Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

12.9.2018 o 11:04 hod.

Mgr.

Erik Tomáš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 12.9.2018 11:04 - 11:04 hod.

Erik Tomáš
Vážený pán predsedajúci, podávam procedurálny návrh, aby sme o bode č. 21, ktorý bol pôvodne preložený na zajtra na 9.00 hod., rokovali až na budúcej, teda októbrovej schôdzi Národnej rady.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 12.9.2018 10:21 - 10:23 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, kolegovia, kolegyne, dúfam, že budem pokračovať na pozitívnej vlne.
Princíp mnou predkladanej novely je, je veľmi jednoduchý. V súčasnosti je možné uzatvárať tzv. kolektívne zmluvy vyššieho stupňa len na jeden kalendárny rok. Po novom, ak táto novela prejde, to bude možné robiť na dlhšie obdobie s tým, že stále bude platiť doba určitá.
To, čo je dôležité povedať, je, že mnohí z vás už zachytili informáciu, že sociálni partneri, teda vláda, predstavitelia samosprávy, ako aj odbory sa už predbežne dohodli na zvýšení platov pre zamestnancov v súkromnom, respektíve, pardon, v štátnom a verejnom sektore súhrnne o 20 %, teda o 10 % v roku 2019 a o 10 % v roku 2020.
Ak túto novelu zákona schválime, túto predbežnú dohodu budú môcť preniesť a definitívne spečatiť v kolektívnej zmluve a platy, vyššie platy pre týchto zamestnancov sa od nového roka stanú realitou.
Považujem za dôležité toto opatrenie priniesť, pretože úradníci štátni i verejní majú dlhodobo poddimenzované platy. Všetci dobre o tom vieme a tieto peniaze si títo ľudia zaslúžia. A rovnako si myslím, že toto opatrenie môže prispieť aj k zvýšeniu atraktivity tohto povolania. Pôjde určite o historické navýšenie platov v štátnej a verejnej správe, a preto vás chcem pekne poprosiť, aby ste tento návrh zákona podporili.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.9.2018 10:09 - 10:10 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán Mihál odišiel, lebo sa mu to, samozrejme, zle počúva.
V prvom rade chcem tiež oceniť, že aj pán Beblavý, aj pán Mihál, vítajú tento zákon a tieto zmeny, dokonca chcem oceniť aj a akcentovať niektorých odborné pripomienky, ale to ostatné už nie. Slovo konečne, konečne z úst pána Beblavého naozaj vyznieva dosť pokrytecky a pridám k tomu aj pána Mihála.
Pravda je taká, že je, že síce pred rokom a pol sa snažili už tento problém riešiť, ale to už boli v opozícii bez akejkoľvek zodpovednosti za rozpočet tohto štátu. Faktom je tiež, že od roku 2002 už tu máme problém s tým, že tabuľky, platové triedy vo verejnej službe sú pod úrovňou minimálnej mzdy, ak má teda správne informácie odborná sekcia úradu vlády pre štátnu a verejnú službu. No a keď sa pozrieme do, do životopisov týchto pánov, tak tam nájdeme, že v roku 2002 až 2006 bol pán Beblavý štátnym tajomníkom na ministerstve práce a v roku 2010 až 2012 bol Jozef Mihál dokonca ministrom práce. A počas tohto obdobia sa s touto problematikou neurobilo vôbec, ale vôbec nič.
Takže chcem obom pánom, ktorí už tu nie sú, odkázať, že naozaj nestačí si premaľovať tvár inou farbou a tváriť sa, že sme noví politici. Vy už máte svoju históriu a naozaj ste pre ľudí a teraz, keď sa bavíme o pracovníkoch štátnej a verejnej služby, neurobili vôbec nič. (Ojedinelý potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 12.9.2018 9:05 - 9:06 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Kolegovia, kolegyne, vážený pán predsedajúci, predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a Legislatívnych pravidiel tvorby zákonov.
Odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní, a navrhujem, aby návrh zákona prerokovali: Ústavnoprávny výbor Národnej rady, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre sociálne veci a odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní.
Pán predsedajúci, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 11.9.2018 17:06 - 17:07 hod.

Erik Tomáš
Vážený pán predsedajúci, v mene troch poslaneckých klubov podávam procedurálny návrh, aby sa bod č. 21 presunul na štvrtok o 9.00 hod.
Skryt prepis
 

21.6.2018 11:47 - 11:48 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, kolegovia, kolegyne, predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona. Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko ministerstva financií. Odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady z 28. mája 2018 navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady a Výbor Národnej rady pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem výbor pre sociálne veci a odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 7. septembra 2018 a v gestorskom výbore do 10. septembra 2018.
Pán predseda, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.6.2018 10:41 - 10:42 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Neskoro som sa, po limite prihlásil s faktickou poznámkou. Chcel som využiť to, že aj pán Budaj sa tak prihlásil, cítim sa trochu diskriminovaný, ale samozrejme rešpektujem rokovací poriadok, aj to, že pán Budaj je už osobnosť, ktorá si to môže dovoliť.
Vzdávam sa rovno svojho slova v rozprave, pretože tento limit mi bude stačiť na moju poznámku. Chcem len povedať, že strana SMER – sociálna demokracia ohlásila toto opatrenie už 1. mája minulého roku. Vy, opoziční poslanci nám často vyčítate, že preberáme vaše návrhy a potom to skopírujeme a prichádzame s nimi v rozprave. Tak myslím si, že toto sa teraz deje vo vašom prípade. Vysvetlím prečo. My sme s tým neprišli nie kvôli tomu, že by sme zaspali, resp. takto som sa informoval na ministerstve práce, ale kvôli tomu, že tá otcovská dovolenka, ktorú podporujeme absolútne a som rád, že aj vy, sa mala stať súčasťou celoeurópskeho riešenia. Vyplynulo to zo sociálneho summitu v Göteborgu, možno tú informáciu máte, alebo nie, ale na toto sa čakalo, ako k tomu pristúpi celá Európska únia. Minister práce už konštatoval, že viac čakať nechce, čakal dosť dlho a informoval ma, že teda pripraví tento návrh.
Takže neviem, či tu musíme zvádzať o to nejaké preteky. Ešte raz čakalo sa len kvôli tomu, že to malo byť celoeurópske riešenie a ministerstvo práce už čakať nechce a príde s týmto riešením, pretože túto myšlienku, ešte raz opakujem, podporujeme.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.6.2018 10:17 - 10:19 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pani poslankyňa, ja vám chcem veľmi pekne poďakovať za slová "Slovensko také nie je", ktoré ste vyslovili v kontexte tej nešťastnej udalosti vraždy Filipínca Henryho. Konečne sa našiel niekto z opozície, kto nechcel a nechce zneužívať túto hroznú tragédiu v politickom zápase. Bohužiaľ, mnoho vašich kolegov z opozície to urobilo.
Viete dobre, že bol som jeden z prvých politikov, pretože som vystupoval v diskusnej relácii, ktorý ostro odsúdil tento útok. Povedal som, že len zviera v ľudskej koži môže dokopať na smrť človeka, ktorý sa snažil chrániť ženy. Je to nešťastná udalosť. Znásobilo to, to, to zhrozenie vo mne aj v ľuďoch znásobilo to video. Pevne veríme, že ten páchateľ bol potrestaný.
Pre mňa je to hrdina, pre mňa je Henry hrdina. A ešte raz opakujem, veľmi si cením, že nesnažíte sa, je tu malá skupina opozičných politikov, možno aj vy, nesnažíte sa z toho robiť systémovú vec, pretože naozaj Slovensko také nie je.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.6.2018 18:48 - 18:50 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Veď v poriadku, pán kolega, je to teda vec principiálneho postoja. Ľudia teda opäť budú mať, môcť si vybrať, ktorý názor im vyhovuje. Vy aj s pánom Jurzycom hovoríte, že teda je správne, aby ľudia odchádzali v tak vysokom veku do dôchodku. Neponúkate žiadne riešenie, čiže robotníci z fabrík majú, alebo robotníci majú vo fabrikách robiť do 70-tky, okej. To je váš prístup. My tvrdíme, že nie, že tí ľudia majú toho dosť a musia odchádzať v nejakom priaznivejšom období do dôchodku a chceme pre to urobiť všetko.
A ešte jedna poznámka. Správne ste si všimli, že tá novela ústavy obsahuje aj ďalšie dve veci. Ten dôchodkový systém alebo zakotvenie trojpilierového dôchodkového systému v ústave je skôr ponuka pre pravicu. Tu som skôr myslel, že to bude ocenené z vašej strany. Ale k tej minimálnej mzde, že hovoríte, že načo tú minimálnu mzdu zakotviť v ústave, veď o jej rušení alebo zbytočnosti hovorí iba veľmi malé percento politikov, že to vlastne nie je ani na Slovensku téma. No tak vám chcem pripomenúť jedného politika, ktorý hovorí o zbytočnosti minimálnej mzdy, a tým politikom je váš stranícky šéf, pardon, šéf SaS pardon, áno, vy nie ste v SaS, ale ste v klube SaS, takže o zbytočnosti minimálnej mzdy hovorí Richard Sulík.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.6.2018 18:24 - 18:32 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán poslanec, aj v súčasnosti je Sociálna poisťovňa dotovaná zo štátneho rozpočtu. To, čo ste nepovedali, je, že po reforme dôchodkového systému, aj vďaka iným vonkajším faktorom začal deficit Sociálnej poisťovne klesať a rozpočet bude do dvoch rokov vyrovnaný. To, čo ste nepovedali, že Európska komisia povedala, že výdavky súvisiace so starnutím budú do roku 2034 klesať, ale hlavne ste nepovedali to, že aké máte iné riešenie pre ľudí, ktorí, predpokladáme, väčšinovo nebudú chcieť robiť do veku 70 alebo viac, pretože naozaj nevládzu, najmä tí, ktorí pracujú manuálne. Čiže na jednej strane sú čísla, ktoré samozrejme sú zatiaľ len veštením z krištáľovej gule, pretože nikto nevie predpokladať, ako budú nastavené parametre. Hovoríte iba o tých, ktoré by mali zhoršiť tú prognózu, strašíte, že budú sa musieť krátiť dôchodky alebo zvyšovať odvody a dane, pritom opakujem, už teraz je Sociálna poisťovňa dotovaná zo štátneho rozpočtu, takže je to potom už len otázkou, aké priority si štát stanoví. A to, že či nejakým spôsobom sa k tomu postaví, alebo nechá ľudí z fabrík vynášať rovno na cintorín.
Ďakujem.
Skryt prepis