ľudia, ktorí išli po krku mafiám, zlodejom, ktorí zvykli na ministerstve financií práve prostredníctvom týchto rôznych informačnotechnologických zákaziek, obstarávaní softvérov a podobne tunelovať verejné zdroje, že či teda novému vedeniu ministerstva financií práve takíto čestní ľudia, bojovníci proti korupcii vadia a vlastne potrebujú tam dosadzovať svojich ľudí.
Je tiež zaujímavé, že ste včera schválili napríklad teplý biznis pre pravú ruku medzičasom odsúdeného guvernéra Národnej banky, ktorému vy ste robili pobočníka. Ten teplý biznis je plus-mínus za jeden milión eur. Lebo keď ste včera si schválili konkrétneho pána za člena bankovej rady NBS a keď som si pozrel majetkové priznania iných členov NBS, tak je to o tom, že plus-mínus 75-tisíc ročne majú z výkonu tej funkcie, ďalších pár, vyše 100-tisíc eur, okolo 130- je ročne tam z iných nejakých funkcií typu, že sú v nejakej rade Fondu na ochranu vkladov a podobne, čiže jednoducho takýto biznis dohodiť si kamarátovi a pravej ruke, podotýkam, pravej ruke odsúdeného, prvostupňovo odsúdeného za korupciu, guvernéra Národnej banky, nesvedčí príliš o tom, že máte dobrý vkus, že máte vkus na ľudí, ktorí bojovali proti korupcii, ale skorej sa tam snažíte vytvárať teplé miesta pre ľudí, ktorí majú vzťah k verejným financiám alebo k ochrane verejných financií úplne iný, ako by sa patrilo. Takže je to tiež taká bokom trošku otázka, že ako teda čestne to myslíte s tými personálnymi nomináciami.
Ale teda aby som išiel k tým dátam, faktom a klamstvám, ktoré šíri, bohužiaľ, súčasný minister financií, a vy ste v jeho prípade ticho a to znamená, že s tým ticho súhlasíte, čo nás veľmi mrzí. Skúsme si porovnať realitu. My keď sme dostali od toho skorumpovaného zlodeja, čo sa tu ozýval, ako prvý vystupoval, Roberta Fica alebo teda jeho pobočníka 19-ročného Petra Pellegriniho, keď sme od neho preberali vládu v čase covidu, mali sme v štátnej pokladnici 1,5 miliardy eur. Jeden a pol miliardy eur. Mali sme taký problém, že v čase covidu práveže nastal veľký stres na, na finančných trhoch, aj teda inštitúcie, ktoré zvyknú teda požičiavať peniaze štátom, boli veľmi opatrné, zaujali obranné pozície a my sme sa báli pomenovať, sme nemohli ani verejne pomenovať, že my máme de facto vybrakovanú štátnu pokladnicu a máme peniaze tak na jeden mesiac chodu štátu. Za tejto situácie na konci sme teda boli veľmi radi, že sme dokázali zabezpečiť financovanie štátu, a chcem to porovnať s komfortnou pozíciou, s akou preberáte verejné financie vy. My sme od Pellegriniho po období vlády, kedy nemali absolútne žiadne krízy, že osem rokov žiadna kríza od Radičovej vlády, dostali kasu s 1,5 miliardou v štátnej pokladnici. Vy ste od nás dostali 8,5 miliardy v štátnej pokladnici. 1,5 miliardy, 8,5 miliardy je sakra rozdiel. Ani raz som od vás nepočul, ani od ministra financií, ani od vás jedno malé sladké ďakujem. Nič. Ani ťukes. Miesto toho reči typu, že verejné financie sú v historicky najhoršom stave, púšťať do prostredia, kde viete o tom, že stavu verejných financií sa rozumie tak maximálne jedno percento slovenskej populácie, považujem za číro čistý nezodpovedný, podotýkam, populizmus.
Lebo viete, že pohľady na verejné financie sú rôzne a hovoriť o verejných financiách, mysleť na dlhodobú udržateľnosť verejných financií, ale použiť výraz, ako použil pán minister, verejné financie sú v historicky najhoršom stave, je sakra rozdiel. Lebo áno, z pohľadu dlhodobej udržateľnosti verejných financií sa môžme baviť o tom teda, že teoreticky sú nie v dobrom stave. Na druhej strane to, čo použil pán minister financií, že si odrezal časť grafu, ktorý zverejnil, zverejnila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, aby mu to jeho vyjadrenie sedelo, kde odrezal vlastne údaje, ktoré boli pred rokom 2013, lebo jednoducho tie boli horšie, považujem na úrovni manipulácie tzv. toho Kažimírového grafu, keď si ho pamätáte, kde presviedčal celé Slovensko, že SMER zabezpečil 90 % pokles cien plynu a jednoducho ani po prvé nerozumel tomu grafu a po druhé snažil sa manipulovať s verejnou mienkou, zrejme v domnení, že ľudia sú hlúpi.
A teda ešte raz hovorím. Pustiť takýto výrok, že verejné financie sú v najhoršom stave, historicky najhoršom stave, zároveň myslieť na to, že dlhodobá udržateľnosť je historicky v najhoršom stave, ale v skutočnosti tú dlhodobú udržateľnosť manipulovať s tým, že odstrihnúť z grafu, ktorý zverejnila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, roky 2012, 2011 napríklad, kde v roku 2011 teda dlhodobý ukaz.. alebo teda ukazovateľ vývoja dlhodobej udržateľnosti vzhľadom k HDP, teda vyjadrený v percentách HDP bol 7 % v tom odstrihnutom roku 2011, ale odstrihnúť tento rok, aby teda súčasných 5,9 vyzeralo, že je najhorší historicky, tak považujem za manipuláciu par excellence a la práve ten Kažimír, ktorého som spomenul. Je to obrovská hanba ministra financií, že k takémuto niečomu poklesol, že utrhnúť vlastne z dát, ktoré zverejňuje Rada pre rozpočtovú zodpovednosť roky, ktoré mi nevyhovujú, aby ten môj výrok vyzeral teda nejako vieryhodne, je naozaj obrovská, obrovská hanba.
Ďalšia vec a lož, ktorá teda sa podsúva tým výrokom, že preberáte vlastne verejné financie v historicky najhoršom stave, je korigovaná našťastie aj teda svetovými agentúrami a myslím teda v tomto prípade ratingovými agentúrami. Ratingové agentúry tiež posudzujú a v podstate majú úlohu, aby hovorili investorom, ako je bezpečné investovať do dlhodobého alebo do financovania toho-ktorého štátu do teda dlhopisov, ktoré vydávajú tie-ktoré štáty, a ratingové agentúry v podstate robia tú prácu za tých investorov, lebo jednoducho majú, majú prienik do kompletnej sady dát a vedia posúdiť, aká je teda rizikovosť financovania toho-ktorého štátu. V tom prípade môžme si teda posúdiť hodnovernosť slov pána ministra financií, keď teda on povie jeden deň, že verejné financie sú v historicky najhoršom stave, a v ten istý deň pred polnocou zverejní najväčšia svetová a najrenomovanejšia svetová ratingová agentúra Standard & Poor´s hodnotenie, kde de facto zlepšuje výhľad slovenského ratingu, to znamená, hovorí investorom, ktorí by zvažovali nákup slovenského štátneho dlhu, že áno, na Slovensku je medzičasom ešte bezpečnejšie. A hovorí to aj na základe toho, ako sme spravovali tie verejné financie za posledné roky. Čiže tam vás krásne túto lož, ktorú ste šírili z prostredia ministerstva financií, krásne vás s touto lžou skonfrontovali nie minister bývalý, nie bývalý štátny tajomník, ale priamo svetové ratingové agentúry. Na vašom mieste by som sa rovnako za túto, za toto šírenie lži hanbil.
Ďalšia konfrontácia vašich lží s realitou je prostredníctvom úrokov, ktoré nám práve sú ochotní alebo ktoré si pýtajú finančné trhy za financovanie nášho dlhu. Financovanie nášho dlhu, posledná, posledná emisia, keď si zobereme, tak úrok 3,66 % je niekde v priemere eurozóny, kde eurozóna sa pohybuje od 2,36 % do 4,23 %, čiže sme bez najmenších problémov niekde v strede. Celková Európska únia vzhľadom na to teda, že sú aj súčasťou Európskej únie aj krajiny, ktoré majú svoju vlastnú menu a úročenie, sa pohybuje od 2,36 do 8,35 %. Úročenie našich dlhopisov, ešte raz, 3,66 %. Čiže finančné trhy, ako aj renomované ratingové agentúry udeľujúce kvalitný rating A pre Slovensko výrok o zlom či najhoršom stave našich verejných financií jednoznačne opäť vyvracajú.
Potom sa môžme pozreť na takú lož o minulosti, ktorú tak isto ste šírili ústami ministra financií, a to je lož, kde citujem: "Vlády v rokoch 2020 až 2022 zle hospodárili, až spôsobili rozvrat verejných financií." Takže to je opäť v príkrom rozpore s dátami a faktami. Viete, aké sú dáta a fakty? Je to totiž presne naopak. Vlády, počas ktorých som pôsobil na ministerstve financií a počas ktorých teda pôsobil aj štátny tajomník Marcel Klimek, môžme povedať teda vlády od posledných volieb, boli totižto prvé a doteraz jediné, ktoré hospodárili lepšie ako priemer krajín Európskej únie a aj eurozóny. Tvrdiť za tejto situácie to, čo ste povedali, čo, poviem ešte raz, vlády v rokoch ´20 až ´22 zle hospodárili až spôsobili rozvrat verejných financií, je bohapustá lož hodná goebbelsa Erika Tomáša a Roberta Fica, Roberta Kaliňáka a podobných exotov, ktorí okolo pravdy ani len nikdy nechodili.
Takže ešte si povedzme nejaké fakty. Takže za tie vlády, za ukončené fiškálne roky 2020, 2021 a 2022, roky, v ktorých sme zažili najťachšie krízy v histórii Slovenskej republiky, roky, v ktorých sme zažili najťachšiu zdravotnícku krízu od roku 1920, od čias španielskej chrípky, tak počas týchto rokov, počas týchto troch ukončených fiškálnych rokov sme mali na Slovensku priemerný deficit 4,3 % a priemerný deficit v Európskej únii bol 5 % HDP. Priemerný deficit v eurozóne bol 5,3 %, my 4,3. Čiže boli sme lepší od eurozóny o jeden percentuálny bod. Viete, ako teda hospodárili ostatné vlády, ktoré tu boli? Či už teda to bol Fico, Pellegrini, volebné obdobie od 2016 – 2020? Kým priemer eurozóny bol –0,9, oni hospodárili –1,5 %. Fico II: –2,9, on hospodáril –3,3. Zase horšie. Radičová? –5,3 eurozóna, Radičová –5,9. Fico I? Eurozóna 2,4, Fico I 4,1. Zase horšie. Dzurinda II? Eurozóna 2,9 %, Dzurinda 4,1. Dzurinda I? Eurozóna –1,8 %, Dzurinda 8,1.
Čiže zo siedmich, alebo teda to siedme volebné obdobie, kde ani v jednom predošlých, ani v jednom predošlých volebných obdobiach vláda nedokázala hospodáriť lepšie z pohľadu deficitu priemerného za to obdobie, ako hospodárila priemerná európska krajina alebo teda priemerná krajina, členská krajina EÚ alebo priemerná členská krajina eurozóny, čiže krajín, ktoré platia eurom. Až prvýkrát počas obdobia, kedy Marcel Klimek práve bol štátnym tajomníkom za roky 2020, 2021 a 2022, kedy najprv bol Edo Heger a potom dva roky ja ministrom financií, Slovenská republika napriek všetkým krízam dosiahla prvýkrát lepšie hospodárenie ako priemerné európske krajiny, či už v eurozóne, alebo v Európskej únii.
Pán premiér, obrovská hanba za lži, ktoré šírite prostredníctvom, vy predsa musíte preberať priamu zodpovednosť, lebo minister financií patrí pod vás, za lži, ktoré šírite o stave verejných financií, v akom ste ich prebrali.
Takže ešte raz si to zopakujme z pohľadu deficitu. Z pohľadu deficitu historicky prvýkrát sme dosiahli lepšie hospodárenie ako priemerná krajina eurozóny a Európskej únie. Z pohľadu štrukturálneho deficitu najnižší štrukturálny deficit za, historicky od vzniku Slovenskej republiky práve v rokoch 2021 a 2022. Z pohľadu financovania alebo úrokov, ktoré si pýtajú investori pri pôžičkách štátu na financovanie, ktoré potrebujeme, ktoré emitujeme, máme úroky v priemere niekde v rámci, v rámci eurozóny.
Z pohľadu ratingových agentúr ratingové agentúry nám výhľad zlepšujú, a nie zhoršujú. Z pohľadu, z pohľadu, z pohľadu, čo som ešte zabudol, z pohľadu dlhodobej udržateľnosti, bohužiaľ, minister financií oklamal tým, že odstrihol z grafu, ktorý zverejnila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť roky, v ktorých bola, bol parameter dlhodobej udržateľnosti horší, a takýmto spôsobom sa snažil zmanipulovať to, že vlastne dlhodobá udržateľnosť dnes je najhoršia. A čo je ešte pri tejto veci veľmi dôležité, zabudol povedať, že chýbajú Slovensku dáta. Od vzniku Slovenskej republiky až do roku 2010 sa vôbec nemerala a nepočítala dlhodobá udržateľnosť. To znamená, že to máme dokopy, osemnásť rokov dát nemáme. Od roku 2011 tieto dáta k dispozícii máme a vy miesto toho, aby ste zverejnili celú sadu dát za roky, ktoré máme, odstrihnete roky, ktoré vám nevyhovujú, aby ste mohli komunikovať, že ste prebrali stav teda v najhoršej dlhodobej udržateľnosti verejných financií. Hanba, hanba, hanba, hanba!
A ja si myslím, že by ste sa mali poučiť a tak ako som vám aj hovoril vo faktickej poznámke nie je podľa mňa vašou nevýhodou, že nekomunikujete nahlas, a ja, mne sa to celkom páči. Možno na niekoho to pôsobí ako uspávač hadov, ja to mám celkom rád. Možno vy ste skorej premiér do takého fungujúceho štátu, do takého Dánska, kde ľudia ani nemusia vedieť, že kto je premiérom, lebo jednoducho je natoľko nenápadný, že všetko funguje a ľudia sa ani o politiku nezaujímajú. Ale nemusíte ísť teraz sa vydať cestou buranstva a hurónstva a klamstiev skorumpovaného zlodeja Roberta Fica alebo Petra Pellegriniho, ale veľmi rád by som bol a duplom, keďže pochádzate z Národnej banky Slovenska, aby ste vaše vystúpenia, vašu komunikáciu postavili vždy a zásadne len a len na faktoch, na pravde a nenadbiehali týmto skorumpovaným zlodejom, ktorí tu dvanásť rokov vo veľkom Slovensko rozkrádali a dnes sa už nevedia dočkať, ako sa prvého októbra zmocnia moci a spoločne zo Slovenska, z demokratickej krajiny, urobia nejakú novodobú diktatúru, totalitu v strede Európskej únie. Ak vy im budete nadbiehať tým, že budete šíriť bludy o stave napríklad verejných financií len preto, lebo budete vy chcieť vyzerať, alebo minister financií bude chcieť vyzerať za pekného, tak budete pomáhať len mafii, ktorá tu dvanásť rokov systematicky Slovensko rozkrádala a ktorá chce urobiť všetko pre to, aby sa vrátila späť k moci.
Čiže ešte raz, na záver. Neberte to v zlom, ale vzhľadom na to, čo sme našli v programovom vyhlásení vlády, že veľmi málo naozaj tej reálnej odbornosti tam vidíme, lebo odborník by napísal, pomenoval možno na tých dvadsiatich ôsmich stranách dvesto konkrétnych problémov a dvesto konkrétnych riešení. Tak po prvé nevidíme tu odbornosť, po druhé príliš veľa vaty, príliš veľa toho alibizmu, máme málo času, tak budeme len analyzovať a nachystáme nejaké piškvorky či lego kocky budúcej vláde.
A po tretie to je možno tak technicky, že ak raz chcete podporu, tak mali sme nejaké rokovanie, tak by ste nám aspoň po desiatich dňoch mohli oznámiť, aký je výstup voči tým našim požiadavkám, ktoré za náš poslanecký klub sme vám komunikovali, či to je teda jednoznačná garancia zachovania 200 eur na dieťa, lebo ja tu skôr medzi riadkami vidím, že by ste chceli prichádzať s riešeniami, že dáte tých 200 eur na dieťa len naozaj tým chudobným komunitám a podobne. To si nemyslím, že je správna cesta, lebo znížiť dane pracujúcim aj strednej triede je správna vec a tuto napríklad saskári o tom roky hovorili a keď to mali podporiť, tak proti tomu bojovali. Takže chceli by sme jednoznačnú garanciu, že dvesto eur na dieťa napríklad s nimi sa nebudete pokúšať zrušiť.
A druhú garanciu, že si uvedomujete, že 30. septembra Slovensku ide o život. Ja tu neregistrujem žiaden nápad, nejakú invenciu, nejakú atómovku, neutrónku alebo aj obyčajnú konvenčnú zbraň, s ktorou by niekto prišiel, ktorá by dokázala zabezpečiť vybičovanie účasti v nasledujúcich voľbách. Fico a spol. tou demagógiou, ktorú tu šíri, tými klamstvami chce dosiahnuť, aby účasť bola čo najnižšia. My týmto ľuďom práve tú hru musíme pokaziť, a preto tá naša druhá podmienka bola 500 eur pre každého, kto príde voliť bez ohľadu na to, koho príde voliť, lebo jednoducho len tento krok dnes vidím, ktorý môže Slovensko pred doslova zmenou režimu a vytrhnutia Slovenska z demokratickej Európy zachrániť. To mi tu chýba. Bohužiaľ, som to tu nenašiel.
A chcel som síce ešte hovoriť a prehovoriť do duše tomu skorumpovanému zlodejovi Ficovi, poviem aspoň takto pár na záver, že sa ten vagabund, trúfne si ešte sa sem postaviť a tu hovoriť niečo, že koľko vychádza dôchodcom na deň, že 18 eur. On, ten skorumpovaný zlodej, ktorý zvyšoval dôchodcom v čase, kedy nemal absolútne žiadnu krízu, dôchodok o 1,90 eur! Počujete, o 1,90! My v tomto roku dôchodcom zvýšime o viac ako 60 eur. Už sme v priemere zvýšili od 1. januára a teraz druhýkrát o 60 eur. Čiže keď si porovnáme, že čo zvýšime dôchodky medzi júlom a decembrom minulého roku, tak je to viac ako 120 eur, 120 eur! A ten skorumpovaný zlodej, keď nemal žiadnu krízu, im dal 1,90 a on nemá ešte Boha pri sebe sem prísť a skrývať sa tu za dôchodcov a tvrdiť, že jak mu strašne na nich záleží.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Zrušte Viskupiča, prosím vás.
Ďakujem veľmi pekne, kolegovia, kolegyne, pán premiér, členovia vlády, dovoľte mi, aby som teda vystúpil za náš poslanecký klub. Myslel som si, že to bude trošku dlhšie trvať aj vystúpenie bývalého pána ministra Krajniaka, aj potom, že sa tam zhrnie aspoň 30 faktických na neho, tak som predpokladal, že niekedy okolo piatej pôjdem na rad (povedané so smiechom). Nevadí. Každopádne teda, čo som chcel povedať, veľmi-veľmi jednoducho, ale Viskupič vyrušuje, takže počkám si, kým prestane.
Čo som chcel povedať, hlavne teda sa chcem prihovárať, samozrejme, pánovi premiérovi, lebo predkladá toto programové, alebo návrh tohto programového vyhlásenia vlády on a on je zodpovedný za vedenie tejto vlády. Vopred jedno, taký disclaimer alebo teda takú, takú, takú poznámku na úvod bez ohľadu na to teda, že či podporíme, nepodporíme, alebo teda skôr nepodporíme programové vyhlásenie vlády, s čímkoľvek rozumným, s čím do parlamentu prídete, samozrejme, podporíme, lebo nepozeráme na to, kto návrh predkladá, ale čo ním rieši a aký teda cieľ, legitímny cieľ sleduje.
Priznám sa, že bol som sklamaný, keď som si prečítal programové vyhlásenie vlády, lebo ja mám taký pocit takého budovania svetového mieru a príliš veľa vaty na môj vkus. Očakával som, a duplom, keď si sami sebe hovoríte, aj pani prezidentka silou-mocou chce, aby sa hovorilo o tejto vláde že vláda odborníkov, že odborník keď príde, tak od druhého dňa buchne klinček po hlavičke. Že sa nepotrebuje zoznamovať mesiace s tým a hľadať, v akom stave sa ktorý rezort nachádza, jednoducho keď je raz niekto odborník, predpokladám, že odborník na ten daný rezort prichádza na ministerstvo s obrovskou výhodou, že pozná presne, v akom stave sú jednotlivé politiky na danom ministerstve, aké sú problémy, aké sú riešenia a od prvého dňa začne búchať tie klinčeky rad radom po hlavičke, a teda najmä keď ste dostali k dispozícii 30 luxusných dní. 30 dní s, by som povedal, s veľmi prívetivou komunikáciou médií, to chcem porovnať to, ako vás privítali médiá a ako privítali nás počas covidu, keď sme vyhrali voľby, tak za trest voči nám všetci progresívni novinári sa postavili na barikády a začali do nás biť od prvého dňa hlava-nehlava, neboli schopní napísať nič pozitívne, o vás ja čítam len 30 dní hosana.
A očakával som teda, že, hovorím, duplom, keď aj pani prezidentka, aj vy hovoríte sami o sebe, že ste vláda odborníkov, tak prídete a po tých 30 dňoch že donesiete takú bukslu problémov Slovenska z každého jedného rezortu a rad radom napísaný konkrétny problém, konkrétne riešenie a dokedy a čo to bude stáť. A ja som toto tam nenašiel. Či som hľadal jeden problém, druhý problém, tretí problém, ktoré ja dokážem identifikovať jako človek napríklad z, ktorý pôsobil na ministerstve financií, ale aj z tých druhých rezortov, strašne málo konkrétností. Strašne veľa vaty, strašne veľa svetového mieru a veľmi veľa výhovoriek typu, no, máme príliš málo času, tak budeme analyzovať, posudzovať a odporučíme a navrhneme riešenia a podobne.
Mám trošku taký pocit, ako keby ste ako vláda stále nepochopili, že ste najvyšší výkonný orgán v štáte. Nie analytický, vy dnes nie ste analytici v Národnej banke Slovenska, vy dnes nie ste analytici niekde na Inštitúte finančnej politiky alebo Útvare hodnoty za peniaze, alebo akomkoľvek inom analytickom útvare, inštitúcii, Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, alebo možno nejaké neziskovky, INEKO, INESS a podobne. Vy dnes ste výkonný orgán. Vašou úlohou dnes nie je tu mesiace analyzovať, tápať a navrhnúť riešenia pre ďalšie voľby. Vašou úlohou, duplom, ešte raz hovorím, keď o sebe hovoríte, že ste vláda odborníkov, je prísť a v tom veľmi krátkom období práveže vyriešiť obrovskú kopu konkrétnych problémov, ktoré máte. A verte tomu, že ak by ste s tými riešeniami tých konkrétnych problémov, ktoré ako odborníci úplne normálne, teda legitímne môžme od vás očakávať, že musíte byť schopní identifikovať, že my by sme vám s riešením tých kopu problémov veľmi radi pomohli.
Predo mnou keď vystupoval bývalý pán minister práce, rodiny a sociálnych vecí, alebo rodiny, práce, sociálnych vecí, už teraz neviem, v akom poradí, tak, práce, sociálnych vecí a rodiny, tak takisto hovoril, že sú ochotní podporiť dobré veci. Čiže SME RODINA, my sme tu k dispozícii podporovať dobré veci, riešení problémov legitímnych, ktoré Slovensko má. Len vy ste sa zmohli len na také, prepáčte, blá-blá-blá, Slovensko má veľa problémov a budeme riešiť a budeme strednodobé a dlhodobé a horizonty a lego skladačky a podobne. Toto mi na tom vadí. Úprimne vadí, toto je pre mňa osobne sklamanie, že konkrétnostiam ste sa vyhli, a bojím sa, že to bude premrhaný čas. A veľmi sa bojím z pohľadu čerpania napríklad eurofondov, že vy budete tých päť mesiacov len hovoriť o tom, že jój, tento rok teda ešte musím vyčerpať štyri miliardy a na konci nám práve kvôli tomu prepadnú tie miliardy, lebo vy keď teda hovoríte, že ste odborníci, tak vy ste od prvého dňa mali makať jak šrouby, aby nám tie eurofondy neprepadli. Vy ste doteraz už mali prísť s kopou riešení, lebo odborník, už tu hovorím piatykrát, odborník už nemusí tápať, hľadať, analyzovať, ten už to má v hlave, ten už to má dávno zanalyzované.
Takže bojím sa, aby ste sa nezacyklili do tej pozície vlády analytikov alebo že si naďalej budete mysleť, že de facto chodíte do Národnej banky robiť analytikov a zabudnete, alebo budete sa ako kebyže báť realizovať úlohu, ktorú máte, a to je to, že ste najvyššia výkonná moc v štáte. Nie je nikto mocnejší na Slovensku dnes ako ste, pán premiér, vy, vy môžete buchnúť po stole, a tu je problém a takto ho vyriešime.
A my vám hovoríme za nás, že keď prídete s tým riešením do parlamentu, tak v pohode za neho hlasujeme. Keď potrebujete schôdze počas leta, chcete, aby zasadal parlament dvakrát, trikrát, päťkrát, celé leto, my si nepotrebujeme robiť kampaň, my si robíme kampaň tromi rokmi našej práce, čiže my sme tu k dispozícii, kedykoľvek parlament môže počas leta zasadať a sme vám k dispozícii na riešenie problémov ľudí, ktoré ako, ako odborníci určite identifikujete. Čiže to je také to sklamanie.
Druhé sklamanie je, že pred desiatimi dňami sme sa stretli a sme vám tam za náš poslanecký klub, za najväčší poslanecký klub tlmočili dve konkrétne podmienky, požiadavky, za ktorých sme ochotní podporiť programové vyhlásenie vlády. A v tejto súvislosti sme zase v dvoch veciach sklamaní z vašeho prístupu. Jedna vec je, že ste ani nemali ten chochmes nám poslať programové vyhlásenie vlády pred tým, ako sa to stal materiál verejný na dispozícii každému jednému človeku na Slovensku cez google.com. Čiže museli sme si programové vyhlásenie vlády de facto vygúgliť a trochu podľa mňa to svedčí o tom, aký ste mali skutočný záujem získať podporu najväčšieho poslaneckého klubu v tejto sále.
Druhý problém, ktorý máme, je to, že pred desiatimi dňami sme mali nejaké stretnutie v špeciálny deň, zvyčajne nie úplne pracovný v politike, v sobotu, stretli sme sa spoločne v trojici, povedali sme vám, že toto sú naše dve podmienky, a vy ste nám dodnes nedoručili odpoveď. Ja som si pozeral, či ju mám niekde v maili, odpoveď od vás, či ju mám niekde v správe, či ju mám v Signáli alebo niekde, žiadna odpoveď. Ani verejná, ani osobná, tiež mi to pripadá veľmi zvláštne, a teda mám, kladiem si otázku, či teda ten záujem z vašej strany získať podporu najväčšieho poslaneckého klubu bola, bol reálny, alebo nie, nebol reálny. Takže toto sú tie problémy, ktoré máme s programovým vyhlásením vlády, čo sa týka textácie a prístupu možno k rokovaniam, ktoré sme spoločne mali.
A teraz sa skúsme pozrieť na jeden teda, jeden, jeden prístup vlády, ktorý ja by som považoval za takú eminentnú súčasť aj, aj tejto vašej snahy získať podporu pre programové vyhlásenie vlády, a to je komunikáciu vašej vlády a najmä ministra financií, alebo ministra financií o tom, v akom stave preberáte vlastne verejné financie. Mám pocit, že vám vyhovuje doslova šíriť lži o tom, v akom stave ste prebrali verejné financie, a dosť ma to mrzí, lebo akože aj vašou pozíciou, ktorú ste robili v Národnej banke Slovenska, si myslím, že tieto analytické pozície sú naozaj, vždy by mali byť postavené na faktoch, naozaj na tvrdých dátach a nie na nejakých, nejakom politikárčení a nadbiehaní možno niekomu v opozícii, aby ste sa im zapáčili možno, aby vám dali, dali nejaké hlasy. Najlepšie, si myslím, že by bolo, aby som pri tejto, alebo týchto vašich zlyhaniach možno použil aj komunikáciu bývalého štátneho tajomníka Marcela Klimeka, na ktorého pleciach de facto stál chod ministerstva financií za posledné tri roky od posledných volieb.
Teraz poviem ešte jednu takú personálnu vsuvku. Veľmi ma mrzí aj prístup, ktorý ste zvolili prostredníctvom pána ministra financií, že ste s ľuďmi, ktorí si to odmakali na ministerstve financií, doslova vytreli podlahu. Správali ste sa k nim ako k handrám. Napríklad k bývalej GTSU Veronike Gmiterko, ktorá len svojou aktivitou dokázala ušetriť znova otvorenými rokovaniami s dodávateľmi informačných systémov okolo 105 miliónov eur v horizonte v podstate tejto vlády od teda, alebo teda ako sme počítali na obdobie štyroch rokov, postaviť sa k nej alebo zachovať sa k nej ako k handre a vyhodiť ju na ulicu, je nedôstojné. Lebo potom si kladiem otázku, že či teda novému vedeniu ministerstva financií vadí, vadia práve ľudia, ktorí išli po krku mafiám, zlodejom, ktorí zvykli na ministerstve financií práve prostredníctvom týchto rôznych informačnotechnologických zákaziek, obstarávaní softvérov a podobne tunelovať verejné zdroje, že či teda novému vedeniu ministerstva financií práve takíto čestní ľudia, bojovníci proti korupcii vadia a vlastne potrebujú tam dosadzovať svojich ľudí.
Je tiež zaujímavé, že ste včera schválili napríklad teplý biznis pre pravú ruku medzičasom odsúdeného guvernéra Národnej banky, ktorému vy ste robili pobočníka. Ten teplý biznis je plus-mínus za jeden milión eur. Lebo keď ste včera si schválili konkrétneho pána za člena bankovej rady NBS a keď som si pozrel majetkové priznania iných členov NBS, tak je to o tom, že plus-mínus 75-tisíc ročne majú z výkonu tej funkcie, ďalších pár, vyše 100-tisíc eur, okolo 130- je ročne tam z iných nejakých funkcií typu, že sú v nejakej rade Fondu na ochranu vkladov a podobne, čiže jednoducho takýto biznis dohodiť si kamarátovi a pravej ruke, podotýkam, pravej ruke odsúdeného, prvostupňovo odsúdeného za korupciu, guvernéra Národnej banky, nesvedčí príliš o tom, že máte dobrý vkus, že máte vkus na ľudí, ktorí bojovali proti korupcii, ale skorej sa tam snažíte vytvárať teplé miesta pre ľudí, ktorí majú vzťah k verejným financiám alebo k ochrane verejných financií úplne iný, ako by sa patrilo. Takže je to tiež taká bokom trošku otázka, že ako teda čestne to myslíte s tými personálnymi nomináciami.
Ale teda aby som išiel k tým dátam, faktom a klamstvám, ktoré šíri, bohužiaľ, súčasný minister financií, a vy ste v jeho prípade ticho a to znamená, že s tým ticho súhlasíte, čo nás veľmi mrzí. Skúsme si porovnať realitu. My keď sme dostali od toho skorumpovaného zlodeja, čo sa tu ozýval, ako prvý vystupoval, Roberta Fica alebo teda jeho pobočníka 19-ročného Petra Pellegriniho, keď sme od neho preberali vládu v čase covidu, mali sme v štátnej pokladnici 1,5 miliardy eur. Jeden a pol miliardy eur. Mali sme taký problém, že v čase covidu práveže nastal veľký stres na, na finančných trhoch, aj teda inštitúcie, ktoré zvyknú teda požičiavať peniaze štátom, boli veľmi opatrné, zaujali obranné pozície a my sme sa báli pomenovať, sme nemohli ani verejne pomenovať, že my máme de facto vybrakovanú štátnu pokladnicu a máme peniaze tak na jeden mesiac chodu štátu. Za tejto situácie na konci sme teda boli veľmi radi, že sme dokázali zabezpečiť financovanie štátu, a chcem to porovnať s komfortnou pozíciou, s akou preberáte verejné financie vy. My sme od Pellegriniho po období vlády, kedy nemali absolútne žiadne krízy, že osem rokov žiadna kríza od Radičovej vlády, dostali kasu s 1,5 miliardou v štátnej pokladnici. Vy ste od nás dostali 8,5 miliardy v štátnej pokladnici. 1,5 miliardy, 8,5 miliardy je sakra rozdiel. Ani raz som od vás nepočul, ani od ministra financií, ani od vás jedno malé sladké ďakujem. Nič. Ani ťukes. Miesto toho reči typu, že verejné financie sú v historicky najhoršom stave, púšťať do prostredia, kde viete o tom, že stavu verejných financií sa rozumie tak maximálne jedno percento slovenskej populácie, považujem za číro čistý nezodpovedný, podotýkam, populizmus.
Lebo viete, že pohľady na verejné financie sú rôzne a hovoriť o verejných financiách, mysleť na dlhodobú udržateľnosť verejných financií, ale použiť výraz, ako použil pán minister, verejné financie sú v historicky najhoršom stave, je sakra rozdiel. Lebo áno, z pohľadu dlhodobej udržateľnosti verejných financií sa môžme baviť o tom teda, že teoreticky sú nie v dobrom stave. Na druhej strane to, čo použil pán minister financií, že si odrezal časť grafu, ktorý zverejnil, zverejnila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, aby mu to jeho vyjadrenie sedelo, kde odrezal vlastne údaje, ktoré boli pred rokom 2013, lebo jednoducho tie boli horšie, považujem na úrovni manipulácie tzv. toho Kažimírového grafu, keď si ho pamätáte, kde presviedčal celé Slovensko, že SMER zabezpečil 90 % pokles cien plynu a jednoducho ani po prvé nerozumel tomu grafu a po druhé snažil sa manipulovať s verejnou mienkou, zrejme v domnení, že ľudia sú hlúpi.
A teda ešte raz hovorím. Pustiť takýto výrok, že verejné financie sú v najhoršom stave, historicky najhoršom stave, zároveň myslieť na to, že dlhodobá udržateľnosť je historicky v najhoršom stave, ale v skutočnosti tú dlhodobú udržateľnosť manipulovať s tým, že odstrihnúť z grafu, ktorý zverejnila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, roky 2012, 2011 napríklad, kde v roku 2011 teda dlhodobý ukaz.. alebo teda ukazovateľ vývoja dlhodobej udržateľnosti vzhľadom k HDP, teda vyjadrený v percentách HDP bol 7 % v tom odstrihnutom roku 2011, ale odstrihnúť tento rok, aby teda súčasných 5,9 vyzeralo, že je najhorší historicky, tak považujem za manipuláciu par excellence a la práve ten Kažimír, ktorého som spomenul. Je to obrovská hanba ministra financií, že k takémuto niečomu poklesol, že utrhnúť vlastne z dát, ktoré zverejňuje Rada pre rozpočtovú zodpovednosť roky, ktoré mi nevyhovujú, aby ten môj výrok vyzeral teda nejako vieryhodne, je naozaj obrovská, obrovská hanba.
Ďalšia vec a lož, ktorá teda sa podsúva tým výrokom, že preberáte vlastne verejné financie v historicky najhoršom stave, je korigovaná našťastie aj teda svetovými agentúrami a myslím teda v tomto prípade ratingovými agentúrami. Ratingové agentúry tiež posudzujú a v podstate majú úlohu, aby hovorili investorom, ako je bezpečné investovať do dlhodobého alebo do financovania toho-ktorého štátu do teda dlhopisov, ktoré vydávajú tie-ktoré štáty, a ratingové agentúry v podstate robia tú prácu za tých investorov, lebo jednoducho majú, majú prienik do kompletnej sady dát a vedia posúdiť, aká je teda rizikovosť financovania toho-ktorého štátu. V tom prípade môžme si teda posúdiť hodnovernosť slov pána ministra financií, keď teda on povie jeden deň, že verejné financie sú v historicky najhoršom stave, a v ten istý deň pred polnocou zverejní najväčšia svetová a najrenomovanejšia svetová ratingová agentúra Standard & Poor´s hodnotenie, kde de facto zlepšuje výhľad slovenského ratingu, to znamená, hovorí investorom, ktorí by zvažovali nákup slovenského štátneho dlhu, že áno, na Slovensku je medzičasom ešte bezpečnejšie. A hovorí to aj na základe toho, ako sme spravovali tie verejné financie za posledné roky. Čiže tam vás krásne túto lož, ktorú ste šírili z prostredia ministerstva financií, krásne vás s touto lžou skonfrontovali nie minister bývalý, nie bývalý štátny tajomník, ale priamo svetové ratingové agentúry. Na vašom mieste by som sa rovnako za túto, za toto šírenie lži hanbil.
Ďalšia konfrontácia vašich lží s realitou je prostredníctvom úrokov, ktoré nám práve sú ochotní alebo ktoré si pýtajú finančné trhy za financovanie nášho dlhu. Financovanie nášho dlhu, posledná, posledná emisia, keď si zobereme, tak úrok 3,66 % je niekde v priemere eurozóny, kde eurozóna sa pohybuje od 2,36 % do 4,23 %, čiže sme bez najmenších problémov niekde v strede. Celková Európska únia vzhľadom na to teda, že sú aj súčasťou Európskej únie aj krajiny, ktoré majú svoju vlastnú menu a úročenie, sa pohybuje od 2,36 do 8,35 %. Úročenie našich dlhopisov, ešte raz, 3,66 %. Čiže finančné trhy, ako aj renomované ratingové agentúry udeľujúce kvalitný rating A pre Slovensko výrok o zlom či najhoršom stave našich verejných financií jednoznačne opäť vyvracajú.
Potom sa môžme pozreť na takú lož o minulosti, ktorú tak isto ste šírili ústami ministra financií, a to je lož, kde citujem: "Vlády v rokoch 2020 až 2022 zle hospodárili, až spôsobili rozvrat verejných financií." Takže to je opäť v príkrom rozpore s dátami a faktami. Viete, aké sú dáta a fakty? Je to totiž presne naopak. Vlády, počas ktorých som pôsobil na ministerstve financií a počas ktorých teda pôsobil aj štátny tajomník Marcel Klimek, môžme povedať teda vlády od posledných volieb, boli totižto prvé a doteraz jediné, ktoré hospodárili lepšie ako priemer krajín Európskej únie a aj eurozóny. Tvrdiť za tejto situácie to, čo ste povedali, čo, poviem ešte raz, vlády v rokoch ´20 až ´22 zle hospodárili až spôsobili rozvrat verejných financií, je bohapustá lož hodná goebbelsa Erika Tomáša a Roberta Fica, Roberta Kaliňáka a podobných exotov, ktorí okolo pravdy ani len nikdy nechodili.
Takže ešte si povedzme nejaké fakty. Takže za tie vlády, za ukončené fiškálne roky 2020, 2021 a 2022, roky, v ktorých sme zažili najťachšie krízy v histórii Slovenskej republiky, roky, v ktorých sme zažili najťachšiu zdravotnícku krízu od roku 1920, od čias španielskej chrípky, tak počas týchto rokov, počas týchto troch ukončených fiškálnych rokov sme mali na Slovensku priemerný deficit 4,3 % a priemerný deficit v Európskej únii bol 5 % HDP. Priemerný deficit v eurozóne bol 5,3 %, my 4,3. Čiže boli sme lepší od eurozóny o jeden percentuálny bod. Viete, ako teda hospodárili ostatné vlády, ktoré tu boli? Či už teda to bol Fico, Pellegrini, volebné obdobie od 2016 – 2020? Kým priemer eurozóny bol –0,9, oni hospodárili –1,5 %. Fico II: –2,9, on hospodáril –3,3. Zase horšie. Radičová? –5,3 eurozóna, Radičová –5,9. Fico I? Eurozóna 2,4, Fico I 4,1. Zase horšie. Dzurinda II? Eurozóna 2,9 %, Dzurinda 4,1. Dzurinda I? Eurozóna –1,8 %, Dzurinda 8,1.
Čiže zo siedmich, alebo teda to siedme volebné obdobie, kde ani v jednom predošlých, ani v jednom predošlých volebných obdobiach vláda nedokázala hospodáriť lepšie z pohľadu deficitu priemerného za to obdobie, ako hospodárila priemerná európska krajina alebo teda priemerná krajina, členská krajina EÚ alebo priemerná členská krajina eurozóny, čiže krajín, ktoré platia eurom. Až prvýkrát počas obdobia, kedy Marcel Klimek práve bol štátnym tajomníkom za roky 2020, 2021 a 2022, kedy najprv bol Edo Heger a potom dva roky ja ministrom financií, Slovenská republika napriek všetkým krízam dosiahla prvýkrát lepšie hospodárenie ako priemerné európske krajiny, či už v eurozóne, alebo v Európskej únii.
Pán premiér, obrovská hanba za lži, ktoré šírite prostredníctvom, vy predsa musíte preberať priamu zodpovednosť, lebo minister financií patrí pod vás, za lži, ktoré šírite o stave verejných financií, v akom ste ich prebrali.
Takže ešte raz si to zopakujme z pohľadu deficitu. Z pohľadu deficitu historicky prvýkrát sme dosiahli lepšie hospodárenie ako priemerná krajina eurozóny a Európskej únie. Z pohľadu štrukturálneho deficitu najnižší štrukturálny deficit za, historicky od vzniku Slovenskej republiky práve v rokoch 2021 a 2022. Z pohľadu financovania alebo úrokov, ktoré si pýtajú investori pri pôžičkách štátu na financovanie, ktoré potrebujeme, ktoré emitujeme, máme úroky v priemere niekde v rámci, v rámci eurozóny.
Z pohľadu ratingových agentúr ratingové agentúry nám výhľad zlepšujú, a nie zhoršujú. Z pohľadu, z pohľadu, z pohľadu, čo som ešte zabudol, z pohľadu dlhodobej udržateľnosti, bohužiaľ, minister financií oklamal tým, že odstrihol z grafu, ktorý zverejnila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť roky, v ktorých bola, bol parameter dlhodobej udržateľnosti horší, a takýmto spôsobom sa snažil zmanipulovať to, že vlastne dlhodobá udržateľnosť dnes je najhoršia. A čo je ešte pri tejto veci veľmi dôležité, zabudol povedať, že chýbajú Slovensku dáta. Od vzniku Slovenskej republiky až do roku 2010 sa vôbec nemerala a nepočítala dlhodobá udržateľnosť. To znamená, že to máme dokopy, osemnásť rokov dát nemáme. Od roku 2011 tieto dáta k dispozícii máme a vy miesto toho, aby ste zverejnili celú sadu dát za roky, ktoré máme, odstrihnete roky, ktoré vám nevyhovujú, aby ste mohli komunikovať, že ste prebrali stav teda v najhoršej dlhodobej udržateľnosti verejných financií. Hanba, hanba, hanba, hanba!
A ja si myslím, že by ste sa mali poučiť a tak ako som vám aj hovoril vo faktickej poznámke nie je podľa mňa vašou nevýhodou, že nekomunikujete nahlas, a ja, mne sa to celkom páči. Možno na niekoho to pôsobí ako uspávač hadov, ja to mám celkom rád. Možno vy ste skorej premiér do takého fungujúceho štátu, do takého Dánska, kde ľudia ani nemusia vedieť, že kto je premiérom, lebo jednoducho je natoľko nenápadný, že všetko funguje a ľudia sa ani o politiku nezaujímajú. Ale nemusíte ísť teraz sa vydať cestou buranstva a hurónstva a klamstiev skorumpovaného zlodeja Roberta Fica alebo Petra Pellegriniho, ale veľmi rád by som bol a duplom, keďže pochádzate z Národnej banky Slovenska, aby ste vaše vystúpenia, vašu komunikáciu postavili vždy a zásadne len a len na faktoch, na pravde a nenadbiehali týmto skorumpovaným zlodejom, ktorí tu dvanásť rokov vo veľkom Slovensko rozkrádali a dnes sa už nevedia dočkať, ako sa prvého októbra zmocnia moci a spoločne zo Slovenska, z demokratickej krajiny, urobia nejakú novodobú diktatúru, totalitu v strede Európskej únie. Ak vy im budete nadbiehať tým, že budete šíriť bludy o stave napríklad verejných financií len preto, lebo budete vy chcieť vyzerať, alebo minister financií bude chcieť vyzerať za pekného, tak budete pomáhať len mafii, ktorá tu dvanásť rokov systematicky Slovensko rozkrádala a ktorá chce urobiť všetko pre to, aby sa vrátila späť k moci.
Čiže ešte raz, na záver. Neberte to v zlom, ale vzhľadom na to, čo sme našli v programovom vyhlásení vlády, že veľmi málo naozaj tej reálnej odbornosti tam vidíme, lebo odborník by napísal, pomenoval možno na tých dvadsiatich ôsmich stranách dvesto konkrétnych problémov a dvesto konkrétnych riešení. Tak po prvé nevidíme tu odbornosť, po druhé príliš veľa vaty, príliš veľa toho alibizmu, máme málo času, tak budeme len analyzovať a nachystáme nejaké piškvorky či lego kocky budúcej vláde.
A po tretie to je možno tak technicky, že ak raz chcete podporu, tak mali sme nejaké rokovanie, tak by ste nám aspoň po desiatich dňoch mohli oznámiť, aký je výstup voči tým našim požiadavkám, ktoré za náš poslanecký klub sme vám komunikovali, či to je teda jednoznačná garancia zachovania 200 eur na dieťa, lebo ja tu skôr medzi riadkami vidím, že by ste chceli prichádzať s riešeniami, že dáte tých 200 eur na dieťa len naozaj tým chudobným komunitám a podobne. To si nemyslím, že je správna cesta, lebo znížiť dane pracujúcim aj strednej triede je správna vec a tuto napríklad saskári o tom roky hovorili a keď to mali podporiť, tak proti tomu bojovali. Takže chceli by sme jednoznačnú garanciu, že dvesto eur na dieťa napríklad s nimi sa nebudete pokúšať zrušiť.
A druhú garanciu, že si uvedomujete, že 30. septembra Slovensku ide o život. Ja tu neregistrujem žiaden nápad, nejakú invenciu, nejakú atómovku, neutrónku alebo aj obyčajnú konvenčnú zbraň, s ktorou by niekto prišiel, ktorá by dokázala zabezpečiť vybičovanie účasti v nasledujúcich voľbách. Fico a spol. tou demagógiou, ktorú tu šíri, tými klamstvami chce dosiahnuť, aby účasť bola čo najnižšia. My týmto ľuďom práve tú hru musíme pokaziť, a preto tá naša druhá podmienka bola 500 eur pre každého, kto príde voliť bez ohľadu na to, koho príde voliť, lebo jednoducho len tento krok dnes vidím, ktorý môže Slovensko pred doslova zmenou režimu a vytrhnutia Slovenska z demokratickej Európy zachrániť. To mi tu chýba. Bohužiaľ, som to tu nenašiel.
A chcel som síce ešte hovoriť a prehovoriť do duše tomu skorumpovanému zlodejovi Ficovi, poviem aspoň takto pár na záver, že sa ten vagabund, trúfne si ešte sa sem postaviť a tu hovoriť niečo, že koľko vychádza dôchodcom na deň, že 18 eur. On, ten skorumpovaný zlodej, ktorý zvyšoval dôchodcom v čase, kedy nemal absolútne žiadnu krízu, dôchodok o 1,90 eur! Počujete, o 1,90! My v tomto roku dôchodcom zvýšime o viac ako 60 eur. Už sme v priemere zvýšili od 1. januára a teraz druhýkrát o 60 eur. Čiže keď si porovnáme, že čo zvýšime dôchodky medzi júlom a decembrom minulého roku, tak je to viac ako 120 eur, 120 eur! A ten skorumpovaný zlodej, keď nemal žiadnu krízu, im dal 1,90 a on nemá ešte Boha pri sebe sem prísť a skrývať sa tu za dôchodcov a tvrdiť, že jak mu strašne na nich záleží.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Rozpracované
16:11
Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:11
Jozef PročkoViete, o vás sa hovorí, pán Ódor, že ste Kažimírov človek. To sú také veci, ktoré môžu byť pravda a nemusí to byť pravda. Ale aj o vás si myslím, že určite viete, čo je morálne a čestné, a myslím si, že dávať veci a prezentovať veci tak ako sú, je veľmi dôležité. Nezabudnite na česť, nová úradnícka vláda, a na morálku, ak nechcete, aby sa tu vrátil Fico. Za chvíľočku budete mať predrečníka Mazureka. No to je čistá katastrofa! Odsúdený extrémista vám bude rozprávať. To ste nezažili. Ja vás naozaj prosím, aby ste do nových pozícií dosadzovali ľudí, ktorí sú čestní, pretože aj to, čo sa ide diať na Slovenskom pozemkovom fonde, mňa veľmi mrzí a ja vás chcem ešte raz poprosiť, prosím vás, prosím vás... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Vystúpenie s faktickou poznámkou
13.6.2023 o 16:11 hod.
Mgr.
Jozef Pročko
Videokanál poslanca
Ja nadviažem na predrečníka. Ja poznám z tejto úradníckej vlády niektorých naozaj osobne a myslím si a viem, že sú to čestní ľudia. Preto mňa mrzí, keď naozaj toto, čo si vypočujem a čo som si vypočul aj na klube, nie je v súlade s tým, čo tvrdia niektorí ministri tejto novej úradníckej vlády, a veľmi ma mrzí a napísal som to aj v jednom statuse, keď táto úradnícka vláda bude robiť kampaň Progresívnemu Slovensku takýmto spôsobom. Lebo opakujem, poznám niektorých z vás a viem, že ste čestní ľudia. Takýmto spôsobom a naozaj robiť to, hľadám slovíčko, aby som niektorých neurazil, podlo manipulovať fakty je zlé.
Viete, o vás sa hovorí, pán Ódor, že ste Kažimírov človek. To sú také veci, ktoré môžu byť pravda a nemusí to byť pravda. Ale aj o vás si myslím, že určite viete, čo je morálne a čestné, a myslím si, že dávať veci a prezentovať veci tak ako sú, je veľmi dôležité. Nezabudnite na česť, nová úradnícka vláda, a na morálku, ak nechcete, aby sa tu vrátil Fico. Za chvíľočku budete mať predrečníka Mazureka. No to je čistá katastrofa! Odsúdený extrémista vám bude rozprávať. To ste nezažili. Ja vás naozaj prosím, aby ste do nových pozícií dosadzovali ľudí, ktorí sú čestní, pretože aj to, čo sa ide diať na Slovenskom pozemkovom fonde, mňa veľmi mrzí a ja vás chcem ešte raz poprosiť, prosím vás, prosím vás... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Rozpracované
16:13
Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:13
Peter PollákJa by som nadviazal na môjho predrečníka, na pána Matoviča a ja na začiatku chcem oceniť slová pána premiéra Ódora, kedy pochválil manažment Úradu vlády a vlastne vyvrátil celý ten blud, ktorý tu tri roky podsúval Fico. Bohužiaľ mu na to naskočil bývalý premiér Heger a hovoril tu o nejakom chaose. Práve vaše slová boli dôkazom, že Úrad vlády fungoval tak, ako mal, a práve bývalý premiér Matovič tam doniesol...
Ja by som nadviazal na môjho predrečníka, na pána Matoviča a ja na začiatku chcem oceniť slová pána premiéra Ódora, kedy pochválil manažment Úradu vlády a vlastne vyvrátil celý ten blud, ktorý tu tri roky podsúval Fico. Bohužiaľ mu na to naskočil bývalý premiér Heger a hovoril tu o nejakom chaose. Práve vaše slová boli dôkazom, že Úrad vlády fungoval tak, ako mal, a práve bývalý premiér Matovič tam doniesol človeka v podobe Jula Jakaba, ktorý to tam celé spojazdnil, a vy sám ste povedali, že to doteraz funguje a je dobre manažovaný Úrad vlády. Čo sa však nedá povedať o ministrovi financií, ktorý, naopak, tvrdí vlastne to, čo hovorí napríklad Eurostat, a ten ponúka naozaj holé fakty o tom, že práve verejné financie sú naozaj v rekordne dobrom stave, tak minister financií vlastne podlo nejakým spôsobom zakrýva fakty, ktoré tu ukazuje Eurostat. Nie my, ale Eurostat. Čiže je na vašom, je vo vašej zodpovednosti, pán premiér, aby ste možno aj v takejto chvíli upozornili na to ministra financií, aby v čase, kedy naozaj tri roky tu blúznil Robert Fico, váš nominant na ministra financií hovoril čisté fakty, aby ukľudnil spoločnosť, aby tu netvrdil, že verejné financie sú v zlom stave. A ja by som naozaj toto bral možno ako nejaké nadbiehanie či nadprácu, ale ja neviem pre koho. Toto je skôr otázka naozaj na ministra financií, ktorý podlo klamal o stave verejných financií.
Ešte raz sa vám chcem poďakovať, pán premiér Ódor, o vašom vyslovení, že Úrad vlády bol naozaj dobre manažovaný. Veľká vďaka.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
13.6.2023 o 16:13 hod.
Mgr.
Peter Pollák
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne za slovo.
Ja by som nadviazal na môjho predrečníka, na pána Matoviča a ja na začiatku chcem oceniť slová pána premiéra Ódora, kedy pochválil manažment Úradu vlády a vlastne vyvrátil celý ten blud, ktorý tu tri roky podsúval Fico. Bohužiaľ mu na to naskočil bývalý premiér Heger a hovoril tu o nejakom chaose. Práve vaše slová boli dôkazom, že Úrad vlády fungoval tak, ako mal, a práve bývalý premiér Matovič tam doniesol človeka v podobe Jula Jakaba, ktorý to tam celé spojazdnil, a vy sám ste povedali, že to doteraz funguje a je dobre manažovaný Úrad vlády. Čo sa však nedá povedať o ministrovi financií, ktorý, naopak, tvrdí vlastne to, čo hovorí napríklad Eurostat, a ten ponúka naozaj holé fakty o tom, že práve verejné financie sú naozaj v rekordne dobrom stave, tak minister financií vlastne podlo nejakým spôsobom zakrýva fakty, ktoré tu ukazuje Eurostat. Nie my, ale Eurostat. Čiže je na vašom, je vo vašej zodpovednosti, pán premiér, aby ste možno aj v takejto chvíli upozornili na to ministra financií, aby v čase, kedy naozaj tri roky tu blúznil Robert Fico, váš nominant na ministra financií hovoril čisté fakty, aby ukľudnil spoločnosť, aby tu netvrdil, že verejné financie sú v zlom stave. A ja by som naozaj toto bral možno ako nejaké nadbiehanie či nadprácu, ale ja neviem pre koho. Toto je skôr otázka naozaj na ministra financií, ktorý podlo klamal o stave verejných financií.
Ešte raz sa vám chcem poďakovať, pán premiér Ódor, o vašom vyslovení, že Úrad vlády bol naozaj dobre manažovaný. Veľká vďaka.
Rozpracované