60. schôdza

18.6.2026 - 18.6.2026
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

18.6.2026 o 17:24 hod.

gen. v. v. PaedDr.

Tibor Gašpar

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:19

Mária Kolíková
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán poslanec za veľmi trefné vystúpenie a treba sa k tomu jasne vracať. Táto schôdza je hanbou tejto vlády. Pol roka sa vyhýbať tomu, aby priznali, že zadlžujú Slovensko a nepriniesli Slovensku nič. O tom je toto rokovanie. O tom je toto dožiadanie si dôvery, ale tú dôveru si jednoducho táto vláda naozaj nezaslúži, lebo čo priniesla ľuďom na Slovensku? Čo im priniesla? Vyššie dane, ale za to vláda si hneď na začiatku zdvojnásobila svoje platy. To je hanba. Všetci vieme, že keď niekto šetrí, tak musí šetriť na sebe. 36 štátnych tajomníkov, veď to je hanba. Veď včera sme sa dozvedeli o treťom štátnom tajomníkovi na ministerstve zahraničného, na Ministerstve životného prostredia. To je, to je naozaj až nechutné, až nechutné. Táto vláda jednoducho nepriniesla nič a nevie priznať ľuďom, že si od nich vybrala peniaze na to, aby sa štát ešte viac zadlžil. Takže ľudia strádajú a táto vláda, táto, toto rokovanie o dôvere vláde presne o tom je. Vláda si nezaslúži dôveru. Lebo ľudia strádajú a nevidia nič, čo by im priniesla táto vláda. Sa to Tibor Gašpar samozrejme veľmi dobre vie. Pretože, ak tu je nejaká priorita tejto vlády, tak pomôcť svojim ľuďom, aby unikli pred spravodlivosťou. A osobitne dnes sa zameriava na pomoc Tiborovi Gašparovi, podpredsedovi parlamentu, obžalovanému v kauze Očistec. Je to hanba, lebo na toto sa zameriava premiér tejto republiky. K tomu venuje svoju energiu, svoj čas a keby venoval tento svoj čas a energiu Slovensku, Slovensku, tak by to Slovensko mohlo vyzerať inak. A nemuseli by sme tu v parlamente pol roka čakať na to, aby vláda zobrala odvahu kvôli rozhodnutiu Ústavného súdu a prišla sem a prišla si vypýtať dôveru, lebo zadlžuje Slovensko a my tu nikto nevidíme, nikto nevidíme z toho žiadny efekt, ale za to polmiliónové oslavy, na to sa peniaze vždy nájdu.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.6.2026 o 17:19 hod.

Mgr.

Mária Kolíková

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

17:21

Tibor Gašpar
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Ďalej pán poslanec Krúpa.
Skryt prepis

18.6.2026 o 17:21 hod.

gen. v. v. PaedDr.

Tibor Gašpar

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:21

Juraj Krúpa
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja mám niekedy dojem, ako keby SMER – sociálna demokracia – bola transformovaná do nej z jehovistov na nejakých neveriacich jehovistov, lebo jehovisti veria tomu, že svet vznikol nejak 5000 rokov dozadu a ako keby ten SMER si myslel, že oni vznikli, akože teda všetko tu vzniklo až počiatkom Matovičovej vlády. Že predtým nič nebolo. Predtým, keď niečo bolo, tak bol to proste raj, Adam a Eva, všetci všetci boli šťastní a prišiel Matovič, Heger, Ódor, ten to všetko rozbil a vy, chudáci, teraz trpíte strašne a musíte robiť také také zrázne kroky, také opatrenia, dokonca aj novelu trestného zákona musíte robiť. No hrozné, hrozné. Pôjdete aj sedemkrát ju novelizovať, pretože také strašné veci sa vám stali. Veď teraz tak trpíte v tej vláde. Vy tak trpíte proste tými všetkými opatreniami. Vám je to tak ľúto, že tých ľudí musíte takto ožobračovať. Preboha živého. Takže toto sú tie strašné problémy. Ja vidím na vás, aký ste utrápený, ako trpíte. Takže toto je tá tragédia vášho vládnutia, len bohužiaľ nejde to. Nejde to, nedarí sa, ani po konsolidáciách, ani po ničom a vy tu žiadate akúsi dôveru. Dôveru v čo? Že tu niečo akože vybudujete? Čo ste vybudovali? Ja sa zamýšľam nad jednou vecou. My tu máme teraz, keď často sa bavíme o prešovskej nemocnici, tak máme tu ministra obrany, ktorý stavia nemocnice, obchvaty, cesty a tak ďalej. A ja sa tak nad tým zamýšľam v tomto bordeli, deli s ním. Viete si predstaviť vo Fínsku, že by prišiel minister financií alebo minister obrany a povedal by ministrovi zdravotníctva, že ja postavím nemocnicu, to budem ja. Viete si to predstaviť? Alebo ja neviem, v Holandsku. Čo by si ten minister zdravotníctva v Holandsku alebo Fínsku myslel? Že vy ste sa zbláznili. A tu toto je, že pochváľme sa. Pozrite sa, čo dokážeme.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.6.2026 o 17:21 hod.

PhDr.

Juraj Krúpa

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

17:23

Tibor Gašpar
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Reagovať bude pán poslanec Macášek.
Skryt prepis

18.6.2026 o 17:23 hod.

gen. v. v. PaedDr.

Tibor Gašpar

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:23

Vladimír Macášek
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Ďakujem, pán predsedajúci. Pán Štefunko, vaše vystúpenie bolo tak polopravdivé, až súviselo s nepravdou a klamstvom. Médiá, ktoré po la vyjadrenia opozície A, ktoré pod médiá, ktoré má pod kontrolou vláda. Uvádzali a uviedli, že tá 15-miliardová investícia bude súkromná. A bude sa splácať vyrobenou elektrinou vtedy, keď sa tá elektráreň postaví. Takže nie je vôbec pravda to, že to táto táto investícia spôsobí zadlženie Slovenska. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.6.2026 o 17:23 hod.

Ing.

Vladimír Macášek

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

17:24

Tibor Gašpar
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Ďalší v rozprave. S faktickou ešte bude reagovať. Prepáčte, pán poslanec Štefunko má tam ešte čas svoj. Nech sa páči.
Skryt prepis

18.6.2026 o 17:24 hod.

gen. v. v. PaedDr.

Tibor Gašpar

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:24

Ivan Štefunko
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán Macášek. Po prvé ma prekvapilo označenie, že médiá, ktoré majú pod kontrolou, ktoré má pod kontrolou vláda. Neviem, ktoré sú to médiá, lebo podľa zákona by asi vláda nemala mať médiá pod kontrolou, sú to verejnoprávne médiá, tak ste sa teraz ako keby, že prezradili a tak no, ale dobre, ale poďme ku faktu veci, že keď sa to bude financovať zo súkromných zdrojov, tak to bude robené nejakou koncesiou. A tú koncesiu tu bude splácať Slovenská republika. To znamená, že dáva sa to do dlhu. Alebo to budú priamo platiť občania. Normálne, že budú ako keby, že to platiť v energii. Len tá energia tým pádom bude drahá. Tak, aby ste sa nenechali obabrať vlastne tými médiami, ktoré ste povedali, že to nič nie je zadarmo. There is no free lunch. Hej? A teraz my nemáme žiadnu analýzu, či potrebujeme takúto elektráreň. Po druhé, ste znemožnili, aby bol tender minimálne medzi dvoma hráčmi vo svete, teda medzi Francúzmi a Američanmi. Strčili ste sa do pozornosti Američanov za to, aby ste mali najdrahšiu fotku v histórii fotografie a v skutočnosti sa to prejaví tým, že buď budeme musieť tender rušiť, alebo budú platiť občania za drahé energie a bude to akože smeroenergia, ktorú budú platiť ešte desiatky rokov a budú to platiť ešte aj vaše vnúčatá, moje vnúčatá a ešte aj vnúčatá.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.6.2026 o 17:24 hod.

Mgr.

Ivan Štefunko

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

17:26

Tibor Gašpar
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Ďalej v rozprave vystúpi pán poslanec Majerský František.
Skryt prepis

18.6.2026 o 17:26 hod.

gen. v. v. PaedDr.

Tibor Gašpar

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie v rozprave 17:26

František Majerský
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Vážení kolegovia a kolegyne, keby sa dalo, keby pán minister zdravotníctva mohol prísť zo zadných lavíc dopredu, aby som mu to nemusel adresovať dozadu k televízoru. Začnem tak, ako sme pred troma rokmi tu bola ústava a tu sme sľubovali všetci, ktorí sme boli zvolení, tak skúsim ten sľub ešte raz prečítať, lebo si myslím, že mnohí z vás ho za tri roky zabudli. Sľubujem na svoju česť, svedomie, vernosť Slovenskej republike, svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov. Budem dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života. Teraz sa opýtam, kolegovia, čo z toho, čo som teraz povedal, robíte na každej jednej schôdzi? Čo z toho? Ani jeden zákon, ktorý predchádzajúca, táto schôdza predchádzajúca, nebol schválený pre občanov tejto krajiny. Ani jeden. Ani jeden. Ukážte mi, či jeden zákon na tieto schôdze pridali. Riešili sme tu teraz kajúcnikov, rokovací poriadok. Žiadne návrhy zákonov, a to ma na tom najviac štve, že my sa na každú jednu schôdzu pripravujeme. Ja neberiem voličov, že sú vaši, naši, hocijakí. My všetci, ktorí sme v tejto parlamentnej schôdzi, máme zastupovať všetkých občanov tejto krajiny, všetkých bez rozdielu. Máme pripravovať návrhy zákonov, ktoré pomôžu občanom tejto krajiny. Všetkým. Opakujem ešte raz, všetkým. A my sa na každú schôdzu takto pripravujeme. Viete, aký čas som dostal na tejto schôdzi? 15 minút. A so svojím zákonom, ktoré sme s kolegom Stachúrom pripravovali, ktoré sa týkajú zdravotníctva, pán minister, o ktorom ste hovorili, že nepripravili ste nič o zákone o poplatkoch, tak ten zákon je v parlamente. Ten zákon je v parlamente, len sa neprerokováva. Viete kvôli čomu? Lebo sa včera zarezala schôdza. Ale nie kvôli mne, nie kvôli mne. Ja som za to nezahlasoval. Ja som pracoval na tom zákone s kolegom Stachúrom na to, aby sme tie poplatky, ktoré sú eldorádo v zdravotníctve, začali konečne riešiť. A vy nám tú možnosť uzbierite. Ja sa pýtam, akým právom nám beriete možnosť vystupovať v parlamente a prednášať zákony. V celej opozícii sa to pýtam, aký. Čo sme vám my spravili? Čo, čo sme vám spravili, sa pýtam. Pán minister, a teraz konkrétne, lebo vy ste boli veľmi konkrétni kolegovi Stachurovi. Hovorili ste o ňom, ako keby on tu vládol a neviem, čo riešil. Ešte raz. Tak ja sa mám konkrétne opýtať, čo vám spravili záchranári na Slovensku? Čo vám spravili? Messi Isprava mi. Čo, čo sme vám spravili, sa pýtam. Pán minister, a teraz konkrétne, lebo vy ste boli veľmi konkrétni kolegovi Stachurovi. Hovorili ste o ňom, ako keby on tu vládol a neviem, čo riešil. Ešte raz. Tak ja sa mám konkrétne opýtať, čo vám spravili záchranári na Slovensku? Čo vám spravili? Mesiac predtým, ako bolo vyhlásené výberové konanie, som vám povedal, pán minister, a vy to veľmi dobre viete, že ja som konštruktívny a na problémy sa pozerám konštruktívne. Som vám povedal: „záchrankový tender bude najväčší prúser tejto vlády.“ Povedal som vám to. Vy to veľmi dobre viete. A čo ste mi povedali? Nie, nebude. Bol, nemýlil som sa, lebo viem, akí zbojníci sa na tú záchranku nalepili. A ja som tých zbojníkov do záchranky nepriniesol. Ja proti tým zbojníkom 20 rokov bojujem. A vieš, čo sa mi dostalo? Mňa preverovali ľudia od vás na ministerstve. Čo ten Majerský s tou záchrankou má? Kde on je spoločník? Čo on vlastní? A zistili ste, že nič. Ten majiteľ to robí len kvôli tomu, že tú záchranku robí pre všetkých pacientov v tejto krajine. Ja ju nerobím pre nikoho iného. Ešte raz, ja som nehovoril o vás teraz. Vy ste boli konkrétni. Ja hovorím o ľuďoch, ktorí preverovali, čo Majerský so záchrankou má. Zistili ste, že Majerský so záchrankou nemá nič. Len zastupuje tých záchranárov, aby tá záchranka fungovala čo najlepšie. A pripravujú tu zákony s kolegom Stachurom, zopakujem ešte raz, pracujeme zákon pre všetkých ľudí v tejto krajine, pre všetkých. Za posledné tri schôdze som sa nedostal ani raz k návrhom zákonov. Pýtam sa ešte raz, čo sme vám spravili. Prečo nás nenecháte vystupovať? Prečo, ktoré zákony? Jak mám vystupovať k čomu, keď k čomu môžem vystupovať? Teraz vystupujem v dôvere vlády. To je jediná. Ja k návrhu zákona vystupovať nemôžem, lebo sa nedostal ani na program. Ale nie kvôli tomu. Kvôli tomu, že ste nám zarezali schôdzu. Prečo? Ešte raz, z 12 mesiacov rokujeme päť schôdzí. 12 týždňov. Prečo, sa pýtam? My nemáme mieru? Pán kolega, ja tu sedím poctivo a ešte raz. Ja mám, ja chcem vystupovať, prepáčte, pán poslanec. Prihláste sa s faktickou, môžete reagovať na rečníka. Pozastavil som vám, môžete hneď pokračovať. Ďakujem, pán môj predseda. Vráťme sa k tej výtke. Až na základe toho, že opozícia podala podnet na Ústavný súd. Inak ani to by vám nebolo sväté. Veď sa zamyslime všetci, že sme ústavní činitelia a máme dodržiavať ústavu. Ústava jednoznačne hovorila, kedy to máte spraviť. Osem mesiacov ste čakali, keby opozícia nepodala podnet na Ústavný súd, tak stále sa tvárite, že bezodkladne je pre vás 10 mesiacov. 10 mesiacov bez odkladu. Ešte raz, my sme vám nič nespravili. My tu zastupujeme ľudí v tejto krajine, všetkých. A pripravujeme zákony, ktoré sa týkajú všetkých. Ja nerobím rozdiely, či sú vaši, naši, všetci sme prisahali na ústavu. Tu sme na ňu prisahali, kolegovia. Tu sme na ňu prisahali. Všetci vy, všetci sme tu prisahali a povedali sme, že budeme zastupovať všetkých občanov tejto krajiny. Ja viem, že sa vám to zle počúva. Ale ja, zopakujem ešte raz. Máme tu zastupovať občanov tejto krajiny a nerobíme to. Nerobíte. Pohŕdate naším časom. Naším časom pohŕdate, našou energiou, čo do toho dávame a hlavne voličmi pohŕdate. Lebo ešte raz, čo si vaši voliči odnesú z tejto schôdze? Aké zákony ste predstavili pre ľudí? Že teraz si dáte dva mesiace dovolenku. Aké? A kľudne. Žiadne, ale my tu máme sedem návrhov zákonov. Zákaz sociálnych sietí do 16 rokov. Mám tu zakázané, ktoré majú, ktoré ešte hazard. Ktoré sa zdravotníctvo, poplatky, zákony sú v parlamente. Ale ja nemôžem o nich rokovať. A čo sa vám spravilo? Že ma blokujete v práci. Ja z vás nikoho neblokujem. Predkladáte zákony? Očakávame o vašich zákonoch. Ale vy to robíte. Robíte tamto. A ja sa pýtam, prečo? Celý deň som počúval rozpravu v parlamente a bola presne tak, ako som očakával. Vy ste zlí, ty ste zlý, tam sú zlí, všetci sú zlí, len sme. Na konci dňa si 100 občanov, keď to pozerá, sa odnieslo si čo? Pýtam sa, čo si dnes s ľuďmi? Aký pocit majú mať z tohto tu všetkého, čo sa tu nestalo? Veď to je guláš. Vráťme sa k podstate, kvôli čomu tento parlament je. Parlament je na to inštitúcia, že sa majú prijímať zákony, ktoré majú pomáhať občanom tejto krajiny. Na to sme boli všetci zvolení, bez rozdielu, akej sme strane. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

18.6.2026 o 17:26 hod.

Mgr.

František Majerský

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

17:34

Tibor Gašpar
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Na vaše vystúpenie dve faktické poznámky, pán minister Šaško.
Skryt prepis

18.6.2026 o 17:34 hod.

gen. v. v. PaedDr.

Tibor Gašpar

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom