Dobrý deň prajem. Vážená pani predsedajúca, ctený pán minister, vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som hneď na úvod požiadal, aby na osobitné hlasovanie bol vyňatý bod č. 78 zo spoločnej správy.
A teraz mi dovoľte, aby som predniesol svoj príhovor ku tejto legislatívnej zmene, ale ešte predtým podal pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Richarda Rašiho a Róberta Puciho k vládnemu návrhu zákona o odpadoch a...
Dobrý deň prajem. Vážená pani predsedajúca, ctený pán minister, vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som hneď na úvod požiadal, aby na osobitné hlasovanie bol vyňatý bod č. 78 zo spoločnej správy.
A teraz mi dovoľte, aby som predniesol svoj príhovor ku tejto legislatívnej zmene, ale ešte predtým podal pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Richarda Rašiho a Róberta Puciho k vládnemu návrhu zákona o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlač 1337).
K čl. I:
1. K poznámke pod čiarou k odkazu 52. Poznámka pod čiarou k odkazu 52 znie:
"52) § 610 až 629 a § 638 až 641 Obchodného zákonníka, § 765 až 771 Občianskeho zákonníka."
Ide o precizovanie poznámky pod čiarou.
2. K prílohe číslo 9. V prílohe číslo 9 sa vypúšťajú slová, citujem, "18 01 04 odpady, ktorých zber a zneškodnenie nepodliehajú osobitným požiadavkám z hľadiska prevencie nákazy (napr. obväzy, sadrové odtlačky a obväzy, posteľná bielizeň, jednorazové odevy, plienky)" a slová "18 02 03 odpady, ktorých zber a zneškodnenie nepodliehajú osobitným požiadavkám z hľadiska prevencie nákazy".
Odôvodnenie: Odpady, ktoré sú uvedené v prílohe číslo 9 sú zakázané zneškodňovať skládkovaním. Navrhuje sa vypustiť odpady, ktoré z hľadiska produkcie predstavujú značné objemy, na zneškodnenie ktorých nie sú dostatočné kapacity, ak by sa vzťahoval na ne zákaz skládkovania.
No a dovoľte mi teda, aby som uviedol svoj príhovor k tomuto zákonu. Vážené dámy, vážení páni, pred sebou máme legislatívny návrh zákona o odpadoch, ktorý sa podľa môjho názoru významnou mierou zaslúži o to, že odpadové hospodárstvo v Slovenskej republike začne fungovať na oveľa transparentnejšom, adresnejšom základe, ako je tomu v súčasnosti. Zmien, ktoré táto právna úprava prináša, je mnoho a tí, ktorých sa tieto zmeny dotknú, sú v súčasnosti niekedy aj zavádzaním plní obáv. Je to ale, ale mnohokrát ide len o prirodzenú reakciu na niečo nové a verím, že prax potvrdí to, čo predkladateľ zákona ministerstvo životného prostredia neustále zdôrazňuje v súvislosti s vysvetľovaním a prezentovaním tohto návrhu zákona, a síce, že zákon svojimi zmenami prinesie mnohé úľavy obciam a po spustení nového informačného systému aj všetkým subjektom povinným viesť evidenciu o odpadoch a nahlasovať údaje z evidencie príslušným orgánom.
Ako primátora mesta ma, samozrejme, v novom zákone zaujímajú najviac ustanovenia upravujúce nakladanie s komunálnymi odpadmi, čo teda návrh zákona o odpadoch prinesie a ako sa zmení súčasná, dá sa povedať, nelichotivá situácia v tejto oblasti. Najdôležitejšou zmenou z môjho pohľadu je dôsledné zavedenie princípu rozšírenej zodpovednosti výrobcov na komunálnu úroveň. Rozšírená zodpovednosť výrobcov je pojem, ktorý vychádza z rámcovej smernice o odpade a doteraz sa v legislatíve odpadového hospodárstva aplikovala zúžená forma tohto pojmu pre obaly a odpady z obalov, elektrozariadenia a elektroodpady a batérie a akumulátory. Rozšírená zodpovednosť výrobcov znamená súhrn povinností výrobcu vyhradeného výrobku, ktoré sa vzťahujú na všetky fázy jeho životného cyklu od vývoja cez výrobu, opätovné použitie až po recykláciu, prípadne iné zhodnotenie odpadu, ktorý vznikne z tohto výrobku.
V rámci rozšírenej zodpovednosti výrobcov budú výrobcovia plne zodpovední aj za odpady z obalov a neobalových výrobkov z plastu, papiera, skla a kovov, ktoré sú hlavnou zložkou komunálnych odpadov, ktoré sa z nich vytrieďujú. Výrobcovia, ktorí uvádzajú na trh Slovenskej republiky vyhradené výrobky, budú mať povinnosť postarať sa o všetok vytriedený odpad z týchto vyhradených výrobkov, ktorý bude súčasťou komunálneho odpadu, a to na vlastné náklady.
Z uvedeného teda vyplýva, že obec bude motivovaná triediť komunálny odpad, pretože tieto vytriedené množstvá hradí výrobca. A o čo viac sa vytriedi, o to menej bude občan platiť za zmesový komunálny odpad. Obce tak budú mať snahu triediť čo najviac, nakoľko sa to odrazí na množstve zmesového komunálneho odpadu, ktorý ostáva stále na zodpovednosti obce a tým aj výške miestneho poplatku za komunálne odpady.
Novinkou, ktorú prináša nový zákon, je aj zákaz skládkovania vytriedených zložiek komunálnych odpadov. Ide z môjho hľadiska o rozumný zákaz. Už dnes sú vynakladané nemalé zdroje, nielen finančné, na to, aby sa z komunálneho odpadu vytriedili určité zložky, ale z dôvodu momentálneho nezáujmu na trhu alebo nízkej rentability takto vytriedené zložky aj tak končia na skládkach.
Čo sa týka množstva triedeného odpadu, aj tu zákon nastavuje nové pravidlá tak, aby mal výrobca povinnosť riešiť napĺňanie limitov zhodnocovania a recyklácie odpadov z obalov, aj z odpadov z obalov a neobalových výrobkov vytriedených komunálnych odpadov. Výrobcovia budú mať povinnosť postarať sa o všetok vytriedený odpad v obciach aj po splnení minimálneho limitu zberu príslušnej komodity, ktorý bude ustanovovať zákon. V súčasnosti, ako vieme, je hlavným problémom obalových komodít skutočnosť, že povinné osoby si svoje limity riešia hlavne cez priemyselné obaly, čo je oveľa jednoduchšia a lacnejšia cesta získania potrebných množstiev odpadov z obalov. Avšak o obaly a neobalové výrobky v komunálnom odpade potom nikto z povinných osôb nejaví záujem o tieto obaly a nie je motivácia riešiť zvyšovanie množstiev triedeného zberu komunálnych odpadov v mestách v Slovenskej republike.
V návrhu zákona sa teda zavádza pre organizácie zodpovednosti výrobcov, ktoré zabezpečujú v obciach nakladanie s odpadmi z obalov a neobalových výrobkov, povinnosť zabezpečiť aj zber týchto odpadov, ktoré sú súčasťou komunálnych odpadov, a to vo výške svojho zberového podielu, ktorého výpočet nový zákon ustanovuje. V praxi to bude znamenať, že výrobcovia plne sa hlásiaci k prevzatiu zodpovednosti za produkty uvádzané na trh Slovenskej republiky, vo výraznej miere uľavia obciam a mestám, ktoré v súčasnosti mnohokrát s problémami riešia nakladanie s komunálnymi odpadmi na svojom území. Výsledkom zodpovednosti výrobcov a dovozcov za zabezpečovanie triedeného odpadu z vyhradených výrobkov bude následné zníženie množstva zmesového komunálneho odpadu, ktorý sa v súčasnosti ukladá na skládky. Zákon bude ďalej podporovať aj budovanie zberných dvorov v obciach a združeniach obcí, čo pomôže triedenému odpadu aj tých komodít, kde sa neuplatňuje rozšírená zodpovednosť výrobcov.
Oblasť, ktorá úzko súvisí s komunálnymi odpadmi, je nezákonné umiestnenie odpadu, čiže tzv. čierne skládky odpadov. Komunálna sféra sa s týmto problémom a s týmto fenoménom potýka dlhodobo, avšak žiadne koncepčné riešenie doposiaľ neprišlo. Je fakt, že opustený odpad je jediná oblasť, kde ostáva rozpor predkladateľa zákona so Združením miest a obcí Slovenska. Predkladateľ navrhoval viaceré možnosti riešenia tohto problému v zákone, avšak ani jedno riešenie nebolo zo strany ZMOS-u akceptované, preto ostáva táto oblasť takmer bez zmien oproti súčasnému zneniu zákona.
Čo vnímam ako prvé pozitívum, je to, že sa posilnili kompetencie Policajného zboru v rámci konania o zisťovaní zodpovednej osoby.
Našťastie aj v tomto momente prichádza aktivita ministerstva pod názvom "Vyčistíme si Slovensko", čo si myslím, že keďže sa nedošlo, keďže nedošlo k dohode pri príprave zákona, je z môjho pohľadu naozaj veľkorysým riešením zo strany ministerstva životného prostredia, a to riešením čiernych skládok na území Slovenska. Samozrejme, všetci vieme, že týmto sa problém čiernych skládok neskončí, ale je to určite dobrý začiatok. Mnohí starostovia, s ktorými sa stretávam, hovoria, že nemajú síce financie na určitej strane existujúcich čiernych skládok, ale ak ich napríklad takouto aktivitou, existujúce čierne skládky, vyriešime a odstránime, oni si svoje územia ustrážia do budúcnosti pre tvorbu nových skládok. Čiže verím, že aj táto aktivita bude nielen jednorazovým aktom, ale aktom, ktorý umožní starostom miest a obcí to, aby si už miesta, kde čierne skládky v súčasnosti sú a ktoré sa odstránia, pre budúcnosť ustrážili.
Na záver mi dovoľte vyjadriť svoje presvedčenie, že to, čo prináša návrh zákona o odpadoch pre oblasť komunálnych odpadov, je výrazná zmena a posun vpred oproti ich súčasnosti, a verím, že schválením tohto zákona čas a prax ukážu všetkým jeho odporcom, že predkladateľ zvolil správnu cestu, ako v Slovenskej republike presadiť moderné princípy fungovania odpadového hospodárstva.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis