Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Milé kolegyne, panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi, aby som len v krátkosti vystúpil k danej problematike.
Ja som bol veľmi rád, pán kolega Ľubomír Vážny, že ste použili parafrázu, že táto vláda vlak zastavila pri výstavbe. Tak ja vám chcem povedať, že vlak bol zastavený trikrát a to pánom Robertom Ficom, vami, ako ministrom dopravy pánom Vážnym a pánom Chomom ako splnomocnenom pre nadradenú infraštruktúru a zároveň generálnym riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti.
Takže, prvé zastavenie vlaku Fico, pán Fico, pán Vážny, pán Choma. Prvé zastavenie vlaku ste spôsobili v roku 2006 po nástupe, keď namiesto toho, aby ste pokračovali tak, ako pán Choma tu povedal, v pripravených projektoch, ktoré ste tam dostali a pokračovali ste v referenčnom rámci a v schválenom referenčnom rámci výstavby diaľnic a nadradenej infraštruktúry na roky 2007 až 2013, ste vlastne rok viedli debaty v koalícii, aké sú priority, ktoré úseky sa budú stavať, nebudú stavať, rôzne politické lobingy. Možno, že ich aj chápem, tá koalícia bola vtedy veľmi pestrá, ten chcel najprv riešiť južnú trasu, ten chcel zase obchvat toho mesta. Rok ste nerobili ďalej nič, dostavovali ste, dostavovali ste, čiže ste dokončievali rok stavby, ktoré boli začaté v období rokov 2002 - 2006.
Ako všetci dobre vieme, D3 Sverepec, pardon Vrtižer - Hričovské Podhradie, obchvat Oravského Podzámku, to boli všetko stavby, ktoré ste len prvý rok vlastne dokončievali a strihali pásky.
Druhé zastavenie, oveľa vážnejšie, vlaku bolo, keď ste po skončení tejto diskusie rozhodli sa, že ste sa rozhodli na tom, že budete pokračovať hlavne a predovšetkým masívnou výstavbou PPP projektov.
Pán Vážny, vy sa možno pamätáte, že my sme sa stretli, myslím to bolo v roku 2008 na jednej debate, odbornej, ktorú viedol jeden renomovaný redaktor, kde sme sa práve s odborníkmi bavili na tom, že čo takáto masívna výstavba naraz formou PPP môže spôsobiť z pohľadu inflácie, z pohľadu samotného stavebného sektoru a iných dopadov na dopravnú infraštruktúru, pričom vtedy bolo poukazované, že ste nepokračovali v urýchlenej príprave a v čerpaní európskych prostriedkov.
Vtedy presne bola tá debata, čo tu kolega sa pýtal na to, že či naraz v reálnom čase je možné vôbec stavať? To nie, to hovorím aj o prvom balíku, aj o druhom, aj o treťom balíku, tak, aby to nemalo dopad na stavebné kapacity, infláciu, dostatok stavebných materiálov a hlavne, a hlavne podotýkam, tam padol jeden vážny argument a to je, ku ktorému sa hlásim, že by došlo aj k dopravnému kolapsu. Vy totižto, to množstvo tovaru musíte na takom malo území doviesť na tú stavbu a bola by vôbec ohrozená dopravná obslužnosť jednotlivých miest a obcí.
A druhý závažný fakt, ktorý sme tam hovorili ako odborníci, sme hovorili o tom, že už my sme tu zažili raz za éry veľkého nástupu zbrojárskeho priemyslu, čo takáto masívna výstavba spôsobí z pohľadu inflačného charakteru. Takže to bolo také druhé vážne zastavenie vášho vlaku. Už vtedy ste boli upozorňovaní práve odborníkmi na financie a finančnými analytikmi, že zase, naraz v rovnakom čase nebude možné, a to vtedy ešte o kríze sa ani nehovorilo, boli ste na to upozorňovaní, že keď naraz pustíte všetky tri balíky v rovnakom čase, nebude možné zabezpečiť dostatok finančných prostriedkov.
Preto sme hovorili o tom, že by bolo dobré ísť systémom postupným, pilotným projektom, resp. dvomi, tromi menšími úsekmi, vyskúšať si celý model PPP projektov, či funguje, či funguje z pohľadu finančného zabezpečenia, či funguje z pohľadu stavebného trhu a či vôbec tento model prinesie to ovocie.
No a to tretie závažné zastavenie vlaku, ktoré ja považujem osobne za najzávažnejšie bolo, keď ste predlžovali agóniu dodatkom, podpisom dodatku č. 1 ku tretiemu balíku v čase, keď a nechali ste si to vtedy aj v referenčnom rámci na roky 2007 - 2013, ste si z tých piatich úsekov štyri nechali v referenčnom rámci. Ich pripravenosť bola taká, že sa už vlastne, keby boli spustené formou financovania z európskych prostriedkov v tom čase, mohli sa minimálne tri úseky, dva na východe, jeden na strede, nechcem zdržiavať, hovorili sme tie jednotlivé úseky tuná, mohli sa už dneska stavať. Mohli stavať práve tie firmy a hlavne zrejme tie firmy, ktoré sú v tom konzorciu.
Toto považujem za to najväčšie a najvážnejšie zastavenie toho vlaku, takže ten vlak ste zastavili vy.
A ešte si neodpustím, nie je tu váš pán predseda Robert Fico, ktorý hovoril, že ho nepustili na rýchlostnú komunikáciu R1. No asi on nikdy nedržal v ruke ani tehlu, asi nikdy nikde nepostavil nič a nikdy po ňom neostalo nič postavené, vybudované. Lebo keby vedel, aká je tam situácia, tak dneska na tomto projekte, aj keď má všetky ocenenia, je stav, keď sa hovorí o prepúšťaní stavebného sektoru na Slovensku, tak musím povedať, že dneska tam stavajú predovšetkým poľské, maďarské a české firmy a ich stavebné kapacity, vrátane personálu a naši ľudia, dámy a páni, naši stavebníci dneska tam nie sú, resp. keď sú, tak sú a robia za práce, ktoré sú nižšie o 20, resp. 30 %, pričom ten celkový profit odchádza z toho niekde, niekde inde.
Takže, ak budeme, budeme voči sebe troška takí féroví a čestní v tom, že ja sám budem presadzovať o to, aby stavebné kapacity boli naplnené, ale aby boli naplnené takým spôsobom, ktorým budeme tie stavby a diaľnice stavať rýchlejšie a budeme ich stavať za menej peňazí, čo znamená tendrovať menšie úseky, používať kombináciu všetkých troch zdrojov financovania v rovnakom čase a budeme schopní tým pádom dokončievať stavby hlavne tam, kde ich treba.
To znamená, nadviažem ešte a skončím možno ten môj príhovor tým, že súhlasím s vami, pán poslanec, že raz prestaneme možno zastavovať, prehodnocovať, ale vy ste to neurobili v tom roku 2006. Keby ste boli kontinuálne pokračovali to, čo ste našli na stole, tak dneska sme mohli mať tých úsekov postavených viacej a dneska mohla byť pripravenosť mnohých úsekov lepšia, než je. Ďakujem pekne za slovo.