Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.11.2015 o 15:38 hod.

Mgr.

Martin Poliačik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.11.2015 15:38 - 15:39 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Ja vnímam, pani poslankyňa, že je to pozmeňujúci návrh, ktorý ide nad rámec tej predloženej novely, ale som presvedčený o tom, že po tom, čo obsahovo už bol dvakrát odôvodnený v pléne, tak sú všetci poslanci s ním dostatočne oboznámení, a verím tomu, že pán minister tiež zváži, či by, koniec koncov dnes sme tu už mali niekoľko pozmeňovákov, ktoré ale vôbec nesúvis..., tu je aspoň súvis, ktoré vôbec nesúviseli, a prešli. Dokonca predseda parlamentu jeden taký podával a tiež prešiel. Takže možno v rámci poslednej schôdze a toho, že ak máme nejaké resty za posledné štyri roky, tak by bolo dobré ich napraviť, tak toto by mohlo byť sympatickou bodkou tiež a ak by ten pozmeňovák prešiel, tak by sa situácia ohľadom premlčiavania tak ťažkých zločinov mohla zmeniť.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 12.11.2015 11:50 - 11:51 hod.

Martin Poliačik
Pán predseda, nie úplne tomu rozumiem, lebo v tom balíku, ktorý posúvame na tretí týždeň, máme zákon o sociálnom poistení, zákon o zdravotnom poistení, zákon o športe, ktoré mali byť prerokované pred štátnym rozpočtom. Ako môžme rokovať o štátnom rozpočte, keď tieto veci nie sú prerokované a odsúhlasené? To je logický nezmysel!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2015 16:46 - 16:47 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem pán kolega. Ja nie som si úplne istý, či tie veľké autá v cene menšieho jednoizbového bytu, ktoré ja niekedy stretávam, kde nevedia nájsť smerovku vnútri, nutne majú vodičov, ktorí nevedia čítať a písať. Skôr by som povedal, že je tam nízka ochota dodržiavať pravidlá cestnej premávky. Ale to je naozaj téma o inom.

Keď sa pozrieme do iných štátov, často si môže samotný budúci šofér zvoliť spôsob, akým sa bude vzdelávať ohľadom predpisov, s kým bude jazdiť, ako bude jazdiť, a dôraz je naozaj kladený len na samotné skúšky, ktoré dokonca často absolvujú vo svojom vlastnom aute alebo v aute svojho brata, alebo mamy, to už je jedno.Ja si myslím, že ak treba naozaj pri autoškolách na niečo dbať, tak je to výstup. To znamená, akí ľudia sa nám na tie cesty dostanú. Ale prílišná regulácia toho samotného procesu iba vedie k podvodom a je neúčelná. Takže by som ocenil, keby sme ten článok vypustili. A potom možno už po 5. marci v nejakom novom zložení sa môžeme k tomu vrátiť a nastaviť to tak, ako to naozaj byť má. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 11.11.2015 16:36 - 16:44 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Ja nadviažem na svoje vystúpenie v prvom čítaní k tomuto zákonu, nebudem sa mu venovať zo šírky, to nechám na Alojza. Zistíme, čo je pugl, určite sa dneska niečo dozvieme.
Ja idem iba článku VIII a podávam pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Martina Poliačika a Jany Kiššovej k vládnemu návrhu zákona o jednotnom informačnom systéme v cestnej doprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Ten pozmeňujúci návrh je jednoduchý, chrumkavý, maličký, ľahko odsúhlasiteľný a hovorí jedinú vec.

Článok VIII sa vypúšťa. Nasledujúce články a primerane prečíslujú.
Odôvodnenie je presne to, čo som hovoril v prvom čítaní. Neexistuje a takisto nie je dokladované zo strany ministerstva odôvodnenie na to, aby sme zavádzali zbytočnú satelitnú kontrolu lektorov a účastníkov autoškôl, takýto dôvod objektívne nie je. Som o tom presvedčený. A tým pádom jediné, čo tým dosiahneme, je, že autoškoly zdražejú pre všetkých, pre chudobných, pre bohatých, pre kohokoľvek, keď si zoberiete úplne jednoduchú logiku, že na každej učebni tam bude musieť byť čítačka čipových kariet, kde sa každý jeden študent zapíše, že vstupuje, zapíše, že vystupuje, keď na každom aute bude musieť byť čítačka čipových kariet, kde sa každý jeden študent aj lektor budú musieť zapísať, že vstupujú, že vystupujú, keď v každom jednom aute musí byť GPS modul, ktorý zas nie je až taký drahý, hej, to môže byť aplikácia v telefóne, v zásade. Musí byť zároveň nejaký softvér, ktorý archivuje a uchováva trasy týchto áut. Toto všetko stojí peniaze. A tie peniaze, vážení, zaplatíme my, naše deti, naši kamaráti, vaše vnúčence ich zaplatia. Každý jeden, kto si pôjde robiť vodičák, zaplatí túto blbosť. A kvalita, ak existuje niečo také ako kvalita vydaných vodičákov, sa na základe tohto nemá prečo zvýšiť, lebo ak by sme chceli zvýšiť kvalitu vydaných vodičákov, to znamená, že by bolo prísnejšie posudzované, na základe čoho niekto vodičák získa, tak by sme museli sprísniť skúšky, na základe ktorých dostávame vodičák, lebo ak existuje teda teória, téza, že po slovenských cestách jazdia ľudia, ktorí by nemali mať vodičák, stačí prejsť z Ružinova do Lamača ráno a zistíme, že to tak je, tak potom buď sa niečo muselo stať pri vynucovaní pravidiel cestnej premávky, alebo sa niečo muselo stať pri tom, ako ľudia tie vodičáky dostávajú, že niekto naozaj nechodil na príslušnú teóriu, najazdil medzi kužeľmi dva dni a potom niekto doniesol fľašku nejakému príslušníkovi Policajného zboru, ktorého posadil na tú zadnú sedačku do toho skúšobného auta, ten v zásade nič nevidel, nepočul nič, blinkre nevyhodil, a podpísal a opečiatkoval to. To sa mohlo stať. Ak je toto problém, riešme tento problém. Ale to, čo sa rieši v tom článku VIII, toto nevyrieši.

A ja neviem, či kolegovia zo strany SMER napríklad si boli vedomí v tom obrovskom zákone toho, že sa tam mení aj zákon o autoškolách, lebo však nie každý to číta celé. Aj mne už sa stalo, že sa v článku veľmi dlhého zákona niekde na konci skrývalo niečo, za čo by som nebol zahlasoval. Tak na to upozorňujem teraz.

Vážení kolegovia zo strany SMER – sociálna demokracia, na poslednej schôdzi tohto parlamentu idete schváliť hlúposť v článku VIII tohto zákona, podľa ktorej každá autoškola bude povinne satelitne sledovať každé svoje auto, podľa ktorej každý žiak autoškoly sa bude musieť zapípať pri vstupe do učebne, odpípať pri výstupe z učebne, každá autoškola musí nakúpiť tie karty, musí nakúpiť mašiny ktoré vyrábajú tie karty, označujú tie karty, musí nakúpiť tie čítačky, musí nakúpiť softvér, ktorý bude sledovať to auto. A kvalita vodičákov na Slovensku sa tým nijako nezlepší.

S veľkou pravdepodobnosťou nejakému kamarátovi takto nahrávate kšeft. A ono to pred voľbami, sakra, nevyzerá dobre. Toto nie je balíček. Tak to odtiaľ vyškrtnite. A spravíte to tým, že zahlasujete za tento pozmeňovák, ktorý som práve podal.
Odôvodnenie.

Navrhuje sa vypustenie článku VIII z návrhu zákona, ktorý upravuje zákon č. 93/2005 Z. z. Vo vládnom návrhu sú v článku VIII obsiahnuté zmeny, ktoré poškodzujú podnikateľské prostredie a zakladajú pre podnikateľov v danom segmente nezmyselné a bezdôvodne obmedzujúce povinnosti.

Ako príklad možno spomenúť obmedzenia vo vzťahu k zodpovedným zástupcom (nemožnosť pôsobiť vo viac ako jednej autoškole), obmedzenia vo vzťahu ku geografickej pôsobnosti jednotlivých autoškôl (Napríklad autoškola bude môcť mať zriadenú ďalšiu učebňu na zabezpečenie teoretickej výučby len v rámci okresu, v ktorom má sídlo alebo prevádzku.) a niektoré ďalšie obmedzenia, ktoré ako celok pôsobia deformačne a v trhovej ekonomike opodstatnenie.

Najväčším problémom článku VIII je satelitné sledovanie účastníkov kurzov v autoškolách. Účastník kurzu aj inštruktor sa budú musieť prezentovať pri vstupe do učebne autoškoly a do vozidiel autoškoly. Prítomnosť (v učebni alebo na trenažéri, alebo vo vozidle, ako aj na trase cvičných vozidiel) bude sledovaná časovo a priestorovo. Informácie o prítomnosti budú evidované a archivované a budú prístupné vybranému okruhu subjektov. Všetky tieto povinnosti budú znamenať dodatočné náklady pre autoškoly, ktoré sa premietnu do cien kurzov, pričom efektivita takto vynaložených prostriedkov je prinajmenšom diskutabilná, keďže o kvalite uchádzača o získanie vodičského oprávnenia, jeho jazdných zručnostiach a teoretických vedomostiach sa rozhoduje pri skúškach za prítomnosti polície. Teda, pán minister, ak by ste boli od tej lásky a mohli vystúpiť v rozprave a povedať, na základe akých dát, výskumov, podozrení sa zavádzajú tieto zmeny pre autoškoly, tak by som to silno ocenil. A v prípade, že neexistujú dáta, výskumy, na základe ktorých musíme ísť satelitne každé jedno decko v autoškole, ocením, keď vo svojom vystúpení podporíte tento pozmeňovák. A keby vládni poslanci mohli zaň potom zahlasovať, všetkým by sa nám ohľadom autoškôl určite žilo lepšie. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2015 9:58 - 10:00 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pani podpredsedníčka. Rovnako želám všetko dobré všetkým Martinom a Marošom v sále alebo takým, ktorí počúvajú.A k veci. Považujem za logické a normálne, že ak máme Európsky sociálny fond, ktorý má podporovať, aby ľudia, ktorí sa starajú o deti nejakým spôsobom, mohli sa vrátiť do práce a mali to kompenzované, tak by sa to malo týkať každého dieťaťa až do momentu, kým nastupuje do školy. Nemala by sa dvíhať suma do veku troch rokov, keď väčšina tých detí je ešte stále doma. Mala by sa dvihnúť alebo zaviesť tá suma práve na obdobie od troch do piatich, respektíve od troch do šiestich rokov, podľa toho, kedy dieťa nastupuje do školy. My totiž máme v programe aj posunutie povinnej školskej dochádzky na vek päť rokov. Takže by to neboli tri roky, ale iba dva. A tým pádom tam, kde je najväčší problém, to znamená, matkám, ktoré začnú pracovať po materskej a majú výpadok vo financiách, pričom o tie deti sa treba nejakým spôsobom postarať, by sa mohlo pomôcť a v podstate podpora by naozaj smerovala k tomu, aby matky, ktoré ostávajú s deťmi doma, nemuseli ostávať doma, aby bola preplatená škôlka, aby bola preplatená nejaká starostlivosť, aby jednoducho takýmto ženám sa pomohlo, namiesto toho, aby sa dvíhala tá čiastka do veku troch rokov. Preto ten pozmeňujúci návrh plne podporujem. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.10.2015 19:42 - 19:43 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, ďakujem. No, pán minister, vy ste taký stand-up komik, keď treba, občas žoviálny, občas silno arogantný, keď treba jemný, keď treba strašne arogantný, ale jedna vec, ktorá je pravdivá, je, že nie ste úplne pravdovravný človek.
Ja keď si pozrem štatistiku nášho posledného duelu, keď sme boli teda v STV-čke O päť minút dvanásť, tak z vašich výrokov bolo trinásť pravdivých, deväť nepravdivých, štyri boli zavádzanie a dva sa nedali overiť. To znamená, presne na polovicu z tej štatistiky, z tej relácie vyplýva, že každý druhýkrát, keď otvoríte ústa, tak buď klamete, zavádzate, alebo jedenkrát sa to z toho nedá overiť.
Moja štatistika, rozprával som síce menej, ale mal som deväť pravdivých výrokov, nula nepravdivých, nula zavádzania a nula sa nedala overiť. Takže zakaždým, keď som otvoril ústa, tak som vám povedal pravdivú štatistiku, pravdivý výrok a pravdivý stav o svete, ako ho poznáme, a to vy ste tam boli ako najväčší geroj minister vnútra, ktorý to celé ovláda, a ja som tam bol ten, čo išiel zastupovať slniečkarov bratislavskej kaviarne.
Tak mi tu, prosím vás, prosím vás, mi nerozprávajte o tom, že my tu klameme! Okej? Lebo aj v tomto dueli ste nedokázali povedať pravdu viac ako v päťdesiatich percentách toho, keď ste otvorili ústa.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.10.2015 19:11 - 19:13 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Tak potvrdzuje sa, že má význam táto schôdza, konečne sa dostávame k reálnym dátam, už ľudia vedia, kto čo podpísal, kto čo zrazu, predseda parlamentu to vie, čakal by som teda skôr od ministra, od ministra školstva, ale zjavne, no, v línii Chanov kománd v SMER-e, kto má vedieť vie, ostatní referujú. Tak to je.
Zároveň vo vystúpeniach ministra školstva sa oddeľuje zrno od pliev. To zrno je, čo on zrejme ako pomerne schopný človek v rámci dennodennej administratívy zvláda, a to bolo to, čo v podstate celý čas rozprával, keď sedel, keď stál za tým pultíkom. A plevy sú to, na čo buď nemá dosah, alebo nemá silu, kde jednoducho niekto príde a povie, že musí to byť takto, lebo tento človek, lebo tento projekt, lebo toto musí dobehnúť. A nemusíme mu tým pádom prisudzovať motivácie, ale je veľmi dobré, že sa začína hovoriť o realite.
Je veľmi dobré, Lucia, že si povedala, že po Slovensku v tejto chvíli behajú ľudia, ktorí sa pýtajú otázky: Bolo vám toto dodané? Doniesol vám to niekto? Bolo toto školenie? Existuje naozaj niekde v realite tento človek, ktorý je podpísaný na tejto prezenčke? A možnože ak sa boja aj povedať svoje mená, dávajú informácie. A určite sa o tom dneska nerozprávame poslednýkrát.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.10.2015 18:25 - 18:27 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem, pani predsedajúca. No, pán minister, boli ste ku mne chrumkavý, tak budem aj ja ku vám.
Je super, že sa budeme spolu ďalej baviť, pretože vy zodpovedáte tomuto parlamentu, takže by som ocenil, keby ste nechali naozaj opozičných poslancov robiť kontrolnú prácu, na to tu sme my, my máme na rozdiel od vás priamy mandát od občanov, a tým pádom je našou prácou kontrolovať vás a pozerať vám na prsty.
Čo sa týka šírky práce ministra školstva, tak, keďže mám ambíciu, ak sa to bude dať, vás vymeniť na tej stoličke, tak veľmi dobre viem, čo minister školstva robí a robiť má. Tá diskusia, na ktorej ste sa zúčastnili, bola orientovaná práve na vzdelávanie orientované na deti, preto sme sa nebavili o tom, že ako treba platiť kúrenie v telocvičniach, lebo to jednoducho nebolo predmetom tej diskusie, ale ja som pripravený na diskusiu aj na túto tému s vami.
Volebný program SMER-u bol vždycky blábol prázdnoty, takže ja vám kľudne venujem ten náš, keď chcete víziu pre školstvo, je to tu na 9 alebo 10 stranách, rád vám ho dám, kľudne to opíšte, aspoň v programe SMER-u konečne bude niečo konkrétne, lebo v tom poslednom, rovnako tak v Programovom vyhlásení vlády, bolo prázdne nič. A ešte ani to ste nesplnili.
Aby sme išli naspäť k veci. Pán minister, hovorili ste zoširoka, ale o veciach, ktoré naozaj môžme si potom znovu pripomenúť v predvolebných diskusiách, keď sa budeme baviť o školstve, ale k tomu, o čom naozaj táto schôdza je, ste toho povedali málo.
A moja otázka najmä teda k tomu platobnému príkazu, ktorý ste spomínali, ten sa týkal presne tohto účtu, ktorý prišiel tým mailom na MPC alebo sa to týkalo niečoho iného a... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.10.2015 17:02 - 17:04 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Povedal si, Alojz, že, hej, diaľnice, miliardy v školstve sú malé peniaze, ale ono to nie je úplne pravda. Ako keď si pozrieme, že od vstupu do Európskej únie koľko peňazí cez eurofondy natiekli do ministerstva školstva, tak z toho by sa tá diaľnica dala nejaká postaviť. To boli miliardy eur. A ono sa o tom vždycky tak hovorí, že však všetci vieme, ako to je, vyplní sa prezenčka, spapajú sa chlebíčky a dáme si džús, večer je teembuilding, víkendová aktivitka, 10-tisíc, 20-tisíc euro, hotovo, vykešujeme projektík jak lusk, v zásade pridaná hodnota "veškerá, žádná".
Koniec koncov, keď si spomenieme na dôvody odvolania bývalého riaditeľa IUVENTY, tak presne o takýchto mŕtvych dušiach na prezenčkách vtedy pán Pellegrini rozprával. Ale keď sa to napočíta dohromady, tak zrazu zistíme, že celkový efekt z tých peňazí je veľmi malý, ak nie nulový, ale prešantročili sme a premrhali sme tú obrovskú príležitosť z eurofondov aj z prístupových fondov ešte predtým, naozaj napumpovať školstvo peniazmi a kvalifikáciou tak, aby sme z toho neskôr mohli čerpať. A to je jedna z veľkých tragédií, ktorú tiež nebudem dávať na krk súčasnému ministrovi, ale nedá sa povedať, že by konal nápravu.
Asi toľko. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.10.2015 16:40 - 16:42 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Áno, ďakujem za túto pripomienku a som rád, že si spomenul tú samosprávu, lebo tam tiež, a opäť, nie je to, nie je to úplne vinou, nie je to úplne vinou súčasného ministra, ale bola strašne podcenená situácia, keď sa dávali kompetencie do rúk VÚC-kam, a banskobystrický, banskobystrický župan a jeho konanie a jeho ľudia nám to teraz dokazujú, kde sa nehľadí na to, akú históriu má škola, nehľadí sa na to, aké má kvalitné vzdelávanie, ale stačí, aby zriaďovateľ bol súkromník alebo cirkev, a zrazu sa sekajú prvé triedy. Presne tie veci, na ktoré sme upozorňovali v rozprave, že sú rizikom tohto kroku a že by si ministerstvo nemalo tieto kompetencie nechať zobrať z rúk, tak sa ukázali ako opodstatnené a teraz sa musíme štípať a zastupiteľstvo župy musí meniť rozhodnutia exekutívy banskobystrickej VÚC-ky len na to, aby niektoré školy v Banskobystrickom kraji v podstate neprišli o holú existenciu.
A toto je ďalší z príkladov toho, kde očakávania možno od jednofarebnej vlády, čo sa týka školstva, boli vysoké, ale dosiahnuté výsledky sú veľmi slabé.
Skryt prepis