Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.9.2018 o 9:36 hod.

Mgr.

Jana Cigániková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.9.2018 11:44 - 11:46 hod.

Jana Cigániková Zobrazit prepis
Pán Blanár, ak je niečo dobré, tak na tom sa komplet všetci zhodujeme, nie je rozpor ani z verejnosti, tak možno nevidím až taký problém, keď sa to schváli, keď neexistuje nikto, kto je proti. Asi rozumiete tomu, že keď dve zásadné skupiny, aj sestry, aj asistenti, ktorých sa toto týka, sú proti, tak je dôvod na nejakú diskusiu, na nejaké medzirezortné konanie, na nejaký čas na prípravu a hlavne, ja hovorím hlavne o tej diskusii, aby sa nejakým spôsobom tie vzťahy a nejaké pravidlá vžili do tej spoločnosti.
Vy toto, čo sa deje, takýmto spôsobom predkladané zákony, to je zámer. Zámerne sú vynechávané sestry z diskusie, niekoľkokrát ste nám povedali aj vy na výbore, lekári to opakujú často, že so sestrami sa nedá diskutovať, že jednoducho je to zbytočné, lebo panika a tak ďalej. Ja vám môžem dať v určitej miere za pravdu, nemusím, je to nepodstatné, my tu máme legislatívu, ktorú treba dodržiavať, a pri všetkom, čo ste povedali, stále som nepočula dôvod, prečo by sme to museli urobiť hneď teraz. A takisto predtým, tie, tá zmena plánov, takisto predtým zmena názvu. Všetko sa robí hneď teraz, od zajtra, budúci týždeň, budúci mesiac. Robíte to zámerne preto, aby ste sa vyhli akejkoľvek diskusii. Takže u mňa toľko.
A čo sa týka toho asistenta a sestry, pán Blanár, hovoríte o tom, že mám tým lekárom dôverovať. Ja im dôverujem do určitej miery, ja teraz hovorím o tých lekároch, ktorí nebudú zneužívať, majú ambulancie, nebudú zneužívať zmenu názvu. No viete, len máme tu napríklad príklad z neurochirurgickej kliniky, kde sú dve čakačky, sú isté pochybenia, ktoré hovoria o tom, že môže sa stať. A ja len vravím, že keby ten asistent mal visačku "asistent" a sestra "sestra", tak práve ten pacient si môže overiť, že aha, tak tento mi môže len pichnúť fraxiparín a táto už môže robiť viac. Práve preto by sa mi páčil ten rozdiel v názve, keby k tomu prišlo, nehovorím, že príde k nejakému zneužitiu, ale pomohli by sme... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.9.2018 11:35 - 11:36 hod.

Jana Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, aj keď som oneskorene stlačila, ďakujem. Marek, absolútne sa stotožňujem s tvojím vystúpením, rada by som aj k tomu tvojmu pozmeňováku, my ho určite podporíme, len ako celok zákon práve kvôli tomu prílepku nemôžme, tak aspoň k tomu hlavnému obsahu toľko.
No a jediná výtka k tým sestrám a k tomu príkladu, že keby sme zrušili lekára, tak by sme ho vrátili späť na sestru. Lekára nemôžeš vrátiť späť na sestru, lebo, opakujem to niekoľkokrát, myslím, že by sme to tak mali aj vnímať, ošetrovateľstvo a medicína nie je to isté. Nie je to, že podriadený a nadriadený, nie je to nižší stupeň, je to partnerský vzťah. A je to pre mňa niečo iné a práve preto len s týmto príkladom by som nie úplne súhlasila, ale úplne so všetkou ostatnou argumentáciou áno.
Jasné, že to je narýchlo napriek tomu, že pán Zelník sa bráni. Ja úplne rozumiem tomu, že ty nevytýkaš ani kompetencie ako také a tieto veci, ale tiež hlavne ten spôsob, akým to bolo podané. A ja by som sa tiež pýtala, že pokiaľ je to teda tak celkom v poriadku, je to taký bohovský návrh a vôbec to nie je narýchlo, tak prečo sme nemohli ísť normálnym legislatívnym procesom. Že môžme sa tu na čo chceme odvolávať, vy obchádzate legislatívny proces a na to sa teda všetci vrátane kolegu Krajčího a kolegov z OĽANO sa tu na to odvolávame a to sa nám nepáči, ak som to správne pochopila.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.9.2018 11:03 - 11:05 hod.

Jana Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem. Ďakujem veľmi pekne. Pán Zelník, ja naozaj... ja naozaj úprimne verím tomu, že je to ťažké. Sama som v tom výbore. Nie je to ľahké; aj keď, a vy aj dobrý úmysel; vydiskutovať to so všetkými v zdravotníctve, pri tých emóciách, ja viem, že to nie je ľahké, viem, že takto je to ľahšie, takýmto spôsobom, ale nie je to správne. Nie je to fér voči ľuďom, nie je to fér voči zákonu a nie je to fér ani voči členom výboru, ako som ja, ktorým takýto, takáto prax vadí. Pretože ak je raz nejaké rozhodnutie správne, tak my si ho musíme vedieť ustáť. Ak vravíte, že asistenti zvládajú svoju prácu, ja s vami v tomto súhlasím. Tie príklady, ktoré ste uviedli, vy dobre viete, ja s týmto súhlasím. Preto vravím, prečo sme ich museli premenovať? Prečo sme nemohli dať túto možnosť pri starom názve? Jediný dôvod, prečo sme ten názov najprv zmenili, je, aby sme oblbli ľudí, aby až tak neprotestovali. Toto sa mi nepáči, nie je to fér. Postavme sa tým riešeniam čelom. Viete dobre, že ja nie som podrazák a nebudem kričať len tak z princípu. Ak to bude dobré riešenie, postavím sa zaňho. Ale toto jednoducho dobré riešenie nie je.
A keď hovoríte, že všetci tento zákon vítajú, tak vy klamete, pán Zelník! Viete dobre, že to tak nie je, pretože základní aktéri Komora sestier a Komora medicínsko-technických reprezentantov, ktorá v sebe obsahuje aj zdravotníckych asistentov, ani jedna komora s týmto nesúhlasí. Nehovorím, že je to sväté písmo, vravím, že je vulgárne, arogantné, neslušné a nesprávne vynechávať ich z debaty a robiť politiku takýmto spôsobom. Zvlášť vo vašom prípade, pán Zelník, keďže ste majiteľom polikliniky, vy jednoducho ste v konflikte záujmov a je to citlivá téma. Treba byť opatrnejší a slušnejší k tomu národu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.9.2018 10:52 - 10:59 hod.

Jana Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ak dovolíte, skúsim sa v tých ôsmich minútach, čo nám zostávajú, v rýchlosti vyjadriť alebo povedať pár slov k tomuto zákonu o omamných sestrách. Trošku som ho premenovala, nakoľko sme opäť raz k zákonu o omamných látkach pridali pozmeňovák týkajúci sa zdravotných sestier. Tak keď už tu máme takýto šport, tak aspoň sa trošku zabavme a prispôsobme tie názvy k zákonom, k ich reálnemu obsahu.
Takže zákon o omamných sestrách obsahuje teda už spomínaný pozmeňovák, nebudem sa teda vyjadrovať k tomu, o čom mala byť podstata, k omamným látkam a k psychotropným látkam, ale budem sa vyjadrovať k pozmeňováku pána Zelníka, ktorý hovorí o tom, že zdravotnícki; zdravotní asistenti, ak si pamätáte, nedávno sme ich premenovali na praktické sestry a ja som vtedy upozorňovala, že dôvod, prečo tak robíme je presne dnešný návrh zákona, ktorý opäť raz, alebo pozmeňujúci návrh, ktorý opäť raz v druhom čítaní bez akejkoľvek diskusie vlastne sa predložil v zdravotníckom výbore a nebyť mňa a tohto môjho vystúpenia a zmeny názvu, ktovie, či sa vôbec dozviete, o čom hlasujete, lebo podľa názvu zákona by ste možno netušili, že hlasujete aj o tom, že v ambulanciách vás už od novembra tohto roku budú môcť teda ošetrovať zdravotní asistenti, dnes teda praktické sestry podľa posledných zmien.
Opäť k tejto zmene došlo bez, absolútne bez diskusie s kýmkoľvek, koho sa to týka, bez toho, aby sa s tým mohli nejako stotožniť občania. Dôvodom má byť, že je málo sestier v ambulanciách, čo ja považujem za úplnú hlúposť. Nie to, že je málo sestier, ale to, že toto by to malo vyriešiť. Lebo keď raz mám málo asistentov aj málo sestier, tak keď časť asistentov premenujem na sestry, nezískala som žiadne ďalšie, že? Takže asi sme nedostatok nevyriešili, len sme premaľovali jednu farbu na druhú, ale o tom som už hovorila.
Ja si myslím, že keď, keď je málo sestier, treba im jednoducho zvýšiť platy a bude ich viacej. Príkladom je aj predkladateľ pán Zelník, ktorý je teda majiteľom polikliniky ŽILPO, ktorá mala tržby za minulý rok 4 271 008 eur, ale zisk ako taký bol 233 244 eur. Čiže si myslím, že keby sme si tento zisk, keby sme tento zisk rozdelili alebo zvýšili platy sestrám, nemuseli sme možno meniť zákon.
Chcem zdôrazniť, že nepovažujem v žiadnom prípade za zlé, že pán Zelník vlastní polikliniku alebo že má akýkoľvek zisk. Práve naopak, toto je správne. Je správne, ak sú spokojní pacienti a prídu a radi si nejakú službu využijú, to je v poriadku. Len vravím, že existuje tu konflikt záujmov a že tu päť-šesť ľudí zo zdravotníckeho výboru stále dokola pripája k úplne nesúvisiacim zákonom niečo, čo sa toho vôbec netýka, a nejakým spôsobom organizuje nás všetkých aj celú republiku podľa seba a zásadne bude to platiť hneď o mesiac, o pár dní, o pár týždňov. Začína mi to, to už ste videli, že mi to vadí, ale začína mi to naozaj dosť výrazne vadiť, pretože takto by sa to asi diať nemalo.
Čo chcem ešte povedať? Tá hlavná moja výhrada, dokonca by som povedala, že pokiaľ by sme neboli bývali zmenili názov asistenta na sestru, bola by som ochotná s týmto návrhom súhlasiť. Lebo nie je nič zlé na tom, ak by, ak v ambulancii lekár vie zabezpečiť fungovanie aj s asistentom, prípadne s niekým podobným a vie garantovať kvalitu, nevidím na tom nič zlé. To, čo je zlé na tomto návrhu, je to, že pacient nedokáže rozlíšiť, kto sa oňho stará, o jeho rodinu, o jeho dieťa. Nedokáže, pretože sestra ako sestra. Zatiaľ čo zdravotnícky asistent môže chodiť dva roky na večernú školu a tam to končí, zdravotná sestra musí mať vyštudovanú vysokú školu, 4 600 hodín praxe. Je to obrovský rozdiel, ale ten, ten pacient tento rozdiel, samozrejme, pri všetkých tých zmenách, čo sa dejú a ešte keď sa dejú takto na poslednú chvíľu a bez diskusie, nemá šancu rozoznať. Považujem to za absolútny fail a za podvod voči, voči tomu pacientovi. Toto mi na tom vadí a z tohto dôvodu nebudem, samozrejme, hlasovať za tento zákon. Budem proti nemu. Pretože takáto arogancia je, je už neuveriteľná.
My sme tu schválili plány, podľa ktorých budú zdravotnícki asistenti študovať, my tu na počkanie, my sme si to odhlasovali vo výbore zdravotníckom. Vybavené, od septembra sa tak ide vyučovať. Toto, mimochodom, hovorí aj o tom, že keď sa ide niečo od septembra vyučovať, tak prví, prví hotoví asistenti s novými kompetenciami, aby dokázali zvládať nejakú úlohu sestry aspoň čiastočne, tu budú až o niekoľko rokov. To znamená, v novembri, keď začne tento zákon platiť, máme tu asistentov, ktorí študovali na úplne inej úrovni ako kedysi stredoškolské zdravotné sestry. To je neporovnateľné, tá kvalita, a všetci to dobre vedia. Vie to aj predkladateľ.
My sme si tu schválili stomiliónové dotácie do zdravotníctva a tým, že sme to prilepili k inému zákonu, alebo, alebo platy lekárov v, na pohotovostiach, v ambulanciách, exekúcie nemocníc sme si schválili ako prílepok k zákonu o radiačnej ochrane. Presne takto na počkanie. No tak dnes tu máme zákon o omamných sestrách. Myslím si, že naozaj toto celé svedčí o tom, že nie je tu systematické riadenie zdravotníctva.
Pani ministerka, ja vás považujem naozaj za príjemnú kultivovanú dámu, ktorá, ktorá nie je nejako konfliktná, a mám pocit, že niektorí naši kolegovia to možno považujú za slabosť. Chcem vás pekne poprosiť opäť, vzoprite sa tomuto spôsobu, skúsme trochu plánovať, skúsme dať ľuďom čas na diskusiu, na to, aby si zvykli na takéto zmeny. Nerobme takéto vážne kroky tak, že to prilepíme hocičo k hocičomu na poslednú chvíľu. Naozaj, hnevá ma to, vadí mi to, nie je to správne a neverím, že vám to pripadá správne.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.9.2018 10:40 - 10:42 hod.

Jana Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Renátka, ja ťa ešte doplním k tej téme, o téme sociálnych balíčkov tejto vlády a SaS. Ja si myslím, že, mne je to teda úplne jasné. Balíčky SaS vyzerajú tak, že napríklad lepšie zdravotníctvo. My nejdeme ponúkať onkologickým pacientom čakajúcim na čakačke dva roky vlaky zadarmo, ani, ani ako najväčšiu zmenu zdravotníctva nejdeme teraz nakupovať toaletný papier, zariadime to tak, aby to fungovalo. To, o tom sú tie naše, o tom sú tie naše reformy. My nejdeme ponúkať študentom, ktorí sú schopní zvoliť do tohto parlamentu fašistov, my im nejdeme ako riešenie tohto problému ponúkať obedy zadarmo. My máme reformu školstva s mnohými opatreniami. A náš sociálny balíček sa naozaj nazýva aj tak, že bude tu radosť pracovať v akejkoľvek forme, či už ako zamestnanec, alebo ako podnikateľ, pretože ľuďom nebudeme kradnúť z ich výplaty a nebudeme to dávať nejakým vybraným skupinám, ktorým sa to práve hodí, ale necháme im viac peňazí a necháme na nich, či si za to kúpia, či si za to kúpia výlet, vlak, dovolenku, obed. U nás sa toto volá nejaké sebavedomie, je to správne a efektívne spravovanie štátu.
To, čo predvádzate vy, je obyčajná hlúpa krádež a podpora závislosti ľudí, ktorí sú aj vďaka vašej vláde odkázaní na sociálnu pomoc, tak je to podpora, aby zostali odkázaní na vás. Lebo keby takýchto ľudí nebolo, kto by vás volil, že?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.9.2018 9:36 - 9:38 hod.

Jana Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec Baláž, trošku sme sa v tých ekonomických poučkách stratili, tak len tak zdôrazním, dopyt zvyšuje cenu. Rozumieme si, hej? Že keď je o niečo väčší záujem, keď je o niečo väčší záujem, tak to niečo bude zrejme drahšie, lebo ten, kto to predáva, má možnosť si pýtať viac, keďže je o to záujem. Vy zvyšujete dopyt o nejaké dovolenky a o takéto pobyty cez svoje opatrenie. Čiže trh v tomto prípade funguje veľmi dobre a my vravíme, že ho práve vy ovplyvňujete takýmito umelými zásahmi, že to nie je správne. Neviem, či zámerne, alebo ste tu neboli, alebo ste nedávali pozor, vynechávate argumenty jedného z najlepších ekonómov, akého poznám, Eugena Jurzycu, ktorý sedí za mnou, ktorý včera povedal doslova, že podľa štúdie OECD z roku 2016 dotácie do cestovného ruchu dokázateľne nezvyšujú bohatstvo krajiny, len presúvajú bohatstvo od jedných k druhým. Rozumieme sa.
Čiže vy keď rozprávate o tom, jak pomáhate Slovensku a podobné veci, tak veľmi to nie je pravda, lebo vy nepomáhate nikomu, len kradnete peniaze tým, ktorí vytvárajú hodnoty, a pcháte ich tým, u ktorých máte šancu, aby vás volili. Robíte to stále dokola, my to vidíme, hovoríme vám to a vám sa to nepáči. Ale pochopte, že ani nám sa nepáči narábanie takto s peniazmi ľudí, lebo to nie sú vaše peniaze. Politik nemá svoje peniaze. Tak len toľko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.6.2018 18:03 - 18:04 hod.

Jana Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No, Milan, obávam sa, že naši kolegovia z vládnej koalície sa to veľmi nedozvedia, lebo celú dobu tu sedím, pozerám, že štvrtok, šesť hodín večer a je tu, sú tu zastúpené tri, štyri kluby. A je to škoda, lebo, lebo naozaj myslím si, že nie je čo vytknúť tomu, čo si hovoril. Absolútne fakticky máš úplnú pravdu podľa mňa.
No ja by som len rada dnešnú moju skúsenosť. Dnes som sa stretla s pánom Oliverom Solgom, ktorý je primátorom Pezinka a vôbec sme sa o tejto téme nebavili, ale keď som odchádzala, tak ma zastavil s tým, že veľmi rád by sa s nami stretol, lebo má veľký problém a presne začal hovoriť o tomto, čo si teraz hovoril ty dnes. A teda povedal mi, že majú s tým ochranným pásmom starosti, ľudia s tým majú starosti a že by to naozaj ľuďom a primátorom, starostom teda veľmi pomohlo, že by to ocenili. Tak ja som len toľko chcela, chcela som oceniť tvoje vystúpenie, jednoznačne ho podporiť a takýmto spôsobom posunúť odkaz aj priamo od ďalšieho tvojho podporovateľa, ktorý tu síce nesedí, ale myslím si, že v praxi by veľmi ocenil takýto, takúto zmenu zákona.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 21.6.2018 17:54 - 17:55 hod.

Jana Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážení kolegovia, vážení prítomní, v súlade s § 80 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku som bola určená Výborom Národnej rady pre zdravotníctvo za spravodajcu k návrhu uvedeného zákona. Predkladám informáciu k predloženému návrhu.
Návrh zákona spĺňa z formálnoprávnej stránky náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre zdravotníctvo. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 7. septembra 2018 a v gestorskom výbore do 10. septembra 2018.
Prosím, pán predseda, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.6.2018 12:46 - 12:48 hod.

Jana Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. No, Alino, keď som tak počúvala tvoje slová, aj predtým Ľuba Galka, tak mi tak napadlo, pozerala som sa na pána špeciálneho prokurátora a dívala som sa na jeho reakcie na vaše slová. A spomenula som si, viete viacerí, že mám doma takú nemeckú dogu, psa, a predstavte si, že má nejaké také problémy a dnes sa jej ráno podarila nehoda a ten pes došiel s takými smutnými očami a s takými výčitkami za mnou, že bolo proste úplne evidentné, že jej je niečo strašne ľúto, potom som prišla na to, čo sa stalo. Ale to zviera ako animálny tvor prejavil takú ľútosť nad tým, že teda niečo nevyšlo podľa pravidiel a tak, ako by malo.
A predstavte si, že ja som ani toľko, čo to zviera dokázalo to minimum prejaviť, tak ja som to, pán Kováčik, vo vašich očiach nevidela ani raz, zato som videla úsmevy pohŕdavé. A mne je to také že čudné, lebo, lebo mám pocit, že teda slová mojich kolegov nebudú vyslyšané, apel na nejaké svedomie v tomto prípade evidentne nefunguje, skôr by pri tom mojom psovi fungoval. A keď si spomeniem na ten článok z Denníka N z februára 2017, kde sa písalo o tom, že za osem rokov padlo nula obžalôb, že ste mal 61 prípadov, ktoré ste dozoroval, ani jeden jednoducho nebol vyšetrený, nikomu sa nič nestalo, skutok sa nestal, že? Tak ja sa vám strašne čudujem, že vy dokážete takto úplne v pohode s tým plechovým výrazom po roku, čo sa v podstate dokopy nič nezmenilo, a ešte sa tváriť, že v podstate, v podstate je všetko v poriadku. Takže ja asi apel na vás, myslím si, po tých reakciách je úplne zbytočný, možno skôr apel na voličov, že asi jediný spôsob, ako takýchto ľudí od tej moci dostať, je jednoducho zmeniť iných, alebo teda voliť iných politikov do funkcií, aby tam nedosádzali ľudí takých, ako ste vy.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.6.2018 16:21 - 16:23 hod.

Jana Cigániková Zobrazit prepis
Alan, nie úplne dobre si počúval alebo ja som sa nie úplne dobre vyjadrila, obe je možné, tak rada vysvetlím. Nehovorila som o tom, že to zníženie o odmeny, keď sa neprihlásili dobrovoľne, je zlé, dokonca som povedala, že chápem túto motiváciu, ja som o tom hovorila v súvislosti s tým, čo sa odohralo, ako bol v podstate pokazený ten výberový proces, aké podmienky tam boli, často veľmi technické, ktoré som teda čítala a hovorila o nich. A teda touto vinou toho prebyrokratizovaného systému často lekári sa teda ako hlásili sa tomu organizátorovi do služby, boli dohodnutí, no a teraz keď sa stalo to, že neboli vybratí v Bratislavskom kraji, napríklad konkrétne neboli vybratí tí organizátori, budú teda tí lekári musieť slúžiť na základe rozpisu, aj keby to boli hneď tí istí, tak to dáva priestor na zníženie tej odmeny na tých 9 euro. Ja to len hovorím v súvislosti s touto situáciou aktuálnou, ktorá je, že je to, príde mi to také, no nie úplne správne, pokiaľ sa teda ohlásili aj predtým.
No a, pán kolega Blanár, ja som hovorila aj vo svojom prvom vystúpení, preto som to celé menovala, že už od roku 2008 tam dokonca, ak som dobre počula, kolega Bastrnák hovoril, pardon, tu ste, že už od roku 2004 prebiehali diskusie, nehovorím, že teraz je to že na poslednú chvíľu, celý ten nápad, bum zorganizovaný, ja práve ale kritizujem potom ten proces, že teda keď príde, musí prísť k nejakým zmenám, tak príde takým spôsobom, že 100 pozmeňovákov k radiačnému zákonu, potom ďalší výbor, ďalšie pozmeňováky, teraz zasa. Chápem, že treba reagovať na zistené nedostatky, len vravím, že sa mi tých nedostatkov zdá príliš veľa, že jednoducho ten proces nie je dobre pripravený. A súhlasím s vami, že možno by bolo, a hovorila som to ako jedno (pozn. red.: správne "jednu") z vád, že nebola dodržaná tá dohoda úplne zo strany lekárov, hej, že to treba povedať nahlas, aj to je chyba.
Skryt prepis