Ďakujem, pán predseda. Vážený pán predseda, pán minister, kolegyne, kolegovia, hostia, na začiatok by som pánu ministrovi rád poblahoželal k narodeninám včerajším. Dalo by sa pochopiť, pán minister, že keby ste si povedali, že už toho je na vás veľa a treba sa viacej venovať vnúčatám, že sa na to vykašlete, ale každopádne je to pekný vek a všetko najlepšie prajem.
Teraz k predmetnej veci. Už tu veľa vecí odznelo. Nerád by som ich opakoval, ale jedna vec sa ešte nespomenula. Ono vždy s tým súvisí, keď sa tento zákon mení, nariadenie vlády 668. Nariadenie vlády 668, ktoré na základe každej zmeny tohto zákona potom mení spôsob prerozdeľovania výnosov z daní na školské zariadenia, určuje koeficienty na každé jedno dieťa, ktoré navštevuje, či už materskú školu, alebo iné školské zariadenie, jazykovú školu a takisto centrá voľného času. Keď bol tento zákon zmenený naposledy, respektíve keď bol do roku 2010 zmenený predchádzajúcou vládou Roberta Fica, tak následne bolo aj zmenené práve toto nariadenie 668, kde kvôli tomu, že sa prestali financovať konkrétne deti v centrách voľného času a roztopí sa to vlastne na všetky existujúce deti v tých obciach, koeficient na centrá voľného času išiel z 3,2 na nejakých jedná celá niečo, ak si dobre pamätám. A predpokladám, že to isté nás čaká aj teraz, lebo inak by tie peniaze jednoducho nevyšli. Tie počty nám veľmi jasne hovoria, že zhruba každé tretie dieťa sa zúčastňuje aktivít, ktoré sú platené. A kým doteraz peniaze išli krát 3,2 na konkrétne dieťa, ktoré je zapísané v krúžku, tak teraz to pôjde roztopené na tretiny na každé jedno dieťa a tam práve príde ten problém, o ktorom sme toľko rozprávali, pán minister, čo sa týka tej medziobecnej spolupráce. Lebo keď my prídeme do situácie, že z nejakej obce, kde nám žije, dajme tomu, 1 000 detí, nám 40 z nich chodí do centra voľného času do okresného mesta, ktoré je najbližšie a kde chodia aj do školy, tak doteraz ten koeficient na každé jedno takéto dieťa, ktoré bolo zapísané v tom centre voľného času bol 3,2, to znamená, že dostalo nejaký obnos peňazí. Keď nám tých istých 40 detí bude chodiť vo vašom systéme, tak kvôli tomu, že ten koeficient, predpokladám, že poklesne, lebo inak by vám na to nevyšli peniaze, tak zrazu nám na to isté dieťa do toho istého centra voľného času, aj keby ten starosta dal všetky peniaze, ktoré mu na to dieťa prídu, tak by išla iba tretina. A dve tretiny z tých peňazí mu ostanú tak či tak v rozpočte obce a nepôjdu na aktivitu tohto dieťaťa. To je prvá vec.
Druhá vec. Napriek tomu, že som to opakoval niekoľkokrát, že som vyzýval aj pána ministra, aj iných zástupcov strany SMER, stále sme sa nedozvedeli, čo sa stane s peniazmi, ktoré prídu na činnosť detí do obce, ktorá je v nútenej správe. Nikto mi nedal odpoveď na túto otázku. A obcí v nútenej správe na Slovensku nie je tak málo. Čo sa stane s takými peniazmi, keď obec nemôže urobiť so všetkými príjmami, ktoré prichádzajú do rozpočtu, nič iné než splácať svoje vlastné dlhy. Akým spôsobom takáto obec môže peniaze, ktoré jej prídu na financovanie činnosti detí v centrách voľného času, tieto peniaze poukázať, keď jednoducho má zákonom zakázané narábať so svojím vlastným rozpočtom voľne, a tým pádom každé jedno euro, ktoré príde do jej rozpočtu, musí venovať na splácanie svojich dlhov. Ak sa mýlim, tak ma, prosím, opravte, ale opakujem to už štvrtý týždeň, ešte stále neprišiel zo strany SMER-u ani jeden hlások, ktorý by túto teóriu vyvrátil. Obávam sa, že spolu so zdanením dohodárov a s odvodovaním dohodárov, ktoré boli súčasťou predchádzajúceho konsolidačného balíčka strany SMER a ktoré dvíhajú odvodové zaťaženie zamestnávateľov, teda to znamená centier voľného času, pre ktoré mnohí učitelia a iní pedagogickí a nepedagogickí pracovníci pracujú hlavne na dohody, dvíhajú až o 30 percent. To je prvá rana istoty, ktoré centrá voľného času dostanú. Druhá je presne to, čo máme na stole teraz. A na základe týchto dvoch vecí si myslím, že len ignorant môže povedať, že nejdeme spraviť vec, ktorá je likvidačná pre mnohé centrá voľného času. My im jednoducho tak znepríjemňujeme administratívu a tak zvyšujeme náklady na prácu aj pedagogických aj nepedagogických zamestnancov, že len jednoduchým prepočtom bez akejkoľvek zmeny nastavenia prídeme na to, že mnohé centrá voľného času nebudú schopné ufinancovať svoje aktivity.
Mrzí ma, pán minister, že napriek deklarovanej otvorenosti a ochote zákon zmeniť, žiadne z doplňujúcich a pozmeňujúcich návrhov, ktoré sme podali s kolegami na školskom výbore, vám nestáli ani za to, aby ste sa k nim vyjadrili. Jednoducho, prišlo od opozície, nepodporíme, nezahlasujeme, basta, zvyknite si. To, že praktiky, ktoré zavediete do systému, budú nenapraviteľne likvidačné pre mnohých ľudí, ktorí v tom systéme musia pracovať, vás zjavne až tak netrápi. Ale tie pozmeňujúce a doplňujúce návrhy, myslím, by mali tak či tak odznieť, preto v mene poslancov Národnej rady Jany Žitňanskej, Miroslava Beblavého, Petra Osuského, Martina Poliačika a Richarda Vašečku podávam pozmeňujúci a doplňujúci návrh k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 597/2003 Z. z. o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 597/2003 Z. z. o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, sa mení a dopĺňa takto:
1. V čl. I prvý bod sa vypúšťa. Odôvodnenie: Navrhovaná zmena reflektuje na úpravu v súvislosti so zmenami koncepcie určovania počtu tried prvých ročníkov stredných odborných škôl financovaných normatívnym financovaním z rozpočtovej kapitoly rezortu školstva navrhnutej v pozmeňovacom a doplňujúcom návrhu predloženom k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 184/2009 Z. z. o odbornom vzdelávaní a príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.
Bod 2. V čl. I v jedenástom bode v § 7a ods. 1 sa za písmeno i) vkladá nové písmeno j), ktoré znie: "j) detí v centrách voľného času od piatich rokov veku najdlhšie do dovŕšenia 25. roku veku podľa stavu k 15. septembru začínajúceho školského roka". Doterajšie písmená j) a k) sa označujú ako písmená k) a l).
3. V čl. I v jedenástom bode v § 7a ods. 5 znie:
"(5) Ak žiak základnej umeleckej školy, poslucháč jazykovej školy, dieťa materskej školy, dieťa školského klubu detí, dieťa centra voľného času, dieťa školského zariadenia výchovného poradenstva a prevencie alebo plnoletá osoba navštevuje viac škôl alebo školských zariadení rovnakého druhu, zákonný zástupca dieťaťa, žiaka alebo poslucháča, zástupca zariadenia, v ktorom sa vykonáva ústavná starostlivosť, výchovné opatrenie, predbežné opatrenie alebo ochranná výchova, výkon väzby alebo výkon trestu odňatia slobody, alebo plnoletá osoba poskytne písomné čestné vyhlásenie jednej príslušnej škole a jednému školskému zariadeniu rovnakého druhu na započítanie dieťaťa, žiaka alebo poslucháča do zberu údajov podľa ods. 1 písm. a) až d), h) a j) a ods. 2 (ďalej len "čestné vyhlásenie pre zber údajov"). Čestné vyhlásenie pre zber údajov predloží riaditeľ príslušnej školy alebo školského zariadenia zriaďovateľovi. Čestné vyhlásenie pre zber údajov obsahuje:
a) identifikačné údaje o dieťati, žiakovi alebo poslucháčovi; meno a priezvisko, dátum a miesto narodenia, adresu pobytu a druh pobytu,
b) identifikačné údaje o zákonnom zástupcovi, ak nejde o plnoletú osobu, o zástupcovi zariadenia, v ktorom sa vykonáva ústavná starostlivosť, výchovné opatrenie, predbežné opatrenie alebo ochranná výchova, výkon väzby alebo výkon trestu odňatia slobody, ak poskytol súhlas na započítanie do zberu údajov, meno a priezvisko, adresu pobytu a druh pobytu a kontaktný údaj,
c) údaje o škole alebo o školskom zariadení, ktoré dieťa, žiak alebo poslucháč bude navštevovať; názov školy alebo školského zariadenia a
d) vyhlásenie, že súhlas na započítanie do zberu údajov poskytli lej jednej škole alebo jednému školskému zariadeniu rovnakého druhu."
4. V čl. I v jedenástom bode v § 7a sa vypúšťa odsek 9.
5. V čl. I v štrnástom bode § 9d znie:
"§ 9d
(1) Na účely rozdeľovania výnosu dane obciam v roku 2013 použije ministerstvo okrem údajov, ktoré poskytli zriaďovatelia škôl a školských zariadení a obce, podľa doterajších predpisov aj údaje poskytnuté na účely tvorby koncepčných materiálov a analytických materiálov ministerstva o:
po a) žiakoch základnej umeleckej školy v individuálnej forme vzdelávania a v skupinovej forme vzdelávania od troch rokov veku najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku podľa stavu k 15. septembru začínajúceho školského roka, v cirkevných a v súkromných školách o žiakoch do 15 rokov veku,
po b) deťoch materskej školy podľa stavu k 15. septembru začínajúceho školského roka,
po c) poslucháčoch jazykovej školy do veku plnenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku podľa stavu k 15. septembru začínajúceho školského roka; v cirkevných školách a v súkromných školách o poslucháčoch do 15 rokov veku,
d) deťoch v centrách voľného času od piatich rokov veku najdlhšie do dovŕšenia 25. roku veku podľa stavu k 15. septembru začínajúceho školského roka."
Spoločné odôvodnenie pre body 2 až 5: Vládny návrh zákona, ktorým sa mení zákon 597 a zákon 596 v ustanovení § 7a upravuje zber údajov potrebných na účely rozdeľovania a poukazovania výnosu dane obciam. Na základe týchto údajov sa následne rozdeľuje výnos dane z príjmov fyzických osôb podľa § 2 zákona č. 564/2004 Z. z. a nariadenie vlády č. 668/2004 Z. z..
V prípade centier voľného času sa v zmysle vládneho návrhu navrhuje prideľovať finančné prostriedky obciam na záujmové vzdelávanie v týchto školských zariadeniach podľa počtu obyvateľov s trvalým pobytom na území obce vo veku od 5 do 14 rokov k 1. januáru kalendárneho roka, v ktorom sa zisťovanie uskutočňuje. Podľa odôvodnení poskytnutých v dôvodovej správe k vládnemu návrhu, cieľom tejto zmeny je stabilizovať množinu detí, ktoré sa do počtu detí v centre voľného času budú započítavať, a odstrániť tak súčasný stav viacnásobného započítavania jedného dieťaťa do zberu údajov potrebných na účely rozdeľovania a poukazovania výnosu dane obciam.
Dôsledkom úpravy navrhnutej vo vládnom návrhu, to jest nezapočítaním detí, ktoré fyzicky navštevujú centrum voľného času na území obce, v ktorej nemajú trvalý pobyt, sa zníži počet detí, ktoré môže zriaďovateľ vykázať na účely zberu údajov potrebných na účely rozdeľovania a poukazovania výnosu dane z príjmov obciam. Reálne sa tým zníži výška výnosu dane z príjmov poukazovaného obciam pre centrá voľného času. Následkom toho by mohol byť nedostatok finančných prostriedkov pre centrum voľného času v zriaďovateľskej pôsobnosti obce, v ktorej deti navštevujúce centrum voľného času nemajú trvalý pobyt.
Navrhuje sa preto na účely rozdeľovania a poukazovania výnosu dane z príjmov obciam zbierať údaje o počte detí od piatich rokov, najdlhšie do dovŕšenia 25. roku veku, ktoré fyzicky navštevujú centrum voľného času na území obce bez toho, aby museli splniť podmienku trvalého pobytu na území obce, v ktorej sídli príslušné centrum voľného času. Bez evidencie osôb zapojených do záujmového vzdelávania v konkrétnych centrách voľného času totiž nie je možné adresné financovanie skutočne realizovanej záujmovej a rekreačnej činnosti, ani kontrola skutočne vynaložených finančných prostriedkov.
Na zamedzenie viacnásobného vykazovania toho istého žiaka, poslucháča alebo dieťaťa sa navrhuje, aby dieťa, žiaka alebo poslucháča mohol uviesť do zberu údajov len jeden zriaďovateľ základnej umeleckej školy, jazykovej školy, materskej školy alebo školského zariadenia v jednej základnej umeleckej škole, v jednej jazykovej škole, v jednej materskej škole alebo v jednom školskom zariadení.
Navrhovanou právnou úpravou sa tak docieli transparentnosť a adresnosť financovania záujmového vzdelávania v centrách voľného času a zároveň sa predíde viacnásobnému prispievaniu na záujmové vzdelávanie v centrách voľného času na jedno a to isté dieťa a s tým spojeným špekuláciám v súvislosti s fiktívnym zapisovaním detí do rôznych centier voľného času.
Bod 6. V čl. II štrnástom bode v § 6 ods. 12 písmeno d) znie:
"d) poskytne finančné prostriedky najmenej vo výške 90 percent z príspevku z výnosu dane z príjmov podľa osobitného predpisu na záujmové vzdelávanie detí do 15 rokov veku v centrách voľného času; podmienka poskytnutia finančných prostriedkov podľa prvej vety je splnená len v prípade, ak centrum voľného času zabezpečuje činnosti podľa osobitného predpisu pravidelne a v rozsahu najmenej 33 hodín ročne."
Poznámka pod čiarou k odkazom 30g a 30i znejú:
"30g) § 7a zákona č. 597/2003 Z. z. v znení zákona číslo, z roku 2012, to sa doplní a
§ 2 zákona č. 564/2004 Z. z. v znení zákona č. 548/2011 Z. z.
§ 2 ods. 1 písm. c) nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 668/2004 Z. z. o rozdeľovaní výnosu dane z príjmov územnej samospráve v znení neskorších predpisov.
30i) § 116 zákona č. 245/2008 Z. z. v znení zákona č. 390/2011 Z. z.".
Bod 7. V čl. II devätnástom bode v § 9 ods. 12 písm. d) znie:
"d) poskytne, d) poskytne finančné prostriedky najmenej vo výške 90 percent z príspevku z výnosov dane z príjmov podľa osobitného predpisu, poznámka pod čiarou 30a), na záujmové vzdelávanie detí nad 15 rokov veku v centrách voľného času; podmienka poskytnutia finančných prostriedkov podľa prvej vety je splnená len v prípade, ak centrum voľného času zabezpečuje činnosti podľa osobitného predpisu, poznámka pod čiarou 30i), pravidelne a v rozsahu najmenej 33 hodín ročne."
Spoločné odôvodnenie pre body 6 a 7: Vládny návrh upravuje, aby si každá obec a vyšší územný celok financovala náklady na záujmové vzdelávanie detí s trvalým pobytom na území obce v centrách voľného času bez rozdielu veku, vo vlastných centrách voľného času, v neštátnych centrách voľného času na deti do 15 rokov veku. Tento návrh, teda vládny, vychádza zo zberu údajov na účel ich rozdeľovania a poukazovanie výnosu dane obciam navrhnutom v § 7a zákona č. 597/2003 Z. z..
Vzhľadom na zmeny navrhnuté v tomto pozmeňujúcom a doplňujúcom návrhu v bodoch 2 až 5 v súvislosti so zberom údajov na účel ich rozdeľovania a poukazovania výnosu dane obciam a vyšším územným celkom podľa zákona č. 564/2004 Z. z. o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samosprávy a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa navrhuje upraviť tiež kompetencie obce a samosprávneho kraja spojené s poskytovaním finančných prostriedkov na záujmové vzdelávanie v centrách voľného času. Navrhuje sa, aby obec a samosprávny kraj poskytovali finančné prostriedky na záujmové vzdelávanie detí v centrách voľného času bez nutnosti splnenia podmienky trvalého pobytu na území obce, v ktorej sídli príslušné centrum voľného času, v minimálne stanovenej výške, pričom podmienkou na poskytnutie týchto finančných prostriedkov bude zabezpečenie pravidelnej činnosti podľa § 116 zákona č. 245/2008 Z. z. a o výchove a vzdelávaní, to jest školský zákon, a o zmene a doplnení niektorých zákonov, a to pravidelne a v rozsahu najmenej 33 hodín ročne, čo predstavuje najmenej jednu hodinu počas týždňa v školskom roku.
Osem. Čl. III. znie: "Čl. III. Účinnosť. Tento zákon nadobúda účinnosť 1. júla 2013." Odôvodnenie: zákon sa schvaľuje po 1. septembri 2012 a spätne ovplyvní už prebiehajúci školský rok 2012/2013 so začiatkom 1. septembra 2012. Zmeny, ktoré sa v ňom navrhujú, spôsobia, že niektoré školské zariadenia nebudú financované z rozpočtu samospráv až do apríla 2013, čo je takmer koniec školského roka. Zmeny nie sú uvedené v pedagogicko-organizačných pokynoch pre rok 2012 až 2013, ktoré vydalo ministerstvo školstva pred začiatkom školského roka 2012/2013. Pri schválení zákona po 1. septembri 2012, ktorý zásadne mení pravidlá fungovania už v predchádzajúcom školskom roku, nie je možné plánovať školský rok, úväzky pedagógov, financovanie prevádzky škôl a školských zariadení. Účinnosť zákona je preto potrebné upraviť tak, aby sa zmeny týkali až školského roku 2013/2014 a aby sa zmeny mohli premietnuť do vyhlášok, nariadení a metodických pokynov, ktoré sú pre školy a školské zariadenia záväzné.
Pán spravodajca, nech sa páči.
Takže aj v prípade, že by ten systém, ktorý navrhujete, mal prejsť, ak by už len prešiel tento jeden pozmeňovák, tak po a), posunieme účinnosť tak, aby sa vedeli na to centrá voľného času a samosprávy pripraviť a po b), bude vytvorený priestor na to, že keď už ideme tak výrazne komplikovať situáciu a niektoré centrá voľného času naozaj budú musieť vyjednávať s desiatkami obcí o tom, akým spôsobom peniaze od nich na činnosť detí dostanú, tak aby to malo aspoň svoj metodický rámec a aby bol priestor na to, aby to mohlo byť usmernené konkrétnymi krokmi a nariadeniami ministerstva školstva.
Ďakujem veľmi pekne.