Ďakujem pekne. Takže teraz rozvediem, aby sme mali jasno, o čo ide.
Asi každý vie, že v našom agrosektore dostávame tzv. priame platby na plochu, ktorú, prakticky prichádzajú z eurofondov, a je najväčším kameňom úrazu. Či sa to niekomu páči, alebo nepáči, aj za tým sú peniaze, samozrejme, a veľký biznis, ktorý, tvrdím, že v pôdohospodárstve by hlavne o biznis nemalo ísť, malo by ísť do, o dorobenie obživy pre národ, svet, Európu.
Takže v čom je problém? Problém je v tom, že my sme ešte stále v tejto oblasti, čo sa týka čerpania eurofondov na priamu platbu, nepochopili, že socializmus už tu bol a že vlastnícke právo po roku 1989 má v našej republike ochranu aj v ústave. Článok 20 hovorí Ústavy Slovenskej republiky nasledovné, každý má právo vlastniť majetok, vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu, majetok nadobudnutý v rozpore s právnym poriadkom ochranu nepožíva, dedenie sa zaručuje.
To znamená, to vlastnícke právo, či máte 2 metre štvorcové, alebo 2-tisíc metrov štvorcových, alebo 20 hektárov, stále požíva rovnaký obsah zákonný a ochranu. Žiaľ, pri čerpaní eurofondov na priame platby, pokiaľ prídete na Pôdohospodársku platobnú agentúru a chcete požiadať o priamu platbu, tak vám stačí predložiť čestné vyhlásenie, že ja čestne vyhlasujem, že užívam, vymyslím si, v obci Madunice tieto parcely, a Pôdohospodárska platobná agentúra nemusí nič šetriť. Neni to na, že musí, ale môže si vyžiadať. Keď niekde máte môže, tak viete si predstaviť tu veľké pole pôsobnosti rôznych lobistov, mafiánov a neviem, jak ich nazvať, však začne hovoriť, že nič nepotrebujete predložiť, však už to tu máte, však nech sa páči, čo chcete viacej.
Vy, pani ministerka, poviete, že tomu nerozumiem, lebo to je Brusel, tak, páni občania a občianky Slovenska, berte na vedomie, že pred dvomi mesiacmi bola na Slovensku konferencia týkajúcej sa zmeny klímy a jej dôsledkov pre našich agropodnikateľov, na ktorej sme mali tú česť privítať aj pána Hogena, eurokomisára pre pôdohospodárstvo a rozvoj vidieka z Európskej únie. Bol aj na našom výbore pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Po oficialitách sme sa ho opýtali aj na rôzne otázky, ktoré nás trápia.
Ja som mu dal tri otázku a jednu kardinálnu, pretože s tou sa už borím od roku 2011 a žiadna vláda doteraz, áno, bolo to aj za pani Radičovej, kde sme to dávali na poslednej schôdzi a už nemohlo postúpiť do ďalšieho čítania, takže tak sa to stalo, žiaľ, nemá oporu, aby tento prešiel zákon a bol schválený. Tak som sa ho opýtal: „Pán Hogen, vy ste Ír, keď u vás v Írsku potrebuje farmár agropodnikateľ čerpať priamu dotáciu na výmeru, čo musí danej platobnej agentúre predložiť?“ Pán Hogen na mňa pozrel, že či takú naivnú otázku sa ho idem pýtať, že by to malo byť jasné, no, žiaľ, u nás to jasné neni. Tak som povedal: „Áno, takúto otázku vám kladiem ešte raz, buďte tak dobý odpovedzte mi na ňu.“ Tak tu je odpoveď, pani ministerka a občania Slovenskej republiky, čo povedal eurokomisár, keď tomu Brusel diktuje: „Tak v prvom rade priama dotácia ide u-ží-va-te-ľo-vi pôdy.“ Áno, beriem, užívateľovi. A pokračoval vo vete: „A zvyšné podmienky určuje členský štát.“ Opakujem, Brusel, dotácia, dotáciu berie užívateľ priamu platbu a zvyšné podmienky určuje členský štát.
Vážení občania, článok 20 ústavy som čítal pred chvíľou, to znamená, že my sme čerpaním eurofondov pošliapali ústavu, pretože sme negarantovali základný princíp vlastníctva, ktorý hovorí o tom, že keď chce niekto užívať cudziu pôdu, tak buď je vlastník, teda cudziu pôdu, pôdu ako takú, buď je jej vlastníkom, alebo je užívateľom formou nejakej nájomnej zmluvy. A to je zmysel celej demokracie a vlastníctva a vlastníckeho práva.
Takže, vážení, nie Brusel, ale slovenská legislatíva a slovenské ministerstvo a slovenskí ľudia, ktorí majú na to dosah, spôsobujú to, že u nás sa môže brať na modré oči a na čestné vyhlásenie priama platba na plochu!
Čo to spôsobuje? Prečo tu boli v lete traktory poľnohospodár..., teda poľnohospodárska technika v Bratislave, naprieč Slovenskom? No kvôli tomuto. Lebo to je alfa a omega všetkého, lebo keď sa nemôže dostať výrobný pracovník ku výrobnému prostriedku, tak mi povedzte, čo mu chceme garantovať ešte, keď mu negarantujem ani ten výrobný prostriedok, na ktorom, áno, náš pôdohospodár to je jedno, či je to lesník alebo poľnohospodár, pôda je preňho výrobný prostriedok, ak ste so to doteraz neuvedomili, vážení, ktorí o tom rozhodujete. A vy keď to mu negarantujete, že sa bude môcť k tomu dostať, tak sa pýtam, to je o akej demokracii, to je o čom?! Veď to je katastrofa!
A hovorí to aj Brusel, že členský štát, tak sa nesprávajme ako hlucho-slepo-nemí, ale pozrime sa pravde do očí a možno, hovorím možno, keby tento zákon, ktorý dávam od roku 2011, bol aspoň v jednom kole prijatý, možnože by pán Bán mal menej písania a možnože Jano s Martinou, možnože by aj žili - hovorím možno -, lebo by sa nemuseli zaoberať možnože takými eurofondami, ako sa tu rozkrádajú u nás na východe a v ďalších častiach Slovenska. A to je jedno, či sme tam, alebo tam, pretože je tak nastavené pravidlo, lebo tak je nesystémove nastavené pravidlo. A môžte mi tu hovoriť všetci, že ja tomu nerozumiem a je to Brusel, pretože Brusel hovorí niečo iné. Takže, vážení, spamätajme sa a, pokiaľ je ešte čas, tak poďme to nejako riešiť! Myslím si, že výhovorky typu, máme veľa neznámych vlastníkov, nevieme, lebo má iba pol metra štvorcového, a neviem koho, keď mu zomrie, a zomrie aj neznámy vlastník, alebo teda nezistený, neviem, koho osloviť. No nerobte z náš, z nás negramotných, pretože nastupuje Slovenský pozemkový fond, vážení, keď ste si to neuvedomili, a on zastrešuje tých všetkých možných, alternatívy, ktoré nie sú momentálne preukázané, že je žijúci vlastník niekde v tejto republike.
Okrem toho je tam ešte možnosť, áno, bolo prijaté to novelou 504 zákona o nájme poľnohospodárskeho podniku a poľnohospodárskej pôdy, že ty ako agropodnikateľ ak vyzveš vlastníka, a ten ti do dvoch mesiacov nereaguje na tvoju požiadavku, že mu dá výpoveď, alebo súhlasí a ti podpíše nájomnú zmluvu, tak automaticky podľa 504 ideš do nájomného vzťahu s ním. Čo chcete ešte viacej?! Čo chcete ešte viacej na to, aby ste oslovili a mali to takto ošetrené, páni agropodnikatelia a páni na ministerstve?! Čo ešte?! A, panie na ministerstve, čo ešte viacej chcete?! Veď to je ošetrené! Len to musí sedieť aj PPA-čka.
A toto dávam do novely zákona a toto novelizujem, aby podmienkou čerpania priamej platby na plochu bolo preukazovanie, či si vlastník, keď si vlastník, alebo si v nájomnom vzťahu s niekým, s ktorým si podpísal reálnu, fyzickú zmluvu, či si mu platil alebo neplatil, je už na tvojom svedomí a na tvojom vlastníkovi, ktorý ti to toleruje alebo netoleruje a sa s tebou súdi, lebo je to o tom, vážení. Lebo pripomeniem zákon č. 229 o pôde, lebo ten nás, čo sa týka tohto segmentu, výrobného prostriedku, pôdy, vniesol do civilizovanej demokracie Európy, ktorý je účinný od 24. júna 1991, a tento dátum si, vážení občania Slovenska, zapamätajte: 24. jún 1991. Nikto okrem vlastníka a Slovenského pozemkového fondu, samozrejme, lebo ten je tiež vlastník za štátnu pôdu, nemôže bez súhlasu tohto vlastníka s jeho pôdou narábať, nikto. A my ho pošliapavame pri tak vážnej veci, ako je čerpanie eurofondov, priama platba na plochu, veď to je katastrofa.
Takže, vážení, budem tento zákon a chcem veriť, že aj naše hnutie, keď sa dostane, a hoci ja tu nebudem, bude pokračovať v tomto mojom snažení a budem ho dávať stále po pol roku, resp. ako to umožní legislatíva, pretože to je základný kameň úrazu všetkých našich boľačiek na Slovensku. To, že je to komplikované, nespochybňujem, pretože to uhorské právo, stále pani ministerkou omieľané, že tu máme katastrofálne rozdrobené pôdy, ale, vážení, však na to sme tu, aby sme to riešili, my nie sme na to, aby sme tu 4 roky prevegetovali a pozerali, čo sa tak deje, veď poďme to riešiť a poďme nájsť fondy, peniaze, financie na to, aj tie komasácie a pozemkové úpravy, všecko beriem. Aj teraz sa pýtam, jak je to možné, že ÚVO zastavilo výberové konania na 168 či 169 katastrálnych území, a znovu sa to odďaľuje na pozemkové úpravy a budem sa to pýtať pani ministerky, nech mi to vysvetlí, jak je to možné, že stále nie a nie naštartovať pozemkové úpravy, veď to je katastrofa, keď stále hovoríme, že máme problém s týmito, s touto držbou pôdy.
A ďalšia vec. Vážení, myslím si, že pokiaľ my dávame takýto signál pre ďalšiu generáciu, ktorá momentálne aj v poľnohospodárstve, vážení, aj v poľnohospodárstve vyrastá, lebo máme aj vysokú školu, aj stredné školy poľnohospodárske máme, keď dávame takýto signál, že nemá perspektívu v našom fachu, tak sa pýtam, kto nám tu bude dorábať o 10, 20, 30 rokov našu obživu. Netvrďte mi, že všecko dovezieme, lebo to je trošku scestné, a národ, ktorý stratí fortšift dorábania si obživy, dlho nevyžije a nemáme tu ani diamantové bane, ani zlaté doly, aby sme platili diamantami a zlatom za to, čo si sme v stave dopestovať tu a dochovať, či už rastlinná, alebo živočíšna výroba, veď to je katastrofa. A potom pozeráme, zrazu poľské mäso, katastrofa. Slovenské, by sa mu to vraj nestalo a sa pýtam, aká je podpora slovenského poľnohospodára aj v týchto otázkach, čo sa týka už konkrétnej výroby, keď sa vôbec nemôže sa ani tomu výrobného prostriedku, ktorý je základ a ktorý by sme si mali ako oko v hlave chrániť a nedevastovať dedičstvo našich predkov.
Takže, vážení kolegovia a kolegyne, je nás tu do 10, ani to nie, chcem vás poprosiť, aby ste požiadali svoje svedomie láskavo, či sa nezamyslí nad týmto zákonom, ktorý tu nejaký opozičný poslanec Fecko Martin z hnutia OĽANO predkladá už trinástykrát, a apeluje na to, aby sme sa správali zodpovedne ku dedičstvu našich predkov, ktoré nám tu zachovali, a aby sme nášmu agrosektoru a našim slovenským poľnohospodárom povedali, že tu máš pomocnú ruku a môžeš konkurovať aj Nemcovi, aj Francúzovi, aj Kanaďanovi, lebo my nie sme hlúpi. Máme dobrý manažment, máme schopných ľudí aj v pôdohospodárstve a teraz hovorím aj o lesníctve, lebo tam sme boli na špičke svojho času a možnože aj sme v niektorých oblastiach, len my to nevieme zmanažovať tak, aby sme dostávali aj eurofondy čestne, spravodlivo, bez nejakých zbytočných stresov, a to, že tí malí, mladí a začínajúci sa nemôžu domôcť svojich práv, by som bol rád, aby sme to raz a navždy ukončili, a ako hovorí ústava, každé právo vlastnícke má rovnakú ochranu, či máš pol metra štvorcového alebo 20-tisíc hektárov, stále máš rovnakú ochranu pred súdom, prokuratúrou a inými orgánmi, ktoré by mohli byť činné v trestnom konaní napríklad, keď spravíš nejaký prúser.
Takže to je ochrana vlastníckeho práva, a preto vás žiadam a prosím o podporu tohto zákona, postúpte ho do druhého čítania, aby niekto, ak chce čerpať eurofondy, priamu platbu na plochu a príde na Pôdohospodársku platobnú agentúru, tak okrem toho, že čestne prehlási, že je užívateľom, že predloží aj list vlastníctva, lebo je vlastníkom tej výmery, alebo že ju má v nájme, a či ju užíva formou vlastného pozemku, náhradného, podnájomného, je už vec iba technikálií, ale gro musí byť zachované, že tento právny titul užívania som získal tak alebo tak. Nič viacej, nič menej.
Takže, vážení, končím tak ako stále, odkaz našich predkov, aby sme sa hore nemuseli hanbiť, keď budeme robiť odpočet za rok 2019 a ’18 a ďalšie roky, že žime tak, aby bolo aj chleba, aj neba.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)