Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

1.2.2011 o 15:17 hod.

Mgr. art.

Dušan Jarjabek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 4.2.2011 9:55 - 9:55 hod.

Dušan Jarjabek
 

Vystúpenie v rozprave 4.2.2011 9:55 - 9:55 hod.

Dušan Jarjabek
A odkiaľ by ste si priali presne? (Smiech v sále.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.2.2011 9:55 - 9:55 hod.

Dušan Jarjabek
Pán predseda, vzhľadom na to, že o vás budem hovoriť ešte aj ďalej, čo by som pre vás neurobil. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.2.2011 9:40 - 9:55 hod.

Dušan Jarjabek Zobrazit prepis
Príjemný dobrý deň, pardon, dobré ráno. Vážený pán predseda parlamentu, dámy a páni, vážení predkladatelia, určite sa budem opakovať, lebo mnohé z toho, čo chcem povedať a čo som si pripravil bez toho, aby sme sa boli dohovorili, povedali moje predrečníci a moji kolegovia. Ale myslím, že treba vám to stále opakovať, opakovať a opakovať a hlavne, keď príde to rátanie, ktoré určite príde. Budeme veľmi radi, keď budeme môcť povedať: Aj toto sme vám hovorili, a niekoľkokrát, a vy nič.
Takže ešte raz. Dámy a páni, keď som v programe tejto schôdze slovenského parlamentu našiel návrh na úpravy rokovacieho poriadku Národnej rady Slovenskej republiky, naozaj som sa celkom potešil. Nazdával som sa, že kolegovia Abrhan, Hort, Kollár a tak ďalej, všetci tí, ktorí sa podpísali pod tento návrh, sa odhodlali riešiť niektoré z problémov, ktoré sa v súvislosti s právnou normou, ktorá upravuje naše zasadania, v posledných mesiacoch vynorili.
Celkom konkrétne som napríklad mal na mysli, že nebýva medzi slušnými a vychovanými ľuďmi zvykom, aby predseda parlamentu koncentroval vo svojich rukách jednak právo uznať alebo neuznať dôvody, pre ktoré sa niekto z poslancov nezúčastňuje rokovania Národnej rady Slovenskej republiky, ale súčasne i ako odvolací orgán riešil prípadné námietky.
Nazdával som sa, že navrhnete, aby napríklad v prvom stupni o ospravedlnenie neúčasti rozhodoval poslanecký klub, resp. jeho predseda, ktorý na rozdiel od nášho pána predsedu Národnej rady Slovenskej republiky má čas s jednotlivými členmi svojho klubu aj rozprávať, a teda, mal by o dôvodoch neprítomnosti aj ich opodstatnenosti či hodnovernosti vedieť podstatne viac, ako sa dozvie pán predseda z monitoringu dennej tlače. Tomu by však mohla zostať kompetencia riešiť prípadné odvolania... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.2.2011 17:47 - 17:47 hod.

Dušan Jarjabek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Peter Vrábel. Gestorský výbor posúdil predložené návrhy kandidátov na voľbu členov Rady pre vysielanie a retransmisiu a konštatoval, že všetci kandidáti spĺňajú požadované náležitosti a predložené návrhy sú v súlade s kritériami uvedenými podľa § 7 zákona č. 308/2000 Z. z. o vysielaní a retransmisii a o zmene zákona č. 195/2000 Z. z. o telekomunikáciách v znení neskorších predpisov. Kandidáta uvedeného pod čiarou, poradové č. 5 navrhovateľ stiahol. Z uvedeného dôvodu sú zaradení do voľby štyria kandidáti, poradové č. 1 až 4.
Gestorský výbor po zvážení týchto skutočností v prijatom uznesení č. 54 z 25. januára 2011 vyslovil súhlas s návrhom na voľbu členov Rady pre vysielanie a retransmisiu, tlač 207 a odporúča Národnej rade Slovenskej republiky, aby po prvé, konštatovala, že
po a) dňom 16. februára 2011 skončí funkčné obdobie Petrovi Abrahámovi a Milošovi Mistríkovi,
po b) je potrebné zvoliť dvoch členov rady, aby Rada pre vysielanie a retransmisiu mala 9 členov podľa § 6 ods. 1 zákona.
Po druhé, zvolila podľa § 6 ods. 1 a § 8 ods. 3 zákona č. 308/2000 Z. z. o vysielaní a retransmisii a o zmene zákona č. 195/2000 Z. z. o telekomunikáciách v znení neskorších predpisov dvoch členov na obdobie šesť rokov, ktoré začne plynúť dňom 17. februára 2011.
Po tretie, voľbu uskutočnila tajným hlasovaním podľa § 39 ods. 9 zákona NR SR č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.
Po štvrté, uskutočnila druhé kolo voľby v prípade, že v prvom kole nebude zvolený potrebný počet členov, dvaja z navrhovaných kandidátov. Do druhého kola postupujú tí kandidáti, ktorí v prvom kole neboli zvolení a získali najvyšší počet hlasov. Počet kandidátov druhého kola je minimálne dvojnásobok počtu členov, ktorých treba zvoliť. Pri rovnosti počtu hlasov postupujú všetci kandidáti, ktorí majú rovnako najvyšší počet hlasov.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci, skončil som, otvorte, prosím rozpravu.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 3.2.2011 17:43 - 17:47 hod.

Dušan Jarjabek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Dámy a páni, dovoľte mi, aby som vás oboznámil so správou Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre kultúru a médiá k návrhu pre voľbu členov Rady pre vysielanie a retransmisiu. Máte to pod tlačou 207.
Predseda Rady pre vysielanie a retransmisiu listom č. 5129/2010 z 27. októbra 2010 oznámil predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky, že podľa § 9 ods. 1 písm. a) zákona č. 308/2000 Z. z. o vysielaní a retransmisii a o zmene zákona č. 195/2000 Z. z. o telekomunikáciách v znení neskorších predpisov skončí dňom 16. februára 2011 funkčné obdobie dvom členom rady: Ing. Petrovi Abrahámovi a prof. PhDr. Milošovi Mistríkovi, DrSc.
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky sa listom z 1. decembra 2010 obrátil na predsedov všetkých poslaneckých klubov, profesijné a občianske združenia pôsobiace v oblasti kultúry, periodickej tlače a ostatných prostriedkov verejných informácií, aby v určenej lehote predložili Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre kultúru a médiá návrh kandidátov na člena rady. Výbor dostal tieto návrhy kandidátov na doplnenie členov rady: Ing. Peter Alakša, Mgr. Ján Dianiška, Attila Lovász, prof. PhDr. Miloš Mistrík, DrSc. ... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 3.2.2011 14:39 - 14:40 hod.

Dušan Jarjabek Zobrazit prepis
Už to funguje. Ďakuje pekne. Pán minister, teda, keď sme sa dozvedeli, že nič takého ako Národné technické múzeum v Prahe sa nechystá, by som sa chcel spýtať, keďže bezpochyby ide o ojedinelé pamiatky na Slovensku technického charakteru a určite o nich viete, ako konkrétne ministerstvo podporuje napríklad zachovanie Čiernobalockej alebo Kysuckej úvraťovej železničky alebo expozíciu leteckej techniky v Košiciach, napríklad. Sú to veľmi ojedinelé, technicky naozaj veľmi vzácne pamiatky, o ktoré som presvedčený, že ministerstvo kultúry má záujem.
Skryt prepis
 

3.2.2011 14:27 - 14:27 hod.

Dušan Jarjabek
Ďakujem pekne za odpoveď, pán minister. Začali ste zoširoka. Ja by som si dovolil vrátiť sa ku konkrétnej otázke, ktorú som položil a poprosil by som vás, či by ste mohli informovať aspoň o niektorých konkrétnych prípadoch, keď ministerstvo ako orgán štátnej správy využilo zákon a prinútilo majiteľa, aby sa o svoju budovu normálne postaral.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.2.2011 15:27 - 15:28 hod.

Dušan Jarjabek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán Dostál. Ja nie som čelný predstaviteľ SMER-u, ja som poslanec Národnej rady Slovenskej republiky za stranu SMER - sociálna demokracia, ale ďakujem. Toto, čo ste povedali, to je isté východisko z núdze, preto lebo ja som to aj preto prečítal, preto lebo si myslím, že takýto názor človeka, či si o ňom myslíte čokoľvek, proste je to predseda Najvyššieho súdu, proste je to názor jedného z najvyšších ústavných činiteľov a ten by mal zaznieť v snemovni, už keď kvôli nikomu inému, tak kvôli pani ministerke spravodlivosti, aby mala s kým polemizovať. Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1.2.2011 15:17 - 15:26 hod.

Dušan Jarjabek Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážený pán minister, dámy a páni, myslím si, že malo byť umožnené vystúpiť v tejto snemovni predsedovi Najvyššieho súdu pánovi doktorovi Harabinovi. Je to jeden z najvyšších ústavných činiteľov, ako taký má právo vystúpiť, dokonca je, myslím si, povinnosťou poslancov poznať jeho názor.
Pán predseda parlamentu, pán predseda Najvyššieho súdu Harabin sem neprišiel na návštevu. V tom prípade, keď tu on bol na návšteve, ste tu na návšteve aj vy a ja by som sa tiež mohol spýtať, kedy z tejto návštevy odídete už konečne tam, odkiaľ ste prišli. (Potlesk.) Ale, všimnite si, som slušne vychovaný a vôbec sa to nepýtam. Beriem to ako istú samozrejmosť, že pán predseda Národnej rady z hľadiska dohovoru koalície je na tom mieste, kde je.
A teraz dovoľte, aby som odcitoval prejav, ktorým chcel vystúpiť v tomto pléne predseda Najvyššieho súdu doktor Harabin:
"Hneď na úvod chcem uviesť, že ma mrzí premárnená šanca na odborný dialóg v súdnictve, ktorú ponúkol pán prezident Ivan Gašparovič svojimi odbornými pripomienkami. Pretože ide po prvýkrát v histórii Slovenskej republiky, kedy sa nemali šancu pri tvorbe tak zásadných zmien vyjadriť v legislatívnom procese tí, ktorých sa norma dotýka.
Hovorím teraz za sudcov, pre nás je to ako Mníchovská zrada, o nás bez nás. Pretože toto je legislatívna diktatúra, aká tu nikdy nebola a v novodobej histórii to nemá obdobu. Ani jeden minister spravodlivosti neignoroval sudcovské organizácie, či už stavovské Združenie sudcov Slovenska, Slovenskú úniu nezávislého súdnictva alebo ústavne Súdnu radu.
Pre súdnictvo je jeden z kľúčových zákonov a jeho podoba určuje vývoj právneho štátu na Slovensku. Opakujem, predmetný návrh zákona nebol prerokovaný so Súdnou radou Slovenskej republiky. Pripomienky Súdnej rady podané v pripomienkovom konaní vo viacerých zásadných otázkach neboli zohľadnené. Predkladateľ nedal Súdnej rade príležitosť ich prerokovať v rozporovom konaní. Rovnako v koši skončilo 43 odborných pripomienok Najvyššieho súdu. Opakujem to, to sa tu za posledných dvadsať rokov nestalo.
Vláda prerokovala návrh zákona bez záujmu o odstránenie rozporov so Súdnou radou, hoci predsedníčka vlády bola upozornená, že rozporové konanie sa neuskutočnilo. Viaceré navrhované zmeny neboli dané na pripomienky a Súdna rada o nich získala vedomosť až z návrhu predloženého do Národnej rady. Musím to opakovať neustále, prečo je potrebná táto zmena. Iba na základe nejakého pochybného prieskumu verejnej mienky. Nuž, žiaden prieskum nie je presný, štatistická odchýlka v týchto prípadoch nevypočítateľná. Jediné presné prieskumy si nechali urobiť ministri Lipšic a Palko tesne pred voľbami 2006, ale tie nepomohli nikomu.
Podľa štatistiky sa situácia za ostatné štyri roky v súdnictve zlepšila najmä v počte prípadov, ktoré ležali na súdoch viac ako päť rokov. Máme po dvadsiatich rokoch súdy, ktoré nemajú takýto prípad v civilnej oblasti, čo je úspech. Rovnako trestné konanie sa zrýchlilo. Napríklad za posledný rok na Najvyššom súde sa konanie zrýchlilo o 100 %, pričom iba ojedinele máme prípad starší ako rok v prípade, že Najvyšší súd Slovenskej republiky nie je odkázaný na súčinnosť iných orgánov.
Vážené dámy, vážení páni, ak by bol predložený jeden jediný odborný dôvod a argument zo strany ministerstva spravodlivosti, určite by ho verejná odbornosť podporila, odborná verejnosť podporila. Ale čo trápi dnes občanov tohto štátu? Byrokracia, korupcia, nezamestnanosť, slabá vymožiteľnosť práva. Rieši tieto problémy návrh pani ministerky spravodlivosti? Odpoviem. Nie, v ničom. Ide iba o mediálne opakované frázy, kde pani ministerka je bojovníčka a Harabin je ten zlý.
Osobný spor dvoch ústavných činiteľov a vaša pomsta však nič nerieši. Ani jeden návrh nehovorí o tom, ako sa zrýchli konanie na súdoch, kde ročne pripadne na súd viac ako 200-tisíc prípadov, skoro 1500 sudcov vybaví a vydá viac ako milión rôznych rozhodnutí.
Tieto vaše rozhodnutia budú na internete v poriadku, ale nikto negarantuje ochranu súkromia obetí trestných činov, maloletých, rozhodnutia o výživnom, rozvody manželstiev. Akým právom má obeť znásilnenia ešte raz trpieť, že na jej rozsudku pre páchateľov sa bude ukájať verejnosť. Akým právom má každý vedieť, čo bolo príčinou rozpadu manželstva.
Na začiatku by mali byť jasné pravidlá, čo sa bude zverejňovať. Počúvame o otvorenosti a rezort spravodlivosti mal donedávna najmenej zverejnených zmlúv, objednávok. Výberové konanie na sudcov, nuž ako zabránite, že vyslúžilí právnici pred dôchodkom sa nestanú sudcami len preto, aby im bol priznaný sudcovský dôchodok.
Príjem priemerného advokáta, exekútora, notára sa nedá porovnať s platom sudcu. Ako zabránite, aby si vplyvné finančné skupiny nevylobovali svojich sudcov? Nechcem opakovať štyridsať tri pripomienok Najvyššieho súdu Slovenskej republiky a Súdnej rady Slovenskej republiky, sú na internete. Ale zhrniem to, novela zákona umožní nasledovné, politickí nominanti z ministerstva spravodlivosti sa budú môcť stať sudcami, sudcom sa bude môcť stať právnik poskytujúci služby rôzneho charakteru pre veľké finančné skupiny, pričom plat sudcu je slabý odvar s jeho súčasným príjmom.
Takže, novela je dobrá pre lobistov a silné finančné skupiny.
Mimovládne organizácie, ktoré sú pionierskym táborom pre budúcich politikov. Obete z trestných činov budú zažívať opätovne traumu, rovnako rozvedení manželia, ich deti.
Sústredí sa obrovská moc do rúk ministra spravodlivosti, aká tu od novembra 1989 ešte nebola. Novela nerieši vymožiteľnosť práva, zrýchlenie konania na súdoch, sudcovskú samosprávu, očistu. Naposledy máme prípad sudcu, ktorý vyrobil škandál v Čechách, keď šoféroval opitý. Ministerka sa od novembra minulého roku tvári, že sa nič nestalo. Má až neuveriteľný prah tolerancie voči opilcom za volantom, kto vie asi prečo. Takže, namiesto skutkov sú tu iba mediálne bubliny a disciplinárne návrhy, trestné oznámenia, čo bežnému občanovi a podnikateľovi nepomôže.
A ešte jedna poznámka na záver, pani ministerka. Pani ministerka, ja som na svoje deti hrdý. Ak útočíte na čakateľov, že Harabinove detičky, tak je to úbohé a primitívne. Máme veľmi veľa povolaní, kedy sa deti rozhodnú ísť v šľapajach svojich rodičov a častokrát prekonajú svojich rodičov. Napríklad herci. Mám rád všetkých Hrušínských, Labudovcov, Krónerovcov, rovnako lekári, remeselníci. Nuž, keď ste sa vyzúrili na mojej manželke, tak teraz útočíte na syna. Preskúšajte ho, či na to odborne má a potom rozprávajte o rodinkárstve."
Toľko citácia predsedu Najvyššieho súdu, doktora Harabina. Ďakujem za pozornosť, že ste si ho vypočuli. (Potlesk.)
Skryt prepis