Ďakujem pekne za slovo, pani predsedajúca. Vážená pani predsedajúca, vážený pán minister, podpredseda vlády, ctené panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi teda, aby som predniesol pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Petra Šucu, Jaroslava Bašku, Rastislava Čepáka k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 544/2002 Z. z. o Horskej záchrannej službe v znení neskorších predpisov.
Tento pozmeňujúci a doplňujúci návrh je veľmi jasný, veľmi konkrétny. Pri každej zmene paragrafu je tu odôvodnenie, takže bude zrejmé z toho, čo budem čítať, o čom tento pozmeňujúci návrh je. Chcem, aby ste ho vnímali tak, že vznikol ako výsledok odbornej diskusie troch zainteresovaných zložiek, a to Horskej záchrannej služby, Národnej asociácie horských vodcov a Slovenskej asociácie horských sprievodcov. Nie je to žiadny ideologický, politický pozmeňujúci návrh, je to pozmeňujúci návrh z kategórie vecných, pragmatických a konkrétnych.
Po prvé. V článku I sa vkladajú nové body 1 až 5, ktoré znejú:
Bod 1. V § 2c písm. c) a e) sa slovo „vykonávanie“ nahrádza slovom „výkon“.
Odôvodnenie. Ide o zjednotenie právnej terminológie s ďalšími ustanoveniami zákona o Horskej záchrannej službe, ktoré sa týkajú horskej vodcovskej činnosti.
Bod 2. V § 2c sa za písmeno e) vkladá nové písmeno f), ktoré znie: „f) rozhoduje podľa osobitného predpisu4a) o uznaní odbornej spôsobilosti na výkon horskej vodcovskej činnosti získanej v zahraničí". Doterajšie písmená f) až i) sa označujú ako písmená g) až j). Poznámka pod čiarou k odkazu 4a znie: „4a) Zákon č. 293/2007 Z. z. o uznávaní odborných kvalifikácií v znení neskorších predpisov.“
Odôvodnenie. Z dôvodu komplexnosti, prehľadnosti a zlepšenia systematiky zákona o Horskej záchrannej službe sa pôsobnosť Národnej asociácie horských vodcov Slovenskej republiky dopĺňa o uznávanie odbornej spôsobilosti na výkon horskej vodcovskej činnosti, ktorú fyzická osoba získala v zahraničí. Každý prípad sa bude posudzovať individuálne postupom upraveným v osobitnom zákone. Obdobné riešenie problematiky sa uplatňuje pri uznávaní odbornej spôsobilosti na výkon záchrannej činnosti Horskou záchrannou službou, ako aj navrhované uznávanie odbornej spôsobilosti na výkon horskej sprievodcovskej činnosti Slovenskou asociáciou horských sprievodcov v bode 5 [§ 2f písm. f)].
Bod 3. V § 2d odsek 2 znie: „Horskú vodcovskú činnosť môže vykonávať fyzická osoba, ktorá má platné osvedčenie o odbornej spôsobilosti na výkon horskej vodcovskej činnosti vydané asociáciou; osvedčenie má platnosť tri roky od jeho vydania.“
Odôvodnenie. V novom znení predmetného ustanovenia sa zohľadňuje skutočnosť, že horskú vodcovskú činnosť možno vykonávať len na základe platného osvedčenia, ktoré vydáva výlučne len Národná asociácia horských vodcov Slovenskej republiky. Vzhľadom na rôznu kvalitu procesu získavania odbornej spôsobilosti na výkon horskej vodcovskej činnosti v cudzine a s ohľadom na zdravie a život sprevádzaných osôb v náročnom horskom a vysokohorskom prostredí nie je žiaduce, aby túto činnosť mohla priamo zo zákona vykonávať aj fyzická osoba, ktorá má platné osvedčenie na výkon horskej vodcovskej činnosti vydané zahraničnou právnickou osobou, ktorá je členom Medzinárodného združenia asociácií horských vodcov. (Reakcia rečníka na navrhovateľa.) Tu toto je doteraz platné v návrhu zákona, my riešime uznávanie odbornej kvalifikácie týmto, zosúlaďujeme duálnosť a zosúlaďujeme zákon.
Bod 4. V § 2d sa vypúšťajú odseky 3 až 5.
Odôvodnenie. Navrhované riešenie súvisí s bodmi 2 a 3 (§ 2c písm. f) a § 2d ods. 2). Postup a pravidlá uznávania odborných kvalifikácií získaných v zahraničí, teda aj odbornej spôsobilosti na výkon horskej vodcovskej činnosti, upravuje príslušný zákon, a preto nie je dôvod na ponechanie tejto zastaranej úpravy v zákone o Horskej záchrannej službe. Zároveň sa zabezpečí aj súlad so Správnym súdnym poriadkom vo veci preskúmania právoplatného rozhodnutia Národnej asociácie horských vodcov Slovenskej republiky o neuznaní predmetnej odbornej spôsobilosti správnym súdom, čo vyplýva z uvedeného kódexu, a teda táto úprava nepatrí do zákona o Horskej záchrannej službe.
Bod 5. Za § 2d sa vkladajú § 2e až 2g, ktoré znejú:
§ 2e vrátane nadpisu „Zriadenie a postavenie Slovenskej asociácie horských sprievodcov“ znie:
Odsek 1: „Zriaďuje sa Slovenská asociácia horských sprievodcov (ďalej len „asociácia sprievodcov“) so sídlom vo Vysokých Tatrách.“
Odsek 2: „Asociácia sprievodcov je samosprávna neštátna stavovská inštitúcia, ktorej poslaním je presadzovať a chrániť práva a oprávnené záujmy svojich členov, ochraňovať ich stavovskú česť, podieľať sa na zvyšovaní ich odbornej úrovne a plniť ďalšie úlohy podľa tohto zákona.“
Odsek 3: „Asociácia sprievodcov je právnická osoba.“
Odsek 4: „Orgány asociácie sprievodcov sú predseda, predsedníctvo a snem asociácie sprievodcov. Snem asociácie sprievodcov je najvyšší orgán asociácie sprievodcov, ktorý tvoria členovia asociácie sprievodcov. Predsedníctvo je výkonný orgán asociácie sprievodcov. Predseda je štatutárny orgán asociácie sprievodcov, ktorý zastupuje asociáciu sprievodcov navonok a koná v jej mene. Predsedu a predsedníctvo volí snem.“
Odsek 5: „Podrobnosti o činnosti asociácie sprievodcov, práva a povinnosti členov asociácie sprievodcov ustanovujú stanovy, ktoré schvaľuje snem asociácie sprievodcov.“
§ 2f vrátane nadpisu „Pôsobnosť asociácie sprievodcov“ znie: „Asociácia sprievodcov najmä a) zastupuje svojich členov vo vzťahu k štátnym orgánom, orgánom územnej samosprávy a iným právnickým osobám, b) vykonáva odbornú prípravu osôb na výkon horskej sprievodcovskej činnosti, c) vydáva osvedčenie o odbornej spôsobilosti na výkon horskej sprievodcovskej činnosti, d) podieľa sa na zvyšovaní odbornej spôsobilosti osôb vykonávajúcich horskú sprievodcovskú činnosť, e) oznamuje príslušnému orgánu štátnej správy osoby, ktorým zanikla platnosť osvedčenia o odbornej spôsobilosti na výkon horskej sprievodcovskej činnosti, f),“ to je zmena, to tam doplňujeme, „rozhoduje podľa osobitného predpisu4a) o uznaní odbornej spôsobilosti na výkon horskej sprievodcovskej činnosti získanej v zahraničí, g) poskytuje informačné a poradenské služby, h) spolupracuje so štátnymi orgánmi pri tvorbe právnych predpisov týkajúcich sa horskej sprievodcovskej činnosti, i) spolupracuje s obdobnými právnickými osobami v zahraničí.“
§ 2g vrátane nadpisu „Horská sprievodcovská činnosť“ znie:
Odsek 1: „Horská sprievodcovská činnosť je sprevádzanie osôb v horskom prostredí a vysokohorskom prostredí bez použitia horolezeckého výstroja a horolezeckej výzbroje na zabezpečenie pohybu sprevádzanej osoby a) na turistických značených chodníkoch a trasách, b) mimo turistických značených chodníkov a trás 1. bez snehovej prikrývky do prvého stupňa horolezeckej obťažnosti podľa medzinárodnej stupnice Medzinárodného zväzu horolezeckých spolkov (UIAA), 2. so snehovou prikrývkou na snežniciach alebo bežeckých lyžiach.“
Odsek 2: „Horskú sprievodcovskú činnosť môže vykonávať fyzická osoba, ktorá má platné osvedčenie o odbornej spôsobilosti na výkon horskej sprievodcovskej činnosti vydané asociáciou sprievodcov; osvedčenie má platnosť tri roky od jeho vydania.“
Odôvodnenie. Zákon o Horskej záchrannej službe sa dopĺňa o problematiku horských sprievodcov. V navrhovaných ustanoveniach sa priamo týmto zákonom zriaďuje Slovenská asociácia horských sprievodcov ako neštátna stavovská inštitúcia s vlastnou samosprávou a dobrovoľným členstvom. Ustanovuje sa pôsobnosť uvedenej asociácie, z ktorej možno uviesť predovšetkým zabezpečovanie odbornej spôsobilosti na výkon horskej sprievodcovskej činnosti. Na odlíšenie od horskej vodcovskej činnosti sa vymedzujú pojmové znaky horskej sprievodcovskej činnosti, na výkon ktorej bude potrebné osvedčenie o odbornej spôsobilosti vydané Slovenskou asociáciou horských sprievodcov na určitý čas.
V súvislosti s vložením nových bodov 1 až 5 sa doterajšie body primerane prečíslujú.
Po druhé. V čl. I 3. bode § 4 ods. 2 písm. f) sa odkaz 6a nahrádza odkazom 4a a poznámka pod čiarou k odkazu 6a sa vypúšťa. V súvislosti s vypustením poznámky pod čiarou k odkazu 6a sa primerane upraví úvodná veta k poznámkam pod čiarou.
Odôvodnenie. Navrhovaná legislatívnotechnická úprava je potrebná vzhľadom na bod 2.
Po tretie. V čl. I 9. bode § 8 ods. 4 sa za slovo „činnosti“ vkladá čiarka a slová „preventívnej činnosti pri ohrození lavínou a pri dozore nad dodržiavaním ustanovení tohto zákona“.
Odôvodnenie. Navrhovaným doplnením predmetného ustanovenia sa zabezpečí jeho úplný súlad so 6. bodom návrhu zákona. Oprávneniu príslušníka Horskej záchrannej služby a inej osoby vykonávajúcej činnosť organizovanú Horskou záchrannou službou používať v zákonom vymedzených situáciách bezplatne a prednostne zariadenie určené na osobnú lanovú dopravu má zodpovedať recipročne v plnom rozsahu povinnosť prevádzkovateľa tohto zariadenia umožniť im takto konať.
Po štvrté. V článku I 13. bod znie: § 11a vrátane nadpisu „Odborná spôsobilosť na výkon horskej vodcovskej činnosti a odborná spôsobilosť na výkon horskej sprievodcovskej činnosti“ znie:
Odsek 1: „Odborná spôsobilosť je súhrn teoretických vedomostí, praktických schopností a získaných návykov, ktoré sú potrebné na výkon horskej vodcovskej činnosti.“
Odsek 2: „Odborná spôsobilosť sa získava úspešným vykonaním vstupného testu, osobitnou odbornou prípravou a úspešným vykonaním skúšky pred skúšobnou komisiou zloženou z členov asociácie, ktorých určí asociácia.“
Odsek 3: „Ak žiadateľ nevyhovie na vstupnom teste, nemôže absolvovať osobitnú odbornú prípravu.“
Odsek 4: „Žiadateľovi, ktorý splnil podmienky zdravotnej spôsobilosti podľa § 12 ods. 14 a úspešne vykonal skúšku, vydá asociácia osvedčenie o odbornej spôsobilosti na výkon horskej vodcovskej činnosti.“
Odsek 5: „Žiadosť o vykonanie vstupného testu, osobitnej odbornej prípravy a skúšky obsahuje meno a priezvisko, dátum narodenia a adresu trvalého pobytu žiadateľa. K žiadosti sa prikladá potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti, ktoré nesmie byt' staršie ako tri mesiace, a zoznam horských aktivít absolvovaných žiadateľom za posledné tri roky.“
Odsek 6: „Žiadateľ o vykonanie vstupného testu, osobitnej odbornej prípravy a skúšky môže opakovať skúšku iba raz na opravnej skúške; ak nevyhovie na opravnej skúške, môže vykonať novú skúšku až po opakovanom absolvovaní osobitnej odbornej prípravy.“
Odsek 7: „Odborne spôsobilá osoba je povinná opakovane najmenej raz za tri roky od absolvovania osobitnej odbornej prípravy zúčastniť sa ďalšej osobitnej odbornej prípravy a po jej skončení absolvovať preskúšanie; pri preskúšaní musí predložiť platné osvedčenie o odbornej spôsobilosti. Ak sa ďalšej osobitnej odbornej prípravy nezúčastní alebo nevyhovie na preskúšaní, stratí odbornú spôsobilosť. Osoba, ktorá stratí odbornú spôsobilosť, je povinná bezodkladne odovzdať asociácii osvedčenie o odbornej spôsobilosti na výkon horskej vodcovskej činnosti.“
Odsek 8: „Osobitná odborná príprava sa vykonáva za úhradu, ktorá zodpovedá nevyhnutným nákladom. Úhradu určuje asociácia a je jej príjmom.“
Odsek 9: „Ustanovenia odsekov 1 až 8 sa vzťahujú aj na odbornú spôsobilosť na výkon horskej sprievodcovskej činnosti, kde pôsobnosť vykonáva asociácia sprievodcov.“
Odsek 10: „Minimálny rozsah horských aktivít, obsah a rozsah vstupného testu, osobitnej odbornej prípravy, skúšky, ďalšej osobitnej odbornej prípravy, preskúšania a náležitosti osvedčenia o odbornej spôsobilosti na výkon horskej vodcovskej činnosti a horskej sprievodcovskej činnosti ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo.“.“
Odôvodnenie. Doteraz platné znenie tohto paragrafu sa bez podstatných vecných zmien upravuje tak, aby sa vzhľadom na príbuznosť právnych inštitútov jeho predmet úpravy vzťahoval nielen na odbornú spôsobilosť na výkon horskej vodcovskej činnosti, ale aj na účel odbornej spôsobilosti na výkon horskej sprievodcovskej činnosti. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Jurinová, Erika, podpredsedníčka NR SR
Prepáčte, pán kolega, iba sa chcem spýtať, na chvíľku vás preruším, je všeobecný súhlas, že budeme pokračovať do dorokovania tohto bodu? (Súhlasná reakcia pléna.) Tak nech sa páči.
Šuca, Peter, poslanec NR SR
Ďakujem pekne.
Odôvodnenie. Doteraz platné znenie tohto paragrafu sa bez podstatných vecných zmien upravuje tak, aby sa vzhľadom na príbuznosť právnych inštitútov jeho predmet úpravy vzťahoval nielen na odbornú spôsobilosť na výkon horskej vodcovskej činnosti, ale aj na účel odbornej spôsobilosti na výkon horskej sprievodcovskej činnosti. Pardon, zopakoval som odôvodnenie ešte raz?
Po piate. V článku I sa za 20. bod dopĺňa 21. bod, ktorý znie: „Za § 16a sa vkladá § 16 b, ktorý vrátane nadpisu „Prechodné ustanovenia účinné od 15. novembra 2015“ znie: „Ustanovujúci snem asociácie sprievodcov zvolá výkonný orgán Slovenskej asociácie horských sprievodcov tak, aby sa uskutočnil do 28. februára 2016. Zasadnutie ustanovujúceho snemu asociácie sprievodcov vedie do zvolenia orgánov asociácie sprievodcov predseda Slovenskej asociácie horských sprievodcov.“.“
Odôvodnenie. Navrhovanými intertemporálnymi ustanoveniami sa zabezpečí plynulé konštituovanie orgánov samosprávy Slovenskej asociácie horských sprievodcov v primeranom čase, čím sa utvoria nevyhnutné podmienky na plnenie jej úloh podľa tohto zákona.
Po šieste. Za článok I sa vkladá nový článok II, ktorý znie:
Zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení zákona č. 231/1992 Zb., zákona č. 600/1992 Zb., zákona č. 132/1994 Z. z., zákona č. 200/1995 Z. z., zákona č. 216/1995 Z. z., zákona č. 233/1995 Z. z., zákona č. 123/1996 Z. z., zákona č. 164/1996 Z. z., zákona č. 222/1996 Z. z., zákona č. 289/1996 Z. z., zákona č. 290/1996 Z. z., zákona č. 288/1997 Z. z., zákona č. 379/1997 Z. z., zákona č. 70/1998 Z. z., zákona č. 76/1998 Z. z., zákona č. 126/1998 Z. z., zákona č. 129/1998 Z. z., zákona č. 140/1998 Z. z., zákona č. 143/1998 Z. z., zákona č. 144/1998 Z. z., zákona č. 161/1998 Z. z., zákona č. 178/1998 Z. z., zákona č. 179/1998 Z. z., zákona č. 194/1998 Z. z., zákona č. 263/1999 Z. z., zákona č. 264/1999 Z. z., zákona č. 119/2000 Z. z., zákona č. 142/2000 Z. z., zákona č. 236/2000 Z. z., zákona č. 238/2000 Z. z., zákona č. 268/2000 Z. z., zákona č. 338/2000 Z. z., zákona č. 223/2001 Z. z., zákona č. 279/2001 Z. z., zákona č. 488/2001 Z. z., zákona č. 554/2001 Z. z., zákona č. 261/2002 Z. z., zákona č. 284/2002 Z. z., zákona č. 506/2002 Z. z., zákona č. 190/2003 Z. z., zákona č. 219/2003 Z. z., zákona č. 245/2003 Z. z., zákona č. 423/2003 Z. z., zákona č. 515/2003 Z. z., zákona č. 586/2003 Z. z., zákona č. 602/2003 Z. z., zákona č. 347/2004 Z. z., zákona č. 350/2004 Z. z., zákona č. 365/2004 Z. z., zákona č. 420/2004 Z. z., zákona č. 533/2004 Z. z., zákona č. 544/2004 Z. z., zákona č. 578/2004 Z. z., zákona č. 624/2004 Z. z., zákona č. 650/2004 Z. z., zákona č. 656/2004 Z. z., zákona č. 725/2004 Z. z., zákona č. 8/2005 Z. z., zákona č. 93/2005 Z. z., zákona č. 331/2005 Z. z., zákona č. 340/2005 Z. z., zákona č. 351/2005 Z. z., zákona č. 470/2005 Z. z., zákona č. 473/2005 Z. z., zákona č. 491/2005 Z. z., zákona č. 555/2005 Z. z., zákona č. 567/2005 Z. z., zákona č. 124/2006 Z. z., zákona č. 126/2006 Z. z., zákona č. 17/2007 Z. z., zákona č. 99/2007 Z. z., zákona č. 193/2007 Z. z., zákona č. 218/2007 Z. z., zákona č. 358/2007 Z. z., zákona č. 577/2007 Z. z., zákona č. 112/2008 Z. z., zákona č. 445/2008 Z. z., zákona č. 448/2008 Z. z., zákona č. 186/2009 Z. z., zákona č. 492/2009 Z. z., zákona č. 568/2009 Z. z., zákona č. 129/2010 Z. z., zákona č. 136/2010 Z. z., zákona č. 556/2010 Z. z., zákona č. 249/2011 Z. z., zákona č. 324/2011 Z. z., zákona č. 362/2011 Z. z., zákona č. 392/2011 Z. z., zákona č. 395/2011 Z. z., zákona č. 314/2012 Z. z., zákona č. 321/2012 Z. z., zákona č. 351/2012 Z. z., zákona č. 447/2012 Z. z., zákona č. 39/2013 Z. z., zákona č. 94/2013 Z. z., zákona č. 95/2013 Z. z. zákona č. 180/2013 Z. z., zákona č. 218/2013 Z. z., zákona č. 1/2014 Z. z., zákona č. 35/2014 Z. z., zákona č. 58/2014 Z. z., zákona č. 182/2014 Z. z., zákona č. 204/2014 Z. z., zákona č. 219/2014 Z. z., zákona č. 321/2014 Z. z.,“ (Ruch v sále.) končíme, „zákona č. 333/2014 Z. z., zákona č. 399/2014 Z. z., zákona č. 75/2015 Z. z., zákona č. 79/2015 Z. z. a zákona č. 128/2015 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:
Bod 1. V prílohe č. 2 v skupine 214 – Ostatné v živnosti poradové č. 31 stĺpec Preukaz spôsobilosti znie: „osvedčenie o odbornej spôsobilosti na výkon horskej vodcovskej činnosti vydané Národnou asociáciou horských vodcov Slovenskej republiky“.
Bod 2. V prílohe č. 2 v skupine 214 – Ostatné sa za živnosť poradové č. 31 vkladá živnosť poradové č. 31a, ktorá znie: „Horská sprievodcovská činnosť, osvedčenie o odbornej spôsobilosti na výkon horskej sprievodcovskej činnosti vydané Slovenskou asociáciou horských sprievodcov, § 2g ods. 2 zákona č. 544/2002 Z. z. v znení zákona č. .../2015 Z. z.“
V súvislosti s vložením nového článku II sa doterajší článok II primerane prečísluje a upraví sa aj názov návrhu zákona.
Odôvodnenie. V nadväznosti na navrhované úpravy v článku I sa v živnostenskom zákone spresňujú podmienky výkonu horskej vodcovskej činnosti a medzi viazané živnosti sa systematicky zaraďuje nová živnosť, ktorou je horská sprievodcovská činnosť.
Pán spravodajca, žiadam vás, aby ste o tomto pozmeňujúcom a doplňujúcom návrhu dali hlasovať spoločne en bloc.Pani podpredsedníčka, skončil som.