Vážený pán predkladateľ, kolegyne, kolegovia, nemal som pôvodne v úmysle vystúpiť ešte raz, ale keďže tých faktických na moje vystúpenie v písomnej rozprave bolo toľko a otvorilo ešte niekoľko otázok, tak si dovolím ešte pár slov doplniť.
Pán poslanec Kéry tu hovoril o tých vlastných menách a skratkách. Samozrejme, že to nie je tak, že akákoľvek skratka. Skratka sa má vzťahovať na vlastné, vlastné meno, ale teda NR SR je skratka...
Vážený pán predkladateľ, kolegyne, kolegovia, nemal som pôvodne v úmysle vystúpiť ešte raz, ale keďže tých faktických na moje vystúpenie v písomnej rozprave bolo toľko a otvorilo ešte niekoľko otázok, tak si dovolím ešte pár slov doplniť.
Pán poslanec Kéry tu hovoril o tých vlastných menách a skratkách. Samozrejme, že to nie je tak, že akákoľvek skratka. Skratka sa má vzťahovať na vlastné, vlastné meno, ale teda NR SR je skratka vlastného mena, IT nie je skratka vlastného mena. A ja som spomenul aj pána nitrianskeho župana Belicu, ktorý ale nemal tam uvedené, že je predseda VÚC na kandidátnej listine, mal tam uvedené, že je predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja. Nitriansky samosprávny kraj vlastné meno, samozrejme, je.
Ja som tu ako inšpiráciu spomenul český model, teda voľby komunálne a regionálne v Českej republike a, samozrejme, že som nehovoril o tom, že my máme prebrať aj s chlpami ten model, lebo prebrať ho aj s chlpami znamená, že, že sa budú, áno, samostatne voliť, samostatne voliť, nebudú teda samostatne voliť starostovia, primátori a župani, ale ich bude voliť, bude voliť zastupiteľstvo. Iný systém je tam, pokiaľ viem, aj pokiaľ ide o voľbu, voľbu v mestách, že sa tam viac uplatňuje nejaký, nejaký, nejaké to stranícke kritérium, nie je to čisto, čisto voľba konkrétnych kandidátov. Ale spomenul som to tu ako inšpiráciu, pokiaľ ide o spôsob navrhovania kandidátov, lebo aj my dnes máme ten spôsob, že kandidátnu listinu môže predložiť politická strana a kandidovať môžu nezávislí kandidáti, ktorí si vyzberajú podpisy. To je, samozrejme, možné aj v Českej republike. Nad rámec toho tam majú možnosť predložiť kandidátnu listinu aj združenia nezávislých kandidátov, prípadne koalície združení nezávislých kandidátov a politických, politických strán. Čiže ten diapazón možností je oveľa širší a oveľa viac zodpovedá politickej realite v regiónoch, politickej realite v obciach a mestách.
Čiže aj bez toho, aby sme povedzme že zrušili priamu voľbu primátorov, starostov a županov, tak je možné, že takýto spôsobom by sa, by sa vytvárali kandidátne, kandidátne listiny. A potom by si ľudia volili bez toho, aby sa menil volebný systém tých kandidátov ako dnes, že by si mohli vybrať kohokoľvek aj kandidátov, kandidátov z rôznych politických strán, aj nezávislých kandidátov.
Pýtali ste sa, čo je to Team Vallo, Tím Hattas. No nie je to ani občianske združenie, je to nejaká, nejaká politická iniciatíva, ktorá existovala v tých mestách pre, pre voľby. Ale ja opakujem, existujú prípady iniciatív, ktoré nie sú že jednorazové, že teraz ideme kandidovať, tak sa nazveme podľa kandidáta na primátora, ale Banskobystrická alternatíva, Lepšia Šaľa, Ľudia pre Malacky sú prípady občianskych iniciatív, ktoré, to nie sú že náhodné zhluky jedincov. To sú ľudia, ktorí dlhodobejšie spolupôsobia, pôsobia spolu ako poslanci v zastupiteľstve, ale niekedy aj ako nejakí občianski aktivisti, alebo aktívni občania v tom regióne niečo robia, venujú sa nejakému problému, snažia sa nejaký problém vyriešiť, snažia sa niečo zmeniť vo svojom okolí, majú nejaký spoločný program.
A to, čo ja tvrdím, že nie, nie, ja nevravím, že je v poriadku, že si to uvádzajú ako zamestnanie, nie je to v poriadku z hľadiska, z hľadiska zákona, ale ak máme robiť niečo medzi tým, že zákon takéto konanie robí, robí problematickým a máme zákon nejako upraviť, tak vy hovoríte, že natvrdo im to zakážme. A keď, keď to urobia, tak nebudú môcť kandidovať, keď si tam nevyhodia ten Team Vallo alebo Tím Hattas, Hattas z kandidátnej listiny. A ja hovorím, že práve naopak, urobme takú legislatívnu zmenu, aby sa občania mohli združovať pre účely účasti vo voľbách do samospráv obcí, miest a krajov aj na inej báze ako na báze celoštátnych politických strán, lebo to je politická realita. Dnes tá politická realita sa nemôže premietnuť do, do informácií na kandidátnych listinách a informácií na hlasovacích lístkoch inak ako obchádzaním zákona v podstate. Vy navrhujete im to natvrdo zakázať, ja práve naopak hovorím, skúsme uvažovať, ako zmeniť legislatívne prostredie tak, aby to bolo možné, aby tá občianska aktivita bola úplne legálne premietnuteľná do, do informácií, ktoré sa dostanú, dostanú voličom.
Pán poslanec Podmanický tu použil slovo, že je to volebný podvod, že si písali volebné slogany. No asi nie, to neboli volebné slogany a písali si to ako, ako zamestnanie. No vy v SMER-e máte takú tendenciu často tu obviňovať niekoho z volebných podvodov. Keď sme tu odvolávali v piatok pána premiéra Pellegriniho, tak mi pán minister Žiga povedal, že ja som sa dopustil volebného podvodu, že som sa podvodom dostal do Národnej rady. No, ja som sa nedostal žiadnym podvodom, ja som kandidoval na kandidátnej listine SaS na základe politickej dohody medzi SaS a OKS, ktorej som členom a predsedom, oznámili sme to, zákon to umožňuje, z hľadiska zákona tam nie je žiadny problém, nebolo to zatajené, bolo to otvorene priznané, bolo to, bolo to niečo, čo z hľadiska zákona nie je v najmenšom problém. Ja by som dokonca z hľadiska zákona ako predseda OKS mohol kandidovať aj za SMER, ale to by mi zase svedomie nedovolilo. Ale z hľadiska zákona by to podvod nebol.
A teda keď sa už bavíme o zvláštnom konaní, tak, tak aj niektorí dokonca vaši členovia kandidujú ako nezávislí členovia politickej strany, lebo si myslia, že tak majú väčšie šance, aby boli zvolení, lebo v mnohých obciach a mestách je už SMER tak sprofanovaný, že pre tých komunálnych politikov je jednoduchšie zatajiť svoju príslušnosť k SMER-u, ako sa k nej priznať.
Ja by som to nenazval volebným podvodom, ale teda je to zvláštny spôsob konania, podstatne problematickejší z môjho pohľadu, ako keď sa, keď si niekto na kandidátnu listinu napíše a otvorene sa prizná k nejakej skupine ľudí, ktorí kandidujú spoločne.
A potom sú to, potom sú tu, potom sú tu ďalšie problémy, na ktoré upozornil aj koleba, kolega Jakub Nedoba, že ako nezávislí kandidáti často kandiduje všelikto, aj takí, ktorí áno, sú nezávislí z hľadiska toho, že si, že si vyzbierali, vyzbierali podpisy, aby mohli kandidovať, čiže z formálneho hľadiska sú nezávislí, ale sú závislí, lebo sú členmi politickej strany, alebo donedávna boli a vystúpili, alebo, alebo, alebo sú závislí od svojich sponzorov, developerov, ktorým chcú nahrávať.
Prečo neumožníme aj nezávislým kandidátom, aby sa, aby sa nejako rozlíšili, a teda aby sme tu mali nezávislých kandidátov, ktorí idú iba ako nezávislí, k nikomu sa nehlásia, ale aj nezávislých kandidátov, ktorí, ktorí vytvárajú nejakú skupinu, majú nejakú spoločnú identitu?
A máme tu aj úplne opačné prípady, že ľudia, ktorí nie sú členmi žiadnej politickej strany, idú za nejakým okresným šéfom a vypýtajú si pečiatku a kandidujú. A nie preto, že by mu tá strana bola sympatická, ale preto, že sa im nechce zberať podpisy, tak, tak radšej navštívia nejakú najbližšiu, najbližšiu stranícku bunku. Čiže aj tie údaje o tom, že kandidovalo za ktorú stranu v komunálnych voľbách, treba brať s istou, s istou rezervou.
Ale ja sa pýtam, prečo, keď tu máme nejaký problém, rozpor medzi realitou a legislatívnou úpravou, prečo prichádzate s tým, že idete škrtiť realitu, miesto toho, aby ste legislatívnu úpravu, ktorá bola prijatá v istom čase, prispôsobili tej realite, realite spôsobom, aký existuje aj v susednej krajine, ktorá má podobný legislatívny systém.
Skryt prepis