Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.4.2016 o 14:17 hod.

Ján Budaj

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.4.2016 16:42 - 16:43 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja som veľmi rád, že kolega Jozef Viskupič vyšiel s takým tónom a napriek negatívnemu, negatívnej správe z politického grémia s takým prejavom, s akým vyšiel. To presne takýto hlas je tu potrebný a dovolil by som si reagovať na slová, ktoré tu odzneli, odzneli z úst pána predsedu Národnej rady pána Danka o tom, že demokracia je rešpektovaním väčšiny.
Páni kolegovia, vy dobre viete, že demokracia je o rešpektovaní menšiny. My sme menšinou, my máme od voličov právo a očakávania, aby sme vykonávali kontrolnú funkciu a dožadujeme sa iba práce, iba práce. Dajte šancu ľuďom pracovať tam, kde ich voliči poslali.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.4.2016 15:14 - 15:15 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Je to veľmi jednoduché. Bola tu reč o firme Prenajmi a vyper a to tak vydráždilo vášne, že sa volá po tom, aby sa Národná rada nechápala ako parlament, ale ako firma Valec zo Zlatej Idky. My si pamätáme, čo to je uplatňovanie valca väčšiny a preto opozícia reaguje tak, ako reaguje a bude v tom pokračovať, pretože to je jej právo. Vedenie parlamentu naznačilo - a pani podpredsedníčka parlamentu to povedala nahlas - a obaja, ktorí tam sedeli z vedenia parlamentu, vehementne pritakávali, že ide o trest opozícii. Vy chcete trestať poslancov nezaradením do výborov, kam patria za to, že vykonávajú opozičnú činnosť? To je mečiarizmus.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.4.2016 14:17 - 14:19 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predseda. Chcem poďakovať pánovi Lipšicovi, že zdôraznil kľúčovú tému Slovenska a tohoto volebného obdobia.
Dámy a páni, tou kľúčovou témou je boj s korupciou, o tom som presvedčený, že nikto z nás nepochybuje. Vy, ktorí držíte vládu, by ste mali mať v tomto rovnaký záujem ako my, ktorí sme v opozícii, myslím teraz ústavných činiteľov, ktorí majú mandát poslanca Národnej rady a funkcionárov Národnej rady. Mali by ste mať záujem odhaľovať ich chyby, niekedy aj prehrešky práve preto, aby vaše vládnutie bolo úspešné. K tomu by ste mohli šikovne zneužívať a využívať prácu a usilovnosť opozície.
Pán Lipšic hovoril ale o tom, že vy sa to bojíte používať. Bojíte sa výborov, v ktorých by bol dostatočný počet opozičnej kapacity. Pán Lipšic hovoril o kauze, ktorú zametajú pod koberec orgány ministerstva vnútra. Čiže hovoril priamo o chorobe, o prejave rakoviny inflagranti. Ak ministerstvo, ktoré má práve takéto kauzy vyšetriť a postaviť pred súd, zametá veci pod koberec, tak v štáte Dánsko, v tomto prípade v Slovenskej republike ryba smrdí od hlavy. Občania dane platia, pracujú, zvolili si zástupcov, ale orgány ministerstva vnútra neprenasledujú porušovanie zákona. O tom hovoril pán poslanec Lipšic a tí z vás, ktorí máte, obraciam sa teraz na koalíciu, ktorí máte triezve uvažovanie, viete, že pomáha vám, pomáha predovšetkým verejnému záujmu. (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 23.3.2016 14:27 - 14:29 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
(Krátky rozhovor poslanca s predsedníctvom mimo mikrofónu.) Ďakujem pekne. Som myslel, že sme si nerozumeli. Áno, k bodu trinásť.
Ja budem hlasovať, plne rešpektujúc to, ako sa dohodli vyjednávači. Ale, vážení kolegovia, naozaj chcem na vás apelovať, aby sme pre budúcnosť pripravili, teda verím, že nie do budúcnosti, rozdelenie výboru pre životné prostredie a pôdohospodárstvo. Samostatný výbor pre životné prostredie je akýmsi lakmusovým papierikom citlivosti parlamentu k tejto nezanedbateľnej oblasti kvality života na Slovensku.
Kedysi, takisto pred novembrom 1989 životné prostredie bolo spojené s pôdohospodárstvom a s poľovníctvom a s rybárstvom, ale aj rezorty boli spojené. Ako viete, jednou z veľkých zmien po novembri bolo zriadenie samostatného ministerstva pre životné prostredie. S tým súvisel aj vznik výboru v Národnej rade. A odvtedy to dlhé roky fungovalo, až prišlo obdobie, kedy boli aj úvahy aj o zlúčení aj samotných rezortov. Nechcem rozoberať, čo bolo, a nechcem vás ani zdržiavať. Chcem len na vás apelovať, aby sa ľudia, ktorí majú pre toto srdce a ktorí chápu, že životné prostredie je častokrát aj antagonistickým rezortom s pôdohospodárstvom a s touto oblasťou výroby a že životné prostredie aj s ohľadom na eurofondy a na európske pohľady si zaslúži aj samostatný dohľad Národnej rady, aby ste podporili v budúcnosti rozdelenie tohto výboru znovu do takého stavu, v akom väčšinu rokov aj bol.
V tejto chvíli, samozrejme, nechcem pozmeňovacím návrhom narušovať dohody, ktoré boli pri samotnom kreovaní orgánov parlamentu urobené, a podporím ich. Verím, že v budúcnosti budete viacerí akceptovať, ak na túto tému otvorím diskusiu.
Ďakujem.
Skryt prepis