Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.9.2016 o 16:27 hod.

Mgr.

Dušan Bublavý

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.9.2016 12:10 - 12:12 hod.

Dušan Bublavý Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Igor, naozaj robíš permanentný nátlak na kolegov poslancov. Tu v priamom prenose si povedal, že v roku 2020 nás ľudia ubijú, vyženú odtiaľto. Za to, že ti povieme pravdu? (Reakcia z pléna.) Za to, že sa s tebou žiadna strana nechce dať dokopy, spolčiť, aby s tebou vytvorila vládu? Lebo jednu si už spoločne s kolegami položil, a bola to pravicová, mohli ste štyri roky vládnuť. Veď ste sa sami zrušili. Ako môžeš s kým dať dokopy nejakú partiu, keď kolegu, ktorý mohol byť tvoj koaličný, mafiánskym spôsobom nahráva? Ako, ako, ako koho chceš prinútiť? Nátlakom v uliciach? Vytváraš svojím správaním, obliekaním, obviňovaním bez dôkazov a možno aj podporovaný médiami zastrašuješ všetkých dokola. Naozaj myslíš si, že tým, že budeš štartovať proti nám, proti všetkým, obviňovaním na uliciach? Myslíš, že to ťa vynesie do toho, aby si mohol byť ty nejakým významným politikom, ktorý by mohol viesť Slovensko? Kam by si ho, prosím ťa, ty chcel viesť? Leda tak do záhuby. Veď si predstavme, že ty obviňuješ všetkých v priebehu toho, že sa dnes rokuje o rokovacom poriadku, že máš málo času, aby si mohol pohovoriť to, čo chceš. Veď ty sám vieš, že to stíhaš za dvadsať minút. A keď budeš predkladateľ, môžeš donekonečna rozprávať.
Len Boh nás chráň, aby takí ľudia ako ty vládli. No to si viem naozaj, ale radšej si to nechcem predstaviť. Tak ako my predsedáme teraz Európskej únii, že by to taký politik ako ty viedol. (Reakcia z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.9.2016 16:27 - 16:29 hod.

Dušan Bublavý Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán kolega, naozaj vám nikto nechce zatvárať ústa, u vás som zvyknutý konštruktívnejšiu rozpravu, lebo teraz to bolo naozaj také duté. Dutá bola aj tá vaša rozprava. Lebo ja si myslím, že keď niekto má 20 minút na to, aby vysvetlil, o čom chce hovoriť, na to je dostatok času. Plus spravodajca má neobmedzený čas, takisto navrhovateľ. A ak navrhovatelia, keď ich je viacej a jeden ide predložiť návrh zákona, veď to je správne, nemusia sa všetci piati-šiesti vyjadrovať k tomu a o tom istom. To je len zefektívnenie nášho času. Lebo ja si nemyslím, že sme tu tí, ktorí chceme utekať odtiaľto. Je nás tu 150, tak nech sa aj opozícia, keď im bude 20 minút, myslím si, že úplne stačiť k tomu, aby sa vyjadrovali, takže môžu byť aj oni efektívni.
Takisto myslím si, že v návrhu je veľmi správne, veď aj ja, niekedy sa mi stane, že poruším, že telefonujem, je to správne, že nemôžme, že budeme obmedzení, že sa tu nebude jesť, nebude sa piť, to je v poriadku, nosenie zbraní, veď to patrí k tomu, aby sme to naozaj mali v zákone, aby sme to schválili.
Predsa nie je normálne, ak niekto chodí na rokovanie Národnej rady ako na čunder, oblečený katastrofálne, pomaly v roztrhaných rifliach. Je to normálne? A keď to ľudia pozorujú, tak ako keby sme boli taký menší cirkus. Veď to musí každého normálneho človeka, slušného, bolieť, ak nemá niekto v sebe kultiváciu a nevie sa ani obliecť do Národnej rady, tak je to veľmi smutné.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.9.2016 14:42 - 14:43 hod.

Dušan Bublavý Zobrazit prepis
Pán kolega Lipšic, ani som nechcel reagovať, lebo častejšie sa mi stáva, že ma oslovíte vaším prejavom, ale musím povedať, že tá vaša sloboda prejavu, no to je naozaj výkvet. Keď bol protest proti Gorile, vy ako minister vnútra ste nasadil vodné delá. To je teda ozaj sloboda prejavu. Na všetkých hádžete blato, špinu. Viete, koľko káuz ste mali, keď ste boli minister, či už spravodlivosti, alebo vnútra? Ja vám to teda v rýchlosti zopakujem: kupovanie poslancov, keď ste bol minister spravodlivosti, pán Džupa, Eduard Kolesár; kauza Branisko, zmizli stámilióny; kauza vláčiky; daňový úrad prenajatý nevýhodne; kauza sitká; kauza Karlín, politicky riešené, ostuda pre Slovensko, vaša osudná chyba; pád daňovej správy; nákup najdrahšej Fabie na svete za 82-tisíc, keď ste bol minister vnútra; prieskum za 2,5 milióna a otázky boli šité na vás: je pán minister správny chlap, ako by sa mohol zapáčiť ženám, ako by sa mohol zapáčiť voličov za štátne peniaze? No gratulujem, pán exminister.
Ďakujem, započul som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2016 14:44 - 14:46 hod.

Dušan Bublavý Zobrazit prepis
Pán predseda vlády, dobre ste sa pýtal, kto to hovorí. No návrh uvádzal pán kolega poslanec Lipšic, za odvolanie tento návrh. No tak sa pozrime, pán Lipšic, vy ste už dlhé roky v parlamente, ale aj dvakrát ste bol minister, tak sa pozrime na to, ako ste ministroval. Strata dôkazov pri vyšetrovaní starostu Starého Mesta. Prosím vás, ktorému ministrovi sa to ešte stalo, ako vám? (Reakcia z pléna.) Lebo to bol súkmeňovec, no tak kvôli tomu. Prieskum zvoliteľnosti, či ste pekný, či by vás mladé dámy, staré, škaredé, pekne volili za 2,5 mil. daňových poplatníkov. Pekne. Použitie vodného dela proti demonštrujúcim, ktorí štrajkovali proti Gorile, hmm, pekne, pán minister. Za vášho ministrovania, keď ste bol dvakrát minister, raz spravodlivosti a raz vnútra, vznikla Gorila, gratulujem. Kauza kupovania poslancov, dvaja poslanci HZDS z večera do rána stratili pamäť a prestúpili z HZDS do ANO, gratulujem, aby nepadla vláda. Super, lebo vy ste bol minister.
Ešte by som možno mal čo hovoriť okolo tých káuz, ale ja si myslím, že vo vysokej politike, keď chcete robiť poriadok, začnite od seba. Skončite vo vysokej politike, už ste toho narobil dosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2016 11:55 - 11:57 hod.

Dušan Bublavý Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán kolega Sloboda, chcem vymodelovať takú situáciu kurióznu, ku ktorej môže prísť. Predstavte si, že máte nejakých takých samozvaných aktivistov, ktorí nie sú ani z danej lokality, ale sú takí, ktorí chcú stále rokovať, aby boli počúvaní a aby mohli do určitých vecí rozprávať, ktorým ani nerozumia alebo ktoré ani nechcú pochopiť, a prídu vám do obce z cudzej vedľajšej dediny a budú môcť do týchto komisií voľne prísť a budú rozprávať a budú chcieť byť vypočutí a bude to kolomdokola. Budú narúšať celý chod danej komisie alebo obecnej rady. A naozaj tento chaotický zákon keby sme prijali, k tomu môže prísť. Musíme si uvedomiť, že ľudia, ktorí dostali dôveru v priamych voľbách, ktorí boli zvolení do obecných a mestských zastupiteľstiev, sú volení svojimi občanmi. A tí im vyslovili dôveru. A neberme teraz nejakú politickú hru, že teraz niektorá strana má len dvoch členov a teraz z nej chcú, aby boli podporovaní svojimi aktivistami politickými, aby ich tam bolo čo najviac, aby presadzovali len svoju mienku, a preto ich tam potrebujeme, aby voľne mohli prichádzať aj na komisie, alebo aj na obecné rady. Viete, nevnášajme sem vysokú politiku. Vidíte, k čomu vedie. Vidíte, čo sa tak deje. Chceme ešte narúšať aj chod samospráv? Veď dajme sedliacky rozum dohromady a nerobme si zle. Veď ja pevne verím, že ten, kto sa dal zvoliť do obecného alebo do mestského zastupiteľstva, je tam kvôli tomu, aby pomáhal svojej lokalite, svojim občanom. Tak nerobme chaos aj takými... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2016 11:36 - 11:38 hod.

Dušan Bublavý Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Veľmi správne pani kolegyňa Antošová povedala námietky, ktoré naozaj sú relevantné. Mňa len mrzí to, že takýto návrh zákona dávajú predkladatelia bez rokovania so ZMOS-om, so Združením miest a obcí. A my v samosprávach, či sú to už mestské alebo obecné, sme naozaj otvorení svojim občanom na obecných zastupiteľstvách, ktoré pripravujú či už obecná rada alebo mestská rada, alebo komisie, ktoré sa potrebujú naozaj poradiť, ako ďalej s danými problémami, a nie sa hašteriť, lebo mnohokrát sa môže stať, že vám prídu na komisiu ľudia, ktorí potrebujú vytvárať naozaj len chaos. A k žiadnemu záveru by žiadna komisia nikdy nemusela prísť, lebo sú v niektorých obciach ľudia, ktorí vyslovene ak môžu prísť na rokovanie, tak tam chodia, len aby rýpali alebo nejakým spôsobom naozaj vytvárali spomínaný chaos.
A mrzí ma to, že naozaj predkladatelia si nedali tú námahu, že s ľuďmi, ktorí v samospráve robia alebo ju organizujú, to nepredrokovali. A mohli by sa dozvedieť tie podstatné veci, ktoré aj pani kolegyňa Antošová spomínala. Ak chceme vytvárať podmienky pre dobré rokovania mestských a obecných zastupiteľstiev, tak sa musia tie dané problémy predrokovať na tých príslušných komisiách, aby sa samosprávy naozaj dobre rozhodovali. Takže tam, si myslím, ľudia, ktorí prísť chcú a majú záujem, prídu na obecné zastupiteľstvá a sa dá vyriešiť všetko, aj ich dané problémy, ktoré nastolia. Určite sa snažíme, aby sme im vyhoveli.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.6.2016 11:02 - 11:04 hod.

Dušan Bublavý Zobrazit prepis
Pán predseda vlády, v prvom rade mi dovoľte, aby som vám poprial veľa, veľa zdravia a úspechov vo vládnutí. A máte jednu veľkú pravdu, pán predseda, že dnešnú schôdzu zvolali ľudia, ktorí sú plní nenávisti, ale aj závisti. Veď oni už hneď po tohtoročných voľbách vytvorili virtuálnu vládu a mysleli, že to bude realita. Ale, chvalabohu, realita a skutočnosť je iná.
A vám, pán predseda vlády, sa podarilo vytvoriť, som presvedčený, stabilnú a prospešnú vládu pre Slovensko. Vládu, ktorá bude pre Slovensko naozaj úspešná, o tom som presvedčený a preto čelní predstavitelia opozície chcú, aby sa táto koaličná vláda rozpadla a preto je aj dnešné odvolávanie pána ministra Kaliňáka. Ale našu dôveru - a som presvedčený aj o tom, že väčšinu národa a občanov Slovenska - pán predseda vlády, určite tú dôveru máte, aj pán minister Kaliňák.
Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.5.2016 15:12 - 15:14 hod.

Dušan Bublavý Zobrazit prepis
Pán kolega Petrák, naozaj musím, musím povedať aj ja, že žiadna vláda nedávala taký dôraz tomu, aby nedostatok materských miest pre materské školy, aby neriešila tak, ako vláda Roberta Fica.
Veď vieme, od roku ’89 koľko škôlok bolo porušených, koľko majetku bolo odpredaného, a naozaj aj jasle dopadli veľmi, veľmi zle, že o deti malé do dvoch rokov nie je postarané a o deti, ktoré môžu ísť do materských škôlok od tretieho roku, sa obce len s námahou vysporiadávali. A riešime to a naozaj sa to darí, že aj v minulom období sa o tých 5 200 miest podarilo postarať a cez IROP-ku ďalších 79 mil. ide na zabezpečenie ďalších miest. Ono problém je naozaj ten, že v mnohých veľkých mestách, kde si v okolí postavia tie mladé rodiny domčeky, a tam nie je zabezpečená infraštruktúra a nie je tam žiadna materská škola a potom tie deti, keďže majú trvalý pobyt v Bratislave alebo vo veľkom meste, tak ten dostatok tam nie je. Tak tam sú tie najväčšie problémy. Ale my, ktorí sme sa v samospráve s tým vysporiadali, my máme ešte jeden ďalší problém. Že o deti, ktoré sa do šesť rokov, o to sa postaráme, ale potom buď rodičia, alebo starí rodičia zabezpečia to, že máme odliv a nenastúpia do základnej školy u nás a materská škôlka je z obecných zdrojov a základná škola je dotovaná od štátu.
A tu máme my veľký problém, aby sme to potom nejakým spôsobom riešili, aby sme zabezpečili, aby základná škola fungovala na malých obciach.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.5.2016 18:44 - 18:45 hod.

Dušan Bublavý Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pani kolegyňa, ja k tlači 102, stravovacie návyky. Viete, v mnohých zariadeniach sa vydáva naozaj, mám to odskúšané, takže o tie peniaze klient nepríde. A mám jednu istotu, že za stravné lístky si nikto nemôže kúpiť cigarety a alkohol. Takže to je jedna z výhod, keď nemá finančný obnos, ale keď má stravný lístok. A ja sa obávam, že ak by neboli tieto stravné lístky, ale bude to vo financiách, že zníži sa záujem o stravovanie a môže to negatívne ovplyvniť tie firmy, ktoré majú vývarovne, a môže prísť k prepusteniu ľudí. Čiže by mohli prísť o zamestnanie. A pravidelné stravovanie a teplá strava, ja si myslím, že to ovplyvňuje aj dobrý zdravotný stav. Takže tu niekoľko bodov som si dovolil povedať.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.5.2016 14:39 - 14:41 hod.

Dušan Bublavý Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán kolega Dostál, musím na vysvetlenie povedať, že nie je o tom, že koľko času strávi starosta na úrade, možnože si tam aj niektorí zdriemnu, ale o tom, čo urobí pre svojich občanov. A či sú s nimi spokojní. A nie časovo, niekto tam sedí na stoličke a nepodarí sa mu urobiť za štyri roky nič možno pre tú obec, a preto mu tie ostatné obdobia už nedajú možnosť, aby bol zvolený. Alebo dokonca občania organizujú referendum. V mnohých obciach boli odvolaní starostovia, keď nie sú dobrí alebo nespĺňajú očakávania alebo spreneveria nejaké obecné zdroje.
A musím ešte dať do normálu to, čo ste spomínal, pán kolega Dostál, že je to zdĺhavé a tak ďalej. No ja to ozaj musím kritizovať, to, že keď niekto, niektorý kolega hodinu vystupuje, sedemkrát sa zopakuje a potom ešte na dôvažok ôsmykrát. Tak to je naozaj mrhanie naším časom. Ja som, to myslím, že keď v samospráve rokujeme, aj na obecnom zastupiteľstve, no tak oveľa, oveľa to je v normálnom časovom režime a hovoríme k podstate veci, lebo možnože by nás aj manželky povyháňali z obecného úradu, keby sme to tam zbytočne niekedy, tak ako sa tu naťahuje čas. Takže to som chcel tým povedať.
A viete, niekedy ma mrzí, že mi päť rokov neprešiel žiadny europrojekt. A som starostom, vládnym poslancom a neprešiel mi. Takže, prosím vás, neobviňujte ľudí alebo starostov, ktorí sú v parlamente, že tu hrozí korupcia alebo také niečo. To, kolegovia z opozície, ste niekoľkokrát povedali.
Skryt prepis