Ďakujem za slovo, ja by som chcela poukázať na to, že v prvom rade dnes vlastne prejednávame tento vrátený zákon prezidenta a dnes je Medzinárodný deň boja proti korupcii, čo mi príde príznačné, pretože, keď si predstavíme, že čo je jedným z najúčinnejších nástroja boja proti korupcii, tak je to práve právo na prístup, na slobodný prístup k informáciám, čo najširších pre verejnosť, pre médiá, pre kohokoľvek a v zásade som si pozerala pred...
Ďakujem za slovo, ja by som chcela poukázať na to, že v prvom rade dnes vlastne prejednávame tento vrátený zákon prezidenta a dnes je Medzinárodný deň boja proti korupcii, čo mi príde príznačné, pretože, keď si predstavíme, že čo je jedným z najúčinnejších nástroja boja proti korupcii, tak je to práve právo na prístup, na slobodný prístup k informáciám, čo najširších pre verejnosť, pre médiá, pre kohokoľvek a v zásade som si pozerala pred chvíľou, že práve ministerstvo vnútra napr. dnes zverejnilo práve teda to, že je dnes Medzinárodný deň boja proti korupcii, hovorí tam, čo korupciou môže byť a ako napr. odhaliť korupčné správanie kde medzi známky korupcie zahŕňajú napr. neopodstatnené oneskorenia pri vybavovaní povinností, alebo nadmerná tajnosť dokumentácií, dnešný instagram ministerstva vnútra. Tak keby pán minister vnútra nebol zrovna v Abu Dabí, ale prišiel dnes do parlamentu, tak asi by sme ho boli mohli spýtať, že či ministerstvo vnútra považuje túto novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám, za nástroj, ktorý podporí boj proti korupcii a naopak, ho sťaží. Pretože my, v Progresívnom Slovensku si jednoznačne myslíme, že tento nástroj, okrem teda toho, že má umlčať kritikov akejkoľvek vládnej, štátnej, verejnej moci, tak vlastne jeho cieľom je aj sťažiť práve ten boj proti korupcii, inak sa to vlastne nedá vysvetliť a príde mi naozaj veľmi, veľmi smutné, že zrovna dnes, keď bol tento zákon termínovaný, bol termínovaný asi náhodne, však predpokladám, že nikto nebol až taký cynický, že by naozaj toto plénum si termínovalo práve tento zákon na Medzinárodný deň boja proti korupcii a zrovna by sa aj teda predkladateľ zákona rozhodol neprísť vôbec obhajovať, práve teraz sme tu vlastne jedine iba my, z opozície už tu nikto, okrem predsedajúceho a pardon, hore jeden z koalície, nie je, ale prosto, keď si to zoberiete, že táto republika deklaruje ten boj proti korupcii a ten jediný medzinárodný deň, ktorý sa tomu ideme venovať, my tu prosto máme, túto novelu vrátenú prezidentom a predkladateľ zákona, od ktorého by som teda očakávala, že tu bude, že sa bude obhajovať, špeciálne zoči, voči, teda pripomienkam prezidenta, ktorý ho v podstate obvinil z legislatívneho fušerizmu, tu nie je.
Čiže ja by som v skutočnosti očakávala, že, keď už niekto predloží novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám, tak ten niekto je naozaj človek, ktorému ide o zlepšenie toho prístupu k informáciám, o zlepšenie boja proti korupcii a bude nám tu argumentovať ako táto jeho novela vlastne k tomuto všetkému pomôže. Nejakú argumentáciu? Nie, nič. Argumentujeme tu len, žiaľ.
Ešte ďalšia vec, ktorá je podľa mňa veľmi smutná je práve to, že tento návrh zákona ako všetky najhoršie návrhy zákona, ktoré tu v rámci tohto funkčného obdobia tohto parlamentu máme, prichádza práve z dielne SNS a práve od legislatívnej úderky, ktorú vedie pán Adam Lučanský, on tu teda ako už bolo spomenuté, má aj ďalší návrh zákona, ktorý sa týka teda neziskových a mimovládnych organizácií a bol premenený na zákon o lobingu a keďže ja teda naozaj pochybujem, že tento návrh zákona, novela teda zákona o slobodnom prístupe k informáciám, je z jeho hlavy, keďže to tu ani neobhajuje, tak by ma fakt zaujímalo, keby tu bol prítomný, keby našiel tú odvahu, postaviť sa za to, čo do legislatívneho procesu nielenže vypustil, ale aj v podstate dopustil, aby to bolo prijaté, že teda, či ten zákon druhý o tom lobingu, alias zákon o mimovládnych organizáciách, teda bude používať aj na seba a na ľudí, ktorí, škoda, Ondrej, ja som trpela, že je to práve Adam Lučanský, ale samozrejme, rada ťa vidím.
Takže by som teda dúfala, že by nám odpovedal aj na otázku, že teda, keď bude platný, platná jeho novela zákona o mimovládkach, a teda budú sa všetci musieť označovať za lobistov, či teda prizná, kto vlastne loboval jeho pri týchto zákonoch. To by bolo veľmi vhodné, pripomínam, že pán Adam Lučanský je teda aj miestny poslanec v obci, z ktorej obaja sme, Bystrička pri Martine, tak by som sa možno spýtala, že či teda tu rieši nejaký problém obce Bystrička pri Martine, ktorá si nevie poradiť s info zákonom, asi sa pôjdem spýtať starostu, keď tam cez Vianoce budem, že či teda toto je nejaká vec, alebo nie, lebo naozaj by ma to zaujímalo, že teda, keď sa tu už bavíme o tom ako tie neziskovky sú hrozní lobisti a neviem, mali by sa prosto registrovať a označovať, ja neviem čo, tak ja chcem prosto vedieť, kto lobuje poslancov SNS za tie zákony, ktoré predkladajú. V záujme toho, aby boli transparentní, veľmi radi rozprávajú o tej transparentnosti. Podľa mňa, by to mali povedať už teraz, keď navrhujú tieto zákony. To by bolo čestné.
Takže toľko, ale žiaľ, nikto z nich tu nie je, tak neviem teda, že či do konca, teda ústnej rozpravy z nich niekto ešte príde a nájde tú odvahu, ale, ale mám pocit, že nie. Tu asi skončím, pretože ostatné veci, ktoré moji kolegovia teda tu predo mnou už veľmi, veľmi detailne vysvetlili, naozaj nedá sa k tomuto zákonu povedať nič iné, lenže je to legislatívna fušerina, kto si prečíta tie výhrady vo vete prezidenta, vidí to tam napísané medzi riadkami, v podstate tento zákon prinesie do celého procesu práva na získavanie informácií, chaos, legislatívnu nestabilitu a neistotu. Povedie k svojvôli a treba naozaj zopakovať to, čo povedal aj prezident, že problematický nie je, len obsah tohto návrhu zákona, ale aj celý proces jeho prijímania.
A ja chcem ešte povedať poslednú vec, že ja si myslím, že to je naša spoločná hanba celej tejto snemovne, ak teda nebudú tie výhrady prezidenta prijaté, pretože tento návrh zákona nerieši žiaden skutočný problém. To, čo tvrdí, že rieši je klamstvo. Tu prosto nie je a neexistuje žiaden problém a bola som aj na strane štátneho orgánu, ktorý sa musel so všelijakými pofidernými žiadosťami o informácie vysporiadávať, dá sa to. Predĺži sa žiadosť, keď je tých informácií veľa aj keď ide o šikanózny výkon práva, takisto sa s tým dá vysporiadať. Tu neexistuje žiaden problém na strane verejnej moci, ktorý by spočíval v tom, že by sa štátne, alebo verejné orgány nevedeli pri súčasne, v súčasnosti platnej legislatíve a výklade súdov vysporiadať s prípadným, šikanóznym výkonom práva na slobodu informácií. Čiže namiesto toho, aby sme tu riešili nejaké skutočné problémy ľudí, alebo skutočné problémy, ktoré by sa mohli týkať práva na prístup informácií, riešime neexistujúci, fiktívny problém, ktorého dôsledkom bude, podľa mňa, oslabenie prístupu k informáciám pre bežných ľudí, ale aj pre tých, čo sa snažia vlastne bojovať proti korupcii a zisťovať si informácie z verejne dostupných zdrojov, a to je podľa mňa, spreneverenie sa všetkých záväzkov Slovenskej republiky, ktoré máme, a teda to ministerstvo vnútra, by si podľa mňa, malo ten status stiahnuť, lebo je to naozaj smiešne. Ďakujem.
Skryt prepis