Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

10.11.2014 o 11:31 hod.

JUDr. Ing.

Miroslav Kadúc

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.11.2014 14:28 - 14:29 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja som nevystúpil preto, aby som skákal na nejakú hru. Ja som vystúpil hlavne preto, aby boli povedané hriechy z minulosti a aby sa tie hriechy neopakovali. To bol, to bolo hlavným účelom môjho vystúpenia a neostáva mi nič iné, ako dúfať, že to bude opačne a budem robiť všetko preto, ak sa niečo takéto stane, že budem na to poukazovať. Alebo mám teraz povedať, že nie, bude to zlé? Veď ľudia vidia, že je to zlé. Ale dajme tomu novému človeku možno nádej a nech ukáže, čo je v ňom. Myslím si, že o tomto to je. Ja tiež mám pochybnosti, to zas klamal by som, že nemám, ale ako hovorím, nič iné mi, ako si povedala ty, ako štatistovi neostáva.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.11.2014 14:18 - 14:27 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, vážení kolegovia, vážený nádejný kandidát na predsedu parlamentu, ja sa budem prihovárať aj nepriamo, niekedy aj priamo k vám.
Peter Pellegrini je mladý a ambiciózny človek a politik. Preto mám v takomto ohľade pochopenie pre jeho politické ambície. Dnes máme, vážené dámy, vážení páni, rozhodovať o, o tom, kto bude prvý medzi rovnými a zároveň garantom zákonnosti v tejto sieni zákonnosti. A najmä, čo sa týka teda legislatívnej čistoty. Ja verím, že pán aktuálny poslanec Pellegrini sa vyhne svojim excesom z minulosti, ak hovorím o prílepkoch a ktoré niektorý nazývajú nepriamymi novelami a nebude sa toto opakovať a že nie iba, nie je iba maskou, ktorá má byť vľúdnou tvárou na prekrytie posledných smeráckych excesov, ak hovorím o kauze CT, MH Development, SPP. Pretože predseda parlamentu má byť ten, kto má byť lídrom nielen parlamentu, ale aj vzorom pre, pre bežných občanov, pre ľudí mimo parlament.
Peter Pellegrini sa doteraz profiloval viac ekonomickým smerom a ja nemám pochybnosti o jeho erudovanosti, ani entuziazme na zastávanie tejto funkcie, dokonca ani pochybnosti o tom, akým spôsobom sa prejavoval v exekutíve. Mrzí ma, to mi je naozaj ľúto, že na ministerstve školstva nemal viac priestoru presadiť to, čo som ja od neho očakával, pretože, ako som povedal, patrí k tej mladšej generácii a práve takíto ľudia by mali a verím tomu, že sú presvedčení, že mladí, talentovaní a schopní ľudia, ktorí raz budú viesť túto krajinu, by mali mať väčšiu budúcnosť a práve tú dostávajú v školstve. Verím, že ak bude zvolený, nebude, alebo bude pomýšľať aj na, aj na ministerstvo školstva a bude úzko spolupracovať. Pretože to, čo rozbehol, sa mi javilo ako správne.
Zároveň verím, že nový predseda parlamentu pochopí jednu elementárnu vec, ktorá sa tu podľa môjho názoru stráca, a to je, že vláda sa zodpovedá parlamentu a nie naopak, že politická kultúra, naša ústava, ale aj náš právny systém hovoria: "parlament vyslovuje nedôveru vláde". Nie naopak. Nemalo by to byť tak, že vláda alebo niektorí ministri, či premiéri si robia z parlamentu len bábky, alebo niečo, kam musia ísť, lebo ich tam zavolali. Má tu byť reálna zodpovednosť a reálna politická kultúra, kedy, opakujem, vláda sa zodpovedá parlamentu. Už by sa nemalo opakovať, že na interpeláciách nebude niektorý minister bez závažného dôvodu. Ten minister tu vždy musí sedieť. Rovnako tak pri odvolávaní ktoréhokoľvek ministra, špeciálne pána premiéra. Vláda tu musí byť, pretože sa zodpovedá tomuto parlamentu.
Verím, že ako predseda parlamentu pán poslanec Pellegrini zabezpečí, aby tu vláda bola. Verím, že nový predseda parlamentu sa vyhne tomu, čo robil jeho predchodca. Ja len spomeniem iba niekoľko vecí. Pán poslanec Poliačik povedal pomerne veľa a verím, že sa nebude opakovať prepisovanie už schválených zákonov. Toto bol nonsens, ak predseda parlamentu bez, podľa môjho názoru, akéhokoľvek práva si dovolil prepísať schválené znenie zákona. Prípadne, že sa budú zatajovať zárobky, s tým veľmi úzko súvisí zákon o ochrane verejného záujmu, ktorého bol pán bývalý predseda gestorom a ktorý nebol dotiahnutý. Rovnako tak uzavretie bufetu novinárom. Alebo aktuálne noviny novinami projektu N povedané, že nanovo definoval demokraciu: "Vyhraj voľby a môžeš všetko.". Verím tomu, že nový predseda parlamentu si toto nikdy nedovolí. Nikdy. Má vytvárať, práve on je ten, kto má vytvárať politickú kultúru a verím, že to, ak to bude pán Pellegrini, že to tak bude.
Prvou zaťažkávajúcou skúškou nového predsedu nepochybne bude aj vysporiadanie sa s problémom výstavby už teraz javiacich sa predražených garáží na archeologickom nálezisku. Verím tomu, že sa k tomu postaví čelom a dá zadosť hodnotám, kultúrnym a historickým hodnotám namiesto okázalostí, ktoré, ak som správne pochopil, má byť, ktorej účelom má byť práve to, že budeme predsedať Európskej únii, respektíve Európskej rade.
Verím, že nový predseda sa postaví čelom aj k tomu, že vyhlási novú voľbu predsedu NKÚ. A nebudeme sa tu hrať na, na komédie toho, že opozícia sa nevie dohodnúť. Tento post pán Jasovský presluhuje už takmer tri roky a plytvanie sa nezastavuje. Myslím si, som presvedčený, že nová voľba predsedu NKÚ má byť vyhlásená ako jedna z prvých krokov.
Druhá vec, v ktorú verím, je doplnenie nových členov Ústavného súdu, čo má v konečných rukách samozrejme pán prezident, ale iba parlament môže dať pánovi prezidentovi kandidátov, z ktorých si môže vybrať, z ktorých si má právo vybrať. A môže povedať, aj že nie. Nemusí vyberať. Je to v rukách nového predsedu parlamentu, aby vyhlásil novú voľbu kandidátov na členov Ústavného súdu. Dnes má Ústavný súd 11 členov namiesto trinástich. Tento počet je nedostatočný a nesúladný s Ústavou, žiaľ.
A čoho som sa dotkol, bola pripravená novela Ústavného zákona 357/2004 o ochrane verejného záujmu. Pán bývalý predseda parlamentu túto komisiu, ktorá pripravovala novelu, mal viesť, boli tam niekoľkí zástupcovia, myslím, že ich vymenoval pán poslanec Poliačik a potom z ničoho nič výsledky práce tejto komisie stopol. Ja by som bol rád, aby sme sa vrátili k práci tejto komisii a poskytli tomuto plénu taký návrh zákona, že poslanci a verejní činitelia vôbec budú pod drobnohľadom verejnosti a kontrola bude efektívna. Že to nebudú len vykazovania, mám auto, ale pritom mám Ferrari, mám dom a pritom mám vilku s bazénom a s krásnym hektárovým pozemkom. Aby tá kontrola bola efektívna a bola účinná. Na tomto zákone pracovala pracovná skupina dva roky. Bez výsledku, respektíve s výsledkom, ktorý nebol odobrený, žiaľ, bývalým predsedom parlamentu. To si musíme povedať.
Osobne verím, že pán aktuálny poslanec Pellegrini bude, ak bude zvolený, bude dobrým predsedom parlamentu, ja v to teda dúfam, zásadne mi ani nič iné neostáva a posunie politickú kultúru o level vyššie a celkom úprimne hovorím aj napriek tomu, že je z opačnej strany barikády, ja zvažujem, že mu ten hlas dám. Ale ak tak urobím, tá kontrola bude o to dôslednejšia a o to skôr budem kričať, že niečo robí zle. Budem prvý, ktorý bude vyčítať, že porušuje rokovací poriadok.
Ďakujem pekne, dámy a páni.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 25.11.2014 13:40 - 13:41 hod.

Miroslav Kadúc
Ďakujem. Ja iba pre správnosť. Ja som nežiadal o to, aby sa hlasovalo. Ja som žiadal veľmi slušne, teda vás, aby ste to vyhlásili. Pretože si myslím, že tieto voľby sú potrebné a tak isto ako ja, aj vy si myslíte, alebo som presvedčený, že viete o tom, že sú potrebné. Tak iba toľko na možno vysvetlenie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 25.11.2014 13:23 - 13:24 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Budem mať dva návrhy. Prvý. Vzhľadom, že sa ukazuje, že plytvanie v tejto republike nie je ničím nezvyčajným a v spojitosti s tým, že predseda NKÚ nadsluhuje už takmer tri roky, dovoľte mi vás požiadať, aby ste v rámci svojich kompetencií a právomocí, ktorú máte ako prvá medzi rovnými aktuálne, vyhlásili voľbu nového predsedu NKÚ. To je môj prvý návrh.
A druhý návrh súvisí podobne s vyhlásením voľby a to je, že aktuálne Ústavnému súdu chýbajú dvaja členovia. Aby ste v rámci svojich kompetencií a právomocí, ktorými aktuálne disponujete, vyhlásili novú voľbu kandidátov na členov Ústavného súdu. Považujem to za veľmi dôležité, aby takýto dôležitý štátny orgán mal toľko členov, koľko podľa Ústavy má mať.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 10.11.2014 16:12 - 16:13 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis
Prosím vás, keby ste ma nechali dohovoriť, tak ako ste nechali dohovoriť svojich kolegov. Ja nepochybujem o tom, že vy poznáte rokovací poriadok. A chápem, že treba sa podriadiť svojim kolegom, ale, viete, tí kolegovia, ktorí nevystupovali na predrečníka, teda na pána Pašku, a, žiaľ, teda vy ste to dovolili, zásadne porušili rokovací poriadok, nie nejaký zdrap papiera, zákon o rokovacom poriadku. Toto je jasný dôkaz o tom, čo vám hovorí zákon, kolegovia, vy nemáte problém ten zákon porušiť dokonca v zákonodarnom zbore.

Laššáková Jana, podpredsedníčka NR SR
797.
Pán poslanec, vy zákon o rokovacom poriadku porušujete aj teraz, lebo viete, čo to je procedurálny návrh. Takže, takže...

Kadúc, Miroslav, poslanec NR SR
798.
Aha, pardon, a nemám problém znášať dôsledky pred mandátovým a imunitným výborom. Nech sa páči, fakt s tým nemám problém. (Reakcie z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.11.2014 15:05 - 15:07 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán predseda Číž, my ako opozícia využívame svoje právo dať návrh na vyslovenie nedôvery. Je v zásade jedno, koľko dostal pán predseda hlasov. Treba si uvedomiť, že po kauzách tejto vlády, a to je, ešte raz, Horné Plachtince, Žarnay, MH Development, Medical Group, SPP, skoro kauza Paroplynový cyklus, moju dôveru pán premiér stratil. Ja sa čudujem, že vašu dôveru ešte má!
Ďalej, hovoríte o nejakých faktoch. No, verejný dlh za vlády Roberta Fica narástol o 140 %. 140 %! Okej, bola kríza. V 2008 náš dlh narástol dvojnásobne. A teraz český o 20 percentuálnych bodov, maďarský, čierna ovca Európy, o 6 percentuálnych bodov. Nezamestnanosť dnes všade je nižšia. V Čechách dvojnásobne.
Pán premiér Fico môže byť politik zahraničného formátu, ale, bohužiaľ, nie je politik slovenského formátu. Ľudia sa nemajú v tejto krajine lepšie. Slušní ľudia určite nie. Stredná vrstva stagnuje, mladí ľudia odchádzajú alebo chcú odísť. Lepšie sa majú akurát tí, ktorí majú vianočné príspevky, časť tých, ktorí majú vlaky zadarmo, alebo vyvolení, prípadne ten, kto má stranícku knižku.
A návrat k hodnotám. No ja by som bol tuto možno opatrný, lebo, teraz právničiny trošku, SMER je právnym nástupcom SDĽ. SDĽ zlúčením je právnym nástupcom KSS. KSS je časť KSČ. Právni nástupcovia, právna história. Takže bol by som možno opatrný.
Súhlasím akurát s tým, čo ste povedali, že SMER potrebuje poriadnu opozíciu. To je naozaj pravda. A ja dúfam, že tá opozícia tu čoskoro bude.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.11.2014 13:48 - 13:50 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis
Pán Blaha, ja som, aj ja vás považujem za vzdelaného, na svoj vek pomerne skúseného politika. A hovorili ste o tom, že, a s veľa vecami inak, čo sa týka sociálnej politiky, s vami súhlasím. Chceli ste, aby sme boli objektívni, O. K. Tak poďme možno poporiadku.
Povedali ste, že poďme bojovať proti korupcii. Rozumiem tomu tak, že aj s tými, s ktorými robíte, bojujú proti korupcii. Za ostatných osem rokov, kalendárnych rokov, takmer sedem rokov bol SMER pri moci, bol vo vláde. Prosím vás, čo urobil proti korupcii? Koľko bolo korupčne stíhaných ľudí? Koľko? Povedzte mi! Koľko bolo veľkých káuz? Pán generálny prokurátor hovorí, takmer žiadne. Ak vy sa odvolávate na zákon o bojovníkoch proti korupcii, no ďakujem pekne.
S Jankom Mičovským sme sedeli na prelome rokov 2012-13 štyri až päť mesiacov nad týmto zákonom. Búšili sme do toho. Janko možno omnoho viacej tu v pléne. Až potom prišiel pán Kaliňák so šuflíkovým zákonom, ktorý mal už predtým, mal od, myslím, že od minulej vlády, predložil ho až po troch rokoch, po troch rokoch vlády z tých siedmich. Panebože, toto je váš boj!
Ďalej. No ak chcete, opäť faktograficky. Ak zabudnem na to, že čo bolo, predchádzajúcu vládu, pôjdem po poriadku. Ja som si myslel, že bude nový Robert Fico, a potom prišla: kauza Horné Plachtince, Žarnay, skoro kauza paroplyn, SPP, MH Development, Medical Group. A to sú len tie, ktoré boli odhalené a medializované. Odhalených bolo ďaleko, ďaleko viacej. A tie, ktoré sú neodhalené? Však tých káuz je neúrekom.
Ja neviem. Vy ste, vyplýva mi z toho, že vy ste asi slušný občan. Ale takto sa slušný nespráva. Nekryje korupčné správanie. Ja neviem, čo ma mrzí viacej. Či to, že ste cynik alebo že kryjete tých, ktorí sú pri tom, a zároveň ste mladá generácia. Patríte k tým, ktorí majú budovať krajinu budúcnosti.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.11.2014 11:31 - 11:33 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis
Pán Frešo, ďakujem. Ďakujem veľmi pekne za vaše vystúpenie. Jedna vec ma však vyrušila a ja vám to proste musím povedať. Myslím si, že bolo by viac fér vybrať si dostať pod taký tlak, aký ste dostali kolegu Brixiho, niekoho iného. Je to najmladší poslanec, ničím ho to síce nediskvalifikuje, je to poslanec s rovnakými právami ako vy, ale vy ako predseda strany, myslím si, že mohol to byť niekto iný.
A teraz k tým pozitívam. Poznámka, že vládna strana prišla na to, že je treba zakázať schránkové firmy po 40 hodinách rokovania, bola výborná. Ale teraz odhad, že vládna strana tu je za posledných osem rokov, sedem pri moci, už dávno to tu nemalo čo robiť. Dávno nemali sa čo schránkové firmy zúčastňovať verejných obstarávaní. A nie iba schránkové firmy, firmy, ktoré nemajú jasnú vlastnícku štruktúru. Vládna strana to mohla urobiť, až teraz pod tlakom, po tom, čo sme tu sedeli 40 hodín a sedíme ešte ďalej, až teraz to urobia. Je to smutné, je to žalostné.
A predsa ešte jedna poznámka. Pán Maďarič povedal, že teda spravia, ale nepovedal, ja som sa ho pýtal, či má on dôveru v to, že Robert Fico vládne bez korupcie. Skúste sa ho to možno opýtať vy ako predseda strany, mne na to neodpovedal a ja čo tu počúvam o pánovi ministrovi kultúry, on má celkom dobrú povesť slušného človeka. Som zvedavý, či si ju pokazí, alebo nie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.11.2014 10:28 - 10:30 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja si myslím, že je pomerne odvážne hovoriť o tom, že SMER alebo vláda je zločinecká skupina alebo že je to mafia. Ale keď sa pozriem na definičné znaky zločineckej skupiny v Trestnom zákone, či chcete, alebo nechcete, je tam veľmi veľa totožných vecí, veľmi veľa. Argumentovať tým, že či by zaviedla mafia zákaz dodatkov platby v hotovosti, podľa mňa to nie je dobrý argument, alebo je to všetko? Čo keby ste, vy máte možnosť, máte osemdesiattrojku, môžete zaviesť to, čo hovoril kolega Mihál, zákaz účasti dodávateľov s anonymnou vlastníckou štruktúrou alebo v daňových rajoch. To ste neurobili. Kľudne ste mohli za dva a pol roka, toto by sa nebolo stalo.
A keď hovoríte o tom, kto je a kto nie je mafia, v Južnej Amerike mafia stavia nemocnice, dotuje zdravotníctvo. Kde má sídlo Medical Group? V Belize. Je to až príliš blízko. A celkom otvorene, ja vás nepoznám, ale musím priznať, že som tendoval k tomu, že ste skôr tá pozitívna stránka SMER-u alebo že mám na vás taký pozitívny pohľad, preto sa vás celkom otvorene pýtam, máte dôveru voči premiérovi o tom, že vládne bez korupcie? Viete, ono z hľadiska ústavy a rokováku vy nepotrebujete formálne dôvody preto, aby ste vyslovili nedôveru, stačí, keď tú dôveru stratíte. Tak sa pýtam, máte ju alebo ju nemáte?
A dovolím si ešte pripomenúť, tých faktických bolo pomerne veľa, vy môžte kedykoľvek vystúpiť v pléne s neobmedzeným časom, tak keby ste boli taký dobrý a vysvetlili to.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.11.2014 8:12 - 8:22 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, vážený pán navrhovateľ, vážená pani spravodajkyňa, vážení kolegovia, kolegyne, kolegovia, ja v podstate zopakujem tu len vystúpenie, ktoré bolo v písomnej, pretože si myslím, že je potrebné ešte raz počuť, aký je stav a čo si o tomto celom odvolávaní myslím ja aj niektorí moji kolegovia. V prvom rade iba pre záznam, je 8.11 a my rokujeme už 37 hodín bez prestávky. Teda ak nerátam polhodinovú prestávku zrejme na obed pre niektorých zamestnancov Kancelárie Národnej rady, takže naozaj pre záznam. Začali sme rokovať v sobotu 18.30, dôvodom tohto bolo údajne, že vláda má výjazdové rokovanie niekde na východe alebo má nejaké pracovné povinnosti v pondelok, utorok, v stredu. Štvrtok, piatok už je teda moratórium.
Tento dôvod považujem za nezmyselný. Ak by po tomto rokovaní bola vyslovená nedôvera Robertovi Ficovi, pán prezident musí vládu odvolať. Robert Fico ako premiér nemá ďalej legálne ani legitímne právo čokoľvek vykonávať pre tento štát ako premiér, čiže žiadne výjazdové zasadnutie vlády nemá význam. Tým, že ste dali najavo, kolegovia zo SMER-u, že je jedno, čo tu budeme hovoriť, dali ste najavo hlavne to, že vám je úplne jedno, či a koľko sa bude drancovať štátny rozpočet, je vám to úplne jedno, pretože tu vychádzajú na povrch stále nové a nové kauzy, či už je to reálna škoda spôsobená v nemocnici v Piešťanoch, alebo veľmi, ale veľmi nešťastné vystúpenie vášho nominanta v správnej rade. A podľa mojich vedomostí týmto sa to všetko nekončí.
Dámy a páni, najmä vládni poslanci, vám je naozaj jedno, čo si premiér s vami bude robiť? Ale my žijeme, nie ale, my žijeme v parlamentarizme, forma vlády v tomto štáte je parlamentarizmus, kde sa vláda zodpovedá práve parlamentu, práve voleným zástupcom. Ja rozumiem politicky, že nie opozícii, ale vám, vládni poslanci. A považujem to za obludné, že vám je úplne jedno, čo tu ešte vyjde na povrch.
My sme tu dnes preto, aby sme pretlačili vládny valec. Nedá sa to, videli sme to predminulý štvrtok pri odvolávaní ministra Richtera. Rovnako tak minulú stredu pri zvolaní mimoriadnej schôdze ku kauze MH Development. Matematika osemdesiattrojky nepustí. Nehráme sa ani na kamikadze a ani nie sme mimo realitu, ale to, čo sa na Slovensku deje, teda tá špička ľadovca smeráckej exekutívy, ktorá sa obnažila v posledných dňoch, nemôže nechať chladným nikoho. Nenecháva ľudí, preto nemôže ani nás, ani vás, vážení kolegovia z vládnej strany.
Táto mimoriadna schôdza je apelom práve na vaše svedomie a morálnu integritu. Jedna vec je valcovať pri politických prekáračkách, na čo ste zase dostali mandát, druhá vec je však odosobniť sa od politikárčenia a ponúknuť tejto krajine správne riešenia v momente, keď ich najviac potrebuje. Také počínanie pritom nie je samoúčelné. Má prinajmenšom politický, ale aj psychohygienický význam. Politicky ma až tak trápiť nemusí, že vám tie kauzy ľudia vo voľbách spočítajú. Čo mi však nedá ľudsky spávať, je to, ako smerácka exekutíva nakladá s osudmi ľudí tejto krajiny. Morálne zásady, dámy a páni, a najmä dámy a páni vládnej strany, tie sú totiž tým, čo vám zrejme chýba, no nielen to, vás ďalej netrápia ani tie základné pravidlá slušnosti. Z nich totiž možno odvodiť, ako sa má nakladať s mešcom, na ktorého obsah sa ľudia tejto krajiny vyzbierali. Vy to zrejme neviete, čo je zlé a zriedka možno aj ospravedlniteľné. No ospravedlniť sa nedá, že vy slušnosť voči ľuďom tejto krajiny ani pestovať nechcete, viď výrok pána Pašku: "Vyhraj voľby, môžeš všetko."
Nie, nemôžeš ani nesmieš. Totiž ten mešec sa nezbiera len pre predsedu vlády, členov vlády, predsedu parlamentu, poslancov či konateľov štátnych firiem, ale práve a len pre ľudí, a preto, aby sa im v podobe konkrétnych benefitov vrátili späť. A ak toto nechápete, ste ako správca mešca nežiaduci. Jasné dohody, dobrí priatelia. Už tak hovorili starí Rimania. Ten obsah spoločenskej zmluvy, ktorý majú uzatvorení ľudia so svojimi vládnymi zástupcami, je úplne to isté. Clara pakta, boni amici. V slušnej spoločnosti totiž platí, že ak toto pravidlo správca poruší, obsah spoločného mešca sa zneužije, musí za to niesť zodpovednosť. Aj keď podľa predsedu vlády nežijeme v právnom štáte, jeho vyjadrenie z marca 2013, ak sa nemýlim, ešte to neznamená, že nežijeme v slušnej krajine. Som presvedčený, že žijeme.
Realita, pred ktorú nás posledné dni staviate, je ohromujúca, akoby výkonná moc tejto krajiny nadobudla dojem, že onen mešec je jej a môže si z neho platiť prenájmy vlastných áut, osobné pokuty či benefitovať z neho prostredníctvom podozrivo nadsadených obchodov so štátom viac či menej priamo. To, že označené podozrenia neboli len politickým mútením vody, svedčia kŕčovité reakcie predsedu vlády v pude politickej sebazáchovy s lajtmotívom – odsekneme ruku, aby sme zachránili zvyšok tela. Žiaľ, ten zvyšok tela je nezdravý tiež. Práve preto len toto nestačí. Ľuďom, mne a vám to už stačiť nemôže vôbec. So štátnymi peniazmi sa v tejto krajine musí okamžite začať narábať ako so zverenými, nie ako s vlastnými. Ak k tomu prvý krok neurobíte vy, urobí ho za vás niekto iný, o čom už teraz existuje spoločenská objednávka, ktorá narastá geometrickým radom.
Totiž podstaty problému sa táto schôdza dotýka len na okraji, ale dôsledne ju nerieši. Skôr pertraktované vládne extempore, ak nechcem použiť drancovačky alebo rozkrádačky, len obnažujú stav, ktorý sa tu ako parazitujúci škodca opakovane objavuje. Teda stav, že zodpovedný by mal byť priamo pán premiér, ale zdá sa, akoby ho nemal kto potrestať. Ak sa z verejnej kasy zatiaľ strácajú milióny eur len v kauzách, ktoré boli medializované v posledných dňoch, sa javí, že ide o miliardové plytvanie. Miliardové škody tomuto štátu, tomuto rozpočtu, tomuto pomyselnému mešcu. Škody, ktoré spôsobuje vládna garnitúra, sa plátajú zvyšovaním daní a odvodov, pôžičkami a podobnými nesystémovými riešeniami a spôsobmi. Skôr či neskôr však škody spôsobia znižovanie výdavkov na súdnictvo, políciu, hasičov, ale aj dôchodcov. Som presvedčený, že ten, kto škodu spôsobí, ju musí aj nahradiť, a práve preto je namieste nielen túto tému otvoriť, ale aj reálne zaviesť zodpovednosť verejných činiteľov za vedomé spôsobenie škody štátnemu rozpočtu, či chceme, alebo nechceme. V čom je ten, kto spravuje verejné financie, iný ako pokladníčka v potravinách? V zásade v ničom, akurát v tom, že verejný činiteľ alebo ten, kto hospodári s verejnými financiami, spravuje ďaleko, ďaleko väčšie finančné obnosy.
V súhrnnej skratke moje dôvody pre to, aby bola vyslovená nedôvera pánovi premiérovi, sú nasledovné: Ľudia zverili správu tejto krajiny pánovi premiérovi a jeho vláde so všetkou vážnosťou, ale on sa im iba vysmieva. A nielen tým, že jeho spolustraníci a nominanti vystrájajú, ale aj tým, že také správanie v zásade nesankcionuje a ak, tak ide iba o politicky neškodných ľudí.
Po druhé, ako garant a hlava kabinetu nesie politickú zodpovednosť za správanie svojich spolustraníkov a nominantov.
Po tretie, je mi to ľúto, ale som presvedčený, že ak to už neurobil skôr, dnešná schôdza aj to, čo bolo ukázané, môže mať jediný záver, a to je, že pán premiér rezignoval na morálne zásady, morálne zásady správy spoločných zdrojov. Keďže pán premiér počas dlhoročnej a verejnej služby neurobil efektívne politické ani právne kroky k tomu, aby sa zamedzilo v plytvaní verejných financií, či chce alebo nie, jeho politická cesta stratila na význame a mal by prestať tejto krajine slúžiť ako premiér.
Skryt prepis