Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

6.2.2015 o 10:35 hod.

Ing.

Július Brocka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie spoločného spravodajcu 11.2.2015 15:36 - 15:37 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážení kolegovia, návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku aj legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Keďže predkladateľ uviedol jeho obsah, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali výbory ústavnoprávny, výbor pre financie a rozpočet, výbor pre sociálne veci a výbor pre zdravotníctvo. Za gestorský navrhujem výbor pre sociálne veci. Odporúčam, aby predmetný návrh výbory prerokovali do 30 dní a gestorský výbor do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v prvom čítaní.
Nech sa páči, otvorte rozpravu, pani predsedajúca.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 6.2.2015 13:06 - 13:07 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážení kolegovia, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený Výborom Národnej rady pre sociálne veci za spravodajcu k tomuto návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku aj podľa legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Kolegyňa pani poslankyňa Gibalová podrobne uviedla obsah tejto novely a ja odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
Zároveň odporúčam a navrhujem, aby prerokovali tento návrh zákona výbory: ústavnoprávny, výbor pre financie a rozpočet a výbor pre sociálne veci. Tento výbor zároveň odporúčam ako gestorský, aby prerokoval návrh zákona do 32 dní a ostatné výbory do 30 dní.
Pani podpredsedníčka, nech sa páči, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 6.2.2015 11:09 - 11:10 hod.

Július Brocka
Áno. Pán predseda (ruch v sále), pán predseda... (Reakcie z pléna.) Pán predseda, ospravedlňujem sa. Inak by to bola dobrá správa, ale ja som sa dozvedel, že jeden z návrhov, teda tie, ktoré som ja tu prednášal dnes, budú obsahom druhého sociálneho balíčka SMER-u. A keďže by to mohla byť dobrá správa, že teda SMER si osvojuje návrhy opozičných poslancov, tak som v tejto chvíli považoval za dôležité tieto naše návrhy stiahnuť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 6.2.2015 11:07 - 11:07 hod.

Július Brocka
Ďakujem pekne. Pán predseda, po porade s kolegom Přidalom a aj teda v súvislosti s tou atmosférou, ktorá pri rokovaní o týchto bodoch bola v sále, a keďže máme informácie, že niektoré z týchto návrhov chcú v jednom klube ešte prediskutovať, tak sťahujeme z rokovania tlače 1355, 1356 aj 1357.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.2.2015 11:04 - 11:06 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Len na kolegu Osuského, ktorý reagoval na tú alternatívu, o ktorej diskutujú v Českej republike, že rodičia budú mať vyšší dôchodok podľa počtu vychovaných detí, a spomenul zaujímavú situáciu, že môže sa stať, že rodičia majú troch vysokoškolákov, ktorí sú na úrade práce, čiže prečo by mali mať vyšší dôchodok. Veď preto túto alternatívu ja považujem za horšiu. Náš návrh je lepší. Jednoducho nižšie odvody vtedy, keď rodičia pracujú a starajú sa o deti, môžu byť situácie, že dokonca majú aj postihnuté dieťa. A to je princíp nediskriminácie, že by mali túto úľavu, aj keď dokonca nehrozí aj v budúcnosti, že to dieťa bude raz prispievať do dôchodkového systému.
Ale to, čo my aktualizujeme alebo, by som povedal, lepšie riešime situáciu aj dôchodcov, ak sa dobre postarali o svoje deti, ak tie deti majú prácu a pracujú, tak je obsahom iného nášho návrhu a ten sa volá o troch grošoch. Tak sme to ľudovo nazvali. Že zamestnané deti môžu časť zo svojej dane asignovať, odviesť na účet svojmu rodičovi na dôchodku. To znamená, tie deti, ktoré sú na úrade práce, tie deti, ktoré nepracujú, tak tie nemôžu odviesť daň svojmu rodičovi akoby z vďačnosti. Ale tie, ktoré sú zamestnané, ktoré prácu budú mať, tak budú môcť sa takto solidarizovať so svojimi rodičmi. Ale to je predmetom iného návrhu, ktorý toto rieši.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 6.2.2015 10:35 - 10:55 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Obsahom tohoto návrhu sú v podstate dve zmeny. Najprv krátko k jednej, ktorá nie je taká zásadná, ale má zaujímavý príbeh. Čo ma viedlo k zmene podmienok nároku na predčasný starobný dôchodok?
Stretol som človeka, ktorý mal 60 rokov, bol to človek, ktorý celý život ťažko robil, ale nemá žiaden príjem, lebo o jeho ruky už nie je záujem alebo už nedokáže tak pracovať, ako pracoval, tak rozmýšľal, že by si aj požiadal o predčasný dôchodok. Veď pracoval celý život, čiže podmienku poistenia mal vysoko prekročenú, aj vek už mal na to, že mohol požiadať o predčasný dôchodok. Len jeden problém mal, že keď mu Sociálna poisťovňa vyrátala jeho dôchodok, tak jeho dôchodok nebol aspoň 1,2-násobok životného minima. To je tretia podmienka pri nároku na predčasný dôchodok. To je v danej situácii 220 eur. Dvestodvadsať eur mu nevyšiel jeho dôchodok, a preto nemá nárok na predčasný dôchodok.
Ten človek býva na vidieku. Má záhradu, je pracovitý, to znamená, on ako nemá obavy z toho, že by sa ako neuživil v tej svojej záhrade, dorobí si mnohé veci, ktoré k živobytiu potrebuje, ale on nemá žiaden príjem a musí sa obrátiť na úrad práce ako uchádzač o zamestnanie, ak chce nejakú sociálnu dávku. Ale on by tú dávku nepotreboval, on by tú sociálnu dávku nepotreboval, lebo ho to možno aj uráža, jemu by stačilo aj 200 eur, keby mu Sociálna poisťovňa predčasný dôchodok poskytla. Ale keďže zákon je tak tvrdý, že musí to byť minimálne 1,2-násobok, tak on nemá žiaden pravidelný príjem.
A mne sa zdá, že táto podmienka je zbytočne takáto tvrdá, ak sú tu spoločnosti, a na Slovensku možno sú aj chudobné regióny, kde ľudia bývajú na vidieku, že aj pravidelný príjem v takejto výške, že oni by akceptovali a boli by vlastne zabezpečení a relatívne v dôstojných podmienkach by mohli existovať.
A navrhujem to preto, lebo aj vláda pripravuje návrh novely zákona o sociálnom poistení a príde s návrhom minimálneho dôchodku. Minimálny dôchodok v podstate znamená, že rušíme túto hranicu. Respektíve inými slovami, každému, komu vyjde dôchodok, starobný dôchodok nižší, ako je životné minimum alebo ako násobok životného minima, lebo tam bude viacero stupňov, tak jednoducho tomuto človeku sa automaticky jeho minimálny dôchodok zvýši. My budeme sa solidarizovať ostatní a budeme týmto najnižšie, teda dôchodcom, budúcim dôchodcom s najnižšími dôchodkami, ich automaticky zvyšovať na úroveň minimálneho dôchodku a minimálny dôchodok bude mať viacero úrovní. Od počnúc životné minimum 1,2-násobok, možno 1,3-4-5-násobok, 1,5-násobok. Presne to neviem teraz reprodukovať, ale už som videl nejaké pracovné návrhy.
Čiže tento náš prvý pozmeňovací návrh je o tom, aby tí ľudia, ktorí sú na základe vlastného rozhodnutia ochotní akceptovať aj dôchodok nižší ako 1,2-násobok životného minima, aby sme im to umožnili.
Druhá zmena, ktorá je teda zásadná zmena do I. piliera a týka sa znižovania poistných odvodov na starobný dôchodok. Dovoľte, aby som to trošku všeobecne uviedol.
Medzigeneračná solidarita je princíp, ktorý sa uplatňuje výrazne najmä v prvom priebežnom dôchodkovom systéme. Generácie zamestnaných detí svojimi odvodmi z príjmu financujú dôchodky generácie rodičov. Tento systém však práve vďaka demografickým zmenám alebo zmene demografických parametrov spoločnosti prestáva byť dlhodobo udržateľný, pretože sa rodí menej detí, na druhej strane sa predlžuje dĺžka ľudského života. Napríklad na Slovensku kým v roku 1950 bola úhrnná plodnosť žien 3,6, v roku 2010 to bolo už iba 1,4. Slovensko patrí k štátom s najnižšou pôrodnosťou v Európe.
Tieto výrazné demografické zmeny viedli k reforme dôchodkového systému a zavedeniu II. sporivého dôchodkového piliera. V tom si ľudia v produktívnom veku sami "sporia" prostredníctvom odvodov na svoj budúci dôchodok. Náš dôchodkový systém je tak zložený z troch pilierov, dvoch povinných, priebežný plus sporivý a jedného doplnkového, ktorý je dobrovoľný. Dôchodok je kombináciou príjmu z viacerých zdrojov. Tento systém sa ukazuje ako správny z hľadiska jeho dlhodobej udržateľnosti aj tým, že rozkladá, znižuje riziko straty príjmu v starobe a tiež motivuje k zodpovednému správaniu pamätať v produktívnom veku na život v dôchodku.
Existujúci dôchodkový systém ale nie je ideálny z hľadiska nastavenia dôchodkových pilierov, ani ich jednotlivých parametrov. Je dokonca veľmi nespravodlivý voči niektorým občanom, napríklad preto, že neodráža v dostatočnej miere princíp zásluhovosti. Preto si dôchodkový systém vyžaduje zmeny aj v smere udržateľnosti, aj v smere väčšej spravodlivosti voči jednotlivcom aj rodinám.
Ja si myslím, že váhu II. piliera treba zvyšovať, v ideálnom prípade bude budúci dôchodok kombináciou príjmu rovnakého príjmu z I. aj II. piliera. Princíp zásluhovosti i solidarity, ktoré sa uplatňujú pri výpočte dôchodku z I. piliera, sú dnes výrazne deformované. Solidarita v I. pilieri je anonymnou solidaritou a to považujem, že je v rozpore s princípom spravodlivosti. Pretože sú niektoré rodiny, napríklad rodiny s deťmi, neúmerne zaťažené v porovnaní s jednotlivcami.
Zmena nastavenia parametrov v I. pilieri by mala byť aj z dôvodu posilnenia prirodzenej rodinnej solidarity a snahy zvýšenia zásluhovosti rodín s deťmi, pretože I. pilier stojí a padá na rodine, na deťoch ako budúcich klientoch, prispievateľov do I. dôchodkového piliera. Zásluhovosť v tomto systéme je dnes deformovaná tým, že zohľadňuje vplyv iba jedného parametra: príjem a odvody poistenca. Vôbec nezohľadňuje skutočnosť, že k udržateľnosti systému prispievame aj zvýšením počtu budúcich platiteľov poistených odvodov na dôchodok. Dnes sa tak zamestnané deti solidarizujú cez I. pilier viac s cudzími osobami, s inými viac ako so svojimi rodičmi. A preto rodičia sú vlastne, rodičia týchto detí, sú znevýhodnení minimálne dvakrát. V čase, keď pracujú a na dôchodok odvádzajú odvody, a potom druhýkrát, keď sú na dôchodku a ich dôchodok je preto nižší, lebo vďaka deťom možno mali nižší príjem, nepostupovali v práci tak, nemohli sa venovať svojej kariére, a to, samozrejme, sa odráža na výške ich budúceho dôchodku.
Posilnenie rodinnej solidarity vrátane zásluhovosti rodín týmto naším návrhom bude spočívať v úprave odvodov a naviazaním ich výšky na počet nezaopatrených detí v rodine. Sociálne odvody na dôchodok sa budú znižovať v závislosti od počtu nezaopatrených detí.
Skúsim to teraz konkrétne vysvetliť. Zamestnanec platí na svoj starobný dôchodok cez svoju výplatnú pásku 4 % odvodov na starobné poistenie. Jeho zamestnávateľ platí 14 %, čiže zjednodušene, 18 % z hrubého príjmu si odvádza zamestnanec na svoj starobný dôchodok. My navrhujeme, aby sa tie 4 % znižovali o 1 % za každé nezaopatrené dieťa. To znamená, kto má jedno dieťa, nebude platiť 4 % na svoj starobný dôchodok, ale 3. Kto má 2 deti, nebude platiť 4 %, ale iba 2 %. No a keď má niekto 4 deti, tak by vlastne zo svojej, prostredníctvom svojej výplatnej pásky na svoj starobný dôchodok neodvádzal žiaden odvod, ale jeho zamestnávateľ 14 %. Ten, kto má viac detí, sú tu v tejto sále aj takí, tak ak by už si nemohol znižovať tie 4 %, lebo jeho detí je viac, tak by sa znižovali poistné odvody zamestnávateľovi. Zamestnávateľ, to znamená, v prípade rodičov, ktorí majú 5 detí, tak nielenže by ten zamestnaný rodič neplatil tie 4 % odvodov, ale aj zamestnávateľ by mal o 1 % nižší odvod. V súčte 5 %. To znamená, takýto rodič, ktorý nielenže má deti, ale je, že sa stará sám o ich výživu a výchovu, tak by bol ešte aj lacnejší pre zamestnávateľa. Tento princíp práve cez platené odvody sa pokúšame presadiť tú zvýšenú zásluhovosť za existenciu I. dôchodkového piliera práve pre rodičov s deťmi. Práve pre rodičov s deťmi.
Priznám, že tento princíp nie je nový v našej legislatíve, že v jednom období pravicovej vlády už sme ho mali zakotvený, bola to naša iniciatíva, a vtedy to bolo symbolicky pol percenta. Pol percenta za každé dieťa. Dopadlo to tak, že tiež pri schvaľovaní štátneho rozpočtu v priebehu nasledujúcich rokov toto opatrenie, zrušenie tohto opatrenia zaplatilo vyššie mzdy policajtov a vojakov. Vtedy to bola väčšia priorita, ja si myslím, že dnes téma rodiny je živšia a podporovať rodiny s deťmi je priam nevyhnutné.
A toto je jedno opatrenie, ktoré opakovane ako pri tých predchádzajúcich, ak by si strana SMER osvojila aj Robert Fico, pretože SMER sa usiluje - naopak ako ostatní v opozícii - posilňovať I. pilier. Čiže ak teda bude I. pilier mať v nasledujúcich rokoch väčšiu váhu, ako mal doteraz, tak je opodstatnené, myslíme si, zvyšovať spravodlivosť v tomto systéme a cez toto opatrenie naviazania odvodov na starobný dôchodok na počet nezaopatrených detí je správne a aj spravodlivé.
Mohlo by nám lichotiť, že tento problém podobne sa pokúšajú vyriešiť aj v Českej republike. A som videl, myslím, že to bola Mladá fronta dnes, oni, u nich prevažuje prístup taký, že "čím víc dětí, tím vyšší penze". Čiže oni chcú, jedna z alternatív reformy dôchodkového systému, že bude to úplne naopak ako za socializmu, že ženy napríklad boli zvýhodnené, že ak mali viac detí, tak mohli ísť skôr do dôchodku. To znamená, keď muži v 60-ke, bezdetné v 57-ičke a jedno dieťa 56 rokov odchod do dôchodku a 2 deti 55 až po 54, už potom ďalej vyšší počet detí nemal na to vplyv, ale ženy mohli ísť do dôchodku vo veku 54 rokov. Tento systém sme opustili vďaka "demografii". V Čechách sa zaoberajú tým v opačnom zmysle, že počet detí v priebežnom dôchodkovom systéme by sa mal odraziť na výške dôchodku.
My si myslíme, že rodičia, ktorí majú nezaopatrené deti, že potrebujú pomoc vtedy, keď tie deti majú, nie, keď budú až na dôchodku, lebo vtedy im to môže byť už aj jedno mnohým, alebo sú aj takí, ktorí by sa toho prípadne nedožili.
Keby vás zaujímalo, že aké čísla lietajú v tých Čechách pri návrhoch budúcich penzií, tak napríklad tam je dnes penzia v českých korunách u bezdetného občana Českej republiky 12 200 eur (reakcia z pléna), korún, pardon, 12 200, ospravedlňujem sa (zasmiatie sa rečníka), 12 200. A je jedno, či ten občan mal 1, 2, 3, 4 deti, proste dôchodkový systém je nastavený tak, že dôchodok dnes má 12 200 českých korún. Po novom by penze v Čechách mala vyzerať tak, že ten, kto nemá žiadne dieťa, tak by mala byť 9 600 českých korún oproti 12 200, kto má jedno dieťa, tak by mala byť 11 600 oproti 12 200 a až pri druhom dieťati, ak niekto mal dve deti, tak až v tomto prípade jeho budúca penze bude 13 600 oproti 12 200. A dokonca ten, kto vychoval tri deti a zaopatril, to znamená vzdelané deti, 15 700 oproti 12 200.
Mne sa zdá, že takýto prístup, na toto nemáme, na takýto štedrý výpočet dôchodkov v závislosti od počtu detí na Slovensku nemáme, teda naša ekonomika, naše príjmy to nedovoľujú. A ja si myslím, že to, čo oni poväzujú ako alternatívny návrh, že "nižší sociální pojištění pro rodiče dětí", to je návrh KDH, teda toto, čo ja teraz s kolegom predkladám, Přidalom, tak tento, si myslím, že je atraktívnejší, lebo nemusia tí rodičia čakať na vyšší dôchodok, keď už budú bezdetní a budú sami, ako istá forma odmeny, ale že keď im znížime odvodové bremeno teraz, keď majú deti, a okamžite zvýšime ich príjem, že to je lepšie riešenie. Že to je lepšie riešenie.
Ešte je zaujímavé, že oni v Čechách pri tom prístupe, že "důchod vyšší, čím víc dětí", tak oni rozlišujú, či tie deti napríklad majú len stredoškolské vzdelanie alebo vysokoškolské vzdelanie. To znamená, že ten, kto má deti, ktoré sú vysokoškolsky vzdelané, tak sa to premietne do výšky jeho dôchodku. Tiež veľmi zaujímavé.
Tie čísla, ktoré som spomínal a porovnával dôchodok v Čechách teraz a po novom, tak sa týkal rodín, kde tie deti boli vysokoškolsky vzdelané. Ak tie deti mali len stredoškolské vzdelanie, tak ten dôchodok v Čechách je vyrátaný alebo nastavený tak, že bude nižší, výrazne nižší. Napríklad dôchodok rodiča, ktorý má tri deti, dnes je 12 200 českých korún a po novom, ak má tri deti, ktoré sú len stredoškolsky vzdelané, je 13 800, ale tri vysokoškolsky vzdelané deti je 15 700. Rozumie sa tým, že keď niekto sa stará o deti do 18 rokov a ten, kto sa stará o deti do 25 rokov, tak tie náklady na výchovu a prípravu na povolanie tých rodičov sú iné, a preto tento odlišný prístup. To je Česká republika, zaujímavé úvahy.
Ja si myslím, že náš prístup v našich podmienkach je lepší, spravodlivejší a reálnejší, že si to môže aj slovenská ekonomika dovoliť. A z hľadiska spravodlivosti si myslím, že by to bolo potrebné a mnohí rodičia týchto rodín by to ocenili.
Ďakujem za vašu podporu tohto návrhu. A len preopakujem, že ak by aj neprešiel v tejto sále a si ho osvojí vládna strana, tak budeme vám vďační.
Ďakujem za vašu pozornosť.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 6.2.2015 10:28 - 10:32 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Dámy a páni, nemám tu asistenta, všetko si musím robiť sám, tak. (Rečník zobral do rúk papier s textom, ukazujúc ho plénu.)
Otcovská dovolenka - už sme prerokovali. Nižšie dane pre zamestnaných rodičov - už sme prerokovali.
A teraz sme pri treťom návrhu: nižšie odvody zamestnaným rodičom na ich starobný dôchodok. To znamená, naviazanie počtu detí nezaopatrených na odvody, ktoré si rodičia, zamestnaní rodičia platia na svoj starobný dôchodok.
Dámy a páni, predkladáme s kolegom Přidalom návrh novely zákona č. 461/2003 o sociálnom poistení. Aj týmto návrhom reagujeme na nepriaznivú sociálnu situáciu skupín občanov, ktorá nie je spôsobená ich nedostatočnou aktivitou, ale naopak. Zle nastaveným sociálnym systémom a legislatívou, ktorá je nespravodlivá najmä voči rodinám s viacerými deťmi.
V návrhu je jedna menej dôležitá zmena, ktorá umožňuje predčasný odchod do dôchodku všetkým poistencom, ktorým do dovŕšenia dôchodkového veku chýbajú najviac dva roky, ktorí zároveň splnili podmienku minimálnej doby poistenia 15 rokov bez ohľadu na dosiahnutú výšku sumy predčasného starobného dôchodku.
Navrhované riešenie umožní, aby poistenci s nižšími príjmami mali stabilný príjem, a to aj v prípade, ak nedosiahnu požadovanú hranicu príjmu 1,2-násobku sumy životného minima, ak sú poberateľmi dôchodku z I. piliera.
Druhou zmenou, a to je tá zásadná zmena, ktorú som už spomenul, je zníženie poistných odvodov. Navrhujeme znížiť poistné odvody zamestnancom a čiastočne i zamestnávateľom. Znižujú sa poistné odvody na starobné poistenie poistencovi na každé nezaopatrené dieťa o jeden percentuálny bod. Rodiny týmto opatrením získajú zvýšenie svojho príjmu rádovo 10 eur na mesiac a nezaopatrené dieťa. Toto môže výrazne prispieť k zlepšeniu sociálnej situácie rodín s deťmi a na druhej strane aj k zvýšeniu domácej spotreby.
Navrhovaná úprava má dopad na verejné financie, ale aj v kontexte s otváraním II. piliera si myslíme, že toto je opatrenie, ktoré nepoškodí náš dôchodkový systém, naopak, vnesie viac spravodlivosti do tohoto systému.
Navrhovaná právna úprava bude mať priaznivý vplyv na sociálnu situáciu rodín s deťmi, môže znížiť aj náklady zamestnávateľov, priaznivo ovplyvní i podnikateľské prostredie i rast zamestnanosti, čo v konečnom dôsledku povedie k rastu príjmov aj štátneho rozpočtu, aj Sociálnej poisťovne.
Aj tento návrh je v súlade aj s ústavou, inými ústavnými zákonmi alebo zákonmi, medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná.
Ďakujem pekne, vážená pani podpredsedníčka, skončil som a hlásim sa do rozpravy ako prvý.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.2.2015 10:23 - 10:25 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Či ľavicová, alebo pravicová vláda, ale v prístupe k investovaniu v podnikateľskej sfére... (Reakcia z pléna.) K investovaniu vôbec. Prístup je ten, že investície sú oslobodené od daní. To znamená, vo vzťahu k investovaniu do budúcnosti podnikateľskej sféry existuje absolútna úľava na dani, neplatia sa dane. A ja si myslím, že deti sú rovnako investícia do budúcnosti. A na tomto by sme sa tiež mohli zhodnúť, že investovanie do budúcnosti našich detí tiež by mohol byť titul na oslobodenie od dane.
Ale my nenavrhujeme úplne, absolútne oslobodiť rodičov zamestnaných, ktorí majú deti, aby neplatili dane, my len tento princíp posilňujeme, aby aspoň čiastočne boli oslobodení od platenia daní, a navrhujeme naviazať nezdaniteľné minimum na počet nezaopatrených detí.
To znamená, keď niekto má dnes nezdaniteľné minimum na daňovníka, je neviem presne, 3 800 eur, ak máte jedno dieťa, tak by sa vám toto nezdaniteľné minimum zvýšilo o ďalších 1 200 eur, keď máte dve deti, tak dvakrát 1 200, kto má štyri deti, nezaopatrené deti, štyrikrát 1 200. A na jedno dieťa táto úľava predstavuje rádovo asi 20 eur mesačne. To znamená, 1 200 eur daňová úľava deleno 12 mesiacov je 100 eur daňová úľava za mesiac a pri daňovej sadzbe 19-percentnej rádovo 19-20 eur. Čiže toto je tá daňová úľava, ktorá je obsahom nášho návrhu.
A myslím si, že to je správne, že to je spravodlivé, podporovať zodpovedných rodičov, ktorí nielen deti majú, ale sa o ne starajú... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.2.2015 10:15 - 10:16 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Pán kolega, ja sa teraz priznám k jednej takej nepoctivosti, že keď sme dostali program na túto schôdzu a naše body boli zaradené ako 1, 2, 3, 4 za sebou ako balík sociálnych návrhov, tak som mal pokušenie navrhnúť, aby sme o týchto bodoch rokovali dnes 6. februára, pred referendom, že tak to spojíme s referendom o rodine a navodíme takú atmosféru. Ale potom som si uvedomil, že to by bolo voči vám, aj teda kolegom poslancom nie úplne fér, že prečo by toto boli dôležitejšie veci ako iné body programu, a potom som teda ustúpil od tej myšlienky a nenavrhol som zaradiť tieto body nadnes.
A ono sa to nakoniec tak vyvinulo, že rokujeme dnes pred referendom a nemám pocit, že by sme boli nejak spoločnosť rozdelená, teda v tejto sále, že tu je celkom pohodová atmosféra.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 6.2.2015 10:02 - 10:12 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani podpredsedníčka, dámy a páni, KDH je family-friendly dlhodobo. Rodina je ústrednou témou našich programov volebných a aj vládnych, keď sme boli vo vláde, podarilo sa nám z témy rodiny urobiť jednu z ústredných tém. Dokonca si pamätám, že keď v jednej vláde sme boli vo vláde, tak kádehácki ministri mali najviac detí, aj takým spôsobom sme šírili pozitívny obraz o rodine. A nielen to. My sme aj ovplyvňovali a formovali rodinnú politiku štátu od začiatku politickej a ekonomickej transformácie Slovenska až do súčasnosti. Darilo sa nám to primerane našej politickej sile vyjadrenej počtom mandátov v parlamente. A dokonca niekedy sme presadili aj viac, ako odpovedalo našej sile. Spomínam si na minulý rok, keď sme novelizovali Ústavu Slovenskej republiky a zaviedli novú definíciu manželstva do ústavy.
V snahe zvýšiť adresnosť sociálnej politiky, to znamená podporovať viac sociálne slabších, už ´94. roku sme presadili prídavok na dieťa - štátnu sociálnu dávku v troch úrovniach na základe výšky príjmu v rodine, t. j. zrušenie plošného vyplácania prídavkov na deti. V istom zmysle sme predbehli dobu, toto takmer revolučné opatrenie síce nasledujúca vláda po nás zrušila. V Čechách ho zaviedli oveľa neskôr a majú ho dodnes.
V dôchodkovom systéme sme zaviedli v tom istom roku kombinovanú valorizáciu dôchodkov o isté percento a pevnú sumu. Tiež to bolo neskôr zrušené, ale opäť zavedené a dôchodky sa už tretí rok zvyšujú iba o pevnú sumu všetkým kategóriám dôchodcov rovnako. A to je správne. Naozaj zásluhovosť. A k zásluhovosti prispievame v čase nášho produktívneho života, to znamená, kto ako pracoval, kto ako prispieval na svoj dôchodok, na základe toho mu vyrátajú jeho dôchodok. Ale aby sa dôchodok, výška dôchodku valorizovala rôzne, to znamená, tým, čo sú lepšie na tom, aby sa im viac pridávalo, to nemá žiadnu logiku, aspoň teda logiku v súvislosti so zmyslom pre spravodlivosť. A preto som rád, že dnes sa dôchodky valorizujú, samozrejme, nehrozí nikdy, že tí, čo majú nižšie, že dobehnú tých, čo majú vyššie. Že vždycky bude istý rozdiel, a mnoho razy je dosť veľký, ale tomuto princípu každý rozumie, tomu princípu, že majú žalúdky všetci rovnaké.
Osobitnú pozornosť sme venovali pomoci rodinám s deťmi cez rodičovský príspevok, ktorý sa nám podarilo zvýšiť, predĺžiť jeho dobu poberania z dvoch na tri roky. V rokoch veľkej daňovej a dôchodkovej reformy, že štát aj SMER dnes platí odvody na dôchodok rodiča pri dieťati do 3, resp. 6 rokov z veľmi atraktívneho vymeriavacieho základu. Takže čas strávený pri dieťati je z hľadiska budúcich dôchodkových nárokov dokonca výhodnejší ako zamestnanie za nízku mzdu. Ten vymeriavací základ je 60 % priemerného platu v národnom hospodárstve.
Dámy a páni, snahou štátu, úlohou štátu by mala byť podpora zodpovedného správania jednotlivcov a rodín a pomoc, aby mohli plniť svoje úlohy a neupadli do chudoby. Na rodinách s deťmi stojí napríklad náš sociálny systém a jeho dlhodobá udržateľnosť. Osobitne prvý priebežný systém, diskutovali sme o ňom niekoľko dní predchádzajúcich v súvislosti s otváraním II. piliera, bez detí, bez dostatočného počtu budúcich prispievateľov sa náš dôchodkový systém môže zmeniť na obyčajnú pyramídovú hru. Aj dnes to už vidieť. Dnešní dôchodcovia ešte majú dôchodky, aj keď nízke, ale ako-tak zabezpečené. Ale čo bude s dôchodkami ich detí, tých, čo sú dnes prispievatelia do systému, je otázne. Lebo výdavky Sociálnej poisťovne na dôchodky každý rok rastú rádovo o 250 mil. eur. V rokoch 2010 až 2015 každý rok rástli výdavky skoro o 250 mil. A dnes štát dotuje Sociálnu poisťovňu sumou takmer 1 mld. eur, každý rok.
Čiže súčasná podoba priebežného systému je nielen dlhodobo neudržateľná pri takomto trende, ale je vrcholne nespravodlivá voči viacdetným rodinám. Deti z takýchto rodín totiž prispievajú viac na dôchodky iných rodičov ako svojich vlastných, a to nie je medzigeneračná solidarita, alebo teda je, ale je to skôr solidarita naruby. Preto náš návrh o odvodoch, ktoré platí štát.
Štát u nás pomáha rodinám priamo rôznymi dávkami, napríklad pri narodení dieťaťa, opakovanie napríklad prídavky na deti, rodičovský príspevok, alebo nepriamo rôznymi formami úľav, daňových úľav: daňový bonus na dieťa, nezdaniteľné minimum na manželku, ktorá je pri dieťati, odvodový bonus na nezaopatrené dieťa a podobne.
Reakciou na zneužívanie sociálneho systému alebo pomoci štátu rodinám s deťmi bolo to, že sme viac podporovali rodiny s deťmi cez nepriamu podporu. Táto forma pomoci je efektívnejšia, pretože motivuje k aktivite vlastnou prácou a nedá sa zneužiť. A to je práve obsahom tohoto nášho návrhu.
Pri daňovej reforme sme zaviedli, si určite mnohí pamätáte, možnosť uplatniť si daňovú úľavu na nepracujúcu manželku alebo manžela, starajúceho sa o deti, v rovnakej výške ako na daňovníka. V prerátaní na eurá to bola maximálna čiastka 720 eur na rok.
Daňový bonus na dieťa vo výške rádovo ako prídavky na deti, to bol takisto náš príspevok v projekte rovnej dane. Odvodový bonus na každé nezaopatrené dieťa. Je pravda, že tento sa v našej legislatíve neudržal v dôchodkovom systéme, ale tiež je pravda, že súčasná ľavicová vláda nedávno výrazne zredukovala daňovú úľavu na nepracujúceho manžela a nenavrhla inú kompenzáciu pomoci rodinám s deťmi. A ja som už zachytil aj informácie, že zaoberajú sa myšlienkou obmedzenia daňového bonusu na dieťa.
V Národnej rade je zatiaľ odmietnutý náš ďalší návrh pomoci rodinám s deťmi, ktorým by umožnil zamestnaným deťom odviesť časť zaplatenej dane svojim rodičom na dôchodku formou asignácie dane. Ten návrh sme nazvali o troch grošoch, určite si to pamätáte.
V Českej republike sa návrhmi toho druhu, to znamená väčšia spravodlivosť dôchodkového systému, zaoberajú úplne vážne, majú dokonca vládnu dôchodkovú komisiu spolu s ich ministerstvom financií.
My si myslíme v KDH, že pomoc rodinám je viac potrebná vtedy, keď sa rodičia o deti starajú a aj ich vychovávajú, a nie neskôr, keď budú na dôchodku, že v závislosti od počtu vychovaných detí budú mať potom výhodnejší dôchodok. Mnohí z tých rodičov sa toho dôchodku nemusia dožiť a považujeme za správnejší náš prístup a tento návrh, že znižovať bremeno rodičom vtedy, keď sa o deti starajú. To znamená, vyššia nepriama podpora cez nižšie dane. A práve preto, že tento návrh sa nedá zneužiť, napríklad osobami žijúcimi dlhodobo zo sociálnych dávok.
Samozrejme, máme v programe, alebo teda v zásobe aj ďalšie návrhy, ale o nich budem hovoriť pri ďalšom bode programu.
Myslím si, že tak, ako o tom predchádzajúcom bode, že ak vládny SMER si tento návrh osvojí, tak nebudeme sa hnevať, keď bude pri niektorej príležitosti odfajknutý premiérom tak, ako to teraz v posledných dňoch a týždňoch pán premiér robí.
Ďakujem za vašu pozornosť.
Skryt prepis