Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, pán minister, panie kolegyne, páni kolegovia, tento zákon sa týka poskytovania dotácií v rezorte zdravotníctva. V súvislosti s prechodom dotačnej schémy na podporu protidrogových aktivít, ktorá bola pôvodne na Úrade vlády a prešla teda na ministerstvo zdravotníctva a v súvislosti s tým táto novela dopĺňa platný zákon o poskytovaní dotácií v rezorte zdravotníctva v odseku, alebo ak si to dobre pamätám, v § 2 ods. 1 dopĺňa písmeno l), čiže poskytovanie dotácií aj na protidrogové aktivity. (Zhľadúvanie rečníčky v dokumentoch.) Je to "§ 2 ods. 1 sa dopĺňa písmenom l), ktoré znie: podpory protidrogových aktivít." Zároveň novela definuje, načo je možné dotáciu použiť. A to je bod 7 návrhu, § 4 ods. 3 písmeno c), keď hovorí, že "dotáciu nemožno poskytnúť na písmená" a), b), nebudem čítať, ale aj c) "úhradu miezd, platov, služobných príjmov a ich náhrad a ostatných osobných vyrovnaní a odmien vyplácaných na základe dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru; to neplatí, ak ide o dotáciu na účely podľa § 2 ods. 1 písm. i) až k) alebo ak je žiadateľom Slovenský Červený kríž."
Pri včerajšom rokovaní s pánom ministrom a so zástupkyňou ministerstva zdravotníctva sme si vysvetlili, že toto znenie, respektíve najmä v tom rokovaní s pracovníčkou ministerstva, že toto znenie má príčinu a logiku v tom, že vlastne o dotáciu sa môžu uchádzať rôzne subjekty. To znamená, že sú to tak podnikateľské subjekty, ako aj mimovládne organizácie a to, čo chcelo ministerstvo urobiť, bolo sprísniť podmienky tým doplnením nemožnosti používať dotáciu na mzdy, odmeny aj o dohody práve preto, že asi ako etalón sa použili skôr tie podnikateľské subjekty, ktoré majú nejaké vlastné zdroje, ktoré majú iné možnosti, ako majú dajme tomu mimovládne organizácie, a neberie vlastne ten návrh do úvahy to, že mimovládne organizácie, ktoré takisto sú oprávnení žiadatelia o dotáciu, sa líšia minimálne v troch bodoch, a to, že nemajú zamestnancov alebo nie vždy majú zamestnancov, majú buď dobrovoľníkov, alebo nejakých krátkodobých pracovníkov. Potom nemajú vlastné zdroje alebo málokedy ich majú z podnikania, prípadne z nejakého iného zisku a predovšetkým nemajú administratívne aparáty, ktoré tieto všetky okolnosti vedia zúradovať a spracovať a vlastne nemajú potom ani možnosť využiť tie zdroje, ktoré štát prostredníctvom dotácií na rôzne aktivity ponúka. Preto by bolo podľa mňa namieste a vhodné brať do úvahy pri definovaní podmienok grantových výziev a rozlišovať medzi tými oprávnenými subjektami.
A tak sme sa včera aj na tom rokovaní zhodli v dvoch veciach minimálne, a to je, po prvé, v požiadavke na spolufinancovanie projektov, ktoré tento zákon definuje, na 5 %, požiadavku spolufinancovania, práve preto, že neziskové organizácie nemajú často kde tých 5 % zobrať. Ale, samozrejme, chápem, že je veľmi logické, ak si o podporu, o dotáciu žiada fyzická osoba alebo teda podnikateľský subjekt, že je logické od neho žiadať, ak ho naozaj tá problematika natoľko zaujíma, že ju chce robiť a získať podporu aj touto formou, že ten svoj záujem prejaví aj vlastným spolufinancovaním. Len sú to rozdielne subjekty a majú rôzne podmienky. No a potom by sa to mohlo nadväzne odlišovať aj medzi tými oprávnenými subjektmi aj v možnosti použitia dotácie, konkrétne teda na mzdy, platy a tak ďalej s tým, že by sa mohlo rozlíšiť, ktoré subjekty to môžu na to použiť. Ono to tam niekde aj je a ja sa k tomu za chvíľku dostanem, ale umožniť teda, aby aj na protidrogové aktivity bola možnosť používať dotáciu aj na mzdy a aj dohody.
S týmto cieľom som pripravila pozmeňujúci návrh, ale ten návrh som pôvodne predložila aj do výboru. Ale po konzultácii s pánom ministrom a s ministerstvom som pochopila, že táto úprava by vyžadovala ďalšie pomerne rýchle zmeny a vlastne, že sa to ani netýka v zásade len ministerstva alebo rezortu zdravotníctva, že by bolo treba porozmýšľať v širších súvislostiach o všetkých zákonoch o dotáciách zo štátneho rozpočtu. Ale len poviem, že o čo mi ide a na čom sme sa zhodli, že doteraz ministerstvo zdravotníctva pri udeľovaní dotácií nepoužívalo ako podmienku, ako súčasť zmluvy tzv. štruktúrovaný rozpočet. Ale ten štruktúrovaný rozpočet naozaj vo veľkej miere vie aj zabrániť, aj kontrolovať prípadné možné tendencie k zneužitiu poskytnutej dotácie. A je, z mojich skúseností viem, veľmi dobrou pomôckou aj pre realizátorov projektov, lebo si vedia v každý deň vlastne sledovať, z ktorej položky majú koľko peňazí ešte voľných, a je to veľmi dobrý finančno-manažérsky nástroj. Takže myslím, že by bolo vhodné, keby sa v budúcnosti aj pri dotáciách v rezorte zdravotníctva toto zaviedlo. Inak to bolo pôvodne v tých grantových schémach, ktoré boli spravované Úradom vlády, bolo to používané a dokonca veľmi prísne kontrolované a podrobované auditu.
Takže, už som povedala, že ja budem naďalej sa snažiť presadzovať tú myšlienku, že rozlišovať medzi prijímateľmi dotácií a už v zadávacích podmienkach to zadefinovať, ale myslím si, že keďže je to naozaj vec, ktorá sa týka všetkých rezortov, tak určite budem kontaktovať, mohla by to byť výzva pre splnomocnenca vlády pre občiansku spoločnosť. Ja budem iniciovať stretnutie s ním, ja myslím, že on sám, už sa mi zdá, aj začal uvažovať, alebo už aj pracuje na krokoch, ktoré by mohli k tomu viesť, ale v tejto chvíli tento môj pôvodný návrh, ktorý som mala pripravený, nepredložím.
To, čo predložím; teda máte pred sebou, kolegovia, kolegyne, na stole dva pozmeňovacie návrhy, ktoré sa na prvý pohľad líšia v tom, že na jednom je napísané, že zákon sa mení takto: po prvé a po druhé. Tak ten nepredkladám. A predkladám alebo predkladáme so spolupredkladateľmi Evou Horváthovou, Mikulášom Hubom a Miroslavom Kadúcom druhý pozmeňujúci návrh a ten sa týka toho, o čo predkladaná novela zákona chcela sprísniť podmienky platného zákona v tom, že v § 4 rozširovala zákaz použitia dotácie okrem miezd, platov, služobných príjmov, ich náhrad, osobných vyrovnávaní aj o odmeny vyplácané na základe dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru. V tomto odseku sa zároveň uvádzalo, že toto neplatí, tento zákaz neplatí, ak ide o dotáciu na účely podľa § 2 ods. 1 písm. i) až k), a po dohode s ministerstvom navrhujeme rozšíriť to aj až po bod l) a ten bod l) je práve, sú práve protidrogové aktivity.
Ak by sme pripustili ten pôvodný návrh, tak by sme znemožnili realizáciu možno akýchkoľvek protidrogových aktivít realizovaných v mimovládnom sektore. Ja mám vlastnú osobnú skúsenosť a mám tu aj dôkaz. My sme v roku; organizácia, ktorú som založila a donedávna viedla, Pomoc obetiam násilia v roku 2007 realizovala projekt Drogy a násilie, pomoc rodinám závislých osôb. Ten projekt mal rôzne aktivity. Mal aj publikačné, mal aj vzdelávacie, ale boli to vlastne sprievodné alebo podporné aktivity k tomu, čo bolo podstatou. A podstatou bolo overiť pilotný projekt poskytovania komplexnej multiodborovej pre klientov jednoduchej alebo s jednoduchým prístupom pomoci rodinám závislých osôb a keby platil ten zákaz použitia na mzdy, odmeny, mzdy a dohody dotačných prostriedkov, vôbec by nemohol byť realizovaný, pretože vlastne z toho sa platili odborníci, ktorí jednak robili tie vzdelávacie aktivity, ale nie všetci, boli takí, ktorí robili len tie podporné aktivity, len tie služby pre tie rodiny a vlastne pre občanov.
Takže s týmto odôvodnením predkladám tento pozmeňujúci návrh. Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Janky Šípošovej, Evy Horváthovej, Mikuláša Hubu a Miroslava Kadúca k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 525/2010 Z. z. o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov, tlač 1320.
Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 525/2010 o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov sa mení a dopĺňa takto:
V čl. I, bod 7 § 4 ods. 3 písm. c) znie:
"c) úhradu miezd, platov, služobných príjmov a ich náhrad a ostatných osobných vyrovnaní; to neplatí, ak ide o dotáciu na účely podľa § 2 ods. 1 písm. i) až l) alebo ak je žiadateľom Slovenský Červený kríž v rozsahu podľa odseku 5."
Odôvodnenie: Vychádzajúc z definícií účelov, na ktoré je možné dotáciu podľa § 2 ods. 1 zákona 525/2010 Z. z. poskytnúť, je na prvý pohľad zrejmé, že sa nejedná o dotácie určené výlučne na obstaranie hmotného majetku. Zadefinované účely nemožno dosiahnuť bez aktívneho zapojenia sa fyzických osôb do realizácie projektu, na ktorý sa dotácia poskytuje.
Zároveň sa takým spôsobom plytvá verejnými financiami. Vzhľadom k tomu, že z dotácie by nebolo možné, nemožno odmeniť odborníkov, od ktorých závisí kvalita a efektivita aktivít vedúcich k vytýčenému cieľu, napríklad prevencia drogových závislostí, ale aj pomoc závislým, ich rodinám a k spoločenskému prospechu, sa vlastne poskytnú prostriedky na zabezpečenie aktivít, ktoré by mali byť k hlavnej aktivite skôr sprievodného charakteru, ako sú odborné podujatia, publikácie, jednorazové a časovo obmedzené projektové aktivity.
Sprísnenie už teraz prísnej legislatívnej úpravy v oblasti možnosti využitia poskytnutej dotácie môže bez zveličovania spôsobiť výrazné zníženie záujmu o ponúkané dotácie. Neumožnenie poskytnutia často len symbolickej odmeny vyplatenej na základe dohody o vykonaní práce mimo pracovného pomeru má nielen výslovne demotivačný charakter, ale príjemcov takýchto dotácií doslova nabáda na obchádzanie zákona. Cieľom tohto pozmeňujúceho návrhu je preto umožniť z poskytnutej dotácie hradiť aj odmenu vyplatenú na základe dohody o vykonaní práce mimo pracovného pomeru.
Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky ako poskytovateľ dotácií má pritom viacero nástrojov na obmedzenie zneužívania finančných prostriedkov poskytnutých ako dotácie na takéto účely, napríklad dohodnutie si stropu v dotačnej zmluve v tejto otázke, požiadavka na štruktúrovaný rozpočet projektu. Takéto použitie dotácií umožňuje už v súčasnosti napríklad Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky (§ 4 ods. 4 zákona 71/2013 Z. z. o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky).
Tak ja vás pekne prosím, aby ste tento pozmeňujúci návrh podporili, a zároveň sa vyjadrujem, že v takom prípade ja podporím prijatie novely zákona. A pánovi ministrovi na pripomienku aj na pamiatku venujem publikáciu, ktorá pochádza práve z projektu, o ktorom som sa zmienila. Nech sa páči. (Reakcia navrhovateľa.) Áno.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.