13. schôdza
Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge
Príjemné popoludnie prajem, vážený pán podpredseda Národnej rady, ctený pán predsedajúci, vážené dámy, vážení páni, vážená pani ministerka zdravotníctva Slovenskej republiky, dovoľte mi, aby som predniesol stanovisko vlády k návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členke vlády Slovenskej republiky Zuzane Dolinkovej, poverenej riadením Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.
Dovoľte mi, aby som teda oficiálne predniesol, že na základe uvedeného návrhu vláda Slovenskej republiky nesúhlasí s návrhom skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členke vlády Slovenskej republiky Zuzane Dolinkovej. A dovoľte, aby som stanovisko vlády Slovenskej republiky odôvodnil tak podrobne a odpovedal na každý bod, ktorý v návrhu na odvolanie bol spomenutý.
Ale dovoľte mi najprv, aby som sa teda osobne prihovoril aj navrhovateľovi pánovi doktorovi Stachurovi, ktorý toto stanovisko predniesol, pretože by som hneď mu možno položil otázku, keďže okrem toho, že som poslanec Národnej rady, ktorý je uvoľnený na výkon funkcie ministra vlády Slovenskej republiky, sa spýtal, že kto v tomto pléne okrem teda mňa, pána doktora Stachuru je lekár, je tu pani doktorka Záborská, je tu pán doktor Baláž, pán doktor Szalay a možno by som sa chcel spýtať hneď na úvod, že kto z vás, ktorí sme tu teda lekári, sa v poslednej dobe, v posledných rokoch aj venoval zdravotníkom a najmä teda pacientom na Slovensku. Lebo viete, je veľmi jednoduché mudrovať o tom, čo treba urobiť, ako by to bolo, keby sme my boli, kde by sme boli, ale ja si myslím, že férové by z hľadiska navrhovateľa na odvolanie pani ministerky zdravotníctva bolo, keby o tom hovoril niekto, kto lekárom na Slovensku bol. Ktorý by sa nerozhodoval obetovať slovenských pacientov za peniaze a liečiť pacientov v Rakúsku alebo Nemecku.
Ako bez urážky, pán doktor, ja si vás vážim ako odborníka, ja som si čítal váš životopis, ja som si čítal o tom, ako ste pomohli stovkách, možno tisícom pacientom v Rakúsku a Nemecku, chvalabohu, sú to tiež ľudia, sú to občania Európskej únie, dnes máme Deň Európy, ďakujem pekne, sú to naši kolegovia v Európskej únii, ale férové by bolo, keby ste obetovali tie ťažké peniaze, ktoré ste tam zarobili, a pomáhali tu našim otcom, našim mamám, našim deťom, a potom tu mudrujte o tom, čo treba urobiť. Lebo aj v tom, čo ste predniesli, ste hovorili o tom, že áno, viete, že to nie je také ľahké, že to nie je také ľahké, ale keby ste boli férový, tak po skončení medicíny, po atestáciách poskytujete zdravotnú starostlivosť občanom Slovenskej republiky.
Lebo to nie je o tom, že som poslancom Národnej rady za nadštandardný plat a hovorím tu o tom, ako by to malo byť, ale pritom svoj vlastný život som prispôsobil službe niekomu inému. Ste vyštudovali za peniaze, ktoré investovala do vás cestou lekárskych fakúlt Slovenská republika a rozhodli ste sa, že budete liečiť pacientov v iných štátoch. Prečo? Kvôli peniazom. Určite poviete, že kvôli tomu, že tam je iný systém, že tam je iné nastavenie, že tam sú iné podmienky, určite áno, ale vy keď ste sa rozhodli, že pôjdete robiť a liečiť pacientov v zahraničí, vy ste netušili, aké tam podmienky sú. Vy ste tam najprv išli, lebo ste neodolali lukratívnym finančným podmienkam a vykašlali ste sa na našich pacientov. To len na úvod.
Druhá vec. A kto nám tu hovorí o poplatkoch a nejakých súkromných firmách v zdravotníctve? Ako pán doktor Stachura, teda pokiaľ ste si to z jeho príhovoru nevšimli, je člen Kresťanskodemokratického hnutia. Došlo k zmenách, chvalabohu, pán predseda, držím vám palce, ale KDH bolo hnutím, ktoré podporovalo reformy ministra Zajaca, ktorý tu pustil súkromný sektor, ktorý tu pustil súkromné firmy, ktorý tu pustil súkromné poisťovne, a teraz nám tu bude poslanec za KDH hovoriť o tom, aké je to zlé, že tu ministerka vychádza niekomu v ústrety? Ako, pán doktor, ja viem, asi ste vtedy ešte ťahali káčera za sebou, ale reprezentujete hnutie, ktoré tu prispelo výrazne k tomu, že sa zdravotníctvo sprivatizovalo, že sa sprivatizovali poisťovne, že sa tu pustili finančné skupiny a teraz vy tu niekoho budete kritizovať za to, že nejaká finančná skupina tu vlastní nejakú nemocnicu, ktorú chce rekonštruovať? Vy ste boli pri tom, keď sa to stalo. Vy, vaše hnutie, ktoré reprezentujete, tak kvôli slušnosti, ktorou by ste mali byť charakterizovaní, by ste mali byť ticho a nieže ešte podpísať takýto pamflet, ktorý je plný neprávd.
Prejdem bod po bode, tak poprosím vás, uložte sa, uvoľnite sa, prejdem bod po bode tohto návrhu, pretože stanovisko vlády reaguje na každý bod návrhu na vyslovenie nedôvery pani ministerke zdravotníctva, lebo že je to urobené tak, že čo bod, to klamstvo. Opakujem, čo bod, to klamstvo. Ale na rozdiel od domnienok navrhovateľa ja budem hovoriť fakty. Fakty, ktoré sú overiteľné a ktoré sú aj pravdivé.
Čiže dovoľte mi, aby som predniesol oficiálne stanovisko vlády Slovenskej republiky k tomuto naozaj neodôvodnenému odvolaniu, a už posledná poznámka, možno sa ešte k tomu v diskusii vrátim, aby sme teda nezabudli, lebo asi mnohí z vás alebo z divákov, ktorí to pozerajú na online prenose, to neevidujú alebo to zabudli, ale chcem len pripomenúť, že jeden z navrhovateľov, pán doktor Stachura, ktorý to tu predniesol, bol štátnym tajomníkom ministra zdravotníctva za vlády OĽANO pána Krajčího, opakujem, štátnym tajomníkom za vlády, keď zdravotníctvo vstúpilo do najväčšieho rozkladu, aký kedy bol, keď trpeli pacienti, keď zomierali pacienti, spomenieme aj štatistiky, ktoré hovoria o tom, ako malo Slovensko 20-tisíc úmrtí naviac oproti porovnateľným štátov. A bol štátnym tajomníkom v čase, keď naozaj každý účastník nášho trhu, či štátnej alebo neštátnej nemocnice, alebo ambulancie, alebo záchranári, kritizovali kroky a postupy ministerstva zdravotníctva pri pandémii. Keď si nespomínate, vygúglite si to a vyhodí vám to množstvo stanovísk o tom, ako bolo ministerstvo zdravotníctvo riadené nekompetentne. Pán štátny tajomník, pán doktor Peter Stachura.
Takže návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členke vlády Slovenskej republiky Zuzane Dolinkovej, poverenej riadením Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, vláda Slovenskej republiky považuje za neopodstatnený vo všetkých jeho častiach. Vláda Slovenskej republiky nevidí žiaden dôvod na vyslovenie nedôvery ministerke zdravotníctva a plne ju podporuje vo výkone jej funkcie. Vláda Slovenskej republiky predložený návrh vníma ako súčasť deštruktívnej opozičnej politiky a odmieta snahy opozície, ktorá po troch rokoch vládnutia rozložila slovenské zdravotníctvo, a odmieta, aby sa prenášalo zodpovednosť za situáciu v slovenskom zdravotníctve na ministerku zdravotníctva.
A teraz si prejdeme všetky body úplne dopodrobna.
Bod 1 hovoril o odôvodnení návrhu kvôli nečinnosť pri riešení akútnych problémov. Tak keď chcete hovoriť o nečinnosti riešenia akútnych problémov, tak si vezmite nástup novej vlády v roku 2020, bolo to 21. alebo 22. marca a pozrite si všetky jej kroky v oblasti zdravotníctva a vtedy si môžte to, čo robili, preniesť na to, čo je nekompetentnosť. Pretože keď si pozriete, čo sa dialo počas pandémie, ako nekompetentne sa konalo, ako premiér Matovič vstupoval do rozhodnutí odborníkov, ako vymýšľal atómovky, ako tu prišiel Sputnik, ako prišlo celonárodné, celoplošné, absolútne vedecky nepodložené testovanie, tak toto bolo o nekompetentnosti. Toto bola čistá nekompetentnosť, ktorá stála životy občanov Slovenskej republiky.
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková po nástupe okamžite začala s akútnym riešením problémov na dennej báze, pretože opozícia zanechala slovenské zdravotníctvo v chaose a veľa neriešených problémov zostalo ležať na stole. Mnohé opatrenia zostali len na papieri, odtrhnuté od reálneho života. Za katastrofálnu nepripravenosť reformy nemocníc zodpovedá dnes aj jeden z aktérov odvolávania ministerky zdravotníctva, hoci napríklad on nesie hlavnú zodpovednosť, že bola ohrozená zdravotná starostlivosť v regiónoch, pán poslanec Dvořák, verím, že ste tu. Pokiaľ sa teraz tvárite, že OSN-ka bola urobená zle, tak vám chcem len pripomenúť, že ste boli vy jeden z jej tvorcov a určite si pamätáte, keď som vás kritizoval ako opozičný politik, že som nehovoril len o pani Szalayovej, ale hovoril som aj o vás. A vy, ktorí ste sa stali členom PS-ka, ste naraz, ste naraz začali vaše dieťa, OSN-ku, kritizovať. Kvôli tejto OSN-ke bola ohrozená zdravotná starostlivosť v regiónoch, na čo poukazovali primátori aj starostovia daných regiónoch. Ohrozená bola starostlivosť pri realizácii reformy nemocníc, aj plán obnovy a odolnosti bol realizovaný iba formálne na papieri a k žiadnej faktickej realizácii nedošlo. Pre nedokončené legislatívne procesy a normy nebolo možné začať s realizáciou napríklad redukcie čakacích lehôt na operácie pre pacientov. Rovnaká nečinnosť sa potvrdila pri projekte výstavby novej univerzitnej nemocnice Bratislava v lokalite Rázsochy.
Opakujem, lokalita Rázsochy, ministerstvo zdravotníctva, pán minister bývalý Krajčí sedí tu, pán štátny tajomník Stachura, bývalý, sedí tu, aby sme videli, kto kritizuje a kto chce odvolávať ministerku zdravotníctva. Kroky ministerky zdravotníctva kritizujú tí, ktorí sú zodpovední za chaos v krajine naozaj za posledných tri a pol roka, keď boli vo vláde, vláda Igora Matoviča, Eduarda Hegera alebo vláda Progresívneho Slovenska, vtedy ešte o tom netušiaceho pána Ódora.
Našťastie, čo sa podarilo, a to hovorím hneď o riešeniach akútnych problémoch v zdravotníctve, pani ministerka schválila programovú vyhlášku a do verejného zdravotníctva, alebo do verejného poistenia smeruje v tomto roku približne o 900 mil. eur viacej, ako tomu bolo v roku 2023. Čiže ich vlády tri a pol roka, prvá vláda, kde vedie rezort zdravotníctva pani ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková, o 900 mil. eur. viac, ako tomu bolo v roku 2023.
Na efektívne a profesionálne poskytovanie zdravotnej starostlivosti poputuje 7,68 mld. eur, a aby sme to vedeli, aké tie navýšenia boli reálne pre jednotlivé segmenty, ústavná zdravotná starostlivosť nárast o takmer 20 %, to znamená presne 19,3 % oproti očakávanej skutočnosti z decembra 2023, na všeobecnú ambulantnú zdravotnú starostlivosť je určených o takmer 7,5 % viac financií, na špecializovanú ambulantnú zdravotnú starostlivosť o viac ako 11 % financií. Minimálna celková suma určená na zdravotnícke pomôcky je vyššia viac ako o 12 % viac, ako bolo predpokladané.
Zároveň došlo aktívnou prácou ministerky zdravotníctva a ministerstva zdravotníctva k začatiu a k akcelerácii množstva ďalších projektov z plánu obnovy a odolnosti, ale aj mnohých iných. Medzi projekty financované z plánu obnovy a odolnosti zaraďujeme napríklad začatie historicky najväčšej rekonštrukcie Nemocnice Poprad z plánu obnovy a odolnosti vo výške viac ako 42 mil. eur, je to rekonštrukcia nemocnice v Leviciach z plánu obnovy a odolnosti vo výške viac ako 50 mil. eur, je to vykonávanie investície z plánu obnovy a odolnosti v rámci projektu fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici a Univerzitnej nemocnici Martina, gratulujem nemocnici v Banskej Bystrici, že prekonali ten zásadný krok a verím, že budovanie novej fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici bude realitou a ďakujem aj, pán poslanec Baláž, za aktivitu, ktorú ste k tomu vyvinuli. Ale napríklad za aktívnej pôsobnosti pani ministerky Dolinkovej je aj vysporiadanie pozemkov potrebných pre výstavbu Univerzitnej nemocnice sv. Martina, lebo viete, to je tá nemocnica, kde ešte Eduard Heger poklepal základný kameň a tým sa výstavba nemocnice univerzitnej v Martine skončila. Začala sa výstavba moderného chirurgického pavilónu vo Zvolene, upravili sa podmienky nenávratného príspevku pre ambulantných lekárov až do výšky 80-tisíc eur, čo znamenalo, že nárast záujmu o túto podporu o nenávratný finančný prostriedok, prostriedok, kde bolo, príspevok, kde bolo alokovaných viac ako 9 mil. eur a naozaj a začínajú sa nám aktivizovať lekári a začína sa nám kvôli tomuto projektu, ktorý rieši pani ministerka Dolinková, napĺňať naša ambulantná sieť. Ale udialo sa aj to, že sa vykonáva odpočet veľkých a malých výziev z plánu obnovy a odolnosti na týždennej báze, totiž keď si spomeniete, ako to bolo robené kedysi, tak ste na webovej stránke vedeli nájsť iba projekty nad 50 mil. eur a všetko do 50 mil. eur bolo utajené.
Medzi ďalšie témy, ktorým sa ministerka zdravotníctva venovala od svojho nástupu do funkcie, zaraďujeme aj riešenie pediatrickej krízy, je to to, o čom ste jednali aj dnes, s cieľom zvýšiť dostupnosť dennej ambulantnej starostlivosti pre deti a dorast, a to zmenou otváracích, alebo pracovného času ambulantnej pohotovosti. Viete, že je to veľká téma, je to veľký problém, vieme, že pediatrov máme málo, hrozilo, že keď nedôjde k zmenám a keď pani ministerka zdravotníctva nezakročí, tak nám hrozí to, že nám pohotovosti, ale aj ambulantná pediatrická starostlivosť skolabujú a naozaj úpravami, ktoré sa robili aj po konzultácii s mestami a obcami, ktorých sa to týka, sa zabezpečí to, že úpravou ambulantných hodín bude zdravotná starostlivosť o pediatrických pacientov na Slovensku zachovaná a takisto je to aj zmena pohotovostných hodín, ktoré sa poskytujú teda v ambulanciách v pohotovostných službách.
Pani ministerka riešila aj systémové vzdelávanie budúcich lekárov, na ktorom sa dohodla s ministrom školstva a vedením lekárskych fakúlt, takisto pre tých, pre ktorých to nie je úplne ich domáca téma, určite si pamätáte situáciu, že vychovávame málo študentov medicíny práve kvôli tomu, že lekárske fakulty si nedostatok financií kompenzujú prijímaním zahraničných študentov, dokonca na niektorých lekárskych fakultách objem študentov alebo počet študentov dosahoval takmer 50 %, ktorí boli zo zahraničia. Je to téma, ktorá bola riešená už v časoch, keď bol predsedom vlády Peter Pellegrini, možno si spomínate, že vtedy sa dohodlo s lekárskymi fakultami, že sa im prispeje, všetkých lekárskych fakultám, štyrom na Slovensku, suma 2 mil. eur na to, aby prijímali slovenských študentov a nie zahraničných študentov, program sa rozbehol. Vláda, ktorá nastúpila v marci 2020, vláda Igora Matoviča, toto zrušila, toto zrušila a zistili sme, že sa k tomu musíme vrátiť, pretože nie je pravda, a to opakujem, nie je pravda, že všetci študenti z lekárskych fakúlt alebo väčšina slovenských študentov odchádza robiť do zahraničia, problém je aj v tom, že lekárske fakulty vychovávajú málo našich slovenských lekárov, pretože musia si nedostatok financií kompenzovať práve zahraničnými študentami.
Bod dva. Bod dva v odôvodnení v predkladanom návrhu, ktorý máte pred sebou, je ohrozenie prostriedkov z plánu obnovy a odolnosti a zvýhodňovanie finančných skupín. Tak k tomu zvýhodňovaniu finančných skupín opäť musím podotknúť, že sprivatizovanie slovenského zdravotníctva sa dialo vtedy, keď vo vláde Slovenskej republiky za ministra Zajaca bolo aj KDH, to len aby sme nezabudli, a prejdem každý bod odôvodnenia tohto ohrozenia prostriedkov z plánu obnovy.
Pod bodom á je teda podpis dodatku nemocnice v Spišskej Novej Vsi, verím, že tu máme, máme tu pána viceprimátora Spišskej Novej Vsi, pán poslanec Demečko, chcem vám povedať, že navrhovateľom, KDH, Progresívnemu Slovensku a OĽANU, vadí, že sa bude rekonštruovať nemocnica v Spišskej Novej Vsi a poprosím vás, pán viceprimátor, oznámte to všetkým občanom vášho regiónu, ktoré strany bojujú proti tomu, aby sa využili peniaze z plánu obnovy na rekonštrukciu vašej nemocnice. Pretože predpokladám, že pacienti, ktorí chodia do vašej nemocnice, asi im je jedno, kto prevádzkuje nemocnicu, lebo chcú, aby nemocnica bola funkčná, moderná a poskytovala zdravotnú starostlivosť tak, aby za ňou nemuseli chodiť do iných regiónov.
Takže, všetci podpísaní poslanci, ja by som vám navrhoval, teda pokiaľ nepoužijete bilbordy, aby ste to rozposlali všetkým občanom vášho regiónu, aj okolitých regiónov, ktorí chodia do vašej nemocnice, aby vedeli, ktorí poslanci Národnej rady a za ktoré strany bojujú proti obnove vašej nemocnice. Vás žiadam, keď sa bude dať, zo svojho veľkého ministerského platu vám rád prispejem na túto aktivitu.
Pretože viete, je krásne byť múdry, ako treba pomáhať, ale to je taký podobný príklad ako sú naši poslanci za opozíciu v Európskom parlamente, teraz nemyslím KDH, ktoré sa chová v Európskom parlamente seriózne, keď bojujú proti Slovensku a čerpaniu eurofondov. Tak toto je presne o tom. Tu kritizujú zdravotníctvo a na druhej strane im vadí, že sa bude rekonštruovať nemocnica v Spišskej Novej Vsi. Tak poprosím pozdraviť všetkých občanov, aj pacientov, keď pôjdu do nemocnice v Spišskej Novej Vsi a bude sa rekonštruovať, že táto rekonštrukcia by nebola, keby pri vláde boli strany, ktoré podpísali návrh na odvolanie.
Pretože podpis dodatku nemocnice v Spišskej Novej Vsi je úplne v poriadku, je úplne lege artis a je to preto, lebo podpis dodatku nerobila ministerka zdravotníctva, lebo sa rozhodla, ale robila preto, lebo ho odkonzultovala nielen s právnym odborom ministerstva zdravotníctva, ale aj s externými subjektami, ktoré vypracovali právnu analýzu za účelom uistenia, že nedôjde k pochybeniu či nedodržaniu princípu nediskriminácie rovného zaobchádzania alebo zvýhodňovania jednotlivcov a na základe revízie operačnej dohody medzi Slovenskou republikou a Európskou komisiou bola navrhovaná zmena realizovateľná presne tak, ako sa dodatkovala aj výstavba nemocníc v Martine a v Banskej Bystrici, ktoré môžu uvedenú stavbu dokončiť do roku 2028. Čiže keď sa deje niečo, pre jeden typ nemocníc je to v poriadku, ale keď pre druhý, je to už politický problém. Vraciam sa k tomu, privatizácia nemocníc začala aj preto, že k tomu prispeli vtedajší poslanci z hnutia, ktoré teraz je podpísané a iniciovalo navrhovanie na odvolanie, hnutia KDH.
V čase keď boli prekladané žiadosti, hovoríme znova o Spišskej Novej Vsi v rámci výzvy na financovanie veľkých investičných projektov, boli vyhodnotení úspešní uchádzači a následne boli vypracované zmluvy, a teraz počúvajte, vypracované zmluvy, ktoré boli podpísané za bývalej vlády pána Hegera a potom za ministrovania pána Palkoviča. Táto uvedená výzva, ktorá sa týka Spišskej Novej Vsi, bola vyhlásená 8. novembra 2022, zmluvy sa podpisovali v období máj až júl 2023, hej, čiže my odvolávame ministerku za zmluvy podpisované v období máj až júl 2023, to len aby sme vedeli, že aký pamflet dokázali vytvoriť a podpísať títo poslanci, a cieľom plnenia míľnikov a cieľov v rámci pôsobnosti vykonávateľa, a to MZ SR, bolo nasledovné.
Malo sa vytvoriť minimálne 1 080 lôžok na úrovni hrubá stavba, budova spĺňajúca požiadavky na energetickú efektívnosť interačného poľa 25T s certifikátom BREEAM alebo LEED, alebo ekvivalentným certifikátom, tí, ktorí tomu rozumiete, viete, o čom hovorím, alebo zvyšné lôžka boli chýbajúce, zvyšné lôžka chýbajúce do dosiahnutia celkového počtu takmer 2-tisíc lôžok sa mali sprístupniť buď na úrovni hrubá stavba, alebo v nemocniciach po rozsiahlej modernizácii na úrovni plného vybavenia full fit-out. K uvedeným plneniam je potrebné, aby sa všetky projekty v rámci výstavby a rekonštrukcie nemocníc úspešne ukončili a následne boli preplatené z mechanizmu na plán na podporu obnovy a odolnosti, a tieto projekty preto považujeme za kriticky dôležité a ministerstvo zdravotníctva nemalo, nemá a ani nebude mať dvojaký meter s ohľadom na to, či je o nemocnicu, či sa jedná o nemocnicu, ktorej zriaďovateľom je štát, alebo súkromný sektor. Pretože ikstýkrát opakujem, že za privatizáciou zdravotníctva a pusteniu súkromného sektoru nikdy nebola žiadna vláda sociálnej demokracie.
Bod bé tohto druhého bodu, je to výmena vedenia Univerzitnej nemocnice sv. Martina v Martine, ku ktorej došlo v priebehu januára 2024. No keby sa výmena vedenia, projektového vedenia nemocnice a projektového vedenia neurobila, tak Univerzitná nemocnica sv. Martina v Martine by bola v takom štádiu rozostavania, ako keď poklepával základný kameň Eduard Heger. Ja som tam osobne bol a výsledkom práce predchádzajúcej vlády je základný kameň. To je jediný kameň, ktorý v Univerzitnej nemocnici sv. Martina nájdete. Čiže preto, aby celá nemocnica bola jedným kameňom, tak sa urobila prvá analýza, ktorá odhalila základné oblasti problémov, a teraz počúvajte, čiže bývalá vláda, a musím sa vrátiť k tomu, bola to vláda, kde bol štátnym tajomníkom aj navrhovateľ pán Stachura, aj bývalý minister zdravotníctva pán Krajčí, som rád, že ste tu a môžte si to vypočuť, takže urobila to, že poklepali základný kameň a pritom nemali ani ukončené povoľovacie procesy. Čiže vy keď normálne stavate nejaký rodinný dom alebo individuálnu stavbu, musíte mať všetko v poriadku, štát išiel stavať za bývalých vlád nemocnicu v Martine, poklepal kameň a nemal vybavené skoro nič.
Zanedbali sa priority, ktoré priamo súviseli s plnením jednotlivých míľnikov plánu obnovy a odolnosti, došlo k vážnemu časovému sklzu a ohrozila sa realizácia celého projektu a hovorím to preto, pretože jednou z námietok navrhovateľov na odvolanie bolo aj to, že teda bola odvolaná šéfka tímu pani Mgr. Antošová, mimochodom členka expertného tímu strany, kedysi to bola Sloboda a Solidarita, teraz je to už len SaS-ka, pretože počas jej pôsobenia došlo k posunu a došlo aj k posunu celej realizácie najmä z dôvodu neúspešného prvého verejného obstarávania, za ktoré bola ona ako kľúčová osoba zodpovedná. Čiže my ideme odvolávať ministerku preto, že tam bývalá vláda dala ľudí, ktorí boli babráci a celé to pokazili, pripravili súťaž tak, že sa nikto neprihlásil a celá stavba sa posunula o jeden rok. Tak naozaj gratulujem za tento bod navrhnutia na odvolanie pani ministerky, lebo toto je priznaním toho, akých nekompetentných ľudí ste tam vedeli dať, pretože verejné obstarávanie bolo nastavené tak výborne a tak transparentne, že sa neprihlásil nikto, hej.
Čiže vy chcete stavať nemocnicu a urobíte verejné obstarávanie s takými podmienkami, že sa vám neprihlási nikto. A potom na základe toho, že sa to celé o rok opozdí, lebo to urobíte ako babráci, tak sa rozhodnete odvolať ministerku zdravotníctva, lebo vy ste tam dali neschopných ľudí, ktorí nevedia urobiť verejné obstarávanie, aby sa niekto prihlásil. Chcem vám povedať, že ide o verejné obstarávanie za 200, za 300 mil. eur, čiže v dnešnej dobe, keď je možnosť získania takéhoto balíka peňazí a urobiť nemocnicu, tak sa neprihlási nikto. Tak predpokladám, že nikto asi nechce upodozrievať stavebné firmy na Slovensku, bez ohľadu na to, aký majú pôvod, že sú ony na vine, že nechcú získať zákazku na 300 mil. eur. No takže to boli tí odborníci, ktorých bývalá vláda dala na to, aby urobili, aby urobili toto, aby teda zvládli tento projekt výstavby Univerzitnej nemocnice sv. Martina v Martine. Čiže muselo sa opakovať verejné obstarávanie, omeškanie jeden rok, pritom vieme, že plán obnovy má svoje časové limity.
Našťastie pani Mgr. Antošová z teda toho projektového tímu pochopila a požiadala na základe osobného rozhodnutia o ukončenie pracovného pomeru, plynie jej výpovedná lehota, všetci sa z toho tešia, odišlo naozaj iba pár členov jej tímu, z ktorých niektorí vykonávali činnosť výlučne formou telepráce z Prahy a Londýna, čiže tímy, ktoré mali dennodenne robiť na mieste a riešiť problémy, ktoré nemocnica v Martine mala, tak robili určite dennodenne osem, desať, dvanásť hodín z Prahy a z Londýna, to len ako poznámka pod čiarou. Ale zvyšná časť tímu zostáva pracovať na projekte a zo strany nového vedenia nemocnice je naozaj vynakladané maximálne úsilie, aby sa táto výstavba rozbehla a vyčerpalo sa čo najviac peňazí, ktoré sú na to určené.
Od 1. 5. 2024 vďaka aktivite ministerstva zdravotníctva došlo aj k zmene organizačnej štruktúry, ktorý zastrešovala spomínaná pani Antošová, a sú rozdelení, tí, ktorých vás to zaujíma, do piatich samostatných organizačných útvarov s jasným zadefinovaním pracovných činností. Máme novú výkonnú manažérku a aktuálne je celý tím v štádiu konsolidácie a riešenia základného problému, vyčerpať čo najviac zdrojov, ktoré boli na túto nemocnicu určené. Doplnili sa aj noví ľudia, doplnili sa ľudia, ktorí majú praktické skúsenosti z výstavby nemocníc, takže veríme tomu, že sa splní cieľ, ktorým je vytvoriť efektívne pracovné prostredie a stihnúť tú časovú a finančne náročnú realizáciu projektu.
Bod cé tohto bodu. Je to reforma 3 komplementu 11 plánu obnovy. Poprosím vás, ktorí nie ste zorientovaní v tematike, aby ste si otvorili návrh na odvolanie, pretože pôvodný autor tejto reformy je pán poslanec a bývalý minister zdravotníctva Krajčí, ktorý nadefinoval do reformy 3 plánu obnovy a odolnosti nejasnú formuláciu zriadenia centrálneho orgánu pre centrálne riadenie nemocníc, pričom nikto nevedel, či to má byť v zmysle kompetenčného zákona nový ústredný orgán vlády, alebo to bola len mätúca formulácia a teda riadenie nemocníc má zostať v kompetencii, v gescii ministerstva zdravotníctva, resp. či je potrebné zriadenie ďalšej organizácie, ktorá bude potrebovať dodatočné zdroje na réžiu, a v tej dobe pán doktor Stachura, terajší pán poslanec, bol štátnym tajomníkom pána bývalého ministra.
Viete, neviem, či nájdete niekoho na Slovensku a bez ohľadu na, či je to zdravotníctvo, vysoké školstvo alebo iné oblasti, ktorý by povedal, že plán obnovy a odolnosti navrhnutý vládou Slovenskej republiky, zdôrazňujem, že v gescii to mal bývalý minister financií, vtedajší pán Eduard Heger za vlády Igora Matoviča, neskorší premiér Slovenskej republiky, tak neviem, či nájdete niekoho, ktorý by povedal, že plán obnovy a odolnosti bol urobený tak, ako to regióny potrebujú. A poviem príklad, aby to nevyzeralo, že hovorím politicky, z vašej vlastnej dielne, bol tu kedysi nejaký pán poslanec, potom bol dokonca aj minister, volal sa Mičovský, ktorý vybojoval pre poľnohospodárov nulu. Nulu! Pretože ten plán obnovy bol robený kde? Na ministerstve financií od zeleného stola a výsledkom bolo, že keď bol zverejnený aj všetky jeho reformy, tak sme tu mali protesty proti súdnej reforme, pani ministerka Kolíková radšej odišla, mali sme tu protesty proti vysokoškolskej reforme, pamätáte si, prvá výzva na 300 miliónov eur pre reformu vysokých škôl, prihlásených koľko? Nula. My máme 300 miliónov pre vysoké školy a predstavte si, tie naše univerzity a vysoké školy, ony nechcú nič. Prečo? Lebo to bolo urobené tak výborne! Lebo to robili babráci! Vtedy to bol minister financií, potom sa mu podarilo prebabrať až na predsedu vlády - Heger. Lebo to robili ako? Bez konzultácie s tými, ktorých sa to má týkať. A takisto sa to dialo presne aj v zdravotníctve. Bola vymyslená nejaká stratifikácia, nejaká OSN-ka, ktorá bola robená zase od zeleného stola.
A musím sa vrátiť k pánovi poslancovi Dvořákovi, dobre, že vstal, lebo takto ho naozaj vidno, ktorý bol stvoriteľom tohto pamfletu, a bolo to preto, lebo robil to človek, ktorý netuší, čo zdravotníctvo je, pretože v nemocnici bol iba ako pacient, pretože nič neriadil, nič nemanažoval a, bohužiaľ, o tom nič nevedel, pretože bol to tabuľkový expert ministerstva zdravotníctva. Tabuľkový expert. A ja tvrdím, že keby tu sa niekomu niečo stalo, tak vám nepodá ani prvú pomoc, lebo ju nevie. A je to tak. (Potlesk.) A keď ju, a keď ju vie podať, tak poďme na to a ukážme to. A viete, prečo to hovorím? Lebo takýto človek rozhodoval o tom, ako majú vyzerať naše nemocnice. On hovoril o tom, že v Liptovskom Mikuláši, neviem, či tu je pán poslanec, pán, pán primátor Blcháč, že v Liptovskom Mikuláši, počúvajte, Liptovský Mikuláš je také mesto na Slovensku, ste ho videli, hej? No tak. Predstavte si, že Liptovský Mikuláš je mesto, kde je dokonca aj Jasná, je to druhé najnavštevovanejšie stredisko turistické v Slovenskej republike a je tam aj Tatralandia. Tak takýto poslanec sa rozhodol, lebo mu to tabuľka ukázala, že tam má byť nemocnica 1. typu. Čiže tam, kde sú úrazy na zjazdovkách, kde sú, bohužiaľ, aj tragické úrazy, kde je Tatralandia, kde je druhý najväčší počet turistov, on sa rozhodol, že to má byť jednotka. Ale jednotka neznamená najlepšia. Jednotka znamená doliečovanie a rehabilitácia.
Čiže tu máte nejakého bratislavského poslanca, ktorý nič netuší o živote, ani o zdravotníctve, ale on sa rozhodne, že v Liptovskom Mikuláši sa to zavrie, lebo tabuľka. Dobre? Tak len aby ste vedeli, že kto sa vám tu sna... a počkajte, bé príbeh, rozhodnutie, správne tabuľky sedia, hej, všetci nešťastní a naraz sa stal poslancom za Progresívne Slovensko a v televíznych debatách kritizoval. On povedal, že ako je to možné? V Liptovskom Mikuláši hádam nemôže byť takáto nemocnica, že kto to vymyslel? Viete, Dr. Jekyll, Mr. Hyde, čistá schiza, hej? (Ruch v sále.) A toto nám, a to, to sa podpíše pod návrh na odvolávanie pani ministerky Dolinkovej. (Potlesk.)
Sme asi v prvej štvrtine, takže kľudne si urobte pohodlie, pokračujeme ďalej.
Čiže čo sa týka teda toho, čo sa týka teda, teda ďalšieho bodu, a to je ten bod, ktorý hovorí o tom, že teda, však všetci to vieme, lebo my sme to naštudovali na rozdiel od tých, ktorí to navrhujú, že sa má odvolať pani ministerka, čo je reforma 3 komplement 11, my vieme, o čom to je, lebo my sme o tom debatovali. Takže pán bývalý minister Krajčí nadefinoval do reformy 3 formuláciu riadenia nemocníc, hej? Však to je dobré, však áno, každý sa s nemocnicami trápi, je jedno, aká je tu vláda, vždy je nejaký problém, a tá formulácia teda naozaj bola o tom, aby sa pripravila, teda zriadenie ďalšej organizácie, pripravili to naozaj tak, že nechcem povedať, že ani divá to nevedela, ale teda nikto nevedel, že ako to má byť (reakcia z pléna), áno, áno, tak PwC, tak toto nadefinovali tak, že to „p" by som vynechal, dobre? No. Čiže nikto nevedel, že čo má robiť. Dobre?
Takže prišiel minister Lengvarský teda, to on prišiel, nebol OĽANO, jeho proste našli, a ten zistil (povedané so smiechom), že teda s tým nevie urobiť nič, hej? Tak áno, lebo to bolo aj tak urobené, že sa s tým nič urobiť nedalo. Takže on si naozaj uvedomil komplikácie, lebo bez ohľadu na to, kým bol nominovaný, bol to taký nekonfliktný, suchý typ a ten začal pripravovať reformu v podobe podpory centrálneho riadenia z úrovne rezortu, no k realizácii samotnej reformy neprišlo ani za jeho úradu a potom neprišlo ani za pôsobenia jeho nástupcu pána Hegera. No a prečo to hovorím? Pretože bolo to urobené zle a toto má byť dôvod na odvolanie ministerky zdravotníctva a aktuálne vedenie rezortu má za to, že je nekoncepčné vytvárať ďalší nadbytočný orgán, lebo my tu máme orgánov naozaj dosť. A preto, lebo za riadenie nemocníc bude zodpovedné tak či tak vždy ministerstvo zdravotníctva, a preto sa komunikovalo aj s pánom podpredsedom vlády Kmecom kvôli tomu, aby boli aj ciele aj míľniky dodržané, a preto pre reformu centralizácie, ktorú musíme teda nejako plniť v rámci plánu obnovy a odolnosti, sa využije časť kapacít a čiastkovosť vykonávaných úloh na minister... už dnes na ministerstve zdravotníctva, využijú sa zdroje, ďakujem pekne (rečník poďakoval za pohár vody, ktorý mu jeden z kolegov položil na rečnícky pult), a navýšenie výdavkov s reformou spojených bude cielené na nevyhnutný objem výdavkov na cielenie míľnika, ale hlavne reforma nebude vyžadovať novelizáciu vysokého počtu predpisov mimo gescie ministerstva zdravotníctva na to, aby sa v zákone upravilo nejaké odobratie časti riadenia a zodpovednosti štatutárnym zástupcom nemocníc v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva. A ministerstvo zdravotníctva to urobí teda tak, aby sa nemuselo zbytočne byrokratizovať, ale aby sa to riešilo v rámci rezortu, lebo bez ohľadu na to, aký orgán vytvoríte, aj tak bude zodpovedná ministerka zdravotníctva a jej tím, a už máme pripravenú reformu spôsobom novelizácie zákonov 575 až 576, ale aj 578, tak aby sme naplnili míľnik a zároveň priniesli niečo, čo bude pre náš systém a pre riadenie nemocníc efektívne.
Samozrejme, budú sa novelizovať nejaké časti tohto míľnika, ale to by som šiel už do veľkých detailov, pretože pochybujem, že, a teraz bez urážky, pochybujem, že niekto z navrhovateľov tuší, čo je to vykonávacie rozhodnutie CID, na ktorom momentálne sekcie ministerstva zdravotníctva pracujú, ale boli o tom informovaní aj predstavitelia sekcie plánov obnovy úradu vlády, aj Národná implementačná a koordinačná jednotka. A ministerstvo zdravotníctva do leta 2024 ukončí vnútorné, predbežné aj medzirezortné pripomienkové konanie a na jeseň budú novely spomenutých zákonov v štandardnom legislatívnom procese predložené a predpokladá sa, že v štvrtom kvartáli budú prijaté aj tie zmeny, ako bolo nevyhnutné, a premenia sa aj premietnu do organizačného poriadku ministerstva zdravotníctva, aby sme mali míľnik splnený a mohli žiadať o platbu.
Stále sme už v bode 2., ale už v časti dé. A to vás poprosím teda, aby ste sa sústredili, tí, ktorí ešte vládzete, ale už sa blížime ku polovici, je to rozhodnutie o, teda dôvodom na odvolanie pani ministerky je rozhodnutie o zaradení spoločnosti Nemocnica Bory do úrovne 3 a spoločnosti Kardiocentrum AGEL do úrovne 4. Tak. Bolo to medializované, pretože súčasná opozícia povedala, že pani ministerka zaradila Bory do úrovne 3 a Kardiocentrum AGEL do úrovne 4 protiprávne a teda, že vyhovela nejakému tlaku finančných skupín.
No tak ja vám poviem, kto tieto rozhodnutia reálne urobil a verte, že budete prekvapení. No. Takže, bolo nejaké rozhodnutie a na základe legislatívnych krokov, ktoré boli legálne, bolo podané voči tomuto rozhodnutiu ministerstva zdravotníctva, voči prvostupňovému rozhodnutiu z 23. 8. 2023 boli podané námietky. V prvom stupni rozhodlo ministerstvo zdravotníctva pod vedením pána ministra Palkoviča o parciálnom vyhovení žiadosti Nemocnice Bory a o nevyhovení žiadosti poskytovateľa Kardiocentrum AGEL. Následne boli ministerstvu zdravotníctva doručené od oboch subjektov námietky, ktoré boli doručené, podotýkam, podľa zákona, podľa § 33 zákona 540/2021 Z. z. o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti voči týmto rozhodnutiam. Čiže bolo dané rozhodnutie ministerstva zdravotníctva a na základe zákona, ktorý vytvorila predchádzajúca vláda, rok ´21 bola zjavne vláda ešte Igora Matoviča, čiže oni vytvorili opravný prostriedok na to, aby sa vedel niekto odvolať, hej? Čiže padlo rozhodnutie a na základe ich zákona sa niekto teda odvolal.
Chcem vám povedať, že ten opravný prostriedok, aby to teda mohlo byť, aby sa mohlo odvolať, ten opravný prostriedok (povedané s pobavením) zriadil človek, ktorý sa podpísal pod navrhnutie odvolania pani ministerky Dolinkovej, hej? Tu je - pán poslanec Dvořák. Čiže ja nehovorím, že to urobil nesprávne, oni vytvorili možnosť, že keď ministerstvo rozhodne, aby sa vedel niekto odvolať a vytvoril to on, hej? A teraz sa podpísal pod to, aby sa ministerka zdravotníctva odvolávala. Čiže keďže to bolo v zákone, tak asi prirodzene keď sa niekto cíti poškodený, tak sa odvolá. Čiže na základe zákona, ktorý sami vytvorili, sa teda títo odvolali. To znamená, že už pri tvorbe zákona pán Dvořák, asi aj pán Stachura ako štátny tajomník predpokladali, že niekto môže byť nespokojný. A je to správne, však keď sa, nejaké rozhodnutie padne, tak ste radi, keď sa môže niekto odvolať, keď padne rozhodnutie na okresnom súde, kiež by sa nám to nikdy nestalo, pán doktor, tak sa môžte odvolať na krajský súd a potom máte ďalšie možnosti. Čiže takisto to vytvorili oni, keď padne rozhodnutie o zaradení alebo nezaradení, môže sa subjekt odvolať na vyšší orgán. Vytvorili to celé oni, opakujem, tí, čo sa podpísali pod odvolanie pani ministerky. Pretože, ako to sami uviedli, Rada pre tvorbu siete predkladá ministrovi zdravotníctva písomné stanovisko k námietkam podaným účastníkmi konania, stanovisko k námietkam je schválené na základe hlasovania, na ktorom sa zhodla trojpätinová väčšina všetkých členov rady pre tvorbu siete. Stanovisko k námietkam sa zverejňuje na webovom sídle ministerstva zdravotníctva a k stanovisku k námietkam sa uvedú mená aj priezviská jej členov, ktorí sa na schvaľovaní k námietkam zúčastnili. Člen Rady pre tvorbu siete, ktorý nesúhlasí so stanoviskom k námietkam väčšiny jej členov, je povinný pripojiť svoje rozdielne stanovisko k tomuto stanovisku k námietkam.
Čiže vydalo ministerstvo rozhodnutie na základe vlastného zákona, dala možnosť, dalo možnosť ministerstvo sa odvolať, čo, samozrejme, spoločnosti, ktoré boli nespokojné, sa odvolali, aby ste vedeli, to odvolanie dávali na radu, kde boli odborníci navrhovaný ministerstvom zdravotníctva, poisťovňami, združeniami zastupujúcimi poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, neziskovou pacientskou organizáciou aj úradom pre dohľad, rade, ich rade, ich rade boli predložené poklady prvostupňových rozhodnutí, teda námietky Nemocnice Bory aj Kardiocentra AGEL, ako aj ďalšie podklady, ktoré si členovia Rady pre tvorbu siete vyžiadali. Rada ich prerokovala, ich rada na základe ich zákona to prerokovala, čiže nie ministerkini ľudia, ich rada, neviem, či to bola hegerovská, matovičovská alebo odorovská, ale bola to ich rada, to prerokovala a následne hlasovala, hej. A teraz my ideme ministerku zdravotníctva odvolávať preto, lebo minister Palkovič nejako rozhodol, potom sa podľa zákona, ktorý si sami oni navrhovatelia vytvorili, niekto odvolal, potom členovia rady, ku ktorej sa odvolal, ku ktorej sa odvolali, zahlasovali za Nemocnicu Bory šiesti z deviatich ich nominantov, za AGEL siedmi z deviatich zahlasovali, a toto stanovisko Rada pre tvorbu siete prijala 23. 10., teda ešte za bývalej vlády úradníckej, ktorá sa teda ukázala, že bola péeskárska, hej, žiadna úradnícka, ale péeskárska.
No a 23. 10. teda odvolací orgán to všetko podpísal, predložil to Palkovičovi, ministrovi, samozrejme, 23. 10. bol pán minister Palkovič už zbalený, pretože vedel, že odchádza, pretože bude menovaná nová vláda 25., tak to nechal pani ministerke Dolinkovej na stole. No a zákonná, zákonná lehota pre rozhodnutie bola do 31. 10. Tak mi povedzte vy, ktorí ste príčetní a ktorí, keď sa podpíšete, beriete za to zodpovednosť, tak mi, prosím vás, povedzte, keď 23. 10. vám nejaká rada, ktorú nominuje predchádzajúca vláda, dá rozhodnutie, vy nastúpite 25. poobede, máte to rozhodnúť do 31. 10., no čo asi urobíte. No budeme hrdinovia, nie, my to nepodpíšeme a pošleme to do kelu, nie, lebo kompetentný orgán, ktorý je zo zákona vytvorený, tak rozhodne za bývalej vlády a pani ministerka povie, že to nepodpíše. Prečo? Lebo si myslí?
Takže oni tu títo navrhovatelia, už nehovorím, že kádeháci a péeskári, a OĽANO radšej nespomínam, tak oni si tu vytvo... tak musím spomenúť aj OĽANO, prepáčte, pán bývalý minister Krajčí, čiže oni si tu vymyslia systém, orgán, ich vlastní ľudia rozhodnú o tom, že prvotné rozhodnutie nebolo dobré a vrátia Bory a AGEL do hry, oni rozhodnú, ich rada o tom, ministerka príde, prvý papier vidí na stole a má to odmietnuť na základe čoho? (Reakcia z pléna.) Na základe konfliktu záujmov. Pán poslanec, vy nie ste Pročko, prepáčte, dobre, lebo keby to povedal on, tak to chápem kvôli, hej. Nežartujte, preboha. A vy by ste si, vy by ste boli taký hrdina, že keď niekto, keď rada, ktorá je tvorená zo zákona, ktorú nominuje a podpisuje minister zdravotníctva, členov, a rozhodne nejako, však to bolo deväťčlenná rada, to nebola jedno rozhodnutie jedného človeka, keď povie, že to nemá byť tak. A kto by, a povedzte mi, kto by tak pani ministerke to stanovisko o konflikte záujmov mohol pripraviť, keď tam prišla 25. poobede a bola tam, teda nechcem povedať že banda, ale všetci teda odborníci, ktorí tam boli za predchádzajúcej vlády. No kto by, kto by jej, a ja sa pýtam, pani ministerka, pán minister, poprosím vás. Pani ministerka, keď si prišla 25. 10., mala si na stole rozhodnutie odvolacej rady, ktorá povedala, že Bory aj AGEL majú dostať trojku a štvorku. Mala si na stole rozhodnutia právnikov ministerstva zdravotníctva, že tá rada rozhodla zle? Nemôžeš sa prihlásiť práve. Asi nie. No jasné, že nie, a prečo by ti to niekto robil. Však to oni si celé vytvorili, oni to schválili a teraz od teba chce pán bývalý minister Krajčí, ktorý stvoril tento orgán, aby si ty vyhodnotila konflikt záujmov. A na základe čoho? Pán minister, hádam, hádam, ste vy nerobili to, že ste prišli a ste na základe pocitov ako lekár robili právne úkony. No tak hovorím to preto, lebo ste si vytvorili orgán, radu, ktorá rozhodla na základe faktov, pani ministerka nemohla nič iné urobiť, iba to podpísať, lebo keby to nepodpísala, neexistoval by jediný právny relevantný dôvod, aby to nepodpísala, mala by z toho ona osobný problém, ale vy ju teraz idete odvolávať, lebo postupuje na základe postupu, ktorý ste vy vymysleli. Tak už ako nežartujte. Dobre? Tak to, že ste lekár, vás neospravedlňuje, aby ste nevedeli ako základné právne predpisy. Dobre, čiže to len aby ste vedeli, to je bod 2, hej. Čiže oni si to vymyslia, ministerka to môže len podpísať a potom ju za to odvolávajú. Uhm. Nie, nemusí, samozrejme, nemusí podpísať, to hovorí pán doktor Stachura, ktorý teda v živote nič okrem receptu a lekárskej správy podpísať nemusel.
Bod 3 odôvodnenia – národná univerzitná nemocnica, teda je to problém národnej univerzitnej nemocnice. Tak národná univerzitná nemocnica, to asi myslia tú nemocnicu, ktorú teda pán vtedajší premiér Heger na zdravotníckom výbore, ktorý sa dušoval, že Rázsochy budú stáť, hej, tak sa tam choďte pozrieť, naozaj prejdite sa po chodbách, čakárne, krásne lôžka, všetko. Hej, to je, Heger tvrdil, a to už asi aj tušil, že skončí, že to stáť bude. Na výbore pre zdravotníctvo určite bol online prenos, si to celé pozrite. Vtedajší minister Palkovič sa radšej skrýval, lebo vedel, aké hlúposti pán premiér Heger hovorí. No tak národná univerzitná nemocnica, teda vtedy tzv. Rázsochy, je dôkazom zlyhania nekompetentnosti, aleže úplným predchádzajúcej vlády. Premiér Heger vo svojich verejných vystúpeniach o novej nemocnici Rázsochy zavádzal, opakovane a zámerne, hej. Heger, to je ten, on bol kedysi premiér a teraz je v nejakej strane, čo už ani neexistuje, to je, to keby ste zabudli medzitým. A napriek tvrdeniam nikdy k plneniu jednotlivých míľnikov nedošlo, nikdy. Výsledkom tejto amatérskej politiky bolo, že nemocnica sa bude stavať z rozpočtu Slovenskej republiky a nie z plánu obnovy a odolnosti. Dobre? Čiže keď niekto v budúcnosti z občanov Slovenskej republiky bude mať problém s tým, že štát má málo peňazí, že sa nejaké veci musia obmedzovať, nejaké opatrenia alebo podpory, tak pamätajme na to, že je to aj kvôli takému človeku, ktorý kedysi žil v politike a volá sa Heger. Lebo do poslednej chvíle blokoval peniaze na Rázsochy, lebo tvrdil, že táto nemocnica stáť bude. A z podobných príčin nečinnosti bola ohrozená aj výstavba nemocnice v Martine, kde, ako som už povedal, napriek oficiálnemu aktu otvorenia stavby neboli vysporiadané ani len pozemky. Pýtam sa, keď nás niekto sleduje, kto z občanov Slovenskej republiky si poklepe pomyselne základný kameň a nemá vysporiadané pozemky. No je to čierna stavba, ale toto bol, toto bola štátna čierna stavba. Premiér Heger poklepal na nevysporiadaných pozemkoch kameň. Podľa mňa už ani ten kameň tam nie je.
Čo sa týka Rázsoch, ale poďme späť. Zmluva o dielo a o poskytnutí služieb medzi ministerstvom zdravotníctva a skupinou dodávateľov, asi ste zachytili slovo Amberg, bola uzatvorená dňa 13. 7. 2022, hej, 13. 7. 2022, pamätáme si, bývalá vláda. Dňa 16. 2. 2023 vydal v tom čase úradujúci minister zdravotníctva Lengvarský pokyn ministra, na základe ktorého došlo k zmene k zadaniu počtu lôžok zo 653 dohodnutých v zmluve o dielo na 802. Čiže počúvajte, čo urobili. Nastúpili v marci 2020, hej, podpísali zmluvu s niekým od 2022 na 650 lôžok a potom, a potom za necelý rok zistili, že tých lôžok treba 802 a zmenili počty a chceli zmeniť zmluvu o dielo. Čiže presne február 2023, čo je ´21, čiže za tri roky sa im podarilo prísť na to, hej, a zase si pozrite, kto bol v rade, za tri roky sa im podarilo prísť na to, že nemá byť 650 lôžok, ale 802. Že akože úžasné, to tri roky rozmýšľali, koľko lôžok má byť v nemocnici. Tak keby sa vrátili k starému projektu, tak, že má byť 800 lôžok, mohli vedieť už prvý deň po nástupe do vlády. Pán minister Krajčí, boli ste tam vtedy, aj vy pán, áno, vy ste to vedeli, a preto ste podpísali zmluvu na 653 lôžok. Čiže ideme, ale ideme ďalej, však všetko je faktografia. Nie, nie, nevymýšľame si, my čítame fakty.
Ministerstvo zdravotníctva sa opieralo o bod 6.1 v časti 2 zmluvy o dielo o poskytnutí služieb, základné ustanovenia, kde je ustanovené aj možnosť rozšírenia o 500. Áno, veľmi dobre, ale skupina dodávateľov, ktorých si vybrali, následne namietala, že zapracovanie pokynu do už hotových častí je nad rámec zmluvy o dielo o poskytnutí služieb, a to dala písomne listom 23. februára 2023. K uzatvoreniu dodatku k zmluve o dielo o poskytnutí služieb, predmetom ktorého by bolo navýšenie prác, nedošlo, hej. Čiže za tri roky sa im podarilo dohodnúť to, že sa dostali na úplný začiatok, hej, tri roky, nula, peniaze pripravené, čerpanie žiadne.
Preklopím, aby som nenadával len na vládu Igora Matoviča a Eduarda Hegera, o celej situácii bol informovaný pán premiér Ódor, to je ten, toho asi nepoznáte, on bol kedysi nezávislý úradník, ktorý deklaroval, že nebude nikdy v politike, on v politike nie je, on je len líder kandidátky Progresívneho Slovenska, hej. Čiže po ňom ostal vo vláde už len Ódor nejaký, ale on už teraz sa stal politikom, aj keď tvrdil, deklaroval všetkým, že sa politikom nestane, takže on bol o všetkom informovaný listom zo 7. 8. 2023, v kópii aj bola pani prezidentka Čaputová a minister zdravotníctva. V tomto liste spoločnosť Amberg informovala, že došlo k priamej príčinnej súvislosti s porušením zmluvy o dielo o poskytnutí služieb objednávateľom, to bolo ministerstvo zdravotníctva, a došlo k faktickému prerušeniu realizácie diela, čo bude mať za následok omeškanie dodania jednotlivých plnení.
No, čiže ani do času ujatia sa funkcie zo strany súčasnej pani ministerky nedošlo k náprave a výsledkom bolo, čiže výsledkom toho, že tri roky nerobili nič, bolo, že 18. 10. 2023 bola na ministerstvo zdravotníctva doručená faktúra za práce navyše v sume 4,5 mil. eur. Čiže tri roky vláda Matoviča, Hegera, Ódora neurobili nič a za tri roky nerobenia nič prišla faktúra na 4,5 mil., hej. Len aby sme si pamätali, pretože tých 4,5 mil., to sa niekto bude musieť poskladať a to budú všetci občania Slovenskej republiky, ktorým sa to prenesie do nejakých problémov, obmedzenia služieb a tak ďalej a tak ďalej. Čiže bolo to preto, lebo mali pocit, že je to v rozpore so službou. Samozrejme, ministerstvo zdravotníctva odmietlo túto faktúru uhradiť, o čom bola spoločnosť informovaná, a preto doručila spoločnosť list pani ministerke, že ukončuje spoluprácu a nasledovala aj predžalobná výzva.
Čiže výsledok bývalých vlád je to, že neurobili nič, čo teda sa nečudujeme, pretože boli adekvátne schopní, a to nič stálo 4,5 mil. eur. Dobre, aby sme vedeli, že kto sa podpísal pod návrh na odvolanie pani ministerky. Hovorím to preto, lebo žalobcovia, teda poslanci, ktorí sa podpísali pod odvolávanie pani ministerky, tvrdia, že došlo k svojvoľnému pozastaveniu projektu prípravy a výstavby novej univerzitnej nemocnice v lokalite Rázsochy. Takže toto nie je založené ani na pravdivom, ani na skutkovo faktickom základe.
Pán poslanec, pokiaľ sa dokážete ovládať, aj vy ste lekár, ja verím, že tak keby, ja verím, že sa viete ovládať, lebo vaše neovládanie by mohlo spôsobiť problém vašim pacientom. Dobre? Tak skúste počúvať lekára, skúste sa ovládať, potom dostanete slovo, aby ste, aby ste o svojich, aby ste o svojich problémoch určite porozprávali.
Takže samotná skutočnosť, že došlo k ukončeniu zmluvy o dielo a o poskytnutí služieb, samozrejme, neznamená automatické zrušenie projektu novej univerzitnej nemocnice, pretože o zrušení výstavby, ako hovorila ministerka zdravotníctva, môže rozhodnúť iba vláda a ministerstvo zdravotníctva ani nie je oprávnené rozhodnúť o skutočnosti, kde a či sa nová univerzitná nemocnica bude stavať v lokalite Rázsochy, alebo v inej lokalite, a ani tak ministerstvo zdravotníctva nikde neurobilo, pretože naozaj táto kompetencia patrí iba vláde Slovenskej republiky.
Potom tam bola ešte argumentácia z radov opozičných poslancov k medializovanej informácii, že štúdiu dodanú spoločnosťou The Boston Consulting Group s názvom Developing an independent study on the future and patient counsel Bratislava country spolufinancovala finančná skupina Penta, tak chceme len poukázať na to, lebo viete, mňa len, dobre, keby to napísal hocikto, ale už ja mám stále pocit, že keď sa pod niečo podpíše lekár, tak by lekár aspoň mal tušiť, lebo tie rozhodnutia, ktoré robia lekári, by mali byť robené na základe dôkazov. Máme taký terminus technicus, je to evidence-based medicine, to znamená, že lekár keď lieči alebo diagnostikuje, má rozhodovať na základe dôkazov. No tak tu títo podpísaní teda poslanci, mňa mrzí, že sú medzi nimi aj lekári, povedali, že tento projekt, túto štúdiu, ktorú som prečítal, spolufinancovala finančná skupina Penta. No hej, fakt. Vážne. No ale viete, objednal ju minister Palkovič. Chápete?
Však táto banda ide odvolávať ministerku Dolinkovú preto, že nejakú štúdiu, ktorú asi sa spolupodieľala na príprave skupina Penta, objednal minister Palkovič. Viete, čo vám chcem povedať? Proste babráci, amatéri, ani si to nenaštudujú. Ja preto som sa obrátil na pána doktora Stachuru, lebo ja verím, že inak lieči, ako píše tieto návrhy. Lebo keby inak liečil, môže byť tak ako bývalý minister, keby tak liečil, ako píše návrhy, tak by mohol byť tak ako bývalý minister zdravotníctva patológ. A je to tak. Proste ja verím, že, ja verím, že ste dobrý lekár, a to ani nespochybňujem, mrzí ma akurát, že ste kvôli peniazom obetovali slovenských pacientov, lebo ste išli robiť za prachy niekde do zahraničia, ale keď aspoň píšete nejaký návrh, tak si aspoň pozrite, kto to podpísal. Vy idete Zuzanu Dolinkovú odvolávať preto, že to podpíše Palkovič? Ospravedlňujem sa, čiže oni to ešte aj vedeli. Čiže oni vás všetkých ešte aj vedome klamali. Čiže oni idú odvolávať Zuzanu Dolinkovú preto, za nejaký podpis zmluvy s nejakým Boston Consulting Group preto, lebo vedeli, že to podpísal Palkovič. Rozumiete? (Reakcia z pléna.) Palkovič to objednal. Áno, a čo? No nie. Ja čítam to, čo ste vy písali. Ale počkajte, dám vám lexaurin, vydržte, chvíľu vydržte, budete môcť rozprávať, dokedy chcete. Hej, čiže babráci, hej, objedná to ich nominant a oni idú odvolávať Zuzanu Dolinkovú, hej. No to len aby ste vedeli (kýchnutie) na zdravie, pravda!
Čiže viete, rezort zdravotníctva je mimoriadne komplikovaný rezort, mal som tú česť ho riadiť ešte v čase, keď teda boli výrazne jednoduchšie pomery medzi zdravotníkmi aj rezortom, aj pacientami, aj sestrami, aj lekármi, aj sociálne siete neboli ešte také rozbudené, bolo to teda v čase, keď ešte mnohí z vás chodili na základnú školu, ale je to komplikovaný rezort, ktorý na rozdiel od takéhoto hádzania polien, ako robí opozícia, potrebuje podporu. A o tom hádzaní polien, teraz vynechávam stranu SaS, pretože ktorá napriek tomu, že je kritická, sa pod tento pamflet nepodpísala. A nepodpísala sa z dvoch dôvodov. Pretože ho vytvorili tí, ktorí sa na devastácii slovenského zdravotníctva osobne podieľali. Devastácii slovenského zdravotníctva sa osobne podieľali. Pán doktor Stachura, pán doktor Krajčí. Podieľali sa na devastácii aj zdravia, pretože môže hovoriť kto chce, čo chce, ale štatistiky jednoznačne hovoria o tom, že Slovenská republika pandémiu nezvládla. A títo ľudia boli pri tom. Na devastácii slovenského zdravotníctva sa podieľal aj expert a jeden z riadiacich pracovníkov pán Dvořák, terajší poslanec za Progresívne Slovensko. On vytvoril a bol spolutvorcom nezmyselnej takzvanej stratifikácie, ktorá mala obmedziť zdravotnú starostlivosť pre pacientov v regiónoch v Slovenskej republike. Tak ja, ja nemám ani priateľský, ani nijaký vzťah ani s pánom doktorom Szalayom (reakcia z pléna), ani s pani Cigánikovou, no nie, no prepáčte, chcem sa to len mimo, ja by som sa potom spýtal, či by som niekedy mohol aj biely plášť doniesť, niekedy by som ho potreboval, aby som vedel prehovoriť ku kolegom... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Danko, Andrej, podpredseda NR SR
Jožko, sa ukľudni.
Raši, Richard, minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR
... preto to, preto to hovorím, lebo my sme boli, pán doktor Szalay bol veľkým kritikom, keď som sa stal ministrom zdravotníctva v roku 2008. Čiže naozaj my nemáme ani priateľský, ani nijaký vzťah, ale ho akceptujem. Ale to, že sa nepodpísali, hovorí o tom, že to bolo urobené ľuďmi, ktorí na to nemali právo. Lebo to, že tam urobili chyby, faktické, hocijaké, že proste si to ani nenaštudovali, ale nemôže vám predsa dať návrh na odvolanie niekto, kto zdravotníctvo dostal na pokraj zrútenia, na pokraj zrútenia. A, bohužiaľ, pán doktor Stachura, ste to aj vy, aj doktor Krajčí, aj pán poslanec Dvořák. Oni sa podieľali na tom, že naše zdravotníctvo sa dostalo do tak zlej situácie, v akej ešte nebolo.
A Zuzana Dolinková za tých pár mesiacov, ktoré mala k dispozícii, nemôže robiť žiadnu víziu, žiaden rozvoj, ona hasí. Ona hasí, ja by som to prirovnal, lebo možno je to divákom bližšie. Viete, ona hasí tak ako aj my hasíme výtvory mozgového trastu pod vedením pani Remišovej. To hasíte, hasíte, hasíte, lebo vám tam zanechali jeden obrovský požiar a to isté zanechali v zdravotníctve, akurát že výsledkom ich práce, a vráťte sa k novinovým článkom, čo písali nemocnice počas pandémie, okrem chýb zanechali za sebou aj straty ľudských životov počas pandémie covid, ktorá bola na Slovensku.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Rozpracované
Vystúpenia
17:35
Posledných sedem mesiacov nám jasne ukázalo, že ministerka Dolinková nie je pripravená viesť tak zložitý rezort, ako je...
Posledných sedem mesiacov nám jasne ukázalo, že ministerka Dolinková nie je pripravená viesť tak zložitý rezort, ako je ministerstvo zdravotníctva. A ministerka zdravotníctva nie je pripravená viesť rezort, ktorý sa dotýka nás všetkých. Zdravotníctvo je vec, ktorá sa dotýka nielen mladých, detí, ale aj dospelých a hlavne tej starnúcej populácie, ktorá sa stále viac a viac nevie dostať ku lekárovi, stále viac a viac musí platiť za zdravotnú starostlivosť a stále viac a viac sa mnohí z nás boja ochorieť a byť závislí od zdravotného systému, ktorý máme na Slovensku. Boja sa toho skutočne a je našou povinnosťou ako politikov, aby sme s touto nelichotivou a zlou situáciou v zdravotníctve niečo urobili.
Posledných sedem mesiacov nám ukázalo, že pani ministerka manažérsky zlyháva, že riadi rezort chaoticky a namiesto odbornej diskusie rozhoduje potichu. Preto musíme konštatovať, že pani ministerka nie je schopná riadiť takto zložitý rezort, a preto navrhujeme jej odvolanie. Dovoľte mi povedať konkrétne body, prečo sme si dovolili zvolať Národnú radu a prečo sme presvedčení o tom, že ministerka Dolinková nie je správna na funkcii, ktorú zastáva. V troch bodoch zhrniem najprv to, čo sú hlavné dôvody pre jej odvolanie.
Po prvé, je to nečinnosť pri riešení akútnych problémov v zdravotníctve. Po druhé, sú ohrozenie, je ohrozenie peňazí a prostriedkov z plánu obnovy. No a posledný bod, ktorý vieme, prejdeme obšírnejšie, je výstavba národnej univerzitnej nemocnice v Bratislave. Teraz k tým jednotlivým bodom podrobnejšie.
Čo sa týka nečinnosti pri riešení akútnych problémov v zdravotníctve, teraz pred malou chvíľou ste mali možnosť sledovať situáciu ohľadom ambulantnej pohotovostnej služby. Pani ministerka prišla so zákonom 578, ktorý ide prednášať, alebo priniesla ho v skrátenom legislatívnom konaní, pretože nám hrozí infringement z Európskej únie. Je to veľmi sporné a otázne, či to skutočne tak je, a k tomuto zákonu prilepila 13 pozmeňovákov. Jeden z týchto pozmeňovákov bol práve ten, ktorý sa týkal ambulantnej pohotovostnej služby. A na dôvažok, teraz ste videli pred malou chvíľou, že prišiel ďalší pozmeňovák, ktorý pozmeňuje pozmeňovák zo včera. Toto pozmeňovanie pozmeňovákov je skutočne už národný šport.
Čo sme očakávali od pani ministerky konkrétne v tomto bode ambulantnej pohotovostnej služby, je, že príde so skutočným riešením. Mala na to sedem mesiacov, sedem mesiacov mala na to, aby prišla so skutočným riešením, ako riešiť ambulantnú pohotovostnú službu, a to nie len tak, že sa skráti doba ambulancií o dve hodiny, ale mala prísť s konkrétnym riešením, ako chceme túto pohotovostnú službu vôbec v našej krajine udržať.
Čo jej slúži ku cti, že si nás vypočula aj ako opozičných poslancov a priniesli sme jej niektoré návrhy, ako by mohla takáto pohotovostná služba vyzerať, len, žiaľ, nepretavili sa do toho, čo predkladá ako pozmeňovák v Národnej rade. Hovorili sme o tom, že aby bola udržateľná pohotovostná služba, tak je nevyhnutné, aby sme aspoň v regiónoch, kde je skutočnej problém zabezpečiť pohotovostnú službu pre detských pacientov a pre dospelých pacientov, aby tieto pohotovostné služby spojila do jednej.
Hovorili sme o tom, že, samozrejme, že musí byť zabezpečená minimálna sieť detských pohotovostí, ktoré navrhujeme, aby boli pri nemocniciach, kde by sa mali prioritne dostávať malé deti. Možno do jedného roka, do troch rokov. Ale potom nevidíme dôvod, prečo by napríklad detská a dospelá pohotovosť nemohla fungovať spoločne. Je to vec, ktorá by mohla fungovať dlhodobo, aby sme udržali systém, pretože je správne, a hovorí to aj pani ministerka, že máme stále menej a menej detských pediatrov a v budúcnosti taký spôsob, ako je momentálne nastavený, je neudržateľný. Žiaľ, nestalo sa tak.
Rovnako sme navrhovali, aby mali vyššie územné celky väčšie kompetencie v tejto oblasti, pretože je to dôležité, aby si sami regulovali, kde má byť daný bod a ako má pracovať.
Rovnako sme navrhovali triážnu linku, pretože mnoho rodičov často prichádza na pohotovostnú službu, pretože sa obáva, či si môže vôbec dovoliť s dieťaťom počkať do rána alebo nie. A veľakrát je práve potrebná táto triáž. Ani tento návrh nebol akceptovaný.
Mohol by som pokračovať, priniesli sme osem bodov, ale nebudem ďalej do hĺbky prechádzať, pretože máme tých bodov skutočne viac, ale ambulantná pohotovostná služba je práve jeden z tých bodov, prečo si myslíme, že pani ministerka nekoná tak, ako by mala. Nekoná dostatočne razantne a neprichádza s návrhmi, ktoré by boli udržateľné.
Poplatky. Poplatky v zdravotníctve sú taký evergreen, opäť téma, ktorá rezonovala hlavne pred voľbami. Každá politická strana, alebo väčšina z nich chcela upratať v systéme poplatkov v našom zdravotníctve a pani Dolinková, pani ministerka Dolinková bola takisto jedna z nich, ktorá vehementne sa ohradzovala voči poplatkom, ktoré sú momentálne v našom zdravotníctve. Opäť musíme skonštatovať, že sme nevideli ani jeden návrh, ktorý by smeroval k tomu, že by sme začali, aspoň začali tieto poplatky upravovať. Ešte stále máme na Slovensku problém, že ľudia stoja ráno v rade a čakajú, či dostanú lístok k lekárovi. Ešte stále máme kupovanie si termínov cez rôzne portály za peniaze. A ešte stále sa k lekárovi viete dostať, keď si to kúpite a nie, keď to najviac potrebujete. Toto sú dôležité veci, ktoré treba urgentne riešiť. My sme prišli s takýmto riešením, Národná rada toto riešenie odmietla. Tak je, myslím, legitímne sa pýtať, aký máte návrh vy, pani ministerka. S akým návrhom ste v tejto veci prišli vy? Čo chcete pre našich pacientov urobiť?
Benefity. Bola tu opäť hystéria, čo sa týka zrušených benefitov. Ako sa to udialo? No tak ako veľa vecí, z večera do rána. Veľmi rýchlo bez toho, aby sme vedeli, sa vedeli pripraviť ľudia na to, že benefity, ktoré im boli sľúbené, nedostanú. To, že tieto benefity možno nie vždy sú opodstatnené, je druhá vec. Poďme sa o tom rozprávať, poďme sa rozprávať o tom, že kto tie benefity skutočne potrebuje a kde tie benefity možno vieme použiť na niečo, čo je možno dôležitejšie, možno pre onkologických pacientov, možno pre iné, iné problémy, ktoré sa v zdravotníctve nachádzajú. Ale opäť, nemôže sa to robiť tak, ako sa to udialo teraz, že z večera na ráno sme sa dozvedeli, kedy benefity končia a spôsobilo to chaos aj v našich zubných ambulanciách a hlavne chaos v našich, u našich občanov.
Sestry. Jeden z veľkých problémov, ktorými sa borí teda nielen Slovensko, ale aj všetky okolité krajiny, a tu to nie je, samozrejme, len zodpovednosť pani ministerky, ale opäť je to vec, ktorú musíme začať intenzívne riešiť. Hovorili sme o tom, že máme prevzdelané sestry. Hovorili sme o tom, že máme sestry, ktoré, ktoré študujú 2 300 hodín na strednej zdravotnej škole a potom ďalších 4 600 na vysokej škole ako bakalárske štúdium. Sú absolútne prevzdelané. Uvažovali sme nad tým, aby sa aspoň urobil nejaký zápočet, aby nemuseli tak dlho študovať bakalárske štúdium. Opäť pýtam sa, s akým návrhom pani ministerka prišla? Ja netvrdím, že to už malo byť zavedené v praxi, nie sme takto naivní. Celý ten rezort zdravotníctva je veľmi veľký, komplikovaný, komplexný, ale nám chýba snaha. Nám chýba vízia, nám chýba niečo, že vidíme, pozrite sa, takto to budeme riešiť a o päť rokov budeme tu. Čo sa týka sestier, je to kritický stav, pretože nám sestry, ktoré my vyštudujeme, ktoré sú vysoko prevzdelané, ako som spomenul, odchádzajú do iných systémov, pretože v našom systéme nechcú pracovať. Pracovné prostredie, pokiaľ nezačneme upravovať pracovné prostredie, tak darmo budeme prijímať ďalších 150 medikov. Nepomôže nám to, pretože tí medici chcú ďalšie vzdelávanie. Chcú vzdelávanie, ktoré im ponúkne napríklad Česká republika oveľa kvalitnejšie ako na Slovensku. Opäť pýtam sa, ako sme, ako sme začali meniť odborné vzdelávanie na Slovensku?
Zadlžovanie nemocníc. Veľký problém slovenského zdravotníctva. Nemocnice sa zadlžujú, máme šiestu vlnu oddlženia, ten systém je hnusný a nechutný. Parazitujú na tom firmy, ktoré zneužívajú vlastne to, že nemocnice nie sú schopné platiť a skupujú pohľadávky, resp. po novom sa len za pohľadávky zaručujú a jednoducho potom nútia nemocnice, aby cez splátkový kalendár neplatili len za istinu, ale platili aj vysoké úroky z omeškania, ktoré sú do 10 %. Je to veľký problém slovenského zdravotníctva, pretože tie nemocnice sa dusia v týchto dlhoch, dusia sa v takmer miliardu eur, ktoré, ktoré nesú ako balvan pred sebou. Tým pádom nevedia efektívne obstarávať. Prirodzene každá firma, ktorá chce dať nejaký tovar nemocnici, tak si to trikrát rozmyslí, či príde a za túto cenu tovar zadlženej nemocnici poskytne. A samozrejme, že je tam možno 20-30 % prirážka. A tieto prirážky potom my s radosťou dávame firmám, ktoré ich skupujú, a potom nechávame každý rok 10-percentný úrok. Veď to je absurdný stav.
Čo s tým chceme urobiť? Jedna z odpovedí na túto tému je centrálne riadenie nemocníc. Budeme sa o tom ešte rozprávať, čo sa udialo v tejto téme centrálneho riadenia nemocníc. V zadlžovaní nemocníc sa udialo to, že pani ministerka vybojovala 191 mil., ktoré majú smerovať do nemocníc, aby tie dlhy nerástli. Nevieme, že ako sa vysporiada s miliardou, ktorú tlačia pred sebou. A rovnako nevieme, lebo je zhruba 80 mil., ktoré budú ešte napriek tomu chýbať, aby nemocnice netvorili ďalší dlh. Tieto peniaze presunula na tzv. novú produkciu, ale nemocnice sa budú naďalej zadlžovať, to vieme všetci, a potrebujeme opäť urgentné riešenie, aby sa to nedialo.
Odpolitizovanie rezortu. Pani ministerka aj táto vláda si dala do programového vyhlásenia vlády, že odpolitizuje rezort. Ako prvé, čo urobila, zmenila kompetenčný zákon a v kompetenčnom zákone zmenila, ako sa má prijímať predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. To je ten úrad, ktorý by mal garantovať nezávislosť a kontrolu nad zdravotníctvom na Slovensku. Toto rozhodne nie je odpolitizovanie rezortu, ktoré vidíme. Rovnako pani ministerka, tak ako ostatní ministri pred ňou, začala vlnu odvolávaní. A dovolím si povedať, že je šampiónkou z posledných rokov, lebo odvolala šestnástich vysokopostavených riaditeľov rôznych úradov a nemocníc. Prakticky všetky podriadené organizácie, ktoré sú pod ministerstvom zdravotníctva, majú nové vedenie. A fajn, je to v kompetencii ministerky, mala by mať ľudí, ktorým dôveruje, ale na druhej strane, čo sa týka nemocníc, je to, nebojím sa povedať, aj keď som z KDH, pliaga. Pretože, pretože nie je možné, aby sme sústavne pri každej zmene ministra menili riaditeľov našich štátnych nemocníc. Aj nato tuná má byť centrálne riadenie nemocníc, aj nato tu na má byť systém, ako by sa malo, ako by malo dochádzať ku zmene na riadiacich postoch. Určite to má ísť cez dozorné rady, určite to má ísť cez nejaké indikátory kvality, ktoré buď manažér dosiahne alebo nie, ale nie tak, že si ho minister odvolá. Ale ešte raz opakujem, nie je to vina len pani ministerky, takto postupovali doteraz všetci ministri na ministerstve zdravotníctva.
Čo sa týka bodu č. 2, ohrozenie prostriedkov z plánu obnovy a zvýhodňovanie finančných skupín. Na začiatok by som sa vyjadril k dodatku k zmluve so Spišskou Novou Vsou, bola táto, tento dodatok bol medializovaný, hovorilo sa veľa o ňom aj v médiách. O čo vlastne ide? Spišská Nová Ves vyhrala výzvu, ktorá bola vyhlásená, ako jedna z nemocníc bola úspešná v tejto výzve a zaviazala sa, že do roku 2026, konkrétne do júna 2026, postaví 121 lôžok plus 31 lôžok, 34 lôžok, pardon, do úrovne full fit-out. To znamená do úrovne, na kľúč odovzdá a nemocnica môže začať fungovať. Táto, tento záväzok pani ministerka dodatkom k zmluve zmenila a zmenila ho tak, že do júna 26. nemocnica Spišská Nová Ves a tých 121 plus 34 lôžok bude môcť byť len v štádiu shell and core. To znamená v lepšej hrubej stavbe.
Čo to môže znamenať pre celý systém? No môže to znamenať to, že minimálne dve nemocnice, ktoré sa zapísali do výzvy a ktoré neboli úspešné, tak boli vyradené preto, pretože nedokázali zabezpečiť a zagarantovať, že dokážu postaviť nemocnicu do úrovne full fit-out, teda tak ako Spišská Nová Ves garantovala, že to dokáže do roku 2026. Čiže minimálne tieto dve nemocnice sa môžu teraz sťažovať, že ako je to možné, že neboli úspešnými uchádzačmi, hoci keby to bolo možné aj u nich, tak by tými úspešnými uchádzačmi byť mohli. A nie je to maličkosť, pretože ak túto konšteláciu napadne niekto na súde, tak môžme prísť aj o zdroje, ktoré sú vyčlenené pre ostatné nemocnice. Čiže nejde len o nemocnicu v Spišskej Novej Vsi, ale ide aj o ďalšie nemocnice, nemocnice Skalica, Levice, Zvolen, Poprad, Prievidza, Bardejov. Čiže tu je ten problém, tu sa obávame, že v prípade, ak nebude, ak dôjde k ohrozeniu týchto zdrojov, tak ich budeme musieť platiť zo štátneho rozpočtu.
Čo sa týka Spišskej Novej Vsi, tak tiež nie je celkom medializované, ale peniaze, ktoré majú ísť z plánu obnovy, sú na úrovni 47 mil., ale celá tá prestavba alebo výstavba 121 nových lôžok má stáť zhruba 72 mil. Vôbec nevieme, odkiaľ tento zbytok peňazí pri nemocnicu Spišská Nová Ves príde. Či to pôjde z VÚC-ky, VÚC-ka, predpokladám, že na to peniaze nemá, alebo akým spôsobom bude dofinancovaný tento, bude dofinancovaná táto nemocnica.
Čo sa týka národnej, teda Univerzitnej nemocnice Martin, tu pani ministerka vymenila riaditeľa v januári už, na miesto riaditeľa nastúpil pán Durný, ktorý celkom prirodzene nebol zorientovaný v celom projekte, a táto výmena top manažmentu nemocnice v Martine spôsobila, že pani Antošová, ktorá je dlhodobo pri danom projekte, podala výpoveď a z 25-členného tímu, ktorý pracoval na tomto projekte, 8 členov odchádza. Čo spôsobuje vlastne tieto problémy, lebo keď sa pozriete na míľniky, keď sa pozriete na plán obnovy, tak tam svieti päť bodov, ktoré mali byť už za súčasnej vlády pripravené a urobené, tie sú načerveno a naozaj ten projekt nemocnice Martin je výrazne ohrozený. Sú tam problémy medzi fakultou, medzi nemocnicou a medzi mestom. Sú to také trenice, pretože najprv fakulta vlastnila celý projekt, vysúťažený projekt, ktorý najprv nechcela dať nemocnici, potom ho presunula na nemocnicu, teraz sa hádajú ako bude, komu bude patriť prístupová cesta, sú to také drobné žabomyšie vojny, ktoré výrazne spomaľujú celý projekt, a do tohoto celého táto zmena top manažmentu priniesla ešte ďalšie omeškanie. Čiže aj tu vidíme veľké riziko toho, že 256 mil., ktoré sú alokované pre nemocnicu Martin, môžu byť ohrozené a že Martin aj po presune daného míľnika a na dokončenie full fit-out do roku 2028, že sa to nedokáže stihnúť.
Po ďalšie, a to je možno to najdôležitejšie, je centrálne riadenie nemocníc. Ja som už spomínal na začiatku, že je to kľúčový bod. Kľúčový bod v zmysle, že keď chceme naše nemocnice, aby prestali produkovať dlhy, keď chceme naše štátne nemocnice zastabilizovať, tak ich bytostne potrebujeme centrálne riadiť. Potrebujeme, aby neboli príspevkovými organizáciami ministerstva zdravotníctva. Potrebujeme, aby tam nebol tak silný politický vplyv, ako je teraz. Centrálne riadenie nemocníc je kľúčom k tomu, aby sme mali odborný manažment, aby sa tam nemenili politickí ľudia, aby tam boli zadávané KPI-čka, teda indikátory kvality, aby manažéri mali zodpovednosť za to, čo robia, a aby sa preniesla časť kompetencií, ktoré teraz má každá nemocnica zvlášť, verejné obstarávanie, kontroling, financovanie, nejaké strategické plánovanie, aby sa prenieslo na nejakú centrálnu úroveň, ktorá bude pomáhať tým riaditeľom a riaditelia tu budú predovšetkým na to, aby spravovali nemocnicu po tej odbornej stránke. A toto je model, ktorý funguje v zahraničí, funguje dokonca u nás. Súkromné siete, tu si myslím, že by sme sa mali už dávno poučiť od nich, ako to funguje tam, práve takýmto spôsobom vedia výrazne šetriť zdroje a vedia byť oveľa efektívnejší ako naše štátne nemocnice.
Ja som si prečítal aj správu, ktorá bola prednesená na vláde, a kde sa hovorí o tom, že predošlá vláda že absolútne neurobila v tejto veci nič. Tu si dovolím namietať, pretože bol pripravený rámec pre správu nemocníc, konkrétne bol publikovaný 24. 10. ´22, ktorý robila firma PwC, PricewaterhouseCoopers, ktorá pripravila tri možné riešenia, tri možné alternatívy a mali sme sa rozhodnúť, ktorou cestou pôjdeme. Či to bude centrálne riadenie z ministerstva, alebo to bude centrálne riadenie prostredníctvom nejakej verejnoprospešnej organizácie, pod ktorou budú jednotlivé eseročky alebo akciové spoločnosti, alebo to bude ešte nejaký iný model. Lengvarský rozhodol, minister, bývalý minister Lengvarský rozhodol, že to bude pravdepodobne cez ministerstvo zdravotníctva, za mňa osobne ten najhorší variant, ale aj tu je veľký sklz. Keď si otvoríte žiadosť o platbu č. 5, kde je 600 mil. eur v hre, tak tam svieti načerveno predovšetkým tento bod. A citujem zo správy, ktorú nepovedali opozičné strany, ale ktoré povedal pán Kmec, podpredseda vlády. Hovorí, že doteraz nebola prijatá žiadna potrebná legislatívne zmena, neprebieha ani proces prípravy a posuny v implementácii nenastávajú ani napriek urgenciám zo strany NIKA. Toto hovorí podpredseda vlády. Je to bod, ktorý skutočne ohrozuje výrazným spôsobom 600 mil. ako piatu platbu, ktorú Slovenská republika voči Európskej komisii má.
Čo sa týka posledného bodu v tomto druhom bode, je to zaradenie nemocníc Bory a Kardiocentra AGEL do iných úrovní, ako boli, boli, mali byť stanovené v rámci zákona. Pani ministerka zaradila Bory do tretej úrovne nemocníc a Kardiocentrum AGEL do štvrtej úrovne nemocníc. Možno na úvod treba povedať, čo to znamená. Pre Bratislavu to znamená, tretia úroveň, že to nebude už nikdy regionálna nemocnica, teda nikdy, je to zaradenie, ktoré sa môže zmeniť, ale podľa súčasného zaradenia, ktoré spôsobila pani ministerka, to znamená, že Bory nebudú regionálnou nemocnicou a budú vlastne nemocnicou na úrovni tri. Z môjho pohľadu to bola príprava na to, aby Bory boli nenahraditeľné v budúcnosti pre Bratislavu, aby tam prebiehala časť univerzitnej zdravotnej starostlivosti. Podľa platného zákona to tak ale nemalo byť. Bolo vypracované odborné usmernenie, odborné posúdenie, na základe ktorého rozhodol ešte bývalý minister Palkovič a zaradil Nemocnicu Bory do druhej úrovne. Nemocnica Bory sa odvolala a toto odvolanie riešila rada pre kategorizáciu ústavnej zdravotnej starostlivosti. Ale v tejto rade, ktorá mala deviatich členov, boli minimálne dvaja členovia, ktorí mali, kde je dôvodné podozrenie na konflikt záujmov, konkrétne pani Slavíková, ktorá pracovala pre Penta Hospitals v čase rozhodovania. Mala byť zjavne vylúčená z tohto rozhodovania o námietke Nemocnice Bory. Nebola a práve preto prešla trojpätinovou väčšinou práve táto námietka, čiže bola opodstatnená, a na základe toho sa pani ministerka, hoci nemusela, pretože rozhodnutie rady nie je povinné, teda záväzné pre ministra, ale má len odporúčací charakter, na základe toho pani ministerka rozhodla zrušiť rozhodnutie pána Palkoviča a preradiť Nemocnicu Bory do vyššej úrovne.
Čo sa týka Kardiocentra AGEL, opäť je to kardiocentrum, ktoré sa postavilo len niekoľko kilometrov od fungujúceho a prosperujúceho kardiocentra, štátneho Východoslovenského ústavu srdcových chorôb, ktoré má kapacitu na zvýšenie kapacity, viac operácií, bol viackrát, bola viackrát žiadosť, aby mu poisťovne zvýšili počet, zvýšili financie. Žiaľ, poisťovne to zamietli, ale potom zazmluvnili nové Kardiocentrum AGEL. Opäť, človek by mohol zatlieskať, že súkromný investor vytvoril nové kardiocentrum, ale mal ho urobiť tam, kde ho bolo najviac treba. To znamená, možno v Martine alebo niekde, kde pre dostupnosť Slovenska by toto kardiocentrum bolo zmysluplné. Určite v Košiciach postaviť druhé kardiocentrum veľmi dobrý nápad nebol.
No a čo sa týka posledného bodu, čo sa týka posledného bodu, ktorý chcem zdôrazniť, je, že pani ministerka nás všetkých prekvapila, keď sme sa z Centrálneho registra zmlúv dozvedeli, aké sú plány a zámery s národnou univerzitnou nemocnicou v Bratislave. Pani ministerka Dolinková rozhodla o pozastavení projektu z nášho pohľadu v rozpore s uzneseniami vlády z roku 2017 a 2023, ktoré hovorili jasne o tom, že národná univerzitná nemocnica má stáť na Rázsochách a čo sa týka financovania, samozrejme, tam došlo ku posunu, že sa nebudú financovať z plánu obnovy, ale sa bude financovať pravdepodobne zo štátneho rozpočtu, ale nikdy nebola reč o tom, že národná univerzitná nemocnica nebude stáť v lokalite Rázsochy. Pani ministerka zrušila zmluvu so Združením Rázsochy, to znamená s vysúťaženým, vysúťaženými firmami Amberg a CED, ktoré robili projekt pre národnú univerzitnú nemocnicu na Rázsochách, a rovnako podpísala novú zmluvu na adaptáciu súčasného projektu tak, aby na Rázsochách bol Národný ústav detských chorôb a národná univerzitná nemocnica bola v Ružinove. Pani ministerka sa obhajuje, že ešte stále nerozhodla vláda, len ja sa potom pýtam, prečo vlastne došlo k podpisu týchto dvoch zmlúv. Na základe čoho ona takto konala? A rovnako chcem pripomenúť, že my sme vyzývali pána premiéra Roberta Fica, aby zvolal okrúhly stôl, aby sa začal touto problematikou osobne venovať, aby sme sa všetky parlamentné politické strany mohli k tejto problematike vyjadriť, aby sme si mohli povedať otvorene, aké sú výhody a nevýhody toho, kde má národná univerzitná nemocnica stáť.
To, že pravdepodobne dôjde k tomu, že národná univerzitná nemocnica bude v Ružinove, pokladáme za veľkú chybu. Pokladáme za veľkú chybu preto, že Ružinov je zatiaľ vzdušný zámok, chýba tu štúdia uskutočniteľnosti, nevieme, ako by mala vyzerať táto národná univerzita, univerzitná nemocnica v tejto lokalite a čo je pre nás najdôležitejšie a kľúčové, ak dôjde k takémuto návrhu, sme presvedčení o tom, že dôjde k omeškaniu výstavby a odovzdaniu národnej univerzitnej nemocnice o ďalšie roky, pričom naša spoločnosť je už teraz stigmatizovaná štyridsiatimi dvoma rokmi, kedy sa Rázsochy stavajú.
Ďalšia vec, ak to bude Ružinov s možno tisíc lôžkami, tak je to len o málo viac, ako má súčasný Ružinov, ktorý má 860 lôžok. Ak dôjde ku zatvoreniu Kramárov a Starého Mesta, čo je prirodzené, že k tomu dôjde, tak Bory, tak ako to bolo plánované, budú nenahraditeľnou súčasťou univerzitnej nemocnice a vlastne o to súkromnému investorovi od začiatku išlo. Mimochodom, takýto návrh predniesla aj štúdia BCG, ktorá, ktorá urobila analýzu, na základe ktorej sa pravdepodobne aj pani ministerka riadi, ktorá ale pomenovala, že Rázsochy by boli najrýchlejší projekt, ale, žiaľ, je tu určité reputačné riziko a z dlhodobého hľadiska firma BCG odporučila, aby sa stavalo v Ružinove.
Čiže ak to všetko zhrniem ešte raz, tak pani ministerka Dolinková zdedila naozaj jeden z najťažších rezortov v rámci vlády. Je to rezort, ktorý dlhodobo kumuluje množstvo problémov, za ktoré nemôže len ona, ale všetky vládne garnitúry, ktoré tu boli. Určite aj nielen teda predošlá vláda, ktorá tu bola tri a pol roka, ale aj ďalšie vlády, vlády SMER-u, ktoré tu mali rezort 12 rokov vo svojej moci, a rovnako aj pán Drucker, ktorý začal určitú reformu, ktorá sa postupne modifikovala. Každý má určitý podiel viny. Ale situácia dospela do stavu, kedy potrebujeme akútne riešenia. Momentálne nemáme pandémiu, momentálne nemáme núdzový stav. My tu nemáme situáciu, kedy musíme hasiť to, čo prichádza každý deň, a musíme robiť operatívu. Máme čas na to, aby sme robili systémové riešenia. Aby sme prichádzali s návrhmi, aby sme prichádzali s víziami, ako chceme tento neporiadok, ktorý sa tuná strašne ukotvil, ako ich, ako ho chceme upratať. A, žiaľ, to, čo prináša pani ministerka Dolinková, nás vystrašilo, pretože je to nekoncepčné, je to chaotické a máme pocit, že pani ministerka nie je pripravená viesť tento komplikovaný a ťažký rezort.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Vážený pán predsedajúci, vážení členovia vlády, vážená pani ministerka zdravotníctva, vážené kolegyne, vážení kolegovia, dovoľte mi v mene klubov KDH, hnutie SLOVENSKO a Progresívneho Slovenska priniesť návrh na vyslovenie nedôvery pani ministerke Dolinkovej, ktorá je poverená vedením ministerstva zdravotníctva.
Posledných sedem mesiacov nám jasne ukázalo, že ministerka Dolinková nie je pripravená viesť tak zložitý rezort, ako je ministerstvo zdravotníctva. A ministerka zdravotníctva nie je pripravená viesť rezort, ktorý sa dotýka nás všetkých. Zdravotníctvo je vec, ktorá sa dotýka nielen mladých, detí, ale aj dospelých a hlavne tej starnúcej populácie, ktorá sa stále viac a viac nevie dostať ku lekárovi, stále viac a viac musí platiť za zdravotnú starostlivosť a stále viac a viac sa mnohí z nás boja ochorieť a byť závislí od zdravotného systému, ktorý máme na Slovensku. Boja sa toho skutočne a je našou povinnosťou ako politikov, aby sme s touto nelichotivou a zlou situáciou v zdravotníctve niečo urobili.
Posledných sedem mesiacov nám ukázalo, že pani ministerka manažérsky zlyháva, že riadi rezort chaoticky a namiesto odbornej diskusie rozhoduje potichu. Preto musíme konštatovať, že pani ministerka nie je schopná riadiť takto zložitý rezort, a preto navrhujeme jej odvolanie. Dovoľte mi povedať konkrétne body, prečo sme si dovolili zvolať Národnú radu a prečo sme presvedčení o tom, že ministerka Dolinková nie je správna na funkcii, ktorú zastáva. V troch bodoch zhrniem najprv to, čo sú hlavné dôvody pre jej odvolanie.
Po prvé, je to nečinnosť pri riešení akútnych problémov v zdravotníctve. Po druhé, sú ohrozenie, je ohrozenie peňazí a prostriedkov z plánu obnovy. No a posledný bod, ktorý vieme, prejdeme obšírnejšie, je výstavba národnej univerzitnej nemocnice v Bratislave. Teraz k tým jednotlivým bodom podrobnejšie.
Čo sa týka nečinnosti pri riešení akútnych problémov v zdravotníctve, teraz pred malou chvíľou ste mali možnosť sledovať situáciu ohľadom ambulantnej pohotovostnej služby. Pani ministerka prišla so zákonom 578, ktorý ide prednášať, alebo priniesla ho v skrátenom legislatívnom konaní, pretože nám hrozí infringement z Európskej únie. Je to veľmi sporné a otázne, či to skutočne tak je, a k tomuto zákonu prilepila 13 pozmeňovákov. Jeden z týchto pozmeňovákov bol práve ten, ktorý sa týkal ambulantnej pohotovostnej služby. A na dôvažok, teraz ste videli pred malou chvíľou, že prišiel ďalší pozmeňovák, ktorý pozmeňuje pozmeňovák zo včera. Toto pozmeňovanie pozmeňovákov je skutočne už národný šport.
Čo sme očakávali od pani ministerky konkrétne v tomto bode ambulantnej pohotovostnej služby, je, že príde so skutočným riešením. Mala na to sedem mesiacov, sedem mesiacov mala na to, aby prišla so skutočným riešením, ako riešiť ambulantnú pohotovostnú službu, a to nie len tak, že sa skráti doba ambulancií o dve hodiny, ale mala prísť s konkrétnym riešením, ako chceme túto pohotovostnú službu vôbec v našej krajine udržať.
Čo jej slúži ku cti, že si nás vypočula aj ako opozičných poslancov a priniesli sme jej niektoré návrhy, ako by mohla takáto pohotovostná služba vyzerať, len, žiaľ, nepretavili sa do toho, čo predkladá ako pozmeňovák v Národnej rade. Hovorili sme o tom, že aby bola udržateľná pohotovostná služba, tak je nevyhnutné, aby sme aspoň v regiónoch, kde je skutočnej problém zabezpečiť pohotovostnú službu pre detských pacientov a pre dospelých pacientov, aby tieto pohotovostné služby spojila do jednej.
Hovorili sme o tom, že, samozrejme, že musí byť zabezpečená minimálna sieť detských pohotovostí, ktoré navrhujeme, aby boli pri nemocniciach, kde by sa mali prioritne dostávať malé deti. Možno do jedného roka, do troch rokov. Ale potom nevidíme dôvod, prečo by napríklad detská a dospelá pohotovosť nemohla fungovať spoločne. Je to vec, ktorá by mohla fungovať dlhodobo, aby sme udržali systém, pretože je správne, a hovorí to aj pani ministerka, že máme stále menej a menej detských pediatrov a v budúcnosti taký spôsob, ako je momentálne nastavený, je neudržateľný. Žiaľ, nestalo sa tak.
Rovnako sme navrhovali, aby mali vyššie územné celky väčšie kompetencie v tejto oblasti, pretože je to dôležité, aby si sami regulovali, kde má byť daný bod a ako má pracovať.
Rovnako sme navrhovali triážnu linku, pretože mnoho rodičov často prichádza na pohotovostnú službu, pretože sa obáva, či si môže vôbec dovoliť s dieťaťom počkať do rána alebo nie. A veľakrát je práve potrebná táto triáž. Ani tento návrh nebol akceptovaný.
Mohol by som pokračovať, priniesli sme osem bodov, ale nebudem ďalej do hĺbky prechádzať, pretože máme tých bodov skutočne viac, ale ambulantná pohotovostná služba je práve jeden z tých bodov, prečo si myslíme, že pani ministerka nekoná tak, ako by mala. Nekoná dostatočne razantne a neprichádza s návrhmi, ktoré by boli udržateľné.
Poplatky. Poplatky v zdravotníctve sú taký evergreen, opäť téma, ktorá rezonovala hlavne pred voľbami. Každá politická strana, alebo väčšina z nich chcela upratať v systéme poplatkov v našom zdravotníctve a pani Dolinková, pani ministerka Dolinková bola takisto jedna z nich, ktorá vehementne sa ohradzovala voči poplatkom, ktoré sú momentálne v našom zdravotníctve. Opäť musíme skonštatovať, že sme nevideli ani jeden návrh, ktorý by smeroval k tomu, že by sme začali, aspoň začali tieto poplatky upravovať. Ešte stále máme na Slovensku problém, že ľudia stoja ráno v rade a čakajú, či dostanú lístok k lekárovi. Ešte stále máme kupovanie si termínov cez rôzne portály za peniaze. A ešte stále sa k lekárovi viete dostať, keď si to kúpite a nie, keď to najviac potrebujete. Toto sú dôležité veci, ktoré treba urgentne riešiť. My sme prišli s takýmto riešením, Národná rada toto riešenie odmietla. Tak je, myslím, legitímne sa pýtať, aký máte návrh vy, pani ministerka. S akým návrhom ste v tejto veci prišli vy? Čo chcete pre našich pacientov urobiť?
Benefity. Bola tu opäť hystéria, čo sa týka zrušených benefitov. Ako sa to udialo? No tak ako veľa vecí, z večera do rána. Veľmi rýchlo bez toho, aby sme vedeli, sa vedeli pripraviť ľudia na to, že benefity, ktoré im boli sľúbené, nedostanú. To, že tieto benefity možno nie vždy sú opodstatnené, je druhá vec. Poďme sa o tom rozprávať, poďme sa rozprávať o tom, že kto tie benefity skutočne potrebuje a kde tie benefity možno vieme použiť na niečo, čo je možno dôležitejšie, možno pre onkologických pacientov, možno pre iné, iné problémy, ktoré sa v zdravotníctve nachádzajú. Ale opäť, nemôže sa to robiť tak, ako sa to udialo teraz, že z večera na ráno sme sa dozvedeli, kedy benefity končia a spôsobilo to chaos aj v našich zubných ambulanciách a hlavne chaos v našich, u našich občanov.
Sestry. Jeden z veľkých problémov, ktorými sa borí teda nielen Slovensko, ale aj všetky okolité krajiny, a tu to nie je, samozrejme, len zodpovednosť pani ministerky, ale opäť je to vec, ktorú musíme začať intenzívne riešiť. Hovorili sme o tom, že máme prevzdelané sestry. Hovorili sme o tom, že máme sestry, ktoré, ktoré študujú 2 300 hodín na strednej zdravotnej škole a potom ďalších 4 600 na vysokej škole ako bakalárske štúdium. Sú absolútne prevzdelané. Uvažovali sme nad tým, aby sa aspoň urobil nejaký zápočet, aby nemuseli tak dlho študovať bakalárske štúdium. Opäť pýtam sa, s akým návrhom pani ministerka prišla? Ja netvrdím, že to už malo byť zavedené v praxi, nie sme takto naivní. Celý ten rezort zdravotníctva je veľmi veľký, komplikovaný, komplexný, ale nám chýba snaha. Nám chýba vízia, nám chýba niečo, že vidíme, pozrite sa, takto to budeme riešiť a o päť rokov budeme tu. Čo sa týka sestier, je to kritický stav, pretože nám sestry, ktoré my vyštudujeme, ktoré sú vysoko prevzdelané, ako som spomenul, odchádzajú do iných systémov, pretože v našom systéme nechcú pracovať. Pracovné prostredie, pokiaľ nezačneme upravovať pracovné prostredie, tak darmo budeme prijímať ďalších 150 medikov. Nepomôže nám to, pretože tí medici chcú ďalšie vzdelávanie. Chcú vzdelávanie, ktoré im ponúkne napríklad Česká republika oveľa kvalitnejšie ako na Slovensku. Opäť pýtam sa, ako sme, ako sme začali meniť odborné vzdelávanie na Slovensku?
Zadlžovanie nemocníc. Veľký problém slovenského zdravotníctva. Nemocnice sa zadlžujú, máme šiestu vlnu oddlženia, ten systém je hnusný a nechutný. Parazitujú na tom firmy, ktoré zneužívajú vlastne to, že nemocnice nie sú schopné platiť a skupujú pohľadávky, resp. po novom sa len za pohľadávky zaručujú a jednoducho potom nútia nemocnice, aby cez splátkový kalendár neplatili len za istinu, ale platili aj vysoké úroky z omeškania, ktoré sú do 10 %. Je to veľký problém slovenského zdravotníctva, pretože tie nemocnice sa dusia v týchto dlhoch, dusia sa v takmer miliardu eur, ktoré, ktoré nesú ako balvan pred sebou. Tým pádom nevedia efektívne obstarávať. Prirodzene každá firma, ktorá chce dať nejaký tovar nemocnici, tak si to trikrát rozmyslí, či príde a za túto cenu tovar zadlženej nemocnici poskytne. A samozrejme, že je tam možno 20-30 % prirážka. A tieto prirážky potom my s radosťou dávame firmám, ktoré ich skupujú, a potom nechávame každý rok 10-percentný úrok. Veď to je absurdný stav.
Čo s tým chceme urobiť? Jedna z odpovedí na túto tému je centrálne riadenie nemocníc. Budeme sa o tom ešte rozprávať, čo sa udialo v tejto téme centrálneho riadenia nemocníc. V zadlžovaní nemocníc sa udialo to, že pani ministerka vybojovala 191 mil., ktoré majú smerovať do nemocníc, aby tie dlhy nerástli. Nevieme, že ako sa vysporiada s miliardou, ktorú tlačia pred sebou. A rovnako nevieme, lebo je zhruba 80 mil., ktoré budú ešte napriek tomu chýbať, aby nemocnice netvorili ďalší dlh. Tieto peniaze presunula na tzv. novú produkciu, ale nemocnice sa budú naďalej zadlžovať, to vieme všetci, a potrebujeme opäť urgentné riešenie, aby sa to nedialo.
Odpolitizovanie rezortu. Pani ministerka aj táto vláda si dala do programového vyhlásenia vlády, že odpolitizuje rezort. Ako prvé, čo urobila, zmenila kompetenčný zákon a v kompetenčnom zákone zmenila, ako sa má prijímať predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. To je ten úrad, ktorý by mal garantovať nezávislosť a kontrolu nad zdravotníctvom na Slovensku. Toto rozhodne nie je odpolitizovanie rezortu, ktoré vidíme. Rovnako pani ministerka, tak ako ostatní ministri pred ňou, začala vlnu odvolávaní. A dovolím si povedať, že je šampiónkou z posledných rokov, lebo odvolala šestnástich vysokopostavených riaditeľov rôznych úradov a nemocníc. Prakticky všetky podriadené organizácie, ktoré sú pod ministerstvom zdravotníctva, majú nové vedenie. A fajn, je to v kompetencii ministerky, mala by mať ľudí, ktorým dôveruje, ale na druhej strane, čo sa týka nemocníc, je to, nebojím sa povedať, aj keď som z KDH, pliaga. Pretože, pretože nie je možné, aby sme sústavne pri každej zmene ministra menili riaditeľov našich štátnych nemocníc. Aj nato tuná má byť centrálne riadenie nemocníc, aj nato tu na má byť systém, ako by sa malo, ako by malo dochádzať ku zmene na riadiacich postoch. Určite to má ísť cez dozorné rady, určite to má ísť cez nejaké indikátory kvality, ktoré buď manažér dosiahne alebo nie, ale nie tak, že si ho minister odvolá. Ale ešte raz opakujem, nie je to vina len pani ministerky, takto postupovali doteraz všetci ministri na ministerstve zdravotníctva.
Čo sa týka bodu č. 2, ohrozenie prostriedkov z plánu obnovy a zvýhodňovanie finančných skupín. Na začiatok by som sa vyjadril k dodatku k zmluve so Spišskou Novou Vsou, bola táto, tento dodatok bol medializovaný, hovorilo sa veľa o ňom aj v médiách. O čo vlastne ide? Spišská Nová Ves vyhrala výzvu, ktorá bola vyhlásená, ako jedna z nemocníc bola úspešná v tejto výzve a zaviazala sa, že do roku 2026, konkrétne do júna 2026, postaví 121 lôžok plus 31 lôžok, 34 lôžok, pardon, do úrovne full fit-out. To znamená do úrovne, na kľúč odovzdá a nemocnica môže začať fungovať. Táto, tento záväzok pani ministerka dodatkom k zmluve zmenila a zmenila ho tak, že do júna 26. nemocnica Spišská Nová Ves a tých 121 plus 34 lôžok bude môcť byť len v štádiu shell and core. To znamená v lepšej hrubej stavbe.
Čo to môže znamenať pre celý systém? No môže to znamenať to, že minimálne dve nemocnice, ktoré sa zapísali do výzvy a ktoré neboli úspešné, tak boli vyradené preto, pretože nedokázali zabezpečiť a zagarantovať, že dokážu postaviť nemocnicu do úrovne full fit-out, teda tak ako Spišská Nová Ves garantovala, že to dokáže do roku 2026. Čiže minimálne tieto dve nemocnice sa môžu teraz sťažovať, že ako je to možné, že neboli úspešnými uchádzačmi, hoci keby to bolo možné aj u nich, tak by tými úspešnými uchádzačmi byť mohli. A nie je to maličkosť, pretože ak túto konšteláciu napadne niekto na súde, tak môžme prísť aj o zdroje, ktoré sú vyčlenené pre ostatné nemocnice. Čiže nejde len o nemocnicu v Spišskej Novej Vsi, ale ide aj o ďalšie nemocnice, nemocnice Skalica, Levice, Zvolen, Poprad, Prievidza, Bardejov. Čiže tu je ten problém, tu sa obávame, že v prípade, ak nebude, ak dôjde k ohrozeniu týchto zdrojov, tak ich budeme musieť platiť zo štátneho rozpočtu.
Čo sa týka Spišskej Novej Vsi, tak tiež nie je celkom medializované, ale peniaze, ktoré majú ísť z plánu obnovy, sú na úrovni 47 mil., ale celá tá prestavba alebo výstavba 121 nových lôžok má stáť zhruba 72 mil. Vôbec nevieme, odkiaľ tento zbytok peňazí pri nemocnicu Spišská Nová Ves príde. Či to pôjde z VÚC-ky, VÚC-ka, predpokladám, že na to peniaze nemá, alebo akým spôsobom bude dofinancovaný tento, bude dofinancovaná táto nemocnica.
Čo sa týka národnej, teda Univerzitnej nemocnice Martin, tu pani ministerka vymenila riaditeľa v januári už, na miesto riaditeľa nastúpil pán Durný, ktorý celkom prirodzene nebol zorientovaný v celom projekte, a táto výmena top manažmentu nemocnice v Martine spôsobila, že pani Antošová, ktorá je dlhodobo pri danom projekte, podala výpoveď a z 25-členného tímu, ktorý pracoval na tomto projekte, 8 členov odchádza. Čo spôsobuje vlastne tieto problémy, lebo keď sa pozriete na míľniky, keď sa pozriete na plán obnovy, tak tam svieti päť bodov, ktoré mali byť už za súčasnej vlády pripravené a urobené, tie sú načerveno a naozaj ten projekt nemocnice Martin je výrazne ohrozený. Sú tam problémy medzi fakultou, medzi nemocnicou a medzi mestom. Sú to také trenice, pretože najprv fakulta vlastnila celý projekt, vysúťažený projekt, ktorý najprv nechcela dať nemocnici, potom ho presunula na nemocnicu, teraz sa hádajú ako bude, komu bude patriť prístupová cesta, sú to také drobné žabomyšie vojny, ktoré výrazne spomaľujú celý projekt, a do tohoto celého táto zmena top manažmentu priniesla ešte ďalšie omeškanie. Čiže aj tu vidíme veľké riziko toho, že 256 mil., ktoré sú alokované pre nemocnicu Martin, môžu byť ohrozené a že Martin aj po presune daného míľnika a na dokončenie full fit-out do roku 2028, že sa to nedokáže stihnúť.
Po ďalšie, a to je možno to najdôležitejšie, je centrálne riadenie nemocníc. Ja som už spomínal na začiatku, že je to kľúčový bod. Kľúčový bod v zmysle, že keď chceme naše nemocnice, aby prestali produkovať dlhy, keď chceme naše štátne nemocnice zastabilizovať, tak ich bytostne potrebujeme centrálne riadiť. Potrebujeme, aby neboli príspevkovými organizáciami ministerstva zdravotníctva. Potrebujeme, aby tam nebol tak silný politický vplyv, ako je teraz. Centrálne riadenie nemocníc je kľúčom k tomu, aby sme mali odborný manažment, aby sa tam nemenili politickí ľudia, aby tam boli zadávané KPI-čka, teda indikátory kvality, aby manažéri mali zodpovednosť za to, čo robia, a aby sa preniesla časť kompetencií, ktoré teraz má každá nemocnica zvlášť, verejné obstarávanie, kontroling, financovanie, nejaké strategické plánovanie, aby sa prenieslo na nejakú centrálnu úroveň, ktorá bude pomáhať tým riaditeľom a riaditelia tu budú predovšetkým na to, aby spravovali nemocnicu po tej odbornej stránke. A toto je model, ktorý funguje v zahraničí, funguje dokonca u nás. Súkromné siete, tu si myslím, že by sme sa mali už dávno poučiť od nich, ako to funguje tam, práve takýmto spôsobom vedia výrazne šetriť zdroje a vedia byť oveľa efektívnejší ako naše štátne nemocnice.
Ja som si prečítal aj správu, ktorá bola prednesená na vláde, a kde sa hovorí o tom, že predošlá vláda že absolútne neurobila v tejto veci nič. Tu si dovolím namietať, pretože bol pripravený rámec pre správu nemocníc, konkrétne bol publikovaný 24. 10. ´22, ktorý robila firma PwC, PricewaterhouseCoopers, ktorá pripravila tri možné riešenia, tri možné alternatívy a mali sme sa rozhodnúť, ktorou cestou pôjdeme. Či to bude centrálne riadenie z ministerstva, alebo to bude centrálne riadenie prostredníctvom nejakej verejnoprospešnej organizácie, pod ktorou budú jednotlivé eseročky alebo akciové spoločnosti, alebo to bude ešte nejaký iný model. Lengvarský rozhodol, minister, bývalý minister Lengvarský rozhodol, že to bude pravdepodobne cez ministerstvo zdravotníctva, za mňa osobne ten najhorší variant, ale aj tu je veľký sklz. Keď si otvoríte žiadosť o platbu č. 5, kde je 600 mil. eur v hre, tak tam svieti načerveno predovšetkým tento bod. A citujem zo správy, ktorú nepovedali opozičné strany, ale ktoré povedal pán Kmec, podpredseda vlády. Hovorí, že doteraz nebola prijatá žiadna potrebná legislatívne zmena, neprebieha ani proces prípravy a posuny v implementácii nenastávajú ani napriek urgenciám zo strany NIKA. Toto hovorí podpredseda vlády. Je to bod, ktorý skutočne ohrozuje výrazným spôsobom 600 mil. ako piatu platbu, ktorú Slovenská republika voči Európskej komisii má.
Čo sa týka posledného bodu v tomto druhom bode, je to zaradenie nemocníc Bory a Kardiocentra AGEL do iných úrovní, ako boli, boli, mali byť stanovené v rámci zákona. Pani ministerka zaradila Bory do tretej úrovne nemocníc a Kardiocentrum AGEL do štvrtej úrovne nemocníc. Možno na úvod treba povedať, čo to znamená. Pre Bratislavu to znamená, tretia úroveň, že to nebude už nikdy regionálna nemocnica, teda nikdy, je to zaradenie, ktoré sa môže zmeniť, ale podľa súčasného zaradenia, ktoré spôsobila pani ministerka, to znamená, že Bory nebudú regionálnou nemocnicou a budú vlastne nemocnicou na úrovni tri. Z môjho pohľadu to bola príprava na to, aby Bory boli nenahraditeľné v budúcnosti pre Bratislavu, aby tam prebiehala časť univerzitnej zdravotnej starostlivosti. Podľa platného zákona to tak ale nemalo byť. Bolo vypracované odborné usmernenie, odborné posúdenie, na základe ktorého rozhodol ešte bývalý minister Palkovič a zaradil Nemocnicu Bory do druhej úrovne. Nemocnica Bory sa odvolala a toto odvolanie riešila rada pre kategorizáciu ústavnej zdravotnej starostlivosti. Ale v tejto rade, ktorá mala deviatich členov, boli minimálne dvaja členovia, ktorí mali, kde je dôvodné podozrenie na konflikt záujmov, konkrétne pani Slavíková, ktorá pracovala pre Penta Hospitals v čase rozhodovania. Mala byť zjavne vylúčená z tohto rozhodovania o námietke Nemocnice Bory. Nebola a práve preto prešla trojpätinovou väčšinou práve táto námietka, čiže bola opodstatnená, a na základe toho sa pani ministerka, hoci nemusela, pretože rozhodnutie rady nie je povinné, teda záväzné pre ministra, ale má len odporúčací charakter, na základe toho pani ministerka rozhodla zrušiť rozhodnutie pána Palkoviča a preradiť Nemocnicu Bory do vyššej úrovne.
Čo sa týka Kardiocentra AGEL, opäť je to kardiocentrum, ktoré sa postavilo len niekoľko kilometrov od fungujúceho a prosperujúceho kardiocentra, štátneho Východoslovenského ústavu srdcových chorôb, ktoré má kapacitu na zvýšenie kapacity, viac operácií, bol viackrát, bola viackrát žiadosť, aby mu poisťovne zvýšili počet, zvýšili financie. Žiaľ, poisťovne to zamietli, ale potom zazmluvnili nové Kardiocentrum AGEL. Opäť, človek by mohol zatlieskať, že súkromný investor vytvoril nové kardiocentrum, ale mal ho urobiť tam, kde ho bolo najviac treba. To znamená, možno v Martine alebo niekde, kde pre dostupnosť Slovenska by toto kardiocentrum bolo zmysluplné. Určite v Košiciach postaviť druhé kardiocentrum veľmi dobrý nápad nebol.
No a čo sa týka posledného bodu, čo sa týka posledného bodu, ktorý chcem zdôrazniť, je, že pani ministerka nás všetkých prekvapila, keď sme sa z Centrálneho registra zmlúv dozvedeli, aké sú plány a zámery s národnou univerzitnou nemocnicou v Bratislave. Pani ministerka Dolinková rozhodla o pozastavení projektu z nášho pohľadu v rozpore s uzneseniami vlády z roku 2017 a 2023, ktoré hovorili jasne o tom, že národná univerzitná nemocnica má stáť na Rázsochách a čo sa týka financovania, samozrejme, tam došlo ku posunu, že sa nebudú financovať z plánu obnovy, ale sa bude financovať pravdepodobne zo štátneho rozpočtu, ale nikdy nebola reč o tom, že národná univerzitná nemocnica nebude stáť v lokalite Rázsochy. Pani ministerka zrušila zmluvu so Združením Rázsochy, to znamená s vysúťaženým, vysúťaženými firmami Amberg a CED, ktoré robili projekt pre národnú univerzitnú nemocnicu na Rázsochách, a rovnako podpísala novú zmluvu na adaptáciu súčasného projektu tak, aby na Rázsochách bol Národný ústav detských chorôb a národná univerzitná nemocnica bola v Ružinove. Pani ministerka sa obhajuje, že ešte stále nerozhodla vláda, len ja sa potom pýtam, prečo vlastne došlo k podpisu týchto dvoch zmlúv. Na základe čoho ona takto konala? A rovnako chcem pripomenúť, že my sme vyzývali pána premiéra Roberta Fica, aby zvolal okrúhly stôl, aby sa začal touto problematikou osobne venovať, aby sme sa všetky parlamentné politické strany mohli k tejto problematike vyjadriť, aby sme si mohli povedať otvorene, aké sú výhody a nevýhody toho, kde má národná univerzitná nemocnica stáť.
To, že pravdepodobne dôjde k tomu, že národná univerzitná nemocnica bude v Ružinove, pokladáme za veľkú chybu. Pokladáme za veľkú chybu preto, že Ružinov je zatiaľ vzdušný zámok, chýba tu štúdia uskutočniteľnosti, nevieme, ako by mala vyzerať táto národná univerzita, univerzitná nemocnica v tejto lokalite a čo je pre nás najdôležitejšie a kľúčové, ak dôjde k takémuto návrhu, sme presvedčení o tom, že dôjde k omeškaniu výstavby a odovzdaniu národnej univerzitnej nemocnice o ďalšie roky, pričom naša spoločnosť je už teraz stigmatizovaná štyridsiatimi dvoma rokmi, kedy sa Rázsochy stavajú.
Ďalšia vec, ak to bude Ružinov s možno tisíc lôžkami, tak je to len o málo viac, ako má súčasný Ružinov, ktorý má 860 lôžok. Ak dôjde ku zatvoreniu Kramárov a Starého Mesta, čo je prirodzené, že k tomu dôjde, tak Bory, tak ako to bolo plánované, budú nenahraditeľnou súčasťou univerzitnej nemocnice a vlastne o to súkromnému investorovi od začiatku išlo. Mimochodom, takýto návrh predniesla aj štúdia BCG, ktorá, ktorá urobila analýzu, na základe ktorej sa pravdepodobne aj pani ministerka riadi, ktorá ale pomenovala, že Rázsochy by boli najrýchlejší projekt, ale, žiaľ, je tu určité reputačné riziko a z dlhodobého hľadiska firma BCG odporučila, aby sa stavalo v Ružinove.
Čiže ak to všetko zhrniem ešte raz, tak pani ministerka Dolinková zdedila naozaj jeden z najťažších rezortov v rámci vlády. Je to rezort, ktorý dlhodobo kumuluje množstvo problémov, za ktoré nemôže len ona, ale všetky vládne garnitúry, ktoré tu boli. Určite aj nielen teda predošlá vláda, ktorá tu bola tri a pol roka, ale aj ďalšie vlády, vlády SMER-u, ktoré tu mali rezort 12 rokov vo svojej moci, a rovnako aj pán Drucker, ktorý začal určitú reformu, ktorá sa postupne modifikovala. Každý má určitý podiel viny. Ale situácia dospela do stavu, kedy potrebujeme akútne riešenia. Momentálne nemáme pandémiu, momentálne nemáme núdzový stav. My tu nemáme situáciu, kedy musíme hasiť to, čo prichádza každý deň, a musíme robiť operatívu. Máme čas na to, aby sme robili systémové riešenia. Aby sme prichádzali s návrhmi, aby sme prichádzali s víziami, ako chceme tento neporiadok, ktorý sa tuná strašne ukotvil, ako ich, ako ho chceme upratať. A, žiaľ, to, čo prináša pani ministerka Dolinková, nás vystrašilo, pretože je to nekoncepčné, je to chaotické a máme pocit, že pani ministerka nie je pripravená viesť tento komplikovaný a ťažký rezort.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Rozpracované
18:09
Vystúpenie v rozprave 18:09
Zdenko SvobodaSpráva o výsledku prerokovania návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členke vlády Slovenskej republiky pani Zuzane Dolinkovej, poverenej riadením Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, vo výbore.
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky svojím rozhodnutím č. 296 z 2. mája 2024 pridelil návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej...
Správa o výsledku prerokovania návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členke vlády Slovenskej republiky pani Zuzane Dolinkovej, poverenej riadením Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, vo výbore.
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky svojím rozhodnutím č. 296 z 2. mája 2024 pridelil návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členke vlády Slovenskej republiky Zuzane Dolinkovej, poverenej riadením Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, tlač 297, na prerokovanie Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo ako gestorskému výboru s tým, že podá Národnej rade Slovenskej republiky správu o výsledku prerokovania uvedeného návrhu vo výbore.
Výbor Národnej rady prerokoval predložený návrh skupiny poslancov, tlač 297, dňa 7. mája 2024. Výbor neprijal uznesenie, nakoľko návrh uznesenia vysloviť súhlas s návrhom skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členke vlády Slovenskej republiky pani Zuzane Dolinkovej, poverenej riadením Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, nezískal súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých členov výboru podľa § 52 ods. 4 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.
Výbor Národnej rady SR pre zdravotníctvo poveril poslanca Národnej rady SR Zdenka Svobodu, aby predniesol na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky správu o výsledku prerokovania návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členke vlády Slovenskej republiky pani Zuzane Dolinkovej, poverenej riadením Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, tlač 297, vo výbore. Súčasne poveril poslancov Radomíra Šalitroša, Karola Jasana (správne Janasa, pozn. red.) a Petra Slyšku, členov výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo, za náhradníkov k predmetnému návrhu v prípade neúčasti spravodajcu.
Pán predsedajúci, skončil som, prosím, môžete otvoriť rozpravu.
Vystúpenie v rozprave
9.5.2024 o 18:09 hod.
Mgr. MBA
Zdenko Svoboda
Videokanál poslanca
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Správa o výsledku prerokovania návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členke vlády Slovenskej republiky pani Zuzane Dolinkovej, poverenej riadením Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, vo výbore.
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky svojím rozhodnutím č. 296 z 2. mája 2024 pridelil návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členke vlády Slovenskej republiky Zuzane Dolinkovej, poverenej riadením Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, tlač 297, na prerokovanie Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo ako gestorskému výboru s tým, že podá Národnej rade Slovenskej republiky správu o výsledku prerokovania uvedeného návrhu vo výbore.
Výbor Národnej rady prerokoval predložený návrh skupiny poslancov, tlač 297, dňa 7. mája 2024. Výbor neprijal uznesenie, nakoľko návrh uznesenia vysloviť súhlas s návrhom skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členke vlády Slovenskej republiky pani Zuzane Dolinkovej, poverenej riadením Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, nezískal súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých členov výboru podľa § 52 ods. 4 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.
Výbor Národnej rady SR pre zdravotníctvo poveril poslanca Národnej rady SR Zdenka Svobodu, aby predniesol na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky správu o výsledku prerokovania návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členke vlády Slovenskej republiky pani Zuzane Dolinkovej, poverenej riadením Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, tlač 297, vo výbore. Súčasne poveril poslancov Radomíra Šalitroša, Karola Jasana (správne Janasa, pozn. red.) a Petra Slyšku, členov výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo, za náhradníkov k predmetnému návrhu v prípade neúčasti spravodajcu.
Pán predsedajúci, skončil som, prosím, môžete otvoriť rozpravu.
Rozpracované
18:12
Vystúpenie v rozprave 18:12
Richard RašiDovoľte mi,...
Dovoľte mi, aby som teda oficiálne predniesol, že na základe uvedeného návrhu vláda Slovenskej republiky nesúhlasí s návrhom skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členke vlády Slovenskej republiky Zuzane Dolinkovej. A dovoľte, aby som stanovisko vlády Slovenskej republiky odôvodnil tak podrobne a odpovedal na každý bod, ktorý v návrhu na odvolanie bol spomenutý.
Ale dovoľte mi najprv, aby som sa teda osobne prihovoril aj navrhovateľovi pánovi doktorovi Stachurovi, ktorý toto stanovisko predniesol, pretože by som hneď mu možno položil otázku, keďže okrem toho, že som poslanec Národnej rady, ktorý je uvoľnený na výkon funkcie ministra vlády Slovenskej republiky, sa spýtal, že kto v tomto pléne okrem teda mňa, pána doktora Stachuru je lekár, je tu pani doktorka Záborská, je tu pán doktor Baláž, pán doktor Szalay a možno by som sa chcel spýtať hneď na úvod, že kto z vás, ktorí sme tu teda lekári, sa v poslednej dobe, v posledných rokoch aj venoval zdravotníkom a najmä teda pacientom na Slovensku. Lebo viete, je veľmi jednoduché mudrovať o tom, čo treba urobiť, ako by to bolo, keby sme my boli, kde by sme boli, ale ja si myslím, že férové by z hľadiska navrhovateľa na odvolanie pani ministerky zdravotníctva bolo, keby o tom hovoril niekto, kto lekárom na Slovensku bol. Ktorý by sa nerozhodoval obetovať slovenských pacientov za peniaze a liečiť pacientov v Rakúsku alebo Nemecku.
Ako bez urážky, pán doktor, ja si vás vážim ako odborníka, ja som si čítal váš životopis, ja som si čítal o tom, ako ste pomohli stovkách, možno tisícom pacientom v Rakúsku a Nemecku, chvalabohu, sú to tiež ľudia, sú to občania Európskej únie, dnes máme Deň Európy, ďakujem pekne, sú to naši kolegovia v Európskej únii, ale férové by bolo, keby ste obetovali tie ťažké peniaze, ktoré ste tam zarobili, a pomáhali tu našim otcom, našim mamám, našim deťom, a potom tu mudrujte o tom, čo treba urobiť. Lebo aj v tom, čo ste predniesli, ste hovorili o tom, že áno, viete, že to nie je také ľahké, že to nie je také ľahké, ale keby ste boli férový, tak po skončení medicíny, po atestáciách poskytujete zdravotnú starostlivosť občanom Slovenskej republiky.
Lebo to nie je o tom, že som poslancom Národnej rady za nadštandardný plat a hovorím tu o tom, ako by to malo byť, ale pritom svoj vlastný život som prispôsobil službe niekomu inému. Ste vyštudovali za peniaze, ktoré investovala do vás cestou lekárskych fakúlt Slovenská republika a rozhodli ste sa, že budete liečiť pacientov v iných štátoch. Prečo? Kvôli peniazom. Určite poviete, že kvôli tomu, že tam je iný systém, že tam je iné nastavenie, že tam sú iné podmienky, určite áno, ale vy keď ste sa rozhodli, že pôjdete robiť a liečiť pacientov v zahraničí, vy ste netušili, aké tam podmienky sú. Vy ste tam najprv išli, lebo ste neodolali lukratívnym finančným podmienkam a vykašlali ste sa na našich pacientov. To len na úvod.
Druhá vec. A kto nám tu hovorí o poplatkoch a nejakých súkromných firmách v zdravotníctve? Ako pán doktor Stachura, teda pokiaľ ste si to z jeho príhovoru nevšimli, je člen Kresťanskodemokratického hnutia. Došlo k zmenách, chvalabohu, pán predseda, držím vám palce, ale KDH bolo hnutím, ktoré podporovalo reformy ministra Zajaca, ktorý tu pustil súkromný sektor, ktorý tu pustil súkromné firmy, ktorý tu pustil súkromné poisťovne, a teraz nám tu bude poslanec za KDH hovoriť o tom, aké je to zlé, že tu ministerka vychádza niekomu v ústrety? Ako, pán doktor, ja viem, asi ste vtedy ešte ťahali káčera za sebou, ale reprezentujete hnutie, ktoré tu prispelo výrazne k tomu, že sa zdravotníctvo sprivatizovalo, že sa sprivatizovali poisťovne, že sa tu pustili finančné skupiny a teraz vy tu niekoho budete kritizovať za to, že nejaká finančná skupina tu vlastní nejakú nemocnicu, ktorú chce rekonštruovať? Vy ste boli pri tom, keď sa to stalo. Vy, vaše hnutie, ktoré reprezentujete, tak kvôli slušnosti, ktorou by ste mali byť charakterizovaní, by ste mali byť ticho a nieže ešte podpísať takýto pamflet, ktorý je plný neprávd.
Prejdem bod po bode, tak poprosím vás, uložte sa, uvoľnite sa, prejdem bod po bode tohto návrhu, pretože stanovisko vlády reaguje na každý bod návrhu na vyslovenie nedôvery pani ministerke zdravotníctva, lebo že je to urobené tak, že čo bod, to klamstvo. Opakujem, čo bod, to klamstvo. Ale na rozdiel od domnienok navrhovateľa ja budem hovoriť fakty. Fakty, ktoré sú overiteľné a ktoré sú aj pravdivé.
Čiže dovoľte mi, aby som predniesol oficiálne stanovisko vlády Slovenskej republiky k tomuto naozaj neodôvodnenému odvolaniu, a už posledná poznámka, možno sa ešte k tomu v diskusii vrátim, aby sme teda nezabudli, lebo asi mnohí z vás alebo z divákov, ktorí to pozerajú na online prenose, to neevidujú alebo to zabudli, ale chcem len pripomenúť, že jeden z navrhovateľov, pán doktor Stachura, ktorý to tu predniesol, bol štátnym tajomníkom ministra zdravotníctva za vlády OĽANO pána Krajčího, opakujem, štátnym tajomníkom za vlády, keď zdravotníctvo vstúpilo do najväčšieho rozkladu, aký kedy bol, keď trpeli pacienti, keď zomierali pacienti, spomenieme aj štatistiky, ktoré hovoria o tom, ako malo Slovensko 20-tisíc úmrtí naviac oproti porovnateľným štátov. A bol štátnym tajomníkom v čase, keď naozaj každý účastník nášho trhu, či štátnej alebo neštátnej nemocnice, alebo ambulancie, alebo záchranári, kritizovali kroky a postupy ministerstva zdravotníctva pri pandémii. Keď si nespomínate, vygúglite si to a vyhodí vám to množstvo stanovísk o tom, ako bolo ministerstvo zdravotníctvo riadené nekompetentne. Pán štátny tajomník, pán doktor Peter Stachura.
Takže návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členke vlády Slovenskej republiky Zuzane Dolinkovej, poverenej riadením Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, vláda Slovenskej republiky považuje za neopodstatnený vo všetkých jeho častiach. Vláda Slovenskej republiky nevidí žiaden dôvod na vyslovenie nedôvery ministerke zdravotníctva a plne ju podporuje vo výkone jej funkcie. Vláda Slovenskej republiky predložený návrh vníma ako súčasť deštruktívnej opozičnej politiky a odmieta snahy opozície, ktorá po troch rokoch vládnutia rozložila slovenské zdravotníctvo, a odmieta, aby sa prenášalo zodpovednosť za situáciu v slovenskom zdravotníctve na ministerku zdravotníctva.
A teraz si prejdeme všetky body úplne dopodrobna.
Bod 1 hovoril o odôvodnení návrhu kvôli nečinnosť pri riešení akútnych problémov. Tak keď chcete hovoriť o nečinnosti riešenia akútnych problémov, tak si vezmite nástup novej vlády v roku 2020, bolo to 21. alebo 22. marca a pozrite si všetky jej kroky v oblasti zdravotníctva a vtedy si môžte to, čo robili, preniesť na to, čo je nekompetentnosť. Pretože keď si pozriete, čo sa dialo počas pandémie, ako nekompetentne sa konalo, ako premiér Matovič vstupoval do rozhodnutí odborníkov, ako vymýšľal atómovky, ako tu prišiel Sputnik, ako prišlo celonárodné, celoplošné, absolútne vedecky nepodložené testovanie, tak toto bolo o nekompetentnosti. Toto bola čistá nekompetentnosť, ktorá stála životy občanov Slovenskej republiky.
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková po nástupe okamžite začala s akútnym riešením problémov na dennej báze, pretože opozícia zanechala slovenské zdravotníctvo v chaose a veľa neriešených problémov zostalo ležať na stole. Mnohé opatrenia zostali len na papieri, odtrhnuté od reálneho života. Za katastrofálnu nepripravenosť reformy nemocníc zodpovedá dnes aj jeden z aktérov odvolávania ministerky zdravotníctva, hoci napríklad on nesie hlavnú zodpovednosť, že bola ohrozená zdravotná starostlivosť v regiónoch, pán poslanec Dvořák, verím, že ste tu. Pokiaľ sa teraz tvárite, že OSN-ka bola urobená zle, tak vám chcem len pripomenúť, že ste boli vy jeden z jej tvorcov a určite si pamätáte, keď som vás kritizoval ako opozičný politik, že som nehovoril len o pani Szalayovej, ale hovoril som aj o vás. A vy, ktorí ste sa stali členom PS-ka, ste naraz, ste naraz začali vaše dieťa, OSN-ku, kritizovať. Kvôli tejto OSN-ke bola ohrozená zdravotná starostlivosť v regiónoch, na čo poukazovali primátori aj starostovia daných regiónoch. Ohrozená bola starostlivosť pri realizácii reformy nemocníc, aj plán obnovy a odolnosti bol realizovaný iba formálne na papieri a k žiadnej faktickej realizácii nedošlo. Pre nedokončené legislatívne procesy a normy nebolo možné začať s realizáciou napríklad redukcie čakacích lehôt na operácie pre pacientov. Rovnaká nečinnosť sa potvrdila pri projekte výstavby novej univerzitnej nemocnice Bratislava v lokalite Rázsochy.
Opakujem, lokalita Rázsochy, ministerstvo zdravotníctva, pán minister bývalý Krajčí sedí tu, pán štátny tajomník Stachura, bývalý, sedí tu, aby sme videli, kto kritizuje a kto chce odvolávať ministerku zdravotníctva. Kroky ministerky zdravotníctva kritizujú tí, ktorí sú zodpovední za chaos v krajine naozaj za posledných tri a pol roka, keď boli vo vláde, vláda Igora Matoviča, Eduarda Hegera alebo vláda Progresívneho Slovenska, vtedy ešte o tom netušiaceho pána Ódora.
Našťastie, čo sa podarilo, a to hovorím hneď o riešeniach akútnych problémoch v zdravotníctve, pani ministerka schválila programovú vyhlášku a do verejného zdravotníctva, alebo do verejného poistenia smeruje v tomto roku približne o 900 mil. eur viacej, ako tomu bolo v roku 2023. Čiže ich vlády tri a pol roka, prvá vláda, kde vedie rezort zdravotníctva pani ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková, o 900 mil. eur. viac, ako tomu bolo v roku 2023.
Na efektívne a profesionálne poskytovanie zdravotnej starostlivosti poputuje 7,68 mld. eur, a aby sme to vedeli, aké tie navýšenia boli reálne pre jednotlivé segmenty, ústavná zdravotná starostlivosť nárast o takmer 20 %, to znamená presne 19,3 % oproti očakávanej skutočnosti z decembra 2023, na všeobecnú ambulantnú zdravotnú starostlivosť je určených o takmer 7,5 % viac financií, na špecializovanú ambulantnú zdravotnú starostlivosť o viac ako 11 % financií. Minimálna celková suma určená na zdravotnícke pomôcky je vyššia viac ako o 12 % viac, ako bolo predpokladané.
Zároveň došlo aktívnou prácou ministerky zdravotníctva a ministerstva zdravotníctva k začatiu a k akcelerácii množstva ďalších projektov z plánu obnovy a odolnosti, ale aj mnohých iných. Medzi projekty financované z plánu obnovy a odolnosti zaraďujeme napríklad začatie historicky najväčšej rekonštrukcie Nemocnice Poprad z plánu obnovy a odolnosti vo výške viac ako 42 mil. eur, je to rekonštrukcia nemocnice v Leviciach z plánu obnovy a odolnosti vo výške viac ako 50 mil. eur, je to vykonávanie investície z plánu obnovy a odolnosti v rámci projektu fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici a Univerzitnej nemocnici Martina, gratulujem nemocnici v Banskej Bystrici, že prekonali ten zásadný krok a verím, že budovanie novej fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici bude realitou a ďakujem aj, pán poslanec Baláž, za aktivitu, ktorú ste k tomu vyvinuli. Ale napríklad za aktívnej pôsobnosti pani ministerky Dolinkovej je aj vysporiadanie pozemkov potrebných pre výstavbu Univerzitnej nemocnice sv. Martina, lebo viete, to je tá nemocnica, kde ešte Eduard Heger poklepal základný kameň a tým sa výstavba nemocnice univerzitnej v Martine skončila. Začala sa výstavba moderného chirurgického pavilónu vo Zvolene, upravili sa podmienky nenávratného príspevku pre ambulantných lekárov až do výšky 80-tisíc eur, čo znamenalo, že nárast záujmu o túto podporu o nenávratný finančný prostriedok, prostriedok, kde bolo, príspevok, kde bolo alokovaných viac ako 9 mil. eur a naozaj a začínajú sa nám aktivizovať lekári a začína sa nám kvôli tomuto projektu, ktorý rieši pani ministerka Dolinková, napĺňať naša ambulantná sieť. Ale udialo sa aj to, že sa vykonáva odpočet veľkých a malých výziev z plánu obnovy a odolnosti na týždennej báze, totiž keď si spomeniete, ako to bolo robené kedysi, tak ste na webovej stránke vedeli nájsť iba projekty nad 50 mil. eur a všetko do 50 mil. eur bolo utajené.
Medzi ďalšie témy, ktorým sa ministerka zdravotníctva venovala od svojho nástupu do funkcie, zaraďujeme aj riešenie pediatrickej krízy, je to to, o čom ste jednali aj dnes, s cieľom zvýšiť dostupnosť dennej ambulantnej starostlivosti pre deti a dorast, a to zmenou otváracích, alebo pracovného času ambulantnej pohotovosti. Viete, že je to veľká téma, je to veľký problém, vieme, že pediatrov máme málo, hrozilo, že keď nedôjde k zmenám a keď pani ministerka zdravotníctva nezakročí, tak nám hrozí to, že nám pohotovosti, ale aj ambulantná pediatrická starostlivosť skolabujú a naozaj úpravami, ktoré sa robili aj po konzultácii s mestami a obcami, ktorých sa to týka, sa zabezpečí to, že úpravou ambulantných hodín bude zdravotná starostlivosť o pediatrických pacientov na Slovensku zachovaná a takisto je to aj zmena pohotovostných hodín, ktoré sa poskytujú teda v ambulanciách v pohotovostných službách.
Pani ministerka riešila aj systémové vzdelávanie budúcich lekárov, na ktorom sa dohodla s ministrom školstva a vedením lekárskych fakúlt, takisto pre tých, pre ktorých to nie je úplne ich domáca téma, určite si pamätáte situáciu, že vychovávame málo študentov medicíny práve kvôli tomu, že lekárske fakulty si nedostatok financií kompenzujú prijímaním zahraničných študentov, dokonca na niektorých lekárskych fakultách objem študentov alebo počet študentov dosahoval takmer 50 %, ktorí boli zo zahraničia. Je to téma, ktorá bola riešená už v časoch, keď bol predsedom vlády Peter Pellegrini, možno si spomínate, že vtedy sa dohodlo s lekárskymi fakultami, že sa im prispeje, všetkých lekárskych fakultám, štyrom na Slovensku, suma 2 mil. eur na to, aby prijímali slovenských študentov a nie zahraničných študentov, program sa rozbehol. Vláda, ktorá nastúpila v marci 2020, vláda Igora Matoviča, toto zrušila, toto zrušila a zistili sme, že sa k tomu musíme vrátiť, pretože nie je pravda, a to opakujem, nie je pravda, že všetci študenti z lekárskych fakúlt alebo väčšina slovenských študentov odchádza robiť do zahraničia, problém je aj v tom, že lekárske fakulty vychovávajú málo našich slovenských lekárov, pretože musia si nedostatok financií kompenzovať práve zahraničnými študentami.
Bod dva. Bod dva v odôvodnení v predkladanom návrhu, ktorý máte pred sebou, je ohrozenie prostriedkov z plánu obnovy a odolnosti a zvýhodňovanie finančných skupín. Tak k tomu zvýhodňovaniu finančných skupín opäť musím podotknúť, že sprivatizovanie slovenského zdravotníctva sa dialo vtedy, keď vo vláde Slovenskej republiky za ministra Zajaca bolo aj KDH, to len aby sme nezabudli, a prejdem každý bod odôvodnenia tohto ohrozenia prostriedkov z plánu obnovy.
Pod bodom á je teda podpis dodatku nemocnice v Spišskej Novej Vsi, verím, že tu máme, máme tu pána viceprimátora Spišskej Novej Vsi, pán poslanec Demečko, chcem vám povedať, že navrhovateľom, KDH, Progresívnemu Slovensku a OĽANU, vadí, že sa bude rekonštruovať nemocnica v Spišskej Novej Vsi a poprosím vás, pán viceprimátor, oznámte to všetkým občanom vášho regiónu, ktoré strany bojujú proti tomu, aby sa využili peniaze z plánu obnovy na rekonštrukciu vašej nemocnice. Pretože predpokladám, že pacienti, ktorí chodia do vašej nemocnice, asi im je jedno, kto prevádzkuje nemocnicu, lebo chcú, aby nemocnica bola funkčná, moderná a poskytovala zdravotnú starostlivosť tak, aby za ňou nemuseli chodiť do iných regiónov.
Takže, všetci podpísaní poslanci, ja by som vám navrhoval, teda pokiaľ nepoužijete bilbordy, aby ste to rozposlali všetkým občanom vášho regiónu, aj okolitých regiónov, ktorí chodia do vašej nemocnice, aby vedeli, ktorí poslanci Národnej rady a za ktoré strany bojujú proti obnove vašej nemocnice. Vás žiadam, keď sa bude dať, zo svojho veľkého ministerského platu vám rád prispejem na túto aktivitu.
Pretože viete, je krásne byť múdry, ako treba pomáhať, ale to je taký podobný príklad ako sú naši poslanci za opozíciu v Európskom parlamente, teraz nemyslím KDH, ktoré sa chová v Európskom parlamente seriózne, keď bojujú proti Slovensku a čerpaniu eurofondov. Tak toto je presne o tom. Tu kritizujú zdravotníctvo a na druhej strane im vadí, že sa bude rekonštruovať nemocnica v Spišskej Novej Vsi. Tak poprosím pozdraviť všetkých občanov, aj pacientov, keď pôjdu do nemocnice v Spišskej Novej Vsi a bude sa rekonštruovať, že táto rekonštrukcia by nebola, keby pri vláde boli strany, ktoré podpísali návrh na odvolanie.
Pretože podpis dodatku nemocnice v Spišskej Novej Vsi je úplne v poriadku, je úplne lege artis a je to preto, lebo podpis dodatku nerobila ministerka zdravotníctva, lebo sa rozhodla, ale robila preto, lebo ho odkonzultovala nielen s právnym odborom ministerstva zdravotníctva, ale aj s externými subjektami, ktoré vypracovali právnu analýzu za účelom uistenia, že nedôjde k pochybeniu či nedodržaniu princípu nediskriminácie rovného zaobchádzania alebo zvýhodňovania jednotlivcov a na základe revízie operačnej dohody medzi Slovenskou republikou a Európskou komisiou bola navrhovaná zmena realizovateľná presne tak, ako sa dodatkovala aj výstavba nemocníc v Martine a v Banskej Bystrici, ktoré môžu uvedenú stavbu dokončiť do roku 2028. Čiže keď sa deje niečo, pre jeden typ nemocníc je to v poriadku, ale keď pre druhý, je to už politický problém. Vraciam sa k tomu, privatizácia nemocníc začala aj preto, že k tomu prispeli vtedajší poslanci z hnutia, ktoré teraz je podpísané a iniciovalo navrhovanie na odvolanie, hnutia KDH.
V čase keď boli prekladané žiadosti, hovoríme znova o Spišskej Novej Vsi v rámci výzvy na financovanie veľkých investičných projektov, boli vyhodnotení úspešní uchádzači a následne boli vypracované zmluvy, a teraz počúvajte, vypracované zmluvy, ktoré boli podpísané za bývalej vlády pána Hegera a potom za ministrovania pána Palkoviča. Táto uvedená výzva, ktorá sa týka Spišskej Novej Vsi, bola vyhlásená 8. novembra 2022, zmluvy sa podpisovali v období máj až júl 2023, hej, čiže my odvolávame ministerku za zmluvy podpisované v období máj až júl 2023, to len aby sme vedeli, že aký pamflet dokázali vytvoriť a podpísať títo poslanci, a cieľom plnenia míľnikov a cieľov v rámci pôsobnosti vykonávateľa, a to MZ SR, bolo nasledovné.
Malo sa vytvoriť minimálne 1 080 lôžok na úrovni hrubá stavba, budova spĺňajúca požiadavky na energetickú efektívnosť interačného poľa 25T s certifikátom BREEAM alebo LEED, alebo ekvivalentným certifikátom, tí, ktorí tomu rozumiete, viete, o čom hovorím, alebo zvyšné lôžka boli chýbajúce, zvyšné lôžka chýbajúce do dosiahnutia celkového počtu takmer 2-tisíc lôžok sa mali sprístupniť buď na úrovni hrubá stavba, alebo v nemocniciach po rozsiahlej modernizácii na úrovni plného vybavenia full fit-out. K uvedeným plneniam je potrebné, aby sa všetky projekty v rámci výstavby a rekonštrukcie nemocníc úspešne ukončili a následne boli preplatené z mechanizmu na plán na podporu obnovy a odolnosti, a tieto projekty preto považujeme za kriticky dôležité a ministerstvo zdravotníctva nemalo, nemá a ani nebude mať dvojaký meter s ohľadom na to, či je o nemocnicu, či sa jedná o nemocnicu, ktorej zriaďovateľom je štát, alebo súkromný sektor. Pretože ikstýkrát opakujem, že za privatizáciou zdravotníctva a pusteniu súkromného sektoru nikdy nebola žiadna vláda sociálnej demokracie.
Bod bé tohto druhého bodu, je to výmena vedenia Univerzitnej nemocnice sv. Martina v Martine, ku ktorej došlo v priebehu januára 2024. No keby sa výmena vedenia, projektového vedenia nemocnice a projektového vedenia neurobila, tak Univerzitná nemocnica sv. Martina v Martine by bola v takom štádiu rozostavania, ako keď poklepával základný kameň Eduard Heger. Ja som tam osobne bol a výsledkom práce predchádzajúcej vlády je základný kameň. To je jediný kameň, ktorý v Univerzitnej nemocnici sv. Martina nájdete. Čiže preto, aby celá nemocnica bola jedným kameňom, tak sa urobila prvá analýza, ktorá odhalila základné oblasti problémov, a teraz počúvajte, čiže bývalá vláda, a musím sa vrátiť k tomu, bola to vláda, kde bol štátnym tajomníkom aj navrhovateľ pán Stachura, aj bývalý minister zdravotníctva pán Krajčí, som rád, že ste tu a môžte si to vypočuť, takže urobila to, že poklepali základný kameň a pritom nemali ani ukončené povoľovacie procesy. Čiže vy keď normálne stavate nejaký rodinný dom alebo individuálnu stavbu, musíte mať všetko v poriadku, štát išiel stavať za bývalých vlád nemocnicu v Martine, poklepal kameň a nemal vybavené skoro nič.
Zanedbali sa priority, ktoré priamo súviseli s plnením jednotlivých míľnikov plánu obnovy a odolnosti, došlo k vážnemu časovému sklzu a ohrozila sa realizácia celého projektu a hovorím to preto, pretože jednou z námietok navrhovateľov na odvolanie bolo aj to, že teda bola odvolaná šéfka tímu pani Mgr. Antošová, mimochodom členka expertného tímu strany, kedysi to bola Sloboda a Solidarita, teraz je to už len SaS-ka, pretože počas jej pôsobenia došlo k posunu a došlo aj k posunu celej realizácie najmä z dôvodu neúspešného prvého verejného obstarávania, za ktoré bola ona ako kľúčová osoba zodpovedná. Čiže my ideme odvolávať ministerku preto, že tam bývalá vláda dala ľudí, ktorí boli babráci a celé to pokazili, pripravili súťaž tak, že sa nikto neprihlásil a celá stavba sa posunula o jeden rok. Tak naozaj gratulujem za tento bod navrhnutia na odvolanie pani ministerky, lebo toto je priznaním toho, akých nekompetentných ľudí ste tam vedeli dať, pretože verejné obstarávanie bolo nastavené tak výborne a tak transparentne, že sa neprihlásil nikto, hej.
Čiže vy chcete stavať nemocnicu a urobíte verejné obstarávanie s takými podmienkami, že sa vám neprihlási nikto. A potom na základe toho, že sa to celé o rok opozdí, lebo to urobíte ako babráci, tak sa rozhodnete odvolať ministerku zdravotníctva, lebo vy ste tam dali neschopných ľudí, ktorí nevedia urobiť verejné obstarávanie, aby sa niekto prihlásil. Chcem vám povedať, že ide o verejné obstarávanie za 200, za 300 mil. eur, čiže v dnešnej dobe, keď je možnosť získania takéhoto balíka peňazí a urobiť nemocnicu, tak sa neprihlási nikto. Tak predpokladám, že nikto asi nechce upodozrievať stavebné firmy na Slovensku, bez ohľadu na to, aký majú pôvod, že sú ony na vine, že nechcú získať zákazku na 300 mil. eur. No takže to boli tí odborníci, ktorých bývalá vláda dala na to, aby urobili, aby urobili toto, aby teda zvládli tento projekt výstavby Univerzitnej nemocnice sv. Martina v Martine. Čiže muselo sa opakovať verejné obstarávanie, omeškanie jeden rok, pritom vieme, že plán obnovy má svoje časové limity.
Našťastie pani Mgr. Antošová z teda toho projektového tímu pochopila a požiadala na základe osobného rozhodnutia o ukončenie pracovného pomeru, plynie jej výpovedná lehota, všetci sa z toho tešia, odišlo naozaj iba pár členov jej tímu, z ktorých niektorí vykonávali činnosť výlučne formou telepráce z Prahy a Londýna, čiže tímy, ktoré mali dennodenne robiť na mieste a riešiť problémy, ktoré nemocnica v Martine mala, tak robili určite dennodenne osem, desať, dvanásť hodín z Prahy a z Londýna, to len ako poznámka pod čiarou. Ale zvyšná časť tímu zostáva pracovať na projekte a zo strany nového vedenia nemocnice je naozaj vynakladané maximálne úsilie, aby sa táto výstavba rozbehla a vyčerpalo sa čo najviac peňazí, ktoré sú na to určené.
Od 1. 5. 2024 vďaka aktivite ministerstva zdravotníctva došlo aj k zmene organizačnej štruktúry, ktorý zastrešovala spomínaná pani Antošová, a sú rozdelení, tí, ktorých vás to zaujíma, do piatich samostatných organizačných útvarov s jasným zadefinovaním pracovných činností. Máme novú výkonnú manažérku a aktuálne je celý tím v štádiu konsolidácie a riešenia základného problému, vyčerpať čo najviac zdrojov, ktoré boli na túto nemocnicu určené. Doplnili sa aj noví ľudia, doplnili sa ľudia, ktorí majú praktické skúsenosti z výstavby nemocníc, takže veríme tomu, že sa splní cieľ, ktorým je vytvoriť efektívne pracovné prostredie a stihnúť tú časovú a finančne náročnú realizáciu projektu.
Bod cé tohto bodu. Je to reforma 3 komplementu 11 plánu obnovy. Poprosím vás, ktorí nie ste zorientovaní v tematike, aby ste si otvorili návrh na odvolanie, pretože pôvodný autor tejto reformy je pán poslanec a bývalý minister zdravotníctva Krajčí, ktorý nadefinoval do reformy 3 plánu obnovy a odolnosti nejasnú formuláciu zriadenia centrálneho orgánu pre centrálne riadenie nemocníc, pričom nikto nevedel, či to má byť v zmysle kompetenčného zákona nový ústredný orgán vlády, alebo to bola len mätúca formulácia a teda riadenie nemocníc má zostať v kompetencii, v gescii ministerstva zdravotníctva, resp. či je potrebné zriadenie ďalšej organizácie, ktorá bude potrebovať dodatočné zdroje na réžiu, a v tej dobe pán doktor Stachura, terajší pán poslanec, bol štátnym tajomníkom pána bývalého ministra.
Viete, neviem, či nájdete niekoho na Slovensku a bez ohľadu na, či je to zdravotníctvo, vysoké školstvo alebo iné oblasti, ktorý by povedal, že plán obnovy a odolnosti navrhnutý vládou Slovenskej republiky, zdôrazňujem, že v gescii to mal bývalý minister financií, vtedajší pán Eduard Heger za vlády Igora Matoviča, neskorší premiér Slovenskej republiky, tak neviem, či nájdete niekoho, ktorý by povedal, že plán obnovy a odolnosti bol urobený tak, ako to regióny potrebujú. A poviem príklad, aby to nevyzeralo, že hovorím politicky, z vašej vlastnej dielne, bol tu kedysi nejaký pán poslanec, potom bol dokonca aj minister, volal sa Mičovský, ktorý vybojoval pre poľnohospodárov nulu. Nulu! Pretože ten plán obnovy bol robený kde? Na ministerstve financií od zeleného stola a výsledkom bolo, že keď bol zverejnený aj všetky jeho reformy, tak sme tu mali protesty proti súdnej reforme, pani ministerka Kolíková radšej odišla, mali sme tu protesty proti vysokoškolskej reforme, pamätáte si, prvá výzva na 300 miliónov eur pre reformu vysokých škôl, prihlásených koľko? Nula. My máme 300 miliónov pre vysoké školy a predstavte si, tie naše univerzity a vysoké školy, ony nechcú nič. Prečo? Lebo to bolo urobené tak výborne! Lebo to robili babráci! Vtedy to bol minister financií, potom sa mu podarilo prebabrať až na predsedu vlády - Heger. Lebo to robili ako? Bez konzultácie s tými, ktorých sa to má týkať. A takisto sa to dialo presne aj v zdravotníctve. Bola vymyslená nejaká stratifikácia, nejaká OSN-ka, ktorá bola robená zase od zeleného stola.
A musím sa vrátiť k pánovi poslancovi Dvořákovi, dobre, že vstal, lebo takto ho naozaj vidno, ktorý bol stvoriteľom tohto pamfletu, a bolo to preto, lebo robil to človek, ktorý netuší, čo zdravotníctvo je, pretože v nemocnici bol iba ako pacient, pretože nič neriadil, nič nemanažoval a, bohužiaľ, o tom nič nevedel, pretože bol to tabuľkový expert ministerstva zdravotníctva. Tabuľkový expert. A ja tvrdím, že keby tu sa niekomu niečo stalo, tak vám nepodá ani prvú pomoc, lebo ju nevie. A je to tak. (Potlesk.) A keď ju, a keď ju vie podať, tak poďme na to a ukážme to. A viete, prečo to hovorím? Lebo takýto človek rozhodoval o tom, ako majú vyzerať naše nemocnice. On hovoril o tom, že v Liptovskom Mikuláši, neviem, či tu je pán poslanec, pán, pán primátor Blcháč, že v Liptovskom Mikuláši, počúvajte, Liptovský Mikuláš je také mesto na Slovensku, ste ho videli, hej? No tak. Predstavte si, že Liptovský Mikuláš je mesto, kde je dokonca aj Jasná, je to druhé najnavštevovanejšie stredisko turistické v Slovenskej republike a je tam aj Tatralandia. Tak takýto poslanec sa rozhodol, lebo mu to tabuľka ukázala, že tam má byť nemocnica 1. typu. Čiže tam, kde sú úrazy na zjazdovkách, kde sú, bohužiaľ, aj tragické úrazy, kde je Tatralandia, kde je druhý najväčší počet turistov, on sa rozhodol, že to má byť jednotka. Ale jednotka neznamená najlepšia. Jednotka znamená doliečovanie a rehabilitácia.
Čiže tu máte nejakého bratislavského poslanca, ktorý nič netuší o živote, ani o zdravotníctve, ale on sa rozhodne, že v Liptovskom Mikuláši sa to zavrie, lebo tabuľka. Dobre? Tak len aby ste vedeli, že kto sa vám tu sna... a počkajte, bé príbeh, rozhodnutie, správne tabuľky sedia, hej, všetci nešťastní a naraz sa stal poslancom za Progresívne Slovensko a v televíznych debatách kritizoval. On povedal, že ako je to možné? V Liptovskom Mikuláši hádam nemôže byť takáto nemocnica, že kto to vymyslel? Viete, Dr. Jekyll, Mr. Hyde, čistá schiza, hej? (Ruch v sále.) A toto nám, a to, to sa podpíše pod návrh na odvolávanie pani ministerky Dolinkovej. (Potlesk.)
Sme asi v prvej štvrtine, takže kľudne si urobte pohodlie, pokračujeme ďalej.
Čiže čo sa týka teda toho, čo sa týka teda, teda ďalšieho bodu, a to je ten bod, ktorý hovorí o tom, že teda, však všetci to vieme, lebo my sme to naštudovali na rozdiel od tých, ktorí to navrhujú, že sa má odvolať pani ministerka, čo je reforma 3 komplement 11, my vieme, o čom to je, lebo my sme o tom debatovali. Takže pán bývalý minister Krajčí nadefinoval do reformy 3 formuláciu riadenia nemocníc, hej? Však to je dobré, však áno, každý sa s nemocnicami trápi, je jedno, aká je tu vláda, vždy je nejaký problém, a tá formulácia teda naozaj bola o tom, aby sa pripravila, teda zriadenie ďalšej organizácie, pripravili to naozaj tak, že nechcem povedať, že ani divá to nevedela, ale teda nikto nevedel, že ako to má byť (reakcia z pléna), áno, áno, tak PwC, tak toto nadefinovali tak, že to „p" by som vynechal, dobre? No. Čiže nikto nevedel, že čo má robiť. Dobre?
Takže prišiel minister Lengvarský teda, to on prišiel, nebol OĽANO, jeho proste našli, a ten zistil (povedané so smiechom), že teda s tým nevie urobiť nič, hej? Tak áno, lebo to bolo aj tak urobené, že sa s tým nič urobiť nedalo. Takže on si naozaj uvedomil komplikácie, lebo bez ohľadu na to, kým bol nominovaný, bol to taký nekonfliktný, suchý typ a ten začal pripravovať reformu v podobe podpory centrálneho riadenia z úrovne rezortu, no k realizácii samotnej reformy neprišlo ani za jeho úradu a potom neprišlo ani za pôsobenia jeho nástupcu pána Hegera. No a prečo to hovorím? Pretože bolo to urobené zle a toto má byť dôvod na odvolanie ministerky zdravotníctva a aktuálne vedenie rezortu má za to, že je nekoncepčné vytvárať ďalší nadbytočný orgán, lebo my tu máme orgánov naozaj dosť. A preto, lebo za riadenie nemocníc bude zodpovedné tak či tak vždy ministerstvo zdravotníctva, a preto sa komunikovalo aj s pánom podpredsedom vlády Kmecom kvôli tomu, aby boli aj ciele aj míľniky dodržané, a preto pre reformu centralizácie, ktorú musíme teda nejako plniť v rámci plánu obnovy a odolnosti, sa využije časť kapacít a čiastkovosť vykonávaných úloh na minister... už dnes na ministerstve zdravotníctva, využijú sa zdroje, ďakujem pekne (rečník poďakoval za pohár vody, ktorý mu jeden z kolegov položil na rečnícky pult), a navýšenie výdavkov s reformou spojených bude cielené na nevyhnutný objem výdavkov na cielenie míľnika, ale hlavne reforma nebude vyžadovať novelizáciu vysokého počtu predpisov mimo gescie ministerstva zdravotníctva na to, aby sa v zákone upravilo nejaké odobratie časti riadenia a zodpovednosti štatutárnym zástupcom nemocníc v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva. A ministerstvo zdravotníctva to urobí teda tak, aby sa nemuselo zbytočne byrokratizovať, ale aby sa to riešilo v rámci rezortu, lebo bez ohľadu na to, aký orgán vytvoríte, aj tak bude zodpovedná ministerka zdravotníctva a jej tím, a už máme pripravenú reformu spôsobom novelizácie zákonov 575 až 576, ale aj 578, tak aby sme naplnili míľnik a zároveň priniesli niečo, čo bude pre náš systém a pre riadenie nemocníc efektívne.
Samozrejme, budú sa novelizovať nejaké časti tohto míľnika, ale to by som šiel už do veľkých detailov, pretože pochybujem, že, a teraz bez urážky, pochybujem, že niekto z navrhovateľov tuší, čo je to vykonávacie rozhodnutie CID, na ktorom momentálne sekcie ministerstva zdravotníctva pracujú, ale boli o tom informovaní aj predstavitelia sekcie plánov obnovy úradu vlády, aj Národná implementačná a koordinačná jednotka. A ministerstvo zdravotníctva do leta 2024 ukončí vnútorné, predbežné aj medzirezortné pripomienkové konanie a na jeseň budú novely spomenutých zákonov v štandardnom legislatívnom procese predložené a predpokladá sa, že v štvrtom kvartáli budú prijaté aj tie zmeny, ako bolo nevyhnutné, a premenia sa aj premietnu do organizačného poriadku ministerstva zdravotníctva, aby sme mali míľnik splnený a mohli žiadať o platbu.
Stále sme už v bode 2., ale už v časti dé. A to vás poprosím teda, aby ste sa sústredili, tí, ktorí ešte vládzete, ale už sa blížime ku polovici, je to rozhodnutie o, teda dôvodom na odvolanie pani ministerky je rozhodnutie o zaradení spoločnosti Nemocnica Bory do úrovne 3 a spoločnosti Kardiocentrum AGEL do úrovne 4. Tak. Bolo to medializované, pretože súčasná opozícia povedala, že pani ministerka zaradila Bory do úrovne 3 a Kardiocentrum AGEL do úrovne 4 protiprávne a teda, že vyhovela nejakému tlaku finančných skupín.
No tak ja vám poviem, kto tieto rozhodnutia reálne urobil a verte, že budete prekvapení. No. Takže, bolo nejaké rozhodnutie a na základe legislatívnych krokov, ktoré boli legálne, bolo podané voči tomuto rozhodnutiu ministerstva zdravotníctva, voči prvostupňovému rozhodnutiu z 23. 8. 2023 boli podané námietky. V prvom stupni rozhodlo ministerstvo zdravotníctva pod vedením pána ministra Palkoviča o parciálnom vyhovení žiadosti Nemocnice Bory a o nevyhovení žiadosti poskytovateľa Kardiocentrum AGEL. Následne boli ministerstvu zdravotníctva doručené od oboch subjektov námietky, ktoré boli doručené, podotýkam, podľa zákona, podľa § 33 zákona 540/2021 Z. z. o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti voči týmto rozhodnutiam. Čiže bolo dané rozhodnutie ministerstva zdravotníctva a na základe zákona, ktorý vytvorila predchádzajúca vláda, rok ´21 bola zjavne vláda ešte Igora Matoviča, čiže oni vytvorili opravný prostriedok na to, aby sa vedel niekto odvolať, hej? Čiže padlo rozhodnutie a na základe ich zákona sa niekto teda odvolal.
Chcem vám povedať, že ten opravný prostriedok, aby to teda mohlo byť, aby sa mohlo odvolať, ten opravný prostriedok (povedané s pobavením) zriadil človek, ktorý sa podpísal pod navrhnutie odvolania pani ministerky Dolinkovej, hej? Tu je - pán poslanec Dvořák. Čiže ja nehovorím, že to urobil nesprávne, oni vytvorili možnosť, že keď ministerstvo rozhodne, aby sa vedel niekto odvolať a vytvoril to on, hej? A teraz sa podpísal pod to, aby sa ministerka zdravotníctva odvolávala. Čiže keďže to bolo v zákone, tak asi prirodzene keď sa niekto cíti poškodený, tak sa odvolá. Čiže na základe zákona, ktorý sami vytvorili, sa teda títo odvolali. To znamená, že už pri tvorbe zákona pán Dvořák, asi aj pán Stachura ako štátny tajomník predpokladali, že niekto môže byť nespokojný. A je to správne, však keď sa, nejaké rozhodnutie padne, tak ste radi, keď sa môže niekto odvolať, keď padne rozhodnutie na okresnom súde, kiež by sa nám to nikdy nestalo, pán doktor, tak sa môžte odvolať na krajský súd a potom máte ďalšie možnosti. Čiže takisto to vytvorili oni, keď padne rozhodnutie o zaradení alebo nezaradení, môže sa subjekt odvolať na vyšší orgán. Vytvorili to celé oni, opakujem, tí, čo sa podpísali pod odvolanie pani ministerky. Pretože, ako to sami uviedli, Rada pre tvorbu siete predkladá ministrovi zdravotníctva písomné stanovisko k námietkam podaným účastníkmi konania, stanovisko k námietkam je schválené na základe hlasovania, na ktorom sa zhodla trojpätinová väčšina všetkých členov rady pre tvorbu siete. Stanovisko k námietkam sa zverejňuje na webovom sídle ministerstva zdravotníctva a k stanovisku k námietkam sa uvedú mená aj priezviská jej členov, ktorí sa na schvaľovaní k námietkam zúčastnili. Člen Rady pre tvorbu siete, ktorý nesúhlasí so stanoviskom k námietkam väčšiny jej členov, je povinný pripojiť svoje rozdielne stanovisko k tomuto stanovisku k námietkam.
Čiže vydalo ministerstvo rozhodnutie na základe vlastného zákona, dala možnosť, dalo možnosť ministerstvo sa odvolať, čo, samozrejme, spoločnosti, ktoré boli nespokojné, sa odvolali, aby ste vedeli, to odvolanie dávali na radu, kde boli odborníci navrhovaný ministerstvom zdravotníctva, poisťovňami, združeniami zastupujúcimi poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, neziskovou pacientskou organizáciou aj úradom pre dohľad, rade, ich rade, ich rade boli predložené poklady prvostupňových rozhodnutí, teda námietky Nemocnice Bory aj Kardiocentra AGEL, ako aj ďalšie podklady, ktoré si členovia Rady pre tvorbu siete vyžiadali. Rada ich prerokovala, ich rada na základe ich zákona to prerokovala, čiže nie ministerkini ľudia, ich rada, neviem, či to bola hegerovská, matovičovská alebo odorovská, ale bola to ich rada, to prerokovala a následne hlasovala, hej. A teraz my ideme ministerku zdravotníctva odvolávať preto, lebo minister Palkovič nejako rozhodol, potom sa podľa zákona, ktorý si sami oni navrhovatelia vytvorili, niekto odvolal, potom členovia rady, ku ktorej sa odvolal, ku ktorej sa odvolali, zahlasovali za Nemocnicu Bory šiesti z deviatich ich nominantov, za AGEL siedmi z deviatich zahlasovali, a toto stanovisko Rada pre tvorbu siete prijala 23. 10., teda ešte za bývalej vlády úradníckej, ktorá sa teda ukázala, že bola péeskárska, hej, žiadna úradnícka, ale péeskárska.
No a 23. 10. teda odvolací orgán to všetko podpísal, predložil to Palkovičovi, ministrovi, samozrejme, 23. 10. bol pán minister Palkovič už zbalený, pretože vedel, že odchádza, pretože bude menovaná nová vláda 25., tak to nechal pani ministerke Dolinkovej na stole. No a zákonná, zákonná lehota pre rozhodnutie bola do 31. 10. Tak mi povedzte vy, ktorí ste príčetní a ktorí, keď sa podpíšete, beriete za to zodpovednosť, tak mi, prosím vás, povedzte, keď 23. 10. vám nejaká rada, ktorú nominuje predchádzajúca vláda, dá rozhodnutie, vy nastúpite 25. poobede, máte to rozhodnúť do 31. 10., no čo asi urobíte. No budeme hrdinovia, nie, my to nepodpíšeme a pošleme to do kelu, nie, lebo kompetentný orgán, ktorý je zo zákona vytvorený, tak rozhodne za bývalej vlády a pani ministerka povie, že to nepodpíše. Prečo? Lebo si myslí?
Takže oni tu títo navrhovatelia, už nehovorím, že kádeháci a péeskári, a OĽANO radšej nespomínam, tak oni si tu vytvo... tak musím spomenúť aj OĽANO, prepáčte, pán bývalý minister Krajčí, čiže oni si tu vymyslia systém, orgán, ich vlastní ľudia rozhodnú o tom, že prvotné rozhodnutie nebolo dobré a vrátia Bory a AGEL do hry, oni rozhodnú, ich rada o tom, ministerka príde, prvý papier vidí na stole a má to odmietnuť na základe čoho? (Reakcia z pléna.) Na základe konfliktu záujmov. Pán poslanec, vy nie ste Pročko, prepáčte, dobre, lebo keby to povedal on, tak to chápem kvôli, hej. Nežartujte, preboha. A vy by ste si, vy by ste boli taký hrdina, že keď niekto, keď rada, ktorá je tvorená zo zákona, ktorú nominuje a podpisuje minister zdravotníctva, členov, a rozhodne nejako, však to bolo deväťčlenná rada, to nebola jedno rozhodnutie jedného človeka, keď povie, že to nemá byť tak. A kto by, a povedzte mi, kto by tak pani ministerke to stanovisko o konflikte záujmov mohol pripraviť, keď tam prišla 25. poobede a bola tam, teda nechcem povedať že banda, ale všetci teda odborníci, ktorí tam boli za predchádzajúcej vlády. No kto by, kto by jej, a ja sa pýtam, pani ministerka, pán minister, poprosím vás. Pani ministerka, keď si prišla 25. 10., mala si na stole rozhodnutie odvolacej rady, ktorá povedala, že Bory aj AGEL majú dostať trojku a štvorku. Mala si na stole rozhodnutia právnikov ministerstva zdravotníctva, že tá rada rozhodla zle? Nemôžeš sa prihlásiť práve. Asi nie. No jasné, že nie, a prečo by ti to niekto robil. Však to oni si celé vytvorili, oni to schválili a teraz od teba chce pán bývalý minister Krajčí, ktorý stvoril tento orgán, aby si ty vyhodnotila konflikt záujmov. A na základe čoho? Pán minister, hádam, hádam, ste vy nerobili to, že ste prišli a ste na základe pocitov ako lekár robili právne úkony. No tak hovorím to preto, lebo ste si vytvorili orgán, radu, ktorá rozhodla na základe faktov, pani ministerka nemohla nič iné urobiť, iba to podpísať, lebo keby to nepodpísala, neexistoval by jediný právny relevantný dôvod, aby to nepodpísala, mala by z toho ona osobný problém, ale vy ju teraz idete odvolávať, lebo postupuje na základe postupu, ktorý ste vy vymysleli. Tak už ako nežartujte. Dobre? Tak to, že ste lekár, vás neospravedlňuje, aby ste nevedeli ako základné právne predpisy. Dobre, čiže to len aby ste vedeli, to je bod 2, hej. Čiže oni si to vymyslia, ministerka to môže len podpísať a potom ju za to odvolávajú. Uhm. Nie, nemusí, samozrejme, nemusí podpísať, to hovorí pán doktor Stachura, ktorý teda v živote nič okrem receptu a lekárskej správy podpísať nemusel.
Bod 3 odôvodnenia – národná univerzitná nemocnica, teda je to problém národnej univerzitnej nemocnice. Tak národná univerzitná nemocnica, to asi myslia tú nemocnicu, ktorú teda pán vtedajší premiér Heger na zdravotníckom výbore, ktorý sa dušoval, že Rázsochy budú stáť, hej, tak sa tam choďte pozrieť, naozaj prejdite sa po chodbách, čakárne, krásne lôžka, všetko. Hej, to je, Heger tvrdil, a to už asi aj tušil, že skončí, že to stáť bude. Na výbore pre zdravotníctvo určite bol online prenos, si to celé pozrite. Vtedajší minister Palkovič sa radšej skrýval, lebo vedel, aké hlúposti pán premiér Heger hovorí. No tak národná univerzitná nemocnica, teda vtedy tzv. Rázsochy, je dôkazom zlyhania nekompetentnosti, aleže úplným predchádzajúcej vlády. Premiér Heger vo svojich verejných vystúpeniach o novej nemocnici Rázsochy zavádzal, opakovane a zámerne, hej. Heger, to je ten, on bol kedysi premiér a teraz je v nejakej strane, čo už ani neexistuje, to je, to keby ste zabudli medzitým. A napriek tvrdeniam nikdy k plneniu jednotlivých míľnikov nedošlo, nikdy. Výsledkom tejto amatérskej politiky bolo, že nemocnica sa bude stavať z rozpočtu Slovenskej republiky a nie z plánu obnovy a odolnosti. Dobre? Čiže keď niekto v budúcnosti z občanov Slovenskej republiky bude mať problém s tým, že štát má málo peňazí, že sa nejaké veci musia obmedzovať, nejaké opatrenia alebo podpory, tak pamätajme na to, že je to aj kvôli takému človeku, ktorý kedysi žil v politike a volá sa Heger. Lebo do poslednej chvíle blokoval peniaze na Rázsochy, lebo tvrdil, že táto nemocnica stáť bude. A z podobných príčin nečinnosti bola ohrozená aj výstavba nemocnice v Martine, kde, ako som už povedal, napriek oficiálnemu aktu otvorenia stavby neboli vysporiadané ani len pozemky. Pýtam sa, keď nás niekto sleduje, kto z občanov Slovenskej republiky si poklepe pomyselne základný kameň a nemá vysporiadané pozemky. No je to čierna stavba, ale toto bol, toto bola štátna čierna stavba. Premiér Heger poklepal na nevysporiadaných pozemkoch kameň. Podľa mňa už ani ten kameň tam nie je.
Čo sa týka Rázsoch, ale poďme späť. Zmluva o dielo a o poskytnutí služieb medzi ministerstvom zdravotníctva a skupinou dodávateľov, asi ste zachytili slovo Amberg, bola uzatvorená dňa 13. 7. 2022, hej, 13. 7. 2022, pamätáme si, bývalá vláda. Dňa 16. 2. 2023 vydal v tom čase úradujúci minister zdravotníctva Lengvarský pokyn ministra, na základe ktorého došlo k zmene k zadaniu počtu lôžok zo 653 dohodnutých v zmluve o dielo na 802. Čiže počúvajte, čo urobili. Nastúpili v marci 2020, hej, podpísali zmluvu s niekým od 2022 na 650 lôžok a potom, a potom za necelý rok zistili, že tých lôžok treba 802 a zmenili počty a chceli zmeniť zmluvu o dielo. Čiže presne február 2023, čo je ´21, čiže za tri roky sa im podarilo prísť na to, hej, a zase si pozrite, kto bol v rade, za tri roky sa im podarilo prísť na to, že nemá byť 650 lôžok, ale 802. Že akože úžasné, to tri roky rozmýšľali, koľko lôžok má byť v nemocnici. Tak keby sa vrátili k starému projektu, tak, že má byť 800 lôžok, mohli vedieť už prvý deň po nástupe do vlády. Pán minister Krajčí, boli ste tam vtedy, aj vy pán, áno, vy ste to vedeli, a preto ste podpísali zmluvu na 653 lôžok. Čiže ideme, ale ideme ďalej, však všetko je faktografia. Nie, nie, nevymýšľame si, my čítame fakty.
Ministerstvo zdravotníctva sa opieralo o bod 6.1 v časti 2 zmluvy o dielo o poskytnutí služieb, základné ustanovenia, kde je ustanovené aj možnosť rozšírenia o 500. Áno, veľmi dobre, ale skupina dodávateľov, ktorých si vybrali, následne namietala, že zapracovanie pokynu do už hotových častí je nad rámec zmluvy o dielo o poskytnutí služieb, a to dala písomne listom 23. februára 2023. K uzatvoreniu dodatku k zmluve o dielo o poskytnutí služieb, predmetom ktorého by bolo navýšenie prác, nedošlo, hej. Čiže za tri roky sa im podarilo dohodnúť to, že sa dostali na úplný začiatok, hej, tri roky, nula, peniaze pripravené, čerpanie žiadne.
Preklopím, aby som nenadával len na vládu Igora Matoviča a Eduarda Hegera, o celej situácii bol informovaný pán premiér Ódor, to je ten, toho asi nepoznáte, on bol kedysi nezávislý úradník, ktorý deklaroval, že nebude nikdy v politike, on v politike nie je, on je len líder kandidátky Progresívneho Slovenska, hej. Čiže po ňom ostal vo vláde už len Ódor nejaký, ale on už teraz sa stal politikom, aj keď tvrdil, deklaroval všetkým, že sa politikom nestane, takže on bol o všetkom informovaný listom zo 7. 8. 2023, v kópii aj bola pani prezidentka Čaputová a minister zdravotníctva. V tomto liste spoločnosť Amberg informovala, že došlo k priamej príčinnej súvislosti s porušením zmluvy o dielo o poskytnutí služieb objednávateľom, to bolo ministerstvo zdravotníctva, a došlo k faktickému prerušeniu realizácie diela, čo bude mať za následok omeškanie dodania jednotlivých plnení.
No, čiže ani do času ujatia sa funkcie zo strany súčasnej pani ministerky nedošlo k náprave a výsledkom bolo, čiže výsledkom toho, že tri roky nerobili nič, bolo, že 18. 10. 2023 bola na ministerstvo zdravotníctva doručená faktúra za práce navyše v sume 4,5 mil. eur. Čiže tri roky vláda Matoviča, Hegera, Ódora neurobili nič a za tri roky nerobenia nič prišla faktúra na 4,5 mil., hej. Len aby sme si pamätali, pretože tých 4,5 mil., to sa niekto bude musieť poskladať a to budú všetci občania Slovenskej republiky, ktorým sa to prenesie do nejakých problémov, obmedzenia služieb a tak ďalej a tak ďalej. Čiže bolo to preto, lebo mali pocit, že je to v rozpore so službou. Samozrejme, ministerstvo zdravotníctva odmietlo túto faktúru uhradiť, o čom bola spoločnosť informovaná, a preto doručila spoločnosť list pani ministerke, že ukončuje spoluprácu a nasledovala aj predžalobná výzva.
Čiže výsledok bývalých vlád je to, že neurobili nič, čo teda sa nečudujeme, pretože boli adekvátne schopní, a to nič stálo 4,5 mil. eur. Dobre, aby sme vedeli, že kto sa podpísal pod návrh na odvolanie pani ministerky. Hovorím to preto, lebo žalobcovia, teda poslanci, ktorí sa podpísali pod odvolávanie pani ministerky, tvrdia, že došlo k svojvoľnému pozastaveniu projektu prípravy a výstavby novej univerzitnej nemocnice v lokalite Rázsochy. Takže toto nie je založené ani na pravdivom, ani na skutkovo faktickom základe.
Pán poslanec, pokiaľ sa dokážete ovládať, aj vy ste lekár, ja verím, že tak keby, ja verím, že sa viete ovládať, lebo vaše neovládanie by mohlo spôsobiť problém vašim pacientom. Dobre? Tak skúste počúvať lekára, skúste sa ovládať, potom dostanete slovo, aby ste, aby ste o svojich, aby ste o svojich problémoch určite porozprávali.
Takže samotná skutočnosť, že došlo k ukončeniu zmluvy o dielo a o poskytnutí služieb, samozrejme, neznamená automatické zrušenie projektu novej univerzitnej nemocnice, pretože o zrušení výstavby, ako hovorila ministerka zdravotníctva, môže rozhodnúť iba vláda a ministerstvo zdravotníctva ani nie je oprávnené rozhodnúť o skutočnosti, kde a či sa nová univerzitná nemocnica bude stavať v lokalite Rázsochy, alebo v inej lokalite, a ani tak ministerstvo zdravotníctva nikde neurobilo, pretože naozaj táto kompetencia patrí iba vláde Slovenskej republiky.
Potom tam bola ešte argumentácia z radov opozičných poslancov k medializovanej informácii, že štúdiu dodanú spoločnosťou The Boston Consulting Group s názvom Developing an independent study on the future and patient counsel Bratislava country spolufinancovala finančná skupina Penta, tak chceme len poukázať na to, lebo viete, mňa len, dobre, keby to napísal hocikto, ale už ja mám stále pocit, že keď sa pod niečo podpíše lekár, tak by lekár aspoň mal tušiť, lebo tie rozhodnutia, ktoré robia lekári, by mali byť robené na základe dôkazov. Máme taký terminus technicus, je to evidence-based medicine, to znamená, že lekár keď lieči alebo diagnostikuje, má rozhodovať na základe dôkazov. No tak tu títo podpísaní teda poslanci, mňa mrzí, že sú medzi nimi aj lekári, povedali, že tento projekt, túto štúdiu, ktorú som prečítal, spolufinancovala finančná skupina Penta. No hej, fakt. Vážne. No ale viete, objednal ju minister Palkovič. Chápete?
Však táto banda ide odvolávať ministerku Dolinkovú preto, že nejakú štúdiu, ktorú asi sa spolupodieľala na príprave skupina Penta, objednal minister Palkovič. Viete, čo vám chcem povedať? Proste babráci, amatéri, ani si to nenaštudujú. Ja preto som sa obrátil na pána doktora Stachuru, lebo ja verím, že inak lieči, ako píše tieto návrhy. Lebo keby inak liečil, môže byť tak ako bývalý minister, keby tak liečil, ako píše návrhy, tak by mohol byť tak ako bývalý minister zdravotníctva patológ. A je to tak. Proste ja verím, že, ja verím, že ste dobrý lekár, a to ani nespochybňujem, mrzí ma akurát, že ste kvôli peniazom obetovali slovenských pacientov, lebo ste išli robiť za prachy niekde do zahraničia, ale keď aspoň píšete nejaký návrh, tak si aspoň pozrite, kto to podpísal. Vy idete Zuzanu Dolinkovú odvolávať preto, že to podpíše Palkovič? Ospravedlňujem sa, čiže oni to ešte aj vedeli. Čiže oni vás všetkých ešte aj vedome klamali. Čiže oni idú odvolávať Zuzanu Dolinkovú preto, za nejaký podpis zmluvy s nejakým Boston Consulting Group preto, lebo vedeli, že to podpísal Palkovič. Rozumiete? (Reakcia z pléna.) Palkovič to objednal. Áno, a čo? No nie. Ja čítam to, čo ste vy písali. Ale počkajte, dám vám lexaurin, vydržte, chvíľu vydržte, budete môcť rozprávať, dokedy chcete. Hej, čiže babráci, hej, objedná to ich nominant a oni idú odvolávať Zuzanu Dolinkovú, hej. No to len aby ste vedeli (kýchnutie) na zdravie, pravda!
Čiže viete, rezort zdravotníctva je mimoriadne komplikovaný rezort, mal som tú česť ho riadiť ešte v čase, keď teda boli výrazne jednoduchšie pomery medzi zdravotníkmi aj rezortom, aj pacientami, aj sestrami, aj lekármi, aj sociálne siete neboli ešte také rozbudené, bolo to teda v čase, keď ešte mnohí z vás chodili na základnú školu, ale je to komplikovaný rezort, ktorý na rozdiel od takéhoto hádzania polien, ako robí opozícia, potrebuje podporu. A o tom hádzaní polien, teraz vynechávam stranu SaS, pretože ktorá napriek tomu, že je kritická, sa pod tento pamflet nepodpísala. A nepodpísala sa z dvoch dôvodov. Pretože ho vytvorili tí, ktorí sa na devastácii slovenského zdravotníctva osobne podieľali. Devastácii slovenského zdravotníctva sa osobne podieľali. Pán doktor Stachura, pán doktor Krajčí. Podieľali sa na devastácii aj zdravia, pretože môže hovoriť kto chce, čo chce, ale štatistiky jednoznačne hovoria o tom, že Slovenská republika pandémiu nezvládla. A títo ľudia boli pri tom. Na devastácii slovenského zdravotníctva sa podieľal aj expert a jeden z riadiacich pracovníkov pán Dvořák, terajší poslanec za Progresívne Slovensko. On vytvoril a bol spolutvorcom nezmyselnej takzvanej stratifikácie, ktorá mala obmedziť zdravotnú starostlivosť pre pacientov v regiónoch v Slovenskej republike. Tak ja, ja nemám ani priateľský, ani nijaký vzťah ani s pánom doktorom Szalayom (reakcia z pléna), ani s pani Cigánikovou, no nie, no prepáčte, chcem sa to len mimo, ja by som sa potom spýtal, či by som niekedy mohol aj biely plášť doniesť, niekedy by som ho potreboval, aby som vedel prehovoriť ku kolegom... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Danko, Andrej, podpredseda NR SR
Jožko, sa ukľudni.
Raši, Richard, minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR
... preto to, preto to hovorím, lebo my sme boli, pán doktor Szalay bol veľkým kritikom, keď som sa stal ministrom zdravotníctva v roku 2008. Čiže naozaj my nemáme ani priateľský, ani nijaký vzťah, ale ho akceptujem. Ale to, že sa nepodpísali, hovorí o tom, že to bolo urobené ľuďmi, ktorí na to nemali právo. Lebo to, že tam urobili chyby, faktické, hocijaké, že proste si to ani nenaštudovali, ale nemôže vám predsa dať návrh na odvolanie niekto, kto zdravotníctvo dostal na pokraj zrútenia, na pokraj zrútenia. A, bohužiaľ, pán doktor Stachura, ste to aj vy, aj doktor Krajčí, aj pán poslanec Dvořák. Oni sa podieľali na tom, že naše zdravotníctvo sa dostalo do tak zlej situácie, v akej ešte nebolo.
A Zuzana Dolinková za tých pár mesiacov, ktoré mala k dispozícii, nemôže robiť žiadnu víziu, žiaden rozvoj, ona hasí. Ona hasí, ja by som to prirovnal, lebo možno je to divákom bližšie. Viete, ona hasí tak ako aj my hasíme výtvory mozgového trastu pod vedením pani Remišovej. To hasíte, hasíte, hasíte, lebo vám tam zanechali jeden obrovský požiar a to isté zanechali v zdravotníctve, akurát že výsledkom ich práce, a vráťte sa k novinovým článkom, čo písali nemocnice počas pandémie, okrem chýb zanechali za sebou aj straty ľudských životov počas pandémie covid, ktorá bola na Slovensku.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Príjemné popoludnie prajem, vážený pán podpredseda Národnej rady, ctený pán predsedajúci, vážené dámy, vážení páni, vážená pani ministerka zdravotníctva Slovenskej republiky, dovoľte mi, aby som predniesol stanovisko vlády k návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členke vlády Slovenskej republiky Zuzane Dolinkovej, poverenej riadením Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.
Dovoľte mi, aby som teda oficiálne predniesol, že na základe uvedeného návrhu vláda Slovenskej republiky nesúhlasí s návrhom skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členke vlády Slovenskej republiky Zuzane Dolinkovej. A dovoľte, aby som stanovisko vlády Slovenskej republiky odôvodnil tak podrobne a odpovedal na každý bod, ktorý v návrhu na odvolanie bol spomenutý.
Ale dovoľte mi najprv, aby som sa teda osobne prihovoril aj navrhovateľovi pánovi doktorovi Stachurovi, ktorý toto stanovisko predniesol, pretože by som hneď mu možno položil otázku, keďže okrem toho, že som poslanec Národnej rady, ktorý je uvoľnený na výkon funkcie ministra vlády Slovenskej republiky, sa spýtal, že kto v tomto pléne okrem teda mňa, pána doktora Stachuru je lekár, je tu pani doktorka Záborská, je tu pán doktor Baláž, pán doktor Szalay a možno by som sa chcel spýtať hneď na úvod, že kto z vás, ktorí sme tu teda lekári, sa v poslednej dobe, v posledných rokoch aj venoval zdravotníkom a najmä teda pacientom na Slovensku. Lebo viete, je veľmi jednoduché mudrovať o tom, čo treba urobiť, ako by to bolo, keby sme my boli, kde by sme boli, ale ja si myslím, že férové by z hľadiska navrhovateľa na odvolanie pani ministerky zdravotníctva bolo, keby o tom hovoril niekto, kto lekárom na Slovensku bol. Ktorý by sa nerozhodoval obetovať slovenských pacientov za peniaze a liečiť pacientov v Rakúsku alebo Nemecku.
Ako bez urážky, pán doktor, ja si vás vážim ako odborníka, ja som si čítal váš životopis, ja som si čítal o tom, ako ste pomohli stovkách, možno tisícom pacientom v Rakúsku a Nemecku, chvalabohu, sú to tiež ľudia, sú to občania Európskej únie, dnes máme Deň Európy, ďakujem pekne, sú to naši kolegovia v Európskej únii, ale férové by bolo, keby ste obetovali tie ťažké peniaze, ktoré ste tam zarobili, a pomáhali tu našim otcom, našim mamám, našim deťom, a potom tu mudrujte o tom, čo treba urobiť. Lebo aj v tom, čo ste predniesli, ste hovorili o tom, že áno, viete, že to nie je také ľahké, že to nie je také ľahké, ale keby ste boli férový, tak po skončení medicíny, po atestáciách poskytujete zdravotnú starostlivosť občanom Slovenskej republiky.
Lebo to nie je o tom, že som poslancom Národnej rady za nadštandardný plat a hovorím tu o tom, ako by to malo byť, ale pritom svoj vlastný život som prispôsobil službe niekomu inému. Ste vyštudovali za peniaze, ktoré investovala do vás cestou lekárskych fakúlt Slovenská republika a rozhodli ste sa, že budete liečiť pacientov v iných štátoch. Prečo? Kvôli peniazom. Určite poviete, že kvôli tomu, že tam je iný systém, že tam je iné nastavenie, že tam sú iné podmienky, určite áno, ale vy keď ste sa rozhodli, že pôjdete robiť a liečiť pacientov v zahraničí, vy ste netušili, aké tam podmienky sú. Vy ste tam najprv išli, lebo ste neodolali lukratívnym finančným podmienkam a vykašlali ste sa na našich pacientov. To len na úvod.
Druhá vec. A kto nám tu hovorí o poplatkoch a nejakých súkromných firmách v zdravotníctve? Ako pán doktor Stachura, teda pokiaľ ste si to z jeho príhovoru nevšimli, je člen Kresťanskodemokratického hnutia. Došlo k zmenách, chvalabohu, pán predseda, držím vám palce, ale KDH bolo hnutím, ktoré podporovalo reformy ministra Zajaca, ktorý tu pustil súkromný sektor, ktorý tu pustil súkromné firmy, ktorý tu pustil súkromné poisťovne, a teraz nám tu bude poslanec za KDH hovoriť o tom, aké je to zlé, že tu ministerka vychádza niekomu v ústrety? Ako, pán doktor, ja viem, asi ste vtedy ešte ťahali káčera za sebou, ale reprezentujete hnutie, ktoré tu prispelo výrazne k tomu, že sa zdravotníctvo sprivatizovalo, že sa sprivatizovali poisťovne, že sa tu pustili finančné skupiny a teraz vy tu niekoho budete kritizovať za to, že nejaká finančná skupina tu vlastní nejakú nemocnicu, ktorú chce rekonštruovať? Vy ste boli pri tom, keď sa to stalo. Vy, vaše hnutie, ktoré reprezentujete, tak kvôli slušnosti, ktorou by ste mali byť charakterizovaní, by ste mali byť ticho a nieže ešte podpísať takýto pamflet, ktorý je plný neprávd.
Prejdem bod po bode, tak poprosím vás, uložte sa, uvoľnite sa, prejdem bod po bode tohto návrhu, pretože stanovisko vlády reaguje na každý bod návrhu na vyslovenie nedôvery pani ministerke zdravotníctva, lebo že je to urobené tak, že čo bod, to klamstvo. Opakujem, čo bod, to klamstvo. Ale na rozdiel od domnienok navrhovateľa ja budem hovoriť fakty. Fakty, ktoré sú overiteľné a ktoré sú aj pravdivé.
Čiže dovoľte mi, aby som predniesol oficiálne stanovisko vlády Slovenskej republiky k tomuto naozaj neodôvodnenému odvolaniu, a už posledná poznámka, možno sa ešte k tomu v diskusii vrátim, aby sme teda nezabudli, lebo asi mnohí z vás alebo z divákov, ktorí to pozerajú na online prenose, to neevidujú alebo to zabudli, ale chcem len pripomenúť, že jeden z navrhovateľov, pán doktor Stachura, ktorý to tu predniesol, bol štátnym tajomníkom ministra zdravotníctva za vlády OĽANO pána Krajčího, opakujem, štátnym tajomníkom za vlády, keď zdravotníctvo vstúpilo do najväčšieho rozkladu, aký kedy bol, keď trpeli pacienti, keď zomierali pacienti, spomenieme aj štatistiky, ktoré hovoria o tom, ako malo Slovensko 20-tisíc úmrtí naviac oproti porovnateľným štátov. A bol štátnym tajomníkom v čase, keď naozaj každý účastník nášho trhu, či štátnej alebo neštátnej nemocnice, alebo ambulancie, alebo záchranári, kritizovali kroky a postupy ministerstva zdravotníctva pri pandémii. Keď si nespomínate, vygúglite si to a vyhodí vám to množstvo stanovísk o tom, ako bolo ministerstvo zdravotníctvo riadené nekompetentne. Pán štátny tajomník, pán doktor Peter Stachura.
Takže návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členke vlády Slovenskej republiky Zuzane Dolinkovej, poverenej riadením Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, vláda Slovenskej republiky považuje za neopodstatnený vo všetkých jeho častiach. Vláda Slovenskej republiky nevidí žiaden dôvod na vyslovenie nedôvery ministerke zdravotníctva a plne ju podporuje vo výkone jej funkcie. Vláda Slovenskej republiky predložený návrh vníma ako súčasť deštruktívnej opozičnej politiky a odmieta snahy opozície, ktorá po troch rokoch vládnutia rozložila slovenské zdravotníctvo, a odmieta, aby sa prenášalo zodpovednosť za situáciu v slovenskom zdravotníctve na ministerku zdravotníctva.
A teraz si prejdeme všetky body úplne dopodrobna.
Bod 1 hovoril o odôvodnení návrhu kvôli nečinnosť pri riešení akútnych problémov. Tak keď chcete hovoriť o nečinnosti riešenia akútnych problémov, tak si vezmite nástup novej vlády v roku 2020, bolo to 21. alebo 22. marca a pozrite si všetky jej kroky v oblasti zdravotníctva a vtedy si môžte to, čo robili, preniesť na to, čo je nekompetentnosť. Pretože keď si pozriete, čo sa dialo počas pandémie, ako nekompetentne sa konalo, ako premiér Matovič vstupoval do rozhodnutí odborníkov, ako vymýšľal atómovky, ako tu prišiel Sputnik, ako prišlo celonárodné, celoplošné, absolútne vedecky nepodložené testovanie, tak toto bolo o nekompetentnosti. Toto bola čistá nekompetentnosť, ktorá stála životy občanov Slovenskej republiky.
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková po nástupe okamžite začala s akútnym riešením problémov na dennej báze, pretože opozícia zanechala slovenské zdravotníctvo v chaose a veľa neriešených problémov zostalo ležať na stole. Mnohé opatrenia zostali len na papieri, odtrhnuté od reálneho života. Za katastrofálnu nepripravenosť reformy nemocníc zodpovedá dnes aj jeden z aktérov odvolávania ministerky zdravotníctva, hoci napríklad on nesie hlavnú zodpovednosť, že bola ohrozená zdravotná starostlivosť v regiónoch, pán poslanec Dvořák, verím, že ste tu. Pokiaľ sa teraz tvárite, že OSN-ka bola urobená zle, tak vám chcem len pripomenúť, že ste boli vy jeden z jej tvorcov a určite si pamätáte, keď som vás kritizoval ako opozičný politik, že som nehovoril len o pani Szalayovej, ale hovoril som aj o vás. A vy, ktorí ste sa stali členom PS-ka, ste naraz, ste naraz začali vaše dieťa, OSN-ku, kritizovať. Kvôli tejto OSN-ke bola ohrozená zdravotná starostlivosť v regiónoch, na čo poukazovali primátori aj starostovia daných regiónoch. Ohrozená bola starostlivosť pri realizácii reformy nemocníc, aj plán obnovy a odolnosti bol realizovaný iba formálne na papieri a k žiadnej faktickej realizácii nedošlo. Pre nedokončené legislatívne procesy a normy nebolo možné začať s realizáciou napríklad redukcie čakacích lehôt na operácie pre pacientov. Rovnaká nečinnosť sa potvrdila pri projekte výstavby novej univerzitnej nemocnice Bratislava v lokalite Rázsochy.
Opakujem, lokalita Rázsochy, ministerstvo zdravotníctva, pán minister bývalý Krajčí sedí tu, pán štátny tajomník Stachura, bývalý, sedí tu, aby sme videli, kto kritizuje a kto chce odvolávať ministerku zdravotníctva. Kroky ministerky zdravotníctva kritizujú tí, ktorí sú zodpovední za chaos v krajine naozaj za posledných tri a pol roka, keď boli vo vláde, vláda Igora Matoviča, Eduarda Hegera alebo vláda Progresívneho Slovenska, vtedy ešte o tom netušiaceho pána Ódora.
Našťastie, čo sa podarilo, a to hovorím hneď o riešeniach akútnych problémoch v zdravotníctve, pani ministerka schválila programovú vyhlášku a do verejného zdravotníctva, alebo do verejného poistenia smeruje v tomto roku približne o 900 mil. eur viacej, ako tomu bolo v roku 2023. Čiže ich vlády tri a pol roka, prvá vláda, kde vedie rezort zdravotníctva pani ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková, o 900 mil. eur. viac, ako tomu bolo v roku 2023.
Na efektívne a profesionálne poskytovanie zdravotnej starostlivosti poputuje 7,68 mld. eur, a aby sme to vedeli, aké tie navýšenia boli reálne pre jednotlivé segmenty, ústavná zdravotná starostlivosť nárast o takmer 20 %, to znamená presne 19,3 % oproti očakávanej skutočnosti z decembra 2023, na všeobecnú ambulantnú zdravotnú starostlivosť je určených o takmer 7,5 % viac financií, na špecializovanú ambulantnú zdravotnú starostlivosť o viac ako 11 % financií. Minimálna celková suma určená na zdravotnícke pomôcky je vyššia viac ako o 12 % viac, ako bolo predpokladané.
Zároveň došlo aktívnou prácou ministerky zdravotníctva a ministerstva zdravotníctva k začatiu a k akcelerácii množstva ďalších projektov z plánu obnovy a odolnosti, ale aj mnohých iných. Medzi projekty financované z plánu obnovy a odolnosti zaraďujeme napríklad začatie historicky najväčšej rekonštrukcie Nemocnice Poprad z plánu obnovy a odolnosti vo výške viac ako 42 mil. eur, je to rekonštrukcia nemocnice v Leviciach z plánu obnovy a odolnosti vo výške viac ako 50 mil. eur, je to vykonávanie investície z plánu obnovy a odolnosti v rámci projektu fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici a Univerzitnej nemocnici Martina, gratulujem nemocnici v Banskej Bystrici, že prekonali ten zásadný krok a verím, že budovanie novej fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici bude realitou a ďakujem aj, pán poslanec Baláž, za aktivitu, ktorú ste k tomu vyvinuli. Ale napríklad za aktívnej pôsobnosti pani ministerky Dolinkovej je aj vysporiadanie pozemkov potrebných pre výstavbu Univerzitnej nemocnice sv. Martina, lebo viete, to je tá nemocnica, kde ešte Eduard Heger poklepal základný kameň a tým sa výstavba nemocnice univerzitnej v Martine skončila. Začala sa výstavba moderného chirurgického pavilónu vo Zvolene, upravili sa podmienky nenávratného príspevku pre ambulantných lekárov až do výšky 80-tisíc eur, čo znamenalo, že nárast záujmu o túto podporu o nenávratný finančný prostriedok, prostriedok, kde bolo, príspevok, kde bolo alokovaných viac ako 9 mil. eur a naozaj a začínajú sa nám aktivizovať lekári a začína sa nám kvôli tomuto projektu, ktorý rieši pani ministerka Dolinková, napĺňať naša ambulantná sieť. Ale udialo sa aj to, že sa vykonáva odpočet veľkých a malých výziev z plánu obnovy a odolnosti na týždennej báze, totiž keď si spomeniete, ako to bolo robené kedysi, tak ste na webovej stránke vedeli nájsť iba projekty nad 50 mil. eur a všetko do 50 mil. eur bolo utajené.
Medzi ďalšie témy, ktorým sa ministerka zdravotníctva venovala od svojho nástupu do funkcie, zaraďujeme aj riešenie pediatrickej krízy, je to to, o čom ste jednali aj dnes, s cieľom zvýšiť dostupnosť dennej ambulantnej starostlivosti pre deti a dorast, a to zmenou otváracích, alebo pracovného času ambulantnej pohotovosti. Viete, že je to veľká téma, je to veľký problém, vieme, že pediatrov máme málo, hrozilo, že keď nedôjde k zmenám a keď pani ministerka zdravotníctva nezakročí, tak nám hrozí to, že nám pohotovosti, ale aj ambulantná pediatrická starostlivosť skolabujú a naozaj úpravami, ktoré sa robili aj po konzultácii s mestami a obcami, ktorých sa to týka, sa zabezpečí to, že úpravou ambulantných hodín bude zdravotná starostlivosť o pediatrických pacientov na Slovensku zachovaná a takisto je to aj zmena pohotovostných hodín, ktoré sa poskytujú teda v ambulanciách v pohotovostných službách.
Pani ministerka riešila aj systémové vzdelávanie budúcich lekárov, na ktorom sa dohodla s ministrom školstva a vedením lekárskych fakúlt, takisto pre tých, pre ktorých to nie je úplne ich domáca téma, určite si pamätáte situáciu, že vychovávame málo študentov medicíny práve kvôli tomu, že lekárske fakulty si nedostatok financií kompenzujú prijímaním zahraničných študentov, dokonca na niektorých lekárskych fakultách objem študentov alebo počet študentov dosahoval takmer 50 %, ktorí boli zo zahraničia. Je to téma, ktorá bola riešená už v časoch, keď bol predsedom vlády Peter Pellegrini, možno si spomínate, že vtedy sa dohodlo s lekárskymi fakultami, že sa im prispeje, všetkých lekárskych fakultám, štyrom na Slovensku, suma 2 mil. eur na to, aby prijímali slovenských študentov a nie zahraničných študentov, program sa rozbehol. Vláda, ktorá nastúpila v marci 2020, vláda Igora Matoviča, toto zrušila, toto zrušila a zistili sme, že sa k tomu musíme vrátiť, pretože nie je pravda, a to opakujem, nie je pravda, že všetci študenti z lekárskych fakúlt alebo väčšina slovenských študentov odchádza robiť do zahraničia, problém je aj v tom, že lekárske fakulty vychovávajú málo našich slovenských lekárov, pretože musia si nedostatok financií kompenzovať práve zahraničnými študentami.
Bod dva. Bod dva v odôvodnení v predkladanom návrhu, ktorý máte pred sebou, je ohrozenie prostriedkov z plánu obnovy a odolnosti a zvýhodňovanie finančných skupín. Tak k tomu zvýhodňovaniu finančných skupín opäť musím podotknúť, že sprivatizovanie slovenského zdravotníctva sa dialo vtedy, keď vo vláde Slovenskej republiky za ministra Zajaca bolo aj KDH, to len aby sme nezabudli, a prejdem každý bod odôvodnenia tohto ohrozenia prostriedkov z plánu obnovy.
Pod bodom á je teda podpis dodatku nemocnice v Spišskej Novej Vsi, verím, že tu máme, máme tu pána viceprimátora Spišskej Novej Vsi, pán poslanec Demečko, chcem vám povedať, že navrhovateľom, KDH, Progresívnemu Slovensku a OĽANU, vadí, že sa bude rekonštruovať nemocnica v Spišskej Novej Vsi a poprosím vás, pán viceprimátor, oznámte to všetkým občanom vášho regiónu, ktoré strany bojujú proti tomu, aby sa využili peniaze z plánu obnovy na rekonštrukciu vašej nemocnice. Pretože predpokladám, že pacienti, ktorí chodia do vašej nemocnice, asi im je jedno, kto prevádzkuje nemocnicu, lebo chcú, aby nemocnica bola funkčná, moderná a poskytovala zdravotnú starostlivosť tak, aby za ňou nemuseli chodiť do iných regiónov.
Takže, všetci podpísaní poslanci, ja by som vám navrhoval, teda pokiaľ nepoužijete bilbordy, aby ste to rozposlali všetkým občanom vášho regiónu, aj okolitých regiónov, ktorí chodia do vašej nemocnice, aby vedeli, ktorí poslanci Národnej rady a za ktoré strany bojujú proti obnove vašej nemocnice. Vás žiadam, keď sa bude dať, zo svojho veľkého ministerského platu vám rád prispejem na túto aktivitu.
Pretože viete, je krásne byť múdry, ako treba pomáhať, ale to je taký podobný príklad ako sú naši poslanci za opozíciu v Európskom parlamente, teraz nemyslím KDH, ktoré sa chová v Európskom parlamente seriózne, keď bojujú proti Slovensku a čerpaniu eurofondov. Tak toto je presne o tom. Tu kritizujú zdravotníctvo a na druhej strane im vadí, že sa bude rekonštruovať nemocnica v Spišskej Novej Vsi. Tak poprosím pozdraviť všetkých občanov, aj pacientov, keď pôjdu do nemocnice v Spišskej Novej Vsi a bude sa rekonštruovať, že táto rekonštrukcia by nebola, keby pri vláde boli strany, ktoré podpísali návrh na odvolanie.
Pretože podpis dodatku nemocnice v Spišskej Novej Vsi je úplne v poriadku, je úplne lege artis a je to preto, lebo podpis dodatku nerobila ministerka zdravotníctva, lebo sa rozhodla, ale robila preto, lebo ho odkonzultovala nielen s právnym odborom ministerstva zdravotníctva, ale aj s externými subjektami, ktoré vypracovali právnu analýzu za účelom uistenia, že nedôjde k pochybeniu či nedodržaniu princípu nediskriminácie rovného zaobchádzania alebo zvýhodňovania jednotlivcov a na základe revízie operačnej dohody medzi Slovenskou republikou a Európskou komisiou bola navrhovaná zmena realizovateľná presne tak, ako sa dodatkovala aj výstavba nemocníc v Martine a v Banskej Bystrici, ktoré môžu uvedenú stavbu dokončiť do roku 2028. Čiže keď sa deje niečo, pre jeden typ nemocníc je to v poriadku, ale keď pre druhý, je to už politický problém. Vraciam sa k tomu, privatizácia nemocníc začala aj preto, že k tomu prispeli vtedajší poslanci z hnutia, ktoré teraz je podpísané a iniciovalo navrhovanie na odvolanie, hnutia KDH.
V čase keď boli prekladané žiadosti, hovoríme znova o Spišskej Novej Vsi v rámci výzvy na financovanie veľkých investičných projektov, boli vyhodnotení úspešní uchádzači a následne boli vypracované zmluvy, a teraz počúvajte, vypracované zmluvy, ktoré boli podpísané za bývalej vlády pána Hegera a potom za ministrovania pána Palkoviča. Táto uvedená výzva, ktorá sa týka Spišskej Novej Vsi, bola vyhlásená 8. novembra 2022, zmluvy sa podpisovali v období máj až júl 2023, hej, čiže my odvolávame ministerku za zmluvy podpisované v období máj až júl 2023, to len aby sme vedeli, že aký pamflet dokázali vytvoriť a podpísať títo poslanci, a cieľom plnenia míľnikov a cieľov v rámci pôsobnosti vykonávateľa, a to MZ SR, bolo nasledovné.
Malo sa vytvoriť minimálne 1 080 lôžok na úrovni hrubá stavba, budova spĺňajúca požiadavky na energetickú efektívnosť interačného poľa 25T s certifikátom BREEAM alebo LEED, alebo ekvivalentným certifikátom, tí, ktorí tomu rozumiete, viete, o čom hovorím, alebo zvyšné lôžka boli chýbajúce, zvyšné lôžka chýbajúce do dosiahnutia celkového počtu takmer 2-tisíc lôžok sa mali sprístupniť buď na úrovni hrubá stavba, alebo v nemocniciach po rozsiahlej modernizácii na úrovni plného vybavenia full fit-out. K uvedeným plneniam je potrebné, aby sa všetky projekty v rámci výstavby a rekonštrukcie nemocníc úspešne ukončili a následne boli preplatené z mechanizmu na plán na podporu obnovy a odolnosti, a tieto projekty preto považujeme za kriticky dôležité a ministerstvo zdravotníctva nemalo, nemá a ani nebude mať dvojaký meter s ohľadom na to, či je o nemocnicu, či sa jedná o nemocnicu, ktorej zriaďovateľom je štát, alebo súkromný sektor. Pretože ikstýkrát opakujem, že za privatizáciou zdravotníctva a pusteniu súkromného sektoru nikdy nebola žiadna vláda sociálnej demokracie.
Bod bé tohto druhého bodu, je to výmena vedenia Univerzitnej nemocnice sv. Martina v Martine, ku ktorej došlo v priebehu januára 2024. No keby sa výmena vedenia, projektového vedenia nemocnice a projektového vedenia neurobila, tak Univerzitná nemocnica sv. Martina v Martine by bola v takom štádiu rozostavania, ako keď poklepával základný kameň Eduard Heger. Ja som tam osobne bol a výsledkom práce predchádzajúcej vlády je základný kameň. To je jediný kameň, ktorý v Univerzitnej nemocnici sv. Martina nájdete. Čiže preto, aby celá nemocnica bola jedným kameňom, tak sa urobila prvá analýza, ktorá odhalila základné oblasti problémov, a teraz počúvajte, čiže bývalá vláda, a musím sa vrátiť k tomu, bola to vláda, kde bol štátnym tajomníkom aj navrhovateľ pán Stachura, aj bývalý minister zdravotníctva pán Krajčí, som rád, že ste tu a môžte si to vypočuť, takže urobila to, že poklepali základný kameň a pritom nemali ani ukončené povoľovacie procesy. Čiže vy keď normálne stavate nejaký rodinný dom alebo individuálnu stavbu, musíte mať všetko v poriadku, štát išiel stavať za bývalých vlád nemocnicu v Martine, poklepal kameň a nemal vybavené skoro nič.
Zanedbali sa priority, ktoré priamo súviseli s plnením jednotlivých míľnikov plánu obnovy a odolnosti, došlo k vážnemu časovému sklzu a ohrozila sa realizácia celého projektu a hovorím to preto, pretože jednou z námietok navrhovateľov na odvolanie bolo aj to, že teda bola odvolaná šéfka tímu pani Mgr. Antošová, mimochodom členka expertného tímu strany, kedysi to bola Sloboda a Solidarita, teraz je to už len SaS-ka, pretože počas jej pôsobenia došlo k posunu a došlo aj k posunu celej realizácie najmä z dôvodu neúspešného prvého verejného obstarávania, za ktoré bola ona ako kľúčová osoba zodpovedná. Čiže my ideme odvolávať ministerku preto, že tam bývalá vláda dala ľudí, ktorí boli babráci a celé to pokazili, pripravili súťaž tak, že sa nikto neprihlásil a celá stavba sa posunula o jeden rok. Tak naozaj gratulujem za tento bod navrhnutia na odvolanie pani ministerky, lebo toto je priznaním toho, akých nekompetentných ľudí ste tam vedeli dať, pretože verejné obstarávanie bolo nastavené tak výborne a tak transparentne, že sa neprihlásil nikto, hej.
Čiže vy chcete stavať nemocnicu a urobíte verejné obstarávanie s takými podmienkami, že sa vám neprihlási nikto. A potom na základe toho, že sa to celé o rok opozdí, lebo to urobíte ako babráci, tak sa rozhodnete odvolať ministerku zdravotníctva, lebo vy ste tam dali neschopných ľudí, ktorí nevedia urobiť verejné obstarávanie, aby sa niekto prihlásil. Chcem vám povedať, že ide o verejné obstarávanie za 200, za 300 mil. eur, čiže v dnešnej dobe, keď je možnosť získania takéhoto balíka peňazí a urobiť nemocnicu, tak sa neprihlási nikto. Tak predpokladám, že nikto asi nechce upodozrievať stavebné firmy na Slovensku, bez ohľadu na to, aký majú pôvod, že sú ony na vine, že nechcú získať zákazku na 300 mil. eur. No takže to boli tí odborníci, ktorých bývalá vláda dala na to, aby urobili, aby urobili toto, aby teda zvládli tento projekt výstavby Univerzitnej nemocnice sv. Martina v Martine. Čiže muselo sa opakovať verejné obstarávanie, omeškanie jeden rok, pritom vieme, že plán obnovy má svoje časové limity.
Našťastie pani Mgr. Antošová z teda toho projektového tímu pochopila a požiadala na základe osobného rozhodnutia o ukončenie pracovného pomeru, plynie jej výpovedná lehota, všetci sa z toho tešia, odišlo naozaj iba pár členov jej tímu, z ktorých niektorí vykonávali činnosť výlučne formou telepráce z Prahy a Londýna, čiže tímy, ktoré mali dennodenne robiť na mieste a riešiť problémy, ktoré nemocnica v Martine mala, tak robili určite dennodenne osem, desať, dvanásť hodín z Prahy a z Londýna, to len ako poznámka pod čiarou. Ale zvyšná časť tímu zostáva pracovať na projekte a zo strany nového vedenia nemocnice je naozaj vynakladané maximálne úsilie, aby sa táto výstavba rozbehla a vyčerpalo sa čo najviac peňazí, ktoré sú na to určené.
Od 1. 5. 2024 vďaka aktivite ministerstva zdravotníctva došlo aj k zmene organizačnej štruktúry, ktorý zastrešovala spomínaná pani Antošová, a sú rozdelení, tí, ktorých vás to zaujíma, do piatich samostatných organizačných útvarov s jasným zadefinovaním pracovných činností. Máme novú výkonnú manažérku a aktuálne je celý tím v štádiu konsolidácie a riešenia základného problému, vyčerpať čo najviac zdrojov, ktoré boli na túto nemocnicu určené. Doplnili sa aj noví ľudia, doplnili sa ľudia, ktorí majú praktické skúsenosti z výstavby nemocníc, takže veríme tomu, že sa splní cieľ, ktorým je vytvoriť efektívne pracovné prostredie a stihnúť tú časovú a finančne náročnú realizáciu projektu.
Bod cé tohto bodu. Je to reforma 3 komplementu 11 plánu obnovy. Poprosím vás, ktorí nie ste zorientovaní v tematike, aby ste si otvorili návrh na odvolanie, pretože pôvodný autor tejto reformy je pán poslanec a bývalý minister zdravotníctva Krajčí, ktorý nadefinoval do reformy 3 plánu obnovy a odolnosti nejasnú formuláciu zriadenia centrálneho orgánu pre centrálne riadenie nemocníc, pričom nikto nevedel, či to má byť v zmysle kompetenčného zákona nový ústredný orgán vlády, alebo to bola len mätúca formulácia a teda riadenie nemocníc má zostať v kompetencii, v gescii ministerstva zdravotníctva, resp. či je potrebné zriadenie ďalšej organizácie, ktorá bude potrebovať dodatočné zdroje na réžiu, a v tej dobe pán doktor Stachura, terajší pán poslanec, bol štátnym tajomníkom pána bývalého ministra.
Viete, neviem, či nájdete niekoho na Slovensku a bez ohľadu na, či je to zdravotníctvo, vysoké školstvo alebo iné oblasti, ktorý by povedal, že plán obnovy a odolnosti navrhnutý vládou Slovenskej republiky, zdôrazňujem, že v gescii to mal bývalý minister financií, vtedajší pán Eduard Heger za vlády Igora Matoviča, neskorší premiér Slovenskej republiky, tak neviem, či nájdete niekoho, ktorý by povedal, že plán obnovy a odolnosti bol urobený tak, ako to regióny potrebujú. A poviem príklad, aby to nevyzeralo, že hovorím politicky, z vašej vlastnej dielne, bol tu kedysi nejaký pán poslanec, potom bol dokonca aj minister, volal sa Mičovský, ktorý vybojoval pre poľnohospodárov nulu. Nulu! Pretože ten plán obnovy bol robený kde? Na ministerstve financií od zeleného stola a výsledkom bolo, že keď bol zverejnený aj všetky jeho reformy, tak sme tu mali protesty proti súdnej reforme, pani ministerka Kolíková radšej odišla, mali sme tu protesty proti vysokoškolskej reforme, pamätáte si, prvá výzva na 300 miliónov eur pre reformu vysokých škôl, prihlásených koľko? Nula. My máme 300 miliónov pre vysoké školy a predstavte si, tie naše univerzity a vysoké školy, ony nechcú nič. Prečo? Lebo to bolo urobené tak výborne! Lebo to robili babráci! Vtedy to bol minister financií, potom sa mu podarilo prebabrať až na predsedu vlády - Heger. Lebo to robili ako? Bez konzultácie s tými, ktorých sa to má týkať. A takisto sa to dialo presne aj v zdravotníctve. Bola vymyslená nejaká stratifikácia, nejaká OSN-ka, ktorá bola robená zase od zeleného stola.
A musím sa vrátiť k pánovi poslancovi Dvořákovi, dobre, že vstal, lebo takto ho naozaj vidno, ktorý bol stvoriteľom tohto pamfletu, a bolo to preto, lebo robil to človek, ktorý netuší, čo zdravotníctvo je, pretože v nemocnici bol iba ako pacient, pretože nič neriadil, nič nemanažoval a, bohužiaľ, o tom nič nevedel, pretože bol to tabuľkový expert ministerstva zdravotníctva. Tabuľkový expert. A ja tvrdím, že keby tu sa niekomu niečo stalo, tak vám nepodá ani prvú pomoc, lebo ju nevie. A je to tak. (Potlesk.) A keď ju, a keď ju vie podať, tak poďme na to a ukážme to. A viete, prečo to hovorím? Lebo takýto človek rozhodoval o tom, ako majú vyzerať naše nemocnice. On hovoril o tom, že v Liptovskom Mikuláši, neviem, či tu je pán poslanec, pán, pán primátor Blcháč, že v Liptovskom Mikuláši, počúvajte, Liptovský Mikuláš je také mesto na Slovensku, ste ho videli, hej? No tak. Predstavte si, že Liptovský Mikuláš je mesto, kde je dokonca aj Jasná, je to druhé najnavštevovanejšie stredisko turistické v Slovenskej republike a je tam aj Tatralandia. Tak takýto poslanec sa rozhodol, lebo mu to tabuľka ukázala, že tam má byť nemocnica 1. typu. Čiže tam, kde sú úrazy na zjazdovkách, kde sú, bohužiaľ, aj tragické úrazy, kde je Tatralandia, kde je druhý najväčší počet turistov, on sa rozhodol, že to má byť jednotka. Ale jednotka neznamená najlepšia. Jednotka znamená doliečovanie a rehabilitácia.
Čiže tu máte nejakého bratislavského poslanca, ktorý nič netuší o živote, ani o zdravotníctve, ale on sa rozhodne, že v Liptovskom Mikuláši sa to zavrie, lebo tabuľka. Dobre? Tak len aby ste vedeli, že kto sa vám tu sna... a počkajte, bé príbeh, rozhodnutie, správne tabuľky sedia, hej, všetci nešťastní a naraz sa stal poslancom za Progresívne Slovensko a v televíznych debatách kritizoval. On povedal, že ako je to možné? V Liptovskom Mikuláši hádam nemôže byť takáto nemocnica, že kto to vymyslel? Viete, Dr. Jekyll, Mr. Hyde, čistá schiza, hej? (Ruch v sále.) A toto nám, a to, to sa podpíše pod návrh na odvolávanie pani ministerky Dolinkovej. (Potlesk.)
Sme asi v prvej štvrtine, takže kľudne si urobte pohodlie, pokračujeme ďalej.
Čiže čo sa týka teda toho, čo sa týka teda, teda ďalšieho bodu, a to je ten bod, ktorý hovorí o tom, že teda, však všetci to vieme, lebo my sme to naštudovali na rozdiel od tých, ktorí to navrhujú, že sa má odvolať pani ministerka, čo je reforma 3 komplement 11, my vieme, o čom to je, lebo my sme o tom debatovali. Takže pán bývalý minister Krajčí nadefinoval do reformy 3 formuláciu riadenia nemocníc, hej? Však to je dobré, však áno, každý sa s nemocnicami trápi, je jedno, aká je tu vláda, vždy je nejaký problém, a tá formulácia teda naozaj bola o tom, aby sa pripravila, teda zriadenie ďalšej organizácie, pripravili to naozaj tak, že nechcem povedať, že ani divá to nevedela, ale teda nikto nevedel, že ako to má byť (reakcia z pléna), áno, áno, tak PwC, tak toto nadefinovali tak, že to „p" by som vynechal, dobre? No. Čiže nikto nevedel, že čo má robiť. Dobre?
Takže prišiel minister Lengvarský teda, to on prišiel, nebol OĽANO, jeho proste našli, a ten zistil (povedané so smiechom), že teda s tým nevie urobiť nič, hej? Tak áno, lebo to bolo aj tak urobené, že sa s tým nič urobiť nedalo. Takže on si naozaj uvedomil komplikácie, lebo bez ohľadu na to, kým bol nominovaný, bol to taký nekonfliktný, suchý typ a ten začal pripravovať reformu v podobe podpory centrálneho riadenia z úrovne rezortu, no k realizácii samotnej reformy neprišlo ani za jeho úradu a potom neprišlo ani za pôsobenia jeho nástupcu pána Hegera. No a prečo to hovorím? Pretože bolo to urobené zle a toto má byť dôvod na odvolanie ministerky zdravotníctva a aktuálne vedenie rezortu má za to, že je nekoncepčné vytvárať ďalší nadbytočný orgán, lebo my tu máme orgánov naozaj dosť. A preto, lebo za riadenie nemocníc bude zodpovedné tak či tak vždy ministerstvo zdravotníctva, a preto sa komunikovalo aj s pánom podpredsedom vlády Kmecom kvôli tomu, aby boli aj ciele aj míľniky dodržané, a preto pre reformu centralizácie, ktorú musíme teda nejako plniť v rámci plánu obnovy a odolnosti, sa využije časť kapacít a čiastkovosť vykonávaných úloh na minister... už dnes na ministerstve zdravotníctva, využijú sa zdroje, ďakujem pekne (rečník poďakoval za pohár vody, ktorý mu jeden z kolegov položil na rečnícky pult), a navýšenie výdavkov s reformou spojených bude cielené na nevyhnutný objem výdavkov na cielenie míľnika, ale hlavne reforma nebude vyžadovať novelizáciu vysokého počtu predpisov mimo gescie ministerstva zdravotníctva na to, aby sa v zákone upravilo nejaké odobratie časti riadenia a zodpovednosti štatutárnym zástupcom nemocníc v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva. A ministerstvo zdravotníctva to urobí teda tak, aby sa nemuselo zbytočne byrokratizovať, ale aby sa to riešilo v rámci rezortu, lebo bez ohľadu na to, aký orgán vytvoríte, aj tak bude zodpovedná ministerka zdravotníctva a jej tím, a už máme pripravenú reformu spôsobom novelizácie zákonov 575 až 576, ale aj 578, tak aby sme naplnili míľnik a zároveň priniesli niečo, čo bude pre náš systém a pre riadenie nemocníc efektívne.
Samozrejme, budú sa novelizovať nejaké časti tohto míľnika, ale to by som šiel už do veľkých detailov, pretože pochybujem, že, a teraz bez urážky, pochybujem, že niekto z navrhovateľov tuší, čo je to vykonávacie rozhodnutie CID, na ktorom momentálne sekcie ministerstva zdravotníctva pracujú, ale boli o tom informovaní aj predstavitelia sekcie plánov obnovy úradu vlády, aj Národná implementačná a koordinačná jednotka. A ministerstvo zdravotníctva do leta 2024 ukončí vnútorné, predbežné aj medzirezortné pripomienkové konanie a na jeseň budú novely spomenutých zákonov v štandardnom legislatívnom procese predložené a predpokladá sa, že v štvrtom kvartáli budú prijaté aj tie zmeny, ako bolo nevyhnutné, a premenia sa aj premietnu do organizačného poriadku ministerstva zdravotníctva, aby sme mali míľnik splnený a mohli žiadať o platbu.
Stále sme už v bode 2., ale už v časti dé. A to vás poprosím teda, aby ste sa sústredili, tí, ktorí ešte vládzete, ale už sa blížime ku polovici, je to rozhodnutie o, teda dôvodom na odvolanie pani ministerky je rozhodnutie o zaradení spoločnosti Nemocnica Bory do úrovne 3 a spoločnosti Kardiocentrum AGEL do úrovne 4. Tak. Bolo to medializované, pretože súčasná opozícia povedala, že pani ministerka zaradila Bory do úrovne 3 a Kardiocentrum AGEL do úrovne 4 protiprávne a teda, že vyhovela nejakému tlaku finančných skupín.
No tak ja vám poviem, kto tieto rozhodnutia reálne urobil a verte, že budete prekvapení. No. Takže, bolo nejaké rozhodnutie a na základe legislatívnych krokov, ktoré boli legálne, bolo podané voči tomuto rozhodnutiu ministerstva zdravotníctva, voči prvostupňovému rozhodnutiu z 23. 8. 2023 boli podané námietky. V prvom stupni rozhodlo ministerstvo zdravotníctva pod vedením pána ministra Palkoviča o parciálnom vyhovení žiadosti Nemocnice Bory a o nevyhovení žiadosti poskytovateľa Kardiocentrum AGEL. Následne boli ministerstvu zdravotníctva doručené od oboch subjektov námietky, ktoré boli doručené, podotýkam, podľa zákona, podľa § 33 zákona 540/2021 Z. z. o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti voči týmto rozhodnutiam. Čiže bolo dané rozhodnutie ministerstva zdravotníctva a na základe zákona, ktorý vytvorila predchádzajúca vláda, rok ´21 bola zjavne vláda ešte Igora Matoviča, čiže oni vytvorili opravný prostriedok na to, aby sa vedel niekto odvolať, hej? Čiže padlo rozhodnutie a na základe ich zákona sa niekto teda odvolal.
Chcem vám povedať, že ten opravný prostriedok, aby to teda mohlo byť, aby sa mohlo odvolať, ten opravný prostriedok (povedané s pobavením) zriadil človek, ktorý sa podpísal pod navrhnutie odvolania pani ministerky Dolinkovej, hej? Tu je - pán poslanec Dvořák. Čiže ja nehovorím, že to urobil nesprávne, oni vytvorili možnosť, že keď ministerstvo rozhodne, aby sa vedel niekto odvolať a vytvoril to on, hej? A teraz sa podpísal pod to, aby sa ministerka zdravotníctva odvolávala. Čiže keďže to bolo v zákone, tak asi prirodzene keď sa niekto cíti poškodený, tak sa odvolá. Čiže na základe zákona, ktorý sami vytvorili, sa teda títo odvolali. To znamená, že už pri tvorbe zákona pán Dvořák, asi aj pán Stachura ako štátny tajomník predpokladali, že niekto môže byť nespokojný. A je to správne, však keď sa, nejaké rozhodnutie padne, tak ste radi, keď sa môže niekto odvolať, keď padne rozhodnutie na okresnom súde, kiež by sa nám to nikdy nestalo, pán doktor, tak sa môžte odvolať na krajský súd a potom máte ďalšie možnosti. Čiže takisto to vytvorili oni, keď padne rozhodnutie o zaradení alebo nezaradení, môže sa subjekt odvolať na vyšší orgán. Vytvorili to celé oni, opakujem, tí, čo sa podpísali pod odvolanie pani ministerky. Pretože, ako to sami uviedli, Rada pre tvorbu siete predkladá ministrovi zdravotníctva písomné stanovisko k námietkam podaným účastníkmi konania, stanovisko k námietkam je schválené na základe hlasovania, na ktorom sa zhodla trojpätinová väčšina všetkých členov rady pre tvorbu siete. Stanovisko k námietkam sa zverejňuje na webovom sídle ministerstva zdravotníctva a k stanovisku k námietkam sa uvedú mená aj priezviská jej členov, ktorí sa na schvaľovaní k námietkam zúčastnili. Člen Rady pre tvorbu siete, ktorý nesúhlasí so stanoviskom k námietkam väčšiny jej členov, je povinný pripojiť svoje rozdielne stanovisko k tomuto stanovisku k námietkam.
Čiže vydalo ministerstvo rozhodnutie na základe vlastného zákona, dala možnosť, dalo možnosť ministerstvo sa odvolať, čo, samozrejme, spoločnosti, ktoré boli nespokojné, sa odvolali, aby ste vedeli, to odvolanie dávali na radu, kde boli odborníci navrhovaný ministerstvom zdravotníctva, poisťovňami, združeniami zastupujúcimi poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, neziskovou pacientskou organizáciou aj úradom pre dohľad, rade, ich rade, ich rade boli predložené poklady prvostupňových rozhodnutí, teda námietky Nemocnice Bory aj Kardiocentra AGEL, ako aj ďalšie podklady, ktoré si členovia Rady pre tvorbu siete vyžiadali. Rada ich prerokovala, ich rada na základe ich zákona to prerokovala, čiže nie ministerkini ľudia, ich rada, neviem, či to bola hegerovská, matovičovská alebo odorovská, ale bola to ich rada, to prerokovala a následne hlasovala, hej. A teraz my ideme ministerku zdravotníctva odvolávať preto, lebo minister Palkovič nejako rozhodol, potom sa podľa zákona, ktorý si sami oni navrhovatelia vytvorili, niekto odvolal, potom členovia rady, ku ktorej sa odvolal, ku ktorej sa odvolali, zahlasovali za Nemocnicu Bory šiesti z deviatich ich nominantov, za AGEL siedmi z deviatich zahlasovali, a toto stanovisko Rada pre tvorbu siete prijala 23. 10., teda ešte za bývalej vlády úradníckej, ktorá sa teda ukázala, že bola péeskárska, hej, žiadna úradnícka, ale péeskárska.
No a 23. 10. teda odvolací orgán to všetko podpísal, predložil to Palkovičovi, ministrovi, samozrejme, 23. 10. bol pán minister Palkovič už zbalený, pretože vedel, že odchádza, pretože bude menovaná nová vláda 25., tak to nechal pani ministerke Dolinkovej na stole. No a zákonná, zákonná lehota pre rozhodnutie bola do 31. 10. Tak mi povedzte vy, ktorí ste príčetní a ktorí, keď sa podpíšete, beriete za to zodpovednosť, tak mi, prosím vás, povedzte, keď 23. 10. vám nejaká rada, ktorú nominuje predchádzajúca vláda, dá rozhodnutie, vy nastúpite 25. poobede, máte to rozhodnúť do 31. 10., no čo asi urobíte. No budeme hrdinovia, nie, my to nepodpíšeme a pošleme to do kelu, nie, lebo kompetentný orgán, ktorý je zo zákona vytvorený, tak rozhodne za bývalej vlády a pani ministerka povie, že to nepodpíše. Prečo? Lebo si myslí?
Takže oni tu títo navrhovatelia, už nehovorím, že kádeháci a péeskári, a OĽANO radšej nespomínam, tak oni si tu vytvo... tak musím spomenúť aj OĽANO, prepáčte, pán bývalý minister Krajčí, čiže oni si tu vymyslia systém, orgán, ich vlastní ľudia rozhodnú o tom, že prvotné rozhodnutie nebolo dobré a vrátia Bory a AGEL do hry, oni rozhodnú, ich rada o tom, ministerka príde, prvý papier vidí na stole a má to odmietnuť na základe čoho? (Reakcia z pléna.) Na základe konfliktu záujmov. Pán poslanec, vy nie ste Pročko, prepáčte, dobre, lebo keby to povedal on, tak to chápem kvôli, hej. Nežartujte, preboha. A vy by ste si, vy by ste boli taký hrdina, že keď niekto, keď rada, ktorá je tvorená zo zákona, ktorú nominuje a podpisuje minister zdravotníctva, členov, a rozhodne nejako, však to bolo deväťčlenná rada, to nebola jedno rozhodnutie jedného človeka, keď povie, že to nemá byť tak. A kto by, a povedzte mi, kto by tak pani ministerke to stanovisko o konflikte záujmov mohol pripraviť, keď tam prišla 25. poobede a bola tam, teda nechcem povedať že banda, ale všetci teda odborníci, ktorí tam boli za predchádzajúcej vlády. No kto by, kto by jej, a ja sa pýtam, pani ministerka, pán minister, poprosím vás. Pani ministerka, keď si prišla 25. 10., mala si na stole rozhodnutie odvolacej rady, ktorá povedala, že Bory aj AGEL majú dostať trojku a štvorku. Mala si na stole rozhodnutia právnikov ministerstva zdravotníctva, že tá rada rozhodla zle? Nemôžeš sa prihlásiť práve. Asi nie. No jasné, že nie, a prečo by ti to niekto robil. Však to oni si celé vytvorili, oni to schválili a teraz od teba chce pán bývalý minister Krajčí, ktorý stvoril tento orgán, aby si ty vyhodnotila konflikt záujmov. A na základe čoho? Pán minister, hádam, hádam, ste vy nerobili to, že ste prišli a ste na základe pocitov ako lekár robili právne úkony. No tak hovorím to preto, lebo ste si vytvorili orgán, radu, ktorá rozhodla na základe faktov, pani ministerka nemohla nič iné urobiť, iba to podpísať, lebo keby to nepodpísala, neexistoval by jediný právny relevantný dôvod, aby to nepodpísala, mala by z toho ona osobný problém, ale vy ju teraz idete odvolávať, lebo postupuje na základe postupu, ktorý ste vy vymysleli. Tak už ako nežartujte. Dobre? Tak to, že ste lekár, vás neospravedlňuje, aby ste nevedeli ako základné právne predpisy. Dobre, čiže to len aby ste vedeli, to je bod 2, hej. Čiže oni si to vymyslia, ministerka to môže len podpísať a potom ju za to odvolávajú. Uhm. Nie, nemusí, samozrejme, nemusí podpísať, to hovorí pán doktor Stachura, ktorý teda v živote nič okrem receptu a lekárskej správy podpísať nemusel.
Bod 3 odôvodnenia – národná univerzitná nemocnica, teda je to problém národnej univerzitnej nemocnice. Tak národná univerzitná nemocnica, to asi myslia tú nemocnicu, ktorú teda pán vtedajší premiér Heger na zdravotníckom výbore, ktorý sa dušoval, že Rázsochy budú stáť, hej, tak sa tam choďte pozrieť, naozaj prejdite sa po chodbách, čakárne, krásne lôžka, všetko. Hej, to je, Heger tvrdil, a to už asi aj tušil, že skončí, že to stáť bude. Na výbore pre zdravotníctvo určite bol online prenos, si to celé pozrite. Vtedajší minister Palkovič sa radšej skrýval, lebo vedel, aké hlúposti pán premiér Heger hovorí. No tak národná univerzitná nemocnica, teda vtedy tzv. Rázsochy, je dôkazom zlyhania nekompetentnosti, aleže úplným predchádzajúcej vlády. Premiér Heger vo svojich verejných vystúpeniach o novej nemocnici Rázsochy zavádzal, opakovane a zámerne, hej. Heger, to je ten, on bol kedysi premiér a teraz je v nejakej strane, čo už ani neexistuje, to je, to keby ste zabudli medzitým. A napriek tvrdeniam nikdy k plneniu jednotlivých míľnikov nedošlo, nikdy. Výsledkom tejto amatérskej politiky bolo, že nemocnica sa bude stavať z rozpočtu Slovenskej republiky a nie z plánu obnovy a odolnosti. Dobre? Čiže keď niekto v budúcnosti z občanov Slovenskej republiky bude mať problém s tým, že štát má málo peňazí, že sa nejaké veci musia obmedzovať, nejaké opatrenia alebo podpory, tak pamätajme na to, že je to aj kvôli takému človeku, ktorý kedysi žil v politike a volá sa Heger. Lebo do poslednej chvíle blokoval peniaze na Rázsochy, lebo tvrdil, že táto nemocnica stáť bude. A z podobných príčin nečinnosti bola ohrozená aj výstavba nemocnice v Martine, kde, ako som už povedal, napriek oficiálnemu aktu otvorenia stavby neboli vysporiadané ani len pozemky. Pýtam sa, keď nás niekto sleduje, kto z občanov Slovenskej republiky si poklepe pomyselne základný kameň a nemá vysporiadané pozemky. No je to čierna stavba, ale toto bol, toto bola štátna čierna stavba. Premiér Heger poklepal na nevysporiadaných pozemkoch kameň. Podľa mňa už ani ten kameň tam nie je.
Čo sa týka Rázsoch, ale poďme späť. Zmluva o dielo a o poskytnutí služieb medzi ministerstvom zdravotníctva a skupinou dodávateľov, asi ste zachytili slovo Amberg, bola uzatvorená dňa 13. 7. 2022, hej, 13. 7. 2022, pamätáme si, bývalá vláda. Dňa 16. 2. 2023 vydal v tom čase úradujúci minister zdravotníctva Lengvarský pokyn ministra, na základe ktorého došlo k zmene k zadaniu počtu lôžok zo 653 dohodnutých v zmluve o dielo na 802. Čiže počúvajte, čo urobili. Nastúpili v marci 2020, hej, podpísali zmluvu s niekým od 2022 na 650 lôžok a potom, a potom za necelý rok zistili, že tých lôžok treba 802 a zmenili počty a chceli zmeniť zmluvu o dielo. Čiže presne február 2023, čo je ´21, čiže za tri roky sa im podarilo prísť na to, hej, a zase si pozrite, kto bol v rade, za tri roky sa im podarilo prísť na to, že nemá byť 650 lôžok, ale 802. Že akože úžasné, to tri roky rozmýšľali, koľko lôžok má byť v nemocnici. Tak keby sa vrátili k starému projektu, tak, že má byť 800 lôžok, mohli vedieť už prvý deň po nástupe do vlády. Pán minister Krajčí, boli ste tam vtedy, aj vy pán, áno, vy ste to vedeli, a preto ste podpísali zmluvu na 653 lôžok. Čiže ideme, ale ideme ďalej, však všetko je faktografia. Nie, nie, nevymýšľame si, my čítame fakty.
Ministerstvo zdravotníctva sa opieralo o bod 6.1 v časti 2 zmluvy o dielo o poskytnutí služieb, základné ustanovenia, kde je ustanovené aj možnosť rozšírenia o 500. Áno, veľmi dobre, ale skupina dodávateľov, ktorých si vybrali, následne namietala, že zapracovanie pokynu do už hotových častí je nad rámec zmluvy o dielo o poskytnutí služieb, a to dala písomne listom 23. februára 2023. K uzatvoreniu dodatku k zmluve o dielo o poskytnutí služieb, predmetom ktorého by bolo navýšenie prác, nedošlo, hej. Čiže za tri roky sa im podarilo dohodnúť to, že sa dostali na úplný začiatok, hej, tri roky, nula, peniaze pripravené, čerpanie žiadne.
Preklopím, aby som nenadával len na vládu Igora Matoviča a Eduarda Hegera, o celej situácii bol informovaný pán premiér Ódor, to je ten, toho asi nepoznáte, on bol kedysi nezávislý úradník, ktorý deklaroval, že nebude nikdy v politike, on v politike nie je, on je len líder kandidátky Progresívneho Slovenska, hej. Čiže po ňom ostal vo vláde už len Ódor nejaký, ale on už teraz sa stal politikom, aj keď tvrdil, deklaroval všetkým, že sa politikom nestane, takže on bol o všetkom informovaný listom zo 7. 8. 2023, v kópii aj bola pani prezidentka Čaputová a minister zdravotníctva. V tomto liste spoločnosť Amberg informovala, že došlo k priamej príčinnej súvislosti s porušením zmluvy o dielo o poskytnutí služieb objednávateľom, to bolo ministerstvo zdravotníctva, a došlo k faktickému prerušeniu realizácie diela, čo bude mať za následok omeškanie dodania jednotlivých plnení.
No, čiže ani do času ujatia sa funkcie zo strany súčasnej pani ministerky nedošlo k náprave a výsledkom bolo, čiže výsledkom toho, že tri roky nerobili nič, bolo, že 18. 10. 2023 bola na ministerstvo zdravotníctva doručená faktúra za práce navyše v sume 4,5 mil. eur. Čiže tri roky vláda Matoviča, Hegera, Ódora neurobili nič a za tri roky nerobenia nič prišla faktúra na 4,5 mil., hej. Len aby sme si pamätali, pretože tých 4,5 mil., to sa niekto bude musieť poskladať a to budú všetci občania Slovenskej republiky, ktorým sa to prenesie do nejakých problémov, obmedzenia služieb a tak ďalej a tak ďalej. Čiže bolo to preto, lebo mali pocit, že je to v rozpore so službou. Samozrejme, ministerstvo zdravotníctva odmietlo túto faktúru uhradiť, o čom bola spoločnosť informovaná, a preto doručila spoločnosť list pani ministerke, že ukončuje spoluprácu a nasledovala aj predžalobná výzva.
Čiže výsledok bývalých vlád je to, že neurobili nič, čo teda sa nečudujeme, pretože boli adekvátne schopní, a to nič stálo 4,5 mil. eur. Dobre, aby sme vedeli, že kto sa podpísal pod návrh na odvolanie pani ministerky. Hovorím to preto, lebo žalobcovia, teda poslanci, ktorí sa podpísali pod odvolávanie pani ministerky, tvrdia, že došlo k svojvoľnému pozastaveniu projektu prípravy a výstavby novej univerzitnej nemocnice v lokalite Rázsochy. Takže toto nie je založené ani na pravdivom, ani na skutkovo faktickom základe.
Pán poslanec, pokiaľ sa dokážete ovládať, aj vy ste lekár, ja verím, že tak keby, ja verím, že sa viete ovládať, lebo vaše neovládanie by mohlo spôsobiť problém vašim pacientom. Dobre? Tak skúste počúvať lekára, skúste sa ovládať, potom dostanete slovo, aby ste, aby ste o svojich, aby ste o svojich problémoch určite porozprávali.
Takže samotná skutočnosť, že došlo k ukončeniu zmluvy o dielo a o poskytnutí služieb, samozrejme, neznamená automatické zrušenie projektu novej univerzitnej nemocnice, pretože o zrušení výstavby, ako hovorila ministerka zdravotníctva, môže rozhodnúť iba vláda a ministerstvo zdravotníctva ani nie je oprávnené rozhodnúť o skutočnosti, kde a či sa nová univerzitná nemocnica bude stavať v lokalite Rázsochy, alebo v inej lokalite, a ani tak ministerstvo zdravotníctva nikde neurobilo, pretože naozaj táto kompetencia patrí iba vláde Slovenskej republiky.
Potom tam bola ešte argumentácia z radov opozičných poslancov k medializovanej informácii, že štúdiu dodanú spoločnosťou The Boston Consulting Group s názvom Developing an independent study on the future and patient counsel Bratislava country spolufinancovala finančná skupina Penta, tak chceme len poukázať na to, lebo viete, mňa len, dobre, keby to napísal hocikto, ale už ja mám stále pocit, že keď sa pod niečo podpíše lekár, tak by lekár aspoň mal tušiť, lebo tie rozhodnutia, ktoré robia lekári, by mali byť robené na základe dôkazov. Máme taký terminus technicus, je to evidence-based medicine, to znamená, že lekár keď lieči alebo diagnostikuje, má rozhodovať na základe dôkazov. No tak tu títo podpísaní teda poslanci, mňa mrzí, že sú medzi nimi aj lekári, povedali, že tento projekt, túto štúdiu, ktorú som prečítal, spolufinancovala finančná skupina Penta. No hej, fakt. Vážne. No ale viete, objednal ju minister Palkovič. Chápete?
Však táto banda ide odvolávať ministerku Dolinkovú preto, že nejakú štúdiu, ktorú asi sa spolupodieľala na príprave skupina Penta, objednal minister Palkovič. Viete, čo vám chcem povedať? Proste babráci, amatéri, ani si to nenaštudujú. Ja preto som sa obrátil na pána doktora Stachuru, lebo ja verím, že inak lieči, ako píše tieto návrhy. Lebo keby inak liečil, môže byť tak ako bývalý minister, keby tak liečil, ako píše návrhy, tak by mohol byť tak ako bývalý minister zdravotníctva patológ. A je to tak. Proste ja verím, že, ja verím, že ste dobrý lekár, a to ani nespochybňujem, mrzí ma akurát, že ste kvôli peniazom obetovali slovenských pacientov, lebo ste išli robiť za prachy niekde do zahraničia, ale keď aspoň píšete nejaký návrh, tak si aspoň pozrite, kto to podpísal. Vy idete Zuzanu Dolinkovú odvolávať preto, že to podpíše Palkovič? Ospravedlňujem sa, čiže oni to ešte aj vedeli. Čiže oni vás všetkých ešte aj vedome klamali. Čiže oni idú odvolávať Zuzanu Dolinkovú preto, za nejaký podpis zmluvy s nejakým Boston Consulting Group preto, lebo vedeli, že to podpísal Palkovič. Rozumiete? (Reakcia z pléna.) Palkovič to objednal. Áno, a čo? No nie. Ja čítam to, čo ste vy písali. Ale počkajte, dám vám lexaurin, vydržte, chvíľu vydržte, budete môcť rozprávať, dokedy chcete. Hej, čiže babráci, hej, objedná to ich nominant a oni idú odvolávať Zuzanu Dolinkovú, hej. No to len aby ste vedeli (kýchnutie) na zdravie, pravda!
Čiže viete, rezort zdravotníctva je mimoriadne komplikovaný rezort, mal som tú česť ho riadiť ešte v čase, keď teda boli výrazne jednoduchšie pomery medzi zdravotníkmi aj rezortom, aj pacientami, aj sestrami, aj lekármi, aj sociálne siete neboli ešte také rozbudené, bolo to teda v čase, keď ešte mnohí z vás chodili na základnú školu, ale je to komplikovaný rezort, ktorý na rozdiel od takéhoto hádzania polien, ako robí opozícia, potrebuje podporu. A o tom hádzaní polien, teraz vynechávam stranu SaS, pretože ktorá napriek tomu, že je kritická, sa pod tento pamflet nepodpísala. A nepodpísala sa z dvoch dôvodov. Pretože ho vytvorili tí, ktorí sa na devastácii slovenského zdravotníctva osobne podieľali. Devastácii slovenského zdravotníctva sa osobne podieľali. Pán doktor Stachura, pán doktor Krajčí. Podieľali sa na devastácii aj zdravia, pretože môže hovoriť kto chce, čo chce, ale štatistiky jednoznačne hovoria o tom, že Slovenská republika pandémiu nezvládla. A títo ľudia boli pri tom. Na devastácii slovenského zdravotníctva sa podieľal aj expert a jeden z riadiacich pracovníkov pán Dvořák, terajší poslanec za Progresívne Slovensko. On vytvoril a bol spolutvorcom nezmyselnej takzvanej stratifikácie, ktorá mala obmedziť zdravotnú starostlivosť pre pacientov v regiónoch v Slovenskej republike. Tak ja, ja nemám ani priateľský, ani nijaký vzťah ani s pánom doktorom Szalayom (reakcia z pléna), ani s pani Cigánikovou, no nie, no prepáčte, chcem sa to len mimo, ja by som sa potom spýtal, či by som niekedy mohol aj biely plášť doniesť, niekedy by som ho potreboval, aby som vedel prehovoriť ku kolegom... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Danko, Andrej, podpredseda NR SR
Jožko, sa ukľudni.
Raši, Richard, minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR
... preto to, preto to hovorím, lebo my sme boli, pán doktor Szalay bol veľkým kritikom, keď som sa stal ministrom zdravotníctva v roku 2008. Čiže naozaj my nemáme ani priateľský, ani nijaký vzťah, ale ho akceptujem. Ale to, že sa nepodpísali, hovorí o tom, že to bolo urobené ľuďmi, ktorí na to nemali právo. Lebo to, že tam urobili chyby, faktické, hocijaké, že proste si to ani nenaštudovali, ale nemôže vám predsa dať návrh na odvolanie niekto, kto zdravotníctvo dostal na pokraj zrútenia, na pokraj zrútenia. A, bohužiaľ, pán doktor Stachura, ste to aj vy, aj doktor Krajčí, aj pán poslanec Dvořák. Oni sa podieľali na tom, že naše zdravotníctvo sa dostalo do tak zlej situácie, v akej ešte nebolo.
A Zuzana Dolinková za tých pár mesiacov, ktoré mala k dispozícii, nemôže robiť žiadnu víziu, žiaden rozvoj, ona hasí. Ona hasí, ja by som to prirovnal, lebo možno je to divákom bližšie. Viete, ona hasí tak ako aj my hasíme výtvory mozgového trastu pod vedením pani Remišovej. To hasíte, hasíte, hasíte, lebo vám tam zanechali jeden obrovský požiar a to isté zanechali v zdravotníctve, akurát že výsledkom ich práce, a vráťte sa k novinovým článkom, čo písali nemocnice počas pandémie, okrem chýb zanechali za sebou aj straty ľudských životov počas pandémie covid, ktorá bola na Slovensku.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Rozpracované
19:19
Vystúpenie v rozprave 19:19
Peter StachuraBol rok 2003 a mal som plat v prepočte 250 eur. Dvestopäťdesiat eur. A viete, prečo som odišiel do zahraničia? Aby som nemusel brať úplatky. Viete, prečo som odišiel do zahraničia? Aby som sa naučil, ako má vyzerať zdravotná starostlivosť. Ako sa má správať slušne k pacientom. Ako sa máme rozprávať s pacientami. Ako sa nekradne na zákazkách verejných. Ako sa riešia problémy pacientov a zdravotnej starostlivosti, ako sa to robí u profesionálov. A ja si myslím, že bola veľká chyba, pán minister Raši, že ste neodišli aj vy. Lebo keby ste odišli, tak možno by sa na vás niečo nalepilo. Ale, žiaľ, ostali ste tu a ja vám rád pripomeniem, kto bol vtedy ministrom zdravotníctva, keď sa spájala Dôvera s Apollom.
Pamätáte si, pán Raši, kto bol vtedy ministrom zdravotníctva z roku 2009? Neboli ste to náhodou vy? Neboli ste to náhodou vy, kedy sa tuná robil takýto megapodvod? Negatívny goodwill 400 mil. Neboli ste tam vy? To viete, vy tuná rozprávate, ako sa tuná niekto, že tuná sa zničil celý zdravotný systém za tri a pol roka. Vy, vážený pán minister Raši, ste boli jedným zo siedmich ministrov SMER-u, pozor dvanásť rokov ste mali rezort vo svojich rukách, mali ste sedem ministrov, vy ste boli jedným z nich a pozor, keď nerátam pána Pašku nebohého, ten bol ďalší minister tieňový, to celé riadil. Ale vy ste boli jedným z tých ministrov. To, čo ste urobili so zdravotníctvom, je nepredstaviteľné.
Ja som prišiel ako odborník, človek zo zahraničia, čo ste teraz povedali, že jak som si to opovážil vôbec odísť do zahraničia a som urazil a zradil všetkých slovenských pacientov, prišiel som preto, lebo som chcel pomôcť v situácii, ktoré Slovensko malo. A myslím si a som presvedčený o tom, že na ministerstve zdravotníctva každý makal, ako mohol. Neviem, čo by ste robili, keby ste mali vy takúto pandémiu pri sebe. Tých mŕtvych by bolo možno nie 20-, ale 40-tisíc. Viete prečo? U nás to nešlo o úmrtia, ja ľutujem každé jedno úmrtie, ktoré nemuselo byť, ale my sme stovky tisíc zachránili a mohlo byť ich ešte oveľa viac, keby ste tu ministerstvo a celý zdravotný systém nerozkradli za dvanásť rokov. (Potlesk.)
A ja vám, pán minister Raši, pripomeniem jednu vec. Poznáte firmu Wesper? Poznáte firmu Wesper? Nepoznáte. Boli ste ministrom, kedy sa rozdávali eurofondy. Táto firma Wesper, to je vlastne poliklinika v Prešove, sa prihlásila do výzvy a získala paradoxne 2,5 mil. Hovorí vám to niečo? A viete, kto bol majiteľom tejto firmy Wesper? Pán Pažinka, pani Pažinkovú si možno pamätáte z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, no a kto bol ten druhý? Pán minister, dávajte trochu pozor, lebo ste to určite zabudli. Bol to pán Bödör. Neviem, či som tom správne povedal. Pán Norbert Bödör. Dva a pol milióna eur získala táto poliklinika ako jedna, najväčšie množstvo získala peňazí práve táto poliklinika v Prešove za vlády koho, kto bol ministrom zdravotníctva? Kto mal možnosti rozhodovať o tom? Pán Raši. No a predstavte si, že o dva roky skôr, ako to dovoľovali pravidlá eurofondovej výzvy, to predali Pente. Tú polikliniku. No a dostali výnimku od pani Zuzany Zvolenskej zo SMER-u. Môžem pokračovať, pán Raši. Môžem hovoriť o ďalších veciach.
Viete, prečo som ja odišiel do zahraničia? Preto, preto som odišiel do zahraničia, pán Raši, pretože ľudia ako vy tuná ničili zdravotníctvo dlhé roky. (Potlesk.) A teraz máte tú drzosť, teraz máte tú drzosť rozprávať o tom, že počas najväčšej pandémie, kedy tu Slovensko naozaj zažívalo obrovský oheň pandémie, že čo všetko sme my tu zdevastovali. Ešte raz zopakujem. Mali ste sedem ministrov zdravotníctva, vy ste boli jedným z nich, plus nebohý pán Paška. Aký mal majetok pán Paška, keď zomieral? Pán minister, nebol minister, bol predseda parlamentu okrem iného. Ja sa len pýtam, čo ste urobili s týmto zdravotníctvom? Ja keď som tu prišiel ako ten človek, čo hovoríte, zo zahraničia, ja som sa nestíhal diviť. Nefungovalo nič. Len my sme nie, na rozdiel od vás sme nekritizovali, že čo všetko urobil SMER zle, ale sme museli makať, pretože prišla pandémia. Ale nefungovalo naozaj nič. Vzdelávanie, otvoríte jeden šuflík, vypadne vám taká hlina, že sa nechápete, že jak, čo tu tí ľudia robili, hej. Úplne zacyklené, nezmyselné, zbyrokratizované, pre absolútne nepochopiteľné veci ste tuná nasmolili na ministerstve zdravotníctva. Nemocnice? Sústavne sa zadlžovali, a však to sa nezadlžovali tri a pol roka, tie sa zadlžujú dlhé roky. Šiesta vlna oddlženia. Vy tu budete vykrikovať, že čo sa tuná, že zdevastovali systém za tri a pol roka. Však sa nehanbíte? Nemáte štipku nejakej úcty? To akože to myslíte naozaj všetko vážne, čo ste tu porozprávali? Veď to je absurdné, že niečo také vôbec vám vyjde z úst.
Môžme hovoriť o ďalších veciach, kde ako vyzerajú nemocnice, ako vyzerali štandardy, o Potemkinoch, o tom, ako ste pripravovali sa na potenciálnu pandémiu. Nič. To je, ako viete, a vy tu prídete, a že čo sa všetko vlastne neurobilo, aké to bolo katastrofálne. No, ale aby som sa vrátil ešte aj k tým nejakým veciam, ktoré ste tu hovorili, lebo fakt ste povedali veľa vecí a trebalo, aby to odznelo.
Hovorili ste o tom, že však jak to je krásne, pani ministerka získala pre ministerstvo zdravotníctva 900 mil. navyše. No ale to vaša zásluha vôbec nie je. Lebo však 700 mil. je len preto, že sa navyšovala priemerná mzda. Veď to automaticky narástlo. Takže zvýšili ste len, zvýšili ste len odvody, ale to je jediná vec, čo sa tam urobila, ale ostatok rástol automaticky. Takže tu nehovorte, že ste priniesli 900 mil. len tak zázračne.
Ďalej ste tuná spomínali, ďalej ste tuná spomínali tie jednotlivé veci, ktoré vláda ako na obranu pani ministerky spomínala. Ja si to tuná rýchlo otočím. No ja som ostal v šoku a zaskočený, pretože vy ste tuná rozprávali, ako tá vláda predošlá nič nerobila, všetko bolo katastrofálne, zanechala to v chaose, tu bola úplne čierna diera. No a potom si dáte do odôvodnenia, prečo má ministerka ostať v úrade, normálne veci, ktoré tá predošlá nenávidená, zlá vláda urobila a sa začnete normálne chváliť tým, že ste začali rekonštruovať nemocnicu v Leviciach, že ste začali s investíciami do Banskej Bystrice, že ste začali výstavbu moderného chirurgického pavilónu vo Zvolene. No a kto asi, kto asi pripravil miliardu štyristo miliónov na to, aby ste mohli niečo začať stavať? Kto to asi urobil? To bol duch svätý? Kto to urobil? Však v roku 2020, keby tu nebol tento Krajčí, tak by sme nemali miliardu štyristo miliónov pre zdravotníctvo. Z tých šesť miliárd bolo druhé najvyššie, po zelenej ekonomike išlo najviac peňazí do zdravotníctva. To urobil kto?
To, že bola nejaká predstava o zdravotníctve a tú predstavu sme my mali, to len vy ste o tom nevedeli, lebo vy ste sa zaoberali pravdepodobne tým, že ako nenosiť rúška alebo ako sa zhromažďovať, keď sa nedalo zhromažďovať, alebo ste dumali nad tým, či náhodou nie sú nejaké častice v očkovacích látkach, tak na ministerstve sa makalo. Veď celý plán obnovy aj s chybami sa pripravil práve za to obdobie. Komponent 11, 12, 13. Komponent 11 – nemocnice, lebo sú zdevastované, zničené, chceli sme, aby nemocnice mali konečne investície a to nemali byť len investície do betónu. To malo byť práveže, Európska komisia nám dala peniaze preto, že urobíme reformu, že scentralizujeme nemocnice, že urobíme ich životaschopné, že urobíme z nich nemocnice, ktoré v prípade, že príde ďalšia pandémia, túto ďalšiu pandémiu obstoja. A to nebol náš výmysel, že to malo byť za šesť rokov. Jako my si uvedomujeme, ja si uvedomujem, že nemocnicu postaviť, veľkú nemocnicu trvá dlhé roky. Ale to nebol výmysel náš. To bol výmysel Európskej komisie, ktorá povedala, áno, sú tu zdroje, môžte ich použiť na obnovu a na to, aby bol váš systém udržateľný. Čiže sme urobili to, čo sa dalo. A to, že sa to dá posúvať, ste dokázali aj vy. Zrazu, najprv sa hovorilo, že Rázsochy do ´26 to nikto nepostaví. Jak to mohli tak nachystať? Jak to mohli tak nastaviť? No a zrazu to teraz ide. Keď už sú peniaze posunuté do Banskej Bystrice, tak zrazu to ide. Predtým to nešlo, zaujímavé, veľmi zaujímavé.
No, čiže, čiže tu ani nehovorte o tom, že sa tuná nič nerobilo, pretože tu sa sami chválite tým, čo všetko predošlá vláda pripravila a začala robiť. APS-ky, to nemyslíte vážne. Toto je, toto je, toto je to, čo pani ministerku zdobí? Ako rieši APS-ky? To vážne? Vy ste lekár? Ako nehnevajte sa, ale to, že skrátite dobu o dve hodiny, to je čo za, čo je to za pomoc? To komu ste pomohli? Čo je toto za reformu? Že to je obludné, čo tu rozprávate.
Vzdelávanie? Prišli ste tuná v skrátenom legislatívnom konaní, mne nič, tebe nič, z večera do rána prídete s nejakým, s nejakým pozliepaným návrhom, do toho fuknete trinásť pozmeňovákov a tvárite sa, že robíte reformu vzdelávania. To čo je? Absurdné. Aké systémové? Vy ste spomenuli slovo systémové? Vy viete, čo je systém? Alebo len ten váš v hlave je systém.
Ďalej, čo ste tu hovorili. Hovorili ste, že ohrozenie prostriedkov, hej, skoro som zabudol, lebo bolo toho veľa, škoda, že sa nedalo reagovať hneď. Spišská Nová Ves, hej. Kolegovi hovorím, my nie sme proti nemocnici v Spišskej Novej Vsi, nie sme proti nemocnici v Spišskej Novej Vsi. Ja len chcem, aby sa peniaze využili a aby sme neprišli o 212 mil. To je dôvod, prečo hovoríme, že pani ministerka tuná ohrozila peniaze z plánu obnovy. Pre nič iné, preto, aby sa neprišlo o tieto peniaze. A rovnako som sa pýtal, čo, samozrejme, pán minister zabudol, odkiaľ prídu tie ďalšie peniaze, pretože tá nemocnica, inak si predstavte, že Spišská Nová Ves za tých 72 mil. ani nemá byť ten, ten, terajšia nemocnica ani nebude opláštená, ani nebude krajšie urobená, nič. Ono vybudujú vzadu 121 nových lôžok. Samozrejme, extrémne ekologicky budú perfektní, ale 72 mil. to bude stáť. Odkiaľ prídu tie ďalšie peniaze, lebo 47 dostanú možno, ak teda nepadne celá výzva z plánu obnovy. A ten zbytok odkiaľ? Hej, akože teraz my sme proti tej nemocnici v Spišskej Novej Vsi, nie, nie sme, my sme za to, aby tie peniaze boli využité a aby nepadli aj ďalšie projekty. A to, že máme, máme asi nejaké dôvodné podozrenie, predsa je aj odôvodnené tým, že sa tomu venuje aj NAKA, venuje sa tomu OLAF. Vy ste spomínali v jednej relácii, že to nie je pravda, bolo to medializované, bolo to zverejnené. Takže nerozumiem tomu celkom, že čo si tu myslíte, že my si tu vymýšľame všetko.
Čo sa týka tej sociálnej demokracie, že sociálna demokracia, tuná bolo vždy hovorené, už zmizol pán, á, tu ste, chválabohu, že KDH tu je na vine, lebo od neho prišiel pán Uhliarik, a však to vy ste so Zajacom a tak ďalej. No, viete, ako ešte raz opakujem, že negatívny goodwill 400 mil. eur za vlády pána Rašiho, ministra, v roku 2009. A tam sa začína triumvirát slovenského zdravotníctva Agelu, lebo neviem, či viete, že Apollo vlastnil pán Chrenek v tom čase, Penta mala Dôveru a potom tu bol Prefto Holding Limited a kto sa za ňou ešte skrýval? Asi pán Široký. Čiže tuná začal ten triumvirát, ktorý rozkladá slovenské zdravotníctvo, smeráci alebo bývalí Paškovci, Agel, Penta, majú to podelené. Toto je, toto je dôvod, prečo sa tuná začína celý ten systém rúcať, pretože sa tuná myslí nie na pacientov. Kto tu myslí na pacientov? Tu sa myslí na vlastné vrecká. To je ten problém. (Potlesk.)
Tu, čo ste spomínali, že pani Antošová, Martin, hej, Martin. Tak Antošová sa, pokiaľ mám informácie, tak sa snažila, snažila v tej zacyklenej triumviráte, kde hviezdi pán Ján Danko, veľká to figúra Martina, tak jednoducho snažila sa zachrániť, čo sa dalo. Chodila od jedného k druhému a chcela a ona bola nadšená tým, že ten celý projekt má fungovať. To, že jej hádzali jeden druhému polená pod nohy, že si nevidia za vlastný nos, že nevedia spolupracovať, že nevedia sa dohodnúť na tom, že bude národná, teda nie národná, ale univerzitná nemocnica v Martine, že to je absolútne dôležité pre všetkých, to je veľký problém. Problém, lebo sú tam veľmi zlé, narušené vzťahy medzi fakultou, medzi nemocnicou a medzi primátorom mesta. Toto je hlavný dôvod. Čo tam pani Antošová? Ona sa snažila, bohužiaľ, nemohla urobiť viac.
Čiže to centrálne riadenie tam ste tiež hviezdili, čo ste tu porozprávali. Že absolútne nepripravené, nič sme nevedeli, to bolo všetko akože úplná hlúposť, nechali sme to tak. No veď sa počúvajte, pán minister. To vy myslíte vážne, alebo si myslíte, že tu keď hovoríte klamstvá, tak si to nikto nevšimne? Čo ste tu jediný múdry? Však to je, toto je do neba volajúca drzosť. Pretože na začiatku, ako sa vytváral plán obnovy, na začiatku ako sme hovorili, ako sa majú rekonštruovať, ako sa má pripravovať sieť nemocníc, sme hovorili o tom, že musí byť centrálne riadenie. A stačilo sa ísť pozrieť vedľa, stačilo sa ísť do Dolného Rakúska, ako majú scentralizované všetky štátne nemocnice spolu aj so sociálnymi zariadeniami, kde to zázračne funguje. A kde to nefunguje na ministerstve zdravotníctva, ako to chcete teraz urobiť, ale kde to funguje extra a funguje to tak, že nevytvárajú dlhy tie nemocnice. Stačí sa prísť pozrieť, stačí rozumieť tomu a stačí to chcieť urobiť. To, že sa omeškáva, je v poriadku, ale to, že vy ste prakticky s tým ani vôbec nepohli, tak to je naozaj aj vaša chyba. To, že s tým nepohol aj Lengvarský, je pravda a s tým súhlasím, ja som Lengvarského tiež intenzívne kritizoval, aj Hegera za tie veci, ktoré tu robil niekedy.
Čo sa týka, čo sa týka Kardiocentra AGEL, Nemocnice Bory, tuná pán minister vykladal, ako to bolo. Fakt je ten, že povedal to správne. Kategorizačná komisia povedala to na základe odborného posúdenia, minister, bývalý minister Palkovič to takto akceptoval. Bory boli v dvojke, Kardiocentrum AGEL bolo v trojke a oni sa odvolali, to je tiež pravda. Áno, niekto to urobil, ale však tam nie je nič zlé, veď to je zábezpeka, to je všetko v poriadku. A tá rada, ktorá mala deviatich členov, kde som hovoril, že minimálne dvaja ľudia z tej rady boli v konflikte záujmov, jednoducho akceptovali námietky protistrany. Ale pozor, to, čo pán Raši zámerne nepovedal, rada nemala, nie je to záväzné, to, čo povie rada, pani ministerka si to mohla pozrieť, aha, prečo to Palkovič nepodpísal, aha, prečo sa vlastne títo dvaja tuná sťažujú. Prečo? Aké námietky majú? Nevychádza to náhodou, tie námietky sú neopodstatnené, lebo máme tu platný zákon? A keď je tu raz napísaný zákon a keď rozhodnutie rady ide proti platnému zákonu, tak možno to ako minister, ako štatutár nemusím podpísať? Veď každý by mal vedieť, čo podpisuje.
Čo sa týka ďalších, ďalších vecí, ktoré tu boli zmienené, to, čo tu teda sa hovorilo, akí sme amatéri, banda, babráci, hlupáci, všetky tieto invektívy nechám vedľa. Ešte by som sa asi vrátil k tomu, ako sa tuná hovorilo o tých Rázsochách, že ako tiež nič sa neurobilo.
No, takto, že kto vlastne začal búrať tie Rázsochy? Kto bol v tom bagri? Kto tu chodil v roku 2023, ale aj v roku 2019 do Rázsoch a rozprával, že Rázsochy musíme postaviť za každú cenu, možno nie z plánu obnovy, ale určite ich musíme postaviť? Nebol to náhodou pán Pellegrini? Nebola to náhodou pani ministerka Dolinková? Veď vy ste tam chodili rovnako, ako tam chodíme my, a hovoríte presne to isté, čo hovoríme my teraz. A teraz, že aký je dôvod. No, v roku 2019 začalo verejné obstarávanie, ktoré bolo na projektanta Rázsoch. To bolo ešte za vlády SMER-u. Boli tam obštrukcie jedna za druhou. Pýtame sa prečo. Ja to viem, prečo boli obštrukcie. Pretože bol zámer, aby Rázsochy neboli. Bol zámer, aby Rázsochy neboli, pretože už tu boli Bory. Toto je hlavný dôvod, proste sa robilo všetko preto, dával sa jeden argument za druhým, aby tie Rázsochy tu neboli. Nie je tam voda. Keď sa spýtate, máte tam dva vodojemy, ktoré stačia na dve nemocnice. Ale všade sa písalo, to je taká lokalita, kde nie je dostatok vody. Teraz sa začalo hovoriť, nie je tam prístupová cesta. Hlavne, že v projekte a v celom Zečáku, v tom priestore, kde sa Rázsochy majú nachádzať, sa na všetko myslelo, kde sa ako zväčší nejaký dostupný most, kde sa napojí čo, kde bude zástavka na železnicu. Všetko je vymyslené, pripravené, nachystané, aby to tam mohlo byť. Nie, to je veľký problém, to sú proste, to sú problémy, to je všetko zlé.
To verejné obstarávanie po tých všetkých peripetiách, ja som bol chvíľku súčasťou tej rady, ktorá vznikla, tam chodil ešte aj Visolajský a chodil tam aj pán profesor Šteňo a rôzni iní, sme hovorili, že chceme veľkú nemocnicu, že to podpísal ešte pán Drucker, že 653-lôžková nemocnica nestačí. Hovorili sme, že potrebujeme väčšiu nemocnicu, musí byť komplexná. Komplexná preto, lebo nemáme ani jednu nemocnicu, kde sa vedia o vás postarať od hlavy po päty, prevážajú vás od jedného vŕšku po druhý, tak sme chceli, aby bola komplexná. A tam bolo miesto na to, aby tá komplexná nemocnica stála. Ja, mne je ľúto všetkých tých lekárov. Viete, ako ste ich všetkých zdemotivovali? Tých lekárov, ktorí v tej rade, ktorí prichádzali aj ku nám, stále hovorili, pripravovali sami, zadarmo, to neboli platené, že ako má vyzerať ich oddelenie, kde sa budú sťahovať, čo tam budú robiť a tak ďalej. Tam sa veci riešili. To nie je tak, že sme si založili ruky, napriek tomu, že tu bol covid a pripravovalo sa to, aby tie Rázsochy boli. Žiaľ, musím povedať, že prišiel pán Lengvarský a celý návrh a nápad, ktorý tu mal Krajčí, minister Krajčí bývalý, sa úplne zmenil, pretože základný, pôvodná myšlienka bola, že sa vytvoria tri koncové nemocnice – Bratislava, Banská Bystrica, Košice, prípadne Martin. Nikdy nebola zmienka o tom, že sa rozdelia, pocukrujú nemocnice po celom Slovensku, že to dostanú aj súkromní investori. A pozor, to sme nehovorili, že tým nemocniciam netreba. Áno, treba aj v Spišskej Novej Vsi, musia sa rekonštruovať aj Levice, musí sa rekonštruovať aj Zvolen, ale to musí mať nejaký sled. Dom sa stavia od základov, nikdy nie od strechy. Pokiaľ neurobíte koncové nemocnice, tak sa vám, darmo, že budete mať nablýskanú Spišskú Novú Ves, nepomôže to systému. Dom sa stavia od základov. Základ sú koncové národné nemocnice. Toto, tam mali smerovať peniaze. Vďaka tomu, že tie Rázsochy, to bolo od začiatku hrané na to, aby tie Rázsochy neboli a aby boli peniaze posunuté do Banskej Bystrice.
Máme anomáliu v rámci Slovenska, že peniaze z plánu obnovy majú skončiť v Banskej Bystrici, v neďalekom Zvolene, v Martine, čiže sú nakumulované na strede Slovenska. Východ Slovenska, boli sme sa pozrieť na detskú fakultnú nemocnicu, onkologické oddelenie, boli ste tam aj vy, nie, to bolo iné, kde ste boli s bábätkom, tak tam, tam to sú dezolátne, katastrofálne situácie, to je katastrofálna situácia. Títo napríklad nemali nárok, nemali nárok na to, aby dostali peniaze. Ale Zvolen, ktorý je 10, 15, 20 kilometrov od Banskej Bystrice, kde bude veľká koncová nemocnica, áno, v prvom slede. Nehovorím, že Zvolen netreba, ale či ho treba teraz, to je otázka. Čiže viete, tu bola nejaké myšlienka, nejaká predstava, toto nie je teda čisto vaša zodpovednosť, lebo to bola naozaj zodpovednosť pána Hegera, pána Lengvarského a oni sa rozhodli, že to urobia inak. A zámerne robili všetko preto, aby to aj inak bolo. A teraz vidíme výsledky, že to naozaj inak je. Že AGEL je víťazom, že 120 mil. poputuje do nemocníc, ktoré vlastní AGEL.
Takže ten plán obnovy, viete, to je tak, že, ešte raz zopakujem, že tie, my sme mali jedinečnú šancu, a ešte stále ju máme, treba ju využiť už akokoľvek to je rozdelené, aby sme tie nemocnice zmodernizovali, postavili, aj keď ja osobne s tým neveľmi súhlasím, ale je to proste už tak, že teda idú aj na tie malé nemocnice, v poriadku, ale urobme všetko preto, aby sme neprišli ani o jedno euro. To je úplne zásadná vec a preto práve bol ten bod dva a bod tri, ktorý sme si dovolili tuná uviesť ako dôvod, prečo vás chceme odvolať, pretože máme obavu a strach, že o tieto peniaze prídeme.
Ďakujem.
Vystúpenie v rozprave
9.5.2024 o 19:19 hod.
MUDr, Dr. med. MBA
Peter Stachura
Videokanál poslanca
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, tak vypočuli ste si prednes pána ministra, určite vás to veľmi, veľmi tešilo a užívali ste si to, ja som vás tu sledoval spozadu, spoza a ja sa vás pýtam, pán minister Raši, trošku by som vás chcel sa opýtať, že prečo sa chcete takto historicky znemožňovať. Povedzte mi, že prečo vám to za to stojí, vy ste rozumný človek, lekár tiež, ale takto sa historicky znemožniť, ako ste sa znemožnili teraz, že ste tu rozprávali vyše hodiny, ja som si to presne nerátal, ale to bolo jedno osočovanie cynické, urážanie jedného človeka, druhého, tretieho, neskutočné. Toto robí človek, ktorý je dlhodobo v politike? Takto, takto sa správa človek, ktorý by mal byť diplomat? Ja si myslím, viete, vy ste začali tak osobne, útočne. Ja sa snažím teraz koncentrovať, aby som nebol taký agresívny, ale poviem vám, prečo som odišiel zo zahraničia. Nepočúva, ale však hádam to bude počúvať. (Reakcia z pléna.) To sa teším sa, že jedným uchom počúvate, tak ja vám to poviem.
Bol rok 2003 a mal som plat v prepočte 250 eur. Dvestopäťdesiat eur. A viete, prečo som odišiel do zahraničia? Aby som nemusel brať úplatky. Viete, prečo som odišiel do zahraničia? Aby som sa naučil, ako má vyzerať zdravotná starostlivosť. Ako sa má správať slušne k pacientom. Ako sa máme rozprávať s pacientami. Ako sa nekradne na zákazkách verejných. Ako sa riešia problémy pacientov a zdravotnej starostlivosti, ako sa to robí u profesionálov. A ja si myslím, že bola veľká chyba, pán minister Raši, že ste neodišli aj vy. Lebo keby ste odišli, tak možno by sa na vás niečo nalepilo. Ale, žiaľ, ostali ste tu a ja vám rád pripomeniem, kto bol vtedy ministrom zdravotníctva, keď sa spájala Dôvera s Apollom.
Pamätáte si, pán Raši, kto bol vtedy ministrom zdravotníctva z roku 2009? Neboli ste to náhodou vy? Neboli ste to náhodou vy, kedy sa tuná robil takýto megapodvod? Negatívny goodwill 400 mil. Neboli ste tam vy? To viete, vy tuná rozprávate, ako sa tuná niekto, že tuná sa zničil celý zdravotný systém za tri a pol roka. Vy, vážený pán minister Raši, ste boli jedným zo siedmich ministrov SMER-u, pozor dvanásť rokov ste mali rezort vo svojich rukách, mali ste sedem ministrov, vy ste boli jedným z nich a pozor, keď nerátam pána Pašku nebohého, ten bol ďalší minister tieňový, to celé riadil. Ale vy ste boli jedným z tých ministrov. To, čo ste urobili so zdravotníctvom, je nepredstaviteľné.
Ja som prišiel ako odborník, človek zo zahraničia, čo ste teraz povedali, že jak som si to opovážil vôbec odísť do zahraničia a som urazil a zradil všetkých slovenských pacientov, prišiel som preto, lebo som chcel pomôcť v situácii, ktoré Slovensko malo. A myslím si a som presvedčený o tom, že na ministerstve zdravotníctva každý makal, ako mohol. Neviem, čo by ste robili, keby ste mali vy takúto pandémiu pri sebe. Tých mŕtvych by bolo možno nie 20-, ale 40-tisíc. Viete prečo? U nás to nešlo o úmrtia, ja ľutujem každé jedno úmrtie, ktoré nemuselo byť, ale my sme stovky tisíc zachránili a mohlo byť ich ešte oveľa viac, keby ste tu ministerstvo a celý zdravotný systém nerozkradli za dvanásť rokov. (Potlesk.)
A ja vám, pán minister Raši, pripomeniem jednu vec. Poznáte firmu Wesper? Poznáte firmu Wesper? Nepoznáte. Boli ste ministrom, kedy sa rozdávali eurofondy. Táto firma Wesper, to je vlastne poliklinika v Prešove, sa prihlásila do výzvy a získala paradoxne 2,5 mil. Hovorí vám to niečo? A viete, kto bol majiteľom tejto firmy Wesper? Pán Pažinka, pani Pažinkovú si možno pamätáte z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, no a kto bol ten druhý? Pán minister, dávajte trochu pozor, lebo ste to určite zabudli. Bol to pán Bödör. Neviem, či som tom správne povedal. Pán Norbert Bödör. Dva a pol milióna eur získala táto poliklinika ako jedna, najväčšie množstvo získala peňazí práve táto poliklinika v Prešove za vlády koho, kto bol ministrom zdravotníctva? Kto mal možnosti rozhodovať o tom? Pán Raši. No a predstavte si, že o dva roky skôr, ako to dovoľovali pravidlá eurofondovej výzvy, to predali Pente. Tú polikliniku. No a dostali výnimku od pani Zuzany Zvolenskej zo SMER-u. Môžem pokračovať, pán Raši. Môžem hovoriť o ďalších veciach.
Viete, prečo som ja odišiel do zahraničia? Preto, preto som odišiel do zahraničia, pán Raši, pretože ľudia ako vy tuná ničili zdravotníctvo dlhé roky. (Potlesk.) A teraz máte tú drzosť, teraz máte tú drzosť rozprávať o tom, že počas najväčšej pandémie, kedy tu Slovensko naozaj zažívalo obrovský oheň pandémie, že čo všetko sme my tu zdevastovali. Ešte raz zopakujem. Mali ste sedem ministrov zdravotníctva, vy ste boli jedným z nich, plus nebohý pán Paška. Aký mal majetok pán Paška, keď zomieral? Pán minister, nebol minister, bol predseda parlamentu okrem iného. Ja sa len pýtam, čo ste urobili s týmto zdravotníctvom? Ja keď som tu prišiel ako ten človek, čo hovoríte, zo zahraničia, ja som sa nestíhal diviť. Nefungovalo nič. Len my sme nie, na rozdiel od vás sme nekritizovali, že čo všetko urobil SMER zle, ale sme museli makať, pretože prišla pandémia. Ale nefungovalo naozaj nič. Vzdelávanie, otvoríte jeden šuflík, vypadne vám taká hlina, že sa nechápete, že jak, čo tu tí ľudia robili, hej. Úplne zacyklené, nezmyselné, zbyrokratizované, pre absolútne nepochopiteľné veci ste tuná nasmolili na ministerstve zdravotníctva. Nemocnice? Sústavne sa zadlžovali, a však to sa nezadlžovali tri a pol roka, tie sa zadlžujú dlhé roky. Šiesta vlna oddlženia. Vy tu budete vykrikovať, že čo sa tuná, že zdevastovali systém za tri a pol roka. Však sa nehanbíte? Nemáte štipku nejakej úcty? To akože to myslíte naozaj všetko vážne, čo ste tu porozprávali? Veď to je absurdné, že niečo také vôbec vám vyjde z úst.
Môžme hovoriť o ďalších veciach, kde ako vyzerajú nemocnice, ako vyzerali štandardy, o Potemkinoch, o tom, ako ste pripravovali sa na potenciálnu pandémiu. Nič. To je, ako viete, a vy tu prídete, a že čo sa všetko vlastne neurobilo, aké to bolo katastrofálne. No, ale aby som sa vrátil ešte aj k tým nejakým veciam, ktoré ste tu hovorili, lebo fakt ste povedali veľa vecí a trebalo, aby to odznelo.
Hovorili ste o tom, že však jak to je krásne, pani ministerka získala pre ministerstvo zdravotníctva 900 mil. navyše. No ale to vaša zásluha vôbec nie je. Lebo však 700 mil. je len preto, že sa navyšovala priemerná mzda. Veď to automaticky narástlo. Takže zvýšili ste len, zvýšili ste len odvody, ale to je jediná vec, čo sa tam urobila, ale ostatok rástol automaticky. Takže tu nehovorte, že ste priniesli 900 mil. len tak zázračne.
Ďalej ste tuná spomínali, ďalej ste tuná spomínali tie jednotlivé veci, ktoré vláda ako na obranu pani ministerky spomínala. Ja si to tuná rýchlo otočím. No ja som ostal v šoku a zaskočený, pretože vy ste tuná rozprávali, ako tá vláda predošlá nič nerobila, všetko bolo katastrofálne, zanechala to v chaose, tu bola úplne čierna diera. No a potom si dáte do odôvodnenia, prečo má ministerka ostať v úrade, normálne veci, ktoré tá predošlá nenávidená, zlá vláda urobila a sa začnete normálne chváliť tým, že ste začali rekonštruovať nemocnicu v Leviciach, že ste začali s investíciami do Banskej Bystrice, že ste začali výstavbu moderného chirurgického pavilónu vo Zvolene. No a kto asi, kto asi pripravil miliardu štyristo miliónov na to, aby ste mohli niečo začať stavať? Kto to asi urobil? To bol duch svätý? Kto to urobil? Však v roku 2020, keby tu nebol tento Krajčí, tak by sme nemali miliardu štyristo miliónov pre zdravotníctvo. Z tých šesť miliárd bolo druhé najvyššie, po zelenej ekonomike išlo najviac peňazí do zdravotníctva. To urobil kto?
To, že bola nejaká predstava o zdravotníctve a tú predstavu sme my mali, to len vy ste o tom nevedeli, lebo vy ste sa zaoberali pravdepodobne tým, že ako nenosiť rúška alebo ako sa zhromažďovať, keď sa nedalo zhromažďovať, alebo ste dumali nad tým, či náhodou nie sú nejaké častice v očkovacích látkach, tak na ministerstve sa makalo. Veď celý plán obnovy aj s chybami sa pripravil práve za to obdobie. Komponent 11, 12, 13. Komponent 11 – nemocnice, lebo sú zdevastované, zničené, chceli sme, aby nemocnice mali konečne investície a to nemali byť len investície do betónu. To malo byť práveže, Európska komisia nám dala peniaze preto, že urobíme reformu, že scentralizujeme nemocnice, že urobíme ich životaschopné, že urobíme z nich nemocnice, ktoré v prípade, že príde ďalšia pandémia, túto ďalšiu pandémiu obstoja. A to nebol náš výmysel, že to malo byť za šesť rokov. Jako my si uvedomujeme, ja si uvedomujem, že nemocnicu postaviť, veľkú nemocnicu trvá dlhé roky. Ale to nebol výmysel náš. To bol výmysel Európskej komisie, ktorá povedala, áno, sú tu zdroje, môžte ich použiť na obnovu a na to, aby bol váš systém udržateľný. Čiže sme urobili to, čo sa dalo. A to, že sa to dá posúvať, ste dokázali aj vy. Zrazu, najprv sa hovorilo, že Rázsochy do ´26 to nikto nepostaví. Jak to mohli tak nachystať? Jak to mohli tak nastaviť? No a zrazu to teraz ide. Keď už sú peniaze posunuté do Banskej Bystrice, tak zrazu to ide. Predtým to nešlo, zaujímavé, veľmi zaujímavé.
No, čiže, čiže tu ani nehovorte o tom, že sa tuná nič nerobilo, pretože tu sa sami chválite tým, čo všetko predošlá vláda pripravila a začala robiť. APS-ky, to nemyslíte vážne. Toto je, toto je, toto je to, čo pani ministerku zdobí? Ako rieši APS-ky? To vážne? Vy ste lekár? Ako nehnevajte sa, ale to, že skrátite dobu o dve hodiny, to je čo za, čo je to za pomoc? To komu ste pomohli? Čo je toto za reformu? Že to je obludné, čo tu rozprávate.
Vzdelávanie? Prišli ste tuná v skrátenom legislatívnom konaní, mne nič, tebe nič, z večera do rána prídete s nejakým, s nejakým pozliepaným návrhom, do toho fuknete trinásť pozmeňovákov a tvárite sa, že robíte reformu vzdelávania. To čo je? Absurdné. Aké systémové? Vy ste spomenuli slovo systémové? Vy viete, čo je systém? Alebo len ten váš v hlave je systém.
Ďalej, čo ste tu hovorili. Hovorili ste, že ohrozenie prostriedkov, hej, skoro som zabudol, lebo bolo toho veľa, škoda, že sa nedalo reagovať hneď. Spišská Nová Ves, hej. Kolegovi hovorím, my nie sme proti nemocnici v Spišskej Novej Vsi, nie sme proti nemocnici v Spišskej Novej Vsi. Ja len chcem, aby sa peniaze využili a aby sme neprišli o 212 mil. To je dôvod, prečo hovoríme, že pani ministerka tuná ohrozila peniaze z plánu obnovy. Pre nič iné, preto, aby sa neprišlo o tieto peniaze. A rovnako som sa pýtal, čo, samozrejme, pán minister zabudol, odkiaľ prídu tie ďalšie peniaze, pretože tá nemocnica, inak si predstavte, že Spišská Nová Ves za tých 72 mil. ani nemá byť ten, ten, terajšia nemocnica ani nebude opláštená, ani nebude krajšie urobená, nič. Ono vybudujú vzadu 121 nových lôžok. Samozrejme, extrémne ekologicky budú perfektní, ale 72 mil. to bude stáť. Odkiaľ prídu tie ďalšie peniaze, lebo 47 dostanú možno, ak teda nepadne celá výzva z plánu obnovy. A ten zbytok odkiaľ? Hej, akože teraz my sme proti tej nemocnici v Spišskej Novej Vsi, nie, nie sme, my sme za to, aby tie peniaze boli využité a aby nepadli aj ďalšie projekty. A to, že máme, máme asi nejaké dôvodné podozrenie, predsa je aj odôvodnené tým, že sa tomu venuje aj NAKA, venuje sa tomu OLAF. Vy ste spomínali v jednej relácii, že to nie je pravda, bolo to medializované, bolo to zverejnené. Takže nerozumiem tomu celkom, že čo si tu myslíte, že my si tu vymýšľame všetko.
Čo sa týka tej sociálnej demokracie, že sociálna demokracia, tuná bolo vždy hovorené, už zmizol pán, á, tu ste, chválabohu, že KDH tu je na vine, lebo od neho prišiel pán Uhliarik, a však to vy ste so Zajacom a tak ďalej. No, viete, ako ešte raz opakujem, že negatívny goodwill 400 mil. eur za vlády pána Rašiho, ministra, v roku 2009. A tam sa začína triumvirát slovenského zdravotníctva Agelu, lebo neviem, či viete, že Apollo vlastnil pán Chrenek v tom čase, Penta mala Dôveru a potom tu bol Prefto Holding Limited a kto sa za ňou ešte skrýval? Asi pán Široký. Čiže tuná začal ten triumvirát, ktorý rozkladá slovenské zdravotníctvo, smeráci alebo bývalí Paškovci, Agel, Penta, majú to podelené. Toto je, toto je dôvod, prečo sa tuná začína celý ten systém rúcať, pretože sa tuná myslí nie na pacientov. Kto tu myslí na pacientov? Tu sa myslí na vlastné vrecká. To je ten problém. (Potlesk.)
Tu, čo ste spomínali, že pani Antošová, Martin, hej, Martin. Tak Antošová sa, pokiaľ mám informácie, tak sa snažila, snažila v tej zacyklenej triumviráte, kde hviezdi pán Ján Danko, veľká to figúra Martina, tak jednoducho snažila sa zachrániť, čo sa dalo. Chodila od jedného k druhému a chcela a ona bola nadšená tým, že ten celý projekt má fungovať. To, že jej hádzali jeden druhému polená pod nohy, že si nevidia za vlastný nos, že nevedia spolupracovať, že nevedia sa dohodnúť na tom, že bude národná, teda nie národná, ale univerzitná nemocnica v Martine, že to je absolútne dôležité pre všetkých, to je veľký problém. Problém, lebo sú tam veľmi zlé, narušené vzťahy medzi fakultou, medzi nemocnicou a medzi primátorom mesta. Toto je hlavný dôvod. Čo tam pani Antošová? Ona sa snažila, bohužiaľ, nemohla urobiť viac.
Čiže to centrálne riadenie tam ste tiež hviezdili, čo ste tu porozprávali. Že absolútne nepripravené, nič sme nevedeli, to bolo všetko akože úplná hlúposť, nechali sme to tak. No veď sa počúvajte, pán minister. To vy myslíte vážne, alebo si myslíte, že tu keď hovoríte klamstvá, tak si to nikto nevšimne? Čo ste tu jediný múdry? Však to je, toto je do neba volajúca drzosť. Pretože na začiatku, ako sa vytváral plán obnovy, na začiatku ako sme hovorili, ako sa majú rekonštruovať, ako sa má pripravovať sieť nemocníc, sme hovorili o tom, že musí byť centrálne riadenie. A stačilo sa ísť pozrieť vedľa, stačilo sa ísť do Dolného Rakúska, ako majú scentralizované všetky štátne nemocnice spolu aj so sociálnymi zariadeniami, kde to zázračne funguje. A kde to nefunguje na ministerstve zdravotníctva, ako to chcete teraz urobiť, ale kde to funguje extra a funguje to tak, že nevytvárajú dlhy tie nemocnice. Stačí sa prísť pozrieť, stačí rozumieť tomu a stačí to chcieť urobiť. To, že sa omeškáva, je v poriadku, ale to, že vy ste prakticky s tým ani vôbec nepohli, tak to je naozaj aj vaša chyba. To, že s tým nepohol aj Lengvarský, je pravda a s tým súhlasím, ja som Lengvarského tiež intenzívne kritizoval, aj Hegera za tie veci, ktoré tu robil niekedy.
Čo sa týka, čo sa týka Kardiocentra AGEL, Nemocnice Bory, tuná pán minister vykladal, ako to bolo. Fakt je ten, že povedal to správne. Kategorizačná komisia povedala to na základe odborného posúdenia, minister, bývalý minister Palkovič to takto akceptoval. Bory boli v dvojke, Kardiocentrum AGEL bolo v trojke a oni sa odvolali, to je tiež pravda. Áno, niekto to urobil, ale však tam nie je nič zlé, veď to je zábezpeka, to je všetko v poriadku. A tá rada, ktorá mala deviatich členov, kde som hovoril, že minimálne dvaja ľudia z tej rady boli v konflikte záujmov, jednoducho akceptovali námietky protistrany. Ale pozor, to, čo pán Raši zámerne nepovedal, rada nemala, nie je to záväzné, to, čo povie rada, pani ministerka si to mohla pozrieť, aha, prečo to Palkovič nepodpísal, aha, prečo sa vlastne títo dvaja tuná sťažujú. Prečo? Aké námietky majú? Nevychádza to náhodou, tie námietky sú neopodstatnené, lebo máme tu platný zákon? A keď je tu raz napísaný zákon a keď rozhodnutie rady ide proti platnému zákonu, tak možno to ako minister, ako štatutár nemusím podpísať? Veď každý by mal vedieť, čo podpisuje.
Čo sa týka ďalších, ďalších vecí, ktoré tu boli zmienené, to, čo tu teda sa hovorilo, akí sme amatéri, banda, babráci, hlupáci, všetky tieto invektívy nechám vedľa. Ešte by som sa asi vrátil k tomu, ako sa tuná hovorilo o tých Rázsochách, že ako tiež nič sa neurobilo.
No, takto, že kto vlastne začal búrať tie Rázsochy? Kto bol v tom bagri? Kto tu chodil v roku 2023, ale aj v roku 2019 do Rázsoch a rozprával, že Rázsochy musíme postaviť za každú cenu, možno nie z plánu obnovy, ale určite ich musíme postaviť? Nebol to náhodou pán Pellegrini? Nebola to náhodou pani ministerka Dolinková? Veď vy ste tam chodili rovnako, ako tam chodíme my, a hovoríte presne to isté, čo hovoríme my teraz. A teraz, že aký je dôvod. No, v roku 2019 začalo verejné obstarávanie, ktoré bolo na projektanta Rázsoch. To bolo ešte za vlády SMER-u. Boli tam obštrukcie jedna za druhou. Pýtame sa prečo. Ja to viem, prečo boli obštrukcie. Pretože bol zámer, aby Rázsochy neboli. Bol zámer, aby Rázsochy neboli, pretože už tu boli Bory. Toto je hlavný dôvod, proste sa robilo všetko preto, dával sa jeden argument za druhým, aby tie Rázsochy tu neboli. Nie je tam voda. Keď sa spýtate, máte tam dva vodojemy, ktoré stačia na dve nemocnice. Ale všade sa písalo, to je taká lokalita, kde nie je dostatok vody. Teraz sa začalo hovoriť, nie je tam prístupová cesta. Hlavne, že v projekte a v celom Zečáku, v tom priestore, kde sa Rázsochy majú nachádzať, sa na všetko myslelo, kde sa ako zväčší nejaký dostupný most, kde sa napojí čo, kde bude zástavka na železnicu. Všetko je vymyslené, pripravené, nachystané, aby to tam mohlo byť. Nie, to je veľký problém, to sú proste, to sú problémy, to je všetko zlé.
To verejné obstarávanie po tých všetkých peripetiách, ja som bol chvíľku súčasťou tej rady, ktorá vznikla, tam chodil ešte aj Visolajský a chodil tam aj pán profesor Šteňo a rôzni iní, sme hovorili, že chceme veľkú nemocnicu, že to podpísal ešte pán Drucker, že 653-lôžková nemocnica nestačí. Hovorili sme, že potrebujeme väčšiu nemocnicu, musí byť komplexná. Komplexná preto, lebo nemáme ani jednu nemocnicu, kde sa vedia o vás postarať od hlavy po päty, prevážajú vás od jedného vŕšku po druhý, tak sme chceli, aby bola komplexná. A tam bolo miesto na to, aby tá komplexná nemocnica stála. Ja, mne je ľúto všetkých tých lekárov. Viete, ako ste ich všetkých zdemotivovali? Tých lekárov, ktorí v tej rade, ktorí prichádzali aj ku nám, stále hovorili, pripravovali sami, zadarmo, to neboli platené, že ako má vyzerať ich oddelenie, kde sa budú sťahovať, čo tam budú robiť a tak ďalej. Tam sa veci riešili. To nie je tak, že sme si založili ruky, napriek tomu, že tu bol covid a pripravovalo sa to, aby tie Rázsochy boli. Žiaľ, musím povedať, že prišiel pán Lengvarský a celý návrh a nápad, ktorý tu mal Krajčí, minister Krajčí bývalý, sa úplne zmenil, pretože základný, pôvodná myšlienka bola, že sa vytvoria tri koncové nemocnice – Bratislava, Banská Bystrica, Košice, prípadne Martin. Nikdy nebola zmienka o tom, že sa rozdelia, pocukrujú nemocnice po celom Slovensku, že to dostanú aj súkromní investori. A pozor, to sme nehovorili, že tým nemocniciam netreba. Áno, treba aj v Spišskej Novej Vsi, musia sa rekonštruovať aj Levice, musí sa rekonštruovať aj Zvolen, ale to musí mať nejaký sled. Dom sa stavia od základov, nikdy nie od strechy. Pokiaľ neurobíte koncové nemocnice, tak sa vám, darmo, že budete mať nablýskanú Spišskú Novú Ves, nepomôže to systému. Dom sa stavia od základov. Základ sú koncové národné nemocnice. Toto, tam mali smerovať peniaze. Vďaka tomu, že tie Rázsochy, to bolo od začiatku hrané na to, aby tie Rázsochy neboli a aby boli peniaze posunuté do Banskej Bystrice.
Máme anomáliu v rámci Slovenska, že peniaze z plánu obnovy majú skončiť v Banskej Bystrici, v neďalekom Zvolene, v Martine, čiže sú nakumulované na strede Slovenska. Východ Slovenska, boli sme sa pozrieť na detskú fakultnú nemocnicu, onkologické oddelenie, boli ste tam aj vy, nie, to bolo iné, kde ste boli s bábätkom, tak tam, tam to sú dezolátne, katastrofálne situácie, to je katastrofálna situácia. Títo napríklad nemali nárok, nemali nárok na to, aby dostali peniaze. Ale Zvolen, ktorý je 10, 15, 20 kilometrov od Banskej Bystrice, kde bude veľká koncová nemocnica, áno, v prvom slede. Nehovorím, že Zvolen netreba, ale či ho treba teraz, to je otázka. Čiže viete, tu bola nejaké myšlienka, nejaká predstava, toto nie je teda čisto vaša zodpovednosť, lebo to bola naozaj zodpovednosť pána Hegera, pána Lengvarského a oni sa rozhodli, že to urobia inak. A zámerne robili všetko preto, aby to aj inak bolo. A teraz vidíme výsledky, že to naozaj inak je. Že AGEL je víťazom, že 120 mil. poputuje do nemocníc, ktoré vlastní AGEL.
Takže ten plán obnovy, viete, to je tak, že, ešte raz zopakujem, že tie, my sme mali jedinečnú šancu, a ešte stále ju máme, treba ju využiť už akokoľvek to je rozdelené, aby sme tie nemocnice zmodernizovali, postavili, aj keď ja osobne s tým neveľmi súhlasím, ale je to proste už tak, že teda idú aj na tie malé nemocnice, v poriadku, ale urobme všetko preto, aby sme neprišli ani o jedno euro. To je úplne zásadná vec a preto práve bol ten bod dva a bod tri, ktorý sme si dovolili tuná uviesť ako dôvod, prečo vás chceme odvolať, pretože máme obavu a strach, že o tieto peniaze prídeme.
Ďakujem.
Rozpracované
19:44
Vystúpenie s faktickou poznámkou 19:44
Jozef PročkoMusím povedať, že to, čo predviedol, je odporný hyenizmus. Naozaj tak ako odporne sa tu správal k Dvořákovi, k pánovi Stachurovi, ku Krajčímu. A to, čo povedal o tých 20-tisícoch mŕtvych, to je taký hyenizmus, toto používate vy všetci. Vy všetci toto používate a zneužívate ľudské city. Vám sa to tak vráti. Raši, to bolo odporné a nechutné.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
9.5.2024 o 19:44 hod.
Mgr.
Jozef Pročko
Videokanál poslanca
Ďakujem veľmi pekne. No, škoda, Raši už odišiel, išiel asi do Chorvátka na vilu. Musím povedať, že som si pozorne vypočul vás aj jeho. On mi kázal gúgliť, kde sme boli strašne zlí v tej pandémii, tak ja som našiel také, že Slovensko patrí v prvej vlne pandémie medzi najúspešnejšie krajiny a tak ďalej a tak ďalej. Ale gúglil som aj Rašiho a musím s vami súhlasiť, čo sa dialo v 2009, si Penta cez cyperské schránkové firmy platila 400 mil., zodpovedný Raši. Vláda SR schválila nákup pandemickej vakcíny pre prasaciu chrípku a v tom čase u nás tá registrácia nebola. Zodpovedný Raši, kšeftíky. Súťaž na 40-tisícovú štúdiu vyhrala firma Ernst & Young, zodpovedný Raši a tak ďalej a tak ďalej. Minister zdravotníctva Raši plánuje v čase finančnej krízy míňať, kde iní šetria, 800-tisíc na zlepšenie svojho imidžu a tak ďalej. No keď som si ja našiel Rašiho, mňa zaujala napríklad tá vila v tom Chorvátsku, on tvrdí, že to nie je jeho, že to je napísané na Juraja Fajtu a Fajta je ten týpek, ktorý, ktorý tie cétečká predražené robil za Rašiho, za Rašiho. Takže Raši si chodí do chorvátskej vily, to je presne ten istý princíp ako Peťo, Peťulo, Pešulo, náš prezident, ktorý vlastne nemá tu vilu, ale on tam bude chodiť žiť vo Vrakuni. Novotný poslanec NR SR obvinil z podvodu Richarda Rašiho v Košiciach a tak ďalej a tak ďalej. No ja som si vygúglil Rašiho a jeho politický život a hlavne jeho kamarátstvo s Paškom.
Musím povedať, že to, čo predviedol, je odporný hyenizmus. Naozaj tak ako odporne sa tu správal k Dvořákovi, k pánovi Stachurovi, ku Krajčímu. A to, čo povedal o tých 20-tisícoch mŕtvych, to je taký hyenizmus, toto používate vy všetci. Vy všetci toto používate a zneužívate ľudské city. Vám sa to tak vráti. Raši, to bolo odporné a nechutné.
Rozpracované
19:46
Vystúpenie s faktickou poznámkou 19:46
Ján BlcháčVystúpenie s faktickou poznámkou
9.5.2024 o 19:46 hod.
Ing. PhD.
Ján Blcháč
Videokanál poslancaĎakujem pekne. Pán kolega Stachura, vy ste začali tým, že ste považovali vystúpenie pána Rašiho, ktorý predkladal stanovisko vlády Slovenskej republiky, to je povinná súčasť tohoto procesu, ktorý teraz prežívame, že išlo o nejaké osočovanie. Ja som tam ale osočovanie nepočul, ale počul o príbehu martinskej nemocnice, kde sa klepal základný kameň a dodnes tam stojí, a kde sa neprihlásila žiadna firma do verejného obstarávania, lebo proste bolo zle vyhlásené. Ja som počul o zbabranom projekte optimalizácie siete nemocníc, a to môžem potvrdiť, spomínané mesto Liptovský Mikuláš, iste si to pamätáte, a ja musím povedať, že teda to bolo riadne zbabrané, ešte sa k tomu asi dostaneme. Ja som počul, ako spomínal vaše riadenie covidu. Keď vyčítate pani ministerke jej terajšie nejaké pochybenia, aké pochybenia ste, v covide ste urobili a nebyť samosprávy, tak to, tak to ten štát nezvládne, vrátane ministerstva zdravotníctva. Ja verím, že pani ministerka bude naďalej ministerkou po tomto dnešnom chaose, čo tu predvádzate. A chcel by si, ja som tam na to, na konci ste tak dobre začali ako takou výzvou, že by sme mali všetci asi zobrať rozum do hrsti a spolupracovať. Nie, vy idete zasa robiť konflikt, vy idete zasa odvolávať neoprávnene pani ministerku Zuzanu Dolinkovú za vymyslené dôvody, tak takto asi to zdravotníctvo dopredu neposunieme. A ešte by som vám chcel pripomenúť, že pamätáme si všetci dobre, ako na začiatku roku 2020 ste zobrali 100 mil. eur z Banskej Bystrice aj z Ružinova, dávno to mohlo byť hotové.
Rozpracované
19:48
Vystúpenie s faktickou poznámkou 19:48
Milan MajerskýPán poslanec Peter Stachura, veľká vďaka, že si sa nenechal uniesť ako tvoj predrečník a nebol si osobný, nenechal si sa uniesť a nenechal si na svojom predrečníkovi suchú nitku jednak v tom, že si nebol, nenapadol si ho invektívami.
A teraz možno pre všetkých. Pán Stachura pracoval ako lekár v Levoči. Nešiel po skončení lekárskej fakulty do Rakúska, ani do Nemecka. Pracoval a zhodou okolností posúval tam, kde...
Pán poslanec Peter Stachura, veľká vďaka, že si sa nenechal uniesť ako tvoj predrečník a nebol si osobný, nenechal si sa uniesť a nenechal si na svojom predrečníkovi suchú nitku jednak v tom, že si nebol, nenapadol si ho invektívami.
A teraz možno pre všetkých. Pán Stachura pracoval ako lekár v Levoči. Nešiel po skončení lekárskej fakulty do Rakúska, ani do Nemecka. Pracoval a zhodou okolností posúval tam, kde Levoča nestíhala, aj pacientov do Spišskej Novej Vsi. Do tej Spišskej Novej Vsi, kde dnes kontroluje verejné obstarávanie OLAF a NAKA. My sme iba jednu vec povedali, to, čo povedali objektívne aj médiá, že bol obídený legislatívny proces a možno spôsob verejného obstarávania. Nie my sme to povedali, to prišlo zvonku, z médií a z oficiálnych orgánov.
Pán poslanec Peter Stachura, bývalý štátny tajomník, neťahal dreveného kačura, či jak to bolo povedané pánom ministrom. Je to zodpovedný politik, ktorý sa snaží veci konať správne. Jeden konkrétny príklad. Poprad, 42 mil. eur. V modrých číslach nemocnica, plán obnovy využitý, ale aj napriek tomu bol vymenený riaditeľ a vy tvrdíte, že chcete odpolitizovať zdravotníctvo? V modrých číslach plán obnovy sa realizuje, krásny projekt, a aj napriek tomu vymeníte vedenie nemocnice aj predstavenstvo. Keď ste boli vo vláde ste odvolávali už po štyroch mesiacoch, teda v opozícii ste odvolávali už po štyroch... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Vystúpenie s faktickou poznámkou
9.5.2024 o 19:48 hod.
PaedDr. PhD.
Milan Majerský
Videokanál poslanca
Ďakujem veľmi pekne.
Pán poslanec Peter Stachura, veľká vďaka, že si sa nenechal uniesť ako tvoj predrečník a nebol si osobný, nenechal si sa uniesť a nenechal si na svojom predrečníkovi suchú nitku jednak v tom, že si nebol, nenapadol si ho invektívami.
A teraz možno pre všetkých. Pán Stachura pracoval ako lekár v Levoči. Nešiel po skončení lekárskej fakulty do Rakúska, ani do Nemecka. Pracoval a zhodou okolností posúval tam, kde Levoča nestíhala, aj pacientov do Spišskej Novej Vsi. Do tej Spišskej Novej Vsi, kde dnes kontroluje verejné obstarávanie OLAF a NAKA. My sme iba jednu vec povedali, to, čo povedali objektívne aj médiá, že bol obídený legislatívny proces a možno spôsob verejného obstarávania. Nie my sme to povedali, to prišlo zvonku, z médií a z oficiálnych orgánov.
Pán poslanec Peter Stachura, bývalý štátny tajomník, neťahal dreveného kačura, či jak to bolo povedané pánom ministrom. Je to zodpovedný politik, ktorý sa snaží veci konať správne. Jeden konkrétny príklad. Poprad, 42 mil. eur. V modrých číslach nemocnica, plán obnovy využitý, ale aj napriek tomu bol vymenený riaditeľ a vy tvrdíte, že chcete odpolitizovať zdravotníctvo? V modrých číslach plán obnovy sa realizuje, krásny projekt, a aj napriek tomu vymeníte vedenie nemocnice aj predstavenstvo. Keď ste boli vo vláde ste odvolávali už po štyroch mesiacoch, teda v opozícii ste odvolávali už po štyroch... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Rozpracované
19:50
Vystúpenie s faktickou poznámkou 19:50
Karol JanasA ešte jedno. Pán poslanec, vaša vláda nemala symbol, alebo vaše vedenie ministerstva nenávideného. Ak to bol nejaký symbol, tak zúfalstva, neschopnosti, neskôr ľútosti, a to je asi všetko.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
9.5.2024 o 19:50 hod.
doc. PhDr. PaedDr. PhD.
Karol Janas
Videokanál poslanca
(Rečníkovi sa neskôr zapol mikrofón.) Už ide, už nám to funguje. Vážený pán predsedajúci, vážená pani ministerka, ja niekedy žasnem nad takou bohorovnosťou niektorých ľudí a ono je možno aj dobré si pripomenúť, že kto nám to vlastne tento návrh podáva. Jeden je symbolom zlyhania reformy OSN-iek, ktorú riadil generálny riaditeľ sekcie, a dvojica minister Krajčí a štátny tajomník Stachura je symbolom úplného zlyhania pri riadení ministerstva v čase pandémie. Je to, je to symbolom nezvládnutej pandémie a ja verte, že viem, o čom hovorím, pretože v tom čase som bol a stále som primátorom mesta, kde som predsedal krízovému štátu a verte, že to zúfalstvo, ktoré sme tam dennodenne zažívali pri riešení pandémie a pri zachraňovaní ľudských životov, keď sme z mestských finančných prostriedkov nielen my, ale možno polka primátorov a starostov kupovali prístroje, ktoré ministerstvo nevedelo zabezpečovať, keď sme sa snažili pomáhať nemocniciam, tak naozaj to bolo niečo, čo možno stojí za to, aby sme si opäť tieto osoby pripomenuli. Nakoniec ono je možno dobré, že zrovna oni sa pod to podpísali, lebo ľudská pamäť si zle nepamätá a možno bude dobré, keď si to pripomenieme.
A ešte jedno. Pán poslanec, vaša vláda nemala symbol, alebo vaše vedenie ministerstva nenávideného. Ak to bol nejaký symbol, tak zúfalstva, neschopnosti, neskôr ľútosti, a to je asi všetko.
Rozpracované
19:52
Vystúpenie s faktickou poznámkou 19:52
Peter KalivodaNo, ako toto zhrnúť jedným slovom. Je to neskutočné. Kolegovia, je to naozaj, naozaj neskutočné, že vy máte tú odvahu postaviť sa sem pred toto plénum a rozprávať tu o dôvodoch na odvolanie pani ministerky Dolinkovej. Vy, za ktorých éry, pretože vy ste boli vo vedení ministerstva zdravotníctva za vlády OĽANO, keď bol minister pán poslanec Krajčí, vy ste boli, pán Stachura, štátny tajomník a pán kolega...
No, ako toto zhrnúť jedným slovom. Je to neskutočné. Kolegovia, je to naozaj, naozaj neskutočné, že vy máte tú odvahu postaviť sa sem pred toto plénum a rozprávať tu o dôvodoch na odvolanie pani ministerky Dolinkovej. Vy, za ktorých éry, pretože vy ste boli vo vedení ministerstva zdravotníctva za vlády OĽANO, keď bol minister pán poslanec Krajčí, vy ste boli, pán Stachura, štátny tajomník a pán kolega Dvořák bol, myslím, riaditeľ nejakej reformnej sekcie. No, to ministerstvo teda vyzeralo. Aj vaša stratifikácia nemocníc, kedy ste porušili pôrodnice v regiónoch, tu sa môžme primátorov spýtať, starostov, choďte sa tým ľuďom pozrieť do očí, choďte sa pozrieť tým ženám, kde mali rodiť tie ženy. Vy, čo ste robili personálne výmeny v rezorte, kde ste dali namiesto odborníčky, myslím, v Banskej Bystrici to bola profesorka Lapuníková, nejakého hutníka. Keď ste vymenili, keď ste vymenili, na Kramároch ste dali lesníka za riaditeľa fakultnej nemocnice. A v Poprade, kde, kde boli základnými, základnými rozhodovacími kritériami náboženská príslušnom k nejakej sekte a robili sa tam na takejto báze výberové konania, vy tu idete niečo vyčítať. Veď to je niečo neskutočné. Prosím, zamyslite sa nad sebou a vstúpte si v prvom rade do svojho svedomia, potom odvolávajte našu pani ministerku.
Ďakujem. (Potlesk.)
Vystúpenie s faktickou poznámkou
9.5.2024 o 19:52 hod.
Mgr.
Peter Kalivoda
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
No, ako toto zhrnúť jedným slovom. Je to neskutočné. Kolegovia, je to naozaj, naozaj neskutočné, že vy máte tú odvahu postaviť sa sem pred toto plénum a rozprávať tu o dôvodoch na odvolanie pani ministerky Dolinkovej. Vy, za ktorých éry, pretože vy ste boli vo vedení ministerstva zdravotníctva za vlády OĽANO, keď bol minister pán poslanec Krajčí, vy ste boli, pán Stachura, štátny tajomník a pán kolega Dvořák bol, myslím, riaditeľ nejakej reformnej sekcie. No, to ministerstvo teda vyzeralo. Aj vaša stratifikácia nemocníc, kedy ste porušili pôrodnice v regiónoch, tu sa môžme primátorov spýtať, starostov, choďte sa tým ľuďom pozrieť do očí, choďte sa pozrieť tým ženám, kde mali rodiť tie ženy. Vy, čo ste robili personálne výmeny v rezorte, kde ste dali namiesto odborníčky, myslím, v Banskej Bystrici to bola profesorka Lapuníková, nejakého hutníka. Keď ste vymenili, keď ste vymenili, na Kramároch ste dali lesníka za riaditeľa fakultnej nemocnice. A v Poprade, kde, kde boli základnými, základnými rozhodovacími kritériami náboženská príslušnom k nejakej sekte a robili sa tam na takejto báze výberové konania, vy tu idete niečo vyčítať. Veď to je niečo neskutočné. Prosím, zamyslite sa nad sebou a vstúpte si v prvom rade do svojho svedomia, potom odvolávajte našu pani ministerku.
Ďakujem. (Potlesk.)
Rozpracované
19:54
Vystúpenie s faktickou poznámkou 19:54
Zdenko SvobodaTiež si kladiem otázku, že od koho prichádza vlastne kritika na súčasné vedenie ministerstva na pani Zuzanu Dolinkovú. Treba uviesť, že kritika prichádza od politikov, ktorí sa osobne podieľali na riadení a pôsobení na ministerstve zdravotníctva. Boli tam tri a pol roka a teraz kritizujú ministerku, ktorá tam pôsobí sedem mesiacov. Ako bolo povedané, ide o pána Stachuru, Dvořáka, ale aj Krajčího,...
Tiež si kladiem otázku, že od koho prichádza vlastne kritika na súčasné vedenie ministerstva na pani Zuzanu Dolinkovú. Treba uviesť, že kritika prichádza od politikov, ktorí sa osobne podieľali na riadení a pôsobení na ministerstve zdravotníctva. Boli tam tri a pol roka a teraz kritizujú ministerku, ktorá tam pôsobí sedem mesiacov. Ako bolo povedané, ide o pána Stachuru, Dvořáka, ale aj Krajčího, ktorí vyše roka neurobili nič, čo sa týka projektu Rázsoch, nebolo prijaté žiadne rozhodnutie. Toto zlyhanie projektu Rázsoch je výsledkom práce Matovičovo-Hegerovskej vlády. Ministri, či už pán Krajčí alebo Lengvarský, dlho rozhodovali, až úradnícka Ódorova vlády si priznala chybu. Jediný, kto v projekte niečo urobil, bol Peter Pellegrini, ktorý dal pôvodný skelet zbúrať a započal po dlhej dobe celý rad krokov, ktoré, žiaľ, nepokračovali. Ide presne o tú opozíciu, alebo o predstaviteľov opozície, ktorí vlastne dovŕzali, čo sa týka, alebo zle, zle nastavili plán obnovy a celú sieť optimalizácie, OSN-ku, na ktorú plán obnovy je naviazaný. Za tri a pol roka došlo k rozvratu v oblasti zdravotníctva a vlastne za to, čo je pani ministerka kritizovaná, že došlo k odloženiu platnej legislatívy, tak to vychádza vlastne z toho, že neboli pripravené jednotlivé kroky, ktoré by vlastne nadväzovali na to, čo malo prísť, to sa týka čakacích dôb. Ministerstvo preto z týchto dôvodov musí riešiť aktuálne problémy a na systémové kroky doteraz nebolo dostatok času.
Ďakujem.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
9.5.2024 o 19:54 hod.
Mgr. MBA
Zdenko Svoboda
Videokanál poslanca
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Tiež si kladiem otázku, že od koho prichádza vlastne kritika na súčasné vedenie ministerstva na pani Zuzanu Dolinkovú. Treba uviesť, že kritika prichádza od politikov, ktorí sa osobne podieľali na riadení a pôsobení na ministerstve zdravotníctva. Boli tam tri a pol roka a teraz kritizujú ministerku, ktorá tam pôsobí sedem mesiacov. Ako bolo povedané, ide o pána Stachuru, Dvořáka, ale aj Krajčího, ktorí vyše roka neurobili nič, čo sa týka projektu Rázsoch, nebolo prijaté žiadne rozhodnutie. Toto zlyhanie projektu Rázsoch je výsledkom práce Matovičovo-Hegerovskej vlády. Ministri, či už pán Krajčí alebo Lengvarský, dlho rozhodovali, až úradnícka Ódorova vlády si priznala chybu. Jediný, kto v projekte niečo urobil, bol Peter Pellegrini, ktorý dal pôvodný skelet zbúrať a započal po dlhej dobe celý rad krokov, ktoré, žiaľ, nepokračovali. Ide presne o tú opozíciu, alebo o predstaviteľov opozície, ktorí vlastne dovŕzali, čo sa týka, alebo zle, zle nastavili plán obnovy a celú sieť optimalizácie, OSN-ku, na ktorú plán obnovy je naviazaný. Za tri a pol roka došlo k rozvratu v oblasti zdravotníctva a vlastne za to, čo je pani ministerka kritizovaná, že došlo k odloženiu platnej legislatívy, tak to vychádza vlastne z toho, že neboli pripravené jednotlivé kroky, ktoré by vlastne nadväzovali na to, čo malo prísť, to sa týka čakacích dôb. Ministerstvo preto z týchto dôvodov musí riešiť aktuálne problémy a na systémové kroky doteraz nebolo dostatok času.
Ďakujem.
Rozpracované