Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.3.2011 o 17:07 hod.

Ing.

Richard Sulík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.3.2011 17:07 - 17:08 hod.

Richard Sulík
No ďakujem za kvalifikované poznámky, páni kolegovia. Pán Kaliňák, keď viete presne, o čom hlasujete, teda predpokladám, že ste to vedeli, tak potom skúste si to prečítať, aký nezmysel ste odhlasovali. Ja by som sa moc tým nechválil na vašom mieste, že ste vedeli... (Hlasy z pléna.) Pán Kaliňák... (Výkriky v sále.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 30.3.2011 10:42 - 11:07 hod.

Richard Sulík
S faktickými poznámkami sa prihlásilo 7 poslancov. Uzatváram možnosť sa prihlásiť s faktickou poznámkou.
A slovo má pán poslanec Šebej.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.3.2011 12:12 - 12:13 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Chcel by som doplniť Ľuda Kaníka. Európska únia dnes má 80-tisíc, možno že až 100-tisíc trans smerníc, ja si nemyslím, že to bezpodmienečne prispieva k lepšiemu životu na Slovensku, ale každopádne to zamestnáva nepredstaviteľné množstvo ľudí jednak v Bruseli, no a potom, samozrejme, v tých členských krajinách, ktoré to musia aplikovať, aj tento parlament sa tu tým zaoberá. Povie sa síce, no veď to je iba 7 zmlúv o nejakom time sharingu na dovolenkové pobyty, ale aby to, skrátka, sa stalo, taká smernica, aby sa stala zákonom, najprv nejaký, najprv vláda, predtým ešte ľudia na ministerstve, potom parlament, nejaký legislatívny odbor, potom na ŠOI-ke, ktorá to má kontrolovať, musia byť ľudia vyškolení atď., to sú skrátka milióny korún alebo státisíce eur, alebo nejaké takéto sumy. A v jednotlivom prípade, samozrejme, zo žiadneho jednotlivého takéhoto prípadu sa nezrúti svet. Ale keď to nasčítame, ja som presvedčený, v našej legislatíve nájdeme stovky, možnože aj tisíce, stovky určite, nezmyselných opatrení. A áno, tiež sa prikláňam k tej požiadavke, že je najvyšší čas to začať plieniť.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.3.2011 12:06 - 12:08 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Chcem sa poďakovať kolegom Osuskému a Dostálovi. No začnem reakciou na pána Kolesíka.
Pán Kolesík, ja som ani raz nepovedal, že neschváľme tento zákon. Samozrejme, "pacta sunt servanda", to ste sa celkom dobre naučili od predsedu a to platí. By som si v živote nedovolil povedať, že nie, že jednoducho poďme do toho len tak naslepo. Čiže áno, my tú smernicu musíme schváliť, teda tento zákon na základe tej smernice, ale je dobré, keď si všetci uvedomíme, že čo sú tam popísané za nezmysly, a teda oceňujem, že aj vy to vidíte pomerne triezvymi očami.
Chcel som reagovať potom ešte najmä na pána Číža, ale ako vidím, je to tak jeho zvyk tunák narozprávať a potom opustiť miestnosť, ale dúfam, že ma počúva.
No to, čo ja tej Európskej únii vyčítam, to je to, že my by sme, fakt by sme sa mali prestať na ňu pozerať ako na nejakú posvätnú kravu a že všetko, čo odtiaľ príde, je svätá pravda a byť aj kritickí k tomu a niekedy skrátka tie slová možnože musia byť aj šťavnatejšie, aby zaujali pozornosť aj niekde inde ako tu na Slovensku. To hovorím ako reakciu na vás, pán Ondruš. Je pravda, že občas dôjde k nejakému pomýleniu, nebol to zámer. To, čo ste narážali, bolo zrejme slovo marxista, pritom mal som povedať maoista, tam došlo k omylu. To ma, samozrejme, mrzí.
No ale teraz, čo je podstatný problém tej Európskej únie, to je tá regulačná zúrivosť. Oni by chceli vyregulovať, doregulovať do poslednej, do poslednej kvapky života, všetko dať na papier a presne stanoviť pravidlá. Toto je problém a v tomto duchu, samozrejme, rovnaký nezmysel aj ten pozmeňujúci návrh, za ktorý síce súhlasiť budem, lebo je taký neškodný, nevinný, ale vo svojej podstate je úplne zbytočný. Štát by, veľa vecí by štát jednoducho regulovať nemal.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.3.2011 11:48 - 11:53 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Dobrý deň prajem, dámy a páni. Ja by som chcel pár slov povedať k tomuto zákonu, ktorý ideme prijať, ktorý musíme prijať preto, lebo je transpozícia európskej smernice, ako sa tak zvykne hovoriť, a tieto moje slová chcem najmä adresovať mojim kolegom z nášho klubu. Nečakám, samozrejme, že s takou základnou ideológiou sa stotožnia napríklad kolegovia z opozície.
Treba si uvedomiť, že čo všetko Európska únia sa snaží regulovať, aké nezmysly. Kvôli tomu, že nejaký úradník v Európskej únii alebo nejaká skupina úradníkov, ktorí, samozrejme, musia obhájiť svoju existenciu, musia preukázať, načo ich vlastne tam, načo sú vlastne platení, kvôli nim ideme prijať jeden celý zákon. Jeden celý zákon, ktorý má desať paragrafov. Neviem či vôbec, zrejme to nebude v rozpore s pravidlami, ale či vôbec má zmysel prijímať zákon, ktorý má desať paragrafov, a teraz vám prečítam dva odseky z tohto zákona.
"Zmluvou o účasti vo výmennom systéme sa predávajúci zaväzuje, že spotrebiteľovi umožní účasť vo výmennom systéme." Tak kto by bol toto povedal. Pokračovanie: "Spotrebiteľ sa zaväzuje, že zaplatí dohodnutú odmenu."
Iný príklad. "Zmluva podľa odsekov 1 a 4 musí mať písomnú formu. Predávajúci je pri uzavretí zmluvy povinný spotrebiteľovi odovzdať vyhotovenie zmluvy."
Tak takéto banality my ideme schváliť, ktoré sa dávno nachádzajú, samozrejme, že v Obchodnom zákonníku, a musíme to, bohužiaľ, schváliť preto, lebo je to transpozícia nejakej smernice. Európska únia má dnes stotisíc strán smerníc. Stotisíc strán. A potom sa netreba čudovať, že my tu musíme takéto nezmysly schvaľovať. Už len chýba, aby sme napísali do tohto zákona: "Keď spotrebiteľ ide na veľkú potrebu, nech si nezabudne utrieť zadok."
Je to hanba, že Národná rada sa musí s týmito nezmyslami zaoberať, ale to sú len nezmysly. Tu sa dá povedať dobre, prijmeme to a skrátka, veď na Slovensku, neviem, kolega mi vravel, nejakých sedem prípadov doteraz bolo, lebo to sú nejaké špeciálne time sharingové dovolenkové pobyty, ktoré skrátka na Slovensku nie sú, no tak v poriadku, tak akože mávnime nad tým rukou. Ale takýchto vecí v našej legislatíve nájdeme desiatky a desiatky a v podstate už aj my sami sme z toho zblbnutí a schvaľujeme to tu, lebo transpozícia smernice Európskej únie, to je skrátka nejaký svätý grál. A minimálne by bolo dobré sa veľmi nad tým zamýšľať, aké hlúposti, doslova hlúposti schvaľujeme.
Prečo je tento zákon hlúposť? V hospodárskom svete máme tisícky rôznych zmlúv, doslova tisícky máme. Toto sú time sharingové dovolenkové pobyty, ale dovolenkových pobytov môže byť dvadsať rôznych. Takisto môžem mať zmluvu na predaj kopírovacích služieb, môžem mať zmluvu na prenájom svadobných šiat. No poďme schváliť zákon na zmluvu na prenájom svadobných šiat, kde budeme písať: "Spotrebiteľka sa zaväzuje svadobné šaty po použití vrátiť."
Najmä teda chcem apelovať sa dobre vždy nad tým zamyslieť, že či je naozaj nutné akýkoľvek nezmysel z Európskej únie preberať. Tu sme toho priamymi svedkami. Veľmi pekne vám ďakujem za pozornosť.
Predtým ako opustím toto miesto, ja ako liberál by som, najprv by som chcel, keďže v tom čase som viedol schôdzu, chcel by som pre ostatných oznámiť, že Igor Matovič ma požiadal o dve minúty v rámci svojho vystúpenia, keďže rokovací poriadok nepredpokladá nijakú inú možnosť, tak som s týmto výnimočne súhlasil. Samozrejme, keď niekto iný s tým príde a je to v rámci nejakej normy, myslím si, že takáto vec má všeobecný súhlas. Pokiaľ sa to obmedzí na nejaké dve, možnože tri minúty, si myslím, že je to v poriadku. To teda len pre informáciu.
Druhá vec, ktorú by som rád povedal. Ja ako liberál sa tiež s tým stotožňujem. To, že sme liberáli, neznamená, že sme za potraty. To je úplná hlúposť. Sme proti nim. Ja sám mám štyri deti a považoval by som to za veľkú životnú prehru, keby moja partnerka na potrat išla. A stále je lepšie to, čo Igor má na svojom síce novom, ale vyťahanom, či síce vyťahanom, ale novom tričku, a tiež sa k tomu chcem prikláňať.
No úplne na záver, dnes máme nejaký výnimočný deň, lebo pani Sabolová spomenula, čo to bolo? (Reakcia z pléna.) Sviečková demonštrácia, potom ešte máme tento deň, čo Igor má tričko kvôli nemu, potom máme ešte, tá deportácia bola. A ešte aj Mariána máme, čiže krásny víkend začína.
Ďakujem vám veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.3.2011 11:01 - 11:02 hod.

Richard Sulík
Pán poslanec Čaplovič.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 23.3.2011 11:50 - 11:51 hod.

Richard Sulík
Prosím, hlasujte, teraz.
(Hlasovanie.) Prítomných 147 poslancov, hlasovalo 146 za, 0 proti, 1 sa zdržal.
Túto pripomienku sme schválili.

Keď nie sú ďalšie pripomienky, pristúpime k tretiemu čítaniu. Otváram rozpravu v rámci tohto čítania. Do rozpravy sa nehlási nikto. Vyhlasujem rozpravu za skončenú. Budeme hlasovať o vrátenom zákone ako o celku.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.2.2011 9:50 - 9:52 hod.

Richard Sulík
S faktickými poznámkami sa prihlásili piati poslanci. Uzatváram možnosť.
Slovo má pán poslanec Dostál.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 8.2.2011 17:26 - 17:26 hod.

Richard Sulík
Keby ste mohli zmeniť v zázname, že hlasoval som za. Hlasovanie, sa mi zdá, číslo 109, neviem, možnože sa mýlim.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 8.2.2011 14:57 - 14:57 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Najprv by som začal tým, čo pán poslanec Čaplovič povedal, že no v tých sedemsto tituloch možno že desať je takých, čo tu stále spomínam, tá Dorka, Evka a Nový čas, tak ja vám dovolím teraz, mám tu samozrejme celý zoznam, môžme si ho pozrieť. Pod písmenom A sa nachádza sedemnásť titulov. Sedemnásť! A z týchto sedemnástich sú zbytočné nasledovné: AT a P žurnál, to je k priemyselnej automatizácii a informatike. Potom Architektúra, bývanie, dizajn, životný štýl. Časopis moderného motoristu, to je Automagazín. Auto, motor, šport, to je ďalší. Autožurnál, to je tretí. Potom Avízo, najväčší inzertný denník na Slovensku. Potom Absolut look, potom Actuel, to je odborný kozmetický mesačník. Adamko, časopis pre deti, ktoré chcú vedieť viac. Agromagazín, mesačník o bioenergetike a ekonomike. Amatérske rádio.
Tak to som koľko menoval? Štrnásť alebo pätnásť? Verte mi, pán Čaplovič, drvivá väčšina tých titulov je nepoužitá pre parlamentnú knižnicu. Nesúhlasím v tomto s pánom Nagyom, že práve parlament by mal mať najväčšiu knižnicu v republike. Na to je tu predsa Slovenská národná knižnica, resp. krajské knižnice alebo vedecká knižnica. Neviem, či parlament by mal mať túto ambíciu. Každopádne, dnes ju nemá. Toto je pracovná knižnica. Teraz sa pýtam, chceme tam pustiť verejnosť? Lebo to ani len tie priestory nie sú tomu prispôsobené. Neviem, či by to vôbec celá tá technológia a tie procesy výpožičné a tak ďalej. Nie sme na to prispôsobení. Prispôsobiť sa na to by stálo iks peňazí, ale zásadná otázka, chceme to? Lebo keď sa bavíme o tom, že chceme uchovať nejaké kultúrne dedičstvo v tej parlamentnej oblasti, tak by sme to chcieť nemali. A to teda ja som určite zástanca toho, že pustíme verejnosť všade, kde to je možné. Tu si myslím, že by to nebolo vhodné, lebo je to pracovná knižnica pre poslancov.
No a teraz nadviažem na to čo vravel pán Nagy, že má záujem o renomovanú knižnicu. Ja takisto. Tiež si myslím, že už máme teda renomovaný Parlamentný inštitút, ktorý minimálne v tom stredoeurópskom meradle sa nemá za čo hanbiť a mal by mať samozrejme po ruke aj renomovanú knižnicu. Ale my to renomé nedosiahneme tým, že budeme odkladať Adamka a Playboya. My to renomé dosiahneme tým, že pôjdeme cielene po tých publikáciách, po tých periodikách, ktoré naozaj zvyšujú hodnotu. Lebo keď povieme, že chceme všetko ako po starinárovi, tak to opäť len celé zvláčnime a zvlažníme a jednoducho sa to tam rozmení na drobné a budeme mať zo všetkého niečo, ale to je nie, to nezakladá renomé predsa. Renomé zakladá, že budeme mať cielene vyhľadané tituly.
Ďalšiu vec by som rád povedal k tej ekonomike trochu. Pán Čaplovič, myslím si, že aj vy ako veľký obhajca kultúrneho dedičstva, by ste sa nemali tváriť, že peniaze neexistujú. Keď sa prestane tých sedemsto titulov archivovať, keby sa zrušilo toto povinné zasielanie tých výtlačkov, niekto to musí, predstavte si to, fyzicky ako to je. Niekto to musí vybaliť, musí dať tomu nejaké katalógové číslo. Musí to zaevidovať. Založiť. A keby toto nebolo, tak sa ušetrí minimálne jedna pracovná sila, ktorá stojí 12 000 eur ročne.
Ja sa tu bavím o výtlačkoch za osemsto. Keď to späťnásobíme, že tam objednáme všetko, čo si vy myslíte, že by sme mali mať, lebo to súhlasím s vami, a že je možné, že v tom zozname, ktorý som čítal, v tých dvadsiatich tituloch, nemusí byť všetko. Rád objednám ďalších dvadsať, ktoré si myslíte, že by tam mali byť. A nielen vy, ale aj pán Nagy. Ako, ja som otvorený tejto diskusii. Poďme na to. Spravme renomovanú knižnicu z Parlamentnej knižnice, ktorá bude mať maximálnu odbornosť, ale netvárme sa, že odbornosť získame Playboyom a Novým časom alebo ďalšími päťsto titulmi, ktoré vám môžem vymenovať.
Dajme dohromady zoznam tých titulov, ktoré naozaj majú hodnotu, ktoré budú prínosom pre Parlamentnú knižnicu. Bude to stále oveľa lacnejšie, ako to stojí dnes. A pán Čaplovič ma obvinil v tejto súvislosti z lobingu v prospech vydavateľov. No tak, je to do určitej miery lobing, lebo im znížim náklady zo šestnásť na pätnásť, ale oveľa viac mi ide to, aby sme mali funkčnú a aj renomovanú parlamentnú knižnicu.
Tiež by som potom rád povedal, že do Parlamentnej knižnice nechodia len tituly, ktoré sem povinne musia chodiť. Napríklad Der Spiegel sem chodí, chodil do konca roka zadarmo. Veľa ďalších titulov, skrátka tým vydavateľstvám stojí za to, že to sem pošlú. Hlavne tie čo sú odborné. A len tam je to krásne na tom, že nie je tam tá povinnosť archivovať, že skrátka odborníci, ktorých v Parlamentnej knižnici máme, aj v Parlamentom inštitúte, dokážu zvážiť, toto je dobré, to nemá hodnotu, toto neodkladajme. Čiže už je možné, aby sme aj my robili nejakú selekciu. To pri tých povinných výtlačkoch robiť nemôžme, ale už dnes chodí niekoľko desiatok titulov zdarma. A to nemyslite, že tie vyhadzujeme. A samozrejme, tie by aj chodiť neprestali, keby sa toto zrušilo.
Súhlasím s tým, že to povedal niekto vo faktickej poznámke, že tá téma nie je teraz nejak hyper dôležitá. Nerúti sa na tom svet, ale veľmi je zaujímavý ten pohľad, tá ideológia je, ktorá tu vychádza najavo. Tiež to vnímam ako vravel pán Dostál, rozdiel medzi ľavicou, pravicou vidieť aj v tomto.
No toľko asi, nebudem reagovať na tie vaše úvahy o kráľovi Veľkom, ste zašli hodne ďaleko do histórie, ostanem pri tejto tematike. Samozrejme do tých výborov to zaradené bude ako to bolo navrhnuté, dúfam, že to naozaj, dúfam, že to podporíme. Ešte raz, nejde mi o to tú knižnicu zdecimovať. Čestné pionierske. Ide mi o to, aby bola funkčnejšia. Keby náhodou toto nemalo prejsť, tak dúfam, že sa aspoň dokážeme zhodnúť na tom, že zrušíme povinnosť archivovať všetko. Aj to by už bol napr. nejaký krok, nech tam naozaj nemusíme tie tituly archivovať, už keď donútime vydavateľov to zasielať i keď si myslím, že je to zbytočné. Tak z tohto podľadu možnože by mohli aj kolegovia zo SMER-u súhlasiť s posunutím do druhého čítania a potom sa bavme o pozmeňovacích návrhoch.
Ďakujem vám pekne.
Skryt prepis