43. schôdza

25.11.2025 - 12.12.2025
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie

27.11.2025 o 14:26 hod.

JUDr. PhD.

Boris Susko

 
Poslať e-mailom
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

14:24

Tibor Gašpar
Skontrolovaný text
Nech sa páči, pán minister.
Skryt prepis

27.11.2025 o 14:24 hod.

gen. v. v. PaedDr.

Tibor Gašpar

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie 14:24

Boris Susko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za doplňujúcu otázku.
Prechod tejto agendy je veľmi jednoduchý, nakoľko sám nový zákon, ktorý zriaďuje nový úrad, hovorí v svojich prechodných ustanoveniach, že konania, ktoré boli začaté na ministerstve spravodlivosti, sa dokončia na ministerstve spravodlivosti, čiže tam nebude dochádzať k žiadnemu presunu agendy. A nové veci, ktoré napadnú na úrad, bude už riešiť úrad. A ako ste mohli počuť aj v predchádzajúcej rozprave ministra vnútra, sám povedal, že tieto kapacity budú zabezpečené z kapacít ministerstva vnútra, personálnych kapacít, myslím, a, samozrejme, ministerstvo spravodlivosti poskytne maximálnu súčinnosť pri prechode tejto agendy alebo pri teda začatí tejto novej agendy týmto úradom, myslím tým z hľadiska metodického, metodických pokynov, z hľadiska nejakého know-how, ktoré ministerstvo v tejto oblasti má. Pokiaľ bude záujem zamestnancov ministerstva spravodlivosti prejsť na tento úrad, tak, samozrejme, my tomu nebudeme brániť, ale nepredpokladáme prechod personálneho stavu, tento bude zabezpečený z kapacít ministerstva vnútra.
Pokiaľ ide o financovanie, my máme na tieto, na túto oblasť vyčlenený, vyčlenenú časť rozpočtu a táto časť rozpočtu bude rozpočtovým opatrením presunutá na nový úrad.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie

27.11.2025 o 14:24 hod.

JUDr. PhD.

Boris Susko

 
Poslať e-mailom

14:25

Tibor Gašpar
Skontrolovaný text
Ďakujem. Druhá vyžrebovaná otázka v poradí je rovnaká ako prvá, ale pani poslankyňa Števulová, ktorá ju položila, má právo na doplňujúcu otázku. Chcete položiť?
Nech sa páči. (Krátka pauza pre nefunkčnosť mikrofónu.) Prosím vás, mikrofón nevieme...
Skryt prepis

27.11.2025 o 14:25 hod.

gen. v. v. PaedDr.

Tibor Gašpar

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 14:25

Zuzana Števulová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem.
Pán minister, ja sa chcem spýtať v tejto súvislosti, že teda presúvate tú agendu odškodňovania na ten nový novovznikajúci úrad, že vaše ministerstvo v novembri odpovedalo, vlastne vyplnilo ten dotazník pre OECD o ochrane whistleblowerov, kde ste ale napísali, že žiaden legislatívny zámer, ktorý by sa týkal vlastne Úradu na ochranu oznamovateľov, nepripravujete, ani ste tam neavizovali, že by ste chceli úradu pridať takúto agendu odškodňovania obetí. Naopak, minister vnútra tvrdí, že ste o tom dlhodobo rokovali. Tak ja chcem vedieť, že kedy ste začali rokovať s ministrom vnútra o tom, že agenda odškodňovania obetí trestných činov bude presunutá na tento nový úrad? Koľko stretnutí sa za týmto účelom uskutočnilo a prečo ste to OECD nenapísali?
Skryt prepis

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho

27.11.2025 o 14:25 hod.

JUDr.

Zuzana Števulová

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

14:26

Tibor Gašpar
Skontrolovaný text
Pán minister, nech sa páči.
Skryt prepis

27.11.2025 o 14:26 hod.

gen. v. v. PaedDr.

Tibor Gašpar

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie 14:26

Boris Susko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
V čase, keď, teda ja nemám informáciu o tomto, nemôžem mať informáciu o všetkých podrobných veciach, ktoré sa kde reportujú, ale teda nemám informáciu, že sme takúto informáciu OECD poskytovali. Na druhej strane naozaj táto téma je dlhodobo predmetom aj úvah na ministerstve spravodlivosti z hľadiska dostatočnej ochrany obetí trestných činov. Nepoviem vám presne, kedy tá, diskutujeme o tejto téme dlhodobejšie, presný termín, termín si momentálne nespomínam, ale tá potreba je naozaj z hľadiska špecializácie práve týchto činností, činností namieste.
A pokiaľ ste sa pýtali na tú, na tú sumu, tak rozpočtované prostriedky na obete trestných činov, na odškodňovanie obetí trestných činov sú vo výške za ostatné roky, teda rozpočtované sú, myslím, vo výške 1,2 milióna eur a za ostatné dva alebo tri roky to bolo na tejto, približne na tejto úrovni, 1,2, 1,1 a 1,3, myslím, ak sa nemýlim.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie

27.11.2025 o 14:26 hod.

JUDr. PhD.

Boris Susko

 
Poslať e-mailom

14:27

Tibor Gašpar
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán minister.
Ideme k tretej otázke, ktorú položil pán poslanec Marián Viskupič ministrovi financií Ladislavovi Kamenickému. Znenie otázky:
„Môžete jednoznačne potvrdiť, že bežní občania, ktorí majú na strechách svojich domov nainštalované fotovoltické panely pre vlastnú spotrebu, nebudú po prijatí tretieho konsolidačného balíčka považovaní za podnikateľov a nevznikne im nová povinnosť platiť sociálne odvody? Alebo plánujete túto nejasnosť urýchlene odstrániť, aby sa predišlo nespravodlivému zaťaženiu tisícov domácností?"
Nech sa páči, pán minister.
Skryt prepis

27.11.2025 o 14:27 hod.

gen. v. v. PaedDr.

Tibor Gašpar

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie v rozprave 14:28

Ladislav Kamenický
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Tú istú otázku som dostal aj pri bode 12, 87, 108, 109, 129, 131, 153, 163 a 169, takže chápem, že chceli ste sa, aby ste zvýšili pravdepodobnosť toho, že odpoviem na danú otázku. Myslím, že vás odpoveď uspokojí, pán poslanec, odovzdávam ju aj písomne, ste ma požiadali, takže dám vám ju aj písomne.
Takže, vážený pán poslanec, ďakujem, je to špecifická otázka, samozrejme, ktorá súvisí s úpravami platenia sociálnych odvodov spadajúcich do kompetencie ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, dotýkajú sa legislatívy v rámci gescií pani podpredsedníčky vlády a ministerky hospodárstva Slovenskej republiky, ale nebudem sa brániť vám odpovedať, samozrejme, na danú otázku.
Povinnosť platiť poistné a sociálne poistenie ako samostatne zárobkovo činná osoba podľa zákona o sociálnom poistení účinnom od 1. januára 2026 bude mať taká fyzická osoba, ktorá má najmenej 18 rokov veku a je oprávnená vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá zakladá dosahovanie príjmu z podnikania a inej zárobkovej činnosti. V súvislosti so zodpovedaním otázky platenia poistného na sociálne poistenie s využitím malých fotovoltických zariadení je preto kľúčové, či sa osoba, ktorá by z takejto činnosti dosahovala príjem, považuje za podnikateľa alebo samostatne zárobkovo činnú osobu na účely platenia sociálnych odvodov vo vzťahu zatriedenia príjmov dosahovaných v tejto činnosti, na účel dani z príjmu sa schválením tretieho konsolidačného balíčka nič nezmenilo. Vo všeobecnosti môžeme teda potvrdiť, že ak osoby, ktoré majú fotovoltické zariadenia s inštalovaným výkonom do 1 MW, nie sú v zmysle energetickej legislatívy ministerstva hospodárstva oprávnené vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá zakladá dosahovanie príjmu z podnikania alebo z inej samostatne zárobkovej činnosti. Nevzniká im povinnosť platiť poistné na sociálne poistenie ani v súčasnosti a nemení na tom nič ani prijatie tretieho konsolidačného balíka.
Len na doplnenie uvediem, že inštalovaný výkon štandardných fotovoltických zariadení využívaných bežnými občanmi je výrazne nižšia a pohybuje sa v jednotkách kW. V dopytoch verejnosti, ktorí sa nás na podobnú otázku pýtali, vieme, že majú inštalovaný výkon 3 kW, čo je pod sumu jedného MW, takže ďaleko, ďaleko pod. Takže v tomto prípade by to malo byť absolútne bezpečné. Samozrejme, predpokladáme, ak by niekto, kto ide podnikať s dodávkami elektrickej energie, má to na tú licenciu, aj keď má ten výkon pod 1 MW, tak potom je, samozrejme, povinný.
Takže z tohoto pohľadu bežní ľudia sú absolútne v poriadku.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

27.11.2025 o 14:28 hod.

Ing.

Ladislav Kamenický

 
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 14:31

Tibor Gašpar
Skontrolovaný text
Ďakujem, ale, pán minister, neodchádzajte, lebo pán poslanec má na vás doplňujúcu otázku.
Nech sa páči, pán poslanec, môžete položiť otázku.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

27.11.2025 o 14:31 hod.

gen. v. v. PaedDr.

Tibor Gašpar

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:31

Marián Viskupič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Pán minister, ďakujem pekne. Ja si myslím, že áno, že táto odpoveď by mala potešiť skutočne že desaťtisíce, možno stotisíce občanov, ktorí teda túto fotovoltiku majú. Pravda je skutočne, že tie bežné občianske inštalácie sú max 10, možno niekto má 12 kW, nie je 1 MW. Čiže viete, pán minister, potvrdiť teda aj to, že nech je to teda akákoľvek forma, že má aj nejakú flexi batériu, že teda akoby požičiava a vracia sa tá energia, respektíve že keď ju aj akoby predáva, ale v týchto minimálnych množstvách, čiže je to limitované tým, že pokiaľ nie je vlastníkom oprávnenia podnikať v energetike, čiže všetky tieto malé v akomkoľvek prípade sú vyradené z platenia týchto sociálnych odvodov? Takto nejak to je, tak?
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

27.11.2025 o 14:31 hod.

RNDr. Ing.

Marián Viskupič

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom