19. schôdza

10.9.2024 - 3.10.2024
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.9.2024 o 12:06 hod.

Mgr.

Ján Horecký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:02

Rastislav Krátky
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem ti za tvoj diskusný príspevok, veľmi oceňujem tvoj prístup. Zaznelo na teba, alebo aj ty si spomínal norimberské procesy a to, že potom odznelo, že teda súčasťou dokumentov, ktoré sa vtedy tvorili aj v súvislosti s ľudskými právami, bolo aj právo na potrat. Nie je to pravda. Ja ako navrhovateľ mám príležitosť vystúpiť, čiže ja veľmi podrobne rozvediem to, že prečo to nie je pravda, uvediem konkrétne dobové zápisy aj svedectvá právnikov, aj návrhy, ktoré boli súčasťou tých dokumentov, aby som to teda zdôvodnil podrobnejšie, lebo teraz na to nemám priestor, a budeme sa potrebovať vyjadriť určite aj k, a toho si sa nedotkol, argumentov ohľadom judikátu Ústavného súdu, čiže k tomu sa tiež potom podrobnejšie vyjadrím.
Ja chcem na záver tejto diskusie piatočnej ešte aj za seba povedať, že momentálne teraz máme na stole návrh, ktorý hovorí o tom a len o tom, že túto tému chceme mať plne v rukách národného parlamentu a o nej rozhodovať, a to je celá pointa uznesenia, ktoré predkladám, aby sme si nechali výlučnú kompetenciu o otázke ochrany života a výnimkách prípadne, ktoré prinášajú iné zákony, rozhodnúť v plnej miere a intenzite v domácom parlamente.
Ďakujem za slovo.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.9.2024 o 12:02 hod.

Mgr.

Rastislav Krátky

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:04

Branislav Škripek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. No, ja som práve chcel poďakovať za to, čo si zdôraznil, že v rôznych štátoch je iný čas toho, kedy dieťa ešte môže byť odstránené, potratené, zbavené života a nedovoliť mu stať sa osobou. Pani Plaváková potom reagovala, že... (Reakcia z pléna.) Jaj, vlastne áno, nemám reagovať na vás, dobre, kolegyňa poskytla inú informáciu. Ale ja chcem zdôrazniť, že to je síce pekné, keď nejaký súd, ktorýkoľvek súd vyhlási, že nenarodené dieťa nie je osobou a nie sú mu priznané práva, ale my sa na to pozeráme a chceme pozerať a toto prinášame aj do politického diskurzu, že my sa chceme pozerať na človeka ako na osobu a nie preto, že to vyhlási nejaký súd, ale lebo ňou je. A tak ako už bolo spomenuté, v niektorých štátoch je dedičom aj dieťa, keď mu zomrie, teda keď je ešte v tele matky, ale ona zomrela, tak ono sa narodí, zachránia ho napríklad záchranári, tak je dedičom, a to je velice zaujímavá vec.
A tiež som povedal, že môj syn keby, a obaja, pretože obaja moji chlapci sa narodili veľmi predčasne a jeden tri mesiace pred a jeden jeden a pol mesiaca pred normálnym pôrodom, takže obaja fakticky mohli byť stále považovaní za zhluk buniek, ktoré kľudne sme mohli odstrániť alebo nechať zomrieť v tom tele matky, mojej manželky, pretože by ich nebola donosila a hotovo. Alebo keďže sa predčasne narodili, ako je vôbec možné, že keď sme ich vytiahli vlastne umelým zásahom z toho tela matky, tak sa tými osobami stali a zrazu všetky práva na nich platia. Takže ja by som chcel a na tom mi záleží, aby sme sa ako politici prinášali presne to, aby sme chápali nenarodené deti ako skutočných ľudí, ktorým aj tie práva patria.
Takže ďakujem za tvoje vystúpenie a myslím si, že má zmysel, aby sme toto robili.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.9.2024 o 12:04 hod.

Mgr.

Branislav Škripek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:06

Ján Horecký
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ďakujem aj, vážené dámy, páni, za vaše reakcie.
Ľutujem, že pani kolegyňa Plaváková odišla, lebo stojím o ten dialóg a chcel som jej vysvetliť svoj postoj. Objekt práva a byť ľudskou bytosťou sú principiálne a váhovo bytostne iné veci. To, že právnici sa zhodnú na tom, že dieťa, teda ľudská bytosť nie je objektom práva, a teda nepožíva ochranu života v niektorých krajinách, je donebavolajúci zločin a my sa naň snažíme reagovať. Jednoducho nie je ani to pravda, že nie sú absolútne objektom práva. Koľko máme zákonov a predpisov, ktoré chránia s osobitným zreteľom tehotnú ženu a dieťa napríklad pred fajčením, pred škodlivými látkami a pred kadečím. Prečo to robíme? Prečo to robíme s väčším zreteľom k tehotným ženám? Kvôli ich plodu, kvôli ich dieťaťu pod srdcom. Nerobíme to kvôli nejakému zhluku buniek, ale kvôli tomu, že sa jedná o dva životy. Tak ako to bolo spomínané aj včera, že niekedy ide o dvojnásobnú vraždu alebo dvojnásobné zabitie, ak sa stane nehoda alebo úmyselný trestný čin, že niekto zmarí život tehotnej ženy a s ním aj život nenarodeného dieťaťa. Nuž, Charta základných ľudských práv Európskej únie chráni život, predovšetkým život a základné atribúty dôstojného života každej bytosti vrátane menšín, ale aj vrátane nenarodených detí, nie právo na potrat, ktoré rozhodne nie je právom ľudským, ale neľudským.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.9.2024 o 12:06 hod.

Mgr.

Ján Horecký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
19. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 9:04

Justín Sedlák
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis

Gašpar, Tibor, podpredseda NR SR
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, otváram ôsmy rokovací deň 19. schôdze Národnej rady Slovenskej republiky.
Na dnešnom rokovacom dni o ospravedlnenie požiadali poslanci: Luščíková, Nash, Štefunko, Valášek, Vančo a Bittó-Cigániková.
Podľa schváleného programu pristúpime k prvému čítaniu o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 513/2009 Z. z. o dráhach a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
Vládny návrh zákona je uverejnený ako tlač 377, návrh na jeho pridelenie na prerokovanie výborom je v rozhodnutí č. 406.
Prosím ministra dopravy Slovenskej republiky Jozefa Ráža, aby vládny návrh zákona odôvodnil.
Nech sa páči, máte slovo.

(Rokovanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 513/2009 Z. z. o dráhach a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, tlač 377.)

Ráž, Jozef, minister dopravy SR

Dobrý deň. Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi, aby som uviedol vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 513/2009 Z. z. o dráhach a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.
Účelom návrhu zákona je upraviť proces činnosti a právnych inštitútov v oblasti železničných dráh a dopravy na železničnej dráhe, ktoré sú upravené vo vnútroštátnej legislatíve transponovanej smernice o interoperabilite železničného systému v Európskej únii a smernici o bezpečnosti železníc a zároveň sú tieto činnosti a právne inštitúty bližšie špecifikované vo vykonávacích aktoch, ktoré boli prijaté na základe uvedených smerníc. Je to napríklad proces udeľovania výnimiek z technických špecifikácií interoperability a zriadenie registra železničných vozidiel a registra železničnej infraštruktúry, ktoré mali len dočasný charakter.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, so zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi platnými v Slovenskej republike, medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná, ako aj s právom Európskej únie.
Návrh zákona bude mať pozitívny vplyv na rozpočet verejnej správy, pozitívny a negatívny vplyv na podnikateľské prostredie. Nebude mať sociálne vplyvy ani vplyvy na služby verejnej správy pre občanov, na informatizáciu spoločnosti, životné prostredie, na manželstvo, rodičovstvo a rodinu.
Dovoľujem si vás požiadať o podporu pri prerokovaní predloženého vládneho zákona a o jeho schválenie v prvom čítaní.
Ďakujem pekne.

Gašpar, Tibor, podpredseda NR SR
Ďakujem za úvodné slovo pánovi ministrovi.
Dávam slovo spravodajcovi, ktorého určil navrhnutý gestorský výbor pre hospodárske záležitosti, pánovi poslancovi Justínovi Sedlákovi.
Nech sa páči, máte slovo.

Sedlák, Justín, poslanec NR SR
Vážený pán predsedajúci, vážená pani poslankyňa, vážení páni poslanci, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti ma určil za spravodajcu k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 513/2009 Z. z. o dráhach a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, tlač 377.
V súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku podávam v prvom čítaní informáciu o predmetnom návrhu zákona.

Konštatujem, že uvedený návrh spĺňa všetky náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby Národná rada po všeobecnej rozprave sa uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady Slovenskej republiky navrhujem, aby návrh zákona prerokovali výbory: Ústavnoprávny výbor Národnej rady, Výbor Národnej rady pre hospodárske záležitosti. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti. Odporúčam, aby výbory predmetný návrh zákona prerokovali do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.

Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

24.9.2024 o 9:04 hod.

JUDr.

Justín Sedlák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie 9:06

Jozef Ráž
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi, aby som uviedol vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 359/2000 Z. z. o Slovenskej komore výcvikových zariadení autoškôl a o zmene zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 315/1996 Z. z. o premávke na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov.
Vláda Slovenskej republiky prerokovala návrh zákona dňa 10. júla 2024 a prijala ho uznesením č. 398/2024.
Cieľom návrhu zákona je zabezpečiť sfunkčnenie konania Valného zhromaždenia Slovenskej komory výcvikových zariadení autoškôl. Súčasné znenie zákona o slovenskej komore výcvikových zariadení striktne požaduje, že valné zhromaždenie môže platne rokovať, len ak je osobne prítomná nadpolovičná väčšina všetkých členov komory. V súčasnosti všetkých členov komory je 208. Dosiahnuť, aby na mieste konania valného zhromaždenia komory bola prítomná nadpolovičná väčšina, je v praxi takmer nemožné. V minulosti sa valné zhromaždenia konali, avšak nemohli platne rokovať vzhľadom na neúčasť členov komory. Z týchto dôvodov návrh zákona upravuje kvórum na platné konanie valného zhromaždenia a zároveň zavádza potrebu voľby aj náhradníkov zvolených orgánov komory, aby sa nemuselo konať mimoriadne valné zhromaždenie na doplnenie plného stavu voľného orgánu komory.
Dovoľujem si vás požiadať o podporu pri prerokovaní predloženého návrhu zákona a jeho schválenie v prvom čítaní.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie

24.9.2024 o 9:06 hod.

JUDr. Ing.

Jozef Ráž

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 9:08

Justín Sedlák
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti ma určil za spravodajcu k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 359/2000 Z. z. o Slovenskej komore výcvikových zariadení autoškôl a o zmene zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 315/1996 Z. z. o premávke na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov, tlač 378.
V súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku podávam v prvom čítaní spravodajskú informáciu o predmetnom návrhu zákona. Konštatujem, že uvedený návrh zákona spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a podľa legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady Slovenskej republiky navrhujem, aby návrh zákona prerokovali výbory: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti. Odporúčam, aby výbory predmetný návrh zákona prerokovali do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

24.9.2024 o 9:08 hod.

JUDr.

Justín Sedlák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie 9:11

Jozef Ráž
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, dovoľujem si uviesť materiál vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 136/2004 Z. z. o letiskových spoločnostiach a o zmene a doplnení zákona č. 143/1998 Z. z. o civilnom letectve, tzv. letecký zákon, a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 37/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov.
Predkladaný návrh zákona predstavuje právnu úpravu správy majetku štátu, odlišnosť všeobecnej úpravy správy majetku štátu, na základe ktorej bude Ministerstvo dopravy Slovenskej republiky oprávnené na kúpu nevysporiadaných pozemkov v rámci perimetra letiska prevádzkovaného letiskovou spoločnosťou do vlastníctva štátu a následne na základe nájomnej zmluvy bude oprávnený ich prenajať letiskovej spoločnosti. Otázku vysporiadania vlastníckych práv k príslušným pozemkom malo Ministerstvo dopravy Slovenskej republiky záujem riešiť prostredníctvom existujúcich nástrojov, a to formou poskytnutia príspevku v civilnom letectve na investície, a to do letiskovej infraštruktúry tzv. investičnú pomoc, ktorá podľa zákona číslo, ktorá sa aplikuje podľa zákona č. 213/2019 Z. z., avšak v rámci prednotifikácie a následnej komunikácie Európska komisia po takmer dvoch rokoch konzultácie a vypracovania rôznych podkladov uviedla, že priame poskytnutie verejných prostriedkov letiskovej spoločnosti nie je podľa jej názoru možné. Z tohoto dôvodu sa pristúpilo k riešeniu, ktoré je predmetom návrhu zákona.
Dovoľujem si vás požiadať o podporu pri prerokovaní predloženého vládneho návrhu zákona a jeho schválenie v prvom čítaní.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie

24.9.2024 o 9:11 hod.

JUDr. Ing.

Jozef Ráž

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 9:13

Jaroslav Mego
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, vážené pani poslankyne, páni poslanci, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti ma určil za spravodajcu k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 136/2004 Z. z. o letiskových spoločnostiach a o zmene a doplnení zákona č. 143/1998 Z. z. o civilnom letectve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 37/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov, tlač 406.
V súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku podávam v prvom čítaní spravodajskú informáciu o predmetnom návrhu zákona. Konštatujem, že uvedený návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady Slovenskej republiky navrhujem, aby návrh zákona prerokovali výbory: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a výbor pre hospodárske záležitosti. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti. Odporúčam, aby výbory predmetný návrh zákona prerokovali do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

24.9.2024 o 9:13 hod.

Jaroslav Mego

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie 9:17

Jozef Ráž
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi uviesť odôvodnenie materiálu Návrh na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky so Zmluvou medzi Slovenskou republikou a Mongolskom o medzinárodnej cestnej doprave.
Vláda Slovenskej republiky vyslovila súhlas s ratifikáciou v uznesení č. 27 zo dňa 25. júna 2023. Zmluva bola podpísaná 8. marca 2024 štátnou tajomníčkou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky Denisou Žilákovou a ministrom ciest a rozvoja Mongolska B. Sandagom (pozn. prepis.: neoverený zápis).
Prezidentka Slovenskej republiky neuplatnila k predmetnému materiálu pripomienky, súhlasí s jeho predložením na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky. Predkladaný návrh zmluvy je štandardnou bilaterálnou zmluvou, aké Slovenská republika uzatvára s jednotlivými štátmi v záujme podpory a rozvoja obchodnej spolupráce, aká je v záujme uľahčenia tranzitu. Zmluva upravuje podmienky vykonávania osobnej a nákladnej cestnej dopravy, povinnosti dopravcov, sankcie v prípade nedodržania ustanovenej zmluvy.
Zmluva je dvojstrannou medzinárodnou zmluvou prezidentskej povahy podľa článku 7 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky, ktorá priamo zakladá práva alebo povinnosti fyzických osôb, právnických osôb a preto podlieha pred jej ratifikáciou súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky. Zároveň je zmluva dvojstrannou medzinárodnou zmluvou prezidentskej povahy podľa článku 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky, na vykonanie ktorej nie je potrebný zákon a ktorá po ratifikácii a vyhlásení spôsobom ustanoveným zákonom má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky.
Materiál nemá vplyv na rozpočet verejnej správy, sociálne vplyvy, vplyvy na podnikateľské prostredie, vplyvy na služby verejnej správy pre občana, životné prostredie, informatizáciu spoločnosti, manželstvo, rodičovstvo a rodinu.
Vážení prítomní, dovoľujem si vás požiadať o súhlas s predkladaným návrhom a rozhodnúť, že ide o medzinárodnú zmluvu podľa čl. 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky, ktorá má prednosť pred zákonmi.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie

24.9.2024 o 9:17 hod.

JUDr. Ing.

Jozef Ráž

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:19

Jaroslav Mego
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, páni poslanci, predkladá spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o výsledku prerokovania návrhu na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky...
===== Vážený pán predsedajúci, pani poslankyne, páni poslanci, predkladám spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o výsledku prerokovania návrhu na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky so zmluvou medzi Slovenskou republikou a Mongolskom o medzinárodnej cestnej doprave (tlač č. 339a).
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č. 389 z 2. júla 2024 pridelil návrh na prerokovanie: Ústavnoprávnemu výboru a výboru pre hospodárske záležitosti. Za gestorský výbor určil výbor pre hospodárske záležitosti. Ústavnoprávny výbor o návrhu rokoval 5. septembra 2024 a prijal uznesenie č. 136. Výbor pre hospodárske záležitosti o návrhu rokoval 10. septembra 2024 a prijal uznesenie č. 89. Obidva výbory odporučili Národnej rade Slovenskej republiky podľa čl. 86 písm. d) Ústavy Slovenskej republiky vysloviť súhlas so zmluvou medzi Slovenskou republikou a Mongolskom o medzinárodnej cestnej doprave a rozhodnutie, ide o medzinárodnú zmluvu podľa čl. 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky, ktorá má prednosť pred zákonmi. Gestorský výbor odporúča Národnej rade Slovenskej republiky podľa čl. 86 písm. d) Ústavy Slovenskej republiky vysloviť súhlas so Zmluvou medzi Slovenskou republikou a mongolskom o medzinárodnej cestnej doprave a rozhodnúť, že ide o medzinárodnú zmluvu podľa čl. 7 ústavy 5, Ústavy Slovenskej republiky, ktorá má prednosť pred zákonmi.
Spoločná správa výborov vrátane návrhu uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky bola schválená uznesením gestorského výboru č. 92 z 10. septembra 2024. Týmto uznesením, ma výbor zároveň poveril, aby som informoval o výsledku rokovania výborov, odôvodnil návrh a stanovisko gestorského výboru uvedené v spoločnej správe a predniesol návrh uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

24.9.2024 o 9:19 hod.

Jaroslav Mego

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video