Ďakujem pekne. Vážená pani podpredsedníčka, dámy a páni, už môj kolega poslanec Kaník hovoril o tom, že vlastne tento návrh, ktorý síce predkladá opozícia, je návrh, ktorý vznikol na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny po tom, ako minister Richter inicioval rokovania s opozičnými stranami po voľbách v roku 2012. Takmer rok sme sa stretávali na ministerstve aj inde. Niekedy to bolo celkom príjemné, pretože to bolo spojené aj s dobrým obedom. Skrátka mal som pocit, že vtedy to bola radosť ako rokovať so SMER-om. Aj som vtedy nadobudol dojem, že oni to s tým dôchodkovým systémom, že aj teda chcú ho stabilizovať po tom, ako drasticky znížili odvody do druhého piliera z 9 na 4 percentá, že podľa ich pohľadu zreálnili druhý pilier a už teraz chcú zavŕšiť dôchodkovú reformu, aj prijať anuitnú novelu. Určite si pamätáte, ako tu aj štátny tajomník Jozef Burian obiehal opozičných poslancov, aby hlasovali za návrh anuitnej novely. To znamená, ktorá riešila spôsob výplat dôchodkov z druhého piliera. A my, opozičné strany, predstavitelia opozičných strán, sme v podstate trvali len na jednom, že aby sme, tak ľudovo povedané, zachránili druhý pilier pred jeho zničením, teda aby ho SMER znárodnil, napríklad.
Nakoniec to dopadlo tak, že SMER to, čo chcel, dosiahol a na požiadavku opozície, na požiadavku sporiteľov v druhom pilieri sa vykašlal. Oni teraz zmenili taktiku. Oni sa pravdepodobne znárodniť druhý pilier nechystajú. Ale prišli na jeden nápad, že ako im ten druhý pilier môže poslúžiť, že si tam budú chodiť ako do kasičky, z ktorej si budú vyberať a budú ho používať, využívať, možno lepší výraz je zneužívať, keď to budú potrebovať na ich sociálne balíčky. A teraz, keďže sme už pred voľbami, na predvolebnú kampaň. Samozrejme sprostredkovane. To nebude tak, že si zoberú z druhého piliera. Len keď sa im podarí vyhnať čo najviac ľudí z druhého piliera do Sociálnej poisťovne, tak o to menej bude musieť minister financií sanovať túto inštitúciu.
Je to prehľadná taktika, ale škodlivá taktika aj pre druhý pilier, škodlivá aj pre dôchodkový systém. Oni to robia tak dosť chaoticky, že na jednej strane otvorili druhý pilier, aby ľudí odtiaľ dostali späť do Sociálnej poisťovne, ale na druhej strane ešte na tej istej schôdzi prichádzajú s návrhom, alebo hneď v tú ranu, napríklad konkrétne v tomto prípade s minimálnym dôchodkom. A vlastne mnohí ľudia, ktorí by z toho druhého piliera aj vystúpili, pretože oni s prvým pilierom nerobia nič, žiadne zmeny, a preto niektorí si to správne zrátajú, že by v tejto situácii bolo pre nich výhodnejšie byť len v prvom pilieri. Tak keď prejde zákon o minimálnom dôchodku definitívne, tak ako to oni navrhujú, tak vlastne tí sporitelia, ktorí si tam sporia z tých minimálnych príjmov a sú tesne pred dôchodkom, tak nemajú najmenší dôvod vystupovať. Pretože aj tak cez ten inštitút minimálneho dôchodku, aj keby im z druhého piliera vychádzal nižší dôchodok, tak oni tie peniaze dostanú alebo bude im tak či tak vyrovnaný dôchodok alebo zvýšený.
Z toho usudzujem, že v SMER-e sú nervózni a robia aj chyby, lebo naozaj keby si to tak lepšie premysleli, tak by aspoň počkali. Napríklad, že keď už chcú otvárať nakrátko druhý pilier, no tak až táto fáza deštruovania alebo poškodzovania druhého piliera skončí, tak až potom mali prísť teda s tým ďalším návrhom. Ale keď to dajú naraz, tak je to v podstate guláš a oni idú aj vlastne proti svojim pôvodným zámerom. Ale ja som teda v tejto chvíli nechcel radiť alebo ďaleko od toho.
Vrátim sa späť k nášmu návrhu. My nechceme, predkladatelia návrhu zmeny ústavy, alebo myslím si, že nemôžeme ignorovať nepriaznivý demografický vývoj. Slovensko sa za dvadsať rokov výrazne zmenilo. Podľa nového demografického atlasu, Demografický atlas Slovenska, ktorý mapuje údaje za posledných dvadsať rokov, tak počet seniorov za dvadsať rokov sa u nás zvýšil o 164-tisíc, 164-tisíc osôb. Za dvadsať rokov priemerný vek sa zvýšil o päť a pol roka. To, že starneme, sa iným číslom tiež prejavuje v tom, že v roku 2013 bolo v poproduktívnom veku 13,5 percenta populácie, a tieto čísla znamenajú, že výdavky Sociálnej poisťovne rastú obrovským tempom.
Ja skúsim na tom príklade rastu počtu seniorov ukázať. ako narástli výdavky Sociálnej poisťovne. Ak 164-tisíc seniorov za 12 mesiacov by bolo poberateľmi priemerného dôchodku vo výške 350 eur, tak je to takmer 700 mil. eur naviac, naviac výdavky Sociálnej poisťovne.
Ďalší argument alebo fakt z toho nepriaznivého demografického vývoja je, že sa rodí na druhej strane menej detí. Kým pred dvadsiatimi rokmi to bolo viac ako 70-tisíc, v roku 2002 to bolo iba 50-tisíc. Teraz je to číslo trošku vyššie, ale to je len preto, že veľa pôrodov bolo "odložených", to znamená, ženy rodia vo vyššom veku. Čiže prepad pôrodnosti v nasledujúcich rokoch bude ešte hlbší. No a, samozrejme, roky Husákových detí sa nevrátia, keď sa na Slovensku narodilo takmer 100-tisíc detí. Aj podľa Štatistického úradu by sa mal od roku 2022 – 2022, to nie je tak ďaleko – prirodzený prírastok obyvateľstva zmeniť na prirodzený úbytok obyvateľstva, prirodzený úbytok obyvateľstva. Ja si myslím, že nám nehrozí to, čo v západných krajinách, že toto riešili migráciou.
Preto je tragédia alebo minimálne scestné, že dnes sa ľudia na Slovensku zaoberajú otázkou, že či vystúpiť alebo nevystúpiť z druhého piliera. Keď už som to prirovnával, že ako, keď po našej skúsenosti vieme, ako dopadol Titanic a niekto by, ak by sa to dalo vrátiť, a s touto skúsenosťou, že by sa pokúšal kúpiť si lístok, aby sa mu ušiel lístok ešte na palubu tejto lode. Čiže SMER sa točí dokola na mieste, miesto toho, aby riešil skutočné problémy. Forma, alebo ak sa spoliehajú oni na to, že na Slovensku tento problém do budúcna budeme riešiť prisťahovalectvom alebo teda migráciou, ja si myslím, že, naopak, by sme sa možno mali modliť, aby to u nás tak nebolo, pretože aj keď z moslimských krajín nám migrácia nehrozí, ale už len situácia na Ukrajine by mohla byť pre nás mementom.
Náš návrh ochrany druhého piliera nerieši ani problém demografického vývoja, ani migrácie. Je iba reakciou a neudržateľný stav v oblasti priebežného financovania dôchodkov zo Sociálnej poisťovne. Je nevyhnutné rozložiť riziká a do budúcna ich minimalizovať. Preto poslanci za KDH budú hlasovať za tento ústavný návrh zákona a mali by tak urobiť aj poslanci SMER-u.
Ďakujem za vašu pozornosť.