Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

16.6.2015 o 13:15 hod.

Ing.

Ľudovít Kaník

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.6.2015 14:40 - 14:42 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
V prvom rade poviem, že, áno, kvóty nie sú riešenie a určite je správne odmietnuť povinné kvóty, o tom niet pochýb, ale zostať len pri tom, by bolo príliš málo. Pretože tá vlna sa sem valí, dopadá na južné štáty Európskej únie a tie si s ňou nemôžu poradiť, aj keby neviem, čo sa dialo. Takže to, čo je potrebné spraviť a k čomu Slovensko ako člen Európskej únie má prispieť, má prinášať jednak výzvy a jednak námety, ako túto situáciu riešiť komplexne. A to komplexné, čo je treba urobiť, jeden z tých dobrých návrhov, ktorý tu aj zaznel, sú tie bezpečné zóny, áno, ale takisto nestačí. Pretože bezpečné zóny sú pre tých, ktorí sa v nich chcú ukryť. Ale tá vlna migrácie sa sem bude valiť ďalej.
Takže to najdôležitejšie, a budem o tom hovoriť vo svojom vystúpení podrobnejšie, je zabezpečiť južnú hranicu silne a bezpečne a nepriedyšne aj na mori, použiť na to všetky zdroje, všetky sily, ktoré sú, a zároveň potom nájsť miesto pre umiestnenie tých, ktorí budú zadržaní pri pokuse vstúpiť nelegálne na územie Európskej únie. A na to, samozrejme, bude treba zhromaždiť veľké množstvo finančných prostriedkov, na vytvorenie týchto kapacít, myslím, že by mali byť podľa možností mimo kontinentu, kontinentálnej časti Európskej únie, najlepšie teda tiež na africkom území, ale možno na ostrovoch, ktorými disponujú niektoré z prímorských krajín Európskej únie, ale bude to žiadať nesmierne množstvo finančných prostriedkov. A tu si myslím, že by bolo dobré zvážiť a začať diskutovať o tom, či tá veľká sila eurovalu, ktorý bol vytvorený síce na iné účely, ale nie je vhodná aj na využitie aj pre tieto účely, pretože potrebujeme val pred imigračnými hrozbami, ktoré tu reálnej existujú.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.6.2015 9:55 - 9:57 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja som na tento problém, ktorý pán Kollár naniesol, upozorňoval viackrát, ja som tu prichádzal aj pri kauze Váhostav s pozmeňujúcimi návrhmi, ktoré práve toto riešili.
To schovávanie sa za smernicu je neopodstatnené, pretože konkrétne smernica č. 112/2006, aby sme vedeli presne, o čom sa bavíme, umožňuje každej krajine, aby sama bez akýchkoľvek ďalších konzultácií alebo nejakého procesu zaviedla tento limit na úrovni 500-tisíc. To dáva smernica okamžite možnosť a zvýšiť tento limit do 2 mil. po konzultáciíis výborom pre DPH.
A v našom prípade naozaj sa pripájam k tomu, čo som už v predchádzajúcich, na iných schôdzach hovoril, jednoznačne treba zvýšiť tento limit podľa môjho názoru, nie je dôvod to nerobiť a určite nie je objektívne schovávať sa za tú smernicu, že je harmonizovaný. Sme. Ale nič, v ničom nás nezväzuje. Je to, až sa zavedie na úrovni 100-tisíc, tak treba otvorene povedať, že ten názor tejto vlády, že to nie je smernica EÚ, ale je to názor tejto vlády, že nechce tam pustiť podnikateľov, ktorí majú väčší obrat. A tým pádom to nepriamo alebo priamo znamená, že napríklad tie negatíva, ktoré sa pri kauze Váhostav naplno prejavili, že Váhostav neplatil, ale vyťahoval zo štátneho rozpočtu vratky v objeme desiatok miliónov eur, bude pokračovať naďalej. To je ďalšie sprievodné negatívum, že toto neodstraňuje túto vec, takže je to príliš málo na to, čo je možné.
A vláda, jej názor je jej názorom, ja môžem mať iný názor, ale je to čisto jej názor, že sa takto rozhodla, a ja si myslím, že keď chceme podporiť a pomôcť podnikateľskému prostrediu, treba ísť ďalej a netreba zostať na hranici ani 75-tisíc, ani 100-tisíc, ako sa avizuje už... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2015 14:54 - 14:56 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis

62.

Ďakujem za príspevky. Pán poslanec Martvoň, tu sa bavíme o strate, ktorá vzniká nie z príčin, že existuje II. pilier, ale z príčin, že I. pilier je deficitný zo svojej podstaty kvôli demografii, kvôli tomu, že ľudia sa dožívajú vyššieho veku a odvody na to jednoducho nestačia. Keby sa mali vybilancovať príjmy a výdavky, tak by museli dnes klesnúť dôchodky jednorazovo o jednu štvrtinu zhruba. A z toho spočíva tá strata a vy si tú stratu teraz akurát, desaťročné úspory ľudí, ktoré 10 rokov ľudia vytvárali, vy ste zobrali a použijete ich na politický marketing strany SMER a to je cynické.
Pani poslankyňa Tomanová, ja by som tých 68 % zvýšenia dôchodku z I. piliera nespomenul, keby nebola táto, toto číslo zneužité a nesprávne interpretované v tom letáku Sociálnej poisťovne. Takže len preto som sa k tomu vracal, lebo je to až komické a je to v kontra dikcii k tomu, čo SMER celý čas tvrdil vo svojej politickej kampani.

A k tomu, k tej druhej časti, čo ste hovorili, moja filozofia postavenia II. piliera je a bude taká, že tí ľudia, jednoduchí sporitelia nemajú znášať riziko, nemajú žiadne riziko znášať. Preto napríklad aj nenesú riziko, že keď zamestnávateľ neplatí odvody za nich, že v tom prípade to musí urobiť Sociálna poisťovňa, aby oni nikdy na to nedoplácali. To je moja filozofia a preto v mojej filozofii chcem dopracovať ten systém aj tak, aby nikomu sa nemohlo stať, že môže mať nižší dôchodok, ako keby bol len v I. pilieri. Už som také návrhy aj spolu s kolegami predniesol a do Národnej rady podal.

Pán Podmanický, štyrikrát ste otvorili ten systém. Aký hnev ľudí? Ľudia sú tam. Ľudia veria II. pilieru viac ako Ficovi. (Reakcia z pléna.)

Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16.6.2015 14:21 - 14:46 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis

52.

Ďakujem pekne. Ospravedlňujem sa, to bolo nedopatrenie, že tam chýbal ten podpis.

Vážené dámy, vážení páni, je to úplne bežná vec, že sa tu diskutuje o zákone, ktorý vrátil prezident. Treba tomu venovať adekvátnu pozornosť a treba si aj pozorne pozrieť zdôvodnenie, ktoré je tam napísané, pretože ho nepísal pán prezident, ale na základe jeho presvedčenia to pripravila, pripravil jeho legislatívny odbor a keď si ho pozriete, tak musíte vidieť, že je veľmi kvalifikovane pripravený a je vidieť, že bol naozaj dôsledne pripravovaný a konzultovaný s odborníkmi v danej oblasti. A keď prezident, ktorý vlastne v našom systéme zastupuje druhú komoru parlamentu, ktorú nemáme, takýto zákon vracia, tak sa nad tým treba trošku aj zamyslieť, nielen to zobrať tak, ako vy zvyknete politicky a zhodiť to zo stola. A obávam sa, že väčšina z vás to odôvodnenie nečítala. Nie je to mnohých sféra, táto oblasť, o ktorej sa teraz bavíme, takže na jednej strane chápem, ale odporúčam prečítať, lebo našli by ste tam mnoho argumentov, ktoré stoja za zváženie.

Zatiaľ v tej diskusii, ktorá tu odznela a v reakciách hlavne na prvého predrečníka, skôr vidím, že je až neuveriteľné, ako sa parlament dokáže vzdialiť od reality života. Tie argumenty, ktoré tu zazneli v reakcii na môjho predrečníka Brocku, sú naozaj niekedy, niekedy pozoruhodné vzhľadom k tomu, ako dokážu úplne zdeformovať alebo pokrútiť to, čo je naozaj reálne a svoje politické túžby, politickú túžbu alebo politické zadanie vydávať za realitu, ktorá naozaj s realitou ale vôbec, vôbec nesúvisí, ja sa k tomu vrátim počas toho, ako postupne budem zdôvodňovať, prečo si myslím, že treba podporiť pripomienky prezidenta a vtedy by sme ten zákon napravili a vyrovnali. A keď to nespravíte, vážení páni poslanci z vládnej strany, tak schváli, táto snemovňa schváli podľa môjho názoru diskriminačný a protiústavný zákon, nech máte politické zadanie akékoľvek a nech to budete obhajovať akokoľvek.

Keďže som už spomenul, že pravdepodobne ste málokto čítali samotné, samotné zdôvodnenie, tak ja niektoré pasáže odcitujem, aby aspoň takto zazneli, aspoň takto sa vám dostali do uší. Takže začnime postupne a oprime sa o zdôvodnenie vládneho návrhu zákona, zdôrazňujem, vládneho návrhu, ktorý vláda predložila do parlamentu.

Vo všeobecnej časti dôvodovej správy vládneho návrhu zákona sa uvádza, že cieľom minimálneho dôchodku je zabezpečiť poistencovi, ktorý počas väčšiny svojho pracovného života vykonával zárobkovú činnosť, dôchodkový príjem na takej úrovni, aby nebol ako jednotlivec odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi. Za tým účelom sa starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok vyplácaný po dovŕšení dôchodkového veku zvýši poistencovi, ktorý splní zákonom ustanovené podmienky tak, aby suma tohto dôchodku alebo suma úhrnu dôchodkov, úhrnu dôchodkov - všimnite si to množné číslo - ktoré sa poistencovi vyplácajú, alebo na ktoré má nárok, bola vyššia ako suma životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu.

Toto je zdôvodnenie vládneho návrhu zákona a je správne. Toto je cieľom zavedenia minimálneho dôchodku vládneho návrhu. Ale tým, ako ho schválila a zdeformovala snemovňa, sa to absolútne nenapĺňa. Pretože toto platí len a len pre tých dôchodcov, ktorí majú dôchodok len z I. piliera. Pre tých, ktorí majú dôchodok z kombinovaného piliera, už toto neplatí a už sa to nenapĺňa.
To znamená, že cieľ, ktorým je zabezpečiť a tak ďalej, aby jeho príjem nebol nižší, ako suma životného minima, je nesplnený vďaka takto schválenému návrhu zákona a správne to pán prezident napáda a navrhuje zmeniť, aby sa ten cieľ dosiahol. Keď sa to nezmení, ten cieľ nebude dosiahnutý a je to tým pádom výsmech tohto zámeru.
Keď sa schváli tak návrh zákona, keď sa prelomí prezidentovo veto, tak sa vlastne len zvýraznia rozdiely medzi jednotlivými dôchodcami bez akéhokoľvek legislatívneho, bez akejkoľvek legislatívnej opodstatnenosti. Niektorí budú mať garantovaný minimálny dôchodok, ale iní budú mať znížený minimálny dôchodok, aj keď splnia zákonné požiadavky, ktoré zákon stanovuje. Uvedomujete si to, že to je vlastne podstata tej diskriminácie? Ľudia splnia zákonné požiadavky, ktoré zákon stanoví na to, aby človek mohol získať minimálny dôchodok, ale časti ľudí nebude priznaný a respektíve bude priznaný v zníženej úrovni.
Môj predrečník pán Brocka aj poukázal, alebo vám ukázal na grafe, na stĺpcoch farebných, že bude dochádzať aj k paradoxnej situácii, že tá elementárna spravodlivosť poistného systému, ktorá spočíva v tom, že čím viac do systému zaplatíš, tak tým máš nárok na vyšší dôchodok, bude absolútne popretá a dôjde k situácii, že aj ľudia, ktorí zaplatili viac počas svojho aktívneho života, dostanú menej, ako tí, ktorí zaplatili menej. Obraciate spravodlivosť naruby. Hore nohami. Z nôh ju staviate na hlavu. A toto je ďalší argument, ďalšie podopretie toho, že sa jedná o diskrimináciu a absolútne rozbitie toho systému.

Ono mi nedá teraz pripomenúť, že ten minimálny dôchodkový príjem, ktorý tu funguje už od zavedenia reformy, tých desať rokov, mal v sebe zakomponovaný a má v sebe aj naďalej zakomponovaný omnoho spravodlivejší princíp, ten, ktorý funguje cez dávku v hmotnej núdzi ako doplatok k dávke v hmotnej núdzi. Pretože každému individuálne doplatí toľko, podľa toho, ako je stavaný jeho dôchodok. A omnoho lepšie riešenie by bolo, môj názor, keby sme, keď sme chceli zvýšiť príjem týchto ľudí na dôchodkoch na minimálny dôchodok alebo vyšší, zvoliť iný prístup, ako takáto paušalizácia, ktorá, samozrejme, vytvorí nespravodlivosť medzi jednotlivými dôchodcami podľa výšky ich príjmov v istom pásme. Keby sa zvýšila tá čiastka, ktorá sa nezapočítava do príjmu, do nároku na doplatok cez Sociálnu dávku voči dôchodku a hneď poskočí príjem, celkový dôchodkový príjem vyššie, prípadne, keď chceme bonifikovať dĺžku pracovného života, tak sa to dá povedať, že od istého roku, napríklad od 30 rokov, alebo kľudne sa to môže aj veľmi postupným spôsobom zakomponovať, tak už sa nebude zvyšovať za každý rok o jedno percento, ako je to teraz, ale o 1,1, potom 1,2, tri a tak ďalej, jednoducho môžeme dvíhať a bonifikovať tak dĺžku pracovného života, aby sme dvíhali ten dôchodkový príjem aj podľa tohto kritéria, ale bude to bez skokov, bez hrán, bude to plynulé, nikto nebude nespravodlivo voči svoju susedovi, ktorý má inú históriu príjmovú a inú aktivitu pracovnú, nebude mať voči nemu pocit nespravodlivosti.

No ale zvolil sa iný modul, dá sa to napraviť, samozrejme, a ja si myslím, že sa k tomu aj v budúcnosti vrátime, aby sme to vyladili a aby to bolo lepšie. Ale toto, čo je teraz schválené a čo sa chystáte znova potvrdiť, naozaj zakladá protiústavnosť a diskrimináciu.

Znova si dovolím zacitovať zo zdôvodnenia pána prezidenta: "Vládny návrh zákona vychádzal z koncepcie minimálneho dôchodku, na ktorý po splnení všetkých zákonných podmienok bude mať poistenec nárok bez ohľadu na to, či je zúčastnený na starobnom dôchodkovom sporení, II. pilier, alebo je poistencom len v I. pilieri." To predpokladal vládny návrh zákona a bolo to správne, pretože na sociálnom výbore sme sa o tom bavili. Máme tu vianočný dôchodok, ktorý sa bude tiež schvaľovať na tejto schôdzi, až sa nemýlim. A neni tam žiadna disproporcia, neni tam iné posudzovanie nároku na vianočný dôchodok, len výška príjmu toho-ktorého dôchodcu z dôchodku. Bez ohľadu na to, či je, či ten dôchodok pochádza len z I. piliera alebo z kombinovaného systému, čo je správne, samozrejme, pretože to je štátna dávka, je to príspevok zo štátneho rozpočtu, tak isto ako minimálny dôchodok. Keby, dúfam, že sa nikto nezblázni a nepríde s pozmeňovacím návrhom, že vianočný dôchodok sa tiež bude diferencovať podľa toho, či ten človek je v dvojpilierovom systéme, alebo nie je. To by bola už naozaj čistá katastrofa a dúfam, že k tomuto nikto nedá politický pokyn, lebo to už by bolo naozaj viac než brutálne. Ale to poukazuje na to, že tá logika je proste nepriestrelná. (Reakcia z pléna.)

Tá logika je nepriestrelná a štátna sociálna dávka nemôže byť diferencovaná podľa toho, či niekto je v základnom dôchodkovom kombinovanom systéme, ale základnom, prístupnom rovnako pre všetkých, kde každý má rovnaké práva, má len možnosť byť v ňom alebo nebyť, ale tí ľudia sú si rovní. Nie sú, ani jeden nie je zvýhodnený, ani druhý nie je znevýhodnený, ale majú rovnakú možnosť sa do toho zapojiť. Vy tu zavádzate diskrimináciu.
A tak by sme mohli si zobrať aj ďalšie príklady, veď tie štátne príspevky, štátne dávky sú viaceré. Aj rodinný prídavok je napríklad takou dávkou a tiež nevie, nediferencujeme medzi tým, či sú ľudia v dvojpilierovom alebo v jednopilierovom systéme a naozaj, bolo by to už, už úplne komické a smiešne. Preto to nemožno robiť ani v tomto prípade.
Čo sa stane, keď sa veto prelomí? Opäť budem citovať: "Dôchodcovia, ktorí boli zároveň sporiteľmi v II. pilieri, nebudú mať nárok na minimálny dôchodok v plnej výške, hoci splnia všetky zákonné podmienky. V ich prípade teda kombinovaný dôchodkový príjem, znížený minimálny dôchodok a príjem z II. piliera môže, ale nemusí dosiahnuť definovanú hranicu 136 % sumy životného minima pre jednu plnoletú a fyzickú osobu." To znamená, dochádza tam k jasnej, vypočítanej, konkrétnymi sumami vyjadrenej nerovnosti na základe zákona, ktorý ich diskriminuje. Ako jasnejšie treba zdôvodniť protiústavnosť tohto systému?
Znova prečítam, môj predrečník to už urobil, ale treba to stále asi pripomínať a ten článok, lebo to sa dá aplikovať aj v iných zákonoch a dochádza tu k diskriminácii, alebo zneužíva sa táto situácia, tak budem citovať z dôvodovej správy článok ústavy.
Článok 12 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky: "Všetky základné práva a slobody sa zaručujú na území Slovenskej republiky všetkým, bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru, náboženstvo, politické či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, majetok, rod alebo iné postavenie. Nikoho nemožno z týchto dôvodov poškodzovať, zvýhodňovať alebo znevýhodňovať."
Na akom základe teda si dovoľujete, vážení vládni poslanci, znevýhodňovať ľudí v ich nároku na štátnu sociálnu dávku, aj keď splnili všetky zákonné podmienky, len preto, že sú účastníci kombinovaného dôchodkového systému? Pretože podľa zákona, ktorý chcete znova potvrdiť, dôchodcovia, ktorí boli zároveň sporiteľmi v II. pilieri, sú znevýhodňovaní len pre iné postavenie, než majú dôchodcovia, ktorý takými sporiteľmi neboli. A iné postavenie plynie len z toho, že sú aj sporiteľmi v II. pilieri. Takúto právnu úpravu je možno považovať za priamu diskrimináciu. Opäť som citoval zo zdôvodnenia pána prezidenta, pretože je veľmi presné.
Vážené dámy, vážení páni, naozaj, všetky argumenty svedčia jednoznačne o tom, že treba podporiť pripomienky pána prezidenta. Zamerali sa na tú rozhodujúcu časť diskriminácie, aj keď ja tu vidím ešte aj ďalšiu oblasť, o ktorej som vždy hovoril pri prejednávaní tohto zákona, a to je tú časť dôchodcov, ktorí nesplnia tú požiadavku odpracovaných rokov, a to môže byť kľudne o veľmi malú časť, stačí, že im bude chýbať jeden deň, jeden týždeň, jeden mesiac do tých 30 rokov a nejde o to, že nedostanú minimálny dôchodok, ktorý už je dvojúrovňový a tým pádom diskriminačný, ale na to, aby sa mohli dostať cez príplatok k navýšeniu dôchodku a dosiahnuť svoj garantovaný príjem, budú musieť sa podrobiť prísnej, komplikovanej a zložitejšej procedúre, ako dôchodcovia, ktorí budú mať 30 rokov odpracovaných, čo je naozaj minimálne nespravodlivé a podľa môjho názoru takisto diskriminačné.

Pretože keď meníme a vylepšujeme, tu zdôrazňujem, je to vylepšenie, ktoré veľmi oceňujem, že sa bude v prípade vzniku nároku na minimálny dôchodok daný dôchodca posudzovať ako jednotlivec, nie ako rodina, nie ako osoba žijúca v spoločnej domácnosti a nebude sa brať príjem celej domácnosti, že sa nebudú vnímať jeho majetkové pomery a že nebude musieť k tomu dávať osobitnú žiadosť a do tretice, že sa mu všetko vyplatí cez Sociálnu poisťovňu v jednom balíku, v jednej dávke. To je správne.
Ale na toto isté a technicky to nijako neni zložité, majú nárok nie vo výške, ale v tej procedúre aj tí, ktorí budú mať odpracovaných menej ako 30 rokov, ale viac ako 15 rokov, čo im zakladá nárok na vznik nároku na nejaký dôchodok. To by sme takisto mali upraviť a takisto zmeniť a vtedy by to bolo dobré. To by bolo, bola dobrá, jednoznačne dobrá zmena. A tu treba zasa len zdôrazniť a povedať nahlas, že minimálny dôchodok nepochádza z poistenia. Nie je to dôchodok v pravom slova zmysle. Je to štátna sociálna dávka. Je to doplatok k dôchodku, ktorý človek získal na základe svojho poistenia v Sociálnej poisťovni a cez štátnu sociálnu dávku, ktorá pochádza zo štátneho rozpočtu, z daní všetkých občanov, to znamená aj tých, ktorí sú v II. pilieri a ktorí tieto dane platia, sa vyčlenia zdroje a pošlú sa Sociálnej poisťovni a Sociálna poisťovňa ich vyplatí v jednom balíku spolu s dôchodkom, ktorý pochádza z poistných zdrojov tomuto dôchodcovi.
Takže aj to tvrdenie, že aby nebol poberateľom sociálnej dávky, je len čisto, je veľmi nepresné a formálne. Pretože on je aj naďalej poberateľom sociálnej dávky, len o tom nemusí vôbec vedieť, ani nie je potrebné, aby o tom vedel, pretože tá procedúra sa spríjemnila, zjednodušila, respektíve úplne odstránila pre samotného poberateľa dôchodku, čo je správne. Ale taký istý nárok má aj ten, ktorý má nárok na doplatok cez sociálnu dávku, ale nemá nárok na minimálny dôchodok.
A posledná poznámočka, už u môjho predrečníka to zaznelo, keď sa dotkol tých informácií, ktoré mal obsiahnutý list Sociálnej poisťovne, ktorým sa snažil motivovať ľudí k opusteniu II. piliera, tak aj ja podporím ten argument, že tu by naozaj by mala byť vo vašom prípade, vážení kolegovia z vládnej strany SMER, otázka svedomia. Teraz už nie je ani politicky opodstatnené, aby ste trvali na takej úprave zákona, ktorý znevýhodňuje ľudí z II. piliera, pretože včera sa uzavrel II. pilier. Už z neho nikto nemôže vystúpiť, ani do neho vstúpiť, kto nemá nárok, kto teda neni mladý človek a preto nie je potrebné vyvíjať na tých ľudí tlak, netreba ich bičovať, netreba palicu na nich, netreba ich vyháňať, čo bol váš zámer, ktorý sa v menšej podstatne miere, ako ste chceli, naplnil, ale vytvoril bohaté, bohaté zdroje na politický marketing, ktorý sa bude realizovať a až pán Martvoň zopakuje, že to tak nie je, tak dúfam, že dobre počúval pána Brocku, keď mu to vysvetlil, že tie peniaze prídu do Sociálnej poisťovne, ale štátny rozpočet o to menej pošle peňazí do Sociálnej poisťovne na vykrývanie straty z deficitu Sociálnej poisťovne a tie peniaze neodloží, ale jednoducho minie a minie ich na marketing.

Takže keď tu mnohokrát zaznievala kritika na rozbeh II. piliera a na prehnané reklamné výdavky správcovských spoločností, tak dovolím si poukázať na súvislosť. Tie výdavky boli financované čisto zo zdrojov materských firiem správcovských spoločností, ani cent nešiel zo zdrojov sporiteľov, pretože tak to zákon postavil a nesmie sa to a správcovské spoločnosti majú presne definovaný príjem, nemôžu si brať viac, nemôžu si do nákladov na úkor sporiteľov čokoľvek iné započítavať, takže to financovali materské spoločnosti, ale tento marketing, ktorý financujete zo zdrojov sporiteľov, ktorý ste získali tým, že ste ich vytlačili z II. piliera, ten bezo zbytku použijete na politický marketing strany SMER vo voľbách. A miniete ho. Takže až budete kritizovať, neviem to ako úplne, podľa mňa dosť jalovo, lebo to naozaj nebolo na úkor sporiteľov, tie reklamné výdavky, tak si spomeňte, ako vy idete reklamne zneužiť a využiť prostriedky sporiteľov, ktoré ste od nich získali.
A posledná poznámka, ktorá ma pobavila, aj potešila v tom letáku Sociálnej poisťovne a často bol spomínaný tento údaj, že dôchodky v I. pilieri boli zhodnotené o 68 % za 10 rokov, čo je, samozrejme, ekonomický nezmysel, pretože sa vyplácajú, nič sa nezhodnocuje, ale číslo samotné je veľmi správne, pretože hovorí o jednej jedinej veci, o koľko boli zvýšené dôchodky od spustenia dôchodkovej reformy, ktorú som pripravil, predložil v tejto sále, aj keď inak zloženému parlamentu a ten ho schválil a odvtedy tento mechanizmus funguje a žiadny z mojich nasledovníkov ministrov, a to už boli štyria, po mne na tomto mechanizme nič nezmenil, ani k horšiemu, ani k lepšiemu, ale ho rešpektoval, lebo bol nastavený veľkoryso a dobre. Až v súčasnosti, od budúceho roku sa tento mechanizmus mení a spomaľuje sa prírastok týchto dôchodkov a tento údaj hovorí, že o toľkoto percent vzrástli dôchodky na základe môjho zákona.

Som veľmi potešený, že to uznala aj vládna strana a že ten Kaník, ktorého mnohí z vás radi vo svojich vystúpeniach obviňujete, že ožobráčil dôchodcov, tak ožobráčil dôchodcov tým, ako sami píšete vo svojom materiáli, že o 68 % im zvýšil dôchodky. To je celkom slušné zaobchádzanie, si myslím, a len dávam do kontextu a nastavujem zrkadlo vašim tvrdeniam, ktoré sa stali pevnou a trvalou súčasťou vášho politického marketingu a ukazujú, že realita je niekde úplne inde.
Vážené dámy, vážení páni, na záver len apel. Neprelamujte veto prezidenta. Jeho pripomienky sú opodstatnené legislatívne, aj ľudsky správne a ich akceptovaním by sme urobili naozaj veľmi dobre. My ich akceptujeme, čo sa týka opozície a je to čisto na vás a som presvedčený o tom, že keď ich neakceptujete teraz svojím hlasovaním, tak Ústavný súd to zariadi, aj keď to bude trvať, ako, žiaľbohu, to zvykne byť dosť dlho a že tento zákon bude vyrovnaný a napravený, no a po voľbách, samozrejme, urobíme aj ďalšie potrebné vylepšenia a zmeny.

Ďakujem za pozornosť.

Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 16.6.2015 13:15 - 13:15 hod.

Ľudovít Kaník
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.6.2015 14:45 - 14:47 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Jediné argumenty, ktoré tu zaznievajú zo strany SMER-u, je opakovaná obohratá platňa, ktorú nahral premiér, súčasný premiér, predseda strany SMER, to je vaša kauza. Ale ani jeden argument, ktorý by smeroval k tomu, že prečo sa to nevyšetrilo. To ako teraz tu počúvať, prečo ste vy nevyšetrili? Vy znamená za Radičovej vlády počas ročného obdobia mandátu tejto vlády. Vy tu vládnete osem rokov. Vy, ako sa tu preukázal, ako teraz pán Lipšic povedal, spolupracujete, ste veľmi účinne a efektívni pri zametaní čohokoľvek, čo sa týka vašej strany, prostredníctvom pána špeciálneho prokurátora. Na to neviete odpovedať nič.
Ako nehnevajte sa, tu je proste problém ten, že kým sa toto nedá do poriadku, kým sa toto nevyšetrí, a mne je jedno, na koho to padne, mne je jedno, koho sa to dotkne.
Na divadelníka, môže poskakovať na tej stoličke, koľko chce, pána Blahu, poviem len jedno jediné. Keď mu začnem citovať z toho spisu, ako tam tajomník pána Fica preberá úplatky, ako šuštia počítacie stroje, ako si tam vkladá, ako si tam obálkuje tieto peniaze, ako pripomína delenie provízií, na ktoré pán premiér zabudol, teda vtedy nebol premiér, ale pán Fico zabudol, tak tu budeme donekonečna. Ale tu ide o to, vyšetriť to bez ohľadu na to, koho sa to dotkne, a potrestať tých, ktorí sú zodpovední. Kým sa k tomuto nedopracujeme, národ tejto krajiny nebude veriť politikom. Preto je tá hlboká nedôvera k politikom, pretože všetci ponúkajú len odpoveď, že tu sa nikdy nič nevyšetrí.
Sú ďalšie a ďalšie kauzy z prvej Ficovej vlády, ktoré sú niekde... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.6.2015 14:25 - 14:27 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
No, táto kauza je a bude politická. A je najväčšou politickou kauzou, ktorá naozaj významne ovplyvňuje politiku. A preto ju treba vyšetriť a nebude tu kľud, kým sa nevyšetrí. Preto akékoľvek výhovorky a metenie ľudí počtom vypočúvaných, a pritom nezbavovanie mlčanlivosti tých, ktorí v prvom rade bolo treba vypočuť, je neadekvátne.
Ja som sa len veľmi čudoval, keď pred voľbami, ktoré určite táto kauza ovplyvnila, množstvo, množstvo naivných ľudí očakávalo, že nástupom Ficovej vlády sa niečo vyšetrí. Ja som to vtedy otvorene písal, hovoril, však nežartujte. Ficova vláda vždy túto kauzu zametala pod koberec.
Takže, vážený pán poslanec Blaha, ten váš od Fica prevzatý, táto rozprávka, že je kauza Dzurindovej vlády, neťahajte nás do nej. Pravda je taká, že za druhej Dzurindovej vlády sa táto kauza vyšetrovala, odpočúvanie a zber údajov bol zahájený s plným vedomím tejto vlády, a kedy nechcela, aby sa tak dialo, tak mala všetky nástroje v rukách, aby tomu zabránila. Kto tomu zabránil? Ficova vláda okamžite pri nástupe k moci.
Počas druhej Dzurindovej vlády sa všetko, čo sa len dalo, robilo s plným vedomím všetkých zainteresovaných, aby ten spis vôbec vznikol a aby sa na jeho základe mohlo niečo konať. A hovorím to s plnou vážnosťou, pretože v tej druhej Dzurindovej vláde som sedel. Ale nenájdete ma to v tom spise, pretože ma ani nemáte prečo nájsť. Nie je to kauza druhej Dzurindovej vlády. Vďaka druhej Dzurindovej vláde a zložkám, ktoré pod ňu spadali, sa táto kauza vôbec dostala na svetlo sveta... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 29.5.2015 10:34 - 10:34 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Toto bude veľmi krátke. Ďakujem, vážená pani podpredsedníčka. Ja chcem oznámiť ctenej Národnej rade, že sťahujem tento návrh zákona, pretože na ďalšiu schôdzu Národnej rady vláda predkladá návrh novely o DPH, ktorá sa zaoberá úplne presne tým istým, akurát to rieši podľa mňa len formálne a nesprávne a bude dobre, keď zlúčime rozpravu, požiadam o zlúčenie rozpravy na budúcej schôdzi, aby sme naraz predebatovali zmenu v DPH. Takže sťahujem tento návrh zákona.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 29.5.2015 10:03 - 10:17 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Ďakujem, pani podpredsedkyňa.
Vážené dámy, vážení páni, predkladám vám novelu zákona, ktorá zásadným spôsobom prispeje k vylepšeniu podnikateľského prostredia. Ako všetci iste dobre viete, zaviedla sa tu plošne povinnosť pre všetky zárobkovo činné osoby, samostatne zárobkovo činné osoby, malých podnikateľov, jednoducho všetkých zamestnávateľov bez akéhokoľvek rozdielu, či je to samozamestnávateľ, alebo zamestnáva jedného, dvoch a viac zamestnancov, povinne mať zabezpečenú zdravotnú službu, ktorá sa zabezpečuje takým spôsobom, že súkromné firmy, ktoré majú v náplni činnosti túto zdravotnú službu poskytovať, ju vykonávajú za finančnú úhradu. Reálne, v realite to vyzerá tak, že u väčšiny bežných zamestnávateľov, pretože táto povinnosť sa vzťahuje na všetky kategórie zamestnancov, to znamená aj na administratívnych pracovníkov, aj na ľudí, ktorí nevykonávajú žiadnu fyzicky namáhavú činnosť, tak zamestnávateľ si vyberie zo zoznamu firiem firmu, s ktorou uzavrie zmluvu o výkone zdravotnej služby a potom už len chodia faktúry. Samotná zdravotná služba neznamená žiadnu zmenu činnosti, žiadnu ochranu zdravia pracujúcich, znamená to len zabezpečený pravidelný príjem pre súkromné spoločnosti, ktoré toto majú v náplni činnosti.
Určite zákonodarca, ktorý v Európskej únii presadil smernicu o tom, o zdravotnej službe, nemal na mysli takýto spôsob výkonu zdravotnej služby, ale mal na mysli zabezpečenie zlepšenia ochrany zdravia tam, kde je to potrebné, aby zamestnanci, ktorí sú v riziku zhoršenia pracovného stavu vplyvom svojich pracovných podmienok, boli primerane chránení, aby bola vykonávaná predovšetkým prevencia a aby bolo zlepšované pracovné prostredie.
Aplikáciou tejto smernice nesprávnym spôsobom, čo zdokumentujem za chvíľu, na Slovensku došlo k tomu, že je z toho formálna záležitosť pre väčšinu firiem, ktorá znamená akurát ďalšie aj administratívne, ale hlavne finančné výdavky. To znamená náš podnikateľský sektor, ktorý sa prepadá v konkurencieschopnosti z hľadiska kvality a vhodnosti podnikateľského prostredia stále hlbšie a hlbšie, asi včera alebo predvčerom bol zverejnený ďalší, ďalšie hodnotenie, kde sa opäť Slovenská republika prepadla nižšie oproti stavu v predchádzajúcom období. Tak aj takéto zlé a hlúpe zákony prispievajú k tomu, že podnikateľské prostredie sa zhoršuje a hádžeme ďalšie a ďalšie polená pod nohy zamestnávateľom a tým pádom vlastne zamestnancom, pretože komplikujeme tvorbu pracovných miest, komplikujeme vôbec prostredie na to, aby sa tu mohlo zamestnávať.
V čom spočíva tá hlúposť uplatnenia takého zákona na Slovensku? Smernica Európskej únie predpokladá, že pre isté kategórie zamestnancov a hlavne istý počet zamestnancov, to znamená predovšetkým pre malé firmy, je možné vykonávať túto zdravotnú službu aj takým spôsobom, aby to nemalo negatívny dopad na podnikateľské prostredie ani administratívny, ani finančný, aby to neznamenalo zvýšené výdavky. Slovensko takúto možnosť, či úmyselne, alebo z nedbalosti, alebo z nekvalifikovanosti príslušných tvorcov tejto právnej normy, túto možnosť nevyužilo. A nielen že ju nevyužilo, ale dlhodobo zavádzalo verejnosť, poslancov Národnej rady, podnikateľov a zamestnávateľov v odôvodneniach, ktoré k tomuto zákonu sú predkladané, že všetky ustanovenia smernice príslušnej sú plne aplikované, že táto smernica je plne aproximovaná. Nie je. Pretože práve článok, ktorý umožňuje, aby do istého počtu zamestnancov túto službu vykonával sám zamestnávateľ, ktorá je uplatnená vo všetkých štátoch Európskej únie v rôznom rozsahu a v rôznej podobe, na Slovensku uplatnená nie je a nie je umožnená, čím podľa môjho názoru dochádza aj k priamemu rozporu so smernicou. Nielenže nie je využitá táto možnosť, ale že sme sa dostali do rozporu s touto smernicou a aj Európsku komisiu sme zaviedli tým, že oficiálne tvrdenie je, že smernica je plne aplikovaná, čiže upozorňujem aj na tento nesúlad.
A prejdem teda k formálnemu predloženiu, kde je s odvolaním sa na konkrétne články tejto smernice a konkrétne paragrafy vysvetlené, v čom toto spočíva. Takže návrh novely zákona sa týka povinnosti každého zamestnávateľa zabezpečiť pracovnú zdravotnú službu. Od 1. 8. 2014 nadobudol účinnosť zákon č. 204/2014 Z. z., ktorým sa zaviedla povinnosť poskytovania pracovnej zdravotnej služby bez ohľadu na kategóriu práce z hľadiska hodnotenia zdravotných rizík. V čase od 1. 1. 2012 do 31. 7. 2014 bola povinnosť poskytovania zdravotnej služby upravená v zákone č. 124 o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a nevzťahovala sa na zamestnancov, ktorí vykonávajú práce zaradené do prvej a druhej kategórie, pri ktorých neexistuje riziko ohrozenia zdravia alebo existuje iba nízke riziko.
Povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť pracovnú službu sa vzťahovala iba na zamestnancov vykonávajúcich rizikové práce zahrnuté v tretej a štvrtej kategórii v zmysle ustanovenia § 31 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia v znení neskorších predpisov. Od 1. 8. 2014 sa celá úprava pracovnej zdravotnej služby sústredila do zákona č. 355 zbierky a povinnosť zabezpečenia pracovnej zdravotnej služby sa rozšírila na všetky kategórie zamestnancov.
Vláda odôvodnila navrhovanú zmenu potrebou plniť požiadavky európskej rámcovej smernice Rady z 12. júna roku ´89 o zavádzaní opatrení na podporu zlepšenia bezpečnosti a zdravia pracovníkov pri práci. Táto smernica síce predpokladá, že zamestnávatelia budú poskytovať zamestnancom ochranné a preventívne služby pred ohrozením zdravia v práci, konkrétna právna úprava je však ponechaná na členské krajiny. Smernica okrem zabezpečovania týchto služieb prostredníctvom vlastných pracovníkov a externých služieb a osôb umožňuje členským štátom definovať kategórie podnikov, v ktorých zamestnávateľ za predpokladu, že je kvalifikovaný vzhľadom na charakter činnosti a veľkosť podniku, môže osobne prevziať zodpovednosť za príslušné opatrenia. Je to čl. 7 ods. 7 smernice.
V transpozičnej tabuľke zhody prislúcha tejto úprave smernice ustanovenie § 22 ods. 6 a 7 zákona č. 124/2006 o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, ktoré umožňuje možnosť zamestnávateľa osobne vykonávať bezpečno-technickú službu na svojich pracoviskách, pričom ods. 7 upravuje podmienky odbornej spôsobilosti na osobné plnenie odborných úloh bezpečnostného technika alebo autorizovaného bezpečnostného technika a ods. 6 upravuje podmienky tohto zamestnávateľa z hľadiska počtu a klasifikácie zamestnancov. Avšak týmto už existujúcim ustanoveniam vôbec nedošlo k transpozícii príslušného článku smernice, keďže sa jedná len o úpravu možnosti osobného výkonu bezpečno-technickej služby zamestnávateľom a možnosť osobného vykonania pracovnej služby zamestnávateľom v našom právnom poriadku a táto upravená nijako nie je. Napriek tomu, že smernica dáva v danej možnosti členským krajinám slobodnú vôľu ju aktivovať a osobitne upraviť jej podmienky, a síce, aj keď zákon č. 124/2006 umožňuje, aby vykonával úlohu bezpečnostného technika aj zamestnávateľ osobne a bezpečnostný technik, podľa zákona č. 355/2007 môže vykonávať pracovnú zdravotnú službu, avšak problémom je, že podľa tohto zákona bezpečnostným technikom na účely výkonu pracovnej zdravotnej služby môže byť len zamestnanec zamestnávateľa, alebo iná zmluvne zabezpečená osoba. Opakujem, zdôrazňujem, môže byť podľa nášho zákona len zamestnanec zamestnávateľa alebo iná zmluvne zabezpečená osoba. Smernica ale umožňuje, aby to bol sám zamestnávateľ, to znamená, nepotrebuje na to zamestnanca ani zmluvne zabezpečenú osobu, čo v rozpore so smernicou naša právna úprava nezaviedla.
Predkladaný návrh novely zákona predpokladá, že zamestnávatelia budú môcť osobne prevziať zodpovednosť za zabezpečenie pracovnej zdravotnej služby v prípade, ak spĺňajú podmienky už dnes stanovené v § 22 ods. 6 a 7 zákona č. 124 o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. To je, ak sú na osobné plnenie odborných úloh bezpečnostného technika alebo autorizovaného bezpečnostného technika na svojich pracoviskách odborne spôsobilí. Na to, aby sa tak stali, je potrebné vykonať školenie, nič viac, školenie, zákon predpokladá istý počet hodín a tým pádom zamestnávateľ splní tieto podmienky.
Pre porovnanie s transpozíciou tejto povinnosti ustanovenej smernicou v iných členských štátoch uvádzam: v susednej Českej republike sa povinnosť nevzťahuje na zamestnancov prvej kategórie, v Poľsku má zamestnávateľ možnosť vykonať pracovnú zdravotnú službu osobne pri zamestnávaní menej ako 10 zamestnancov a pri splnení vyššieho stupňa odbornej spôsobilosti menej ako 20 zamestnancov. V Portugalsku je to do 10 zamestnancov, v Rakúsku, v susednom Rakúsku dokonca až do 50 zamestnancov. Celoplošná povinnosť pre všetkých zamestnávateľov nie je zavedená ani v Bulharsku, Španielsku, Írsku či Nórsku.
Rovnako sa navrhuje, aby v zákone č. 124 o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci sa zvýšil počet zamestnancov, pri ktorých môže zamestnávateľ osobne vykonať odborné úlohy bezpečnostného technika alebo autorizovaného bezpečnostného technika. Dôvod je zrejmý, aby sme sa dostali na porovnateľnú úroveň s okolitými krajinami a tým pádom, aby sme dosiahli, že pokiaľ zamestnávateľ zamestnáva menej ako 15 zamestnancov, mohol túto činnosť vykonávať osobne, a v istých prípadoch pri počte zamestnancov menej ako dvadsať.
Vážené dámy, vážení páni, toľko zdôvodnenie tejto navrhovanej zmeny a pokiaľ sa nebudeme riadiť tak ako vždy politickými kritériami a nebudeme pozerať, kto tento návrh novely predložil, tak je zrejmé, že prijatím takejto novely by sme na jednej strane sa dostali do plného súladu so smernicou Európskej únie a na druhej strane by sme výrazne znížili finančné zaťaženie a administratívne zaťaženie, ktoré úplne nezmyselne a neopodstatnene bolo poslednou úpravou zákona uvalené celoplošne na všetkých zamestnávateľov aj samozamestnávateľov v Slovenskej republike.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.5.2015 17:04 - 17:17 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Ďakujem. (Ruch v sále.) Takže tento, tento veľký divadelný krásny kúsok, ktorý tu bol predstavený, má poslúžiť na jednu jedinú vec. Vytvoriť dokonalé, dokonalé prostredie dokonalé kulisy pre to, aby sa podarilo Robertovi Ficovi a SMER-u... (Neutíchajúci ruch v sále a prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pellegrini Peter, predseda NR SR
Chvíľku počkajte, pán poslanec, kým sa zjedná náprava. Panie kolegyne, kolegyne, nevyrušujme sa navzájom, prosím, aby mohol pán poslanec pokračovať vo vystúpení. Oberáme sa takto navzájom všetci o čas. Pán poslanec, keď zvážite, že už je dostatočný kľud na vyše vystúpenie, tak nech sa páči, môžete pokračovať.
Kolegovia, poprosím vás, naozaj keby ste nediskutovali a správali sa slušne.
Ďakujem.

Kaník, Ľudovít, poslanec NR SR
No pokúsim sa, tak kolegovia, kolegyne, poprosím vás, asi by sa to ani vám nepáčilo, keby ste tu stáli a no.
Takže, vážení kolegovia, ide tu, samozrejme, o to, aby sa ďalší štátny podnik dostal späť do rúk štát, ale nie preto, aby štát potom sa správal ako úžasný hospodár a aby vyťažil, aby dokázal z tohto podniku vyťažiť maximum, ale, jednoducho zopakujem, opakuje sa scenár, ktorý tu už bol použitý viackrát. Rozšírme svoj vplyv, dostaňme pod kontrolu maximum obratu, ktorý sa v tejto krajne robí v komerčnej sfére. Obsadí, obsaďme tak ako za starých čias tieto podniky našimi nominantmi - také je myslenie SMER-u - a potom strapec firiem, ktorý sa vždy zhromaždí okolo takýchto podnikov, bude mať zabezpečené veľmi dobré príjmy a veľmi dobré zisky. To, že samotné subjekty zo ziskov budú odchádzať a klesať, to už neni podstatné, pretože to sa zdôvodní vždy. Je kríza, zmenili sa podmienky, bolo treba investovať, hlavná vec, že okolité firmy sa budú mať nesmierne dobre. Tých príkladov máme v histórii Slovenska už dostatok a dostatok.
Myslím, že veľmi výstižná veta je tá, ktorú povedal premiér Fico, povedal na margo letiska, že letisko si žije svojím ekonomickým životom. To áno, to je pravda, žije si svojím ekonomickým životom, uskutočnili sa tam veľké štátne investície, dodávatelia, ktorí túto investíciu zabezpečovali, boli nesmierne spokojní, pretože dostali obrovské zákazky, má svoje náklady a spústu dodávateľov, ktorí sú takisto veľmi spokojní, akurát neviem o tom, že by to letisko bolo v zisku. Neviem o tom, že by to letisko fungovalo a že by z neho lietali lietadlá do celého sveta, ale žije si svojím ekonomickým životom. Áno, spravidla na účet daňovníkov a daňových poplatníkov tejto krajiny.
Ako je to v prípade Carga napríklad. Ďalší, ďalšia výkladná skriňa boja Roberta Fica proti privatizácii, zastavil pripravenú privatizáciu s odôvodnením, že rodinné striebro predsa nebudem predávať. Čo je dneska s Cargom? Topí sa v hlbokých stratách a výsledkom riešenie, výpredaj jeho vnútornej hodnoty, lebo neviem, čo chce robiť Cargo bez vagónov, v ktorých má prepravovať náklad, nehovoriac o tom, akým spôsobom táto privatizácia prebehla, že po jej realizovaní sa časť vagónov presunie na podivný, podivnú schránkovú firmu opäť niekde na ostrove, tentokrát na Malte.
Tu je rukopis toho, o čo tu vlastne ide, dostať pod kontrolu čo najviac štátneho majetku, ktorý má ekonomické určenie a ekonomické aktivity, a presunúť ho nejakým spôsobom do rúk ľudí, ktorí sú na vládnu stranu napojení. A z toho logicky vyplýva, tá nechuť, ten odpor k privatizácii, ktorý SMER roky rokúce predvádza a ktorý prelomil až minister financií Kažimír, keď povedal, že len v tejto krajine sa z privatizácie stala nadávka, ale inak je to normálna a prirodzená vec. Ten odpor k privatizácii nie je vedený snahou alebo presvedčením o tom, že sa nemá privatizovať. Ten odpor k privatizácii, odpor Roberta Fica je vedený odporom k tomu, že on sa na tej privatizácii nemohol zúčastňovať, že on nebol vtedy pri moci, že to realizoval niekto iný a že tým pádom nič nekvaplo. (Ruch v sále.) Toto je pravá príčina a teraz má dôjsť k reprivatizácii.
Reprivatizácia v tomto ponímaní, ako ho ja hovorím a predstavujem, znamená, najprv všemožnými prostriedkami zoberieme tým, ktorým sa privatizovalo, nájdeme zámienky a odstúpime od zmlúv a potom to presunieme tým správnym, tým našim, tým miestnym spravidla, tým finančným skupinám, s ktorými sa vieme dohodnúť, a nájdeme sofistikované formy, aby to ani nebolo vidieť, aby sme to dokonca dokázali predať ako záslužný štátotvorný čin.
Dokonalým príkladom bolo SPP, štát zobral stratovú matku, aby mohol znižovať alebo udržiavať ceny plynu na nízkej úrovni, a odovzdal ziskové dcéry, aby zisky mohli realizovať súkromní investori. Štát kúpil stratu a predal za to zisk, toto je spôsob nakladania a realizácie štátotvorného záujmu Roberta Fica. Výsledkom budú ťažké ekonomické strany, ekonomický prepad krajiny, ktorý sa do istej miery bude tak hromadiť, až to krachne a potom to niekto bude musieť bolestivo naprávať. A tu opäť bude prichádzať či už úloha Roberta Fica, alebo jeho nejakého budúceho nástupcu, tak ako Robert Fico nahradil Vladimíra Mečiara, aj Roberta Fica pravdepodobne v budúcnosti nahradí niekto obdobný, ktorý nápravu zdevastovanej ekonomiky bude vydávať za chybu, na báze toho si bude budovať svoje politický program a opäť sa bude snažiť dostať k moci, aby opäť zvrátil ozdravenie ekonomiky tam, kde dnes Robert Fico obracia ozdravenú Slovenskú republiku, ktorá sa svojho času stala podtatranským tigrom, stala najrýchlejšie rastúcou ekonomiky Európy, ale potom sa dostala do rúk Roberta Fica, ktorý tu vládne ôsmy rok a vedie krajinu od desiatich k piatim, k prehlbujúcemu sa úpadku a neustále ďalšími a ďalšími krokmi brzdí jej rozvoj.
Tu by sme mohli hovoriť, ale na to máme väčších expertov a tu sa dívam do prvých lavíc, čo sa deje v Slovenských lesoch, v štátnom podniku. Opäť by sa dalo ukázať, aké, príklady, akým spôsobom si predstavuje realizáciu vlastníctva štátu Robert Fico. A tu sa dostávam k tomu, prečo vlastne, a v tom je ten filozofický rozdiel a bude, naveky bude, k privatizácii vôbec došlo. Tu sa predstavuje zo strany vládneho SMER-u privatizácia, či už Slovenských elektrární, alebo čohokoľvek iného, ako niečo, čo Slovensko poškodilo, ako niečo, čo, kde sme si predali nejaký klenot. Tak si spomeňme, že tento klenot od roku 1989 bol politicky ovládaný nominantmi najprv HZDS, potom SDĽ a v presne v duchu princípov, na ktorých tieto strany vždy stáli, boli tieto podniky vykrádané, tunelované zvnútra cez to, že, cez, buď cez dodávateľské zmluvy, buď cez nerozumné, alebo neopodstatnené, inak odpúšťané finančné zdroje z týchto podnikov, boli buď na hrane zisku, s miernym ziskom alebo v hlbšej, alebo v menej hlbšej strate, ale jednoducho slúžili ako dojné kravy, dojné kravy pre politické strany, ktoré do nich dosadzovali svojich nominantov. A to neplatí len na tieto hospodárske alebo priemyselné subjekty, rovnaký princíp platil v bankách, v Slovenskej poisťovni, ktorá takisto patrila vždy do sféry pôsobnosti ľavice, ktorú ľavica reprezentovaná vtedy SDĽ a HZDS absolútne využívala ako dojnú kravu. (Ruch v sále.)
Robert Fico sa chce vrátiť k tomu istému, len v podstate sofistikovanejšej forme, podstatne na vyššej úrovni a už aj so zapojením súkromných skupín a súkromného kapitálu, ktorý veľmi rád participuje na takýchto kšeftoch, pretože mu prináša obrovské zisky, že o toto tu ide, a toto je hra, ktorú rozohral Robert Fico. Preto Robert Fico nežiada doplatok, preto Robert Fico nebojuje za closing, za uzavretie dohody, pretože tým by stratil dôvod sporu, tým by stratil možnosť hovoriť o tom, že privatizácia bola za nízku cenu uzavretá, že to treba zrušiť, že urobíme všetko preto, aby sa tento majetok dostal späť do rúk štátu. Robert Fico potrebuje zámienku, aby mohol zabojovať o znovuzískanie tohto majetku, aby s ním mohol voľne narábať tak, ako som popísal predtým. O toto tu celé ide, a že sa táto hra spúšťa pred voľbami, že je s tým spojené také to krásne a až scenáristicky pripravené divadlo pri preberaní vodného diela a tie vyčíslenia obrovských ziskov, ktoré teraz Slovensko bude dosahovať, a ako tvrdo a nekompromisne budú potrestaní tí zlí zahraniční majitelia, to je len brnkanie na struny voličov, ktorí majú za toto zatlieskať. Aj zatlieskajú, samozrejme.
Voliči strany SMER - tak ako voliči HZDS predtým - budú tomuto tlieskať, pretože toto im hovorí z duše, cudzie nechceme, svoje si nedáme, aj keď to svoje bude holý zadok, ale bude náš, pretože tu nie je národno-štátny záujem hromadiť zisk v prospech Slovenska, ale kľudne aj stratu, ale hlavne nech je len naša, naša strata, ale slovenská. Zisk budú mať len niektorí, tí, ktorí sú previazaní s Robertom Ficom, a ktorí budú využívať politickú moc, aby tuto tento zisk hromadili. Tak ako to robili pri Váhostave, tak, ako to robia stále pri zdravotníctve, ktoré je neustále tunelované a neustále zneužívané, a tak, ako sa to snažia urobiť v ďalších a v ďalších sférach. O nič iné tu nejde, len rozšíriť svoju sféru vplyvu na čo najväčšiu časť hospodárstva, aby poslúžila záujmovým skupinám, ktoré sú okolo SMER-u združené.
Ďakujem za pozornosť, vážené dámy a páni, toľko z mojej strany k tejto téme.
Skryt prepis